ИНСТРУКЦИЯ "О порядке удостоверения доверенностей руководителями учреждений и органов социальной защиты населения Республики Казахстан и завещаний директорами, главными врачами домов для престарелых и инвалидов"
Утверждена Министром юстиции Республики Казахстан от 8 января 1998 г. N 9. Зарегистрированa в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.02.1998 г. № 454. Утратила силу - приказом Министра юстиции РК от 4 ноября 2004 года N 325 (V043191)
1. Настоящая Инструкция "О порядке удостоверения доверенностей руководителями учреждений и органов социальной защиты населения Республики Казахстан и завещаний директорами, главными врачами домов для престарелых и инвалидов" (далее - "Инструкция") определяет порядок и правила удостоверения должностными лицами доверенностей и завещаний, приравненных к нотариально удостоверенным.
2. В соответствии со статьей 167 K631000_  Гражданского кодекса Республики Казахстан, статьей 538 Гражданского кодекса Каз.ССР и статьей 37 Закона Республики Казахстан "О нотариате" к нотариально удостоверенным документам приравниваются:
1) доверенности совершеннолетних дееспособных граждан, находящихся в учреждениях социальной защиты населения, удостоверенные руководителями этих учреждений или соответствующих органов социальной защиты населения;
2) завещания граждан, проживающих в домах для престарелых и инвалидов, удостоверенные их директорами или главными врачами.
3. Основные термины и определения, применяемые в настоящей Инструкции:
1) ЗАВЕЩАНИЕ - личное распоряжение гражданина на случай смерти по поводу принадлежащего ему имущества, с назначением наследников, сделанное в предусмотренной законом форме.
2) ЗАВЕЩАТЕЛЬ - лицо, которое отдает распоряжение на случай смерти по поводу принадлежащего ему имущества.
3) ДОВЕРЕННОСТЬ - письменное уполномочие одного лица (доверителя) для представительства от его имени, выдаваемое им другому лицу (поверенному).
4) ДОВЕРИТЕЛЬ - лицо, от имени которого выдается доверенность.
5) ПОВЕРЕННЫЙ - лицо, уполномоченное представлять интересы доверителя.
6) ОПЕКА (ПОПЕЧИТЕЛЬСТВО) - одна из правовых форм государственной заботы о детях, оставшихся без попечения родителей, в целях их содержания, воспитания и образования, для защиты их прав и интересов, а также для защиты прав и интересов недееспособных или ограниченно дееспособных лиц.
7) ОПЕКУН (ПОПЕЧИТЕЛЬ) - лицо, на которое государство возлагает обязанности по воспитанию ребенка, лишенного родительского попечения и не находящегося в детском доме или ином подобном учреждении, а также обязанности по защите прав и интересов недееспособных или ограниченно дееспособных совершеннолетних лиц.

Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтік қорғау мекемелері мен органдарының басшыларының сенімхаттарды және қарттар мен мүгедектер үйлерінің директорларының, бас дәрігерлерінің өсиеттерді куәландыру тәртібі туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен БЕКІТІЛГЕН 1998 жылдың 8 қаңтарында N 9 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 11 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 454. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 325 (V043191) бұйрығымен.
1. "Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтік қорғау мекемелері мен органдарының басшыларының сенімхаттарды және қарттар мен мүгедектер үйлерінің директорларының, бас дәрігерлерінің өсиеттерді куәландыру тәртібі туралы" осы Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) лауазымды адамдардың нотариаттық түрде куәландырылғандарға теңестірілген сенімхаттар мен өсиеттерді куәландыру тәртібі мен ережелерін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 167-бабына, Қазақ ССР Азаматтық кодексінің 538-бабына және Қазақстан Республикасының "Нотариат туралы" Заңының 37-бабына сәйкес нотариалдық куәландырылған құжаттарға теңестірілетіндер:
1) халықты әлеуметтік қорғау мекемелерінде тұрып жатқан кәмелетке толған жастағы әрекет қабілеттілігі бар азаматтардың осы мекемелердің немесе халықты әлеуметтік қорғаудың тиісті органының басшылары куәландырған сенімхаттары;
2) қарттар мен мүгедектер үйінде тұрып жатқан азаматтардың олардың директорларымен немесе бас дәрігерлерімен куәландырылатын өсиеттері.
3. Осы Нұсқаулықта қолданылған негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) ӨСИЕТ - қайтыс бола қалған жағдайда азаматтың өзіне тиісті мүлікті тағайындаған мұрагеріне заңда көрсетілген үлгіде беруі жөніндегі өкімі;
2) ӨСИЕТ ҚАЛДЫРУШЫ - өзіне тиісті мүлікті өлген жағдайда мұрагеріне беру туралы өкім беруші адам;
3) СЕНІМХАТ - бір адамның (сенім білдіруші) өз атынан іс-әрекет жасау үшін екінші бір адамға (сенім білдірілген адамға) жазбаша сенім білдіруі;
4) СЕНІМ БІЛДІРУШІ - өз атынан сенімхат беруші адам;
5) СЕНІМ БІЛДІРІЛГЕН АДАМ - сенім білдірушінің мүддесін білдіруші адам;
6) ҚОРҒАНШЫЛЫҚ (ҚАМҚОРШЫЛЫҚ) - ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырау, тәрбиелеу және білім беру, олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ әрекет қабілеттілігі жоқ немесе әрекет қабілеттілігі шектелген адамдардың құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі мемлекеттік қамқорлықтың құқықтық нысандарының бірі;
7) ҚОРҒАНШЫ (ҚАМҚОРШЫ) - мемлекеттің ата-ана қамқорлығынан айрылған және балалар үйінде немесе осыған ұқсас өзге мекемелерде тұрмайтын баланы тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді, сондай-ақ әрекет қабілеттілігі жоқ немесе әрекет қабілеттілігі шектелген кәмелетке толғандардың құқықтары мен мүдделерін қорғау міндеттерін жүктейтін адам;

8) ПОДОПЕЧНЫЙ - лицо, над которым устанавливается опека (попечительство).
9) УДОСТОВЕРИТЕЛЬНАЯ НАДПИСЬ - надпись, сделанная лицом, уполномоченным совершать нотариальные действия, удостоверяющая факт совершения нотариального действия, с указанием даты удостоверения или выдачи документа, фамилию лица, удостоверившего документ, место совершения нотариального действия, наименование совершенного нотариального действия, сведения о регистрации нотариального действия в реестре, подпись лица, уполномоченного на совершение нотариального действия, оттиск печати.
10) ДЕЕСПОСОБНОСТЬ - способность гражданина своими действиями приобретать и осуществлять гражданские права, создавать для себя гражданские обязанности и исполнять их.
11) НЕДЕЕСПОСОБНЫЙ ГРАЖДАНИН - гражданин, который вследствие психического заболевания или слабоумия не может понимать значения своих действий или руководить ими и в установленном законом порядке признан судом недееспособным.
12) ОГРАНИЧЕННО ДЕЕСПОСОБНЫЙ ГРАЖДАНИН - гражданин, который вследствие злоупотребления спиртными напитками и наркотическими веществами ставит свою семью в тяжелое материальное положение и в установленном законом порядке ограничен судом в дееспособности.
13) ДОЛЖНОСТНЫЕ ЛИЦА - руководители учреждений и органов социальной защиты населения и директора, главные врачи домов для престарелых и инвалидов.
4. Доверенности и завещания удостоверяются по устному обращению заинтересованных лиц, находящихся в учреждениях социальной защиты населения, проживающих в домах для престарелых и инвалидов или обратившихся в органы социальной защиты населения.
5. Должностные лица должны соблюдать тайну удостоверяемых доверенностей и завещаний. Содержание завещания не может быть сообщено никому другому, в том числе и лицам, указанным в завещании.
Справки о наличии доверенности или о ее содержании выдаются только лицам, по поручению которых удостоверялись доверенности, либо их уполномоченным лицам.
Справки о наличии завещания и о его содержании выдаются заинтересованным лицам только после смерти завещателя по представлении свидетельства о его смерти.
Сведения об удостоверенных доверенностях и завещаниях могут быть выданы по письменному требованию суда, органов прокуратуры, а также следствия и дознания, по находящимся в их производстве делам.
6. Правила соблюдения тайны удостоверенных доверенностей и завещаний распространяются также на лиц, которым об удостоверенных доверенностях и завещаниях стало известно в связи с выполнением ими служебных обязанностей.

8) ҚАМҚОРЛЫҚҚА АЛЫНҒАН - қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленетін адам;
9) КУӘЛАНДЫРУ ЖАЗБАСЫ - құжаттың куәландырылу немесе құжатты беру күнін, құжатты куәландырған адамның тегін, нотариаттық іс-әрекеттің жасалу орнын, жасалған нотариаттық іс-әрекеттің атауын, нотариаттық іс-әрекеттің реестрде тіркелу туралы мәліметтерін, нотариаттық іс-әрекеттер жасауға өкілеттік берілген адамның қойған қолын, мөрдің бедерлемесін көрсетумен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға өкілетті адамның нотариаттық іс- әрекеттердің жасалған фактісін куәландыратын жазбасы;
10) ӘРЕКЕТ ҚАБІЛЕТТІЛІГІ - азаматтың өз әрекеттерімен азаматтық құқықтарға ие болуға және оны жүзеге асыруға, өзі үшін азаматтық міндеттер жасап, оларды орындауға қабілеттілігі;
11) ӘРЕКЕТ ҚАБІЛЕТТІЛІГІ ЖОҚ АЗАМАТ - заңмен белгіленген тәртіпте жүйке ауруы немесе ақыл-есінің кемдігі салдарынан өз іс-әрекеттерінің мәнін түсіне алмайтын немесе не істегенін білмейтіндігі салдарынан сотпен әрекет қабілеттілігі жоқ деп танылған азамат;
12) ӘРЕКЕТ ҚАБІЛЕТТІЛІГІ ШЕКТЕЛГЕН АЗАМАТ - спирт ішімдіктеріне немесе есірткі заттарға салыну салдарынан өзінің отбасын материалдық жағынан ауыр жағдайға ұшыратқан және белгіленген заң тәртібі бойынша сот арқылы әрекет қабілеттілігі шектелген азамат;
13) ЛАУАЗЫМДЫ АДАМДАР - халықты әлеуметтік қорғау мекемелері мен органдарының басшылары, қарттар мен мүгедектер үйлерінің директорлары, бас дәрігерлері.
4. Халықты әлеуметтік қорғау мекемелері мен органдарындағы, қарттар мен мүгедектер үйлерінде тұрып жатқан немесе халықты әлеуметтік қорғау органдарына келген мүдделі адамдардың ауызша өтініштері бойынша сенімхаттар мен өсиеттер куәландырылады.
5. Лауазымды адамдар өздері куәландырған сенімхаттар мен өсиеттер құпиялығын сақтаулары тиіс. Өсиет мазмұны ешкімге де, соның ішінде өсиетте аты көрсетілген адамдарға да хабарланбайды.
Сенімхаттың бары немесе оның мазмұны туралы анықтама тапсырыс бойынша сенімхат куәландырылған, не оның өкілдігіне ие болған адамға ғана беріледі.
Өсиеттің барлығы және оның мазмұны туралы анықтама өсиет қалдырушы қайтыс болып, оның өлгені туралы куәлік ұсынылғанынан кейін ғана беріледі.
Куәландырылған сенімхаттар мен өсиеттер туралы мәліметтер сот, прокуратура, сондай-ақ тергеу және алдын-ала анықтау органдарының жазбаша талаптары бойынша олардың өндірісіндегі қылмыстық және азаматтық істер бойынша беріледі.
6. Куәландырылған сенімхаттар мен өсиеттердің құпиялығын сақтау ережесі, сондай-ақ қызмет бабы бойынша немесе міндеттердің орындалуына байланысты куәландырылған сенімхат пен өсиет белгілі болған адамдарға да тарайды.

7. Должностные лица, а также лица, которым об удостоверенных доверенностях и завещаниях стало известно в связи с выполнением ими служебных обязанностей, виновные в умышленном разглашении тайны удостоверяемых документов несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Должностное лицо при удостоверении доверенностей и завещаний устанавливает личность и проверяет дееспособность лица, обратившегося за удостоверением доверенности или завещания.
Личность обратившегося лица устанавливается по паспорту или удостоверению личности.
Удостоверению подлежат доверенности и завещания лишь лиц, достигших 18-летнего возраста.
9. Должностное лицо при удостоверении завещания должно убедиться, что завещатель понимает значение своих действий, руководит ими, не заблуждается относительно подготовленного завещания, ему никто не угрожает и не обманывает.
10. Не подлежат удостоверению доверенности и завещания лиц, которые решением суда, вступившим в законную силу, признаны недееспособными вследствие психического заболевания или слабоумия, а также лиц, находящихся в момент составления доверенности или завещания в таком состоянии, когда они не могут понимать значения своих действий или руководить ими (например, лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения).
11. Если лицо, обратившееся за удостоверением доверенности или завещания ограничено судом в дееспособности в порядке, установленном законом, то должностное лицо:
1) удостоверяет доверенность на распоряжение имуществом лишь с согласия его попечителя;
2) отказывает в удостоверении завещания.
12. Должностное лицо до удостоверения доверенности или завещания обязано:
1) предупредить доверителя и завещателя о последствиях, возникающих в связи с удостоверением доверенности или завещания;
2) разъяснить им порядок изменения, отмены доверенности или завещания;
3) разъяснить им права и обязанности, вытекающие из доверенности или завещания;
4) составить по просьбе доверителя или завещателя проект доверенности или завещания.
13. Должностное лицо, подготовившее проект доверенности или завещания, зачитывает содержание проекта вслух заинтересованному лицу либо последнее читает этот проект сам. Заинтересованное лицо в случае согласия с проектом подписывает его в присутствии должностного лица.
14. Если дееспособное лицо, обратившееся за удостоверением доверенности или завещания:
1) не может расписаться вследствие физических недостатков или по каким-либо иным причинам, то по его просьбе и в его присутствии, а также в присутствии должностного лица документ может быть подписан другим лицом с указанием причин, в силу которых документ не может быть подписан собственноручно доверителем или завещателем;

7. Лауазымды адамдар, сондай-ақ қызметтік міндетті орындаумен байланысты куәландырылған сенімхаттар мен өсиеттер белгілі болған адамдар куәландырылған құжаттар құпиясын қасақана ашқан жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
8. Лауазымды адам сенімхаттар мен өсиеттерді куәландырған сәтте сенімхат немесе өсиетті куәландыруды өтінген адамның жеке басын анықтайды және оның әрекет қабілеттілігін тексереді.
Келген адамның жеке басы төлқұжаты немесе оның жеке басының куәлігі бойынша анықталады.
18 жасқа толғандардың ғана сенімхаттары мен өсиеттері куәландырылуға жатады.
9. Лауазымды адам өсиетті куәландырған кезде өсиет қалдырушы өз іс- әрекетінің мән-маңызын түсіне алатынына, оны басшылыққа алатынына, әзірленген өсиетке қатысты адасушылықтың жоғына, оған ешкім қоқан-лоқы жасамайтынына және алдамайтынына көз жеткізу қажет.
10. Жүйке ауруы немесе ақыл-есінің кемдігі салдарынан күшіне енген соттың шешімімен әрекет қабілеттілігі жоқ деп танылған адамдардың сенімхаттары мен өсиеттері, сондай-ақ сенімхаттар мен өсиеттерді жасау кезінде (мысалы, алькогольдік, есірткі немесе токсикоманиялық мастықта тұрған адамдардың) өзінің іс-әрекеттерін түсіне алмаған және оларға басшылық жасай алмаған жағдайдағы адамдардың сенімхаттары мен өсиеттері куәландырылмайды.
11. Егер сенімхаттар немесе өсиеттерді куәландыруды өтінген адамның сот арқылы белгілі заң тәртіптерімен әрекет қабілеттілігі шектелсе, онда лауазымды адам:
1) оның қамқоршысының келісімі бойынша ғана мүлікке иелік ету сенімхатын куәландырады;
2) өсиетті куәландырудан бас тартады.
12. Лауазымды адам сенімхатты немесе өсиетті куәландырмас бұрын:
1) сенімхаттар немесе өсиетті куәландыруға байланысты туындайтын салдарлар туралы сенім білдіруші немесе өсиет қалдырушыға алдын-ала ескертуге;
2) сенімхат немесе өсиетті өзгерту, күшін жою тәртіптерін түсіндіруге;
3) сенімхат немесе өсиеттен туындайтын олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіруге;
4) сенім білдірушінің немесе өсиет қалдырушының өтініші бойынша сенімхат немесе өсиет жобасын жасауға міндетті.
13. Сенімхат немесе өсиет дайындаушы лауазымды адам мүдделі адамға жобаның мазмұнын дауыстап оқып береді, немесе соңғы бұл жобаны өзі оқып шығады. Мүдделі адам жобамен келіскен жағдайда лауазымды адамның қатысуымен оған қол қояды.
14. Егер сенімхат немесе өсиетті куәландыруды өтінген әрекет қабілеттілігі бар адам:
1) дене кемістігі немесе басқа да бір себептермен қол қоя алмаса, онда оның өтінуі және қатысуымен, сондай-ақ лауазымды адамның қатысуымен құжатқа сенім білдіруші немесе өсиет қалдырушының өзінің қол қоя алмайтын себеп-салдары көрсетіліп, екінші бір адамның құжатқа қол қоюы мүмкін;

2) не может ясно выразить свое волеизъявление вследствие физического недостатка (глухой, немой, глухонемой), то при удостоверении доверенности или завещания обязательно должно присутствовать грамотное дееспособное лицо, которое может объясниться с ним и удостоверить своей подписью, что содержание доверенности или завещания соответствует воле участвующего в ней глухого, немого, глухонемого лица;
3) не может ознакомиться с содержанием удостоверенной доверенности или завещания вследствие неграмотности или физического недостатка (например, недостаточного или полного отсутствия зрения), то ему прочитывается текст документа, о чем на документе делается соответствующая отметка.
15. Поверенный не может подписывать доверенность за доверителя.
Лицо, в пользу которого завещается имущество, не может подписывать его за завещателя.
Должностное лицо, удостоверяющее доверенность или завещание, не может подписывать их за доверителя или завещателя.
16. Текст доверенности или завещания должен быть написан или напечатан четко. В случае написания текста документа от руки употребляются чернила синего или фиолетового цветов.
Не подлежат удостоверению документы, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова или неоговоренные исправления, а также документы, написанные карандашом или фломастером.
В тексте удостоверяемого документа числа и сроки должны быть обозначены хотя бы один раз словами. Фамилии, имена, отчества физических лиц, их место жительства должны быть написаны полностью, а наименования юридических лиц - без сокращений, с указанием их местонахождения.
Незаполненные до конца строки и другие свободные места в доверенностях и завещаниях прочеркиваются, приписки и поправки должны быть оговорены перед подписью доверителя или завещателя и повторены в конце удостоверительной надписи, при этом исправления должны быть сделаны так, чтобы все, ошибочно написанное, а затем зачеркнутое, можно было прочесть в первоначальном тексте.
17. В удостоверении доверенности или завещания может быть отказано, если:
1) совершение такого действия противоречит закону;
2) с просьбой об удостоверении доверенности или завещания обратилось недееспособное лицо;
3) содержание доверенности или завещания не соответствует требованиям закона.
В случае отказа лицу, обратившемуся за удостоверением доверенности или завещания, должностным лицом незамедлительно вручается постановление в письменном виде с указанием причин отказа.
18. Отказ в удостоверении доверенности или завещания, а также их неправильное удостоверение могут быть обжалованы в судебном порядке.

2) дене кемістігінің салдарынан (керең, мылқау немесе керең-мылқау) өз еркін айқын білдіре алмаған жағдайда, онымен түсінісе алатын, сенімхаттың немесе өсиеттің мазмұны керең, мылқау немесе керең-мылқау адамның еркіне сәйкес келетіні туралы өз қолымен куәландыратын сауатты, әрекет қабілеттілігі бар адам сенімхатты немесе өсиетті куәландыратын сәтте міндетті түрде қатысуы тиіс;
3) сауатсыздығының немесе дене кемістігінің салдарынан куәландырылған сенімхат пен өсиеттің мазмұнымен таныса алмайтын (мысалы, көзі шала көретін немесе мүлдем көрмейтін) жағдайда оған құжат мәтіні оқылып, құжатқа бұл жөнінде тиісті жазбалар жазылады.
15. Сенім білдірілген адам сенім білдіруші үшін қол қоя алмайды.
Мүлік өсиет етілген адамның өсиет қалдырушы үшін қол қоюына болмайды.
Сенімхат пен өсиетті куәландырушы лауазымды адам сенім білдіруші немесе өсиет қалдырушы үшін қол қоя алмайды.
16. Сенімхат немесе өсиеттің мәтіні анық жазылған немесе басылған болуы тиіс. Құжаттың мәтінінің қолмен жазылған жағдайында көк немесе күлгін түсті сия пайдаланылады.
Тазартулар, қосып жазылған, сызылған сөздер немесе ескертілмеген басқа түзетулері бар, сондай-ақ қарындашпен немесе фломастермен жазылған құжаттар куәландырылмайды.
Куәландырылатын құжаттың мәтініндегі күн мен мерзім кем дегенде бір рет сөзбен жазылуға тиіс. Жеке тұлғалардың тегі, есімі, әкесінің аты, олардың мекен-жайлары толық, ал заңды тұлғалардың орналасқан жерлері көрсетілумен қысқартылмай жазылады.
Сенімхаттар мен өсиеттердегі толық жазылмаған жолдар мен басқа бос орындар сызылады, қосып жазылған және түзетілген сөздер сенім білдіруші немесе өсиет қалдырушы қол қояр алдында ескертілуі керек және куәландыру жазбасының соңында қайталануы, мұнда қате жазылып, артынан сызылғандардың барлығы алғашқы мәтіні оқуға болатындай етіп түзетілуі тиіс.
17. Сенімхатты немесе өсиетті куәландырудан мынадай жағдайларда:
1) мұндай іс-әрекетті жасау заңға қайшы келсе;
2) сенімхатты немесе өсиетті куәландыру туралы өтінішпен әрекет қабілеттілігі жоқ адам келсе;
3) сенімхат немесе өсиеттің мазмұны заң талаптарына сәйкес келмесе бас тартылуы мүмкін.
Сенімхат пен өсиетті куәландыруды өтінген адамға одан бас тартылған жағдайда лауазымды адаммен бас тартудың себебі көрсетіле отырып, дереу жазба түрдегі қаулы табыс етіледі.
18. Сенімхат немесе өсиетті куәландырудан бас тартылғаны, сондай-ақ оларды дұрыс куәландырмағаны үшін сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.

19. Должностное лицо не вправе удостоверять доверенности или завещания на свое имя, от своего имени, на имя и от имени своего супруга, его и своих родственников (родителей, детей, братьев, сестер, внуков, деда, бабушки).
Доверенности и завещания, удостоверенные с нарушением вышеуказанных правил, являются недействительными.
20. Доверенности совершеннолетних дееспособных граждан могут удостоверяться от имени одного лица на имя другого, от имени нескольких лиц на имя одного лица и от имени одного лица на имя нескольких лиц.
21. Лицу при обращении с просьбой об удостоверении доверенностей разъясняется его право:
1) указать в доверенности, что поверенный вправе передоверить предоставленные ему этой доверенностью полномочия другому лицу;
2) отменить выданную доверенность.
В случае отмены доверенности доверитель должен направить письменное заявление о ее отмене в то учреждение, организацию, предприятие, орган, куда должна была быть представлена эта доверенность.
22. Доверенности могут быть составлены в следующих формах:
1) по форме N1 - в случае выдачи доверенности на общее управление имуществом;
2) по форме N2 - на продажу дома, квартиры, дачи, гаража;
3) по форме N3 - на получение заработной платы;
4) по форме N4 - на ведение наследственного дела.
Доверенности по прочим вопросам составляются применительно к выше указанным формам.
23. Полномочия поверенного в доверенности должны быть точно определены. Например, при выдаче доверенности на продажу жилого дома доверитель вправе указать в ней кому, за какую цену и на каких условиях должен быть продан поверенным принадлежащий ему дом или поверенный может действовать по своему усмотрению.
24. Срок действия доверенности устанавливается лицом, выдавшим доверенность, по его усмотрению, но не может превышать трех лет.
Если в доверенности срок ее действия не указан, она сохраняет силу в течение одного года со дня ее выдачи.
Срок действия доверенности указывается прописью.
25. Завещание составляется от имени одного лица.
Не подлежит удостоверению завещание, составленное от имени нескольких лиц (супругов, братьев, сестер и т.п.).
Не допускается удостоверение завещания, совершенного опекуном от имени своего подопечного, а также на основании доверенности, так как в соответствии с действующим законодательством завещание удостоверяется лишь в присутствии завещателя.
26. Должностное лицо обязано разъяснить завещателю, что согласно статьи 530 Гражданского кодекса Каз.ССР несовершеннолетние или нетрудоспособные дети наследодателя (в том числе и усыновленные), а также нетрудоспособные супруг, родители (усыновители) и иждивенцы умершего наследуют независимо от содержания завещания не менее двух третей доли, которая причиталась бы каждому из них при наследовании по закону (обязательная доля). При определении размера обязательной доли учитывается и стоимость наследственного имущества, состоящего из предметов домашней обстановки и обихода.

19. Лауазымды адамның сенімхатты немесе өсиетті өзінің атына, өзінің атынан, зайыбының атына және оның атынан, туған-туысқандары (әке-шешесі, балалары, аға-інілері, апа-қарындастары, немерелері, ата-әжесі) атына және олардың атынан куәландыруға құқығы жоқ.
Жоғарыда көрсетілген ережелерді бұзу арқылы куәландырылған сенімхаттар мен өсиеттер жарамсыз болып табылады.
20. Жастары кәмелетке толған азаматтардың біреуінің атынан екінші біреуінің атына, бірнеше адамның атынан бір адамның атына және бір адамның атынан бірнеше адамның атына куәландырылуы мүмкін.
21. Сенімхатты куәландыруды өтінген адамға:
1) сенімхатта сенім білдіруші осы сенімхат арқылы оған берілген өкілеттіктерді басқа адамға қайта сеніп тапсыра алуын көрсетуі;
2) берілген сенімхаттың күшін жою құқығы түсіндіріледі.
Сенім білдіруші сенімхаттың күшін жойған жағдайда ол осы сенімхат табыс етілетін мекемеге, ұйымға, кәсіпорынға оның бұзылғандығы жөнінде жазбаша өтініш жолдауы тиіс.
22. Сенімхат мына үлгілерде жазылуы мүмкін:
1) N 1 үлгі - мүлікке жалпы иелік етуге сенімхат берілгенде;
2) N 2 үлгі - үй, пәтер, саяжай, гаражды сатуға;
3) N 3 үлгі - жалақы алуға;
4) N 4 үлгі - мұрагерлік істі жүргізуге.
Басқа сұрақтар бойынша сенімхаттар жоғарыда көрсетілген үлгілерге сәйкес жасалады.
23. Сенім білдірілген адамның өкілдігі сенімхатта дәл айқындалуы қажет. Мысалы, сенім білдіруші тұрғын үйді сату жөнінде сенімхат берген кезде өзіне тиесілі үйді сенім білдірілген адамның кімге, қандай бағаға және қандай шартпен сатуы тиіс екендігін көрсетуге құқылы немесе сенім білдірілген адам өз қарауы бойынша іс-әрекет жасай алады.
24. Сенімхаттың қолданылу мерзімін сенімхат берген адам өз қалауынша белгілейді, бірақ үш жылдан асырмауы тиіс.
Егер сенімхатта оның қолданылу мерзімі көрсетілмесе, онда ол берілген күннен бастап, бір жылға дейін күшінде болады.
Сенімхаттың іс-әрекет мерзімі жазбаша көрсетіледі.
25. Өсиет бір адамның атынан ғана жасалады.
Бірнеше адамның атынан (ерлі-зайыптылардың аға-інілердің, апа-сіңлілердің және т.б.) жасалған өсиет куәландырылуға жатпайды.
Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қорғаншының қорғаншылыққа алынғанның атынан жасалған, сондай-ақ өсиет қалдырушының қатысуымен ғана куәландырылатындығынан сенімхат негізінде жасалған өсиетті куәландыруға рұқсат етілмейді.
26. Лауазымды адам ҚазССР Азаматтық кодексінің 530-бабына сәйкес өсиет қалдырушының кәмелетке толмаған немесе еңбекке жарамсыз балалары (соның ішінде асырап алған балалары), сондай-ақ еңбекке жарамсыз жұбайы, ата-анасы (асырап алушылары) және өлген адамның қарауында болғандар өсиет мазмұнына қарамастан заң бойынша әрқайсысы кемінде үштен екі үлеске (міндетті үлес) ие болатынын өсиет қалдырушыға түсіндіруге міндетті. Міндетті үлес мөлшерін анықтаған кезде үй-іші тұрмысында қолданатын заттардың да бағасы ескеріледі.

27. Должностное лицо может ознакомить завещателя по его желанию с кругом наследников, который определяется статьями 527-530 Гражданского кодекса Каз.ССР, а также разъяснить завещателю его право:
1) оставить по завещанию все свое имущество или часть его (не исключая предметов обычной домашней обстановки и обихода) одному или нескольким лицам, как входящим, так и не входящим в круг наследников по закону, а также государству, отдельным юридическим лицам. Завещатель может в завещании лишить права наследования одного, нескольких или всех наследников по закону, кроме обязательных наследников, предусмотренных статьей 530 Гражданского кодекса Каз.ССР;
2) указать в завещании, если оно составляется в пользу нескольких лиц, в какой доле каждому из наследников завещается имущество, при этом доли должны быть определены в идеальном выражении (например, "в равных долях каждому", "одна вторая доля");
3) изменить или отменить завещание в любое время, составив новое. Завещатель также может отменить завещание путем подачи заявления нотариусу, которому передано на хранение завещание.
28. Завещание в зависимости от содержания может быть составлено в следующих формах:
1) по форме N5 - если завещатель желает оставить по завещанию все свое имущество;
2) по форме N6 - если завещатель желает выделить из имущества какую-либо часть его (например, вклад в банке);
3) по форме N7 - если завещатель желает оставить по завещанию определенный вид имущества, не касаясь всего остального имущества.
29. При удостоверении от завещателя не требуется представления доказательств принадлежности ему завещаемого имущества, а также родственных отношений с ним лиц, в пользу которых составлено завещание.
30. Доверенность или завещание, подписанные доверителем или завещателем, должны быть удостоверены должностным лицом. Удостоверение документа состоит в совершении на нем удостоверительной надписи по прилагаемым формам (NN 8,9).
В случаях, предусмотренных п.14 настоящей Инструкции, удостоверительная надпись составляется по формам NN 10,11 с указанием причин, в силу которых доверитель или завещатель не могли подписать документ лично.
31. Удостоверительная надпись на документе должна быть совершена в день составления документа. Текст удостоверительной надписи на документе может быть напечатан на пишущей машинке или написан от руки. Подчистки в удостоверительной надписи не допускаются. Приписки и иные исправления в доверенностях, завещаниях должны быть оговорены должностным лицом в удостоверительной надписи этих документов.

27. Лауазымды адам өсиет қалдырушыны оның тілегі бойынша ҚазССР Азаматтық кодексінің 527-530 баптарымен анықталатын мұрагерлердің шеңберімен таныстырады, сондай-ақ өсиет қалдырушының мынадай құқықтарының бар екендігін түсіндіреді:
1) өсиет бойынша өз мүлкін немесе оның бір бөлігін (үй тұрмысында ұсталатын заттармен қоса) заң бойынша мұрагерге жататын немесе жатпайтын бір немесе бірнеше адамға, сондай-ақ мемлекетке, жекелеген заңды тұлғаларға қалдыруға болады. Өсиет қалдырушы өз өсиетінде ҚазССР Азаматтық кодексінің 530-бабында көзделген міндетті мұрагерлерден басқа, заң бойынша бір, бірнеше немесе барлық мұрагерді мұрагерлік құқықтан айыра алады;
2) егер өсиет бірнеше адамның пайдасына жасалса, онда әрбір мұрагерге өсиет етілетін мүлік үлесі атап көрсетіледі, мұндағы үлес нақты түрде (мысалы, "бірдей мөлшерде", "екіден бір үлес") белгіленеді;
3) жаңасы жасалып, кез келген уақытта өсиетті өзгертуі немесе күшін жоюға құқылы екендігі. Өсиет қалдырушы сондай-ақ сақтауға тапсырған нотариусқа өтініш беру жолымен өсиетінің күшін жоя алады.
28. Мазмұнына қарай өсиет мынадай үлгілерде жасалуы мүмкін:
1) N 5 үлгі бойынша - егер өсиет қалдырушы өсиет бойынша өзінің барлық мүлкін қалдырғысы келсе;
N 6 үлгі бойынша - егер өсиет қалдырушы мүлкінің қандай да болмасын бір бөлігін (мәселен, банктегі салымын) бөліп алғысы келсе;
N 7 үлгі бойынша - егер өсиет қалдырушы барлық өзге мүліктеріне тиіспей, мүліктің белгілі түрін өсиет бойынша қалдыруды қаласа.
29. Куәландыру кезінде өсиет қалдырушыдан өсиет етілген мүлкінің өзінікі екендігін растау, сондай-ақ пайдаларына өсиет қалдырылған адамдардың туыстық қатынасы туралы дәлелдемелер талап етілмейді.
30. Сенім білдіруші немесе өсиет қалдырушы қол қойған сенімхат немесе өсиет лауазымды адаммен куәландырылуы мүмкін. Құжатты куәландыру ұсынылған үлгілер (NN 8,9) бойынша куәландыру жазбасымен расталады.
Осы Нұсқаулықтың 14-тармағында көзделген жағдайларда куәландыру жазбасы NN 10,11 үлгілер бойынша жасалып, сенім білдіруші немесе өсиет қалдырушының құжатқа қол қоя алмаған себептері көрсетіледі.
31. Куәландыру жазбасы құжатқа құжат жасалған күні жазылады. Куәландыру жазбасының мәтіні жазу машинкасымен басылу немесе қолмен жазылуы мүмкін. Куәландыру жазбасын тазартып өшіруге рұқсат етілмейді. Сенімхаттың немесе өсиеттің үстіне жазу және басқа түзетулер осы құжаттарды куәландыру жазбаларында лауазымды адаммен ескертілуі тиіс.

1   |15.07.97г|Сидоров Петр|Все иму-  |Сидоров  |Один эк-
|         |Иванович,   |щество за-|         |земпляр
|         |г. Алматы,  |вещает сы-|         |завещания
|         |ул. Саина, 1|ну Сидоро-|         |выслан Зе-
|         |            |ву Петру  |         |еву Ивану
|         |            |Петровичу |         |Ивановичу
|         |            |          |         |по адресу:
|         |            |          |         |г. Алматы,
|         |            |          |         |ул. Разина
|         |            |          |         |дом-20
Приложение N 13
Примерная форма заявления
об отмене завещания
Нотариусу_________________________________
(указать фамилию, имя, отчество
__________________________________________
нотариуса и его юридический адрес)
города____________________________________
от гр.____________________________________
(фамилия, имя, отчество и адрес
__________________________________________
последнего постоянного места жительства
__________________________________________
завещателя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Удостоверенное от моего имени директором (гл. врачем)__________
____________________________________________________________________
(наименование дома-интерната, фамилия, инициалы директора
____________________________________________________________________
(гл. врача), удостоверившего завещание)
______________________________________завещание настоящим заявлением
(дата удостоверения завещания)
отменяю.
Подпись________________
"___"________________19___года
Приложение N 14
Примерная форма постановления об
отказе в удостоверении завещания
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
"___"_______________19___г.            Гор.______________
Я,____________________________ директор (гл.врач)______________
(фамилия и инициалы)                         (наименование
___________________________________________________________________,
дома-интерната)
рассмотрев просьбу гр.______________________________________________
(фамилия, имя, отчество обратившегося)
проживающего_______________________________________________________,
(последнее постоянное место жительства обратившегося)
об удостоверении завещания, руководствуясь п. 17 Инструкции о
порядке удостоверения завещаний и доверенностей, отказываю в
удостоверении завещания по следующим основаниям:
____________________________________________________________________
(указываются основания отказа)
____________________________________________________________________
Настоящий отказ может быть обжалован в_________________________
_________________________________________в десятидневный срок.
(указать наименование суда)
Директор (гл. врач)
дома-интерната______________________
(подпись)
Печать

| 1. |15.07.97|  Сидоров   |  Барлық   |Сидоров |Өсиеттің бір дана.
|    |        |   Петр     |мүлкін ұлы |        |сы Алматы қаласы,
|    |        |  Иванович, | Сидоров   |        |Разин көшесі,
|    |        |Алматы қ-сы.|   Петр    |        |20-үй мекен-жайы
|    |        |Саин көшесі |Петровичке |        |бойынша Зеев Иван
|    |        |   1-үй.    |   өсиет   |        |Ивановичке
|    |        |            |   етеді.  |        |жіберілді
|____|________|____________|___________|________|___________________
N 13 қосымша
Өсиеттің күшін жою туралы
өтініштің үлгі нысаны
_____________________ қаласы _______________
__________________ нотариусы _______________
(нотариустың тегі, аты, әкесінің аты және
____________________________________________
оның заңды мекен-жайын көрсету қажет)
азамат _____________________________________
(өсиет қалдырушының тегі, аты,
____________________________________________
әкесінің аты және өсиет қалдырушының
____________________________________________
соңғы тұрақты мекен-жайы)
ӨТІНІШ
Менің атымнан _________________________________________
_________________________________________________________________
(интернат үйінің атауы, өсиетті куәландырған
_________________________________________________________________
директордың (бас дәрігердің) тегі, аты-жөні)
директорымен (бас дәрігерімен) куәландырылған
_________________________________________________________________
(өсиеттің куәландырылған күні)
өсиеттің күшін осы өтінішпен жоямын.
Қолы ___________________________
"___"__________________ 19 __ жыл
N 14 қосымша
Өсиетті куәландырудан бас тарту
туралы Қаулының үлгі нысаны
ҚАУЛЫ
"___"_______________ 19 ___ жыл      __________________ қаласы
Мен,
____________________________________________________________________
(интернат үйінің атауы)
___________ директоры (бас дәрігері)
______________________________________
____________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні)
____________________________________________________________ тұратын
(келген адамның соңғы тұрақты мекен-жайы)
азамат _____________________________________________________________
(келген адамның тегі, аты, әкесінің аты)
өсиетті куәландыру жөніндегі өтінішін қарай келіп, өсиеттер мен
сенімхаттарды куәландырудың тәртіптері туралы Нұсқаулықтың 17 т.
басшылыққа ала отырып, өсиетті куәландырудан келесі негіздер бойынша
бас тартамын:
____________________________________________________________________
(бас тартудың негіздері көрсетіледі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________
Осы бас тартуға он күннің ішінде ___________________________________
(соттың атауын көрсету қажет)
_____________________________________________ шағым жасалуы мүмкін.
Интернат үйінің
директоры (бас дәрігері) _________________
(қолы)
Мөр