О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 38 "О порядке исчисления и уплаты налога на имущество"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан 3 мая 1999 года N 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1.06.1999г.N 785. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года N 310 "Об утверждении изменений и дополнений в Инструкции ..., N 38 "О порядке исчисления и уплаты налога на имущество"... Министр --------------------------------------------------------------------------- О внесении изменений и дополнений в Инструкцию N 38 "О порядке исчисления и уплаты налога на имущество" V950071_
1. В подпункте а) пункта 1 после слов "юридические лица" дополнить словами "(в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения".
2. Подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) остаточная стоимость амортизируемых активов юридических лиц и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, кроме транспортных средств, облагаемых налогом на транспортные средства.
Амортизируемыми активами юридических лиц и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, являются основные средства и нематериальные активы.
Основные средства - материальные активы сроком службы более одного года, как в сфере материального производства, так и в непроизводственной сфере.
Нематериальные активы - объекты, которые не имеют материальной формы, не обладают физическими свойствами, но обеспечивают юридическим лицам или физическим лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, возможность получения дохода в течение длительного времени (более одного года). К нематериальным активам относятся права пользования природными ресурсами, землей, патенты, лицензии, "ноу-хау", "цена фирмы" (гудвилл), интеллектуальная собственность, торговые марки, товарные знаки, программное обеспечение и другие.
К амортизируемым активам не относятся земля (земельный участок) и иные объекты природопользования (вода, недра и другие природные ресурсы), а также товарно-материальные запасы, ценные бумаги;".

"Мүлікке салық есептеу мен төлеудің тәртібі туралы" N 38 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бекітілді Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс Министрі 1999 ж. 3 мамыр N 310. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 01.06.1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 785. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
38. "Мүлiк салығын есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы" N 38 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 3 мамырдағы N 310 V990785_ бұйрығы. ---------------------------------------------------
"Мүлікке салық есептеу мен төлеудің тәртібі туралы" V950071_
N 38 Нұсқауға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1. 1-тармақтың а)-тармақшасындағы "заңды тұлғалар" деген сөздерден кейiн "(соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2-тармақтың 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың транспорт құралдарына салық салынатын транспорт құралдарынан басқа амортизацияланатын қаражаттарының қалдық құны.
Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың амортизацияланатын қаражаттары болып негiзгi қаражаттар мен материалды емес қаражаттары табылады.
Негiзгi қаражаттар - материалдық өндiрiс саласында да, өндiрiстiк емес салада да қызмет ету мерзiмi бiр жылдан артық материалды қаражаттар.
Материалды емес қаражаттар - материалдық нысандары жоқ, физикалық қасиеттер иеленбейтiн, бiрақ заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғаларға немесе жеке тұлғаларға ұзақ уақыт iшiнде (бiр жылдан артық) кiрiс алуға мүмкiндiк қамтамасыз ететiн объектiлер. Материалды емес қаражаттарға табиғи ресурстарды, жерлердi, патенттердi, лицензияларды, "ноу-хау", "фирманың құны" (гудвилл), интеллектуалды меншiктi, сауда маркаларын, тауар белгiлерiн, бағдарламамен қамтамасыз етудi және басқаларды пайдалану құқығы жатады.
Амортизацияланатын қаражаттарға жер (жер учаскесi) және өзге де табиғат пайдалану объектiлерi (су, жер қойнауы және басқа да табиғи ресурстар), сондай-ақ тауарлы-материалдық запастар, бағалы қағаздар жатпайды."

3. Пункт 4 изложить в следующей редакции:
"Налог на имущество юридических лиц и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, уплачивается ежегодно по ставке 1 процент от стоимости амортизируемых активов в порядке, установленном разделом Y настоящей инструкции.".
4. В пункте 7 слова "налоговые инспекции" заменить словами "территориальные налоговые органы".
5. В пункте 10 в примере "налоговой инспекцией (района или города)" заменить словами "территориальным налоговым органом" и в третьем абзаце слова "налоговой инспекцией" заменить словами "территориальным налоговым органом".
6. В пункте 18:
Подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"государственные учреждения и некоммерческие организации по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности;";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-1) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является выполнение работ (оказание услуг) в области науки и библиотечного обслуживания;
2-2) государственное предприятие, осуществляющее функции в области государственной аттестации научных кадров;
2-3) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является осуществление театрально-зрелищных и (или) концертных мероприятий, оказание услуг по хранению историко-культурных ценностей, в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, в области спорта;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) налогоплательщики в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом* по инвестициям:
на срок до 5 лет с момента заключения контракта - до 100 % от основной ставки согласно пункту 4 настоящей Инструкции;
на последующий период до 5 лет - не более 50 % от основной ставки согласно пункту 4 настоящей Инструкции.
Конкретные сроки и размеры предоставления льгот по налогу на имущество устанавливаются по каждому налогоплательщику в контракте и в зависимости от приоритета, времени и условий окупаемости проекта.
* Уполномоченный орган по инвестициям - Агентство Республики Казахстан по инвестициям.
При предоставлении стандартных льгот по контракту, заключенному с уполномоченным органом по инвестициям базой определения стандартных льгот, является стоимость новых или дополнительно приобретенных амортизируемых активов, кроме транспортных средств, которые облагаются налогом на транспортные средства.
Для получения стандартных налоговых льгот налогоплательщик должен представить в налоговый орган по месту своей регистрации нотариально заверенную копию контракта, заключенного c уполномоченным органом по инвестициям, с приложением бухгалтерского баланса с приложением расшифровки по амортизируемым активам по состоянию на дату заключения контракта.

3. 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың мүлкiне салынатын салық осы нұсқаудың V бөлiмiнде белгiленген тәртiппен амортизацияланатын қаражаттар құнынан 1 процент ставка бойынша жыл сайын төленедi."
4. 7-тармақта "салық инспекциялары" деген сөздер "аумақтық салық органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 10-тармақта мысалдағы "салық инспекциясының (аудандық немесе қалалық)" деген сөздер "аумақтық салық органдарының" және үшiншi абзацтағы "салық инспекциясының" деген сөздер "аумақтық салық органдарының" деген сөздерге ауыстырылсын.
6. 18-тармақта:
1)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын мүлiк бойынша мемлекеттiк мекемелер мен коммерциялық емес ұйымдар;";
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 2-3)-тармақшаларымен толықтырылсын:
"2-1) қызметiнiң негiзгi түрi ғылым мен кiтапханалық қызмет көрсету саласындағы жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер) болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;
2-2) ғылыми кадрларды мемлекеттiк аттестациялау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорын;
2-3) қызметiнiң негiзгi түрi театрлық-көрiнiстiк және (немесе) концерттiк шараларды жүзеге асыру, тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау жөнiнде, балаларды, қарттарды, мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мен әлеуметтiк қамтамасыз ету саласында, спорт саласында қызмет көрсету болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;";
5)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) салық төлеушiлер уәкiл органмен жасалынған келiсiм шартқа сәйкес мына инвестициялар бойынша:
- Инвестиция бойынша уәкiл орган - Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi.
келiсiм шарт жасалынған сәттен бастап 5 жылға дейiнгi мерзiмде осы нұсқаудың 4-тармағына сәйкес негiзгi ставкадан 100 %-ке дейiн;
5 жылға дейiнгi кейiнгi кезеңге - осы нұсқаудың 4-тармағына сәйкес негiзгi ставкадан 50 %-тен асырмай.
Мүлiкке салық бойынша жеңiлдiктер берудiң нақты мерзiмдерi мен мөлшерлерi әрбiр салық төлеушi бойынша келiсiм-шартта және жобаның басымдығына, мерзiмi мен ақталу шарттарына қарай белгiленедi.
Келiсiм-шарт бойынша инвестициялар бойынша уәкiл органмен жасалынған стандарттық жеңiлдiктердi беруде стандарттық жеңiлдiктердi анықтау базасы болып жаңа немесе қосымша сатып алынған амортизацияланған қаражаттардың транспорт құралдарына салық салынатын транспорт құралдарынан басқа құны болып табылады.
Салық төлеушi стандартты салық жеңiлдiгiн алуда мiндеттi түрде өзi тiркелген салық органы орнына бухгалтерлiк баланс қосымшасымен, жағдайына қарай келiсiм-шарт жасасқан күндi амортизацияланған қаражат бойынша таратып жазылған қосымшасымен, инвестиция бойынша уәкiл органмен жасалынған келiсiм-шарттың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн беру керек.

При расторжении контракта, в соответствии с которым была предоставлена указанная льгота, налог на имущество подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением соответствующих штрафных санкций, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, т.е. взыскивается сумма налога на имущество с начислением пени в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки.";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) исправительные учреждения;
7) организации, осуществляющие деятельность, связанную с оказанием медицинской помощи (за исключением косметологических услуг), и (или) образовательных услуг в сфере детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования, имеющие соответствующие лицензии на право ведения данных видов деятельности, при условии, что доходы от такой деятельности составляют не менее 50 процентов в объеме совокупного годового дохода.".
7. В подпункте 3 пункта 19 исключить слова "пенсионного удостоверения или".
8. Дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Освобождаются от уплаты налога на имущество военнослужащие по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности.".
9. В пункте 20 слова "подпунктах 1)-5)" заменить словами "подпунктах 1)-7)".
10. В названии раздела Y после слова "юридическими" дополнить словом "лицами".
11. Пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Суммы текущих платежей налога на имущество, подлежащих уплате в установленные сроки, определяются налогоплательщиком самостоятельно путем применения ставки налога в размере 1 процент к остаточной стоимости амортизируемых активов на начало года, определенной по бухгалтерскому учету.
Уплата текущих сумм налога, исчисляемого по ставке 1 процент от стоимости имущества, юридическими лицами (в том числе нерезидентами), их филиалами, представительствами и иными обособленными структурными подразделениями и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, производится равными долями 20 февраля, 20 мая, 20 августа, 20 ноября налогового года.
Определение текущих сумм налога, подлежащих уплате в установленные сроки, производится путем деления исчисленной суммы налога по году на 4.
При реорганизации и образовании юридического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью, началом налогового года считается момент регистрации вновь созданного юридического лица.

Аталған жеңiлдiк берiлген келiсiм-шарт бұзылған жағдайда мүлiкке салық салу салық төлеушiнiң бүкiл қызметi кезеңiнде Қазақстан Республикасының салық заңдарында көзделген тиiстi айыппұл санкцияларын қолдана отырып бюджетке есептелуге және енгiзiлуге жатады, яғни мерзiмi өткен әр күн үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасы мөлшерiнде өсiм есептеле отырып мүлiкке салынатын салық сомасы өндiрiп алынады."
6) және 7)-тармақшалар мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"6) түзетiлген мекемелер;
7) медициналық көмек (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) және (немесе) сондай қызметтен түсетiн кiрiсi жылдық жиынтық кiрiс көлемiнiң кемiнде 50 процентiн құрайтын жағдайда, сол қызмет түрлерiн жүргiзуге құқы бар лицензия бойынша мектепке дейiнгi балалар, орта, арнаулы орта және жоғары бiлiм беру саласындағы бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге байланысты қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар.".
7. 19-тармақтың 3-тармақшасындағы "зейнеткерлiк куәлiк немесе" деген сөздер алып тасталсын.
8. 19-1-тармағы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"19-1. Әскери қызметшiлер кәсiпкерлiк қызметте пайдаланбайтын мүлкi үшiн мүлiкке төленетiн салықтан босатылады.".
9. 20-тармақта "1)-5)-тармақшалардағы" деген сөздер "1)-7)-тармақшалардағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. V-бөлiм атауындағы "заңды" деген сөзден кейiн "тұлғалармен" деген сөзбен толықтырылсын.
11. 21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
бiрiншi абзацта "негiзгi құралдар" деген сөздер "амортизацияланған қаражаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Белгiленген мерзiмде төленуi тиiс мүлiк салығының ағымдағы төлемдерi сомасын салық төлеушi бухгалтерлiк есеп бойынша айқындалған жыл басындағы амортизацияға жатқызылатын қалдық құнның 1 процентi мөлшерiнде салық ставкасын қолдану жолымен дербес белгiлейдi.
Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар мүлiк құнынан 1 процент ставка бойынша есептелетiн ағымдағы салық сомасын төлеудi салық жылының 20 ақпан, 20 мамыр, 20 тамыз, 20 қарашасында тең үлестермен жүргiзедi.
Белгiленген мерзiмде төленуi тиiс мүлiк салығының ағымдағы сомасын айқындау салықтың жыл бойынша есептелген сомасын 4-ке бөлу арқылы жүргiзіледi.
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғаны құру және қайта ұйымдастыру кезiнде жаңадан қуырылған заңды тұлғаның тiркелген сәтi салық жылының басы болып саналады.

Юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения до 20 февраля обязаны представить в налоговые органы расчеты по причитающимся к уплате текущим платежам по установленным срокам согласно Приложению 3.".
12. Пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. По окончании года плательщики представляют налоговым комитетам по месту нахождения декларации по форме, установленной приложением 2 настоящей инструкции, не позднее 31 марта года, следующего за отчетным периодом. Отчетным периодом является налоговый год.
Среднегодовая остаточная стоимость амортизируемых активов, подлежащих налогообложению, исчисляется как одна тринадцатая суммы, полученной при сложении остаточных стоимостей таких активов на первое число каждого месяца отчетного налогового года и первое число следующего за ним года, определенной по бухгалтерскому учету.
Если продолжительность отчетного периода составляет менее одного года, усредненная по этому налоговому периоду остаточная стоимость амортизируемых активов принимается равной сумме, полученной при сложении остаточных стоимостей этих активов на первое число каждого начинающегося в отчетном периоде месяца и на первое число месяца, следующего за отчетным периодом, деленной на число слагаемых в этой сумме.
Уплата фактически причитающегося налога, исчисляемого по состоянию на 31 декабря отчетного года, или возврат переплаты производятся к 10 апреля года, следующего за отчетным.
Излишне внесенная сумма налога на имущество:
- зачитывается в счет уплаты налогоплательщиком других налогов;
- при наличии согласия налогоплательщика зачитывается в счет обязательств по предстоящим платежам;
- возвращается налогоплательщику в 20-дневный срок по письменному заявлению плательщика.
Юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, не освобождаются от уплаты налога на имущество независимо от того, приносит данное имущество доход или нет. Налог уплачивается по месту нахождения объектов налогообложения.
Юридические лица (в том числе нерезиденты), имеющие разветвленную сеть филиалов, или представительства (без образования юридического лица), объекты налогообложения которых находятся на территории других областей (или районов), производят уплату причитающихся сумм налогов по месту нахождения объектов.
При этом филиалы, представительства и иные структурные подразделения юридического лица представляют расчеты по текущим платежам и декларации по налогу на имущество налоговым комитетам по месту нахождения, а копии - головной организации юридического лица.
Юридическое лицо по окончании года на основании деклараций филиалов и структурных подразделений составляет сводный реестр по начисленным и уплаченным суммам налога в разрезе структурных подразделений и представляет декларацию по данному налогу в налоговый комитет по месту своего нахождения.".
13. В приложении 1:
после слова "Председатель" дополнить словами "районного (городского) налогового комитета";
в левом нижнем углу дополнить словами "Штамп юридического лица".
14. Приложение 2 изложить в следующей редакции:
Приложение 2
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 года N 38
Декларация по налогу на имущество Штамп предприятия ______________________ (объединения, организации) (Банк) ______________________ (банковские счета) _______________________ РНН !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_! По________________________________________ (наименование плательщика*) _____________________________ (адрес налогоплательщика) за ________год _____________________________ (телефон) ________________________________________________________________________ N ! Показатель ! По данным !По данным платель п/п! !плательщика!щика, имеющего ! ! !стандартные ! ! !льготы ___!_______________________________________!___________!________________ _1_!_________________2_____________________!_____3_____!________4_______ 1 Остаточная стоимость амортизируемых активов на начало года 2 Стоимость поступивших амортизируемых активов 3 Стоимость выбывших амортизируемых активов 4 Сумма амортизационных отчислений, начисленных на амортизируемые активы за налоговый год 5 Остаточная стоимость амортизируемых активов на конец года 6 Среднегодовая остаточная стоимость амортизируемых активов, принимаемая при исчислении налога 7 Ставка налога 8 Сумма налога (стр.6 х 1%) 9 Уплачено текущих платежей за налоговый год 10 К доплате по сроку 11 К уменьшению ________________________________________________________________________ Ответственность налогоплательщика перед законом Мы несем ответственность Начальник налогового комитета________ ________ перед законом за истинность (Ф.И.О.) (подпись) и полноту сведений, приведенных в данной декларации Начальник отдела _____________ _________ (Ф.И.О.) (подпись) Руководитель________________ _________________ (Ф.И.О.) (подпись) Главный бухгалтер___________ _________________ Дата_____________ (Ф.И.О.) (подпись) МП Дата ___________________ Аудитор, оказавший услуги по составлению декларации ______________ _______________ (Ф.И.О., РНН) (подпись) МП
* Наименование юридического лица (в том числе нерезидента), филиала, представительства или фамилия, имя, отчество физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью без образования юридического лица.

Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi белгiленген мерзiмде төленуi тиiс ағымдағы төлемдер бойынша есептеулердi 3 қосымшаға сәйкес салық органына 20 ақпанға дейiн тапсыруы тиiс.".
12. 22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Салық төлеушiлер жыл бiткеннен кейiн өздерi тұратын жерi бойынша салық комитеттерiне осы нұсқаудың 2-қосымшасымен белгiленген үлгідегi декларацияны есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей тапсырады. Салық жылы есептi кезең болып табылады.
Салық салынатын амортизацияланған қаражаттардан орташа жылдық қалдық құн бухгалтерлiк есеп бойынша белгiленген, есептi салық жылының әр айының бiрiншi күнi және содан кейiнгi жылдың бiрiншi күнiнде, сондай қаражаттардың қалдық құнын қосу кезiнде алынған он үштен бiр сома ретiнде есептеледi.
Егер есептi кезеңнiң ұзақтығы бiр жылдан аз болса, осы салық кезеңi бойынша амортизацияланатын қаражаттардың орташа қалдық құны ол қаражаттардың есептi кезеңде басталатын әр айдың бiрi күнiне және есептi кезеңнен кейiнгi айдың бiрi күнiне қалдық құнын қосу арқылы алынған сол сомада қосылғандардың санына бөлiнген сомаға тең етiп алынады.
Есептi жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша есептелетiн нақты тиiстi салықты төлеу немесе артық төленген соманы қайтару есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiне жүргiзiледi.
Мүлiкке артық енгiзiлген салық сомасы:
- салық төлеушiнiң басқа салықтарды төлеу есебiне жатқызылады;
- салық төлеушiнiң келiсiмi болса, алдағы төлемдер бойынша мiндеттемелер есебiне жатқызылады;
- төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша 20 күн мерзiмде қайтарылады.
Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелер және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар сол мүлiк кiрiс әкелетiнiне, не әкелмейтiнiне қарамастан мүлiкке салық төлеуден босатылмайды. Салық салық салу объектiлерi тұрған жер бойынша төленедi.
Салық салу объектiлерi басқа облыстар (немесе аудандар) аумағында орналасқан, таралған филиалдар желiсi бар заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер) немесе өкiлдiктер (заңды тұлға құрмай) тиiстi салық сомаларын төлеудi объектiлер орналасқан жерде жүргiзедi.
Мұның өзiнде заңды тұлғаның филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де құрылымдық бөлiмшелерi ағымдағы төлемдер жөнiндегi есеп айырысу мен мүлiкке салық жөнiндегi декларацияны орналасқан жердегi салық комитетiне ал, көшiрмесiн заңды тұлғаның бас ұйымына тапсырады. 13. 1-қосымшада: "Төрағасы" сөзінің алдында "аудандық (қалалық) салық комитетінің" деген сөздер жазылсын; төменгі сол бұрышында "Заңды тұлғаның мөртабаны" деген сөздермен толықтырылсын. 14. 2-қосымша мынадай редакцияда жазылсын: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 21 маусымдағы N 38 нұсқауына 2-қосымша Мүлікке салық жөніндегі декларация Кәсіпорын (бірлестік, ұйым) _____________________ мөртабаны (Банк) _____________________ (банк шоттары) СТТН _________ _________ _______________________________ ______________________________ бойынша (салық төлеушінің мекен-жайы) (төлеушінің атауы) _______________________________ _________________ жыл үшін (телефон) __________________________________________________________________________ | N | Көрсеткіш |Төлеушінің|Стандартты |р/с| |мәліметі |жеңілдікте. | | |бойынша |рі бар | | | |төлеушiнiң | | | |мәліметі | | | |бойынша |___|_______________________________________________|__________|__________| |1 | 2 | 3 | 4 | |___|________________________________________________|__________|_________| |1 |Жылдың басындағы амортизацияланған қаражаттардан| | | | |қалған күн | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |2 |Амортизацияланған қаражаттардан түскен күн | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |3 |Амортизацияланған қаражаттардан шығып қалған күн| | | |___|________________________________________________|__________|_________| |4 |Салық жылы үшін амортизацияланған қаражаттарға | | | | |есептелген, амортизацияланғандардың аударылған | | | | |сомасы | | |___|________________________________________________|__________|_________| |5 |Жылдың аяғындағы амортизацияланған қаражаттардың| | | | |құны | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |6 |Салықты есептеу кезінде алынған амортизациялан. | | | | |ған қаражаттардан қалған орташа жылдық құн | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |7 |Салық ставкасы | | |___|________________________________________________|__________|_________| |8 |Салық сомасы (6 жол х 1%) | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |9 |Салық жылы үшін ағымдағы төленген төлемдер | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |10 |Мерзім бойынша төлеуге жатады | | | |___|________________________________________________|__________|_________| |11 |Кемітуге | | | |___|________________________________________________|__________|_________| Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Біз осы декларацияда көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен шындығы үшін заң алдында жауап береміз. Салық комитетінің бастығы ________________ _______________ (аты-жөні) (қолы) Бөлім бастығы _____________________ ______________ (аты-жөні) (қолы) Басшы ____________ _______________ (аты-жөні) (қолы) Бас бухгалтер ______________ ________ (аты-жөні) (қолы) __________________күні __________________күні Декларация жасау бойынша қызмет көрсеткен аудитор _____________ ______________ (аты-жөні) (қолы) МО _______________________
- Заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын заңды тұлғаның (соның ішінде резидент емес), филиалдың, өкілдіктің атауы немесе жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты.

15. В приложении 3:
слова "наименование предприятия, организации" заменить словами "наименование плательщика";
слова "основных средств" заменить словами "амортизируемых активов";
слова "Руководитель предприятия, организации" заменить словами "Руководитель юридического лица (филиала, представительства, физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью)".

15. 3-қосымшада: "кәсіпорынның, ұйымның атауы" деген сөздер "төлеушінің атауы" деген сөздермен ауыстырылсын; "негізгі қаражаттардың" деген сөздер "амортизацияланған қаражаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын; "кәсіпорынның, ұйымның басшысы" деген сөздер "заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің, жеке тұлғаның, кәсіпкерлік қызметпен айналысатындардың) басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын. Оқығандар: Омарбекова А. Қасымбеков Б.