О порядке финансирования капитальных вложений на безвозвратной основе
Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 9 марта 1998 г. N 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 1998 г. за N 494. Утратил силу - приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 6 июня 2001г. N 298
Извлечение из приказа Министерства финансов
Республики Казахстан от 6 июня 2001г. N 298
О признании утратившим силу
приказа Министерства финансов
Республики Казахстан
В связи с принятием постановления Правительства Республики Казахстан
от 6 ноября 2000 года N 1675 "Об утверждении Правил финансирования
республиканских и местных бюджетных программ, выполняемых в рамках
государственного заказа", приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министерства финансов Республики
Казахстан от 9 марта 1998 года N 104 "О порядке финансирования капитальных
вложений на безвозвратной основе".
Министр"
------------------------------------------------------------------------
В целях обеспечения финансирования капитальных вложений, проектно-изыскательских работ и расходов по государственному геологическому изучению и охране недр, осуществляемых за счет средств из государственного бюджета, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Временный порядок финансирования капитальных вложений за счет средств государственного бюджета на безвозвратной основе.
2. Министерствам, государственным комитетам и иным центральным и местным представительным и исполнительным органам и другим организациям, территориальным органам казначейства руководствоваться настоящим Временным порядком при осуществлении финансирования строек и объектов.
Министр
Утвержден
приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 9 марта 1998 г. N 104
Временный Порядок
финансирования капитальных вложений
за счет средств государственного бюджета
на безвозвратной основе
1. Настоящий порядок устанавливает механизм финансирования капитальных вложений за счет средств государственного бюджета на безвозвратной основе ( далее безвозмездное бюджетное финансирование).
2. Открытие лимитов финансирования капитальных вложений производится по республиканскому бюджету Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, по местному бюджету соответствующим финансовым органом в действующем порядке. При этом распорядительные документы (формы NN 1, 2, 2-а, 1-МБ3, 1-МБР) сопровождаются реестром объектов (приложение N 1).
3. Средства безвозмездного бюджетного финансирования выделяются из соответствующих бюджетов главным распорядителям лимитов (далее заказчики) на основании решений Правительства Республики Казахстан по республиканскому бюджету и местных исполнительных органов по местному бюджету.

Қайтарымсыз негіздегі күрделі қосылымдарды қаржыландырудың тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бұйрығымен бекітілген 1998 жылғы 9 наурыз N 104 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 наурыз N 494 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2001 жылғы 6 шілдедегі N 298 бұйрығымен. (Бұйрықтың үзіндісін төменнен қараңыз)
РҚАО-ның ескертуі: Бұйрықтан үзінді қазақша аудармасы болмағандықтан
орысша мәтінде беріліп отыр.
Извлечение из приказа Министерства финансов
Республики Казахстан от 6 июня 2001г. N 298
О признании утратившим силу
приказа Министерства финансов
Республики Казахстан
В связи с принятием постановления Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2000 года N 1675 "Об утверждении Правил финансирования республиканских и местных бюджетных программ, выполняемых в рамках государственного заказа", приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 9 марта 1998 года N 104 "О порядке финансирования капитальных вложений на безвозвратной основе".
Министр" ------------------------------------------------------------------------
Мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын күрделі қосылымдардың, жобалау-іздестіру жұмыстарының және мемлекеттік геологиялық зерделеу мен жер қойнауын қорғау жөніндегі шығыстардың қаржыландырылуын қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қайтарымсыз негізде мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен
күрделі қосылымдарды қаржыландырудың ұсынылып отырған Уақытша тәртібі
бекітілсін.
2. Министрліктер, мемлекеттік комитеттер мен өзге орталық және
жергілікті өкілетті және атқару органдары және басқа да ұйымдар,
қазынашылықтың аймақтық органдары құрылыстар мен объектілердің
қаржыландырылуын жүзеге асырған кезде осы Уақытша тәртіпті басшылыққа
алсын.
Министр
Қайтарымсыз негізде мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен
күрделі қосылымдарды қаржыландырудың Уақытша
Тәртібі
1. Осы тәртіп қайтарымсыз негізде мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен күрделі қосылымдарды қаржыландырудың (әрі қарай - өтемсіз бюджеттік қаржыландыру) тетігін белгілейді.
2. Күрделі қосылымдарды қаржыландырудың лимиттерін ашуды республикалық бюджет бойынша - қолданылып жүрген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті, жергілікті бюджет бойынша - тиісті қаржылық орган жүргізеді. Бұл орайда бөлу құжаттары (NN 1,2,2,-а1-МБЗ, 1-МБР нысандары) объектілердің тізілімімен бірге беріледі.
3. Өтемсіз бюджеттік қаржыландырудың қаражатын лимиттердің бас басқарушылары (әрі қарай - тапсырысшы) республикалық бюджет бойынша - Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті бюджет бойынша - жергілікті атқару органдарының шешімдері негізінде тиісті бюджеттерден бөледі.

4. Безвозмездное бюджетное финансирование капитальных вложений осуществляется на основании утвержденной росписи расходов на финансовый год с помесячным распределением в разрезе функциональной группы, учреждения, программы, подпрограммы и специфики экономической классификации по мере поступления средств в соответствующие бюджеты.
5. Для осуществления расходов по капитальным вложениям за счет безвозмездного бюджетного финансирования заказчики представляют в территориальные органы казначейства:
план капитального строительства на текущий год по каждому объекту в соответствии с установленными им объемами финансирования (форма 7);
- титульные списки вновь начинаемых строек;
- внутрипостроечные титульные списки переходящих строек;
копии договоров (контрактов) на проектирование, строительство или поставку оборудования для строек (дополнительные соглашения к ним);
- копии сводного сметного расчета стоимости строительства.
6. Для осуществления расходов по оплате проектно-изыскательских работ (программа 30 "Проектирование", специфика экономической классификации 463 "Капитальные трансферты на типовое проектирование") за счет средств республиканского бюджета в территориальные органы казначейства представляются договора (контракты), заключенные на основании перечня проектно-изыскательских работ общереспубликанского значения (тематический план), утвержденного Министерством энергетики, индустрии и торговли по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан, а также на основании отдельных решений Правительства Республики Казахстан.
7. Для осуществления расходов по оплате капитальных вложений за счет средств местных бюджетов в территориальные органы казначейства представляются договора (контракты), согласованные с соответствующим финансовым органом.
8. Для осуществления расходов по оплате работ по государственному геологическому изучению и охране недр (программа 27 "Государственное геологическое изучение и охрана недр", специфика экономической классификации 452 "Приобретение нематериальных активов") за счет средств республиканского бюджета в территориальные органы казначейства представляются пообъектные планы, утвержденные Комитетом геологии и охраны недр Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, с распределением лимита средств (по формам N 7-ГР и N 5-ГР) по направлениям работ согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 7.05.96 г. N 571.
9. Договор (контракт), заключенный на период строительства, является основным документом для расчетов между заказчиком и подрядной организацией. Удорожание затрат по строительству объектов, финансируемых из республиканского бюджета, разрешается по специальным решениям Правительства Республики Казахстан и из местного бюджета решением местного исполнительного органа на основании заключения Государственной вневедомственной экспертизы проектов. В этом случае в территориальные органы казначейства заказчиком представляются измененные документы по перечню, изложенному в пункте 5.

4. Күрделі қосылымды өтемсіз бюджеттік қаржыландыру тиісті бюджеттерге қаражаттардың түсуіне қарай функционалдық топтарға, мекемелерге, бағдарламаларға, ішкі бағдарламаларға және экономикалық сыныптаманың ерекшеліктеріне жіктеліп айларға бөлінген қаржылық жылға арналған бекітілген тізімнің негізінде жүзеге асырылады.
5. Өтемсіз бюджеттік қаржыландыру есебінен күрделі қосылымдар бойынша шығыстарды жүзеге асыру үшін тапсырысшылар аймақтық қазынашылық органдарына мыналарды тапсырады:
- әрбір объект бойынша оларға белгіленген қаржыландыру көлемдеріне сәйкес (7-нысан) ағымдағы жылға арналған күрделі құрылыстың жоспарын;
- жаңадан басталатын құрылыстардың атаулы тізімін;
- ауыспалы құрылыстардың ішкі құрылыстық атаулы тізімін;
- жобалауға, салуға немесе құрылыстар үшін жабдықтар беруге арналған шарттардың (келісім-шарттардың) көшірмелері (оларға қосымша келісімдер);
- құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің көшірмесі.
6. Республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жобалау-іздестіру жұмыстарына ақы төлеу жөніндегі шығыстарды жүзеге асыру үшін ("Жобалау" 30 бағдарламасы, "Үлгілік жобалауға арналған күрделі трансферттер" 463 экономикалық сыныптау ерекшелігі) аймақтық қазынашылық органдарына жалпы республикалық маңызы бар жобалау-іздестіру жұмыстарының тізбесі негізінде жасалған, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша Энергетика, өнеркәсіп және сауда министрлігі бекіткен тізбенің негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің жекелеген шешімдерінің негізінде жасалған шарттар (келісім-шарттар) тапсырылады.
7. Жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен күрделі қосылымдарға ақы төлеу жөніндегі шығыстарды жүзеге асыру үшін аймақтық қазынашылық органдарына тиісті қаржылық органмен келісілген шарттар (келісім-шарттар) тапсырылады.
8. Республикалық бюджеттің қаражаты есебінен мемлекеттік геологиялықзерделеу мен жер қойнауын қорғау жөніндегі жұмыстарға ақы төлеу жөніндегі шығыстарды жүзеге асыру үшін ("Мемлекеттік геологиялық-зерделеу мен жер қойнауын қорғау" 27 бағдарлама, "материалдық емес активтерді сатып алу" 452 экономикалық сыныптама ерекшелігі) аймақтық қазынашылық органдарына, қаражаттардың лимиті (N 7-ГР және N 5-ГР нысандары бойынша) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 7.05.96 ж. N 571 қаулысына сәйкес жұмыстардың бағыттары бойынша бөлінген, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын қорғау комитеті бекіткен, объектілер бойынша жоспарлар тапсырылады.
9. Құрылысты салу кезеңіне жасалған шарт (келісім-шарт) тапсырысшы мен мердігер ұйымдар арасында есеп айырысу үшін негізгі құжат болып саналады. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын объектілерді салу жөніндегі шығындардың қымбаттауы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің арнаулы шешімімен, жергілікті бюджеттен - жергілікті атқару органының шешімі бойынша жобаларды Мемлекеттік ведомостводан тыс сараптаудың қорытындысы негізінде шешіледі. Бұл жағдайда аймақтық қазынашылық органдарына тапсырысшы 5-тармақта аталған тізбе бойынша атаулы құжаттар тапсырады.

10. Для контроля за осуществлением финансирования и платежей по капитальным вложениям по каждому объекту в территориальных органах казначейства ведется лицевой счет для учета выделенных лимитов финансирования и произведенных за счет них расходов на капитальные вложения.
11. Осуществление расходных операций производится через территориальные органы казначейства на основании платежных поручений заказчика, актов выполненных работ, подписанных заказчиком и подрядчиком с учетом удержания ранее выданных авансов, согласно условиям договора (контракта).
Разрешается выдача аванса подрядной организации на заготовку строительных материалов, если такой аванс предусмотрен договором ( контрактом) в размере, не превышающем 20 процентов годового объема (с последующим его зачетом в оплату выполненных работ). Увеличение размера аванса, в порядке исключения, согласовывается с Министерством финансов Республики Казахстан по республиканскому бюджету и соответствующим финансовым органом по местному бюджету.
Кредиторская задолженность за выполненные работы по переходящим объектам, образовавшаяся на начало года, оплачивается за счет открытых заказчику лимитов финансирования капитальных вложений на текущий год.
12. По письменному заявлению подрядной организации заказчик имеет право оплатить из сумм, причитающихся ей за выполненные строительно- монтажные работы, работы и затраты выполненные субподрядными организациями.
13. Для расчетов с зарубежными подрядными организациями расходные операции со счета заказчика производятся через конвертацию тенге в иностранную валюту в общеустановленном порядке.
14. В исключительных случаях осуществление расчетных операций может производиться через банки-агенты, отбор которых производится в соответствии с действующим законодательством.
В этом случае между банком-агентом, главным распорядителем лимитов и Министерством финансов Республики Казахстан заключается Агентское соглашение.
15. Расчеты с подрядчиком за выполненные работы осуществляются через специальный счет заказчика, открытый в банке-агенте. При этом деньги с бюджетного счета заказчика разрешается перечислять на его специальный счет. Ответственность за целевое использование денег несет банк-агент, что должно быть оговорено в агентском соглашении.
Остатки средств на специальном счете в конце финансового года подлежат обязательному возврату на бюджетный счет заказчика.
16. Оплата работ по стройке, объекту в целом производится в пределах 95 процентов договорной цены. Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения строительства и предъявления заказчиком в территориальные органы казначейства (банк-агент) утвержденного акта государственной или рабочей комиссии о вводе его в эксплуатацию.

10. Әрбір объект бойынша күрделі қосылымдар жөнінде қаржыландырудың және төлемдердің жүзеге асырылуын бақылау үшін аймақтық қазынашылық органдарында бөлінген қаржыландыру лимиттерін және солардың есебінен жүргізілген күрделі қосылымдардың шығыстарын есептеу үшін жеке шот жүргізіледі.
11. Шығыс операцияларын жүзеге асыру аймақтық қазынашылық органдары арқылы төлем қағазының және шарттың (келісім-шарттың) ережелеріне сәйкес бұрын берілген аванстардың ұсталуын ескере отырып, тапсырысшы мен мердігер қол қойған, орындалған жұмыс актілерінің негізінде жүргізіледі.
Мердігерлік ұйымға құрылыс материалдарын дайындау үшін аванс беруге, егер мұндай аванс шартта (келісім-шартта) көзделген болса, жылдық көлемнің (кейін оны орындалған жұмыстардың ақысына қоса отырып) 20 процентінен аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі. Аванс мөлшерінің ұлғайтылуы республикалық бюджет бойынша - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен, жергілікті бюджет бойынша - тиісті қаржылық органмен келісіледі.
Жыл басына дейін жинақталған ауыспалы объектілер бойынша орындалған жұмыстар үшін несиелік берешек ағымдағы жылдағы күрделі қосылымдарды қаржыландырудың тапсырысшыға ашылған лимиттері есебінен төленеді.
12. Мердігерлік ұйымның жазбаша өтініші бойынша тапсырысшы орындалған құрылыс-монтаж жұмыстары және қосалқы мердігерлік ұйым орындаған жұмыстар мен шығыстар үшін оған саналатын сомадан ақы төлеуге құқылы.
13. Шетелдік мердігерлік ұйымдармен есеп айырысу үшін шығыс операциялары жалпы белгіленген тәртіппен теңгені шетелдік валютаға алмастыру арқылы жүргізіледі.
14. Айрықша жағдайларда есеп айырысу операцияларын жүзеге асыру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес таңдап алынатын агент-банктер арқылы жүргізіледі.
Мұндай жағдайда агент-банк, лимиттердің бас басқарушысы мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі арасында агенттік келісім жасалынады.
15. Орындалған жұмыстар үшін мердігермен есеп айырысу тапсырысшының агент-банкте ашылған арнаулы шоты арқылы жүзеге асырылады. Бұл орайда ақшаны тапсырысшының бюджеттік шотынан оның арнаулы шотына аударуға рұқсат етіледі. Ақшалардың мақсатты пайдаланылуы үшін агент-банк жауап береді, бұл агенттік келісімде айтылуға тиісті.
Қаржылық жылдың аяғында арнаулы шоттағы қаражаттың қалдығы тапсырысшының бюджеттік шотына міндетті түрде қайтаруға жатады.
16. Құрылыс, жалпы объект бойынша жұмыстардың ақысын төлеу келісімді бағаның 95 проценті шамасында жүргізіледі. Тапсырысшы мен мердігердің арасында орындалған жұмыстар үшін біржола есеп айырысу құрылыс аяқталып, аймақтық қазынашылық органдарына мемлекеттік немесе жұмыс комиссиясының оның пайдалануға берілгені туралы акті іс тапсырылған соң жүргізіледі.

17. Контроль за целевым использованием выделенных лимитов по капитальным вложениям осуществляют органы Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан. В случае выявления фактов нецелевого использования выделенных средств виновные несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
к порядку финансирования капитальных вложений за счет государственного бюджета на безвозвратной основе
РЕЕСТР
финансирования объектов
капитального строительства
к Разрешению     N _____________________
Дата   _____________________
Код бюджетной классификации:______________________________
(тенге)
--------------------------------------------------------------------------
Наименование!Планируемое!Предварительное!Текущее   !Разрешено с!Примечание
объекта     !разрешение !разрешение     !разрешение!начала года!
!на год     !               !          !           !
---------------------------------------------------------------------------
1     !      2    !         3     !     4    !      5    !     6
---------------------------------------------------------------------------
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
!           !               !          !           !
---------------------------------------------------------------------------
Всего       !           !               !          !           !
---------------------------------------------------------------------------
Реестр выписан на (указать количество листов цифрами и прописью), на
общую сумму графы 5 (указать сумму цифрами и прописью)
Специальные указания:_________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Ответственный исполнитель______________________
(подпись)
Начальник управления(отдела)
финансирования (республиканского,
местного) бюджета________________________
органов казначейства         (подпись)
(по местным бюджетам-финорганов)

17. Күрделі қосылымдар жөнінде бөлінген лимиттердің мақсатты пайдаланылуына бақылауды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитетінің органдары жүзеге асырады. Бөлінген қаражаттың мақсатсыз пайдаланылған фактілері ашылған жағдайда кінәлілер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
Қайтарымсыз негізде
мемлекеттік бюджеттің есебінен күрделі қосылымдарды қаржыландырудың тәртібіне N 1 - қосымша
Күрделі құрылыс объектілерін
қаржыландырудың
ТІЗІЛІМІ
Рұқсат үшін N _______________
Уақыты        _______________
Бюджеттік сыныптаманың коды: ____________________
_________________________________________________________________________
| Объектінің |   Жылға    | Алдын ала |  Ағымдағы  |    Жыл    | Ескерту  |
|   атауы    |  арналған  |  рұқсат   |   рұқсат   | басындағы |          |
|            |  жоспарлы  |           |            |   рұқсат  |          |
|            |   рұқсат   |           |            |           |          |
|____________|____________|___________|____________|___________|__________|
|     1      |      2     |     3     |      4     |     5     |    6     |
|____________|____________|___________|____________|___________|__________|
|            |            |           |            |           |          |
|            |            |           |            |           |          |
|            |            |           |            |           |          |
|            |            |           |            |           |          |
|            |            |           |            |           |          |
|            |            |           |            |           |          |
|            |            |           |            |           |          |
|____________|____________|___________|____________|___________|__________|
| Барлығы    |            |           |            |           |          |
|____________|____________|___________|____________|___________|__________|
Тізілім (парақтардың саны цифрлармен және жазбаша көрсетілсін) парақта
жазылды, 5 бағананың жалпы сомасы (сома цифрлармен және жазбаша
көрсетілсін)
Арнаулы нұсқаулар:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жауапты атқарушы __________________________
(қолы)
Қазынашылық органдарының
(жергілікті бюджеттер бойынша - қаржы органдардың)
бюджетін (республикалық, жергілікті)
қаржыландыру басқармасының
(бөлімінің) бастығы _____________________
(қолы)
оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж,