Об утверждении Положения об оплате труда в научных учреждениях Министерства науки - Академии наук РК
Приказ Министерства науки-Академии наук Республики Казахстан от 25 марта 1997 г. N 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 1997 г. N 309. Утратил силу - совместным приказом Министра энергетики, индустрии и торговли РК от 10 февраля 2000 г. N 57 и Министра образования и науки РК от 11 февраля 2000 г. N 115 ~V001192.
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 1997 года N 170 P970170_ "О совершенствовании организации оплаты труда в Республике Казахстан"
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить "Положение об оплате труда в научных учреждениях Министерства науки-Академии наук Республики Казахстан" (далее Положение).
2. Оплату труда в научных учреждениях Министерства науки - Академии наук производить в соответствии с утвержденным Положением.
3. Работникам научно-технической библиотеки повысить должностные оклады на 20 процентов в пределах утвержденного фонда заработной платы.
4. Признать утратившими силу:
Постановление об оплате труда в научных организациях и учреждениях Академии наук РК от 6 февраля 1996 года N 11;
Приказ об оплате труда Министерства науки и новых технологий от 13 февраля 1996 года N 16.
Министр
Утверждаю:
Министр науки-президент
Академии наук РК
Положение
об оплате труда в научных учреждениях
Министерства науки-Академии наук РК

Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының ғылыми мекемелерiнде еңбекке ақы төлеу туралы Ережесін бекiту туралы
БҰЙРЫҚ Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi Ғылым академиясы 1997 жылғы 25 наурыздағы N 81 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 26 мамыр тіркелді. Тіркеу N 309. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2000 жылғы 11 ақпандағы N 115 және Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің 2000 жылғы 10 ақпандағы N 57 бірлескен бұйрығымен. ~V001192.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан Республикасында еңбекақы төлеудi ұйымдастыруды жетiлдiру туралы" N 170 P970170_ қаулысын орындау мақсатында бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының
ғылыми мекемелерiнде еңбекке ақы төлеу туралы Ереже" бекiтiлсiн (бұдан әрi
- Ереже).
2. Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының ғылыми мекемелерiнде
еңбекке ақы төлеу бекiтiлген ережеге сәйкес жүргiзiлсiн.
3. Ғылыми-техникалық кiтапхана қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақылары
20 процентке жоғары көтерiлсiн.
4. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
ҚР Ғылым академиясының ғылыми ұйымдары мен мекемелерiнде еңбекке ақы
төлеу туралы 1996 жылғы 6 ақпандағы N 11 қаулы.
Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң еңбекке ақы төлеу туралы
1996 жылғы 13 ақпандағы N 16 бұйрығы.
Министр-президент
БЕКIТЕМIН
ҚР Ғылым министрi -
Ғылым академиясының
президентi
1997 ж 25.03.
Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының
ғылыми мекемелерiнде еңбекке ақы төлеу туралы
ЕРЕЖЕ

Настоящее Положение разработано на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 1997 года N 170 "О совершенствовании организации оплаты труда в Республике Казахстан".
Исходной базой для расчета тарифных ставок и должностных окладов работников научных учреждений и организаций используется минимальный размер заработной платы, установленный законодательным актом.
Научными учреждениями и организациями самостоятельно устанавливаются размеры надбавок, премий и других доплат, стимулирующего и компенсационного характера в пределах утвержденного бюджетного финансирования в соответствии с действующим законодательством.
При расчетах заработной платы сохраняются действующие размеры отраслевых, районных коэффициентов, коэффициентов за работу в высокогорных, пустынных и безводных местностях, за проживание в зонах экологического бедствия.
В тех случаях, когда вводимые для работников в соответствии с настоящим Положением ставки и оклады с учетом коэффициентов, надбавок и льгот оказываются ниже действующих ставок и окладов с учетом коэффициентов, надбавок и льгот, этим работникам за время их
работы в данной организации в той или другой должности выплачивается
соответствующая разница в заработной плате.
Оплата труда в научных учреждениях Министерства науки-Академии

Осы ереже Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан Республикасында еңбекке ақы төлеудi ұйымдастыруды жетiлдiру туралы" N 170 Қаулысы негiзiнде әзiрленген.
Ғылыми мекемелер мен ұйымдардың қызметкерлерiне тарифтiк ставкалары мен лауазымдық еңбек ақы мөлшерiн есептеу үшiн заң актiлерiмен белгiленген ең аз еңбекақы мөлшерi пайдаланылады.
Ғылыми мекемелер мен ұйымдар үстемеақы, сыйлықтар мен басқа ынталандырушы және өтемақы сипатындағы қосымша ақы мөлшерiн қолданылып жүрген заңға сәйкес бекiтiлген бюджеттiк қаржыландыру шегiнде өздерi дербес айқындайды.
Еңбекақыны есептегенде салалық, аудандық коэффициенттер мөлшерi, биiк таулы жердегi, шөл далалы және сусыз жерлерде жұмыс iстегенi үшiн, экологиялық апат аумақтарында тұрғаны үшiн коэффициенттердiң қолданылып жүрген мөлшерi сақталады.
Осы ережеге сәйкес қызметкерлерге қосылатын ставкалар және еңбекақы
коэффициенттер мен үстемақыларды қоса есептегенде қолданылып жүрген
ставкалар мен еңбекақыдан коэффициенттерiн үстемақыларын, жеңiлдiктерiн
қоса есептегенде төмен болған жағдайда, бұл қызметкерлерге осы ұйымда
атқарған қызметiне қарап тиiстi еңбекақы айырмасы төленедi.
Ғылым министрлiгi - ғылым академиясының ғылыми мекемелерiнде еңбекақы

наук производится в соответствии с приложениями 1-17.
Приложение 1
Единая Тарифная Сетка
для работников научных учреждений
Министерства науки-Академии наук РК
---------------------------------------------------------------------
Разряды|Тарифный|Должностные оклады с учетом тарифного коэффициента
|коэффи- |к минимальной зарплате (тенге)
|циент |----------------------------------------------------
| |с 1.01.97 г.|с 1.04.97 г.|с 1.07.97 г.|с 1.10.97 г.
---------------------------------------------------------------------

төлеу 1-17 қосымшаларға сәйкес жүргiзiлдi.
1 қосымша
ҚР Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының
ғылыми қызметкерлерi үшiн Бiрыңғай тарифтiк кесте
___________________________________________________________________
Разряд.|Тарифтiк | Ең аз жалақыға тарифтiк коэффициенттерiн
тар |коэффициент| қоса есептегендегi лауазымды жалақы
| |_______________________________________________
| |1997ж.1.01.|1997ж.1.04.|1997ж.1.07|1997ж.1.10
___________________________________________________________________

17 3,17 6435 6530 6609 7418
18 3,41 6922 7025 7110 7979
19 3,67 7450 7560 7652 8588
20 3,94 7998 8116 8215 9220
21 4,24 8607 8734 8840 9922
Приложение 2
Должностные оклады
руководителей и научных работников
научных учреждений
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей | Ученая степень |Разряд|Тарифный
| | |коэффициент
---------------------------------------------------------------------

17 3,17 6435 6530 6609 7418
18 3,41 6922 7025 7110 7979
19 3,67 7450 7560 7652 8588
20 3,94 7998 8116 8215 9220
21 4,24 8607 8734 8840 9922
2 қосымша
Ғылым мекемелердiң басшылары мен ғылыми
қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақылары
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы | Ғылыми |Разряд |Тарифтiк
| дәрежесi | |коэффициентi
___________________________________________________________________

1 | 2 | 3 | 4
---------------------------------------------------------------------
Научно-исследовательские институты и их филиалы
Руководящие работники
Директор института доктор наук 21 4,24
кандидат наук 20 3,94
Директор филиала доктор наук 20 3,94
института кандидат наук 19 3,67
Заместитель директора доктор наук 20 3,94
института по научной кандидат наук 19 3,67
работе
Заместитель директора доктор наук 19 3,67
филиала института кандидат наук 18 3,41
Ученый секретарь доктор наук 19 3,67
института кандидат наук 18 3,41
Ученый секретарь доктор наук 18 3,41
филиала института кандидат наук 17 3,17
Заведующий основным научно- доктор наук 19 3,67
исследовательским отделом кандидат наук 18 3,41
(отделением, лабораторией)
института и его филиала
Заведующий научно- доктор наук 18 3,41
исследовательским сектором кандидат наук 17 3,17
(лабораторией) входящим в состав
научно-исследовательских
отделов (отделений,
лабораторий) института и
его филиала
Научные работники
Главный научный сотрудник 19 3,67
Ведущий научный сотрудник 17-18 3,41
3,17
Старший научный сотрудник 15-17 3,17
2,95
2,74
Научный сотрудник 14-15 2,74
2,55
Младший научный сотрудник 14 2,55
Примечание: 1. Должности руководящих работников
научно-исследовательских институтов замещаются
лицами, имеющими ученую степень.
2. Для вновь принимаемых на должности главного научного
сотрудника и ведущего научного сотрудника замещаются
лицами, имеющими ученую степень.
Приложение 3
Должностные оклады
специалистов и служащих научных учреждений
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------------------------------------------------
Ведущие инженеры: конструктор, технолог,
проектировщик, программист, архитектор,
математик, электроник
- проектирующие особо сложную продукцию 13-14 2,37
(объекты) 2,55
- проектирующие другую продукцию (объекты) 12-13 2,20
Инженеры: конструктор, технолог, проектировщик, 2,37
программист, архитектор, математик, электроник,
художник-конструктор (дизайнер)
- проектирующие особо сложную продукцию
(объекты)
1 категории 13 2,37
2 категорий 12 2,20
без категории 11 2,05
- проектирующие другую продукцию (объекты)
1 категории 12 2,20
2 категории 11 2,05
без категории 10 1,91
Специалисты, имеющие высшее образование
Ведущие инженеры всех специальностей; 12-13 2,20
экономист, социолог, психолог, бухгалтер, 2,37
бухгалтер-ревизор, переводчик, юрисконсульт,
ветеринарный врач, агроном и др.
специалисты
Инженеры всех специальностей: экономист,
социолог, психолог, бухгалтер, бухгалтер-
ревизор, переводчик, юрисконсульт, ветврач,
агроном и др. специалисты

1 | 2 | 3 | 4
___________________________________________________________________
Ғылыми-зерттеу институттары мен олардың филиалдары
Басшы қызметкерлер
Институт директоры ғылым докторы 21 4,24
ғылым кандидаты 20 3,94
Институт филиалының директоры ғылым докторы 20 3,94
ғылым кандидаты 19 3,67
Институт директорының ғылым докторы 20 3,94
орынбасары ғылым кандидаты 19 3,67
Институт филиалы ғылым докторы 19 3,67
директорының орынбасары ғылым кандидаты 18 3,41
Институт ғалым хатшысы ғылым докторы 19 3,67
ғылым кандидаты 18 3,41
Институт филиалының ғылым докторы 18 3,41
ғалым хатшысы ғылым кандидаты 17 3,17
Институттың және оның
филиалының негiзгi ғылыми -
зерттеу бөлiмiнiң ғылым докторы 19 3,67
(бөлiмшесi, лаборатория)
меңгерушiсi ғылым кандидаты 18 3,41
Институттың, оның филиалының
ғылыми-зерттеу бөлiмдерi
(бөлiмшелерi, лабораториялары
құрамына кiретiн
ғылыми-зерттеу секторы) ғылым докторы 18 3,41
(лаборатория) меңгерушiсi ғылым кандидаты 17 3,17
Ғылыми қызметкерлер
Бас ғылыми қызметкер 19 3,67
Жетекшi ғылыми қызметкер 17-18 3,41
Аға ғылыми қызметкер 15-17 3,17
2,95
2,74
Ғылыми қызметкер 14-15 2,74
2,55
Кiшi ғылыми қызметкер 14 2,55
Ескерту: 1. Ғылыми-зерттеу институттарының басшы қызметкерлерi
лауазымдарын ғылыми дәрежесi бар адамдар уақытша
атқарады.
2. Бас ғылыми қызметкер және жетекшi ғылыми қызметкер
орнына жаңадан қабылданған адамдардың ғылыми
дәрежесi болуы керек.
3 қосымша
Ғылыми мекемелер мамандары мен қызметкерлерiнiң
лауазымды жалақылары
___________________________________________________________________
Лауазымды атауы |Разряд |Тарифтiк
| |коэффициентi
___________________________________________________________________
Жетекшi инженерлер: конструктор, технолог,
жобалаушы, бағдарламашы, сәулетшi,
математик, электроншы
- аса күрделi өнiмдердi 13-14 2,37
(объектiлердi) жобалаушылар 2,55
- басқа өнiмдер (объектiлер) жобалаушылар 12-13 2,20
2,37
аса күрделi өнiмдер мен (объектiлер)
жобалаушы инженерлер: конструктор, технолог,
жобалаушы, бағдарламашы, сәулетшi, математик,
электроншы, суретшi-конструктор (дизайнер)
1 санатты (категория) 13 2,37
2 санатты 12 2,20
Санаты жоқ 11 2,05
- басқа өнiмдер (объектiлер) жобалаушылар
1 санатты 12 2,20
2 санатты 11 2,05
Санаты жоқ 10 1,91
Жоғары бiлiмi бар мамандар
Барлық мамандықтар бойынша жетекшi инженерлер: 12-13 2,20
экономист, социолог, психолог, бухгалтер, 2,37
бухгалтер-ревизор, аудармашы, юрисконсульт,
мал дәрiгерi, агроном т.б. мамандар
Барлық мамандықтар бойынша инженерлер:
экономист-социолог, психолог, бухгалтер,
бухгалетр-ревизор, аудармашы, юрисконсульт,
мал дәрiгерi, агроном т.б. мамандар

1 категории 11-12 2,05
2,20
2 категории 10-11 1,91
2,05
без категории 9-10 1,78
1,91
Стажер-исследователь, старший лаборант, 10 1,91
имеющий высшее образование
Специалисты, имеющие среднее образование
Техники всех специальностей, ветеринарный
фельдшер, бухгалтер, старший лаборант и
другие специалисты
высшей категории 9-10 1,78
1,91
1 категории 8-9 1,66
1,78
2 категории 7-8 1,54
1,66
без категории 6-7 1,43
1,54
Технические исполнители
Старшие: инспектор, инкассатор, архивариус, 6-7 1,43
кассир, товаровед, корректор, стенографистка 1,54
1 категории
Инспектор, кассир, комендант здания, машинистка 5-6 1,33
1 категории, стенографистка 2 категории, 1,43
машинистка иностранного языка,
переводчик-дактилолог, лаборант, архивариус
Секретарь-машинистка, секретарь-стенографистка, 4-5 1,24
чертежник, машинистка 2 категории, экспедитор, 1,33
диспетчер, агент по снабжению,
делопроизводитель, табельщик, копировщик
Руководители и служащие подразделений АХО
Заведующие: канцелярией, машинописным бюро, 6-7 1,43
экспедицией, центральным складом, хозяйством, 1,54
архивом, копировально-множительным бюро,
складом, фотолабораторией
Примечание: Перечень особо сложной продукции, при
проектировании которой, должностные оклады инженерам, конструкторам,
технологам, проектировщикам, электроникам, программистам,
математикам устанавливаются в повышенных размерах, определяется
Министерством.
Приложение 4
Должностные оклады
руководителей и специалистов отделов
автоматизированных систем управления и вычислительных
(информационно-вычислительных) центров
в научных учреждениях
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------------------------------------------------
Начальник отдела (центра) 14 2,55
Начальник бюро (сектора) 13 2,37
Начальник смены 12 2,20
Ведущие: инженер-программист, математик, 12-13 2,20
инженер-электроник 2,37
Инженер-программист, инженер-электроник,
имеющие высшее образование
1 категории 11-12 2,05
2,20
2 категории 10-11 1,91
2,05
без категории 9-10 1,78
1,91
Приложение 5
Должностные оклады
руководителей научных учреждений
(не имеющие ученой степени)
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------------------------------------------------
Директор (начальник, заведующий) 18 3,41
Зам. директора (начальника, заведующего), 16-17 2,95

1 санатты 11-12 2,05
2,20
2 санатты 10-11 1,91
2,05
санаты жоқ 9-10 1,78
1,91
жоғары бiлiмi бар
стажер-зерттеушi, аға лаборант 10 1,91
Орта бiлiмi бар мамандар
Барлық мамандықтар бойынша техниктер,
мал дәрiгерлiк фельдшер, аға лаборант
және басқа мамандар
жоғары санатты 9-10 1,78
1,91
1 санатты 8-9 1,66
1,78
2 санатты 7-8 1,54
1,66
санаты жоқ 6-7 1,43
1,54
Техникалық орындаушылар
Аға: инспектор, инкассатор, архивариус, 6-7 1,43
кассир, товартанушы, корректор, 1 санатты 1,54
стенографияшы
Инспектор, кассир, ғимарат коменданты, 5-6 1,33
1 санатты машинка басушы, 2 санатты 1,43
стенографияшы, шет тiлдерi машинкасын
басушы, аудармашы-дактилолог, лаборант,
архивариус
Машинкашы-хатшы, стенографияшы-хатшы 4-5 1,24
Чертежшi, 2 санатты машинкашы, 1,33
экспедитор, диспетчер, жабдықтаушы-агент,
iс жүргiзушi, табельшi, көшiрме алушы
Әкiмшiлiк шаруашылық бөлiмiнiң бөлiмшелерi басшылары
мен қызметкерлерi:
Меңгерушiлерi: кеңсе, машбюро, экспедиция, 6-7 1,43
орталық қойма, шаруашылық, архив, 1,54
көшiрме-көбейту бюросы, қойма,
фотолаборатория
Ескерту: өте күрделi өнiмдердi жобаланғанда инженерлер,
конструкторлар, технологтар, жобалаушылар, электроншылар,
бағдарламашылар, математиктердiң лауазымды жалақыларын жоғары мөлшерде
Министрлiк белгiлейдi.
4 қосымша
Ғылыми мекемелердегi автоматтандырылған басқару
және есептеу (ақпараттық-есептеу) орталықтары,
бөлiмдерi басшылары мен мамандарының лауазымдық
жалақылары
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы |Разряд|Тарифтiк
| |коэффициент
___________________________________________________________________
Бөлiм бастығы (орталықтың) 14 2,55
Бюро бастығы (сектордың) 13 2,37,
Ауысым бастығы 12 2,20
Жетекшi: инженер-бағдарламашы,
математик, инженер-электроншы 12-13 2,20
2,37
Жоғары бiлiмдi инженер-бағдарламашы,
инженер-электроншы
1-санатты 11-12 2,05
2,20
2-санатты 10-11 1,91
2,05
санаты жоқ 9-10 1,78
1,91
5 қосымша
Ғылыми мекемелер басшыларының (Ғылыми дәрежесi жоқ)
Лауазымдық жалақылары
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы |Разряд|Тарифтiк
| |коэффициент
___________________________________________________________________
Директор (бастық, меңгерушi) 18 3,41
Директордың орынбасары (бастықтың,
меңгерушiнiң) 16-17 2,95

Главный инженер 3,17
Заведующий (начальник) отделом (лабораторией): 14-15 2,55
патентно-лицензионной, изобретательской 2,74
и рационализаторской работы, внедрения
научно-технических разработок,
научно-технической информации, стандартизации
Главный: архитектор, металлург, механик, 14-15 2,55
энергетик, экономист, метролог и др. главные 2,74
специалисты в основных отделах
Заведующий (начальник) конструкторского 15 2,74
(технологического) бюро (сектора)
Главный бухгалтер 15-16 2,74
2,95
Заведующий (начальник) планово-экономическим, 15-16 2,74
планово-производственным отделами 2,95
Главный технический руководитель по охране 12-16 2,20
труда 2,37
2,55
2,74
2,95
Заведующие (начальники) отделами охраны 12-13 2,20
труда и техники безопасности, 2,37
материально-технического снабжения
Заведующий отделом кадров 11 2,05
Заведующий первым отделом 11 1,91
Заведующие (начальники): техническим архивом, 11 1,91
штаба гражданской обороны
Заведующие (начальники)опытным полем, 14 2,55
рассадником, дендрарием, виварием, аквариумом,
клиникой подопытных животных
Примечание: 1. Должностные оклады заместителей устанавливаются
на 10-15% ниже оклада соответствующих
руководителей.
2. Должностной оклад заведующего докторантурой
и аспирантурой устанавливается по 13 разряду,
тарифный коэффициент 2,37
4. При отсутствии отдела кадров и первого отдела
в штаты научных учреждений могут вводится
должности старших инспекторов по 11 разряду.
Приложение 6
Должностные оклады
профессорско-преподавательского состава
высших учебных заведений
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------------------------------------------------
Заведующий кафедрой:
профессор или доктор наук 20 3,94
доцент или кандидат наук 19 3,67
профессор 19 3,67
доцент 18 3,41
Старший преподаватель:
имеющий ученую степень 17 3,17
не имеющий ученой степени 16 2,95
Ассистент, преподаватель:
имеющий ученую степень 14-15 2,55
2,74
не имеющий ученой степени 13-14 2,37
2,55
Преподаватель-стажер 11 2,05
Приложение 7
Размеры стипендий аспирантам
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О
республиканском бюджете на 1997 год" от 31 декабря 1996 года N 1737
установить с 1 января 1997 года размер ежемесячной стипендии
аспирантам, обучающимся с отрывом от производства, на основе заказа
государства, на уровне должностного оклада младшего научного
сотрудника, без ученой степени.

Бас инженер 3,17
Бөлiм (лаборатория) меңгерушiсi (бастығы): 14-15 2,55
патент-лицензия, өнертапқыштық және 2,74
рационализаторлық жұмыс, ғылыми-техникалық
ақпарат, стандарттау, ғылыми-техникалық
әзiрлемелердi енгiзу
Бас: сәулетшi, металлург, механик, энергетик 14-15 2,55
экономист метролог және басқа негiзгi 2,74
бөлiмдегi бас мамандар
Конструкторлық (технологиялық) бюро 15 2,74
(сектор) меңгерушiсi (бастығы)
Бас бухгалтер 15-16 2,74
2,95
Жоспарлау-экономикалық, жоспарлау-өндiрiс 15-16 2,74
бөлiмдерiнiң меңгерушiсi (бастығы) 2,95
Еңбектi қорғау жөнiндегi бас техникалық 12-16 2,20
жетекшi 2,55
2,74
2,95
Еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгi, 12-13 2,20
материалдық-техникалық жабдықтау 2,37
бөлiмдерi меңгерушiлер (бастықтары)
Кадрлар бөлiмi меңгерушiсi 11 2,05
Бiрiншi бөлiм меңгерушiсi 11 1,91
Техникалық архив, азаматтық қорғаныс 11 1,91
штабы меңгерушiлерi (бастықтары)
Тәжiрибе алқабы, гүл көшетi, дендрарий, 14 2,55
виварий, аквариум, тәжiрибе-жасайтын
жануарлар клиникасының меңгерушiсi (бастығы)
Ескерту: 1. Орынбасарлардың лауазымдық жалақысы тиiстi
басшылардың еңбекақысынан 10-15% төмен белгiленедi.
2. Докторантура, аспирантура меңгерушiлерiнiң
лауазымдық жалақылары 13 разряд бойынша белгiленедi,
тарифтiк коэффициентi 2,37.
3. Кадрлар бөлiмi мен бiрiншi бөлiм болмаған жағдайда
ғылыми мекемелер штатына 11 разряд бойынша аға
инспекторлар лауазымы кiргiзуiне болады.
6 қосымша
Жоғары оқу орындары профессор-оқытушылар құрамының
Лауазымдық жалақысы
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы |Разряд|Тарифтiк
| |коэффициент
___________________________________________________________________
Кафедра меңгерушiсi:
профессор ғылым докторы 20 3,94
доцент не ғылым кандидаты 19 3,67
профессор 19 3,67
доцент 18 3,41
Аға оқытушы:
ғылыми дәрежесi бар 17 3,17
ғылыми дәрежесi жоқ 16 2,95
Ассистент, оқытушы:
ғылыми дәрежесi бар 14-15 2,55
2,74
ғылыми дәрежесi жоқ 13-14 2,37
2,55
Оқытушы-стажер 11 2,05
7 қосымша
Аспиранттар стипендияларының (шәкiртақы) мөлшерi
Қазақстан Республикасының "1997 жылғы республикалық бюджет туралы"
1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1737 Заңына сәйкес 1997 жылғы 1 қаңтардан
бастап мемлекет тапсырысы негiзiнде өндiрiстен қол үзiп оқитын
аспиранттарға ай сайынғы стипендия мөлшерi ғылыми дәрежесi жоқ кiшi ғылыми
қызметкерлердiң лауазымдық жалақысы деңгейiнде белгiленсiн.

с 1 января 1997 г. 5177 тенге
с 1 апреля 1997 г. 5253 тенге
с 1 июля 1997 г. 5317 тенге
с 1 октября 1997 г. 5967 тенге
Выплачивать докторантам стипендию в размере ранее получаемого
должностного оклада, но не более оклада старшего научного сотрудника
по 17 разряду.
Приложение 8
Тарифные коэффициенты
для профессий рабочих, занятых на
ремонте оборудования, на станочных
работах и на работах в специализированных цехах
--------------------------------------------------------------------
Разряды | Тарифные коэффициенты
--------------------------------------------------------------------
1 1,0
2 1,07
3 1,15
4 1,24

1997 жылғы 1 қаңтардан бастап 5177 теңге
1997 жылғы 1 сәуiрден 5253 теңге
1997 жылғы 1 шiлдеден 5317 теңге
1997 жылғы 1 қазаннан 5967 теңге
Докторанттарға бұрын алып жүрген лауазымдық жалақысы мөлшерiнде,
бiрақ 17 разрядты аға ғылыми қызметкердiң еңбекақысынан көп емес
стипендия төленсiн.
8 қосымша
Жабдықтарды жөндеу, станок жұмыстарында және арнаулы
цехтарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мамандықтары бойынша
тарифтiк коэффициенттер
___________________________________________________________________
Разрядтар | Тарифтiк коэффициенттерi
___________________________________________________________________
1 1,0
2 1,07
3 1,15
4 1,24

5 1,33
6 1,43
7 1,54
8 1,66
Приложение 9
Устанавливать доплаты за неблагоприятные условия труда по
конкретным рабочим местам на работах с опасными, вредными и
тяжелыми условиями труда (в размерах 4, 8, 12 процентов):
с 1.01.97 г. - 96, 153, 223 тенге
с 1.04.97 г. - 97, 155, 226 тенге
с 1.07.97 г. - 98, 157, 229 тенге
с 1.10.97 г. - 110, 176. 257 тенге
На работах с особо опасными, вредными и тяжелыми условиями
труда (в размерах 16, 20, 24 процентов):
с 1.01.97 г. - 281, 351, 466 тенге
с 1.04.97 г. - 285, 356, 473 тенге
с 1.07.97 г. - 289, 360, 479 тенге
с 1.10.97 г. - 324, 404, 538 тенге
Приложение 9a
Устанавливать доплаты за неблагоприятные условия труда по
конкретным рабочим местам на работах с опасными, вредными и
тяжелыми условиями труда (в размерах 4, 8, 12 процентов) и
на работах с особо опасными, вредными и тяжелыми условиями
труда (в размерах 16, 20, 24 процентов) к тарифной ставке или
должностному окладу.
Приложение 10
Ставки почасовой оплаты
труда работников за проведение учебных
занятий в научных учреждениях
---------------------------------------------------------------------
Аспиранты, слушатели учебных | Часовая тарифная ставка в тенге
заведений по повышению |-------------------------------------
квалификации рук. работников | с 1 | с 1 | с 1 | с 1
и специалистов, проведение | января | апреля | июля | октября
врачами консультаций | 1997 г.| 1997 г.| 1997 г.| 1997 г.
---------------------------------------------------------------------
1. Действительный член или 231,0 237,0 246,0 260,0
член-корреспондент АН
2. Профессор или доктор наук 185,0 190,0 197,0 208,0
3. Доцент или кандидат наук 123,0 127,0 131,0 139,0
4. Лица, не имеющие ученой 77,0 79,0 82,0 87,0
степени
Примечание: В ставки почасовой оплаты включена оплата за отпуск.
Приложение 11
Должностные оклады
для работников предприятий и организаций
автомобильного транспорта
1. При управлении грузовыми автомобилями всех типов и марок
грузоподъемностью до 3 тонн.
3 разряд - тарифный коэффициент 1,15
2. Водитель управления одиночных легковых автомобилей с рабочим объемом двигателя до 3,5 литров или грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 3-х и до 10 тонн всех типов и марок, отнесенных к одной из категорий транспортных средств "В" или "С".
Управление автобусами длиной до 6,5 м, отнесенных к категории транспортных средств "Д" или автомобилями скорой помощи и оперативными автомобилями, оборудованными специальными звуковыми сигналами, с рабочим объемом двигателя до 3,5 литров, для управления которых необходим непрерывный стаж работы водителем автомобиля не менее трех лет. Управление подъемным механизмом самосвала, крановой установкой автокрана, насосной установкой автоцистерны, холодильной установкой рефрежератора, подметальноуборочными машинами и другим специальным оборудованием специализированных и специальных автомобилей с соблюдением техники безопасности. Буксирование прицепов весом до 750 кг.

5 1,33
6 1,43
7 1,54
8 1,66
9 қосымша
Еңбек жағдайлары қолайсыз нақты айтқанда адам өмiрiне қауiптi,
зиянды және еңбек етуге ауыр жұмыс орындарында iстейтiндерге қосымша
ақы төленсiн (4, 8, 12 процент мөлшерiнде):
1997 жылғы 1.01. бастап - 96, 153, 223 теңге
1997 жылғы 1.04. бастап - 97, 155, 226 теңге
1997 жылғы 1.07. бастап - 98, 157, 229 теңге
1997 жылғы 1.10. бастап - 110,176, 257 теңге
Еңбек етуге өте қауiптi, өте зиянды және өте ауыр жұмыстарда
(16, 20, 24 процент мөлшерiнде):
1997 жылғы 1.01. бастап - 281, 351, 466 теңге
1997 жылғы 1.04. бастап - 285, 356, 473 теңге
1997 жылғы 1.07. бастап - 289, 360, 479 теңге
1997 жылғы 1.10. бастап - 324, 404, 538 теңге.
9а қосымша
Еңбек ету жағдайы қолайсыз нақтылағанда қауiптi, зиянды және ауыр
жұмыстарда (4, 8, 12 процент мөлшерiнде), ал еңбек етуге өте қауiптi, өте
зиянды және өте ауыр жұмыстарда тарифтiк ставканың болмаса лауазымдық
жалақының (16, 20, 24 процентi) есебiнен қосымша ақы төленсiн.
10 қосымша
Ғылыми мекемелерде оқу сабақтарын өткiзгенi үшiн
қызметкерлер еңбегiне сағаттық ақы төлеу ставкасы
___________________________________________________________________
Аспиранттар, басшы қызметкерлер| Сағаттық тарифтiк ставка
мен мамандар бiлiктiлiгiн | теңгемен есептегенде
арттыру оқу орындарының |___________________________________
тыңдаушылары, дәрiгерлерге |1997 ж. |1997 ж.|1997 ж. |1997 ж.
консультация бергенi үшiн |01.01.б.|01.04.б|01.07.б.|01.10.б.
___________________________________________________________________
1. ҒА толық мүшесi не 231.0 237.0 246.0 260.0
корреспондент мүшесi
2. Профессор не ғылым 185.0 190.0 197.0 208.0
докторы
3. Доцент не ғылым 123.0 127.0 131.0 139.0
кандидаты
4. Ғылыми дәрежесi жоқтар 77.0 79.0 82.0 87.0
Ескерту: Сағаттық еңбекақы ставкасына демалыс төлемақысы
кiргiзiлген.
11-қосымша
Автомобиль көлiгi кәсiпорындары мен ұйымдарды
қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақылары
1. Жүк көтерiмдiлiгi 3 тоннаға дейiнгi жүк машиналарының барлық
түрлерiмен маркаларын жүргiзушi.
3 разряд - тарифтiк коэффициентi 1,15
2. Двигателiнiң жұмыс көлемi 3,5 литрге дейiн немесе жүк көтерiмдiлiгi 3-тен жоғары 10 тоннаға дейiнгi көлiк құралдарының "В" болмаса "С" категориясының бiрiне жататын жүк автомобильдерiн басқаратын жүргiзушi.
Көлiк құралдарының "Д" категориясына жататын ұзындығы 6,5 м.ге дейiнгi немесе арнаулы дыбыс сигналдарымен жабдықталған двигательдiң жұмыс көлемi 3,5 литрге дейiнгi, басқару үшiн 3 жыл үздiксiз автомобиль жүргiзушiсi болып iстеудi қажет ететiн жедел жәрдем және оперативтiк автомобильдердi басқару. Самосвал, автокран кран қондырғысының көтеру механизмдерiн, автоцистерна насос қондырғысын, рефрижератордың суытқыш қондырғысын, сыпырын-жинағыш машиналар мен өзге арнайы жабдықталған мамандардырылған және арнаулы автомобильдердi техника қауiпсiздiгiн сақтай отырып басқару. 750 кг-ға дейiнгi жүк алатын тiркемелердi сүйреу (буксир).

4 разряд - тарифный коэффициент 1,24.
3. Водитель управления легковыми автомобилями с рабочим объемом двигателя свыше 3,5 литров или грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 10-ти и 40 тонн всех типов и марок отнесенным к категориям транспортных средств "Б", "С" и "Е ".
Управление автобусами длиной до 9,5 метров, отнесенных к категории транспортных средств "Д" или "Д" и "Е" или автомобилями скорой помощи и оперативными автомобилями, оборудованными специальными звуковыми и световыми сигналами, с рабочим объемом двигателя до 3,5 литров. Буксирование прицепов весом свыше 750 кг.
5 разряд - тарифный коэффициент 1,33.
4. Водитель управления грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 40 тонн, автобусами длиной свыше 9,5 метров и легковыми автомобилями всех типов и марок, отнесенным к категориям транспортных средств "В", "С", "Д" и "Е".
6 разряд - тарифный коэффициент 1,43.
Примечание:
1. Установить должностной оклад в месяц старшему механику транспортного участка с подвижным составом в количестве от 25 до 50 физических единиц автомобилей, тракторов, дорожных и других машин по 10 разряду при тарифном коэффициенте 1,91.
Механику транспортного участка с подвижным составом в
количестве от 15 до 35 физических единиц по 9 разряду при тарифном
коэффициенте 1,78.
2. Водителям грузовых и легковых автомобилей, автобусов
выплачивается ежемесячная надбавка за классность в следующих
размерах: водителям 2 класса - 10 процентов и водителям 1 класса -
25 процентов установленной тарифной ставки за отработанное в
качестве водителя время.
3. Учреждения по согласованию с профсоюзным комитетом могут
устанавливать доплаты водителям за ненормированный рабочий день до
25 процентов установленной тарифной ставки за отработанное время.
Приложение 12
Перечень
профессий рабочих, постоянно занятых на особо сложных и
ответственных работах
(с 1.01.97 г.- 3874 тенге, с 1.04.97 г. - 3729 тенге, с
1.07.97 г.- 3774 тенге, с 1.10.97 г.- 4235 тенге (минимальная
зарплата умноженная на тарифный коэффициент 1,81).
Аппаратчик
Зуборезчик
Кварцедув
Лаборант по физико-механическим испытаниям
Медник
Металлизатор
Монтажник радиоэлектронной аппаратуры и приборов
Наладчик технологического оборудования
Наладчик станков и манипуляторов с программами управления
Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики
Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски
Оператор установок по нанесению покрытия в вакууме
Оптик
Плавильщик металла и сплавов
Регулировщик радиоэлектронной аппаратуры и приборов
Резьбошлифовщик
Сварщик на электронно-сварочных установках
Слесарь-инструментальщик
Слесарь-механик по радиоэлектронной аппаратуре
Слесарь механосборочных работ
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Слесарь-сборщик радиоэлектронной аппаратуры и приборов
Слесарь-электромонтажник
Стеклодув
Токарь
Термист
Фрезеровщик
Электрогазосварщик
Шлифовщик
Электросварщик ручной сварки
Приложение 13
Перечень
отдельных профессий рабочих повременщиков, которым
устанавливаются месячные должностные оклады
---------------------------------------------------------------------
Профессии рабочих |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------

4 разряд - тарифтiк коэффициентi 1,24.
3. Двигателiнiң жұмыс көлемi 3,5 литрден асатын жеңiл автомобильдердi және көлiк құралдарының "Б", "С", "Е" категориясына жататын 10-40 тоннадан аса жүк көтеретiн жүк автомобильдерiнiң барлық түрлерi мен маркаларын басқарып жүргiзушi.
Көлiк құралдарының "Д" не "Д" және "Е" категориясына жататын ұзындығы 9,5 метрге дейiнгi автобустарды немесе арнаулы дыбыс және жарық арқылы берiлетiн сигналдармен жабдықталған, двигателiнiң жұмыс көлемi 3,5 литрге дейiн жедел жәрдем және оперативтiк автомобильдердi басқару. 750 кг-нан жоғары жүк алатын тiркемелердi сүйреу (буксир).
5 разряд - тарифтiк коэффициентi 1,33.
4. 40 тоннадан асатын жүк көтеретiн жүк автомобильдерiн, ұзындығы 9,5 метрден асатын автобустарды және көлiк құралдарының "В", "С", "Д", "Е" категорияларына жататын жеңiл автомобильдердiң барлық түрлерi мен маркаларын басқаратын жүргiзушi.
6 разряд - тарифтiк коэффициентi 1,43.
Ескерту:
1. Жылжымалы құрамы 25-тен 50-ге дейiнгi автомобильдерi, тракторлары, жол және өзге машиналары бар көлiк учаскесiнiң аға механигiне айлық жалақы 10 разряд бойынша тарифтiк коэффициентi 1,91 болып белгiленсiн.
Жылжымалы құрамы 15-тен 35-ке дейiнгi көлiк учаскесiнiң механигiне 9
разряд бойынша тарифтiк коэффициентi 1,78.
2. Жүк және жеңiл автомобильдер, автобустардың, жүргiзушiлерiне ай
сайын кластық деңгейiне қарай мынадай мөлшерде үстеме-ақы:
2 класты жүргiзушiлерге - жүргiзушi болып, iстеген уақытына
белгiленген тарифтiк ставканың 10 процентi, 1 класты жүргiзушiлерге - 25
процентi төленедi.
3. Мекемелер, кәсiподақ комитетiмен келiсе отырып жұмыс күнi
нормаландырылмаған жүргiзушiлерге iстеген уақытына белгiленген тарифтiк
ставканың 25 процентiне дейiн қосымша ақы төлей алады.
12 қосымша
Аса күрделi және жауапты жұмыстарда тұрақты iстейтiн
жұмысшылар мамандықтарының
Тiзбесi
(97 ж. 1.01 ден бастап - 3674 теңге, 97 ж. 1.04 ден бастап 3729
теңге, 97 ж. 1.07 деп бастап - 3774 теңге, 97 ж. 1.10-нан бастап 4235
теңге (ең аз жалақы 1,81 тарифтiк коэффициентке көбейтiлген).
Аппаратшы
металтiстi кесушi
кварцүрлеушi (кварцтан шыны жасаушы)
физика-механикалық сынау жұмыстары жөнiндегi лаборант
металлды мыспен қаптаушы
металлизатор
радиоэлектронды аппаратура мен аспаптар
монтаждаушы
технологиялық жабдықтарды реттеушi
басқару бағдарламалары бар станоктар мен манипуляторларды реттеушi
бақылау-өлшеу құралдары мен автоматиканы реттеушi
металл қаптау және бояу құралдарын реттеушi
вакуумде қаптау қондырғыларының операторы
оптикашы (оптика маманы)
металл және ерiтпе қоспалар балқытушы
радиоэлектронды аппаратуралар мен аспаптарды реттеушi бұранда
тегiстеушi (резьбошлифовшик)
электронды-пiсiру қондырғысымен пiсiрушi
аспапшы-слесарь
радиоэлектронды аппаратура жөнiндегi слесарь-механик
механикалық құрастыру жұмыстарының слесарi
бақылау-өлшеу құралдары мен автоматика жөнiндегi слесарь
радиоэлектронды аппаратура мен құралдар
слесарь-құрастырушысы
электромонтаушы-слесарь
шыны үрлеушi
токарь
термист
фрезершi
электрогазбен пiсiрушi
тегiстеушi
электрмен қолдан пiсiрушi
13 қосымша
Айлық жалақы белгiленетiн еңбекақысы iстеген күнiне төленетiн
жұмысшылардың кейбiр мамандықтары
Тiзбесi
___________________________________________________________________
Жұмысшылардың мамандықтары |Разряд|Тарифтiк
| |коэффициент
___________________________________________________________________

Оператор копировальных и множительных 2-3 1,07
машин 1,15
Оператор электронно-вычислительных 2-4 1,07
машин 1,15
1,24
Полотер 2-3 1,07
1,15
Переплетчик документов 2 1,07
Рабочий по уходу за домашними 1-2 1,0
животными 1,07
Рабочий по уходу за хищными и опасными 2-3 1,07
животными при наличии среднего образования 1,15
Рабочий по обслуживанию любых групп 4 1,24
животных при наличии среднего специального
образования
Стеклограф (ротаторщик) 2 1,07
Телефонист 2-4 1,07
1,15
1,24
Уборщик производственных помещений 2 1,07
Уборщик служебных помещений 1 1,0
Садовник 1 1,0
Грузчик 1-2 1,0
1,07
Дворник 1 1,0
Швейцар 1 1,0
Профессии рабочих, которые не тарифицируются по разрядам
Объездчик 1,07
Полевой (путевой) рабочий изыскательской 1,07
партии
Рабочий, выполняющий наиболее сложные и 1,15
ответственные работы по нескольким
профессиям
Рабочий по комплексному обслуживанию и 1,15
ремонту зданий при выполнении шести и
более видов работ по различным профессиям
Фотограф 1,07
Приложение 14
Разряды оплаты труда
по единой тарифной сетке для руководителей,
специалистов и служащих
Редакционно-издательских отделов
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------------------------------------------------
Заведующий (начальник) отдела 13 2,37
Ведущий специалист 12 2,2
Специалисты редакционного персонала с высшим образованием:
1 категории 11 2,05
2 категории 10 1,91
без категории 9 1,78
Корректор 8 1,66
Машинистка, занятая перепечаткой оригиналов изданий
1 категории 9 1,78
2 категории 8 1,66
без категории 7 1,54
Приложение 15
Разряды оплаты труда
по единой тарифной сетке для руководителей,
занятых на полиграфических работах в научных
учреждениях
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей |Разряд| Тарифный
| | коэффициент
---------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------------------------------------------------
Начальник типографии 14 2,55
Главный инженер 13 2,37
Старший мастер 9 1,78
Мастер 8 1,66
Приложение 16
Тарифные разряды
работников культурно-просветительных
учреждений
1. Руководители:
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей | разряды по группам
| учреждений
---------------------------------------------------------------------
| 1 | 2 | 3 | 4
---------------------------------------------------------------------
Директор (заведующий) 18 17 16 14
Заместитель директора (эаведующего),
главные специалисты: инженер, художник
архитектор, дирижер, хормейстер,
балетмейстер, режиссер, хранитель
фондов, бухгалтер, художественный

Көшiру және көбейту машиналарының 2-3 1,07
операторы 1,15
Электронды-есептеу машиналарының 2-4 1,07
операторы 1,15
1,24
Еден тазалаушы 2-3 1,07
1,15
Құжаттарды түптеушi 2 1,07
Мал күтушi жұмысшы 1-2 1,0
1,07
Орта бiлiмi бар жыртқыш және қауiптi 2-3 1,07
айуандар күтушi жұмысшы 1,15
Орта арнаулы бiлiмi бар кез келген 4 1,24
жануарлар тобын күтушi жұмысшы
Стеклографияшы (ротаторшы) 2 1,7
телефоншы 2-4 1,7
1,15
1,24
Өндiрiстiк жайларды тазалаушы 2 1,07
Қызмет үйлерiн (кеңселердi) тазалаушы 1 1,0
Бау-бақша күтушi 1 1,0
Жүк тиеушi (түсiрушi) 1-2 1,0
3 1,07
Қора тазалаушы (сыпырушы) 1 1,0
Есiк күзетушi 1 1,0
Разрядтар бойынша баға көрсетiлмеген
(тарифтелмеген) жұмысшылар мамандығы
Күзетшi, қорықшы 1,07
Далалық iздеу (барлау) партиясының 1,07
жұмысшысы
Бiрнеше мамандық бойынша өте күрделi және 1,15
жауапты жұмыстар атқарушы жұмысшы
Ғимараттарға кешендi қызмет көрсету және 1,15
жөндеу жұмыстарын жүргiзгенде алты немесе
одан да көп әртүрлi мамандық жұмысын
атқарушы жұмысшы
Фотосуретке түсiрушi (фотограф) 1,07
14 қосымша
Редакциялық-баспалық бөлiмдердiң басшылары, мамандары мен
қызметкерлерi үшiн бiрыңғай тарифтiк кесте бойынша еңбекақы төлеудiң
разрядтары
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы | Разряд |Тарифтiк
| |коэффициенттерi
___________________________________________________________________
Бөлiм меңгерушiсi (бастық) 13 2,37
Жетекшi маман 12 2,2
Редакция құрамының жоғары бiлiмдi мамандары
1-санатты 11 2,05
2-санатты 10 1,91
санаты жоқ 9 1,78
корректор 8 1,66
Басылымдардың түпнұсқасын басатын машинкашылар
1-санатты 9 1,78
2-санатты 8 1,66
санаты жоқ 7 1,54
15 қосымша
Ғылыми мекемелерде полиграфиялық жұмыстар атқаратын басшылар
үшiн бiрыңғай тарифтiк кесте бойынша еңбекақы төлеудiң разрядтары
___________________________________________________________________
Лауазым атауы | Разряд |Тарифтiк
| |коэффициенттерi
___________________________________________________________________
Баспахана бастығы 14 2,55
Бас инженер 13 2,37
Аға шебер 9 1,78
Шебер 8 1,66
16 қосымша
Мәдени-ағарту мекемелерi қызметкерлерiнiң
Тарифтiк разрядтары
1. Басшылар:
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы | мекеме топтары бойынша
| разрядтар
|_______________________
| 1 | 2 | 3 | 4
___________________________________________________________________
Директор (меңгерушi) | 18 | 17 | 16 | 14
Директордың (меңгерушiнiң) орынбасары, бас | | | |
мамандар: инженер, суретшi, сәулетшi, | | | |
дирижер, хормейстер, балетмейстер, | | | |
режиссер, қор сақтаушысы, есепшi, көркемдiк| | | |

руководитель 17 16 15 14
Заведующие (начальники): отделами по
основной деятельности, филиалом,
реставрационной мастерской, молодежным
центром, лабораторией:
микрофильмирования, реставрации и
переплета, копирования
кинофотофонодокументов, обеспечения
сохранности документов, ученый
секретарь 16 15 14 13
Главные: библиотекарь, библиограф,
и др. специалисты по основной
деятельности 15 14 13 13
Зав. секторами по основной дея-ности 15 14 14 13
Заведующие (начальники): другими
отделами (секторами), службами, бюро,
лабораториями, мастерскими, цехами,
передвижной выставкой, зоосекцией,
объектами досуговой работы,
кабинетом; главный администратор 15 14 13 13
2. Специалисты, служащие и другие работники
------------------------------------------------------------------
Наименование должностей | разряд
---------------------------------------------------------------------
Художники реставраторы, занятые
реставрацией памятников истории и
культуры:
высшей категории 14
1 категории 13
2 категории 12
без категории 11
Ведущие научные сотрудники:
центра народного творчества и
культурно-досуговой деятельности,
учреждений музейного типа и зоопарка 14
Старшие научные сотрудники:
центра народного творчества и
культурно-досуговой деятельности,
учреждений музейного типа и зоопарка 13
Научные сотрудники:
центра народного творчества и
культурно-досуговой деятельности,
учреждений музейного типа и зоопарка 12
Младшие научные сотрудники:
центра народного творчества и
культурно-досуговой деятельности,
учреждений музейного типа и зоопарка 11
Библиотекари, библиографы, методисты,
художники, экскурсоводы, редакторы,
лекторы, хранители фондов в музеях,
имеющие высшее образование:
высшей категории (ведущий специалист) 13-14
1 категории 12-13
2 категории 11-12
без категории 10-11
Библиотекари, библиографы, методисты,
художники, экскурсоводы, редакторы,
лекторы, хранители фондов в музеях,
имеющие среднее образование:
высшей категории 11-12
1 категории 10-11
2 категории 9-10
без категории 8-9
Режиссер, балетмейстер, хормейстер,
дирижер, художник-постановщик,
руководитель, концертмейстер: студии
самодеятельного коллектива, имеющих
звания "Народный", "Образцовый",
лауреатов республ. конкурсов и смотров 12-13
других студий и самодеятельных
коллективов 11-12
Руководители: любительского объединения,
клуба по интересам, кружка, секции,
музыкальной части дискотеки, туристской
группы 10-11
Инструктор культурно-просветительного
учреждения, старший мастер 9-10
Культорганизатор, артист, распорядитель
танцевальных вечеров, ведущий
дискотеки, аккомпаниатор, организатор
путешествий (экскурсий), мастер 9-10
Звукооператор, чтец,
переводчик-дактилолог, репетитор 6
Примечание:

жетекшi | 17 | 16 | 15 | 14
Меңгерушiлер (бастықтар): | | | |
негiзгi қызмет бөлiмдерi, филиалдар, | | | |
қайта жөндеу шеберханасы, жастар орталығы, | | | |
лабораториялар: микрофильмдеу, қайта | | | |
жөндеу және түптеу, кинофото құжаттарын | | | |
көбейтiп басу, құжаттардың сақталуын | | | |
қамтамасыз ету, ғылыми хатшы | 16 | 15 | 14 | 13
Негiзгi қызмет бойынша бас мамандар: | | | |
кiтапханашы, библиограф және т.б. | 15 | 14 | 13 | 13
Негiзгi қызмет бойынша сектор | | | |
меңгерушiлерi | 15 | 14 | 14 | 13
Басқа бөлiмдер (секторлар), қызметтер,| | | |
бюро, лабораториялар, шеберхана, цехтар | | | |
жылжымалы көрмелер, зоосекция, бос | | | |
уақыттағы жұмыс объектiлерi, кабинет | | | |
меңгерушiлерi (бастықтары); бас әкiмшi | 15 | 14 | 13 | 13
___________________________________________________________________
2. Мамандар, қызметкерлер және басқа жұмыскерлер:
___________________________________________________________________
Лауазымды атауы | Разряд
___________________________________________________________________
Тарих және мәдени ескерткiштердi қайта |
жаңғыртумен айналысатын суретшi жаңғыртушылар |
жоғарғы санатты | 14
1 санатты | 13
2 санатты | 13
санаты жоқ | 11
Халық шығармашылығы орталығының және |
мәдени-көңiл көтеру қызметiнiң, музей типтi |
мекемелер және хайуанаттар бағының: |
- жетекшi ғылыми қызметкерлерi | 14
- аға ғылыми қызметкерлерi | 13
- ғылыми қызметкерлерi | 12
- кiшi ғылыми қызметкерлерi | 11
Жоғары бiлiмi бар кiтапханашылар, |
библиографтар, әдiстемешiлер, суретшiлер, |
экскурсия жүргiзушiлер, редакторлар, лекторлар,|
музейлер қорларын сақтаушылар: |
жоғарғы санатты (жетекшi маман) | 13-14
1 санатты | 12-13
2 санатты | 11-12
санаты жоқ | 10-11
Орта бiлiмi бар кiтапханашылар, |
библиографтар, әдiстемешiлер, суретшiлер, |
экскурсия жүргiзушiлер, редакторлар, лекторлар,|
музейлер қорларын сақтанушылар: |
жоғарғы санатты | 11-12
1 санатты | 10-11
2 санатты | 9-10
санаты жоқ | 8-9
Республикалық конкурстар және басқа |
студиялар мен әуесқойлық ұжымдардың |
режиссерлерi, балетмейстерлерi, хормейстерлерi,|
дирижерлерi, суретшi-қоюшылары, жетекшiлерi, |
концертмейстрлерi: |
- "Халықтық", "Үлгiлi" атақтары бар | 12-13
- лауреат атақтары бар | 11-12
Әуесқой бiрлестiктердiң, қызығушылығы |
бар клубтардың, үйiрмелердiң, секциялардың, |
үйiрмелердiң, секциялардың, дискотеканың, |
туристiк топтардың музыка бөлiмi жетекшiлерi | 10-11
Мәдени-ағарту мекемесiнiң нұсқаушысы, |
аға шеберi | 9-10
Мәдени ұйымдастырушы, артист,би кештерiнiң|
өкiмдеушiсi, дискотека жетекшiсi, |
аккомпаниатор, саяхат (экскурсия) |
ұйымдастырушы, шебер | 9-10
Дыбыс операторы, көркем оқушы, |
дактилолог-аудармашы, репетитор | 6
Ескерту:

1. Должностные оклады руководителей культурно-просветительных
учреждений с объемом работы ниже показателей 4 группы,
устанавливаются на 10 % ниже окладов, предусмотренных для
аналогичных работников учреждений 4 группы.
2. Должностные оклады заведующих библиотеками с объемом работы
ниже показателей 4 группы, являющихся структурными
подразделениями других предприятий, организаций и
учреждений, устанавливаются по 12-13 разрядам ETC
3. Должностные оклады ассистентов: режиссера, дирижера,
балетмейстера, хормейстера, устанавливаются на 20% ниже
соотв. окладов.
4. Должностные оклады заведующих аттракционами первой группы
технической сложности устанавливаются по 13 разряду ЕТС,
второй группы - 12 разряду, третьей группы - 11 разряду.
Приложение 16
Тарифные разряды оплаты труда высококвалифицированных
рабочих крупнейших библиотек, музеев, театрально-зрелищных
предприятий, театральных художественно-производственных
мастерских и комбинатов учебных заведений культуры и
искусства, постоянно занятых на особо сложных и
ответственных работах, к качеству исполнения которых
предъявляются специальные требования
---------------------------------------------------------------------
Наименование должностей | Тарифный разряд
---------------------------------------------------------------------
Бутафор-декоратор, занятый изготовлением 7
особо сложных скульптурных изделий и
декораций для съемок фильмов и театральных
постановок
Гример-пастижер, занятый изготовлением 7
специальных париков и выполнением
портретных гримов
Закройщик, занятый изготовлением особо 7
сложных исторических костюмов для
театральных постановок по собственным
эскизам
Макетчик, занятый изготовлением особо 7
сложных макетов для съемок фильмов и
театральных постановок
Оператор аппарата микрофильмирования и 7
копирования, занятый на микросъемке особо
ценных книг, документов, рукописей и др.
материалов, а также документов с
угасающими текстами
Осветитель, ведущий разработку схем 7
освещения и световых эффектов в сложных
по оформлению спектаклях, цирковых
представлениях, концертных программах,
отбор и установку средств операторского
освещения
Переплетчик, занятый переплетением особо 7
ценных книг, особо важных документов
Ремонтировщик-настройщик пианино и роялей, 7
занятый также настройкой органов
Реставратор редких и ценных книг, рукописей 7
и документов
Реставратор-ремонтировщик смычковых и 7
щипковых музыкальных инструментов
Столяр, занятый ремонтом и реставрацией 7
музейной и художественной мебели из
дерева ценных пород
Струнонавивальщик, занятый изготовлением 7
струн высшего качества для смычковых
инструментов
Фотограф, занятый выполнением репродукционных 7
работ и реставр, особо важных докум. с
угасающими текстами
Шапитмейстер, занятый выполнением особо 7
сложных работ по монтажу передвижных цирков
Приложение 16
Тарифные разряды оплаты труда по отдельным
профессиям рабочих-повременщиков, которым
устанавливаются должностные оклады
---------------------------------------------------------------------
Наименование профессий | Тарифный разряд
---------------------------------------------------------------------

1. 4-топ көрсеткiштерiнен жұмыс көлемi төмен мәдени-ағарту мекемелерi басшыларының лауазымдық жалақысы, сондай 4-топ мекеме қызметкерлерiнен жалақысы 10% төмен болады.
2. 4-топ көрсеткiштерiнен жұмыс көлемi төмен басқа да мекемелердiң, ұжымдар мен кәсiпорындардың құрылымдық қосалқы бөлiмшелерi болып табылатын кiтапхана меңгерушiлерiнiң лауазымдық жалақылары ЭТС 12-13 разрядтар бойынша тағайындалады.
3. Режиссерлердiң, дирижерлердiң, балетмейстерлердiң, хормейстерлер
ассистенттерiнiң лауазымдық жалақысы соған сәйкес ақылардан 20% төмен
тағайындалады.
4. Бiрiншi топты техникалық қиындықтары бар аттракцион
меңгерушiлерiнiң лауазымдық жалақылары ЭТС-тiң 13 разряд бойынша
белгiленедi, екiншi топтағыларға - 13 дәреже, үшiншi топтағыларға 12
разряд қойылады.
16-қосымшаның жалғасы
Орындау сапасына ерекше талаптар қойылатын, үнемi аса күрделi және
жауапты жұмыстар атқаратын iрi кiтапханалардың, музейлердiң,
театр-көрiнiстiк мекемелердiң, көркем-өндiрiстiк театр шеберханалары мен
мәдениет және өнер оқу орындары комбинаттарының жоғары бiлiктi
жұмысшыларының
тарифтiк разрядтар
___________________________________________________________________
Лауазымдар атауы |Тарифтiк разряд
___________________________________________________________________
Театр қойылымдарына және фильмдер түсiру|
үшiн аса күрделi кескiндемелердi және |
декорацияларды дайындаумен айналысатын |
бутафор-декораторы | 7
Мүсiндiк гримдер және арнайы париктер |
жасаумен шұғылданатын гример-пастижершi | 7
Өз эскизi бойынша театр қойылымдары |
үшiн аса күрделi тарихи киiмдер жасаумен |
шұғылданатын пiшушi | 7
Театр қойылымдары және фильмдер түсiру |
үшiн аса күрделi макеттер жасайтын макетшi | 7
Аса құнды кiтап, құжат, қолжазба және |
басқа материалдар, сондай-ақ өше бастаған |
мәтiн құжаттарын қайта көшiру және |
микрофильдеу аппаратының операторы | 7
Үлгiлеуi аса қыйын қойылымдар, цирктiк |
көрсетiлiмдер, концерт бағдарламаларына |
жарық және жарықтық әсерлер беру сызбаларын |
жасайтын, жарық берудiң операторлық |
құралдарын ірiктеп алатын және орнататын |
жарық берушi | 7
Аса құнды кiтаптарды, аса маңызды |
құжаттарды түптеушi | 7
Пианино, рояльдарды, сондай-ақ |
органдарды күйлеумен айналысатын |
жөндеушi-күйiне келтiрушi | 7
Сирек және құнды кiтаптарды, қолжазбалар|
мен құжаттарды қайта жөндеушi | 7
Шектi және iлмелi музыкалық аспаптарды |
қайта қалпына келтiрушi-жөндеушi | 7
Құнды ағаш түрлерiнен жасалған көркем |
және музейлiк жиhазды қайта қалпына |
келтiретiн, жөндейтiн ағаш ұстасы | 7
Шектi аспаптар үшiн жоғары сапалы шек |
жасайтын шек түюшi | 7
Қайта жөндеу және репродукция |
жұмыстарын, мәтiнi өше бастаған аса маңызды |
құжаттарды түсiретiн фотограф | 7
Көшпелi цирктердiң аса күрделi құрастыру|
жұмыстарын атқарушы шапитмейстер | 7
16-қосымшаның жалғасы
Лауазымдық жалақы тағайындалатын жекелеген кәсiптер бойынша
уақытша жұмыскерлердiң тарифтiк разрядтары
___________________________________________________________________
Кәсiп атаулары | Тарифтiк разряд
___________________________________________________________________

Водитель автомобиля 3-6
Гардеробщик 1
Дворник 1
Кассир: билетный старший при выполнении
обязанностей бригадира или работающих с инвалютой 4
Кассир билетный 2-3
Кладовщик 1-2
Кладовщик (старший) 2
Контролер билетов 2
Лифтер 1-2
Подсобный рабочий 1
Полотер 2-3
Рабочий по стирке спецодежды 2
Рабочий по обслуживанию и текущему ремонту
зданий, сооружений и оборудования 3
Садовник 1-2
Уборщик производственных и служебных помещений 1-2
Униформист 2
Фотограф 2
Швейцар 1
Швея по ремонту одежды и белья 2
Электроосветитель 3
Сторож (вахтер) 1
Пожарный (тарифный коэффициент) 1,35
Старший пожарный (тарифный коэффициент) 1,40
Примечание:
1. Оклады кладовщикам, занятым хранением драгоценных металлов и
др. драгоценных материалов и изделий из них, денежных знаков,
специальных книг, полуфабрикатов и изделий из них, а также
спецпродукции на картографических предприятиях,
устанавливаются по 2-3 разрядам, а ст. кладовщикам - по 3
разряду.
2. Уборщикам произв. и служебных помещений, использующим
дезинфицирующие средства, оклады повышаются на 10% (при
уборке туалетов с использованием дизенфицирующих средств
оклады повышаются на 20%).
3. Оклады инструкторам производственного обучения рабочих
массовых профессий на предприятиях устанавливаются на
на уровне окладов мастеров производственного обучения ПТУ.
4. Оклады дезинфекторов, машинистов по стирке и ремонту
спецодежды, белья, кладовщиков на складах кислот и
ядохимикатов установлены с учетом надбавок за вредные
условия труда.
Приложение 17
Коэффициент повышения тарифных ставок
по видам работ, деятельности, производств и отраслей
народного хозяйства (к тарифным ставкам рабочих
соответствующих разрядов в Единой тарифной сетке)
в научных учреждениях
Раздел 2. Отрасли, производства и виды работ, в которых
коэффициент применяется равным 1,1
Межотраслевые производства: станочные работы по обработке металла и других материалов резанием на металлообрабатывающих станках; рабочие, занятые ремонтом и наладкой автомобилей и другого подвижного состава, электронно-вычислительной техники, контрольно-измерительных приборов и автоматики в организациях науки и научного обслуживания и в автомобильном транспорте.
Раздел 3. Отрасли производства и виды работ, в которых
коэффициент применяется равным 1,2
Стекольная промышленность (основное производство). Стеклодувы, кварцедувы.
Водители бортовых автомобилей, фургонов, специализированных и специальных автомобилей, кроме легкового автотранспорта, колесных тракторов малой и средней грузоподъемности.
Полиграфическая промышленность: полиграфические предприятия и предприятия типа городских и областных типографий, мелкие газетно-бланочные предприятия, производства, цеха и участки.

Жеңiл машина жүргiзушiсi | 3-6
Киiм қабылдаушы | 1
Аула тазалаушы | 1
Бригадир мiндетiн атқаратын немесе |
шетел валютасымен жұмыс iстейтiн аға кассир | 4
Билет кассирi | 2-3
Қоймашы | 1-2
Аға қоймашы | 2
Билет тексерушi | 2
Лифтер | 1-2
Қосалқы жұмысшы | 1
Еден тазалаушы | 2-3
Арнайы киiм жуушы | 2
Үй-жайларды, құрылыстарды және |
жабдықтарды күтушi және ағымды жөндеушi | 3
Қызмет және өндiрiс орындарын жинаушы | 1-2
Бағбан | 1-2
Униформист | 2
Суретке түсiрушi (фотограф) | 2
Есiк күзетушi (швейцар) | 1
Киiм-кешек жөндейтiн тiгiншi | 2
Электр жарық берушi | 3
Күзетшi (вахташы) | 1
Өрт сөндiрушi (тарифтiк коэффициент) | 1,35
Аға өрт сөндiрушi (тарифтiк коэффициент) 1,40
Ескерту:
1. Қымбат металдар мен басқа қымбат материалдар және олардан жасалған бұйымдарды, ақшаны, арнаулы кiтаптарды, жартылай дүниелiктердi және олардан iстелген бұйымдарды, сондай-ақ картографиялық мекемелердегi арнаулы заттарды сақтайтын қоймашыларға жалақы 2-3 разряд, ал аға қоймашыға 3 разряд бойынша белгiленедi.
2. Өндiрiстiк және қызмет орындарын дезинфекциялап жиыстырушыға жалақы 10% (ал дәретханаларды дезинфекциялап отырғанда - 20%) арттырылады.
3. Мекемелерде кәсiби оқу өндiрiстiк нұсқаушыларына жалақы КТУ оқу өндiрiстiк шеберлерi жалақысы көлемiнде белгiленедi.
4. Арнайы киiм-кешектi жуушылармен дезинфекторларға, қышқыл және улы химикат қоймаларының қоймашыларына жалақы зиянды еңбек жағдайы есептелген үстеме ақы қосу арқылы тағайындалады.
17 қосымша
Ғылыми мекемелердегi халық шаруашылығы өндiрiстерi мен салаларының жұмыс, қызмет түрлерi бойынша (Бiрыңғай тарифтiк кестеге сәйкес жұмыскерлердiң тарифтiк ақыларына) тарифтiк ақыларды көтеру коэффициенттерi
2-бөлiм Коэффициентi 1,1 тең болатын өндiрiс салалары және жұмыс түрлерi салааралық өндiрiстер:
Металл өңдеушi станоктарда металл және басқа материалдарды кесiп өңдейтiн станоктiк жұмыстар; ғылыми ұйымдарда және ғылыми қызмет көрсету орындарында, машина және басқа жылжымалы көлiктi және автомобиль көлiгiндегi бақылаушы-өлшегiш аспаптарды, электронды, электронды-есептеу техникасын оңдайтын және баптайтын жұмысшылар.
3-бөлiм. Коэффициентi 1,2 тең болатын өндiрiс салалары мен жұмыс түрлерi
Шыны өнеркәсiбi (негiзгi өндiрiс). Шыны үрлеушiлер, кварц үрлеушiлер.
Кiшi және орта салмақты доңғалақты тракторлар мен жеңiл
автокөлiктен басқа бортты автомобильдер, фургондар, арнайы және
арнайыланған автомобильдер жүргiзушiлерi.
Полиграфия өнеркәсiбi: полиграфиялық және қалалық, облыстық баспахана
типтi полиграфиялық кәсiпорындар, ұсақ газет-бланкi кәсiпорындары,
өндiрiстерi, цехтары және учаскелерi.