Об утверждении Правил ежедневной электронной отчетности банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 14 октября 1999 года N 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.10.99г. N 939. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 136 (V032323)
В целях обеспечения оперативного контроля за состоянием пенсионных активов и на основании пункта 31 Положения  о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 года N 293, Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:
1. Утвердить Правила ежедневной электронной отчетности банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов (прилагаются).
2. Установить, что банки-кастодианы накопительных пенсионных фондов (включая Национальный Банк Республики Казахстан как банк-кастодиан ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд") должны начать предоставление ежедневной электронной отчетности в соответствии с вышеуказанными Правилами в тестовом режиме, начиная с 18 октября 1999 года.
3. Обязать банки-кастодианы накопительных пенсионных фондов (включая Национальный Банк Республики Казахстан как банк-кастодиан ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд") в срок до 1 декабря 1999 года модернизировать свои программно-технические комплексы в целях бесперебойного, полного и достоверного предоставления ежедневной электронной отчетности в соответствии с вышеуказанными Правилами.
4. Установить, что дата, с которой ежедневная электронная отчетность будет предоставляться в соответствии с вышеуказанными Правилами в режиме рабочей эксплуатации, будет определена отдельным постановлением Директората Национальной комиссии.
5. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его принятия.
6. Юридическому управлению центрального аппарата Национальной комиссии направить настоящее Постановление в Министерство юстиции Республики Казахстан в целях его регистрации.
7. Управлению анализа и стратегии - Службе Председателя центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее Постановление до сведения банков-кастодианов накопительных пенсионных фондов (включая Национальный Банк Республики Казахстан как банк-кастодиан ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"), ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" (с возложением на него обязанности по доведению настоящего Постановления до сведения его членов) и ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг".

Жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктерінің күнделікті электрондық есеп берушілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 1999 жылғы 14 қазандағы N 455 қаулы. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 136 қаулысымен.
Зейнетақы активтерінің жай-күйіне шұғыл бақылау жасауды қамтамасыз ету мақсатында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 04 наурыздағы N 293 қаулысымен  бекітілген Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиандық қызметті лицензиялау туралы ереженің 31-тармағының негізінде Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының (бұдан әрі "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты Қаулы етеді:
1. Жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктерінің күнделікті электрондық есеп берушілік қағидалары бекітілсін (қоса берілді).
2. Жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктерінің ("Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның кастодиан-банкі ретінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоса) күнделікті электрондық есеп берушілік беруді жоғарыда аталған Қағидаларға сәйкес тестік режимде 1999 жылғы 18 қазаннан бастау керектігі белгіленсін.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктері ("Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның кастодиан-банкі ретінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоса) жоғарыда аталған Қағидаларға сәйкес күнделікті электрондық есеп берушіліктің кідіріссіз, толық және анық берілуін қамтамасыз ету мақсатында 1999 жылғы 01 желтоқсанға дейінгі мерзімде өздерінің бағдарламалық-техникалық кешендерін жаңғыртуға міндеттелсін.
4. Жоғарыда аталған Қағидаларға сәйкес күнделікті электрондық есеп берушіліктің жұмыс бабында пайдалану режимінде берілетін күннің Ұлттық комиссия Директоратының жеке қаулысымен айқындалатындығы белгіленсін.
5. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күшіне енгізілетіндігі белгіленсін.
6. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Заң басқармасы осы Қаулыны тіркеу мақсатында Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберсін.
7. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметі - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны Жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктерінің ("Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның кастодиан-банкі ретінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоса), "Қазақстанның қор биржасы" ЖАҚ-ның (оған осы Қаулыны өз мүшелерінің назарына жеткізу жөніндегі міндетті жүктей отырып) және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" ЖАҚ-ның назарына жеткізсін.

8. Отделу пенсионной реформы Управления лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление до сведения компаний по управлению пенсионными активами, Министерства финансов Республики Казахстан и Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) совместно с Управлением анализа и стратегии - Службой Председателя центрального аппарата Национальной комиссии установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель
Национальной комиссии
Правила
ежедневной электронной отчетности банков-кастодианов
накопительных пенсионных фондов
Настоящие Правила разработаны на основании пункта 31 Положения о лицензировании кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 года N 293 , и определяют порядок предоставления банками-кастодианами накопительных пенсионных фондов ежедневной электронной отчетности о состоянии пенсионных активов.
Глава 1. Общие положения
1. Использованные в настоящих Правилах понятия означают следующее:
1) "Банк" - банк-кастодиан накопительного пенсионного фонда;
2) "Национальная комиссия" - Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам;
3) "Отчетность" - ежедневная электронная отчетность Банков о состоянии пенсионных активов в виде совокупности Типовых форм;
4) "Справочник" - электронная база данных, используемая Банками при заполнении Типовых форм;
5) "Типовые формы" - типовые формы ежедневной электронной отчетности Банков о состоянии пенсионных активов. Перечень Типовых форм и их содержание устанавливаются отдельными постановлениями Директората Национальной комиссии.
2. Отчетность за истекший рабочий день предоставляется Банками Национальной комиссии электронной почтой на следующий рабочий день, не позднее 15.00 алматинского времени.
В исключительных случаях, при невозможности передачи Отчетности электронной почтой, ее заполненные Типовые формы предоставляются Национальной комиссии на бумажном носителе. При этом каждая отдельная заполненная Типовая форма должна быть подписана первым руководителем (или руководящим работником Банка, курирующим его подразделение, которое осуществляет кастодиальное обслуживание накопительных пенсионных фондов) и главным бухгалтером Банка и заверена оттиском печати Банка. Предоставление заполненных Типовых форм на бумажном носителе не освобождает Банк от обязанности их последующей передачи электронной почтой.

8. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасының Зейнетақыны реформалау бөлімі:
1) осы Қаулыны зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің назарына жеткізсін;
2) Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметі - Талдау және стратегия басқармасымен бірлесе отырып осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясы Директоратының
1999 жылғы 14 қазандағы N 455
қаулысымен бекітілді
Жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктерінің
күнделікті электрондық есеп берушілік
Қағидалары
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 04 наурыздағы N 293 қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар рыногындағы кастодиандық қызметті лицензиялау туралы ереженің 31-тармағының негізінде әзірленді және жинақтаушы зейнетақы қорлары кастодиан-банктерінің зейнетақы активтерінің жай-күйі туралы күнделікті электрондық есеп берушілікті беру тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда қолданылған ұғымдар мыналарды білдіреді:
1) "Банк" - жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі;
2) "Ұлттық комиссия" -  Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық  комиссиясы;
3) "Есеп берушілік" - Банктердің Бірыңғай нысандардың жиынтығы түріндегі зейнетақы активтерінің жай-күйі туралы күнделікті электронды есеп берушілігі;
4) "Анықтамалық" - Бірыңғай нысандарды толтыру кезінде Банктер пайдаланатын мәліметтердің электрондық базасы;
5) "Бірыңғай нысандар" - Банктердің зейнетақы активтерінің жай-күйі туралы күнделікті электрондық есеп берушілігінің бірыңғай нысандары. Бірыңғай нысандардың тізбесі және олардың мазмұны Ұлттық комиссия Директоратының жеке қаулысымен белгіленеді.
2. Банктер өткен күннің есеп берушілігін келесі күні Алматы уақыты бойынша 15.00 сағаттан кешіктірмей Ұлттық комиссияға электрондық поштамен береді.
Айрықша жағдайларда, Есеп берушілікті электрондық поштамен беру мүмкіндігі болмаған кезде оның толтырылған Бірыңғай нысандары Ұлттық комиссияға қағаз таратқышпен беріледі. Бұл ретте әрбір жеке толтырылған Бірыңғай нысанда бірінші басшы (немесе Банктің оның жинақтаушы зейнетақы қорларына кастодиандық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшесіне жетекшілік жасайтын басшы қызметкері) және Банктің бас бухгалтері қол қоюы және Банк мөрінің таңбасымен расталуы керек. Толтырылған Бірыңғай нысандарды қағаз таратқышпен беру оларды кейіннен электрондық поштамен беру міндетінен Банкті босатпайды.

3. Национальная комиссия обеспечивает Банки:
1) адресами электронной почты, по которым должна передаваться Отчетность;
2) Справочниками;
3) отдельными видами единого для всех Банков специального программного обеспечения, используемого при заполнении Типовых форм и отправке Отчетности, и соответствующей технической документацией;
4) указаниями и методическими рекомендациями по заполнению Типовых форм и отправке Отчетности.
4. Национальная комиссия обеспечивает конфиденциальность информации, которая содержится в полученной от Банков Отчетности. В этих целях Председатель Национальной комиссии ограничивает своим приказом круг работников центрального аппарата Национальной комиссии, которые имеют доступ к содержащейся в Отчетности и результатах ее обработки информации, составляющей банковскую, служебную или коммерческую тайну Банков.
Глава 2. Порядок заполнения типовых форм
и отправки отчетности
5. Для доступа к Справочникам и передачи Отчетности Банк должен получить в Национальной комиссии имя пользователя (имена пользователей) и пароль (пароли), которые могут быть изменены в любое время по письменному заявлению Банка, подписанному первым руководителем (или руководящим работником Банка, курирующим его подразделение, которое осуществляет кастодиальное обслуживание накопительных пенсионных фондов) и главным бухгалтером Банка и заверенному оттиском печати Банка.
6. Перед заполнением Типовых форм Банк производит обновление Справочников.
7. После обновления Справочников Банк заполняет Типовые формы согласно полученным от Национальной комиссии указаниям и методическим рекомендациям. При этом:
1) Типовые формы заполняются в разрезе каждого отдельного накопительного пенсионного фонда;
2) поля Типовых форм со ссылкой на Справочники заполняются только теми сведениями, которые получены из Справочников;
3) каждое отдельное движение пенсионных активов должно отражаться в отдельной строке Типовой формы.
8. По окончании заполнения Типовых форм они проверяются на отсутствие ошибок с использованием собственного программного обеспечения Банка и/или специального программного обеспечения, полученного от Национальной комиссии.
9. При отсутствии ошибок в Типовых формах Отчетность передается в Национальную комиссию.
10. В случае последующего (после передачи Отчетности в Национальную комиссию) выявления ошибок в Типовых формах Банк обязан незамедлительно предоставить Национальной комиссии объяснительное письмо за подписью первого руководителя Банка или руководящего работника Банка, курирующего его подразделение, которое осуществляет кастодиальное обслуживание накопительных пенсионных фондов, и передать Национальной комиссии исправленную Отчетность.
Председатель
Национальной комиссии

3. Ұлттық комиссия Банктерді:
1) Есеп берушілік берілетін электрондық поштаның мекен-жайларымен;
2) Анықтамалықтармен;
3) Бірыңғай нысандарды толтыру және Есеп берушілікті жөнелту кезінде қолданылатын және техникалық құжаттамаларға сәйкес келетін барлық Банктерге бірыңғай арнаулы бағдарламалық қамтамасыз етудің жекелеген түрлерімен;
4) Бірыңғай нысандарды толтыру және Есеп берушілікті жөнелту жөніндегі нұсқаулармен және әдістемелік ұсыныстамалармен қамтамасыз етеді.
4. Ұлттық комиссия Банктерден алынған Есеп берушіліктің мазмұнындағы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етеді. Осы мақсаттарда Ұлттық комиссияның Төрағасы өзінің бұйрығымен Ұлттық комиссия орталық аппаратының Есеп берушіліктің және оны өңдеу нәтижелерінің мазмұнындағы Банктердің банктік, қызметтік және коммерциялық құпияларын құрайтын ақпаратқа рұқсат етілетін қызметкерлер шеңберін шектейді.
2-тарау. Бірыңғай нысандарды толтырудың және есеп
берушілікті жөнелтудің тәртібі
5. Анықтамалықтарға және Есеп берушілікті беруге рұқсат алу үшін Банк Ұлттық комиссиядан Банктің бірінші басшысы (немесе Банктің оның жинақтаушы зейнетақы қорларына кастодиандық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшесіне жетекшілік жасайтын басшы қызметкері) және Банктің бас бухгалтері қол қойған және Банк мөрінің таңбасымен расталған Банктің жазбаша өтініші бойынша кез-келген уақытта өзгеруі мүмкін пайдаланушының аты (пайдаланушылардың аттарын) және паролін (паролдерін) алуы керек.
6. Бірыңғай нысандарды толтырар алдында Банк Анықтамалықтарды жаңалауды жүргізеді.
7. Анықтамалықтарды жаңалағаннан кейін Банк Ұлттық комиссиядан алынған нұсқауларға және әдістемелік ұсыныстамаларға сәйкес Бірыңғай нысандарды толтырады. Бұл ретте:
1) Бірыңғай нысандар әрбір жеке жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша жеке-жеке толтырылады;
2) Бірыңғай нысандардың жолдары Анықтамалықтарға сілтеме жасала отырып тек қана Анықтамалықтардан алынған мәліметтермен толтырылады;
3) зейнетақы активтерінің әрбір жеке қозғалысы Бірыңғай нысанның жеке жолында көрсетілуі керек.
8. Бірыңғай нысандарды толтыру аяқталғаннан кейін олар Банктің өз бағдарламалық қамтамасыз етуді және\немесе Ұлттық комиссиядан алынған арнаулы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып қателердің жоқтығына тексеріледі.
9. Бірыңғай нысандарда қателер жоқ болған кезде Есеп берушілік Ұлттық комиссияға беріледі.
10. Кейіннен (Есеп берушілік Ұлттық комиссияға берілгеннен кейін) Бірыңғай нысандарда қателер табылған жағдайда Банк жедел түрде Ұлттық комиссияға жинақтаушы зейнетақы қорларына кастодиандық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын Банктің бірінші басшысы немесе Банктің оның жинақтаушы зейнетақы қорларына кастодиандық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшесіне жетекшілік жасайтын басшы қызметкерлері қол қойған түсіндірме хатты беруге және түзетілген Есеп берушілікті Ұлттық комиссияға беруге міндетті.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы