О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях"
Закон Республики Казахстан от 14 января 2006 года N 120
Статья 1.  Внести в  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 138, 142) следующие изменения и дополнения:
1) в подпункте 21) статьи 3 слова "ежегодно и (или) на среднесрочный или долгосрочный период" исключить;
2) в пункте 1 статьи 4:
в подпункте 3) слова "и (или) тепловой" исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией;";
3) подпункт 14) статьи 7 исключить;
4) статью 10 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) участвовать в тендерах по осуществлению закупок услуг (товаров, работ) субъектом естественной монополии;";
5) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) осуществляет контроль за соблюдением местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
6) в статье 14:
в пункте 1:
в подпункте 14) слова "шесть месяцев" заменить словами "двенадцать месяцев, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 18 настоящего Закона";
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) проводить экспертизу утвержденных технических и технологических норм, а также нормативных технических потерь;";
в пункте 2:
в подпункте 12) слова "шесть месяцев" заменить словами "двенадцать месяцев, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 18 настоящего Закона";
7) в статье 14-1:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) проводить финансовую и (или) техническую экспертизы с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов в установленном им порядке;";
пункт 2 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) проводить финансовую и (или) техническую экспертизы с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов в соответствии с порядком, установленным центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий;";

"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 14 қаңтардағы N 120 Заңы
1-бап.  "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат;
2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 138, 142-құжаттар) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1) 3-баптың 21) тармақшасындағы "жыл сайын және (немесе) орташа немесе ұзақ мерзiмдi кезеңге" деген сөздер алып тасталсын;
2) 4-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы "және (немесе) жылу" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жылу энергиясын өндiру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау жөнiндегi;";
3) 7-баптың 14) тармақшасы алып тасталсын;
4) 10-бап мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) табиғи монополия субъектiсiнiң қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) сатып алуды жүзеге асыруы жөнiндегi тендерлерге қатысуға;";
5) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тәртiппен жүзеге асырады.";
6) 14-бапта:
1-тармақта:
14) тармақшадағы "кемiнде алты айға" деген сөздер ", осы Заңның 18-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кемiнде он екi айға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) бекiтiлген техникалық және технологиялық нормалардың, сондай-ақ нормативтiк техникалық ысыраптардың сараптамасын жүргiзуге;";
2-тармақта:
12) тармақшадағы "кемiнде алты айға" деген сөздер ", осы Заңның 18-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кемiнде он екi айға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 14-1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) тәуелсiз сарапшыларды, мемлекеттiк органдарды тарта отырып, өздерiнде белгiленген тәртiппен қаржылық және (немесе) техникалық сараптама жүргiзуге;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) табиғи монополиялар аясындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiпке сәйкес тәуелсiз сарапшыларды, мемлекеттiк органдарды тарта отырып, қаржылық және (немесе) техникалық сараптама жүргізуге;";

8) в пункте 3 статьи 15 слова "уполномоченным органом" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий";
9) в статье 15-1:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) ограничение статей расходов субъекта естественной монополии в пределах отраслевых технических и технологических норм, а также нормативных технических потерь;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Отраслевые технические и технологические нормы, а также нормативные технические потери утверждаются государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления.
Порядок рассмотрения и утверждения отраслевых технических и технологических норм, а также нормативных технических потерь утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению центрального государственного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий.";
10) в статье 16:
в части первой пункта 2 слова "за шестьдесят" заменить словами "не позднее чем за девяносто";
пункт 3 исключить;
11) в статье 17:
в пункте 1 слова "при необходимости", "дополнительную финансовую и (или) техническую" исключить;
в пункте 1-1:
в части первой слово "десять" заменить словом "пятнадцать";
в части второй:
в подпункте 1):
слово "пятнадцать" заменить словом "тридцать";
слово "окончательного" исключить;
в подпункте 2):
слово "семь" заменить словом "пятнадцать";
слово "окончательного" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Субъект естественной монополии обязан после опубликования информации о дате проведения публичных слушаний предоставить по требованию участников публичных слушаний:
проекты тарифных смет, тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) или их предельных уровней;
информацию о причинах повышения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) или их предельных уровней с экономически обоснованными расчетами.";
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Проекты тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии рассматриваются уполномоченным органом в течение пятидесяти пяти дней, а в случае утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) - в течение ста шестидесяти пяти дней при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями уполномоченного органа. Срок рассмотрения проектов тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней исчисляется с момента подачи заявки.";

8) 15-баптың 3-тармағындағы "уәкiлеттi орган" деген сөздер "табиғи монополиялар аясындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-1-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) салалық техникалық және технологиялық нормалар, сондай-ақ нормативтiк техникалық ысыраптар шегiнде табиғи монополия субъектiсi шығыстарының баптарын шектеудi;";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Салалық техникалық және технологиялық нормаларды, сондай-ақ нормативтiк техникалық ысыраптарды мемлекеттiк басқарудың тиiстi саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган бекiтедi.
Салалық техникалық және технологиялық нормаларды, сондай-ақ нормативтiк техникалық ысыраптарды қарау мен бекiтудің тәртiбiн табиғи монополиялар аясындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
10) 16-бапта:
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "алпыс күн iшiнде" деген сөздер "тоқсан күннен кешiктiрмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
11) 17-бапта:
1-тармақтағы "қажет болған кезде", "қосымша қаржылық және (немесе) техникалық" деген сөздер алып тасталсын;
1-1-тармақта:
бiрiншi бөлiктегі "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
1) тармақшада:
"түбегейлi" деген сөз алып тасталсын;
"он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"түбегейлi" деген сөз алып тасталсын;
"жетi" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Табиғи монополия субъектiсi жария тыңдаулар өткiзудің күнi туралы ақпарат жарияланғаннан кейiн жария тыңдауларға қатысушылардың талабы бойынша:
реттеліп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтiк сметалардың, тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шектi деңгейлерiнiң жобаларын;
реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн көтерудiң себептерi туралы экономикалық негiзделген есептерi бар ақпаратты беруге мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын уәкiлеттi орган елу бес күн iшiнде, ал тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейi бекiтiлген жағдайда уәкiлеттi органның талаптарына сәйкес экономикалық негiзделген есептер берiлген кезде жүз алпыс бес күн iшiнде қарайды. Тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шектi деңгейлерiнiң жобаларын қарау мерзiмi өтiнiм берiлген кезден бастап есептеледi.";

12) в статье 18:
в пункте 2:
слово "Окончательное решение" заменить словом "Решение";
цифры "15" заменить словами "тридцати пяти";
в пункте 3:
слова "два квартала" заменить словами "двенадцать месяцев, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи";
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Введение в действие новых тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен, ставок сборов).";
в пункте 4 цифры "10" заменить словом "тридцать";
часть третью пункта 5 после слов "(цен, ставок сборов)" дополнить словами "и тарифных смет";
второе предложение пункта 6 исключить.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

12) 18-бапта:
2-тармақта:
"түпкiлiктi шешiм" деген сөздер "шешiм" деген сөзбен ауыстырылсын;
"15" деген цифр "отыз бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"екi тоқсанда" деген сөздер ", осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, он екi айда" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiнші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңа тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды қолданысқа енгiзу тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) бекiтiлген айдан кейiнгi екiншi айдың бiрiншi күнiнен бастап жүзеге асырылады.";
4-тармақта "10" деген цифр "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың үшiншi бөлiгi "(бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "және тарифтiк сметаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың екiншi сөйлемi алып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi