О внесении изменений и дополнений в Положение "О порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 декабря 1997 г. N 411. Зарегистрировано в Министерстве юстиции РК 21.01. 1998 г. за N 66. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 305
Извлечение из постановления Правления
Агентства РК по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 305
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 декабря 1997 г. N 411 "О внесении изменений и дополнений в Положение "О порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" ...".
------------------------------------------------------------------
В целях совершенствования нормативно-правовой базы деятельности банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить изменения и дополнения в Положение V960440_ "О порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам", утвержденное Правлением Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292 и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.) совместно с Департаментом банковского надзора (Абдулина Н.К.) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящее Постановление и Изменения и дополнения в Положение о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам.

Екiншi деңгейдегi банктердi халықаралық стандартқа көшiру тәртiбi туралы ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасы 1997 жылғы 4 желтоқсандағы N 411 Қаулы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 66. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 305 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгінiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтык актiлердiң тiзбесi
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өту тәртiбi туралы" ережеге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1997 жылғы 4 желтоқсандағы N 411 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде N 66
тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 3 басылымдарында 1997 жылғы 3-16 желтоқсанда жарияланған)...
___________________________________
Қазақстан Республикасындағы екiншi деңгейдегi банктер қызметiнiң нормативтi-құқықтық базасын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасының Қаулысымен бекiтiлген (1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292 Қаулы) екiншi деңгейдегi банктердi халықаралық стандартқа көшiру тәртiбi туралы ережеге өзгертулер мен толықтыруларға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен (1997 жылғы 31 наурыздағы N 89 Қаулы), (1997 жылғы 30 сәуiрдегi N 135 Қаулы), (1997 жылғы 15 қазандағы N 375 Қаулы) өзгертулер мен толықтырулар қоса бекiтiлсiн және олар Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (А.К. Өртембаев) банктiк қадағалау департаментiмен (Н.К. Абдуллина) бiрлесе отырып осы Қаулыны және екiншi деңгейдегi банктердi халықаралық стандартқа көшiру тәртiбi туралы ережеге өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн.

3. Департаменту банковского надзора (Абдулина Н.К.) довести настоящее Постановление и Изменения и дополнения в Положение "О порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 декабря 1997 г. N 411
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ
В ПОЛОЖЕНИЕ "О ПОРЯДКЕ ПЕРЕХОДА БАНКОВ ВТОРОГО УРОВНЯ К
МЕЖДУНАРОДНЫМ СТАНДАРТАМ", УТВЕРЖДЕННОЕ ПОСТАНОВЛЕНИЕМ
ПРАВЛЕНИЯ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ОТ 12 ДЕКАБРЯ 1996 ГОДА N 292
1. В пункте 1:
- абзац первый после слов "банками второго уровня Республики Казахстан" дополнить словами "(далее именуемыми "банки")"; после слова "нормативных" дополнить словом "правовых";
- в абзаце втором слово "депозитных" исключить.
2. Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Требования настоящего Положения не распространяются на государственные банки, созданные в организационно-правовой форме государственного предприятия, межгосударственные банки, а также дочерние банки, в случае если родительский банк-нерезидент имеет долгосрочный, краткосрочный и индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" любого из рейтинговых агентств, перечень которых утверждается Правлением Национального Банка".
3. В пункте 3:
- в абзаце первом слова "Все депозитные банки Республики Казахстан (далее именуемые "банки")" заменить словом "Банки";
- в абзаце пятом слово "требований" заменить словами "правовых актов".
4. В пункте 5 слова "по ссудам" заменить словами "по классифицированным активам и условным обязательствам".
5. В пункте 6 исключить второе предложение.
6. В пункте 7 слова "установленных Положением V970325_ "О пруденциальных нормативах", утвержденных Правлением Нацбанка 29.02.96 N 337" заменить словами "и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных нормативными правовыми актами Нацбанка".
7. пункты 8.1. и 8.2. изложить в следующей редакции:
"8.1. Стандарты бухучета
Банки должны ежегодно пересматривать политику бухгалтерского учета и описывать процедуры совершаемых бухгалтерских записей, основанных на новом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденном Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года N 237.

3. Банктiк қадағалау департаментi (Н.К.Абдуллина) осы Қаулыны және екiншi деңгейдегi банктердi халықаралық стандартқа көшiру тәртiбi туралы ережеге өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына (филиалдарына) және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Осы Қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары А.Г.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 4 желтоқсандағы
N 411 Қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292  Қаулысымен  бекiтiлген
Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға
көшу тәртiбi туралы Ережесiне өзгертулер мен толықтырулар
1. 1-тармақтың:
- бiрiншi азатжолындағы "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiн" деген сөздер "(бұдан әрi - "банктер" деп аталады)" деген сөздермен толықтырылсын, "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
- екiншi азатжолындағы "депозиттiк" деген сөз алынып тасталсын.
2. 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Ереженiң талаптары мемлекеттiк кәсiпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттiк банктерге, мемлекетаралық банктерге, сондай-ақ егер резидент емес басты банктiң тiзбесiн Ұлттық Банктiң Басқармасы бекiтетiн кез-келген рейтинг агенттiгiнiң "А" категориясынан төмен емес ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi және жеке рейтингi болған жағдайда ғана еншiлес банктерге қолданылмайды.".
3. 3-тармақтың:
- бiрiншi азатжолындағы "Қазақстан Республикасының барлық депозиттiк банктерi (бұдан әрi "банктер" деп аталады)" деген сөздер "Банктер" деген сөздермен ауыстырылсын;
- бесiншi азатжолындағы "талаптарын" деген сөздер "құқықтық актiлерiн" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 5-тармақтағы "несие бойынша" деген сөз "сарапталған активтер мен шартты мiндеттемелер бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 6-тармақтағы екiншi сөйлем алынып тасталсын.
6. 7-тармақтағы "Ұлттық Банктiң Басқармасында 29.02.96 бекiтiлген N 337 Пруденциалды нормативтер туралы ережеде" деген сөздер "Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген басқа да сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттерде" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 8.1. және 8.2. тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8.1. Бухгалтерлiк есептiң стандарттары
Банктер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 237 Қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң Бухгалтерлiк есебiнің жаңа есепшот жоспарына негiзделген бухгалтерлік есеп саясатын жыл сайын қайта қарап отыруға және жасалынған бухгалтерлік жазбалардың барысын жазып отыруға тиіс.

8.2. Адекватность капитала
Коэффициенты достаточности капитала должны быть не ниже следующих минимальных значений:
- отношение собственного капитала 1 уровня к активам - не менее 0,06;
- отношение собственного капитала к активам, взвешенным с учетом риска - не менее 0,12.
Размер собственного капитала банка должен быть не ниже 1 миллиарда тенге.".
8. В пункте 8.4. слово "внебалансовых" заменить словом "условных".
9. В пункте 8.5. слово "забалансовым" заменить словом "условным".
10. В пункте 10:
- абзац первый дополнить новыми третьим и четвертым предложениями следующего содержания:
"Банки в срок до 31.12.1998 года должны перейти на ведение бухгалтерского учета по казахстанским стандартам, провести конвертацию вспомогательного учета по всем проводимым операциям и создать главную бухгалтерскую книгу, основанную на новом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, а также иметь программное обеспечение автоматизации бухгалтерского учета. Программное обеспечение должно включать модуль интегрированной банковской системы, включая модуль главной книги и вспомогательных журналов по видам операций";
- абзац второй после слов "(здесь условно обозначаемое - koc)" дополнить словами "а также по размеру собственного капитала банка (здесь условно обозначаемое - СК)";
- дополнить словами:
"Группа 1
31.06.1998        31.12.1998
СК                 500 млн. тенге    1 млрд. тенге
Группа 2
31.06.  31.12.  31.06.  31.12.  31.06.  31.12.
1998    1998    1999    1999    2000    2000
CK          120     200     350     500     750     1
млн.    млн.    млн.    млн.    млн.    млрд. тенге
тенге   тенге   тенге   тенге   тенге
11. Пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Только банки, включенные в группу 1, вправе, в пределах полномочий, установленных лицензией Нацбанка осуществлять с даты включения их в эту группу следующие банковские операции, а также виды деятельности:
1) доверительные (трастовые) операции: управление деньгами в интересах и по поручению доверителя;
2) прием депозитов физических лиц в объеме, превышающем собственный капитал банка;
3) выпуск платежных карточек;
4) доверительное управление банками пакетом акций и долями участия (вкладами участников) в уставном капитале юридических лиц;
5) профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг в соответствии с требованиями действующего банковского законодательства.
В случае, если лицензией банка не предусмотрено право банка на выполнение вышеперечисленных банковских операций и видов деятельности, банк вправе обратиться в установленном порядке в Нацбанк с ходатайством о выдаче соответствующей лицензии или согласия.".
Председатель

8.2. Капиталдың бiрдейлiгi
Капиталдың жеткіліктiлiк коэффициенттерi мынадай ең аз мәннен төмен болмау керек:
- I деңгейдегi өз капиталының активтерге қатынасы - 0,06-дан кем емес;
- өз капиталының тәуекелдi ескере отырып есептелген активтерге қатынасы - 0,12-ден кем емес.
Банктiң өз капиталының мөлшерi 1 миллиард теңгеден төмен болмау керек."
8. 8.4-тармақтың "баланстан тыс"деген сөздер "шартты" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 8.5-тармақтағы "баланстан тыс" деген сөздер "шартты" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. 10-тармақтың:
- бірінші азатжолы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші жаңа сөйлемдермен толықтырылсын:
"Банктер 31.12.1998 жылғы мерзімге дейін бухгалтерлік есепті қазақстандық стандарттар бойынша жүргізуге көшуге, жүргізілетін барлық операциялар бойынша қосымша есеп айырысуға және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің бухгалтерлік есебінің жаңа есепшот жоспарына негізделген бас бухгалтерлік кітап жасауға тиіс, сондай-ақ бухгалтерлік есепті автоматтандыру бағдарламалық жағынан қамсыздандыруға тиіс. Бағдарламалық қамсыздандыруға операциялардың түрлері бойынша бас кітаптың және қосымша журналдардың модулін қоса алғанда, шоғырландырылған банк жүйесінің модулі енгізілуге тиіс."
- екiншi азатжолындағы "(кос- мұнда шартты түрде белгiленген)" деген сөздер "сондай-ақ банктiң өз капиталының мөлшерi бойынша (СК-мұнда шартты түрде белгiленген )" деген сөздермен толықтырылсын";
- мынадай сөздермен толықтырылсын:
"1 - топ
СК     31.06.1998. 31.12.1998.
500 млн.    1 млрд.
теңге       теңге
2 - топ
СК    31.06      31.12.   31.06.  31.12.   31.06.   31.12.
1998       1998     1999    1999      2000     2000
100        200      350     500       750      1 млрд.
млн.       млн.     млн.    млн.      млн.     теңге
теңге      теңге    теңге   теңге     теңге
11. 11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-топқа енгізілген банктер ғана Ұлттық Банктің лицензиясында белгіленген өкілеттіктер шегінде олар осы топқа енгізілген күннен бастап мынадай банк операцияларын, сондай-ақ қызмет түрлерін:
1) сенім (траст) операцияларын: сенім білдірушінің мүддесі мен тапсырмасы бойынша ақша жұмсауға;
2) банктің өз капиталынан аспайтын көлемде жеке тұлғалардан депозиттер қабылдауға;
3) төлем карточкаларын шығаруға;
4) банктердің сеніп тапсырған акциялар пакетін және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдағы қатысу үлесін (қатысушылардың салымын) басқаруға;
5) қолданылып жүрген банк заңдарының талаптарына сәйкес бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқылы.
Егер банктің лицензиясында жоғарыда аталған банк операцияларын және қызмет түрлерін орындау құқығы көзделмеген болса, банк тиісті лицензия немесе келісім беру туралы белгіленген тәртіппен Ұлттық Банкке өтініш жасауға құқылы."
Ұлттық Банк
Төрағасы