О практике применения понятия "аффилиированное лицо"
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 26 октября 1998 года N 181. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9.02.1999 г. N 680. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 октября 2004 года N 276
Извлечение из постановления Правления Агентства РК
по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 13 октября 2004 года N 276
"В целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с Законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и "Об акционерных обществах" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 26 октября 1998 года N 181 "О практике применения понятия "аффилиированное лицо"...".
--------------------------------------------------------------------
Исходя из определения понятия "аффилиированное лицо данного лица (аффилиированное лицо)", установленного частью второй статьи 2 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" Z980281_  от 10 июля 1998 года и частью третьей статьи 2 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Z970077_  от 5 марта 1997 года, и в целях практического применения указанного понятия Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:
1. Установить, что аффилиированными лицами организации признаются:
1) любое лицо, которое непосредственно или через контролируемые им организации владеет, пользуется, распоряжается или управляет десятью и более процентами голосующих акций (вкладов участников) данной организации (в случае, если данная организация является открытым народным акционерным обществом - пятью и более процентами голосующих акций);

"Аффилиирленген тұлға" ұғымын қолданудың практикасы туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директораты 1998 жылғы 26 қазан N 181 Қаулы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 9 ақпан N 680 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 13 қазандағы N 276 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Нормативтік құқықтық актілерді "Бағалы қағаздар рыногы туралы" және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарымен сәйкестендіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап қолданысқа енеді...
Төраға
Бағалы қағаздар рыногы
мәселелерi бойынша
Қазақстан Республикасының
кейбiр нормативтiк құқықтық
актiлерiнiң күшi жойылды
деп тану туралы" Қазақстан
Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөнiндегi
агенттiгi Басқармасының
2004 жылғы 13 қазан
N 276 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының күшi жойылды деп танылған
кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiнiң тiзбесi
1. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы Директоратының "Аффилиирленген тұлға" ұғымын қолдану тәжiрибесi туралы" 1998 жылғы 26-қазандағы N 181 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 680 тiркелген, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы бойынша нормативтiк құқықтық және нормативтiк актiлерi жинағында 2001 жылы жарияланған, III том)...
--------------------------------
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Z980281_ Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi заңы 2-бабының екiншi бөлiмiмен және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Z970077_ Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы заңы 2-бабының үшiншi бөлiмiмен белгiленген "осы тұлғаның аффилиирленген тұлғасы (аффилиирленген тұлға)" ұғымы айқындамасына сүйене отырып және аталған ұғымды iс жүзiнде қолдану мақсатында Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты қаулы етеді:
1. Мыналар:
1) тiкелей өзi немесе оған бақылау жасайтын ұйым арқылы осы ұйымның дауыс беретiн акцияларының (қатысушылар салымдарының) он және одан да көп процентiн (егер осы ұйым ашық халықтық қоғам болып табылған жағдайда - дауыс беретiн акциялардың бес және одан да көп процентiн) иеленетiн, пайдаланатын, жұмсайтын немесе басқаратын кез келген тұлға;

2) любое юридическое лицо, по отношению к которому данная организация является дочерней или признается зависимым акционерным обществом, если только такое юридическое лицо не признано аффилиированным лицом данной организации в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта;
3) любое юридическое лицо, десять и более процентов голосующих акций (вкладов участников) которого непосредственно или через контролируемые организации находятся во владении, пользовании, распоряжении или управлении данной организации (в случае, если такое юридическое лицо является открытым народным акционерным обществом - пять и более процентов голосующих акций);
4) любое юридическое лицо, которое является дочерней организацией или признается зависимым акционерным обществом по отношению к данной организации, если только такое юридическое лицо не признано аффилиированным лицом данной организации в соответствии с подпунктом 3) настоящего пункта;
5) любое юридическое лицо, которое совместно с данной организацией находится под контролем третьего лица;
6) любое иное лицо, признаваемое в качестве аффилиированного лица данной организации в соответствии с действующим законодательством;
7) любой руководящий работник данной организации или юридического лица, признанного аффилиированным лицом данной организации в соответствии с подпунктами 1)-6) настоящего пункта;
8) любое физическое лицо, состоящее в близком родстве или свойстве (родитель, супруг, брат, сестра, сын, дочь, а также брат, сестра, родитель, сын или дочь супруга (супруги) с физическим лицом, признанным аффилиированным лицом данной организации в соответствии с подпунктами 1), 6)-7) настоящего пункта;
9) любое юридическое лицо, которое контролируется физическим лицом, признанным аффилиированным лицом данной организации в соответствии с подпунктами 1), 6)-8) настоящего пункта.
2. Установить, что в целях настоящего Постановления под контролем над организацией понимается возможность оказания влияния на состав, полномочия и компетенцию ее органов и/или на ее деятельность, если только такой контроль не является результатом занятия должности в данной организации.
Если иное не установлено в отдельных случаях Национальной комиссией, контролирующим организацию лицом признается любое лицо, которое владеет непосредственно или через контролируемые им организации более чем одной третью акций (вкладов участников) данной организации с правом голоса.
3. Установить, что в целях настоящего Постановления под управлением акцией понимается пользование правом голоса по акции (вкладу участника) или правом вето по "золотой акции".

2) оған қатысты осы ұйым еншiлес болып табылған немесе тәуелдi акционерлiк қоғам деп танылған кез келген заңды тұлға, егер осындай заңды тұлға осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес осы ұйымның аффилиирленген тұлғасы болып танылмаса;
3) дауыс беретiн акцияларының (қатысушылар салымдарының) он және одан да көп процентiн (егер осы ұйым ашық халықтық қоғам болып табылған жағдайда - дауыс беретiн акциялардың бес және одан да көп процентiн) тiкелей немесе бақылаушы ұйымдар арқылы осы ұйым иеленетiн, пайдаланатын жұмсайтын немесе басқаратын кез келген заңды тұлға;
4) осы ұйымға қатысты еншiлес ұйым немесе тәуелдi акционерлiк қоғам болып танылатын кез келген заңды ұйым, егер осындай заңды тұлға осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес осы ұйымның аффилиирленген тұлғасы болып табылмаса;
5) осы ұйыммен бiрге үшiншi тұлғаның бақылауында тұрған кез келген, заңды тұлға;
6) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес осы ұйымның аффилиирленген тұлғасы ретiнде танылған кез келген өзге тұлға;
7) осы ұйымның кез келген басшы қызметкерi немесе осы тармақтың 1)-6) тармақшаларына сәйкес осы ұйымның аффилиирленген тұлғасы болып танылған заңды тұлға;
8) осы ұйымның кез келген басшы қызметкерi немесе осы тармақтың 1), 6), 7) тармақшаларына сәйкес осы ұйымның аффилиирленген тұлғасы болып танылған жеке тұлғамен жақын туыстық немесе жақындық қатынаста тұрған (ата-анасы, жұбайы, аға-iнiсi, ұлы, қызы, сондай-ақ жұбайының (зайыбының) аға-iнiсi, апа-сiңлiсі, қарындасы, ата-анасы, ұлы немесе қызы) кез келген жеке тұлға;
9) осы ұйымның кез келген басшы қызметкерi немесе осы тармақтың 1),6)-7) тармақшаларына сәйкес осы ұйымның аффилиирленген тұлғасы болып танылған жеке тұлғаның бақылауындағы кез келген заңды тұлға ұйымдардың аффилиирленген тұлғалары болып танылатындығы белгiленсiн.
2. Осы Қаулының мақсаты үшiн ұйым органдарының құрамына, өкiлеттiктерiне және құзырлығына және/немесе оның қызметiне ықпал жасау мүмкiндiгi, егер тек осындай бақылау жасау осы ұйымдағы лауазымды атқару нәтижесi болып табылмаса, ұйымға бақылау жасау болып танылатындығы белгiленсiн.
Егер Ұлттық комиссия жекелеген жағдайларда өзгеше белгiлемесе, тiкелей немесе олар бақылау жасайтын ұйымдар арқылы осы ұйымның дауыс беру құқығындағы акцияларының (қатысушылардың салымдарын) үштен бiрiнен көбiн иеленген кез келген тұлға ұйымды бақылаушы болып танылады.
3. Осы Қаулының мақсаты үшiн акциялар (қатысушының салымы) бойынша дауыс құқығын немесе "алтын акция" бойынша вето құқығын пайдалану акцияны басқару болып танылатындығы белгiленсiн.

4. Установить, что в целях настоящего Постановления под руководящим работником организации понимается:
1) первый руководитель организации (руководитель коллегиального исполнительного органа или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа организации);
2) член наблюдательного, исполнительного, контрольного либо иного установленного действующим законодательством органа организации;
3) ревизор организации;
4) заместитель первого руководителя (если он не является членом исполнительного органа организации);
5) главный бухгалтер организации или его заместитель (если они не являются членами исполнительного органа организации);
6) руководитель или главный бухгалтер филиала или представительства организации;
7) руководитель структурного подразделения организации (подотчетного непосредственно исполнительному органу организации, ее первому руководителю или его заместителю) или его заместитель (если они не являются членами исполнительного органа организации).
5. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с момента его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
Председатель Национальной комиссии

4. Осы Қаулының мақсаты үшiн мыналар:
1) ұйымның бiрiншi басшысы (алқалы атқарушы органның басшысы немесе ұйымның атқарушы органының қызметiн жеке дара жүзеге асырушы тұлға);
2) ұйымның қадағалаушы, атқарушы, бақылаушы не қолданылып жүрген заңдармен белгiленген өзге де органының мүшесi;
3) ұйымның тексерушiсi;
4) бiрiншi басшының орынбасары (егер ол ұйымның атқарушы органының мүшесi болып табылмаса);
5) ұйымның бас бухгалтерi немесе оның орынбасары (егер ол ұйымның атқарушы органының мүшесi болып табылмаса);
6) ұйымның филиалының немесе өкiлдiгінiң басшысы немесе бас бухгалтерi;
7) ұйымның құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы (ұйымның атқарушы органына, оның бiрiншi басшысына немесе оның орынбасарына тікелей есеп беретiн) немесе оның орынбасары (егер ол ұйымның атқарушы органының мүшесi болып табылмаса) ұйымның басшы қызметкерлерi болып
танылады.
5. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енетiндiгі белгiленсiн.
Ұлттық комиссияның Төрағасы