О защите прав потребителей и местного товаропроизводителя и мерах по обеспечению налоговых поступлений в бюджет
Решение акима Кызылординской области от 28 декабря 1998 года № 858. Зарегистрировано Управлением юстиции Кызылординской области 20 марта 1999 года № 82. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20 декабря 2004 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20.12.2004 № 247.
В целях развития, поддержки и защиты местных товаропроизводителей, увеличения налогооблагаемой базы и изыскания дополнительных источников поступления доходов в бюджет, а также защиты прав потребителей путем недопущения поступления недоброкачественной продукции товаров народного потребления через предприятия торговли области и упорядочения выдачи документов, подтверждающих их безопасность для населения области . руководствуясь законами Республики Казахстан "О защите прав потребителей" "О стандартизации и сертификации", "О санитарно- эпидемиологическом благополучии населения", "О ветеринарии" аким области РЕШИЛ:
1. Государственному предприятию "Центр стандартизации, метрологии и сертификации" (Амиргалиев А.), областной санитарно-эпидемиологической станции (Куандыков Е.), таможенному управлению по Кызылординской области (Есенов М.) осуществлять постоянный контроль за качеством ввозимых товаров и их соответствии сертификатов.
Растаможивание ввозимых в область ликеро-водочных изделий, соков и прохладительных напитков осуществлять через склады временного хранения только после их полной проверки соответствию сертификатам качества.
2. Областной санитарно - эпидемиологической станции (Куандыков Е.) осуществлять постоянный контроль за наличием у продавцов товаров народного потребления гигиенических заключений с учетом срока годности скоропортящейся продукции.
3. Областному комитету ветеринарии (Есдаулетов К.) принять жесткие меры по контролю и обеспечению пропуска грузов через пограничные контрольные ветеринарные пункты только при наличии ветеринарных документов и сертификатов соответствия и освидетельствования качества животноводческой продукции (мяса и мясопродуктов, молока и молочных продуктов яйца и яичного меланжа, рыбы и рыбопродуктов) я растительных масел.
4. Областному управлению промышленности и торговли (Мырзашев С. областному департаменту сельского хозяйства (Жолдасбаев Н.) областному управлению экономики
(Шаменова Б.) департаменту поддержки малого предпринимательства (Сулейменов Т.), в целях увеличения производства товаров, импортозамещения и расширения налогооблагаемой базы промышленных предприятий области, разработать" мероприятия по развитию и поддержке местных товаропроизводителей. до 1 февраля 1999 года.
Подготовить перечень проектов для включения в программу инвестирования из Фонда КСЭЗ и других источников финансирования.

Жергiлiктi тауар өндiрушiлер мен тұтынушылардың құқығын қорғау және бюджетке салық түсiмiн қамтамасыз ету туралы
Қызылорда облысы әкімінің 1998 жылғы 28 желтоқсандағы № 858 шешімі. Қызылорда облысының Әділет басқармасында 1999 жылғы 20 наурызда № 82 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 20.12.2004 № 247 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы". "Стандарттау және сертификаттау туралы", "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы туралы", "Мал дәрігерлігі туралы" заңдарын басшылыққа ала отырып жергілікті тауар өндірушілерді өркендету, қолдау мен қорғау, салық салу қорын көбейту және бюджетке түсетін қосымша табыс көздерін іздестіру, сондай-ақ облыс сауда мекемелері арқылы сырттан әкелінетін халық тұтынатын сапасыз тауарларды жібермеу жолымен тұтынушылардың құқығын қорғау және олардың облыс тұрғындарына қаупсіздігін дәлелдейтін құжаттарын беруді реттеу мақсатында шешім етемін:
1. "Стандарттау метрологиялау және сертификаттау орталығына" мемлекеттік кәсіпорыны (Ә.Әмірғалиев), облыстық санитарлық эпидемиологиялык стансасы Е.Қуандықов). Кызылорда облысы бойынша кеден басқармасы (М.Есенов) сырттан әкелінетін тауарлардың сапасына және олардың сәйкестік сертификатына тұрақты бақылау жасауды жүзеге асырсын.
Облысқа әкелінетін сусындарға, шырындар және арақ-шарап өнімдеріне кедендік рұқсат уақытша сақтау қоймалары арқылы олардың сапа сертификатына сәйкестігі толық тексерілгеннен кейін ғана берілсін.
2. Облыстық санитарлық эпидемиологиялық стансасы (Е.Қуандықов) халық тұтынатын тауарларды сатушылардың, тез бұзылатын өнімдердің жарайтын мерзімін есепке ала отырып, гигиеналық қортындыларының болуын тұрақты бақылауды жүзеге асырсын.
3. Облыстық мал дәрігерлік комитеті (Қ.Есдәулетов) мал дәрігерлік шекара бақылау пунктері арқылы мал өнімдерінің (ет және ет өнімдерінің, сүт және сүт өнімдерінің, жұмыртқа және жұмыртқа қоспасының, балық және балық өнімдерінің) және өсімдік майларының сапа куәлігі, сәйкестік сертификаты, мал дәрігерлік құжаттары болған жағдайда ғана өткізуді қамтамасыз ету мен бақылау жөнінде қатаң шара қабылдасын.
4. Облыстық өнеркәсіп және сауда басқармасы (С.Мырзашев), облыстық ауыл шаруашылық департаменті (Н.Жолдасбаев), облыстық экономикалық басқармасы (Б.Шәменова), кіші кәсіпкерлікті қолдау департаменті (Т.Сулейменов) облыс өндіріс кәсіпорындарының тауарларды шығаруды көбейту, сырттан әкелінетін тауарлардың орнын басу және салық салу қорын көбейту мақсатында жергілікті тауар өндірушілерді қолдау және дамыту жөнінде 1999 жылдың 1 ақпанына дейін іс шара әзірленсін.
Қызылорда арнайы экономикалық аймағы және басқа да қаржыландыру көздерінің қорларынан инвестициялау бағдарламасына енгізу үшін жобалар тізімі әзірлесін.

5. Областному департаменту маркетинга и рыночной информации (Бектурсынов Е), таможенному управлению по Кызылординской области (Есенов М.) и областному управлению по статистике (Ким Л.) проводить постоянный мониторинг ввозимых товаров на территорию области, информировать ежемесячно местные органы и товаропроизводителей об изменений конъюнктуры.
6. Областному управлению экономики (Шаменова Б.) внести на утверждение коллегии при акиме области "Баланс производства и потребления основных видов продовольственных и непродовольственных товаров".
7. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Примов Н.) установить постоянный контроль за правильностью и обоснованностью формирования себестоимости продукции, производимой в области.
8. Налоговому комитету по Кызылординской области (Искаков Д.) управлению комитета налоговой полиции (Мухамеджанов Н.). акимам районов и г. Кызылорды в срок до 15.01.1999 г. разработать мероприятия по увеличению поступления налогов за счет имеющихся резервов и расширения источников налоговых поступлений по всем отраслям экономики согласно утвержденного баланса.
9. Налоговому комитету по Кызылординской области (Искаков Д.) областному управлению юстиции (Набиев Т.) в срок до 01.02. 1999 г. провести мероприятия по постановке на учет всех юридических лиц. определить конкретный список хозяйствующих субъектов, привлеченных к уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет с занесением в единый автоматизированный банк данных.
10. Управлению внутренних дел области (Рахимов Т.), отделению транспортной инспекции (Маданов У.), налоговому комитету по Кызылординской области (Искаков Д.) провести инвентаризацию всех транспортных средств в целях более полного налогообложения предпринимательской деятельности на транспорте до 1 февраля 1999 года.
11. Таможенному управлению (Есенов М.) осуществлять постоянный контроль за ввозимой на территорию области продукцией в соответствии с нормативными документами и действующим законодательством.
Подготовить предложения по перечислению в местный бюджет всех таможенных платежей, штрафов за нарушения таможенных правил и налогов филиала ЗАО "Корпорация Акцепт".
Склады временного хранения (СВХ) использовать только для хранения продуктов, материалов, которые могут нанести вред здоровью людей и окружающей среде.
12. Операторам по нефтедобыче Южно-Тургайского прогиба при размещении заказов на подрядные работы учитывать приоритетное право предприятий и организаций области, при условии их конкурентоспособности по качеству и стоимости услуг.

5. Облыстық маркетинг және нарықтық ақпарат департаменті (Е.Бектұрсынов), Қызылорда облысы бойынша кеден басқармасы (М.Есенов) және облыстық статистика басқармасы (Л.Ким) облыс аумағына әкелінетін тауарларға тұрақты мониторинг жүргізіп, коньюктураның өзгеруін ай сайын жергілікті органдарға және тауар өндірушілерге хабарлап отырсын.
6. Облыстық экономика басқармасы (Б.Шәменова) "Өндіріс және азық түлік өнімдері мен өндіріс тауарларының негізгі түрлеріннің тұтыну балансын" облыс әкімі жанындағы коллегияға бекіту үшін ұсынсын.
7. Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі комитеті (Н.Пірімов) облыста өндірілетін өнімдердің өзіндік құнының қалыптасуы мен дұрыстығына тұрақты бақылау жүргізсін.
8. Қызылорда облысы бойынша салық комитеті (Д.Ысқақов), салық полициясы комитеті басқармасы (Н.Мұхамеджанов), Қызылорда қаласы мен аудан әкімдері 1999 жылдын 15 қаңтарына дейнгі мерзімде бекітілген балансқа сәйкес экономнканың барлық саласы бойынша салық түсімін қолда бар резервтер арқылы толықтыру және салық түсімнің көздерін кеңейту туралы іс-шара жасасын.
9. Қызылорда облысы бойынша салық комитеті (Д.Ысқақов), облыстық әділет басқармасы (Т.Нәбиев) 1999 жылдын 1 ақпанына дейін салық және бюджетке басқада чгіндетт: толемдер төлейтін барлық заңды тұлғаларлы есепке алып, шаруашылық субъектілерінің нақты тізімін автоматтандырылған мәліметтер банкіне енгізу жөніндегі іс-шараларын жүргізсін.
10. Облыстық ішкі істер басқармасы (Т.Рахымов), көлік инспекциясы бөлімі (Ү.Маданов), Қызылорда облысы бойынша салық комитеті (Д.Ысқақов) 1999 жылдың 1 ақпанына дейін көлік саласындағы кәсіпкерлерге салық салуды толық қамту мақсатында барлық көлік құралдарына түгендеу жүргізсін.
11. Кеден басқармасы (М.Есенов) облыс аумағына әкелінетін өнімдерге нормативтік құжаттар және қолданыстағы заңдылықтарға сәйкес тұрақты бақылау жасасын.
"Корпорация Акцепт" жабық акционерлік қоғамы бөлімшесінің барлық кедендік төлемдерін, кедендік және салық ережелерін бұзғаны үшін айып төлемдерін жергілікті бюджетке аудару туралы ұсынысы дайындалсын.
Уақытша сақтау қоймалары адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіретін өнімдер мен материалдарды сақтау үшін ғана пайдалынылсын.
12. Оңтүстік Торғай ойпатындағы мұнай өндіруші операторлар мердігерлік жұмыстарға тапсырыс орналастырғанда кәсіпорындар мен мекемелердің сапа және қызмет көрсету бағасының бәсекеге төтеп беретін басымдылық құқын ескерсін.

13. Областному управлению промышленности и торговли (Мырзашев С.) и Кызылординской региональной инспекции по охране и использованию недр ТУ "Южказнедра" - (Садуев О.) обязать недропользователей области, занимающихся водообеспечением населения области получить, лицензии на добычу подземных вод до 01.02.1999 г.
14. Областному департаменту маркетинга и рыночной информации (Бектурсынов Е.) проводить разъяснительную работу среди населения по поддержке местных товаропроизводителей посредством приобретения производимых ими товаров.
Регулярно организовывать рекламу продукции местных товаропроизводителей распространением буклетов, проспектов, видеофильмов через-средства массовой информации.
15. Контроль за исполнением возложить на первого заместителя акима области Нургисаева С.У.
Аким Б. Сапарбаев

13. Облыстық өнеркәсіп және сауда басқармасы. (С.Мырзашев) және "ЮжКазнедра" аймақтық басқармасының Қызылорда аймақтық жер қойнауын қорғау және пайдалану инспекциясы (О.Садуев) облыс тұрғындарын сумен қамтамасыз ететін облыстың жер қойнауын пайдаланушыларға 1999 жылдың ақпанына дейін жер асты суын өндіруге лицензия алуды міндеттесін.
14. Облыстық маркетинг және нарықтық ақпарат департаменті (Е.Бектұрсынов) жергілікті тауар өндірушілердің шығарған тауарларын сатып алу арқылы қолдау көрсету жөнінде тұрғындар арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізсін.
Буклеттер, проспектілер, бейнефильмдерді көпшілік ақпарат құралдары арқылы тарату жолымен жергілікті тауар өндірушілердің өнімдерін тұрақты жарнамалап отыру ұйымдастырылсын.
15. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің бірінші орынбасары С.Нұрғисаевқа жүктелсін.
Әкім Б. Сапарбаев