Положение "О выдаче, аннулировании лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности и требованиях, предъявляемых к уполномоченным аудиторам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 г. N 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.01.1998 г. за № 441. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 384 (V032579)
Во исполнение Постановления Президента Республики Казахстан "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, " О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" от 31 августа 1995 года N 2445 Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение "О выдаче, аннулировании лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности и требованиях, предъявляемых к уполномоченным аудиторам", с учетом высказанных предложений и замечаний, и ввести его в действие с 1 марта 1996 года.
2. Департаменту банковского надзора (Джаугаштина Б.К.) довести настоящее решение до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан, обязав их довести указанное Положение до сведения банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением данного Постановления возложить на Департамент банковского надзора (Джаугаштина Б.К.).
Председатель Нацбанка
УТВЕРЖДЕНО
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 1996 года N 49
ПОЛОЖЕНИЕ
"О ВЫДАЧЕ, АННУЛИРОВАНИИ ЛИЦЕНЗИИ НА ПРАВО
ПРОВЕДЕНИЯ АУДИТОРСКОЙ ПРОВЕРКИ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ И
ТРЕБОВАНИЯХ, ПРЕДЪЯВЛЯЕМЫХ К УПОЛНОМОЧЕННЫМ АУДИТОРАМ"
(с дополнением от 24 января 1997 г. N 24)
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с действующим банковским законодательством и законодательными актами, регулирующими вопросы аудиторской деятельности, лицензирования и устанавливает условия выдачи, аннулирования лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности в Республике Казахстан и определяет требования, предъявляемые к уполномоченным аудиторам.
Лицензирование аудиторских услуг, связанных с проведением аудиторской проверки банковской деятельности (банковский аудит) производится в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу законов, "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О лицензировании" и Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности в Республике Казахстан".

Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру, күшiн жою және өкiлеттi аудиторларға қойылатын талаптар туралы ереже жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасы 1996 жылғы 29 ақпандағы N 49 қаулы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтарда N 441 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 384 (V032579) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер мен банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы N 2444 заң күшi бар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығын iске асыру шаралары туралы" қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Айтылған ескертпелер мен ұсыныстар ескерiле отырып, Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру, күшiн жою және өкiлеттi аудиторларға қойылатын талаптар туралы ереже бекiтiлсiн және ол 1996 жылғы 1 наурыздан бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктiк қадағалау департаментi (Б.К.Жауғаштина) осы шешiмдi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына жiберiп, оларға осы Ереженi Екiншi деңгейдегi банктерге жiберудi мiндеттесiн.
3. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау банктiк қадағалау департаментiне (Б.К.Жауғаштина) жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасы
1996 жылғы 29 ақпанда
бекiткен, N 49 қаулы
Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу
құқығына лицензия беру, күшiн жою және
өкiлеттi аудиторларға қойылатын талаптар туралы
ЕРЕЖЕ
(1997 жылғы 24 қаңтардағы N 24 қаулысымен
енгізілген өзгерістермен) І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже аудиторлық қызмет, лицензиялау мәселесiн реттейтiн, қолданылып жүрген банкi заңдары мен заң актiлерiне сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасында банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру, оның күшiн жою шарттарын белгiлейдi және өкiлеттi аудиторларға қойылатын талаптарды анықтайды.
Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзуге байланысты аудиторлық қызметтер (банкiлiк аудит) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы", "Лицензиялау туралы" заң күшi бар Жарлықтарына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы аудиторлық қызмет туралы" Заңына сәйкес лицензияланады.

2. Ни одно юридическое или физическое лицо, если оно не зарегистрировано в установленном порядке и не прошло аттестацию в Квалификационной комиссии Министерства финансов Республики Казахстан, не имеет квалификационного свидетельства (удостоверения) на право занятия аудиторской деятельностью, не может именоваться "аудитором" или характеризовать себя как занимающееся аудиторской деятельностью.
3. Национальный Банк Республики Казахстан (в дальнейшем - Национальный Банк) является единственным лицензиаром на территории Республики Казахстан, уполномоченным на выдачу юридическим и физическим лицам лицензий на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности и устанавливает ее форму.
Органом, уполномоченным на принятие решения о выдаче или отказе в выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности, является Комиссия банковского аудита Национального Банка.
4. Лицензия на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности выдается Национальным Банком аудитору на срок действия его квалификационного свидетельства (Приложение N 1).
5. Лицензия на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности выдается аудиторской организации (фирме) на неограниченный срок при условии наличия в ее составе аудитора, имеюшего отдельную лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности (Приложение N 2).
6. Любое юридическое или физическое лицо, правомочное осуществлять аудиторскую деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности в Республике Казахстан", вправе обратиться в Национальный Банк с заявлением о выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
7. Лицензия на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности может быть выдана аудитору только при наличии квалификационного свидетельства и государственной регистрации в качестве частного предпринимателя (хозяйствующего субъекта).
8. Аудиторская проверка банковской деятельности, осуществленная аудиторской организацией (аудитором), не имеющей соответствующей лицензии Национального Банка, считается недействительной и все доходы от этой деятельности подлежат изъятию в республиканский бюджет.
9. Аудиторская организация вправе производить аудиторскую проверку банковской деятельности при обязательном участии в проверке ее работника, имеющего лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
10. За выдачу лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяется действующим законодательством.

2. Бiрде бiр заңды немесе жеке тұлға белгiленген тәртiппен тiркелмесе және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бiлiктiлiк комиссиясынан өтпесе, аудиторлық қызметпен айналысу құқығына куәлiгi болмайды, "аудитор" деп атала алмайды немесе өзiн аудиторлық қызметпен айналысатын адам ретiнде сипаттай алмайды.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасы аумағындағы заңды және жеке тұлғаларға банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензия беруге өкiлеттi бiрден бiр лицензиар болып табылады және оның үлгiсiн белгiлейдi.
Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензия беру немесе бермеу жөнiнде шешiм қабылдауға өкiлеттi орган Ұлттық Банктiң банкiлiк аудит Комиссиясы болып табылады.
4. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензияны Ұлттық Банк аудиторға өзiнiң бiлiктiлiк куәлiгiнiң (N 1 Қосымша) күшi жүрiп тұрған мерзiмiне бередi.
5. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензияны аудиторлық ұйымға (фирмаға) шексiз мерзiмге берiледi, ол үшiн оның құрамында банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына жеке лицензиясы бар аудитор болу керек (N 2 Қосымша).
6. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы аудиторлық қызмет туралы" Заңына сәйкес аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға құқылы кез келген заңды немесе жеке тұлға Ұлттық Банкке банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензия беру туралы өтiнiш жасауға құқылы.
7. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензия аудиторға бiлiктiлiк куәлiгi және жеке кәсiпкер (шаруашылық субъектiсi) ретiндегi мемлекеттiк тiркеуi болғанда ғана берiледi.
8. Банк қызметiне Ұлттық Банктiң тиiстi лицензиясы жоқ аудиторлық ұйымның аудиторлық тексеру жүргiзуi заңсыз деп саналады және осы қызметтен түскен барлық табыс республикалық бюджетке алынуға тиiс.
9. Аудиторлық ұйым банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына лицензиясы бар банк қызметкерiн мiндеттi түрде қатыстыра отырып банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзуге құқылы.
10. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия бергенi үшiн алым алынады, оның мөлшерi мен төлеу тәртiбiн қолданылып жүрген заң белгiлейдi.

11. Порядок проведения аудиторской проверки банковской деятельности, составления аудиторского заключения (отчета), а также права, обязанности и правовой статус аудиторских организаций (аудиторов) определяются действующим законодательством.
II. ПЕРЕЧЕНЬ ДОКУМЕНТОВ, НЕОБХОДИМЫХ ДЛЯ РЕШЕНИЯ
ВОПРОСА О ВЫДАЧЕ ЛИЦЕНЗИИ НА ПРАВО ПРОВЕДЕНИЯ
АУДИТОРСКОЙ ПРОВЕРКИ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
12. Заявление о выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности подается заявителем в Национальный Банк.
13. К заявлению физического лица должны прилагаться следующие документы:
- нотариально заверенная копия квалификационного свидетельства аудитора (удостоверения) на право занятия аудиторской деятельностью;
- нотариально заверенные копии диплома о высшем образовании и трудовой книжки;
- личный листок (с фотографией);
- нотариально заверенная копия документа, подтверждающего прохождение заявителем подготовки на курсах по организации проведения аудиторской проверки банковской деятельности;
- правила проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
14. К заявлению аудиторской организации (фирмы) должны бытьдополнительно приложены следующие документы:
- нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации в качестве юридического лица;
- данные, подтверждающие наличие у нее аудитора, имеющего лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
15. Национальный Банк вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
16. Заявление о выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности должно быть рассмотрено Национальным Банком в течение одного месяца со дня его приема.
III. УСЛОВИЯ И ОСНОВАНИЯ ВЫДАЧИ
ЛИЦЕНЗИИ НА ПРАВО ПРОВЕДЕНИЯ АУДИТОРСКОЙ
ПРОВЕРКИ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ.
ПОЛНОМОЧИЯ КОМИССИИ БАНКОВСКОГО АУДИТА
НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА
17. Прием и предварительное рассмотрение документов на получение лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности производится Департаментом банковского надзора Национального Банка, который по каждому заявлению составляет свое заключение на основании представленных или дополнительно затребованных им материалов.
18. Для объективной оценки профессионального уровня заявителя и решения вопроса о выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности Национальный Банк создает Комиссию банковского аудита (в дальнейшем - Комиссия).

11. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзудiң, аудиторлық қорытынды (есеп) жасаудың тәртiбiн, сондай-ақ аудиторлық ұйымдардың (аудиторлардың) құқықтарын, мiндеттерi мен құқықтық мәртебесiн қолданылып жүрген заңдар белгiлейдi.
II. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу
құқығына лицензия беру туралы мәселенi
шешуге қажеттi құжаттар тiзбесi
12. Өтiнiш берушi банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру туралы өтiнiштi Ұлттық Банкке өткiзедi.
13. Жеке тұлғаның өтiнiшiне төмендегi құжаттар тiркелуге тиiс:
- аудитордың аудиторлық қызметпен айналысу құқығының нотариус куәландырған бiлiктiлiк куәлiгiнiң көшiрмесi;
- жоғарғы бiлiм туралы дипломның және еңбек кiтапшасының нотариус куәландырған көшiрмесi;
- (суретi бар) жеке iс қағазы;
- өтiнiш берушiнiң банк қызметiне аудиторлық тексерудi ұйымдастыру жөнiндегi дайындық курсынан өткендiгiн растайтын құжаттың нотариус куәландырған көшiрмесi;
- банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзудiң ережелерi.
14. Аудиторлық ұйымның (фирманың) өтiнiшiне қосымша төмендегi құжаттар қоса тiркеледi:
- заңды тұлға ретiндегi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариус куәландырылған көшiрмесi;
- оның банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензиясы бар аудиторының бар екендiгiн растайтын мәлiметтер.
15. Ұлттық Банк банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру туралы шешiмдi қабылдауға қажеттi қосымша ақпаратты немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
16. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру туралы өтiнiштi Ұлттық Банк оны қабылдаған күннен бастап бiр ай iшiнде қарауға тиiс.
III. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу
құқығына лицензия берудiң шарттары мен
негiздерi Ұлттық Банктiң банкiлiк аудит
комиссиясының өкiлеттiктерi
17. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия алуға арналған құжаттарды Ұлттық Банктiң Банкiлердi қадағалау департаментi қабылдайды және алдын ала қарап, тапсырылған немесе өзi қосымша талап еткен материалдардың негiзiнде әрбiр өтiнiш бойынша өзiнiң қорытындысын жасайды.
18. Ұлттық Банк өтiнiш берушiнiң кәсiптiк деңгейiн объективтi бағалау және банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия беру туралы мәселенi шешу үшiн банкiлiк аудит Комиссиясын (бұдан әрi - Комиссия) құрады.

19. Комиссия образуется в соответствии с приказом (распоряжением) руководства Национального Банка, возглавляется заместителем председателя Национального Банка и проводит свои заседания по мере необходимости. Решение комиссии оформляется протоколом.
20. Комиссия вправе получать в Департаменте банковского надзора Национального Банка необходимые материалы и документы, включая результаты тестирования аудитора.
21. Комиссия вправе принимать решения, как с приглашением аудиторов на собеседование, так и без приглашения.
22. В выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности может быть отказано по следующим основаниям:
а) по заявлению физического лица:
- заявитель не отвечает предъявляемым Национальным Банком требованиям, в том числе не имеет высшего образования, опыта работы в банковской сфере (не менее 2-х лет);
- имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость;
- если какие-либо из представленных для получения лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности документов не соответствуют требованиям Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности в Республике Казахстан" и настоящего Положения;
б) по заявлению аудиторской организации:
- отсутствие специалиста, имеющего лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности;
- неполнота представленных учредительных документов и других материалов, подтверждающих право на аудиторскую деятельность, а также сведений по ее аудиторам;
- наличие выявленного Национальным Банком или другим компетентным государственным органом случая дачи аудиторской организацией или работающим в составе аудитором заключения (в т.ч. по результатам диагностического обследования), содержащего неточные и неполные сведения о состоянии учета и отчетности в проверяемых организациях и повлекшее из-за своей некачественности несвоевременное принятие мер по имевшим место нарушениям ими нормативов и/или других требований.
23. Национальный Банк доводит до сведения аудиторской организации (аудитора) мотивированный отказ в выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности в письменном виде.
24. Аудитор, которому отказано в выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности по основанию не соответствия предъявляемым требованиям Национального Банка (подпункт (а) пункта 22 настоящего Положения) вправе повторно обратиться с заявлением о выдаче настоящей лицензии не ранее, чем через год после состоявшегося решения Комиссии об отказе ему в выдаче лицензии.
IV. АУДИТОРСКАЯ ПРОВЕРКА БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ.
КОНТРОЛЬ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ
УПОЛНОМОЧЕННЫХ АУДИТОРОВ

19. Комиссия Ұлттық Банк басшылығының бұйрығына (өкiмiне) сәйкес құрылады, оны Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары басқарады және өзiнiң мәжiлiстерiн қажетiне қарай өткiзедi.
20. Комиссия Ұлттық Банктiң Банктердi қадағалау департаментiнен аудиторды сынаудың нәтижелерiмен қоса қажеттi материалдар мен құжаттарды алуға құқылы.
21. Комиссия аудиторларды әңгiмелесуге шақырып та, шақырмай да шешiм қабылдауға құқылы.
22. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқына төмендегi негiздер бойынша лицензия берiлмейдi:
а) жеке тұлғаның өтiнiшi бойынша:
- өтiнiш берушi Ұлттық Банктiң қойып отырған талаптарына жауап бермейдi және оның жоғары бiлiмi, банк саласында (екi жылдан кем болмайтын) жұмыс тәжiрибесi жоқ;
заң белгiлеген тәртiпте өтелмеген немесе алынбаған сотты болғандығы бар;
- банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия алу үшiн ұсынылған құжаттардың кейбiрi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы аудиторлық қызмет туралы" Заңының және осы Ереженiң талаптарына сай келмесе.
б) аудиторлық ұйымның өтiнiшi бойынша:
- банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензиясы бар маманның жоқтығы;
- аудиторлық қызмет құқығын растайтын, өткiзiлген құрылтайшы құжаттардың және басқа материалдардың, сондай-ақ оның аудиторлары жөнiндегi мәлiметтердiң жетiмсiздiгi;
- Ұлттық Банк немесе басқа құзыреттi мемлекеттiк орган аудиторлық ұйымның немесе оның құрамында жұмыс iстейтiн аудитордың тексерiлетiн ұйымдарда есепке алу және есеп жүргiзу күйi туралы дәл және толық емес мәлiметтерi бар және өзiнiң сапасыздығымен олардың нормативтердi және/немесе басқа талаптарды бұзғандығы жөнiндегi шараларды дер кезiнде қолданбауға апарып соққан қорытынды (соның iшiнде диагностикалық зерттеу бойынша қорытынды) берген жағдайдың бар болуы.
23. Ұлттық Банк банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия берiлмейтiндiгi туралы дәлелдi бас тартуды аудиторлық ұйымның (аудитордың) назарына жазбаша түрде жеткiзедi.
24. Ұлттық Банк қойған талаптарға (осы Ереженiң 22-тармағының а) тармақшасы) сай келмейтiн негiздер бойынша банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия берiлмеген жағдайда, аудитор Комиссияның оған лицензия берiлмесiн деген шешiмiне бiр жыл толмай, осы лицензияны алу туралы қайталай өтiнiш беруге құқылы емес.
IV. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу.
Ұлттық Банктiң өкiлеттi аудиторлар қызметiн
бақылауы

25. Аудиторская проверка бухгалтерского учета и отчетности, первичных документов и другой информации о деятельности банка может производиться аудиторской фирмой (аудитором), правомочной(ым) на проведение аудита в соответствии с законодательством об аудиторской деятельности и настоящим Положением.
26. Аудиторская проверка банковской деятельности проводится с точки зрения:
своевременности, полноты и точности отражения проведенных банковских операций в учете и отчетности;
соответствия проведенных банковских операций требованиям Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", действующего законодательства и нормативных актов Национального Банка;
соответствия проведенных банковских операций общим условиям их проведения, а также соответствия порядка проведения банковских операций внутренним правилам банка.
27. Результаты проверки и свои выводы аудиторская организация (аудитор) излагает в отчете, представляемом Наблюдательному совету и Правлению банка.
28. Аудиторская организация (аудитор) обязан(а) представить Национальному Банку по его требованию копию отчета и информацию о проведенной аудиторской проверке.
29. Аудиторская организация и аудиторы, получившие лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности, обязаны ежеквартально представлять в Национальный Банк сведения о проведенных аудиторских проверках банковской деятельности.
30. Контроль за деятельностью аудиторских организаций (аудиторов), получивших лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности в части проведения ими банковского аудита осуществляет Департамент банковского надзора Национального Банка.
31. Аудиторские организации и аудиторы, получившие лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности, ведут учет и представляют статистическую и бухгалтерскую отчетность о своей деятельности налоговым и статистическим органам по месту их нахождения в соответствии с действующим законодательством.
32. Во всех случаях признается недействительным отчет аудиторской организации, аудитора о проведенной проверке банковской деятельности, если:
а) аудиторская организация (аудитор) является прямым или косвенным участником банка или его учредителя;
б) аудитор либо любой из руководящих или проводящих проверку работников аудиторской организации имеет супруга (супругу), своего близкого родственника или близкого родственника супруга (супруги) - руководящего работника проверяемого банка;
в) аудиторская организация (аудитор) имеет денежные обязательства перед банком;
г) отчет аудиторской организации не подписан аудитором, проводившим данную аудиторскую проверку, и имеющим лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.

25. Бухесепке және есеп жүргiзуге, бастапқы құжаттарға және банк қызметi туралы басқа ақпаратқа аудиторлық тексерудi аудиторлық қызмет туралы заңдарға және осы Ережеге сәйкес аудиторлық қызмет жүргiзуге құқысы бар аудиторлық фирма (аудитор) жүргiзе алады.
26. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу төмендегiше тұрғыда жүргiзiледi:
- есепке алу және есеп жүргiзудегi өткiзiлген банк операцияларының деркездiлiгi, толықтығы және дәлдiгi;
- жүргiзiлген банк операцияларының Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығының және Ұлттық Банктiң қолданылып жүрген заңдары мен нормативтiк актiлерiнiң талаптарына сәйкес келуi;
- жүргiзiлген банк операцияларының оларды өткiзудiң жалпы шарттарына сәйкес келуi және банк операцияларын жүргiзудiң банктiң iшкi ережелерiне сәйкес келуi.
27. Аудиторлық ұйым (аудитор) тексерудiң нәтижесi мен өзiнiң қорытындыларын Бақылау кеңесi мен банктiң Басқармасына тапсырған есебiнде жазып көрсетедi.
28. Аудиторлық ұйым (аудитор) Ұлттық Банкке оның талабы бойынша есептiң көшiрмесi мен өткiзiлген аудиторлық тексеру туралы ақпаратты тапсырады.
29. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия алған аудиторлық ұйым мен аудиторлар Ұлттық Банкке тоқсан сайын банк қызметiне жүргiзiлген аудиторлық тексеру туралы мәлiметтердi тапсыруға мiндеттi.
30. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия алған аудиторлық ұйымдардың (аудиторлардың) банкiлiк аудит өткiзу бөлiгiндегi қызметiн Ұлттық Банктiң Банктердi қадағалау департаментi жүзеге асырады.
31. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензия алған аудиторлық ұйымдар мен аудиторлар есеп жүргiзедi және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өздерi орналасқан жердегi салықтық және статистикалық органдарға өзiнiң қызметi туралы статистикалық және бухгалтерлiк есеп тапсырады.
32. Аудиторлық ұйымның, аудитордың банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу туралы есебi барлық жағдайда заңсыз деп саналады, егер:
а) аудиторлық ұйым (аудитор) банкiнiң немесе оның құрылтайшысының тiкелей немесе жанама қатысушысы болса;
б) аудитор немесе аудиторлық ұйымның немесе қызметкерлерiн тексеретiн басшылардың немесе тексерушiлердiң кез-келген бiреуiнiң жұбайы (зайыбы), жақын туысқаны немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысқаны тексерiлетiн банктiң басшы қызметкерi болса;
в) аудиторлық ұйымның (аудитордың) банк алдында ақшалай мiндеттемелер болса;
г) аудиторлық ұйымның есебiне осы аудиторлық тексерудi жүргiзген және банк қызметiн аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензиясы бар аудитор қол қоймаса.

33. Национальный Банк ведет реестр выданных им лицензий на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности, в который подлежат включению следующие сведения:
а) по аудиторам - физическим лицам, индивидуально предоставляющим данный вид аудиторских услуг:
- фамилия, имя, отчество, гражданство, юридический адрес, расчетный счет, номера средств связи, дата выдачи и срок действия имеющегося квалификационного свидетельства;
- номер и дату выдачи лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности;
б) по аудиторским организациям:
- наименование организации, юридический адрес, номера средств связи, расчетный счет, сведения о структуре ее уставного фонда и учредителях, сведения о руководителях, их заместителях и работающих в организации специалистах, имеющих лицензию на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности (фамилия, имя, отчество, номер, дата выдачи и срок действия имеющихся квалификационных свидетельств);
- номер и дату выдачи лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
34. Аудиторская организация (аудитор) обязана в десятидневный срок сообщить в Национальный банк об изменениях в регистрационных данных для внесения уточнений в вышеназванный реестр Национального Банка. Нарушение этого требования рассматривается как представление недостоверных сведений.
35. Сведения о выдаче или аннулировании лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности, публикуются в Вестнике Национального Банка.
V. АННУЛИРОВАНИЕ И ПРЕКРАЩЕНИЕ ДЕЙСТВИЯ ЛИЦЕНЗИИ
НА ПРАВО ПРОВЕДЕНИЯ АУДИТОРСКОЙ
ПРОВЕРКИ БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
36. Лицензия на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности может быть аннулирована Национальным Банком по любому из следующих оснований:
а) признание отчетов аудиторской организации (аудитора) о произведенных проверках два и более раза недействительными;
б) разглашение или передача третьим лицам (за исключением Национального Банка) сведений, полученных в ходе аудиторской проверки и составляющих предмет банковской или коммерческой тайны;
в) непредставление или представление Национальному Банку заведомо недостоверных отчета и информации о проведенной аудиторской проверке;
г) представление заведомо недостоверных заключений (подтверждений) по вопросам порядка первичной продажи акций банка (пункт 4 статьи 16); соответствия требованиям действующего законодательства бухгалтерской отчетности, учета первичных документов и другой информации о финансовом положении небанковского финансового учреждения, в случае его преобразования в банк (подпункт "г" пункта 3 статьи 19); оформления годового отчета банка-учредителя (включая консолидированный баланс и отчет о прибылях и убытках) за три последних финансовых (операционных) года (подпункт "г" пункта 1 статьи 21); составления годового отчета банком-заявителем (включая консолидированный баланс и отчет о прибылях и убытках) за последний финансовый (операционный) год (подпункт "г" пункта 7 статьи 29); публикации основных показателей деятельности банка (статьи 55) Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
д) отсутствие в аудиторской фирме аудитора, обладающего действующей лицензией Национального Банка на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности;
е) наличие решения Квалификационной комиссии Министерства финансов Республики Казахстан об аннулировании квалификационного свидетельства аудитора;
ж) обнаружение в течение одного года со дня выдачи лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности недостоверности сведений, на основании которых она была выдана.

33. Ұлттық Банк банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына берiлген лицензиялардың тiзiлiмiн жүргiзедi, оның iшiнде төмендегi мәлiметтер енуге тиiс:
а) аудиторлық қызметтердiң осындай түрiн жеке түрде көрсететiн аудитор-жеке тұлғалар бойынша:
- қолда бар бiлiктiлiк куәлiгiнiң аты-жөнi, азаматтығы, құқықтық адресi, есеп айырысу шоты, байланыс құралдарының нөмiрлерi, берiлген уақыты және қолданылу мерзiмi;
- банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензиясының нөмiрi және берiлген күнi.
