О ратификации Соглашения о взаимном обеспечении сохранности секретной информации в рамках Организации Договора о коллективной безопасности
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2005 года N 105.
Ратифицировать Соглашение о взаимном обеспечении сохранности секретной информации в рамках Организации Договора о коллективной безопасности, совершенное в Астане 18 июня 2004 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
О ВЗАИМНОМ ОБЕСПЕЧЕНИИ СОХРАННОСТИ
СЕКРЕТНОЙ ИНФОРМАЦИИ В РАМКАХ ОРГАНИЗАЦИИ
ДОГОВОРА О КОЛЛЕКТИВНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
Государства-члены Организации Договора о коллективной безопасности, в дальнейшем именуемые Сторонами,
руководствуясь принципами и положениями Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года и принятых в его развитие документов,
исходя из необходимости взаимного обеспечения сохранности секретной информации в сфере внешнеполитической, экономической, научно-технической, военной, военно-технической, разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной и иной деятельности, осуществляемой в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (далее - ОДКБ),
согласились о нижеследующем:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения под перечисленными терминами понимаются:
"секретная информация" - сведения, выраженные в любой форме, защищаемые в соответствии с нормативными правовыми актами Сторон, переданные (полученные) в порядке, установленном нормативными правовыми актами каждой из Сторон и настоящим Соглашением, а также образовавшиеся в процессе сотрудничества Сторон в сфере внешнеполитической, военной, военно-технической, экономической, научно-технической, разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной и иной деятельности, несанкционированное распространение которых может нанести ущерб безопасности и интересам Сторон;
"носители секретной информации" - материальные объекты, в том числе физические поля, в которых секретная информация находит свое отображение в виде символов, образов, сигналов, технических решений и процессов;
"уполномоченные органы" - государственные органы и/или юридические лица (организации, постоянно действующие рабочие органы), уполномоченные Сторонами получать, передавать, хранить, использовать и защищать переданную (полученную) и/или образовавшуюся в процессе сотрудничества секретную информацию;
"компетентные органы" - органы Сторон и Организации Договора о коллективной безопасности, ответственные за реализацию настоящего Соглашения;
"гриф секретности" - реквизиты, свидетельствующие о степени секретности сведений, содержащихся в носителе секретной информации, проставляемые на самом носителе и (или) в сопроводительной документации на него;
"допуск к секретной информации" - установленные Сторонами процедура оформления права и/или право физических лиц на доступ к секретной информации, а уполномоченных органов - на проведение работ с использованием такой информации;
"доступ к секретной информации" - санкционированное в установленном порядке ознакомление и/или работа с секретной информацией физического лица, имеющего соответствующий допуск к секретной информации;
"режим секретности" - установленные каждой из Сторон настоящего Соглашения совокупность требований, норм и правил, а также порядок применения мер, регулирующих (исключающих несанкционированный) доступ к секретной информации;
"несанкционированное распространение секретной информации" - предание огласке секретной информации или нарушение установленного порядка (правил) обращения с такой информацией, вследствие чего она становится известной лицам, не имеющим допуска к ней;
"секретные работы" - работы, связанные с использованием секретной информации, в том числе обучение;
"постоянно действующие рабочие органы" - Секретариат и Объединенный штаб ОДКБ.

Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы шеңберінде құпия ақпараттың сақталуын өзара қамтамасыз ету туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 15 желтоқсандағы N 105 Заңы.
Астанада 2004 жылғы 18 маусымда жасалған Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы шеңберінде құпия ақпараттың сақталуын өзара қамтамасыз ету туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ҰЖЫМДЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ТУРАЛЫ ШАРТ ҰЙЫМЫ ШЕҢБЕРІНДЕ ҚҰПИЯ
АҚПАРАТТАРДЫҢ САҚТАЛУЫН ӨЗАРА ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ ТУРАЛЫ
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт Ұйымына мүше мемлекеттер,
1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік шартының қағидаттары мен ережелерін және оның дамуына қатысты қабылданған құжаттарды басшылыққа ала отырып,
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы (бұдан әрі - ҰҚШҰ) шеңберінде жүзеге асырылып жатқан сыртқы саясат, экономикалық, ғылыми-техникалық, әскери, әскери-техникалық, барлау, қарсы барлау, жедел іздестіру және өзге де іс-қимылдар саласында құпия ақпараттардың сақталуын өзара қамтамасыз ету қажеттілігіне байланысты
төмендегі туралы келісті:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
1-бап
Осы Келісім мақсаты үшін аталған терминдер мыналарды білдіреді:
"құпия ақпарат" - Тараптардың нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қорғалатын, әрбір Тараптың нормативтік құқықтық актілерінде және осы Келісімде белгіленген тәртіпте берілген (алынған) кез келген нысанда көрініс тапқан, сондай-ақ Тараптардың ынтымақтастығы процесінде сыртқы саясат, әскери, әскери-техникалық, экономикалық, ғылыми-техникалық, барлау, қарсы барлау, жедел іздестіру және өзге де іс-қимылдар саласында пайда болған, оларды заңсыз тарату Тараптардың қауіпсіздігі мен мүдделеріне залал келтіруі мүмкін мәліметтер;
"құпия ақпарат көздері" - құпия ақпарат рәміздер, бейнелер, белгілер, техникалық шешімдер мен процестер түрінде өз көрінісін табатын материалдық объектілер, соның ішінде физикалық өрістер;
"уәкілетті органдар" - ынтымақтастық процесінде берілген (алынған) және/немесе пайда болған құпия ақпаратты алуға, беруге, сақтауға, пайдалануға және қорғауға Тараптар уәкілеттік берген мемлекеттік органдар және/немесе заңды тұлғалар (ұйымдар, тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органдары);
"құзыретті органдар" - осы Келісімді іске асыруға жауапты Тараптар мен Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының органдары;
"құпиялылық белгісі" - көздерде және (немесе) оған ілеспе құжаттамада көрсетілетін, құпия ақпарат көздерінде қамтылған мәліметтердің құпиялылық дәрежесі туралы куәландыратын деректемелер;
"құпия ақпараттарға рұқсат ету" - жеке тұлғалардың құпия ақпаратқа қол жеткізуге, ал уәкілетті органдардың - осындай ақпаратты пайдалана отырып, жұмыстар жүргізуге құқығын және/немесе құқықтарын ресімдеудің Тараптар белгілеген рәсімі;
"құпия ақпаратқа қол жеткізу" - құпия ақпаратқа тиісті рұқсаты бар жеке тұлғаның құпия ақпаратпен белгіленген тәртіпте санкцияланған танысуы және/немесе жұмыс істеуі;
"құпиялылық режимі" - осы Келісім Тараптарының әрқайсысында белгіленген талаптар, нормалар мен ережелер, сондай-ақ құпия ақпараттарға енуді реттейтін (санкциясыз енуді болдырмайтын) шараларды қолдану тәртібінің жиынтығы;
"құпия ақпараттарды санкциясыз тарату" - құпия ақпараттарды жария ету немесе осындай ақпаратпен жұмыс істеудің белгіленген тәртібін (ережесін) бұзу салдарынан оның оған рұқсаты жоқ адамдарға белгілі болуы;
"құпия жұмыстар" - құпия ақпараттарды пайдалануға байланысты жұмыстар, соның ішінде оқыту;
тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органдары" - ҰҚШҰ Хатшылығы және Біріккен штабы.

Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 2
Стороны примут все необходимые меры по обеспечению режима секретности и сохранности секретной информации уполномоченными органами, в соответствии со своими нормативными правовыми актами по защите секретной информации, требованиями Порядка обеспечения режима секретности при осуществлении внешнеполитического, экономического, научно-технического, военного, военно-технического, разведывательного, контрразведывательного, оперативно-розыскного и иного сотрудничества между Сторонами Соглашения о взаимном обеспечении сохранности секретной информации в рамках ОДКБ (далее - Порядок), прилагаемого к настоящему Соглашению и являющегося его неотъемлемой частью, и двусторонними международными договорами.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 3
В Организации Договора о коллективной безопасности используются следующие степени секретности и соответствующие им грифы секретности: "Особой важности", "Совершенно секретно", "Секретно", соотносимые со степенями секретности и грифами секретности государств - членов ОДКБ.
На основании нормативных правовых актов каждой из Сторон, Стороны устанавливают, что степени секретности и соответствующие им грифы секретности соотносятся следующим образом:
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика Таджикистан
Организация Договора о коллективной безопасности
Особой важности
Особой важноcти
Особой важноcти
Особой важноcти
Особой важноcти
Особой важноcти
Особой важноcти
Совершенно секретно
Совершенно секретно
Совершенно секретно
Совершенно секретно
Совершенно секретно
Совершенно секретно
Совершенно секретно
Секретно
Секретно
Секретно
Секретно
Секретно
Секретно
Секретно
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 4
Каждая из Сторон определяет свой компетентный орган и по дипломатическим каналам уведомляет об этом депозитарий, который в установленном порядке информирует об этом другие Стороны.
В случае изменения компетентного органа каждая из Сторон по дипломатическим каналам ставит в известность депозитарий, который уведомляет об этом другие Стороны в установленном порядке.
Компетентные органы в пределах своей компетенции взаимодействуют непосредственно.
Взаимодействие уполномоченных органов, а также постоянно действующих рабочих органов, предусматривающее использование секретной информации, осуществляется в установленном порядке.
Сноска. Статья 4 в редакции Закона РК от 13.06.2018 № 159-VI.

Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
2-бап
Тараптар құпия ақпараттарды қорғау жөніндегі өзінің нормативтік құқықтық актілеріне, осы Келісімге қоса берілетін және оның ажырамас бөлігі болып табылатын ҰҚШҰ шеңберінде құпия ақпараттың сақталуын өзара қамтамасыз ету туралы келісімнің Тараптары арасындағы сыртқы саясат, экономикалық, ғылыми - техникалық, әскери, әскери-техникалық, барлау, қарсы барлау, жедел-іздестіру және өзге де ынтымақтастықты жүзеге асыру барысында құпиялылық режимін қамтамасыз ету тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) талаптарына және екіжақты халықаралық шарттарға сәйкес уәкілетті органдардың құпиялылық режимін және құпия ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуі жөніндегі барлық қажетті шараларды қабылдайды.
Ескерту. 2-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
3-бап
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымында мынадай құпиялылық дәрежелері және оларға сәйкес құпиялылық белгілері қолданылады: "Аса маңызды", "Өте құпия", "Құпия", олар ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің құпиялылық дәрежелері мен құпиялылық белгілеріне арақатынаста болады.
Тараптардың әрқайсысының нормативтік құқықтық актілері негізінде Тараптар құпиялылық дәрежелері және оларға сәйкес құпиялылық белгілері мынадай үлгіде арақатынаста болатынын белгілейді:
Армения
Респуб-
ликасы
Беларусь
Респуб-
ликасы
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қырғыз
Респуб-
ликасы
Ресей
Федерациясы
Тәжік-
стан
Респуб-
ликасы
Ұжымдық қауіпсіздік
туралы
шарт Ұйымы
Өте маңызды
Өте маңызды
Өте маңызды
Өте маңызды
Өте маңызды
Өте маңызды
Өте маңызды
Өте құпия
Өте құпия
Өте құпия
Өте құпия
Өте құпия
Өте құпия
Өте құпия
Құпия
Құпия
Құпия
Құпия
Құпия
Құпия
Құпия
Ескерту. 3-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
4-бап
Тараптардың әрқайсысы өзінің құзыретті органын айқындайды және дипломатиялық арналар арқылы бұл туралы депозитарийді хабардар етеді, ол бұл жөнінде белгіленген тәртіппен басқа Тараптарға хабарлайды.
Құзыретті орган өзгерген жағдайда Тараптардың әрқайсысы дипломатиялық арналар арқылы депозитарийге хабар береді, ол бұл туралы белгіленген тәртіппен басқа Тараптарды хабардар етеді.
Құзыретті органдар өз құзыреттері шегінде тікелей өзара іс-қимыл жасайды.
Құзыретті органдардың, сондай-ақ тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органдарының құпия ақпаратты пайдалануды көздейтін өзара іс-қимылы белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.

Статья 5
В соответствии со своими нормативными правовыми актами Стороны обязуются:
принимать в отношении секретной информации, полученной и (или) образовавшейся при осуществлении сотрудничества, такие же меры защиты, которые применяются в отношении собственной секретной информации такой же степени секретности (сопоставимой в соответствии со статьей 3 настоящего Соглашения);
использовать секретную информацию, полученную от другой Стороны, исключительно в предусмотренных при ее передаче целях;
не предоставлять третьей стороне доступ к секретной информации без предварительного письменного согласия передавшей ее Стороны;
признавать допуск к секретной информации, оформленный другим государством - членом ОДКБ.
Допуск к секретной информации соответствующей степени секретности оформляется в порядке, установленном национальным законодательством государства - члена ОДКБ или Инструкцией по обеспечению защиты секретной информации в постоянно действующих рабочих органах Организации Договора о коллективной безопасности, утверждаемой Решением Совета коллективной безопасности ОДКБ (далее - Инструкция).
Доступ к секретной информации разрешается только лицам, которым секретная информация необходима для выполнения служебных обязанностей в целях, предусмотренных при ее передаче, и имеющим соответствующий допуск к секретной информации.
В случае необходимости, дополнительные требования по защите секретной информации (с подробным изложением обязательств по обращению с секретной информацией и указанием мер по ее защите) могут оговариваться передающей Стороной.
Порядок обращения с секретной информацией и осуществления контроля за обеспечением режима секретности в постоянно действующих рабочих органах определяется Инструкцией.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 6
Решение о передаче секретной информации принимается в каждом отдельном случае в соответствии с нормативными правовыми актами Стороны, передающей такую информацию.
Способ передачи должен обеспечивать защиту передаваемой секретной информации от несанкционированного распространения.
Передача секретной информации между Сторонами осуществляется по дипломатическим каналам, фельдъегерской службой или иными уполномоченными службами, в соответствии с действующим между Сторонами соглашениями.
Уполномоченный орган Стороны, которой передана секретная информация, подтверждает ее получение.
Для передачи носителей секретной информации значительного объема (веса, габаритов и т.д.) уполномоченные органы в каждом отдельном случае устанавливают способы транспортировки, маршрут и форму сопровождения.
Визиты представителей уполномоченных органов одной Стороны, предусматривающие их доступ к секретной информации другой Стороны, осуществляются по согласованию с компетентным органом принимающей Стороны. До визита компетентные органы уведомляют друг друга о степени секретности информации, передача которой предусмотрена во время визита.

5-бап
Өз нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Тараптар:
ынтымақтастықты жүзеге асыру кезінде алынған және (немесе) пайда болған құпия ақпараттарға қатысты осындай құпиялылық дәрежедегі (осы Келісімнің 3-бабына сәйкес салыстырылатын) өзінің құпия ақпаратқа қатысты қолданылатын сондай қорғау шараларын қолдануға;
Басқа Тараптан алынған құпия ақпаратты оны беру кезінде көзделген мақсатта ғана пайдалануға;
құпия ақпаратты берген Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз оған үшінші тараптың енуіне рұқсат бермеуге;
ҰҚШҰ-ға басқа мүше мемлекет ресімдеген құпия ақпаратқа рұқсатты тануға міндеттенеді.
Тиісті құпиялылық дәрежесі бар құпия ақпаратқа рұқсат ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттің ұлттық заңнамасында немесе ҰҚШҰ Ұжымдық қауіпсіздік кеңесінің Шешімімен бекітілетін, Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органдарында құпия ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықта (бұдан әрі - Нұсқаулық) белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Құпия ақпаратқа енуге құпия ақпаратты беру кезінде көзделген мақсаттарда ол қызметтік міндеттерін орындау үшін қажет болатын және құпия ақпаратқа тиісінше ене алатын адамдарға ғана рұқсат етіледі.
Беруші Тарап қажет болған жағдайда құпия ақпаратты қорғау жөніндегі қосымша талаптарды (құпия ақпаратпен жұмыс істеу жөніндегі міндеттемелерді егжей-тегжейлі жазып және оны қорғау жөніндегі шараларды толығымен көрсете отырып) ескертуі мүмкін.
Тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органдарында құпия ақпаратпен жұмыс істеу және құпиялылық режимінің қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асыру тәртібі Нұсқаулықта айқындалады.
Ескерту. 5-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
6-бап
Құпия ақпаратты беру туралы шешімді Тараптардың нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әрбір жеке жағдайда осындай ақпаратты беруші қабылдайды.
Беру тәсілі берілетін құпия ақпараттың санкциясыз таралуынан қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
Тараптар арасында құпия ақпаратты беру Тараптар арасындағы қолданыстағы келісімдерге сәйкес дипломатиялық арналар бойынша, фельдъегерлік қызмет немесе өзге де уәкілетті қызметтер арқылы жүзеге асырылады.
Құпия ақпарат берілген Тараптың уәкілетті органы оны алғандығын растайды.
Ауқымды көлемдегі (салмақтағы, габариттегі т.б.) құпия ақпарат көздерін беру үшін уәкілетті органдар әр жекелеген жағдайда тасымалдау тәсілдерін, алып жүру бағыты мен нысанын белгілейді.
Бір Тараптың уәкілетті органдары өкілдерінің басқа Тараптың құпия ақпаратына енуін көздейтін сапарлары қабылдаушы Тараптың құзыретті органының келісімі бойынша жүзеге асырылады. Сапар алдында құзыретті органдар сапар кезінде берілетін ақпараттардың құпиялылық дәрежесі туралы бірін-бірі хабардар етеді.

Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 7
Степень секретности передаваемой секретной информации и ее носителей определяется уполномоченным органом, в котором они созданы.
На переданных носителях секретной информации уполномоченным органом, ответственным за ее получение, дополнительно проставляются грифы секретности, сопоставляемые в соответствии со статьей 3 настоящего Соглашения.
Обязательность проставления грифов секретности распространяется на носители секретной информации, образовавшейся в результате перевода, копирования или тиражирования.
Секретной информации, образовавшейся на основе переданной секретной информации, устанавливается степень секретности не ниже степени секретности переданной секретной информации.
Полученная или образовавшаяся в процессе сотрудничества секретная информация учитывается и хранится в соответствии с требованиями, установленными Сторонами по отношению к собственной секретной информации.
Степень секретности полученной секретной информации может изменяться или сниматься уполномоченным органом только по письменному разрешению соответствующего уполномоченного органа передавшей ее Стороны.
Степень секретности секретной информации, образовавшейся в процессе сотрудничества Сторон, определяется, изменяется или снимается по взаимному согласованию уполномоченных органов.
Об изменении или о снятии степени секретности с секретной информации уполномоченный орган передавшей ее Стороны уведомляет соответствующий уполномоченный орган другой Стороны.
Носители секретной информации возвращаются или уничтожаются по письменному разрешению уполномоченного органа передавшей их Стороны.
Уничтожение носителей секретной информации документируется, а сам процесс уничтожения должен гарантировать невозможность ее воспроизведения и (или) восстановления.
О возвращении или об уничтожении носителей секретной информации уполномоченный орган передавшей ее Стороны уведомляется в письменной форме.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 8
Компетентные органы обмениваются соответствующими нормативными правовыми актами в области защиты секретной информации в объеме, необходимом для реализации настоящего Соглашения.
В целях обеспечения сотрудничества, компетентные органы при реализации настоящего Соглашения проводят совместные консультации по просьбе одного из них.
Сноска. Статья 8 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 9
Стороны самостоятельно несут все расходы, возникающие в процессе реализации настоящего Соглашения.

Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
7-бап
Берілетін құпия ақпараттың құпиялылық дәрежесін және оның көздерін құпия ақпараттарды жасаған уәкілетті орган анықтайды.
Құпия ақпарат көздерін алуға жауапты уәкілетті органға берілген құпия ақпарат көздері осы Келісімнің 3-бабына сәйкес салыстырылып, оған құпиялылық белгілері қосымша қойылады.
Құпиялылық белгілерін қою міндеттілігі аударма, көшірме жасау немесе таралымын көбейту нәтижесінде пайда болған құпия ақпарат көздеріне де қатысты.
Берілген құпия ақпараттар негізінде пайда болған құпия ақпараттарға берілген құпия ақпараттардың құпиялылық дәрежесінен төмен болмайтын құпиялылық дәрежесі белгіленеді.
Ынтымақтастық процесінде алынған немесе пайда болған құпия ақпарат Тараптар өздерінің құпия ақпаратына қатысты белгіленген талаптарға сәйкес есепке алынады және сақталады.
Алынған құпия ақпараттардың құпиялылық дәрежесін оны берген Тараптың тиісті уәкілетті органдарының жазбаша рұқсаты бойынша ғана уәкілетті органның өзгертуі немесе алып тастауы мүмкін.
Тараптардың ынтымақтастық барысында пайда болған құпия ақпараттардың құпиялылық дәрежесі уәкілетті органдардың өзара келісімі бойынша анықталады, өзгертіледі немесе алынып тасталады.
Құпия ақпараттың құпиялылық дәрежесінің өзгергені немесе алынып тасталғаны туралы оны берген Тараптың уәкілетті органы басқа Тараптың тиісті уәкілетті органын хабардар етеді.
Құпия ақпарат көздері оларды берген Тараптың уәкілетті органының жазбаша рұқсаты бойынша қайтарылады немесе жойылады.
Құпия ақпарат көздерін жою құжатталады, ал жою барысы оны қайта шығару және (немесе) қалпына келтіру мүмкіндігін болдырмауға кепіл беруі тиіс.
Құпия ақпарат көздерінің қайтарылғаны немесе жойылғаны туралы оны берген Тараптың уәкілетті органы жазбаша түрде хабардар етіледі.
Ескерту. 7-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
8-бап
Құзыретті органдар осы Келісімді іске асыру үшін қажетті көлемде құпия ақпараттарды қорғау саласындағы тиісті нормативтік құқықтық актілермен алмасады.
Ынтымақтастықты қамтамасыз ету мақсатында құзыретті органдар осы Келісімді іске асыру кезінде олардың біреуінің сұрауы бойынша бірлескен консультациялар өткізеді.
Ескерту. 8-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
9-бап
Тараптар осы Келісімді іске асыру барысында туындайтын барлық шығындарды өздері өтейді.

Статья 10
При несанкционированном распространении секретной информации применяется национальное законодательство государств - членов ОДКБ, а в постоянно действующих рабочих органах - и Инструкция, с учетом обстоятельств несанкционированного распространения.
Лицо, допустившее несанкционированное распространение секретной информации, в любом случае совершения такого нарушения находится под юрисдикцией того государства, гражданином которого оно является.
В случае выявления факта несанкционированного распространения секретной информации компетентные органы проводят консультации, осуществляют в соответствии с нормативными правовыми актами Сторон разбирательство, информируют друг друга о его результатах.
Размер и порядок возмещения ущерба, нанесенного несанкционированным распространением секретной информации, определяются в соответствии с нормативными правовыми актами Сторон, заключенными между ними международными договорами, а также в ходе консультаций между Сторонами.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 11
Существующие между Сторонами двусторонние и многосторонние договоренности, регулирующие режим обеспечения сохранности секретной информации, продолжают действовать в части, не противоречащей настоящему Соглашению.
Настоящее Соглашение не ограничивает права Сторон заключать иные международные договоры по вопросам, являющимся предметом настоящего Соглашения и не противоречащим его целям, а также не затрагивает права и обязательства Сторон, вытекающие из иных международных соглашений, участниками которых они являются.
Статья 12
Спорные вопросы, связанные с толкованием или применением настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров компетентных органов заинтересованных Сторон.
Во время таких консультаций и переговоров Стороны продолжают выполнять свои обязательства в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Статья 13
По согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, оформленные отдельными протоколами, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступают в силу согласно статье 14 настоящего Соглашения.
Статья 14
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием четвертого письменного уведомления о выполнении Сторонами соответствующих процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу, и остается в силе в течение срока действия Договора о коллективной безопасности.
Для Сторон, выполнивших необходимые процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу с даты сдачи депозитарию соответствующего письменного уведомления.

10-бап
Құпия ақпаратты сакцияланбаған тарату кезінде, сакцияланбаған тарату мән-жайлары ескеріле отырып, ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасы, ал тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органдарында - Нұсқаулық та қолданылады.
Құпия ақпараттың сакцияланбаған таралуына жол берген адам осындай бұзушылықты жасаған кез келген жағдайда, өзі азаматы болып табылатын мемлекеттің юрисдикциясында болады.
Құпия ақпаратты рұқсатсыз тарату фактілері анықталған жағдайда құзыретті органдар консультациялар өткізеді, Тараптардың нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес істерді қарауды жүзеге асырады, оның нәтижелері туралы бір-бірін хабардар етеді.
Құпия ақпараттарды рұқсатсыз тарату салдарынан болған залалдың көлемі мен оны өтеу тәртібі Тараптардың нормативтік құқықтық актілеріне, олардың арасында жасалған халықаралық шарттарға сәйкес, сондай-ақ Тараптар арасындағы консультациялар барысында анықталады.
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
11-бап
Тараптар арасындағы құпия ақпараттың сақталуын қамтамасыз ету режимін реттейтін қазіргі екі жақты және көпжақты уағдаластықтар осы Келісімге қайшы келмейтін бөліктерінде қолданыла береді.
Осы Келісім Тараптардың осы Келісімнің нысанасы болып табылатын және оның мақсаттарына қайшы келмейтін мәселелер бойынша өзге де халықаралық шарттар жасау құқықтарын шектемейді, сондай-ақ Тараптар қатысушысы болып табылатын өзге де халықаралық келісімдерден туындайтын құқықтары мен міндеттерін қозғамайды.
12-бап
Осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға байланысты даулы мәселелер мүдделі Тараптардың құзыретті органдарының консультациялары мен келіссөз жүргізу жолдары арқылы шешіледі.
Осындай консультациялар мен келіссөз жүргізу кезінде Тараптар осы Келісімнің ережелеріне сәйкес өз міндеттерін орындауды жалғастырады.
13-бап
Осы Келісімге Тараптардың келісімі бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделген осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады және осы Келісімнің 14-бабына сәйкес күшіне енеді.
14-бап
Осы Келісімнің күшіне енуіне қажетті тиісті рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы жазбаша төртінші хабарламаны депозитарий алған күннен бастап Келісім күшіне енеді және Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарттың қолдану мерзімі ішінде күшінде қалады.
Қажетті рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Келісім депозитарийге тиісті жазбаша хабарламаны тапсырған күннен бастап күшіне енеді.

Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 141
Настоящее Соглашение открыто для присоединения субъектов международного права. Решение о присоединении принимается Советом коллективной безопасности ОДКБ.
Сноска. Соглашение дополнено статьей 141 в соответствии с Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 15
Каждая Сторона вправе выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее, чем за 6 месяцев до даты выхода, и урегулировав обязательства, возникшие за время действия Соглашения.
Статья 16
В случае прекращения действия настоящего Соглашения, либо выхода из него одной из Сторон, в отношении полученной и/или образовавшейся в процессе сотрудничества между Сторонами секретной информации продолжают действовать меры, предусмотренные настоящим Соглашением, до тех пор, пока в установленном порядке с данной информации не будет снят гриф секретности.
Сноска. Статья 16 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
Статья 17
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности уведомляет Стороны о вступлении настоящего Соглашения (протоколов к нему) в силу, в том числе о вступлении его в силу для Сторон, выполнивших необходимые процедуры в более поздний срок, а также о выходе Сторон из Соглашения и прекращении его действия.
Совершено в городе Астане 18 июня 2004 года, в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Секретариате Организации Договора о коллективной безопасности, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
Сноска. Статья 17 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
За Республику Армения
За Кыргызскую Республику
За Республику Беларусь
За Российскую Федерацию
За Республику Казахстан
За Республику Таджикистан
Приложение
к Соглашению о взаимном обеспечении
сохранности секретной информации в рамках
Организации Договора о коллективной безопасности
от 18 июня 2004 года
ПОРЯДОК
ОБЕСПЕЧЕНИЯ РЕЖИМА СЕКРЕТНОСТИ ПРИ
ОСУЩЕСТВЛЕНИИ ВНЕШНЕПОЛИТИЧЕСКОГО,
ЭКОНОМИЧЕСКОГО, НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКОГО, ВОЕННОГО,
ВОЕННО-ТЕХНИЧЕСКОГО, РАЗВЕДЫВАТЕЛЬНОГО,
КОНТРРАЗВЕДЫВАТЕЛЬНОГО, ОПЕРАТИВНО-РОЗЫСКНОГО И ИНОГО
СОТРУДНИЧЕСТВА МЕЖДУ СТОРОНАМИ
СОГЛАШЕНИЯ О ВЗАИМНОМ ОБЕСПЕЧЕНИИ СОХРАННОСТИ
СЕКРЕТНОЙ ИНФОРМАЦИИ В РАМКАХ ОДКБ
Сноска. Наименование с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
В целях обеспечения режима секретности при осуществлении внешнеполитического, экономического, научно-технического, военного, военно-технического, разведывательного, контрразведывательного, оперативно-розыскного и иного сотрудничества между Сторонами Соглашения о взаимном обеспечении сохранности секретной информации в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (далее - Соглашение), Стороны руководствуются следующим Порядком:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.

Ескерту. 14-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
141-бап
Осы Келісім халықаралық құқық субъектілерінің қосылуы үшін ашық. Қосылу туралы шешімді ҰҚШҰ Ұжымдық қауіпсіздік кеңесі қабылдайды.
Ескерту. Келісім 141-баппен толықтырылды – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
15-бап
Әр Тарап шығу күнінен 6 ай бұрын депозитарийге жазбаша хабарлама жолдай және Келісімді қолдану кезінде туындаған міндеттемелерді реттей отырып, осы Келісімнен шығуға құқылы.
16-бап
Осы Келісімнің қолданысы тоқтаған не одан Тараптардың біреуі шыққан жағдайда Тараптар арасындағы ынтымақтастық барысында алынған және/немесе туындаған құпия ақпараттарға қатысты осы Келісімде қарастырылған шаралар осы ақпараттан құпиялық белгісі белгіленген тәртіпте алынып тасталғанша күшін жоғалтпайды.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
17-бап
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт Ұйымының Бас хатшысы Тараптарды осы Келісімнің (оған қосымша хаттамалардың) күшіне енуі туралы, сонымен қатар қажетті рәсімдерді анағұрлым кешірек мерзімде орындаған Тараптар үшін оның күшіне енуі туралы, сондай-ақ Келісімнен Тараптардың шығуы туралы және оның қолданысының тоқтатылуы туралы хабардар етеді.
2004 жылғы 18 маусымда Астана қаласында, орыс тілінде бір түпнұсқада жасалды. Осы Келісімнің түпнұсқасы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт Ұйымының Хатшылығында сақталады және осы Келісімге қол қойған әр мемлекеттерге оның куәландырылған көшірмесі жіберіледі.
Ескерту. 17-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
Армения Республикасы үшін
Қырғызстан Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін
Қазақстан Республикасы үшін
Тәжікстан Республикасы үшін
2004 жылғы 18 маусымдағы
Ұжымдық қауіпсіздік туралы
шарт
Ұйымы шеңберінде құпия
ақпараттың сақталуын өзара
қамтамасыз ету
туралы келісімге
қосымша
ҰҚШҰ ШЕҢБЕРІНДЕ ҚҰПИЯ АҚПАРАТТЫҢ САҚТАЛУЫН
ӨЗАРА ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ ТАРАПТАРЫ АРАСЫНДА СЫРТҚЫ САЯСАТ, ЭКОНОМИКАЛЫҚ,
ҒЫЛЫМИ-ТЕХНИКАЛЫҚ, ӘСКЕРИ, ӘСКЕРИ-ТЕХНИКАЛЫҚ, БАРЛАУ,
ҚАРСЫ БАРЛАУ, ЖЕДЕЛ ІЗДЕСТІРУ ЖӘНЕ ӨЗГЕ ДЕ
ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БАРЫСЫНДА ҚҰПИЯЛЫЛЫҚ
РЕЖИМІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ ТӘРТІБІ
Ескерту. Атауына өзгеріс енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт Ұйымы шеңберінде құпия ақпараттың сақталуын өзара қамтамасыз ету туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) Тараптары арасында сыртқы саясат, экономикалық, ғылыми-техникалық, әскери, әскери-техникалық, барлау, қарсы барлау, жедел іздестіру және өзге де ынтымақтастықты жүзеге асыру барысында құпиялылық режимді қамтамасыз ету мақсатында Тараптар келесі Тәртіпті басшылыққа алады:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.

1. К секретным работам, в том числе в процессе обучения, с секретной информацией привлекаются лица, которым согласно действующим в их государстве нормативными правовыми актами разрешено работать с секретной информацией. При этом уполномоченные органы осуществляют доступ к такой работе минимально необходимого количества лиц.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
2. Уполномоченные органы, осуществляющие сотрудничество по секретным работам, заблаговременно письменно сообщают фамилии, имена, наименование ведомства, от которого привлекаются для работ указанные лица, и каким документом предусмотрено проведение этой работы, для непосредственного доступа лиц к секретной информации в уполномоченных органах другой Стороны.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
3. Лица, привлекаемые для работы с секретной информацией (в том числе в процессе обучения) в другом государстве, должны соблюдать требования нормативных правовых актов по защите секретной информации, действующие в государстве пребывания.
С учетом данного требования уполномоченные органы, осуществляющие сотрудничество, обязывают направляемых в другое государство лиц не допускать ими нарушений правил работы с секретной информацией, установленных в государстве пребывания.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
4. Стороны обязывают свои уполномоченные органы, привлекаемые к сотрудничеству:
знакомить лиц другого государства с секретной информацией в пределах выполняемой ими работы или программы обучения, инструктировать об основных требованиях, действующих в государстве пребывания и в данном учреждении или на предприятии по вопросам обеспечения защиты секретной информации при проведении совместных работ (обучении);
выдавать под расписку лицам другого государства специальные блокноты или рабочие тетради для ведения записей, содержащих секретную информацию, а также специальные портфели (папки) для документов;
обеспечивать хранение секретной информации и ее носителей, которые будут использоваться лицами во время выполнения ими работ или в период обучения в другом государстве.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
5. Обеспечение режима секретности в ходе проведения совещаний, заседаний, учебных занятий и учений, на которых обсуждается (доводится) секретная информация и (или) используются носители секретной информации, осуществляется уполномоченными органами (учебными заведениями), в которых проводятся эти совещания, заседания, учебные занятия и учения, в порядке, установленном в этом уполномоченном органе (учебном заведении) соответствующими нормативными правовыми актами по защите секретной информации. При этом на указанное мероприятие приглашаются только те лица, которые имеют непосредственное отношение к рассматриваемым вопросам.

1. Құпия ақпаратпен құпиялық жұмыстарға, сонымен қатар оқыту процесі барысында олардың мемлекеттерінде қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес құпия ақпаратпен жұмыс істеуге рұқсат етілген адамдар тартылады. Бұл ретте уәкілетті органдар осындай жұмыстарға саны шектелген қажетті адамдардың қол жеткізуін жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
2. Құпия жұмыстар бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыратын уәкілетті органдар басқа Тараптың уәкілетті органдарында құпия ақпаратқа тікелей ену үшін жұмысқа тартылатын адамдардың тегін, есімдерін, оларды жіберетін ведомство атауын және осы жұмысты өткізу қандай құжатпен қарастырылғаны туралы алдын ала жазбаша түрде хабарлайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
3. Басқа мемлекетте құпия ақпаратпен жұмыс істеу үшін (сонымен қатар оқыту процесінде) тартылатын адамдар барған мемлекетте қолданылып жүрген құпия ақпаратты қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауға тиіс.
Осы талапты ескере отырып, ынтымақтастықты жүзеге асыратын уәкілетті органдар басқа мемлекетке жіберілетін адамдарды барған мемлекетте белгіленген құпия ақпаратпен жұмыс істеу ережелерін бұзуға жол бермеуді міндеттейді.
Ескерту. 3-тармаққа орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
4. Тараптар ынтымақтастыққа тартылатын өз уәкілетті органдарын:
басқа мемлекет адамдарын олардың орындайтын жұмысы немесе оқу бағдарламасы шеңберінде құпия ақпаратпен таныстыруды, бірлескен жұмыстарды (оқуды) жүргізу барысында құпия ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша барған мемлекетте және осы мекемеде немесе кәсіпорында қолданылып жүрген негізгі талаптар жөнінде нұсқама өткізуді;
басқа мемлекет адамдарына құпия ақпараты бар жазуларды жүргізу үшін арнайы қойын дәптерлер мен жұмыс дәптерлерді, сондай-ақ құжаттарға арналған арнайы портфельдерді (папкаларды) қолхат арқылы беруді;
басқа мемлекетте жұмыстарды орындау немесе оқу барысында адамдар қолданатын құпия ақпарат пен олардың көздерін сақтауды қамтамасыз етуді міндеттейді.
Ескерту. 4-тармаққа орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
5. Құпия ақпарат талқыланатын (жеткізілетін) және (немесе) құпия ақпарат көздері қолданылатын мәжілістер, отырыстар, оқу сабақтары мен жаттығулар жүргізу барысында құпиялылық режимді қамтамасыз ету осы уәкілетті органда (оқу орнында) құпия ақпаратты қорғау жөніндегі тиісті нормативтік құқықтық актілермен белгіленген тәртіпте осы мәжілістер, отырыстар, оқу сабақтары мен жаттығулар жүргізілетін уәкілетті органдар (оқу орны) жүзеге асырады. Бұл ретте аталған іс-шараға қарастырылып отырған мәселелерге тікелей қатысы бар адамдар ғана шақырылады.

Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
6. Лицам при выезде из одного государства в другое запрещается провозить с собой носители секретной информации, кроме случаев провоза по взаимной договоренности Сторон, и при условии, когда провоз их оформлен в соответствии с правилами фельдъегерской (специальной, дипкурьерской) службы государства, гражданами которого являются направляемые для выполнения работ. Такие носители секретной информации своевременно пересылаются в адрес уполномоченного органа, в котором будут выполняться работы.
7. Размножение подлинных, а также переведенных на национальный язык содержащих секретную информацию документов, полученных от уполномоченного органа другой Стороны, снятие копий с них и производство выписок (выкопировок) должно осуществляться в минимально необходимом количестве экземпляров. На оригинале документов обязательно делается отметка о количестве снятых с них копий и кому они направлены. Регистрация, рассылка и хранение этих документов осуществляются в соответствии с внутренними нормативными правовыми актами по обеспечению защиты секретной информации Стороны, в которой производится размножение документов.
8. Публикация в печати, использование в передачах по радио и телевидению, обнародование иным способом секретной информации производится только после ее рассекречивания в установленном порядке.
Снятие грифа секретности с секретной информации, образовавшейся в процессе сотрудничества Сторон, может быть произведено только по подтвержденному документально согласованию между уполномоченными органами. Снятие грифа секретности с полученной секретной информации может быть произведено только по письменному разрешению соответствующего уполномоченного органа передавшей ее Стороны.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным Законом РК от 13.06.2018 № 159-VI.
9. За несанкционированное распространение секретной информации, утрату носителей секретной информации виновные в этом лица привлекаются к ответственности в соответствии с нормативными правовыми актами Сторон. О фактах несанкционированного распространения секретной информации, утраты носителей секретной информации уполномоченный орган Стороны, в которой это произошло, обязан немедленно информировать соответствующие уполномоченные и компетентные органы других Сторон и принять соответствующие меры по локализации последствий несанкционированного распространения или утраты.
10. Контроль за обеспечением режима секретности в процессе сотрудничества осуществляет каждая Сторона в соответствии с ее нормативными правовыми актами и положениями Соглашения.

Ескерту. 5-тармаққа орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
6. Адамдардың бір мемлекеттен екінші мемлекетке шығуы кезінде өзімен құпия ақпарат көздерін Тараптардың өзара уағдаластықтары бойынша алып жүру және жұмыстарды атқару үшін жіберілген адам азаматы болып табылатын мемлекеттің фельдъегерлік (арнайы, дипкурьерлік) қызметінің ережелеріне сәйкес ресімделген алып жүру жағдайын қоспағанда, оларға құпия ақпарат көздерін алып жүруге тыйым салынады. Мұндай құпия ақпарат көздері жұмыс орындалатын уәкілетті органдардың мекен-жайларына уақтылы жіберіледі.
7. Басқа Тараптың уәкілетті органдарынан алынған түпнұсқа, сондай-ақ ұлттық тілге аударылған, құпия ақпараты бар құжаттардың көбейтілуі, олардан көшірмелер түсіру және үзінділер (көшірмелер) жазу қажетті данада ғана жүзеге асырылуы тиіс. Құжаттардың түпнұсқасында қанша көшірме жасалғаны және олардың кімге жіберілгені туралы белгі міндетті түрде қойылады. Осы құжаттардың тіркелуі, таратылуы және сақталуы құжаттардың көбейтілуі жүргізілген Тараптың құпия ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі ішкі нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Құпия ақпаратты басылымда жариялау, радио және теледидарда пайдалану, басқа да әдістермен халыққа жариялау оны белгіленген тәртіпте құпиясыздандырудан кейін ғана жүргізіледі.
Тараптар ынтымақтастығы процесінде пайда болған құпия ақпараттан құпиялылық белгісін алып тастау тек қана уәкілетті органдар арасындағы бекітілген құжаттамалық келісім бойынша жүргізілуі мүмкін. Алынған құпия ақпараттан құпиялылық белгісін алып тастау тек оны беруші Тараптың тиісті уәкілетті органының жазбаша рұқсаты бойынша жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР 13.06.2018 № 159-VI Заңымен.
9. Құпия ақпаратты санкциясыз таратылғаны, құпия ақпарат көздерін жоғалтқаны үшін кінәлі адамдар Тараптардың нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жауапкершілікке тартылады. Құпия ақпаратты санкциясыз тарату, құпия ақпарат көздерін жоғалту фактілері болған Тараптың уәкілетті органы бұл туралы басқа Тараптардың тиісті уәкілетті және құзыретті органдарын тез арада хабардар етіп, санкциясыз таратылу және жоғалту салдарын оқшаулау бойынша тиісті шаралар қабылдауға тиіс.
10. Ынтымақтастық процесіндегі құпиялылық режимді қамтамасыз ету үшін бақылауды әр Тарап өзінің нормативтік құқықтық актілеріне және Келісім ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.
Осы мәтін 2004 жылғы 18 маусымда Астана қаласында жасалған Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы шеңберінде құпия ақпараттардың сақталуын өзара қамтамасыз ету туралы келісімнің расталған көшірмесімен түпнұсқа көшірмесі болып табылатынын осымен растаймын.
Қазақстан Республикасы
ҰҚК Заң басқармасының
аға консультанты