О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности
Закон Республики Казахстан от 22 ноября 2005 года N 90
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58):
1) пункт 2 примечаний статьи 175 после слов "настоящей главы" дополнить словами ", за исключением статей 184, 184-1 настоящего Кодекса,";
2) статью 184 изложить в следующей редакции:
"Статья 184. Нарушение авторских и смежных прав
1. Присвоение авторства или принуждение к соавторству, если это деяние причинило значительный ущерб автору или иному правообладателю или существенный вред их правам или законным интересам, -
наказывается штрафом в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев либо привлечением к общественным работам на срок от ста до ста восьмидесяти часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет.
2. Незаконное использование объектов авторского права или смежных прав, а равно приобретение, хранение, перемещение или изготовление контрафактных экземпляров произведений и (или) фонограмм в целях сбыта, совершенные в значительном размере, -
наказываются штрафом в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо арестом на срок от трех до шести месяцев.
3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные:
а) неоднократно;
б) группой лиц по предварительному сговору или организованной группой;
в) в крупном размере или причинившие крупный ущерб;
г) лицом с использованием своего служебного положения, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой.";

Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк құқықтары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 22 қарашадағы N 90 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Қылмыстық кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат):
1) 175-баптың ескертуiнiң 2-тармағы "Осы" деген сөзден кейiн "Кодекстiң 184, 184-1-баптарын қоспағанда, осы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 184-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"184-бап. Авторлық және сабақтас құқықтарды бұзу
1. Авторлықты иеленiп алу немесе тең авторлыққа мәжбүрлеу, егер бұл әрекет авторға немесе өзге құқық иеленушiге елеулi залал келтiрсе немесе олардың құқықтарына немесе заңды мүдделерiне айтарлықтай зиян келтiрсе, -
жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не жүз сағаттан жүз сексен сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.
2. Авторлық құқық немесе сабақтас құқықтар объектiлерiн заңсыз пайдалану, сол сияқты өткiзу мақсатында туындылардың және (немесе) фонограммалардың контрафактілік даналарын елеулі мөлшерде жасалған сатып алу, сақтау, тасымалдау немесе дайындау, -
бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға не жүз сексен сағаттан екi жүз қырық сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға жазаланады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген:
а) бiрнеше рет;
б) адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша немесе ұйымдасқан топпен;
в) iрi мөлшерде немесе iрi залал келтiрген;
г) адамның өз қызмет бабын пайдалануымен жасалған әрекеттер, -
мүлкi тәркiленiп немесе онсыз екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

3) дополнить статьей 184-1 следующего содержания:
"Статья 184-1. Нарушение прав на изобретения, полезные модели,
промышленные образцы, селекционные достижения
или топологии интегральных микросхем
1. Разглашение без согласия автора или заявителя сущности изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения или топологии интегральной микросхемы до официальной публикации сведений о них, а равно присвоение авторства или принуждение к соавторству, если эти деяния причинили значительный ущерб автору или иному правообладателю или существенный вред их правам или законным интересам, -
наказываются штрафом в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев либо привлечением к общественным работам на срок от ста до ста восьмидесяти часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет.
2. Незаконное использование изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения или топологии интегральной микросхемы, совершенное в значительном размере, -
наказывается штрафом в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов, либо арестом на срок от трех до шести месяцев.
3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные:
а) неоднократно;
б) группой лиц по предварительному сговору или организованной группой;
в) в крупном размере или причинившие крупный ущерб;
г) лицом с использованием своего служебного положения, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой.
Примечания.
1. Деяния, предусмотренные статьями 184, 184-1 настоящего Кодекса, признаются причинившими значительный ущерб или совершенными в значительном размере, если размер ущерба или стоимость прав на использование объектов интеллектуальной собственности либо стоимость экземпляров произведений и (или) фонограмм или товаров, содержащих изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения или топологии интегральных микросхем, в сто раз превышает месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.
2. Деяния, предусмотренные статьями 184, 184-1 настоящего Кодекса, признаются причинившими крупный ущерб или совершенными в крупном размере, если размер ущерба или стоимость прав на использование объектов интеллектуальной собственности либо стоимость экземпляров произведений и (или) фонограмм или товаров, содержащих изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения или топологии интегральных микросхем, в пятьсот раз превышает месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.".

3) мынадай мазмұндағы 184-1-баппен толықтырылсын:
"184-1-бап. Өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, өнеркәсiптiк
үлгiлерге, селекциялық жетiстiктерге немесе
интегралдық микросхемалар топологияларына
құқықтарды бұзу
1. Өнертабыстың, пайдалы модельдiң, өнеркәсiптiк үлгiнiң, селекциялық жетiстiктiң немесе интегралдық микросхема топологиясының мәнiн, олар туралы мәлiметтер ресми түрде жарияланғанға дейiн автордың немесе арыз берушiнiң келiсiмiнсiз жария ету, сол сияқты авторлықты иеленiп алу немесе тең авторлыққа мәжбүрлеу, егер осы әрекеттер авторға немесе өзге құқық иеленушiге елеулi залал келтiрсе немесе олардың құқықтарына немесе заңды мүдделерiне айтарлықтай зиян келтiрсе, -
жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бiр айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға не жүз сағаттан жүз сексен сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге жазаланады.
2. Өнертабысты, пайдалы модельдi, өнеркәсiптiк үлгiнi, селекциялық жетiстiктi немесе интегралдық микросхема топологиясын елеулi мөлшерде жасалған заңсыз пайдалану, -
бес жүзден жетi жүз айлық есептiк көрсеткішке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не жүз сексен сағаттан екi жүз қырық сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға жазаланады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген:
а) бiрнеше рет;
б) адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша немесе ұйымдасқан топпен;
в) iрi мөлшерде немесе iрi залал келтiрген;
г) адамның өз қызмет бабын пайдалануымен жасалған әрекеттер, -
мүлкi тәркiленiп немесе онсыз екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
1. Егер залалдың мөлшерi немесе зияткерлiк меншiк объектiлерiн пайдалану құқықтарының құны не туындылардың және (немесе) фонограммалар даналарының немесе өнертабыстарды, пайдалы модельдердi, өнеркәсiптiк үлгiлерді, селекциялық жетiстiктердi немесе интегралдық микросхемалар топологияларын қамтитын тауарлардың құны қылмыс жасалу сәтiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен жүз есе acca, осы Кодекстiң 184, 184-1-баптарында көзделген әрекеттер елеулi залал келтiрген немесе елеулi мөлшерде жасалған деп танылады.
2. Егер залалдың мөлшерi немесе зияткерлiк меншiк объектiлерiн пайдалану құқықтарының құны не туындылардың және (немесе) фонограммалар даналарының немесе өнертабыстарды, пайдалы модельдердi, өнеркәсiптiк үлгiлердi, селекциялық жетiстiктердi немесе интегралдық микросхемалар топологияларын қамтитын тауарлардың құны қылмыс жасалу сәтiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз есе acca, осы Кодекстiң 184, 184-1-баптарында көзделген әрекеттер iрi залал келтiрген немесе iрi мөлшерде жасалған деп танылады.".

2. В  Уголовно-процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53):
1) часть первую статьи 34 после слов "184 (частью первой)," дополнить словами "184-1 (частью первой),";
2) часть четвертую статьи 192 после цифр "184," дополнить цифрами "184-1,".
3. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142):
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 961 изложить в следующей редакции:
"2) исполнения, постановки, фонограммы и передачи организаций эфирного и кабельного вещания;";
2) в статье 971:
в пункте 2:
в подпункте 3) слова "и видеозаписи" заменить словами "или видеозаписи";
в подпункте 6) слово "других" заменить словом "иных";
пункт 3 после слов "включая его название" дополнить словами ", наименования персонажей";
3) в статье 972:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "(литературно-художественные, научные, учебные, публицистические и т.п.)" исключить;
в подпункте 5) слово "и" заменить словом "или";
в подпункте 6) слова "(кино-, теле- и видеофильмы, диафильмы и другие кино-, телепроизведения), радиопроизведения" исключить;
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Производные и составные произведения охраняются авторским правом независимо от того, являются ли объектами авторского права произведения, на которых они основаны или которые они включают.";
4) в статье 975:
заголовок после слов "официальных документов," дополнить словом "государственных";
в части первой пункта 1:
слово "проект" заменить словом "проекты";
после слов "официальных документов," дополнить словом "государственных";
часть вторую пункта 2 после слов "официальных документов,", "официального документа," дополнить соответственно словами "государственных", "государственного";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Қылмыстық iс жүргiзу кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
1) 34-баптың бiрiншi бөлiгi "184-бабында (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "(184-1-бабында (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 192-баптың төртiншi бөлiгi "184," деген цифрлардан кейiн "184-1," деген цифрлармен толықтырылсын.
3. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексіне  (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23; 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 961-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) эфирлiк және кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының орындаушылығы, қойылымдары, фонограммалары мен хабарлары;";
2) 971-бапта:
2-тармақта:
3) тармақшадағы "және бейне жазу" деген сөздер "немесе бейне жазу" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "басқа да" деген сөздер "өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "оның атауын" деген сөздерден кейiн ", кейiпкерлердiң атауларын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 972-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "(әдеби-көркем, ғылыми, оқу, публицистикалық және т.б.)" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "және" деген сөз "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы ", (кино, теле және бейне фильмдер, диафильмдер және басқа кино, теле туындылар), радио туындылар" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Туынды және құрастырылған шығармалар оларға негiз болған немесе олар қамтыған шығармалардың авторлық құқық объектiлерi болу-болмауына қарамастан авторлық құқықпен қорғалады";
4) 975-бапта:
тақырыбы "Ресми құжаттардың," деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде:
"Ресми құжаттардың," деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк" деген сөздермен толықтырылсын;
"жобаны" деген сөз "жобаларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгi "Ресми құжаттарды,", "ресми құжатты," деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. После принятия проекта компетентным органом он может использоваться без указания имени разработчика и без выплаты авторского вознаграждения.";
5) в статье 978:
в подпункте 2) пункта 2 слово "внаем" заменить словами "в прокат (внаем)";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Если экземпляры правомерно опубликованного произведения введены в гражданский оборот посредством их продажи, то допускается их дальнейшее распространение без согласия автора и без выплаты авторского вознаграждения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
6) в пунктах 1, 2, в части первой пункта 3 и в пункте 5 статьи 982 слово "пятидесяти" заменить словом "семидесяти";
7) часть вторую пункта 1 статьи 983 исключить;
8) в статье 986:
в пункте 2 слово "организация" заменить словами "организации эфирного и кабельного";
в пункте 5 слова "Изготовитель фонограммы, записи исполнения" заменить словами "Производитель фонограммы";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Если не доказано иное, производителем фонограммы признается физическое или юридическое лицо, имя или наименование которого обозначено на фонограмме и (или) содержащем ее футляре.";
9) в статье 987:
в частях первой и второй пункта 2:
слова "Право создателя записи исполнения действует" заменить словами "Права производителя фонограммы действуют";
слова "Право производителя записи исполнения признается" заменить словами "Права производителя фонограммы признаются";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Права иных иностранных исполнителей, производителей фонограмм, организаций эфирного или кабельного вещания охраняются на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
10) в статье 988 слова "лица, создавшего запись исполнения или фонограмму" заменить словами "производителя фонограммы";
11) в статье 989:
в пунктах 1, 2, 3, 4 слово "пятидесяти" заменить словом "семидесяти";
в пункте 2 слова "записи исполнения," исключить;
12) в статье 990:
в заголовке слова "создателей записи исполнения" заменить словами "производителей фонограмм";
слова "создателей записи исполнения," заменить словом "производителей";
слова "международными договорами Республики Казахстан" заменить словами "международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан";

"3. Құзыреттi орган жобаны қабылдағаннан кейiн ол әзiрлеушiнiң есiмi көрсетiлмей-ақ және авторлық сыйақы төленбестен пайдаланылуы мүмкiн.";
5) 978-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасында "жалға" деген сөз "прокатқа (жалға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер заңды түрде жарияланған туындының даналары оларды сату арқылы азаматтық айналымға енгiзiлсе, онда Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды одан әрi таратуға автордың келiсiмiнсiз және авторлық сыйақы төленбестен жол берiледі.";
6) 982-баптың 1, 2-тармақтарындағы, 3-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi және 5-тармағындағы "елу" деген сөз "жетпiс" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 983-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi алып тасталсын;
8) 986-бапта:
2-тармақтағы "Фонограмма жасаушы," деген сөздерден кейiн "эфирлiк және кабельдiк" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "Фонограмманы, орындау жазбаларын жасаушы" деген сөздер "Фонограмма шығарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Егер өзгеше дәлелденбесе, фонограммада және (немесе) оның қорабында есiмi немесе атауы көрсетiлген жеке немесе заңды тұлға фонограмма шығарушы болып танылады.";
9) 987-бапта:
2-тармақтың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде:
"орындау" деген сөз "фонограмма" деген сөзбен ауыстырылсын; "жазбаны жасаушының құқығы" деген сөздер "фонограмма шығарушының құқықтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орындау жазбасын шығару құқығы" деген сөздер "фонограмма шығару құқықтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өзге де шетелдiк орындаушылардың, фонограммалар шығарушылардың, эфирлiк немесе кәбiлдiк хабар тарату ұйымдарының құқықтары Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес қорғалады.";
10) 988-бапта "орындау жазбаларын немесе фонограмманы жасаған адамдардың" деген сөздер "фонограмма шығарушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 989-бапта:
1, 2, 3, 4-тармақтағы "елу" деген сөз "жетпiс" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Орындау жазбасын, фонограмма жасаушыға" деген сөздер "Фонограмма шығарушыға" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 990-бапта:
тақырыбындағы "орындау жазбаларын жасаушылардың" деген сөздер "фонограммалар шығарушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орындау жазбаларын, фонограммалар жасаушылардың" деген сөздер "фонограммалар шығарушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;

13) в пункте 3 статьи 1006 цифры "1000-1003" заменить цифрами "1000-1004".
4. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58):
1) статьи 128 и 129 изложить в следующей редакции:
"Статья 128. Нарушение прав на изобретения, полезные модели,
промышленные образцы, селекционные достижения,
топологии интегральных микросхем
1. Незаконное использование изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения, топологии интегральной микросхемы, разглашение без согласия автора или заявителя сущности изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения, топологии интегральной микросхемы до официальной публикации сведений о них, а равно присвоение авторства или принуждение к соавторству, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на должностных лиц - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц - в размере от четырехсот до семисот месячных расчетных показателей.
Статья 129. Нарушение авторских и смежных прав
1. Незаконное использование объектов авторского права и смежных прав, а равно приобретение, хранение, перемещение или изготовление контрафактных экземпляров произведений и (или) фонограмм в целях сбыта, присвоение авторства или принуждение к соавторству, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией экземпляров произведений и фонограмм, а также предметов, явившихся орудиями совершения правонарушения.

13) 1006-баптың 3-тармағындағы "1000-1003" деген цифрлар "1000-1004" деген цифрлармен ауыстырылсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат):
1) 128 және 129-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"128-бап. Өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, өнеркәсiптiк
үлгiлерге, селекциялық жетiстiктерге, интегралдық
микросхемалар топологияларына құқықтарды бұзу
1. Өнертабысты, пайдалы модельдi, өнеркәсiптiк үлгiнi, селекциялық жетiстiктi, интегралдық микросхема топологиясын заңсыз пайдалану, автордың немесе арыз берушiнiң келiсiмiнсiз өнертабыстың, пайдалы модельдiң, өнеркәсiптiк үлгiнiң, селекциялық жетiстiктiң, интегралдық микросхема топологиясының мәнiн олар туралы мәлiметтер ресми түрде жарияланғанға дейiн жария ету, сол сияқты авторлықты иеленiп алу немесе тең авторлыққа мәжбүрлеу, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға төрт жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
129-бап. Авторлық және сабақтас құқықтарды бұзу
1. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектiлерiн заңсыз пайдалану, сол сияқты өткiзу мақсатында туындылардың және (немесе) фонограммалардың контрафактiлiк даналарын сатып алу, сақтау, тасымалдау немесе дайындау, авторлықты иеленiп алу немесе тең авторлыққа мәжбүрлеу, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
туындылардың және фонограммалардың даналары, сондай-ақ құқық бұзушылық жасаудың қаруы болған заттар тәркiленiп, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц -  в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией экземпляров произведений и фонограмм, а также предметов, явившихся орудиями совершения правонарушения.
Примечание. Конфискованные в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи экземпляры произведений и фонограмм подлежат уничтожению в порядке, предусмотренном статьей 628 настоящего Кодекса, за исключением случаев их передачи обладателю авторских или смежных прав по его просьбе.";
2) статью 145 изложить в следующей редакции:
"Статья 145. Незаконное использование чужого товарного знака,
знака обслуживания, наименования места
происхождения товара или фирменного наименования
1. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания или наименования места происхождения товара или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг, а также незаконное использование чужого фирменного наименования, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до тридцати, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
3) в статье 551:
в заголовке слова "по авторским правам" заменить словом "юстиции";
в части первой слова "по авторским и смежным правам" заменить словом "юстиции";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области прав интеллектуальной собственности и его заместители, руководитель областного, городов Астаны и Алматы органов юстиции и его заместители.";
4) абзац тридцать четвертый подпункта 1) части первой статьи 636 исключить.
5. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23):

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
туындылардың және фонограммалардың даналары, сондай-ақ құқық бұзушылық жасаудың қаруы болған заттар тәркіленіп, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң oннaн жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiне сәйкес туындылар мен фонограммалардың тәркiленген даналары, авторлық немесе сабақтас құқықтар иесiне оның өтiнiшi бойынша берiлетiн жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 628-бабында көзделген тәртiппен жойылуға тиiс.";
2) 145-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"145-бап. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын,
тауар шығарылған жердiң атауын немесе фирмалық
атауын заңсыз пайдалану
1. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын немесе тауар шығарылған жердiң атауын, немесе бiртектес тауарлар немесе қызметтер үшiн оларға ұқсас белгiлердi заңсыз пайдалану, сондай-ақ бөтен фирмалық атауды заңсыз пайдалану, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерінде, заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 551-бапта:
тақырыбындағы "Авторлық құқықтар жөнiндегi органдар" деген сөздер "Әдiлет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлiктегi "Авторлық және сабақтас құқықтар жөніндегі органдар" деген сөздер "Әділет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға зияткерлік меншік құқығы саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, облыстық, Астана және Алматы қалалары әдiлет органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
4) 636-баптың бiрiншi бөлiгi 1) тармақшасының отыз төртiншi абзацы алып тасталсын.
5. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):

1) статью 61 дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Сбор за государственную регистрацию прав на произведения и объекты смежных прав, лицензионных договоров на использование произведений и объектов смежных прав.";
2) дополнить главой 75-1 следующего содержания:
"Глава 75-1. Сбор за государственную регистрацию прав на
произведения и объекты смежных прав, лицензионных
договоров на использование произведений и
объектов смежных прав
Статья 422-1. Общие положения
1. Сбор за государственную регистрацию прав на произведения и объекты смежных прав, лицензионных договоров на использование произведений и объектов смежных прав (далее - сбор) взимается при государственной регистрации прав на произведения и объекты смежных прав, лицензионных договоров на использование произведений и объектов смежных прав, а также при получении дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию (далее - регистрация).
2. Регистрация осуществляется уполномоченным органом в области интеллектуальной собственности (далее - регистрирующий орган) в порядке и случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 422-2. Плательщики сбора
Плательщиками сбора являются физические и юридические лица, в интересах которых регистрирующий орган производит регистрацию.
Статья 422-3. Порядок исчисления, уплаты сбора и возврата
уплаченных сумм
1. Сумма сбора исчисляется по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан, и уплачивается до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
2. Сумма сбора вносится в бюджет по месту регистрационного учета налогоплательщика.
3. Возврат уплаченных сумм сбора не производится, за исключением случаев отказа лиц, уплативших сбор, от совершения регистрации до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
При этом возврат производится после представления плательщиком документа, выданного соответствующим регистрирующим органом, подтверждающим непредставление указанным лицом документов на совершение регистрационных действий.";
3) пункт 1 статьи 495 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) за совершение уполномоченным органом в области интеллектуальной собственности юридически значимых действий, предусмотренных статьей 499-1 настоящего Кодекса.";
4) дополнить статьей 499-1 следующего содержания:
"Статья 499-1. Ставки государственной пошлины за совершение
юридически значимых действий уполномоченным
органом в области интеллектуальной
собственности
За совершение юридически значимых действий уполномоченным органом в области интеллектуальной собственности государственная пошлина взимается в следующих размерах:

1) 61-бап мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Туындылар мен сабақтас құқықтар объектiлерiне құқықтарды, туындылар мен сабақтас құқықтар объектiлерiн пайдалануға лицензиялық шарттарды мемлекеттiк тiркеу үшiн алым.";
2) мынадай мазмұндағы 75-1-тараумен толықтырылсын:
"75-1-тарау. Туындылар мен сабақтас құқықтар объектiлерiне
құқықтарды, туындылар мен сабақтас құқықтар
объектiлерiн пайдалануға лицензиялық шарттарды
мемлекеттiк тiркеу үшiн алым
422-1-бап. Жалпы ережелер
1. Туындылар мен сабақтас құқықтар объектiлерiне құқықтарды, туындылар мен сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға лицензиялық шарттарды мемлекеттік тіркеу үшін алым (бұдан әрі - алым) туындылар мен сабақтас құқықтар объектілеріне құқықтарды, туындылар мен сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға лицензиялық шарттарды мемлекеттік тіркеу кезінде, сондай-ақ мемлекеттік тіркеуді (бұдан әрі - тіркеу) куәландыратын құжаттың дубликатын алған кезде алынады.
2. Тiркеудi зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - тiркеушi орган) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен және жағдайларда жүзеге асырады.
422-2-бап. Алымды төлеушiлер
Жеке және заңды тұлғалар алымды төлеушiлер болып табылады, тiркеушi орган солардың мүддесi үшiн тiркеудi жүргiзедi.
422-3. Алымды есептеу, төлеу және төленген
сомаларды қайтару тәртiбi
1. Алым сомасы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша есептеледi және тiркеушi органға тиiстi құжаттар берiлгенге дейiн төленедi.
2. Алым сомасы салық төлеушiнiң тiркеу есебiне алынған жерi бойынша бюджетке енгiзiледi.
3. Алымды төлеген тұлғалар тiркеушi органға тиiстi құжаттарды бергенге дейiн тiркеу жасаудан бас тартқан жағдайларды қоспағанда, төленген алым сомасы қайтарылмайды.
Бұл ретте қайтару аталған тұлғаның тiркеу iс-әрекеттерiн жасауға арналған құжаттарды табыс етпегенiн растайтын, тиiстi тiркеу органы берген құжатты төлеушi табыс еткеннен кейiн жүргiзiледi.";
3) 495-баптың 1-тармағының 13) тармақшасындағы "үшiн мемлекеттiк баж алынады." деген сөздер "үшiн;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi органның осы Кодекстiң 499-1-бабында көзделген заңды мәнi бар iс-әрекеттердi жасағаны үшiн мемлекеттiк баж алынады.";
4) мынадай мазмұндағы 499-1-баппен толықтырылсын:
"499-1-бап. Зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi органның
заңды мәнi бар iс-әрекеттер жасағаны үшiн
мемлекеттiк баж ставкалары
Зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi органның заңды мәнi бар iс-әрекеттер жасағаны үшiн мынадай мөлшерде:

1) за выдачу предварительного патента, патента, свидетельства - 100 процентов;
2) за выдачу сертификата на общеизвестный товарный знак - 100 процентов;
3) за регистрацию договоров уступки, залога, лицензионного, сублицензионного договоров, связанных с использованием объектов промышленной собственности, - 150 процентов;
4) за аттестацию патентных поверенных - 1500 процентов;
5) за выдачу свидетельства о регистрации патентного поверенного - 100 процентов.";
5) дополнить статьей 505-1 следующего содержания:
"Статья 505-1. Освобождение от уплаты государственной пошлины
при совершении юридически значимых действий
уполномоченным органом в области
интеллектуальной собственности
Освобождаются от уплаты государственной пошлины при совершении юридически значимых действий уполномоченным органом в области интеллектуальной собственности:
1) престарелые и инвалиды, проживающие в домах-интернатах для престарелых и инвалидов;
2) учащиеся школ-интернатов, профессиональных школ и профессиональных лицеев, находящиеся на полном государственном обеспечении и проживающие в общежитиях;
3) репатрианты (оралманы) до приобретения гражданства Республики Казахстан;
4) Герои Советского Союза, Герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Қыран", "Халық қаһарманы", "Отан", многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алқа", "Kүмic алқа";
5) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, инвалиды с детства, инвалиды I и II групп, граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.";
6) пункт 2 статьи 507 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) за совершение уполномоченным органом в области интеллектуальной собственности юридически значимых действий, связанных с выдачей предварительных патентов, патентов, свидетельств, сертификатов, регистрацией договоров, аттестацией и регистрацией патентных поверенных, - до выдачи соответствующих  документов".
6. В  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55):
пункт 1 статьи 46 дополнить подпунктами 13-1), 32) следующего содержания:
"13-1) сбор за государственную регистрацию прав на произведения и объекты смежных прав, лицензионных договоров на использование произведений и объектов смежных прав;";

1) алдын ала патент, патент, куәлiк бергенi үшiн - 100 процент;
2) жалпыға белгiлi тауар таңбасына сертификат бергенi үшiн - 100 процент;
3) өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн пайдалануға байланысты басқаға беру, кепiл шарттарын, лицензиялық, сублицензиялық шарттарды тiркегенi үшiн - 150 процент;
4) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi аттестаттағаны үшiн - 1500 процент;
5) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi тiркеу туралы куәлiк бергенi үшiн - 100 процент мемлекеттiк баж алынады.";
5) мынадай мазмұндағы 505-1-баппен толықтырылсын:
"505-1-бап. Зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi орган
заңды мәнi бар iс-әрекеттер жасаған кезде
мемлекеттiк баж төлеуден босату
Зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi орган заңды мәнi бар iс-әрекеттер жасаған кезде:
1) қарттар мен мүгедектерге арналған интернат-үйлерде тұратын қарттар мен мүгедектер;
2) мектеп-интернаттардың, кәсiптiк мектептер мен кәсiптiк лицейлердiң мемлекет толық қамсыздандыратын және жатақханаларда тұратын оқушылары;
3) оралмандар (репатрианттар) - Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейiн;
4) Кеңес Одағының Батырлары, Социалистiк Еңбек Ерлерi, үш дәрежелi Даңқ және үш дәрежелi Еңбек Даңқы, "Алтын Қыран", "Халық қаhарманы", "Отан" ордендерiмен марапатталған адамдар, "Ардақты ана" атағын алған, "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен марапатталған көп балалы аналар;
5) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерi және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес оларға теңестiрiлген адамдар, бала кезiнен мүгедектер, I және II топтағы мүгедектер, Чернобыль апаты салдарынан зардап шеккен азаматтар мемлекеттiк баж төлеуден босатылады.";
6) 507-баптың 2-тармағының 10, 11) тармақшаларындағы "дейiн төленедi." деген сөздер тиiсiнше "дейiн;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) зияткерлiк меншiк саласындағы уәкiлеттi органның алдын ала патенттер, патенттер, куәлiктер, сертификаттар беруге, шарттарды тiркеуге, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi аттестаттауға және тiркеуге байланысты заңды мәнi бар iс-әрекеттер жасағаны үшiн тиiстi құжаттар берiлгенге дейiн төленедi.".
6. 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат):
46-баптың 1-тармағының 31) тармақшасындағы "баж болып табылады." деген сөздер "баж;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13-1), 32) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) туындыларға және сабақтас құқықтар объектілеріне құқықтарды, туындыларды және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға лицензиялық шарттарды мемлекеттік тіркеу үшін алым;";

"32) государственная пошлина, взимаемая за совершение юридически значимых действий уполномоченным органом в сфере интеллектуальной собственности.".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июня 1996 г. "Об авторском праве и смежных правах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 237; 2004 г., N 17, ст. 100):
1) в статье 2:
в подпункте 8) слово "средствам" заменить словом "средствами";
в подпункте 11):
слова "иного правообладателя" заменить словами "обладателя смежных прав";
после слова "исполнения," дополнить словом "постановки,";
подпункт 18) после слов "в прокат" дополнить словом "(внаем)";
подпункт 20) после слов "исполнений,", "исполнения," дополнить соответственно словами "постановок,", "постановки,";
второе предложение подпункта 29) исключить;
2) в статье 6:
в пункте 2:
слова "обнародованные произведения" заменить словами "обнародованные (опубликованные, выпущенные в свет, изданные, публично исполненные, публично показанные)";
в подпункте 5) слова "и в других формах" исключить;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) иных формах.";
пункт 3 после слов "включая его название" дополнить словами ", наименования персонажей";
3) в подпункте 7) пункта 1 статьи 7 слова "скульптуры, живописи" заменить словами "живописи, скульптуры";
4) пункт 4 статьи 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок сдачи, принятия и хранения рукописей определяется уполномоченным органом.";
5) в пункте 3 статьи 13 слово "внаем" заменить словами "в прокат (внаем)";
6) в подпункте 2) пункта 2 статьи 16 слово "внаем" заменить словами "в прокат (внаем)";
7) в статье 18:
пункт 1 после слов "исключительно в личных целях" дополнить словами "и без получения дохода";
подпункт 4) пункта 2 после слова "репродуцирования" дополнить словами "(репрографического воспроизведения)";
8) пункт 1 статьи 26:
после слова "исполнителя" дополнить словами ", производителя аудиовизуального произведения";
дополнить словами "и без получения дохода";
9) в пунктах 1, 4, 5, 6, 9 статьи 28 слова "пятидесяти", "пятьдесят" заменить соответственно словами "семидесяти", "семьдесят";

"32) зияткерлік меншік саласындағы уәкілетті органның заңды мәні бар іс-әрекеттер жасағаны үшін алынатын мемлекеттік баж болып табылады.".
7. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 237-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат):
1) 2-бапта:
8) тармақшада "сым немесе сымсыз байланыс құралдары арқылы" деген сөздер "сым арқылы немесе сымсыз байланыс құралдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшада:
"өзге құқық иеленушiнiң" деген сөздер "сабақтас құқықтар иеленушiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орындаушылықты," деген сөзден кейiн "қойылымды," деген сөзбен толықтырылсын;
18) тармақша "прокатқа" деген сөзден кейiн "(жалға)" деген сөзбен толықтырылсын;
20) тармақша "орындаушылықтарды," деген сөздерден кейiн "қойылымдарды," деген сөздермен толықтырылсын;
29) тармақшаның екiншi сөйлемi алып тасталсын;
2) 6-бапта:
2-тармақта:
5) тармақшада:
"түрiндегi жарияланған туындыларға да, жарияланбаған туындыларға да қолданылады." деген сөздер алып тасталсын;
"(мүсiн, үлгi, макет, ғимарат және сол сияқты)" деген сөздерден кейiн нүктелi үтiр қойылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) өзге де нысанда жария болған да (жарияланған, жарыққа шыққан, баспадан шыққан, көпшiлiк алдында орындалған, көпшiлiк алдында көрсетiлген), жарияланбаған да туындыларға қолданылады.";
3-тармақ "оның атауымен" деген сөздерден кейiн ", кейiпкерлердiң атауларымен" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "мүсiндеме, кескiндеме" деген сөздер "кескiндеме, мүсiндеме" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қолжазбаларды тапсыру, қабылдау және сақтау тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.";
5) 13-баптың 3-тармағындағы "жалға" деген сөз "прокатқа (жалға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 16-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "жалға" деген сөз "прокатқа (жалға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 18-бапта:
1-тармақ "тек өз мақсаты үшін" деген сөздерден кейін "және табыс алмай" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 4) тармақшасы "репродукциялауға" деген сөзден кейiн "(репрографиялық қайта шығаруға)" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 26-баптың 1-тармағында:
"орындаушының" деген сөзден кейiн ", дыбыс-бейнежазу туындысын шығарушының" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеке мақсатта" деген сөздерден кейiн "және табыс алмай" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 28-баптың 1, 4, 5, 6, 9-тармақтарындағы "елу" деген сөздер "жетпiс" деген сөздермен ауыстырылсын;

10) статью 35 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Если не доказано иное, производителем фонограммы признается физическое или юридическое лицо, имя или наименование которого обозначено на фонограмме и (или) содержащем ее футляре.";
11) в статье 37:
подпункт 2) пункта 1 после слова "исполнения" дополнить словами "или постановки";
в пункте 2:
абзац первый, подпункты 1)-4) после слов "исполнения", "исполнение" дополнить соответственно словами "или постановки", "или постановку";
в подпункте 5):
после слова "исполнение" дополнить словами "или постановка";
слова "о записи" заменить словами "на запись";
в пункте 6 слово "изготовителем" заменить словом "производителем";
12) абзац первый пункта 2 статьи 38 после слова "право" дополнить словом "осуществлять,";
13) в статье 40:
абзац первый пункта 2 после слова "право" дополнить словом "осуществлять,";
в подпункте 1) пункта 3 слово "и" заменить словом "или";
14) подпункт 3) пункта 1 статьи 41 после слова "исполнения," дополнить словом "постановки,";
15) в статье 42:
в пунктах 1 - 4 слово "пятидесяти" заменить словом "семидесяти";
в пункте 5 слово "пятидесятилетний" заменить словом "семидесятилетний";
16) в статье 48 слово "законодательством" заменить словом "законами";
17) подпункт 6) пункта 1 статьи 49 после слов "двадцати", "пятисот" дополнить словами "минимальных размеров заработной платы".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "Об охране селекционных достижений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 655; 2004 г., N 17, ст. 100):
1) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Право преждепользования
1. Лицо, которое до даты приоритета селекционного достижения добросовестно использовало на территории Республики Казахстан созданное независимо от автора тождественное селекционному достижению сорт растения или породу животного или сделало необходимые к этому приготовления, сохраняет право на его безвозмездное использование без расширения объема такого использования (право преждепользования).
Право преждепользования может быть передано другому лицу только совместно с производством, на котором имело место использование тождественного сорта растения или породы животного или были сделаны необходимые к этому приготовления.
2. Лицо, начавшее использование селекционного достижения после даты приоритета, но до даты публикации сведений о выдаче патента, обязано по требованию патентообладателя прекратить дальнейшее использование. Однако такое лицо не обязано возмещать патентообладателю убытки, понесенные им в результате такого использования.";

10) 35-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Егер өзгеше дәлелденбесе, фонограммада және (немесе) оның қорабында есiмi немесе атауы көрсетiлген жеке немесе заңды тұлға фонограмма шығарушы болып танылады.";
11) 37-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында "орындаушының" деген сөздiң алдынан "орындаушылықты немесе қойылымды" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзац, 1) - 4) тармақшалар "орындаушылықты", "орындаушылықтың", "орындаушылық" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе қойылымды", "немесе қойылымның", "немесе қойылым" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
"орындаушылық" деген сөзден кейiн "немесе қойылым" деген сөздермен толықтырылсын;
"жазу туралы" деген сөздер "жазуға" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта "дайындаушы" деген сөз "шығарушы" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 38-баптың 2-тармағының 5-тармақшасы "жеткiзудi" деген сөзден кейiн "жүзеге асыру," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 40-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Хабарды пайдалануға айрықша құқықтар мынадай iс-әрекеттердi:
1) хабарды эфирге берудi;
2) жалпы жұрт назарына жеткiзу үшiн хабарды кәбiл арқылы хабарлауды немесе хабарды эфирге берудi;
3) хабарды жазып алуды;
4) хабардың жазбасын көшiрмелеудi;
5) жалпы жұрт назарына жеткізу үшін хабарды ақы төлеп кіретін  жерлерде хабарлауды;
6) хабарды жалпы жұрт назарына жеткізуді жүзеге асыру, мұндай iс-әрекеттердi жүзеге асыруға рұқсат ету немесе тыйым салу құқықтарын бiлдiреді.";
3-тармақтың 1) тармақшасында "және" деген сөз "немесе" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 41-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "орындаушылықтан," деген сөзден кейiн "қойылымнан," деген сөзбен толықтырылсын;
15) 42-бапта:
1-4-тармақтардағы "елу" деген сөздер "жетпiс" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "елу" деген сөз "жетпiс" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 48-бапта орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, қазақ тiлiндегi мәтiн өзгермейдi;
17) 49-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "жалақының жиырмадан елу мыңға дейiнгi ең төменгi", "жалақының бес жүзден елу мыңға дейiнгi ең төменгi" деген сөздер тиiсiнше "ең төмен жалақының жиырмадан елу мыңға дейiнгi", "ең төмен жалақының бес жүзден елу мыңға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 655-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Бұрынғыша пайдалану құқығы
1. Селекциялық жетiстiкке басымдық берiлген күнге дейiн автордан тәуелсiз жасалған селекциялық жетiстiкке ұқсас өсiмдiк сортын немесе жануар тұқымын Қазақстан Республикасының аумағында адал пайдаланған немесе осыған қажеттi әзiрлiктер жасаған тұлғаның осындай пайдалану көлемiн кеңейтпей оны өтеусіз пайдалану құқығы (бұрынғыша пайдалану құқығы) сақталады.
Бұрынғыша пайдалану құқығы басқа тұлғаға ұқсас өсiмдiк сорты немесе жануар тұқымы пайдаланылған немесе осыған қажеттi әзiрлiктер жасалған өндiрiспен бiрге ғана берiлуi мүмкiн.
2. Басымдық берiлген күннен кейiн, бiрақ патент беру туралы мәлiметтер жарияланған күнге дейiн селекциялық жетiстiктi пайдалануды бастаған тұлға патент иесiнiң талабы бойынша одан әрi пайдалануды тоқтатуға мiндеттi. Бiрақ, мұндай тұлға патент иесiне осы пайдаланудың нәтижесiнде келтiрiлген шығындарды өтеуге мiндеттi емес.";

2) статью 25 дополнить частью второй следующего содержания:
"За совершение уполномоченным органом действий по выдаче патента, регистрации договоров взимается государственная  пошлина  в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "Патентный закон Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 718; 2004 г., N 17, ст. 100):
1) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Государственная пошлина и оплата действий экспертной организации
За совершение уполномоченным органом действий по выдаче охранных документов, регистрации договоров, аттестации патентных поверенных и выдаче свидетельства о регистрации патентного поверенного взимается государственная  пошлина  в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
За осуществление экспертной организацией предусмотренных настоящим Законом действий, включающих прием заявок на выдачу охранных документов, их регистрацию, проведение экспертизы объектов промышленной собственности и иные действия, порождающие права и обязанности для их участников, экспертная организация взимает плату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) в части второй пункта 1 статьи 36 слова "и регистрации" заменить словами ", регистрации и выдачи свидетельства о регистрации патентного поверенного".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 26 июля 1999 г. "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 776; 2004 г., N 17, ст. 100):
1) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Государственная пошлина и оплата действий
экспертной организации
За совершение уполномоченным органом действий по выдаче свидетельств, сертификатов, регистрации договоров, аттестации патентных поверенных и выдаче свидетельства о регистрации патентного поверенного взимается государственная  пошлина  в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
За осуществление экспертной организацией предусмотренных настоящим Законом действий, включающих прием заявок на регистрацию товарного знака, заявок на регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара, проведение экспертизы и иные действия, порождающие права и обязанности для их участников, экспертная организация взимает плату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) в пункте 1 статьи 46 слова "и регистрации" заменить словами ", регистрации и выдачи  свидетельства  о регистрации патентного поверенного".

2) 25-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның патент беру, шарттарды тіркеу жөніндегі іс-әрекеттер жасағаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттiк  баж  алынады.".
9. "Қазақстан Республикасының патент заңы" туралы 1999 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 718-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат):
1) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Мемлекеттiк баж және сараптама ұйымының
iс-әрекеттерiне ақы төлеу
Уәкiлеттi органның күзет құжаттарын беру, шарттарды тiркеу, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi аттестаттау және патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу туралы куәлiк беру жөнiндегi iс-әрекеттер жасағаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттiк  баж  алынады.
Сараптама ұйымының осы Заңда көзделген, күзет құжаттарын беруге өтiнiмдер қабылдауды, оларды тiркеудi, өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiне сараптама жүргiзудi және оларға қатысушылар үшiн құқықтар мен мiндеттер туындататын өзге де iс-әрекеттердi қамтитын iс-әрекеттердi жүзеге асырғаны үшiн сараптама ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақы алады.";
2) 36-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "және тiркеу" деген сөздер ", тiркеу және патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу туралы куәлiк бepy" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 776-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат):
1) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Мемлекеттiк баж және сараптама ұйымының
iс-әрекеттерiне ақы төлеу
Уәкiлеттi органның куәлiктердi, сертификаттарды беру, шарттарды тiркеу, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi aттecтaттay және патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу туралы куәлiк беру жөнiндегi iс-әрекеттер жасағаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттiк  баж  алынады.
Сараптама ұйымының осы Заңда көзделген, тауар таңбасын тiркеуге өтiнiмдер, тауар шығарылған жерлердiң атауларын пайдалану құқығын тiркеуге және беруге өтiнiмдер қабылдауды, сараптама жүргiзудi және оларға қатысушылар үшiн құқықтар мен мiндеттер туындататын өзге де іс-әрекеттерді қамтитын іс-әрекеттерді жүзеге асырғаны үшін сараптама ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақы алады.";
2) 46-баптың 1-тармағында "және тiркеу" деген сөздер ", тiркеу және патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу туралы  куәлiк  беру" деген сөздермен ауыстырылсын.

11. В  Закон  Республики Казахстан от 29 июня 2001 г. "О правовой охране топологий интегральных микросхем" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 181; 2004 г., N 17, ст. 100; N 23, ст. 142):
пункт 6 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"6. За совершение уполномоченным органом действий по выдаче свидетельств и регистрации договоров взимается государственная  пошлина  в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пунктов 5 и 6, которые вводятся в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан

11. "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 181-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат, N 23, 142-құжат):
11-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкiлеттi органның куәлiктер беру және шарттарды тiркеу жөнiндегi iс-әрекеттер жасағаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттiк  баж  алынады.".
2-бап.  Осы Заң, 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 5 және 6-тармақтарды қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi