Положение о стажерах нотариусов
Утверждено Министром юстиции Республики Казахстан 8 января 1998г. N 3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10.01.1998 г. № 425. Утратило силу - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 августа 2003 года № 169 (V032468)
1. Положение о стажерах нотариусов (далее по тексту - Положение) регулирует порядок, сроки и условия прохождения стажировки стажерами нотариусов.
2. В соответствии со статьей 7 Закона  Республики Казахстан  "О нотариате" стажерами нотариуса могут быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее юридическое образование.
3. Лица, изъявившие желание стать нотариусами, обязаны пройти стажировку у государственного или частного нотариуса после сдачи квалификационного экзамена в Квалификационной коллегии юстиции.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 .
4. Заявления о желании пройти стажировку подаются:
- начальнику территориального управления юстиции - в случае, если лицо пожелало пройти стажировку у государственного нотариуса;
- в территориальную нотариальную палату - в случае, если лицо пожелало пройти стажировку у частного нотариуса.
5. Руководитель стажировки из числа государственных нотариусов назначается приказом начальника территориального управления юстиции, а из числа частных нотариусов - решением территориальной нотариальной палаты, при этом руководитель стажерами должен иметь стаж нотариальной деятельности не менее трех лет.
Стажировку у одного и того же нотариуса могут проходить не более двух стажеров одновременно.
6. Продолжительность стажировки не может быть менее шести месяцев.
Срок стажировки должен быть продлен на срок болезни или отсутствия стажера по уважительным причинам.
Сноска. Пункт 6 - с изменениями, внесенными приказом Минюста РК от 28.05.99 г. N 39 ; приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 .
7. Прохождение стажировки у государственного нотариуса осуществляется на основании договора о стажировке, заключаемого между территориальным управлением юстиции и стажером.
Прохождение стажировки у частного нотариуса осуществляется на основании договора о стажировке, заключаемого между территориальной нотариальной палатой и стажером.
8. В договоре о стажировке должны быть предусмотрены:
- права и обязанности стажера;
- место прохождения стажировки;
- условия, порядок и сроки прохождения стажировки;
- режим рабочего времени;
- размер, условия и сроки оплаты стажировки.
Размер оплаты за стажировку у государственного или частного нотариуса не может быть менее трехкратного расчетного показателя за каждый месяц стажировки.
В договоре отражаются следующие основные обязанности стажера по:
- подготовке проектов нотариальных документов;
- приему посетителей;
- правовой оценке представленных документов;
- даче консультаций гражданам и юридическим лицам по вопросам совершения нотариальных действий;
- ведению работы по учету и кодификации законодательства;
- подготовке ответов на письменные обращения правового характера;
- анализу статистической отчетности;
- ведению архивного производства;
- участию в обобщении нотариальной практики и подготовке предложений по их реализации.
В договоре могут быть предусмотрены другие условия, не противоречащие действующему законодательству.
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными приказом Минюста РК от 28.05.99 г. N 39 .

Нотариустардың сынақтан өтушiлерi туралы Ереже
Бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi 1998 ж. 8 қаңтар N 3 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 10 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 425. Күші жойылды - ҚР Әдiлет министрiнің 2003 жылғы 20 тамыздағы N 169 бұйрығымен (V032468).
"Бекiтемiн"
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрi
8 қаңтар 1998 ж. N 3
Нотариустардың сынақтан өтушiлерi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Нотариустардың сынақтан өтушiлерi туралы Ереже (Әрi қарай мәтiн бойынша "Ереже") нотариустардың сынақтан өтушiлерiнiң сынақтан өту тәртiбiн, мерзiмдерiн және шарттарын реттейдi.
2. Қазақстан Республикасының "Нотариат туралы"  Заңының  7-бабына сәйкес нотариустың сынақтан өтушiлерi жоғары заңгерлiк бiлiмi бар Қазақстан Республикасының азаматтары бола алады.
