Об утверждении изменений и дополнений в Положение о консервации банков в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 340 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.03.1999 г. за N 714. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года N 177.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 05.08.2009 года N 177.
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня, а также приведения ее в соответствие с действующим законодательством Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Положение о консервации банков в Республике Казахстан, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года № 48, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение о консервации банков в Республике Казахстан в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение о консервации банков в Республике Казахстан до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня. 4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т. Председатель Национального Банка Изменения и дополнения в Положение о консервации банков в Республике Казахстан, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года № 48
1. Наименование Положения о консервации банков в Республике Казахстан изложить в следующей редакции: "Правила о консервации банков в Республике Казахстан". 2. Слова "I. Общие положения" заменить на слова "Глава 1. Общие положения". 3. В пункте 1 слова "Настоящее Положение" заменить словами "Настоящие Правила". 4. В пункте 3 слова "настоящего Положения" заменить на слова "настоящих Правил". 5. Слова "II. Основания, условия и порядок консервации банка" заменить на слова "Глава 2. Основания, условия и порядок консервации банка". 6. В пункте 5: 1) исключить слово "лишь"; 2) дополнить абзацем следующего содержания:
"В целях защиты интересов депозиторов и клиентов банков Нацбанк может подвергнуть консервации любой банк без требования соответствия банка критериям, предусмотренным пунктом 9 настоящих Правил, в соответствии с действующим законодательством.".

Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы 1998 жылғы 31 желтоқсан N 340 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 25 наурызда N 714 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 177 Қаулысымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 177 қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, сондай-ақ қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1996 жылғы 29 ақпандағы N 48 V960439_ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы ережеге ұсынылған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Сизова С.И.) Банктік қадағалау департаментімен (Жұмағұлов Б.Қ.) бірлесіп осы қаулыны және Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы ереженің өзгерістері мен толықтыруларын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркесін.
3. Банктік қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) екі апта мерзімде осы қаулыны және Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы ереженің өзгерістері мен толықтыруларын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1998 жылғы 31 желтоқсандағы
N 340 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының
1996 жылғы 29 ақпандағы N 48 қаулысымен бекітілген Қазақстан
Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы Ережеге
енгізілген өзгерістер мен толықтырулар
1. Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы Ереженiң атауы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы Ереже".
2. "I. Жалпы ереже" деген сөздер "1-тарау. Осы Ережелер" деген сөздерге ауыстырылсын.
3. 1-тармақтағы "Осы Ереже" деген сөздер "Осы Ережелер" деген сөздерге ауыстырылсын.
4. 3-тармақтағы "осы Ережеден" деген сөздер "осы Ережелерден" деген сөздерге ауыстырылсын.
5. " II. Банктiң жұмысын доғарудың негiздерi, шарттары және тәртiбi" деген сөздер "2-тарау. Банктің жұмысын доғарудың негiздерi, шарттары және тәртiбi" деген сөздерге ауыстырылсын.
6. 5-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын: "Ұлттық Банк белгiлейтiн ерекше жағдайларда кез-келген банктің жұмысы оның қаржылық жағдайын сауықтыру және жұмыс сапасын жақсарту мақсатында доғарылады."

7. Подпункты а), б) пункта 6 считать подпунктами 1), 2).
8. Подпункты а), б), в), г) пункта 8 считать подпунктами 1), 2), 3), 4). 9. В пункте 9: 1) в подпункте а) слова "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" заменить на слова "юридических лиц, не являющихся банками,"; 2) в подпункте б) слова "организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций" заменить на слова "юридическим лицам, не являющимся банками,"; 3) подпункты а), б), в) считать подпунктами 1), 2), 3). 10. В пункте 10 подпункты а), б), в) считать подпунктами 1), 2), 3). 11. В подпункте в) пункта 10 слова "настоящего Положения" заменить на слова "настоящих Правил". 12. В пункте 11: 1) слово "Постановления" заменить словом "постановления"; 2) подпункты а), б), в), г), д), е), ж) считать подпунктами 1, 2), 3), 4), 5), 6), 7). 13. В пункте 15: 1) подпункты а), б), в), г), д), е) считать подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6); 2) дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) предоставление в Нацбанк и в банки-корреспонденты новой карточки с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи документов, для совершения операций по банковским счетам в банке (при этом, предоставленная до назначения временной администрации (временного управляющего) карточка, аннулируется).";
3) в подпункте 3 слова "и статей баланса" заменить словами ", статей баланса и забалансовых статей;". 14. В пункте 16 подпункты а), б), в), г), д) считать подпунктами 1), 2), 3), 4), 5). 15. Слова "III. Особый режим работы, определяемый банку на период проведения консервации. Полномочия временной консервации" заменить на слова "Глава 3. Особый режим работы, определяемый банку на период проведения консервации. Полномочия временной администрации". 16. В пункте 17 подпункты а), б), в), г), д), е) считать подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6). 17. В пункте 18 подпункты а), б), в), г), д), е) считать подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6). 18. В пункте 20 шесть абзацев, выделенных дефисом, считать подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6). 19. Пункт 21 исключить. 20. Пункты 22-38 считать пунктами 21-37. 21. Слова "IV. Процедура управления имуществом банка." заменить на слова "Глава 4. Процедура управления имуществом банка". 22. В пункте 30 три абзаца, выделенные дефисом, считать подпунктами 1), 2), 3). 23. Слова "V. Прекращение консервации" заменить на слова "Глава 5. Прекращение консервации". 24. В пункте 31 подпункты а), б) считать подпунктами 1), 2). 25. Слова "VI. Заключительные положения" заменить на слова "Глава 6. Заключительные положения". 26. В пункте 37 слова "настоящим Положением" заменить на слова "настоящими Правилами". Председатель (Специалисты: Цай Л.Г. Жакупова Э.)

7. 6-тармақтың а), б) тармақшалары 1), 2) тармақшалар деп саналсын.
8. 8-тармақтың а), б), в), г) тармақшалары 1), 2), 3), 4) тармақшалар деп саналсын. 9. 9-тармақта: 1) а) тармақшасында "банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер "банк болып табылмайтын заңды тұлғалардың" деген сөздерге ауыстырылсын; 2) б) тармақшасындағы "банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер "банк болып табылмайтын заңды тұлғаларға" деген сөздерге ауыстырылсын. 3) а), б), в) тармақшалары 1), 2), 3) тармақшалар деп саналсын. 10. 10-тармақта а), б), в) тармақшалары 1), 2), 3) тармақшалар деп саналсын. 11. 10-тармақтың в) тармақшасындағы "осы Ереженiң" деген сөздер "осы Ережелердiң" деген сөздерге ауыстырылсын. 12. 11-тармақта: 1) "Қаулының" деген сөз "қаулының" деген сөзбен ауыстырылсын. 2) а), б), в), г), д), е), ж) тармақшалары 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшалары деп саналсын. 13. 15-тармақтағы а), б), в), г), д), e) тармақшалары 1), 2), 3), 4), 5), 6) тармақшалары деп саналсын. 14. 15-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Ұлттық Банкке және корреспондент банктерге банктегi банк шоттары бойынша операция жасау үшiн құжаттарға қол қою құқы бар лауазымды адамдардың қолдарының үлгiсi бар жаңа карточка тапсыру (мұндай жағдайда уақытша әкiмшiлiк (уақытша басқарушы) тағайындалғанға дейiн тапсырылған карточканың күшi жойылады".
15. 16-тармақтағы а), б), в), г), д) тармақшалары 1), 2), 3), 4),
5) тармақшалары деп саналсын.
16. "III. Жұмысын доғару кезеңiнде банкке белгiленетiн ерекше жұмыс режимi. Жұмысты уақытша доғарудың өкiлеттiктерi" деген сөздер "3-тарау. Жұмысын доғару кезеңiнде банкке белгiленетiн ерекше жұмыс режимi. Жұмысты уақытша доғарудың өкiлеттiктерi" деген сөздерге ауыстырылсын. 17. 17-тармақтағы а), б), в), г), д), e) тармақшалары 1), 2), 3), 4), 5), 6) тармақшалары деп саналсын. 18. 18-тармақтағы а), б), в), г), д), e) тармақшалары 1), 2), 3), 4), 5), 6) тармақшалары деп саналсын. 19. 18-тармақ мынадай мазмұндағы 7-тармақшамен толықтырылсын: "7) уақытша әкiмшiлiк (уақытша басқарушы) енгiзiлген күннен бастап қажет болған жағдайда бiржақты тәртiппен депозиттер бойынша есептелетiн сыйақы (мүдде) ставкалары оларды есептеу тоқтатылғанға дейiн өзгертілсiн." 20. 20-тармақта дефиспен бөлiнген алты азатжол 1), 2), 3), 4), 5), 6) тармақшалар деп саналсын. 21. 21-тармақ алынып тасталсын. 22. 22-38 тармақтар 21-37 тармақтар деп саналсын. 23. "IV. Банк мүлкiн басқару рәсiмi" деген сөздер "4-тарау. Банк мүлкiн басқару рәсiмi" деген сөздерге ауыстырылсын. 24. 30-тармақта дефиспен бөлiнген үш азатжол 1), 2), 3) тармақшалар деп саналсын. 25. "V. Жұмысын доғаруды тоқтату" деген сөздер "5-тарау. Жұмысын доғаруды тоқтату" деген сөздер ауыстырылсын. 26. 31-тармақта а), б) тармақшалары 1), 2) тармақшалар деп саналсын. 27. "VI. Қорытынды ережелер" деген сөздер "6-тарау. Қорытынды ережелер" деген сөздерге ауыстырылсын. 28. 37-тармақтағы "осы Ережеде" деген сөздер "осы Ережелерде" деген сөздерге ауыстырылсын. Төраға