б) аудиторлық ұйымдар бойынша:
- ұйымның атауы, құқықтық адресi, байланыс құралдарының нөмiрлерi, есеп айырысу шоты, оның жарғылық қорының және құрылымы туралы мәлiметтер, басшылар және олардың орынбасарлары және ұйымда жұмыс iстеп жүрген, банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензиясы бар мамандар туралы мәлiметтер (аты-жөнi, бiлiктiлiк куәлiктерiне берiлген күнi және қолданылу мерзiмi);
- банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына берiлген лицензиясының нөмiрi және берiлген күнi.
34. Аудиторлық ұйым (аудитор) жоғарыда аталған Ұлттық Банктiң тiзiлiмiне тiркелу мәлiметтерiнiң өзгерiлуi туралы нақтылаулар енгiзу үшiн он күн мерзiмiнiң iшiнде Ұлттық Банкке хабарлауға мiндеттi. Осы талаптардың бұзылуы жалған мәлiметтер тапсырылған деп қаралады.
35. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензияның берiлгендiгi және күшi жойылғандығы туралы мәлiметтер Ұлттық Банктiң Хабаршысында жариялау.
V. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу
лицензиясының күшiн жою және қолданылуын
тоқтату
36. Ұлттық Банк банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығына лицензияның күшiн төмендегi кез-келген негiздер бойынша жоя алады:
а) аудиторлық ұйымның (аудитордың) екi және одан көп рет жүргiзген тексерулерi туралы есептерi заңсыз деп санау;
б) аудиторлық тексерудiң барысында алынған және банкiлiк немесе коммерциялық құпиялардың мәнi болып табылатын мәлiметтердi жариялау немесе (Ұлттық Банктен басқа) үшiншi адамдарға беру;
в) Ұлттық Банкке жүргiзiлген аудиторлық тексеру туралы қасақана жалған есеп немесе ақпарат тапсырмау немесе тапсыру;
г) банк акцияларын алғашқы сату тәртiбi мәселелерi бойынша (16 баптың 4 тармағы) қасақана жалған қорытынды (растаулар) тапсыру; банк болып қайта құрылатын жағдайда банкiлiк емес қаржылық мекеменiң бухгалтерлiк есеп жүргiзуiнiң, бастапқы құжаттарды есепке алудың және қаржылық жағдайы туралы басқа хабардың (19-баптың үшiншi тармағының "г" тармақшасы) қолданылып жүрген заңдар талабына сәйкес келуi; құрылтайшы банктiң (табыстар мен шығындар туралы бiрiктiрiлген балансы мен есебiн қоса алғанда) соңғы қаржылық (операциялық) үш жылдың iшiндегi (21-баптың бiрiншi тармағының "г" тармақшасы) жылдық есебiнiң ресiмделуi; (табыстар мен шығындар туралы бiрiктiрiлген балансы мен есебiн қоса алғанда) өтiнiш берушi банктiң соңғы қаржылық (операциялық) жыл iшiндегi (29-баптың 7-тармағының "г" тармақшасы) жылдық есебiн жасауы; банк қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерiн (55-бап), Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығын жариялау;
д) Ұлттық Банктiң банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзуге құқық беретiн, қолданылып жүрген лицензиясы бар аудитордың аудиторлық фирмада болмауы;
е) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бiлiктiлiк комиссиясының аудитордың бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн жою туралы шешiмнiң болуы;
ж) банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығының лицензиясы берiлген күннен бастап бiр жылдың iшiнде оны беруге негiз болған мәлiметтердiң жалған болып табылуы.

37. Решение об аннулировании лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности принимается Комиссией по представлению Департамента банковского надзора Национального Банка.
О принятом решении Комиссии, Департамент банковского надзора доводит до сведения Квалификационной комиссии Министерства финансов Республики Казахстан.
38. Действие лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности прекращается по основаниям в установленном законодательством порядке.
VI. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
39. Решения Национального Банка об отказе в выдаче лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности или ее аннулировании могут быть обжалованы заинтересованными сторонами в судах Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
40. Вопросы, не урегулированные настоящим Положением, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ N 1
к Положению "О выдачи, аннулировании
лицензии на право проведения аудиторской
проверки банковской деятельности и
требованиях, предъявляемых к
уполномоченным аудиторам"
ЛИЦЕНЗИЯ
на право проведения аудиторской проверки банковской
деятельности N________
Настоящая лицензия выдана аудитору ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество аудитора, дата и номер квалификационного свидетельства)
которому разрешается осуществление аудиторской проверки банковской деятельности с даты выдачи настоящей лицензии.
Лицензия выдана на срок действия квалификационного свидетельства, выданного Квалификационной комиссией Министерства финансов Республики Казахстан.
Лицензия включена в реестр Национального Банка Республики Казахстан за N ___ от ________199__ года.
Заместитель Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
(подпись)
Дата выдачи Печать
ПРИЛОЖЕНИЕ N 2
к Положению "О выдачи, аннулировании
лицензии на право проведения аудиторской
проверки банковской деятельности и
требованиях, предъявляемых к
уполномоченным аудиторам"
ЛИЦЕНЗИЯ
на право проведения аудиторской проверки банковской
деятельности N_________
Настоящая лицензия выдана аудиторской организации (фирме)
_____________________________________________________________________
(полное наименование, организационно-правовая форма, данные о
государственной регистрации)
которой разрешается осуществление аудиторской проверки банковской деятельности с даты выдачи настоящей лицензии при условии предъявления аудитором, ее работником лицензии на право проведения аудиторской проверки банковской деятельности.
Лицензия, выданная аудиторской организации, включена в реестр Национального Банка Республики Казахстан за N ___ от ________199 ___года.
Заместитель Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
(подпись)
Дата выдачи Печать

37. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығы лицензиясының күшiн жою туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Банктердi қадағалау департаментiнiң ұсынуы бойынша Комиссия қабылдайды.
Комиссияның қабылдаған шешiмi туралы Банктердi қадағалау департаментi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бiлiктiлiк комиссиясының назарына жеткiзедi.
38. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығын беретiн лицензияның күшi заң тәртiбiмен белгiленген негiздер бойынша тоқтатылады.
VI. Қорытынды ережелер
39. Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығын беретiн лицензияны беруден бас тарту немесе оның күшiн жою туралы Ұлттық Банктiң шешiмi туралы мүдделi тараптар Қазақстан Республикасының соттарында заңдарда белгiленген тәртiппен шағымдана алады.
40. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын сәйкес реттелуге тиiс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң Төрағасы
Банк қызметiне аудиторлық
тексеру жүргiзу құқығына
лицензия беру, күшiн жою
және өкiлеттi аудиторларға
қойылатын талаптар туралы
ЕРЕЖЕГЕ N 1 Қосымша
Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығының
N ЛИЦЕНЗИЯСЫ
Осы лицензия аудиторға
___________________________________________________________
(аудитордың аты-жөнi, бiлiктiлiк куәлiгiнiң берiлген күнi және
номерi) берiлдi, оған осы лицензия берiлген күннен бастап банк
қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзудi жүзеге асыру рұқсат етiледi.
Лицензия Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бiлiктiлiк
комиссиясы берген бiлiктiлiк куәлiгiнiң қолданылу мерзiмiне
берiлген.
Лицензия Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң тiзiлiмiне
N__-де 199__ жылы ____________енгiзiлген.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң Төрағасының
орынбасары
(қолы)
Берiлген күнi Мөр
Банк қызметiне аудиторлық
тексеру жүргiзу құқығына
лицензия беру, күшiн жою
және өкiлеттi аудиторларға
қойылатын талаптар туралы
ЕРЕЖЕГЕ N 2 Қосымша
Банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу құқығының
N ЛИЦЕНЗИЯСЫ
Осы лицензия аудиторлық ұйымға (фирмаға)
___________________________________________________________
(толық атауы, ұйымдық-құқықтық үлгiсi, мемлекеттiк тiркеу туралы
мәлiметтерi) берiлдi, оған осы лицензия берiлген күннен бастап
аудитор, оның қызметкерi банк қызметiне аудиторлық тексеру жүргiзу
құқығының лицензиясын көрсеткен жағдайда банк қызметiне аудиторлық
тексеру жүргiзудi жүзеге асыру рұқсат етiледi.
Аудиторлық ұйым берген лицензия Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң тiзiлiмiне N___ -де 199__жылы ___________ енгiзiлген.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң Төрағасының
орынбасары
(қолы)
Берiлген күнi Мөр