О внесении изменений и дополнений в Инструкцию № 43 "Об административных положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года № 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1.06.1999г. N 784. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года N 310 "Об утверждении изменений и дополнений в Инструкции..., N 43 "Об административных положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет"... Министр --------------------------------------------------------------------------- О внесении изменений и дополнений в Инструкцию № 43 "Об административных положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" V950080_ В разделе III: в пункте 2 второе предложение изложить в следующей редакции:
"Внеочередные проверки производятся согласно нормативному приказу Министра государственных доходов Республики Казахстан в отношении конкретного налогоплательщика, а также в случаях, установленных уголовно-процессуальным законодательством.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. По суммам налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени, начисленным по актам проверки, орган налоговой службы выписывает уведомление в соответствии с разделом XV настоящей Инструкции.".
В разделе IY:
В пункте 1 слова "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан" заменить словами "Министерство государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов";
пункт 6 исключить;
в пункте 7 второе предложение исключить;
дополнить разделом IV-I следующего содержания:
"IV-I. Принципы определения цены товаров (работ, услуг) для целей налогообложения
1. Для целей налогообложения принимается цена товаров (работ, услуг), указанная сторонами сделки, если иное не предусмотрено настоящим разделом.
2. Налоговые органы вправе контролировать правильность применения цен по сделкам лишь в следующих случаях:
1) между связанными сторонами;

"Салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша әкімшілік ережелер туралы" N 43 ~V950080 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс Министрілігі 1999 ж. 3 мамыр N 310. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 01.06.1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 784. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 38. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi әкiмшiлiк ережелер туралы" N 43 Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 3 мамырдағы N 310 V990784_ бұйрығы. --------------------------------------------------- ІІІ бөлімде: 2 тармақтағы екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Нақты салық төлеушiге қатысты, сондай-ақ қылмыстық-iс жүргiзу заңдарында белгiленген жағдайларда кезектен тыс Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң нормативтiк бұйрығына сәйкес тексерулер жүргiзiледi.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тексеру актiлерi бойынша есептелген салықтардың, алымдардың, басқа да мiндеттi төлемдердiң, айыппұлдар мен өсiмдердiң сомасы бойынша салық қызметi органы осы Нұсқаулықтың ХV бөлiмiне сәйкес хабарлама жазып бередi.".
IV бөлiмде:
1 тармақтағы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қаржы министрлiгiмен келiсiп" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақтағы екiншi сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы IV-I бөлiммен толықтырылсын:
"IV-I. Салық салу мақсаттарына арналған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) бағаларын белгiлеу принциптерi
1. Егер осы бөлiмде өзгеше көзделмесе, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) салық салу мақсатына арналып, мәмiле тараптары көрсеткен бағалары қабылданады.
2. Салық органдары тек мынадай жағдайларда ғана мәмiле бойынша бағаның дұрыс қолданылуын бақылауға құқылы:
1) байланысқан тараптардың араларында;

2) по товарообменным (бартерным операциям);
3) при значительном колебании (более чем на 20 процентов в ту или иную сторону) уровня цен, применяемых налогоплательщиком, по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала;
4) при значительном превышении (более чем на 20%) уровня цен на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, от уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги).
3. В случаях, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 настоящего раздела, когда примененные сторонами сделки цены товаров (работ, услуг) отклоняются (в ту или иную сторону) более чем на 20 процентов от рыночной цены идентичных (однородных) товаров (работ, услуг), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы результаты этих сделок были оценены исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные пунктами 4- 13 настоящего раздела.
В случае, указанном в подпункте 4) пункта 2 настоящего раздела, когда цены на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, значительно выше (более чем на 20%) уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы расходы по таким сделкам были оценены исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные пунктами 4- 13 настоящего раздела.
4. Рыночной ценой товара (работы, услуги) признается цена, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях.
5. Рынком товаров (работ, услуг) признается сфера обращения этих товаров (работ, услуг), определяемая исходя из возможности покупателя реально и без значительных дополнительных затрат приобрести товар (работу, услугу) на ближайшей по отношению к покупателю территории Республики Казахстан или за пределами Республики Казахстан.
6. Для целей налогообложения связанными сторонами признаются:
Физические лица и (или) юридические лица, отношения между которыми могут оказывать непосредственное влияние на условия или экономические результаты их деятельности или деятельности представляемых ими лиц, а именно:

2) тауар айырбасы бойынша (баспа-бас айырбас операциялар бойынша);
3) тоқсан шегiнде тауарларға (жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) ұқсас (бiртектi) салық төлеушi қолданатын баға деңгейiнiң едәуiр өзгерiсi ( кез келген жағында 20 проценттен асса) кезiнде.
4) резидент еместер көрсеткен (орындаған) импортталатын тауарлардың, қызметтердiң баға деңгейi ұқсас (бiртектi) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) нарықтық бағасы деңгейiнен едәуiр асқан жағдайда (20 % артық).
3. Осы бөлiмдегi 2-тармақтың 1)-3) тармақшаларында көрсетiлген жағдайларда, мәмiле тараптары қолданған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) бағалары ұқсас (бiртектi) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) нарықтық бағаларынан 20 проценттен астам ауытқыса (кез келген жағына), салық органы салықтар мен айыппұл санкцияларын қосып төлеу туралы шешiм шығара алады, бұл мәмiлелердiң нәтижелерi нарықтық баға ескерiле отырып есептелген негiзде есеп айырылысады. Мәмiленiң нарықтық бағасын анықтау үшiн осы бөлiмнiң 4-13-тармақтарында көзделген жағдайлар есепке алынады;
Осы бөлiмнiң 2-тармағындағы 4) тармақшасында аталған жағдайларда, резидент еместер көрсеткен (орындаған) импортталатын тауарлардың, қызметтердiң (жұмыстардың) бағалары ұқсас (бiртектi) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) нарықтық баға деңгейiнен едәуiр асса (20%-тен астам), салықтар мен айыппұл санкцияларын қосып төлеу туралы шешiм шығара алады, бұл мәмiлелердiң нәтижелерi нарықтық баға ескерiле отырып есептелген негiзде есеп айырылысады. Мәмiленiң нарықтық бағасын анықтау үшiн осы тараудың 4-13-тармақтарында көзделген жағдайлар есепке алынады.
4. Тауардың (жұмыстың, көрсетiлетiн қызметтiң) нарықтық бағасы салыстырмалы экономикалық (коммерциялық) жағдайлардағы сұраныс пен ұсыныстың өзара қатынасында нарықтағы ұқсас (жоқ болатын болса бiртектi) тауарлардың қалыптасқан бағасы қабылданады.
5. Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) нарығы болып Қазақстан Республикасының аумағында немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жердегi сатып алушыға қатысты жақын жерде тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатып алушының нақты және едәуiр қосымша шығындарсыз сатып алу мүмкiндiгi ескерiлетiн осы тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) айналыс сапасы танылады.
6. Салық салу мақсаттары үшiн мыналар байланысты тараптар болып танылады:
Өз қызметi немесе олар өкiлдiк ететiн тұлғалардың қызметiнiң жағдайларына немесе экономикалық нәтижелерiне олардың арасындағы қатынастар тiкелей әсер етуi мүмкiн жеке адамдар және (немесе) заңды тұлғалар,атап айтқанда:

1) одно лицо участвует в имуществе другого лица, и доля такого участия составляет более 33 процентов;
2) лица состоят в соответствии с законодательством Республики Казахстан в брачных отношениях, отношениях родства или свойства, усыновителя и усыновленного, а также попечителя и опекаемого.
7. Идентичными признаются товары (работы, услуги), имеющие одинаковые характерные для них признаки.
При определении идентичности товаров (работ, услуг) учитываются их физические характеристики, качество и репутация на рынке, страна происхождения и производитель.
8. Однородными признаются товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
При определении однородности товаров (работ, услуг) учитываются их качество, наличие товарного знака, репутация на рынке, страна происхождения.
Экономические (коммерческие) условия сделок на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) признаются сопоставимыми, если различие между такими условиями не влияет на цену или может быть скорректировано в соответствии с пунктом 10 настоящего раздела.
9. При определении рыночных цен товаров (работ, услуг) принимаются во внимание сделки между сторонами, не являющимися связанными. Сделки между связанными сторонами могут приниматься во внимание только при условии, что связанность этих сторон не повлияла на результаты таких сделок.
10. При определении рыночной цены товара (работы, услуги) учитывается информация о заключенных на момент реализации этого товара (работы, услуги) сделках с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) в сопоставимых условиях.
При определении сопоставимости условий сделок с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) учитываются такие условия сделок, как количество (объем) поставляемых товаров (например, объем товарной партии) (работ, услуг), сроки исполнения обязательств, условия платежей, обычно применяемые в сделках данного вида, а также иные условия, которые могут оказывать влияние на цены.
11. При определении степени значительности колебания уровня цен, применяемых налогоплательщиком по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала, учитываются обычные при заключении сделок между несвязанными сторонами надбавки к цене или скидки, учитывающие факторы спроса и предложения на рынке товаров (работ, услуг).
К цене товаров (работ, услуг), указанной сторонами сделок, не применяются положения, предусмотренные пунктом 3 настоящего раздела, если указанные скидки вызваны истечением (приближением даты истечения) сроков годности или реализации товаров, маркетинговой (ценовой) политикой, при продвижении товаров (работ, услуг) на новые для них рынки, при продвижении на рынки новых изделий, не имеющих аналогов, а также при реализации опытных моделей и образцов товаров в целях ознакомления потребителей с ними.

1) бiр тұлға басқа тұлғаның мүлiгiне қатысады, мұндай қатысудың үлесi 33 проценттен астамын құрайды;
2) тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес некелiк қатынастарда, туыстық немесе жекжаттық қатынастарда, асырап алушы және асыранушы, сонымен қатар қамқоршылық және қорғаншылық қатынастарында болса.
7. Оларға тән бiрдей белгiлерi бар тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бара-бар деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) бара-барлығын анықтау кезiнде олардың физикалық сипаттамалары, рыноктағы сапасы мен беделi, шыққан елi және өндiрушi ескерiледi.
8. Бiртектi деп бара-бар болмағанымен ұқсас сипаттамалары және ұқсас бөлiктерден тұратын, мұның өзi оларға сондай функциялар атқаруға мүмкiндiк беретiн және коммерциялық жағынан бiрiн-бiрi ауыстыра алатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) бiртектiлiгiн анықтау кезiнде олардың сапасы, тауарлық белгiсi барлығы, рыноктағы беделi, шыққан елi ескерiледi.
Рыноктағы бара-бар (олар жоқ болған жағдайда бiртектi) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) мәмілелерiнiң экономикалық (коммерциялық) жағдайлары салыстырмалы деп танылады, егер осындай жағдайлар айырмашылықтары бағаға әсер етпейтiн болса немесе осы бөлiмнiң 10-тармағына сәйкес түзетiлуi мүмкiн болса.
9. Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктық бағаларын анықтау кезiнде байланысты болып табылмайтын тараптардың арасындағы мәмiлелер назарға алынады. Байланысты тараптардың арасындағы мәмiлелер мынадай жағдайда, егер тараптардың байланыстылығы осындай мәмiлелердiң нәтижелерiне әсер етпесе, назарға алынуы мүмкiн.
10. Тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктық бағасын анықтау кезiнде салыстырмалы жағдайларда бара-бар (бiртектi) тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетулермен) осы тауарды (жұмысты, қызмет көрсетудi) сату кезiнде жасалған мәмiлелер туралы ақпарат ескерiледi.
Мәмiлелердiң бара-бар (бiртектi) тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетумен) салыстырмалы жағдайын анықтау кезiнде мынадай жағдайлар ескерiледi: берiлетiн тауарлардың (мысалы, тауар партиясының көлемi) (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) мөлшерi (көлемi), мiндеттемелердiң орындалу мерзiмi, әдетте осындай мәмiлелер түрiнде қолданылатын төлем шарты, сондай-ақ бағаға әсер етуi мүмкiн өзге де жағдайлар.
11. Бағаның деңгейiнiң ауытқу маңыздылығының дәрежесiн анықтау кезiнде тоқсан шегiндегi бара-бар (бiртектi) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша салық төлеушi қолданатын мәмiле жасау кезiнде байланысты емес тараптардың арасындағы бағаға немесе шегерiмге, тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) нарығындағы сұраныс пен ұсыныс факторлары ескерiлген үстеме есепке алынады.
Тараптардың мәмiлелерiнде көрсетiлген тауарлардың бағасына егер аталған шегерiмдер тауардың жарамдылығы мерзiмiнiң бiтуiмен мерзiмi аяқталуға таяу немесе тауарларды, маркетинг (баға) саясатын iске асыру, тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) олар үшiн жаңа рынокқа жылжыту ұқсас үлгiсi жоқ нарықтағы жаңа өнiмдердi жылжыту кезiнде, сондай-ақ тұтынушыларды олармен таныстыру мақсатында тауарлардың тәжiрибелiк модельдерi мен үлгiлерiн сату кезiнде осы бөлiмнiң 3-тармағында көзделген ережелер қолданылмайды.

12. При отсутствии на соответствующем рынке товаров (работ, услуг) сделок по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) или из-за отсутствия предложения на этом рынке таких товаров (работ, услуг), а также при невозможности определения соответствующих цен в виду отсутствия либо недоступности информационных источников для определения рыночной цены могут использоваться следующие методы:
1) метод цены последующей реализации, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как разность цены, по которой такие товары (работы, услуги) реализованы покупателем при последующей реализации (перепродаже), и подтверждаемых затрат, понесенных покупателем, а также его наценки. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли;
2) затратный метод, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как сумма произведенных затрат и наценки. При этом учитываются подтверждаемые прямые и косвенные затраты на производство (приобретение) и (или) реализацию товаров (работ, услуг), затраты по транспортировке, хранению, страхованию и иные затраты. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли.
13. При определении и признании рыночной цены товара (работы, услуги) используются официальные источники информации о рыночных ценах на товары (работы, услуги) и биржевых котировках, информационная база органов государственной власти и информация, предоставляемая налогоплательщиками налоговому органу.
14. При рассмотрении дела суд вправе учесть любые обстоятельства, имеющие значение для дела, не ограничиваясь обстоятельствами в пунктах 4-13 настоящего раздела.
15. Положения настоящего пункта применяются к налогоплательщикам, имеющим совокупный годовой доход более 100 000 месячных расчетных показателей. Данное ограничение не распространяется на налогоплательщиков, производящих и (или) реализующих подакцизные товары, и (или) экспортирующих товары, а также в случае, указанном в подпункте 4) пункта 2 настоящего раздела.";
В разделе Y:
В пунктах 1, 2 и 3 слова "Налоговая служба" и "финансов" заменить соответственно словами "Территориальный налоговый орган" и "государственных доходов";
в пункте 4 слова "налоговую службу" заменить словами "Территориальный налоговый орган";
в пунктах 5 и 6 слова "органах налоговой службы" и "органы налоговой службы" заменить соответственно словами "территориальных налоговых органах" и "территориальные налоговые органы".
В разделе IХ:
в пункте 1 слова "Налогового комитета Министерства финансов" заменить на "Министерства государственных доходов".
В разделе Х:
в пункте 1 слова "органам налоговой службы" и "Налоговым комитетом Министерства финансов" заменить соответственно словами "территориальным налоговым органам" и "Министерством государственных доходов по согласованию с Министерством финансов";
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"- по социальному налогу - ежемесячно не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным.";
в пункте 7 слова "Налогового комитета Министерства финансов" заменить словами "Министерства государственных доходов";
слова "органам налоговой службы" и "органом налоговой службы" заменить на слова "территориальным налоговым органам" и "территориальным налоговым органом";
пункт 7 дополнить абзацем следующего содержания:
"Прием налоговых деклараций налоговыми органами производится без предварительной проверки. При этом, за истинность и полноту сведений представленной декларации ответственность несет налогоплательщик.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

12. Мәмiлелер бойынша тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) тиiстi нарығындағы бара-бар (бiртектi) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) болмауы немесе бұл нарықта осындай тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) сұранымның жоқтығынан, сонымен қатар, нарықтық бағаны анықтауда ақпараттық көздердiң жетiспеушiлiгiнен не жоқтығынан тиiстi бағаны анықтау мүмкiн болмаған жағдайда мынадай әдiстер пайдаланылуы мүмкiн:
1) Өнiмдi кейiн сату бағасы әдiсi, мұнда тауарлар (жұмыстар, қызметтердiң) нарық бағасы сатып алушы кейiн сату (қайта сату) кезiнде осындай тауарларды (жұмыстар, қызметтердi) сатқан және сатып алушы тартқан шығындар мен оның үстеме бағасы расталған баға айырмасы ретiнде анықталады. Yстеме баға осы қызмет сапасы үшiн қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей болып анықталады;
2) Жұмсау әдiсiнде тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) нарықтық бағасы жұмсалған шығын сомасы мен үстеме бағаның сомасы ретiнде анықталады Өндiрiске (сатып алуға) және (немесе) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) сатуға жұмсалған тура және жанама шығындар, тасымалдау, сақтау, сақтандыру және өзге де шығындар есепке алынады. Үстеме баға осы қызмет сапасы үшiн қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей болып анықталады.
13. Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) нарықтық бағасын анықтау мен тану кезiнде тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) мен биржалық котировкаларға арналған нарықтық бағалар туралы ресми ақпарат көздерi, мемлекеттiк өкiмет органдарының ақпараттық базалары және салық төлеушiлердiң салық органдарына берген ақпараттары пайдаланылады.
14. Iстi қарау кезiнде сот осы бөлiмнiң 4-13 тармақтарындағы жағдайлармен шектелместен iс үшiн маңызы бар кез келген мән-жайларды ескеруге құқылы.
15. Осы тармақтың ережелерi жиынтық жылдық кiрiсi 100 000 айлық есептiк көрсеткiштен асатын салық төлеушiлерге қолданылады. Осы шектеу акциздеуге жататын тауарларды шығарушы не (немесе) сатушы не (немесе) тауарларды экспорттаушы салық төлеушiлерге, сондай-ақ осы бөлiмнiң 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлген жағдайларда қолданылмайды.";
V бөлiмде:
1, 2 және 3-тармақтардағы "Салық қызметi" және "Қаржылар қызметi" деген сөздер "Аумақтық салық органы" және "мемлекеттiк кiрiс" деген сөздермен ауыстырылсын.
4 тармақтағы "салық қызметi" деген сөз "Аумақтық салық органы" деген сөздермен ауыстырылсын.
5 және 6 тармақтардағы "салық қызметi органдарында" және "салық қызметi органдары" деген сөздер тиісiнше "аумақтық салық органдарында" және "аумақтық салық органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
ІХ бөлiмде:
1 тармақта "Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң" деген сөздер "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
Х бөлiмде:
1 тармақтағы "салық қызметi органдарына" және " Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiмен" деген сөздер тиісiнше "аумақтық салық органдарына" және" Мемлекеттiк кiрiс министрлiгі Қаржы министрлiгiмен келiсiп" деген сөздермен ауыстырылсын.
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- әлеуметтiк салық бойынша ай сайын келесi есептi мерзiмнiң 15-i күнiнен кешiктiрiлмей төленуi керек.
7 тармақта "Қаржы министрлiгі Салық комитетiмен" деген сөздер "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
"салық қызметi органдарына" және "салық қызметi органымен" деген сөздер "аумақтық салық органдарына" және "аумақтық салық органымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Салық декларацияларын қабылдау алдын-ала тексерiссiз салық органдарымен жүргiзiледi. Осында ұсынылған декларациядағы мәлiметтердiң растығы мен толықтығына салық төлеушi жауап бередi.";
Мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

"8. 1) Лица, являющиеся кандидатами на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, а также при продвижении по государственной службе, представляют в налоговый орган по месту жительства:
декларацию о доходах;
декларацию об имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества;
сведения о: вкладах в банковских учреждениях и о ценных бумагах, в том числе за пределами территории Республики Казахстан, с указанием банковского учреждения, а также о финансовых средствах, которыми данные лица вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц с указанием доли участия в уставном капитале и полных банковских и иных реквизитов указанных организаций; трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
названиях и реквизитах других организаций, у которых с лицом имеются договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе и устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу или супругу (супруге) в размере, превышающем тысячекратный размер месячного расчетного показателя.
2) Лица, занимающие государственную должность, ежегодно в период выполнения своих полномочий, а также лица уволенные с государственной службы по отрицательным мотивам, в течение трех лет после увольнения в порядке, установленном налоговым законодательством, представляют в налоговый орган по месту жительства декларацию.
3) Супруг (супруга) лица, являющего кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, или лица занимающего государственную должность, представляет в налоговый орган по месту жительства декларации о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения и находящихся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
4) Указанные в подпунктах а), б) лица представляют соответственно в орган, в котором они претендуют на занятие должности, либо по месту работы справку из налогового органа о получении им деклараций и сведений, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3).".
В разделе ХI:
в третьем абзаце слова "В случае, если доходы за услуги, оказанные постоянным учреждением в Казахстане" заменить словами "В случае если доходы постоянного учреждения в Казахстане от выполнения работ и оказания услуг";
в четвертом абзаце слова "оказавшего услуги" заменить на "реализовавшего работы, услуги".
В разделе ХIII:
в абзаце втором пункта 1 слова "(за исключением векселя)" заменить на слова "(за исключением векселя и платежных документов, на основании или с помощью которых производится прием и выдача банком наличных денег с банковских счетов)";
после пятого абзаца дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"В случае недостаточности денег на банковском счете налогоплательщика или его дебитора для полной оплаты суммы, указанной в инкассовом поручении (распоряжении) налогового органа, инкассовое поручение (распоряжение) налогового органа исполняется по мере поступления денег на банковский счет налогоплательщика или его дебитора соответственно.";

"8. 1) мемлекеттiк лауазымға немесе мемлекеттiк не оған теңестiрiлген мемлекеттiк мiндеттердi және оған теңестірiлген қызметтердi атқарумен байланысты, сондай-ақ мемлекеттiк қызмет бойынша көтерiлгенде лауазымға үмiткерлер салық органына тұрғылықты жерi бойынша мыналарды табыс етедi:
кiрiстер туралы декларацияны;
салық объектiсi болып табылатын, соның iшiнде Қазақстан Республикасы аумағынан тыс орналасқан, аталған мүлiктiң бағалау құны мен орналасқан жерiн көрсете отыра мүлiк туралы декларацияны;
мыналар туралы мәлiметтердi:
банктiк мекемелердегi салымдар және құнды қағаздар туралы, оның iшiнде банк мекемесiн көрсете отырып Қазақстан Республикасы аумағынан тыс орналасқан, сонымен қатар сол тұлғалар өздерi не басқа бiр тұлғалармен бiрге иелiк ете алатын қаржы қаражаты туралы;
акционер немесе құрылтайшы (қатысушы) ретiнде заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы қатысу мөлшерiн және толық банктiк және аталған ұйымдардың басқа деректемелерiн көрсете отырып өзiнiң тура және жанама қатысуы туралы;
трасттар мен мемлекеттер туралы, оларда сәйкес банктiк шоттардың нөмiрлерi көрсетiле отырып тiркелген болса, егерде тұлға не оның зайыбы (әйелi) осы трасттардың бенефициары болып табылса;
басқа ұйымдардың атаулары мен деректемелерiнде олардың тұлғаға немесе оның зайыбына (әйелiне) тиесiн айлық есептiк көрсеткiштiң мөлшерiнен мың есе артық материалдық немесе қаржылық қаражаттың мазмұны мен уақытша сақталуы жөнiнде шарттық қатынастары, келiсiмдерi және мiндеттемелерi (оның iшiнде және ауызша) бар болатын болса;
2) мемлекеттiк қызметтегi адамдар жыл сайын өздерiнiң өкiлеттерiн орындау кезiнде, сонымен қатар терiс уәждер бойынша мемлекеттiк қызметтен босатылған адамдар босағаннан кейiн үш жыл iшiнде салық заңдарында белгiленген тәртiп бойынша тұрғылықты жерi бойынша салық органына декларация ұсынады;
3) мемлекеттiк қызметке немесе мемлекеттiк не оған теңестiрiлген мiндеттердi орындаумен байланысты, немесе мемлекеттiк қызметтi атқарушылар болып табылатын үмiткердiң зайыбы (әйелi) тұрғылықты жерi бойынша Қазақстан Республикасының аумағы мен одан тысқары орналасқан және салық салу объектiсi болып танылатын кiрiстер мен мүлiк туралы декларациялар табыс етедi;
4) 1), 2) тармақшаларында аталған тұлғалар тиiсiнше өздерi қызметке кiруге үмiткер органға немесе жұмыс орнынан 1), 2), 3) тармақшаларында атап өтiлген декларациялар мен мәлiметтердi алғандығы туралы салық органынан анықтама табыс етедi.
ХI бөлiмде:
үшiншi абзацтағы "Қазақстандағы тұрақты мекеме көрсеткен қызмет көрсетулер үшiн кiрiстер, егер" деген сөздер "Қазақстандағы тұрақты мекеменiң жұмыстарды орындаудан және қызмет көрсетулерден алынған кiрiстерi, егер" деген сөздермен ауыстырылсын;
Төртiншi абзацтағы "қызмет көрсеткен" деген сөздер "жұмыстарды, қызмет көрсетулердi жүзеге асырған" деген сөздермен ауыстырылсын.
ХІІI бөлiмде:
1-тармақтың екiншi абзацындағы "(вексельден басқа)" деген сөздер "(вексель және олардың негiзiнде және көмегiмен банк шоттарындағы қолма-қол ақшаны банк қабылдайтын және беру жүргiзiлетiн төлем құжаттарынан басқа)" сөздерiне ауыстырылсын;
бесiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"салық органында көрсетiлген инкассалық тапсырманы (өкiмдi) салық төлеушi мен оның дебиторы толық төлеуi үшiн банктiк шотта ақша жетiспеген жағдайда салық органының инкассалық тапсырмасы(өкiмi) салық төлеушiнiң және оның дебиторының тиiсiнше банк шотына ақшаның келiп түсуiне қарай жүргiзiледi.";

цифры "5" и "172" соответственно заменить цифрами "4" и "171";
в последнем абзаце слова "Налоговым комитетом Министерства финансов" заменить словами "Министерством государственных доходов". В разделе ХY: Название раздела XV и пункт 1 изложить в следующей редакции: "ХV. Уведомление о начисленных суммах налогов, сборов и других обязательных платежей 1. Налоговая служба в случае начисления сумм налогов, сборов и других обязательных платежей по результатам произведенной документальной или камеральной проверки вручает налогоплательщику уведомление, содержащее следующие сведения: - фамилию, имя и отчество (или наименование) налогоплательщика; - регистрационный номер налогоплательщика; - дату уведомления; - сумму начисленных налогов, сборов, других обязательных платежей и штрафных санкций; - требование об уплате и сроки уплаты; - место и способ уплаты; - порядок обжалования. Процедура вручения уведомления описана в пунктах 1, 2 раздела VI настоящей Инструкции.". В разделе ХYI: название раздела изложить в следующей редакции: "ХVI. Уплата налогов, сборов и других обязательных платежей"; в пункте 1 после слова "Налоги" дополнить словами "сборы и другие обязательные платежи"; абзац 2 подпункта а) исключить;
в первом абзаце подпункта б) после слов "двадцать пятого числа" дополнить словом "месяца" и дополнить абзац словами "в размере одной шестой суммы налога по предыдущему кварталу или по фактическому обороту за текущую декаду по выбору налогоплательщика.";
пятый абзац подпункта б)изложить в следующей редакции:
"- уплата налога в бюджет резидентом Республики Казахстан за незарегистрированного нерезидента производится в том отчетном периоде, когда произведена поставка товаров (работ, услуг);";
в подпункте в) слова "спирт этиловый питьевой и спирт этиловый очищенный, произведенный из пищевого сырья" заменить на "все виды спирта";
исключить слова "выделанные и невыделанные меховые шкурки (кроме шкурок крота, кролика, собаки, оленя и овчины); изделия из натурального меха, включая: пальто, полупальто, жакеты, накидки, палантины, боя, шарфы, головные уборы и воротники, шубы, пластины (кроме изделий из шкурок крота, кролика, собаки, оленя и овчины); пальто, полупальто, жакеты, накидки с применением отделки из меха (за исключением меха крота, кролика, собаки, овчины); одежда из натуральной кожи;"; после слов "огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретенных для нужд органов государственной власти)" дополнить словами "сырая нефть, включая газовый конденсат; электроэнергия"; дополнить подпунктом к) следующего содержания: "к) по социальному налогу: - уплата производится ежемесячно, в срок, установленный для выплаты заработной платы за вторую половину месяца, но не позднее 15-го числа следующего месяца, независимо от выплаты заработной платы.". В разделе ХYII: в пункте 3: слова "Министерством финансов" заменить словами "Министерством государственных доходов"; цифру "90" заменить на "60"; абзац 7 исключить. В разделе ХYШ: После примера в пункте 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"При продлении сроков уплаты налогов и (или) штрафных санкций юридическим лицам, единственным видом деятельности которых является оказание услуг в отраслях производства, распределения и транспортировки тепла на период предоставления отсрочки, пеня не начисляется.".
В разделе ХIХ:

"5" және "172" цифрлары тиiсiнше "4" және "171" цифрлармен ауыстырылсын;
соңғы абзацтағы "Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетімен" сөздерi "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" сөздерiмен ауыстырылсын. ХV бөлiмде: ХV бөлiмнiң атауы мен 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "ХV. Салықтардың, алымдардың және басқа да мiндеттi төлемдер сомаларының есептелуi туралы жазбаша хабарлама 1. Салық қызметi салықтар, алымдар және басқа да мiндеттi төлемдердiң жүргiзiлген құжаттық және камеральдық тексерiс нәтижелерi бойынша есептелген жағдайда салық төлеушiге мынадай мазмұндағы мәлiметтердi жазбаша хабарлап табыстайды: салық төлеушiнiң тегi, аты және әкесiнiң аты (немесе атауы); салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi; жазбаша хабарлама жасалған күнi; салықтардың, алымдардың, басқа да мiндеттi төлемдердiң және айыппұл санкцияларының есептелген сомасы; төленгенi туралы талап және төлеудiң мерзiмi; төлеудiң орны мен тәсiлi; шағым беру тәртiбi. Жазбаша хабарламаны тапсыру рәсiмi осы Нұсқаулықтың VI бөлiмiндегi 1, 2 тармақтарда жазылған.". ХVI бөлiмде: Бөлiмнiң атауы келесi редакцияда жазылсын: "ХVI. Салықтарды, алымдарды және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу"; 1-тармақтағы "салықтар" деген сөзiнен кейiн "алымдар және басқа да мiндеттi төлемдер" деген сөздермен толықтырылсын; а) тармақшасындағы 2-абзац алып тасталсын;
б) тармақшасындағы бiрiншi абзацтағы "жиырма бесi күнi" деген сөздерден кейiн "айында" деген сөзбен толықтырылсын және абзац "өткен тоқсан бойынша салықтың алтыдан бiр мөлшерi сомасында немесе салық төлеушiнiң қалауы бойынша өткен онкүндiк үшiн нақты айналымы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
б) тармағындағы бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- тiркелмеген резидент емес үшiн Қазақстан Республикасының резидентi бюджетке салық төлеудi тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) беру жүргiзiлген сол есептi кезеңде жүргiзедi";
в) тармақшасындағы "iшуге арналған этил спиртi мен тағамдық шикiзаттан өндiрiлген тазартылған этил спиртi" деген сөздер "спирттiң барлық түрлерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өңделген және өңделмеген елтiрi терiлерi (көртышқанның, қоянның, иттiң, бұғының және қойдың терiлерiнен басқа); пальтоны, шолақ пальтоны, жәкеттердi, жамылғыларды, палантиндердi, боаны, шарқаттарды, бас киiмдер мен жағаларды, тондарды, пластиналарды (көртышқанның, қоянның, иттiң, бұғының және қойдың терiлерiнен басқа) қоса табиғи терi бұйымдарын; пальтоны, шолақ пальтоны, жәкеттердi, елтiрi қолданылып өңделген жамылғыларды (көртышқанның, қоянның, иттiң, қойдың терiлерiнен басқа); табиғи былғарыдан жасалған киiм-кешек" деген сөздер алып тасталсын; "оқ ату және газ қаруы (мемлекеттiк өкiмет органдарының қажетi үшiн сатып алынғандардан басқа)" деген сөздерден кейiн "газ конденсатын қоса шикi мұнай, электр энергиясы" деген сөздермен толықтырылсын; мынадай мазмұндағы к) тармақшасымен толықтырылсын: к) әлеуметтiк салық бойынша: - төлеу ай сайын, айдың екiншi жартысы үшiн жалақы төлеу үшiн белгiленген мерзiмде, бiрақ жалақының төленгенiне қарамастан келесi айдың 15-күнiнен кешiктiрiлмей жүргiзiледi.". ХVII бөлiмде: 3-тармақта: "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын; "90" цифры "60" цифрымен ауыстырылсын; 7-тармақ алып тасталсын. ХVIII бөлiмде: 2-тармақтағы мысалдан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қызметiнiң бiрден бiр түрi жылу өндiру, бөлу және тасымалдау салаларында қызмет көрсету болып табылатын заңды тұлғаларға салық және (немесе) айыппұл санкцияларын төлеуге мерзiм ұзартылған кезде мұрсат беру кезеңiне өсiм есептелмейдi".
ХIХ бөлiмде:

в пункте 2 слова "до 1 января 1998 года" заменить словами "до 1 января 2001 года".
В разделе ХХ:
раздел XX изложить в следующей редакции:
"ХХ. Взыскание задолженности по налогам, сборам и другим обязательным платежам органами налоговой службы
1. Уплата налогов, сборов и других обязательных платежей является долгом перед государством.
2. В случае неуплаты в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, налогов или текущих и авансовых платежей, а также сборов и других обязательных платежей, начисленных налогоплательщиком по декларациям и (или) расчетам, представленным в территориальные налоговые органы, территориальные налоговые органы имеют право взыскивать с банковских счетов налогоплательщиков средства в пределах образовавшейся задолженности по налогам, текущим и авансовым платежам, сборам, другим обязательным платежам, штрафам и пени без согласия налогоплательщика.
3. В случае неуплаты начисленных по акту проверки органа налоговой службы налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени в доход бюджета в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, территориальные налоговые органы имеют право взыскивать с банковских счетов налогоплательщиков средства в пределах сумм, начисленных по акту проверки, если налогоплательщик согласен с уплатой такой суммы.
4. Согласием по пункту 3 настоящего раздела считается не обжалование выявленных и начисленных по акту проверки сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени в течение 5 банковских дней в порядке, установленном разделами XXXI и XXXII настоящей Инструкции.
При несогласии налогоплательщика по пункту 3 данного раздела и обжаловании выявленных и начисленных по акту проверки сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени в течение 5 банковских дней в порядке, установленном разделами XXXI и XXXII Инструкции, взыскание указанных сумм с банковских счетов налогоплательщика приостанавливается.
Взыскание выявленных и начисленных по акту проверки сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени без согласия налогоплательщика производится в порядке и на условиях, установленных разделом ХХХI, с начислением пени со срока уплаты, указанного в уведомлении о начисленных по акту проверки суммах налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени.
5. При отсутствии средств на банковских счетах налогоплательщика территориальные налоговые органы имеют право взыскивать с банковских счетов его дебиторов средства в пределах образовавшейся задолженности по налогам, сборам, другим обязательным платежам, штрафам и пени и (или) сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени, начисленных по акту проверки налоговой службы, при наличии акта сверки взаиморасчетов между налогоплательщиком и его дебитором, подтверждающего наличие задолженности перед налогоплательщиком.";
В разделе ХХYI:

2-тармақтағы "1998 жылдың 1 қаңтарына дейiн" деген сөздер "2001 жылдың 1 қаңтарына дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
ХХ бөлiмде:
ХХ бөлiм мынадай редакцияда жазылсын:
"ХХ. Салықтар, алымдар және басқа да мiндеттi төлемдер бойынша төленбеген қарыздарды салық қызметi органдарының өндiрiп алуы";
"1.Салықтарды, алымдарды және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу мемлекет алдындағы борыш болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген мерзiмде аумақтық салық органдарына ұсынылған декларациялар мен (немесе) есептесулер бойынша салық төлеушi есептеумен салықтар немесе ағымдағы және аванстық төлемдер, сондай-ақ алымдар мен басқа да мiндеттi төлемдердi төлемеген жағдайда, аумақтық салық органдары салық төлеушiнiң шоттарындағы қаражатты салық төлеушiнiң келiсiмiнсiз салықтар, ағымдағы және аванстық төлемдер, алымдар, басқа да мiндеттi төлемдер және өсiмдер бойынша құралған қарыздар көлемiнде өндiрiп алуға құқылы.
3. Салық қызметi органының тексеру актiлерi бойынша Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген мерзiмде бюджет кiрiсiне салықтардың, алымдардың, басқа да мiндеттi төлемдердiң, айыппұлдар мен өсiмдердiң есептелген сомалары төленбеген жағдайда, аумақтық салық органдары егер салық төлеушi осындай төлем сомасына келiсетiн болса, тексеру актiлерi бойынша есептелген салық төлеушiнiң банк шотындағы қаражат сомасы мөлшерiнде өндiрiп алуға құқылы.
4. Тексеру актiсi бойынша анықталған және есептелген салықтар, алымдар, басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдер сомаларына осы Нұсқаулықтың ХХХI және ХХХII бөлiмдерiнде белгiленген тәртiппен 5 банк күнi iшiнде шағым бермеу осы бөлiмнiң 6-тармағы бойынша келiсу болып саналады.
Салық төлеушi осы тараудың 3 тармағына келiспеген жағдайда Нұсқаулықтың ХХХI және ХХХII тарауларында бекiтiлген тәртiппен 5 банк күнi iшiнде тексеру актiлерi бойынша салықтардың, алымдардың, басқа да мiндеттi төлемдердiң, айыппұлдар мен өсiмдердiң және анықталған шағым беру және есептелген сомаларға салық төлеушiнiң банк шотындағы көрсетiлген сомаларды өндiрiп алу тоқтатылады.
Тексеру актiсi бойынша салықтардың, алымдардың, басқа да мiндеттi төлемдердiң, айыппұлдар мен өсiмдердiң анықталған және есептелген сомаларын өндiрiп алу тексеру актiсi бойынша салықтардың, алымдардың, басқа да мiндеттi төлемдердiң, айыппұлдар мен өсiмдердiң есептелгенi туралы жазбаша хабарламада көрсетiлген төлем мерзiмi не өсiм есептелiп, ХХХI бөлiмде белгiленген тәртiппен және шарттармен салық төлеушiнiң келiсiмiнсiз жүргізiледi.
5. Салық төлеушiнiң банк шоттарында қаражат болмаған жағдайда аумақтық салық органдары салық төлеушiнiң алдында қарызы бар екенiн растайтын салық төлеушi мен оның дебиторының арасындағы өзара есеп айырысуларды салғастыру актiсi болса, салықтар, алымдар, басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдердi және (немесе) құралған қарыздары шегiнде оның дебиторларының банк шоттарынан салық қызметiнiң тексеру актiсi бойынша есептелген салықтар, алымдар, басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдердiң сомаларын өндiрiп алуға құқылы.";
ХХVI бөлiмде:

в первом абзаце слова "В случае если доходы за услуги, оказанные постоянным учреждением в Казахстане" заменить словами "В случае, если доходы постоянного учреждения в Казахстане от выполнения работ и оказания услуг"; во втором абзаце слова "оказавшего услуги" заменить на "реализовавшего работы, услуги". В разделе ХХYII: в абзаце 3 пункта 2 цифру "91" заменить на "61"; в последнем абзаце пункта 2 слова "(отчет) с изменениями" заменить словами ", составленную в соответствии с пунктом 2 раздела X настоящей Инструкции,". В разделе ХХVIII: четвертый абзац исключить. В разделе ХХIХ: в пункте 1 цифры "100" заменить на цифры "50"; дополнить пункт 1 предложением следующего содержания: "Указанный размер штрафа применяется с 01.04.99 года независимо оттого за какой отчетный период представлена Декларация."; в третьем абзаце пункта 2 цифры "1/9" заменить на цифры "1/6"; в пункте 4: слово "внесенных" заменить словом "начисленных"; дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При этом штрафные санкции применяются, если превышение суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой начисленных авансовых платежей в течение года повлекло недоплату в бюджет.";
пункт 5 дополнить абзацем следующего содержания "За неуплату налога на добавленную стоимость за незарегистрированного в Республике Казахстан нерезидента, реализующего на территории Республики Казахстан товары (работы, услуги), получающего доход из казахстанского источника, на резидента Республики Казахстан налагается штраф в размере 100 процентов причитающейся суммы налога.".
В разделе ХХХI:
в пунктах 2 и 3 цифры "30" заменить цифрами "10";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Если по истечении 30 банковских дней с даты уведомления налогоплательщика о начисленных по акту проверки суммах налогов, сборов и других обязательных платежей, штрафов и пени ходатайство налогоплательщика не удовлетворено или налогоплательщик не обжаловал решение органа налоговой службы в суд, территориальный налоговый орган имеет право без согласия налогоплательщика взыскивать с его банковских счетов суммы начисленных по акту проверки органа налоговой службы налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени.
Если в течение 30 дней с даты уведомления налогоплательщик обжаловал решение органа налоговой службы в суд, территориальный налоговый орган имеет право без согласия налогоплательщика взыскивать с его банковских счетов суммы начисленных по акту проверки органа налоговой службы налогов, сборов и других обязательных платежей, штрафов, пени, признанные действительными (правомерными) по решению суда с начислением пени с даты уведомления.";
абзац первый пункта 4 исключить.
Исключить следующие Приложения:

бiрiншi абзацта "Егер Қазақстандағы тұрақты мекеме көрсеткен қызметтер үшiн кiрiстерi..." деген сөздер "Егер Қазақстандағы мекеменiң жұмыстар атқару мен қызметтер көрсетуден кiрiстерi..." деген сөздермен ауыстырылсын; екiншi абзацта "қызметтер көрсеткен" деген сөздер "жұмыстар, қызметтердi iске асырған" деген сөздермен ауыстырылсын; ХХVII бөлiмде: 2-тармақтың 3-абзацында "91" цифры "61" цифрымен ауыстырылсын; 2-тармақтың соңғы абзацында "өзгерiстерiмен (есеп)" деген сөздер "осы нұсқаулықтың Х бөлiмiнiң 2-тармағына сәйкес жасалған" деген сөздермен ауыстырылсын. ХХVIII бөлiмде: төртiншi абзац алып тасталсын. ХХIХ бөлiмде: 1-тармақта "100" цифры "50" цифрымен ауыстырылсын; 1-тармақ мынадай мазмұнмен толықтырылсын: "Көрсетiлген айып көлемi декларацияның қай есеп мерзiмiне өткiзiлгенiне қарамастан 01.04.99 ж. қолданылады."; 2-тармақтың үшiншi абзацында "1/9" цифры "1/6" цифрымен ауыстырылсын; 4-тармақта: "енгiзiлген" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын; мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Мұның өзiнде, егер бiр жылдағы табыс салығының нақты есептелген сомасы жыл iшiнде алдын ала есептелген төлемдердiң сомасынан асуы бюджетке төленетiн соманың жетiспеуiне әкеп соқса, айыппұл санкциялары қолданылады."
5-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қазақстандық көзден кiрiс алатын, Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) iске асыратын, Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген резидент емес тұлғаның қосылған құн салығын төлемегенi үшiн Қазақстан Республикасының резидентiне тиесiлi салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады.".
ХХХI бөлiмде:
2 және 3-тармақтарда "30" цифры "10" цифрымен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:
"3-1. Егер тексеру актiсi бойынша есептелген салықтар, алымдар және басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдер сомалары туралы салық төлеушiге хабарланған күннен бастап 30 банк күнi өткеннен кейiн салық төлеушiнiң өтiнiшi қанағаттандырылмаса немесе салық төлеушi салық қызметi органының шешiмiне сотқа шағым бермесе, аумақтық салық органы салық қызметi органының тексеру актiсi бойынша есептелген салықтар, алымдар және басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдер сомаларын салық төлеушiнiң келiсiмiнсiз оның банктiк шоттарынан өндiрiп алуға құқылы.
Егер хабарланған күннен бастап 30 күннiң iшiнде салық төлеушi салық қызметi органының шешiмiне сотқа шағым берсе, аумақтық салық органы соттың шешiмi бойынша күшi бар (заңды)деп танылып, салық қызметi органының тексеру актiсi бойынша есептелген салықтар, алымдар және басқа да мiндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдер сомаларын салық төлеушiнiң келiсiмiнсiз оның банктiк шоттарынан өндiрiп алуға құқылы.";
4-тармақтың бiрiншi абзацы алынып тасталсын.
Мынадай қосымшалар алып тасталсын:

1. Приложение № 1 "Положение об упрощенном режиме налогообложения для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью" с Приложениями № 1 - № 6 к нему;
2. Приложение № 2 "Положение об упрощенном режиме налогообложения крестьянских (фермерских) хозяйств и сельскохозяйственных товаропроизводителей, для которых земля является основным средством производства" с Приложениями № 1 - 4 к нему. В пятом абзаце Приложения № 3 "Порядок определения объекта обложения на основании применения одного из способов косвенных методов" слова "в налоговый комитет" заменить на слова "в территориальный налоговый орган". В пункте 4 Приложения № 4 "Порядок учета и регистрации в целях налогообложения иностранных юридических лиц" и в формах № 1 и № 2 к нему слова "Государственного налогового комитета" заменить на слова "Министерства государственных доходов". (Специалисты: Цай Л.Г. Чунтонов В.)

1. "Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке адамдарға арналған салық салудың оңайлатылған режимі туралы ереже" N 1 қосымша оған қоса берілген N 1 - N 6 қосымшаларымен;
2. "Олар үшін жер негізгі өндіріс құралы болып табылатын шаруа (қожалық) шаруашылықтары мен ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне салық салудың оңайлатылған режимі туралы" N 2 қосымша оған қоса берілген N 1 - 4 қосымшалармен. "Жанама әдістердің тәсілдерінің бірін қолдану негізінде салық салу объектісін айқындау тәртібі" N 3 қосымшаның бесінші абзацында "салық комитетіне" деген сөздер "аумақтық салық органына" деген сөздермен ауыстырылсын. "Салық салу мақсатында шетелдік заңды тұлғаларды есепке алу мен тіркеу тәртібі" N 4 қосымшаның 4-тармағында және оған қоса берілген N 1 және N 2 нысандарында "Мемлекеттік салық комитетінің" деген сөздер "Мемлекеттік кіріс министрлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын. Оқығандар: Омарбекова А. Қасымбеков Б.