Об утверждении правил приема в высшие учебные заведения и колледжи МВД Республики Казахстан
Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 7 мая 1998г. N 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 1998 года N 611. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 июня 1999г. N 316 ~V990860
В соответствии с Типовыми правилами приема в государственные высшие
учебные заведения и колледжи Республики Казахстан, утвержденных Комитетом
образования Министерства образования, культуры и здравоохранения
Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить:
1.1. Правила приема в высшие учебные заведения МВД Республики
Казахстан (Приложение 1).
1.2.
<*>
Сноска. Пункт утратил силу приказом Министра внутренних дел РК
от 22 мая 1999 года N 265
V990859_
.
2. Начальникам ГУВД, УВД, УВДТ и учебных заведений:
2.1. Организовать изучение указанного приказа личным составом.
2.2. Довести до сведения кандидатов на учебу.
3. Начальникам учебных заведений организацию вступительных экзаменов и
зачисление в учебные заведения МВД провести в строгом соответствии с
требованиями данного приказа.
4. Считать утратившими силу пункты приказов МВД РК от 16 марта 1996г.
№ 106 и от 22 апреля 1997г. N 105, касающихся в части организации
вступительных экзаменов и зачисления в учебные заведения МВД Республики
Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу МВД РК N 140 от 7 мая 1998г.
Правила
приема в высшие учебные заведения
МВД Республики Казахстан
1. Поступающие в высшие учебные заведения МВД сдают вступительные
экзамены на государственном языке или на языке официального употребления.
2. Вступительные экзамены проводятся в объеме учебных программ средней
общеобразовательной школы.
3. Поступающие в высшие учебные заведения МВД РК сдают зачет по
физической подготовке в соответствии с установленными нормативами и
проходят тестовые испытания по 4 предметам.
Для проведения тестовых испытаний определить следующие предметы:
по специальности N 0216 "Правоведение":
- казахский или русский язык;
- история Казахстана;
- Всеобщая история;
- математика;
по специальностям N 3602 "Автоматика, телемеханика и связь",
N 1701 "Пожарная безопасность", N 0713 "Экономика и менеджмент на предприятии", N 3004 "Организация дорожного движения":
- казахский или русский язык;
- история Казахстана;
- математика;
- физика.
Приемные комиссии учебных заведений устанавливают перечень вступительных экзаменов на обучение без отрыва от службы.
Количество тестовых вопросов по каждому предмету - 30, а общее их количество по всем предметам должно составлять 120. Правильный ответ оценивается одним баллом.

Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орындарына қабылдау Ережесі
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің бұйрығымен бекітілген 1998 жылғы 7 мамыр N 140 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 21 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 611. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 1999.06.18. N 316 бұйрығымен. ~V990860
Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау
министрлiгiнiң, Бiлiм комитетi бекiткен, Қазақстан Республикасы
мемлекеттiк колледждерi мен жоғары оқу орындарына қабылдаудың Бiрыңғай
ережесiне сәйкес
бұйырамын:
1. Бекiтiлсiн:
1.1. Қазақстан Республикасы Iшкiiсмин жоғары оқу орындарына қабылдау
ережесi (1 қосымша).
1.2. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң колледждерiне қабылдау
ережесi (2 қосымша).
<*>
Ескерту: 1.2-тармақшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің
1999 жылғы 22 мамырдағы N 265 бұйрығымен.
V990859_
2. IIББ, IIБ, КIIБ және оқу орындарының бастықтарына:
2.1. Аталған бұйрықты жеке құрамға оқыту ұйымдастырылсын.
2.2. Оқуға үмiткерлердiң назарына жеткiзiлсiн.
3. Жоғары оқу орындарының бастықтары түсу емтихандарын және Iшкiiсмин
оқу орындарына қабылдауды қатаң осы бұйрықтың талабына сәйкес
ұйымдастырсын.
4. ҚР Iшкiiсмин 1996 жылғы 16 наурыздағы N 106-шы және 1997 жылғы 22
сәуiрдегi N 105-шi Қазақстан Республикасы Iшкiiсмин оқу орындарына
қабылдау және түсу емтихандарын ұйымдастыруға қатысты бұйрықтарының
тармақтары күшiн жойды деп саналсын.
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрi
ҚР Iшкiiсминнiң
1998 жылғы 7 мамырдағы
N 140 бұйрығына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң
жоғары оқу орындарына қабылдау
Ережесi
1. Iшкiiсминiнiң жоғары оқу орындарына түсушiлер түсу емтиханын
мемлекеттiк тiлде немесе ресми қолданылып жүрген тiлде тапсырады.
2. Түсу емтихандары жалпы бiлiм беретiн орта мектептердiң оқу
бағдарламасының көлемiнде өткiзiледi.
3. ҚР Iшкiiсминiнiң Жоғары оқу орындарына түсетiндер белгiленген
нормативтерге сәйкес дене шынықтыру дайындығынан сынақ тапсырады және 4
пән бойынша тесттiк сынақтан өтедi.
Тесттiк сынақ өткiзу үшiн мына пәндер белгiленсiн:
N 0216 "Құқық тану" мамандығы бойынша
- қазақ немесе орыс тiлi;
- Қазақстан тарихы;
- Жалпы тарих;
- Математика.
N 3602 "Автоматика, телемеханика және байланыс", N 1701 "Өрт қауiпсiздiгi", N 0713 "Кәсiпорындардағы экономика және менеджмент", N 3004 "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандықтары бойынша:
- қазақ немесе орыс тiлi;
- Қазақстан тарихы;
- математика;
- физика;
Оқу орындарының қабылдау комиссиясы қызметтен қол үзбей оқитын түсу емтихандарының тiзiмiн белгiлейдi.
Тест сұрақтарының саны әр пән бойынша - 30, олардың жалпы саны барлық пән бойынша 120 болуы тиiс. Дұрыс жауап бiр баллмен бағаланады.

На комплексное тестирование по всем предметам отводится 2,5-3 часа в зависимости от перечня дисциплин тестирования. Время тестирования определяется приемной комиссией вуза. Большее время отводится на тесты, требующие дополнительных вычислений и расчетов. При меньшем числе предметов время на тестирование определяется пропорционально количеству предметов.
4. Сроки проведения вступительных экзаменов на факультетах очного обучения высших учебных заведений - в период с 1 по 15 августа.
На факультетах заочного обучения высших учебных заведений - в период с 5 июня по 10 октября сроком 10 дней на каждый поток.
Конкретные сроки проведения вступительных экзаменов определяются начальником высшего учебного заведения.
5. Отчетность об итогах приема в учебные заведения по очному обучению предоставляется в Управление учебных заведений ДКиВР до 20 августа, а по заочному обучению до 20 октября текущего года.
6. Зачисление на учебу проводит приемная комиссия на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов, данных медицинского освидетельствования, с учетом выделенных ГУВД, УВД, УВДТ приемных мест.
7. Без вступительных экзаменов зачисляются победители Республиканских предметных олимпиад школьников текущего учебного года, награжденные дипломами первой, второй или третьей степени, при поступлении на соответствующую специальность. Соответствие специальности определяет приемная комиссия вуза, которая принимает мотивированное решение по каждому абитуриенту и доводит до его сведения. Наряду с другими признаками соответствие специальности предмету, по которому абитуриент является победителем Республиканской олимпиады, определяется также по профильному предмету, установленному для данной специальности.
При несоответствии предмета олимпиады выбранной специальности абитуриент зачисляется на общих основаниях.
8. Окончившие с отличием среднюю общеобразовательную школу, среднее специальное или профессионально-техническое учебное заведение на базе основной ступени школы проходят тестирование по всем предметам комплексного тестирования. При получении этими лицами по профильному предмету необходимого количества баллов, соответствующего оценке "пять", они подлежат зачислению. В противном случае они участвуют в общем конкурсе.
На лиц, окончивших с дипломом с отличием среднее специальное учебное заведение на базе старшей ступени школы, указанный порядок распространяется только при поступлении на соответствующую специальность.
9. Коды правильных ответов должны быть вывешены после проведения комплексного тестирования. В течение суток после комплексного тестирования должны быть вывешены утвержденные начальником учебного заведения результаты тестирования.

Кешендi тест тапсыруға пәндердiң тiзiмiне қарай, барлық пән үшiн 2,5-3 сағат берiледi. Тест тапсыру уақытын ЖОО (Жоғары оқу орны) қабылдау комиссиясы анықтайды. Уақыттың көбi қосымша есептеудi, айырып-қосуды қажет ететiн тестке берiледi. Пәндердiң саны аз болса, тест тапсыру уақыты пәндердiң пропорционалды санымен анықталады.
4. Жоғары оқу орындарының күндiзгi оқыту факультеттерiнде түсу емтихандарын өткiзу мерзiмi - тамыздың 1-нен 15-не дейiнгi кезең.
Жоғары оқу орындарының сырттай оқыту факультеттерiнде 5 маусымнан 10 қазанға дейiн әрбiр ағынға 10 күннен.
Түсу емтихандарының нақты тапсыру мерзiмiн жоғары оқу орнының бастығы шешедi.
5. Оқу орнына күндiзгi оқу бойынша қабылдаудың нәтижесi туралы есеп беру сол ағымдағы жылдың 20 тамызына дейiн Кадр және Тәрбие жұмысы департаментiнiң Оқу орындары басқармасына, ал сырттай оқыту бойынша 20 қазанға дейiн тапсырылады.
6. Қабылдау комиссиясы IIББ, IIБ, КIIБ бөлген қабылдау орындарын ескере отырып, түсу емтихандарының нәтижелерi, медициналық куәландыру мәлiметтерiнiң конкурстық негiзiнде қабылдайды.
7. Тиiстi мамандықтарға ағымдағы оқу жылының Республикалық пән олимпиадаларының бiрiншi, екiншi дипломымен марапатталған немесе үшiншi дәрежемен марапатталған мектеп бiтiрушiлерi түсу емтихандарынсыз қабылданады. Мамандықтың сәйкестiгiн әрбiр абитуриент бойынша дәлелдi шешiм қабылдап, оған жеткiзетiн ЖОО-ның қабылдау комиссиясы анықтайды. Абитуриент республикалық олимпиада жеңiмпазы болып саналатын пәннiң мамандыққа сәйкестiгiнiң басқа да белгiлерiмен қатар, сол мамандық үшiн белгiленген пәннiң профилi бойынша да анықталады.
Олимпиада пәнi таңдалған мамандыққа сәйкес келмесе абитуриент жалпы негiзде қабылданады.
8. Жалпы бiлiм беретiн орта мектептi, орта арнаулы немесе кәсiби-техникалық оқу орнын мектептiң негiзгi сатысы базасында үздiк бiтiргендер кешендi тесттiң барлық пәндерi бойынша тесттен өтедi. "Бес" бағасына сәйкес, профильдiк пән бойынша қажеттi балл жинаған бұл адамдар қабылдануға жатады. Тiптi болмаса жалпы конкурсқа қатысады.
Арнаулы орта оқу орнын мектептiң жоғарғы сатысы негiзiнде үздiк дипломмен бiтiрген адамдарға жоғарыда көрсетiлген тәртiп тек тиiстi мамандыққа түскенде ғана қатысты.
9. Дұрыс жауаптардың кодтары кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн iлiнуi тиiс. Кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн сол тәулiктiң iшiнде оқу орнының бастығы бекiткен тест нәтижесi iлiнiп тұруы тиiс.

10. Пересдача вступительных экзаменов не разрешается.
11. Апелляция по итогам комплексного тестирования должна подаваться и рассматриваться в течение одного дня после объявления оценки. Изменение полученной оценки должно быть произведено мотивированным решением приемной комиссии.
12. Зачисление в высшие учебные заведения проводится на открытом заседании приемной комиссией высшего учебного заведения раздельно по специальностям и языковым отделениям.
Не подлежат зачислению в число слушателей лица, набравшие суммарное количество баллов и балл по профильному предмету ниже пороговых уровней, установленных приемной комиссией вуза для каждой специальности. Пороговые уровни устанавливаются по суммарному баллу в пределах 40-50, по профильному предмету в пределах 9-15 баллов.
13. Вне конкурса, при условии получения суммарного балла и балла по профильному предмету не ниже пороговых уровней, установленных приемной комиссией вуза для каждой специальности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан, зачисляются:
- дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в возрасте до 23 лет;
- дети военнослужащих, погибших в Афганистане;
- военнослужащие, уволенные в запас и имеющие свидетельство о праве на льготы, установленные Правительством Республики Казахстан;
- дети сотрудников органов внутренних дел, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей;
- дети работников отгонного животноводства.
Абитуриенты, имеющие право на внеконкурсное зачисление, обязаны представить соответствующие документы. Дети работников отгонного животноводства представляют направления за подписью заместителя акима области.
14. По общему конкурсу зачисляются все другие категории кандидатов, успешно сдавших вступительные экзамены, в соответствии с набранными баллами. При равенстве набранных баллов определяющим является балл по профильному предмету, а в дальнейшем при равенстве набранных баллов зачисляются вначале:
- окончившие среднюю общеобразовательную школу, среднее специальное или профессионально-техническое учебное заведение с отличием;
- сотрудники органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск Республики Казахстан;
- награжденные по окончании средней общеобразовательной школы грамотой "За особые успехи в изучении отдельных предметов";
- военнослужащие, уволенные в запас в течение последних 2-х лет.
15. Кандидаты на учебу, успешно сдавшие вступительные экзамены и не прошедшие по конкурсу на плановые места, могут быть зачислены на обучение на платной основе при условии заключения соответствующих договоров.

10. Түсу емтихандарын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
11. Кешендi тесттiң апелляциясы баға жарияланғаннан кейiн сол күнi берiлiп қаралуы тиiс. Алынған баға қабылдау комиссиясының дәлелдi шешiмiмен ғана өзгертiледi.
12. Жоғары оқу орнына қабылдау мамандықтар және тiлдер бөлiмшесi бойынша бөлек жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясының ашық жиналысында өтедi.
Әр мамандық бойынша қабылдау комиссиясы белгiленген дәрежеден профильдiк пәннен орташа деңгейден төмен қосынды балл жинаған адамдар тыңдаушылар қатарына алынбайды. Орташа деңгейдiң қосынды балы 40-50, ал профильдi пән бойынша 9-15 балл шегiнде белгiленедi.
13. Профильдiк пән бойынша орташа деңгейден төмен емес қосынды балл жинаған әрбiр мамандық бойынша ЖОО-ның қабылдау комиссиясы анықтаған Қазақстан Республикасы Заңдары мен Үкiмет қаулыларына сай оқуға конкурссыз қабылданатындар:
- жасы 23-ке толмаған жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалғандар;
- Ауғаныстанда қаза тапқан әскери қызметшiлердiң балалары;
- Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен жеңiлдiктердi пайдалануға куәлiгi бар запасқа шыққан әскери адамдар;
- қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң балалары;
- алыс мал жайылымдарында жұмыс iстейтiндердiң балалары;
Конкурссыз қабылдануға құқылы талапкер, оны растайтын құжаттарын табыс етуi тиiс. Алыс жайылымдардағы малшылардың балалары облыс әкiмi орынбасарының қолтаңбасы қойылған жолдаманы қоса тапсырады.
14. Түсу емтиханын қанағаттандырарлық бағаға тапсырған басқа талапкерлердiң барлығы жинаған баллдарына сәйкес жалпы конкурс бойынша қабылданады. Жинаған баллдары тең болғандар арасында мамандыққа бейiмдейтiн пәннен алынған балл шешедi, одан әрi баллдары тең болған жағдайда әуелi мыналар қабылданады:
- жалпы бiлiм беретiн орта мектептi, арнаулы орта және кәсiптiк-техникалық оқу орнын үздiк бiтiргендер;
- Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары, iшкi әскерлердiң әскери қызметкерлерi;
- жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiргенде "Жекелеген пәндердi оқып үйренудегi ерекше табыстары үшiн "мақтау қағазымен" марапатталғандар;
- соңғы 2 жылдың iшiнде запасқа босатылған әскери қызметшiлер;
15. Түсу емтихандарын қанағаттанарлық бағаға тапсырған бiрақ конкурс бойынша жоспарлы орынға өтпеген оқуға талапкерлер тиiстi келiсiм жасап, ақылы негiзде оқуға қабылдана алады.

16. Абитуриентам, не прошедшим по конкурсу, высшим учебным заведениям выдается справка о результатах комплексного тестирования для участия в конкурсе в средние специальные учебные заведения.
17. Решение приемной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника колледжа. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от работы; предоставления отпусков и других льгот для лиц, поступивших на заочное обучение.
18. Абитуриенты, не прошедшие по конкурсу, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с возвращением личных дел и указанием причины незачисления.
19. Занятия в учебных заведениях начинаются в сроки, установленные учебным планом и графиком учебного процесса ВУЗа. Слушатели, не приступившие к занятиям без уважительных причин в течение 10 дней, отчисляются.
Взамен выбывших приемная комиссия в течение месяца с начала занятий может зачислить лиц, не прошедших по конкурсу.
Управление учебных заведений
ДКиВР МВД Республики Казахстан
Приложение N 2
к приказу МВД РК N 140 от 7 мая 1998г.
Правила приема
в колледжи МВД Республики Казахстан
1. Поступающие в колледжи МВД РК сдают вступительные экзамены на государственном языке или на языке официального употребления.
2. Вступительные экзамены проводятся в объеме учебных программ средней общеобразовательной школы.
3. Поступающие в колледжи МВД РК сдают зачет по физической подготовке в соответствии с установленными нормативами и проходят тестовые испытания по 3 предметам.
Для проведения тестовых испытаний определить:
По специальностям N 0202 "Правоохранительная деятельность", N 0216 "Правоведение" определить следующие предметы:
- казахский или русский язык;
- история Казахстана;
- всеобщая история.
Приемные комиссии учебных заведений устанавливают форму проведения и перечень вступительных экзаменов на обучение без отрыва от службы.
Количество тестовых вопросов по каждому предмету - 30, а общее их количество по всем предметам должно составлять 90. Правильный ответ оценивается одним баллом. Оценки "3", "4", "5", полученные на специальных или творческих экзаменах, переводятся приемной комиссией в соответствующее количество баллов. Ответ абитуриента, при котором суммарное количество баллов по предметам комплексного тестирования составляет 30 процентов и менее оценивается на "два".
На комплексное тестирование по всем предметам отводится 2 часа.
4. Сроки проведения вступительных экзаменов на факультетах очного обучения колледжа - в период с 1 по 15 августа.

16. Конкурстан өтпеген талапкерлерге жоғары оқу орны арнаулы орта оқу орындарына конкурсқа қатысу үшiн кешендi тесттiң нәтижесi туралы анықтама бередi.
17. Оқуға қабылдау туралы қабылдау комиссиясының шешiмi колледж бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Жұмыстан қол үзiп оқуға қабылданған адамдарды iссапарға жiберуге және сырттай оқуға түскен адамдарға демалыс, басқа да жеңiлдiктер беруге бұйрықтың көшiрмесi негiз болып табылады.
18. Конкурстан өтпеген талапкерлер iшкi iстер органдарына, iшкi
әскерлердiң әскери бөлiмдерiнiң қарамағына iссапармен жiберiлiп,
қабылданбаған себебi көрсетiлген жеке iстерi қайтарылады.
19. Оқу орындарында сабақтар ЖОО-ның оқу жоспарында және оқу
процесiнiң кестесiнде белгiленген мерзiмдерде басталады. Сабаққа себепсiз
10 күн бойы қатыспаған тыңдаушылар оқудан шығарылады.
Оқудан шығарылғандардың орнына қабылдау комиссиясы сабақ басталған
күннен бастап 1 айдың iшiнде конкурстан өтпеген адамдарды қабылдай алады.
Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң
Кадр және тәрбие жұмысы департаментi
Оқу орындарының басқармасы
ҚР Iшкiiсминiнiң
1998 жылғы 7 мамырдағы
N 140 бұйрығына
N 2 қосымша
<*>
Ескерту: N 2 қосымшаның күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің
1999 жылғы 22 мамырдағы N 265 бұйрығымен.
V990859_
Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң
колледжiне қабылдау
Ережесi
1. Қазақстан Республикасының колледждерiне түсетiндер түсу емтиханын
мемлекеттiк тiлде немесе ресми қолданылатын тiлде тапсырады.
2. Түсу емтихандары жалпы бiлiм беретiн орта мектептiң оқу
бағдарламасының көлемiнде тапсырылады.
3. ҚР Iшкiiсмин колледжiне түсетiндер белгiленген нормативке сәйкес
дене шынықтыру дайындығынан сынақ тапсырады және 3 пәннен тест тесттiк
сынақ өтедi.
Тесттiк сынақ өткiзу үшiн:
N 0202 "Құқық қорғау қызметi", N 0216 "Құқық тану" мамандықтары
бойынша мына пәндер белгiленсiн:
- қазақ тiлi немесе орыс тiлi;
- Қазақстан тарихы;
- жалпы тарих.
Жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиясы қызметтен қол үзiп оқуға түсу емтихандарының өткiзу түрлерiн және тiзiмiн белгiлейдi.
Әрбiр пән бойынша тест тапсырмаларының саны 30, ал барлық пән бойынша олардың саны 90 болуға тиiс. Дұрыс жауап 1 баллмен бағаланады. Арнаулы немесе творчестволық емтихандардан алынған "3", "4", "5" бағаларын қабылдау комиссиясы соларға сәйкес баллдардың санына аударады. Талапкердiң жауабы барлық пәннен жинаған баллдардың қосындысы 30 пайыз немесе одан аз болса "2-ге" бағаланады. Барлық пәннен кешендi тест сынағына 2 сағат берiледi.
4. Колледждiң күндiзгi оқу факультетiне түсу емтиханының мерзiмi - тамыздың 1-нен 15-iне дейiнгi кезеңде белгiленедi.

На факультетах заочного обучения колледжа - в период с 5 июня по 10 октября сроком 10 дней на каждый поток.
Конкретные сроки проведения вступительных экзаменов определяются начальником колледжа МВД РК.
5. Отчетность об итогах приема в учебные заведения предоставляется в Управление учебных заведений ДКиВР по очной форме обучения до 20 августа, а по заочной форме обучения до 20 октября текущего года.
Зачисление на учебу проводит приемная комиссия на конкурсной основе с учетом результатов вступительных экзаменов, данных медицинского освидетельствования, с учетом выделенных ГУВД, УВД, УВДТ приемных мест.
6. Без вступительных экзаменов, принимаются лица, окончившие с отличием основную или старшую ступень средней общеобразовательной школы, а также профессионально-техническую школу (лицей) на базе основной ступени средней общеобразовательной школы.
На лиц, окончивших с отличием профессионально-техническую школу (лицей) на базе старшей ступени средней общеобразовательной школы, указанный порядок распространяется при поступлении на специальности, соответствующие полученным профессиям.
7. Без вступительных экзаменов зачисляются победители Республиканских, областных и города Алматы предметных олимпиад школьников текущего учебного года, награжденные дипломами первой, второй или третьей степени по профилирующему предмету вступительных экзаменов колледжей, при поступлении на соответствующую специальность. При несоответствии предмета олимпиады выбранной специальности победителю олимпиады по предмету, входящему в комплексное тестирование выставляется максимальный балл. От экзаменов по остальным предметам он не освобождается и зачисляется на общих основаниях.
8. Коды правильных ответов должны быть вывешены после проведения комплексного тестирования. Результаты экзаменов доводятся до сведения абитуриентов в течение суток после проведения комплексного тестирования.
9. Пересдача вступительных экзаменов не разрешается.
10. Апелляция по итогам комплексного тестирования должна подаваться и рассматриваться в течение одного дня после объявления оценки. Изменение полученной оценки должно быть произведено мотивированным решением приемной комиссии.
11. Зачисление в колледж МВД проводится на открытом заседании приемной комиссией высшего учебного заведения раздельно по специальностям и языковым отделениям.
12. Вне конкурса, при условии получения положительных оценок или балла, соответствующего оценке не ниже "три" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан, зачисляются:
- дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в возрасте до 23 лет;
- дети военнослужащих, погибших в Афганистане;
- военнослужащие, уволенные в запас и имеющие свидетельство о праве на льготы, установленные Правительством Республики Казахстан;
- дети сотрудников органов внутренних дел, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей;
- дети работников отгонного животноводства (верблюдоводов, скотников, пастухов сформированных гуртов крупного рогатого скота, охранников, заведующих и бригадиров ферм, механизаторов и шоферов, зоотехников, ветврачей, веттехников и ветсанитаров, постоянно (не менее 50% рабочего времени), обслуживающих участки отгонного животноводства).
Абитуриенты, имеющие право на внеконкурсное зачисление, обязаны представить соответствующие документы. Дети работников отгонного животноводства представляют направления за подписью заместителя акима области.

Колледждiң сырттай оқу факультетiне - маусымның 5-iнен қазанның 10-на дейiн әр ағынға 10 күн мерзiмде белгiленедi.
Түсу емтихандарының нақты мерзiмiн ҚР Iшкiiсминiнiң колледж бастығы анықтайды.
5. Оқу орындарына қабылдау нәтижелерi туралы К және ТЖД-нiң Жоғары оқу орнына есеп беру сол жылдың күндiзгi оқу түрi бойынша 20 тамызға дейiн, ал сырттай оқу түрi бойынша 20 қазанға дейiн тапсырылады.
Қабылдау комиссиясы оқуға IIББ, IIБ, КIIБ бөлiнген орындарға дәрiгерлiк куәландыру көрсеткiштерiн, түсу емтихандарының нәтижелерiн ескере отырып, конкурстық негiзде қабылдайды.
6. Жалпы бiлiм беретiн орта мектептiң негiзгi немесе жоғарғы сатысын немесе жалпы бiлiм беретiн орта мектептiң негiзгi немесе жоғарғы сатысының базасында кәсiби-техникалық мектептi (лицейдi) үздiк бiтiрген адамдар түсу емтиханынсыз қабылданады.
Аталған тәртiп алған кәсiбiне сәйкес мамандыққа түскен, жалпы бiлiм беретiн орта мектептiң негiзгi немесе жоғарғы сатысының базасында кәсiби- техникалық мектептi (лицейдi) үздiк бiтiрген адамдарға да таралады.
7. Тиiстi мамандықтарға ағымдағы оқу жылын профильдiк пәндер бойынша мектеп оқушыларының Республикалық,облыстық және Алматы қалалық пән олимпиадаларының жеңiмпаздары бiрiншi, екiншi дипломымен немесе үшiншi дәрежесiмен марапатталғандары түсу емтихандарынсыз қабылданады. Олимпиада жеңiмпазы таңдаған мамандыққа олимпиада пәнi сай келмеген жағдайда, кешендi тестке енген пәнге максималды балл қойылады. Басқа пәндер бойынша емтиханнан босатылмайды және жалпы негiзде қабылданады.
8. Дұрыс жауаптардың кодтары кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн iлiнуi тиiс. Кешендi тесттен кейiн сол тәулiктiң iшiнде емтихан нәтижелерi талапкерлердiң назарына жеткiзiлуi тиiс.
9. Түсу емтихандарын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
10. Кешендi тесттiң апелляциясы баға жарияланғаннан кейiн сол күнi берiлiп, қаралуы тиiс. Алынған бағалар қабылдау комиссиясының дәлелдi шешiмiнен кейiн өзгертiлуi мүмкiн.
11. Iшкiiсмин колледжiне қабылдау бөлек мамандықтар және тiлдер бөлiмшесi бойынша жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясының ашық жиналысында өтедi.
12. Қазақстан Республикасы Заңдары мен Қазақстан Республикасының Үкiмет қаулыларына сәйкес "үштен" кем емес немесе қанағаттанарлық баға алған жағдайда оқуға конкурссыз қабылданатындар:
- жасы 23-ке толмаған жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалғандар;
- Ауғанстанда қаза тапқан әскери қызметшiлердiң балалары;
- Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен жеңiлдiктердi пайдалануға куәлiгi бар запасқа шыққан әскери адамдар;
- қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң балалары;
- алыс мал жайылымдарында жұмыс iстейтiндердiң алыс мал жайылымдарындағы участоктарда тұрақты жұмыс (жұмыс уақытының кем дегенде 50%) iстейтiн түйешi, сиыршы, iрi қара мал бағатын малшылардың, күзетшiлердiң,ферма меңгерушiлерi мен бригадирлердiң,механизаторлар мен жүргiзушiлердiң, зоотехниктер мен мал дәрiгерлерi,веттехниктер мен ветеринарлық санитарлардың балалары.
Конкурссыз қабылдануға құқылы талапкер оны растайтын құжаттарын табыс етуi тиiс. Алыс жайылымдардағы малшылардың балалары облыс әкiмi орынбасарының қолтаңбасы қойылған жолдаманы қоса тапсырады.

13. По общему конкурсу зачисляются все другие категории абитуриентов, успешно сдавшие вступительные экзамены в соответствии с набранными баллами. При равенстве набранных баллов зачисляются вначале:
- окончившие среднюю общеобразовательную школу, профессионально- техническое учебное заведение с отличием;
- сотрудники органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск Республики Казахстан;
- награжденные по окончании средней общеобразовательной школы грамотой "За особые успехи в изучении отдельных предметов";
- военнослужащие, уволенные в запас в течение последних 2-х лет;
- сотрудники органов внутренних дел, имеющие стаж практической работы.
14. Абитуриенты, успешно сдавшие вступительные экзамены и не прошедшие по конкурсу на плановые места, могут быть зачислены на обучение на платной основе при условии заключения соответствующих договоров.
15. Абитуриентам, не прошедшим по конкурсу, колледжем выдается справка о результатах комплексного тестирования для участия в других колледжах.
16. Решение приемной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника колледжа. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от работы; предоставления отпусков и других льгот для лиц, поступивших на заочное обучение.
17. Абитуриенты, не прошедшие по конкурсу, откомандировываются в
распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с
возвращением личных дел и указанием причины незачисления.
18. Занятия в учебных заведениях начинаются в сроки, установленные
учебным планом и графиком учебного процесса колледжа. Курсанты, не
приступившие к занятиям без уважительных причин в течение 10 дней,
отчисляются.
Взамен выбывших приемная комиссия в течение месяца с начала занятий
может зачислить лиц, не прошедших по конкурсу.
Управление учебных заведений
ДКиВР МВД Республики Казахстан
(Корректор: И.Склярова
Специалист: Л.Цай
18.12.98г.)

13. Түсу емтиханын қанағаттанарлық бағаға тапсырған басқа талапкерлердiң барлығы жинаған баллдарына сәйкес жалпы конкурс бойынша қабылданады. Жинаған баллдары тең жағдайда әуелi мыналар қабылданады:
- жалпы бiлiм беретiн орта мектептi, арнаулы орта және кәсiптiк- техникалық оқу орнын үздiк бiтiргендер;
- Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары, iшкi әскерлердiң әскери қызметкерлерi;
- жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiргенде "Жекелеген пәндердi оқып-үйренудегi ерекше табыстары үшiн "мақтау қағазымен марапатталғандар;
- соңғы 2 жылдың iшiнде запасқа босатылған әскери қызметшiлер;
- практикалық жұмыс стажы бар iшкi iстер органдары қызметкерлерi.
14.Түсу емтихандарын қанағаттанарлық бағаға тапсырған бiрақ конкурс бойынша жоспарлы орынға өтпеген талапкерлер тиiстi келiсiм жасап, ақылы негiзде оқуға қабылдана алады.
15. Конкурстан өтпеген талапкерлерге жоғары оқу орны арнаулы орта оқу орындарына конкурсқа қатысу үшiн кешендi тесттiң нәтижесi туралы анықтама бередi.
16. Оқуға қабылдау туралы қабылдау комиссиясының шешiмi колледж бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Жұмыстан қол үзiп оқуға қабылданған адамдарды iссапарға жiберуге және сырттай оқуға түскен адамдарға демалыс, басқа да жеңiлдiктер беруге бұйрықтың көшiрмесi негiз болып табылады.
17. Конкурстан өтпеген талапкерлер iшкi iстер органдарына, iшкi
әскерлердiң әскери бөлiмдерiнiң қарамағына iссапармен жiберiлiп,
қабылданбаған себебi көрсетiлген жеке iстерi қайтарылады.
18. Оқу орындарында сабақтар ЖОО-ның оқу жоспарында және оқу
процесiнiң кестесiнде белгiленген мерзiмдерде басталады.Сабаққа себепсiз
10 күн бойы қатыспаған курсанттар оқудан шығарылады.
Оқудан шығарылғандардың орнына қабылдау комиссиясы сабақ басталған
күннен бастап 1 айдың iшiнде конкурстан өтпеген адамдарды қабылдай алады.
Қазақстан Республикасы Iшкiiсмин
Кадр және тәрбие жұмысы департаментi
Оқу орындарының басқармасы