3. Нотариус болуды қалаған адамдар Әдiлет бiлiктiлiк алқасына бiлiктiлiк емтиханын тапсырғанға кейiн мемлекеттiк немесе жекеше нотариустарда сынақтан өтедi.
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78   бұйрығымен
4. Сынақтан өтудi қалау туралы арыздар:
- аумақтық әдiлет басқармасының бастығына - егер адам сынақтан мемлекеттiк нотариуста өтудi қалаған жағдайда;
- аумақтық нотариалдық палатаға - егер адам сынақтан жекеше нотариуста өтудi қалаған жағдайда берiледi.
5. Мемлекеттiк нотариустар iшiнен сынақтан өтушiлер басшысы аумақтық әдiлет басқармасы бастығының бұйрығымен, ал жекеше нотариустар iшiнен - аумақтық нотариалдық палатаның шешiмiмен тағайындалады, мұнда сынақтан өтушiлердiң басшысында кемiнде үш жыл стажы болуға тиiс.
Нотариуста бiр мезгiлде екеуден аспайтын сынақтан өтушiлер сынақтан өте алады.
6. Сынақтан өту ұзақтылығы алты айдан кем болмауға тиiс.
Сынақтан өту мерзiмi сынақтан өтушiнiң науқастану немесе дәлелдi себептермен болмау мерзiмiне ұзартылуға тиiс.
Ескерту. 6-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 1999.05.28. N 39   бұйрығымен 2000 жылғы 4 қазандағы N 78   бұйрығымен .
7. Мемлекеттiк нотариуста сынақтан өту аумақтық әдiлет басқармасы мен сынақтан өтушi арасында жасалатын сынақтан өту туралы шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.
Жекеше нотариуста сынақтан өту аумақтық нотариалдық палата мен сынақтан өтуші арасында жасалатын сынақтан өту туралы шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.
8. Сынақтан өту туралы шартта:
- сынақтан өтушiнiң құқықтары мен мiндеттерi;
- сынақтан өту орны;
- сынақтан өту шарттары, тәртiбi және мерзiмдерi;
- жұмыс уақытының режимi;
- сынақтан өтуге ақы төлеу мөлшерi, шарттары мен мерзiмдерi.
Мемлекеттiк немесе жекеше нотариуста сынақтан өтуге ақы төлеу мөлшерi сынақтан өтудiң әр айы үшiн үш еселiк есептiк көрсеткiштерiнен кем болмауға тиiс.
Шартта сынақтан өтушiнiң мынадай негiзгi мiндеттерi көрсетiледi:
- нотариалдық құжаттардың жобаларын дайындау бойынша;
- келушiлердi қабылдау бойынша;
- ұсынылған құжаттарды құқықтық бағалау бойынша;
- азаматтар мен заңды тұлғаларға нотариалдық әрекеттер жасау мәселелерi жөнiнде кеңестер беру бойынша;
- заңдарға есеп жүргiзу және оларды кодификациялау жөнiндегi жұмысты жүргiзу бойынша;
- құқықтық сипаттағы жазбаша түрдегi шегерулерге жауаптар дайындау бойынша;
- санақтық есеп берушiлiктi талдау бойынша;
- архивтiк iстi жүргiзу бойынша;
- нотариалдық тәжiрибенi қорытындылауға қатысу және оларды iске асыру жөнiнде ұсыныстар дайындау бойынша.
Шартта қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмейтiн басқа жағдайлардың да көзделуi мүмкiн.
Ескерту. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 1999.05.28. N 39   бұйрығымен

9. Стажер за время стажировки должен изучить:
- законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также акты Министерства юстиции Республики Казахстан, регулирующие деятельность нотариата;
- нормы профессиональных, служебных и этических взаимоотношений нотариуса в коллективе и с клиентами.
10. По окончании стажировки руководитель стажера составляет заключение, в котором отражаются степень общей подготовки стажера, полученные им в ходе стажировки профессиональные знания и практические навыки. Заключение подписывается руководителем стажера и визируется начальником управления юстиции, (если стажер проходил стажировку у государственного нотариуса) либо председателем нотариальной палаты (если стажер проходил стажировку у частного нотариуса) и регистрируется в соответствующем журнале.
Один экземпляр заключения остается на хранении соответственно в управлении юстиции или в нотариальной палате, другой выдается лицу, проходившему стажировку.
Сноска. Пункт 10 - с изменениями, внесенными приказом Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 .
11. Пункт 11 исключен согласно приказу Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 .
12. Лица, сдавшие квалификационный экзамен в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона "О лицензировании" от 17.04.1995 г., но не прошедшие стажировку на основании Закона "О нотариате", обязаны пройти стажировку у государственного или частного нотариуса в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
13. Работникам органов юстиции, имеющим высшее юридическое образование, желающим получить лицензию на право нотариальной деятельности, время работы в этих органах юстиции на должностях, связанных с осуществлением функций руководства нотариальной деятельностью, засчитывается в срок стажировки. Эти лица допускаются к сдаче квалификационного экзамена при наличии стажа работы в должностях, связанных с осуществлением указанных функций, не менее одного года.
14. Требования настоящего Положения не распространяются на государственных нотариусов и лиц, работавших нотариусами, в случае если они проработали в этой должности не менее шести месяцев.
Сноска. Пункт 14 - в новой редакции согласно приказу Минюста РК от 04.10.2000 г. N 78 .

9. Сынақтан өтушi сынақтан өту мерзiмi аралығында:
- Қазақстан Республикасының заң шығарушылық және өзге нормативтiк құқықтық актiлерiн, сондай-ақ нотариаттың қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң актiлерiн;
- нотариустың ұжымда және клиенттермен кәсiби қызметтiк және этикалық қарым-қатынастарының нормаларын оқуға тиiс.
10. Сынақтан өту аяқталысымен сынақтан өтушiнiң басшысы сынақтан өтушiнiң жалпы дайындық деңгейi, оның сынақтан өту барысында алған кәсiби бiлiмдерi мен iс жүзiндегi дағдылары көрсетiлетiн қорытынды жасайды. Қорытындыға сынақтан өтушiнiң басшысы қол қояды және ол (егер сынақтан өтушi мемлекеттiк нотариуста сынақтан өткен болса) әдiлет басқармасының бастығымен, не (егер сынақтан өтушi жекеше нотариуста сынақтан өткен болса) нотариалдық палата төрағасымен бұрыштама қойылады және тиiстi журналда тiркеледi.
Қорытындының бiр данасы осыған сәйкес әдiлет басқармасында немесе нотариалдық палатада сақтауда қалады, екiншiсi сынақтан өткен адамға берiледi.
Ескерту. 10-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78   бұйрығымен .
11.  Тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78   бұйрығымен
12. Қазақстан Республикасы Президентiнiң " Лицензиялау туралы " 17.04.1995 жылғы, Заң күшi бар Жарлығына сәйкес бiлiктiлiк емтихан тапсырған, бiрақ " Нотариат туралы " Заңның негiзiнде сынақтан өтпеген адамдар осы Ережемен көзделген тәртiпте мемлекеттiк немесе жекеше нотариуста сынақтан өтуге мiндеттi.
13. Жоғары заңгерлiк бiлiмi бар, нотариалдық қызмет құқығына лицензия алуды қалайтын әдiлет органдарының жұмыскерлерiне нотариалдық қызметке басшылық ету функцияларын жүзеге асыруға байланысты лауазымдарда осы әдiлет органдарында жұмыс iстеу уақыты сынақтан өту мерзiмiне есептеледi. Бұл адамдар аталған функцияларды жүзеге асыруға байланысты лауазымдарда кемiнде бiр жыл жұмыс стажы болған кезде бiлiктiлiк емтиханын тапсыруға жiберiледi.
14. Осы Ереженiң талаптары мемлекеттiк нотариустарға және нотариус болып iстеген адамдарға, егер олар бұл қызметте кемiнде алты ай жұмыс iстесе, қолданылмайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрлігінің 2000 жылғы 4 қазандағы N 78   бұйрығымен .