Об утверждении правил размещения рекламно-информационной продукции в городе Алматы
Решение XXII сессии Алматинского городского Маслихата I созыва от 30 сентября 1998 г. Зарегистрировано управлением юстиции города Алматы 18.11.1998 г. за N 25. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 18 ноября 2005 года N 199
В соответствии со статьями 40, 41  Закона  Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан", статьей 3  Закона  Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", пунктом 1  Закона  Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан (по вопросам о статусе города Алматы)" Алматинский городской Маслихат I-го созыва
Р Е Ш И Л :
1. Утвердить правила размещения рекламно-информационной продукции в городе Алматы, прилагается.
2. Считать утратившим силу постановление IV-й сессии Алматинского городского Маслихата - Собрания депутатов I-го созыва от 7 февраля 1995 года "О налоге на рекламу".
3. Контроль за выполнением данного решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам науки, образования, культуры, молодежной политики, межнациональных отношений и религии (Алдашев А.А.).
Председатель
ХХII-й сессии Алматинского
городского Маслихата
I-го созыва
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва
Приложение к решению
XXII сессии Алматинского
городского маслихата I созыва
от 30 сентября 1998 года
Правила
размещения рекламно-информационной
продукции в городе Алматы
Настоящие Правила регулируют отношения, связанные с производством, размещением, распространением наружной рекламы на территории города Алматы.
1. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах
" наружная (визуальная) реклама"  -  распространяемая в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и других объектов размещения рекламы и информации о физическом или юридическом лице, товарах, идеях и начинаниях, которая предназначена для неопределенного круга лиц и призвана формировать или поддерживать у них интерес к ним. Не является наружной (визуальной) рекламой рекламно-информационная продукция о предприятии собственника здания, транспортного средства или земли и (или) производимых им товарах и оказываемых им услугах, размещаемая в пределах его собственности и плата не взимается. Любая дополнительная наружная информация (о юридическом или физическом лице, его товарах, идеях и услугах), размещаемая на объектах собственности других юридических или физических лиц относится к наружной (визуальной) рекламе. Возле учреждений здравоохранения и народного образования (детские дошкольные учреждения, школы и т.п.) рекламно-информационная продукция размещается на расстоянии не ближе ста метров от них.
"Рекламодатель" - юридические и физические лица, являющиеся источником рекламной информации для производства, размещения и последующего распространения рекламы.
"рекламораспространитель"  -  юридическое или физическое лицо, осуществляющее размещение и распространение рекламной информации (рекламного изображения) путем предоставления или использования имущества (рекламных конструкций, зданий, транспортных средств и т.п.) в том числе технических средств или иным способом.
"Уполномоченный орган" - орган местной исполнительной власти или иное уполномоченное им лицо.
Наружная (визуальная) реклама распространяется в виде рекламно-информационной продукции (объектов) - рекламных конструкций с рекламным изображением или рекламных изображений:
- надкрышные рекламные установки (газосветные, световые, несветовые);
- газосветные и световые рекламные установки на плоскости стен, на кронштейнах, опорах освещения;
- объемно-пространственные рекламные установки (надкрышные, отдельно стоящие);
- щитовые рекламные конструкции (в том числе отдельно стоящие);
- рекламные стенды, надписи и изображения в витринах;
- реклама на вымпелах, мягких полотнищах;
- вывески, объявления, надписи, указатели рекламно-информационного характера (листовка, маломерный плакат) на павильонах остановок общественного транспорта, рекламных тумбах, стендах городской информации, и иных специально приспособленных для этих целей местах;
- рекламные растяжки на тканях;
- реклама на воздушных шарах;
- стационарная реклама на внешней стороне транспортных средств;
- рекламные установки лазерные (по плоскости экрана);
- рекламные установки лазерные (по плоскости экрана) и иные виды рекламно-информационной продукции.
Сноска. Статья 1 - с изменениями, внесенными  решением  Алматинского городского Маслихата от 11 июня 2003 года.

Алматы қаласында жарнама ақпарат өнімдерін орналастыру тәртібін бекіту туралы
Алматы қалалық Мәслихатының І сайланған ХХІІ сессиясының 1998 жылғы 30 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасымен 1998 жылғы 18 қарашада N 25 тіркелді. Күші жойылды - IІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XІХ сессиясының 2005 жылғы 18 қарашадағы N 199 шешімімен
1993 жылғы 10 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  40, 41 баптарына, "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Заңының  3 бабына және "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiс пен толықтыру енгiзу туралы" (Алматы қаласының мәртебесi туралы мәселе бойынша) Қазақстан Республикасы  Заңының  1 тармағына сәйкес I сайланған Алматы қалалық Мәслихаты шешім қабылдады:
1. Алматы қаласында жарнама-ақпарат өнiмдерiн орналастыру тәртiбi бекiтiлсiн, берiлiп отыр.
