О внесении изменений и дополнений в Инструкцию по бухгалтерскому учету в организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов
Приказ Комитета казначейства Министерства финансов от 25 мая 1999 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.06.1999г. № 825. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Инструкцию по бухгалтерскому учету в организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов V980489_ , утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Изменения и дополнения в Инструкцию по
бухгалтерскому учету в организациях, содержащихся за счет
республиканского и местных бюджетов
Внести в Инструкцию по бухгалтерскому учету в организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов V980489_ , утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30, следующие изменения и дополнения.
1. В названии инструкции слова "организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов" заменить словами "государственных учреждениях".
2. Пункт 1 изложить в следующей редакции: "Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, а также централизованные бухгалтерии при отдельных государственных учреждениях осуществляют учет исполнения смет расходов по бюджету и смет доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг, денежных сумм, поступивших на счета государственных учреждений для спонсорской и благотворительной помощи, депозитные счета в соответствии с настоящей Инструкцией.".
3. В пункте 2 слова "и внебюджетным средствам" заменить словами ", смет доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг, денежных сумм, поступивших на счета государственных учреждений для спонсорской и благотворительной помощи, депозитные счета".

Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті 1999 жылғы 25 мамыр N 238. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 V980489_ бұйрығымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төрайым
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің
1999 жылғы 25 мамыр N 238
бұйрығымен бекітілген
Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
қаражаттары есебiнен ұсталатын ұйымдардагы бухгалтерлiк
есеп жөнiндегi нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 V980489_ бұйрығымен бекiтiлген Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары есебiнен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн.
1. Нұсқаулықтың атауындағы "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары есебiнен ұсталатын ұйымдардағы" деген сөздер "Мемлекеттiк мекемелердегi" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебінен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер, сондай-ақ жекелеген мемлекеттiк мекемелердiң жанындағы орталықтандырылған бухгалтериялар осы Нұсқаулыққа сәйкес бюджет бойынша шығыстар сметасының және ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттар бойынша кiрiстер мен шығыстар сметасының орындалу, демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн мемлекеттік мекемелердiң шоттарына, депозиттiк шоттарға түскен ақшалай сомалардың есебін жүзеге асырады.".
3. 2-тармақтағы "және бюджеттен тыс қаражаттар" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттар бойынша кiрiстер мен шығыстар сметасы, демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн мемлекеттiк мекемелердiң шоттарына, депозиттiк шоттарға түскен ақшалай сомалар" деген сөздермен ауыстырылсын.

4. В пункте 3 слова "Министерства, государственные комитеты и иные центральные и местные представительные и исполнительные органы Республики Казахстан" заменить словами "Администраторы бюджетных программ", слова "бюджетных организациях" заменить словами "государственных учреждениях".
5. Далее по всему тексту инструкции и в приложениях к ней слова "бюджетные организации", "организации" заменить словами "государственные учреждения" соответственно падежу и числу заменяемых слов, исключение составляет название мемориального ордера № 6 "Накопительная ведомость по расчетам с разными организациями и в порядке авансовых платежей" ф.408.
6. По всему тексту инструкции слова "министерства (ведомства)" заменить словами "администраторы республиканских бюджетных программ" соответственно падежу и числу заменяемых слов.
7. Абзац пятый пункта 10 изложить в следующей редакции:
"учет доходов и расходов по сметам средств, получаемых от реализации платных услуг и учет операций по средствам, полученным в виде спонсорской и благотворительной помощи, депозитных сумм".
8. В пункте 20:
1) в названии мемориального ордера № 3 слово "внебюджетных" заменить словами "специальных и валютных";
2) в названии мемориального ордера № 7 слово "плановых" заменить словом "авансовых";
3) в названии мемориального ордера № 14 слова "по специальным средствам" заменить словами "от реализации платных услуг".
9. Первую часть пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Администраторы бюджетных программ обязаны:
составлять и представлять бухгалтерскую годовую, квартальную отчетность в сроки и порядке, установленные Министерством финансов Республики Казахстан;
осуществлять методологию ведения бухгалтерского учета и составления отчетности в государственных учреждениях своей системы при соблюдении общих методологических принципов;
обеспечивать систематический контроль за обеспечением учетной системы финансово-бухгалтерскими службами нижестоящих органов, выполнением возложенных на них функций;
проводить работу по повышению квалификации специалистов финансово- бухгалтерских служб нижестоящих органов.".
10. В пункте 32 в Плане счетов бухгалтерского учета исполнения сметы расходов для бюджетных организаций":
1) в наименовании графы 3 плана счетов слово "счета" заменить словом "субсчета";

4. 3-тармақтағы "Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және Қазақстан Республикасы өзге орталық өкiлдiк және жергiлiкгi органдары" деген сөздер "Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын, "бюджеттiк ұйымдарында" деген сөздер "мемлекеттiк мекемелердегi" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. Бұдан әрi нұсқаулықтың барлық мәтiнi бойынша және оған қосымшалардағы "бюджеттiк ұйымдар", "ұйымдар" деген сөздер ауыстырылатын сөздердiң септеулерi мен жекеше және көпше түрлерiне тиiсiнше "мемлекеттік мекемелер" деген сөздермен ауыстырылсын, N 6 мемориалдық ордердiң атауы "Түрлi ұйымдармен есеп айырысу бойынша және аванстық төлем тәртiбiнде жинақтаушы ведомость" 408-нысаны бұған кiрмейдi.
6. Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "министрлiк (ведомство)" деген сөздер ауыстырылатын сөздердiң септеулерi мен жекеше және көпше түрлеріне тиiсінше "республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 10-тармақтың бесінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"кiрiстер мен шығыстарды ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттардың сметалары бойынша есепке алу және операцияларды демеушiлiк және қайырымдылық көмек, депозиттiк сомалар түрiнде алынған қаражаттар бойынша есепке алу".
8. 20-тармақта:
1) N 3 мемориалдық ордердiң атауындағы "бюджеттен тыс" деген сөздер "арнаулы және валюталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) N 7 мемориалдық ордердiң атауындағы "жоспарлы" деген сөз "аванстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) N 14 мемориалдық ордердiң атауындағы "Арнаулы табыстар бойынша табыстарға" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түсетiн кiрiстердi" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 31-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi:
бухгалтерлiк жылдық, тоқсандық есептiлiктi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген мерзiмде және тәртiппен жасауға және тапсыруға;
бухгалтерлiк есепті жүргiзудiң әдiстемесiн және жалпы әдiстемелiк принциптердi сақтай отырып, өз жүйесiнің мемлекеттің мекемелерiнде есептiлiктi жасауды жүзуге асыруға;
төмен тұрған органдардың қаржылық-бухгалтерлiк қызметiнiң есепке алу жүйесін қамтамасыз етуге, оларға жүктелген функциялардың орындалуына жүйелi бақылау жасауды қамтамасыз етуге;
төмен тұрған органдардың қаржылық-бухгалтерлiк қызметтерi мамандарының бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге мiндетті.".
10. 32-тармақта Бюджеттiк ұйымдарға арналған шығыстар сметасы орындалуының бухгалтерлiк есебi шоттарының жоспарында:
1) шоттар жоспарының 3-бағанының атауындағы "шоттың" деген сөз "қосалқы шоттың" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) исключить следующие субсчета:
в разделе II. Материальные запасы:
по счету 04 "Оборудование, строительные материалы и материалы для научных исследований" субсчет 044 "Спецоборудование для хоздоговорных научно-исследовательских работ";
в разделе IY. Затраты на производство и другие цели:
по счету 08 "Затраты на производство и другие цели" субсчет 082 "Затраты на научно-исследовательские работы по договорам";
в разделе Y. Денежные средства:
по счету 11 "Внебюджетные, валютные счета и специальные счета по внешним займам и софинансированию" субсчет 116 "Счет на выплату пенсий и пособий за счет средств Фонда социального страхования";
в разделе YII. Расчеты:
по счету 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги" субсчета 154 "Расчеты с заказчиками по научно-исследовательским работам, подлежащим оплате", 155 "Расчеты с заказчиками по авансам за научно-исследовательские работы", 156 "Расчеты с привлеченными соисполнителями для выполнения хоздоговорных работ";
по счету 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению" субсчет 199 "Расчеты с Фондом занятости населения";
в разделе YIII. Расходы:
по счету 20 "Расходы по бюджету" субсчет 206 "Расходы на выплату пособий за счет средств Фонда социального страхования";
по счету 21 "Прочие расходы" субсчет 217 "Расходы за счет средств производственной деятельности";
в разделе ХI. Реализация продукции:
по счету 28 "Реализация продукции, изделий и выполненных работ" субсчет 282 "Реализация научно-исследовательских работ по договорам";
в разделе ХII. Доходы:
по счету 40 "Доходы" субсчет 402 "Доходы от производственной деятельности профессионально-технических школ";
в разделе Забалансовые счета:
счет 10 "Переплата пенсий и пособий вследствие неправильного применения законодательства о пенсиях и пособиях, счетных ошибок";
2) в разделе Х. Фонды и средства целевого назначения:
по счету 24 "Фонды и средства целевого назначения" в названии субсчета 248 "Кредиты банка" исключить слово "банка";
3) ввести следующие субсчета:
в раздел V. Денежные средства:
по счету 09 "Открытые лимиты по бюджету" субсчета 092 "Открытые лимиты на расходы администратора республиканских бюджетных программ за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ" и 099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов";

2) мынадай қосалқы шоттар алып тасталсын:
II бөлiмде. Материалдық қорлар:
"Жабдықтар, құрылыс материалдары және ғылыми зерттеулерге арналған материалдар" 04 шоты бойынша "Шаруашылық шартындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын арналған арнайы жабдықтар" 044 қосалқы шоты;
IV бөлiмде. Өндiрiске және басқа мақсаттарға арналған шығындар:
"Өндiрiске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" 08 шоты бойынша "Шарттар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған шығындар" 082 қосалқы шоты;
V бөлiмде. Ақшалай каржылар:
"Сыртқы заемдар мен бiрлесiп қаржыландыру бойынша бюджеттен тыс, валюталық және арнаулы шоттар" 11 шоты бойынша "Әлеуметтік сақтандыру қорының қаражаттары есебінен зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеуге арналған шот" 116 қосалқы шоты;
VII бөлiмде. Есеп айырысу:
"Атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн берермендермен, мердiгерлермен және тапсырысшылармен есеп айырысу" 15 шоты бойынша "Ақы төленетін ғылыми-зерттеу жұмыстары бойынша тапсырысшылармеи есеп айырысу" 154 қосалқы шоты, "Ғылыми-зерттеу жұмыстары үшiн аванстар бойынша тапсырысшылармен есеп айырысу" 155 қосалқы шоты, "Шаруашылық шарттарының жұмыстарын орындау үшiн тартылған қосалқы орындаушылармен есеп айырысу" 156 қосалқы шоты;
"Зейнеткерлiк және әлеуметтiк қамтамасыз ету жөнiндегi есеп айырысу" 19 шоты бойынша "Халықты жұмыспен қамту қорымен есеп айырысу" 199 қосалқы шоты;
VIII бөлiмде. Шығыстар:
"Бюджет бойынша шығыстар" 20 шоты бойынша "Әлеуметтiк сақтандыру қоры қаржылары есебiнен жәрдемақылар төлеуге арналған шығыстар" 206 қосалқы шоты;
"Өзге шығыстар" 21 шоты бойынша 217 "Өндiрiстiк қызмет қаржылары есебiнен шығыстар" қосалқы шоты;
ХI бөлiмде. Өнiмдi өткiзу:
"Өнiмдi, бұйымдар мен орындалған жұмыстарды өткiзу" 28 шоты бойынша "Жолдар жөніндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын өткiзу" 282 қосалқы шоты;
ХII бөлiмде. Табыстар:
"Табыстар" 40 шоты бойынша "Кәсiптiк-техникалық мектептердiң өндiрiстiк iс-қимылдарынан алынған табыстар" 402 қосалқы шоты;
Баланстан тыс шоттар бөлiмінде:
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар туралы заңдарды дұрыс қолданбаудың, есептегi қателердiң салдарынан зейнетақылар мен жәрдемақыларды қайтадан төлеу" 10 шоты;
2) Х бөлiмде. Мақсаттарға арналған қорлар мен қаржылар:
"Мақсаттарға арналған қорлар мен қаржылар" 24 шоты бойынша "Банк несиелерi" 248 қосалқы шотының атауындағы "банк" деген сөз алып тасталсын;
3) мынадай қосалқы шоттар енгізілсін:
V бөлiмге. Ақшалай қаражаттар:
"Бюджет бойынша ашық лимиттер" 09 шоты бойынша "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екіншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң шығыстарына арналған ашық лимиттер" 092 және "Сыртқы заемдардың есебінен жобалар бойынша шығыстарға ашық лимиттер" 099 қосалқы шоттары;

по счету 11 "Внебюджетные, валютные счета и специальные счета по внешним займам и софинансированию" субсчет 115 "Расчетный счет";
в раздел VI. Внутриведомственные расчеты по финансированию:
по счету 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию" субсчет 141 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ";
в раздел VII. Расчеты:
по счету 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами" субсчет 175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса";
по счету 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению":
субсчет 191 "Расчеты по выплате пенсий и государственных социальных пособий";
в раздел VIII. Расходы:
по счету 20 "Расходы по бюджету" субсчет 201 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ";
в раздел IХ. Финансирование:
по счету 23 "Финансирование" субсчет 233 "Финансирование из бюджета на расходы администратора республиканских бюджетных программ за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ";
в раздел Х. Фонды и средства целевого назначения:
по счету 24 "Фонды и средства целевого назначения" субсчет 249 "Внешние займы";
4) заменить:
в разделе Y. Денежные средства:
название счета 11 "Внебюджетные, валютные счета и специальные счета по внешним займам и софинансированию" словами "Специальные и валютные счета";
по счету 11:
название субсчета 110 "Внебюджетный счет "Суммы по поручениям" словами "Текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи";
название субсчета 111 "Внебюджетный счет по специальным средствам" словами "Текущий счет для средств от платных услуг";
название субсчета 112 "Внебюджетный счет по прочим внебюджетным средствам" словами "Депозитный счет";
в разделе YII. Расчеты:
по счету 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги":
название субсчета 153 "Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги по внебюджетным средствам" словами "Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги";
название субсчета 157 "Расчеты с покупателями и заказчиками" словами "Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги";
название субсчета 159 "Расчеты по медицинскому страхованию" словами "Расчеты по взносам социального налога";
по счету 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами":
название субсчета 171 "Расчеты по социальному страхованию" словами "Расчеты по обязательному социальному обеспечению";
название субсчета 176 "Расчеты по средствам, полученным на расходы по поручениям" словами "Расчеты по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи";
по счету 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению":
название субсчета 198 "Расчеты по обязательным пенсионным взносам" словами "Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды";
в разделе YIII. Расходы:
по счету 21 "Прочие расходы":
название субсчета 211 "Расходы по спецсредствам" словами "Расходы за счет средств, получаемых от реализации платных услуг";
название субсчета 212 "Расходы по специальным средствам на капитальные вложения и приобретение оборудования" словами "Расходы на капитальные вложения и приобретение оборудования за счет средств, получаемых от реализации платных услуг";

"Сыртқы заемдар мен бiрлесіп қаржыландыру бойынша бюджеттен тыс, валюталық шоттар және арнаулы шоттар" 11 шоты бойынша "Есеп айырысулар шоты" 115 қосалқы шоты;
VI бөлiмге. Қаржыландыру бойынша ведомствоiшiлiк есептер:
"Қаржыландыру бойынша ведомствоiшiлiк есептер" 14 шоты бойынша "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебінен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына арналған бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" 141 қосалқы шоты;
VII бөлiмге. Есеп айырысулар:
"Түрлi дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" 17 шоты бойынша "Шағын және орта бизнес субьектiлерiн несиелендiруге алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 175 қосалқы шоты;
"Зейнетақымен және әлеуметтiк қамсыздандыру бойынша есеп айырысулар" 19 шоты бойынша:
"Зейнетақылар және мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi есеп айырысулар" 191 қосалқы шоты;
VIII бөлiмге. Шығыстар:
"Бюджет бойынша шығыстар" 20 шоты бойынша "Республикалық бюджеттік бағдарламалардың екінші әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен мемлекеттiк мекеменi ұстауға арналған бюджет бойынша шығыстар" 201 қосалқы шоты;
ІХ бөлiмге. Қаржыландыру:
"Қаржыландыру" 23 шоты бойынша "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң шығыстарына арналған бюджеттен қаржыландыру" 233 қосалқы шоты;
Х бөлiмге. Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар:
"Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар" 24 шоты бойынша "Сыртқы заемдар" 249 қосалқы шоты;
4) ауыстырылсын:
V бөлiмде. Ақшалай қаржылар:
11 шоттың атауындағы "Сыртқы заемдар мен бiрлесiп қаржыландыру бойынша бюджеттен тыс, валюталық және арнаулы шоттар" деген сөздер "Арнаулы және валюталық шоттар" деген сөздермен;
11 шот бойынша:
110 қосалқы шоттың атауындағы "Бюджеттен тыс шот "Тапсырмалар бойынша сомалар" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шот" деген сөздермен;
111 қосалқы шоттың атауындағы "Арнаулы қаржылар жөніндегi бюджеттен тыс шот" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шот" деген сөздермен;
112 қосалқы шоттың атауындағы "Өзге бюджеттен тыс қаржылар жөнiндегi бюджеттен тыс шот" деген сөздер "Депозиттiк шот" деген сөздермен;
VII бөлiмде. Есеп айырысулар:
"Орындаған жұмыстары және көрсеткен қызметтерi үшiн жеткiзушілермен, мердiгерлермен және тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" 15 шоты бойынша:
153 қосалқы шоттың атауындағы "Бюджеттен тыс қаражаттар бойынша атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" деген сөздер "Орындаған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" деген сөздермен;
157 қосалқы шоттың атауындағы "Сатып алушымен және тапсырыс берушiмен есеп айырысулар" деген сөздер "Жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшін тапсырыс берушiлердiң аванстар бойынша есеп айырысулары" деген сөздермен;
159 қосалқы шоттың атауындағы "Медициналық сақтандыру бойынша есеп айырысулар" деген сөздер "Әлеуметтiк салық жарналары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен;
"Түрлi дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" 17 шоты бойынша:
171 қосалқы шоттың атауындағы "Әлеуметтік сақтандыру бойынша есептемелер" деген сөздер "Мiндеттi әлеуметтік қамсыздандыру бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен;
176 қосалқы шоттың атауындағы "Тапсырыстар бойынша шығыстарға арналып алынған қаражаттар бойынша есептемелер" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен;
"Зейнетақымен және әлеуметтiк қамтамасыз ету бойынша есеп айырысулар" 19 шоты бойынша:
198 қосалқы шоттың атауындағы "Міндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" деген сөздер "Жинақтаушы зейнетақы қорларына міндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен;
VIII бөлiмде. Шығыстар:
"Өзге шығыстар" 21 шоты бойынша:
211 қосалқы шоттың атауындағы "Арнаулы қаражаттар бойынша шығыстар" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттар есебiнен жұмсалатын шығыстар" деген сөздермен;
212 қосалқы шоттың атауындағы "Күрделi қаржыларға және жабдықтар сатып алуға арналған арнаулы қаражаттар бойынша шығыстар" деген сөздер "Күрделi жұмсалымдарға және ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттар есебiнен жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын шығыстар" деген сөздермен;

5) в разделе VII. Расчеты:
по счету 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами" в названии субсчета 179 "Расчеты в порядке плановых платежей" слово "плановых" заменить словом "авансовых";
в разделе ХII. Доходы:
по счету 40 "Доходы" в наименовании субсчета 400 "Доходы по специальным средствам" слова "по специальным средствам" заменить словами "от реализации платных услуг";
6) в названии забалансового счета 12 "Обязательные взносы в накопительные пенсионные фонды" после слова "обязательные" дополнить словом "пенсионные".
11. В пункте 20:
1) в названии мемориального ордера № 3 слово "внебюджетных" заменить словами "специальных и валютных";
2) в названии мемориального ордера № 7 слово "плановых" заменить словом "авансовых";
3) в названии мемориального ордера № 14 слова "по специальным средствам" заменить словами "от реализации платных услуг".
12. Пункт 39 дополнить абзацем следующего содержания:
"Аналитический учет движения нематериальных активов ведется в Инвентарной карточке учета нематериальных активов ф. НОС-6".
13. Абзац третий пункта 46 после слов "приемо-сдаточный акт" дополнить словами "по ф. ОС-1 Акт приемки-передачи (перемещения) активов, а при передаче нематериальных активов по ф. НОС-1 Акт приемки-передачи нематериальных активов.".
14. Пункт 47:
1) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Учтенная на бухгалтерских счетах первоначальная (восстановительная) стоимость активов может изменяться лишь при проведении работ по достройке, дооборудованию или реконструкции, увеличивающих их стоимость.";
2) абзацы третий и четвертый считать соответственно абзацами четвертым и пятым.
15. В пункте 48 после слов "на акте приемки" дополнить словами " - передачи (перемещения) активов ф. ОС-1 и акте приемки-передачи нематериальных активов ф. НОС-1".
16. Пункт 50 изложить в следующей редакции:
"Государственные учреждения производят списание с баланса активов в установленном законодательством порядке".
17. В пункте 52:
1) в абзаце первом в названии формы 443 после слов "Акт на списание" слова "пришедших в негодность" заменить словами "с баланса белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви,", в названии ф.444 слово "исключенной" исключить, слова "(получения разрешения вышестоящей организации)" исключить;

5) VII бөлiмде. Есеп айырысулар:
"Түрлi дебиторлармен және кредиторлармеи есеп айырысулар" 17 шоты бойынша 179 қосалқы шоттың атауындағы "Жоспарлы төлемдер тәртiбiндегi есептемелер" "жоспарлы" деген сөз "аванстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
ХII бөлiмде. Кiрiстер:
"Кiрiстер" 40 шоты бойынша "Арнаулы қаржылар бойынша кiрiстер" 400 қосалқы шотының атауындағы "Арнаулы қаржылар бойынша" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түсетiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) "Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi жарналар" 12 баланстан тысқары шотының атауындағы "мiндеттi" деген сөзден кейiн "зейнетақы" деген сөзбен толықтырылсын.
11. 20-тармақта:
1) N 3 мемориалдық ордердiң атауындағы "бюджеттен тыс" деген сөздер "арнаулы және валюталық" деген сөздермеи ауыстырылсын;
2) N 7 мемориалдық ордердiң атауындағы "жоспарлы" деген сөз "аванстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) N 14 мемориалдық ордердiң атауындағы "Арнаулы табыстар бойынша" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түсетiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. 39-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Материалдық емес активтер қозғалысының талдама есебi НОС-6-н. Материалдық емес активтердi есепке алудың түгендеу карточкасында жүргiзiледi".
13. 46-тармақтың үшiншi азатжолы "қабылдау-өткiзу актiсiне" деген сөздердiң алдынан "Активтердi қабылдау-тапсыру (ауыстыру) актiсi ОС-1 н. бойынша, ал материалдық емес активтердi берген кезде Материалдық емес активтердi қабылдау-тапсыру актiсi НОС-1 н. бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
14. 47-тармақ:
1) мынадай мазмұндағы үшiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Бухгалтерлiк шоттарда ескерiлген активтердiң бастапқы (қалпына келтiру) құны тек олардың құнын арттыратын қосымша құрылыс, қосымша жабдықтау немесе қайта құру жөнiндегi жұмыстар жүргiзгенде ғана өзгередi.";
2) үшiншi және төртiншi азатжолдар тиiсiнше төртiншi және бесiншi азатжолдар болып саналсын.
15. 48-тармақтағы "қабылдау" деген сөздiң алдынан "ОС-1-н. активтердi" деген сөзбен, "қабылдау" деген сөзден кейiн "-тапсыру (ауыстыру) актiсiне және НОС-1-н. материалдық емес активтердi қабылдау-тапсыру" деген сөздермен толықтырылсын.
16. 50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк мекемелер активтердi баланстан есептен шығаруды заңдармен белгiленген тәртiппен жүргiзедi".
17. 52-тармақта:
1) бiрiншi азатжолда 443-нысанның атауындағы "аспаптарды" деген сөздердiң алдындағы "Жарамсыздыққа жеткен" сөздер "Iш киiмдер, төсек орын жабдықтарын, киiм мен аяқ-киiмдер балансынан" деген сөздермен ауыстырылсын, 444-н. атауындағы "шығарылған" деген сөздер алып тасталсын;

2) абзац четвертый считать абзацем седьмым, абзацы пятый и шестой соответственно считать абзацами четвертым и пятым;
3) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Государственные учреждения не вправе самостоятельно
реализовывать закрепленные за ними активы, приобретенные за счет
средств, выделенных им по смете. Реализация активов осуществляется в
соответствии с "Правилами организации и проведения аукционов по
продаже объектов приватизации" в зависимости от стоимости активов
Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства
финансов Республики Казахстан или его территориальными органами.".
18. В пункте 55:
1) абзац первый после слов "ОС-8" дополнить словами "НОС-6";
2) абзац второй после слов "ОС-9" дополнить словами "НОС-6".
19. В пункте 74 исключить субсчет 044 "Спецоборудование для
хоздоговорных научно-исследовательских работ".
20. Пункт 78 исключить.
21. В пункте 84 слова "Министерства образования, культуры и
здравоохранения" заменить словами "Министерства здравоохранения,
образования и спорта".
22. В последнем абзаце пункта 99 слова "министерств,
государственных комитетов" заменить словами "администраторов бюджетных
программ".
23. В пункте 100:
1) в абзаце третьем слова "министерствами, государственными
комитетами" заменить словами "администраторами бюджетных программ",
название формы 443 дополнить после слова "принадлежностей" словами
"одежды и обуви,",
после слова "производственного" дополнить союзом "и";
2) дополнить абзацем следующего содержания:
"Аналитический учет спецодежды, спецобуви и предохранительных
приспособлений ведется по ф. МБ-6 Личная карточка учета спецодежды,
спецобуви и предохранительных приспособлений и по ф. МБ-7 Ведомость
учета выдачи (возврата) спецодежды, спецобуви и предохранительных
приспособлений.".
24. В пункте 101 слова "специальных средств" заменить словами
"доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг".
25. В пункте 103 субсчет 082 "Затраты на научно-исследовательские
работы по договорам" исключить.
26. Пункт 106 исключить.
27. В пункте 109 слова "внебюджетных счетах" заменить словами "счетах, текущих счетах средств от платных услуг, текущих счетах для спонсорской и благотворительной помощи и депозитном счете".

2) төртiншi азатжол жетiншi азатжол деп саналсын, бесiнші және алтыншы азатжолдар тиiсiнше төртiншi және бесiншi азатжолдар деп саналсын;
3) мынадай мазмұндағы алтыншы азатжолмен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк мекемелер оларға смета бойынша бөлiнген қаражаттар есебiнен сатып алынған өздерiне бекiтiлген активтердi өз бетiнше сатуға құқығы жоқ. Активтердi сатуды активтер құнына байланысты "Жекешелендiру объектiлерiн сату жөнiндегi аукциондар ұйымдастырудың және өткiзудiң ережесiне" сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы мииистрлігің Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi немесе оның аумақтық органдары жүзеге асырады.".
18. 55-тармақта:
1) бiрiншi азатжол "ОС-8" деген сөздерден кейiн "НОС-6" деген сөздермен толықтырылсын;
2) екiншi азатжол "ОС-9" деген сөздерден кейiн "НОС-6" деген сөздермен толықтырылсын;
19. 74-тармақтағы "Шаруашылық шарттарындағы ғылыми зерттеу жұмыстарына арналған арнаулы жабдықтар" 044 қосалқы шоты алып тасталсын;
20. 78-тармақ алып тасталсын.
21. 84-тармақтағы "Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi" деген сөздер "Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. 99-тармақтың соңғы азатжолындағы "министрлiктердiң, мемлекеттік комитеттердiң" деген сөздер "бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. 100-тармақта:
үшiншi азатжолдағы "министрлiктермен, мемлекеттік комитеттермен" деген сөздер "бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
443-нысанның атауы "жабдықтарын" деген сөзден кейiн "киiм мен аяқ-киiмдердi," деген сөздермен толықтырылсын;
"өндiрiстiк" деген сөзден кейiн "және" деген шылаумен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Арнайы киiмдердi, арнайы аяқ-киiмдердi және сақтандыру жарақтарының талдама есебi Арнайы киiмдердiң, арнайы аяқкиiмдердiң және сақтандыру жарақтарын есепке алудың жеке карточкасы МБ-6-н. бойынша және Арнайы киiмдердiң, арнайы аяқкиiмдердiң және сақтандыру жарақтарын берудi (қайтаруды) есепке алу ведомосы МБ-7-н. бойынша жүргiзiледi.".
24. 101-тармақтағы "арнайы қаражаттар" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттар бойынша табыстар және шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. 103-тармақтағы "Шарттар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған шығындар" 082 қосалқы шоты алып тасталсын.
26. 106-тармақ алып тасталсын.
27. 109-тармақтағы "бюджеттен тыс шоттардағы" деген сөздер "шоттардағы, ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттардың ағымдағы шоттарындағы, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттардағы және депозиттiк шоттағы" деген сөздермен ауыстырылсын.

28. Пункт 112 дополнить абзацем следующего содержания:
"Для контроля за внутренним распределением бюджетных ассигнований предназначена карточка контроля за распределением лимитов ф.3.".
29. В пункте 113:
1) в абзаце первом после слов "по бюджету" дополнить словами "(без внешних займов)";
2) в абзаце втором форму "044-А" заменить формой "032-А Ведомость движения лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств по республиканскому бюджету".
30. В пункте 115:
счет 09 "Открытые лимиты по бюджету" дополнить субсчетами 092 "Открытые лимиты на расходы администратора республиканских бюджетных программ за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ" и 099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов".
31. Дополнить пунктом 117-1 следующего содержания:
"117-1. На субсчете 092 "Открытые лимиты на расходы администратора республиканских бюджетных программ за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ" учитываются поступление и расходование бюджетных средств государственного учреждения, полученных на финансирование определенных мероприятий по межминистерскому (межведомственному) разрешению ф.2-б.".
32. Дополнить пунктами 120-1 и 120-2 следующего содержания:
"120-1. На субсчете 096 "Открытые лимиты за счет других бюджетов" учитывается движение лимитов, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет средств республиканского бюджета, в случае получения ими для определенных целей средств из местных бюджетов.
120-2. На субсчете 099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов" учитываются суммы открытых лимитов на финансирование по проектам за счет внешних займов. На суммы открытых лимитов распорядителями лимитов производятся записи в дебет субсчета 099 и кредит субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов", по окончании финансового года использование выделенных лимитов отражается по дебету субсчета 239 и кредиту субсчета 099.".
33. Пункт 122 дополнить абзацем следующего содержания:
"Организациями, получающими финансирование и распределяющими его между подведомственными организациями, включая и себя, по финансовым разрешениям (ф.1 МБР), ведется Карточка контроля за распределением лимита ф.3 МБ. Карточка открывается на финансовый год отдельно на каждую специфику расхода.".

28. 112-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Бюджеттiк қаражаттардың iшкi бөлiнуiне бақылау жасау үшiн 3-н. лимиттердi бөлуге бақылау жасау карточкасы арналған.".
29. 113-тармақта:
1) бiрiншi азатжолдағы "бюджет бойынша" деген сөздерден кейiн "(сыртқы заемдарсыз)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) екiншi азатжолдағы "044-А" нысанын "Республикалық бюджет бойынша алынған мiндеттемелердi ескере отырып лимиттер және кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы 032-А" нысанымен ауыстырылсын.
30. 115-тармақта:
"Бюджет бойынша ашық лимиттер" 09 шоты "Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң шығыстарына республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi бiр әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен ашылатын лимиттер" 092 және "Сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша шығыстарға арналған ашық лимиттер" 099 қосалқы шоттарымен толықтырылсын.
31. Мынадай мазмұндағы 117-1-тармақпен толықтырылсын:
"117-1. "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң шығыстарына арналған ашық лимиттер" 092 қосалқы шотында министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсат бойынша 2-б-н. белгiлi бiр шараларды қаржыландыруға алынған мемлекеттік мекеменiң бюджеттiк қаражаттарының түсуi және жұмсалуы есепке алынады.".
32. Мынадай мазмұндағы 120-1 және 120-2-тармақтармен толықтырылсын:
"120-1. "Басқа бюджеттердiң есебiнен ашық лимиттер" 096 қосалқы шотында республикалық бюджеттiң қаражаттары есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң ашық лимиттерiнiң қозғалысы, олар белгiлi бiр мақсаттар үшін жергiлiктi бюджеттерден қаражаттар алған жағдайда есепке алынады.
120-2. "Сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша шығыстарға арналған ашық лимиттер" 099 қосалқы шотында сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша қаржыландыруға арналған ашық лимиттердiң сомасы есепке алынады. Ашық лимиттердiң сомасында лимиттерге иелiк етушiлер 099 қосалқы шоттың дебетiне және "Сыртқы заемдардың қаражатынан жобаларды қаржыландыру" 239 қосалқы шотының кредитінде жазба жүргiзедi, қаржылық жыл аяқталғаннан кейiн бөлiнген лимиттердiң пайдаланылуы 239 қосалқы шотының дебетi және 099 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.".
33. 122-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Қаржыландыру алатын және өзiн қоса алғанда оны ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың арасында бөлетiн ұйымдар қаржылық рұқсаттар бойынша (1-н. МБР) 3-н. МБ Лимиттi бөлуге бақылау жасау карточкасын жүргiзедi. Карточка шығыстың әрбiр ерекшелiгiне жеке-жеке қаржылық жылға ашылады.".

34. В абзаце втором пункта 123 форму "144-А" заменить формой "132-А Ведомость движения лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств по местному бюджету".
35. В пункте 129:
1) в названии счета 11 слово "Внебюджетные" заменить словом "Специальные";
2) абзац первый исключить;
3) в абзаце втором в названии счета 11 слово "Внебюджетные" заменить словом "Специальные";
название субсчета 110 "Внебюджетный счет суммы по поручениям" заменить словами "Текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи";
название субсчета 111 "Внебюджетный счет по специальным средствам" заменить словами "Текущий счет для средств от платных услуг";
название субсчета 112 "Внебюджетный счет по прочим внебюджетным средствам" заменить словами "Депозитный счет";
ввести субсчет 115 "Расчетный счет";
субсчет 116 "Счет на выплату пособий за счет Фонда социального страхования" исключить.
36. Пункт 130 изложить в следующей редакции:
"На счете 110 "Текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи" учитывается поступление средств, получаемых государственными учреждениями, в соответствии с действующим законодательством от юридических и физических лиц в виде спонсорской и благотворительной помощи. Текущие счета для спонсорской и благотворительной помощи открываются (или продлевается срок действия открытых счетов):
государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, - разрешением Бюджетного департамента Министерства финансов Республики Казахстан на основании ходатайств соответствующих государственных учреждений - администраторов бюджетных программ и письменных заявлений вносителей спонсорской или благотворительной помощи;
государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов, - разрешением местных финансовых органов.
Денежные средства, зачисленные на текущие счета для спонсорской и благотворительной помощи и носящие целевой характер, расходуются государственными учреждениями строго по целевому назначению.
На суммы, поступившие на счет для спонсорской и благотворительной помощи, дебетуется субсчет 110 и кредитуется субсчет 176.
На израсходованные суммы кредитуется субсчет 110 и дебетуется субсчет 176.
Аналитический учет по субсчету 110 ведется по отдельным видам спонсорской и благотворительной помощи на карточках ф.292-а (в книге ф.292).".
37. Пункт 131 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 111 "Текущий счет для средств от платных услуг" отражаются средства, получаемые государственными учреждениями от реализации платных услуг, разрешенных законодательством Республики Казахстан. Государственные учреждения, которым разрешаются зачислять поступления от реализации услуг на вышеуказанный счет, определяются Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год или иными законодательными актами Республики Казахстан.

34. 123-тармақтың екiншi азатжолындағы "144-А" нысаны "Жергiлiктi бюджет бойынша алынған мiндеттемелердi ескере отырып лимиттер және кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы 132-А" нысанымен ауыстырылсын.
35. 129-тармақта:
1) 11-шоттың атауындағы "Бюджеттен тыс" деген сөздер "Арнаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) бiрiншi азатжол алып тасталсын;
3) екiншi азатжолдағы 11-шоттың атауындағы "Бюджеттен тыс" деген сөздер "Арнаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Аманаттар жөнiндегi соманың бюджеттен тыс шот" 110 қосалқы шотының атауы "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Арнаулы қаржылар жөніндегi бюджеттен тыс шот" 111 қосалқы шотының атауы "Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Өзге бюджеттен тыс қаржылар жөніндегi бюджеттен тыс шот" 112 қосалқы шотының атауы деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп айырысу шоты" 115 қосалқы шоты енгiзiлсiн;
"Әлеуметтiк сақтандыру қоры есебiнен жәрдемақы төлеуге арналған шот" 116 қосалқы шоты алып тасталсын.
36. 130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шот" 110 шотында" демеушiлiк және қайырымдылық көмек түрiнде заңды және жеке тұлғалардан қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттік мекемелердiң алатын қаражаттарының түсуi есепке алынады. Демеушiлiк және кайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттарды:
республикалық бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер - тиiстi мемлекеттiк мекемелер - бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерiнiң өтiнiштерi мен демеушiлiк және қайырымдылық көмектi енгiзушiлердiң жазбаша өтінішi негiзiнде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бюджет департаментiнiң рұқсатымен;
жергiлiкгi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер - жергiлiктi қаржы органдарының рұқсатымен ашады (немесе ашылған шоттардың қолданылу мерзiмi ұзартылады).
Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттарға есептелiнген және мақсатты сипаты бар ақшалай қаражаттарды мемлекеттік мекемелер қатаң нысаналы мақсаттар бойынша жұмсайды.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған шотқа түскен сомаларға 110 қосалқы шоты дебеттеледi және 176 қосалқы шоты кредиттеледi.
Жұмсалған сомаларға 110 қосалқы шоты кредиттеледi және 176 қосалқы шоты дебеттеледi.
110 қосалқы шоты бойынша талдама есеп демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң жекелеген түрлерi бойынша 292-а-н. карточкаларында (292-н. кітабы) жүргiзiледi.".
37. 131-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шот" 111 қосалқы шотында" Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етiлген ақылы қызмет көрсетудi сатудан мемлекеттiк мекемелердiң алатын қаражаттары көрсетiледi. Жоғарыда аталған шотқа қызмет көрсетулерді сатудан түсетін түсімдерді есептеу рұқсат етiлетiн мемлекеттiк мекемелер тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен немесе Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен анықталады.

Сметы средств, получаемых от реализации платных услуг, должны быть утверждены до 1 января планируемого года. Действие утвержденных смет прекращается 31 декабря отчетного года. Остатки средств, получаемых от реализации платных услуг, образовавшиеся на 31 декабря отчетного года на текущем счете, в случае сохранения вида платных услуг, переносятся в доходную часть сметы соответствующего вида платных услуг будущего года, в противном случае - в доходную часть соответствующих бюджетов в соответствии с порядком, определенным Министерством финансов Республики Казахстан.
В случае неутверждения до 1 января планируемого года сметы средств, получаемых от реализации платных услуг, представленной государственным учреждением-администратором программ в установленном порядке на утверждение, ему разрешается впредь до утверждения сметы в течение периода, который длится с 1 января до 1 февраля планируемого года, производить расходы только в пределах остатка средств на 31 декабря и сметы расходов истекшего года.
Если смета не утверждается до 1 апреля планируемого года, то средства, поступившие с 1 января по 1 апреля планируемого года, зачисляются в доходную часть соответствующего бюджета.
Кроме того, доходы, поступившие и не предусмотренные утвержденной сметой, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета в течение десяти банковских дней.
На этом счете учитываются поступления в Фонд всеобщего обязательного среднего образования при государственных общеобразовательных школах, который образуется за счет отчислений в размере не менее одного процента от суммы расходов на текущее содержание школ, предусмотренных в бюджете местных исполнительных органов, поступлений от реализации услуг, оказываемых школой, в установленном законодательством порядке, спонсорской и гуманитарной помощи, а также других поступлений, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
В Фонд всеобщего обязательного среднего образования при государственных общеобразовательных школах разрешается перечисление государственными учреждениями бюджетных средств и средств со счета для спонсорской и благотворительной помощи.
Поступившие на счет суммы записываются по дебету субсчета 111 и кредиту соответствующих субсчетов счетов 03, 05, 10, 16, 17, 28 и 40.
По кредиту субсчета 111 отражаются суммы, оплаченные со счета путем безналичных расчетов, и суммы, полученные наличными в кассу государственного учреждения. При этом дебетуются соответствующие субсчета счетов 04, 06, 08, 12, 16, 17 и 21.
Суммы, перечисленные со счета в доход бюджета, относятся в дебет субсчета 400.

Ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттардың сметалары жоспарланып отырған жылдың 1 қаңтарына дейiн бекiтiлуi тиiс. Бекiтiлген сметалардың қолданылуы есептi жылдың 31 желтоқсанында тоқтатылады. Ағымдағы шотта есептi жылдың 31 желтоқсаныңда пайда болған ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттардың қалдығы ақылы қызмет көрсетудiң түрi сақталған жағдайда, келесi жылдың ақылы қызмет көрсетуiн тиiстi түрi сметасының кiрiс бөлiгіне, олай болмаған жағдайда - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген тәртiпке сәйкес тиiстi бюджеттердiң кiрiс бөлігіне көшірiледi.
Мемлекеттiк мекеме - бағдарламалардың әкiмшiсi белгiленген тәртiппен бекiтуге ұсынган ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттардың сметасы жоспарланып отырған жылдың 1 қаңтарына дейiн бекiтiлмеген жағдайда, оған сметалар бекiтiлгенге дейiн алдын ала, жоспарланған жылдың 1 қаңтарынан 1 ақпанына дейiн созылатын уақыт кезеңінде шығыстарды тек 31 желтоқсандағы қаражаттардың қалдығы шегінде ғана шығыстар және өткен жылғы шығыстар сметасын жүргізуге рұқсат етіледі.
Егер смета жоспарланып отырған жылдың 1 сәуiрiне дейін бекiтiлмесе, онда жоспарланып отырған жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 сәуiрдi қоса алғанда түскен қаражаттар тиiстi бюджеттiң кiрiс бөлiгiне есептеледi.
Бұдан басқа, түскен және бекiтiлген сметада көзделмеген кiрiстер он банктiк күн iшiнде тиiстi бюджеттің кiрiсiне аударылуға жатады.
Осы шотта жергiлiктi атқарушы органдардың бюджетiнде көзделген мектептердi ағымдағы ұстауға арналған шығыстар сомасының кемiнде бiр проценттiң мөлшерiндегi аударымдар есебiнен құралатын мемлекеттік жалпы бiлiм беретiн мектептердiң жанындағы Жалпыға бiрдей міндеттi орта бiлiм беру қорына түсетін түсiм, заңдармен белгiленген тәртiпте мектептiң корсететiн қызметтерiн сатудан түсетiн, демеушiлiк және iзгiлiк көмектен түсетiн түсiмдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн басқа да түсiмдер есепке алынады.
Мемлекеттiк жалпы бiлiм беретін мектептердiң жанындағы Жалпыға бiрдей мiндеттi орта бiлiм беру қорына мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк қаражаттарды және демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған шоттардан қаражаттарды аударуға рұқсат етiледi.
Шотқа түскен сомалар 111 қосалқы шоттың дебетi және 03, 05, 10, 16, 17, 28 және 40 шоттардың тиiсті қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазылады.
111 қосалқы шотының кредитi бойынша қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы шоттан төленген сомалар және мемлекеттiк мекеменiң кассасына қолма-қол алынған сомалар көрсетіледi. Бұл ретте 04, 06, 08, 12, 16, 17 және 21 шоттардың тиiстi қосалқы шоттары дебеттеледi.
Шоттан бюджет кiрiсiне аударылған сомалар 400 қосалқы шоттың дебетiне жатқызылады.

Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости ф.381 (мемориальный ордер 3).".
38. Пункт 132 изложить в следующей редакции:
"Субсчет 112 "Депозитный счет" служит для учета средств, поступающих во временное распоряжение государственных учреждений без права расходования и подлежащих, при наступлении определенных условий, зачислению в государственный бюджет или возврату вносителям согласно действующему законодательству.
Депозитный счет государственным учреждениям-администраторам программ открывается на основании разрешения Бюджетного департамента Министерства финансов Республики Казахстан или территориального финансового органа.
Поступление сумм на депозитный счет отражается по дебету субсчета 112 и кредиту субсчета 174, при возврате сумм владельцу или перечислении сумм с депозитного счета в соответствующий бюджет производится запись по кредиту субсчета 112 и дебету субсчета 174.
Ответственность за правильность перечисления депозитных сумм соответствующим получателям несет руководитель государственного учреждения. Невостребованные депозитные суммы по истечении сроков их хранения подлежат перечислению по распоряжению государственного учреждения, на текущем счете которого хранятся эти суммы, в доход республиканского бюджета.
На субсчете 112 отражаются также средства внебюджетного фонда Акима г. Алматы и его районов, поступление сумм в фонд отражается по дебету субсчета 112 и кредиту субсчета 272 "Прочие фонды".
Аналитический учет по субсчету 112 ведется на карточках ф.292-а (в книге ф.292).".
39. В абзаце втором пункта 132.1 слова "239 "Финансирование проектов из средств внешних займов" заменить словами "249 "Внешние займы".
40. Дополнить пунктом 132-3 следующего содержания:
"132-3. На субсчете 115 "Расчетный счет" осуществляется учет бюджетных средств, полученных посольствами Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан и прочими организациями.
Поступившие суммы отражаются по дебету субсчета 115 и кредиту субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы организации и другие мероприятия", на произведенные расходы кредитуется субсчет 115, и дебетуются соответствующие субсчета счетов 06, 07, 08, 12, 16, 17, 18 и 19.
Аналитический учет по субсчету 115 ведется на карточках ф.292-а.".
41. Пункт 133 исключить.
42. В абзаце третьем пункта 135:
1) слова "внебюджетных средств" заменить словами "сумм, поступивших на счет для средств от платных услуг, счет для спонсорской и благотворительной помощи и депозитный счет";

Ақшалай қаражаттардың қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу жинақтаушы ведомоста 381-н. (3 мемориалдық ордер) жүргiзiледi.".
38. 132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Депозиттiк шот" 112 қосалқы шоты" жұмсау құқығынсыз мемлекеттік мекемелердiң уақытша иелiгiне түсетiн және белгiлi бiр жағдайлар туған кезде мемлекеттiк бюджетке есептелуге немесе қолданылып жүрген заңдарға сәйкес енгiзушілерге қайтаруға жататын қаражаттарды есепке алуға арналған.
Мемлекеттiк мекемелер - бағдарламалардың әкiмшiлерiне депозиттiк шот Қазақстап Республикасы Қаржы министрлiгi Бюджет департаментiнiң немесе аумақтық қаржы органының рұқсаты негiзiнде ашылады.
Сомалардың депозиттiк шотқа түсуi 112 қосалқы шоттың дебетi және 174 қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi, соманы иесiне қайтарған немесе соманы депозиттiк шоттан тиiстi бюджетке аударған кезде 112 қосалқы шоттың кредитi және 174 қосалқы шоттың дебетi бойынша жазба жүргiзiледi.
Депозиттiк сомалардың тиiстi алушыларға дұрыс аударылуына мемлекеттiк мекеменiң басшысы жауап бередi. Талап етiп алынбаған депозиттік сомалар оларды сақталу мерзiмдерi аяқталғаннан кейiн ағымдағы шотында осы сомалар сақталатын мемлекеттiк мекеменiң өкiмi бойынша республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылуға жатады.
112 қосалқы шотта, сол сияқты Алматы қаласының және оның аудандарының әкiмдерінің бюджеттен тыс қорларының қаражаттары көрсетiледi, сомалардың қорға түсуi 112 қосалқы шоттың дебетi және "Басқа да қорлар" 272 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
112 қосалқы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. (292 н. кiтабында) карточкаларында жүргiзiледi.".
39. 132.1-тармақтың екiншi азатжолындағы "239 "Сыртқы заем қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" деген сөздер "Сыртқы заемдар" 249" деген сөздермен ауыстырылсын.
40. Мынадай мазмұндағы 132-3-тармақпен толықтырылсын:
"132-3. "Есеп айырысу шоты" 115 қосалқы шотында Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнен Қазақстанның елшiлiктерi мен басқа да ұйымдар алған бюджет қаражаттарының есебi жүзеге асырылады.
Түскен сомалар 115 қосалқы шоттың дебеті және "Ұйымдардың және басқа да шаралардың шығыстарын бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есеп айырысулар" 140 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi, жүргiзiлген шығыстарға 115 қосалқы шот кредиттеледi және 06, 07, 08, 12, 16, 17, 18 және 19 шоттардың тиiстi қосалқы шоттары дебеттеледi.
115 қосалқы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. карточкаларында жүргiзіледі.".
41. 133-тармақ алып тасталсын.
42. 135-тармақтың үшiншi азатжолындағы:
1) "Бюджеттен тыс қаражаттар" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған шотқа және депозиттiк шотқа түскен сомалар" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в названии счета 11 слово "Внебюджетные" заменить словом "Специальные".
43. В пункте 136:
1) в абзаце втором после числа "298" дополнить словами "с учетом внесенных дополнений и изменений к нему, утвержденных приказом Департамента казначейства от 22 сентября 1998 года № 433";
2) в абзаце четвертом слова "(ф. КО-2)" заменить словами "(ф. КО-3а)";
3) в абзаце шестом после слова "ордерам" дополнить словами "(ф. КО-2)";
4) в абзаце девятом слова "бюджетным и внебюджетным счетам" заменить словами "по бюджетному счету, текущему счету для средств от платных услуг, текущему счету для спонсорской и благотворительной помощи, депозитному счету и текущему счету внебюджетного фонда Акима г. Алматы.";
5) в абзаце одиннадцатом после слова "книги" дополнить словами "и книг контроля использования наличных денег по целевому назначению отдельно по бюджетным средствам по ф. 453 и отдельно по средствам по ф. 454 Книга контроля использования по целевому назначению наличных денег, поступивших от реализации платных услуг, в виде спонсорской и благотворительной помощи, депозитных сумм и средств внебюджетного фонда Акима г. Алматы".
44. В пункте 139 слова "внебюджетных средств бюджетной организации" заменить словами "средств от платных услуг государственного учреждения".
45. В пункте 140 счет 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию" дополнить субсчетом 141 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ".
46. Дополнить пунктом 142-1 следующего содержания:
"142-1. На субсчете 141 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ" государственные учреждения учитывают суммы финансирования, полученные на определенные мероприятия от других администраторов республиканских бюджетных программ при распределении ими части своих бюджетных ассигнований по ф. 2-б.".
47. В пункте 147 слова "по отчислениям на государственное социальное страхование, расчеты по медицинскому страхованию, расчеты по пенсионному обеспечению и социальной защите населения" заменить словами "по взносам социального налога, по сбору на социальное обеспечение и другим платежам, расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды".

2) 11 шоттың атауындағы "Бюджеттен тыс" деген сөздер "Арнаулы" деген сөзбен ауыстырылсын.
43. 136-тармақта:
1) екiншi азатжолдағы "анықтау тәртiбi" деген сөздерден кейiн "Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 22 қыркүйектегi N 433 бұйрығымен бекiтiлген оған енгiзiлген толықтырулар мен өзгерiстердi ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
2) төртiншi азатжолдағы "(N КО-2 үлгiсi)" деген сөздер "(КО-3а-н.)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) алтыншы азатжолдағы "ордерi" деген сөзден кейiн "(КО-2н.)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тоғызыншы азатжолдағы "бюджеттiк және бюджеттен тыс шоттар" деген сөздер "бюджеттiк шот, ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шот, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шот, депозит шот және Алматы қаласы Әкiмiнiң бюджеттен тыс қорының ағымдағы шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) он бiрiншi азатжолдағы "кiтаптарды" деген сөзден кейiн "және 453-н. бойынша бюджет қаражаттары бойынша жеке-жеке және Ақылы қызмет көрсетудi сатудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек, депозиттiк сомалар және Алматы қаласы Әкiмiнiң бюджеттен тыс қорының қаражаттары түрiнде түскен қолма-қол ақшаларды нысаналы мақсаттарға пайдалануға бақылау жасау кiтабы 454-н. қаражаттар бойынша жеке-жеке нысаналы мақсаттар бойынша қолма-қол ақшаларды пайдалануды бақылау кiтаптарын" деген сөздермен толықтырылсын.
44. 139-тармақтағы "бюджеттiк ұйымдардың бюджеттен тыс қаражаттар" деген сөздер "мемлекеттiк мекемелердiң ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттары" деген сөздермен ауыстырылсын.
45. 140-тармақтағы "Қаржыландыру бойынша ведомствоiшiлiк есептер" 14 шоты "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың басқа әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарына бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" 141 қосалқы шотымен толықтырылсын.
46. Мынадай мазмұндағы 142-1-тармақпен толықтырылсын:
"142-1. "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебінен мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарына бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" 141 қосалқы шотында мемлекеттiк мекемелер олар өздерiнiң бюджеттiк қаражаттарының бөлiгін 2-б-н. бойынша бөлген кезде республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiнші әкiмшiлерiнен белгiлi бiр шараларға алынатын қаржыландыру сомалары есепке алынады.".
47. 147-тармақтағы "мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға арналған аударымдар бойынша, медициналық сақтандыру бойынша есеп айырысулар, зейнетақымен қамсыздандыру және халықты әлеуметтiк қамсыздандыру бойынша есеп айырысулар" деген сөздер "әлеуметтiк салық жарналары бойынша, әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алым және басқа да төлемдер бойынша, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын.

48. В пункте 149:
1) название субсчета 153 "Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги по внебюджетным средствам" заменить словами "Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги";
2) субсчета 154 "Расчеты с заказчиками по научно- исследовательским работам, подлежащим оплате", 155 "Расчеты с заказчиками по авансам на научно-исследовательские работы" и 156 "Расчеты с привлеченными соисполнителями для выполнения хоздоговорных работ" исключить;
3) название субсчета 157 "Расчеты с покупателями и заказчиками" заменить словами "Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги";
4) название субсчета 159 "Расчеты по медицинскому страхованию" заменить словами "Расчеты по взносам социального налога".
49. В пункте 152:
1) в наименовании субсчета 153 слова "внебюджетным средствам" исключить;
2) в абзаце втором цифры "402" заменить цифрами "400";
3) в абзаце третьем цифры "112" заменить цифрами "111".
50. Пункты 153, 154 и 155 исключить.
51. В пункте 156 название субсчета 157 "Расчеты с покупателями и заказчиками" заменить словами "Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги".
52. Пункт 157 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 159 "Расчеты по взносам социального налога" учитываются исчисление и уплата в бюджет социального налога, производимые государственными учреждениями согласно Указу Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Исчисление социального налога отражается по кредиту субсчета 159 и по дебету соответствующих счетов расходов. При уплате социального налога в бюджет дебетуется субсчет 159 и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств.
Аналитический учет по субсчету 159 ведется на карточках ф. 292-а (в книге ф. 292).".
53. В пункте 160:
1) название субсчета 171 "Расчеты по социальному страхованию" заменить словами "Расчеты по обязательному социальному обеспечению";
2) ввести субсчет 175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса";

48. 149-тармақта:
1) "Бюджеттен тыс қаражаттар бойынша атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" 153 қосалқы шотының атауы "Атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) "Төлеуге жататын ғылыми-зерттеу жұмыстары бойынша тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" 154, "Ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған аванстар бойынша тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" 155 және "Шаруашылық шартпен жұмыстарды орындау үшiн арналған бiрлесіп атқарушылармен есеп айырысулар" 156 қосалқы шоттары алып тасталсын;
3) "Сатып алушымен және тапсырыс берушiмен есеп айырысулар" 157 қосалқы шотының атауы "Жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшiн тапсырыс берушiлердiң аванстары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) "Медициналық сақтандыру бойынша есеп айырысулар" 159 қосалқы шотының атауы "Әлеуметтiк салық жарналары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын.
49. 152-тармақта:
1) 153 қосалқы шоттың атауындағы "Бюджеттен тыс қаражаттар" деген сөздер алып тасталсын;
2) екiншi азатжолдағы "402" деген сандар "400" деген сандармен ауыстырылсын;
3) үшiншi азатжолдағы "112" деген сандар "111" деген сандармен ауыстырылсын.
50. 153, 154, және 155-тармақтар алып тасталсын.
51. 156-тармақтағы "Сатып алушылармен және тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" 157-қосалқы шотының атауы "Жұмыс және қызметтер көрсеткенi үшiн тапсырыс берушiлердiң аванстары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын.
52. 157-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтiк салық жарналары бойынша есеп айырысулар" 159 қосалқы шотында" Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiп басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Z952235_ Заң күшi бар Жарлығына сай мемлекеттiк мекемелер жүргiзетiн әлеуметтiк салықтың есептелуi және толенуi есепке алынады.
Әлеуметтiк салықты есептеу 159 қосалқы шоттың кредитi бойынша және шығыстардың тиiстi шоттарының дебетi бойынша көрсетiледi. Әлеуметтiк салықты бюджетке төлеу кезiнде 159 қосалқы шот дебеттеледi және ақшалай қаражаттар шоттарының қосалқы шоттары кредиттеледi.
159 қосалқы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. карточкаларында жүргiзiледi (292-н. кiтабында).".
53. 160-тармақта:
1) "Әлеуметтiк сақтандыру бойынша есептемелер" 171 қосалқы шотының атауы "Міндеттi әлеуметтiк қамсыздандыру бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) "Шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiру үшiн алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 175 қосалқы шоты енгiзiлсiн.

3) в названии субсчета 179 "Расчеты в порядке плановых платежей" слово "плановых" заменить словом "авансовых".
54. Пункт 162 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 171 "Расчеты по обязательному социальному обеспечению" учитывается начисление пособий по обязательному социальному обеспечению работающим гражданам за счет средств государственного бюджета согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 1999 года № 411 P990411_ , а также исчисление и уплата в бюджет сбора на социальное обеспечение, осуществляемые государственными учреждениями согласно Указу Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
По кредиту субсчета 171 записываются исчисленные суммы сбора на социальное обеспечение. По дебету этого субсчета записываются суммы начисленных пособий по обязательному социальному обеспечению, а также суммы сбора на социальное обеспечение, уплаченные в бюджет.
Аналитический учет по субсчету 171 ведется на многографных карточках ф. 283".
55. В абзацах четвертом и пятом пункта 166 слова "внебюджетный счет по специальным средствам" заменить словами "текущий счет для средств от платных услуг".
56. В пункте 170 слова "Министерства образования, культуры и здравоохранения" заменить словами "Министерства здравоохранения, образования и спорта".
57. В пункте 172 слова "внебюджетных счетах по внебюджетным средствам" заменить словами "депозитном счете".
58. Дополнить пунктом 172-1 следующего содержания:
"172-1. На субсчете 175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса" отражаются расчеты управлений (отделов) по поддержке малого предпринимательства при местных исполнительных органах по ссудам, выделенным из местных бюджетов на кредитование малого и среднего бизнеса. Суммы средств, выделенных на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса учитываются по дебету данного субсчета и кредиту субсчета 248. Возврат средств субъектами малого и среднего бизнеса отражается записью по кредиту 175 и дебету субсчета 100, одновременно делается запись по дебету субсчета 248 и кредиту субсчета 100.

3) "Жоспарлы төлемдер тәртiбінде есептемелер" 179 қосалқы шотының атауындағы "Жоспарлы" деген сөз "Аванстық" деген сөзбен, "есептемелер" деген сөз "есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын.
54. 162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мiндеттi әлеуметтiк қамсыздандыру бойынша есеп айырысулар" 171 қосалқы шотында" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 13 сәуiрдегі N 411 P990411_ қаулысына сай мемлекеттiк бюджет қаражаттары есебiнен жұмыс iстейтiн азаматтарға мiндеттi әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақылар есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Z952235_ Заң күшi бар Жарлығына сай мемлекеттiк мекемелер жүзуге асыратын әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымды бюджетке есептеу және төлеу ескерiледi.
171 қосалқы шот кредитi бойынша әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымның есептелген сомалары жазылады. Осы қосалқы шоттың дебетi бойынша мiндеттi әлеуметтiк қамсыздандыру бойынша есептелген жәрдемақылардың сомалары, сондай-ақ бюджетке төленген әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымның сомалары жазылады.
171 қосалқы шот бойынша алдама есеп 283-н. көпбағанды карточкаларда жүргiзiледi".
55. 166-тармақтың төртінші және бесінші азатжолдарындағы "арнаулы қаражаттар бойынша бюджеттен тыс шоттарға", "арнаулы қаражаттар бойынша бюджеттен тыс шотқа" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын.
56. 170-тармақтағы "Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң" деген сөздер "Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
57. 172-тармақтағы "бюджеттен тыс қаражаттар бойынша бюджеттен тыс шоттарда" деген сөздер "депозиттiк шотта" деген сөздермен ауыстырылсын.
58. "172-1. "Шағым және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiру үшiн алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 175 қосалқы шотында жергiлiктi атқарушы органдардың жанындағы шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөніндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) шағын және орта бизнесті несиелендіруге жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қарыз ақшалар бойынша есеп айырысулары көрсетiледi. Шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiруге жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаражаттардың сомалары осы қосалқы шоттың дебетi және 248 қосалқы шоттың кредитi бойынша есепке алынады. Шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң қаражаттарды қайтаруы 175 қосалқы шоттың кредитi және 100 дебетi бойынша жазбамен көрсетiледi, бiр мезгiлде 248 қосалқы шот дебетi және 100 қосалқы шот кредитi бойынша жазба жасалады.

Аналитический учет по субсчету 175 ведется по каждому субъекту в на карточках ф. 292-а (в книге ф. 292).".
59. Пункт 173 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 176 "Расчеты по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи" учитываются расчеты по средствам, поступающим в виде спонсорской и благотворительной помощи и используемым строго по целевому назначению.
Суммы, поступившие на расходы, записываются в кредит субсчета 176 и дебет субсчета 110. На израсходованные суммы производится запись в дебет субсчета 176 и кредит субсчета 110.
Аналитический учет ведется на карточках ф. 292-а (в книге ф. 292).".
60. В пункте 175:
1) дополнить словами "расчеты с исполнителями за выполнение государственного заказа, осуществляемые путем перечисления средств с бюджетного счета заказчика на счет исполнителя в банках второго уровня или в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан";
2) во втором абзаце название специфики 126 заменить словами "Взносы на государственное обязательное личное страхование военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, а также государственное страхование государственных служащих";
3) в шестом, седьмом и восьмом абзацах пункта слова "республиканского" исключить.
61. В пункте 176:
1) в абзацах первом, четвертом и пятом слова "плановых", "плановый" заменить словами "авансовых", "авансовый";
2) ввести абзац следующего содержания:
"На данном субсчете учитываются авансы исполнителям за выполнение государственного заказа, осуществляемые путем перечисления средств с бюджетного (лицевого) счета заказчика на счет исполнителя в банках второго уровня или в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан".
62. В пункте 179:
1) в абзаце третьем после слов "табели учета использования рабочего времени и другие" дополнить словами "по ф. 421 Табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка, ф. 423 Карта учета выработки на работы, ф. 424 Наряд и другие документы.";
2) дополнить абзацем следующего содержания:
"В государственных учреждениях, имеющих большое количество подразделений, выплата заработной платы, пособий по временной нетрудоспособности может производиться по письменному приказу руководителя государственного учреждения другими, кроме кассиров, лицами, с которыми заключаются письменные договоры о полной индивидуальной материальной ответственности. При выдаче из кассы наличных денег доверенным лицам, учет выдачи ведется кассиром в журнале учета выданных раздатчикам денег на выплату заработной платы и стипендии ф. № 320. Учет выдачи пособий малообеспеченным семьям осуществляется в ф.2-д Лицевой счет №___ получателя пособий на детей малообеспеченным семьям или ведомости на выплату пособий на детей малообеспеченным семьям ф.450".

175 қосалқы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. карточкаларында (292-н. кiтабында) әрбiр субъект бойынша жүргiзiледi.".
59. 173-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 176 қосалқы шотында" демеушiлiк және қайырымдылық көмек түрiнде түсетiн және қатаң нысаналы мақсат бойынша пайдаланылатын қаражаттар бойынша есеп айырысулар есепке алынады.
Шығысқа түскен сомалар 176 қосалқы шоттың кредитiне және 110 қосалқы шоттың дебетіне жазылады. Жұмсалған сомаларға 176 қосалқы шоттың дебетіне және 110 қосалқы шоттың кредитiне жазба жүргiзiледi.
Талдама есеп 292-а-п. карточкаларында (292-н. кiтабында) жүргiзiледi.
60. 175-тармақта:
1) "аударылған сомалары" деген сөздерден кеін "қаражаттарды тапсырыс берушiнің бюджеттiк шотынан екінші денгейдегi банктердегi немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық органдарындағы орындаушының шотына аудару арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттік тапсырысты орындағаны үшін орындаушылармеп есеп айырысулар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) екіншi азатжолдағы 126 ерекшелiктiң атауы "Әскери қызметшiлердi және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн мемлекеттiк мiндетті дербес сақтандыруға сондай-ақ мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк сақтандыруға арналған жарналар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) алтыншы, жетiншi және сегiзiнші азатжолдардағы "республикалық" деген сөз алып тасталсын.
61. 176-тармақта:
1) бiрiншi, төртiншi және бесіншi азатжолдардағы "жоспарлы" деген сөз "аванстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы азатжол енгiзiлсiн:
"Осы қосалқы шотта қаражаттарды тапсырыс берушiнiң бюджеттiк (дербес) шотынан екіншi деңгейдегi банктердегi немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Казынашылық органдарындағы орындаушының шотына аудару арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттiк тапсырысты орындау үшiн орындаушыларға аванстары есепке алынады".
62. 179-тармақта:
1) үшiншi азатжолдағы "басқалар" деген сөздердiң алдынан "Жұмыс уақытын пайдалану және еңбекақыны есептеу табелi 421-н., Жұмысқа арналған өңдеу есебiнiң картасы 423-н., Нарядтар мен басқа да құжаттар 424-н. бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Бөлiмшелерi саны көп мемлекеттiк мекемелерде, кассирден басқа, толық жеке материалдық жауапкершiлiк туралы жазбаша шарт жасалатын тұлғалармен жалақыларды, уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақыларды төлеу мемлекеттiк мекеме басшысының жазбаша бұйрығы бойынша жүргiзiлуi мүмкiн. Сенiмдi тұлғаларға кассалардан қолма-қол ақша беру кезiнде кассир беру есебiн жалақылар мен стипендияларды төлеуге арналған ақша таратушыға берiлген есеп журналында N 320-н. жүргiзедi. Аз қамтылған отбасыларға берiлетін жәрдемақылардың есебi аз қамтылған отбасылардың балаларына арналған жәрдемақыларды алушының N _____ дербес шотында 2-д.-н. немесе аз қамтылған отбасылардың балаларына арналған жәрдемақыларды төлеу ведомосында 450-н. жүзеге асырылады".

63. В абзаце втором пункта 183 слова "бюджетных и внебюджетных счетов" заменить словами "бюджетного счета, текущего счета для средств от платных услуг, текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи".
64. В абзаце третьем пункта 186 слова "и внебюджетного счетов" заменить словами "счета, текущего счета для средств от платных услуг, текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи".
65. В абзаце втором пункта 187 слова "бюджетных и внебюджетных счетов" заменить словами "бюджетного счета, текущего счета для средств от платных услуг, текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи".
66. В пункте 188:
1) в абзаце втором слова "и внебюджетного счетов" заменить словами "счета, текущего счета для средств от платных услуг, текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи";
2) дополнить абзацем следующего содержания:
"Для регистрации и учета поступающих в государственное учреждение исполнительных листов и других документов о взыскании алиментов, а также учета размера удержаний ведется Книга учета исполнительных листов о взыскании алиментов ф. 437.".
67. Пункт 190 изложить в следующей редакции:
"На этом счете учитываются расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды".
68. Пункт 191:
1) после слов "на субсчета:" дополнить словами "191 "Расчеты по выплате пенсий и государственных социальных пособий";
2) название субсчета 198 "Расчеты по обязательным пенсионным взносам" заменить словами "Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды";
3) слова 199 "Расчеты с Фондом занятости населения" исключить.
69. Дополнить пунктом 191-1 следующего содержания:
"191-1. На субсчете 191 "Расчеты по выплате пенсий и государственных социальных пособий" учитывается движение средств, выделенных из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на выплату пенсий и государственных социальных пособий. Средства, перечисленные Государственному Центру по выплате пенсий, учитываются Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по дебету субсчета 191 "Расчеты по выплате пенсий и государственных социальных пособий" и кредиту субсчета 090 "Открытые лимиты на расходы организации, для перевода подведомственным организациям и на другие мероприятия".

63. 183-тармақтың екінші азатжолындағы "бюджеттiк және бюджеттен тыс мекемелердiң шоттарына" деген сөздер "бюджеттiк шоттан, ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан" деген создермен ауыстырылсын.
64. 186-тармақтың үшiншi азатжолындағы "және бюджеттен тыс шоттардың" деген сөздер "шоттан, ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан, демеушілiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын.
65. 187-тармақтың екінші азатжолындағы "бюджеттiк және бюджеттен тыс шоттар" деген сөздер "бюджеттiк шоттан, ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын.
66. 188-тармақта:
1) екiншi азатжолдағы "және бюджеттен тыс шоттар" деген сөздер "шоттан, ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк мекемеге түсетін атқарушы парақтарды және алименттердi өндiрiп алу туралы басқа да құжаттарды тiркеу және есепке алу, сондай-ақ ұстап қалу мөлшерін есепке алу үшiн Алименттердi өндiрiп алу туралы атқарушы парақтардың есеп кiтабы 437-н. жүргiзiледi.".
67. 190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл шотта жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар есепке алынады".
68. 191-тармақ:
1) "қосалқы шоттарға болiнедi:" деген сөздерден кейiн "191 "Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi есеп айырысулар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) "Мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" 198 қосалқы шотының атауы "Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) "199 "Халықты еңбекпен қамту қорымен есеп айырысулар" деген сөздер алып тасталсын.
69. Мынадай мазмұндағы 191-1-тармақпен толықтырылсын:
"191-1. "Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақыларды төлеу жөніндегі есеп айырысулар" 191 қосалқы шотында Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеуге республикалық бюджеттен бөлiнген қаражаттардың қозғалысы есепке алынады. Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталыққа аударылған қаражаттарды Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi "Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу жөніндегі есеп айырысулар" 191 қосалқы шотының дебетi және "Ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға аудару үшiн және басқа шараларға ұйымдардың шығыстарына арналған ашық лимиттер" 090 қосалқы шотының кредитi бойынша есепке алынады.

