Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан N 37 от 26 июня 1995 года "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость"
Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 20 марта 1998 г. N 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 27.03.1998 г. за N 77. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 20 марта 1998 года N 18 "Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан N 37 от 26 июня 1995 года "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В связи с внесением изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан
Z970200_
"О налогах и других обязательных платежах в
бюджет" от 8.12.97 года N 200-1 ЗРК, а также в целях упорядочения сумм,
предъявляемых к возмещению из бюджета ПРИКАЗЫВАЮ:
Утвердить прилагаемые к настоящему приказу изменения и дополнения в
Инструкцию N 37 от 26 июня 1995 года
V950077_
.
И.о. Председателя
В приложение 1 "Декларация по налогу на добавленную стоимость" (форма
200(1-97).
В Раздел "Начисление НДС"
Содержание строки 5 изложить в следующей редакции:
"5 Корректировка (+/-) облагаемого оборота"
Дополнить строкой 7б следующего содержания:
---------------------------------------------------------------------------
7б !Доля облагаемого по нулевой ставке  !7б!         %!
!оборота в общем обороте (сумма строк!  !          !
!3 и 4, поделенная на строку 7)      !  !          !
---------------------------------------------------------------------------
"
Раздел "Сумма НДС, относимая в зачет" дополнить строкой 21а следующего
содержания:
---------------------------------------------------------------------------
21а! В том числе сумма отнесенного в зачет НДС, уплаченного  !21а!      !
!(подлежащего уплате) поставщикам товаров (работ, услуг), !   !      !
! использованных на производство и реализацию товаров,    !   !      !
! отгруженных по нулевой ставке (умножьте строку 20 на    !   !      !
!долю, указанную в строке 7б)                             !   !      !
---------------------------------------------------------------------------
Раздел "Расчеты по НДС за отчетный период" изложить в следующей
редакции:
"Расчеты по НДС за отчетный период
---------------------------------------------------------------------------

"Қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің 1995 жылғы 26 маусымдағы N 37 ~V950077 Нұсқаулығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН 1998 жылғы 20 наурыз N 18. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 наурызда тіркелді. Тіркеу N 77. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
31. "Қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi салық комитетiнiң 1995 жылғы 26
маусымдағы N 37 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1998 жылғы
20 наурызындағы N 18
V980077_
бұйрығы.
-----------------------------------------------------
"Қосылған құн салығы жөніндегі декларация" (200 (1-97) нысан)
1-қосымшасына.
"ҚҚС есептеу" бөліміне:
5-жолдың мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық салынатын айналыстың 5-үйлестірілуі" мынадай мазмұндағы
7б-жолмен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
|    |Жалпы айналыстағы нөлдік ставка бойынша салық|    |         |       |
| 7б |салынатын айналыстың үлесі (7-жолға бөлінген | 7б |        %|       |
|    |3 және 4-жолдардың сомасы)                   |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
"Қосып есептелуге тиісті ҚҚС сомасы" бөлімі мынадай мазмұндағы
21а-жолмен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
|    |оның ішінде, нөлдік ставка бойынша жіберілген| 21а|         |       |
|21а |тауарларды өндіруге және өткізуге пайдаланыл.|    |         |       |
|    |ған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсету.  |    |         |       |
|    |лерді) берушілерге төленген (төленетін), қо. |    |         |       |
|    |сып есептелуге тиісті ҚҚС сомасы (20-жолды   |    |         |       |
|    |7б-жолда көрсетілген үлеске көбейтіңіз)      |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
"Есепті кезеңдегі ҚҚС бойынша есеп айырысулар" мынадай редакцияда
жазылсын:
"Есепті кезеңдегі ҚҚС бойынша есеп айырысулар"
_________________________________________________________________________

22 !Сумма НДС, подлежащая уплате за отчетный период     !22 !        !
!(строка 10 минус строка 21)                         !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
23 !Превышение суммы НДС, относимой в зачет, над суммой !23 !        !
!начисленного налога за отчетный период (строка 21   !   !        !
!минус строка 10)                                    !   !        !
---------------------------------------------------------------------------

| 22 |Есепті кезеңде төленуге тиісті ҚҚС сомасы    | 22 |         |       |
|    |(10-жол минус 21-жол)                        |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 23 |Есепті кезеңде есептелген салықтың сомасына  | 23 |         |       |
|    |қосылуға тиісті ҚҚС сомасының артығы (21-жол |    |         |       |
|    |минус 10-жол)                                |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|

23а!Сумма НДС, подлежащая возврату (строка 21а минус    !23а!        !
!строка 10)                                          !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
23б!Сумма НДС, переносимая в счет предстоящих платежей  !23б!        !
!по НДС (строка 23 минус 23а)                        !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
24 !Текущие платежи и зачеты, перенесенные из           !24 !        !
!предыдущего периода (Приложение А, строка 6)        !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
25 !Сумма НДС, подлежащая уплате в бюджет (срока 22     !25 !        !
!минус строка 24)                                    !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
26 !Сумма НДС, переносимая в счет предстоящих платежей  !26 !        !
!(строка 24 плюс строка 23б минус строка 22 )        !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
27 !Сумма НДС, подлежащая возврату из бюджета за        !27 !        !
!предыдущие отчетные периоды (Приложение А,строка 5а)!   !        !
---------------------------------------------------------------------------

| 23а|Қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасы (21а жолы минус| 23а|         |       |
|    |10-жол)                                      |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 23б|ҚҚС бойынша алдағы төлемдердің есебіне       | 23б|         |       |
|    |ауыстырылатын ҚҚС сомасы (23-жол 23а жолы)   |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 24 |Бұрынғы кезеңнен ауыстырылған ағымдағы       | 24 |         |       |
|    |төлемдер мен есептер (А қосымшасы, 6-жол)    |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 25 |Бюджетке төленуге тиісті ҚҚС сомасы (22-жол  | 25 |         |       |
|    |минус 24-жол)                                |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 26 |Алдағы төлемдердің есебіне ауыстырылатын ҚҚС | 26 |         |       |
|    |сомасы (24-жол плюс 23б-жол минус 22-жол)    |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 27 |Бұрынғы есепті кезеңдер үшін бюджеттен қайта.| 27 |         |       |
|    |рылуға тиісті ҚҚС сомасы (А-қосымшасы, 5а жо.|    |         |       |
|    |лы)                                          |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|

28 !Превышение суммы расходов, относимых на вычеты,     !28 !        !
!связанных с получением дохода от реализации товаров !   !        !
!(работ, услуг) над суммой дохода                    !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
29 !Сумма НДС, подлежащая возврату по статье 73.1(строка!29 !        !
!23а плюс строка 27 минус строка 28)                 !   !        !
---------------------------------------------------------------------------
В приложение А:
Содержание строки 5 изложить в следующей редакции:
---------------------------------------------------------------------------
5  !Сумма НДС, перенесенная в счет предстоящих платежей   !           !
!из предыдущего периода                                !           !
---------------------------------------------------------------------------
Дополнить строкой 5а следующего содержания:
---------------------------------------------------------------------------
5а !Сумма НДС, подлежащая возврату за предыдущие периоды  !           !
!(указывается, если возврат не был произведен).        !           !
!Вносится в строку 27 страницы 1                       !           !
---------------------------------------------------------------------------
Строку 6 изложить в следующей редакции:
---------------------------------------------------------------------------
6  !Общая сумма текущих платежей и зачетов, перенесенных  !           !
!из предыдущих периодов, зачитываемая в счет предстоя- !           !
!щих платежей (сумма строк 4 и 5). Вносится в строку 24!           !
!страницы 1.                                           !           !
---------------------------------------------------------------------------
В Инструкцию "По построчному заполнению Декларации по НДС":
Седьмой абзац раздела "Начисление НДС" дополнить текстом следующего
содержания:
"Также, если у Вас имеется оборот, облагаемый по нулевой ставке, рассчитайте его процент в общем обороте и укажите полученную величину в строке 7б."
Раздел "Сумма НДС, относимая в зачет" дополнить абзацем последним следующего содержания:
"Строка 21а. При наличии оборотов, облагаемых по нулевой ставке, вы имеете право на возврат сумм НДС, уплаченных (подлежащих уплате) поставщикам товаров (работ, услуг), использованных на производство и реализацию товаров, отгруженных по нулевой ставке. Для этого, из общей суммы НДС, отнесенного в зачет, выделите сумму НДС, приходящуюся на товары, отгруженные по нулевой ставке, умножив сумму НДС, отнесенного в зачет, указанную в строке 20, на долю облагаемого по нулевой ставке оборота, указанную в строке 7б."
Второй абзац раздела "Расчет НДС за отчетный период" дополнить текстом следующего содержания:

| 28 |Табыстың сомасынан тыс, тауарларды (жұмыстар.| 28 |         |       |
|    |ды, қызметтерді), өткізуден алынған табысқа  |    |         |       |
|    |байланысты, шегерілуге тиісті шығыстар сома. |    |         |       |
|    |сының артығы                                 |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 29 |73.1 бабы бойынша қайтарылуға тиісті ҚҚС со. | 29 |         |       |
|    |масы (23а жолы плюс 27-жол минус 28-жол)     |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
А қосымшасына:
5-жолдың мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:
_________________________________________________________________________
|  5 |Бұрынғы кезеңнен алдағы төлемдердің есебіне  |           |          |
|    |ауыстырылған ҚҚС сомасы                      |           |          |
|____|_____________________________________________|___________|__________|
Мынадай мазмұндағы 5а жолымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
|  5а|Бұрынғы кезеңнің қайтарылуға тиісті ҚҚС      |           |          |
|    |сомасы (егер қайтару жасалмаса, көрсетіледі).|           |          |
|    |1-беттің 27-жолына енгізілді.                |           |          |
|____|_____________________________________________|___________|__________|
6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
_________________________________________________________________________
|  6 |Алдағы төлемдердің есебіне қосылатын, бұрынғы|           |          |
|    |кезеңдерден ауыстырылған ағымдағы төлемдер   |           |          |
|    |мен есептердің жалпы сомасы (4 және 5-жолдар.|           |          |
|    |дың сомасы). 1-беттің 24-жолына енгізіледі.  |           |          |
|____|_____________________________________________|___________|__________|
"ҚҚС жөніндегі Декларацияны жолдармен толтыру жөнінде" Нұсқаулығына:
"ҚҚС есептеу" бөлімінің 7-абзацы мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Сондай-ақ, егер Сіздің нөлдік ставкамен салық салынатын айналысыңыз болса, оның процентін жалпы айналысқа бөліңіз және шыққан көлемді 7а жолында көрсетіңіз."
"Есептелуге тиісті ҚҚС сомасы" бөлімі мынадай мазмұндағы соңғы абзацпен толықтырылсын:
"21а жолы. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналыстар болған жағдайда, нөлдік ставка бойынша жіберілген тауарларды өндіруге және өткізуге пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) берушілерге төленген, ҚҚС сомасын қайтарып алуға сіздің құқыңыз бар. Бұл үшін есептемеге енгізілген ҚҚС жалпы сомасынан нөлдік ставка бойынша жіберілген тауарларға келетін ҚҚС сомасын, 20-жолда көрсетілген, есептемеге енгізілген ҚҚС сомасын 7б жолында көрсетілген айналыстың нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын үлеске көбейте отырып, бөліп алыңыз."
"Есепті кезеңдегі ҚҚС есебі" бөлімінің екінші абзацы мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:

"Если у вас имеются облагаемые по нулевой ставке обороты, укажите в строке 23а сумму НДС, подлежащую возврату из бюджета за отчетный период. Для определения ее величины вычтите из суммы НДС, уплаченной поставщикам товаров (работ, услуг), использованных на производство и реализацию товаров, отгруженных по нулевой ставке, и указанную в строке 21а, сумму НДС, начисленную за отчетный период, указанную в строке 10. Полученная величина подлежит возврату из бюджета, а оставшаяся сумма превышения, определенная как разница между суммами НДС, указанными в строках 23 и 23а, зачитывается в счет предстоящих платежей и указывается в строке 23б."
В четвертом абзаце слова "в строке 25" заменить словами "в строке 22".
Пятый абзац изложить в следующей редакции:
"Строка 26. В этой строке указывается сумма НДС, переносимая в счет предстоящих платежей, определяемая как сумма строк 24 и 236, уменьшенная на строку 22."
Дополнить абзацами шестым, седьмым и восьмым следующего содержания:
"Строка 27. Эта строка заполняется в том случае, если за предыдущий отчетный период у вас были обороты, облагаемые по нулевой ставке и при этом образовалась сумма НДС, подлежащая возврату из бюджета, и возврат не был произведен. При заполнении этой строки укажите сумму НДС, подлежащую возврату за предыдущие периоды.
Строка 28. Эта строка заполняется налогоплательщиками, у которых в отчетном периоде произведена отгрузка товаров по нулевой ставке, на основании предварительного расчета по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период. Если согласно предварительному расчету по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период у вас образовались убытки, укажите сумму убытка в этой строке.
Строка 29. В этой строке вы указываете общую сумму НДС, подлежащую возврату из бюджета, включая сумму НДС, подлежащую возврату за предыдущий период, уменьшенную на сумму полученного убытка."
Первый абзац раздела "Приложения" дополнить текстом следующего содержания:
"При этом, Вам необходимо иметь в виду, что строка 5а приложения
заполняется в том случае если в предыдущем периоде не был произведен
возврат НДС. Кроме того, если величина, указанная в строке 23а на странице
1 Декларации, превышает величину, указанную в строке 23, то для
определения общей суммы НДС, подлежащей возврату, необходимо к сумме НДС,
указанной в строке 5а этого приложения, прибавить сумму НДС, указанную в
строке 5, умноженную на величину, указанную в строке 7б на странице 1."
В упрощенную форму декларации по НДС (форма 200S (5-97):
В раздел "Начисление НДС":
Содержание строки 3 изложить в следующей редакции:
"3 Корректировка облагаемого оборота"
Дополнить строкой 5б следующего содержания:
---------------------------------------------------------------------------

"Егер сізде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналыс болса, есепті кезең үшін бюджеттен қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасын 23а жолында көрсетіңіз. Оның көлемін анықтау үшін, нөлдік ставка бойынша жіберілген тауарларды өндіруге және өткізуге пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) берушілерге төленген, және 21а жолда көрсетілген ҚҚС сомасынан 10-жолда көрсетілген есепті кезеңде жинақталған ҚҚС сомасын шығарып тастаңыз. Алынған көлем бюджеттен қайтарылуға жатады, ал 23 және 23а жолдарында көрсетілген ҚҚС сомалары арасындағы айырмашылық ретіндегі қалған артық сома алдағы төлемдердің есебіне қосылады және 23б жолында көрсетіледі."
Төртінші абзацта "25-жолда" деген сөздер "22-жолда" деген сөздермен ауыстырылсын.
5-абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"26-жол. 22-жолға кемітілген, 24 және 23б жолдарының сомасы ретінде анықталған, алдағы төлемдердің есебіне ауыстырылатын ҚҚС сомасы көрсетіледі."
Мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"27-жол. Мұндай жол, егер сізде бұрынғы есепті кезеңде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналысыңыз болса, бұл ретте бюджеттен қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасы жиналып қалса және қайтару жасалмаса, толтырылады. Бұл жолды толтырған кезде А қосымшасының 5б жолында көрсетілген өткен кезең үшін қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасын көрсетіңіз.
28-жол. Есепті кезеңде заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы бойынша алдын ала есеп айырысу негізінде, нөлдік ставка бойынша есепті кезеңде тауарлар жіберуді жүргізген салық төлеушілер толтырады. Егер заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы бойынша алдын ала есеп айырысуға сәйкес есепті кезеңде сізді зиян пайда болса, зиянның сомасын осы жолда көрсетіңіз.
29-жол. Бұл жолда сіз бюджеттен қайтарылуға тиісті ҚҚС жалпы сомасын, ұшыраған зиянның сомасы шегерілген, бұрынғы кезең үшін қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасымен қоса көрсетесіз."
"Қосымшалар" бөлімінің бірінші абзацы мынадай мазмұнды мәтінмен толықтырылсын:
"Бұл ретте сіз қосымшаның 5а жолы, егер бұрынғы кезеңде ҚҚС қайтару
жүргізілмеген жағдайда ғана, толтырылатынын ескеруіңіз қажет. Одан басқа,
декларацияның 1-бетіндегі 23а жолында көрсетілген көлем 23-жолда
көрсетілген көлемнен артық болса, онда қайтарылуға тиісті ҚҚС жалпы
сомасын анықтау үшін осы қосымшаның 5а жолында көрсетілген ҚҚС сомасына
1-беттің 7б жолында көрсетілген көлемге көбейтілген, 5-жолда көрсетілген
ҚҚС сомасын қосу қажет."
ҚҚС (200 (1-97) нысан) бойынша декларацияның оңайлатылған нысанына:
"ҚҚС есептеу бөліміне":
3-жолдың мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық салынатын айналыстың 3-үйлестірілуі"
Мынадай мазмұндағы 5б жолымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________

5б!Доля облагаемого по нулевой ставке оборота в общем   !5б!    % !
!обороте (строка 2, поделенная на строку 5)           !  !      !
---------------------------------------------------------------------------
Раздел "Сумма НДС, относимая в зачет" дополнить строкой 13а
следующего содержания:
---------------------------------------------------------------------------
13а!В том числе сумма отнесенного в зачет НДС, уплаченного  !13а  !     !
!(подлежащего уплате) поставщикам товаров (работ, услуг),!     !     !
!использованных на производство и реализацию товаров,    !     !     !
!отгруженных по нулевой ставке (умножьте строку 12 на    !     !     !
!долю, указанную в строке 5б)                            !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
Раздел "Расчеты по НДС за отчетный период" изложить в следующей
редакции:
"Расчеты по НДС за отчетный период
---------------------------------------------------------------------------

| 5б |Жалпы айналыстағы нөлдік ставка айналысы     | 5б |        %|       |
|    |бойынша салық салынатын үлес (5-жолға бөлін. |    |         |       |
|    |ген 2-жол,)                                  |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
"Есептемеге қосылатын ҚҚС сомасы" бөлімі мынадай мазмұндағы 13а
жолымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
| 13а|Оның ішінде өлдік ставка бойынша жіберілген  | 13а|         |       |
|    |тауарларды өндіруге және өткізуге пайдаланыл.|    |         |       |
|    |ған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсету.  |    |         |       |
|    |лерді) берушілерге төленген (төленетін), қо. |    |         |       |
|    |сып есептелуге тиісті ҚҚС сомасы (12-жолды 5б|    |         |       |
|    |жолында көрсетілген үлеске көбейтіңіз)       |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
"Есепті кезең үшін ҚҚС бойынша есеп айырысу" бөлімі мынадай редакцияда
жазылсын:
"Есепті кезең үшін ҚҚС бойынша есеп айырысу"
_________________________________________________________________________

14 !Сумма НДС, подлежащая уплате за отчетный период         !14   !     !
!(строка 7 минус строка 13)                              !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
15 !Превышение суммы НДС, относимой в зачет, над суммой     !15   !     !
!начисленного налога за отчетный период (строка 13 минус !     !     !
!строка 7)                                               !     !     !
---------------------------------------------------------------------------

| 14 |Есепті кезең үшін төленуге тиісті ҚҚС сомасы | 14 |         |       |
|    |(7-жол минус 13-жол)                         |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 15 |есептемеге жатқызылған ҚҚС сомасының есепті  | 15 |         |       |
|    |кезең үшін саналған салықтың сомасынан арты. |    |         |       |
|    |ғы (13-жол минус 7-жол)                      |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|

15а!Сумма НДС, подлежащая возврату (строка 13а минус строка !15а  !     !
!7)                                                      !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
15б!Сумма НДС, переносимая в счет предстоящих платежей по   !15б  !     !
!НДС (строка 15 минус 15а)                               !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
16 !Текущие платежи и зачеты, перенесенные из предыдущего   !16   !     !
!периода (Приложение А, строка 6)                        !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
17 !Сумма НДС, подлежащая уплате в бюджет (срока 14 минус   !17   !     !
!строка 16)                                              !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
18 !Сумма НДС, переносимая в счет предстоящих платежей      !26   !     !
!(строка 16 плюс строка 15б минус строка 14)             !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
19 !Сумма НДС, подлежащая возврату из бюджета за            !19   !     !
!предыдущие периоды (Приложение А, строка 5б)            !     !     !
---------------------------------------------------------------------------

| 15а|Қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасы (13а жолы минус| 15а|         |       |
|    |7-жол)                                       |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 15б|ҚҚС бойынша алдағы төлемдердің есебіне       | 15б|         |       |
|    |ауыстырылатын ҚҚС сомасы (15-жол минус 15а)  |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 16 |Бұрынғы кезеңнен ауыстырылатын ағымдағы тө.  | 16 |         |       |
|    |лемдер мен есептемелер (А қосымшасы, 6-жол)  |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 17 |Бюджетке төленуге тиісті ҚҚС сомасы (14-жол  | 17 |         |       |
|    |минус 16-жол)                                |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 18 |Алдағы төлемдердің есебіне ауыстырылатын ҚҚС | 26 |         |       |
|    |сомасы (16-жол плюс 15б-жол минус 14-жол)    |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 19 |Бұрынғы кезеңдер үшін бюджеттен қайтарылуға  | 19 |         |       |
|    |тиісті ҚҚС сомасы (А қосымшасы, 5б-жол)      |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|

20 !Превышение суммы расходов, относимых на вычеты,         !20   !     !
!связанных с получением дохода от реализации товаров     !     !     !
!(работ, услуг), над суммой дохода                       !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
21 !Сумма НДС, подлежащая возврату по статье 73.1 (строка   !21   !     !
!15а плюс строка 19 минус строка 20)                     !     !     !
--------------------------------------------------------------------------
В приложение А:
Содержание строки 5 изложить в следующей редакции:
---------------------------------------------------------------------------
5  !Сумма НДС, перенесенная в счет предстоящих платежей из  !       !
!предыдущих периодов                                     !       !
---------------------------------------------------------------------------
Дополнить строкой 5а следующего содержания:
---------------------------------------------------------------------------
5а !Сумма НДС, подлежащая возврату за предыдущий период     !       !
!(указывается, если возврат не был произведен). Вносится !       !
!в строку 19 страницы 1.                                 !       !
---------------------------------------------------------------------------
Строку 6 изложить в следующей редакции:
---------------------------------------------------------------------------
6  !Общая сумма текущих платежей и зачетов, перенесенных    !       !
!из предыдущего периода, зачитываемая в счет предстоящих !       !
!платежей (сумма строк 4 и 5). Вносится в строку 16      !       !
!страницы 1.                                             !       !
---------------------------------------------------------------------------
В Инструкцию "По заполнению Декларации по НДС (упрощенная форма
декларации по НДС)":
Пятый абзац раздела "Начисление НДС" дополнить текстом следующего
содержания:
"Также, если у Вас имеется оборот, облагаемый по нулевой ставке, рассчитайте его процент в общем обороте и укажите полученную величину в строке 5б."
Раздел "Сумма НДС, относимая в зачет" дополнить абзацем последним следующего содержания:
"Строка 13а. При наличии оборотов, облагаемых по нулевой ставке, вы имеете право на возврат сумм НДС, уплаченных (подлежащих уплате) поставщикам товаров (работ, услуг), использованных на производство и реализацию товаров, отгруженных по нулевой ставке. Для этого, из общей суммы НДС, отнесенного в зачет, выделите сумму НДС, приходящуюся на товары, отгруженные по нулевой ставке, умножив сумму НДС, отнесенного в зачет, указанную в строке 12, на долю облагаемого по нулевой ставке оборота, указанную в строке 5б."
Второй абзац раздела "Расчет НДС за отчетный период" дополнить текстом следующего содержания:

| 20 |Табыс сомасынан тыс тауарларды (жұмыстарды,  | 20 |         |       |
|    |қызметтерді), өткізуден алынған табысқа бай. |    |         |       |
|    |ланысты шегерістерге жататын шығыстар сомасы.|    |         |       |
|    |ның артығы                                   |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
| 21 |73.1 бабы бойынша қайтарылуға тиісті ҚҚС     | 21 |         |       |
|    |сомасы (15а жолы плюс 19-жол минус 20-жол)   |    |         |       |
|____|_____________________________________________|____|_________|_______|
А қосымшасына:
5-жолдың мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:
_________________________________________________________________________
|  5 |Бұрынғы кезеңдерден алдағы төлемдердің       |          |           |
|    |есебіне ауыстырылған ҚҚС сомасы              |          |           |
|____|_____________________________________________|__________|___________|
Мынадай мазмұндағы 5а жолымен толықтырылсын:
_________________________________________________________________________
|  5а|Бұрынғы кезең үшін қайтарылуға тиісті ҚҚС    |          |           |
|    |сомасы (егер қайтарым жүргізілмесе, көрсеті. |          |           |
|    |леді). 1-жолдың 19-жолына енгізіледі.        |          |           |
|____|_____________________________________________|__________|___________|
6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
_________________________________________________________________________
|  6 |Алдағы төлемдердің есебіне саналатын, бұрынғы|          |           |
|    |кезеңнен ауыстырылған ағымдағы төлемдер мен  |          |           |
|    |есептемелердің жалпы сомасы (4 және 5-жолдар.|          |           |
|    |дың сомасы). 1-беттің 16-жолына енгізіледі.  |          |           |
|____|_____________________________________________|__________|___________|
"ҚҚС бойынша декларация толтыру жөніндегі (ҚҚС бойынша декларацияның
оңайлатылған нысаны)" Нұсқаулығына:
"ҚҚС есептеу" бөлімінің бесінші абзацы мынадай мазмұндағы мәтінмен
толықтырылсын:
"Сондай-ақ, егер Сіздің нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналысыңыз болса, оның процентін жалпы айналысқа таратыңыз және алынған көлемді 5б жолында көрсетіңіз."
"Есептемеге жататын ҚҚС сомасы" бөлімі мынадай мазмұндағы соңғы абзацпен толықтырылсын:
"13а жолы. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналыстар болған жағдайда, нөлдік ставка бойынша жіберілген тауарларды өндіруге және өткізуге пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) берушілерге төленген, ҚҚС сомасын қайтарып алуға сіздің құқыңыз бар. Бұл үшін есептемеге енгізілген ҚҚС жалпы сомасынан нөлдік ставка бойынша жіберілген тауарларға келетін ҚҚС сомасын, 12-жолда көрсетілген, есептемеге енгізілген ҚҚС сомасын 5б жолында көрсетілген айналыстың нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын үлеске көбейте отырып, бөліп алыңыз."
"Есепті кезеңдегі ҚҚС есебі" бөлімінің екінші абзацы мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:

"Если у вас имеются облагаемые по нулевой ставке обороты, укажите в строке 15а сумму НДС, подлежащую возврату из бюджета за отчетный период. Для определения ее величины вычтите из суммы НДС, уплаченного (подлежащего уплате) поставщикам товаров (работ, услуг), использованных на производство и реализацию товаров, отгруженных по нулевой ставке, и указанную в строке 13а сумму НДС, начисленную за отчетный период, указанную в строке 7. Полученная величина подлежит возврату из бюджета, а оставшаяся сумма превышения, определенная как разница между суммами НДС, указанными в строках 15 и 15а, зачитывается в счет предстоящих платежей и указывается в строке 15б."
Пятый абзац изложить в следующей редакции:
"Строка 18. В этой строке указывается сумма НДС, переносимая в предстоящие платежи, определяемая как сумма строк 16 и 14, уменьшенная на строку 15б."
Дополнить абзацами шестым, седьмым и восьмым следующего содержания:
"Строка 19. Эта строка заполняется в том случае, за предыдущий отчетный период у вас были обороты, облагаемые по нулевой ставке и, при этом образовалась сумма НДС, подлежащая возврату из бюджета, и если возврат не был произведен. При заполнении этой строки укажите сумму НДС, подлежащую возврату, за предыдущий период, указанную в строке 5б Приложения А.
Строка 20. Эта строка заполняется налогоплательщиками, у которых в отчетном периоде произведена отгрузка товаров по нулевой ставке, на основании предварительного расчета по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период. Если согласно предварительному расчету по подоходному налогу с юридических лиц за отчетный период у вас образовались убытки, укажите сумму убытка в этой строке.
Строка 21. В этой строке вы указываете общую сумму НДС, подлежащую возврату из бюджета, включая сумму НДС, подлежащую возврату за предыдущий период, уменьшенную на сумму полученного убытка."
Первый абзац раздела "Приложения" дополнить текстом следующего содержания:
"При этом Вам необходимо иметь в виду, что строка 5а приложения заполняется в том случае, если в предыдущем периоде не был произведен возврат НДС. Кроме того, если величина, указанная в строке 15а на странице 1 Декларации, превышает величину, указанную в строке 15, то для определения общей суммы, подлежащей возврату, необходимо к сумме НДС, указанной в строке 5а этого приложения, прибавить сумму НДС, указанную в строке 5, умноженную на величину, указанную в строке 5б на странице 1."

"Егер сізде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналыс болса, есепті кезең үшін бюджеттен қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасын 15а жолында көрсетіңіз. Оның көлемін анықтау үшін, нөлдік ставка бойынша жіберілген тауарларды өндіруге және өткізуге пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) берушілерге төленген, және 13а жолда көрсетілген ҚҚС сомасынан 7-жолда көрсетілген есепті кезеңде жинақталған ҚҚС сомасын шығарып тастаңыз. Алынған көлем бюджеттен қайтарылуға жатады, ал 15 және 15а жолдарында көрсетілген ҚҚС сомалары арасындағы айырмашылық ретіндегі қалған артық сома алдағы төлемдердің есебіне қосылады және 15б жолында көрсетіледі."
5-абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"18-жол. 15б-жолға кемітілген, 16 және 14 жолдардың сомасы ретінде анықталған, алдағы төлемдердің есебіне ауыстырылатын ҚҚС сомасы көрсетіледі."
Мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"19-жол. Мұндай жол, егер сізде бұрынғы есепті кезеңде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналысыңыз болса, бұл ретте бюджеттен қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасы жиналып қалса және қайтару жасалмаса, толтырылады. Бұл жолды толтырған кезде А қосымшасының 5б жолында көрсетілген өткен кезең үшін қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасын көрсетіңіз.
20-жол. Есепті кезеңде заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы бойынша алдын-ала есеп айырысу негізінде, нөлдік ставка бойынша есепті кезеңде тауарлар жіберуді жүргізген салық төлеушілер толтырады. Егер заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы бойынша алдын-ала есеп айырысуға сәйкес есепті кезеңде сізде зиян пайда болса, зиянның сомасын осы жолда көрсетіңіз.
21-жол. Бұл жолда сіз бюджеттен қайтарылуға тиісті ҚҚС жалпы сомасын,
ұшыраған зиянның сомасы шегерілген, бұрынғы кезең үшін қайтарылуға тиісті
ҚҚС сомасымен қоса көрсетесіз."
"Қосымшалар" бөлімінің бірінші абзацы мынадай мазмұнды мәтінмен
толықтырылсын:
"Бұл ретте сіз қосымшаның 5а жолы, егер бұрынғы кезеңде ҚҚС қайтару
жүргізілмеген жағдайда ғана, толтырылатын ескеруіңіз қажет. Одан басқа,
декларацияның 1-бетіндегі 15а жолында көрсетілген көлем 15-жолда
көрсетілген көлемнен артық болса, онда қайтарылуға тиісті ҚҚС жалпы
сомасын анықтау үшін осы қосымшаның 5а жолында көрсетілген ҚҚС сомасына
1-беттің 5б жолында көрсетілген көлемге көбейтілген, 5-жолда көрсетілген
ҚҚС сомасын қосу қажет."
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Әдістемелік кеңесі мәжілісінде
КЕЛІСІЛДІ
1998 жылғы 19 наурыз,
N 24 Хаттама