2. I сайланған Алматы қалалық Мәслихатының "Жарнама үшiн салық туралы" 1995 жылғы 7 ақпандағы IV сессиясы Қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
3. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау ғылым, бiлiм, мәдениет, жастар саясаты, ұлтаралық қарым-қатынастар және дiн мәселелерi жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға жүктелсiн (Алдашев А.А.).
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
ХХII сессиясының төрағасы
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
I сайланған
Алматы қалалық Мәслихатының
1998 жылғы 30 қыркүйектегi
ХХII сессиясының шешiмiне
қосымша
Алматы қаласында жарнама-ақпараттық
өнiмдi орналастыру
Ережесі
Осы Ереже Алматы қаласының аумағында көрнекi жарнаманы өндiруге, орналастыруға, таратуға байланысты қарым-қатынастарды реттейдi.
1. Осы Ережеде қолданылатын
негiзгi түсiнiктер
"c ыртқы (көрнекi) жарнама"  - белгiленбеген тұлғалар және олардың қызығушылығын туғызуға немесе қолдауға арналған плакаттар, стенд, шамды табло, биллбордтар, транспаранттар, жарқағаздар мен басқа да заңды және жеке тұлғалар, тауарлар, идеялар мен бастамалар туралы жарнама мен ақпарат орналастыратын нысандар түрiнде таратылады. Өз меншiгi шеңберiнде орналастырылатын ғимарат, көлiк құралы не жер меншiк иесi болып табылатын кәсiпорын туралы және (не) ол өндiретiн тауарлар және ол көрсететiн қызметтер туралы жарнама-ақпараттық өнім сыртқы (көрнекі) жарнама болып табылмайды және төлем алынбайды. Басқа заңды немесе жеке тұлғалардың меншiк нысандарында орналастырылатын кез-келген қосымша сыртқы ақпарат (заңды немесе жеке тұлға туралы, олардың тауарлары, идеялары мен қызметтерi туралы) сыртқы (көрнекi) жарнамаға жатады.
"Жарнама берушi"- жарнаманы өндiруге, орналастыруға және одан әрi тарату үшiн жарнама ақпаратының көзi болып табылатын заңды және жеке тұлғалар.
"Жарнама таратушы"- мүлiктi, соның iшiнде техникалық құралдарды беру мен пайдалануды немесе басқа амалмен жарнамалық ақпаратты (жарнамалық бейненi) орналастыруды және таратуды iске асыратын заңды немесе жеке тұлға.
"Өкiлеттi орган"- жергiлiктi атқарушы өкiмет органы немесе ол өкiлдеген өзге тұлға.
сыртқы (көрнекі) жарнама жарнамалық бейнесі немесе жарнамалық бейнелері бар жарнамалық құрылғылар - жарнама - ақпараттық өнімдері (нысандары) түрінде таратылады:
- шатырдағы жарнама қондырғылар (газдыжарық, жарық, жарықсыз);
- қабырғалардағы, кронштейндердегi, жарық тұғырындағы газдыжарық және жарық жарнама қондырғылар;
- көлемдi-кеңiстiктi жарнама қондырғылар (шатырдағы, жеке тұрған);
- қалқанды жарнама қондырғысы (оның iшiнде жеке тұрған);
- жарнама стендiлер, витриналардағы жазулар мен бейнелер;
- вымпелдердегi, жұмсақ маталардағы жарнама;
- қоғамдық көлiк аялдамаларындағы, жарнама тумбаларындағы, қалалық ақпарат стендiлерiндегi және өзге осы мақсаттарға арналған орындардағы  ақпараттық сипаттағы хабарландырулар, маңдайшалар, жазулар, көрсеткiштер (листовка, шағын плакат);
- маталардағы жарнама жазулар;
- әуе шарындағы жарнама;
- көлік құралдарының сыртқы жағындағы стационарлық жарнама;
- лазерлi жарнама қондырғылар (экранның тұтас бетiнде);
- лазерлi жарнама қондырғылар (экранның тұтас бетiнде) және жарнама-ақпарат өнiмiнiң өзге түрлерi.
Ескерту: 1 бап өзгертілді - Алматы қаласы Мәслихатының IІ сайланған ХХV сессиясының 2003 жылғы 11 маусымдағы  шешімімен .

2. Общие требования к рекламе
2.1. Реклама должна быть распознаваема без специальных знаний или применения технических средств именно как реклама, непосредственно в момент ее представления, независимо от формы или используемого средства распространения.
2.2. Тексты вывесок и информационных указателей предприятий и организаций, а также рекламной продукции должны быть выполнены в обязательном порядке на казахском и русском языках, а в случае, если указанные предприятия имеют зарегистрированные в установленном порядке логотипы, торговые марки, товарные знаки и названия в иностранном написании, они могут при предъявлении соответствующего документа дополнительно использоваться в оригинальном виде.
Все тексты визуальной информации располагаются в следующем порядке:
слева или сверху - на государственном языке;
справа или снизу - на русском языке, пишутся одинаковыми по размеру буквами.
По мере необходимости тексты визуальной информации могут быть приведены дополнительно и на других языках.
2.3. Не допускается реклама товаров, запрещенных к обороту законодательством Республики Казахстан.
2.4. Реклама не должна побуждать граждан к насилию, агрессии, возбуждать панику, а также побуждать к опасным действиям, способным нанести вред здоровью физических лиц, угрожающих их безопасности.
2.5. Реклама не должна побуждать к действиям, нарушающим природоохранное законодательство.
2.6. Реклама не должна содержать текстовую, зрительную информацию, нарушающую общепринятые нормы гуманности и морали путем употребления оскорбительных слов, сравнений, образов в отношении расы, национальности, профессиональной или социальной категории лиц, возрастной группы или пола, языка, религиозных, философских, политических и иных убеждений.
2.7. Реклама не должна порочить объекты искусства, составляющие мировое или национальное культурное достояние, государственные символы (гербы, флаги, гимны), валюту любого государства, религиозные символы, какие-либо физические или юридические лица, деятельность, профессию и товар.
2.8. Реклама табачных изделий во всех случаях должна сопровождаться предупреждением о вреде курения.
2.9. Рекламно-информационная продукция должна в обязательном порядке подсвечиваться в вечернее и ночное время суток наружным, либо внутренним источником света с соблюдением норм и требований к светотехническому оборудованию.
3. Порядок размещения
рекламно-информационной продукции
3.1. Размещение рекламно-информационной продукции на территории города Алматы допускается по разрешению уполномоченного органа.

2. Жарнамаға жалпы талап
2.1. Жарнама оның үлгiсi немесе тарату құралын пайдаланудан тыс оны тiкелей беру негiзiнде арнайы күш-жiгермен бiлiмдарлықты жұмсамай немесе техникалық құралдарды пайдаланбай тек қана жарнама ретiнде қабылдануы тиiс.
2.2. Кәсiпорындар мен ұйымдардың және жарнама өнiмдерiнiң маңдайшалар мен ақпарат көрсеткiштерiнiң мәтiнi мiндеттi түрде қазақша және орысша тiлдерде берiлуi тиiс, ал егер де аталған кәсiпорынның белгiленген тәртiп бойынша логотипi, тауар марканы, тауар белгiсi мен атаулары шетелше жазылса, онда олар тиiстi құжатты көрсетiп түп-нұсқа түрiнде қосымша қолданыла алады.
Көрнекi ақпараттың барлық мәтiндерi мынадай тәртiппен берiледi:
сол жағы немесе жоғарыда - мемлекеттiк тiлiнде;
оң жағы немесе төменде - орыс тiлiнде, әрiптерi бiрдей көлемде жазылды.
Қажет болған жағдайда көрнекi ақпарат мәтiнi қосымша басқа тiлдерде берiлуi мүмкiн.
2.3. Қазақстан Республикасының заңымен айналымға тыйым салынбаған тауарларды жарнамалауға болмайды.
2.4. Жарнама азаматтарды күш көрсетуге, шапқыншылық пиғылға насихаттамауы тиiс, дабыра жасауға, сондай-ақ адамдардың денсаулығына қоршаған ортаға зиянын тигiзетiн қауiптi iс-қимылды оятуы тиiс емес.
2.5. Жарнама табиғат заңдарды бұзатын iс-қимылды насихаттамауы тиiс.
2.6. Жарнама ұлтына, ұлысына, адамдардың жынысына, тiлiне, дiни сенiмiне, ойшыл, саяси және өзге танымына қатысты тiл тигiзу жолымен жалпы қабылданған әдептiлiк заңына бұзатын мәтiндiк, көрнекi ақпараттың мазмұнды қолданбауы тиiс.
2.7. Жарнама әлемдiк немесе ұлттық мәдени жетiстiктi құрайтын өнер шоғырын, мемлекеттiк рәмiздердi (елтаңба, жалау, әнұран), қандай да болмасын мемлекеттiң валютасын, дiни рәмiздердi, қандай да болмасын жеке немесе заңды тұлғаны, қызметтi, мамандықты және тауарды кемсiтпеуi тиiс.
2.8. Темекi өнiмдерiнiң жарнамасы барлық жағдайда шылым шегудiң зияндығын ескерте отырып берiлуi тиiс.
2.9. Жарнама-ақпараттық өнiм мiндеттi түрде уақыттың кешкi және түнгi мезгiлiнде жарық берудiң барлық талаптарын орындай отырып сыртқы немесе iшкi жарық көзiн пайдалана отырып берiлуi тиiс.
3. Жарнама-ақпараттық өнiмдi
орналастыру тәртiбi
3.1. Алматы қаласының аумағындағы ақпарат-жарнама өнiмiн орналастыру өкiлеттi органның рұқсатымен жүргiзiледi.

3.2. Основанием для выдачи разрешения является обращение рекламодателя с приложением эскиза объекта художественного оформления и визуальной рекламы с цветовым решением, схемы места размещения объекта. Уполномоченный орган в течение 15 дней со дня получения указанных документов рассматривает их и принимает решение о разрешении или отказе в размещении рекламной продукции.
3.3. В случае возврата рекламодателю документов на доработку исчисление срока рассмотрения обращения возобновляется.
3.4. Разрешение на размещение рекламно-информационной продукции действительно в течение 30 дней. В случае не размещения объекта разрешение аннулируется и оформляется на другого заказчика в установленном порядке. Срок действия разрешения может быть продлен уполномоченным органом в связи с технологическими причинами.
3.5. Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы взимается в порядке определенном  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Сноска. Пункт 3.5 - в редакции  решения  Алматинского городского Маслихата от 11 июня 2003 года.
3.6. Улицы, площади, парки и скверы города распределяются для размещения рекламно-информационной продукции по категориям. Их перечень утверждается решением местного исполнительного органа.
3.7. Разрешение на размещение рекламно-информационной продукции на территориях, занятых памятниками культуры, ритуальными объектами, культовыми зданиями и сооружениями, охраняемыми природными комплексами выдается уполномоченным органом по согласованию с управлениями культуры, экологии и биоресурсов и т.п.
3.8. За нарушение настоящих правил наступает ответственность в соответствии с действующим административным законодательством Республики Казахстан.

3.2. Рұқсат беруге негiз жарнама берушiнiң көрнекi жарнамасының көркемдiк берiлу объектiсiнiң түстi шешiмi, объектiнiң орналасу орнының сұлбасы болып табылады. Өкiлеттi орган аталған құжаттарды алысымен 15 күннiң iшiнде оны қарап шығып жарнама өнiмiн орналастыруға рұқсат беру немесе бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
3.3. Егер де жарнама берушiге құжаттар толықтыруға қайтарылып берiлсе, оны қарау мерзiмi ұзартылады.
3.4. Жарнама-ақпарат өнiмдерiн орналастыруға рұқсат беруге 30 күн уақыт берiледi. Егер де осы мерзiм iшiнде жарнама iлiнбесе, онда шешiм күшiн жояды да басқа тапсырыс берушiге белгiленген тәртiп бойынша рәсiмделедi. Рұқсат беру мерзiмiн өкiлеттi орган технологиялық себептерге байланысты ұзартуы мүмкiн.
3.5. Сыртқы (көрнекi) жарнама үшiн ақының мөлшерлемелерi ҚР "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер туралы"  Кодекске  сәйкес алынады.
Ескерту: 3.5 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы Мәслихатының IІ сайланған ХХV сессиясының 2003 жылғы 11 маусымдағы  шешімімен .
3.6. Қаланың көшелерi, алаңдары және жасыл жайлары жарнама-ақпарат өнiмдерiнiң дәрежелерi бойынша бөлiнедi. Олардың ретiн жергiлiктi атқарушы орган бекiтедi.
3.7. Мәдениет ескерткiш, салт-дәстүр, рәсiм, мәдени үйлер мен ғимараттар тұрған табиғи кешенiмен қорғалатын аумақтарда жарнама-ақпараттарын орналастыруға рұқсатты мәдениет, экология және биоресурстар басқармасының келiсiмi бойынша өкiлеттi орган бередi.
3.8. Осы ереженi бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы әкiмшiлiк заңдарына сәйкес жауапкершiлiк жүктеледi.
I сайланған Алматы
қалалық Мәслихаты
ХХII сессиясының төрағасы
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы