Об утверждении правил содержания животных в городе Алматы
Решение XV cессии Алматинского городского Маслихата I созыва от 6 сентября 1997 года. Зарегистрировано управлением юстиции города Алматы 15 января 1998 года за № 5. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 2 июля 2008 года N 118
Сноска. Утратило силу  решением  Маслихата города Алматы от 2 июля 2008 года N 118.
В соответствии со статьей N 40  Закона  Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан", учитывая возросшее количество животных, содержащихся жителями города в домашних условиях, Алматинский городской Маслихат  РЕШИЛ
1. Утвердить правила содержания животных в городе Алматы, прилагается.
2. Акимам районов, по согласованию с соответствующими городскими службами, управлениями, кооперативами собственников помещений определить санитарные зоны и оборудовать специальные площадки для выгула животных.
3. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам социальной защиты малоимущих, охране здоровья, продовольствия и сферы обслуживания населения (Байсарина А.Ж.).
Председатель
ХV-й сессии Алматинского
городского Маслихата I-го созыва
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва
Приложение
к решению ХV-й сессии
Алматинского городского Маслихата
I-го созыва 6 сентября 1997 года
ПРАВИЛА СОДЕРЖАНИЯ ЖИВОТНЫХ В г. АЛМАТЫ
Раздел А.
1. Общие положения
1.1. Настоящие правила распространяются на всех владельцев животных в г.Алматы включая организации и предприятия независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
1.2. Обязательным условием содержания животных является:
- регистрация с ежегодной перерегистрацией, вакцинация против особо опасных инфекционных болезней, обработка против паразитарных заболеваний и диагностические исследования, начиная с 2,5-3-х месячного возраста в государственных районных ветеринарных лечебницах по месту жительства. Вновь приобретенные животные должны быть зарегистрированы в районных ветеринарных лечебницах в 2-х недельный срок с получением регистрационного удостоверения.
- соблюдение санитарно-гигиенических, ветеринарно-санитарных правил и норм.
1.3. Животные не допускаются к участию в выставке и племенном смотре при отсутствии регистрационного удостоверения.
1.4. Продажа и вывоз животных за пределы города, разрешается только при оформлении ветеринарного свидетельства установленного образца, где указывается дата вакцинации и дегельминтизации, которое выдается Комитетом ветеринарии г. Алматы на основании регистрационного удостоверения.

Алматы қаласында хайуанаттар ұстау тәртiбiн бекiту туралы
Алматы қалалық Мәслихатының шешімі І сайланған XV сессиясының 1997 жылғы 6 қыркүйектегi Алматы қалалық Әділет басқармасымен 1998 жылғы 15 қантарда N 5 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2008 жылғы 2 шілдедегі N 118 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2008 жылғы 2 шілдедегі N 118  шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар туралы"  Z934100_  Қазақстан Республикасы Заңының N 40 бабына сәйкес, үй жағдайында қала тұрғындары ұстайтын хайуанаттар санының өсуiн ескере отырып Алматы қалалық Мәслихаты шешiм қабылдады.
1. Алматы қаласында хайуанаттар ұстау тәртiбi бекiтiлсiн, берiлiп отыр.
2. Аудан әкiмдерiне тиiстi қала қызметтерiмен және басқармалармен келiсiм бойынша аудандардағы санитарлық аймақтарды белгiлесiн және хайуанаттарды серуендетуге арналған арнайы алаңдарды жабдықтасын.
3. Осы шешiмнiң орындалуын қадағалау халықты әлеуметтiк қорғау
денсаулық сақтау, азық-түлiк пен қызмет көрсету саласы мәселелерi
жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға жүктелсiн (А.Ж. Байсарина).
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
ХV сессиясының
төрағасы
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
хатшысы
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының 1997 жылғы
6 қыркүйектегi XV сессиясына
қосымша
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНДА ХАЙУАНАТТАР ҰСТАУ ТӘРТIБI
А. Тарау. I. Жалпы ережелер
1.1. Осы тәртiп ведомстволық бағыныстылығы мен меншiктiң санына қарамастан ұйымдар мен кәсiпорындарды қоса алғанда Алматы қаласындағы хайуанаттардың барлық иелерiне қолданылады.
1.2. Хайуанаттарды ұстаудың мiндеттi шарттары төмендегiдей:
- Жыл сайын қайта тiркеу жасау, аса қауiптi жұқпалы ауруларға қарсы егiлу, жұқпалы ауруларға қарсы шаралар қолдану және тұрғылықты жерi бойынша мемлекеттiк аудандық ветеринарлық емханаларда 2,5 - 3 айлықтарынан бастап диагностикалық тексерiс. Жаңадан алынған хайуанаттар екi апта мерзiмде аудандық ветеринарлық емханаларда тiркелiп, осы жөнiнде тiркеу куәлiгiн алуға тиiс;
- санитарлық-гигиеналық, ветеринарлық-санитарлық тәртiп пен норманы сақтау.
1.3. Хайуанаттар тiркеу куәлiгiнсiз көрмеге қатысуға және тұқымдық байқауға жiберiлмейдi.
1.4. Хайуанаттарды қаладан тысқары жерге сату мен әкетуге тек белгiленген үлгiдегi ветеринарлық куәлiк толтырылғанда ғана рұқсат етiледi, онда тiркеу куәлiгi негiзiнде Алматы қаласының Ветеринария Комитетi беретiн вакцинация және дегельминтизация күнi көрсетiледi.

1.5. Запрещается купание животных в водоемах и реках.
1.6. Животное изымается и изолируется, по решению ветеринарного специалиста.
2. Обязанности владельцев животных
2.1. Владельцы животных обязаны:
- содержать их в соответствии с биологическими особенностями, гуманно обращаться с животными, не оставлять их без присмотра, а в случае заболевания вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи;
- поддерживать надлежащее санитарное состояние в местах их содержания и прогулок;
- по требованию специалистов государственных ветеринарных учреждений своевременно представлять животных для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
- принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих людей и животных;
- при невозможности дальнейшего содержания, передать животное другому владельцу или сдать в ветеринарное учреждение;
- о приобретении, потере или гибели животного сообщать в органы государственной ветеринарной службы по месту жительства.
- при нанесении животными покусов человеку или животному владельцы обязаны немедленно сообщить об этом в ближайшие медицинские и ветеринарные учреждения, животных доставлять в государственную ветеринарную лечебницу для осмотра и карантинирования под наблюдением ветеринарных специалистов.
2.2. Все расходы связанные по содержанию животных в изоляторе государственной ветеринарной лечебницы возмещаются за счет владельцев в соответствии со статьей N 28 пункта 3 Указа Президента Республики Казахстан имеющего силу  Закона   "О ветеринарии" N 2376 от 25.07.95 г.
2.3. Для вывоза и уничтожения трупов сообщать в спецавтотранспортное предприятие по вывозу твердых бытовых отходов. Выбрасывать трупы или зарывать их в землю запрещается.
3. Права владельцев животных
3.1. Любое животное является собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняется законом.
Раздел Б: Содержание собак и кошек
4.1. Разрешается:
- содержание животных в жилых помещениях, в т.ч. в квартирах, где проживают две и более семей, не связанных родственными отношениями, при условии их согласия и отсутствия у соседей медицинских противопоказаний.
- появление с собакой на коротком поводке и в наморднике в организациях, предприятиях и учреждениях, непродовольственных магазинах и т.д.
- перевозить животных всеми видами транспорта при соблюдении условий, исключающих беспокойство пассажиров.
4.2. Запрещается:
- выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах общего пользования и в транспорте без поводка и намордника, а также лицам в нетрезвом состоянии и детям до 14 лет.
- содержать животных в местах общего пользования: кухнях, коридорах, на лестничных площадках, чердаках, в подвалах, а также на балконах и лоджиях.
- загрязнение животными подъездов, лестничных площадок, лифтов, а также спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территории парков, Если животное оставило экскременты в этих местах, они должны быть убраны владельцем.
- разведение собак и кошек с целью использования их шкур и мяса.
- проведение собачьих боев без разрешения Комитета ветеринарии города.

1.5. Хайуанаттарды суаттар мен өзендерге шомылдыруға тыйым салынады.
1.6. Хайуанаттар ветеринарлық маманның ұйғарымы бойынша әкетiледi және оқшауландырылады.
2. Хайуанаттар иелерiнiң мiндеттерi
2.1. Хайуанаттар иелерi мiндеттi:
- оларды биологиялық ерекшелiктерiне сәйкес күтуге, iзгiлiкпен қарауға, қараусыз тастамауға, ал ауырған жағдайда ветеринарлық көмекке өз уақытында жүгiнуге;
- оларды ұстайтын және серуендететiн орындарды тұрақты санитарлық жағдайда ұстауға;
- мемлекеттiк ветеринарлық мекемелер мамандарының талабы бойынша хайуанаттарды өз уақытында тексеруге, диагностикалық тексерiс пен емдеу-сақтандыру шараларына ұсынуға;
- адамдар мен хайуанаттар ортасының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қажеттi шараларды қабылдауға;
- бұдан әрi күтiп ұстау мүмкiн болмаса, хайуанатты басқа иеге беруге немесе ветеринарлық мекемеге беруге;
- хайуанатты алғандығы, жоғалтқандығы немесе өлгендiгi туралы тұрғылықты жердегi мемлекеттiк ветеринарлық қызметке хабарлауға;
- хайуанаттар адамға немесе хайуанатқа жарақат салса, хайуанат иесi бұл туралы кешiктiрмей таяудағы медициналық және ветеринарлық мекемеге жеткiзуге, ветеринарлық маманның бақылауымен тексерiс пен оқшаулау үшiн мемлекеттiк ветеринарлық емханаға жеткiзуге.
2.2. Хайуанатты мемлекеттiк ветеринарлық емхананың оқшауханасында ұстауға байланысты барлық шығын "Ветеринария туралы" 25.07.95 ж. N 2376  U952376_  Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлығының 28 бабының 3 тармағына сәйкес хайуанат иесi есебiнен өтеледi.
2.3. Өлiктердi әкету мен тасу үшiн қатты тұрмыстық қалдықтарды тасу жөнiндегi арнайы көлiк кәсiпорынына хабарлануға тиiс. Өлiктi лақтыруға немесе оны жерге көмуге тыйым салынады.
3. Хайуанат иелерiнiң құқығы
3.1. Кез келген хайуанат оның иесiнiң меншiгi болып табылады және барлық меншiк түрi сияқты заңмен қорғалады.
Б. Тарау. Ит пен мысық ұстау
4.1. Рұқсат етiледi:
- Туысқандық қатынастары жоқ екi және одан да көп отбасы тұратын пәтерлерде, тұрғынжайда, олардың келiсiмiмен және көршiлердi медициналық қарсы айғақ болмаған жағдайда хайуанаттар ұстауға;
- ұйымдарда, кәсiпорындар мен мекемелерде азық-түлiк емес дүкендерде және т.б. орындарда иттi қысқа баумен және тұмылдырықпен алып жүруге;
- жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайда бақтау арқылы хайуанаттарды барлық көлiктермен тасуға;
4.2. Тыйым салынады:
- қоғамдық орындар мен көлiкте бау мен тұмылдырықсыз серуендетуге, сондай-ақ мас күйiндегi адамдар мен 14 жасқа дейiнгi балалардың алып жүруiне;
- хайуанаттарды қоғамдық орындарда, ас үйде, дәлiзде, баспалдақ алаңында, шатырда, подвалда, сондай-ақ балкон мен лоджияда ұстауға;
- хайуанаттардың кiре-берiс, баспалдақ алаңын, лифтiнi, сондай-ақ спорт, балалар алаңын, жасыл желектi, тротуарды, парк аумағын ластауына. Егер хайуанат осы орындарда нәжiс тастап кетсе, оны иесi жинауға тиiс;
- ит пен мысықты терiмен ет үшiн өсiруге;
- қала Ветеринария Комитетiнiң рұқсатынсыз ит сайыстарын өткiзуге.

4.3. Собаки и кошки находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, поликлиник, аптек, предприятий бытового обслуживания, и пр., считаются безнадзорными и подлежат отлову специальными службами.
4.4. При выгуле собак около жилых домов обеспечивать тишину, предотвращать лай собак. Выгул следует проводить на специально отведенных для этой цели площадках.
При переходе через улицу и вблизи магистралей держать собаку на поводке во избежание дорожно-транспортного происшествия.
5. Содержание домашних сельскохозяйственных
животных, птиц и пчел
В санитарной зоне запрещается содержание, выпас, перегон сельскохозяйственных животных, птиц и пчел. Санитарная зона определяется решением акима района.
5.1. Домашние сельскохозяйственные животные, птицы и пчелы должны содержаться в специально оборудованных закрытых помещениях, расположенных на расстоянии от жилых домов индивидуального сектора, от территории школ, лечебных и детских учреждений, парков, зоопарка, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, многоквартирных домов, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаториев, искусственных водоемов, артезианских колодцев и от берегов рек Малая Алматинка, Весновка, Большая Алматинка и их притоков, в соответствии с действующими нормативами.
В одноэтажных домах при проживании в них более одной семьи разрешается содержание животных, птиц и пчел с согласия соседних семей, проживающих в этом доме, при соблюдении установленных ветеринарно-санитарных правил.
5.2. Содержание экзотических животных возможно только с разрешения Комитета ветеринарии города.
5.3. Скотопомещение ежемесячно белить известью и еженедельно дезинфицировать; навоз, объедки кормов и мусор своевременно вывозить в специально-отведенные для этого места.
5.4. В целях борьбы с мухами, переносчиками различных инфекционных заболеваний, в период с апреля по ноябрь месяцы места содержания домашних животных и птиц обрабатывать не реже 1 раза в неделю инсектицидными препаратами.
5.5. Выгул скота на улицах, площадях, скверах, в парках и других местах общего пользования не разрешается.
5.6. Содержать диких и домашних животных в зооуголках детских дошкольных учреждений, школ, дворцов школьников, кооперативах только с разрешения Комитета ветеринарии города.
5.7. Разрешается ввоз и перевозка животных всеми видами транспорта при условии соблюдения Порядка, утвержденного 2 октября 1996 г. Главным Госветинспектором Республики Казахстан.
Раздел В: Ответственность владельцев животных за
несоблюдение настоящих правил

4.3. Дүкенде, ауруханада, дәрiханада, тұрмыс қажетiн өтеу кәсiпорындарында және т.б. жерлерде байлап қалдырған хайуанаттарды қоспағанда қоғамдық орындарда иесiз жүрген ит пен мысық қараусыз болып саналады және арнайы қызметтердiң аулауына жатады.
4.4. Тұрғын үйдiң төңiрегiне иттi серуендеткен кезде тыныштық сақтауға, иттердi үргiзбеуге мiндеттi.
Бұл хайуанаттар арнайы бөлiнген алаңдарда ғана серуендетiлуге тиiс:
- көшеден өткенде және жол жанынан жүргенде жол көлiк оқиғасын болдырмау үшiн иттi бауынан ұстау қажет.
5. Үй, ауыл шаруашылық хайуанаттарын, құстар мен
араны ұстау
Санитарлық аймақта ауыл шаруашылық хайуанаттарын, құстар мен араны жаюға, айдап өтуге ұстауға тыйым салынады. Санитарлық аймақ аудан әкiмiнiң шешiмiмен белгiленедi.
5.1. Үй хайуанаттары, құстар мен ара жеке сектордағы тұрғын үй, мектеп, емдеу мен балалар мекемелерi, парк, хайуанаттар паркi, стадиондар, қоғамдық тамақтандыру кәсiпорны, сауда, жеңiл өнеркәсiпорны, көп пәтерлi үй, жалпы демалыс орны, балалар сауықтыру лагерi, демалыс үйi, санаторий аумағынан, жасанды суат, шыңырау құдық пен Кiшi Алматы, Весновка, Үлкен Алматы өзендерi мен олардың ағыстары жағалауынан қолданыстағы нормативтерге сәйкес қашықтықта орналасқан арнайы жабдықталған жабық ғимаратта ұстауға тиiс.
Бiр қабатты үйлерде бiрден артық отбасы тұрса белгiленген ветеринарлық-санитарлық тәртiптi сақтай отырып осы үйде тұратын көршi отбасылардың келiсiмiмен хайуанаттарды, құстар мен араны ұстауға болады.
5.2. Экзотикалық хайуанаттарды ұстауға қала ветеринария комитетiнiң арнайы рұқсаты қажет.
5.3. Қоражай ай сайын ақталып, апта сайын дезинфекциялануға тиiс, қи, азық қалдығы мен боқсық бұл үшiн арнайы бөлiнген жерге өз уақытында әкетiлуi қажет.
5.4. Сәуiр мен қараша айларының бойында шыбынмен, әртүрлi жұқпалы ауруларды таратушылармен күресу мақсатында үй хайуанаттарын мен құстарды ұстайтын орынды аптасына кемiнде бiр рет инсектицидтiк препараттармен өңдеп отыру керек.
5.5. Малды көшеде, алаңда, бақта, паркте және басқа қоғамдық орындарда жаюға тыйым салынады.
5.6. Балалардың мектепке дейiнгi мекемелерiнде, мектептерде, оқушылар сарайында, кооперативтерде, жабайы және үй хайуанаттары тек қаланың Ветеринария комитетiнiң рұқсатымен ғана ұстауға.
5.7. Қазақстан Республикасы Бас Мемветинспекторының 1996 ж. 2 қазанда бекiткен тәртiптi сақтау бойынша көлiктiң барлық түрлерiнде хайуанаттарды әкелуге және тасуға рұқсат етiледi.
В. Тарау. Хайуанат иелерiнiң осы тәртiптi
сақтау жөнiндегi жауапкершiлiгi

6.1. За несоблюдение настоящих Правил владельцы животных несут ответственность в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу  Закона   "О ветеринарии" N 2376 от 25.07.95 г. и  Кодексом  Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" № 155-II ЗРК от 30 января 2001 года. <*>
Сноска. Пункт 6.1. - с изменениями, внесенными   решением   IX сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 04.04.2001.
6.2. Вред причиненный здоровью граждан, или ущерб, нанесенный имуществу животными, возмещаются в установленном Законом порядке за счет хозяев животных.

6.1. Осы Тәртiптi сақтамағандығы үшiн хайуанаттар иелерi   U952376_   "Ветеринария туралы" 25.07.95 ж. N 2376 Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлығына және 2001 жылғы 30 қаңтардағы N 155-ІІ ЗРҚ "Әкімшіліктік құқық бұзушылық туралы"   K010155_   Қазақстан Республикасы Кодексімен сәйкес жауапкершiлiк көтередi.<*>
Ескерту. 6.1 тармақ өзгертілді - Алматы қалалық Мәслихатының ІІ сайланған ІХ сессиясының 2001 жылғы 04 сәуірдегі  шешімімен .
6.2. Азаматтың денсаулығына келтiрiлген зақым немесе хайуанаттың мүлiкке келтiрген залал заңда белгiленген тәртiппен хайуанат иесi есебiнен өтеледi.
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты XV сессиясының
төрайымы
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы