О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам борьбы с терроризмом
Закон Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года № 295.
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. В
K970167_
Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997
г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211;
1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21,
ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54):
1) в пункте 2 статьи 15 на государственном языке слово "террорлык"
заменить словом "террористiк";
2) в статье 164:
в части первой:
слово "ста" заменить словами "одной тысячи";
слова "одного месяца" заменить словами "десяти месяцев";
слова "тот же срок" заменить словами "срок до пяти лет";
в части второй:
слова "ста до трехсот" заменить словами "пятисот до трех тысяч";
слова "одного до трех месяцев" заменить словами "пяти месяцев до
одного года";
слова "тот же срок" заменить словами "срок от двух до шести лет";
3) статью 167 изложить в следующей редакции:
"Статья 167. Посягательство на жизнь Президента Республики Казахстан
Посягательство на жизнь Президента Республики Казахстан, совершенное
в целях прекращения его государственной деятельности либо из мести за
такую деятельность, —
наказывается лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет
либо смертной казнью, или пожизненным лишением свободы.";
4) в статье 170:
в части первой слова "трех лет" заменить словами "пяти лет";
в части второй слова "пяти лет" заменить словами "семи лет";
5) статью 233 изложить в следующей редакции:
"Статья 233. Терроризм
1. Совершение взрыва, поджога или иных действий, создающих опасность
гибели людей, причинения значительного имущественного ущерба либо
наступления иных общественно опасных последствий, если эти действия
совершены в целях нарушения общественной безопасности, устрашения
населения либо оказания воздействия на принятие решений государственными
органами Республики Казахстан, иностранным государством или международной
организацией, а также угроза совершения указанных действий в тех же
целях -
наказываются лишением свободы на срок от четырех до десяти лет.
2. Те же деяния, совершенные:
а) неоднократно;
б) с применением огнестрельного оружия, —
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей
статьи, если они:
а) соединены с применением или угрозой применения оружия массового поражения, радиоактивных материалов и совершением или угрозой совершения массовых отравлений, распространения эпидемий или эпизоотий, а равно иных действий, способных повлечь массовую гибель людей;
б) повлекли по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, —
наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет.

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне терроризмге қарсы күрес мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2002 жылғы 19 ақпан N 295-ІІ
Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен
толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі
K970167_
Қазақстан Республикасының
Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997
ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999
ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N
8, 53, 54-құжаттар):
1) 15-баптың 2-тармағындағы "террорлық" деген сөз "террористік" деген
сөзбен ауыстырылсын;
2) 164-бапта:
бірінші бөлікте:
"жүз" деген сөз "бір мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір айға" деген сөздер "он айға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"дәл сол мерзімге" деген сөздер "бес жылға дейінгі мерзімге" деген
сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"жүзден үш жүз" деген сөздер "бес жүзден үш мың" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"бір айдан үш айға" деген сөздер "бес айдан бір жылға" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"дәл сол мерзімге" деген сөздер "екі жылдан алты жылға дейінгі
мерзімге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 167-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"167-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің өміріне
қастандық жасау
Қазақстан Республикасы Президентінің өміріне оның мемлекеттік
қызметін тоқтату не осындай қызметі үшін кек алу мақсатында қастандық
жасау, -
он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға не өлім жазасына немесе өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
4) 170-бапта:
бірінші бөліктегі "үш жылға" деген сөздер "бес жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "бес жылға" деген сөздер "жеті жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 233-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"233-бап. Терроризм
1. Жарылыс жасау, өрт қою немесе адамдардың қаза болуы, елеулі мүліктік зиян келтіру не қоғамға қауіпті өзге де зардаптардың туындау қаупін төндіретін өзге де іс-әрекеттер жасау, егер осы іс-әрекеттер қоғамдық қауіпсіздікті бұзу, халықты үрейлендіру не Қазақстан Республикасы
мемлекеттік органдарының, шет мемлекеттің немесе халықаралық ұйымның шешім
қабылдауына ықпал ету мақсатында жасалса, сондай-ақ аталған іс-әрекеттерді
дәл сол мақсатта жасаймын деп қорқыту, -
төрт жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға
жазаланады.
2. Нақ сол әрекет:
а) бірнеше рет;
б) атыс қаруын қолдана отырып жасалса, -
жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға
жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттер,
егер олар:
а) жаппай қырып-жоятын қаруды, радиоактивті материалдарды қолдануға немесе қолданамын деп қорқытуға және жаппай уландыруды, эпидемия мен эпизоотияны таратуды, сондай-ақ адамдарды жаппай қырып-жоюға әкеп соғуы ықтимал өзге де іс-әрекеттерді жасауға немесе жасаймын деп қорқытуға ұштасса;
б) абайсызда адам өліміне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соқса, -
он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

4. Посягательство на жизнь человека, совершенное в целях нарушения общественной безопасности, устрашения населения либо оказания воздействия на принятие решений государственными органами Республики Казахстан, иностранным государством или международной организацией, а равно посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля, совершенное в тех же целях, а также в целях прекращения его государственной или иной политической деятельности либо из мести за такую деятельность, —
наказывается лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет либо смертной казнью, или пожизненным лишением свободы.
Примечание. Лицо, участвующее в подготовке акта терроризма, освобождается от уголовной ответственности, если оно своевременным предупреждением государственных органов или иным способом способствовало предотвращению акта терроризма и если в его действиях не содержится состава иного преступления.";
6) дополнить статьями 233-1, 233-2 следующего содержания:
"Статья 233-1. Пропаганда терроризма или публичные призывы к
совершению акта терроризма
1. Пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма, а равно распространение материалов указанного содержания —
наказываются лишением свободы на срок до пяти лет.
2. Те же деяния, совершенные лицом с использованием своего служебного положения либо руководителем общественного объединения либо с использованием средств массовой информации, —
наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет.
Статья 233-2. Создание, руководство террористической группой и
участие в ее деятельности
1. Создание группы для совершения преступлений, преследующих террористические цели (террористической группы), а равно руководство ею —
наказываются лишением свободы на срок от восьми до пятнадцати лет с конфискацией имущества или без таковой.
2. Участие в деятельности террористической группы или в совершаемых ею актах терроризма —
наказывается лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет с конфискацией имущества или без таковой.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения либо руководителем общественного объединения, —
наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества или без таковой.";
7) часть первую статьи 242 изложить в следующей редакции:
"Заведомо ложное сообщение о готовящемся акте терроризма — ";
8) статью 247 изложить в следующей редакции:
"Статья 247. Незаконное обращение с радиоактивными материалами

4. Қоғамдық қауіпсіздікті бұзу, халықты үрейлендіру не Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, шет мемлекеттiң немесе халықаралық ұйымның шешiмдер қабылдауына ықпал ету мақсатында адамның өмiріне қастандық жасау, сондай-ақ дәл сол мақсатта, оның мемлекеттiк немесе өзге де саяси қызметін тоқтату не осындай қызметi үшiн кек алу мақсатында мемлекет немесе қоғам қайраткерiнiң өмiрiне қастандық жасау, -
он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға не өлім жазасына немесе өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту. Терроризм актісін дайындауға қатысқан адам, егер ол мемлекеттік органдарды дер кезінде ескертуімен немесе басқа жолмен терроризм актісінің жүзеге асырылуын болдырмауға жәрдемдессе және егер оның іс-әрекетінде өзге қылмыс құрамы болмаса, қылмыстық жауапкершіліктен босатылады.";
6) мынадай мазмұндағы 233-1, 233-2-баптармен толықтырылсын:
"233-1-бап. Терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін
жасауға жария түрде шақыру
1. Терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақыру, сондай-ақ көрсетілген мазмұндағы материалдарды тарату, -
бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адам өзінің қызметтік жағдайын пайдаланып не қоғамдық бірлестіктің басшысы бола отырып не бұқаралық ақпарат құралдарын пайдаланып жасаған нақ сол әрекеттер, -
үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
233-2-бап. Террористік топ құру, оған басшылық ету және
оның қызметіне қатысу
1. Террористік мақсатты көздейтін қылмыстарды жасау үшін топ құру (террористік топ), сондай-ақ оған басшылық ету, -
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз сегіз жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Террористік топтың қызметіне немесе ол жасаған терроризм актілеріне қатысу, -
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз алты жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Адам өзінің қызметтік жағдайын пайдаланып не қоғамдық бірлестіктің
басшысы бола отырып жасаған, осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде
көзделген әрекеттер, -
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге
бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
7) 242-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дайындалып жатқан терроризм актісі туралы көрінеу жалған хабарлау,
-";
8) 247-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"247-бап. Радиоактивті материалдармен заңсыз жұмыс істеу

1. Незаконные приобретение, хранение, транспортировка, использование,
разрушение или захоронение радиоактивных материалов —
наказываются ограничением свободы на срок до двух лет либо лишением
свободы на срок до трех лет.
2. Незаконный сбыт радиоактивных материалов, а равно незаконные
приобретение, хранение, транспортировка радиоактивных материалов с целью
сбыта —
наказываются лишением свободы на срок от двух до шести лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей
статьи, повлекшие по неосторожности смерть человека или иные тяжкие
последствия, —
наказываются лишением свободы на срок от трех до десяти лет.".
2. В
Z970206_
Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от
13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., №
23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141;
2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст.
281):
в статье 192:
в части первой:
после цифры "233," дополнить цифрами "233-1, 233-2,";
цифры "242-244" заменить цифрами "243, 244";
в части второй:
цифру "164," исключить;
после цифры "241," дополнить цифрой "242,";
слова "250 (частями второй и третьей)," исключить;
слова "259 (частями второй, третьей и четвертой)" заменить словами
"259 (частью второй)";
цифры "307, 308" заменить словами "307 (частью первой), 308 (частью
первой)";
цифру "311" заменить словами "311 (частями первой и второй)";
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьями 164, 250 (частями второй и третьей), 259 (частями третьей и четвертой), 307 (частями второй и третьей), 308 (частями второй и третьей), 311 (частями третьей и четвертой) K970167_ Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органом внутренних дел или национальной безопасности, возбудившим уголовное дело.".
3. В Закон Республики Казахстан Z944000_ "Об оперативно-розыскной деятельности" от 15 сентября 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 13-14, ст. 199; 1995 г., № 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 275; 1998 г., № 24, ст. 436; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245):

1. Радиоактивті материалдарды заңсыз иемденіп алу, сақтау,
тасымалдау, пайдалану, бүлдіру немесе көму, -
екі жылға дейінгі мерзімге бостандығын шектеуге, не үш жылға дейінгі
мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Радиоактивті материалдарды заңсыз өткізу, сондай-ақ өткізу
мақсатымен радиоактивті материалдарды заңсыз иемденіп алу, сақтау,
тасымалдау, -
екі жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға
жазаланады.
3. Абайсызда кісі өліміне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп
соққан, осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттер,
-
үш жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға
жазаланады.".
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс
жүргізу кодексіне
Z970206_
(Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы,
1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4,
66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N
17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат):
192-бапта:
бірінші бөлікте:
"233," деген цифрдан кейін "233-1, 233-2," деген цифрлармен
толықтырылсын;
"242-244" деген цифрлар "243, 244" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
", 164" деген цифр алып тасталсын;
"241," деген цифрдан кейін "242," деген цифрмен толықтырылсын;
"250-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздер алып
тасталсын;
"259-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздер "259-бабында (екінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"307, 308-бабында (бірінші бөлігінде)" деген сөздер "307-бабында (бірінші бөлігінде), 308-бабында (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"311" деген цифр "311 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-бөлікпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің K970167_ 164-бабында, 250-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 259-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде), 307-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 308-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 311-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде) көзделген қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша алдын ала тергеуді қылмыстық іс қозғалған ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдары жүргізеді.".
3. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Z944000_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат):

1) пункт 2 статьи 11 дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"— поиск устройств незаконного снятия информации;";
2) пункт 5 статьи 12 после слова "организаций" дополнить словами ", а также терроризма";
3) в пункте 7 статьи 12 на государственном языке слово "террорлык" заменить словом "террористiк".
4. В Закон Республики Казахстан Z990416_ "О борьбе с терроризмом" от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 649):
1) в заголовке и по всему тексту Закона на государственном языке слова "терроршылдыкка", "терроршылдык", "терроршылдыкты", "терроршылдыктын", "терроршылдыктан", "террорлык", "террорлыкка", "терроршыларды", "терроршы", "терроршылардын", "терроршылармен", "терроршымен", "терроршыны", "терроршыларга", "терроршыга" заменить соответственно словами "терроризмге", "терроризм", "терроризмдi", "терроризмнiн", "терроризмнен", "террористiк", "террористикке", "террористердi", "террорист", "террористердiн", "террористермен", "террористпен", "террористi", "террористерге", "террористке";
2) в статье 1:
подпункты 1), 3), 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) терроризм — противоправное уголовно наказуемое деяние или угроза его совершения в отношении физических лиц или организаций в целях подрыва общественной безопасности, устрашения населения, оказания воздействия на принятие государственными органами Республики Казахстан, иностранными государствами и международными организациями решений либо с целью прекращения деятельности государственных либо общественных деятелей, или из мести за такую деятельность;
3) международная террористическая деятельность — террористическая деятельность, осуществляемая:
террористом или террористической организацией на территории более чем одного государства или наносящая ущерб интересам более чем одного государства;
гражданами одного государства в отношении граждан другого государства или на территории другого государства;
в случае, когда как террорист, так и жертва терроризма являются гражданами одного и того же государства или разных государств, но преступление совершено за пределами территорий этих государств;
4) террористическая акция — непосредственное совершение акта терроризма либо иных предусмотренных уголовным законодательством Республики Казахстан преступлений, преследующих террористические цели;
5) акт терроризма — совершение или угроза совершения взрыва, поджога или иных действий, создающих опасность гибели людей, причинения значительного имущественного ущерба либо наступления иных общественно опасных последствий, если эти действия совершены в целях нарушения общественной безопасности, устрашения населения либо оказания воздействия на принятие решений государственными органами Республики Казахстан, иностранными государствами или международными организациями, а также посягательство на жизнь человека, совершенное в тех же целях, а равно посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его государственной или иной политической деятельности либо из мести за такую деятельность;

1) 11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
"-ақпаратты заңсыз алып тастау қондырғыларын іздеу;";
2) 12-баптың 5-тармағындағы "қызметтерінің" деген сөзден кейін ", сондай-ақ терроризмнің" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 12-баптың 7-тармағындағы "террорлық" деген сөз "террористік" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. "Терроршылдыққа қарсы күрес туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Z990416_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 19, 649-құжат):
1) Заңның тақырыбында және бүкіл мәтінінде "терроршылдыққа", "терроршылдық", "терроршылдықты", "терроршылдықтың", "терроршылдықтан", "террорлық", "террорлыққа", "терроршыларды", "терроршы", "терроршылардың", "терроршылармен", "терроршымен", "терроршыны", "терроршыларға", "терроршыға" деген сөздер тиісінше "терроризмге", "терроризм", "терроризмді", "терроризмнің", "терроризмнен", "террористік", "террористікке", "террористерді", "террорист", "террористердің" "террористермен", "террористпен", "террористі", "террористерге", "террористке" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
1), 3), 4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) терроризм - қоғамдық қауіпсіздікті бұзу, халықты үрейлендіру, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, шет мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың шешім қабылдауына ықпал ету мақсатында не мемлекет, не қоғам қайраткерлерінің қызметін тоқтату немесе осындай қызметі үшін кек алу мақсатында жеке тұлғаларға немесе ұйымдарға қатысты құқыққа қарсы қылмыстық жазаға тартылатын әрекет немесе оны жасаймын деп қорқыту;
3) халықаралық террористiк iс-әрекет:
террорист немесе террористiк ұйым бiреуден көп мемлекеттiң аумағында немесе бiреуден көп мемлекет мүдделерiне зиян келтiретiн;
бiр мемлекеттiң азаматтары басқа мемлекеттiң азаматтарына қатысты немесе басқа мемлекеттiң аумағында;
террорист те және терроризмнiң құрбаны да бiр мемлекеттiң немесе әртүрлi мемлекеттiң азаматтары болып табылған, бiрақ қылмыс осы мемлекеттер аумағының шегiнен тыс жерлерде жасалған жағдайда жүзеге асыратын террористiк іс-әрекет;
4) террористiк акция - терроризм актiсiн не Қазақстан Республикасының қылмыстық заңдарында көзделген террористiк мақсаттарды қудалайтын өзге де қылмыстарды тiкелей жасау;
5) терроризм актiсi - жарылыс жасау, өрт қою немесе адамдардың қаза болуы, елеулi мүлiктiк зиян келтiру не қоғамға қауiптi зардаптар туындау қаупiн төндiретiн өзге де iс-әрекеттер жасау немесе жасаймын деп қорқыту, егер ондай iс-әрекеттер қоғамдық қауiпсiздiктi бұзу, халықты үрейлендiру не Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының, шет мемлекеттердiң немесе халықаралық ұйымдардың шешiм қабылдауына ықпал ету мақсатында жасалса, сондай-ақ адам өмiріне дәл сол мақсаттарда қастандық жасау, сол сияқты мемлекет немесе қоғам қайраткерінің өмiрiне оның мемлекеттiк немесе өзге де саяси қызметiн тоқтату не осындай қызметi үшiн кек алу мақсатында қастандық жасау;

6) террористическая организация — организация, созданная в целях осуществления террористической деятельности или признающая возможность использования в своей деятельности терроризма. Организация признается террористической, если хотя бы одно из ее структурных подразделений осуществляет террористическую деятельность с ведома одного из руководящих органов данной организации;";
в подпункте 8) после слов "обезвреживания террористов," дополнить словами "взрывных устройств,";
3) в статье 7:
пункт 1 после слов "подрыв национальной безопасности Республики Казахстан" дополнить словами ", а также попытки пересечения террористами государственной границы Республики Казахстан, незаконного перемещения через государственную границу оружия, взрывчатых, отравляющих, психотропных веществ, радиоактивных материалов и иных предметов, которые могут быть использованы для совершения террористических акций, ";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Министерство обороны Республики Казахстан участвует в обеспечении
безопасности воздушного, водного и наземного пространства, проведении
антитеррористических операций.";
4) в статье 21:
часть первую изложить в следующей редакции:
"По представлению Генерального прокурора Республики Казахстан в
соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории
Казахстана приостанавливается деятельность общественного объединения или
международной организации, осуществляющих террористическую деятельность.";
часть четвертую исключить.
Президент
Республики Казахстан

6) террористiк ұйым - террористiк іс-әрекеттi жүзеге асыру мақсатында құрылған немесе өзiнiң iс-әрекетiнде терроризмдi пайдалану мүмкіндігін мойындайтын ұйым. Ұйым, егер осы ұйымның басқарушы органдарының бiрiнiң келiсiмiмен оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң бiрi террористiк іс-әрекеттi жүзеге асыратын болса, террористік ұйым деп танылады;";
8) тармақшадағы "террористерді" деген сөзден кейін ", жарылғыш қондырғыларды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-бапта:
1-тармақта "террорлық іс-әрекетті" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ террористердің Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өту, қару-жарақты, жарылғыш, уландыратын, психотроптық заттарды, радиоактивті материалдарды және террористік акция жасау үшін пайдаланылуы мүмкін өзге де заттарды мемлекеттік шекара арқылы заңсыз өткізу әрекеттерін" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі әуе, су және жер
кеңістігінің қауіпсіздігін, терроризмге қарсы операциялар жүргізуді
қамтамасыз етуге қатысады.";
4) 21-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының ұсынуымен Қазақстанның аумағында террористік қызметті
жүзеге асырушы қоғамдық бірлестіктің немесе халықаралық ұйымның іс-әрекеті
тоқтатылады.";
төртінші бөлік алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.