О наблюдателях иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенных лицах кандидатов в депутаты, а также представителях средств массовой информации на выборах 1999 года в Парламент и маслихаты Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 19 июля 1999 г. N 17/218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.07.99г. за N 854. Утратило силу - постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 27 июня 2007 года N 91/183
Извлечение из постановления Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан от 27 июня 2007 года N 91/183
В соответствии со статьей 12 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу некоторые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан согласно приложению.
...
Перечень утративших силу постановлений
Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
1. Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 19 июля 1999 года N 17/218 "О наблюдателях иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенных лицах кандидатов в депутаты, а также представителях средств массовой информации на выборах 1999 года в Парламент и маслихаты Республики Казахстан" (зарегистрировано в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов 26 июля 1999 года за N 854).
...
______________________________________________________
В соответствии со статьями 40, 42 и 43 Конституционного закона "О выборах в Республике Казахстан"  Z952464_  Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о наблюдателях иностранных
государств и международных организаций на выборах в Республике Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение о наблюдателях от общественных
объединений, доверенных лицах кандидатов в депутаты, а также
представителях средств массовой информации на выборах в Республике
Казахстан.
3. Настоящее постановление вступает в силу с момента его
регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Секретарь
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 19 июля 1999 г. N 17/218
Положение
о наблюдателях иностранных государств и
международных организаций на выборах 1999 года
в Парламент и маслихаты Республики Казахстан
Настоящее Положение разработано в соответствии с Руководством ОБСЕ/БДИПЧ по наблюдению за выборами.
Наблюдатели иностранных государств и международных организаций направляются для того, чтобы сделать выводы о ходе избирательного процесса. Наблюдение помогает защищать права человека, связанные с выборами от нарушений, делает выборы честными и справедливыми. Количество наблюдателей определяется стороной, приславшей их, и не согласовывается с Правительством Республики Казахстан.

1999 жылғы Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттарының сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер байқаушылары, депутаттыққа кандидаттардың сенім білдірген адамдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 19 шілдедегі N 17/218 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 854. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2007 жылғы 27 маусымдағы N 91/183 қаулысымен.
------------Қаулыдан үзінді------------------
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңның 12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сай Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
2. ....
3. ....
Төраға
Хатшы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. "1999 жылғы Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттарының сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер байқаушылары, депутаттыққа кандидаттардың сенім білдірген адамдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 19 шілдедегі N 17/218 қаулысы (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізіліміне 1999 жылғы 26 шілдеде тіркелген, тіркеу N 854).
2. ....
3. ....
4. ....
5. ....
6. ....
----------------------------------------------
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы"  Z952464_  Конституциялық заңның 40, 42 және 43-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы  қаулы етеді :
1. Қоса тiркелiп отырған Қазақстан Республикасындағы сайлауда шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушылары туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қоса тiркелiп отырған Қазақстан Республикасындағы сайлауда қоғамдық бiрлестiктер өкiлдерi, депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерi туралы Ереже бекiтiлсiн.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi тiркеген сәттен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
төрайымы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
1999 жылғы 19 шілдедегі
N 17/218 қаулысымен
бекітілген
1999 жылғы Қазақстан Республикасы Парламентiнің және     мәслихаттарының сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық
ұйымдардың байқаушылары туралы
Ереже
Осы Ереже Еуропадағы қауiпсiздiк және ынтымақтастық жөнiндегi ұйымның Демократиялық институттар және адам құқығы жөнiндегi бюросының (ОБСЕ/БДИПЧ) сайлауды бақылауға Басшылығына сәйкес дайындалды.
Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушылары сайлау процестерiнің барысы туралы қорытындылар жасау үшiн жiберiледi.
Бақылау сайлауға байланысты адам құқығын қорғауға, оны бұзушылыққа жол бермеуге көмектесiп, сайлауды адал және әдiлеттi өткiзуге мүмкiндiк туғызады.
