О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании"
Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 597
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
в подпункте 4) слово "аттестация" заменить словами "государственная аттестация";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) аттестация педагогических работников - процедура, проводимая с целью определения соответствия уровня квалификации педагогического работника квалификационным требованиям;";
в подпункте 5) слова "и квалификации" исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) государственная именная стипендия - стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан и (или) Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) единое национальное тестирование - одна из форм итоговой государственной аттестации обучающихся старшей ступени в средних общеобразовательных учебных заведениях, совмещенная со вступительными экзаменами в средние профессиональные и высшие профессиональные организации образования;";
в подпункте 19) слова ", по результатам которой выдается документ об образовании (свидетельство, аттестат, удостоверение, диплом)" исключить;
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) именная стипендия - учреждаемая физическими или юридическими лицами стипендия для поощрения наиболее способных обучающихся, успешно осваивающих соответствующие образовательные программы, занимающихся научно-исследовательской работой, принимающих активное участие в общественной, культурной и спортивной жизни учебного заведения;";
подпункт 20-1) изложить в следующей редакции:
"20-1) квота приема - предельное количество выделяемых образовательных грантов и кредитов для приема в организации образования, дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование, граждан из числа инвалидов I, II групп, инвалидов с детства, детей-инвалидов, аульной (сельской) молодежи и лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, а также детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) комплексное тестирование - форма экзамена, проводимого одновременно по нескольким учебным дисциплинам с применением информационных технологий;";
в подпункте 22) слова "старшей ступени" исключить;

"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 09 шілдедегі N 597 Заңы
1-бап.  "Бiлiм туралы" 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
4) тармақшадағы "аттестаттау" деген сөз "мемлекеттiк аттестаттay" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) педагогикалық қызметкерлердi аттестаттау - педагогикалық қызметкердiң бiлiктiлiк деңгейiнiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн анықтау мақсатымен жүргiзiлетiн рәсiм;";
5) тармақшадағы "мен бiлiктiлiк" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттiк атаулы стипендия - Қазақстан Республикасының Президентi және (немесе) Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын стипендия;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) бiрыңғай ұлттық тестiлеу - кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарына қабылдау емтихандарымен бiрiктiрiлген жалпы орта бiлiм беретiн оқу орындарында жоғары сатыда бiлiм алушыларды қорытынды мемлекеттiк аттестаттау нысандарының бiрi;";
19) тармақшадағы ", нәтижелерi бойынша бiлiмi туралы құжат (куәлiк, аттестат, мамандық куәлiгi, диплом) берiлетiн" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) атаулы стипендия - тиiстi бiлiм беру бағдарламаларын ойдағыдай меңгерген, ғылыми-зерттеу жұмыстарымен шұғылданатын, оқу орнының қоғамдық, мәдени және спорттық өмiрiне белсене қатысатын неғұрлым қабiлеттi бiлiм алушыларды көтермелеу үшiн жеке немесе заңды тұлғалар тағайындайтын стипендия;";
20-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1) қабылдау квотасы - I, II топтағы мүгедектер, бала кезiнен мүгедектер, мүгедек балалар, ауыл (село) жастары арасынан шыққан азаматтар мен Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарды, сондай-ақ жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына қабылдау үшiн бөлiнетiн бiлiм беру гранттары мен кредиттерiнiң шектi саны;";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) кешендi тестiлеу - ақпараттық технологияларды қолдану арқылы бiрнеше оқу пәндерi бойынша бiр мезгiлде өткiзiлетiн емтихан нысаны;";
22) тармақшадағы "жоғары сатыдағы" деген сөздер алып тасталсын;

дополнить подпунктами 27-1), 28-1), 28-2) следующего содержания:
"27-1) образовательный мониторинг - систематическое наблюдение, анализ, оценка и прогноз состояния и динамики изменений результатов и условий осуществления образовательных процессов, контингента обучающихся, сети организаций образования;";
"28-1) промежуточная аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью оценки качества усвоения содержания части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения;
28-2) промежуточный государственный контроль - один из видов независимого от организаций образования контроля за качеством образования;";
в подпункте 39) слова "в полном объеме" заменить словами "в пределах, установленных настоящим Законом";
дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) штатный преподаватель - преподаватель, занимающий должность, предусмотренную штатным расписанием организации образования, и выполняющий на основании индивидуального трудового договора должностные обязанности;";
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) экстернат - одна из форм обучения, при которой обучающийся без регулярного посещения занятий самостоятельно изучает учебные дисциплины согласно образовательной программе;";
в подпункте 41-1) слова "среднее учебное заведение, работающее" заменить словами "организация образования, реализующая образовательные программы";
2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.";
3) в статье 4:
пункт 2 после слов "этих уровней" дополнить словами "(их ступеней)";
абзац третий части второй пункта 5 дополнить словами ", дети-инвалиды";
4) абзацы четвертый и шестой пункта 1 статьи 6 исключить;
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Организации образования
1. Организациями образования являются юридические лица, которые реализуют одну или несколько образовательных программ и (или) обеспечивают содержание и воспитание обучающихся, воспитанников.
Организации образования создаются физическими и юридическими лицами (учредителями) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Деятельность организаций образования регулируется Типовыми правилами деятельности организаций образования соответствующего типа, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан, и разработанными на их основе уставами.

мынадай мазмұндағы 27-1), 28-1), 28-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) бiлiм беру мониторингi - бiлiм беру процестерiн жүзеге асырудың нәтижелерi мен шарттарының, бiлiм алушылар контингентiнiң, бiлiм беру ұйымдары желiсiнiң жай-күйiн және өзгерiстер серпiнiн жүйелi түрде байқау, талдау, бағалау және болжау;";
"28-1) бiлiм алушыларды аралық аттестаттау - бiр оқу пәнiнiң оны бiтiргеннен кейiнгi бiр бөлiгiнiң немесе бүкiл көлемiнiң мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргiзiлетiн рәсiм;
28-2) аралық мемлекеттiк бақылау - бiлiм сапасын бiлiм беру ұйымдарына тәуелсiз бақылаудың бiр түрi;";
39) тармақшадағы "толық көлемiнде" деген сөздер "осы Заңда белгiленген шекте" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) штаттағы оқытушы - бiлiм беру ұйымының штат кестесiнде көзделген қызметтi атқаратын және жеке еңбек шартының негiзiнде лауазымдық мiндеттерiн орындайтын оқытушы;";
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"40) экстернат - бiлiм алушы сабаққа үнемi қатыспай-ақ бiлiм беру бағдарламасына сәйкес оқу пәндерiн өз бетiнше оқитын оқыту нысандарының бiрi;";
41-1) тармақшадағы "жұмыс iстейтiн орта оқу орны" деген сөздер "бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.";
3) 4-бапта:
2-тармақ "осы деңгейлердiң" деген сөздерден кейiн "(олардың сатыларының)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың екiншi бөлiгiнiң үшiншi абзацы ", мүгедек балалар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 6-баптың 1-тармағының төртiншi және алтыншы абзацтары алып тасталып, бесiншi абзацтағы "деңгейiне" деген сөз "қойылатын жалпы талаптардың жиынтығын айқындайтын бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға бiрдей стандарттары белгiленедi." деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Бiлiм беру ұйымдары
1. Бiр немесе бiрнеше бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын және (немесе) бiлiм алушылардың, тәрбиеленушiлердiң күтiмi мен тәрбие алуын қамтамасыз ететiн заңды тұлғалар бiлiм беру ұйымдары болып табылады.
Бiлiм беру ұйымдарын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар (құрылтайшылар) құрады.
Бiлiм беру ұйымдарының қызметi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тиiстi үлгiдегi Бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгiлiк ережелерiмен және солардың негiзiнде әзiрленген жарғылармен реттеледi.

2. Право на ведение образовательной деятельности возникает у организаций образования с момента получения лицензии и прекращается с момента отзыва или признания ее недействительной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Статус организации образования (тип, вид) определяется ее учредителями и отражается в ее уставе с учетом требований настоящего Закона, квалификационных требований при лицензировании образовательной деятельности. Типовых правил деятельности организаций образования соответствующего типа.
Подтверждение или изменение статуса организаций образования осуществляется по итогам государственной аттестации.
4. Организации образования могут быть:
1) государственными (учреждения образования и предприятия образования);
2) частными.
5. Организации образования подразделяются на:
1) дошкольные, внешкольные, специальные и организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
2) учебные заведения, реализующие образовательные программы среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального, послевузовского профессионального и дополнительного профессионального образования.
Номенклатура видов организаций образования утверждается центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
6. Отдельным государственным организациям образования, вносящим выдающийся вклад в воспитание, обучение, профессиональное становление личности, может быть предоставлен особый статус решением Правительства Республики Казахстан.
В отдельных случаях особый статус может быть предоставлен Президентом Республики Казахстан.";
6) в статье 12:
в пункте 1 слова "по специальностям" исключить;
первое предложение пункта 2 дополнить словами "с выдачей для них отдельных приложений к лицензии";
пункт 5 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) документ, подтверждающий наличие штатных преподавателей;
7) документы, подтверждающие наличие собственной       учебно-материальной базы.";
в пункте 8:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"снижение показателей ниже установленных квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании образовательной деятельности;";
часть третью дополнить абзацем следующего содержания:
"предоставление лицензиатом заведомо недостоверной информации при получении лицензии.";
7) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Общие требования к приему обучающихся и
воспитанников в организации образования
1. При приеме гражданина в организацию образования последняя обязана ознакомить его и (или) его родителей или иных законных представителей с уставом организации образования, лицензией на право ведения образовательной деятельности и другими документами, регламентирующими порядок приема и организацию учебно-воспитательного процесса.
Порядок приема устанавливается правилами приема в учебные заведения соответствующего типа.

2. Бiлiм беру ұйымының бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығы лицензия алған кезден бастап туындайды және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен ол қайтарып алынған немесе жарамсыз деп танылған сәттен бастап тоқтатылады.
3. Бiлiм беру ұйымының мәртебесiн (үлгiсiн, түрiн) оның құрылтайшылары айқындайды және осы Заңның талаптары, бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiндегi бiлiктiлiк талаптары, тиiстi үлгiдегi Бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгi ережелерi ескерiле отырып, оның жарғыларында көрсетiледi.
Бiлiм беру ұйымдарының мәртебесiн растау немесе өзгерту мемлекеттiк аттестаттау қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
4. Бiлiм беру ұйымдары:
1) мемлекеттiк (бiлiм беру мекемелерi және бiлiм беру кәсiпорындары);
2) жеке меншiк болуы мүмкiн.
5. Бiлiм беру ұйымдары:
1) мектепке дейiнгi, мектептен тыс, арнаулы және жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар;
2) жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, жоғары кәсiптiк, жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк және қосымша кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын оқу орындары болып бөлiнедi.
Бiлiм беру ұйымдары түрлерiнiң номенклатурасын Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы бекiтедi.
6. Жеке адамды тәрбиелеуде, оқытуда, кәсiби қалыптастыруда аса зор үлес қосқан жекелеген мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарына Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен ерекше мәртебе берiлуi мүмкiн.
Жекелеген жағдайларда ерекше мәртебенi Қазақстан Республикасының Президентi беруi мүмкiн.";
6) 12-бапта:
1-тармақтағы "мамандықтар бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы бiрiншi сөйлем "филиалдары" деген сөзден кейiн "олар үшiн лицензияға жеке қосымшалар берiле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) штаттағы оқытушылардың бар екенiн растайтын құжат;
7) дербес оқу-материалдық базасының бар екендiгiн растайтын құжаттар.";
8-тармақта:
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көрсеткiштердiң бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарымен белгiленгеннен төмендеп кетуi;";
үшiншi бөлiктiң төртiншi абзацындағы "негiз болып табылады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"лицензиаттың лицензия алу кезiнде көрiнеу дәйексiз ақпарат беруi негiз болып табылады.";
7) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Бiлiм беру ұйымдарына бiлiм алушылар мен
тәрбиеленушiлердi қабылдауға қойылатын
жалпы талаптар
1. Азаматты бiлiм беру ұйымына қабылдау кезiнде сол ұйым оны және (немесе) оның ата-анасын немесе өзге де заңды өкiлдерiн бiлiм беру ұйымының жарғысымен, бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына берiлген лицензиямен, қабылдау тәртiбiн және оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыруды регламенттейтiн басқа да құжаттармен таныстыруға мiндеттi.
Қабылдау тәртiбi тиiстi үлгiдегi оқу орындарына қабылдау ережелерiне сәйкес белгiленедi.

2. Порядок приема в организации образования на ступени начального общего, основного общего и среднего общего образования, обеспечивающий прием всех граждан, которые проживают на данной территории и имеют право на получение образования соответствующей ступени, а также в организации образования, дающие начальное профессиональное образование, устанавливается учредителем.
3. Прием граждан в организации образования для получения среднего профессионального, высшего профессионального образования осуществляется по заявлениям граждан на конкурсной основе. Условия конкурса должны гарантировать соблюдение прав граждан на образование и обеспечить зачисление граждан, наиболее способных и подготовленных к освоению образовательной программы соответствующего уровня.
Конкурс проводится:
1) на основе баллов сертификатов, выданных по результатам единого национального тестирования текущего года;
2) на основе баллов сертификатов, выданных по результатам вступительных экзаменов, проведенных в форме комплексного тестирования, для лиц, не относящихся к перечисленным в пункте 6 статьи 35 настоящего Закона.
При проведении конкурса на получение образовательных грантов (в случае отсутствия грантов - кредитов) преимущественное право имеют:
1) учащиеся, награжденные знаком "Алтын белгi";
2) победители международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степеней), республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степеней) последних трех лет, перечень которых определяется центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования, а также победители республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степеней) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования, по которому они являются победителями.
В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на получение образовательных грантов и кредитов преимущественное право имеют инвалиды I и II групп, инвалиды с детства, дети-инвалиды, которым согласно заключению медико-социальной экспертизы не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования, и граждане, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.
4. Прием граждан в высшие учебные заведения и научно-исследовательские организации для получения послевузовского профессионального образования осуществляется по заявлениям граждан на конкурсной основе в порядке, установленном центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.

2. Осы аумақта тұратын және тиiстi сатыда бiлiм алуға құқығы бар барлық азаматтардың қабылдануын қамтамасыз ететiн бастауыш жалпы, негiзгi жалпы және орта жалпы бiлiм беру сатыларындағы бiлiм беру ұйымдарына, сондай-ақ кәсiптiк бастауыш бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына қабылдаудың тәртiбiн құрылтайшы белгiлейдi.
3. Азаматтарды кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары бiлiм алу үшiн бiлiм беру ұйымдарына қабылдау азаматтардың өтiнiшi бойынша конкурстық негiзде жүзеге асырылады. Конкурстың шарттары азаматтардың бiлiм алу құқықтарын сақтауға кепiлдiк берiп, неғұрлым қабiлеттi және тиiстi деңгейдегi бiлiм беру бағдарламаларын меңгеруге дайындығы бар азаматтарды қабылдауды қамтамасыз етуге тиiс.
Конкурс:
1) ағымдағы жылғы бiрыңғай ұлттық тестiлеудiң нәтижелерi бойынша берiлген сертификаттар баллдарының негiзiнде;
2) осы Заңның 35-бабының 6-тармағында аталғандарға жатпайтын адамдар үшiн кешендi тестiлеу нысанында өткiзiлген түсу емтихандарының нәтижелерi бойынша берiлген сертификаттар баллдарының негiзiнде өткiзiледi.
Бiлiм беру гранттарын (гранттар болмаған жағдайда - кредиттердi) алуға конкурс өткiзiлген кезде:
1) "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталған оқушылардың;
2) тiзбесiн Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) республикалық және халықаралық орындаушылар конкурстары мен спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдарымен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздарының, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандығының олар жеңiмпазы болып табылатын олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) ағымдағы жылғы жеңiмпаздарының басым құқығы болады.
Бiлiм беру гранттары мен кредиттерiн алуға арналған конкурсты өткiзу кезiнде көрсеткiштер бiрдей болған жағдайда медициналық-әлеуметтiк сараптаманың қорытындысына сәйкес тиiстi бiлiм беру ұйымдарында оқуға болатын жағдайда I және II топтағы мүгедектердiң, бала кезiнен мүгедектердiң, мүгедек-балалардың және үздiк бiлiмi туралы құжаттары (куәлiктерi, аттестаттары, дипломдары) бар азаматтардың басым құқығы болады.
4. Азаматтарды жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм алу үшiн жоғары оқу орындарына және ғылыми-зерттеу ұйымдарына қабылдау Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген тәртiппен конкурстық негiзде азаматтардың өтiнiштерi бойынша жүзеге асырылады.

5. При поступлении на учебу в организации образования, дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан, для:
1) граждан из числа инвалидов I, II групп, инвалидов с детства, детей-инвалидов;
2) граждан из числа аульной (сельской) молодежи на специальности, определяющие социально-экономическое развитие аула (села);
3) лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
4) детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
6. Прием граждан на специальности, требующие специальной или творческой подготовки, осуществляется с учетом результатов специальных или творческих экзаменов. Перечень специальностей и порядок проведения специальных или творческих экзаменов устанавливаются Типовыми правилами приема. (Прим. РЦПИ: см. V001118  ; V001245  ; V022136  )
7. Прием в духовные (религиозные) организации образования осуществляется из числа граждан, имеющих среднее образование.
8. Прием граждан Республики Казахстан по отдельным специальностям среднего профессионального и высшего профессионального образования, требующим работы с государственными секретами, осуществляется только в специализированных государственных учебных заведениях и на факультетах (отделениях) других государственных учебных заведений по государственному образовательному заказу.
Перечень специальностей определяется Правительством Республики Казахстан.
9. Порядок приема граждан в организации образования в части, не урегулированной настоящим Законом, устанавливается учредителем и закрепляется в уставе организации образования.";
8) в статье 14:
в пункте 1 слова "всех уровней" исключить;
в пункте 2 слово "выпускников" заменить словом "обучающихся";
9) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Организация учебно-методической работы
В целях обеспечения и совершенствования учебно-воспитательного процесса, разработки и внедрения новых технологий обучения, обеспечения повышения квалификации педагогических работников в организациях образования осуществляется учебно-методическая работа.";
10) в статье 15:
в пункте 2 слова "учебными планами и программами организаций образования" заменить словами "рабочими учебными планами и программами в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования";
в части первой пункта 3 слово "согласовывают" заменить словами "утверждают согласованные";

5. Кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына оқуға түсу кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн мөлшерде:
1) I, II топтағы мүгедектер, бала кезiнен мүгедектер, мүгедек балалар арасынан шыққан азаматтар үшiн;
2) ауылдың (селоның) әлеуметтiк-экономикалық дамуын айқындайтын мамандықтар бойынша ауыл (село) жастары арасынан шыққан азаматтар үшiн;
3) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар үшiн;
4) жетiм балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар үшiн қабылдау квотасы көзделедi.
6. Азаматтарды арнаулы немесе шығармашылық дайындықты қажет ететiн мамандықтарға қабылдау арнаулы немесе шығармашылық емтихандар нәтижелерiн ескере отырып жүзеге асырылады.
Мамандықтардың және арнаулы немесе шығармашылық емтихандар еткiзу тәртiбiнiң тiзбесi Yлгiлiк қабылдау ережелерiмен белгiленедi.  (РҚАО-ның ескертуі:  V001118  ;  V001245  ;  V022136  қараңыз)
7. Рухани (дiни) бiлiм беру ұйымдарына қабылдау орта бiлiмi бар азаматтар арасынан жүзеге асырылады.
8. Кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм берудiң мемлекеттiк құпиялармен жұмыс iстеудi талап ететiн жекелеген мамандықтары бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау мамандандырылған мемлекеттiк оқу орындарында және басқа да мемлекеттiк оқу орындарының факультеттерiнде (бөлiмдерiнде) мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы бойынша ғана жүзеге асырылады.
Мамандықтардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
9. Бiлiм беру ұйымдарына азаматтарды қабылдау тәртiбiн осы Заңмен реттелмеген бөлiгiнде құрылтайшы белгiлейдi және ол бiлiм беру ұйымының жарғысында бекiтiледi.";
8) 14-бапта:
1-тармақтағы "Барлық деңгейдегi" деген сөздер алып тасталып, олардан кейiнгi "бiлiм" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
2-тармақтағы "бiтiрушiлердi" деген сөз "бiлiм алушыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Оқу-әдiстемелiк жұмысты ұйымдастыру
Оқу-тәрбие процесiн қамтамасыз ету және жетiлдiру, оқытудың жаңа технологияларын әзiрлеу және енгiзу, педагогикалық қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыруды қамтамасыз ету мақсатында бiлiм беру ұйымдарында оқу-әдiстемелiк жұмыс жүзеге асырылады.";
10) 15-бапта:
2-тармақтағы "бiлiм беру ұйымдарының оқу жоспарларымен және бағдарламаларымен" деген сөздер "бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға бiрдей мiндеттi стандарттарының талаптарына сәйкес жұмыстық оқу жоспарларымен және бағдарламаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "олармен" деген сөз "олармен келiсiлген" деген сөздермен, "келiседi" деген сөз "бекiтедi" деген сөзбен ауыстырылсын;

11) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"1. Организации образования, имеющие лицензию, прошедшие государственную аттестацию и реализующие общеобразовательные (за исключением дошкольных) и (или) профессиональные образовательные программы, выдают гражданам, прошедшим итоговую государственную аттестацию, документы государственного образца об уровне (ступени) образования и (или) квалификации.";
12) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Объединения в системе образования
Интересы субъектов образовательной деятельности в системе образования могут представлять их объединения, создаваемые и действующие в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
13) пункт 8 статьи 18 дополнить словами "(экспериментальных площадках)";
14) в части второй пункта 4 статьи 20 слово "делам" заменить словами "защите прав";
15) в пункте 4 статьи 23 слова "дошкольной организации или школе" заменить словами "предшкольных группах дошкольной организации или предшкольных классах общеобразовательных школ, лицеев и гимназий";
16) в статье 24:
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Указанные ступени могут функционировать вместе или самостоятельно. Они реализуют соответственно начальное общее, основное общее, среднее общее образование. Образовательные программы дошкольного образования, начальной, основной и старшей ступеней общеобразовательного учебного заведения являются преемственными, каждая последующая программа базируется на предыдущей.";
часть четвертую пункта 6 дополнить словами "при наличии лицензии на право осуществления образовательной деятельности, выданной в установленном порядке";
17) в статье 25:
пункт 3 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Филиалы высших учебных заведений реализуют профессиональные образовательные программы в объеме циклов социально-гуманитарных и естественно-научных дисциплин государственных общеобязательных стандартов образования.
Освоение обучающимися учебных программ по общепрофессиональным и специальным дисциплинам государственных общеобязательных стандартов образования продолжается в высшем учебном заведении, создавшем филиал.";
в пункте 6:
слово "могут" заменить словом "вправе";
слова "сокращенным, ускоренным образовательным программам" заменить словами "сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения";
слова "в сокращенные сроки" заменить словами "по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения";

11) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Лицензиясы бар, мемлекеттiк аттестаттаудан өткен және жалпы бiлiм беру (мектепке дейiнгiнi қоспағанда) мен (немесе) кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қорытынды мемлекеттiк аттестаттаудан өткен азаматтарға бiлiм және (немесе) бiлiктiлiк деңгейi (сатысы) туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттар бередi.";
12) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Бiлiм беру жүйесiндегi бiрлестiктер
Бiлiм беру жүйесiндегi бiлiм беру қызметi субъектiлерiнiң мүдделерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған және жұмыс iстеп тұрған олардың бiрлестiктерi бiлдiре алады.";
13) 18-баптың 8-тармағы "бiлiм беру ұйымдарында" деген сөздерден кейiн "(эксперименттiк алаңдарда)" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 20-баптың 4-тармағының екiншi бөлiгiндегi "кәмелетке толмағандар iстерi" деген сөздер "кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 23-баптың 4-тармағындағы "мектепке дейiнгi ұйымда немесе мектепте" деген сөздер "мектепке дейiнгi ұйымның мектеп алдындағы топтарында немесе жалпы бiлiм беретiн мектептер, лицейлер мен гимназиялардың мектеп алдындағы сыныптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 24-бапта:
4-тармақтың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған сатылар бiрге немесе дербес жұмыс iстей алады. Олар тиiсiнше жалпы бастауыш, негiзгi жалпы, жалпы орта бiлiм берудi iске асырады. Жалпы бiлiм беретiн оқу орнының мектепке дейiнгi, бастауыш, негiзгi және жоғары сатыларының бiлiм беру бағдарламалары сабақтас болып табылады, әрбiр келесi бағдарлама алдыңғысына негiзделедi.";
6-тармақтың төртiншi бөлiгi "Кәсiптiк оқыту" деген сөздерден кейiн "бiлiм беру қызметiн жүзеге асыру құқығына белгiленген тәртiппен берiлген лицензиясы болған кезде," деген сөздермен толықтырылсын;
17) 25-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Жоғары оқу орындарының филиалдары мемлекеттiк жалпыға бiрдей мiндеттi бiлiм беру стандарттарының әлеуметтiк-гуманитарлық және жаратылыстану-ғылыми пәндерi циклдарының көлемiнде кәсiптiк бiлiм беру бағдарламаларын iске асырады.
Бiлiм алушылардың мемлекеттiк жалпыға бiрдей мiндеттi бiлiм беру стандарттарының жалпы кәсiптiк және арнайы пәндер жөнiндегi оқу бағдарламаларын меңгеруi филиал құрған жоғары оқу орындарында жалғастырылады.";
6-тармақта:
"алуы мүмкiн" деген сөздер "алуға құқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;";
"қысқартылған, жеделдетiлген бiлiм бағдарламалары" деген сөздер "жеделдетiлген оқыту мерзiмiмен қысқартылған бiлiм беру бағдарламалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қысқартылған мерзiмде" деген сөздер "жеделдетiлген оқыту мерзiмiмен қысқартылған бiлiм беру бағдарламалары бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;

18) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Дополнительное профессиональное образование
1. Основными задачами дополнительного профессионального образования в пределах каждой ступени профессионального образования являются непрерывное повышение квалификации рабочих, служащих, специалистов с учетом постоянного повышения предъявляемых к ним требований в связи с изменениями, происходящими в технологиях и производстве, углубление профессиональных знаний, навыков и умений и расширение профессиональных возможностей путем получения дополнительных квалификаций в связи с изменениями структуры рынка труда.
2. Основными формами дополнительного профессионального образования являются повышение квалификации и переподготовка кадров.
3. Учебные программы и учебные планы дополнительного профессионального образования утверждаются и реализуются организациями образования, научными организациями и организациями дополнительного образования, а также иными юридическими лицами, имеющими соответствующие структурные подразделения, предметом которых является образовательная деятельность.
4. Дополнительное профессиональное образование может осуществляться как за счет средств республиканского или местного бюджета, так и на платной основе.
5. Повышение квалификации педагогических и научно-педагогических кадров организаций образования осуществляется не реже одного раза в пять лет.";
19) в статье 29:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) формирует систему постоянного мониторинга текущих и перспективных потребностей рынка труда в кадрах;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обеспечивает участие работодателей и других социальных партнеров в решении проблем профессионального образования и утверждает государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим профессиональным и послевузовским профессиональным образованием, а также со средним профессиональным образованием в организациях, получающих средства из республиканского бюджета;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) устанавливает порядок осуществления образовательного мониторинга;";
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) учреждает государственные именные стипендии;
8) утверждает Положение о знаке "Алтын белгi".";
20) в статье 30:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5) следующего содержания:
"3-1) осуществляет управление качеством образования, принимает нормативные правовые акты, технические и технологические нормы, регулирующие вопросы оценки качества образования;

18) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Қосымша кәсiптiк бiлiм беру
1. Кәсiптiк бiлiм берудiң әрбiр сатысының шегiнде қосымша кәсiптiк бiлiм берудiң негiзгi мiндеттерi технологиялар мен өндiрiсте болып жатқан өзгерiстерге байланысты оларға қойылатын талаптарды ұдайы арттыруды ескере отырып, жұмысшылардың, қызметшiлердiң, мамандардың бiлiктiлiгiн үздiксiз арттыру, еңбек нарығы құрылымының өзгеруiне байланысты қосымша мамандықтар алу арқылы кәсiби бiлiмдi, дағдылар мен iскерлiктi тереңдету және кәсiби мүмкiндiктердi кеңейту болып табылады.
2. Қосымша кәсiптiк бiлiм берудiң негiзгi нысандары бiлiктiлiктi арттыру мен кадрларды қайта даярлау болып табылады.
3. Қосымша кәсiптiк бiлiм берудiң оқу бағдарламалары мен оқу жоспарларын бiлiм беру ұйымдары, ғылыми ұйымдар мен қосымша бiлiм беру ұйымдары, сондай-ақ нысанасы бiлiм беру қызметi болып табылатын тиiстi құрылымдық бөлiмшелерi бар өзге де заңды тұлғалар бекiтедi және iске асырады.
4. Қосымша кәсiптiк бiлiм беру республикалық немесе жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен де, ақылы негiзде де жүзеге асырылуы мүмкiн.
5. Бiлiм беру ұйымдарының педагогикалық және ғылыми-педагогикалық кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру кемiнде бес жылда бiр рет жүзеге асырылады.";
19) 29-бап:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) еңбек нарығының кадрларға ағымдағы және болашақтағы қажеттiгiнiң тұрақты мониторингi жүйесiн құрады;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жұмыс берушiлер мен басқа да әлеуметтiк серiктестердiң кәсiптiк бiлiм беру проблемаларын шешуге қатысуын қамтамасыз етедi және кәсiптiк жоғары бiлiмi мен жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiмi бар, сондай-ақ республикалық бюджеттен қаражат алатын ұйымдарда кәсiптiк орта бiлiмi бар мамандар даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын бекiтедi;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) бiлiм беру мониторингiн жүзеге асырудың тәртiбiн белгiлейдi;";
мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мемлекеттiк атаулы стипендияны белгiлейдi;
8) "Алтын белгi" белгiсi туралы ереженi бекiтедi.";
20) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) бiлiм беру сапасын басқаруды жүзеге асырады, бiлiм беру сапасын бағалау мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi, техникалық және технологиялық нормаларды қабылдайды;

3-2) осуществляет образовательный мониторинг и информационное обеспечение системы управления образованием, утверждает правила организации и функционирования единой информационной системы образования;
3-3) организует разработку и утверждает типовые (базисные) учебные программы и учебные планы всех уровней образования;
3-4) устанавливает перечень профессий и специальностей, получение которых в заочной, вечерней и в форме экстерната не допускается;
3-5) выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование;";
в подпунктах 5) и 8) слова "государственными комитетами," исключить;
дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) следующего содержания:
"8-1) разрабатывает и утверждает формы и порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся;
8-2) разрабатывает и утверждает правила и технологию проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования;
8-3) утверждает предельное количество обучающихся в организации образования, не прошедших промежуточный государственной контроль, превышение которого ведет к внеочередной государственной аттестации;
8-4) разрабатывает и утверждает порядок подтверждения уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда;";
подпункт 9-1) изложить в следующей редакции:
"9-1) утверждает порядок организации учебно-методической работы в организациях образования;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) организует разработку и производство учебно-научного оборудования, работу по подготовке и изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий на основе творческой состязательности и создает механизм выбора учебной литературы организациям образования;";
подпункт 11) дополнить словами ", в том числе на электронных носителях";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) утверждает правила организации проведения республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей и профессионального мастерства;";
в подпункте 13) слова "финансирования из республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 14) дополнить словами ", а также типовую форму договора возмездного оказания образовательных услуг";
дополнить подпунктами 14-1), 14-2), 16-1), 16-2), 19-1) и 21-1) следующего содержания:

3-2) бiлiм беру мониторингiн және бiлiм берудi басқару жүйесiн ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асырады, бiлiм берудiң бiрыңғай ақпараттық жүйесiн ұйымдастыру және оның жұмыс iстеу ережесiн бекiтедi;
3-3) бiлiм берудiң барлық деңгейлерiнiң үлгiлiк (базистiк) оқу бағдарламаларын және оқу жоспарларын әзiрлеудi ұйымдастырады және бекiтедi;
3-4) сырттай, кешкi және экстернат нысанында бiлiм алуға жол берiлмейтiн кәсiптер мен мамандықтардың тiзбесiн белгiлейдi;
3-5) жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында экстернат нысанында бiлiм алуға рұқсат бередi;";
5) және 8) тармақшалардағы "мемлекеттiк комитеттермен," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) бiлiм алушылардың үлгерiмiне, оларды аралық және қорытынды мемлекеттiк аттестаттауға ағымдағы бақылау жүргiзудiң нысанын әзiрлейдi және тәртiбiн бекiтедi;
8-2) бiрыңғай ұлттық тестiлеудi және кешендi тестiлеудi өткiзудiң ережелерi мен технологиясын әзiрлейдi және бекiтедi;
8-3) санының асып кетуi кезектен тыс мемлекеттiк аттестаттауға алып келетiн аралық мемлекеттiк бақылаудан өтпеген бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушылардың шектi санын бекiтедi;
8-4) техникалық еңбек пен қызмет көрсету еңбегiнiң кәсiптерi (мамандықтары) бойынша кәсiптiк дайындық деңгейiн растаудың және бiлiктiлiк берудiң тәртiбiн әзiрлеп, бекiтедi;";
9-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) бiлiм беру ұйымдарында оқу-әдiстемелiк жұмысты ұйымдастыру тәртiбiн бекiтедi;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) оқу-ғылыми жабдықтарды әзiрлеу мен өндiрудi, шығармашылық сайыс негiзiнде оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер мен оқу-әдiстемелiк құралдарын дайындау мен басып шығару жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады және бiлiм беру ұйымдарына оқу әдебиеттерiн таңдаудың тетiгiн жасайды;";
11) тармақша "басқа да әдебиеттердi" деген сөздерден кейiн ",  соның iшiнде электрондық жеткiзгiштегi әдебиеттердi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) жалпы бiлiм беру пәндерi бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарды, орындаушылардың және кәсiби шеберлiктiң республикалық конкурстарын өткiзудi ұйымдастырудың ережесiн бекiтедi;";
13) тармақшадағы "республикалық бюджеттен қаржыландыру" деген сөздер "бюджет қаражаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша "үлгi ережелерiн" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ бiлiм беру қызметтерiн ақылы көрсету шартының үлгiлiк нысанын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1), 14-2), 16-1), 16-2), 19-1) және 21-1) тармақшалармен толықтырылсын:

"14-1) утверждает правила перевода и восстановления обучающихся в организациях образования, дающих начальное профессиональное, среднее профессиональное и высшее профессиональное образование;
14-2) утверждает порядок и сроки предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования очной формы обучения;";
"16-1) утверждает форму справки, выдаваемой гражданам, не завершившим образование;
16-2) разрабатывает и утверждает формы документов строгой отчетности, используемые организациями образования в образовательной деятельности;";
"19-1) утверждает правила конкурсного замещения должностей научно-педагогического (профессорско-преподавательского состава, научных работников) персонала высших учебных заведений;";
"21-1) утверждает правила аттестации педагогических работников;";
21) пункт 2 статьи 31:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) организуют приобретение и доставку учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, в том числе обеспечивают библиотеки государственных организаций образования, дающих среднее общее образование, обязательным экземпляром всех учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, рекомендованных центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) содействуют развитию социального партнерства между учебными заведениями и работодателями по вопросам профессионального образования и подготовки кадров;";
22) в статье 33:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Организации образования свою деятельность осуществляют гласно, информируют общественность об учебной, научно-исследовательской и финансовой деятельности.";
в пункте 3:
подпункт 4) дополнить абзацем следующего содержания:
"Формирование контингента обучающихся средних профессиональных и высших профессиональных учебных заведений осуществляется на основе конкурса баллов сертификатов, выданных по результатам единого национального тестирования, комплексного тестирования в соответствии с Типовыми правилами приема в учебные заведения соответствующего типа; (Прим. РЦПИ: см. V001118  ; V001245  ) ";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) использование и совершенствование методик образовательного процесса и образовательных технологий, в том числе дистанционных образовательных технологий;
6) проведение текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, за исключением единого национального тестирования и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда;";

"14-1) кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды ауыстырудың және қайта қабылдаудың ережелерiн бекiтедi;
14-2) күндiзгi оқыту нысанындағы бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларға академиялық демалыстар берудiң тәртiбi мен мерзiмдерiн бекiтедi;";
"16-1) бiлiм алуды аяқтамаған азаматтарға берiлетiн анықтама нысанын бекiтедi;
16-2) бiлiм беру қызметiнде бiлiм беру ұйымдары пайдаланатын қатаң есептегi құжаттардың нысанын әзiрлейдi және бекiтедi;";
"19-1) жоғары оқу орындарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлерiнiң (профессорлық-оқытушылық құрам, ғылыми қызметкерлер) лауазымдарына конкурстық орналасудың ережесiн бекiтедi;";
"21-1) педагогикалық қызметкерлердi аттестаттау ережесiн бекiтедi;";
21) 31-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендерi мен оқу-әдiстемелiк құралдарын алуды және жеткiзудi ұйымдастырады, соның iшiнде жалпы орта бiлiм беретiн мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарының кiтапханаларын Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы ұсынған барлық оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер мен оқу-әдiстемелiк құралдарының мiндеттi данасымен қамтамасыз етедi;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) кәсiптік бiлiм беру және кадрларды даярлау мәселелерi бойынша оқу орындары мен жұмыс берушiлер арасында әлеуметтiк әрiптестiктi дамытуға жәрдемдеседi;";
22) 33-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бiлiм беру ұйымдары өз қызметiн жария түрде жүзеге асырады, жұртшылықты оқу, ғылыми-зерттеу және қаржы қызметi туралы хабардар етедi.";
3-тармақта:
4) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары оқу орындарының бiлiм алушылар контингентiн қалыптастыру тиiстi үлгiдегi Оқу орындарына қабылдаудың үлгiлiк ережелерiне сәйкес бiрыңғай ұлттық тестiлеудiң, кешендi тестiлеудiң нәтижелерi бойынша берiлген сертификаттар баллдары конкурсының негiзiнде жүзеге асырылады; (РҚАО-ның ескертуі:  V001118  ;  V001245  қараңыз) ";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бiлiм беру процесi мен бiлiм беру технологияларының әдiстемелерiн, оның iшiнде дистанциялық бiлiм беру технологияларын пайдалану және жетiлдiру;
6) бiрыңғай ұлттық тестiлеудi және техникалық еңбек пен қызмет көрсету еңбегiнiң кәсiптерi (мамандықтары) бойынша бiлiктiлiктi берудi қоспағанда, бiлiм алушылардың үлгерiмiне ағымдық бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргiзу;";

дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) обеспечение повышения квалификации и переподготовки кадров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) содействие деятельности органов общественного самоуправления, общественных объединений;";
23) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Управление организациями образования
1. Управление организациями образования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Типовыми правилами деятельности организаций образования соответствующего типа и уставом организации образования.
2. Формами коллегиального управления организацией образования являются совет (ученый совет) организации образования, попечительский совет, педагогический, методический (учебно-методический, научно-методический) советы и другие формы, правила организации работы которых, включая порядок их избрания, утверждаются центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
3. Непосредственное управление организацией образования осуществляет заведующий, директор, ректор или иной руководитель.
4. Руководитель организации образования назначается учредителем.
5. Статус руководителя организации образования, состав, полномочия, порядок выборов и деятельности коллегиальных органов организаций образования, разграничение полномочий между ними определяются Типовыми правилами деятельности организаций образования соответствующего типа и закрепляются их уставами.
Руководитель государственной организации образования один раз в три года проходит аттестацию в порядке, установленном центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
6. Руководителям государственных организаций образования совмещение их должности с другими руководящими должностями (кроме научного и научно-методического руководства) внутри или вне организации образования не разрешается.
7. Должностные обязанности руководителей государственных организаций образования, их филиалов (отделений) не могут исполняться по совместительству.";
24) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Государственный контроль в системе образования
1. Государственный контроль в системе образования направлен на обеспечение государством прав граждан на образование и соблюдение юридическими лицами, реализующими основные и дополнительные образовательные программы, соответствия осуществляемой ими образовательной деятельности требованиям законодательства Республики Казахстан в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования и требований, содержащихся в полученных ими лицензиях, и осуществляется государственными органами управления образованием в пределах их компетенции.

мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруды және оларды қайта даярлауды қамтамасыз ету;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) қоғамдық өзiн-өзi басқару, қоғамдық бiрлестiктер органдарының қызметiне жәрдемдесу;";
23) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Бiлiм беру ұйымдарын басқару
1. Бiлiм беру ұйымдарын басқару Қазақстан Республикасының заңдарына, тиiстi үлгiдегi Бiлiм беру ұйымы қызметiнiң үлгiлiк ережелерi мен бiлiм беру ұйымының жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Бiлiм беру ұйымын алқалы басқарудың нысандары бiлiм беру ұйымының кеңесi (ғылыми кеңес), қамқоршылық кеңес, педагогикалық, әдiстемелiк (оқу-әдiстемелiк, ғылыми-әдiстемелiк) кеңестер және басқа да нысандар болып табылады, олардың жұмысын ұйымдастыру ережелерiн, оларды сайлау тәртiбiн қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы бекiтедi.
3. Бiлiм беру ұйымын тiкелей басқаруды меңгерушi, директор, ректор немесе өзге де басшы жүзеге асырады.
4. Бiлiм беру ұйымының басшысын құрылтайшы тағайындайды.
5. Бiлiм беру ұйымы басшысының мәртебесi, бiлiм беру ұйымының алқалы органдарының құрамы, өкiлеттiгi, сайлау тәртiбi және қызметi, олардың арасындағы өкiлеттiктiң ара-жiгiн ажырату тиiстi үлгiдегi Бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгiлiк ережелерiмен айқындалады және олардың жарғыларымен бекiтiледi.
Мемлекеттiк бiлiм беру ұйымының басшысы үш жылда бiр рет Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген тәртiппен аттестаттаудан өтедi.
6. Мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарының басшыларына өздерiнiң қызметтерiн бiлiм беру ұйымдары iшiндегi немесе одан тыс жерлердегi басқа да басшылық (ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк басшылықтан басқа) қызметтермен қоса атқаруға рұқсат етiлмейдi.
7. Мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдары, олардың филиалдары (бөлiмдерi) басшыларының қызметтiк мiндеттерiн қоса атқаруға болмайды.";
24) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Бiлiм беру жүйесiндегi мемлекеттiк бақылау
1. Бiлiм беру жүйесiндегi мемлекеттiк бақылау мемлекеттiң азаматтардың бiлiм алуға құқығының сақталуын қамтамасыз етуге және негiзгi және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың өздерi жүзеге асыратын бiлiм беру қызметiнiң Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңдарының талаптарына сәйкестiгiн, мемлекеттiк жалпыға бiрдей бiлiм беру стандарттарын және олардың алған лицензияларындағы талаптарды сақтауына бағытталған және бiлiм берудi мемлекеттiк басқару органдары оны өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады.

2. Объектами государственного контроля в системе образования являются:
1) образовательная деятельность юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы;
2) уровень освоения обучающимися соответствующих образовательных программ.
3. Основными видами государственного контроля являются:
1) промежуточный государственный контроль;
2) итоговая государственная аттестация обучающихся;
3) государственная аттестация организаций образования;
4) аккредитация организаций образования;
5) контроль за соблюдением лицензионных правил;
6) контроль за соблюдением организациями образования законодательства Республики Казахстан об образовании.
4. Виды государственного контроля, указанные в пункте 3 настоящей статьи, осуществляются в следующих формах:
1) устной;
2) письменной;
3) единого национального тестирования;
4) комплексного тестирования;
5) тестирования;
6) проверок.
При проведении государственного контроля указанные формы могут совмещаться.
5. Промежуточный государственный контроль осуществляется:
1) в организациях образования, дающих среднее общее образование, в целях проверки освоения обучающимися содержания образовательных программ соответствующей ступени;
2) в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, в целях проверки освоения обучающимися отдельных дисциплин, входящих в циклы социально-гуманитарных, естественно-научных и общепрофильных дисциплин государственного общеобязательного стандарта высшего профессионального образования, по окончании ими второго курса (в медицинских - по окончании третьего курса).
Обучающиеся, не прошедшие промежуточный государственный контроль, имеют право на повторное прохождение промежуточного государственного контроля в порядке, определенном центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
Студенты - обладатели государственных образовательных грантов и кредитов, вторично не прошедшие промежуточный государственный контроль, лишаются права продолжать обучение по государственному образовательному гранту и кредиту и могут остаться на повторный курс обучения на платной основе.
Студенты платных отделений, вторично не прошедшие промежуточный государственный контроль, могут остаться на повторный курс обучения на платной основе.
Организации образования, в которых количество обучающихся, не прошедших промежуточный государственный контроль, превышает предельное количество, установленное центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования, подлежат внеочередной государственной аттестации.
Правила проведения промежуточного государственного контроля утверждаются центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.

2. Бiлiм беру жүйесiндегi мемлекеттiк бақылау объектiлерi:
1) негiзгi және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың бiлiм беру қызметi;
2) бiлiм алушылардың тиiстi бiлiм беру бағдарламаларын меңгеру деңгейi болып табылады.
3. Мемлекеттiк бақылаудың негiзгi түрлерi:
1) аралық мемлекеттiк бақылау;
2) бiлiм алушыларды қорытынды мемлекеттiк аттестаттау;
3) бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау;
4) бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеу;
5) лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау;
6) бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңдарын сақтауын бақылау болып табылады.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетiлген мемлекеттiк бақылау түрлерi мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) ауызша;
2) жазбаша;
3) бiрыңғай ұлттық тестiлеу;
4) кешендi тестiлеу;
5) тестiлеу;
6) тексерулер.
Мемлекеттiк бақылау жүргiзу кезiнде көрсетiлген нысандар аралас атқарылуы мүмкiн.
5. Аралық мемлекеттiк бақылау:
1) тиiстi сатыдағы бiлiм беру бағдарламаларының мазмұнын бiлiм алушылардың меңгергенiн тексеру мақсатында жалпы орта бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында;
2) бiлiм алушылардың кәсiптiк жоғары бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi бiлiм беру стандартының әлеуметтiк-гуманитарлық, жаратылыстану-ғылыми және жалпы бейiндi пәндер циклына кiретiн жекелеген пәндердi игергенiн олар екiншi курсты бiтiргеннен кейiн (медициналық оқу орындарында - үшiншi курсты бiтiргеннен кейiн) тексеру мақсатында кәсiптiк жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
Аралық мемлекеттiк бақылаудан өтпеген бiлiм алушылардың Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы айқындаған тәртiпте аралық мемлекеттiк бақылаудан қайтадан өтуге құқығы бар.
Аралық мемлекеттiк бақылаудан екiншi рет өтпеген студенттер - мемлекеттiк бiлiм беру гранттары мен кредиттерiнiң иелерi мемлекеттiк бiлiм беру гранты мен кредитi бойынша бiлiм алуды жалғастыру құқығынан айырылады және ақылы негiзде қайтадан оқу курсына қала алады.
Аралық мемлекеттiк бақылаудан екiншi рет өтпеген ақылы бөлiмдердiң студенттерi ақылы негiзде қайтадан оқу курсына қала алады.
Аралық мемлекеттiк бақылаудан өтпеген бiлiм алушылардың саны Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген шектi саннан асатын бiлiм беру ұйымдары кезектен тыс мемлекеттiк аттестаттауға жатады.
Аралық мемлекеттiк бақылау жүргiзудiң ережелерiн Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы бекiтедi.

6. Единое национальное тестирование осуществляется ежегодно для обучающихся старшей ступени среднего общего образования, которые желают в текущем году поступить в организации образования Республики Казахстан, дающие среднее профессиональное образование или высшее профессиональное образование.
Участники международных олимпиад по общеобразовательным предметам текущего года освобождаются от сдачи единого национального тестирования.
7. Государственная аттестация организаций образования независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности проводится один раз в пять лет в плановом порядке государственными органами управления образованием в соответствии с их компетенцией.
Государственная аттестация филиалов организаций образования проводится в составе организации образования в порядке, предусмотренном для организации образования.
Первая государственная аттестация проводится во вновь созданных:
1) организациях образования, реализующих программы начального общего, основного общего, среднего общего образования, через четыре года;
2) организациях образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, не позже года первого выпуска специалистов соответствующего уровня;
3) дошкольных и внешкольных организациях через три года.
Правила о государственной аттестации организаций образования утверждаются Правительством Республики Казахстан.
8. Аккредитация высших учебных заведений осуществляется по их заявлениям на основе государственной аттестации.
Правила аккредитации утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
25) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Информационное обеспечение
органов управления системой образования
1. С целью своевременного обеспечения органов управления системой образования полной, достоверной, сопоставимой информацией в Республике Казахстан создается и действует единая информационная система образования, обеспечивающая возможности эффективного управления образованием.
2. Единая информационная система образования включает в себя данные учета в системе образования по установленным показателям, данные образовательного мониторинга и иные данные, полученные центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования, местными государственными органами управления образованием, организациями образования при осуществлении ими своих функций.";
26) в статье 36:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При поступлении граждан на платное обучение организация образования обязана заключить с ними договор возмездного оказания образовательных услуг.";

6. Бiрыңғай ұлттық тестiлеу кәсiптiк орта бiлiм немесе жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдарына ағымдағы жылы түсуге тiлек бiлдiретiн жалпы орта бiлiм беру ұйымының жоғары сатысында бiлiм алушылар үшiн жыл сайын жүзеге асырылады.
Жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы жылғы халықаралық олимпиадалардың қатысушылары бiрыңғай ұлттық тестiлеудi тапсырудан босатылады.
7. Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды, олардың ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан, бiлiм берудi мемлекеттiк басқару органдары өздерiнiң құзыретiне сәйкес жоспарлы түрде бес жылда бiр рет өткiзедi.
Бiлiм беру ұйымдарының филиалдарын мемлекеттiк аттестаттау бiлiм беру ұйымдары үшiн көзделген тәртiппен бiлiм беру ұйымының құрамында өткiзiледi.
Алғашқы мемлекеттiк аттестаттау жаңадан құрылған:
1) жалпы бастауыш, жалпы негiзгi, жалпы орта бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарында төрт жылдан кейiн;
2) кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта, кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарында тиiстi деңгейдегi мамандардың бiрiншi бiтiруiнен кейiн бiр жылдан кешiктiрiлмей;
3) мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарда үш жылдан кейiн өткiзiледi.
Бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау туралы ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
8. Жоғары оқу орындарын акредиттеу олардың өтiнiштерi бойынша мемлекеттiк аттестаттау негiзiнде жүзеге асырылады.
Акредиттеу ережесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
25) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
"35-1-бап. Бiлiм беру жүйесiн басқару органдарын
ақпараттық қамтамасыз ету
1. Бiлiм беру жүйесiн басқару органдарын толық, дұрыс, салыстырмалы ақпаратпен уақтылы қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасында бiлiм берудi тиiмдi басқарудың мүмкiндiктерiн қамтамасыз ететiн бiлiм берудiң бiрыңғай ақпараттық жүйесi құрылады және жұмыс iстейдi.
2. Бiлiм берудiң бiрыңғай ақпараттық жүйесi белгiленген көрсеткiштер бойынша бiлiм беру жүйесiндегi есептiң деректерiн, бiлiм беру мониторингiнiң деректерiн және Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы, бiлiм берудi басқарудың жергiлiктi мемлекеттiк органдары, бiлiм беру ұйымдары өз мiндеттерiн жүзеге асыру кезiнде алған өзге де деректердi қамтиды.";
26) 36-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Азаматтар ақылы оқуға түскен кезде бiлiм беру ұйымы олармен бiлiм беру қызметiн ақылы көрсету шартын жасасуға мiндеттi.";

подпункт 6) пункта 3 после слов "обеспечение учебниками" дополнить словами ", учебно-методическими комплексами и учебно-методическими пособиями";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. По медицинским показаниям и в иных исключительных случаях обучающемуся может предоставляться академический отпуск на срок и в порядке, которые установлены центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.";
в пункте 7:
слово "государственных" исключить;
дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Государственная именная стипендия выплачивается наиболее одаренным аспирантам высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений, а также студентам высших учебных заведений Республики Казахстан по очной форме обучения на основании решений ученых советов высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов.
Именные стипендии, учреждаемые физическими и юридическими лицами, назначаются обучающимся по очной форме обучения в организациях начального профессионального, среднего профессионального и высшего профессионального образования.
Размеры именных стипендий и порядок их выплаты определяются органами и лицами, их учредившими.";
часть первую пункта 10 дополнить словами ", детских деревень семейного типа, Домов юношества, создаваемых по решению местных исполнительных органов";
27) пункт 2 статьи 39 после слова "деятельностью" дополнить словами "(за исключением высших учебных заведений)";
28) в статье 40:
пункт 2 после слова "устанавливаются" дополнить словами "с учетом стажа работы по специальности";
в части первой пункта 3 слова "на оплату труда" исключить;
подпункт 3) пункта 5 дополнить словами ", предшкольных классов общеобразовательных школ, лицеев и гимназий;";
29) в статье 41:
подпункт 2) пункта 3 дополнить словом "образования";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Педагогическим работникам образования, работающим в сельской местности, по решению местных представительных органов могут устанавливаться повышенные не менее чем на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками педагогических работников, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.";

3-тармақтың 6) тармақшасы "оқулықтармен" деген сөзден кейiн ", оқу-әдістемелік кешендермен және оқу-әдістемелік құралдармен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Медициналық айғақтар бойынша және өзге де ерекше жағдайларда бiлiм алушыға Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген мерзiмге және тәртiппен академиялық демалыс берiлуi мүмкiн.";
7-тармақта:
"Мемлекеттiк бiлiм беру" деген сөздер "Бiлiм бepy" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк атаулы стипендия жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң мейлiнше дарынды аспиранттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының күндiзгi оқу нысаны бойынша бiлiм алушы студенттерiне жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу институттарының ғылыми кеңестерiнiң шешiмдерi негiзiнде төленедi.
Жеке және заңды тұлғалар белгiлейтiн атаулы стипендиялар кәсiптiк бастауыш, кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарында оқытудың күндiзгi нысанында бiлiм алушыларға тағайындалады.
Атаулы стипендиялардың мөлшерiн және оларды төлеу тәртiбiн оларды тағайындаған органдар мен тұлғалар айқындайды.";
10-тармақтың бiрiншi бөлiгi "балалар үйлерiн" деген сөздерден кейiн "және жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша құрылатын отбасы үлгiсiндегi балалар ауылдарын, Жасөспiрiмдер үйлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 39-баптың 2-тармағы "педагогтiк қызметпен" деген сөздерден кейiн "(жоғары оқу орындарын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 40-бапта:
2-тармақ "айлықақылары" деген сөзден кейiн "мамандығы бойынша жұмыс стажы ескерiле отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "еңбекке ақы төлеу" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың 3) тармақшасы "ұйымдар" деген сөзден кейiн ", жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, лицейлердiң және гимназиялардың мектеп алдындағы сыныптары" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 41-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарт" деген сөздер "бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға бiрдей мiндеттi стандарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Селолық жерде жұмыс iстейтiн бiлiм берудiң педагогикалық қызметкерлерiне жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмi бойынша, қызметтердiң осы түрлерiмен қала жағдайында айналысатын педагогикалық қызметкерлердiң ставкаларымен салыстырғанда кемiнде жиырма бес процентке жоғарылатылған айлықақылар мен тарифтiк ставкалар белгiленуi мүмкiн.";

пункт 7 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) не реже одного раза в пять лет проходить аттестацию;";
30) пункт 1 статьи 42 дополнить частью следующего содержания:
"Замещение должностей научно-педагогических работников (профессорско-преподавательского состава, научных работников) в высших учебных заведениях осуществляется на конкурсной основе.";
31) в части первой пункта 4 статьи 43 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
32) статью 48 исключить;
33) в статье 49 слово "законодательством" заменить словом "законами".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

7-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) кемiнде бес жылда бiр рет аттестаттаудан өтуге;";
30) 42-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Жоғары оқу орындарындағы ғылыми-педагогикалық қызметкерлердiң (профессорлық-оқытушылық құрамның, ғылыми қызметкерлердiң) лауазымдарға орналасуы конкурстық негiзде жүзеге асырылады.";
31) 43-баптың 4-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "республикалық және жергiлiктi бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 48-бап алып тасталсын;
33) ресми тiлде түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті