О внесении изменений и дополнений в Положение "О кредитных товариществах"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 декабря 1997 г. N 408. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 21.01.1998 г. N 63. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 380 (V032589) (вводится в действие с 1 января 2004 года)
В целях совершенствования нормативно-правовой базы деятельности кредитных товариществ в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить изменения и дополнения в Положение V970351_ "О кредитных товариществах", утвержденное Правлением Национального Банка Республики Казахстан от 12 апреля 1997 года N 106, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.) совместно с департаментом банковского надзора (Абдулина Н.К.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее Постановление и изменения и дополнения в Положение "О кредитных товариществах".
3. Департаменту банковского надзора (Абдулина Н.К.) довести настоящее Постановление и изменения и дополнения в Положение "О кредитных товариществах" до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
У Т В Е Р Ж Д Е Н Ы
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 декабря 1997 г. N 408
Изменения и дополнения
в Положение "О кредитных товариществах",
утвержденное Постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
N 106 от 12 апреля 1997 года
1. В преамбуле Положения слова "одного из видов небанковских финансовых учреждений" заменить словами "организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций".
2. По тексту Положения и приложений к нему слова "фонда", "фонд", "фонде" заменить соответственно словами "капитала", "капитал", "капитале".
3. В пункте 6 исключить слово "банков".
4. Абзац первый пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Минимальный размер уставного капитала устанавливается Правлением Национального Банка".
5. В подпункте а) пункта 13 слово "банка" заменить словами "кредитного товарищества".
6. В пункте 16:
в абзаце первом слово "лицо:" заменить словами "лицо, не удовлетворяющее требованиям статьи 20 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
абзацы второй, третий и четвертый исключить.

Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 4 желтоқсандағы N 408 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 63. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкi басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 380 (V032589) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында кредиттiк серiктестiктер қызметiнiң нормативтiк-құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен (1997 жылғы 12 сәуiрдегi N 106 Қаулы) "Кредиттiк серiктестiктер туралы" ережеге өзгертулер мен толықтырулар бекiтiлсiн және ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (А.К. Өртембаев) банктiк қадағалау департаментiмен бiрлесе отырып, осы Қаулыны және кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн.
3. Банктiк қадағалау департаментi (Н.К.Абдулина) осы Қаулыны және кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына (филиалдарына) және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары А.Г.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Жоба
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 4 желтоқсандағы
N 408 Қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 12 сәуiрдегi N 106 Қаулысымен бекiтiлген
Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгертулер
мен толықтырулар
1. Ереженiң кiрiспесiндегi "банктiк емес қаржы мекемелерiнiң бiр түрi ретiндегi" деген сөздер "банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Ереженiң және оған қосымшасының мәтiнi бойынша берiлген "қорының", "қор", "қорында" деген сөздер "капиталының", "капитал", "капиталында" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 6-тармақтағы "банктерден" деген сөз алынып тасталсын.
4. 9-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарғылық капиталдың ең аз мөлшерiн Ұлттық Банктiң Басқармасы белгiлейдi".
5. 13-тармақтың а) тармақшасындағы "банк" сөзi "кредиттiк серiктестiк" сөзiмен ауыстырылсын.
6. 16-тармақтың:
бiрiншi азат жолындағы "адамдар" деген сөз "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығының 20-бабының талаптарына сай келмейтiн адамдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi, үшiншi және төртiншi азатжолдар алынып тасталсын.

7. В пункте 21:
дополнить абзацами первым и вторым следующего содержания:
"Решение о выдаче разрешения на открытие кредитного товарищества принимается заместителем Председателя Национального Банка, курирующим Департамент банковского надзора.
Национальный Банк ведет учет выданных (возвращенных) разрешений на открытие кредитного товарищества";
абзац первый считать абзацем третьим.
8. В пункте 24 слова "и драгметаллами" исключить.
9. В пункте 26:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Для преобразования в кредитное товарищество банк вправе обратиться в Национальный Банк с ходатайством о выдаче разрешения на проведение реорганизации. Ходатайство банка о выдаче разрешения на проведение реорганизации должно быть рассмотрено Национальным Банком в течение одного месяца";
в абзаце втором слова "должны прилагаться возвращаемые лицензии на проведение банковских операций и" заменить словами "должен прилагаться";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"После получения разрешения на проведение реорганизации банк в сроки, согласованные с Национальным Банком, но не превышающие шести месяцев с даты выдачи разрешения обязан обеспечить возврат депозитов юридическим и физическим лицам, всех выданных указанным лицам кредитов и заемных средств, завершить операции, осуществляемые банком и не предусмотренные п.29 настоящего Положения.
Данное требование не распространяется на:
- депозиты участников кредитного товарищества;
- ссуды, выданные участникам кредитного товарищества;
- лизинг;
- кредиты, предоставленные им в виде овердрафта, факторинга, форфейтинга участникам кредитного товарищества.".
10. Пункт 28 дополнить вторым абзацем следующего содержания:
"Учредители обязаны обратиться в Национальный Банк с ходатайством о выдаче лицензии не позднее десяти дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в качестве кредитного товарищества".
11. В пункте 29:
в подпункте а) после слова "обмен," дополнить словом "сортировка,";
в подпункте д) после слов "клиринговые операции" дополнить словами "для участников кредитного товарищества";
подпункт ж) изложить в следующей редакции:
"ж) прием депозитов юридических и физических лиц - участников кредитного товарищества;"
дополнить подпунктом з) следующего содержания:
"з) осуществление расчетов по поручению участников кредитного товарищества по их банковским счетам.".
12. В пункте 30 слова "Ссудные и переводные операций" заменить словами "Банковские и иные операции, предусмотренные действующим банковским законодательством".

7. 21-тармақ:
мынадай мазмұндағы бiрiншi, екiншi азатжолдармен толықтырылсын:
"Кредиттiк серiктестiк ашуға рұқсат беру туралы шешiмдi Ұлттық Банкi Төрағасының Банктiк қадағалау департаментiне жетекшiлiк ететiн орынбасары қабылдайды.
Ұлттық Банк кредиттiк серiктестiктi ашуға берiлген (қайтарылған) рұқсаттарды есепке алып отырады.
бiрiнiшi азатжол үшiншi азатжол деп саналсын.
8. 24-тармақтағы "және бағалы металдармен" деген сөздер алынып тасталсын.
9. 26-тармақтың:
бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиттiк серiктестiк болып қайта құрылу үшiн банк қайта құруды өткiзуге рұқсат беру туралы Ұлттық Банкке өтiнiш жасауға құқылы. Банктiң қайта құруды жүргiзуге рұқсат беру туралы өтiнiшiн Ұлттық Банк бiр айдың iшiнде қарауға тиiс.";
екiншi азатжолдағы "банктiк операцияларды жүргiзуге берiлген қайтарылатын лицензиялар және" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Банктi қайта құруға рұқсат алғаннан кейiн, банк Ұлттық Банкпен келiсiлген мерзiмде, бiрақ рұқсат берiлген күннен бастап алты айдан асырмай, заңды және жеке тұлғалардың депозиттерiн, аталған тұлғаларға берiлген барлық кредиттер мен заем қаражаттарын қайтаруды, банктер жүргiзген және осы Ереженiң 29-тармағында көзделмеген операцияларды аяқтауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
Бұл талап:
- кредиттiк серiктестiкке қатысушылардың депозиттерiне;
- кредиттiк серiктестiкке қатысушыларға берiлген несиелерге;
- лизингке;
- кредиттiк серiктестiкке қатысушыларға овердрафт, факторинг, форфейтинг түрiнде берiлген кредиттерге қолданылмайды.".
10. 28-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Құрылтайшылар Кредиттiк серiктестiк ретiнде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн, он күннен кешiктiрмей лицензия беру туралы Ұлттық Банкке өтiнiш жасауға мiндеттi".
11. 29-тармақтың:
а) тармақшасындағы "айырбастау" деген сөз "сұрыптау" деген сөзбен толықтырылсын;
д) тармақшасындағы "клирингтiк операциялар" деген сөздердiң орнына "кредиттiк серiктестiкке қатысушылар үшiн клирингтiк операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ж) кредиттiк серiктестiк қатысушы - заңды және жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдау;"
мынадай мазмұндағы з) тармақшасымен толықтырылсын:
"з) кредиттiк серiктестiк қатысушылардың, тапсыруымен олардың банк шоттары бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру;".
12. 30-тармақтағы "несиелiк және аударым операциялары" деген сөздер "қолданылып жүрген банк заңдарында көзделген банктiк және басқа операциялары" деген сөздермен ауыстырылсын.

13. В пункте 32:
в абзаце первом слова "Общие условия проведения" заменить словами "Правила об общих условиях проведения";
в подпункте б) слова "процентных ставок" заменить словами "ставок вознаграждения (интереса)";
в подпункте в) слово "процентов" заменить словами "вознаграждения (интереса)".
14. Пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Требования по классификации активов и условных обязательств и расчету провизий (провизий) по ним применяются к кредитным товариществам в порядке, установленном для банков.".
15. Пункты 37, 38, 39, 40, 41и 42 изложить в следующей редакции:
"37. При нарушении кредитным товариществом норм действующего банковского законодательства, требований настоящего Положения и других нормативных правовых актов Национального Банка к нему могут быть применены санкции. В качестве санкций Национальный Банк вправе применить к кредитному товариществу следующие меры:
а) наложение и взыскание штрафа по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
б) приостановление либо аннулирование лицензии по основаниям, установленным настоящим Положением;
в) отстранение от выполнения служебных обязанностей руководящих работников кредитного товарищества, кроме Председателя и членов Наблюдательного совета (в случае создания кредитного товарищества в форме акционерного общества), до рассмотрения этого вопроса соответствующим органом кредитного товарищества на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) кредитного товарищества несоответствующими требованиям действующего законодательства.
38. Приостановление либо аннулирование лицензий на проведение всех или отдельных банковских операций производится по любому из следующих оснований:
а) несоблюдение в процессе деятельности кредитного товарищества требований настоящего Положения;
б) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) ненадлежащее исполнение договорных обязательств по проводимым кредитным товариществом операциям;
в) несоблюдение обязанности по раскрытию общих условий проведения кредитным товариществом операций, установленной настоящим Положением;
г) непредставление Национальному Банку или представление заведомо недостоверной отчетности и сведений;
д) нарушение нормативных правовых актов Национального Банка либо невыполнение его письменных предписаний;
е) осуществление кредитным товариществом операций, выходящих за пределы его правоспособности, установленной настоящим Положением, уставом кредитного товарищества и лицензией;
ж) принятием судом решения о прекращении деятельности кредитного товарищества.
Национальный Банк приостанавливает либо аннулирует лицензии на проведение всех либо отдельных банковских операций в зависимости от характера нарушения. Аннулирование лицензии является основанием для перерегистрации или прекращения деятельности кредитного товарищества.

13. 32-тармақтың:
бiрiншi азатжолындағы "Жүргiзудiң жалпы шарттарын" деген сөздер "Жүргiзудiң жалпы шарттары туралы Ереженi" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) тармақшасындағы "проценттiк ставканың" деген сөздер "сыйақы (мүдде) ставкасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) тармақшасындағы "проценттердi" деген сөз "сыйақы (мүдде)" деген сөзбен ауыстырылсын;
14. 34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Активтер мен шартты мiндеттемелердi жiктеу және олар бойынша провизияларды есептеу талаптары кредиттiк серiктестiктерге банктер үшiн белгiленген тәртiппен қолданылады.".
15. 37, 38, 39, 40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Кредиттiк серiктестiк қолданылып жүрген заңдардың нормаларын, осы Ереженiң талаптарын және Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн бұзған жағдайда оған санкциялар қолданылуы мүмкiн. Ұлттық Банк кредиттiк серiктестiкке санкция ретiнде мынадай шараларды қолдануға:
а) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген негiздемелер бойынша айыппұл салуға және өндiрiп алуға;
б) осы Ережеде белгiленген негiздемелер бойынша лицензияны тоқтатуға немесе күшiн жоюға;
в) кредиттiк серiктестiктiң басшы қызметкерлерiн Төраға мен Байқаушы кеңестiң мүшелерiнен (кредиттiк серiктестiк акционерлiк қоғам түрiнде құрылған жағдайда) басқасын осы мәселенi кредиттiк серiктестiктiң тиiстi органы кредиттiк серiктестiктiң аталған басшы қызметкерiнiң (қызметкерлерiнiң) iс-әрекетiн қолданылып жүрген заң талаптарына сай келмейдi деп тану үшiн жеткiлiктi мәлiметтер негiзiнде қарағанға дейiн, лауазымдық мiндеттерiн орындаудан шеттетуне құқылы.
38. Барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргiзуге берiлген лицензияны тоқтату немесе оның күшiн жою мынадай негiздемелердiң кез келгенi бойынша жүргiзiледi:
а) кредиттiк серiктестiктiң қызметi барысында осы Ереженiң талаптары сақталмаса;
б) кредиттiк серiктестiк жүргiзетiн операциялар бойынша шарт мiндеттемелерiн үнемi (қатарынан он екi күнтiзбелiк ай бойы үш немесе одан да көп рет) тиiстi түрде орындамаса;
в) кредиттiк серiктестiк осы Ережемен белгiленген операциялар жүргiзудiң жалпы шарттарын айқындау бойынша мiндеттемелердi орындамаса;
г) Ұлттық Банкке есеп пен мәлiметтердi бермесе немесе әдейi жалған есеп пен мәлiметтер берсе;
д) Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiн бұзса не оның жазбаша нұсқауларын орындамаса;
е) кредиттiк серiктестiк осы Ережеде, кредиттiк серiктестiктiң жарғысында және лицензиясында белгiленген өзiнiң құқықтық қабiлеттiгi шегiнен тыс операцияларды жүзеге асырса;
ж) кредиттiк серiктестiктiң қызметiн тоқтату туралы сот шешiм қабылдаса.
Ұлттық Банк банк операцияларын жүргiзу тәртiбiнiң бұзылу сипатына қарай олардың барлығын не жекелеген түрiн жүргiзу лицензиясын тоқтатады не күшiн жояды. Лицензияның күшiн жою кредиттiк серiктестiктi қайта тiркеуге немесе оның қызметiн тоқтатуға негiз болып табылады.

39. Отзыв разрешения на открытие кредитного товарищества производится по любому из следующих оснований:
а) обнаружение в течение одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве кредитного товарищества недостоверности сведений, на основании которых было выдано разрешение;
б) неполучение лицензии в течение одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве кредитного товарищества;
в) неоплата объявленного уставного капитала в течение одного года после государственной регистрации юридического лица в качестве кредитного товарищества;
г) нарушение условий деятельности, предусмотренных действующим законодательством для юридического лица, зарегистрированного в качестве кредитного товарищества;
д) решение кредитного товарищества о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации либо ликвидации.
Решение Правления Национального Банка об отзыве разрешения на открытие кредитного товарищества является основанием для перерегистрации или прекращения деятельности юридического лица.
40. Кредитное товарищество может быть ликвидировано:
а) по решению его учредителей (акционеров), при наличии разрешения Национального Банка (добровольная ликвидация);
б) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
41. Реорганизация и ликвидация кредитного товарищества осуществляется в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
42. Запрещается вмешательство в любой форме государственных органов и их должностных лиц в деятельность кредитного товарищества, кроме случаев, прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан".
16. Наименование раздела "V. Заключительные положения" изложить в следующей редакции: "VI. Заключительные положения".
17. Пункт 44 дополнить словами "кроме случаев, когда кредитные товарищества или государство принимают на себя такую ответственность.".
18. В пункте 45 слова "пунктов 1-3 статьи 17, статей 22, 40" заменить словами "пункта 2 статьи 8, статей 18, 22, 40".
19. В Приложении N 1 слова "КРЕДИТНЫМИ ТОВАРИЩЕСТВАМИ" заменить словами "КРЕДИТНЫМ ТОВАРИЩЕСТВОМ".
Заместитель
Председателя Национального Банка

39. Кредиттiк серiктестiктi ашуға берiлген рұқсатты қайтарып алу мынадай негiздемелердiң кез келгенi бойынша жүргiзiледi:
а) заңды тұлғаның кредиттiк серiктестiк ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл iшiнде рұқсат беруге негiз болған мәлiметтердiң жалған екендiгi анықталса;
б) заңды тұлға кредиттiк серiктестiк ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл бойы лицензия алмаса;
в) заңды тұлға кредиттiк серiктестiк ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жыл бойы жарияланған жарғы капиталын төлемесе;
г) кредиттiк серiктестiк ретiнде тiркелген заңды тұлға үшiн қолданылып жүрген заңдарда көзделген қызмет шарттарын бұзса;
д) кредиттiк серiктестiктiң қайта ұйымдастыру не оны тарату жолымен өзiнiң қызметiн өз еркiмен тоқтату туралы шешiмi;
Ұлттық Банк Басқармасының кредиттiк серiктестiк ашуға берiлген рұқсатты қайтарып алу туралы шешiмi заңды тұлғаны қайта тiркеуге немесе оның қызметiн тоқтатуға негiз болып табылады.
40. Кредиттiк серiктестiк:
а) Ұлттық Банктiң рұқсаты болса, оның құрылтайшыларының (акционерлерiнiң) шешiмiмен (ерiктi тарату);
б) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды соттың шешiмiмен (мәжбүрлеп тарату) таратылуы мүмкiн.
41. Кредиттiк серiктестiктi қайта ұйымдастыру немесе тарату Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
42. Қазақстан Республикасының заңдарында тiкелей көзделгеннен басқа жағдайларда кредиттiк серiктестiктiң қызметiне мемлекеттiк органдар мен оның лауазымды адамдарының қандай жолмен болса да араласуына тыйым салынады.".
16. "V. Қорытынды ережелер" деп аталатын бөлiмнiң атауы: "VI.
Қорытынды ережелер" деп жазылсын.
17. 44-тармақтың алдынан "Кредиттiк серiктестiктер немесе мемлекет өзiне мұндай жауапкершiлiк қабылдаған жағдайларда болмаса деген" деген сөздерi қосылсын.
18. 45-тармақтағы "17-бабының 1-3-тармақтарының, 22, 40-баптарының" деген сөздер "8-бабының 2-тармағының, 18, 22, 40-баптарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. N 1 қосымшадағы "Кредиттiк серiктестiктерге" деген сөздер "Кредиттiк серiктестiкке" деген сөздермен ауыстырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
орынбасары