О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения национальной безопасности
Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 67
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139):
1) в статье 41 примечания изложить в следующей редакции:
"Примечания.
1. Коррупционными преступлениями признаются преступления, предусмотренные пунктом г) части третьей статьи 176, пунктом а) части третьей статьи 193, пунктом а) части третьей статьи 209, статьей 307, пунктом в) части четвертой статьи 308, статьями 310-315, статьей 380 настоящего Кодекса.
2. Преступлениями, содержащими признаки экстремизма, признаются преступления, предусмотренные статьями 164, 168-171, 233-3, 236, частями второй и третьей статьи 337, статьей 337-1 настоящего Кодекса.";
2) пункт б) части второй статьи 233 изложить в следующей редакции:
"б) с применением оружия либо предметов, используемых в качестве оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств, которые могут создать реальную угрозу для жизни и здоровья граждан, -";
3) дополнить статьей 233-3 следующего содержания:
"Статья 233-3. Финансирование экстремизма или
террористической деятельности
1. Финансирование экстремизма или террористической деятельности -
наказывается лишением свободы на срок до пяти лет.
2. То же деяние, совершенное неоднократно, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до восьми лет.";
4) в статье 250:
в части второй:
дополнить пунктом г) следующего содержания:
"г) группой лиц по предварительному сговору, -";
в абзаце втором слова "от двух до восьми" заменить словами "от семи до двенадцати";
в части третьей:
абзац первый дополнить словами "или преступным сообществом (преступной организацией)";
в абзаце втором слово "семи" заменить словом "десяти";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 67 Заңы
1-бап.  Қазақстан Pеcпубликасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Қылмыстық кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат):
1) 41-бапта ескертулер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертулер.
1. Осы Кодекстiң  176-бабы  үшінші бөлігінің г) тармағында,   193-бабының үшiншi бөлiгiнiң а) тармағында,  209-бабының  үшінші бөлігінiң а) тармағында,  307-бабында 308-бабының  төртiншi бөлiгiнiң в) тармағында,  310-315-баптарында,   380-бабында  көзделген қылмыстар сыбайлас жемқорлық қылмыстар деп танылады.
2. Осы Кодекстiң  164,   168-171,   233-3 236-баптарында 337-бабының  екiншi және үшінші бөлiктерiнде,  337-1-бабында  көзделген қылмыстар экстремизмнің белгiлерi бар қылмыстар деп танылады.";
2)  233-баптың  екiншi бөлігінiң б) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) азаматтардың өмiрi мен денсаулығына нақты қауіп төндiретін қаруды немесе қару ретiнде пайдаланылатын заттарды, жарылыс заттарын немесе жарылыс құрылғыларын қолдана отырып жасалса, -";
3) мынадай мазмұндағы 233-3-баппен толықтырылсын:
"233-3-бап. Экстремизмдi немесе террористiк қызметті
қаржыландыру
1. Экстремизмдi немесе террористiк қызметті қаржыландыру -
бес жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Бiрнеше рет жасалған нақ сол әрекет -
үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
4) 250-бапта:
екiншi бөлiкте:
в) тармағындағы "күш қолдана отырып жасалса -" деген сөздер "күш қолдана отырып;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
"г) адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша жасалса -";
екiншi абзацтағы "екі жылдан сегіз жылға дейінгі" деген сөздер "жеті жылдан он екі жылға дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац "ұйымдасқан топ" деген сөздерден кейiн "немесе қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы "жетi" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;

5) в статье 328:
абзац первый перед словами "Самовольное присвоение" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Самовольное присвоение звания должностного лица, занимающего установленную Конституцией  Республики Казахстан должность, с целью получения властных полномочий -
наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет или лишением свободы на тот же срок.";
6) в статье 337:
заголовок после слова "общественных" дополнить словами "и других";
в части первой слова "иностранными государствами, или иностранными гражданами, или иностранными либо международными организациями" заменить словами "из запрещенных законами Республики Казахстан источников";
7) дополнить статьей 337-1 следующего содержания:
"Статья 337-1. Организация деятельности общественного или
религиозного объединения либо иной организации
после решения суда о запрете их деятельности
или ликвидации в связи с осуществлением ими
экстремизма
1. Организация деятельности общественного или религиозного объединения либо иной организации, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о запрете их деятельности или ликвидации в связи с осуществлением ими экстремизма, -
наказывается штрафом в размере до трехсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного года либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от одного года до пяти лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет.
2. Участие в деятельности общественного или религиозного объединения или иной организации, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о запрете их деятельности или ликвидации в связи с осуществлением ими экстремизма, -
наказывается штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от одного года до пяти лет, либо арестом на срок до четырех месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.
Примечание. Лицо, добровольно прекратившее участие в деятельности общественного или религиозного объединения либо иной организации, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о запрете их деятельности или ликвидации в связи с осуществлением ими экстремизма, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится иного состава преступления.".

5) 328-бапта:
бiрiншi абзац "Жауапты" деген сөздiң алдынан "1." деген цифрмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Билiк өкiлеттiктерiн алу мақсатында Қазақстан Республикасының  Конституциясында  белгiленген лауазымды атқаратын лауазымды адамның атағын өз бетiмен иелену, -
бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге немесе сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
6) 337-бапта:
тақырыбы "қоғамдық" деген сөзден кейiн "және басқа да" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiктегi "шет мемлекет, немесе шетел азаматтары, немесе шетелдiк не халықаралық ұйымдар қаржыландыратын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған көздерден қаржыландырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 337-1-баппен толықтырылсын:
"337-1-бап. Қоғамдық немесе дiни бiрлестiктiң не өзге
де ұйымның экстремизмдi жүзеге асыруына
байланысты олардың қызметiне тыйым салу
немесе тарату туралы сот шешiмiнен кейiн
олардың қызметiн ұйымдастыру
1. Қоғамдық немесе дiни бiрлестiкке немесе өзге де ұйымға қатысты олардың экстремизмдi жүзеге асыруына байланысты қызметiне тыйым салу немесе тарату туралы заңды күшiне енген сот шешiмi бар болғанда олардың қызметiн ұйымдастыру, -
үш жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бiр жылға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не бiр жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгілi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не алты айға дейiнгі мерзiмге қамауға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Қоғамдық немесе дiни бiрлестiкке немесе өзге де ұйымға қатысты олардың экстремизмдi жүзеге асыруына байланысты қызметiне тыйым салу немесе тарату туралы заңды күшiне енген сот шешiмi бар болғанда олардың қызметiне қатысу, -
екi жүз айлық есептiк көрсеткішке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не бiр жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыруға, не төрт айға дейiнгi мерзiмге қамауға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту. Қоғамдық немесе дiни бiрлестiкке не өзге де ұйымға қатысты олардың экстремизмдi жүзеге асыруына байланысты қызметiне тыйым салу немесе тарату туралы заңды күшіне енген сот шешiмi бар болғанда олардың қызметіне қатысуды өз еркiмен оқытқан адам, егер оның iс-әрекеттерiнде өзге қылмыс құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.".

2. В Уголовно-процессуальный  кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156):
в статье 192:
часть первую после цифр "233-2," дополнить цифрами "233-3,";
часть 4-1 после слов "259 (частями третьей и четвертой)," дополнить цифрами "337-1,".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154):
статью 179 после слова "рецидиве," дополнить словами "а равно за преступления, содержащие признаки экстремизма,".
4. В Гражданский процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5):
1) в части второй статьи 28 слова "на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской" заменить словами "или террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской или террористической";
2) в абзаце первом части первой статьи 273:
после слова "выборов," дополнить словами "а также в течение месяца со дня голосования,";
слова "и в день голосования - немедленно" заменить словами ", в день голосования и до объявления итогов выборов - немедленно";
3) подпункт 11) части первой статьи 289 изложить в следующей редакции:

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Қылмыстық іс жүргiзу кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж. N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар):
192-бапта:
бiрiншi бөлiк "233-2," деген цифрлардан кейiн "233-3," деген цифрлармен толықтырылсын;
4-1-бөлiк "259-бабында (үшiншi және төртіншi бөлiктерiнде)," деген сөздерден кейiн "337-1-бабында," деген сөздермен толықтырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Қылмыстық-атқару кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N  23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат):
179-бап "аса қауiптi қайталап жасаған қылмысы үшiн," деген сөздерден кейiн "сондай-ақ экстремизмнiң белгілерi бар қылмыстары үшін," деген сөздермен толықтырылсын.
4. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Азаматтық iс жүргiзу кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 15-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат):
1) 28-баптың екiншi бөлiгіндегi "Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттің аумағында экстремизмдi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк ұйым деп тану туралы iстердi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттің аумағында экстремизмді немесе террористік қызметті жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк немесе террористiк ұйым деп тану туралы iстердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 273-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында:
"кезеңiнде" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ дауыс беру күнiнен бастап бiр ай iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
"және дауыс беру күнi" деген сөздер ", дауыс беру күнi және сайлау қорытындылары жарияланғанға дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 289-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"11) о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремизм или террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской или террористической.";
4) заголовок главы 36-2 изложить в следующей редакции:
"Глава 36-2. Производство по заявлению о признании иностранной или международной организации, осуществляющей экстремизм или террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской или террористической";
5) статью 317-6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Заявление о признании международной организации, осуществляющей террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, террористической подается Генеральным прокурором в суд города Астаны.";
6) статью 317-7 после слова "экстремистской" дополнить словами "или террористической";
7) статью 317-8 после слов "экстремизм", "экстремистской" дополнить соответственно словами "или террористическую деятельность", "или террористической".
5. В Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26):
1) дополнить статьями 102-2, 102-3 следующего содержания:
"Статья 102-2. Нарушение требования о равном избирательном
праве
Нарушение требования о равном избирательном праве путем голосования два или более раза или за другого избирателя -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 102-3. Осуществление иностранцами, лицами без
гражданства, иностранными юридическими лицами и
международными организациями деятельности,
препятствующей и (или) способствующей
выдвижению и избранию кандидатов, политических
партий, выдвинувших партийный список,
достижению определенного результата на выборах
Осуществление иностранцами, лицами без гражданства, иностранными юридическими лицами и международными организациями деятельности, препятствующей и (или) способствующей выдвижению и избранию кандидатов, политических партий, выдвинувших партийный список, достижению определенного результата на выборах, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан или без такового, на юридических лиц - в размере от четырехсот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";

"11) Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттің аумағында экстремизмдi немесе террористiк қызметтi жүзеге асыратын шетелдiк немесе халықаралық ұйымды экстремистiк немесе террористiк ұйым деп тану туралы iстер жатады.";
4) 36-2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"36-2-тарау. Қазақстан Республикасының және (немесе)
басқа мемлекеттiң аумағында экстремизмдi немесе
террористiк қызметтi жүзеге асыратын шетелдiк
немесе халықаралық ұйымды экстремистiк немесе
террористік ұйым деп тану туралы өтiнiш бойынша
iс жүргiзу";
5) 317-6-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттiң аумағында террористiк қызметтi жүзеге асыратын халықаралық ұйымды террористiк ұйым деп тану туралы өтінiштi Бас прокурор Астана қаласының сотына бередi.";
6) 317-7-баптағы "экстремизм" деген сөз "экстремистік немесе террористік" деген сөздермен ауыстырылып, "экстремистiк" деген сөзден кейiн "немесе террористiк" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 317-8-бап "экстремизмдi", "экстремистік" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе террористiк қызметтi", "немесе террористік" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 102-2, 102-3-баптармен толықтырылсын:
"102-2-бап. Тең сайлау құқығы туралы талапты бұзу
Тең сайлау құқығы туралы талаптарды екi рет не одан да көп немесе басқа сайлаушы үшiн дауыс беру арқылы бұзу -
айлық есептiк көрсеткіштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
102-3-бап. Шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдардың,
шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық
ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тiзiмдерiн
ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға,
сайлауда белгiлi бiр нәтижеге қол жеткiзуге
кедергi болатын және (немесе) ықпал ететін
қызметтi жүзеге асыруы
Шетелдiктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тiзiмдерiн ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгiлi бiр нәтижеге қол жеткiзуге кедергі болатын және (немесе) ықпал ететiн қызметтi жүзеге асыруы, -
жеке тұлғаларға Қазақстан Pecпубликасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу арқылы немесе онсыз, айлық есептiк көрсеткіштің жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға айлық eceптiк көрсеткiштiң төрт жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

2) абзац второй части первой статьи 321 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации и приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.";
3) статью 342 изложить в следующей редакции:
"Статья 342. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о средствах массовой информации
1. Распространение продукции средства массовой информации, а также сообщений и материалов информационного агентства без постановки на учет либо после вынесения решения о приостановлении, прекращении их выпуска (выхода в эфир) или признании свидетельства о постановке на учет утратившим силу -
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средства массовой информации.
2. Распространение передач по телерадиовещательным каналам на государственном языке по времени менее суммарного объема передач на других языках -
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до ста месячных расчетных показателей с конфискацией печатной или иной продукции и приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
3. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью второй настоящей статьи, а равно неустранение причин приостановления выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации в установленный срок -
влекут штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания и прекращением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации.
4. Распространение продукции средства массовой информации, а также сообщений и материалов информационного агентства без переучета в случаях смены собственника либо его организационно-правовой формы, наименования, а также названия средства массовой информации, изменения языка издания либо вещания, территории распространения, основной тематической направленности -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.";

2) 321-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркiлене отырып және бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейiнгі мерзiмге тоқтата отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - айлық eceптiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 342-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"342-бап. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат
құралдары туралы заңдарын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, сондай-ақ ақпарат агенттiгiнiң хабарлары мен материалдарын есепке қоймай не олардың шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата тұру, тоқтату немесе есепке қою туралы куәлiктің күшi жойылды деп тану туралы шешiм шыққаннан кейiн тарату, -
бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмi тәркiлене отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерiне, заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттiк тiлдегі хабарларды уақыты жағынан телерадио-хабарлар арналарында басқа тiлдердегі хабарлардың жиынтық көлемiнен аз тарату, -
баспа немесе өзге де өнімі тәркiлене отырып және бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтатып, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерiне, заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, сол сияқты бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата тұру себептерiн белгiленген мерзiмде жоймау, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерiне, заңды тұлғаларға телевизия және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметке берiлген лицензиядан айыра отырып және бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Меншiк иесi не оның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралының атауы ауысқан, басылымның не хабарлардың тiлi, таралу аумағы, негiзгi тақырыптық бағыты өзгерген жағдайларда қайта есепке қоймай бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн, сондай-ақ ақпарат агенттiгiнiң хабарлары мен материалдарын тарату -
бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейiнгі мерзiмге тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелеріне, заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

4) абзац второй статьи 343 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц средств массовой информации в размере от ста до четырехсот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток с конфискацией печатной продукции.";
5) статью 344 изложить в следующей редакции:
"Статья 344. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка,
распространение на территории Республики
Казахстан продукции средств массовой информации,
а равно иной продукции
1. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости, насилия и порнографии, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста до четырехсот месячных расчетных показателей либо  административный арест на срок до пятнадцати суток, на юридических лиц - в размере от пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.
2. Распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, пропаганду и оправдание экстремизма или терроризма, -
влечет штраф на физических лиц в размере от семидесяти до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере от семисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации и прекращением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации.
3. Распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию культа жестокости, насилия и порнографии, разглашение сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, не имеющих признаков уголовно наказуемого деяния, распространение информации, раскрывающей технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, а равно демонстрация кино- и видеопродукции порнографического и специального сексуально-эротического характера -
влекут штраф на физических лиц в размере от восьмидесяти до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста семидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере от восьмисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации и приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.

4) 343-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұқаралық ақпарат құралдарының лауазымды адамдарына айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не баспа өнiмдерi тәркілене отырып, он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.";
5) 344-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"344-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн, сол
сияқты өзге де өнiмдердi Қазақстан Республикасының
аумағында даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау,
тарату
1. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездiктi, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу тасымалдау -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде немесе он бес тәулiкке дейiн мерзiмге әкiмшiлiк қамауға, заңды тұлғаларға бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркілене отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң бес жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты қоздыруды насихаттауға немесе үгiттеуге, экстремизмдi немесе терроризмдi насихаттауға және ақтауға бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн Қазақстан Республикасының аумағында тарату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетпiстен екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткіштiң жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркiлене отырып және бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң жетi жүзден екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қатыгездiктi, зорлық-зомбылық пен порнографияны насихаттау мен үгiттеуге, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi немесе заңмен қорғалатын, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілерi жоқ өзге құпияларды жария етуге, терроризмге қарсы операциялар жүргiзу кезеңiнде олардың техникалық тәсiлдерi мен тактикасын ашатын ақпаратты таратуға, сол сияқты порнографиялық және арнайы жыныстық-эротикалық сипаттағы кино- және бейнеөнiмдердi көрсетуге бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн Қазақстан Республикасының аумағында тарату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүз жетпiстен төрт жүзге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркiлене отырып және бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейiнгі мерзiмге тоқтата отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң сегiз жүзден екi мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан иной продукции, не относящейся к средствам массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости, насилия и порнографии, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста до четырехсот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток, на юридических лиц - в размере от пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией продукции.
5. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административных взысканий, предусмотренных частями третьей и четвертой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц - в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания и запрещением деятельности юридического лица.";
6) часть четвертую статьи 349 изложить в следующей редакции:
"4. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц в размере до ста месячных расчетных показателей, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.";
7) в части первой статьи 373:
абзац первый после слов "или проведению," дополнить словами "а равно участие в незаконных собраниях, митингах, шествиях, демонстрациях либо ином публичном мероприятии,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц - штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
8) статью 374 изложить в следующей редакции:
"Статья 374. Нарушение законодательства об общественных
объединениях

4. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздігіне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк нәсілдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездiктi, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдарына жатпайтын өзге де өнiмдердi Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе он бес тәулiкке дейiнгi әкiмшiлiк қамауға, заңды тұлғаларға - өнiмдерi тәркiлене отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң бес жүзден екi мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшілiк жазалар қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің жүзден екi жүзге кейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткіштiң екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға телевизия және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметке берiлетiн лицензиядан айыра отырып және заңды тұлғаның қызметiне тыйым сала отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 349-баптың төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтата отырып, лауазымды адамдарға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншiк иелерiне, заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
7) 373-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"кедергi жасау," деген сөздерден кейiн "сол сияқты заңсыз жиналыстарға, митингiлерге, шерулерге, демонстрацияларға не өзге де көпшiлiкке арналған iс-шараларға қатысу," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштің жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) 374-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"374-бап. Қоғамдық бiрлестiктер туралы заңдарды бұзу

1. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, выходящих за пределы целей и задач, определенных уставами этих общественных объединений, -
влечет предупреждение или штраф на руководителей общественного объединения в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений - штраф в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на общественное объединение - в размере до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, нарушающих законодательство Республики Казахстан, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере до ста месячных расчетных показателей, на членов общественного объединения - штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.
3. Совершение тех же действий повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере до ста пятидесяти месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений - штраф в размере до ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.
4. Совершение тех же действий повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью второй настоящей статьи, а равно неустранение нарушений, повлекших наложение административного взыскания, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влекут штраф на руководителей общественного объединения в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений - штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности общественного объединения.
5. Финансирование политических партий иностранными юридическими лицами и международными организациями, юридическими лицами с иностранным участием, государственными органами и организациями, религиозными объединениями, благотворительными организациями -
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований, на иностранных юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований.
6. Финансирование политических партий иностранцами и лицами без гражданства -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований и административным выдворением за пределы Республики Казахстан.

1. Қоғамдық бiрлестiк басшыларының, мүшелерiнiң не қоғамдық бiрлестiктiң осы қоғамдық бiрлестiктердiң жарғыларында белгiленген мақсаттары мен мiндеттерiнiң шегiнен тыс iс-әрекеттер жасауы, -
қоғамдық бiрлестiктiң басшыларына - ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестіктің мүшелерiне - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiкке айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейінгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қоғамдық бiрлестiк басшыларының, мүшелерінің не қоғамдық бiрлестiктiң Қазақстан Республикасының заңдарын бұзатын іс-әрекеттер жасауы, -
қоғамдық бiрлестiктiң қызметiн үш айдан алты айға дейінгi мерзiмге тоқтата отырып, қоғамдық бiрлестiктің басшыларына - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктiң мүшелерiне айлық есептік көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшілік жаза қолданылғаннан кейін бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
қоғамдық бiрлестiктiң қызметiн үш айдан алты айға дейiнгі мерзiмге тоқтата отырып, қоғамдық бiрлестiктiң басшыларына - айлық есептiк көрсеткіштің жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктің мүшелеріне айлық есептiк көрсеткіштің жүзге дейінгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген әкімшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл ішiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, сол сияқты осы баптың үшіншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау, -
қоғамдық бiрлестіктің қызметiне тыйым сала отырып, қоғамдық бiрлестiктің басшыларына - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, қоғамдық бiрлестiктің мүшелерiне айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың, шет ел қатысатын заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, дiни бiрлестіктердiң, қайырымдылық ұйымдарының саяси партияларды қаржыландыруы -
заңсыз қайырмалдықтар тәркілене отырып, лауазымды адамдарға - төрт жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, заңсыз қайырмалдықтар тәркілене отырып, шетелдiк заңды тұлғаларға екi мың айлық есептiк көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Шетелдiктердің және азаматтығы жоқ адамдардың саяси партияларды қаржыландыруы, -
заңсыз қайырымдылықтар тәркілене отырып және Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiбере отырып, екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Принятие политической партией незаконных пожертвований -
влечет штраф на руководителя политической партии в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований и административным арестом на срок до пятнадцати суток либо без такового с запрещением деятельности политической партии.
8. Неопубликование годовой отчетности о финансовой деятельности политической партии в сроки и объеме, установленных законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на руководителя партии в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности политической партии на срок до шести месяцев.
9. Осуществление деятельности политической партии, ее структурных подразделений (филиалов и представительств) без перерегистрации в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на руководителя партии в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности политической партии.";
9) дополнить статьей 374-1 следующего содержания:
"Статья 374-1. Руководство, участие в деятельности не
зарегистрированных в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке
общественных, религиозных объединений, а также
финансирование их деятельности
1. Руководство деятельностью не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а равно деятельность которых приостановлена или запрещена, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Участие в деятельности не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а равно деятельность которых приостановлена или запрещена, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Финансирование деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а равно деятельность которых приостановлена или запрещена, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
10) статью 375 дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"3. Осуществление гражданами, иностранцами и лицами без гражданства миссионерской деятельности без учетной регистрации -
влечет штраф на граждан в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей, на иностранцев и лиц без гражданства - в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.

7. Саяси партиялардың заңсыз қайырмалдықтарды қабылдауы, -
заңсыз қайырмалдықтар тәркiлене отырып және он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамауға ала отырып не онсыз саяси партияның қызметiне тыйым сала отырып, саяси партияның басшысына төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Саяси партиялардың қаржылық қызметi туралы жылдық есептіктi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiм мен көлемде жарияламау, -
саяси партияның қызметiн алты айға дейінгі мерзiмге тоқтата отырып, партияның басшысына айлық eceптiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Саяси партияның, оның құрылымдық бөлiмшелерiнің (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қызметтi қайта тiркеусiз жүзеге асыруы, -
саяси партияның қызметiне тыйым сала отырып, партияның басшысына айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9) мынадай мазмұндағы 374-1-баппен толықтырылсын:
"374-1-бап. Қазақстан Pecпубликасының заңдарында
белгіленген тәртiппен тiркелмеген қоғамдық,
дiни бiрлестiктердiң қызметiне басшылық жасау,
қатысу, сондай-ақ олардың қызметiн қаржыландыру
1. Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тiркелмеген, сол сияқты қызметi тоқтатылған немесе тыйым салынған қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметiне басшылық жасау, -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тiркелмеген, сол сияқты қызметi тоқтатылған немесе тыйым салынған қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметiне қатысу, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен тiркелмеген, сол сияқты қызметi тоқтатылған немесе тыйым салынған қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметiн қаржыландыру, -
екi жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
10) 375-бап мынадай мазмұндағы үшiнші, төртiншi және бесiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"3. Азаматтардың, шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың есептiк тiркеусiз миссионерлiк қызметтi жүзеге асыруы, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi мөлшерiнде, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiбере отырып, айлық есептiк көрсеткiштің он беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Нарушение религиозным объединением при осуществлении своей деятельности законодательства Республики Казахстан -
влечет штраф на руководителей религиозного объединения в размере до тридцати месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности на срок от трех до шести месяцев или запрещением деятельности.
5. Систематическое осуществление религиозным объединением деятельности, противоречащей его уставу (положению), а равно неустранение в установленный срок религиозным объединением нарушений, послуживших основанием для приостановления его деятельности, -
влекут штраф на руководителей религиозного объединения в размере до сорока месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до трехсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности религиозного объединения.";
11) в подпункте 1) части первой статьи 636:
в абзаце втором цифры "372-374," заменить словами "372, 373, 374 (части первая - четвертая), 374-1,";
в абзаце одиннадцатом слова "342-344 (часть первая)" заменить словами "342, 343, 344 (части первая - третья)";
абзац двадцать шестой после цифр "355," дополнить словами "374 (частью седьмой),";
абзац двадцать седьмой после цифр "361," дополнить словами "374 (частями пятой, шестой, восьмой, девятой),";
в абзаце тридцать девятом слово "статья" заменить словами "статьи 344 (часть третья) (за совершение правонарушений, связанных с государственными секретами),".
6. В Закон  Республики Казахстан от 15 января 1992 г. "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 84; 1995 г., N 20, ст. 120, 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 5, ст. 5):
1) дополнить преамбулой следующего содержания:
"Настоящий Закон признает, что Республика Казахстан является демократическим, светским государством, уважающим право каждого человека на свободу убеждений, гарантирует равноправие граждан независимо от их вероисповедания, признает культурную и историческую ценность религий, сочетающихся с духовным наследием народов Казахстана, и важность межконфессионального согласия, религиозную толерантность и уважение религиозных убеждений граждан.";
2) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:

4. Дiни бiрлестiктiң өз қызметiн жүзеге асыруы кезiнде Қазақстан Республикасының заңдарын бұзуы, -
дiни бiрлестіктің басшыларына - айлық есептік көрсеткiштiң отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға қызметiн үш айдан алты айға дейінгі мерзiмге тоқтата отырып не қызметiне тыйым сала отырып, айлық есептік көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Діни бiрлестіктің өз жарғысына (ережесiне) қайшы келетiн қызметтi жүйелi түрде жүзеге асыруы, сол сияқты дiни бiрлестiктiң өз қызметiн тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықтарды белгiленген мерзiмде жоймауы, -
дiни бiрлестiктiң басшыларына - айлық есептік көрсеткiштiң қырыққа дейінгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға дiни бiрлестiктiң қызметiне тыйым сала отырып, айлық есептік көрсеткіштің үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
11) 636-баптың бiрiншi бөлiгiнің 1) тармақшасында:
екiншi абзацтағы "372-374," деген цифрлар "372, 373, 374 (бiрiншi-төртiншi бөлiктерi), 374-1," деген сөздермен ауыстырылсын;
он бiрiншi абзацтағы "342-344 (бiрiншi бөлiгi)" деген сөздер "342, 343, 344 (бiрiншi-үшiншi бөліктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма алтыншы абзац "355," деген цифрлардан кейiн "374 (жетiншi бөлiгi)," деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма жетiншi абзац "361," деген цифрдан кейiн "374 (бесiншi, алтыншы, сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктерi)," деген сөздермен толықтырылсын;
отыз сегiзiншi абзацтағы "(386 (үшінші бөлiгi)-бап" деген сөздер "(344-бап (үшiншi бөлiгi) (мемлекеттiк құпияларға байланысты құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн), 386-бап (үшiншi бөлiгі)" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Діни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" 1992 жылғы 15 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 4, 84-құжат; 1995 ж., N 20, 120, 121-құжаттар; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат):
1) мынадай мазмұндағы кiрiспемен толықтырылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасының әрбiр адамның наным бостандығы құқығын құрметтейтiн демократиялық, зайырлы мемлекет болып табылатынын таниды, азаматтардың діни сеніміне қарамастан, тең құқылы болуына кепiлдiк бередi, Қазақстан халықтарының рухани мұрасымен үйлесетін дiндердiң мәдени және тарихи құндылығын және конфессияаралық келiсiмнiң маңыздылығын, дiни төзiмдiлiктi және азаматтардың дiни нанымдарын құрметтеудi таниды.";
2) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:

1) культовое здание (сооружение) - объект, предназначенный для богослужений, молитвенных и религиозных собраний, религиозного почитания (паломничества);
2) миссионерская деятельность - проповедование и распространение посредством религиозно-просветительской деятельности вероисповедания, которое не содержится в уставных положениях религиозного объединения, осуществляющего свою деятельность на территории Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган по связям с религиозными объединениями (далее - уполномоченный орган) - государственный орган по связям с религиозными объединениями, определяемый Правительством Республики Казахстан.";
3) статью 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Не допускается деятельность не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке религиозных объединений.";
4) дополнить статьями 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"Статья 4-1. Миссионерская деятельность
Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства (далее - миссионер) осуществляют миссионерскую деятельность на территории Республики Казахстан после прохождения учетной регистрации.
Осуществление миссионерской деятельности без учетной регистрации запрещается.
Статья 4-2. Учетная регистрация лиц, осуществляющих
миссионерскую деятельность
Учетная регистрация лиц, занимающихся миссионерской деятельностью, производится местными исполнительными органами.
Миссионеры на территории Республики Казахстан обязаны ежегодно проходить перерегистрацию в местных исполнительных органах.
Для учетной регистрации миссионеры представляют в местный исполнительный орган следующие документы и материалы:
1) заявление с указанием вероисповедной принадлежности, территории и срока миссионерской деятельности;
2) копию доверенности или иного документа, выданного религиозным объединением на право осуществления миссионерской деятельности;
3) копию свидетельства о регистрации или иного документа, удостоверяющего, что религиозное объединение, которое представляет миссионер, является официально зарегистрированным в соответствии с законодательством своей страны;
4) вызов религиозного объединения, зарегистрированного в Республике Казахстан;
5) литературу, аудио-, видеоматериалы и (или) иные предметы религиозного назначения, предназначенные для миссионерской деятельности. Дополнительное использование после учетной регистрации материалов религиозного содержания согласовывается с местными исполнительными органами.
При представлении указанных документов заявитель предъявляет паспорт или иной документ, удостоверяющий личность, зарегистрированный в установленном порядке.
Учетная регистрация лиц, осуществляющих миссионерскую деятельность, производится местным исполнительным органом в срок, не превышающий семи дней со дня подачи документов.";

1) ғибадат үйі (ғимараты) - құдайға құлшылық етуге, дұға оқу мен діни жиналыстарға, тәу етуге (мінәжат етуге) арналған объект;
2) миссионерлiк қызмет - өз қызметiн Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын дiни бiрлестiктердiң жарғылық ережелерінде жоқ дiни сенiмдi діни ағартушылық қызмет арқылы уағыздау және тарату;
3) дiни бірлестіктермен байланыстар жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрі - уәкiлетті орган) - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын дiни бiрлестiктермен байланыстар жөнiндегi мемлекеттiк орган.";
3) 4-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тiркелмеген дiни бiрлестiктердiң қызметiне жол берiлмейдi.";
4) мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-баптармен толықтырылсын:
"4-1-бап. Миссионерлiк қызмет
Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар (бұдан әрi - миссионер) Қазақстан Республикасының аумағында миссионерлiк қызметтi уәкілеттi органда есептiк тiркеуден өткеннен кейiн жүзеге асырады.
Миссионерлiк қызметтi есептік тіркеусіз жүзеге асыруға тыйым салынады.
4-2-бап. Миссионерлiк қызметті жүзеге асыратын адамдарды
есептік тiркеу
Миссионерлiк қызметпен айналысатын адамдарды есептік тiркеудi жергiлiктi атқарушы органдар жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының аумағындағы миссионерлер жергiлiктi атқарушы органдарда жыл сайын қайта тiркеуден өтуге мiндеттi.
Миссионерлер есептік тiркеу үшiн жергілiктi атқарушы органға мынадай құжаттар мен материалдарды ұсынады:
1) ұстанатын дiнi, миссионерлiк қызмет аумағы мен мерзiмi көрсетiлген өтiнiш;
2) миссионерлiк қызметті жүзеге асыру құқығына дiни бiрлестiк берген сенiмхаттың немесе өзге де құжаттың көшiрмесі;
3) тiркеу туралы куәлiктiң немесе миссионер оның атынан өкілдiк ететін дiни бiрлестiктің өз елiнiң заңдарына сәйкес ресми тiркелгендiгiн куәландыратын өзге де құжаттың көшiрмесi;
4) Қазақстан Республикасында тiркелген дiни бiрлестiктің жiберген шақыруы;
5) миссионерлік қызметке арналған әдебиет, дiни мақсаттағы аудио-, бейне материалдар және (немесе) өзге де заттар. Есептiк тiркелгеннен кейiн дiни мазмұндағы материалдарды қосымша пайдалану жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiледi.
Өтiнiш берушi көрсетiлген құжаттарды ұсынған кезде белгiленген тәртiппен тiркелген төлқұжатын немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжатты көрсетедi.
Миссионерлiк қызметтi жүзеге асыратын тұлғаларды есептiк тiркеудi құжат берiлген күннен бастап жетi күннен аспайтын мерзiмде жергiлiктi атқарушы орган жүргiзедi.";

5) в статье 5:
предложение второе части второй изложить в следующей редакции:
"Религиозное воспитание ребенка не должно причинять вред его физическому, психическому здоровью и нравственному развитию.";
часть третью исключить;
6) статью 6 исключить;
7) в статье 6-1:
в заголовке слова "уполномоченного государственного органа по связям с религиозными объединениями" заменить словами "уполномоченного органа";
в абзаце первом слова "Уполномоченный государственный орган" заменить словами "Уполномоченный орган";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) проводит изучение и анализ деятельности созданных на территории Республики Казахстан религиозных объединений, миссионеров и малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица;";
8) в статье 6-2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) проводят учетную регистрацию и перерегистрацию миссионеров и малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица;";
в подпункте 3) слова "уполномоченный орган по связям с религиозными объединениями" заменить словами "уполномоченный орган";
9) в части первой статьи 7 слова "и их структурные подразделения" исключить;
10) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Приостановление деятельности религиозного
объединения
1. Деятельность религиозного объединения может быть приостановлена по решению суда на срок от трех до шести месяцев в случаях:
1) нарушения законодательства Республики Казахстан;
2) осуществления деятельности, противоречащей уставу (положению) религиозного объединения.
2. В период приостановления деятельности религиозного объединения запрещается выступать от его имени в средствах массовой информации, организовывать и проводить собрания, митинги и иные публичные выступления, а также приостанавливаются расходные операции по банковским счетам религиозного объединения, за исключением расчетов по трудовым договорам, возмещению убытков, причиненных в результате его деятельности, и уплате штрафов.
3. Если в течение установленного срока приостановления деятельности религиозного объединения нарушения будут устранены, то религиозное объединение возобновляет свою деятельность.
4. Факт устранения религиозным объединением выявленных нарушений устанавливается судом, вынесшим решение о приостановлении деятельности религиозного объединения.";
11) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Реорганизация и ликвидация религиозного
объединения
1. Реорганизация религиозного объединения (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) производится по решению его высшего органа управления на территории Республики Казахстан в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан и уставом (положением) религиозного объединения, либо по решению суда.

5) 5-бапта:
екiншi бөлiктiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Баланы дiни тәрбиелеу оның тәндік, психикалық саулығына және имандылық рухында дамуына залал келтiрмеуге тиiс.";
үшiншi бөлiк алып тасталсын;
6) 6-бап алып тасталсын;
7) 6-1-бапта:
тақырыптағы "Дiни бiрлестiктермен байланыстар жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның" деген сөздер "Уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзацтағы "Уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздер "Уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының аумағында құрылған дiни бiрлестiктердiң, миссионерлердiң және заңды тұлға белгiлерi жоқ саны аз дiни топтардың қызметiне зерделеу мен талдау жүргiзедi;";
8) 6-2-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) миссионерлердi және заңды тұлға белгiлерi жоқ саны аз дiни топтарды есептiк тiркеудi және қайта тiркеудi жүргiзедi;";
3) тармақшадағы "дiни бiрлестiктермен байланыстар жөнiндегi уәкiлеттi органға" деген сөздер "уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 7-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "және олардың құрылымдық бөлiмшелерi" деген сөздер алып тасталсын;
10) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Дiни бiрлестiктiң қызметiн тоқтата тұру
1. Дiни бiрлестiктiң қызметi:
1) Қазақстан Республикасының заңдарын бұзған;
2) дiни бiрлестiктiң жарғысына (ережесiне) қайшы келетiн iс-әрекеттердi жүзеге асырған жағдайларда соттың шешiмiмен үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Дiни бiрлестiктiң қызметi тоқтатыла тұрған кезеңде бұқаралық ақпарат құралдарында оның атынан сөйлеуге, жиналыстар, митингілер және өзге де жария сөз сөйлеудi ұйымдастыруға және өткiзуге тыйым салынады, сондай-ақ еңбек шарттары, дiни бiрлестiктiң қызметi салдарынан келтiрiлген залалдың орнын толтыру және айыппұлдар төлеу жөнiндегi есеп айырысуларды қоспағанда, дiни бiрлестiктің банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатыла тұрады.
3. Егер дiни бiрлестiктiң қызметi тоқтатыла тұрудың белгiленген мерзiмi iшiнде бұзушылықтар жойылатын болса, дiни бiрлестiк өз қызметiн қайта бастайды.
4. Дiни бiрлестiктiң анықталған бұзушылықты жойғаны жөнiндегi фактiнi дiни бiрлестiктiң қызметiн тоқтата тұру туралы шешiм шығарған сот белгiлейдi.";
11) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Дiни бiрлестiктi қайта ұйымдастыру және тарату
1. Дiни бiрлестiктi қайта ұйымдастыру (қосылу, бiрiгу, бөлiну, бөлiнiп шығу, қайта құру) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде және дiни бiрлестiктің жарғысында (ережесiнде) көзделген тәртiппен оның Қазақстан Республикасының аумағындағы жоғары басқару органының шешiмi бойынша не сот шешiмi бойынша жүргiзiледi.

2. Регистрация вновь образованного после реорганизации религиозного объединения осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Религиозное объединение ликвидируется по решению:
1) его высшего органа;
2) суда.
4. Ликвидация религиозного объединения производится ликвидационной комиссией, назначенной высшим органом управления религиозным объединением, или судом в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан.
5. По решению суда религиозное объединение может быть ликвидировано в случаях:
1) невыполнения требований настоящего Закона;
2) неустранения в срок, установленный судом, нарушений, послуживших основанием для приостановления деятельности религиозного объединения;
3) систематического осуществления деятельности, противоречащей уставу (положению) религиозного объединения;
4) осуществления деятельности, запрещенной законодательными актами Республики Казахстан, либо с неоднократным (не менее двух раз) или грубым нарушением законодательства Республики Казахстан;
5) признания недействительной государственной регистрации религиозного объединения в связи с допущенными при его создании нарушениями законодательства, которые носят неустранимый характер, либо отмены государственной регистрации религиозного объединения;
6) в иных случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
12) статью 13 дополнить частью седьмой следующего содержания:
"В религиозной литературе и других печатных материалах религиозного содержания, выпущенных религиозным объединением, должно быть его полное официальное наименование.".
7. В Закон  Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13-14, ст. 199; 1995 г., N 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 4, ст. 32; N 15, ст. 147; N 17, ст. 155; 2004 г., N 18, ст. 106; N 23, ст. 142;№N 24, ст. 154):
1) абзац четвертый пункта 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"- оперативный поиск на сетях связи;";
2) в статье 12:
в подпункте б) части второй пункта 2 слова "по внешним признакам на почтово-телеграфных каналах" заменить словами "на сетях";
в части первой пункта 4 слова "Оперативно-розыскные мероприятия" заменить словами "Специальные оперативно-розыскные мероприятия".
8. В Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г., N 4, ст. 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30):

2. Қайта ұйымдастырылғаннан кейiн жаңадан құрылған дiни бiрлестiктi тiркеу Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Дiни бiрлестiк:
1) оның жоғары органының;
2) соттың шешiмi бойынша таратылады.
4. Дiни бiрлестiктi таратуды дiни бiрлестiктiң жоғары басқару органы тағайындайтын тарату комиссиясы немесе Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген тәртiппен сот жүргiзедi.
5. Соттың шешiмi бойынша дiни бiрлестiк:
1) осы Заңның талаптарын орындамаған;
2) дiни бiрлестiктiң қызметiн тоқтата тұру үшiн негiз болған бұзушылықтарды сот белгiлеген мерзiмде жоймаған;
3) дiни бiрлестiктiң жарғысына (ережесiне) қайшы келетiн iс-әрекеттердi үнемi жүзеге асырған;
4) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде тыйым салынған қызметтi жүзеге асырған не Қазақстан Республикасының заңдарын бiрнеше мәрте (кемiнде екi рет) немесе өрескел бұзған;
5) дiни бiрлестiктi құру кезiнде жол берiлген, түзетуге келмейтiн сипаттағы заңнаманы бұзушылықтарға байланысты оны мемлекеттiк тiркеудi, жарамсыз деп таныған не дiни бiрлестiктi мемлекеттiк тiркеудің күшi, жойылған жағдайларда;
6) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген өзге де жағдайларда таратылуы мүмкiн.";
12) 13-бап мынадай мазмұндағы жетiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Дiни бiрлестiктер шығарған дiни әдебиетте және дiни мазмұндағы басқа да баспа материалдарында оның толық ресми атауы болуға тиiс.".
7. "Жедел-iздестiру қызметi туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 4, 32-құжат; N 15, 147-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат):
1) 11-баптың 3-тармағының төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- байланыс желiлерiндегі жедел iздеу;";
2) 12-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгiнiң б) тармақшасындағы "байланыстың почта-телеграф арналарында сыртқы белгiлерi бойынша" деген сөздер "байланыс желiлерiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "жедел-iздестiру шаралары" деген сөздер "арнайы жедел-iздестiру шаралары" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Pecпубликасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат):

1) часть девятую статьи 6 после слов "Об общественных объединениях," дополнить словами "О политических партиях,";
2) статью 9 дополнить частью второй следуюшего содержания:
"Государственная регистрация (перерегистрация) политических партий и учетная регистрация (перерегистрация) их филиалов и представительств должны быть произведены не позднее одного месяца со дня подачи заявления с приложением необходимых документов.".
9. В Закон  Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 234; 2000 г., N 3-4, ст. 63; 2001 г., N 24, ст. 338; 2005 г., N 5, ст. 5):
статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Символика общественного объединения
Общественные объединения могут иметь свою символику (флаг, гимн, эмблему, вымпелы, значки), не противоречащую законодательству Республики Казахстан.
Полное и сокращенное наименование общественного объединения и его символика не должны полностью или в существенной части дублировать наименование и символику Республики Казахстан и других государств, государственных органов, общественных объединений, зарегистрированных в Республике Казахстан, а также общественных объединений, ликвидированных в связи с нарушением законодательства Республики Казахстан.
Описание и эскизы символики общественного объединения закрепляются в уставе.".
10. В Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 13, ст. 272; 2002 г., N 18, ст. 158):
подпункт а) статьи 2 дополнить словами ", а равно за преступления, содержащие признаки экстремизма".
11. В Закон  Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. "О средствах массовой информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 771; 2001 г., N 10, ст. 122; 2003 г., N 24, ст. 175):
1) пункт 3 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускаются разглашение сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, пропаганда и оправдание экстремизма или терроризма, распространение информации, раскрывающей технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, пропаганда наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также порнографии.";
2) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Язык средств массовой информации

1) 6-баптың тоғызыншы бөлiгi ""Қоғамдық бiрлестiктер туралы"," деген сөздерден кейiн ""Саяси партиялар туралы"," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Саяси партияларды мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) және олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн есептiк тiркеу (қайта тiркеу) қажеттi құжаттар қоса берiле отырып, өтiнiш берiлген күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей жүргiзiлуге тиiс.".
9. "Қоғамдық бiрлестiктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 234-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат):
18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Қоғамдық бiрлестiктiң рәмiзi
Қоғамдық бiрлестiктердiң Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн өз рәмiзi (жалауы, гимнi, эмблемасы, вымпелдерi, омырау белгiлерi) болуы мүмкiн.
Қоғамдық бiрлестiктердiң толық және қысқартылған атауы мен оның рәмiзi Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң, мемлекеттiк органдардың, Қазақстан Peспубликасында тiркелген қоғамдық бiрлестiктердiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарын бұзушылыққа байланысты таратылған қоғамдық ұйымдардың атауы мен рәмiзiн толық немесе олардың елеулi бөлiгін қайталамауға тиiс.
Қоғамдық бiрлестiк рәмiзінiң сипаттамасы мен эскиздерi жарғыда бекiтiледi.".
10. "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкiмшiлiк қадағалау туралы" 1996 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Pecпубликасы Парламентiнің Жаршысы, 1996 ж., N 13, 272-құжат; 2002 ж., N 18, 158-құжат):
2-баптың а) тармақшасы "қылмыстар үшiн" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ экстремизмнiң белгiлерi бар қылмыстар үшiн" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 771-құжат; 2001 ж., N 10, 122-құжат; 2003 ж., N 24; 175-құжат):
1) 2-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттiк құпияны немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария eтуге, экстремизм немесе терроризмдi насихаттауға және ақтауға, терроризмге қарсы операцияларды жүргiзу кезеңінде олардың техникалық тәсiлдерi мен тактикасын ашатын ақпаратты таратуға, есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды, сондай-ақ порнографияны насихаттауға жол берiлмейдi.";
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарының тілі

1. Средства массовой информации распространяются на государственном и других языках.
2. Государство обеспечивает право каждого на использование родного языка при получении и распространении средств массовой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках.
3. Еженедельный объем телевизионных и радиопрограмм средства массовой информации на государственном языке по времени не должен быть менее суммарного объема передач на других языках.
Распределение передач на государственном языке в суточной сетке вещания должно осуществляться равномерно в течение всего периода их выхода в эфир.
Данное требование не распространяется на сети кабельного, эфирно-кабельного телевидения.";
3) статью 7 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Главным редактором (редактором) не могут быть:
1) граждане, признанные судом недееспособными;
2) граждане, имеющие на момент назначения судимость, которая не снята или не погашена в установленном законом порядке;
3) иностранцы либо лица без гражданства.";
4) пункты 3 и 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Основаниями для приостановления выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации в установленном законом порядке являются: разглашение сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, распространение информации, раскрывающей технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, пропаганда наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, пропаганда или агитация культа жестокости и насилия, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, распространение радио-, телепрограмм, а также демонстрация кино- и видеопродукции порнографического и специального сексуально-эротического характера, нарушение требований, предусмотренных статьей 3, пунктом 3-2 статьи 10, а также повторное нарушение в течение года требований пункта 3-1 статьи 14, статей 15 и 16 настоящего Закона.
4. Основаниями для прекращения выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации являются: пропаганда или агитация насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, пропаганда экстремизма или терроризма, а также неустранение причин приостановления выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации в установленный срок.".
12. В Закон  Республики Казахстан от 16 января 2001 г. "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 1, ст. 8; N 24, ст. 338; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 5, ст. 30; N 10, ст. 56):
статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Контроль за деятельностью некоммерческой
организации

1. Бұқаралық ақпарат құралдары мемлекеттiк тiлде және басқа да тiлдерде таратылады.
2. Мемлекет Қазақстан Республикасының тiлдер туралы  заңдарына  сәйкес бұқаралық ақпаратты алу және оны тарату кезiнде әркiмнің ана тiлiн пайдалану құқығын қамтамасыз етедi.
3. Мемлекеттiк тiлдегi бұқаралық ақпарат құралдарының телевизиялық және радио бағдарламаларының апталық көлемi уақыты бойынша басқа тiлдердегi хабарлардың жиынтық көлемiнен кем болмауға тиіс.
Мемлекеттiк тiлдегi хабарларды хабар таратудың тәулiктiк кестесiне орналастыру хабарлар эфирге шығатын бүкiл кезең iшiнде бiркелкi жүзеге асырылуға тиiс.
Бұл талап кабельдiк, эфирлi-кабельдiк телевизия желiлерiне қолданылмайды.";
3) 7-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мыналар:
1) сот іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтар;
2) тағайындау кезінде заңда белгiленген тәртiппен соттылығы алынбаған немесе өтелмеген азаматтар;
3) шетелдiктер не азаматтығы жоқ адамдар бас редактор (редактор) бола алмайды.";
4) 13-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария ету, терроризмге қарсы операцияларды жүргізу кезеңiнде олардың техникалық тәсiлдерi мен тактикасын ашатын ақпаратты тарату, есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау, қатыгездік пен зорлық-зомбылықты, әлеуметтік, нәсілдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық басымдықты үгіттеу немесе насихаттау, порнографиялық және арнайы жыныстық-эротикалық сипаттағы радио-, телебағдарламаларды тарату, сондай-ақ кино- және бейнеөнiмдердi көрсету, осы Заңның  3-бабында 10-бабының  3-2-тармағында көзделген талаптарды бұзу, сондай-ақ  14-бабының  3-1-тармағының,  15   және  16-баптарының  талаптарын бiр жыл iшiнде қайталап бұзу белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата тұруға негіз болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсiздiгіне нұқсан келтiрудi, соғысты насихаттау және үгiттеу, экстремизмдi немесе терроризмдi насихаттау, сондай-ақ белгiленген мерзiмде бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата тұру себептерiн жоймау бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтатуға негіз болып табылады.".
12. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 1, 8-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 5, 30 құжат; N 10, 56-құжат):
41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Коммерциялық емес ұйымның қызметiн бақылау

1. Некоммерческая организация ведет бухгалтерский учет и статистическую отчетность в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2. Некоммерческая организация предоставляет информацию о своей деятельности органам государственной статистики и налоговым органам, учредителям и иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан и учредительными документами некоммерческой организации.
Некоммерческая организация, осуществляющая деятельность за счет средств, предоставляемых безвозмездно иностранными государствами, международными и иностранными организациями, иностранцами и лицами без гражданства, представляет отчет об использовании данных средств налоговым органам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Филиалы и представительства (обособленные подразделения) иностранных и международных некоммерческих организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, ежегодно публикуют в печатных изданиях информацию о своей деятельности, в том числе о своих учредителях, составе имущества, об источниках формирования и о направлениях расходования денег.
4. Размеры и структура доходов некоммерческой организации, а также сведения о размерах и составе имущества некоммерческой организации, о ее расходах, численности и составе работников, об оплате их труда, использовании безвозмездного труда граждан в деятельности некоммерческой организации не могут быть предметом коммерческой тайны.".
13. В Закон  Республики Казахстан от 15 июля 2002 г. "О политических партиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5):
1) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Политическая партия создается по инициативе группы граждан Республики Казахстан численностью не менее одной тысячи человек, созывающих учредительный съезд (конференцию) политической партии и представляющих две трети областей, города республиканского значения и столицы. Граждане принимают личное участие на учредительном съезде (конференции) политической партии. Представительство граждан по доверенности на учредительном съезде (конференции) политической партии не допускается. Финансирование создания политической партии, в том числе организации проведения учредительного съезда (конференции), осуществляется в соответствии с требованиями статьи 18 настоящего Закона.";
пункт 2 дополнить словами "на электронном и бумажном носителях";
2) часть вторую пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Полное и сокращенное наименование политической партии и ее символика не должны полностью или в существенной части дублировать наименование и символику государственных органов, политических партий, зарегистрированных в Республике Казахстан, а также политических партий, ликвидированных в связи с нарушением законодательства Республики Казахстан.";

