О донорстве крови и ее компонентов
Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года N 64. Утратил силу Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года N 193-IV
Сноска. Утратил силу Кодексом РК от 18.09.2009 N 193-IV.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в области донорства крови и ее компонентов в Республике Казахстан и устанавливает правовые, социальные, экономические и организационные основы донорства крови и ее компонентов.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) донорская функция - добровольный акт донора, включающий медицинское обследование и выполнение процедуры дачи крови и ее компонентов для медицинских целей;
2) двукратный плазмаферез - метод получения плазмы крови донора путем последовательного двухэтапного плазмафереза;
3) изоиммунная плазмадача - плазмадача донорами, у которых выявлены естественные специфические защитные элементы в определенной концентрации и (или) которые подвергнуты воздействию клетками крови;
4) иммунная плазмадача - плазмадача донорами, предварительно подвергнутыми воздействию специфическими веществами в целях получения плазмы целенаправленного действия для лечения отдельных болезней или получения препаратов крови;
5) консервирующие средства - средства, предназначенные для хранения и поддержания жизни клеток крови вне организма;
6) компоненты крови - составные части крови, выделенные в виде плазмы и форменных элементов;
7) заготовка крови и ее компонентов - комплекс мероприятий, включающий забор крови у донора, ее консервацию, разделение на компоненты;
8) переливание крови и ее компонентов - введение крови и ее компонентов в организм реципиента;
9) донорство крови и ее компонентов (далее - донорство) - добровольное участие доноров в охране здоровья граждан путем дачи крови и ее компонентов для медицинских целей;
10) донор крови и ее компонентов (далее - донор) - физическое лицо, добровольно давшее кровь и ее компоненты для медицинских целей;
11) консервация крови - заготовка донорской крови в консервирующем средстве в целях создания условий для сохранения ее состава и свойств в течение длительного срока;
12) кроводача - разовый объем крови, даваемый донором;
13) пункт дачи крови - место забора крови и ее компонентов в стационарных и выездных условиях;
14) препараты крови - лечебные средства, полученные при переработке компонентов крови;

Қан мен оның компоненттерінің донорлығы туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 28 маусымдағы N 64 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі N 193-IV Заңымен
Ескерту. Заңның күші жойылды - ҚР 2009.09.18. N 193-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 186-баптан қараңыз) Заңымен.
МАЗМҰНЫ
Осы Заң Қазақстан Республикасында қан мен оның компоненттерінің донорлығы саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді және қан мен оның компоненттері донорлығының құқықтық, әлеуметтік, экономикалық және ұйымдастырушылық негіздерін белгілейді.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) донорлық функция - медициналық тексеруді және қан мен оның  компоненттерін медициналық мақсаттар үшін тапсыру рәсімін орындауды қамтитын донордың ерікті актісі;
2) екі мәрте плазмаферез - бірізді екі сатылы плазмаферез арқылы донор қанының плазмасын алу әдісі;
3) изоиммундық плазма тапсыру - бойында белгілі бір концентрациядағы табиғи өзіндік ерекшелікті қорғаныш элементтері анықталған және (немесе) қан жасушаларының әсері болған донорлардың плазма тапсыруы;
4) иммундық плазма тапсыру - жекелеген ауруларды емдеу немесе қан препараттарын алу үшін нысаналы түрде қолданылатын плазма алу мақсатында алдын ала өзіндік ерекшелікті заттардың әсері қолданылған донорлардың плазма тапсыруы;
5) консервациялау құралдары - қан жасушаларын сақтауға және олардың организмнен тыс тіршілігін қолдауға арналған құралдар;
6) қан компоненттері - қанның плазма және нысанды элементтер түрінде бөлініп алынатын құрамдас бөліктері;
7) қан мен оның компоненттерін дайындау - донордан қан алуды, оны консервациялауды, компоненттерге бөлуді қамтитын іс-шаралар кешені;
8) қан мен оның компоненттерін құю - қан мен оның компоненттерін реципиенттің организміне енгізу;
9) қан мен оның компоненттерінің донорлығы (бұдан әрі - донорлық) - донорлардың қан мен оның компоненттерін медициналық мақсаттар үшін тапсыру арқылы азаматтардың денсаулығын сақтауға ерікті түрде қатысуы;
10) қан мен оның компоненттерінің доноры (бұдан әрі - донор) - қан мен оның компоненттерін медициналық мақсаттар үшін ерікті түрде тапсырған жеке тұлға;
11) қанды консервациялау - қанның құрамы мен қасиеттерінің ұзақ мерзiм бойы сақталуына жағдай жасау мақсатында донорлық қанды консервациялау құралында дайындау;
12) қан тапсыру - донор тапсыратын қанның бiржолғы көлемi;
13) қан тапсыру пунктi - стационарлық және көшпелi жағдайларда қан мен оның компоненттерi алынатын орын;
14) қан препараттары - қан компоненттерiн өңдеу кезiнде алынатын емдiк заттар;

15) плазма - составная часть крови, освобожденная от ее отдельных элементов;
16) плазмадача - разовое извлечение плазмы крови донора методом плазмафереза;
17) плазмаферез - метод получения плазмы крови донора путем разделения крови с последующим возвратом ему отдельных элементов крови;
18) реципиент - пациент, которому производится переливание донорской крови или ее компонентов;
19) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
о донорстве
1. Законодательство Республики Казахстан о донорстве основывается на  Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Принципы государственной политики в области
донорства
Государственная политика Республики Казахстан в области донорства проводится на основе принципов:
1) добровольности дачи крови и ее компонентов;
2) гарантирования сохранения здоровья донора при выполнении им донорской функции;
3) обеспечения государственных гарантий, социальной защиты и соблюдения прав доноров;
4) безопасности донорской крови и ее компонентов;
5) ответственности за причинение вреда здоровью донора, реципиента и работника службы крови.
Статья 4. Гарантии обеспечения прав донора
1. Государство гарантирует донору защиту его прав и сохранение жизни и здоровья при выполнении им донорской функции.
2. Должностные лица государственных организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области службы крови, обязаны проинформировать донора об условиях и порядке взятия крови и ее компонентов, а также о гарантиях сохранения его здоровья при даче крови и ее компонентов.
3. Возмещение вреда жизни и здоровью, полученного при выполнении донорской функции, осуществляется в порядке, установленном  гражданским законодательством.
4. При причинении вреда жизни и здоровью донора, связанного с выполнением донорской функции, он имеет право на соответствующее возмещение вреда и социальную помощь, а в случае смерти донора супруга (супруг), дети, родители и лица, находившиеся на его иждивении, имеют право на компенсацию и социальную помощь в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан.

15) плазма - қанның жекелеген элементтерiнен босатылған құрамдас бөлiгi;
16) плазма тапсыру - донор қанының плазмасын плазмаферез әдiсiмен бiржолғы бөлiп алу;
17) плазмаферез - кейiннен қанның жекелеген элементтерiн донорға қайтара отырып, қанды бөлу арқылы оның қанының плазмасын алу әдiсi;
18) реципиент - донордың қаны немесе оның компоненттерi құйылатын пациент;
19) уәкiлеттi орган - азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы.
2-бап. Қазақстан Республикасының донорлық туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының донорлық туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының  Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Донорлық саласындағы мемлекеттiк саясаттың
принциптерi
Қазақстан Республикасының донорлық саласындағы мемлекеттiк саясаты:
1) қан мен оның компоненттерiн тапсырудың ерiктiлігі;
2) донорлық функциясын орындау кезiнде донордың денсаулығын сақтауға кепілдiк беру;
3) донорлардың мемлекеттiк кепiлдiктерін, әлеуметтік қорғалуын және құқықтарының сақталуын қамтамасыз ету;
4) донорлық қан мен оның компоненттерiнiң қауіпсiздiгi;
5) донордың, реципиенттiң және қан қызметi қызметкерiнiң денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн жауаптылық принциптері негізінде жүргізіледі.
4-бап. Донордың құқықтарын қамтамасыз ету кепілдіктері
1. Донор донорлық функциясын орындаған кезде мемлекет оның құқықтарын қорғауға және өміpi мен денсаулығын сақтауға кепілдік береді.
2. Қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының лауазымды адамдары донорды қан мен оның компоненттерін алудың шарттары мен тәртібі туралы, сондай-ақ қан мен оның компоненттерін тапсыру кезінде оның денсаулығын сақтау кепілдіктері туралы  хабардар етуге міндетті.
3. Донорлық функциясын орындау кезінде донордың өмipi мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу  азаматтық заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Донордың өмipi мен денсаулығына донорлық функциясын орындауға байланысты зиян келтірілген кезде, оның зиянды тиісінше өтетуге және әлеуметтік көмек алуға құқығы бар, ал донор қайтыс болған жағдайда зайыбының (жұбайының), балаларының, ата-анасының және оның асырауындағы адамдардың Қазақстан Республикасының  заңнамасымен белгіленген тәртіпте өтемақы және әлеуметтік көмек алуға құқықтары бар.

Статья 5. Компетенция государственных органов
в области донорства
1. Правительство Республики Казахстан:
1) определяет и реализует государственную политику по развитию донорства в Республике Казахстан;
2) осуществляет развитие службы крови Республики Казахстан;
3) утверждает отраслевую (секторальную) программу в области донорства;
4) утверждает порядок и выдает разрешение на вывоз донорской крови и ее компонентов за пределы Республики Казахстан в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан.
2.  Уполномоченный орган :
1) обеспечивает проведение государственной политики в области донорства;
2) разрабатывает программы в области донорства и осуществляет контроль за их реализацией;
3) разрабатывает и утверждает систему  поощрения   доноров ;
4) осуществляет руководство по организации пунктов дачи донорской крови и ее компонентов в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан;
5) укрепляет материально-техническую базу республиканских организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области службы крови;
6) определяет  порядок заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, препаратов крови, консервирующих средств в организациях, осуществляющих деятельность в области службы крови;
7) определяет  порядок хранения, переливания крови и ее компонентов, препаратов крови в организациях здравоохранения;
8) определяет  порядок медицинского обследования донора.
Статья 6. Компетенция местных представительных и
исполнительных органов в области донорства
1. Представительные органы (маслихаты) областей (города республиканского значения, столицы):
1) утверждают мероприятия, направленные на развитие и функционирование организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области службы крови;
2) вправе принимать решение о предоставлении дополнительного поощрения донорам.
2. Исполнительные органы (акиматы) областей (города республиканского значения, столицы):
1) реализуют государственную политику в области донорства;
2) разрабатывают и реализуют мероприятия, направленные на развитие и функционирование организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области службы крови;
3) вправе принимать решение о предоставлении дополнительного поощрения донорам.
Статья 7. Организации здравоохранения и организации,
осуществляющие деятельность в области службы
крови
1. Заготовку, консервацию, переработку, хранение и реализацию крови и ее компонентов осуществляют государственные организации здравоохранения, имеющие соответствующую  лицензию .

5-бап. Мемлекеттік органдардың донорлық саласындағы
құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Yкiметі:
1) Қазақстан Республикасында донорлықты дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты айқындайды және іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының қан қызметін дамытуды жүзеге асырады;
3) донорлық саласындағы салалық (секторлық) бағдарламаны бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгіленген тәртіппен донорлық қан мен оның компоненттерін Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкетудің тәртібін бекітеді және әкетуге рұқсат береді.
2.  Уәкілетті орган :
1) донорлық саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізуді қамтамасыз етеді;
2) донорлық саласындағы бағдарламаларды әзірлейді және олардың іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады;
3)  донорларды   ынталандыру жүйесін әзірлейді және бекітеді;
4) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше оқиғалар туындаған жағдайда Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгіленген тәртіппен донорлық қан мен оның компоненттерін тапсыру пункттерін ұйымдастыру жөніндегі басшылықты жүзеге асырады;
5) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайтады;
6) қан қызметi саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда қан мен оның компоненттерін, қан препараттарын, консервациялау құралдарын дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу  тәртібін айқындайды;
7) денсаулық сақтау ұйымдарында қан мен оның компоненттерін, қан препараттарын сақтаудың, құюдың  тәртібін айқындайды;
8) донорды медициналық тексеру  тәртібін айқындайды.
6-бап. Жергілікті өкілді және атқарушы органдардың
донорлық саласындағы құзыреті
1. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өкілді органдары (мәслихаттары):
1) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының дамуына және жұмыс icтеуіне бағытталған ic-шараларды  бекітеді;
2) донорларды қосымша ынталандыру туралы шешім қабылдауға құқылы.
2. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары (әкімдіктері):
1) донорлық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының дамуына және жұмыс icтeуiнe бағытталған ic-шараларды әзірлейді және іске асырады;
3) донорларды қосымша ынталандыру туралы шешім қабылдауға құқылы.
7-бап. Денсаулық сақтау ұйымдары және қан қызметі
саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар
1. Қан мен оның компоненттерін дайындауды, консервациялауды, өңдеуді, сақтауды және өткізуді тиісті  лицензиясы бар мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асырады.

2. Производство препаратов крови и консервирующих средств осуществляют организации в области службы крови, имеющие соответствующую  лицензию .
3. Организации, осуществляющие деятельность в области службы крови, несут ответственность за качество крови и ее компонентов, препаратов крови, консервирующих средств в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан.
4. Организации здравоохранения, осуществляющие переливание крови и ее компонентов, препаратов крови, несут ответственность за здоровье реципиента в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан.
5. Кровь и ее компоненты, препараты крови, консервирующие средства, выпускаемые организациями в области службы крови, подлежат обязательному контролю в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан.
Статья 8. Обеспечение безопасности и качества донорской
крови, ее компонентов, изготовляемых из них
препаратов, консервирующих средств
1. Организации здравоохранения и медицинские работники, обеспечивающие переливание крови, ее компонентов и препаратов реципиентам, обязаны обеспечить контроль за соблюдением соответствующих требований по безопасности и качеству крови, ее компонентов и препаратов крови.  Перечень требований по безопасности и качеству крови и ее компонентов, препаратов крови, консервирующих средств и порядок осуществления контроля устанавливаются  уполномоченным органом .
2. Донорская кровь, ее компоненты, изготовленные из них препараты и применяемые при их обработке и изготовлении консервирующие средства не могут использоваться или передаваться для реализации до прохождения контроля качества и соответствующей маркировки.
Статья 9. Общественные объединения
Общественные объединения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях вправе принимать участие в пропаганде и развитии донорства в Республике Казахстан.
Статья 10. Донор, его права и обязанности
1. Донором вправе быть физическое лицо в возрасте от восемнадцати до шестидесяти лет, прошедшее соответствующее медицинское обследование и не имеющее противопоказаний для сдачи крови, изъявившее добровольное желание дать кровь и ее компоненты для медицинских целей.
2. Донор вправе:
1) давать кровь и ее компоненты безвозмездно или за денежную компенсацию в размерах, установленных настоящим Законом;
2) ознакомиться с результатами медицинского обследования.
3. Донор обязан сообщить известные ему сведения обо всех заболеваниях, которыми он страдает и ранее им перенесенных, а также об употреблении им наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Лицо, умышленно скрывшее или исказившее известные ему сведения о состоянии своего здоровья при выполнении донорской функции, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, если такие действия повлекли или могли повлечь нанесение вреда жизни и здоровью реципиентов.

2. Қан препараттарын және консервациялау құралдарын өндіруді қан қызметі саласындағы тиісті  лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.
3. Қан қызметі саласындағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар қан мен оның компоненттерінің, қан препараттарының, консервациялау құралдарының сапасы үшiн Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгiленген тәртіппен жауаптылықта болады.
4. Қан мен оның компоненттерiн, қан препараттарын құюды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары peципиенттің денсаулығы үшін Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгiленген тәртіппен жауаптылықта болады.
5. Қан қызметi саласындағы ұйымдар шығаратын қан мен оның компоненттерi, қан препараттары, консервациялау құралдары Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгiленген тәртіппен мiндеттi бақылауға жатады.
8-бап. Донорлық қанның, оның компоненттерінің, олардан
дайындалатын препараттардың, консервациялау
құралдарының қауiпсiздігі мен сапасын
қамтамасыз ету
1. Реципиенттерге қанды, оның компоненттерi мен препараттарын құюды қамтамасыз ететiн денсаулық сақтау ұйымдары мен медициналық қызметкерлер қанның, оның компоненттерiнiң және қан препараттарының қауiпсiздiгi мен сапасы жөнiндегi тиiстi талаптардың сақталуына бақылауды қамтамасыз етуге мiндеттi. Қан мен оның компоненттерiнiң, қан препараттарының, консервациялау құралдарының қауіпсiздiгі мен сапасы жөнiндегi талаптардың  тiзбесiн және  бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн уәкiлеттi орган белгілейдi.
2. Донорлық қан, оның компоненттерi, олардан дайындалған препараттар және оларды өңдеу мен дайындау кезiнде қолданылатын консервациялау құралдары сапа бақылауынан өткенше және тиiсiнше таңбаланғанға дейiн пайдаланылмайды немесе өткiзуге берiлмейдi.
9-бап. Қоғамдық бiрлестiктер
Қоғамдық бiрлестiктер Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы  заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында донорлықты насихаттау мен дамытуға қатысуға құқылы.
10-бап. Донор, оның құқықтары мен мiндеттерi
1. Тиiстi медициналық тексеруден өткен және қан тапсыру үшiн денсаулығының жарамсыз көрсеткiштерi жоқ, медициналық мақсаттар үшiн қан мен оның компоненттерiн тапсыруға ерiктi түрде ниет білдiрген он сегiз жастан алпыс жасқа дейінгі жеке тұлға донор болуға құқылы.
2. Донор:
1) қан мен оның компоненттерін ақысыз немесе осы заңда белгіленген мөлшердегі ақшалай өтемақы үшін тапсыруға;
2) медициналық тексеру нәтижелерімен танысуға құқылы.
3. Донор зардап шегетін және бұрын ауырған барлық аурулары туралы өзіне белгілі мәліметтерді, сондай-ақ есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды пайдаланғаны туралы хабарлауға міндетті.
Донорлық функцияны орындау кезінде өз денсаулығының жай-күйі туралы өзіне белгілі мәліметтерді қасақана жасырып қалған немесе бұрмалаған адам, егер мұндай әрекеттер реципиенттердің өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

Статья 11. Медицинское обследование донора
1. Донор до дачи крови и ее компонентов проходит бесплатное медицинское обследование в порядке,  установленном уполномоченным органом. Прохождение медицинского обследования донорами обязательно.
2. Справки о состоянии здоровья для осуществления донорской функции выдаются в государственных организациях здравоохранения бесплатно.
Статья 12. Гарантии, предоставляемые донору
1. В дни медицинского обследования и дачи крови и ее компонентов работник, являющийся донором, освобождается от работы работодателем с сохранением за ним среднемесячной заработной платы.
2. В случае, если по соглашению с работодателем работник, являющийся донором, в дни дачи крови и ее компонентов приступил к работе, ему предоставляется по его желанию другой день отдыха с сохранением за ним среднемесячной заработной платы или этот день может быть присоединен к ежегодному трудовому отпуску.
3. Не допускается привлечение работника в дни дачи крови и ее компонентов к работам в ночное время, сверхурочным работам, работам с тяжелыми, вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда.
4. Военнослужащий, являющийся донором, в дни дачи крови и ее компонентов освобождается от несения нарядов, вахт и других форм службы.
5. Студенты, учащиеся, являющиеся донорами, в дни дачи крови и ее компонентов освобождаются от учебно-воспитательного процесса.
6. Дополнительные меры поощрения, предоставляемые донору с учетом суммарного количества дачи крови и ее компонентов, определяются  нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 13. Обязанности работодателей и руководителей
организаций по созданию условий,
обеспечивающих развитие донорства
Работодатели и руководители организаций обязаны:
1) оказывать содействие государственным организациям здравоохранения в привлечении граждан в ряды доноров;
2) безвозмездно предоставлять необходимые помещения и условия для взятия крови и ее компонентов;
3) беспрепятственно освобождать от работы работника, являющегося донором, в день обследования и дачи крови и ее компонентов;
4) предоставлять работнику, являющемуся донором, установленные настоящим Законом гарантии.
Статья 14. Порядок вывоза донорской крови и ее
компонентов, препаратов крови за пределы
Республики Казахстан
1. Вывоз донорской крови и ее компонентов, препаратов крови за пределы Республики Казахстан допускается в случаях:
1) обмена на компоненты и препараты крови, которые не производятся в Республике Казахстан;
2) оказания   экстренной помощи гражданам Республики Казахстан, находящимся за границей;

11-бап. Донорды медициналық тексеру
1. Донор қан мен оның компоненттерін тапсырғанға дейін уәкілетті орган белгілеген  тәртіппен тегін медициналық тексеруден өтеді. Донорлардың медициналық тексеруден өтуі міндетті.
2. Донорлық функцияны жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы туралы анықтамалар мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тегін беріледі.
12-бап. Донорға берілетін кепілдіктер
1. Медициналық тексеру және қан мен оның компоненттерін тапсыру күндері донор болып табылатын қызметкерді жұмыс беруші орташа айлық жалақысын сақтай отырып, жұмысынан босатады.
2. Егер донор болып табылатын қызметкер жұмыс берушімен келісім бойынша қан мен оның компоненттерін тапсыру күндері жұмысқа шықса, оған орташа айлық жалақысын сақтай отырып, өзінің қалауы бойынша басқа демалыс күні беріледі немесе бұл күн жыл сайынғы еңбек демалысына қосылуы мүмкін.
3. қызметкерді қан мен оның компоненттерін тапсыру күндері түнгі уақыттағы, мерзімнен тыс жұмыстарға, ауыр, зиянды (өте зиянды) және қауіпті (өте қауiптi) еңбек жағдайлары бар жұмыстарға тартуға жол берілмейді.
4. Донор болып табылатын әскери қызметшi қан мен оның компоненттерiн тапсыру күндерi нарядтар, вахталар және қызметтiң басқа да нысандарын өткеруден босатылады.
5. Донор болып табылатын студенттер, оқушылар қан мен оның компоненттерiн тапсыру күндерi оқу-тәрбие процесiнен босатылады.
6. Донорға қан мен оның компоненттерiн тапсыруының жиынтық caнын ескере отырып берiлетiн қосымша ынталандыру шаралары Қазақстан Pecпубликасының  нормативтік құқықтық актілерiмен айқындалады.
13-бап. Жұмыс берушілер мен ұйымдар басшыларының
донорлықты дамытуды қамтамасыз ететін жағдайлар
жасау жөнiндегi мiндеттерi
Жұмыс берушiлер мен ұйымдар басшылары:
1) мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының азаматтарды донорлар қатарына тартуына жәрдем көрсетуге;
2) қан мен оның компоненттерiн алу үшін қажеттi үй-жайларды өтеусiз беруге және жағдай жасауға;
3) донор болып табылатын қызметкердi тексеру және қан мен оның компоненттерiн тапсыру күнi жұмыстан кедергiсiз босатуға;
4) донор болып табылатын қызметкерге осы Заңда белгiленген кепiлдiктердi беруге мiндеттi.
14-бап. Донорлық қан мен оның компоненттерiн, қан
препараттарын Қазақстан Республикасынан тысқары
жерлерге әкету тәртiбi
1. Донорлық қан мен оның компоненттерiн, қан препараттарын Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкетуге:
1) Қазақстан Республикасында өндiрiлмейтiн қан компоненттерi мен препараттарына айырбас жасалған;
2) Қазақстан Республикасының шетелдегі азаматтарына шұғыл көмек көрсетілетiн жағдайларда;

3) в порядке оказания Республикой Казахстан гуманитарной помощи другим государствам.
2. Разрешение на вывоз крови и ее компонентов, препаратов крови по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, выдает Правительство Республики Казахстан.
3. Продажа крови и ее компонентов, препаратов крови в другие государства запрещается.
Статья 15. Компенсация, предоставляемая донору
1. Донор, осуществляющий донорскую функцию безвозмездно, для восполнения объема своей крови и энергетических затрат организма после дачи крови и ее компонентов по выбору получает бесплатное питание либо его денежный эквивалент в размере 0,25 месячного расчетного показателя, установленного  законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Донору, давшему кровь и ее компоненты за плату, выплачивается денежная компенсация в следующих размерах:
1) за одну кроводачу (450 + 10 миллилитров крови) - 2 месячных расчетных показателя;
2) за плазмадачу при двукратном плазмаферезе (500 + 40 миллилитров плазмы) - 4 месячных расчетных показателя;
3) за иммунную плазмадачу при двукратном плазмаферезе (500 + 40 миллилитров иммунной плазмы) - 7 месячных расчетных показателей;
4) за изоиммунную плазмадачу при двукратном плазмаферезе (500 + 40 миллилитров изоиммунной плазмы) - 8 месячных расчетных показателей.
3. Компенсацию донору выплачивают государственные организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области службы крови.
Статья 16. Выполнение процедуры донорства в условиях
чрезвычайного и военного положения
В случае введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан или в отдельных ее местностях организация донорства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан  о чрезвычайном и   военном положении.
Статья 17. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о донорстве
Нарушение законодательства Республики Казахстан о донорстве влечет ответственность в соответствии с  законами Республики Казахстан.
Статья 18. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

3) Қазақстан Республикасы басқа мемлекеттерге гуманитарлық көмек көрсеткен ретте жол беріледi.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған негіздер бойынша қан мен оның компоненттерiн, қан препараттарын әкетуге рұқсатты Қазақстан Республикасының Үкiметi бередi.
3. Қан мен оның компоненттерін, қан препараттарын басқа мемлекеттерге сатуға тыйым салынады.
15-бап. Донорға берілетін өтемақы
1. Донорлық функцияны өтеусіз жүзеге асыратын донор қан мен оның компоненттерін тапсырғаннан кейін өз қанының көлемі мен организмінің әл-қуаты шығындарының орнын толтыру үшін таңдауы бойынша тегін тамақ не тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы  заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,25 мөлшеріндегі оның ақшалай баламасын алады.
2. Қан мен оның компоненттерін тапсырған донорға ақысы үшін ақшалай өтемақы мынадай мөлшерлерде төленеді:
1) бір мәрте қан тапсырғаны үшін (450+10 миллилитр қан) - 2 айлық есептік көрсеткіш;
2) екі мәрте плазмаферез жағдайында плазма тапсырғаны үшін (500+40 миллилитр плазма) - 4 айлық есептік көрсеткіш;
3) екі мәрте плазмаферез жағдайында иммундық плазма тапсырғаны үшін (500+40 миллилитр иммундық плазма) - 7 айлық есептік көрсеткіш;
4) екі мәрте плазмаферез жағдайында изоиммундық плазма тапсырғаны үшін (500+40 миллилитр иммундық плазма) - 8 айлық есептік көрсеткіш.
3. Донорға өтемақыны қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары төлейді.
16-бап. Төтенше және соғыс жағдайларында донорлық
рәсімді орындау
Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе оның жекелеген жерлерінде төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда донорлықты ұйымдастыру Қазақстан Республикасының  төтенше және  соғыс жағдайы туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
17-бап. Қазақстан Республикасының донорлық туралы
заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының донорлық туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының  заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
18-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті