Порядок декларирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции
Утвержден Приказом Председателя Комитета по госконтролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 июня 1998 года N 9 зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.07.1998 г. за N 539. Утратил силу приказом Председателя налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 31 мая 2007 года N 363.
Сноска. Приказ Председателя Комитета по госконтролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 июня 1998 года N 9 утратил силу приказом Председателя налогового комитета Министерства финансов РК от 31 мая 2007 года  N 363 . (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования)
1. Настоящий Порядок определяет и регулирует условия декларирования производства и оборота всех видов этилового спирта и алкогольной продукции на территории Республики Казахстан.
2. В декларации производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции указываются:
Производителями этилового спирта (Приложение № 1)
I. Баланс производства и оборота этилового спирта:
- наименование и адрес предприятия, организации;
- серия и номер лицензии на право производство спирта, дата ее получения, срок действия;
- сорт этилового сорта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы этилового спирта на начало отчетного периода;
- объемы производства этилового спирта за отчетный период;
- объемы полученного этилового спирта от других поставщиков, в том числе по импорту;
- объемы отгруженного этилового спирта, в том числе на экспорт;
- объемы этилового спирта, израсходованные на собственное производство
алкогольной продукции;
- остатки этилового спирта на конец отчетного периода.
Предприятия-производители этилового спирта, использующие этиловый спирт на собственное производство алкогольной продукции, заполняют также раздел II декларации производства и оборота алкогольной продукции (приложение № 2).
II. Сведения об отгрузке этилового спирта:
- реквизиты получателей, вид деятельности;
- серия и номер лицензии на право производства алкогольной продукции, хранения и оптовой реализации этилового спирта, производства медицинских препаратов и услуг, дата ее получения, срок действия;
- сорт отгруженного этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы отгруженного этилового спирта, в том числе на экспорт (с указанием номера грузовой таможенной декларации);
- сумма уплаченных акцизов от производства спирта;
- основание по предоставлению льгот по уплате акцизов, если таковые имеют место.
III. Сведения о поставках этилового спирта:
- реквизиты поставщиков, вид деятельности;
- серия и номер лицензии на право производства этилового спирта, дата
ее получения, срок действия;
- сорт поставленного этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы поставленного этилового спирта, в том числе по импорту (с указанием установленной квоты, фактически поставленного объема спирта, серии, номера импортной лицензии, даты ее получения, срока действия, номера грузовой таможенной декларации);
- сумма уплаченных получателем акцизов по импорту этилового спирта.
Производителями алкогольной продукции (Приложение 2)
I. Поступление этилового спирта:
- наименование и адрес предприятия, организации;
- серия и номер лицензии на право производства алкогольной продукции, дата ее получения, срок действия;
- сорт этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы этилового спирта на начало отчетного периода;
- данные поставщиков этилового спирта, серия и номер лицензии, дата ее получения, срок действия;
- объемы полученного этилового спирта, в том числе по импорту (с указанием серии, номера импортной лицензии, даты ее получения, срока действия, номера грузовой таможенной декларации);
- сумма уплаченных акцизов по импорту этилового спирта;
- объемы расхода этилового спирта;
- остатки этилового спирта на конец отчетного периода.
II. Направление и объемы расхода этилового спирта:
- виды выпускаемой алкогольной продукции;
- объемы выпущенной алкогольной продукции за отчетный период;
- нормы расхода этилового спирта на единицу выпущенной продукции;
- сорт этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы израсходованного этилового спирта за отчетный период;
- сумма уплаченных акцизов от производства алкогольной продукции;
- основание по предоставлению льгот по уплате акцизов, если таковые имеют место.
Оптовыми реализаторами этилового спирта (Приложение 3)
I. Оптовая реализация этилового спирта:
- наименование и адрес предприятия, организации;
- серия, номер лицензии на хранение и оптовую реализацию этилового спирта, дата ее получения, срок действия;
- сорт этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы этилового спирта на начало отчетного периода;
- объемы поступления этилового спирта, в том числе по импорту;
- сумма уплаченных акцизов от импорта спирта;
- объемы реализованного этилового спирта, в том числе на экспорт;
- остатки этилового спирта на конец отчетного периода.
II. Сведения о поставках этилового спирта:
- реквизиты поставщиков этилового спирта, серия и номер лицензии, дата
ее получения, срок действия;
- сорт этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы полученного этилового спирта, в том числе по импорту ( с указанием установленной квоты, фактически полученного объема этилового спирта, серии, номера, даты получения импортной лицензии, срока ее действия, номера грузовой таможенной декларации).
III. Сведения об отгрузке этилового спирта:
- реквизиты получателей, с указанием серии, номера лицензии на право хранения и оптовой реализации этилового спирта, даты ее получения, срока действия;
- сорт отгруженного этилового спирта по ГОСТ, ТУ, СТ РК;
- объемы реализованного этилового спирта, в том числе на экспорт, с указанием номера грузовой таможенной декларации.
Оптовыми реализаторами алкогольной продукции (Приложение 4)
I. Оптовая реализация алкогольной продукции:
- наименование и адрес предприятия, организации;
- серия, номер лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, дата ее получения, срок действия;
- наименование реализуемой алкогольной продукции по видам;
- объемы алкогольной продукции на начало отчетного периода;
- объемы полученной алкогольной продукции, в том числе по импорту (с указанием номера грузовой таможенной декларации);
- объемы реализованной алкогольной продукции за отчетный период, в том числе на экспорт (с указанием номера грузовой таможенной декларации);
- остатки алкогольной продукции на конец отчетного периода.
II. Сведения о поставках алкогольной продукции:
- реквизиты поставщиков алкогольной продукции, серия и номер лицензии на соответствующий вид деятельности, дата ее получения, срок действия;
- наименование полученной алкогольной продукции по видам;
- объемы полученной алкогольной продукции, в том числе по импорту (с указанием установленной квоты, серии, номера, даты получения, срока действия импортной лицензии, номера грузовой таможенной декларации);
- сумма уплаченных акцизов от импорта алкогольной продукции.

Этиль спирті мен алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысын мағлұмдаудың ТӘРТІБІ
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысына бақылау жасау жөніндегі Комитеті Төрағасының бұйрығымен БЕКІТІЛГЕН 1998 жылғы 30 маусым N 9 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 539. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007.05.31. N 363 (алғаш рет ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті  төрағасының 2007.05.31. N  363 (алғаш рет ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Тәртіп Қазақстан Республикасының аумағында этиль спирті мен алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысын мағлұмдаудың тәртібін айқындайды және реттейді.
2. Этиль спирті мен алкогольді өнімдер өндірісі мен айналысының мағлұмдамасында мыналар көрсетіледі:
Этиль спиртін өндірушілер (N 1 қосымша)
I. Этиль спирті өндірісі мен айналысының балансында:
- Кәсіпорынның, ұйымның атауы және мекен-жәйі;
- спирт өндіру құқығына берілген лицензияның сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша этиль спиртінің сорты;
- есепті жылдың басындағы этиль спиртінің көлемі;
- есепті жылы өндірілген этиль спиртінің көлемі;
- басқа берермендерден, оның ішінде импорт бойынша алынған этиль спиртінің көлемі;         - жөнелтілген, оның ішінде экспортқа жіберілген этиль спиртінің көлемі;
- алкогольді өнімдерді өзі өндіруге жұмсалған этиль спиртінің көлемі;
- есепті жылдың аяғындағы этиль спиртінің қалдығы.
Алкогольді өнімдерді өзі өндіру үшін этиль спиртін пайдаланатын, этиль спиртін өндіруші кәсіпорындар алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысы мағлұмдамасының екінші бөлігінде толтырады (N 2 қосымша).
II. Этиль спиртін жөнелту туралы мәліметтер:
- алушылардың деректемесі, іс-әрекетінің түрлері;
- алкогольді өнімдерді өндіру, этиль спиртін сақтау және көтерме саудамен өткізу, медициналық дәрі-дәрмек өндіру және қызмет көрсету құқығына берілген лицензияның сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша жөнелтілген этиль спиртінің сорты;
- жөнелтілген, оның ішінде экспортқа жіберілген этиль спиртінің көлемі (жүк-кедендік мағлұмдаманың нөмірін көрсете отырып);
- спирт өндірісінен алынатын, төленген акциздердің сомасы;
- егер мұндайға орын берілген болса, акциздерді төлеу жайлы жеңілдіктер беру жөніндегі негіздеме.
III. Этиль спиртін беру туралы мәліметтер:
- берерменнің деректемесі, іс-әрекетінің түрлері;
- этиль спиртін беру құқығы лицензиясының сериясы мен нөмірі;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша берілген этиль спиртінің сорты;
- берілген этиль спиртінің, оның ішінде импорт бойынша көлемі (белгіленген квотаны, іс жүзінде берілген спирттің көлемін, импорттық лицензияның сериясын, нөмірін, оның алынған уақытын, әрекет мерзімін, жүк-кедендік мағлұмдаманың нөмірін көрсете отырып);
- этиль спиртін импорттау жөнінде алушы төлеген акциздердің сомасы.
Алкогольді өнімдерді өндірушілер (N 2 қосымша)
I. Этиль спиртінің түсуі:
- Кәсіпорынның, ұйымның атауы және мекен-жәйі;
- алкогольді өнімдерді өндіру құқығына берілген лицензияның сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша этиль спиртінің сорты;
- есепті жылдың басындағы этиль спиртінің көлемі;
- этиль спиртін берермендердің деректемесі, лицензияның сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- алынған этиль спиртінің, оның ішінде импорт бойынша көлемі (импорттық лицензияның сериясын, нөмірін, оның алынған уақытын, әрекет мерзімін, жүк-кедендік мағлұмдаманың нөмірін көрсете отырып);
- этиль спиртін импорттау жөнінде төленген акциздердің сомасы;
- этиль спирті шығысының көлемі;
- есепті жылдың аяғындағы этиль спиртінің қалдығы.
II. Этиль спирті шығынының бағыты мен көлемі;
- шығарылатын алкогольді өнімдердің түрлері;
- есепті кезеңде шығарылған алкогольді өнімдердің көлемі;
- шығарылған өнім бірлігіне этиль спиртін жұмсаудың нормалары;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша жөнелтілген этиль спиртінің сорты;
- есепті кезеңде шығындалған этиль спиртінің көлемі;
- алкогольді өнімдерді өндіруден алынатын, төленген акциздердің сомасы;
- егер мұндайға орын берілген болса, акциздерді төлеу жайлы берілген жеңілдіктер жөніндегі негіздеме;
Этиль спиртін көтерме саудамен өткізушілер (N 3 қосымша)
IІІ. Этиль спиртін көтерме саудамен өткізу:
- Кәсіпорынның, ұйымның атауы және мекен-жәйі;
- этиль спиртін сақтау және көтерме саудамен өткізу лицензиясының сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша этиль спиртінің сорты;
- есепті жылдың басындағы этиль спиртінің көлемі;
- этиль спиртінің, оның ішінде импорт бойынша түсімінің көлемі;
- спиртті импорттаудан алынатын, төленген акциздердің көлемі;
- өткізілген, оның ішінде экспортқа жіберілген этиль спиртінің көлемі;
- есепті жылдың аяғындағы этиль спиртінің қалдығы.
II. Этиль спиртінің берілуі туралы мәліметтер:
- этиль спиртін берермендердің деректемесі, лицензияның сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша жөнелтілген этиль спиртінің сорты;
- алынған этиль спиртінің, оның ішінде импорт бойынша көлемі (белгіленген квотаны, импорттық лицензияның сериясын, нөмірін, оның алынған уақытын, әрекет мерзімін, жүк-кедендік мағлұмдамасының нөмірін көрсете отырып);
III. Этиль спиртін жөнелту туралы мәліметтер:
- алушылардың деректемесі, этиль спиртін сақтау және көтерме саудамен өткізу лицензиясының сериясы мен нөмірі, оның алынған уақытын, әрекет мерзімін көрсете отырып;
- МЕМСТ, ТЖ, ҚР СТ бойынша жөнелтілген этиль спиртінің сорты;
- этиль спиртін, оның ішінде экспортқа өткізудің көлемі, жүк-кедендік мағлұмдамасының нөмірін көрсете отырып;
Алкогольді өнімдерді көтерме саудамен өткізушілер (N 4 қосымша)
I. Алкогольді өнімдерді көтерме саудамен сату:
- Кәсіпорынның, ұйымның атауы және мекен-жәйі;
- алкогольді өнімдерді сақтау және көтерме саудамен өткізу лицензиясының сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- өткізілетін алкогольді өнімдердің түрлері бойынша атаулары;
- есепті кезеңнің басындағы этиль спиртінің көлемі;
- алынған, оның ішінде импорт бойынша түскен алкогольді өнімдердің көлемі (жүк-кедендік мағлұмдаманың нөмірін көрсете отырып);
- есепті кезеңде, оның ішінде экспортқа өткізілген алкогольді өнімдердің көлемі (жүк-кедендік мағлұмдаманың нөмірін көрсете отырып);
- есепті жылдың аяғындағы алкогольді өнімдердің қалдығы.
II. Алкогольді өнімдердің берілуі туралы мәліметтер:
- алкогольді өнімдерді берушілердің деректемесі, іс-әрекеттің тиісті түріне берілген лицензияның сериясы мен нөмірі, оның алынған уақыты, әрекет мерзімі;
- алынған алкогольді өнімдердің түрлері бойынша атауы;
- алынған алкогольді өнімдердің, оның ішінде импорт бойынша көлемі (белгіленген квотаны, импорттық лицензияның сериясын, нөмірін, оның алынған уақытын, әрекет мерзімін, жүк-кедендік мағлұмдамасының нөмірін көрсете отырып);
- алкогольді өнімдердің импортынан алынатын, төленген акциздердің сомасы.

3. Декларирование производится в натуральных показателях: этиловый спирт - декалитрах безводного спирта, алкогольная продукция - в декалитрах, с указанием суммы акцизных сборов.
4. Производители этилового спирта и алкогольной продукции, а также хозяйствующие субъекты, осуществляющие деятельность по хранению и реализации этилового спирта, хранению и оптовой реализации алкогольной продукции представляют декларации производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, а также сведения об их отгрузке и поставке в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет), согласно прилагаемым формам.
5. Декларации представляются ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан имеет право устанавливать ежемесячную отчетность на срок до 6 месяцев для производителей этилового спирта и алкогольной продукции, а также субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации этилового спирта, хранению и оптовой реализации алкогольной продукции, которым возобновлено действие лицензий на соответствующие виды деятельности после устранения нарушений, повлекших приостановление действия лицензии и иных случаях, определенных Комитетом в пределах своей компетенции.
6. Юридические и физические лица, осуществляющие производство и оборот этилового спирта и алкогольной продукции с нарушением требований настоящего Порядка, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Изменения и дополнения к настоящему Порядку утверждаются Председателем Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Приложение N 1
Заполняется производителями спирта
Декларация
производства и оборота этилового спирта
за____________199__г.
________________________________________________
(Наименование и адрес предприятия, организации)
______________________________________________________
(Серия, номер, дата получения лицензии, срок действия)
I. Баланс производства и оборота этилового спирта
___________________________________________________________________________
№ !  Сорт   !Остаток на!Произведено!          Приход,
п/п!этилового!  начало  ! этилового !          тыс.дал б.с.
!спирта по!отчетного !спирта,тыс.!______________________________________
!ГОСТ, ТУ,!периода,  !дал б.с.   !  Всего !  в том числе по импорту
!СТ РК    !тыс.дал   !           !________!_____________________________
!         !б.с.      !           !        !
!         !          !           !        !

3. Мағлұмдау табиғи көрсеткіштермен жүргізіледі: этиль спирті - сусыз спирттің декалитрімен, алкогольді өнім - акцизді алымдардың сомасын көрсете отырып, декалитрлермен.
4. Этиль спирті мен алкогольді өнімдерді өндірушілер, сондай-ақ этиль спиртін сақтау және өткізу, алкогольді өнімдерді сақтау және көтерме саудамен өткізу жөнінде әрекет ететін шаруашылық субъектілері, ұсынылып отырған нысандарға сәйкес, Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитетіне (бұдан әрі - Комитет) этиль спирті мен алкогольді өнімдер өндірісі мен айналысының мағлұмдамасын, сондай-ақ олардың жөнелтілуі және берілуі туралы мәліметтер тапсырады.
5. Мағлұмат есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-жұлдызынан кешіктірмей, тоқсан сайын тапсырылады.
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитет этиль спирті мен алкогольді өнімдерді өндірушілер үшін, сондай-ақ лицензиялардың әрекетін тоқтатуға себеп болған бұзылыстар түзетілген соң және басқа Комитет өз құзыретінің шегінде белгілеген жағдайларда, этиль спиртін сақтау және өткізу, алкогольді өнімдерді сақтау және көтерме саудамен өткізу жөніндегі іс-әрекетті жүзеге асыратын, тиісті әрекет түрлерінің лицензиялары жаңартылған, субъектілер үшін 6 айға дейінгі мерзімге ай сайынғы есептеме белгілеуге құқығы бар.
6. Осы тәртіптің талаптарын бұза отырып, этиль спирті мен алкогольді өнімдерді өндіруді жүзеге асырып келген заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданылып келген заңдарына сәйкес жауап береді.
7. Осы Тәртіпке енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің алкогольді өнімдердің өндірісі мен айналысына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитетінің Төрағасы бекітеді.
N 1-қосымша
Спирт өндірушілер толтырады
Этиль спиртінің өндірісі мен айналысының
МАҒЛҰМДАМАСЫ
199 __ жылғы __________ үшін
______________________________________________
(Кәсіпорынның, ұйымның атауы мен мекен-жайы)
_______________________________________________________________
(Лицензияның сериясы, нөмірі, алған күні, әрекет ету мерзімі)
I. Этил спиртінің өндірісі мен айналысының балансы
_________________________________________________________________________
|  N  |   Этил    |    Есепті    |  Өндірілген  |  Кіріс, мың. дал с.с.
| р/р | спиртінің |   кезеңнің   | этил спирті  __________________________
|     |  сорты    |  басындағы   | мың. дал с.с.|  Барлығы   |оның ішінде
|     |  МЕМСТ,   |    қалдық    |              |            |  импорт
|     | ТЖ, ҚР СТ | мың. дал б.с.|              |            |  бойынша
|     |           |              |              |            |
|_____|___________|______________|______________|____________|____________|