1. Коммерциялық емес ұйым бухгалтерлік есеппен статистикалық есептiліктi Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен жүргiзедi.
2. Коммерциялық емес ұйым Қазақстан Республикасының заңдарына және коммерциялық емес ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекеттiк статистика және салық органдарына, құрылтайшыларға және өзге де тұлғаларға өз қызметi туралы ақпарат бередi.
Шет мемлекеттер, халықаралық және шетелдiк ұйымдар, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар өтеусiз негiзде беретін қаражат есебiнен қызметін жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық органдарына осы қаражатты пайдалану туралы есептi ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдiк және халықаралық коммерциялық емес ұйымдардың филиалдары мен өкiлдiктерi (оқшауланған бөлiмшелерi) баспасөз басылымдарында жыл сайын өз қызметі туралы, оның ішінде өз құрылтайшылары, мүліктің құрамы туралы, ақшаны қалыптастыру көздерi мен жұмсау бағыттары туралы ақпарат жариялайды.
4. Коммерциялық емес ұйым кiрiстердің мөлшерi мен құрылымы, сондай-ақ коммерциялық емес ұйым мүлкiнiң мөлшерi мен құрамы туралы, оның шығыстары, қызметкерлерiнiң саны мен құрамы туралы, олардың еңбегіне ақы төлеу, коммерциялық емес ұйымның қызметiнде азаматтардың өтеусiз еңбегiн пайдалану туралы мәлiметтер коммерциялық құпияның нысаны бола алмайды.".
13. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат):
1) 6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Саяси партия саны бiр мың адамнан кем емес, саяси партияның құрылтай съезiн (конференциясын) шақыратын және облыстардың, pecпубликалық маңызы бар қаланың және астананың үштен екiсінің атынан өкілдiк ететiн Қазақстан Республикасы азаматтары тобының бастамасы бойынша құрылады. Азаматтар саяси партияның құрылтай съезiне (конференциясына) жеке өзi қатысады. Азаматтардың сенiмхат бойынша саяси партияның құрылтай съезiнде (конференциясында) өкiлдiк етуiне жол берiлмейдi. Саяси партияның құрылуын, соның iшiнде құрылтай съезiнiң (конференциясының) өткiзiлуiн ұйымдастыруды қаржыландыру осы Заңның  18-бабының  талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақ "тiзiмдерi" деген сөздің алдынан "электрондық және қағаз жеткiзгiштегi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-баптың 1-тармағының, екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Саяси партияның толық және қысқартылған атауы мен оның рәмiзi мемлекеттiк органдардың, Қазақстан Республикасында тiркелген саяси партиялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарын бұзушылыққа байланысты таратылған саяси партиялардың атауы мен рәмiзiн толық немесе олардың елеулi бөлiгiн қайталамауға тиiс.";

3) подпункт 4) пункта 7 статьи 10 после слова "партии" дополнить словами "на электронном и бумажном носителях";
4) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Отказ в государственной регистрации политической
партии
1. Регистрирующий орган отказывает в государственной регистрации политической партии по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, а также в случае нарушения установленного законом порядка образования партии, несоответствия предоставленных документов, в том числе ее учредительных документов и списков членов партии, ее структурных подразделений (филиалов и представительств) законодательным актам Республики Казахстан.
Регистрирующий орган отказывает в учетной регистрации структурного подразделения (филиала и представительства) политической партии по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, а также в случае нарушения установленного законодательством порядка создания структурного подразделения (филиала и представительства), несоответствия предоставленных на учетную регистрацию документов, в том числе списков членов партии законодательным актам Республики Казахстан.
2. В случае отказа в государственной регистрации политическая партия может предоставить повторно в регистрирующий орган документы для ее государственной регистрации по истечении трех месяцев.
3. Отказ в государственной регистрации политической партии, учетной регистрации ее структурных подразделений (филиалов и представительств) может быть обжалован в судебном порядке.";
5) статью 12 дополнить частью второй следующего содержания:
"Проверка достоверности списков инициативной группы граждан по созданию политической партии, членов политической партии на соответствие требованиям пункта 1 статьи 6, статьи 8, пункта 6 статьи 10 настоящего Закона осуществляется соответствующими государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
6) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) несоответствия численности членов политической партии требованиям пункта 6 статьи 10 настоящего Закона.";
7) в пункте 5 статьи 14:
подпункт 7) дополнить словами ", принятия политической партией пожертвований, запрещенных настоящим Законом";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществления деятельности политической партии, ее структурных подразделений (филиалов и представительств) без перерегистрации в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
8) в статье 18:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Пожертвования, поступившие от лиц, указанных в настоящем пункте, зачисляются в доход государства по решению суда.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

3) 10-баптың 7-тармағының 4) тармақшасы "тiзiмдерi" деген  сөздiң алдынан "электрондық және қағаз жеткiзгiштегi" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Саяси партияны мемлекеттiк тiркеуден бас тарту
1. Тiркеушi орган Қазақстан Pecпубликасының заң актiлерiнде көзделген негiздемелер бойынша, сондай-ақ партия құрудың заңда белгiленген тәртiбiн бұзған, берiлген құжаттар, соның iшiнде оның құрылтай құжаттары мен партия мүшелерiнiң, оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң) тiзімдерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес келмеген жағдайда саяси партияны мемлекеттік тiркеуден бас тартады.
Тiркеуші орган Қазақстан Республикасының заң актілерiне көзделген негiздемелер бойынша, сондай-ақ құрылымдық бөлiмшенi (филиалы мен өкiлдiгiн) құрудың заңдарда белгіленген тәртібін бұзған, есептік тіркеуге берілген құжаттар, соның iшiнде партия мүшелерінiң тiзiмдерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес келмеген жағдайда саяси партияның құрылымдық бөлiмшесiн (филиалы мен өкiлдiгiн) есептiк тiркеуден бас тартады.
2. Мемлекеттiк тiркеуден бас тартылған жағдайда саяси партия тiркеушi органға үш ай өткен соң оны мемлекеттiк тiркеу үшiн құжаттарды қайтадан бере алады.
3. Саяси партияны мемлекеттiк тiркеуден, оның құрылымдық бөлiмшелерін (филиалдары мен өкiлдiктерiн) есептiк тiркеуден бас тартуға сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.";
5) 12-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Азаматтардың саяси партия құру жөнiндегi бастамашылық тобының, саяси партия мүшелерi тiзiмдерiнiң дұрыстығын, осы Заңның  6-бабы  1-тармағының,  8-бабының 10-бабы  6-тармағының талаптарына сәйкес келуiн тексерудi Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен тиiстi мемлекеттік органдар жүзеге асырады.";
6) 13-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "орын алған жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкiн." деген сөздер "орын алған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай редакциядағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) саяси партия мүшелерiнiң саны осы Заңның  10-бабы  6-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкiн.";
7) 14-баптың 5-тармағында:
7) тармақша ", саяси партия осы  Заңда  тыйым салынған қайырмалдықтарды қабылдаған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) саяси партия, оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң) қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қайта тiркеусiз жүзеге асырған;";
8) 18-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы тармақта көрсетiлген адамдардан келiп түскен қайырмалдықтар соттың шешiмi бойынша мемлекеттің кiрiсiне аударылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Годовая финансовая отчетность политической партии ежегодно публикуется в республиканских печатных изданиях.".
14. В Закон  Республики Казахстан от 18 февраля 2005 г. "О противодействии экстремизму" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 5, ст. 5):
в подпунктах 1) и 6) статьи 6 слова "иностранцев, занимающихся проповедованием и (или) распространением какого-либо вероучения" заменить словом "миссионеров".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 3), 4), 5), 7) пункта 1 и подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти дней со дня его официального опубликования;
2) подпункта 2) пункта 11 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан

"5. Саяси партияның жылдық қаржылық есебi жыл сайын республикалық баспасөз басылымдарында жарияланады.".
14. "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" 2005 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж. N 5, 5-құжат):
6-баптың 1) тармақшасындағы "қандай да бiр дiн iлiмiн уағыздаумен және (немесе) таратумен шұғылданатын дiни бiрлестiктердiң және шетелдiктердің" деген сөздер және 6) тармақшасындағы "қандай да бір дiн ілімiн уағыздау және (немесе) таратумен шұғылданатын дiни бiрлестiктер мен шетелдiктердiң" деген сөздер "діни бірлестіктердің және миссионерлердің" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң, ол ресми жарияланған күннен бастап он күн өткен соң қолданысқа енгiзiлетiн:
1) 1-бабының 1-тармағының 3), 4), 5), 7) тармақшаларын және 5-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшаларын;
2) 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабының 11-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi