О Положении "Об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 229. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 1997 г. N 315. Утратило силу - постановление Правления Национального Банка РК от 25 января 1999 г. N 8 (извлечение из текста постановления см. ниже)
Извлечение из текста постановления
Правления Национального
Банка РК от 25.01.1999г. N 8
"... со дня государственной регистрации Инструкции об организации
экспортно-импортного валютного контроля признать утратившим силу Положение
об организации экспортно-импортного валютного контроля, утвержденное
постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23
мая 1997г. N 229.
Председатель
Национального Банка"
В целях установления контроля за поступлением и использованием иностранной валюты в Республике Казахстан, обеспечения полноты и своевременности поступления экспортной валютной выручки, а также правомерности и обоснованности использования валютных средств на цели импорта Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить согласованное с Государственным Таможенным Комитетом Республики Казахстан Положение "Об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" и ввести его в действие со дня опубликования.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.) довести настоящее
Постановление и вышеуказанное Положение до сведения областных
(Главного Алматинского территориального) управлений Национального
Банка Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Ержанова У.С.
Председатель
Национального Банка
Государственный Таможенный              Национальный Банк
Комитет Республики Казахстан            Республики Казахстан
Утверждено Постановлением
Правления 229 от
23 мая 1997 г.
П О Л О Ж Е Н И Е
Об организации экспортно-импортного
валютного контроля в Республике Казахстан
Настоящее Положение устанавливает порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля за полнотой и своевременностью поступления валютной выручки от экспорта, а также правомерностью и обоснованностью использования валютных средств на цели импорта в Республике Казахстан.
1. Цели и направления экспортно-импортного валютного контроля
1.1. Целью валютного контроля является обеспечение полноты и своевременности поступления экспортной выручки, а также правомерного и обоснованного использования валютных средств, включая тенге, на цели импорта.

"Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюта бақылауын ұйымдастыру туралы" Ереже жөнiнде
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi басқармасы 1997 жылғы 23 мамыр N 229 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1997 жылғы 11 маусымда тіркелді. Тіркеу N 315. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкi басқармасының 1999 жылғы 25 қаңтардағы N 8 қаулысымен.
Қазақстан Республикасында шет ел валютасының түсуi мен пайдаланылуына бақылау орнату, экспорттық валюта түсiмiнiң толық және уақытында түсуiн, сондай-ақ валюта қаражатын импорт мақсатына пайдаланудың заңдылығы мен негiздiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетiмен келiсiлген "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюта бақылауын ұйымдастыру туралы" Ереже бекiтiлсiн және ол жарияланған күнiнен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (Өртембаев А.К.) осы қаулыны және "Қазақстан
Республикасында экспорттық-импорттың валюта бақылауына ұйымдастыру туралы"
Ереженi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық
бас) басқармаларына жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары О.С. Ержановқа жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кеден комитетi       Ұлттық Банкi
Басқармасының қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюта бақылауын ұйымдастыру туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Қазақстан Республикасында валюта түсiмiнiң экспорттан толық және уақытында түсуiн, сондай-ақ валюта қаражатын импорт мақсатына пайдаланудың заңдылығы мен негiздiлiгiне экспорттық-импорттық валюта бақылауын жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.
1. Экспорттық-импорттық валюта бақылауының
мақсаты және бағыттары
1.1. Валюта бақылауының мақсаты экспорттық түсiмнiң толық және уақытында түсуiн, сондай-ақ теңгенi қоса алғанда валюта қаражатын импорт мақсатына пайдаланудың заңдылығы мен негiздiлiгiн қамтамасыз ету болып табылады.

1.2. Основными направлениями валютного контроля являются:
- определение соответствия проводимых экспортно-импортных валютных операций действующему законодательству и наличия в случае необходимости соответствующих лицензий;
- проверка обоснованности платежей;
- проверка полноты и объективности учета по экспортно-импортным валютным операциям.
1.3. Экспортеры обязаны обеспечить зачисление в установленном законодательством порядке экспортной выручки на свои счета в уполномоченных банках в Республике Казахстан не позднее 180 дней с даты таможенного оформления груза на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено в лицензии Национального Банка.
Зачисление экспортной выручки на иные счета экспортера, чем валютный счет экспортера в уполномоченном банке, указанный в контракте, а также на счета других юридических лиц, допускается только при наличии у экспортера соответствующей лицензии Национального Банка Республики Казахстан.
1.4. Импортер обязан принять все меры для ввоза в Республику Казахстан товара, эквивалентного по стоимости уплаченным за него денежным средствам, а в случае непоставки товара - возврат ранее переведенных средств в сроки, установленные контрактом, но не позднее 180 календарных дней с даты перевода, если иное не предусмотрено в лицензии, выданной Национальным Банком.
Оплата импортируемого товара осуществляется импортером в безналичном порядке со своего счета в уполномоченном банке. Оплата импортируемого товара третьим лицом, не являющимся импортером, допускается только при наличии соответствующего договора между импортером по таким договорам и третьим лицом-плательщиком.
2. Основные понятия
При оформлении документов по валютным операциям, связанным с экспортом или импортом товаров или продукции, (далее "экспорт товаров" и "импорт товаров"), в настоящем Положении используются следующие основные понятия:
По экспорту:
экспортер - юридическое либо физическое лицо - резидент Республики Казахстан, заключающий контракт (договор, соглашение), на продажу (поставку) товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан;
банк - банк, получивший лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение валютных операций, ведущий счет, на который должна поступить экспортная выручка по контракту;
паспорт сделки по экспорту - документ валютного контроля в форме, установленной настоящим Положением, заполняемый экспортером в зависимости от условий контракта в банке или таможенном органе и содержащий сведения о внешнеэкономической сделке;
досье по экспорту - специальная подборка документов по контролю за поступлением валютной выручки от экспорта товаров. Досье формируется таможенным органом по каждому экспортному контракту;
дело по экспорту - специальная подборка документов по контролю за поступлением валютной выручки от экспорта товаров. Дело формируется банком по каждому экспортному контракту;
журнал по экспорту - журнал, который ведется банком и таможенным органом для отдельного учета входящих и исходящих документов валютного контроля, указанных в настоящем Положении;
ответственные сотрудники банка - сотрудники банка, уполномоченные подписывать паспорт сделки и совершать иные действия по осуществлению валютного контроля от имени банка.
По импорту:
импортер - юридическое либо физическое лицо - резидент Республики Казахстан, от имени которого заключается контракт (договор, соглашение) на приобретение и ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан товара;
банк - банк, получивший лицензию Национального Банка на проведение валютных операций, ведущий счет, с которого должен осуществляться платеж за импорт продукции по контракту;
паспорт сделки по импорту - документ валютного контроля в форме, установленной настоящим Положением, заполняемый импортером в зависимости от условий контракта в банке или таможенном органе и содержащий сведения о внешнеэкономической сделке;
досье по импорту - специальная подборка документов по контролю за использованием иностранной валюты при импорте продукции. Досье формируется таможенным органом по каждому импортному контракту;
дело по импорту - специальная подборка документов по контролю за использованием иностранной валюты при импорте продукции. Дело формируется банком по каждому импортному контракту;
журнал по импорту - журнал, который ведется банком и таможенным органом для отдельного учета входящих и исходящих документов валютного контроля, указанных в настоящем Положении;
ответственные сотрудники банка - сотрудники банка, уполномоченные подписывать паспорт сделки и совершать иные действия по осуществлению валютного контроля от имени банка.

1.2. Валюта бақылауының негiзгi бағыттары мыналар:
- жүргiзiлетiн экспорттық-импорттық валюта операцияларының қолданылып жүрген заңға сәйкес келуiн және қажет болған жағдайда тиiстi лицензиялардың болуын белгiлеу;
- төлемдердiң негiздiлiгiн тексеру;
- экспорттық-импорттық валюта операциялары жөнiндегi есептiң толық және дұрыс болуы тексеру.
1.3. Егер Ұлттық Банк берген лицензияда өзгеше көзделмеген болса, экспортерлер заңда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасындағы уәкiлдiк берiлген банктердегi өздерiнiң шоттарына экспорттық түсiмдердi Қазақстан Республикасының аумағында жүктi кедендiк ресiмдеу күнiнен бастап 180 күннен кешiктiрмей тiркеудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
Контрактте көрсетiлген уәкiлдiк берiлген банктегi экспортердiң валюта шотына қарағанда экспорттың түсiмдi экспортердiң басқа шоттарына, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың шоттарына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң тиiстi лицензиясы болғанда ғана аударуға рұқсат етiледi.
1.4. Импортер Қазақстан Республикасына құны тауарға төленген ақша қаражатына тең келетiн тауарды әкелуге барлық шараларды қолдануға мiндеттi, ал тауар әкелiнбеген жағдайда - бұрын аударылған қаражатты контрактта белгiленген мерзiмде, егер Ұлттық Банк берген лицензияда өзгеше көзделмеген болса, бiрақ аударылған күннен бастап 180 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей қайтаруы керек.
Импортталған тауар үшiн ақыны импортер уәкiлдiк берiлген банктегi өзiнiң шотынан ақша аудару тәртiбiмен төлейдi. Импортталған тауарға импортер емес үшiншi адам ақыны осындай шарт бойынша импортер мен төлейтiн үшiншi адам арасында тиiстi шарт болса ғана төлей алады.
2. Негiзгi ұғымдар
Тауарлардың немесе өнiмнiң экспортына немесе импортына (бұдан әрi "тауар экспорты" және "тауар импорты") байланысты валюта операциялары жөнiндегi құжаттарды ресiмдеген кезде осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
Экспорт бойынша:
экспортер заңда немесе жеке тұлға - Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерлерге тауарларды сатуға (шығаруға) контракт (шарт, келiсiм) жасайтын Қазақстан Республикасының резидентi;
банк - валюта операцияларын жүргiзуге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясын алған, контракт бойынша экспорттық түсiм келiп түсуге тиiстi шотты жүргiзетiн банк;
экспорт бойынша мәмiле паспорты - осы Ережеде белгiленген нысанда жасалған валюта бақылауының құжаты, оны банктегi немесе кеден органындағы контракт шарттарына байланысты экспортер толтырады және онда сыртқы экономикалық мәмiле туралы мәлiметтер болады;
экспорт жөнiндегi материалдар жинағы - тауар экспортынан түскен валюта түсiмiн бақылау жөнiндегi арнайы құжаттар жинағы. Материалдар жинағын кеден органы әрбiр экспорттық контракт бойынша ресiмдейдi;
экспорт жөнiндегi iс-тауар экспортынан түскен валюта түсiмiн бақылау жөнiндегi арнайы құжаттар жинағы. Iстi банк әрбiр экспорттық контракт бойынша ресiмдейдi;
экспорт жөнiндегi журнал - осы ережеде көрсетiлген валюта бақылауының кiрiс және шығыс құжаттарын жеке есепке алу үшiн банк және кеден органы жүргiзiп отыратын журнал;
банктiң жауапты қызметкерлерi - банктiң атынан валюта бақылауын жүргiзу жөнiнде мәмiле паспортына қол қоюға және басқа iс-әрекеттер жасауға уәкiлдiк берiлген банк қызметкерлерi.
Импорт бойынша:
импортер - заңды немесе жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi, оның атынан Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауар сатып алуға және әкелуге контракт (шарт, келiсiм) жасалады;
банк - валюта операцияларын жүргiзуге Ұлттық Банкiнiң лицензиясын алған, контракт бойынша импорты бойынша төлем жасалуға тиiстi шотты жүргiзетiн банк;
импорт бойынша мәмiле паспорты - осы Ережеде белгiленген нысанда жасалған валюта бақылауының құжаты, оны банктегi немесе кеден органындағы контракт шарттарына байланысты импортер толтырады және онда сыртқы экономикалық мәмiле туралы мәлiметтер болады;
импорт жөнiндегi материалдар жинағы - тауар импорты кезiнде шет ел валютасын пайдалануға бақылау жасау жөнiндегi арнайы құжаттар жинағы. Материалдар жинағын кеден органы әрбiр импорттық контракт бойынша ресiмдейдi;
импорт жөнiндегi iс - өнiмнiң импорты кезiнде шет ел валютасын бақылау жөнiндегi арнайы құжаттар жинағы. Iстi банк әрбiр импорттық контракт бойынша ресiмдейдi;
импорт жөнiндегi журнал - осы ережеде көрсетiлген валюта бақылауының кiрiс және шығыс құжаттарын жеке есепке алу үшiн банк және кеден органы жүргiзiп отыратын журнал;
банктiң жауапты қызметкерлерi - банктiң атынан валюта бақылауын жүргiзу жөнiнде мәмiле паспортына қол қоюға және басқа iс-әрекеттер жасауға уәкiлдiк берiлген банк қызметкерлерi.

3. Порядок оформления паспорта сделки по экспорту
до завершения таможенного оформления товара на
территории Республики Казахстан
3.1. Если по условиям заключенного экспортером контракта предусмотрена оплата экспортируемого товара до завершения таможенного оформления товара на территории Республики Казахстан, экспортер на основании заключенного контракта заполняет и подписывает от своего имени паспорт сделки по экспорту, который представляется им в банк. Одновременно с паспортом сделки по экспорту экспортер обязан представить в банк экземпляр контракта, на основании которого был составлен паспорт сделки по экспорту.
Форма и порядок оформления экспортером паспорта сделки по экспорту приводятся в Приложении N 1 к настоящему Положению. Паспорт сделки по экспорту оформляется в трех экземплярах.
3.2. Ответственный сотрудник банка рассматривает представленные банку документы (проверяет соответствие данных паспорта сделки по экспорту условиям контракта, соответствие подписи на паспорте сделки по экспорту образцу подписи в документе с образцами подписей лиц, имеющих право первой подписи по счету экспортера) и подписывает представленные экспортером экземпляры паспорта сделки по экспорту.
Первый экземпляр паспорта сделки по экспорту, подписанный ответственным лицом банка, заверенный печатью банка, вместе с экземпляром контракта возвращается экспортеру, что отражается в журнале в графе "исходящие". Форма журнала приведена в Приложении N 2 к настоящему Положению.
Второй экземпляр паспорта сделки по экспорту служит основанием для открытия банком дела по экспорту, в котором оно хранится.
Третий экземпляр паспорта сделки по экспорту с подписью ответственного лица банка и заверенный печатью банка направляется банком в таможенный орган.
3.3. Наличие хотя бы одного из следующих условий является для банка основанием для отказа в подписании паспорта сделки по экспорту:
- несоответствие данных, содержащихся в контракте, сведениям, указанным в паспорте сделки по экспорту;
- наличие в контракте условий, противоречащих требованиям валютного законодательства Республики Казахстан;
- оформление паспорта сделки по экспорту с нарушениями установленных требований;
- наличие в контракте условий, предусматривающих зачисление валютной выручки по нему на счета юридических и физических лиц, не являющихся экспортерами по данному контракту в соответствии с настоящим Положением;
- отсутствие в контракте условий, предусматривающих зачисление выручки на счет экспортера в банке Республики Казахстан, кроме случаев, предусмотренных в лицензии, выданной экспортеру Национальным Банком Республики Казахстан;
- отсутствие в контракте каких-либо сведений, необходимых для составления паспорта сделки в установленном настоящим Положением порядке в соответствии с разделом "Реквизиты и условия контракта" (Приложение N 1).

3. Қазақстан Республикасы аумағында экспорт жөнiндегi
мәмiле паспортын тауарды кедендiк ресiмдеудi
аяқтауға дейiн ресiмдеу тәртiбi
3.1. Егер экспортер жасаған контракт бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тауарды кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн экспортталатын тауарға ақы төлеу көзделген болса, экспортер жасасылған контракт негiзiнде өз атынан экспорт жөнiндегi мәмiле паспортын толтырады және қол қойып, банкке бередi. Сонымен бiрге экспорт жөнiндегi мәмiле паспортымен қоса экспортер банкке экспорт жөнiндегi мәмiле паспортын жасауға негiз болған контракттiң бiр данасын беруге мiндеттi.
Экспорт жөнiндегi мәмiле паспортын экспортердiң ресiмдеуiнiң нысаны мен тәртiбi осы Ережеге N 1 қосымшада келтiрiлiп отыр. Экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты үш дана етiп ресiмделедi.
3.2. Банктiң жауапты қызметкерi банкке берiлген құжаттарды қарауды (экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының деректерiнiң контракт шарттарына сәйкес келуiн, экспорт жөнiндегi мәмiле паспортындағы қойылған қолдың экспортердiң шоты бойынша бiрiншi болып қол қою құқығы бар адамдардың қойған қолдарының үлгiлерi бар құжаттағы қолдың үлгiсiне сәйкес келуiн тексередi) және экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының экспортер берген даналарына қол қояды.
Банктiң жауапты адамы қол қойған, банктiң мөрiмен расталған экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының бiрiншi данасы контракттiң бiр данасымен қоса экспортерге қайтарылып, журналдық "шығыс" деген бағанында көрсетiледi. Журналдың нысаны осы Ережеге N 2 қосымшада келтiрiлiп отыр.
Экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының екiншi данасы банктiң экспорт жөнiндегi iс сақталатын орын ашуына негiз болады.
Экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының үшiншi данасы банктiң жауапты қызметкерiнiң қолы қойылып және банктiң мөрiмен расталып кеден органына жiберiледi.
3.3. Мына төмендегi шарттардың кез келген бiреуiнiң орындалмауы банк үшiн экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қоюдан бас тартуға негiз болады:
- контрактідегi деректердiң экспорт жөнiндегi мәмiле паспортында көрсетiлген мәлiметтерге сәйкес келмеуi;
- контрактiде Қазақстан Республикасының валюта заңдарының талаптарына қайшы келетiн шарттардың болуы;
- экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының белгiленген тараптарды бұза отырып ресiмделуi;
- контракт бойынша валюта түсiмiн осы Ережеге сәйкес аталған контракт бойынша экспортерлер болып табылмайтын заңды немесе жеке тұлғалардың шоттарына аударуды көздейтiн шарттардың болмауы;
- контрактiде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi экспортерге берген лицензияда көзделген жағдайлардан басқа Қазақстан Республикасының банкiнде экспортердiң шотына түсiмдi аударуды көздейтiн шарттардың болмауы;
- контрактiде осы Ережеде белгiленген тәртiппен "Контракттiң реквизиттерi және шарттары" бөлiмiне сәйкес (N 1 қосымша) мәмiле паспортын жасауға қажеттi қандай да бiр мәлiметтердiң болмауы.

3.4. При мотивированном отказе в подписании паспорта сделки по экспорту банк возвращает экспортеру представленные им документы и дает ему рекомендации по оформлению паспорта сделки по экспорту и внесению соответствующих изменений в условия контракта.
3.5. С подписанием паспорта сделки по экспорту экспортер принимает на себя ответственность за:
- полное соответствие сведений, приведенных в паспорте сделки по экспорту условиям контракта, на основании которого был составлен данный паспорт сделки по экспорту;
- зачисление в полном объеме и в установленные контрактом сроки выручки от экспорта по контракту на валютный счет экспортера в банке, который осуществляет функции агента валютного контроля по данному контракту.
3.6. В случае внесения сторонами изменений в контракт, затрагивающих сведения, которые ранее использовались при составлении паспорта сделки по экспорту, подписанного таможенным органом и банком по данному контракту, экспортер в десятидневный срок с даты внесения указанных изменений, но не позднее представления к таможенному оформлению товаров, экспортируемых на основании внесенных в контракт изменений и/или дополнений, представляет в банк:
- дополнения и/или изменения к контракту;
- дополнительные листы к паспорту сделки по экспорту, составляемые по форме паспорта сделки по экспорту, но с заполнением только тех граф (позиций), сведения в которых подлежат уточнению.
Дальнейшее оформление и использование дополнительных листов к паспорту сделки по экспорту осуществляется в порядке, предусмотренном для самого паспорта сделки по экспорту.
3.7. Поступившие и отправленные документы учитываются банком и таможенным органом в журнале учета входящих и исходящих документов валютного контроля по экспорту (Приложение N 2).
4. Порядок оформления паспорта сделки по экспорту,
предусматривающей оплату после завершения таможенного
оформления товара на территории Республики Казахстан
4.1. Если по условиям заключенного экспортером контракта предусмотрена оплата экспортируемого товара после завершения таможенного оформления товара на территории Республики Казахстан, экспортер на основании заключенного контракта и подписывает от своего имени паспорт сделки по экспорту, который представляется им в таможенный орган. При этом, экспортер имеет право:
а) заверить подлинность подписи в паспорте сделки по экспорту в нотариальном порядке (в этом случае таможенное оформление товара производится в соответствии с п.4.5. настоящего раздела);
б) осуществить оформление экспортной сделки путем представления паспорта сделки по экспорту в таможенный орган, с последующим заверением подлинности подписи на паспорте сделки в банке, обслуживающем экспортера (в этом случае таможенное оформление товара производится в соответствии с п. 4.2. настоящего раздела).
Одновременно с паспортом сделки экспортер обязан представить в таможенный орган экземпляр контракта, на основании которого был составлен паспорт сделки по экспорту.
Форма и порядок оформления экспортером паспорта сделки по экспорту приводятся в Приложении N 1 к настоящему Положению. Паспорт сделки по экспорту оформляется в трех экземплярах.

3.4. Экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қоюдан дәлелдi себеппен бас тартқан жағдайда банк экспортердiң берген құжаттарын қайтарады және оған экспорт жөнiндегi мәмiле паспортын ресiмдеу контракт шарттарына тиiстi өзгертулер енгiзу жөнiнде нұсқаулар бередi.
3.5. Экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қойылған соң экспортер:
- экспорт жөнiндегi мәмiле паспортында келтiрiлген мәлiметтердiң экспорт жөнiндегi мәмiле паспортын жасауға негiз болған контракт шарттарына толық сәйкес келуi үшiн;
- контракт бойынша экспорттан түскен түсiмдi толық көлемiнде және контрактiде белгiленген мерзiмде осы контракт бойынша валюта бақылауы агентiнiң мiндетiн атқаратын банктегi экспортердiң валюта шотына аудару үшiн жауапкершiлiктi өз мойнына алады.
3.6. Тараптар осы контракт бойынша кеден органы мен банк қол қойған экспорт жөнiндегi мәмiле паспортын жасаған кезде оған бұрын қолданылған мәлiметтерге қатысты болатын өзгерiстер енгiзген жағдайда экспортер көрсетiлген өзгертулер енгiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде, бiрақ контрактiге енгiзiлген өзгертулер және/немесе толықтырулар негiзiнде экспортталатын тауарларды кедендiк ресiмдеуге беретiн күннен кешiктiрмей банкке мыналарды бередi:
- контрактiге толықтырулар және/немесе өзгертулер;
- экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының нысаны бойынша жасалған, бiрақ мәлiметтерi анықталуға тиiстi бағандары (позициялары) толтырылған экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қосымша парақтар ұсынады.
Экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қосымша парақтарды одан әрi ресiмдеу мен пайдалану экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының өзi үшiн көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
3.7. Келiп түскен және жiберiлген құжаттарды банк және кеден органы экспорт жөнiндегi валюта бақылауының кiрiс және шығыс құжаттарының есебiн жүргiзетiн журналға тiркеп отырады (N 2 қосымша).
4. Қазақстан Республикасының аумағында тауарды кедендiк
ресiмдеу аяқталғаннан кейiн төлем жасауды қарастыратын
экспорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеу тәртiбi
4.1. Егер экспортермен жасалған контракт шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тауарды кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн төлем жасау қарастырылса, экспортер жасалған контракт негiзiнде өз атынан кеден органына берiлетiн экспорт бойынша мәмiле паспортын толтырады және қол қояды. Бұл орайда экспортердiң:
а) экспорт бойынша мәмiле паспортындағы қолдардың растығын нотариалдық тәртiппен куәландыруға құқы бар (бұл жағдайда тауарды кедендiк ресiмдеу осы бөлiмнiң 4.5-тармағына сәйкес жүргiзiледi);
б) экспорттық мәмiлені ресiмдеудi экспорт бойынша мәмiле паспортын кеден органына ұсыну жолымен, экспортерге қызмет көрсететiн банкте мәмiле паспортындағы қолдардың растығын кейiннен куәландыра отырып жүзеге асыруға құқы бар (бұл жағдайда тауарды кедендiк ресiмдеу осы бөлiмнiң 4.2-тармағына сәйкес жүргiзiледi).
Мәмiле паспортымен бiр мезгiлде экспортер кеден органына соның негiзiнде экспорт бойынша мәмiле паспорты жасалған негiзде контрактiнiң бiр данасын беруге мiндеттi.
Экспортердiң экспорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеудiң үлгiсi мен тәртiбi осы Ереженiң N 1 қосымшасында көрсетiлген. Экспорт бойынша мәмiле паспорты үш дана етiп ресiмделедi.

4.2. Должностное лицо таможенного органа проверяет соответствие представленного паспорта сделки по экспорту условиям контракта. В случае соблюдения всех требований, предусмотренных в настоящем разделе и при выполнении всех иных требований таможенного законодательства Республики Казахстан, должностное лицо таможенного органа, осуществляющее таможенное оформление товара, подписывает три экземпляра паспорта сделки по экспорту и ставит на них свою личную номерную печать. Подписанный должностным лицом таможенного органа один экземпляр паспорта сделки по экспорту и экземпляр контракта остаются в досье по экспорту таможенного органа.
Второй экземпляр паспорта сделки по экспорту с подписью должностного лица таможенного органа и оттиском его личной номерной печати передается экспортеру.
Третий экземпляр паспорта сделки по экспорту направляется таможенным органом в банк, в который в последующем должна поступить экспортная выручка по данному контракту в соответствии с паспортом сделки.
4.3. Банк, получив от таможенного органа паспорт сделки, в трехдневный срок с момента его получения проверяет наличие у себя счета экспортера, а также сверяет соответствие подписи на паспорте сделки по экспорту образцу подписи в документе с образцами подписей лиц, имеющих право первой подписи по счету экспортера. При соответствии паспорта сделки указанным требованиям, ответственный сотрудник банка открывает дело по экспорту, где хранится паспорт сделки по экспорту и направляет в таможенный орган уведомление.
В случае отсутствия счета экспортера банк незамедлительно уведомляет таможенный орган о данном факте.
Форма уведомления произвольная.
4.4. Таможенный орган, получив уведомление банка о наличие банка о наличии счета, осуществляет таможенное оформление товаров по этому паспорту сделки в соответствии с действующим таможенным законодательством. Таможенный орган, получив уведомление банка об отсутствии счета экспортера принимает меры в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
4.5. В случае предъявления экспортером в таможенный орган паспорта сделки по экспорту с нотариально заверенной подписью, должностное лицо таможенного органа проверяет соответствие представленного паспорта сделки по экспорту условиям контракта. При соблюдении всех требований, предусмотренных в настоящем разделе и при выполнении всех иных требований таможенного законодательства Республики Казахстан должностное лицо таможенного органа, осуществляющее таможенное оформление товаров подписывает три экземпляра паспорта сделки по экспорту, ставит на них свою личную номерную печать и приступает к таможенному оформлению товара.
Подписанные должностным лицом таможенного органа один экземпляр паспорта сделки по экспорту и экземпляр контракта остаются в досье по экспорту таможенного органа.
Второй экземпляр паспорта сделки по экспорту с подписью должностного лица таможенного органа и оттиском его личной номерной печати передается экспортеру после завершения таможенного оформления товара.
Третий экземпляр паспорта сделки по экспорту направляется таможенным органом в банк, в который в последующем должна поступить экспортная выручка по данному контракту в соответствии с паспортом сделки.

4.2. Кеден органының лауазымды адамы ұсынылған экспорт бойынша мәмiле паспортының контракт шартына сай келуiн тексередi. Осы тарауда қарастырылған барлық талаптар сақталған және Қазақстан Республикасының кеден заңдарының барлық басқа талаптары орындалған жағдайда тауардың кедендiк ресiмделуiн жүзеге асырушы кеден органының лауазымды адамы экспорт бойынша мәмiле паспортының үш данасына қол қояды және оған өзiнiң жеке нөмiрлi мөрiн басады. Кеден органының лауазымды адамы қол қойған экспорт бойынша мәмiле паспортының бiр данасы мен контрактiнiң данасы кеден органының экспорт бойынша құжаттар жинағында қалады.
Экспорт бойынша мәмiле паспортының екiншi данасы кеден органының лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмiрлi мөрiнiң бедерлемесiмен экспортерге берiледi.
Экспорт бойынша мәмiле паспортының үшiншi данасын кеден органы мәмiле паспортына сәйкес осы контракт бойынша кейiннен экспорттық түсiм түсуi үшiн банкке жiбередi.
4.3. Банк кеден органының мәмiле паспортын алған соң оны алған сәттен бастап үш күн мерзiм iшiнде өзiнде экспортердiң шоты бар екендiгiн тексередi, сондай-ақ экспорт бойынша мәмiле паспортындағы қолдардың экспортердiң шоты бойынша бiрiншi қол қою құқы бар адамдардың құжаттағы қолдарының үлгiсiмен сәйкес келуiн тексередi. Мәмiле паспорты көрсетiлген талаптарға сай келгенде банктiң жауапты қызметкерi экспорт бойынша мәмiле паспорты сақталатын экспорт бойынша iс ашады және кеден органына мәлiмдеме жiбередi.
Экспортердiң шоты жоқ болған жағдайда банк осы оқиға туралы кеден органына тез мәлiмдейдi.
Мәлiмдеменiң нысаны еркiн жасалады.
4.4. Кеден органы банктен шоттың бар екендiгi туралы мәлiмдеме алған соң қолданылып жүрген кеден заңдарына сәйкес осы мәмiле паспорты бойынша тауарлардың кедендiк ресiмделуiн жүзеге асырады.
Кеден органы банктен шоттың жоқ екендiгi туралы мәлiмдеме алған соң Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес шара қолданады.
4.5. Экспортер кеден органына қойылған қолдар нотариалдық тәртiппен куәландырылған экспорт бойынша мәмiле паспортын ұсынған жағдайда кеден органының лауазымды адамы экспорт бойынша берiлген мәмiле паспортының контракт шарттарына сәйкес келуiн тексередi. Осы бөлiмде қарастырылған барлық талаптар сақталса және Қазақстан Республикасының кеден заңдарының барлық басқа талаптары орындалса тауардың кедендiк ресiмделуiн жүзеге асырушы кеден органының лауазымды адамы экспорт бойынша мәмiле паспортының үш данасына қол қояды, оған өзiнiң жеке нөмiрлi мөрiн басып, тауарды кедендiк ресiмдеуге кiрiседi.
Кеден органының лауазымды адамы қол қойған экспорт бойынша мәмiле паспортының бiр данасы мен контрактiнiң данасы кеден органының экспорт бойынша құжаттар жинағында қалады.
Экспорт бойынша мәмiле паспортының екiншi данасы кеден органының лауазымды адамының қолымен және оның жеке нөмiрлi мөрiнiң бедерлемесiмен тауардың кедендiк ресiмделуi аяқталған соң экспортерге берiледi.
Экспорт бойынша мәмiле паспортының үшiншi данасын кеден органы мәмiле паспортына сәйкес осы контракт бойынша кейiннен экспорттық түсiм түсуi үшiн банкке жiбередi.

4.6. Уведомление о наличии или отсутствии счета у экспортера представляется банком в таможенный орган после получения им экземпляра паспорта сделки в соответствии с п.4.3 настоящего Положения.
4.7. Экземпляр паспорта сделки служит для банка основанием для открытия дела по экспорту.
4.8. Наличие хотя бы одного из следующих условий является для таможенного органа основанием для отказа в подписании паспорта сделки по экспорту:
- несоответствие данных, содержащихся в контракте, сведениям, указанным в паспорте сделки по экспорту;
- наличие в контракте условий, противоречащих требованиям валютного законодательства Республики Казахстан;
- оформление паспорта сделки по экспорту с нарушениями установленных требований;
- наличие в контракте условий, предусматривающих зачисление валютной выручки по нему на счета юридических или физических лиц, не являющихся экспортерами по данному контракту в соответствии с настоящим Положением;
- отсутствие в контракте условий, предусматривающих зачисление выручки на счет экспортера в банке Республики Казахстан, кроме случаев, предусмотренных в лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан экспортеру;
- отсутствие в контракте каких-либо сведений, необходимых для составления паспорта сделки в установленном настоящим Положением порядке в соответствии с разделом "Реквизиты и условия контракта" (Приложение N 1).
4.9. При мотивированном отказе в подписании паспорта сделки по экспорту таможенный орган возвращает экспортеру представленные им документы и дает ему рекомендации по оформлению паспорта сделки по экспорту и внесению соответствующих изменений в условия контракта.
4.10. С подписанием паспорта сделки по экспорту экспортер принимает на себя ответственность в соответствии с п.3.5. настоящего Положения.
4.11. В случае внесения сторонами изменений в контракт, затрагивающих сведения, которые ранее использовались при составлении паспорта сделки по экспорту, подписанного таможенным органом и банком по данному контракту, экспортер в десятидневный срок с даты внесения указанных изменений, но не позднее представления к таможенному оформлению товаров, экспортируемых на основании внесенных в контракт изменений и/или дополнений, представляет в таможенный орган документы, предусмотренные в п.3.6. настоящего Положения.
4.12. Поступившие и отправленные документы учитываются банком и таможенным органом в журнале учета входящих и исходящих документов валютного контроля по экспорту (Приложение N 2).
5. Контроль за поступлением валютной выручки
5.1. Для целей облегчения идентификации поступающих сумм экспортер уведомляет иностранного плательщика о необходимости указания в межбанковском документе ("ключеванном" телексе, SWIFT - послании, авизо, выписке и т.п.), направляемом в банк и подтверждающем зачисление средств в пользу экспортера, реквизитов контракта и номера паспорта сделки по экспорту по данному контракту.
В случае отсутствия в межбанковском документе необходимых данных для отнесения банком суммы к конкретному паспорту сделки по экспорту, банк зачисляет поступившие средства на транзитный счет и одновременно уведомляет экспортера о поступлении в его адрес средств, неподдающихся идентификации. Экспортер, получив уведомление банка, обязан письменно информировать банк о характере поступившей суммы с указанием реквизитов контракта и номера паспорта сделки по экспорту.

4.6. Экспортердiң шоты бар немесе жоқ екендiгi туралы мәлiмдеменi банк кеден органына осы Ереженiң 4.3-тармағына сәйкес олар мәмiле паспортының данасын алғаннан кейiн бередi.
4.7. Мәмiле паспортының данасы банк үшiн экспорт бойынша iс ашуға пайдаланылады.
4.8. Кеден органының экспорт бойынша мәмiле паспортына қол қоюдан бас тартуына мына жағдайлардың тым болмағанда бiреуiнiң бар болуы негiз болып табылады:
- экспорт бойынша мәмiле паспортында көрсетiлген мәлiметтерге контрактiде бар мәлiметтердiң сәйкес келмеуi;
- контрактiде Қазақстан Республикасы валюта заңдарының талаптарына қайшы келетiн шарттардың болуы;
- экспорт бойынша мәмiле паспорты белгiлеген талаптар бұзыла отырып ресiмделсе;
- контрактiде осы Ережеге сәйкес осы контракт бойынша экспортер болып табылмайтын заңды немесе жеке тұлғалардың шотында ол бойынша валюталық түсiм тiркелуiн қарастыратын шарттардың бар болуы;
- контрактiде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi берген лицензияда қарастырылған жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының банкiнде экспортердiң шотында түсiмнiң тiркелуiн қарастыратын шарттар болмаса;
- контрактiде мәмiле паспортын жасауға қажеттi осы Ережеде белгiленген тәртiппен "Контрактiнiң реквизиттерi мен шарттары" (N 1 қосымша) тарауына сәйкес мәлiметтер жоқ болса.
4.9. Экспорт бойынша мәмiле паспортына қол қоюдан дәлелдi түрде бас тартқан кеден органы экспортерге оның берген құжаттарын қайтарып бередi және оған экспорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеу және контракт шартына тиiстi өзгертулер енгiзу жөнiнде кеңес бередi.
4.10. Экспорт бойынша мәмiле паспортына қол қойылғаннан кейiн экспортер осы Ереженiң 3.5-тармағына сәйкес өзiне жауапкершiлiк алады.
4.11. Тараптар осы контракт бойынша кеден органы мен банк қол қойған экспорт бойынша мәмiле паспортын жасаған кезде бұрын пайдаланылған мәлiметтерге қатысты контрактiге өзгертулер енгiзген жағдайда, экспортер көрсетiлген өзгертулер енгiзiлген күннен бастап он күн мерзiм iшiнде, бiрақ контрактiге енгiзiлген өзгертулер және/немесе толықтырулар негiзiнде экспортталатын тауарларды кедендiк ресiмдеуге ұсынудан кешiктiрмей, кеден органдарына осы Заңның 3.6-тармағында көзделген құжаттарды бередi.
4.12. Келiп түскен және жiберiлген құжаттарды банк пен кеден органы экспорт бойынша валюталық бақылаудың кiрiс және шығыс құжаттарының есебiн жүргiзу журналына тiркеп отырады (N 2 қосымша).
5. Валюта түсiмiне бақылау жасау
5.1. Келiп түскен соманың бiрдей болуын жеңiлдету мақсатында экспортер шетелдiк төлемшiнi банкке жiберiлетiн және экспортердiң пайдасына қаржы тiркелгенiн растайтын банк аралық құжатта ("кiлттенген" телексте, SWIFТ-жолдамада, авизода, көшiрмеде және т.б.) контрактiнiң реквизиттерi мен осы контракт жөнiнде экспорт бойынша мәмiле паспортының нөмiрiн көрсету қажеттiгi туралы хабардар етедi.
Банкаралық құжатта экспорт бойынша нақты мәмiле паспортына банктiң сома аударуы үшiн қажеттi мәлiметтер жоқ болған жағдайда, банк келiп түскен қаржыны транзиттiк шотқа тiркейдi және сонымен бiр мезгiлдер оның атына бiрдей етуге жатпайтын қаржы түскендiгi туралы мәлiмдейдi. Экспортер банктiң мәлiмдемесiн алған соң, экспорт бойынша мәмiле паспортының нөмiрi мен реквизиттердi көрсете отырып, келiп түскен соманың жағдайы туралы банкке жазбаша хабарлауға мiндеттi.

5.2. Копии всех первичных банковских документов, подтверждающих поступление сумм в пользу экспортера, распределяются банком по соответствующим делам по экспорту по мере их идентификации.
5.3. Банк ежемесячно извещает таможенный орган о всех поступивших платежах по экспортным контрактам экспортеров, обслуживающихся в данном банке (форма извещения - Приложение N 5).
5.4. Таможенный орган, получив извещение банка проверяет своевременность и полноту поступления валютной выручки в соответствии с условиями контракта.
5.5. Если код валюты по контракту не совпадает с кодом валюты платежа, экспортер представляет в таможенный орган расчет курса валюты по контракту к валюте платежа с необходимыми пояснениями. Таможенный орган проверяет указанный расчет с точки зрения соответствия условиям контракта и реальности закладываемого в расчет курса и, в случае согласия, учитывает в дальнейшем поступление валютной выручки в новой валюте платежа.
Расчеты осуществляются через официальные курсы иностранных валют, устанавливаемых Национальным Банком Республики Казахстан, либо через кросс-курс иностранных валют к тенге, устанавливаемый Национальным Банком Республики Казахстан на дату принятия грузовой таможенной декларации к таможенному оформлению.
В случае несогласия с представленным экспортером расчетом таможенный орган учитывает фактически поступившую сумму в валюте платежа, о чем письменно уведомляет экспортера и налоговые органы и делает соответствующую отметку в досье по экспорту.
5.6. В случаях, когда экспортная выручка поступает в банк в неполном объеме или с нарушением указанного в паспорте сделки по экспорту срока, экспортер обязан принять меры для полного получения экспортной выручки, одновременно представив в таможенный орган информацию о причинах имеющегося нарушения.
5.7. В случае неполного или несвоевременного поступления валютной выручки таможенный орган вправе применить к экспортеру санкции, предусмотренные таможенным законодательством, а также направить соответствующую информацию в налоговые и правоохранительные органы.
5.8. В случае установления фактов нарушения банком обязанностей агента валютного контроля, предусмотренных настоящим разделом, таможенный орган обязан направить в Национальный Банк Республики Казахстан соответствующую информацию.
6. Порядок оформления сделок по импорту до
завершения таможенного оформления товара
на территории Республики Казахстан
6.1. Если по условиям заключенного импортером контракта предусмотрена оплата импортируемого товара завершения таможенного оформления товара на территории Республики Казахстан, импортер (третье лицо - при оплате контракта третьим лицом) на основании заключенного контракта заполняет и подписывает от своего имени паспорт сделки по импорту, который представляется им в банк. Одновременно с паспортом сделки по импорту импортер обязан представить в банк экземпляр контракта, на основании которого был составлен паспорт сделки по импорту, а также экземпляр договора между импортером и третьим лицом, при оплате контракта третьим лицом.
Форма и порядок оформления импортером паспорта сделки по импорту приводятся в Приложении N 3 к настоящему Положению. Паспорт сделки по импорту оформляется в трех экземплярах.

5.2. Экспортердiң пайдасына сома келiп түскенiн растайтын барлық алғашқы банк құжаттарының көшiрмелерiн банк экспорт бойынша тиiстi iстерге олардың бiрдейлiгiне қарай бөледi.
5.3. Банк кеден органдарына ай сайын осы банкте қызмет көрсетiлетiн экспортердiң экспорттық контрактiсi бойынша барлық келiп түскен төлемдер туралы хабарлап отырады (хабарлама нысаны - N 5 қосымша).
5.4. Кеден органы банктiң хабарламасын алған соң контракт шартына сәйкес валюта түсiмiнiң уақытында және толық түскендiгiн тексередi.
5.5. Егер контракт бойынша валюта коды төлем валютасы кодымен сәйкес келмесе, экспортер кеден органына контракт бойынша валюта бағымының төлем валютасына есебiн қажеттi түсiндiрмесiмен қоса бередi. Кеден органы осы есептi контракт шарттарына сәйкес келуi және есепке салынатын бағамның нақтылығы тұрғысынан тексередi, сөйтiп келiскен жағдайда валюта түсiмiнiң бұдан әрi төлемнiң жаңа валютасымен түсуiн ескередi.
Есептер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлейтiн шет ел валюталарының ресми бағамы арқылы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүктiң кедендiк декларациясы кедендiк ресiмдеуге қабылданған күнi белгiлейтiн шет ел валюталарының теңгеге кросс-бағамы арқылы жүзеге асырылады.
Экспортер ұсынған есеппен келiспеген жағдайда кеден органы төлемнiң валютамен түскен нақты сомасын ескередi, бұл туралы экспортер мен салық органдарына хабарлап, экспорт жөнiндегi материалдарға тиiстi белгi түсiредi.
5.6. Экспорттық түсiм банкке толық көлемiнде түспесе немесе экспорт жөнiндегi мәмiле паспортында көрсетiлген мерзiм бұзылса, экспортер экспорт өнiмiн толық алуы үшiн шаралар қолдануға мiндеттi, сонымен бiрге кеден органына тәртiп бұзудың себептерi туралы ақпарат беруi керек.
5.7. Валюта түсiмi толық немесе уақытында түспеген жағдайда кеден органы экспортерге кеден заңында көзделген санкцияларды қолдануға, сондай-ақ тиiстi ақпаратты салық және құқық қорғау органдарына жiберуге құқылы.
5.8. Банктiң валюта бақылауы агентiнiң осы бөлiмде көзделген мiндеттерiн дұрыс атқармаған фактiлерi анықталған жағдайда кеден органы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне тиiстi ақпарат жiберуге мiндеттi.
6. Қазақстан Республикасының аумағында тауарды
кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн экспорт
бойынша мәмiле паспортын ресiмдеу тәртiбi
6.1. Егер импортер жасаған контракт шарттарын бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тауарды кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн импортталатын тауарға төлем жасау көзделген болса, импортер (үшiншi тұлға - контрактқа үшiншi тұлғаның төлем жасау кезiнде) жасалған контракт негiзiнде өз атынан импорт бойынша банкке берiлетiн мәмiле паспортын толтырады және оған қол қояды. Импорт жөнiндегi мәмiле паспортымен бiр мезгiлде импортер контрактiнiң импорт жөнiндегi мәмiле паспортын жасауға негiз болған данасын, сондай-ақ үшiншi тұлғаның контрактқа төлем жасау кезiнде импортер мен үшiншi тұлға арасындағы шарттың данасын банкке беруге мiндеттi.
Импортердiң импорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеуiнiң нысаны мен тәртiбi осы Ережеге N 3 қосымшада келтiрiлген. Импорт бойынша мәмiле паспорты үш дана болып ресiмделедi.

6.2. Ответственный сотрудник банка рассматривает представленные банку документы (проверяет соответствие данных паспорта сделки по импорту условиям контракта, соответствие подписи на паспорте сделки по импорту образцу подписи в документе с образцами подписей лиц, имеющих право первой подписи по счету импортера) и подписывает представленные импортером экземпляры паспорта сделки по импорту, а также экземпляр договора между импортером и третьим лицом, при оплате контракта третьим лицом.
Первый экземпляр паспорта сделки по импорту, подписанный ответственным лицом банка, заверенный печатью банка, вместе с экземпляром контракта возвращается импортеру, что отражается в журнале в графе "исходящие". Форма журнала приведена в Приложении N 4 к настоящему Положению.
Второй экземпляр паспорта сделки по импорту служит основанием для открытия банком дела по импорту, в котором оно хранится.
Третий экземпляр паспорта сделки по импорту с подписью ответственного лица банка и заверенный печатью банка направляется банком в таможенный орган.
6.3. Банковские платежные документы для оплаты импортного контракта оформляются импортером на основании паспорта сделки по импорту и контракта с иностранным партнером.
6.4. Банк проверяет данные, занесенные в банковский платежный документ, с данными паспорта сделки по импорту и контрактом.
6.5. В случае соответствия сведений, содержащихся в паспорте сделки по импорту, контракте и платежных документах ответственный сотрудник банка ставит разрешительную визу на банковском документе на оплату контракта по импорту.
Банк обязан сообщать таможенному органу о произведенном платеже в соответствии с условиями контракта. Все сведения о произведенных платежах в целях осуществления контроля заносятся в дело и досье по импорту, формируемые соответственно банком и таможенным органом (Форма извещения - Приложение N 6).
6.6. Если код валюты по контракту не совпадает с кодом валюты платежа, импортер представляет в таможенный орган расчет курса валюты по контракту к валюте платежа с необходимыми пояснениями. Таможенный орган проверяет указанный расчет с точки зрения соответствия условиям контракта и реальности закладываемого в расчет курса и, в случае согласия, учитывает в дальнейшем поступление товара.
Расчеты осуществляются через официальные курсы иностранных валют, устанавливаемых Национальным Банком Республики Казахстан, либо через кросс-курс иностранных валют к тенге, устанавливаемый Национальным Банком Республики Казахстан на дату принятия грузовой таможенный декларации к таможенному оформлению.
В случае несогласия с представленным импортером расчетом таможенный орган учитывает фактически поступивший товар, о чем письменно уведомляет импортера и налоговые органы и делает соответствующую отметку в досье по импорту.

6.2. Банктiң жауапты қызметкерi банкке берiлген құжаттарды қарайды (импорт бойынша мәмiле паспортының мәлiметтерiнiң контракт шарттарына сәйкестiлiгiн, импорт бойынша мәмiле паспортындағы қолдардың импортер шоты бойынша бiрiншi қол қоюға құқығы бар адамдар қолдарының үлгiлерi бар құжаттағы қолдардың үлгiлерiмен сәйкестiлiгiн тексередi) және импорт бойынша мәмiле паспортының импортер ұсынған данасына, сондай-ақ үшiншi тұлғаның контрактқа төлем жасауы кезiнде импортер мен үшiншi тұлға арасындағы шарт данасына қол қояды.
Банктiң мөрiмен куәландырып, банктiң жауапты адамы қол қойған импорт бойынша мәмiле паспортының бiрiншi данасы контракт данасымен бiрге импортерге қайтарылады, бұл журналдың "шығыс" бағанында көрсетiледi. Журналдың нысаны осы Ережеге N 4 қосымшада келтiрiлген.
Импорт бойынша мәмiле паспортының екiншi данасы банктiң өзiнде сақталатын импорт бойынша iс ашуына негiз болады.
Банктiң жауапты адамының қолы қойылған және банк мөрiмен куәландырылған импорт бойынша мәмiле паспортының үшiншi данасын банк кеден органына жiбередi.
6.3. Импорт контрактысына төлем жасау үшiн банктiң төлем құжаттарын импортер импорт бойынша мәмiле паспортын және шетелдiк әрiптеспен контракт негiзiнде ресiмдейдi.
6.4. Банктiк төлем құжатына енгiзiлген мәлiметтердi банк импорт бойынша мәмiле паспортының және контрактының мәлiметтерiмен салыстыра отырып тексередi.
6.5. Импорт бойынша мәмiле паспортындағы, контракттағы және төлем құжатындағы мәлiметтер сәйкес келген жағдайда банктiң жауапты қызметкерi импорт бойынша контрактқа төлем жасау үшiн банктiк құжатқа рұқсат визасын қояды.
Банк контракт шарттарына сәйкес жасалған төлем туралы кеден органына хабарлауға мiндеттi. Жасалған төлемдер туралы мәлiметтердiң бәрi бақылауды жүзеге асыру мақсатымен банк пен кеден органы ресiмдейтiн iске және импорт жөнiндегi құжаттар жинағына енгiзiледi (Хабарлама нысаны N 6 қосымша).
6.6. Егер контракт бойынша валюта коды төлем валютасының кодымен сәйкес келмесе, импортер кеден органына қажеттi түсiндiрулерiмен қоса контракт бойынша валюта бағамының төлем валютасына есеп айырысуын ұсынады. Кеден органы аталған есеп айырысуды контракт шартына сәйкес келуi және есеп айырысуға қалыптасқан бағамның нақтылығы тұрғысынан тексередi және келiсiлген жағдайда болашақта тауардың түсуiн ескередi.
Есеп айырысулар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген шетелдiк валютаның ресми бағамы немесе кедендiк жүк декларациясын кедендiк ресiмдеуге қабылдау уақытында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген шетелдiк валютаның теңге кросс-бағамы арқылы жүзеге асырылады.
Импортер ұсынған есеп айырысумен келiспеген жағдайда кеден органы нақты түскен тауарды ескередi, бұл туралы импортер мен салық органдарына жазбаша хабарлап, импорт бойынша материалдарға тиiстi белгi қояды.

6.7. С подписанием паспорта сделки по импорту импортер принимает на себя ответственность за:
- полное соответствие сведений, приведенных в паспорте сделки по импорту условиям контракта, на основании которого был составлен данный паспорт сделки по импорту;
- получение импортируемого товара в полном объеме и в установленные контрактом сроки или, при невозможности поставки товаров, возврат на указанный в паспорте сделки по импорту валютный счет импортера суммы предоплаты, ранее переведенной иностранной стороне по контракту в установленные сроки.
6.8. Наличие хотя бы одного из следующих условий является для банка основанием для отказа в подписании паспорта сделки по импорту.
Такими условиями являются:
- несоответствие данных, содержащихся в контракте, сведениям, указанным в паспорте сделки;
- оформление паспорта сделки по импорту с нарушениями установленных требований;
- отсутствие в контракте условий, предусматривающих сроки поступления импортной продукции в Республику Казахстан;
- наличие в контракте условий, противоречащих требованиям валютного законодательства Республики Казахстан;
- отсутствие в контракте условий, устанавливающих конкретные сроки возврата денежных средств, переведенных в оплату импортируемых товаров, на счет импортера в банке при непоставке товаров в случае, если контракт предусматривает оплату товара до его ввоза на территорию Республики Казахстан.
6.9. При мотивированном отказе в подписании паспорта сделки по импорту банк возвращает импортеру представленные им документы и дает импортеру рекомендации по оформлению паспорта сделки по импорту и внесению соответствующих изменений в условия контракта.
6.10. В случае внесения сторонами изменений в контракт, затрагивающих сведения, которые ранее использовались при составлении паспорта сделки по импорту, заверенного банком по данному контракту, импортер в десятидневный срок с даты внесения указанных изменений, но не позднее представления к таможенному оформлению товаров, импортируемых на основании внесенных в контракт изменений и/или дополнений, представляет в банк:
- дополнения и/или изменения к контракту;
- дополнительные листы к паспорту сделки по импорту, составляемые по форме паспорта сделки по импорту, но с заполнением только тех граф (позиций), сведения в которых подлежат уточнению. Дальнейшее оформление и использование дополнительных листов к паспорту сделки по импорту осуществляется в порядке, предусмотренном для самого паспорта сделки по импорту.
6.11. Импортер представляет таможенным органам один экземпляр паспорта сделки по импорту и дополнительные листы к нему, заверенные банком в установленном порядке при предъявлении импортируемых товаров к таможенному оформлению.

6.7. Импортер импорт бойынша мәмiле паспортына қол қоя отырып, өзiне:
- импорт бойынша мәмiле паспортында келтiрiлген мәлiметтердiң осы импорт бойынша мәмiле паспорты жасалған контракт шарттарына толық сәйкес келуi;
- импортталған тауарды толық көлемiнде және контракта белгiленген мерзiмде алу немесе тауарды жеткiзу мүмкiн болмаған жағдайда, контракт бойынша бұрын шетелдiк тарапқа аударылған алдын ала жасалған төлем сомаларын импортердiң импорт бойынша мәмiле паспортында көрсетiлген валюталық шотына белгiленген мерзiмiнде қайтару жауапкершiлiгiн алады.
6.8. Төмендегi шарттардың типтi бiреуiнiң болмауы банк үшiн импорт бойынша мәмiле паспортына қол қоюдан бас тартуына негiз болып табылады:
Бұл шарттар мынадай:
- контракт мазмұнындағы мәлiметтердiң мәмiле паспортында көрсетiлген мәлiметтермен сәйкес келмеуi;
- белгiленген талаптарды бұза отырып импорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеу;
- Қазақстан Республикасына импорт өнiмдерiнiң түсу мерзiмiн көздейтiн шарттардың контракта болмауы;
- Қазақстан Республикасының валюта заңдарының талаптарына қайшы келетiн шарттардың контракта болуы;
- егер контракта тауарда Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейiн төлем жасау көзделген жағдайда, тауарды жеткiзбеген кезде импортердiң банктегi шотына импортталатын тауарға төлем жасауға аударылған ақшалай қаражатты қайтарудың нақты мерзiмiн белгiлейтiн шарттардың контракта болмауы.
6.9. Импорт бойынша мәмiле паспортына қол қоюдан дәлелдi бас тарту кезiнде банк импортерге ол берген құжаттарды қайтарады және импортшыға импорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеу мен контракт шартына тиiстi өзгертулер енгiзу жөнiнде ұсыныстар бередi.
6.10. Тараптар контрактқа импорт бойынша мәмiле паспортын жасау кезiнде бұрын пайдаланылған, осы контракт бойынша банк куәландырған мәлiметтердi қозғайтын өзгерiстер енгiзген жағдайда импортер аталған өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап он күн мерзiмде, контрактқа енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулар негiзiнде импортталатын тауарды кедендiк ресiмдеуге ұсынудан кешiктiрмей, банкке:
- контрактқа толықтырулар мен өзгерiстердi;
- импорт бойынша мәмiле паспортының нысанымен, бiрақ тек қана мәлiметтерi анықталуға тиiс бағанды (позицияны) толтыра отырып жасалатын импорт бойынша мәмiле паспортына қосымша парақтарды ұсынады. Импорт бойынша мәмiле паспортына қосымша парақтарды одан әрi ресiмдеу мен пайдалану импорт бойынша мәмiле паспорты үшiн көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
6.11. Импортер кеден органдарына импортталған тауарды кедендiк ресiмдеуге беру кезiнде белгiленген тәртiппен банк куәландырған импорт бойынша мәмiле паспортының данасын және оған қосымша парақтарды ұсынады.

6.12. Таможенные органы принимают импортируемые товары к таможенному оформлению только при предъявлении им в дополнение к прочим документам, предусмотренным таможенным законодательством Республики Казахстан, экземпляра паспорта сделки по импорту, заверенного ответственным лицом банка и скрепленного печатью банка.
6.13. Таможенные органы проверяют соответствие сведений, содержащихся в паспорте сделки по импорту, представленном импортером, сведениям паспорта сделки, представленного банком, и их соответствие данным, заявленным в грузовой таможенной декларации, и другим имеющимся в их распоряжении документам.
6.14. В случае отсутствия расхождений в информации, имеющейся в картотеке таможенного органа, содержащейся в документах, указанных в пункте 6.13 настоящего раздела, и при выполнении всех иных требований таможенного законодательства Республики Казахстан должностное лицо таможенного органа, осуществляющее оформление товаров, подписывает паспорт сделки по импорту и грузовую таможенную декларацию и ставит на указанных документах свою подпись и личную номерную печать.
Подписанные должностным лицом таможенного органа экземпляр паспорта сделки по импорту вместе с экземпляром грузовой таможенной декларации остаются в досье по импорту таможенного органа.
6.15. Грузовая таможенная декларация на импортируемые товары с подписью должностного лица таможенного органа и оттиском его личной номерной печати передаются импортеру.
6.16. В случаях, когда товар по импорту поступает в неполном объеме или с нарушением указанного в паспорте сделки по импорту срока, импортер обязан принять меры для полного получения товара по импорту, либо возврату денежных средств, переведенных для оплаты импорта товара, одновременно представив в таможенный орган информацию о причинах имеющихся нарушений. Для целей облегчения идентификации поступающих грузов импортер уведомляет поставщика о необходимости указания в сопроводительных документах, направляемых в адрес импортера и подтверждающих отгрузку товаров в его пользу, реквизитов контракта и номера паспорта сделки по импорту по данному контракту.
6.17. Таможенный орган осуществляет контроль за своевременным поступлением товара в соответствии с условиями контракта и паспорта сделки по импорту. В случае нарушения сроков поступления товара таможенные органы информируют налоговые и правоохранительные органы об имеющихся нарушениях и вправе применять к импортеру санкции, предусмотренные таможенным законодательством.
6.18. Если условиями контракта предусматривается поставка товара несколькими партиями, а оплата поставлена в зависимость от фактического поступления очередной партии, банк обязан сообщать таможенному органу о каждом произведенном платеже в соответствии с условиями контракта. Все сведения о произведенных платежах в целях осуществления контроля заносятся в дело и досье по импорту, формируемые соответственно банком и таможенным органом. (Форма извещения - Приложение N 6).
6.19. В случае установления фактов нарушения банком обязанностей агента валютного контроля, предусмотренных настоящим Положением таможенный орган обязан направить в Национальный Банк Республики Казахстан соответствующую информацию.
6.20. Поступившие и отправленные документы учитываются банком и таможенным органом в журнале учета входящих и исходящих документов валютного контроля по импорту (Приложение N 4).

6.12. Кеден органдары импортталған тауарларды кедендiк ресiмдеуге Қазақстан Республикасының кеден заңдарында көзделген түрлi құжаттарға оларды толықтыруға, банктiң жауапты адамы куәландырған және банк мөрiмен басылған импорт бойынша мәмiле паспортының данасын ұсыну барысында қабылдайды.
6.13. Кеден органдары импортер ұсынған импорт бойынша мәмiле паспортындағы мәлiметтердiң банк ұсынған мәмiле паспортының мәлiметтерiмен сәйкестiгiн, олардың кедендiк жүк декларациясында көрсетiлген деректермен және олардың қолында бар басқа да құжаттармен сәйкес келуiн тексередi.
6.14. Осы бөлiмнiң 6.13-тармағында көрсетiлген құжаттарда бар кеден органы картотекасындағы ақпараттарда айырмашылық болмаған жағдайда және Қазақстан Республикасының кеден заңдарының өзге де барлық талаптарын орындау барысында тауарды ресiмдейтiн кеден органының лауазымды адамы импорт бойынша мәмiле паспортына және кедендiк жүк декларациясына қол қойып, осы құжаттарға өз қолын және дербес номерлi мөрiн басады.
Кеден органының лауазымды адамы қол қойған импорт бойынша мәмiле паспортының данасы кедендiк жүк декларациясының данасымен бiрге кеден органының импорт жөнiндегi материалдар жинағында қалады.
6.15. Кеден органы лауазымды адамының қолы және оның дербес номерлi мөрiнiң бедерлемесi бар импортталатын тауарға берiлетiн кедендiк жүк декларациясы импортерге берiледi.
6.16. Егер импорт бойынша тауар толық көлемiнде түспесе немесе импорт бойынша мәмiле паспортында көрсетiлген мерзiмдi бұза отырып түссе, импортер импорт бойынша тауарды толық алу үшiн шаралар қолдануға немесе сонымен бiр мезгiлде кеден органына орын алған тәртiп бұзушылықтың себептерi туралы ақпарат бере отырып, тауар импортына төлем жасау үшiн аударылған ақша қаражатын қайтаруға мiндеттi. Түскен жүктердiң бiрдей болуын жеңiлдету мақсаты үшiн импортер жүк берушiнi импортердiң мекен-жайына жiберiлетiн және тауарлардың олардың пайдасына жөнелтiлгенiн қуаттайтын iлеспе құжаттарда контракт реквизиттерi мен осы контракт бойынша импорт жөнiндегi мәмiле паспортының номерiн көрсету қажеттiгi туралы хабардар етедi.
6.17. Кеден органы контракт және импорт бойынша паспорт мәмiлесiнiң шарттарына сәйкес тауардың дер кезiнде түсуiне бақылау жасайды. Тауардың түсу мерзiмi бұзылған жағдайда кеден органдары орын алған тәртiп бұзушылық туралы салық және құқық қорғау органдарын хабардар етедi және импортерге кеден заңдарында көзделген санкцияларды қолдануға құқылы.
6.18. Егер контракт шартында тауарды бiрнеше топпен беру, ал төлем жасау кезектi топтың нақты түсуiне қарай көзделсе, банк контракт шарттарына сәйкес жүргiзiлген төлем туралы кеден органына хабарлауға мiндеттi. Жасалған төлемдер туралы барлық мәлiметтер бақылау жүргiзу мақсатында тиiсiнше банк және кеден органы қалыптастыратын импорт жөнiндегi iс пен материалдар жинағына енгiзiледi. (Хабарлама нысаны - N 6 қосымша).

7. Порядок оформления сделок по импорту, предусматривающих
оплату после завершения таможенного оформления товара
на территории Республики Казахстан
7.1. Если по условиям заключенного импортером контракта предусмотрена оплата импортируемого товара после завершения таможенного оформления товара на территории Республики Казахстан, импортер (третье лицо - при оплате контракта третьим лицом) на основании заключенного контракта заполняет и подписывает от своего имени паспорт сделки по импорту, который представляется им в таможенный орган. При этом импортер имеет право:
а) заверить подлинность подписи в паспорте сделки по импорту в нотариальном порядке (в этом случае таможенное оформление товара производится в соответствии с п.7.5. настоящего раздела);
б) осуществить оформление импортной сделки путем представления паспорта сделки по импорту в таможенный орган, с последующим заверением подлинности подписи на паспорте сделки в банке, обслуживающем импортера (в этом случае таможенное оформление товара производится в соответствии с п.7.2. настоящего раздела).
Одновременно с паспортом сделки импортер обязан представить в таможенный орган контракт, на основании которого был составлен паспорт сделки по импорту.
Форма и порядок оформления импортером паспорта сделки по импорту приводятся в Приложении N 3 к настоящему Положению. Паспорт сделки по импорту оформляется в трех экземплярах.
7.2. Должностное лицо таможенного органа рассматривает представленные документы, проверяет соответствие данных паспорта сделки по импорту условиям контракта и в случае соблюдения всех требований, предусмотренных настоящим разделом и при выполнении всех иных требований таможенного законодательства Республики Казахстан, подписывает представленные импортером экземпляры паспорта сделки по импорту и скрепляет личной номерной печатью.
Первый экземпляр паспорта сделки по импорту, подписанный должностным лицом таможенного органа вместе с экземпляром контракта возвращается импортеру, что отражается в журнале учета входящих и исходящих документов валютного контроля в графе "исходящие" (Приложение N 4).
Второй экземпляр паспорта сделки по импорту и экземпляр контракта служит основанием для открытия таможенным органом досье по импорту, в котором оно хранится для осуществления в дальнейшем контрольных функций.
Третий экземпляр паспорта сделки по импорту направляется таможенным органом в банк.
7.3. Банк, получив от таможенного органа паспорт сделки, в трехдневный срок с момента его получения проверяет наличие у себя счета импортера, а также сверяет соответствие подписи на паспорте сделки по импорту образу подписи в документе с образами подписей лиц, имеющих право первой подписи по счету импортера. При соответствии паспорта сделки указанным требованиям, ответственный сотрудник банка открывает дело по импорту, где хранится паспорт сделки по импорту и направляет в таможенный орган уведомление.
В случае отсутствия счета импортера банк незамедлительно уведомляет таможенный орган о данном факте. Форма уведомления произвольная.

7. Қазақстан Республикасының аумағында тауарды кедендiк
ресiмдеу аяқталғаннан кейiн төлем жасауды көздейтiн
импорт бойынша мәмiленi ресiмдеу тәртiбi
7.1. Егер импортермен жасалған контракт шарты бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тауарды кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн төлем жасау қарастырылса, импортер жасалған контракт негiзiнде өз атынан кеден органына берiлетiн импорт бойынша мәмiле паспортын толтырады және қол қояды. Бұл орайда импортердiң:
а) импорт бойынша мәмiле паспортындағы қолдардың растығын нотариалдық тәртiппен куәландыруға құқы бар (бұл жағдайда тауарды кедендiк ресiмдеу осы бөлiмнiң 7.5-тармағына сәйкес жүргiзiледi);
б) импорттық мәмiленi ресiмдеудi импорт бойынша мәмiле паспортын кеден органына ұсыну жолымен, импортерге қызмет көрсететiн банкте мәмiле паспортындағы қолдардың растығын кейiннен куәландыра отырып жүзеге асыруға құқы бар (бұл жағдайда тауарды кедендiк ресiмдеу осы бөлiмнiң 7.2-тармағына сәйкес жүргiзiледi).
Импортер мәмiле паспортымен бiр мезгiлде кеден органына импорт бойынша мәмiле паспорты жасауға негiз болған контракттi беруге мiндеттi.
Импортердiң импорт бойынша мәмiле паспортын ресiмдеу нысаны мен тәртiбi осы Ереженiң N 3 қосымшасында келтiрiлген. Импорт бойынша мәмiле паспорты үш дана етiп ресiмделедi.
7.2. Кеден органының лауазымды адамы ұсынылған құжаттарды қарайды және импорт бойынша мәмiле паспорты мәлiметтерiнiң контракт шарттарына сәйкестiлiгiн тексередi, осы бөлiмде көзделген барлық талаптар сақталған жағдайда және Қазақстан Республикасы кеден заңдарының өзге де барлық талаптары орындалған кезде импортер ұсынған импорт бойынша мәмiле паспортына қол қойып, дербес номерлi мөрiмен растайды.
Кеден органының лауазымды адамы қол қойған импорт бойынша мәмiле паспортының бiрiншi данасы контракттың данасымен бiрге импортерге қайтарылады, бұл валюталық бақылаудың кiрiс және шығыс құжаттарын есепке алу журналының "шығыс" бағанында көрсетiледi (N 4 қосымша).
Импорт бойынша мәмiле паспортының екiншi мен контракттың данасы кеден органының импорт бойынша материалдар жинағын ашуға негiз болып табылады, мұнда ол болашақта бақылау қызметiн жүзеге асыру үшiн сақталады.
Импорт бойынша мәмiле паспортының үшiншi данасын кеден органы банкке жiбередi.
7.3. Банк кеден органынан мәмiле паспортын алған соң оны алған сәттен бастап үш күн мерзiмде өзiнде импортер шотының болуын тексередi, сондай-ақ импорт бойынша мәмiле паспортындағы қолдардың импорт шоты бойынша бiрiншi қол қою құқы бар адамдар қолдарының үлгiлерi бар құжаттағы қолдардың үлгiлерiмен сәйкес келуiн салыстырады. Мәмiле паспорты аталған талаптарға сәйкес келуi барысында банктiң жауапты қызметкерi импорт жөнiндегi мәмiле паспорты сақталатын импорт бойынша iс ашады және кеден органына хабарлама жiбередi.
Импортердiң шоты болған жағдайда банк осы фактi туралы кеден органын хабардар етедi.
Хабарлама нысаны еркiн түрде жазылады.

7.4. Таможенный орган, получив уведомление банка о наличии счета, осуществляет таможенное оформление товаров по этому паспорту сделки в соответствии с действующим таможенным законодательством.
Таможенный орган, получив уведомление банка об отсутствии счета импортера, принимает меры в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
7.5. В случае предъявления импортером (третьим лицом) в таможенный орган паспорта сделки по импорту с нотариально заверенной подписью, должностное лицо таможенного органа проверяет соответствие представленного паспорта сделки по импорту условиям контракта. При соблюдения всех требований, предусмотренных в настоящем разделе и при выполнении всех иных требований таможенного законодательства Республики Казахстан должностное лицо таможенного органа, осуществляющее таможенное оформление товаров подписывает три экземпляра паспорта сделки по импорту, ставит на них свою личную номерную печать и приступает к таможенному оформлению товара.
Подписанные должностным лицом таможенного органа один экземпляр паспорта сделки по импорту и экземпляр контракта остаются в досье по импорту таможенного органа.
Второй экземпляр паспорта сделки по импорту с подписью должностного лица таможенного органа и оттиском его личной номерной печати и экземпляр грузовой таможенной декларации передается импортеру после завершения таможенного оформления товара.
Третий экземпляр паспорта сделки по импорту направляется таможенным органом в банк.
7.6. Уведомление о наличии или отсутствии счета у импортера представляется банком в таможенный орган после получения им экземпляра паспорта сделки в соответствии с п.7.3. настоящего Положения.
7.7. Экземпляр паспорта сделки служит для банка основанием для открытия дела по импорту.
7.8. Импортер для осуществления платежа по контракту представляет в банк паспорт сделки по импорту и контракт.
7.9. Банк проверяет данные, занесенные в банковский платежный документ, с данными паспорта сделки по импорту и контрактом.
7.10. В случае соответствия сведений, содержащихся в паспорте сделки по импорту и платежных документах ответственный сотрудник банка ставит разрешительную визу на банковском документе на оплату контракта по импорту.
7.11. Банк обязан сообщать таможенному органу о произведенном платеже в соответствии с условиями контракта. Все сведения о произведенных платежах в целях осуществления контроля заносятся в дело и досье по импорту, формируемые соответственно банком и таможенным органом. (Форма извещения - Приложение N 6).

7.4. Шоттың бар екендiгi туралы банктiң хабарламасын алған соң кеден органы қолданылып жүрген кеден заңдарына сәйкес осы мәмiле паспорты бойынша тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзедi.
Импортер шотының жоқтығы туралы банк хабарламасын алған соң кеден органы Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес шаралар қолданады.
7.5. Импортер кеден органына қойылған қолдар нотариалдық тәртiппен куәландырылған импорт бойынша мәмiле паспортын ұсынған жағдайда кеден органының лауазымды адамы ұсынылған импорт бойынша мәмiле паспортының контракт шарттарына сәйкес келуiн тексередi. Осы бөлiмде көзделген барлық талаптар сақталса және Қазақстан Республикасы кеден заңдарының барлық басқа талаптары орындалса тауарды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының лауазымды адамы импорт бойынша мәмiле паспортының үш данасына қол қояды, оған өзiнiң жеке нөмiрлi мөрiн басып, тауарды кедендiк ресiмдеуге кiрiседi.
Кеден органының лауазымды адамы қол қойған импорт бойынша мәмiле паспортының бiр данасы және контракт данасы кеден органының импорт жөнiндегi материалдар жинағында қалады.
Кеден органы лауазымды адамының қолы мен оның жеке номерлi мөрiнiң бедерлемесi бар импорт бойынша мәмiле паспортының екiншi данасы және кедендiк жүк декларациясының данасы импортерге тауарды кедендiк ресiмдеу аяқталған соң берiледi.
Импорт бойынша мәмiле паспортының үшiншi данасын кеден органы банкке жiбередi.
7.6. Импортерде шоттың болуы немесе болмауы туралы хабарламаны банк кеден органына осы Ереженiң 7.3-тармағына сәйкес олар мәмiле паспортының данасын алған соң бередi.
7.7. Мәмiле паспортының данасы банк үшiн импорт бойынша iс ашуға негiз болады.
7.8. Импортер контракт бойынша төлемдi жүзеге асыру үшiн банкке импорт бойынша мәмiле паспортын және контракттi ұсынады.
7.9. Банктiң төлем құжатына енгiзiлген мәлiметтердi банк импорт бойынша мәмiле паспортының және контракттың мәлiметтерiмен тексередi.
7.10. Импорт бойынша мәмiле паспортындағы және төлем құжаттарындағы мәлiметтер сәйкес келген жағдайда банктiң жауапты қызметкерi импорт жөнiндегi контрактқа төлем жасау үшiн банк құжатына рұқсат визасын қояды.
7.11. Банк контракт шарттарына сәйкес жасалған төлем туралы кеден органына хабарлауға мiндеттi. Жасалған төлем туралы барлық мәлiметтер бақылау жүргiзу мақсатында тиiсiнше банк және кеден органы қалыптастыратын импорт жөнiндегi iс пен материалдар жинағына енгiзiледi (Хабарлама нысаны - N 6 қосымша).

7.12. В случае установления фактов нарушения банком обязанностей агента валютного контроля, предусмотренных настоящим разделом таможенный орган обязан направить в Национальный Банк Республики Казахстан соответствующую информацию.
7.13. Поступившие и отправленные документы учитываются банком и таможенным органом в журнале учета входящих и исходящих документов валютного контроля по импорту (Приложение N 4).
8. Техническое обеспечение процедуры контроля за
экспортно-импортными операциями в Республике Казахстан
8.1. Сведения, содержащиеся в документах, оформляемых в соответствии с требованиями настоящего Положения являются для банков банковской тайной, а для таможенного органа - информацией для служебного пользования. Банки и таможенные органы обеспечивают конфиденциальность этой информации.
8.2. С письменного согласия таможенного органа и при условии выработки банками совместно с таможенным органом процедуры, обеспечивающей сохранность и бесперебойную доставку документов, банки могут переходить на электронный обмен документами.
8.3. Банки, изменившие наименование или почтовый адрес, обязаны:
- заблаговременно за 10 дней до даты изменения информировать об этом телеграммой областное управление Национального Банка Республики Казахстан и таможенные органы Республики Казахстан;
- информировать письмом о внесенных изменениях всех клиентов, имеющих счета в этих банках;
- обеспечить прием поступающей на их прежний адрес или прежнее наименование корреспонденции от таможенных органов, экспортеров и импортеров в течение 30 дней с даты направления указанной информации в Национальный Банк Республики Казахстан, таможенный орган и клиентам банка.
Таможенный орган в этом случае на основании указанного извещения банка принимает товары к таможенному оформлению с паспортом сделки с прежними наименованиями и почтовыми адресами в течение 30 дней.
8.4. В случае изменения обслуживающего банка, экспортер (импортер) обязан в трехдневный срок с даты подписания нового паспорта сделки представлять таможенным органам копию нового паспорта сделки.
8.5. Предыдущий паспорт сделки, оформленный по данному контракту, признается недействительным. Таможенные органы не осуществляют выпуск (пропуск) товаров, оформляемых с представлением таких паспортов сделки.
8.6. В случае, если оформляемая экспортно-импортная сделка предусматривает поступление или перевод денег в срок, превышающий 180 календарных дней с даты вступления в силу соответствующего контракта, экспортер (импортер) обязан до оформления паспорта сделки получить в Национальном Банке Республики Казахстан соответствующую лицензию, либо свидетельство о регистрации, которые являются обязательным приложением к паспорту сделки.

7.12. Банк осы бөлiмде көзделген валюталық бақылау агентiнiң мiндеттерiн бұзу фактiлерiн анықтаған жағдайда кеден органы тиістi ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жiбередi.
7.13. Түскен және жөнелтiлген құжаттарды банк пен кеден органы импорт бойынша валюталық бақылаудың кiрiс және шығыс құжаттары журналында тiркеп отырады.
8. Қазақстан Республикасындағы экспорт-импорт операцияларына
бақылау жасау iс-әрекетiн техникалық қамтамасыз ету
8.1. Осы Ереженiң талаптарына сәйкес ресiмделетiн құжаттардағы мәлiметтер банктер үшiн банктiк құпия, ал кеден органы үшiн - қызметтiк пайдалануға арналған ақпарат болып табылады. Банктер мен кеден органдары осы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етедi.
8.2. Кеден органымен жазбаша келiсу және банктердiң кеден органымен бiрлесе отырып құжаттарды сақтау мен iркiлiссiз жеткiзудi қамтамасыз ететiн процедурасын жасауы кезiнде банктер құжаттарды электронды айырбастауға көше алады.
8.3. Атауы мен почталық мекен-жайын өзгерткен банктер:
- өзгерту күнiнен 10 күн бұрын бұл жайында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық басқармаларын және Қазақстан Республикасының кеден органдарын жеделхат арқылы хабардар етуге;
- енгiзiлген өзгерiстер жөнiнде осы банктерде шоттары бар барлық клиенттердi жазбаша хабардар етуге;
- кеден органдарынан, сарапшылардан және импортерленден олардың бұрынғы мекен-жайы мен бұрынғы атауына түскен корреспонденцияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне, кеден органына және банк клиентiне аталған ақпараттарды жiберген уақыттан бастап 30 күн iшiнде қабылдаушы қамтамасыз етуге мiндеттi.
Кеден органы бұл жағдайда банктiң аталған мәлiмдемесi негiзiнде тауарды мәмiле паспортымен кедендiк ресiмдеуге 30 күн iшiнде бұрынғы атауымен және почталық мекен-жайымен қабылдайды.
8.4. Қызмет көрсетушi банк өзгерген жағдайда экспортер (импортер) жаңа мәмiле паспортына қол қойған күннен бастап үш күн мерзiмде кеден органына жаңа мәмiле паспортының көшiрмесiн ұсынуға тиiс.
8.5. Осы контракт бойынша ресiмделген бұрынғы мәмiле паспорты жарамсыз деп танылады. Кеден органдары осындай мәмiле паспорттарын бере отырып ресiмделетiн тауарларды шығармайды (өткiзбейдi).
8.6. Егер ресiмделген экспорттық-импорттық мәмiледе тиiстi контракт күшiне енгеннен уақыттан бастап 180 күнтiзбелiк күннен асатын мерзiмде ақшаның түсуi немесе аударылуы көзделген жағдайда, экспортер (импортер) мәмiле паспортын ресiмдегенге дейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен тиiстi лицензия немесе мәмiле паспортына мiндеттi түрдегi қосымша болып табылатын тiркеу туралы куәлiк алуға мiндеттi.

8.7. В случае, когда экспортная выручка поступила от иностранного покупателя в банк, не оформлявший паспорт сделки по данному контракту, экспортер обязан дать банку поручение на перевод поступивших денег в полной сумме на свой валютный счет в банке, оформившем указанный паспорт сделки. К поручению на перевод экспортер прилагает заверенный банком экземпляр паспорта сделки, который вместе с заявлением на перевод служит для банка, получившего выручку, основанием для осуществления перевода.
9. Органы и агенты валютного контроля
9.1. Валютный контроль в Республике Казахстан осуществляется органами и агентами валютного контроля в соответствии с действующим законодательством в пределах их компетенции.
9.2. Национальный Банк Республики Казахстан оперативно снабжает таможенные органы Республики Казахстан списками всех банков и их филиалов с указанием их точных почтовых адресов, своевременно доводит любые изменения к указанным сведениям, а также информации об официальном курсе валют, устанавливаемом Национальным Банком Республики Казахстан.
9.3. Агенты валютного контроля в пределах своей компетенции осуществляют контроль за проводимыми экспортерами и импортерами в Республике Казахстан валютными операциями, за соответствием этих операций действующему законодательству, условиям лицензий.
10. Права и обязанности экспортеров и импортеров
10.1. Экспортеры и импортеры, осуществляющие в Республике Казахстан экспортно-импортные валютные операции, имеют право:
а) знакомиться с актами проверок, проведенными органами и агентами валютного контроля;
б) обжаловать действия органов и агентов валютного контроля в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
в) другие права, предусмотренные иными законодательными и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10.2. Экспортеры и импортеры, осуществляющие в Республике Казахстан экспортно-импортные валютные операции, обязаны:
а) представлять органам и агентам валютного контроля все запрашиваемые документы и информацию об осуществлении экспортно-импортных операций;
б) допускать работников органов валютного контроля к осуществлению проверки любых документов, связанных с осуществлением экспортно-импортных операций;
в) представлять органам и агентам валютного контроля объяснения в ходе проведения ими проверок, а также по результатам проверок;
г) в случае несогласия с фактами, изложенными в акте проверки,
произведенной органами и агентами валютного контроля, представлять
письменные пояснения мотивов отказа от подписания этого акта;
д) вести учет и составлять отчетность по проводимым ими
экспортно-импортным операциям, обеспечивая их сохранность не менее
пяти лет;
е) выполнять требования (указания, предписания) органов валютного
контроля об устранении выявленных нарушений;
ж) выполнять другие обязанности, установленные действующим
законодательством.

8.7. Шетелдiк сатып алушыдан экспорттық түсiм осы контракт бойынша мәмiле паспортын ресiмдемейтiн банкке түскен жағдайда, экспортер банкке түскен ақшаны толық сомасында аталған мәмiле паспортын ресiмдейтiн банктегi өзiнiң валюталық шотына аударуға тапсырма беруге мiндеттi. Экспортер ақша аударуға тапсырмамен бiрге банк куәландырған мәмiле паспортының данасын бередi, ол ақша аударуға өтiнiшпен бiрге түсiмдi алған банк үшiн аударымды жүзеге асыруға негiз болады.
9. Валюталық бақылау органдары мен агенттерi
9.1. Қазақстан Республикасында валюталық бақылауды валюталық бақылау органдары және агенттерi өз құзырлары шегiнде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырады.
9.2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының кеден органдарын нақты почталық мекен-жайларын көрсете отырып, барлық банктер мен олардың филиалдарының тiзiмдерiмен жедел түрде жабдықтайды, аталған мәлiметтерге кез-келген өзгерiстердi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi бекiткен валютаның ресми бағамы туралы ақпараттарды уақытында жеткiзедi.
9.3. Валюталық бақылау агенттерi өз құзырлары шегiнде Қазақстан Республикасында экспортерлер мен импортерлер жүргiзген валюталық операцияларға, осы операциялардың қолданылып жүрген заңдарға, лицензия шарттарына сәйкес келуiне бақылау жасайды.
10. Экспортерлер мен импортерлердiң құқықтары мен мiндеттерi
10.1. Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық операцияларды жүзеге асыратын экспортерлер мен импортерлердiң:
а) валюталық бақылау органдары мен агенттерi жүргiзген тексеру актiлерiмен танысуға;
б) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен валюталық бақылау органдары мен агенттерiнiң iс-әрекетiне шағым беруге;
в) Қазақстан Республикасының басқа да заңдық және нормативтiк құқықтық актiлерiмен көзделген басқа да iс-әрекет жасауға құқылы.
10.2. Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық операцияларды жүзеге асыратын экспортерлер мен импортерлер:
а) валюталық бақылау органдары мен агенттерiне экспорттық-импорттық операциялардың жүзеге асырылғандығы туралы барлық сұралған құжаттар мен ақпараттарды беруге;
б) валюталық бақылау органдарының қызметкерлерiн экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыруға байланысты кез келген құжаттарға тексеру жүргiзуге жiберуге;
в) валюталық бақылау органдары мен агенттерiне олардың тексеру жүргiзуi барысында және тексеру қорытындылары бойынша түсiнiктемелер беруге;
г) валюталық бақылау органдары мен агенттерi жүргiзген тексеру
актiсiнде баяндалған фактiлермен келiспеген жағдайда, осы актiге қол
қоюдан бас тарту себебiн жазбаша түсiнiк беруге;
д) өздерi жүргiзген экспорттық-импорттық операциялар бойынша
олардың бес жылдан кем болмайтын уақыт сақталуын қамтамасыз ете
отырып есепке алуды жүргiзуге және есеп беруге;
е) валюталық бақылау органдарының анықталған тәртiп бұзушылықты
жою жөнiндегi талаптарын (нұсқауларын, ұйғарымдарын) орындауға;
ж) қолданылып жүрген заңдарда белгiленген басқа да мiндеттердi
орындауға мiндеттi.

11. Ответственность банков за нарушение настоящего Положения
11.1. Банки за нарушение требований настоящего Положения несут
ответственность в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
11.2. За систематическое нарушение банками норм настоящего
Положения органы валютного контроля вправе применять санкции в
пределах своих полномочий.
12. Ответственность экспортеров и импортеров за
нарушение настоящего Положения
12.1. Экспортер (импортер) за подделку - внесение исправлений в паспорт сделки после его заверения, или подделку подписи ответственного сотрудника банка и/или печати банка и подписи должностного лица таможенного органа и/или его печати, за ввоз или вывоз товара за пределы республики, не соответствующего товару, указанному в паспорте сделки, а также несоблюдение требований настоящего Положения несет ответственность в соответствии с таможенным, административным и уголовным законодательством Республики Казахстан.
13. Ответственность сотрудников экспортеров, импортеров
и должностных лиц органов и агентов валютного контроля
за нарушением требований настоящего Положения
13.1. Ответственные сотрудники экспортеров, импортеров и должностные лица органов и агентов валютного контроля за нарушение требований настоящего Положения несут уголовную, административную и гражданско-правовую ответственность, согласно законодательству Республики Казахстан.
13.2. Должностные лица органов и агентов валютного контроля за разглашение информации, ставшей им известной при выполнении функций валютного контроля, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Заключительные положения
Экспортеры (импортеры), заключившие экспортно-импортные контракты
до вступления в силу настоящего Положения, в случае, если расчеты по ним
не завершены, обязаны в месячный срок со дня вступления в силу настоящего
Положения оформить паспорт сделки в соответствии с требованиями
настоящего Положения.
Председатель                        Председатель
Таможенного комитета                 Национального Банка
Приложение N 1
ПАСПОРТ
сделки по экспорту N 1/1 (1/2)__________
от __________ г.
РЕКВИЗИТЫ БАНКА ЭКСПОРТЕРА:
Наименование _________________________________________________
Филиал _______________________________________________________
Место нахождения _____________________________________________
РЕКВИЗИТЫ ЭКСПОРТЕРА:
Наименование __________________________________________________
Код ОКПО ______________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Номер банковского счета _______________________________________
РНН ___________________________________________________________
Адрес налогового органа _______________________________________
РЕКВИЗИТЫ ИНОСТРАННОГО ПОКУПАТЕЛЯ:
Наименование __________________________________________________
СТРАНА ________________________________________________________
Место нахождения ______________________________________________
Реквизиты банка покупателя ____________________________________
РЕКВИЗИТЫ И УСЛОВИЯ КОНТРАКТА:
Номер __________________  Последний платеж ____________________
Дата ___________________       Валюта платежа _________________
Сумма контракта ________       КОД валюты платежа _____________
Товар, груз ____________
Порт, ст.назначения ______
Валюта по контракту ______ Форма расчетов _____________________
Код валюты по контракту ______  Поступление выручки ___________
Валютная оговорка _____________________________________________
ЛИЦЕНЗИЯ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Номер лицензии ______________________ Дата ____________________
ПОДПИСИ УПОЛНОМОЧЕННЫХ ЛИЦ:
От банка                     От экспортера           От тамож. органа
должность_______________должность ______________ должность__________
фамилия и.о.(подпись)   фамилия и.о.(подпись)    Фамилия и.о.(подпись)
М.п.  дата _____________М.п.     дата __________ М.п.    дата _______
ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ БАНКА, ТАМОЖЕННОГО ОРГАНА
_______________________________________________________________
________________________________
ПОРЯДОК
оформления паспорта сделки
"Паспорт сделки по экспорту" - указывается сложный код паспорта сделки, состоящий из четырех частей, разделенных наклонной чертой:

11. Банктердiң осы Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi
11.1. Банктерге осы Ереже талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан
Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапкершiлiк
жүктеледi.
11.2. Банктердiң осы Ереже нормаларын ұдайы бұзғаны үшiн
валюталық бақылау органдарының өз өкiлеттiгi шегiнде санкциялар
қолдануға құқығы бар.
12. Экспортерлер мен импортерлердiң осы Ереженi бұзғаны
үшiн жауапкершiлiгi
12.1. Экспортерлер куәландырылған соң жалған мәмiле паспортын жасағаны - түзету енгiзгенi немесе банктiң жауапты қызметкерiнiң қолын немесе банктiң мөрiн және кеден органының лауазымды адамының қолы мен оның мөрiн жасағаны үшiн, мәмiле паспортында көрсетiлген тауарға сәйкес келмейтiн тауарды Республикаға әкелгенi немесе одан тысқары жерлерге шығарғаны, сондай-ақ осы ереженiң талаптарын сақтамағаны үшiн Қазақстан Республикасының кедендiк, әкiмшiлiк және қылмыстық заңдарына сәйкес жауап бередi.
13. Экспортерлер, импортерлер қызметкерлердiң және
валюталық бақылау органдары мен агенттерiнiң
лауазымды адамдарының осы ереженiң талаптарын
бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi
13.1. Экспортер, импортер жауапты қызметкерлер және валюталық бақылау органдары мен агенттерiнiң лауазымды адамдары осы Ереженiң талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қылмыстық, әкiмшiлiк және азаматтық-құқықтық жауапкершiлiк арқалайды.
13.2. Валюталық бақылау органдары мен агенттерiнiң лауазымды
адамдары валюталық бақылау қызметiн атқару кезiнде өздерiне мәлiм
болған ақпараттарды жария еткенi үшiн Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес жауапкершiлiк арқалайды.
14. Қорытынды ережелер
Осы Ереже күшiне енгенге дейiн экспорттық-импорттық контракттар
жасаған экспортерлер (импортерлер), егер контракттар бойынша есеп
аяқталмаған жағдайда, осы Ереже күшiне енген күннен бастап бiр ай
мерзiмде осы Ереженiң талаптарына сәйкес мәмiле паспортын ресiмдеуге
мiндеттi.
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кеден комитетiнiң       Ұлттық Банкiнiң
Төрағасы                            Төрағасы
N 1 қосымша
N 1/1 (1/2) экспорт жөнiндегi мәмiле
ПАСПОРТЫ
______________________ ж.
ЭКСПОРТЕР БАНКТIҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
Филиалы ______________________________________________________
Тұрған орны __________________________________________________
ЭКСПОРТЕРДIҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
ОКПО коды ____________________________________________________
Мекен-жайы ___________________________________________________
Банк шотының нөмерi___________________________________________
Салық тiркеу нөмерi___________________________________________
Салық органының мекен-жайы ___________________________________
ШЕТ ЕЛ САТЫП АЛУШЫСЫНЫҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
Ел ___________________________________________________________
Тұрған орны __________________________________________________
Сатып алушы банктiң реквизиттерi _____________________________
РЕКВИЗИТТЕР ЖӘНЕ КОНТРАКТIНIҢ ШАРТТАРЫ
Номерi ______________________ Соңғы төлем ____________________
Күнi _____________________ Төлем валютасы_____________________
Контракт сомасы __________ Төлем валютасының коды ____________
Тауар, жүк _____________________
Контракт бойынша валюта ________ Есеп нысаны _________________
Порт, белгiленген станция ____________________
Контракт бойынша валюта коды _______ Түсiмнiң келiп түсуi ____
Валюталық ескертпе ___________________________________________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ БАНКIНIҢ ЛИЦЕНЗИЯСЫ
Лицензияның номерi _______________________ Күнi ______________
СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН АДАМДАРДЫҢ ҚОЛЫ:
Банктiң атынан        Экспортердiң атынан   Кеден органының атынан
лауазымы ___________  лауазымы ___________  лауазымы ___________
Аты-жөнi (қолы)_____  Аты-жөнi (қолы)_____  Аты-жөнi (қолы)_____
М.О. күнi __________  М.О. күнi __________  М.О. күнi __________
БАНКТIҢ, КЕДЕН ОРГАНЫНЫҢ ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕРI
________________________________________
________________________________________
Мәмiле паспортын ресiмдеу
ТӘРТIБI
"Экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты" - қисық сызықпен бөлiнген төрт бөлiктен тұратын мәмiле паспортының күрделi коды көрсетiледi:

- первая часть состоит из двух арабских цифр, первая из которых "1" означает, что данный паспорт сделки по экспорту предназначен для валютного контроля за поступлением выручки от экспорта товаров, а вторая "1" - что паспорт сделки оформлен в банке, или "2" - в таможенном органе,
- вторая часть состоит из восьми цифр, составляющих код банка по ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций),
- третья часть состоит из трех цифр, составляющих номер, присвоенный филиалу банка Национальным банком Республики Казахстан. При ведении счета в головной конторе банка или отсутствия филиалов в этой части проставляется "000",
- четвертая часть представляет из себя порядковый номер данного паспорта сделки по экспорту согласно журналу. Под графой "паспорт сделки по экспорту" указывается дата его регистрации в журнале по форме N 2.
Раздел "Реквизиты банка" заполняется следующим образом
В графе "наименование" указывается полное наименование банка, от имени которого подписан данный паспорт сделки по экспорту.
В графе "филиал" указывается полное наименование филиала, где ведется счет экспортера, указываемый далее в паспорте сделки по экспорту в графе "номер счета". Заполняется только в случае, если указанный счет ведется в филиале банка.
В графе "место нахождения" указывается полный почтовый адрес банка (или филиала банка, если счет экспортера ведется в филиале банка), ведущего счет экспортера.
Раздел "Реквизиты экспортера" заполняется следующим образом
В графе "наименование" указывается полное официальное наименование экспортера, подписавшего паспорт сделки.
В графе "код ОКПО" указывается восьмизначный код экспортера, подписавшего паспорт сделки, присвоенный ему органами государственной статистики.
В графе "место нахождения" указывается полный почтовый адрес экспортера, подписавшего паспорт сделки по экспорту.
В графе "номер банковского счета" указывается номер валютного счета экспортера в банке (филиале), подписавшем паспорт сделки, на который должна поступить валютная выручка по указанному в настоящем паспорте сделки контракту.
В графе РНН указывается регистрационный номер налогоплательщика, под которым экспортер зарегистрирован в налоговом органе.
В графе "адрес налогового органа" указывается адрес налоговых органов по месту регистрации экспортера.
Раздел "Реквизиты иностранного покупателя"
заполняется следующим образцом:
В графе "наименование" указывается наименование иностранного покупателя экспортируемого товара в том виде, в котором он указан в контракте, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по экспорту.
В графе "страна" указывается наименование страны, в которой покупатель зарегистрирован в качестве предпринимателя.
В графе "адрес" указывается юридический адрес иностранного покупателя в соответствии с условиями контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по экспорту.
В графе "реквизиты банка покупателя" указываются адрес и реквизиты иностранного банка, обслуживающего иностранного покупателя.
Раздел "реквизиты и условия контракта"
заполняется следующим образом:
В графе "номер" указывается номер контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по экспорту.
В графе "дата" указывается дата подписания контракта.
В графе "сумма контракта" указывается общая стоимость экспортируемого товара в соответствии с данным контрактом.
В графе "товар, груз" указывается наименование товара по контракту.
В графе "станция, порт назначения" указывается место поставки товара в стране покупателя.
В графе "валюта по контракту" указывается наименование валюты, в которой определена сумма контракта, согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики на основании Инструкции Государственного таможенного комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "код валюты по контракту" указывается код валюты по контракту согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики на основании Инструкции Государственного таможенного комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "валютная оговорка" указывается способ расчета курса валюты по контракту к валюте платежа (заполняется только при условии несовпадения "валюты по контракту" и "валюты платежа").
В графе "последний платеж" указывается расчетная дата поступления последнего платежа по контракту, на основании которого составлен данный паспорт сделки по экспорту, на валютный счет экспортера. "Последний платеж" рассчитывается экспортером самостоятельно посредством прибавления к предполагаемой дате таможенного оформления последней, допустимой по условиям контракта отгрузки срока поступления выручки, указываемой в графе "поступление выручки".
В графе "валюта платежа" указывается наименование валюты, в которой производится оплата экспортируемого товара согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики на основании Инструкции Государственного таможенного комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "код валюты платежа" указывается код валюты платежа
согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами
республики на основании Инструкции Государственного таможенного
комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "форма расчетов" указывается код применяемой формы
расчетов за экспортируемый товар в соответствии с условиями контракта
(согласно приведенному ниже классификатору):
Форма расчетов               Код
Авансовый платеж
(предварительная оплата)      00
аккредитив                    10
инкассо                       20
перевод                       30
Может применяться комбинированная форма расчетов, тогда в графе
проставляются два кода.
В графе "поступление выручки" указывается код расчетного срока
поступления валютной выручки от экспорта товаров согласно приведенному
ниже классификатору.
Срок поступления выручки    Код
авансовый платеж             00

- бiрiншi бөлiгi екi араб санынан тұрады, оның "1" деген бiрiншi саны осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының тауар экспортынан келiп түскен түсiмге валюталық бақылау жасауға арналған, ал "1" деген екiншi саны мәмiленiң банкте, немесе "2" - кеден органында ресiмделгенiн көрсетедi.
- екiншi бөлiгi ОКПО (мекемелер мен ұйымдардың жалпы классификаторы) бойынша банк кодын құрайтын сегiз саннан тұрады.
- үшiншi бөлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi банк филиалына берген номерден тұратын үш саннан тұрады. Банктiң бас кеңсесiнде есеп жүргiзген кезде немесе филиалдары болмағанда бұл бөлiкке "000" қойылады,
- төртiншi бөлiгi журналға сәйкес осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының рет номерiнен тұрады. "экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты" деген бағанның астына оның N 2 үлгiдегi журналға тiркелген күнi көрсетiледi.
"Банк реквизиттерi" бөлiмi былайша толтырылады.
"Атауы" деген бағанға осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қойған банктiң аты толық көрсетiледi.
"Филиал" деген бағанға экспортердiң шоты жүргiзiлетiн филиалдың толық аты көрсетiледi, бұдан әрiде экспорт жөнiндегi мәмiле паспортының "шот номерi" бағанында көрсетiледi. Көрсетiлген шот банк филиалында жүргiзiлген жағдайда ғана толтырылады. "Тұрған орны" деген бағанға экспортер шотын жүргiзушi банктiң (немесе экспортердiң шоты банк филиалында жүргiзiлсе, банк филиалының) толық почталық мекен-жайы көрсетiледi.
"Экспортердiң реквизиттерi" бөлiмi былайша толтырылады:
"Атауы" деген бағанда мәмiле паспортына қол қойған экспортердiң толық ресми аты көрсетiледi.
"ОКПО коды" деген бағанда мәмiле паспортына қол қойған экспортердiң оған мемлекеттiк статистика органы берген сегiз таңбалы коды көрсетiледi.
"Тұрған орны" деген бағанда экспорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қойған экспортердiң толық почталық мекен-жайы көрсетiледi.
"Банк шотының номерi" деген бағанда мәмiле паспортына қол қойған экспортердiң осы мәмiле паспортында көрсетiлген контрактi бойынша валюталық түсiм түсуi тиiс валюталық шотының номерi көрсетiледi.
"СТН" бағанында экспортердiң салық органында салық төлеушi ретiнде тiркелген тiркеу номерi көрсетiледi.
"Салық органының мекен-жайы" деген бағанда экспортердiң тiркелген жерi бойынша салық органдарының мекен-жайы көрсетiледi.
"Шет ел сатып алушысының реквизиттерi" бөлiмi былайша толтырылады:
"Атауы" деген бағанда осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты негiзiнде жасалған контрактiде көрсетiлген түрдегi экспортталатын тауарларды шет елдiк сатып алушының аты көрсетiледi.
"Ел" деген бағанда кәсiпкер ретiнде тiркелген сатып алушының елiнiң аты көрсетiледi.
"Мекен-жайы" деген бағанда осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты негiзiнде жасалған контрактiнiң шарттарына сәйкес шет ел сатып алушысының заңды мекен-жайы көрсетiледi. "Сатып алушы банктiң реквизиттерi" деген бағанда шет ел сатып алушысына қызмет көрсететiн банктiң мекен-жайы мен реквизиттерi көрсетiледi.
"Контрактiнiң реквизиттерi мен шарттары" бөлiмi былайша толтырылады:
"Номерi" деген бағанда осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты негiзiнде жасалған контрактiнiң номерi көрсетiледi.
"Күнi" деген бағанда контрактiге қол қойылған күнi көрсетiледi.
"Контракт сомасы" деген бағанда осы контрактiге сәйкес экспортталатын тауарлардың жалпы құны көрсетiледi.
"Тауар, жүк" деген бағанда контракт бойынша тауардың аты көрсетiледi.
"Порт, белгiленген станция" деген бағанда сатып алушының елiндегi жүк жеткiзiлетiн орын көрсетiледi.
"Контракт бойынша валюта" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес контракт сомасы белгiленген валюта атауы көрсетiледi.
"Контракт бойынша валюта коды" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясының толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде Республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес контракт бойынша валюта коды көрсетiледi.
"Валюталық ескертпе" деген бағанда контракт бойынша валюта төлемiне валюта бағамын есептеу тәсiлi көрсетiледi ("контракт бойынша валюта" мен "төлем валютасы" сәйкес келмегенде ғана толтырылады).
"Соңғы төлем" деген бағанда осы экспорт бойынша мәмiле паспорты негiзiнде жасалған контракт бойынша соңғы төлемнiң экспортерлердiң валюта шотына келiп түсуiнiң есеп айырысу күнi көрсетiледi. "Соңғы төлемдi" экспортер болжанған соңғы кедендiк ресiмдеу күнiне "түсiмнiң келiп түсуi" деген бағанда көрсетiлген, контракт шарты бойынша түсiмiнiң рұқсат етiлген келiп түсу мерзiмiн қоса отырып өз бетiнше есептейдi.
"Төлем валютасы" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес экспортталатын тауардың төлемi жүргiзiлетiн валютаның аты көрсетiледi.
"Төлем валютасының коды" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын
толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде
республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес
төлем валютасының коды көрсетiледi.
"Есеп айырысу түрi" деген бағанда контрактiдегi шарттарға сәйкес
(төменде келтiрiлген классификаторға сай) экспортталатын тауар үшiн
қолданатын есеп айырысу түрiнiң коды көрсетiледi.
Есеп айырысу             нысаны     коды
Аванстық төлем
(алдын ала төлеу)         00
аккредитив                            10
инкассо                   20
аударым                   30
Есеп айырысудың аралас түрi қолданылуы мүмкiн, онда бағанға екi код
жазылады.
"Түсiмнiң келiп түсуi" бағанында төменде келтiрiлген классификаторға
сай тауар экспортынан валюта түсiмi келiп түскендегi есеп айырысу
мерзiмiнiң коды көрсетiледi:
Түсiмнiң келiп түсу мерзiмi            Коды
Аванстық төлем                          00

в течение 30 дней            01
в течение 60 дней            02
в течение 90 дней            03
в течение 120 дней           04
в течение 150 дней           05
в течение 180 дней           06
в течение 9 месяцев          09
в течение 12 месяцев         12
в течение 18 месяцев         18
в течение 2 лет              22
в течение 3 лет              23
в течение 4 лет              24
в течение 5-9 лет            25, 26, 27, 28, 29
в течение 10 лет и более     30
Срок поступления валютной выручки от экспорта товаров рассчитывается экспортером самостоятельно, исходя из времени движения товаров по территории Республики Казахстан и других стран, времени прохождения банковских документов, условий платежа по контракту и других факторов. Указанный срок исчисляется от даты таможенного оформления товаров.
Раздел "Лицензия Национального банка Республики Казахстан"
Заполняется в случаях поступления экспортной выручки, минуя счет банка.
Раздел "подписи уполномоченных лиц" заполняется следующим образом:
все экземпляры паспорта сделки по экспорту подписываются (с
указанием должности, фамилии и инициалов):
- от имени экспортера - руководителем экспортера;
от имени банка - одним из ответственных сотрудников банка;
- от имени таможенного органа - должностным лицом, осуществляющим
таможенное оформление товаров и скрепляются печатями банка, экспортера и
таможенного органа.
В разделе "особые отметки банка, таможенного органа"
Указывается срок отсрочки платежа (свыше 180 дней), разрешенный
Национальным Банком Республики Казахстан, или иные записи, не
указываемые в графах Паспорта сделки, но предусмотренные настоящим
Положением, или облегчающие работу органов и агентов валютного
контроля.
Приложение N 2
"БАНК, ТАМОЖЕННЫЙ ОРГАН" ______________________________________
(полное наименование банка или его филиала, таможенного органа)
ЖУРНАЛ
учета входящих и исходящих документов валютного контроля по
экспорту в ________ 199__ году
Начат: ___________________(указывается дата в журнале первого
зарегистрированного в указанном календарном году документа)
Окончен: ________________(указывается дата регистрации последнего
зарегистрированного в указанном календарном году документа)
Бланк
Наименование документа
Номер и дата
Входящие
- дата поступления
- Корреспондент
Исходящие
- дата отправки
- Корреспондент
- подпись лица, получившего документ
Примечание: журнал учета входящих и исходящих документов
валютного контроля заводится на каждый календарный год (с даты
поступления первого документа). По окончании журнал подписывается
главным бухгалтером банка, должностным лицом таможенного органа и
сдается на хранение в архив. Срок хранения в архиве - 5 лет с даты
окончания журнала.
Приложение N 3
ПАСПОРТ

30  күн iшiнде                          01
60  күн iшiнде                          02
90  күн iшiнде                          03
120 күн iшiнде                          04
150 күн iшiнде                          05
180 күн iшiнде                          06
9 ай iшiнде                           09
12 ай iшiнде                           12
18 ай iшiнде                           18
2 жыл iшiнде                          22
3 жыл iшiнде                          23
4 жыл iшiнде                          24
5-9 жыл iшiнде                          25, 26, 27. 28, 29
10 жыл iшiнде және 30-дан астам
Тауар экспортынан түсетiн түсiмнiң келiп түсу мерзiмiн экспортер Қазақстан Республикасы мен басқа елдердiң территориясымен тауарлардың жылу уақытының және банк құжаттарының, контракт жөнiндегi төлем шарттарының өту уақытын және басқа факторларды ескере отырып өз бетiнше белгiлейдi. Көрсетiлген мерзiм тауарларды кедендiк ресiмдеу күнiнен бастап есептеледi.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Лицензиясы" бөлiмi Экспорттық
түсiм банк шотына түспей келiп түскен жағдайда толтырылады.
"Сенiм бiлдiрiлген адамдардың қолы" бөлiмi былайша толтырылады.
Экспорт жөнiндегi паспорттың барлық даналарына (лауазымы, аты-жөнi
көрсетiле отырып) қол қойылады:
- экспортердiң атынан - экспортер басшысы;
- банктiң атынан - банктiң жауапты қызметкерлерiнiң бiрi;
- кеден органының атынан - тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге
асыратын лауазымды адам және банктiң, экспортер мен кеден органының
мөрлерi қойылады.
"Банктiң, кеден органының ерекше белгiлерi" бөлiмiнде Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкi рұқсат берген мерзiмi ұзартылған төлем уақыты
(180 күннен астам) немесе мәмiле паспорты бағанында көрсетiлмеген, бiрақ
осы Ережеде қарастырылған не валюталық бақылау органдары мен агенттерiнiң
жұмысын жеңiлдету үшiн жазылған жазбалар көрсетiледi.
N 2 қосымша
"БАНК, КЕДЕН ОРГАНЫ" ________________________________________
(банктiң және оның филиалының, кеден органының толық атауы)
199__ жылғы экспорт жөнiндегi валюта бақылауының кiрiс және шығыс
құжаттарын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Басталуы ___________________(көрсетiлген күнтiзбелiк жылда
журналда бiрiншi тiркелген құжаттың тiркеу күнi көрсетiледi)
Аяқталуы ___________________(көрсетiлген күнтiзбелiк жылда
соңғы тiркелген құжаттың тiркеу күнi көрсетiледi)
Бланк
Құжаттың атауы
Номерi және күнi
Шығыс
- түскен күнi
- Корреспондент
Кiрiс
- жiберiлген күнi
- Корреспондент
- құжатты алған адамның қолы
Ескерту: импорт жөнiндегi валюта бақылауының кiрiс және шығыс
құжаттарын есепке алу журналы әр күнтiзбелiк жылға жасалады (бiрiншi
құжаттың келiп түскен күнiнен). Журнал аяқталғанда банктiң бас
бухгалтерiнiң және кеден органның лауазымды адамның қолы қойылады және
архивке сақтауға өткiзiледi. Архивте сақталу мерзiмi - журнал аяқталған
күннен бастап 5 жыл.
N 3 қосымша

сделки по импорту N 2/1,(2/2)__________
от __________ г.
РЕКВИЗИТЫ БАНКА:
Наименование _________________________________________________
Филиал _______________________________________________________
Место нахождения _____________________________________________
РЕКВИЗИТЫ ИМПОРТЕРА:
Наименование __________________________________________________
Код ОКПО ______________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Номер банковского счета _______________________________________
РНН ___________________________________________________________
Адрес налогового органа _______________________________________
РЕКВИЗИТЫ ТРЕТЬЕГО ЛИЦА:
Наименование __________________________________________________
Код ОКПО ______________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Номер банковского счета _______________________________________
РНН ___________________________________________________________
Адрес налогового органа _______________________________________
РЕКВИЗИТЫ ИНОПАРТНЕРА:
Наименование __________________________________________________
Страна ________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Реквизиты банка покупателя ____________________________________
РЕКВИЗИТЫ И УСЛОВИЯ КОНТРАКТА:
Номер __________________  Последний платеж ____________________
Дата ___________________       Валюта платежа _________________
Сумма контракта ________       КОД валюты платежа _____________
Товар, груз ____________
Порт, ст.назначения ______
Валюта по контракту ______ Форма расчетов _____________________
Код валюты по контракту ______  Срок поставки _________________
Валютная оговорка _____________________________________________
ЛИЦЕНЗИЯ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Номер лицензии ______________________ Дата ____________________
ПОДПИСИ УПОЛНОМОЧЕННЫХ ЛИЦ:
От банка                     От инопартнера          От тамож. органа
должность_______________должность ______________ должность__________
фамилия и.о.(подпись)   фамилия и.о.(подпись)    Фамилия и.о.(подпись)
М.п.  дата _____________М.п.     дата __________ М.п.    дата _______
От третьего лица
должность _________
Фамилия, и.о. (подпись)
М.п.        Дата ______
ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ БАНКА, ТАМОЖЕННОГО ОРГАНА
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
ПОРЯДОК
оформления паспорта сделки по импорту
"Паспорт сделки по импорту" - указывается сложный код паспорта сделки, состоящий из четырех частей, разделенных наклонной чертой:
- первая часть состоит из одной арабской цифры "2", означающей, что данный паспорт сделки предназначен для валютного контроля за использованием иностранной валюты,
- вторая часть состоит из восьми цифр, составляющих код банка по ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций),
- третья часть состоит из трех цифр, составляющих номер, присвоенный филиалу банка Национальным банком Республики Казахстан. При ведении счета в головном банке или отсутствии филиалов в этой части проставляется "000",
- четвертая часть представляет из себя порядковый номер данного паспорта сделки по импорту согласно журналу по импорту.
В графе "паспорт сделки по импорту" указывается дата его регистрации в журнале по импорту.
Раздел "реквизиты банка" заполняется следующим образом:
В графе "наименование" указывается полное наименование банка, от имени которого подписан данный паспорт сделки по импорту.
В графе "филиал" указывается полное наименование филиала, где ведется счет импортера, указываемый далее в паспорте сделки по импорту.
В графе "номер банковского счета". Заполняется только в случае, если указанный счет ведется в филиале банка.
В графе "место нахождения" указывается полный почтовый адрес банка (или филиала банка, если счет импортера ведется в филиале банка), ведущего счет импортера.
Раздел "Реквизиты импортера" заполняется следующим образом:
В графе "наименование" указывается полное официальное наименование импортера, подписавшего паспорт сделки по импорту.
В графе "код ОКПО" указывается восьмизначный код импортера, подписавшего паспорт сделки, присвоенный ему органами государственной статистики.
В графе "место нахождения" указывается полный почтовый адрес импортера, подписавшего паспорт сделки по импорту.
В графе "номер банковского счета" указывается номер валютного счета импортера в банке (филиале), подписавшем паспорт сделки по импорту, с которого должна быть отправлена иностранная валюта по указанному в настоящем паспорте сделки контракту.
В графе РНН указывается регистрационный номер налогоплательщика, под которым импортер зарегистрирован в налоговом органе.
В графе "адрес налогового органа" указывается адрес налоговых органов по месту регистрации импортера.
Раздел "реквизиты инопартнера" заполняется
следующим образцом:
В графе "наименование" указывается наименование иностранного продавца импортируемого товара в том виде, в котором он указан в контракте, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по импорту.
В графе "страна" указывается наименование страны, в которой продавец зарегистрирован в качестве предпринимателя.
В графе "адрес" указывается юридический адрес иностранного продавца в соответствии с условиями контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по импорту.
В графе "реквизиты банка инопартнера" указываются адрес и реквизиты иностранного банка, обслуживающего инопартнера.
Раздел "реквизиты и условия контракта"
заполняется следующим образом:
В графе "номер" указывается номер контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по импорту. В графе "дата" указывается дата подписания контракта. В графе "сумма контракта" указывается общая стоимость импортируемого товара в соответствии с данным контрактом.
В графе "товар, груз" указывается наименование товара, груза по контракту.
В графе "станция, порт назначения" указывается место поставки товара в стране покупателя.
В графе "валюта по контракту" указывается наименование валюты, в которой определена сумма контракта, согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики на основании Инструкции Государственного таможенного комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "код валюты по контракту" указывается код валюты по контракту согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики на основании Инструкции Государственного таможенного комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "валютная оговорка" указывается способ расчета курса валюты по контракту к валюте платежа. Заполняется только при условии несовпадения "валюты по контракту" и "валюты платежа".
В графе "последний платеж" указывается расчетная дата поступления последнего платежа по контракту, на основании которого составлен данный паспорт сделки по импорту, на валютный счет импортера. "Последний платеж" рассчитывается импортером самостоятельно посредством прибавления к предполагаемой дате таможенного оформления последней, допустимой по условиям контракта отгрузки, срока поступления товара, указываемого в графе "поступление импорта".
В графе "валюта платежа" указывается наименование валюты, в которой производится оплата импортных товаров согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики на основании Инструкции Государственного таможенного комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "код валюты платежа" указывается код валюты платежа
согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами
республики на основании Инструкции Государственного таможенного
комитета "О порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
В графе "форма расчетов" указывается код применяемой формы
расчетов за импортируемый товар в соответствии с условиями контракта
(согласно приведенному ниже классификатору):
Форма расчетов               Код
Авансовый платеж
(предварительная оплата)      00
аккредитив                    10
инкассо                       20
перевод                       30
Может применяться комбинированная форма расчетов, тогда в графе
проставляются два кода.
В графе "срок поставки" указывается код расчетного срока
поступления импорта согласно приведенному ниже классификатору.
Срок поставки               Код
авансовый платеж             00

N 2/1 (2/2) импорт жөнiндегi мәмiле
ПАСПОРТЫ
______________________ ж.
БАНКТIҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
Филиалы ______________________________________________________
Тұрған орны __________________________________________________
ИМПОРТЕРДIҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
ОКПО коды ____________________________________________________
Мекен-жайы ___________________________________________________
Банк номерiнiң шоты __________________________________________
Салық тiркеу нөмерi___________________________________________
Салық органының мекен-жайы ___________________________________
ҮШIНШI АДАМНЫҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
ОКПО коды ____________________________________________________
Мекен-жайы ___________________________________________________
Банк номерiнiң шоты __________________________________________
Салық тiркеу нөмерi___________________________________________
Салық органының мекен-жайы ___________________________________
ШЕТ ЕЛ САТЫП АЛУШЫСЫНЫҢ РЕКВИЗИТТЕРI
Атауы ________________________________________________________
Ел ___________________________________________________________
Мекен-жайы  __________________________________________________
Сатып алушы банктiң реквизиттерi _____________________________
РЕКВИЗИТТЕР ЖӘНЕ КОНТРАКТIНIҢ ШАРТТАРЫ
Номерi ______________________ Соңғы төлем ____________________
Күнi _____________________ Төлем валютасы_____________________
Контракт сомасы __________ Төлем валютасының коды ____________
Тауар, жүк _____________________
Порт, белгiленген станция ____________________
Контракт бойынша валюта ________ Есеп нысаны _________________
Контракт бойынша валюта коды _______ Түсiмнiң келiп түсуi ____
Валюталық ескертпе ___________________________________________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ БАНКIНIҢ ЛИЦЕНЗИЯСЫ
Лицензияның номерi _______________________ Күнi ______________
СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН АДАМДАРДЫҢ ҚОЛЫ:
Банктiң атынан        Импортердiң атынан    Кеден органының атынан
лауазымы ___________  лауазымы ___________  лауазымы ___________
Аты-жөнi (қолы) ф-сы  Аты-жөнi (қолы) ф-сы  Аты-жөнi (қолы)
М.О. күнi __________  М.О. күнi __________  М.О. күнi __________
Үшiншi адамның атынан
лауазымы ____________________
Аты-жөнi (қолы) _____________
М.О. күнi ___________________
БАНКТIҢ, КЕДЕН ОРГАНЫНЫҢ ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕРI
________________________________________
________________________________________
Мәмiле паспортын ресiмдеу
ТӘРТIБI
"Импорт жөнiндегi мәмiле паспорты" - қисық сызықпен бөлiнген төрт бөлiктен тұратын мәмiле паспортының күрделi коды көрсетiледi:
- бiрiншi бөлiгi екi араб санынан тұрады, оның "2" деген бiрiншi саны осы импорт жөнiндегi мәмiле паспортының тауар экспортынан келiп түскен түсiмге валюталық бақылау жасауға арналған, ал "1" деген екiншi саны мәмiленiң банкте, немесе "2" - кеден органында ресiмделгенiн бiлдiре отырып, осы мәмiле паспорты шет ел валютасын пайдаланылуына валюталық бақылау жасауға арналғанын көрсетедi.
- екiншi бөлiгi ОКПО (мекемелер мен ұйымдардың жалпы классификаторы) бойынша банк кодын құрайтын сегiз саннан тұрады.
- үшiншi бөлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi банк филиалына берген номерден тұратын үш саннан тұрады. Банктiң бас кеңсесiнде есеп жүргiзген кезде немесе филиалдары болмағанда бұл бөлiкке "000" қойылады,
- төртiншi бөлiгi импорт жөнiндегi журналға сәйкес осы импорт жөнiндегi мәмiле паспортының рет номерiнен тұрады.
"импорт жөнiндегi мәмiле паспорты деген бағанда импорт жөнiнде журналға тiркелген күнi көрсетiледi.
"Банк реквизиттерi" бөлiмi былайша толтырылады.
"Атауы" деген бағанға осы импорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қойған банктiң аты толық көрсетiледi.
"Филиал" деген бағанға импортердiң шоты жүргiзiлетiн филиалдың толық аты көрсетiледi, бұдан әрiде импорт жөнiндегi мәмiле паспортында көрсетiледi.
"банк номерiнiң шоты" деген бағанға көрсетiлген шот банк филиалында жүргiзiлген жағдайда ғана толтырылады.
"Тұрған орны" деген бағанға импортер шотын жүргiзушi банктiң (немесе экспортердiң шоты банк филиалында жүргiзiлсе, банк филиалының) толық почталық мекен-жайы көрсетiледi.
"Импортердiң реквизиттерi" бөлiмi былайша толтырылады:
"Атауы" деген бағанда мәмiле паспортына қол қойған импортердiң толық ресми аты көрсетiледi.
"ОКПО коды" деген бағанда мәмiле паспортына қол қойған импортердiң оған мемлекеттiк статистика органы берген сегiз таңбалы коды көрсетiледi.
"Тұрған орны" деген бағанда импорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қойған импортердiң толық почталық мекен-жайы көрсетiледi.
"Банк шотының номерi" деген бағанда мәмiле паспортына қол қойған импортердiң осы мәмiле паспортында көрсетiлген контрактi бойынша валюталық түсiм түсуi тиiс валюталық шотының номерi көрсетiледi.
"СТН" бағанында импортердiң салық органында салық төлеушi ретiнде тiркелген тiркеу номерi көрсетiледi.
"Салық органының мекен-жайы" деген бағанда импортердiң тiркелген жерi бойынша салық органдарының мекен-жайы көрсетiледi.
"Үшiншi адам реквизитi" деген баған "Шет ел сатып алушысының реквизиттерi" деген баған сияқты толтырылады.
"Шет ел сатып алушысының реквизиттерi" бөлiмi былайша толтырылады:
"Атауы" деген бағанда осы импорт жөнiндегi мәмiле паспорты негiзiнде жасалған контрактiде көрсетiлген түрдегi импортталатын тауарларды шет елдiк сатып алушының аты көрсетiледi.
"Ел" деген бағанда кәсiпкер ретiнде тiркелген сатып алушының елiнiң аты көрсетiледi.
"Мекен-жайы" деген бағанда осы экспорт жөнiндегi мәмiле паспорты
негiзiнде жасалған контрактiнiң шарттарына сәйкес шет ел сатып алушысының
заңды мекен-жайы көрсетiледi.
"Сатып алушы банктiң реквизиттерi" деген бағанда шет ел сатып
алушысына қызмет көрсететiн банктiң мекен-жайы мен реквизиттерi
көрсетiледi.
"Контрактiнiң реквизиттерi мен шарттары" бөлiмi былайша толтырылады:
"Номерi" деген бағанда осы импорт жөнiндегi мәмiле паспорты негiзiнде
жасалған контрактiнiң номерi көрсетiледi.
"Күнi" деген бағанда контрактiге қол қойылған күнi көрсетiледi.
"Контракт сомасы" деген бағанда осы контрактiге сәйкес импортталатын
тауарлардың жалпы құны көрсетiледi.
"Тауар, жүк" деген бағанда контракт бойынша тауардың аты көрсетiледi.
"Порт, белгiленген станция" деген бағанда сатып алушының елiндегi жүк
жеткiзiлетiн орын көрсетiледi.
"Контракт бойынша валюта" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес контракт сомасы белгiленген валюта атауы көрсетiледi.
"Контракт бойынша валюта коды" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес контракт бойынша валюта коды көрсетiледi.
"Валюталық ескертпе" деген бағанда контракт бойынша валюта төлемiне валюта бағамын есептеу тәсiлi көрсетiледi ("контракт бойынша валюта" мен "төлем валютасы" сәйкес келмегенде ғана толтырылады).
"Соңғы төлем" деген бағанда осы импорт бойынша мәмiле паспорты негiзiнде жасалған контракт бойынша соңғы төлемнiң импортердiң валюта шотына келiп түсуiнiң есеп айырысу күнi көрсетiледi. "Соңғы төлемдi" импортер болжанған соңғы кедендiк ресiмдеу күнiне "түсiмнiң келiп түсуi" деген бағанда көрсетiлген, контракт шарты бойынша түсiмiнiң рұқсат етiлген келiп түсу мерзiмiн қоса отырып өз бетiнше есептейдi. "Төлем валютасы" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес импортталатын тауардың төлемi жүргiзiлетiн валютаның атауы көрсетiледi.
"Төлем валютасының коды" деген бағанда "Кедендiк жүк декларациясын
толтыру тәртiбi туралы" Мемлекеттiк кеден комитетiнiң нұсқаулығы негiзiнде
республикалық кеден органдары қолданатын валюталар классификаторына сәйкес
төлем валютасының коды көрсетiледi.
"Есеп айырысу түрi" деген бағанда контрактiдегi шарттарға сәйкес
(төменде келтiрiлген классификаторға сай) импортталатын тауар үшiн
қолданылатын есеп айырысу түрiнiң коды көрсетiледi.
Есеп айырысу             нысаны     коды
Аванстық төлем
(алдын ала төлеу)         00
аккредитив                            10
инкассо                   20
аударым                   30
Есеп айырысудың аралас түрi қолданылуы мүмкiн, онда бағанға екi код
жазылады.
"Түсiмнiң келiп түсуi" бағанында төменде келтiрiлген классификаторға
сай тауар импортынан валюта түсiмi келiп түскендегi есеп айырысу
мерзiмiнiң коды көрсетiледi:
Түсiмнiң келiп түсу мерзiмi            Коды
Аванстық төлем                          00

в течение 30 дней            01
в течение 60 дней            02
в течение 90 дней            03
в течение 120 дней           04
в течение 150 дней           05
в течение 180 дней           06
в течение 9 месяцев          09
в течение 12 месяцев         12
в течение 18 месяцев         18
Срок поступления импорта рассчитывается импортером самостоятельно, исходя из времени движения товаров по территории Республики Казахстан и других республик, времени пробега банковских документов, условий платежа по контракту и других факторов. Указанный срок исчисляется с даты таможенного оформления товаров.
Раздел "лицензия Национального банка Республики Казахстан"
Заполняется в случаях превышения срока поступления импорта (графа "поступление импорта") - 180 календарных дней.
В таких случаях банк не подписывает паспорт сделки по импорту до представления импортером оригинала лицензии Национального Банка Республики Казахстан на отсрочку поступления импортной продукции.
С представлением указанной лицензии данный раздел паспорта сделки по импорту заполняется следующим образом.
В графе "номер" указывается номер, присвоенный Национальным Банком Республики Казахстан лицензии, выданной им импортеру.
В графе "дата" указывается дата, указанная Национальным Банком Республики Казахстан на лицензии в качестве даты ее выдачи.
В графе "отсрочка" указывается срок отсрочки поступления импортируемого товара (свыше 180 дней).
Раздел "подписи уполномоченных лиц" заполняется
следующим образом:
Три экземпляра паспорта сделки по импорту подписываются (с указанием должности, фамилии и инициалов):
- от имени импортера - руководителем импортера;
от имени банка - одним из ответственных сотрудников банка;
- от имени таможенного органа - должностным лицом таможенного
органа, осуществляющего таможенное оформление товаров;
от имени третьего лица - руководитель третьего лица.
Три экземпляра паспорта сделки по импорту скрепляются печатями
банка, таможенного органа и импортера.
В разделе "особые отметки банка"
- указывается информация о третьем лице - плательщике, сведения о
сумме, которая должна быть им оплачена в соответствии с условиями
договора и иные записи, не указываемые в других графах паспорта сделки
по импорту, но предусмотренные настоящей Инструкцией или облегчающие
работу органов и агентов валютного контроля.
Приложение N 4
"БАНК, ТАМОЖЕННЫЙ ОРГАН" ______________________________________
(полное наименование банка или его филиала, таможенного органа)
ЖУРНАЛ
учета входящих и исходящих документов валютного контроля по
импорту в 199__ году
Начат: ____________(указывается дата регистрации в журнале первого
зарегистрированного в указанном календарном году документа)
Окончен: ________________(указывается дата регистрации последнего
зарегистрированного в указанном календарном году документа)
Бланк
Наименование документа
Номер и дата
Входящие
- Дата поступления
- Корреспондент
Исходящие
- Дата
- Корреспондент
- Подпись лица, получившего документ
Примечание: журнал учета входящих и исходящих документов
валютного контроля по импорту заводится на каждый календарный год (с
даты поступления первого документа). По окончании журнал подписывается
главным бухгалтером банка, должностным лицом таможенного органа и
сдается на хранение в архив. Срок хранения в архиве - 5 лет с даты
окончания журнала.
Приложение N 5
форма отчетности - ежемесячная
Извещение о поступлении валютной выручки
по экспортным сделкам
______________________________________________________________________
N!Экспор-!Контракт!Паспорт!Дата поступ-!Сумма!Платель-!РНН!Код  !При-
N!тер    !        !сделки !ления валют-!     !щик     !   !валю-!меча-
!       !        !       !ной выручки !     !        !   !ты   !ние
______________________________________________________________________
1!       !        !       !            !     !        !   !     !
----------------------------------------------------------------------
2!       !        !       !            !     !        !   !     !
----------------------------------------------------------------------
3!       !        !       !            !     !        !   !     !
----------------------------------------------------------------------
4!       !        !       !            !     !        !   !     !
----------------------------------------------------------------------
Наименование банка
подпись руководителя и печать
Приложение N 6
Извещение о проведенных платежах
по импортным сделкам
______________________________________________________________________
N!Импор-!Контракт!Паспорт!Дата платежа!Сумма!Получа-!РНН!Код   !Приме-
N!тер   !        !сделки !            !     !тель   !   !валюты!чание
______________________________________________________________________
1!      !        !       !            !     !       !   !      !
----------------------------------------------------------------------
2!      !        !       !            !     !       !   !      !
----------------------------------------------------------------------
3!      !        !       !            !     !       !   !      !
----------------------------------------------------------------------
4!      !        !       !            !     !       !   !      !
----------------------------------------------------------------------
5!      !        !       !            !     !       !   !      !
----------------------------------------------------------------------
6!      !        !       !            !     !       !   !      !
----------------------------------------------------------------------
Наименование банка
подпись руководителя и печать

30  күн iшiнде                          01
60  күн iшiнде                          02
90  күн iшiнде                          03
120 күн iшiнде                          04
150 күн iшiнде                          05
180 күн iшiнде                          06
9 ай iшiнде                           09
12 ай iшiнде                           12
18 ай iшiнде                           18
Тауар импортынан түсетiн түсiмнiң келiп түсу мерзiмiн импортер Қазақстан Республикасы мен басқа елдердiң аумағымен тауарлардың жылу уақытының және банк құжаттарының, контракт жөнiндегi төлем шарттарының өту уақытын және басқа факторларды ескере отырып өз бетiнше белгiлейдi. Көрсетiлген мерзiм тауарларды кедендiк ресiмдеу күнiнен бастап есептеледi.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Лицензиясы" бөлiмi Импорттық түсу мерзiмiнен асып кеткен жағдайда толтырылады (импорттың түсу бағаны) - 180 күнтiзбелiк күн.
Мынадай жағдайларда банк импортер Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi берген лицензияның түпнұсқасын көрсетпейiнше импорттық өнiмдердiң түсу мерзiмiн ұзартуға импорт жөнiндегi мәмiле паспортына қол қоймайды.
Лицензияда көрсетiлгендей импорт жөнiндегi мәмiле паспортының бөлiмi былайша толтырылады.
"Номерi" деген бағанда импортерге берiлген лицензияда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң тағайындаған нөмiрi көрсетiледi.
"Күнi" деген бағанда импортерге берiлген Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң лицензияның берген күнi көрсетiледi.
"Мерзiмiн ұзарту" деген бағанда импортталған тауардың ұзартылған түсу
мерзiмiн көрсетедi. (180 күннен аса)
"Сенiм бiлдiрiлген адамдардың қолы" бөлiмi былайша толтырылады.
Импорт жөнiндегi паспорттың барлық даналарына (лауазымы, аты-жөнi
көрсетiле отырып) қол қойылады:
- импортердiң атынан - импортер басшысы;
- банктiң атынан - банктiң жауапты қызметкерлерiнiң бiрi;
- кеден органының атынан - тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге
асыратын лауазымды адам.
Импорт жөнiндегi мәмiле паспортының банктiң, экспортер мен кеден
органының мөрлерi қойылады.
"Банктiң ерекше белгiлерi" бөлiмiнде
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi рұқсат берген мерзiмi
ұзартылған төлем уақыты (180 күннен астам) немесе мәмiле паспорты
бағанында көрсетiлмеген, бiрақ осы Ережеде қарастырылған не валюталық
бақылау органдары мен агенттерiнiң жұмысын жеңiлдету үшiн жазылған
жазбалар көрсетiледi.
N 4 қосымша
"БАНК, КЕДЕН ОРГАНЫ" ________________________________________
(банктiң және оның филиалының, кеден органының толық атауы)
199__ жылғы импорт жөнiндегi валюта бақылауының кiрiс және шығыс
құжаттарын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Басталуы ___________________(көрсетiлген күнтiзбелiк жылда
журналда бiрiншi тiркелген құжаттың тiркеу күнi көрсетiледi)
Аяқталуы ___________________(көрсетiлген күнтiзбелiк жылда
соңғы тiркелген құжаттың тiркеу күнi көрсетiледi)
Бланк
Құжаттың атауы
Номерi және күнi
Шығыс
- түскен күнi
- корреспондент
Кiрiс
- жiберiлген күнi
- корреспондент
- құжатты алған адамның қолы
Ескерту: импорт жөнiндегi валюта бақылауының кiрiс және шығыс
құжаттарын есепке алу журналы әр күнтiзбелiк жылға жасалады (бiрiншi
құжаттың келiп түскен күнiнен). Журнал аяқталғанда банктiң бас
бухгалтерiнiң және кеден органының лауазымды адамның қолы қойылады және
архивке сақтауға өткiзiледi. Архивте сақталу мерзiмi - журнал аяқталған
күннен бастап 5 жыл.
N 5 қосымша
есеп беру нысаны - ай сайын
Экспорттық мәмiле бойынша
валюта түсiмiнiң келiп түсуi туралы
хабарлама
____________________________________________________________________
N |Экспортер|Контракт|Мәмiле  |Валюта|Сома|Төлем.|СТН|Валюта|Ескер.
N |         |        |паспорты|түсiмi|    |шi    |   |коды  |ту
|         |        |        |түскен|    |      |   |      |
|         |        |        |күнi  |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
1 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
2 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
3 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
4 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
Банктiң атауы
Басшысының қолы және мөрi
N 6 қосымша
Импорттық мәмiле бойынша
жүргiзiлген төлемдер туралы
хабарлама
____________________________________________________________________
N |Импортер |Контракт|Мәмiле  |Төлем |Сома|Алушы |СТН|Валюта|Ескер.
N |         |        |паспорты|күнi  |    |      |   |коды  |ту
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
1 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
2 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
3 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
4 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
5 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
6 |         |        |        |      |    |      |   |      |
___|_________|________|________|______|____|______|___|______|______
Банктiң атауы
Басшысының қолы және мөрi