Фактически произведенные расходы по выплате пенсий и государственных социальных пособий учитываются по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание организации и другие мероприятия" и кредиту субсчета 191 на основании отчета о фактически выплаченных пенсиях и государственных социальных пособиях, представляемого Государственным Центром по выплате пенсий.
Аналитический учет по субсчету 191 ведется на многографных карточках ф.283.".
70. В пункте 192:
1) абзац первый изложить в следующей редакции:
"Государственные учреждения отражают начисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды по кредиту субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими" и дебету соответствующих субсчетов счета 20 "Расходы по бюджету" или счета 21 "Прочие расходы". Одновременно производится запись на удержание с дохода каждого физического лица начисленных обязательных пенсионных взносов по дебету субсчета 180 и кредиту субсчета 198 "Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды". При перечислении средств дебетуется субсчет 198 и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств 09, 10, 11.";
2) в абзаце втором после слова "фонды" дополнить словами "ф. 451";
3) второе предложение абзаца третьего дополнить после слова "фонды" словами "ф.452".
71. Пункт 193 исключить.
72. В пункте 195:
1) ввести субсчет 201 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ";
2) субсчет "206 "Расходы на выплату пособий за счет средств Фонда социального страхования" исключить.
73. Дополнить пунктом 196-1 следующего содержания:
"196-1. На субсчете 201 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ" отражаются фактически произведенные расходы на содержание государственного учреждения, получившего межминистерское (межведомственное) разрешение расходовать бюджетные средства в пределах установленных лимитов.
Аналитический учет фактических расходов ведется по каждому мероприятию и специфике расходов в книге ф.294.".
74. В пункте 198.1:
1) в абзаце третьем цифры "198/1, 199" заменить цифрой "198";
2) абзац шестой изложить в следующей редакции:

Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi iс жүзінде жүргiзiлген шығыстар Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталық ұсынған iс жүзінде төленген зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы есептiң негiзiнде "Ұйымдарды ұстауға және басқа шараларға арналған бюджет бойынша шығыстар" 200 қосалқы шотының дебетi және 191 қосалқы шотының кредитi бойынша есепке алынады.
191 қосалқы шот бойынша талдама есеп 283-н. көп бағанды карточкаларда жүргiзiледi.".
70. 192-тармақта:
1) бiрiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк мекемелер жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеудi "қызметкерлермен және қызметшiлермен есеп айырысулар" 180 қосалқы шотының кредитi және "Бюджет бойынша шығыстар" 20 шотының немесе "Басқа шығыстар" 21 шотының тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша көрсетедi. Бiр мезгiлде есептелген зейнетақы жарналарының әрбiр жеке тұлғаның табысынан ұстауға 180 қосалқы шоттың дебетi және "Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" 198 қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Қаражаттарды аудару кезiнде 198 қосалқы шоты дебеттеледi және 09, 10, 11 ақша қаражаттары шоттарының тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi."
2) екiншi азатжолдағы "карточкаларын" деген сөзден кейiн "451-н." деген сөздермен толықтырылсын;
3) үшiншi азатжолдың екiншi сөйлемi "ведомоста" деген сөзден кейiн "451-н." деген сөздермен толықтырылсын;
71. 193-тармақ алып тасталсын.
72. 195-тармақта:
1) "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен мемлекеттiк мекемелердi ұстауға арналған бюджет бойынша шығыстар" 201 қосалқы шоты енгiзiлсiн;
2) "206 "Әлеуметтiк сақтандыру қоры қаражаттары есебiнен жәрдемақы төлеуге арналған шығыстар" қосалқы шоты алып тасталсын.
73. Мынадай мазмұндағы 196-1-тармақпен толықтырылсын:
"196-1. "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен мемлекеттiк мекемелердi ұстауға арналған бюджет бойынша шығыстар" 201 қосалқы шотында белгiленген лимиттер шегiнде бюджет қаражаттарын жұмсауға министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсат алған мемлекеттiк мекемелердi ұстауға арналып iс жүзiнде жүргiзiлген шығыстар көрсетiледi.
Iс жүзiндегi шығыстардың талдама есебi әрбiр шаралар мен шығыстар ерекшелiгi бойынша 294-н. кiтабында жүгiзiледi.".
74. 198.1-тармақта:
1) үшiншi азатжолдағы "198/1, 199" деген сандар "198" деген санмен ауыстырылсын;
2) алтыншы азатжол мынадай редакцияда жазылсын:

"Списание фактически произведенных расходов производится по мере погашения внешних займов, при этом осуществляется запись по дебету субсчета 249 "Внешние займы" и кредиту субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" на основании платежного поручения или других документов, подтверждающих погашение займа путем перечисления в доход государственного бюджета сумм, предусмотренных для этой цели.".
75. Пункт 199 исключить.
76. В пункте 200:
1) слова "211 "Расходы по специальным средствам" заменить словами "211 "Расходы за счет средств, получаемых от платных услуг";
2) слова "212 "Расходы по специальным средствам на капитальные вложения и приобретение оборудования" заменить словами "212 "Расходы на капитальные вложения и приобретение оборудования за счет средств, получаемых от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи".
77. Пункт 202 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 211 "Расходы за счет средств, получаемых от платных услуг" учитываются расходы по смете средств, получаемых от реализации платных услуг.
На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи в дебет субсчета 211 и кредит соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты". По окончании года общая сумма произведенных за год расходов списывается с кредита субсчета 211 в дебет субсчета 400.
Аналитический учет расходов ведется по видам средств от платных услуг в книге учета средств, получаемых от реализации платных услуг ф.297-б. Учет расходов может осуществляться на многографных карточках ф.283.".
78. Пункт 203 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 212 "Расходы на капитальные вложения и приобретение оборудования за счет средств, получаемых от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи" учитываются затраты, предусмотренные по смете средств, получаемых от реализации платных услуг, и не подлежащие отнесению на себестоимость выпускаемой продукции:
производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, не подлежащие отнесению на себестоимость выпускаемой продукции (приобретение оборудования и инвентаря, капитальные вложения по расширению учебно-производственных мастерских и подсобных хозяйств). Затраты производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских хозяйств, входящие в себестоимость продукции, учитываются на соответствующих субсчетах счета 08;
на устройство спортивных площадок;
строительство кордонов на особо охраняемых природных территориях.

"Іс жүзiнде жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару сыртқы заемдарды өтеу мөлшерi бойынша жүргiзiледi, бұл ретте төлем тапсырысының немесе осы мақсаттар үшiн көзделген сомаларды мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне аудару арқылы заемдардың өтелуiн растайтын басқа құжаттардың негiзiнде "Сыртқы заемдар" 249 қосалқы шотының дебетi және "Сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" 204 қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүзеге асырылады.".
75. 199-тармақ алып тасталсын.
76. 200-тармақта:
1) "211 "Арнаулы қаражаттар бойынша шығыстар" деген сөздер "211 "Ақылы қызмет көрсетуден алынатын қаражаттар есебiнен шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) "212 "Күрделi қаржыларға және жабдықтар сатып алуға арналған арнаулы қаражаттар бойынша шығыстар" деген сөздер "212 "Күрделi жұмсалымдарға және ақылы қызмет көрсетуден, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен алынатын қаражаттар есебiнен жабдықтарды сатып алуға арналған шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын.
77. 202-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақылы қызмет көрсетуден алынатын қаражаттар есебiнен шығыстар" 211 қосалқы шотында ақылы қызмет көрсетуден алынатын қаражаттар сметасы бойынша шығыстар есепке алынады.
Шығындалған материалдардың, ақша қаражаттарының және басқа шығыстардың сомаларына 211 қосалқы шотының дебетiне және "Материалдық қорлар", "Ақшалай қаражаттар", "Есеп айырысулар" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазба жүргiзiледi. Жыл аяқталғаннан кейiн жыл iшiнде жұмсалған шығындардың жалпы сомасы 211 қосалқы шоттың кредитiнен 400 қосалқы шоттың дебетiне есептен шығарылады.
Шығыстардың талдама есебi ақылы қызмет көрсетуден алынатын қаражаттардың түрлерi бойынша ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттардың есеп кiтабында 297-б-н. жүргiзiледi. Шығыстардың есебi көп бағанды карточкаларда 283-н. жүзеге асырылуы мүмкiн.".
78. 203-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Күрделi жұмсалымдарға және ақылы қызмет көрсетуден, демеушілiк және қайрымдылық көмектен алынатын қаражаттар есебiнен жабдықтарды сатып алуға арналған шығыстар" 212 қосалқы шотында" ақылы қызмет көрсетудi сатудан алынатын қаражаттар сметасы бойынша көзделген және мыналардың:
шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнына жатқызуға жатпайтын өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының, қосалқы ауыл және оқу-тәжiрибе шаруашылықтарының (жабдықтар мен құрал-саймандар сатып алу, оқу-өндiрiстiк шеберханаларды және қосалқы шаруашылықтарды кеңейту жөнiндегi күрделi жұмсалымдар). Өнiмнiң өзiндiк құнына енетiн өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының, қосалқы ауыл шаруашылықтарының шығындары 08 шоттың тиiстi қосалқы шоттарында есепке алынады;
спорт аландарын салуға;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда тосқауылдар салуға арналған шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнына жатқызуға жатпайтын шығындар есепке алынады.

В конце года затраты по законченным и сданным в эксплуатацию объектам, а также другие затраты, не подлежащие отнесению на себестоимость выпускаемой продукции, списываются с кредита субсчета 212 в дебет субсчетов 400, 246. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию, объектам строительства и реконструкции остаются на балансе по субсчету 212.
Аналитический учет по этому субсчету ведется в книге ф.294.".
79. Пункт 207 исключить.
80. В пункт 209 ввести субсчет 233 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ".
81. Дополнить пунктом 210-1 следующего содержания:
"210-1. На субсчете 233 "Финансирование из бюджета на расходы администратора республиканских бюджетных программ за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ" показывается финансирование, полученное администратором республиканских бюджетных программ от другого администратора республиканских бюджетных программ.
Аналитический учет по данному субсчету ведется на карточках ф.292-а (в книге ф.292)."
82. В абзаце втором пункта 213.1 слова "204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" заменить словами "099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов".
83. Пункт 214 Счет 24 "Фонды и средства целевого назначения" дополнить субсчетом 249 "Внешние займы".
84. В пункте 217:
1) в названии субсчета слово "банка" исключить;
2) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Кроме того, на этом счете отражаются суммы, предоставляемые из местных бюджетов местным исполнительным органам для кредитования субъектов малого и среднего бизнеса, суммы предоставленных кредитов учитываются по кредиту субсчета 248 и дебету субсчета 175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование малого и среднего бизнеса". При поступлении средств в погашение выданных ссуд кредитуется субсчет 175 и дебетуется субсчет 100, одновременно делается вторая запись по дебету субсчета 248 и кредиту субсчета 100.";
3) абзац четвертый считать абзацем пятым, в данном абзаце исключить слова "и банкам, предоставившим их".
85. Дополнить пунктом 217-1 следующего содержания:
"217-1 На субсчете 249 "Внешние займы" учитываются суммы займов, полученных для финансирования проектов в соответствии с Соглашением о займах на возвратной основе. Суммы полученных займов отражаются по кредиту субсчета 249 и дебету субсчета 113 "Специальный счет по внешним займам".

Жыл соңында аяқталған және пайдалануға берiлген объектiлер бойынша шығындар, сондай-ақ шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнына жатқызуға жатпайтын басқа да шығындар 212 қосалқы шоттың кредитiнен 400, 246 қосалқы шоттардың дебетiне есептен шығарылады. Аяқталмаған және аяқталған, бiрақ пайдалануға берілмеген құрылыс және қайта құру объектiлерi бойынша шығындар 212 қосалқы шот бойынша баланста қалады.
Осы шот бойынша талдама есеп 294-н. кiтабында жүгiзiледi.".
79. 207-тармақ алып тасталсын.
80. 209-тармаққа "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарына арналған бюджеттен қаржыландыру" 233 қосалқы шоты енгiзiлсiн.
81. Мынадай мазмұндағы 210-1-тармақпен толықтырылсын:
"210-1. "Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарына арналған бюджеттен қаржыландыру" 233 қосалқы шотында республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiнен республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi алған қаржыландыру көрсетiледi.
Осы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. карточкаларында (292-н. кiтабында) жүргiзiледi.".
82. 213-тармақтың екiншi азатжолындағы "204 "Сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" деген сөздер "099 "Сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша шығыстарға арналған ашық лимиттер" деген сөздермен ауыстырылсын.
83. 214-тармақ "Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар" 24 шоты "Сыртқы заемдар" 249 қосалқы шотымен толықтырылсын.
84. 217-тармақта:
1) қосалқы шоттың атауындағы "Банктiң" деген сөз алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы төртiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Бұдан басқа, бұл шотта шағын және орта бизнес субьектiлерiн несиелендiру үшiн жергiлiктi бюджеттерден жергiлiктi атқарушы органдарға берiлетiн сомалар көрсетiледi, берiлген кредиттердiң сомалары 248 қосалқы шотының кредитi және "Шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiруге алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 175 қосалқы шотының дебетi бойынша есепке алынады. Қаражаттар берiлген қарыз ақшаларды өтеуге түскен кезде 175 қосалқы шот кредиттеледi және 100 қосалқы шот дебеттеледi, бiр мезгiлде 148 қосалқы шоттың дебетi және 100 қосалқы шоттың кредитi бойынша екiншi жазба жасалады.";
3) төртiншi азатжол бесiншi азатжол деп саналсын, осы азатжолдағы "оларға көрсетiлген", "мен банктердiң" деген сөздер алып тасталсын.
85. Мынадай мазмұндағы 217-1-тармақпен толықтырылсын:
"217-1. "Сыртқы заемдар" 249 қосалқы шотында қайтарымдық негiзде Заем туралы келiсiмге сәйкес жобаларды қаржыландыру үшiн алынған заемдардың сомалары есепке алынады. Алынған заемдардың сомалары 249 қосалқы шотының кредитi және "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шот" 113 қосалқы шотының дебетi бойынша көрсетiледi.

При наступлении срока погашения займа, выделенного для финансирования соответствующего проекта, производится запись по дебету субсчета 249 "Внешние займы" и кредиту субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" на сумму погашения займа на основании платежного поручения или других документов, подтверждающих перечисление ее в доход государственного бюджета.
Аналитический учет по субсчету 249 ведется на многографных карточках ф.283 по видам займов и банкам-донорам, предоставившим их.".
86. В пункте 224:
1) в абзаце первом слова ", а также реализация научно- исследовательских работ по договорам" исключить;
2) субсчет "282 "Реализация научно-исследовательских работ по договорам" исключить.
87. Пункт 227 исключить.
88. В пункте 228:
1) в наименовании субсчета 400 "Доходы по специальным средствам" слова "по специальным средствам" заменить словами "от реализации платных услуг";
2) субсчет 402 "Доходы от производственной деятельности профессионально-технических школ" исключить.
89. Пункт 229 изложить в следующей редакции:
"На субсчете 400 "Доходы от реализации платных услуг" учитываются доходы, получаемые от оказания платных услуг, от реализации продукции, от выполнения работ или осуществления иной деятельности, которые в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан остаются в распоряжении государственных учреждений и могут расходоваться на определенные цели помимо выделенных ассигнований по бюджету.
К средствам от реализации платных услуг относятся поступления от платных услуг государственных учреждений в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министерства финансов Республики Казахстан.
Доходы от реализации платных услуг могут поступать путем безналичных расчетов, а также вноситься в кассу государственных учреждений или филиалов (отделений) банков для последующего зачисления на счета для средств от платных услуг.
Прием наличных денег в кассу государственных учреждений производится по приходным кассовым ордерам или квитанциям, оформленным в установленном порядке.
Принимать доходы от реализации платных услуг может также лицо, на которое возложено это приказом по государственному учреждению. В этом случае прием наличных денег производится по квитанциям ф.10. Принятые деньги должны не позднее трех банковских дней со дня их приема сдаваться на счет для средств от платных услуг. Расходование этих средств без предварительной сдачи их на счет для средств от платных услуг не допускается.

Тиiстi жобаны қаржыландыру үшiн бөлiнген заемдарды өтеу мерзiмi жеткен кезде төлем тапсырысының және оның мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне аударылғандығын растайтын басқа да құжаттардың негiзiнде заемды өтеу сомасына "Сыртқы заемдар" 249 қосалқы шотының дебетi және "Сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" 204 қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
249 қосалқы шот бойынша талдама есеп заемдардың және оларды ұсынған донор-банктердiң түрлерi бойынша 283-н. көп бағанды карточкаларында жүргiзiледi.".
86. 224-тармақта:
1) бiрiншi азатжолдағы ", сондай-ақ келiсiм-шарт бойынша ғылыми- зерттеу жұмыстарын сату" деген сөздер алып тасталсын;
2) "282 "Келiсiм-шарт бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын сату" қосалқы шоты алып тасталсын.
87. 227-тармақ алып тасталсын.
88. 228-тармақта:
1) "Арнаулы қаржылар бойынша кiрiстер" 400 қосалқы шотының атауындағы "Арнаулы қаржылар бойынша" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түскен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) "Кәсiби-техникалық мектептердiң өндiрiстiк қызметiнен түскен кiрiстер" 402 қосалқы шоты алып тасталсын.
89. 229-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түскен кiрiстер" 400 қосалқы шотында" ақылы қызмет көрсетуден, өнiмдердi сатудан, жұмыстарды орындаудан немесе Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалатын өзге қызметтердi жүзеге асырудан алынатын кiрiстер есепке алынады және бюджет бойынша бөлiнген қаражаттардан басқа белгiлi бiр мақсаттарға арналып жұмсалуы мүмкiн.
Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түскен қаражаттарға Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi бұйрығымен бекiтiлген тiзбеге сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң ақылы қызмет көрсетуiнен түскен түсiмдер жатады.
Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн кiрiстер қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы түсуi, сондай-ақ ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шоттарға кейiнiрек есептеу үшiн мемлекеттiк мекемелердiң кассасына немесе банктердiң филиалдарына (бөлiмшелерiне) енгiзiлуi мүмкiн.
Қолма-қол ақшаларды мемлекеттiк мекемелердiң кассасына қабылдау кассалық кiрiс ордерi немесе белгiленген тәртiпте ресiмделген квитанциялар бойынша жүргiзiледi.
Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн кiрiстердi сол сияқты бұл мемлекеттiк мекеме бойынша бұйрықпен жүктелген тұлға қабылдай алады. Мұндай жағдайда қолма-қол ақшаларды қабылдау квитанциялары 10-н. бойынша жүргiзiледi. Қабылданған ақшалар оларды қабылдау күнiнен бастап үш банктiк күннен кешiктiрiлмей ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа тапсырылуы керек. Бұл қаражаттарды оларды ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа алдын-ала тапсырмай жұмсауға рұқсат етiлмейдi.

В кредит субсчета 400 записываются суммы поступивших доходов от оказания платных услуг, при этом дебетуются соответствующие субсчета счета 17 или субсчета 111, 120.
Кроме того, в кредит субсчета 400 записываются суммы поступивших доходов от деятельности учебно-производственных мастерских и средства от производственной практики учащихся, при этом дебетуется субсчет 280 или 153.
В подсобных хозяйствах, где не применяются субсчета 080, 081 в кредит субсчета 400 записывается стоимость изготовленных изделий и продукции, при этом дебетуются субсчета 03, 031.
В дебет субсчета 400 записываются:
расходы, произведенные в течение года, по средствам, полученным от реализации услуг (с кредита субсчета 211);
суммы, перечисленные в доход бюджета (с кредита субсчета 111);
суммы безнадежных долгов и недостач, принятых за счет государственного учреждения, при этом кредитуются соответствующие субсчета материалов и расчетов.
Учет операций по начислению доходов ведется в накопительной ведомости ф.409 (мемориальный ордер 14).
Аналитический учет доходов ведется по каждому виду средств от реализации услуг в книге ф.297-б, а в централизованных бухгалтериях учет ведется и по каждому обслуживаемому государственному учреждению. Учет доходов может осуществляться на многографных карточках ф.283.".
90. Пункт 230 исключить.
91. В пункте 233:
в названии забалансового счета 12 "Обязательные взносы в
накопительные пенсионные фонды" после слова "обязательные" дополнить
словом "пенсионные",
в тексте абзаца по данному счету слово "перечисленных" заменить
словом "начисленных".
92. В приложении № 2 "Корреспонденция субсчетов по основным
бухгалтерским операциям":
1) в пункте 23 в графе "по дебету" субсчет 082 исключить;
2) пункты 24, 25, 59, 79, 85, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 147,
148, 151, 152, 159, 167 исключить;
3) ввести пункт 35-1 следующего содержания:
"Оприходование безвозмездно полученных материалов", по дебету
"060-067, 069", по кредиту "140, 230";
4) в пункте 50:
слова "и по выполнению научно-исследовательских и конструкторских
работ по хоздоговорам" исключить;
цифры "-082" заменить на ", 081";
5) в пункте 51:
содержание операции изложить в следующей редакции:
"Выдача со склада материалов на производство продукции";
цифры "-082" заменить на ", 081";
цифры "044" исключить;

400 қосалқы шоттың кредитiне ақылы қызмет көрсетуден түсетiн кiрiстердiң сомалары жазылады, бұл ретте 17 шотының тиiстi қосалқы шоттары немесе 111, 120-қосалқы шоттары дебеттеледi.
Бұдан басқа, 400 қосалқы шоттың кредитiне оқу-өндiрiстiк шеберханалардың қызметiнен түскен кiрiстердiң сомалары мен оқушылардың өндiрiстiк практикасынан түскен қаражаттар жазылады, бұл орайда 280 немесе 153 қосалқы шот дебеттеледi.
080, 081 қосалқы шоттар қолданылмайтын қосалқы шаруашылықтарда 400 қосалқы шоттың кредитiне дайындалған бұйымдар мен өнiмдердiң құны жазылады, бұл орайда 03, 031 қосалқы шоттар дебеттеледi.
400 қосалқы шоттың дебетiне:
қызмет көрсетудi сатудан алынған қаражаттар бойынша жыл iшiнде жұмсалған шығыстар (211 қосалқы шоттың кредитiнен);
бюджет кiрiсiне аударылған сомалар (111 қосалқы шоттың кредитiнен);
мемлекеттiк мекеменiң есебiнен қабылданған үмiтсiз борыштар мен жетiспеушiлiктердiң сомалары жазылады, бұл ретте материалдар мен есеп айырысулардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.
Кiрiстердi есептеу жөнiндегi операциялардың есебi жинақтаушы ведомоста 409-н. (14 мемориалдық ордер) жүргiзiледi.
Кiрiстердiң талдама есебi қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттардың әрбiр түрi бойынша 297-б-н. кiтабында жүргiзiледi, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда есеп әрбiр қызмет етiлетiн мемлекеттiк мекеме бойынша жүргiзiледi. Кiрiстердiң есебi көп бағанды карточкаларда 283-н. жүзеге асырылуы мүмкiн.".
90. 230-тармақ алып тасталсын.
91. 233-тармақта:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi жарналар" 12 баланстан
тысқары шоттың атауындағы "мiндеттi" деген сөзден кейiн "зейнетақы" деген
сөзбен толықтырылсын;
осы шот бойынша азатжолдың мәтiнiндегi "аударылған" деген сөз
"есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын.
92. "Негiзгi бухгалтерлiк операциялар бойынша қосалқы шоттардың
хабарламасы" N 2-қосымшадағы:
1) 23-тармақта "дебет бойынша" бағанындағы 082 қосалқы шот алып
тасталсын;
2) 24, 25, 59, 79, 85, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 147, 148, 151, 152,
159, 167-тармақтар алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 35-1-тармақ енгiзiлсiн: "Өтеусiз алынған
материалдарды кiрiске алу", дебет бойынша "060-067, 069", кредит бойынша
140, 230";
4) 50-тармақта:
"және келiсiм-шарт бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық
жұмыстарды орындау жөнiндегi";
"-082" деген сандар ", 081" деген сандармен ауыстырылсын;
5) 51-тармақта:
операциялардың мазмұны мынадай редакцияда жазылсын: "Өнiмдердi
өндiруге арналған материалдарды қоймадан беру";
"-082" деген сандар ", 081" деген сандармен ауыстырылсын;
"044" деген сандар алып тасталсын;

6) в пункте 52:
цифры "044" исключить;
цифры "-082" заменить на ", 081";
7) в пунктах 53, 54 и 56:
цифры "-082" заменить на ", 081";
8) в пункте 54 слова "взносов на государственное социальное страхование" заменить словами "сбора на социальное обеспечение";
9) в пункте 61.1 в графе "по кредиту" цифры "239" заменить на "249";
10) ввести пункт 61-3 со строками следующего содержания:
"Поступление финансирования за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ по соответствующему разрешению на бюджетный счет:
администратора республиканских бюджетных программ", в графе по дебету "092", по кредиту "233",
"подведомственных учреждений", в графе по дебету "092", по кредиту "141";
11) в пункте 75 слова "на внебюджетный счет сумм по поручениям" заменить словами "спонсорской и благотворительной помощи";
13) в пункте 77 слова "на в небюджетный счет сумм по поручениям" заменить словами "спонсорской и благотворительной помощи";
14) в пункте 81 и 82 слова "с внебюджетного счета сумм по поручениям" заменить словами "с текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи";
15) в пункте 83 содержание операции изложить в следующей редакции: "Поступление сумм от реализации изделий и продукции на текущий счет для средств от платных услуг";
16) в пункте 84 слова "внебюджетный счет по специальным средствам" заменить словами "текущий счет для средств от платных услуг";
17) в пункте 87 слова "специальных средств" заменить словами "средств от платных услуг";
18) в пункте 88 слова "внебюджетный счет по специальным средствам" заменить словами "текущий счет для средств от платных услуг";
19) в пункте 89 слова "и внебюджетных средств" заменить словами "средств и сумм, поступивших на текущий счет для средств от платных услуг, текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи и депозитный счет";
20) ввести пункт 100-1 следующего содержания:
"Списание заключительными оборотами произведенных расходов в подведомственных государственных учреждениях за счет лимитов, выделенных другому государственному учреждению-администратору республиканских бюджетных программ", в графе по дебету-"141", в графе по кредиту-"201";

6) 52-тармақта:
"044" деген сандар алып тасталсын;
"-082" деген сандар ", 081" деген сандармен ауыстырылсын;
7) 53, 54 және 56-тармақтарда:
"-082" деген сандар ", 081" деген сандармен ауыстырылсын;
8) 54-тармақтағы "мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға жарналар" деген сөздер "әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алым" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 61.1-тармақта "кредит бойынша" деген бағанындағы "239" деген сандар "249" деген сандармен ауыстырылсын;
10) мынадай мазмұндағы жолдармен 61-3-тармақ енгiзiлсiн:
"Мыналардың:
"республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң", дебет бойынша бағанда "092", кредит бойынша бағанда "233",
"ведомстволық бағынысты мекемелердiң", дебет бойынша бағанда "092", кредит бойынша бағанда "141" бюджеттiк шотына тиiстi рұқсат бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен қаржыландырудың түсуі;
11) 75-тармақтағы "Тапсырыстар бойынша бюджеттен тыс шоттарға" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 76-тармақтағы "Тапсырыстарды орындауға" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 77-тармақтағы "тапсырыс бойынша сомалардың бюджеттен тыс шоттарға" деген сөздер "демеушiлiк және қайырымдылық көмекке" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 81 және 82-тармақтардағы "Тапсырмалар бойынша сомаларды бюджеттен тыс шоттан" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық комекке арналған ағымдағы шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 83-тармақтағы операциялардың мазмұны мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттарға бұйымдар мен өнiмдердi сатудан сомалардың түсуi";
16) 84-тармақтағы "арнайы қаржы бойынша бюджеттен тыс шоттарға" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 87-тармақтағы "Арнайы қаражаттар" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 88-тармақтағы "арнайы қаражаттар бойынша бюджеттен тыс шоттарға" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 89-тармақтағы "және бюджеттен тыс қаражаттардың" деген сөздер "қаражаттардың және ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шотқа, демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шотқа және депозиттiк шотқа түскен сомалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) мынадай мазмұндағы 100-1-тармақ енгiзiлсiн:
"Екiншi мемлекеттiк мекеме-республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен ведомстволық бағыныстағы мекемелерде жұмсалған шығыстардың қорытынды айналымдарымен есептен шығару", дебет бойынша бағанда - "141", кредит бойынша бағанда - "201";

21) ввести пункты 102-1, 102-2 и 102-3 следующего содержания:
"102-1. Расчеты по передаче незаконченных объектов строительства (зданий и сооружений) из ведения одного государственного учреждения в ведение другого (с передачей планов капитального строительства, финансирования и проектно-сметной документации), в графе по дебету- "231", по кредиту-"150".
Одновременно производится вторая запись, в графе по дебету-"150",
по кредиту-"203".
102-2. Принятие незаконченных объектов строительства с баланса
одного государственного учреждения на баланс другого по передаточному
акту, в графе по дебету-"150", по кредиту-"231".
102-3. Затраты по переданным незаконченным объектам строительства,
принятые на баланс государственного учреждения, в графе по
дебету-"203", по кредиту-"150";
22) в пункте 106:
слова "на внебюджетные счета учебных заведений" заменить словами
"на счет для средств от платных услуг";
цифры "112" заменить цифрами "111";
23) в пункте 107 по кредиту цифры "402" исключить;
24) в пункте 115 слова "взносов в Фонд обязательного медицинского
страхования" заменить словами "социального налога";
25) в пункте 116 слова "средств Фонду обязательного медицинского
страхования" заменить словами "социального налога";
26) в пункте 120 цифры "082" исключить;
27) в пункте 122 цифры "044" исключить;
28) в пункте 124 слова "Фонда государственного социального
страхования" заменить словами "сбора на социальное обеспечение";
29) в пункте 125 слова "взносов в Фонд государственного
социального страхования" заменить словами "сбора на социальное
обеспечение";
30) в пункте 126 слова "Фонду государственного социального
страхования сумм взносов" заменить словами "сбора на социальное
обеспечение";
31) в пункте 127 слова "Фонда государственного социального
страхования" заменить словами "сбора на социальное обеспечение";
32) в пункте 135:
слова "на внебюджетный счет по внебюджетным средствам" заменить
словами "на счет для средств от платных услуг, счет для спонсорской и
благотворительной помощи";
цифры "112" заменить цифрами "110, 111";
33) в пункте 139 в графе по кредиту дополнить цифру "092";
34) в пункте 140 слово "плановых" заменить словом "авансовых";

21) мынадай мазмұндағы 102-1, 102-2 және 102-3-тармақтар енгiзiлсiн:
"102-1. Аяқталмаған құрылыс объектiлерiн (үйлердi және ғимараттарды) бiр мемлекеттiк мекеменiң иелiгiнен екiншi мекеменiң иелiгiне беру (күрделi құрылыс жоспарларын, қаржыландыруды және жобалық-сметалық құжаттарды бере отырып) жөнiндегi есеп айырысулар, дебет бойынша бағанда - "231", кредит бойынша бағанда - "150".
Бiр мезгiлде дебет бойынша бағанда - "150", кредит бойынша бағанда - "203" екiншi жазба жүргiзiледi.
102-2. Аяқталмаған құрылыс объектілерiн беру актiсi бойынша бiр мемлекеттiк мекеменiң балансынан екiншiсiнiң балансына қабылдау дебет бойынша - "150", кредитi бойынша - "231" бағанда.
102-3. Мемлекеттiк мекеменiң балансына қабылданған берiлген аяқталмаған құрылыс объектілерi бойынша шығындар дебет бойынша - "203", кредит бойынша - "150" бағанда;
22) 106-тармақта:
"оқу орындарының бюджеттен тыс шоттарына" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
"112" деген сандар "111" деген сандармен ауыстырылсын;
23) 107-тармақтағы кредит бойынша "402" деген сандар алып тасталсын;
24) 115-тармақтағы "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына жарналарды" деген сөздер "Әлеуметтiк салықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 116-тармақтағы "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына қаражаттарды" деген сөздер "Әлеуметтiк салықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 120-тармақтағы "082" деген сандар алып тасталсын;
27) 122-тармақтағы "044" деген сандар алып тасталсын;
28) 124-тармақтағы "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының" деген сөздер "Әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 125-тармақтағы "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына жарналар"
деген сөздер "Әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымды" деген сөздермен
ауыстырылсын;
30) 126-тармақтағы "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына
жарналарды" деген сөздер "Әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымды" деген
сөздермен ауыстырылсын;
31) 127-тармақтағы "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының" деген
сөздер "Әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алым" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 135-тармақта:
"бюджеттен тыс қаржылар бойынша қаражаттардың бюджеттен тыс шоттарға"
деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа,
демеушілік және қайырымдылық көмекке арналған шотқа" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"112" деген сандар "110, 111" деген сандармен ауыстырылсын;
33) 139-тармақтағы кредит бойынша бағанда "092" деген санмен
толықтырылсын;
34) 140-тармақтағы "жоспарлы" деген сөз "аванстық" деген сөзбен
ауыстырылсын;

35) в пунктах 149, 150 цифры "198/2" заменить цифрой "198";
36) в пунктах 152.1, 152.2 цифры "198/1, 199" исключить;
37) пункт 154 в содержании операции после предлога "на" дополнить словами "государственное обязательное личное страхование военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, а также";
38) пункт 155 в содержании операции после предлогов "и на" дополнить словами "государственное обязательное личное страхование военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, а также";
39) ввести пункт 161-1 следующего содержания:
"Списание заключительными оборотами произведенных расходов администратором республиканских бюджетных программ за счет лимитов, выделенных другому администратору республиканских бюджетных программ", в графе по дебету - субсчет "233", в графе по кредиту-"201";
40) в пункте 162.1 в графе "Номера субсчетов по кредиту" субсчет 204 заменить субсчетом 099;
41) в пункте 171 слова "с внебюджетного счета по специальным средствам" заменить словами "со счета для средств от платных услуг";
42) дополнить пунктом 171-1 следующего содержания:
"171-1 Получение внешнего займа для финансирования проекта в соответствии с Соглашением на возвратной основе, по дебету "113", по кредиту "249";
43) в пункте 175 слова "с внебюджетного счета по специальным средствам" заменить словами "с текущего счета для средств от платных услуг";
44) в пункте 176 слова "за счет сметы по специальным средствам" заменить словами "за счет сметы доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг".
93. В приложении № 3 "Мемориальные ордера - накопительные ведомости":
1) в форме 405 "Мемориальный ордер 5":
в строке "Начислено пособий по временной нетрудоспособности" дополнить словами ", по беременности и родам";
после строки "Начислено пособий по временной нетрудоспособности" ввести строки следующего содержания:
"Начислено обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды", в графе "Дебет субсчета" ввести номер субсчета: "200", в графе "Кредит субсчета" ввести номер субсчета: "180",
" " ", в графе "Дебет субсчета" ввести номер субсчета: "211", в графе "Кредит субсчета" ввести номер субсчета: "180";

35) 149, 150-тармақтардағы "198/2" деген сандар "198" деген сандармен
ауыстырылсын;
36) 152.1, 152.2-тармақтардағы деген сандар "198/1, 199" деген
сандар алып тасталсын;
37) 154-тармақ операциялардың мазмұнындағы "Мемлекеттiк қызметшiлердi" деген сөздiң алдынан "Әскери қызметшiлердi және құқық корғау органдарының қызметкерлерiн мемлекеттiк мiндеттi дербес сақтандыру, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 155-тармақтың операциялардың мазмұнындағы "және" деген сөзден кейiн "әскери қызметшiлердi және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн мемлекеттiк мiндеттi дербес сақтандыру, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
39) мынадай мазмұндағы 161-1-тармақ енгiзiлсiн:
"Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң есебiнен республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi жұмсаған шығыстарын қорытынды айналымдармен есептен шығару" "233" қосалқы шоттың дебетi бойынша бағанда, "201" қосалқы шоттың кредитi бойынша бағанда;
40) 162.1-тармақтың "Кредит бойынша қосалқы шоттардың нөмiрлерi" бағанындағы 204 қосалқы шот 099 қосалқы шотпен ауыстырылсын;
41) 171-тармақтағы "арнайы қаражаттар бойынша бюджеттен тыс шоттардан" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шоттан";
42) мынадай мазмұндағы 171-1-тармақпен толықтырылсын:
"171-1 Жобаны Келiсiмге сәйкес қайтарымдық негiзде қаржыландыруға арналған сыртқы заемды алу "113" дебет бойынша, "249" кредит бойынша";
43) 175-тармақтағы "арнайы қаражаттар бойынша бюджеттен тыс шоттардан" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 176-тармақтағы "арнаулы қаражаттары бойынша сметаның есебiнен" деген сөздер "ақылы қызмет көрсетуден алынатын қаражаттар бойынша кiрiстер мен шығыстар сметаларының есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын.
93. "Мемориалдық ордерлер-жинақтаушы ведомостар" N 3 қосымшасында:
1) "5 мемориалдық ордер" 405-нысанында:
"Уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөнiнде жәрдемақы есептелді" деген жолда "жарамсыздығы жөнiнде" деген сөздерден кейiн ", жүктi болуы және бала туу жөнiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
"Уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөнiнде жәрдемақы есептелдi" деген жолдан кейiн мынадай мазмұндағы жолдар енгiзiлсiн:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары есептелдi", "Қосалқы шоттың дебетi" бағанына қосалқы шоттың: "200" нөмiрi енгiзiлсiн, "Қосалқы шоттың кредитi" бағанына қосалқы шоттың: "180" нөмiрi енгiзiлсiн;
" " ", "Қосалқы шоттың дебетi" бағанына қосалқы шоттың: "211" нөмiрi енгiзiлсiн, "Қосалқы шоттың кредитi" бағанына қосалқы шоттың: "180" нөмiрi енгiзiлсiн;

"Удержано с дохода каждого физического лица начисленных обязательных пенсионных взносов", в графе "Дебет субсчета" ввести номер субсчета: "180", в графе "Кредит субсчета" ввести номер субсчета: "198";
строки "взносов в Государственный центр по выплате пенсий", "Начислено обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд", "Начислено взносов в Фонд обязательного медицинского страхования", "Начислено взносов в Фонд содействия занятости" исключить,
в графе "Дебет субсчета" соответственно по этим строкам исключить номера субсчетов "200, 211, 200, 211, 200, 211, 200, 211",
в графе "Кредит субсчета" соответственно по этим строкам исключить
следующие номера субсчетов: "198/1, 198/1, 198/2, 198/2, 159, 159, 199,
199";
ввести строки следующего содержания:
"Исчислено социального налога", в графе "Дебет счета" "200, 211", в
графе "Кредит счета" "159",
Исчислено сбора на социальное обеспечение", в графе "Дебет счета"
"200, 211", в графе "Кредит счета" "171";
на оборотной стороне формы 405:
в графе 1 слова "Виды спецсредств" заменить словами "Виды средств
от реализации платных услуг";
наименование графы 25 заменить словами "Исчислено сбора на социальное
обеспечение";
наименование графы 26 заменить словами "Исчислено социального
налога";
наименование графы 27, 28 исключить;
2) в форме 408 в названии мемориального ордера слово "плановых"
заменить словом "авансовых";
3) в форме 409 "Мемориальный ордер 14" в названии мемориального
ордера
слова "по специальным средствам" заменить словами "от реализации платных
услуг".

"Есептелген зейнетақы жарналарының әрбiр жеке тұлғаның табысынан ұсталғаны", "Қосалқы шоттың дебетi" бағанына қосалқы шоттың: "180" нөмiрi енгiзiлсiн, "Қосалқы шоттың кредитi" бағанына қосалқы шоттың: "198" нөмiрi енгiзiлсiн;
"Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi Мем. Орт. жарналар", "Жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналары есептелдi", "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына жарналар есептелдi", "Жұмыспен қамту қорына жарналар есептелдi" деген сөздер алып тасталсын;
"Қосалқы шоттың дебетi" бағанында бұл жолдар бойынша тиiсiнше "200, 211, 200, 211, 200, 211, 200, 211" қосалқы шоттарының нөмiрлерi алып тасталсын;
"Қосалқы шоттың кредитi" бағанында бұл жолдар бойынша тиiсiнше "198/1, 198/1, 198/2, 198/2, 159, 159, 199, 199" қосалқы шоттарының нөмiрлерi алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолдар енгiзiлсiн:
"Әлеуметтiк салық есептелдi", "Қосалқы шоттың дебетi" бағанына "200, 211", "Қосалқы шоттың кредитi" бағанына "159";
"Әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алым есептелдi", "Қосалқы шоттың дебетi" бағанына "200, 211", "Қосалқы шоттың кредитi" бағанына "171";
405-нысанның артқы бетiне:
1-бағандағы "Арнайы қаражаттардың түрлері" деген сөздер "Ақылы қызмет
көрсетуді сатудан түсетін қаражаттардың түрлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-бағанның атауы "Әлеуметтік қамсыздандыруға арналған алым есептелді"
деген сөздермен ауыстырылсын;
26-бағанның атауы "Әлеуметтік салық есептелді" деген сөздермен
ауыстырылсын;
27, 28-бағандардың атаулары алып тасталсын;
2) 408-нысанда мемориалдық ордердің атауындағы "жоспарлы" деген сөз
"аванстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 409-нысанда "14 мемориалдық ордер" мемориалдық ордердің атауындағы
"Арнаулы табыстар бойынша" деген сөздер "Ақылы қызмет көрсетуді сатудан
түсетін" деген сөздермен ауыстырылсын.
Оқығандар:
Умбетова А.М.
Нарбаев Е.А.