Байқаушылардың санын оларды жiберген тараптар анықтайды және ол Қазақстан Республикасының Yкiметiмен келiсiлмейдi.

1. Порядок аккредитации наблюдателей иностранных государств и
международных организаций
1. Наблюдатели аккредитуются при Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан. Для аккредитации иностранные государства и международные организации направляют в Министерство иностранных дел Республики Казахстан список наблюдателей с указанием фамилии, имени, места работы наблюдателя, а также город предположительного пребывания в Республике Казахстан для удобства выдачи удостоверений наблюдателя.
2. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан по представлению Министерства иностранных дел Республики Казахстан принимает на своем заседании решение об аккредитации наблюдателей иностранных государств и международных организаций.
3. Лица, не являющиеся наблюдателями международных организаций и иностранных государств - их правительственных органов, парламентов, неправительственных организаций, при Центральной избирательной комиссии не аккредитуются.
4. Срок полномочий наблюдателей устанавливается Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан.
5. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан выдает наблюдателям удостоверение установленного образца, являющееся основанием для их деятельности в период проведения избирательной кампании.
2. Полномочия наблюдателей иностранных государств
и международных организаций
6. При приезде на избирательный участок или пункт для голосования
наблюдатели должны предъявить свое удостоверение, выданное Центральной
избирательной комиссией Республики Казахстан, председателю избирательной
комиссии.
7. Наблюдатели имеют право:
1) присутствовать при открытии участков и пунктов для голосования
на каждом участке, пункте;
2) находиться на избирательных участках, пунктах для голосования
в день выборов;
3) наблюдать за ходом подсчета голосов на избирательном участке,
пункте для голосования;
4) сопровождать переносные избирательные урны;
5) получать информацию о процессе выборов;
6) в уведомительном порядке посещать регионы страны;
7) делать публичные заявления;
8) встречаться с представителями всех партий и людьми по своему
усмотрению.
8. Наблюдатели не вправе:
1) использовать свой статус для действий, не связанных с
наблюдением за ходом выборов;
2) выражать предубеждения или предпочтения по отношению к властям,
партиям, кандидатам или к процедуре выборов;
3) вмешиваться в избирательный процесс и в подсчет голосов;
4) иметь на (при) себе символику, цвета или наклейки,
принадлежащие каким-либо кандидатам или партиям.
9. Наблюдатели должны соблюдать государственные законы Республики
Казахстан и правила, установленные избирательными комиссиями.

1. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың
байқаушыларын тiркеудiң тәртiбi туралы
1. Байқаушылар Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының жанында тiркеледi.
Тiркеу үшiн шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушыларының тегi, аты, жұмыс орны және байқаушыларға куәлiк беруге ыңғайлы болуы үшiн Қазақстан Республикасының қай қаласында болатындығы туралы болжамын көрсетiп Қазақстан Республикасының Сыртқы Істер министрлiгiне байқаушылар тiзiмiн жiбередi.
2. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы өз мәжiлiсiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнің ұсынысы бойынша тиiстi шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушыларын тiркеу жөнiнде шешiм қабылдайды.
3. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушылары болып табылмайтын адамдар-олардың үкiметтiк органдары, парламенттерi, үкiметтiк емес ұйымдары Орталық сайлау комиссиясында тiркелмейдi.
4. Байқаушылардың өкiлеттiк мерзiмiн Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы белгiлейдi.
5. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы байқаушыларға олардың сайлау науқанын өткiзу кезiндегi қызметiне негiз болып табылатын белгiленген улгiдегi куәлiктер бередi.
2. Шет мемлекеттер мен халықаралық
ұйымдар байқаушыларының өкiлеттiктерi
6. Байқаушылар тиiстi сайлау учаскесi мен пунктiне келгенде сайлау комиссиясының төрағасына Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы берген өзiнің куәлiгiн көрсетуi қажет.
7. Байқаушылар:
1) әрбiр учаскеде, пунктте дауыс беруге арналған учаскелер мен пункттердiң ашылуына қатысуға;
2) сайлау күнi сайлау учаскелерiнде дауыс беруге арналған пункттерiнде болуға;
3) сайлау учаскелерiнде, дауыс беруге арналған пункттерде дауыстарды санау барысын бақылауға;
4) алып жүретiн сайлау жәшiктерiне iлесiп жүруге;
5) сайлау процессi туралы ақпарат алуға;
6) алдын-ала ескерте отырып елдің аумақтарында болуға;
7) көпшiлiкке өз пiкiрiн ашық жария ету;
8) өз қалауы бойынша адамдармен, саяси партиялар өкiлдерiмен кездесуге құқылы.
8. Байқаушылар:
1) өз статусын сайлауды бақылаудан басқа жағдайға пайдаланбауға;
2) билiк, партиялар, кандидаттар жөнiнде немесе сайлау процедуралары туралы артықшылық көзқарас бiлдiруге немесе басқаша иландыруға;
3) сайлау процестерiне және дауыс санауға араласпауға;
4) қандай бiр партияларға немесе кандидаттарға қатысы бар белгiлердi, киiмдер немесе таңбаларды алып жүрмеуге мiндеттi.
9. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк заңдарын, сайлау комиссиялары белгiлеген Ережелердi орындауға мiндеттi.

10. Наблюдатели должны основывать все свои заключения на хорошо
документированных, действительных и поддающихся проверке фактах.
11. Наблюдатели должны избегать всяких личных или преждевременных
комментариев о своих наблюдениях представителям прессы или другим
заинтересованным лицам.
3. Обеспечение деятельности наблюдателей иностранных
государств и международных организаций
12. Наблюдатели во время пребывания на территории Республики
Казахстан находятся под государственным покровительством (защитой)
Республики Казахстан.
13. Финансовое и организационное обеспечение деятельности
наблюдателей производится за счет средств сторон, направивших
наблюдателей.
14. В период выполнения наблюдателями своих функций
соответствующие избирательные комиссии и Министерство иностранных дел
Республики Казахстан оказывают им необходимое содействие.
4. Ответственность наблюдателей иностранных
государств и международных организаций
15. В соответствии со статьями 40, 42 и 43 Конституционного
закона "О выборах в Республике Казахстан"   Z952464_   вмешательство
наблюдателей в работу избирательных комиссий не допускается.
16. В случае нарушения наблюдателями законодательства Республики
Казахстан или общепризнанных норм международного права, Центральная
избирательная комиссия Республики Казахстан вправе отозвать их
аккредитацию.
Утверждено
постановлением Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 19 июля 1999 г. N 17/218
Положение
о наблюдателях от общественных объединений, доверенных
лицах, а также представителях средств массовой информации
на выборах 1999 года в Парламент и маслихаты
Республики Казахстан
1. Порядок аккредитации наблюдателей
от общественных объединений
1. Наблюдатели общественных объединений аккредитуются при территориальных и окружных избирательных комиссиях по представлению республиканских и территориальных органов общественных объединений.
2. Решения об аккредитации наблюдателей общественных объединений принимаются на заседаниях соответствующих территориальных и окружных избирательных комиссий.
3. Срок полномочий наблюдателей устанавливается соответствующими территориальными и окружными избирательными комиссиями.
4. При аккредитации соответствующие территориальные и окружные избирательные комиссии выдают представителям общественных объединений удостоверение установленного образца.
2. Полномочия наблюдателей от общественных
объединений и доверенных лиц
5. На каждом избирательном участке, пункте для голосования могут присутствовать только по одному наблюдателю от каждого общественного объединения и по одному доверенному лицу от каждого баллотирующегося кандидата.

10. Байқаушылар өздерiнiң барлық тұжырымдарын жақсы құжатталған, нақты және тексеруге келетiн фактiлермен негiздеуi тиiс.
11. Байқаушылар өздерiнiң бақылаулары жөнiнде баспасөз өкiлдерiне немесе басқа ынта білдiрушiлерге күнi бұрын пiкiр бiлдiрудiң алдын алуы керек.
3. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушыларының қызметiн қамтамасыз ету
12. Байқаушылар Қазақстан Республикасының аумағында болған уақытта Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қорғауында болады.
13. Байқаушылардың қызметiн ұйымдастыру және қаржылық қамтамасыз ету оларды жiберген тараптар есебiнен болады.
14. Байқаушылардың өз функцияларын орындау барысында оларға тиiстi сайлау комиссиялары және Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi қажеттi көмек көрсетедi.
4. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушыларының жауапкершiлiгi
15. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы"   Z952464_   Конституциялық заңның 40, 42 және 43-баптарына сәйкес байқаушылардың сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берiлмейдi.
16. Байқаушылар Қазақстан Ресубликасының заңдарын немесе халықаралық құықтық нормаларын бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы олардың тiркеуiн керi қайтарып алу құқығына ие.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
1999 жылғы 19 шілдедегі
N 17/218 қаулысымен
бекітілген
1999 жылғы Қазақстан Республикасы Парламентiнің және
мәслихаттарының сайлауындағы қоғамдық бiрлестiктер байқаушылары, депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi туралы
Ереже
1. Қоғамдық бiрлестiктердің байқаушыларын тiркеу тәртiбi
1. Қоғамдық бiрлестiктердiң байқаушылары қоғамдық бiрлестiктердiң республикалық және аумақтық органдарының ұсынуы бойынша аумақтық және округтiк сайлау комиссияларының жанында тiркеледi.
2. Қоғамдық бiрлестiктердiң байқаушыларын тiркеу жөнiндегi шешiмдер тиiстi аумақтық және округтiк сайлау комиссияларының мәжiлiстерiнде қабылданады.
3. Байқаушылардың өкiлеттiк мерзiмiн тиiстi аумақтық және округтiк сайлау комиссиялары белгiлейдi.
4. Тиiстi аумақтық және округтiк сайлау комиссиялары тiркеген кезде қоғамдық бiрлестiктердің өкiлдерiне белгіленген үлгiдегi куәлiктер бередi.
2. Сенiм бiлдiрген адамдардың және қоғамдық
бiрлестiктер байқаушыларының өкiлеттiктерi
5. Әрбiр сайлау учаскесiнде, дауыс беруге арналған пунктте қоғамдық бiрлестiктердің әрқайсысынан тек бiр байқаушыдан және депутаттыққа түсiп отырған әр кандидаттың бiр ғана сенiм бiлдiрген адамы қатыса алады.

6. При приезде на избирательный участок, пункт для голосования наблюдатели и доверенные лица должны предъявить председателю избирательной комиссии свое удостоверение.
7. Наблюдатели и доверенные лица имеют право:
1) присутствовать при открытии участков, пунктов для голосования на каждом участке;
2) находиться на избирательных участках, пунктах для голосования в день выборов;
3) наблюдать за ходом подсчета голосов, а также за определением результатов голосования на избирательном участке, пункте для голосования;
4) сопровождать переносные избирательные урны;
5) сообщать председателю участковой избирательной комиссии участка, на котором они наблюдают за выборами, о фактах нарушения избирательного процесса;
6) в случае неустранения нарушений председателем участковой избирательной комиссии имеет право обратиться в вышестоящую избирательную комиссию, в суд или в органы прокуратуры.
8. Наблюдатели и доверенные лица обязаны:
1) иметь при себе удостоверение, выданное соответствующей
территориальной избирательной комиссией;
2) исполнять свои обязанности в ненавязчивой манере, не
вмешиваться в избирательный процесс, в процедуры в день выборов и
в подсчет голосов;
3) основывать все свои заключения на хорошо документированных,
действительных и поддающихся проверке фактах;
4) соблюдать правила, установленные избирательной комиссией участка.
3. Ответственность наблюдателей от общественных
организаций и доверенных лиц
9. В соответствии со статьями 40, 42 и 43 Конституционного закона
"О выборах в Республике Казахстан"   Z952464_   вмешательство наблюдателей
общественных объединений и доверенных лиц в работу избирательных
комиссий не допускается.
10. Соответствующие избирательные комиссии вправе отозвать
аккредитацию наблюдателей общественных объединений в случае нарушения
ими законодательства Республики Казахстан.
4. О представителях средств массовой информации,
освещающих ход подготовки и итоги выборов
11. Представителям средств массовой информации при наличии удостоверения и задания редакции гарантируется доступ на мероприятия, связанные с проведением выборов.
12. Журналисты, должностные лица редакций средств массовой информации, зарегистрированные кандидатами либо их доверенными лицами, не вправе участвовать в освещении выборов через средства массовой информации.

6. Байқаушылар және сенiм бiлдiрген адамдар тиiстi сайлау учаскесiне, дауыс беруге арналған пунктке келген кезде өз куәлiгiн учаскелiк сайлау комиссиясының төрағасына көрсетуi тиiс.
7. Байқаушылар мен сенiм білдiрген адамдар:
1) учаскелердің, дауыс беруге арналған пункттердiң ашылуына қатысуға;
2) сайлау күнi сайлау учаскесiнде, дауыс беруге арналған пункттерде болуға;
3) дауыстарды санаудың барысын, сондай-ақ сайлау учаскелерiнде, дауыс беруге арналған пункттерде дауыс берудің нәтижелерiн анықтауды бақылауға;
4) алып жүретiн сайлау жәшiктерiне iлесiп баруға;
5) өздерi бақылауға алған сайлау процестерiндегi бұрмалану фактiлерi туралы учаскедегi учаскелiк сайлау комиссиясының төрағасына хабарлап отыруға;
6) егер анықталған бұрмалаушылықтарды түзетуге учаскелiк сайлау комиссиясының төрағасы шара қолданбаған жағдайда, жоғары тұрған сайлау комиссиясына, сотқа, прокуратура органдарына шағымдануға хақылы.
8. Байқаушылар және сенiм бiлдiрген адамдар:
1) өзiмен бiрге тиiстi аумақтық сайлау комиссиялары берген куәлiктiң болуына;
2) өзiнің мiндеттерiн өзгеге қиындық түсiрмейтiндей етіп орындауға, сайлау күнi дауыстарды санауға, басқа сайлау процестерiне араласпауға;
3) өздерiнің барлық тұжырымдарын жақсы құжатталған, нақты және тексеруге болатын фактiлермен негiздеуге;
4) учаскелiк сайлау комиссиялары белгiлеген ережелердi орындауға мiндеттi.
3. Қоғамдық бiрлестiктердің байқаушылары мен
сенiм бiлдiрген адамдардың жауапкершілiгi
9. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы"   Z952464_  Конституциялық заңның 40, 42 және 43-баптарына сәйкес қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының және сенiм білдiрген адамдардың сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берiлмейдi.
10. Тиiстi сайлау комиссиялары қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының Қазақстан Республикасының заңдарын бұзған жағдайда оларды тiркеудi қайта шақырып алуға хақылы.
4. Сайлауға дайындық барысы мен оның қорытындыларын жазып, көрсететiн бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi туралы
11. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерi жеке куәлiгi мен  редакцияның тапсырмасы болған жағдайда сайлауды өткiзуге байланысты  шараларға қатыса алады.
12. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi-журналистер,  редакциялардың басшы қызметкерлерi депутаттыққа кандидат болып тiркелсе немесе олардың сенiм бiлдiрген адамдары болса, онда олардың сайлауды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жазып, көрсетуiне тыйым салынады.