Об утверждении Инструкции "О порядке рассмотрения вопросов, связанных с упрощенным (регистрационным) порядком приобретения гражданства Республики Казахстан гражданами Российской Федерации, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан"
Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 23 сентября 1997 года N 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 03.07.1998 г. N 534. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 23 августа 2002 года N 556
Примечание РЦПИ.
Утратил силу - приказом  Министра внутренних дел РК от 23 августа 2002 года N 556.
В целях реализации Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерации об упрощенном порядке приобретения гражданства гражданами Республики Казахстан, прибывающими для постоянного проживания в Российскую Федерацию, и гражданами Российской Федерации, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан
приказываю:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке рассмотрения вопросов, связанных с упрощенным (регистрационным) порядком приобретения гражданства Республики Казахстан гражданами Российской Федерации, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан" (Приложение № 1).
2. Начальникам УВД областей, ГУВД г.Алматы:
2.1. Организовать изучение Инструкции личным составом аппаратов паспортной и визовой работы. Потребовать от работников, осуществляющих прием населения по вопросам гражданства, внимательного отношения к рассмотрению заявлений, тщательного изучения и объективной оценки данных, характеризующих заявителя.
2.2. Поручить горрайорганам внутренних дел по месту жительства заявителей выдавать им бланки соответствующих анкет-заявлений, принимать к рассмотрению и оформлять материалы по вопросам, связанным с упрощенным порядком приобретения гражданства Республики Казахстан. Обеспечивать получение необходимых сведений как о самом заявителе, так и о всех его близких родственниках и направлять указанные материалы по подчиненности в областные управления внутренних дел.
2.3. Проверку лиц, в отношении которых оформляются материалы, производить по учетам органов внутренних дел по прежнему и настоящему месту жительства.
2.4. Прием документов от лиц, проживающих в областных центрах
и в городе Алматы, производить непосредственно в управлениях
паспортной и визовой работы управлений внутренних дел, а в
остальных местностях - в горрайорганах внутренних дел по месту жительства ходатайствующих.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на
Главное управление паспортной и визовой работы Департамента
административной полиции МВД Республики Казахстан.
Министр
Приложение 1
к приказу МВД
Республики Казахстан
от 22.09.97 г.№N 344
Инструкция
"О порядке рассмотрения вопросов, связанных
с упрощенным (регистрационным) порядком
приобретения гражданства Республики Казахстан
гражданами Российской Федерации, прибывающими
для постоянного проживания в Республику Казахстан"
В целях реализации Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерации об упрощенном порядке приобретения гражданства гражданами Республики Казахстан, прибывающими для постоянного проживания в Российскую Федерацию, и гражданами Российской Федерации, прибывающими для постоянного проживания в Республику Казахстан, органы внутренних дел в своей практической деятельности руководствуются следующим:

"Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келетін Ресей Федерациясы азаматтарының Қазақстан Республикасының азаматтығын алуының жеңілдетілген (тіркелімдік) тәртібіне байланысты мәселелерді қарау тәртібі туралы" Нұсқауды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1997 жылғы 22 қыркүйектегі N 344 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 3 маусым N 534 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы N 556 бұйрығымен.
Ресей Федерациясына тұрақты тұру үшін келетін Қазақстан Республикасы азаматтарының және Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келетін Ресей Федерациясы азаматтарының азаматтық алуының жеңілдетілген тәртібі туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Келісімді іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келетін Ресей Федерациясы азаматтарының Қазақстан Республикасының азаматтығын алуының жеңілдетілген (тіркелімдік) тәртібіне байланысты мәселелерді қарау тәртібі туралы" Нұсқау (N 1 қосымша).
2. Облыстарда ІІБ-і, Алматы қаласының ҚІІБ-і бастықтарына:
2.1. Паспорт және бұрыштама жұмысы аппараттары жеке құрамының Нұсқауды зерделеуін ұйымдастырсын. Азаматтық мәселелері жөнінде халықты қабылдауды жүзеге асыратын қызметкерлерден өтініштерге мұқият қарауды, өтініш иесін сипаттайтын деректерді тыңғылықты зерделеп, объективті баға беруді талап етсін.
2.2. Қалалық, аудандық ішкі істер органдарына өтініш иелерінің тұрғылықты жері бойынша оларға тиісті анкета-өтініш бланкілерін беруді және Қазақстан Республикасының азаматтығын алудың жеңілдетілген тәртібіне байланысты мәселелер жөніндегі материалдарды қарап, рәсімдеуді тапсырсын. Өтініш иесінің өзі, сондай-ақ оның барлық жақын туысқандары туралы қажетті мәліметтердің алынуы қамтамасыз етіліп, көрсетілген материалдар бағыныстылығына қарай облыстық ішкі істер басқармаларына жіберілсін.
2.3. Материалдар ресімделетін адамдарға ішкі істер органдарының барлық тіркелімдері бойынша тексеру жүргізілсін.
2.4. Облыс орталықтары мен Алматы қаласында тұратын адамдардан құжаттар қабылдау тікелей ішкі істер басқармаларының паспорт және бұрыштама жұмысы басқармаларында, ал басқа жерлерде - өтініш берушілерінің тұрғылықты жерлері бойынша қалалық, аудандық ішкі істер органдарында жүргізілсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы ІІМ-інің Паспорт және бұрыштама жұмысы бас басқармасына жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі - Ішкі
әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
ІІМ-інің
1997 жылғы 22 қыркүйектегі
N 344 бұйрығына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасына тұрақты тұру
үшін келетін Ресей Федерациясы азаматтарының
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуының
жеңілдетілген (тіркелімдік) тәртібіне байланысты
мәселелерді қарау тәртібі туралы
Нұсқау
Ресей Федерациясына тұрақты тұру үшін келетін Қазақстан Республикасы азаматтарының және Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келетін Ресей Федерациясы азаматтарының азаматтық алуының жеңілдетілген тәртібі туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Келісімді іске асыру мақсатында ішкі істер органдары өзінің практикалық қызметінде мыналарды басшылыққа алады:

1. Граждане Российской Федерации, прибывающие для постоянного проживания в Республику Казахстан, подают заявление об упрощенном (регистрационном) порядке приобретения гражданства Республики Казахстан на имя начальника ГУВД-УВД и представляют его в подразделение паспортной и визовой работы органа внутренних дел по месту постоянного жительства.
К заявлению о приобретении гражданства Республики Казахстан прилагаются:
- анкета-заявление установленного образца (Приложение N 2);
- копии паспорта, свидетельства о рождении (подлинник паспорта с отметкой о регистрации (прописке) предъявляется лично);
- квитанция об уплате государственной пошлины или документ, освобождающий от ее уплаты.
Граждане, имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан: ребенка (в том числе усыновленного), супруга (супругу), одного из родителей (усыновителей), сестру, брата, деда или бабушку, представляют также документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.).
Поступившие материалы регистрируются в журнале установленной формы (Приложение N 3) и направляются районными органами внутренних дел в Управления внутренних дел областей.
2. В отношении лица, ходатайствующего о приобретении гражданства Республики Казахстан, органы внутренних дел осуществляют проверку по прежнему и настоящему месту жительства о привлечении его к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо об отбывании им наказания по вступившему в законную силу приговору суда. После этого материалы в установленном порядке согласовываются с органами национальной безопасности. По получении мнения органа национальной безопасности выносится заключение об удовлетворении или отклонении ходатайства, которое утверждается начальником ГУВД-УВД или его заместителем.
3. Ходатайство о приобретении в упрощенном порядке гражданства Республики Казахстан отклоняется, если лицо, ходатайствующее об этом:
1) совершило преступление против человечества, предусмотренное международным правом, сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан;
2) призывает к нарушению единства и целостности территории Республики Казахстан;
3) осуществляет противоправную деятельность, наносящую ущерб государственной безопасности, здоровью населения;
4) разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду, противодействует функционированию государственного языка Республики Казахстан;
5) ранее было осуждено за террористическую деятельность;

1. Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келетін Ресей Федерациясының азаматтары Қазақстан Республикасының азаматтығын алудың жеңілдетілген (тіркелім) тәртібі туралы ҚІІБ-і, ІІБ-і бастығының атына өтініштер беріп, оны тұрақты тұратын жері бойынша ішкі істер органының паспорт және бұрыштама жұмысы бөлімшелеріне табыс етеді.
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтінішке мына құжаттар қоса тіркеледі:
- белгіленген үлгідегі (N 2 қосымша) анкета-өтініш;
- паспорттың, тууы туралы куәліктің көшірмесі. (Тіркелу (тіркелім) туралы белгі соғылған паспорттың түпнұсқасын жеке өзі табыс етеді);
- мемлекеттік баж төлеу туралы квитанция немесе оны төлеуден босататын құжат.
Қазақстан Республикасы азаматтарынан жақын туысқандарының бірі: баласы (оның ішінде асырап алған баласы), жұбайы (зайыбы), ата-аналарының бірі (асырап алушылар), әпкесі, ағасы, атасы немесе әжесі бар азаматтар сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық қатынасын (тууы туралы куәлікті, неке туралы куәлікті және т.б.) куәландыратын құжаттарды табыс етеді.
Түскен материалдар белгіленген үлгідегі журналға (N 3 қосымша) тіркеледі және оны аудандық ішкі істер органдары облыстардың ішкі істер басқармаларына жібереді.
2. Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтініш берген адамға қатысты ішкі істер органдары бұл адамның айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы не оның заң күшіне енген сот шешімі бойынша жазасын өтеуі туралы тексеруді жүзеге асырады. Бұдан кейін материалдар белгіленген тәртіпте ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісіледі. Ұлттық қауіпсіздік органының пікірі алынғаннан кейін өтінішті қанағаттандыру немесе қабылдамай тастау жөнінде қорытынды шығарылады, оны ҚІІБ-інің, ІІБ-нің бастығы немесе оның орынбасары бекітеді.
3. Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіпте алу туралы өтініш, егер өтініш иесі:
1) халықаралық құқықта көзделген адамзатқа қарсы қылмыс жасаса, Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне саналы түрде қарсы шықса;
2) Қазақстан Республикасының бірлігі мен аумақтық тұтастығының бұзылуына үндесе;
3) мемлекеттік қауіпсіздікке, халықтың денсаулығына нұқсан келтіретін құқыққа қарсы қызметті жүзеге асырса;
4) мемлекетаралық, ұлтаралық және діни өшпенділік тұтатып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік тілінің жұмыс істеуіне қарсы әрекет жасаса;
5) бұрын террористік әрекеті үшін сотталса;

6) признано судом особо опасным рецидивистом.
4. В случае отклонения ходатайства о приобретении гражданства Республики Казахстан органами внутренних дел выдается заявителю справка, в которой указывается кем и когда принято решение. Второй экземпляр указанной справки приобщается к материалам.
5. Управления (отделы) паспортной и визовой работы ГУВД-УВД областей регистрируют приобретение гражданства Республики Казахстан в журнале установленной формы (Приложение N 3).
6. Районные отделы внутренних дел, представившие материалы по вопросам приобретения гражданства, по получении решений из УВД областей в семидневный срок извещают заявителя о результатах рассмотрения ходатайств и принимают меры по его документированию.
В случае, если указанное лицо сменило место жительства, органы внутренних дел незамедлительно направляют сообщение о принятом решении в органы внутренних дел по новому месту жительства заявителя.
7. У лиц, принятых в упрощенном (регистрационном) порядке в гражданство Республики Казахстан, изымаются паспорта граждан Российской Федерации и направляются в органы внутренних дел по месту выдачи с сообщением о приобретении гражданства Республики Казахстан.
8. В случае если оба родителя приобрели гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, вместе с ними гражданство изменяется и у их несовершеннолетних детей. Сведения о детях старше 16 лет вносятся в журнал регистрации.
9. Дети, родители которых проживают раздельно, сохраняют гражданство родителя, на воспитании которого они находятся, если по этому поводу не состоялось иного соглашения между родителями.
10. Установленное гражданство детей по достижении ими совершеннолетия, один из родителей которых имеет гражданство Республики Казахстан, а другой гражданство Российской Федерации, может быть изменено в соответствии с законодательством Сторон в упрощенном порядке.
11. Гражданство детей не изменяется при изменении гражданства родителей, лишенных родительских прав. На изменение гражданства детей не требуется согласие родителей, лишенных родительских прав.
12. Органы внутренних дел осуществляется регистрацию приобретения гражданства в упрощенном порядке в срок, не превышающий трех месяцев.
13. Информацию о лицах, принятых в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, УПиВР УВД областей представляют в МВД Республики Казахстан по итогам каждого квартала.
14. Материалы о приобретении гражданства в упрощенном порядке по мере накопления, но не реже одного раза в год, подшиваются в отдельное дело, которое хранится в порядке, установленном для дел по приему в гражданство Республики Казахстан.
Журналы регистрации приобретения гражданства хранятся в УВД постоянно, в горрайотделах - 5 лет, после чего уничтожаются согласно Приказа МВД Республики Казахстан № 024 от 21 февраля 1994 года.
Главное управление паспортной
и визовой работы ДАП МВД
Республики Казахстан
Приложение N 3
______________________________________________________________
п/п !  Ф.И.О.   !год рождения!дата приема ! дата приобретения
!           !            !заявления   !  гражданства
____!___________!____________!____________!___________________

6) сот оны ерекше қауіпті кәнігі қылмыскер деп таныса, қабылданбай тасталады.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтініш қабылданбай тасталған жағдайда ішкі істер органдары өтініш иесіне шешімді кім және қашан қабылдағаны туралы анықтама береді. Көрсетілген анықтаманың екінші данасы материалдарға тіркеледі.
5. ҚІІБ-інің, ІІБ-інің паспорт және бұрыштама жұмысы басқармалары (бөлімдері) алынған Қазақстан Республикасының азаматтығын белгіленген үлгідегі журналға (N 3 қосымша) тіркейді.
6. Азаматтықты алу мәселелері жөнінде материалдарды ұсынған аудандық ішкі істер бөлімдері облыстардың ІІБ-ілерінен шешімдер алғаннан кейін жеті күндік мерзімде өтініш иесін өтініштердің қаралу қорытындылары туралы хабардар етіп, оны құжаттау жөнінде шаралар қолданады.
Егер аталған адам тұрғылықты жерін ауыстырса, ішкі істер органдары қабылданған шешім туралы өтініш иесінің жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына дереу хабар жібереді.
7. Жеңілдетілген (тіркелім) тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдардан Ресей Федерациясы азаматтарының паспорты алынып қойылады және ол берілген жері бойынша ішкі істер органдарына жіберіліп, иесінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаны хабарланады.
8. Егер ата-анасының екеуі де жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алған болса, олармен бірге олардың кәмелетке толмаған балаларының азаматтығы да өзгертіледі. 16 жастан асқан балалар туралы мәліметтер тіркелім журналына енгізіледі.
9. Ата-аналары бөлек тұратын балалар, егер осы мәселеде ата-аналар арасында өзге келісім жасалмаған болса, өздері тәрбие алатын ата-аналарының азаматтығын сақтап қалады.
10. Балалардың белгіленген азаматтығы олар кәмелетке толғаннан кейін ата-аналарының бірі Қазақстан Республикасының азаматтығына ие болса, ал екіншісі - Ресей Федерациясының азаматтығына ие болса, Тараптардың заңдарына сәйкес жеңілдетілген тәртіпте өзгертілуі мүмкін.
11. Ата-аналық құқықтарынан айрылған ата-аналар азаматтығы өзгерген кезде балалардың азаматтығы өзгермейді. Балалар азаматтығының өзгеруі үшін ата-аналық құқықтарынан айрылған ата-аналардың келісімі талап етілмейді.
12. Ішкі істер органдары жеңілдетілген тәртіпте азаматтық алынғанын үш айдан аспайтын мерзімде тіркеуді жүзеге асырады.
13. Облыстар ІІБ-лерінің ПжБЖ-лары Қазақстан Республикасының азаматтығына жеңілдетілген тәртіпте қабылданған адамдар туралы ақпаратты  әрбір тоқсан қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының ІІМ-іне тапсырады.
14. Жеңілдетілген тәртіпте азаматтық алынғаны туралы материалдар жинақталуына қарай, бірақ жылына кемінде бір рет Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау жөніндегі істер үшін белгіленген тәртіпте сақталатын жеке іске тіркеледі.
Азаматтық алуды тіркеу журналдары ІІБ-де ұдайы, қалалық, аудандық бөлімдерде 5 жыл сақталып, бұдан кейін Қазақстан Республикасы ІІМ-інің 1994 жылғы 21 ақпандағы N 24 Бұйрығына сәйкес жойылады.
Қазақстан Республикасының ІММ-і
ӘПД-інің Паспорт және бұрыштама
жұмысы бас басқармасы
3-қосымша
___________________________________________________________
N   | Аты-жөні,   | Туған  |  Өтініш   |  Азаматтық
реттік|   тегі      | жылы   |қабылданған| қабылданған
|             |        | мерзімі   |   мерзімі
_______|_____________|________|___________|______________
|             |        |           |
|             |        |           |
|             |        |           |
_________________________________________________________