О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 20 января 2006 года N 123
Статья 1.  Внести в  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N№5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст.26; N 13, ст.53; N 14, ст.58; N 17-18, ст.72;  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и   дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 29 ноября 2005 г.;  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прав интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1 декабря 2005 г. и "Казахстанская правда" 26 ноября 2005 г.) следующие изменения и дополнения:
1) в части второй статьи 5 слова "указанного деяния" заменить словами "деяния, предусмотренного особенной частью настоящего Кодекса,";
2) часть первую статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Закон, отменяющий или смягчающий ответственность за административное правонарушение, имеет обратную силу, то есть распространяется на правонарушение, совершенное до введения этого закона в действие.";
3) в части первой статьи 9:
слово ", меры" заменить словами "и меры административно-правового";
после слов "административному взысканию," дополнить словами "мерам административно-правового воздействия или";
4) в заголовке статьи 11 слово "граждан" заменить словом "лиц";
5) в части восьмой статьи 16 слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
6) в статье 18:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Неприкосновенность частной жизни";
слово "граждан" исключить;

Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 20 қаңтардағы N 123 Заңы
1-бап.  2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; 2005 жылғы 3 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 29 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2005 жылғы 1 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 26 қарашада "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк құқықтары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңы ) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 5-баптың екiншi бөлiгiнде "Аталған" деген сөз "Осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнде көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты жоятын немесе жұмсартатын заңның керi күшi болады, яғни осы заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған құқық бұзушылыққа қолданылады.";
3) 9-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"оларды" деген сөз "және оны" деген сөздермен ауыстырылып, "қолданылатын" деген сөзден кейiн "әкiмшiлiк-құқықтық" деген сөздермен толықтырылсын;
"әкiмшiлiк жазаға," деген сөздерден кейiн "әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шараларына немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 11-баптың тақырыбында "Азаматтардың" деген сөз "Адамдардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 16-баптың сегiзiншi бөлiгiнде "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 18-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Жеке өмiрге қол сұқпаушылық";
"Азаматтардың жеке өмiрi, жеке басының" деген сөздер "Жеке өмiр, жеке бастың" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в части второй статьи 21 слова "определяют своим постановлением" заменить словами "в постановлении по делу об административном правонарушении определяют";
8) в статье 24:
в частях второй и третьей слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в части четвертой слово "граждане" заменить словами "физические лица";
9) в части второй статьи 27 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
10) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Административная ответственность должностных
и иных лиц, выполняющих управленческие функции,
индивидуальных предпринимателей, частных
нотариусов и адвокатов
1. Должностное лицо привлекается к административной ответственности при условии совершения административного правонарушения в связи с неисполнением или ненадлежащим
исполнением им служебных обязанностей. При отсутствии этого обстоятельства должностное лицо, виновное в совершении административного правонарушения, подлежит ответственности на общих основаниях.
2. Физические лица, зарегистрированные в установленном законодательством порядке и осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность без образования юридического лица (далее - индивидуальные предприниматели), частный нотариус, адвокат, а равно работники индивидуального предпринимателя и юридического лица, выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции, а также руководители юридического лица несут административную ответственность как должностные лица.
3. Если в нормах настоящего Кодекса не указано, применяются ли они к физическим лицам, являющимся должностными лицами, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, данные нормы действуют в отношении всех физических лиц, за исключением случаев, когда по содержанию данных норм они относятся и могут быть применены только к физическим лицам, являющимся должностными лицами, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами.
Примечание. Должностными лицами в настоящем Кодексе признаются лица, постоянно, временно или по специальному полномочию осуществляющие функции представителя власти (то есть наделенные в установленном законом порядке в отношении лиц, не находящихся от них в служебной зависимости, правом издавать от имени государства или его органов юридически значимые акты или распорядительными полномочиями) либо выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции в государственных органах, органах местного самоуправления, а также в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.";

7) 21-баптың екiншi бөлiгiнде "өз қаулысымен" деген сөздер "әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 24-бапта:
екiншi және үшiншi бөлiктерде "азаматтар", "Азаматтардың" деген сөздер тиiсiнше "жеке тұлғалар", "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "азаматтар" деген сөз "жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 27-баптың екiншi бөлiгiнде "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Лауазымды адамдардың және басқару функциясын
орындайтын өзге де тұлғалардың, дара кәсiпкерлердiң,
жеке нотариустар мен адвокаттардың әкiмшiлiк
жауаптылығы
1. Лауазымды адам қызметтiк мiндеттерiн орындамауына немесе тиiсiнше орындамауына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған жағдайда әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылады. Мұндай мән-жайлар болмаған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалуына кiнәлi лауазымды адам жалпы негiздерде жауаптылықта болуға тиiс.
2. Заңнамада белгiленген тәртiппен тiркелген және заңды тұлға құрмай дара кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалар (бұдан әрi - дара кәсiпкерлер), жеке нотариус, адвокат, сол сияқты дара кәсiпкердiң және заңды тұлғаның ұйымдық-билiк ету немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын жұмыскерлерi, сондай-ақ заңды тұлғаның басшылары лауазымды адамдар ретiнде әкiмшiлiк жауаптылықта болады.
3. Егер осы Кодекстiң нормаларында олардың лауазымды адамдар, дара кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылатыны көрсетiлмесе, осы нормалардың мазмұны бойынша лауазымды адамдар, дара кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылатын жеке тұлғаларға ғана қатысты және соларға ғана қолданылуы мүмкiн болатын жағдайларды қоспағанда, осы нормалар барлық жеке тұлғаларға қатысты қолданылады.
Ескерту. Осы Кодексте тұрақты, уақытша немесе арнаулы өкiлеттiк бойынша билiк өкiлiнiң функцияларын жүзеге асыратын (яғни оларға қызмет жағынан тәуелдi емес адамдарға қатысты заңда белгiленген тәртiппен мемлекет атынан немесе оның органдарының атынан заңдық маңызы бар актiлер шығару құқығы немесе билiк ету өкiлеттiгi берiлген) не мемлекеттiк органдарда, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарында ұйымдық-билiк ету немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын адамдар лауазымды адамдар деп танылады.";

11) в статье 36:
в части первой слово "прямо" исключить;
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Если в нормах настоящего Кодекса не указано, применяются ли они к юридическим лицам, являющимся субъектами малого или среднего предпринимательства, крупного предпринимательства, или иным организациям, данные нормы в равной мере действуют в отношении всех юридических лиц, за исключением случаев, когда по содержанию данных норм они относятся и могут быть применены только к юридическим лицам, являющимся субъектами малого или среднего предпринимательства, крупного предпринимательства.";
12) в части третьей статьи 39 слово "граждане" заменить словами "физические лица";
13) статью 44 дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Административное взыскание не является средством возмещения имущественного ущерба. Причиненный административным правонарушением вред возмещается в порядке, предусмотренном статьей 64 настоящего Кодекса.";
14) в статье 45:
в части первой:
в подпункте 4) слова "доходов, денег и ценных бумаг, полученных" заменить словами "а равно имущества, полученного";
в подпункте 8) слово "самовольно" заменить словом "незаконно";
часть вторую после слов "запрещение деятельности" дополнить словами "или отдельных видов деятельности";
15) часть вторую статьи 46 изложить в следующей редакции:
"2. Лишение специального права, лишение или приостановление действия лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), приостановление или запрещение предпринимательской деятельности или отдельных ее видов, а также административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства могут применяться в качестве как основных, так и дополнительных административных взысканий.";
16) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Административный штраф
1. Административный штраф (далее - штраф) есть денежное взыскание, налагаемое за административное правонарушение в случаях и пределах, предусмотренных в статьях особенной части настоящего раздела, в размере, соответствующем определенному количеству месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законодательным актом, действующим на момент наложения административного взыскания.
В случаях, предусмотренных в статьях особенной части настоящего раздела, размер штрафа выражается в процентах от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного законодательными актами Республики Казахстан, а также от суммы операции, проведенной с нарушением норм законодательства Республики Казахстан, либо в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.

11) 36-бапта:
бiрiншi бөлiкте "тiкелей" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Егер осы Кодекстiң нормаларында олардың шағын немесе орта кәсiпкерлiк, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға немесе өзге ұйымдарға қолданылатыны көрсетiлмесе, осы нормалардың мазмұны бойынша олар шағын немесе орта кәсiпкерлiк, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға ғана қатысты және соларға ғана қолданылуы мүмкiн болатын жағдайларды қоспағанда, осы нормалар барлық заңды тұлғаларға қатысты бiрдей дәрежеде қолданылады.";
12) 39-баптың үшiншi бөлiгiнде "азаматтар" деген сөз "жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 44-бап мынадай мазмұндағы 3-1 бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Әкiмшiлiк жаза мүлiктiк залалдың орнын толтыру құралы болып табылмайды. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген зиянның орны осы Кодекстiң  64-бабында  көзделген тәртiппен толтырылады.";
14) 45-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
4) тармақшадағы "әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстердi, ақшаны және бағалы қағаздарды" деген сөздер "сол сияқты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк "қызметiн" деген сөзден кейiн "немесе қызметiнiң жекелеген түрлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 46-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы құқықтан айыру, лицензиядан (арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыру немесе оның қолданылуын тоқтата тұру, кәсiпкерлiк қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу, сондай-ақ шетел азаматтарын немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкiмшiлiк жолмен кетiру негiзгi, сол сияқты қосымша әкiмшiлiк жазалар ретiнде қолданылуы мүмкiн.";
16) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Әкiмшiлiк айыппұл
1. Әкiмшiлiк айыппұл (бұдан әрi - айыппұл) - әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң баптарында көзделген жағдайларда және шекте, әкiмшiлiк жаза қолдану кезiнде қолданылып жүрген заңнамалық актiге сәйкес белгiленетiн айлық есептiк көрсеткiштiң белгiлi бiр мөлшерiне сай келетiн көлемде салынатын ақшалай жаза.
Осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң баптарында көзделген жағдайларда, айыппұл мөлшерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген салық мiндеттемелерiнiң орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған сомасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары бұзыла отырып жүргiзiлген операция сомасының процентiмен не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасының мөлшерiмен көрсетiледi.

2. Размер штрафа, налагаемого на физическое лицо, за исключением указанного в абзаце втором настоящей части, не может быть менее одной пятой месячного расчетного показателя.
Размер штрафа, налагаемого на должностное лицо, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, а также юридическое лицо, за исключением указанного в абзаце третьем настоящей части, не может быть менее пяти месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, не может быть менее двадцати месячных расчетных показателей.
3. Размер штрафа, налагаемого на физическое лицо, за исключением указанного в абзаце втором настоящей части, не может превышать двести месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на должностное лицо, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, а также юридическое лицо, за исключением указанного в абзаце третьем настоящей части, не может превышать четыреста месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, не может превышать две тысячи месячных расчетных показателей.
4. Штраф, исчисленный в соответствии с абзацем вторым части первой настоящей статьи, может быть установлен в размерах, превышающих или менее установленных размеров штрафов, указанных в настоящей статье.
5. Штраф взыскивается в доход государственного бюджета в установленном законодательством порядке.
6. Отнесение юридических лиц к субъектам малого или среднего предпринимательства, крупного предпринимательства осуществляется в порядке, установленном законодательством.";
17) заголовок и часть первую статьи 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Возмездное изъятие предмета, явившегося
орудием совершения или непосредственным
объектом административного правонарушения
1. Возмездное изъятие предмета, явившегося орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, состоит в его принудительном изъятии на основании постановления судьи и последующей реализации в порядке, предусмотренном для исполнения судебных актов. Вырученная от реализации такого предмета сумма передается судебным исполнителем собственнику за вычетом расходов по его реализации.";
18) статью 50 изложить в следующей редакции:
"Статья 50. Конфискация предмета, явившегося орудием
совершения или непосредственным объектом
административного правонарушения, а также
имущества, полученного вследствие совершения
административного правонарушения

2. Осы бөлiктiң екiншi абзацында көрсетiлгендi қоспағанда, жеке тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерi айлық есептiк көрсеткiштiң бестен бiр бөлiгiнен кем болмайды.
Осы бөлiктiң үшiншi абзацында көрсетiлгендi қоспағанда, лауазымды адамға, дара кәсiпкерге, жеке нотариусқа, адвокатқа, сондай-ақ заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерi бес айлық есептiк көрсеткiштен кем болмайды.
Ірi кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерi жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем болмайды.
3. Осы бөлiктiң екiншi абзацында көрсетiлгендi қоспағанда, жеке тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерiн екi жүз айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.
Осы бөлiктiң үшiншi абзацында көрсетiлгендi қоспағанда, лауазымды адамға, дара кәсiпкерге, жеке нотариусқа, адвокатқа, сондай-ақ заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерiн төрт жүз айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.
Ірi кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерiн екi мың айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.
4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацына сәйкес есептелген айыппұл осы бапта көрсетiлген айыппұлдардың белгiленген мөлшерiнен асатын немесе одан кем мөлшерде белгiленуi мүмкiн.
5. Айыппұл заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджет кiрiсiне өндiрiп алынады.
6. Заңды тұлғаларды шағын немесе орта кәсiпкерлiк, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жатқызу заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.";
17) 49-баптың тақырыбы мен бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе оның
тiкелей объектiсi болған затты өтемiн төлеп алып қою
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе оның тiкелей объектiсi болған затты өтемiн төлеп алып қою, оны судья қаулысының негiзiнде мәжбүрлеп алып қоюдан және сот актiлерiн орындау үшiн көзделген тәртiппен кейiннен өткiзуден тұрады. Осындай затты өткiзуден түскен соманы сот орындаушысы оларды өткiзу жөнiндегi шығыстарды шегере отырып, меншiк иесiне бередi.";
18) 50-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"50-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе оның
тiкелей объектiсi болған затты, сондай-ақ әкiмшiлiк
құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi
тәркiлеу

1. Конфискация предмета, явившегося орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, а также имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения, состоит в принудительном безвозмездном обращении их в собственность государства в установленном законодательством порядке.
Не является конфискацией изъятие из незаконного владения лица, совершившего административное правонарушение, предмета, подлежащего возвращению его собственнику либо изъятого из оборота. Предмет, изъятый из оборота, подлежит обращению в собственность государства или уничтожению.
2. Конфискации подлежит лишь предмет, являющийся собственностью нарушителя.
3. Конфискация охотничьего оружия, боевых припасов к нему и других разрешенных орудий охоты и рыболовства не может применяться к лицам, для которых охота (рыболовство) является основным законным источником существования.
4. Конфискация применяется судьей и может налагаться в случаях, когда она предусмотрена соответствующей статьей особенной части настоящего раздела в качестве административного взыскания.";
19) часть пятую статьи 51 после слова "оружия" дополнить словами ", боевых припасов к нему";
20) в статье 52:
в части первой слова "индивидуальных предпринимателей или" заменить словами "физических лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов и";
часть третью исключить;
21) в статье 53:
заголовок, части первую, вторую, третью и четвертую после слова "деятельности" дополнить словами "или отдельных видов деятельности";
часть пятую исключить;
22) в заголовке и тексте статьи 54 слово "самовольно" заменить словом "незаконно";
23) в статье 55:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Административный арест назначается судьей в исключительных случаях на срок до пятнадцати суток за отдельные виды административных правонарушений против личности, а также за совершение отдельных видов коррупционных административных правонарушений и (или) нарушений требований режима чрезвычайного положения - до тридцати суток.";
часть вторую исключить;
24) статью 58 изложить в следующей редакции:
"Статья 58. Проверка знаний правил дорожного движения
Водители транспортных средств, совершившие правонарушения, предусмотренные статьей 467 (частью шестой), а также повторное правонарушение, предусмотренное статьями 462 (частью второй), 463 (частью первой), 468 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, могут направляться на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения. Постановление о направлении водителя на проверку знания правил дорожного движения вправе выносить начальники отделений (отделов, управлений, департаментов) дорожной полиции органов внутренних дел и их заместители.";

1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе оның тiкелей объектiсi болған затты, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi тәркiлеу оларды заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекет меншiгiне мәжбүрлеп өтеусiз өндiрiп алудан тұрады.
Меншiк иесiне қайтарып беруге жататын не айналымнан алынған затты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның заңсыз иелiгiнен алып қою тәркiлеу болып табылмайды. Айналымнан алынған зат мемлекет меншiгiне өндiрiп алынуға немесе жойылуға тиiс.
2. Тәртiп бұзушының меншiгi болып табылатын зат қана тәркiленуге жатады.
3. Аңшылық қаруды, оның оқ-дәрiлерiн және басқа да рұқсат етiлген аң аулау және балық аулау құралдарын тәркiлеудi аң аулау (балық аулау) өмiр сүруiнiң негiзгi заңды көзi болып табылатын адамдарға қолдануға болмайды.
4. Тәркiлеудi судья қолданады және ол осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң тиiстi бабында әкiмшiлiк жаза ретiнде көзделген жағдайларда тағайындалуы мүмкiн.";
19) 51-баптың бесiншi бөлiгiнде "Аң аулау қаруларын" деген сөздер "Аң аулау, балық аулау құқығынан, аң аулау қаруларын, оның оқ-дәрiлерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 52-бапта:
бiрiншi бөлiкте "Жеке кәсiпкерлердi немесе" деген сөздер "Жеке тұлғаларды, дара кәсiпкерлердi, жеке нотариустарды, адвокаттарды және" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк алып тасталсын;
21) 53-бапта:
тақырып, бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктер "қызметiн" деген сөзден кейiн "немесе қызметiнiң жекелеген түрлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi бөлiк алып тасталсын;
22) 54-баптың тақырыбы мен мәтiнiнде "Өз бетiмен" деген сөздер "Заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 55-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшiлiк қамауға алуды судья ерекше жағдайларда жеке адамға қарсы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың жекелеген түрлерi үшiн - он бес тәулiкке дейiнгi, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықпен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жекелеген түрлерiн жасағаны және (немесе) төтенше жағдай режимiнiң талаптарын бұзғаны үшiн отыз тәулiкке дейiнгi мерзiмге тағайындайды.";
екiншi бөлiк алып тасталсын;
24) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"58-бап. Жол жүрiсi ережелерiн бiлудi тексеру
Осы Кодекстiң  467-бабында  (алтыншы бөлiгiнде) көзделген құқық бұзушылықтарды жасаған, сондай-ақ  462  (екiншi бөлiгiнде),   463 (бiрiншi бөлiгiнде),  468  (бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде) баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды қайталап жасаған көлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеру үшiн олар емтихан тапсыруға жiберiлуi мүмкiн. Жүргiзушiнi жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеруге жiберу туралы қаулыны iшкi iстер органдарының жол полициясы бөлiмшелерiнiң (бөлiмдерiнiң, басқармаларының, департаменттерiнiң) бастықтары мен олардың орынбасарлары шығаруға құқылы.";

25) в части первой статьи 59 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
26) часть первую статьи 61 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) совершение административного правонарушения впервые по неосторожности.";
27) статью 64 изложить в следующей редакции:
"Статья 64. Возмещение вреда, причиненного
административным правонарушением
1. Судья, рассматривая дело об административном правонарушении, которым причинен имущественный вред, при решении вопроса о наложении административного взыскания одновременно взыскивает такой вред, если отсутствует спор о его размере.
Споры о размере имущественного вреда, причиненного административным правонарушением, рассматриваются в порядке гражданского судопроизводства.
2. Возмещение имущественного вреда по делам об административных правонарушениях, рассматриваемым иными
уполномоченными органами (должностными лицами), в случае отказа виновного лица от его добровольного возмещения производится в порядке гражданского судопроизводства.
3. Требования о защите деловой репутации или возмещении морального вреда, причиненного административным правонарушением, рассматриваются в порядке гражданского судопроизводства по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики
Казахстан.";
28) в части первой статьи 70 слова ", либо дополнительного вида взыскания" исключить;
29) дополнить статьей 71-1 следующего содержания:
"Статья 71-1. Освобождение от административной
ответственности в связи с примирением сторон
1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных главой 9-1, а также статьями 131, 158, 158-1, 174 (частью третьей) настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом,
совершившим административное правонарушение.
2. Примирение осуществляется на основе письменного соглашения, подписанного потерпевшим и лицом, совершившим административное правонарушение.";
30) часть первую статьи 73 изложить в следующей редакции:
"1. Размер административного штрафа, налагаемого на несовершеннолетнего, не может быть менее одной пятой месячного расчетного показателя и не может превышать десять месячных расчетных показателей независимо от размера штрафа, предусмотренного статьей особенной части настоящего Кодекса.
Штраф уплачивается за счет имеющегося у несовершеннолетнего имущества. При отсутствии у несовершеннолетнего имущества, достаточного для уплаты штрафа, штраф налагается на родителей или лиц, их заменяющих.";
31) статью 79-2 исключить;
32) абзац первый статьи 79-3 изложить в следующей редакции:
"Причинение средней тяжести вреда здоровью по неосторожности, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -";

25) 59-баптың бiрiншi бөлiгiнде "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 61-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты алғаш рет абайсызда жасау.";
27) 64-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"64-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген зиянды өтеу
1. Судья мүлiктiк зиян келтiрген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарай келiп, егер зиянның мөлшерi туралы дау болмаса, әкiмшiлiк жаза қолдану туралы мәселенi шешумен бiр мезгiлде осындай зиянды өндiрiп алады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген мүлiктiк зиянның мөлшерi туралы даулар азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен қаралады.
2. Өзге уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша мүлiктiк зиянды өтеу, кiнәлi адам оны өз еркiмен өтеуден бас тартқан жағдайда, азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен жүргiзiледi.
3. Іскерлiк беделдi қорғау немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген моральдық зиянды өтеу туралы талаптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көзделген негiздемелер бойынша азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен қаралады.";
28) 70-баптың бiрiншi бөлiгiнде ", не жазаның қосымша түрiнен" деген сөздер алып тасталсын;
29) мынадай мазмұндағы 71-1-баппен толықтырылсын:
"71-1-бап. Тараптардың бiтiмгершiлiкке келуiне байланысты
әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
1. Осы Кодекстiң 9-1-тарауында, сондай-ақ 131, 158, 158-1-баптарында, 174-бабында (үшiншi бөлiгi) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жәбiрленушiнiң өтiнiшi бойынша ғана қозғалады және ол әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адаммен бiтiмгершiлiкке келгеннен кейiн тоқтатылуға жатады.
2. Бiтiмгершiлiкке келу жәбiрленушi мен әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам қол қойған жазбаша келiсiм негiзiнде жүзеге асырылады.";
30) 73-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кәмелетке толмаған адамға салынатын әкiмшiлiк айыппұлдың мөлшерi осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнiң бабында көзделген айыппұл мөлшерiне қарамастан, айлық есептiк көрсеткiштiң бестен бiр бөлiгiнен кем болмауға және он айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиiс.
Айыппұл кәмелетке толмаған адамда бар мүлiктiң есебiнен төленедi. Кәмелетке толмаған адамның айыппұл төлеуге жеткiлiктi мүлкi болмаған жағдайда, айыппұл ата-анасына немесе олардың орнындағы адамдарға салынады.";
31) 79-2-бап алып тасталсын;
32) 79-3-баптың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян келтiру, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -";

33) в заголовке, абзаце первом статьи 82 и абзаце первом статьи 83 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
34) статью 84 изложить в следующей редакции:
"Статья 84. Отказ в предоставлении физическому лицу
информации, а равно незаконное ограничение
права на доступ к информационным ресурсам
1. Неправомерный отказ в представлении собранных в установленном порядке документов, материалов, непосредственно затрагивающих права и свободы физического лица, либо предоставление физическому лицу неполной или заведомо ложной информации, а равно
неправомерное отнесение общедоступной информации к информации с ограниченным доступом, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц в   размере от пяти до   десяти месячных расчетных показателей.
2. Незаконное ограничение права на доступ к информационным ресурсам -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических  лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,  - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до ста месячных расчетных показателей.
3. Совершение должностным лицом деяний, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, если эти деяния причинили вред правам и законным интересам физических лиц, -
влечет штраф в размере от двадцати до ста месячных расчетных показателей.";
35) статьи 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"Статья 86. Распространение сведений о виновности
в совершении преступления
Публичное распространение сведений о виновности лица в совершении преступления до рассмотрения дела судом или при наличии оправдательного приговора -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 87. Нарушение законодательства о труде
1. Нарушение работодателем или должностным лицом законодательных и иных нормативных правовых актов о труде, за исключением действий, предусмотренных частью третьей настоящей
статьи, -
влечет штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пятнадцати до тридцати месячных расчетных показателей.

33) 82-баптың тақырыбында, бiрiншi абзацында және 83-баптың бiрiншi абзацында "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 84-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"84-бап. Жеке тұлғаға ақпарат беруден бас тарту, сол сияқты
ақпараттық ресурстарға қол жеткiзу құқығын
заңсыз шектеу
1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ, белгiленген тәртiппен жиналған, жеке тұлғаның құқықтары мен бостандықтарына тiкелей қатысты құжаттарды, материалдарды беруден заңсыз бас тарту не жеке тұлғаға толық емес немесе көрiнеу жалған ақпарат беру, сол сияқты жалпы жұрт қол жеткiзетiн ақпаратты шектеулi қол жеткiзiлетiн ақпаратқа заңсыз түрде жатқызу, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ақпараттық ресурстарға қол жеткiзу құқығын заңсыз шектеу -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Лауазымды адамның осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген әрекеттердi жасауы, егер бұл әрекеттер жеке тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiне зиян келтiрсе, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
35) 86 және 87-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"86-бап. Қылмыс жасады деген кiнәлiлiк туралы мәлiметтердi
тарату
Істi сот қарағанға дейiн немесе ақтау үкiмi болған кезде адамның қылмыс жасады деген кiнәлiлiгi туралы мәлiметтердi көпшiлiкке тарату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен онға дейiнгi, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
87-бап. Еңбек туралы заңнаманы бұзу
1. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген iс-әрекеттердi қоспағанда, жұмыс берушiнiң немесе лауазымды адамның еңбек туралы заңнаманы және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi бұзуы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң үштен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет (әрекетсiздiк), -
айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Невыплата заработной платы работодателем в полном объеме и в сроки, которые установлены законодательными актами, а равно неначисление и невыплата пени за период задержки платежа -
влекут штраф в размере от пятнадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Работодателем в настоящем Кодексе признается юридическое лицо, представляемое ее руководителем (администрацией), либо физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях.
2. Под должностными лицами, указанными в частях первой и второй настоящей статьи, следует понимать руководителей исполнительных органов и иных организаций, если возглавляемые ими организации задержали выдачу (перечисление) средств на выплату заработной платы.";
36) абзац второй статьи 87-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до сорока, на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до двухсот, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
37) в статье 88:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац восьмой части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере от сорока до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";

3. Жұмыс берушiнiң жалақыны толық көлемде және заңнамалық актiлерде белгiленген мерзiмде төлемеуi, сол сияқты төлемдi кiдiрту кезеңiне өсiмпұлды есептемеуi және төлемеуi, -
айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк), -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы Кодексте жұмыс берушi деп басшысы (әкiмшiлiгi) өкiлдiк ететiн заңды тұлға, не жұмыскер онымен еңбек қатынастарында тұратын жеке тұлға танылады.
2. Егер атқарушы органдардың және өзге де ұйымдардың басшылары басқаратын ұйымдар жалақыны төлеуге қаражат берудi (аударуды) кiдiртсе, оларды осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде аталған лауазымды адамдар деп түсiну керек.";
36) 87-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға - жетпiстен екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
37) 88-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң сегiзiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - қырықтан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

38) абзац второй части второй статьи 88-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) социальных отчислений.";
39) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Нарушение правил обеспечения безопасности
и охраны труда
1. Нарушение работодателем или должностным лицом законодательства о безопасности и охране труда, не повлекшее за собой несчаcтного случая, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неосуществление должностным лицом обязанностей по контролю и надзору за соблюдением законодательства о безопасности и охране труда, если это повлекло несчастный случай с причинением легкого вреда здоровью работника или заведомо создало опасность для его жизни и здоровья, -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
40) в заголовке статьи 96 слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
41) в абзаце втором статьи 97 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
42) дополнить статьей 111-1 следующего содержания:
"Статья 111-1. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение
административного правонарушения
1. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

38) 88-1-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - аударылмаған (уақытында аударылмаған) әлеуметтiк аударымдар сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
39) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мен еңбектi қорғау
ережелерiн бұзу
1. Жұмыс берушiнiң немесе лауазымды адамның еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау туралы заңнаманы жазатайым жағдайға әкеп соқпаған бұзуы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Лауазымды адамның еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау туралы заңнаманың сақталуын бақылау және қадағалау жөнiндегi мiндеттердi жүзеге асырмауы, егер бұл жұмыскердiң денсаулығына жеңiл зиян келтiрiп, жазатайым оқиғаға әкеп соқса немесе оның өмiрi мен денсаулығына көрiнеу қауiп төндiрсе, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
40) 96-баптың тақырыбында "Азаматтың" деген сөз "Жеке тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 97-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) мынадай мазмұндағы 111-1-баппен толықтырылсын:
"111-1-бап. Кәмелетке толмаған адамды әкiмшiлiк құқық
бұзушылық жасауға тарту
1. Кәмелетке толмаған адамды әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға тарту, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.";
43) в абзаце втором статьи 113 слово "двух" заменить словом "десяти";
44) статью 114 изложить в следующей редакции:
"Статья 114. Продажа табака и табачных изделий
несовершеннолетним
1. Продажа табака и табачных изделий лицам, не достигшим восемнадцати лет, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
45) абзац первый части второй статьи 115 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
46) в заголовке и абзаце первом статьи 116 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
47) статью 118 изложить в следующей редакции:
"Статья 118. Нарушение права государственной
собственности на землю
Незаконное занятие или обмен государственных земельных участков либо совершение других сделок, в прямой или косвенной форме нарушающих право государственной собственности на землю, а также несвоевременный возврат временно занимаемых государственных земель -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
48) статью 119 исключить;
49) статьи 120 - 127 изложить в следующей редакции:
"Статья 120. Нарушение установленного порядка утверждения
землеустроительной документации
Нарушение установленного порядка утверждения землеустроительной документации, а равно незаконное внесение в нее изменений -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не он бес тәулiкке дейiн әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.";
43) 113-баптың екiншi абзацында "екiге" деген сөз "онға" деген сөзбен ауыстырылсын;
44) 114-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"114-бап. Кәмелетке толмағандарға темекiнi және темекi
бұйымдарын сату
1. Он сегiз жасқа толмаған адамдарға темекiнi және темекi бұйымдарын сату, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға және дара кәсiпкерлерге он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға және дара кәсiпкерлерге айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
45) 115-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -";
46) 116-баптың тақырыбында және бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 118-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"118-бап. Жерге мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
Мемлекеттiк жер учаскелерiн заңсыз иелену немесе айырбастау не жерге мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жанама нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, сондай-ақ уақытша иеленген мемлекеттiк жердi уақтылы қайтармау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
48) 119-бап алып тасталсын;
49) 120-127-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"120-бап. Жерге орналастыру құжаттамасын бекiтудiң
белгiленген тәртiбiн бұзу
Жерге орналастыру құжаттамасын бекiтудiң белгiленген тәртiбiн бұзу, сол сияқты оған өзгерiстердi заңсыз енгiзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 121. Уничтожение специальных знаков
1. Уничтожение межевых знаков границ земельных участков -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Уничтожение или повреждение наблюдательных и режимных скважин на подземные воды, наблюдательных режимных створов на водных объектах, водоохранных или водохозяйственных знаков, лесоустроительных или лесохозяйственных знаков в лесном фонде, маркшейдерских, геодезических и нивелирных пунктов и знаков -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 122. Нарушение права государственной
собственности на недра
Незаконное пользование недрами, совершение сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на недра, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 123. Выборочная отработка участков месторождения
1. Выборочная отработка участков месторождения, приведшая к ухудшению качества оставшихся запасов, необоснованным сверх проектным и сверхнормативным потерям полезных ископаемых, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение проектных решений по отработке участков месторождения, повлекшее причинение вреда окружающей среде, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.

121-бап. Арнаулы белгiлердi жою
1. Жер учаскелерi шекараларының межелiк белгiлерiн жою, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жер асты суларын байқаушы және режимдiк ұңғыларды, су объектiлерiндегi байқаушы режимдiк тұстамаларды, су қорғау немесе су шаруашылығы белгiлерiн, орман қорындағы орман орналастыру немесе орман шаруашылығы белгiлерiн, маркшейдерлiк, геодезиялық және нивелирлiк пункттер мен белгiлердi жою немесе бүлдiру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
122-бап. Жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
Жер қойнауын заңсыз пайдалану, жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын мәмiлелер жасау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
123-бап. Кен орны учаскелерiн iрiктеп өңдеу
1. Кен орны учаскелерiн пайдалы қазбалардың қалған қорлары сапасының нашарлауына, олардың жобадан тыс және нормативтен тыс негiзсiз ысырабына әкеп соғатын iрiктеп өңдеу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетi жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кен орны учаскелерiн өңдеу жөнiндегi жобалық шешiмдердi қоршаған ортаға зиян келтiруге әкеп соғатын орындамау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетi жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 124. Нарушение права государственной
собственности на воды
1. Незаконный захват водных объектов, незаконное водопользование, переуступка права водопользования, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на воды, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Забор воды с нарушением лимитов, незаконное производство гидротехнических работ, бесхозяйственное использование подземных и поверхностных вод, добытых или отведенных из водных объектов, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 125. Нарушение права государственной
собственности на леса
Купля-продажа, дарение, залог, незаконное занятие и обмен участков лесного фонда, а также незаконная переуступка права осуществления лесных пользований, нарушающие права государственной собственности на леса, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими
организациями, - в размере от семидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 126. Нарушение права государственной
собственности на животный и растительный мир
1. Незаконная переуступка права пользования объектами животного мира, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на животный мир, а равно незаконное пользование объектами животного мира в заповедниках и на других особо охраняемых природных территориях, на пользование которыми требуется получение разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими
организациями, - в размере от семидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.

124-бап. Суға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
1. Су объектiлерiн заңсыз басып алу, заңсыз су пайдалану, су пайдалану құқығын басқа бiреуге беру, сондай-ақ суға мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лимиттердi бұзып су алу, гидротехникалық жұмыстарды заңсыз жүргiзу, су объектiлерiнен алынған немесе бөлiнген жер асты және жер үстi суларын қырсыздықпен пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
125-бап. Орманға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
Орман қоры учаскелерiн орманға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзатын сатып алу-сату, сыйға тарту, кепiлге салу, заңсыз иелену және айырбастау, сондай-ақ орман пайдалануды жүзеге асыру құқығын басқа бiреуге заңсыз беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
126-бап. Жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiне мемлекеттiк
меншiк құқығын бұзу
1. Жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдалану құқығын басқа бiреуге заңсыз беру, сондай-ақ жануарлар дүниесiне мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, сол сияқты пайдалануға рұқсат алу талап етiлетiн қорықтар мен ерекше қорғалатын басқа да табиғи аумақтардағы жануарлар дүниесi объектiлерiн заңсыз пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Незаконная переуступка права пользования объектами растительного мира, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на растительный мир, а равно незаконное пользование объектами растительного мира, на пользование которыми требуется получение разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 127. Незаконное использование энергии,
газа или воды
Незаконное подключение, использование в корыстных целях электрической либо тепловой энергии, газа или воды из газовых либо водопроводных сетей, а равно незаконное подключение к канализационным сетям -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";
50) абзац второй статьи 130 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
51) статьи 132, 133 и 134 исключить;
52) статью 134-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 134-1. Нарушение сроков возврата
государственных натурных грантов
Нарушение сроков возврата государственных натурных грантов, установленных законодательством об инвестициях, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятисот до тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.";
53) статью 135 исключить;
54) абзац первый части второй статьи 135-1 изложить в следующей редакции:

2. Өсiмдiктер дүниесi объектiлерiн пайдалану құқығын басқа бiреуге заңсыз беру, сондай-ақ өсiмдiктер дүниесiне мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, сол сияқты пайдалануға рұқсат алу талап етiлетiн өсiмдiктер дүниесi объектiлерiн заңсыз пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
127-бап. Энергияны, газды немесе суды заңсыз пайдалану
Электр не жылу энергиясын, газ не су құбырлары желiлерiнен газды немесе суды заңсыз қосу, пайдакүнемдiк мақсатта пайдалану, сол сияқты кәрiздiк желiлерге заңсыз қосу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
50) 130-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
51) 132, 133 және 134-баптар алып тасталсын;
52) 134-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"134-1-бап. Мемлекеттiк заттай гранттарды қайтару мерзiмдерiн
бұзу
Мемлекеттiк заттай гранттардың инвестициялар туралы заңнамада белгiленген қайтару мерзiмдерiн бұзу, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
53) 135-бап алып тасталсын;
54) 135-1-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
55) статьи 137, 138 и 139 исключить;
56) статью 140 изложить в следующей редакции:
"Статья 140. Нарушение правил вывоза или отправки сырья,
продовольственных и промышленных товаров за
пределы Республики Казахстан
1. Нарушение правил вывоза или отправки сырья, продовольственных, промышленных товаров за пределы Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до шестидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией сырья или товаров или без таковой.";
57) статью 142 исключить;
58) статьи 143 и 144 изложить в следующей редакции:
"Статья 143. Занятие запрещенными видами
предпринимательской деятельности
Занятие запрещенными видами предпринимательской деятельности, не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 144. Нарушение правил публичной демонстрации
кино- и видеопроизведений
Нарушение правил публичной демонстрации кино- и видеопроизведений, выразившееся в несоблюдении установленного времени показа и категории зрителей, -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до ста месячных расчетных показателей.";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
55) 137, 138, 139-баптар алып тасталсын;
56) 140-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"140-бап. Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын
Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерге әкету
немесе жiберу ережелерiн бұзу
1. Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерге әкету немесе жiберу ережелерiн бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
шикiзат немесе тауарлар тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - он беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
57) 142-бап алып тасталсын;
58) 143 және 144-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"143-бап. Кәсiпкерлiк қызметтiң тыйым салынған түрлерiмен
айналысу
Кәсiпкерлiк қызметтiң тыйым салынған, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ түрлерiмен айналысу, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
144-бап. Кино- және бейнешығармаларды көпшiлiкке көрсету
ережелерiн бұзу
Белгiленген көрсету уақытын және көрермендер санатын сақтамаудан көрiнiс тапқан, кино- және бейнешығармаларды көпшiлiкке көрсету ережелерiн бұзу, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

59) статью 146 исключить;
60) статью 147 изложить в следующей редакции:
"Статья 147. Нарушение антимонопольного законодательства
1. Ограничение конкуренции, недобросовестная конкуренция, злоупотребление доминирующим (монопольным) положением на рынке, а равно иное нарушение антимонопольного законодательства, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния и не
повлекли получения дохода, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие получение дохода, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения.";
61) дополнить статьей 147-1 следующего содержания:
"Статья 147-1. Нарушение законодательства
о государственной монополии
Несоблюдение субъектом государственной монополии установленных законодательством Республики Казахстан о государственной монополии ограничений -
влечет штраф на субъекта государственной монополии в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";
62) статьи 148, 149 и 150 исключить;
63) в абзаце первом статьи 151 слова "граждан (индивидуальных предпринимателей) и юридических лиц, в том числе в виде" заменить словами "индивидуальных предпринимателей, юридических лиц путем";

59) 146-бап алып тасталсын;
60) 147-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"147-бап. Монополияға қарсы заңнаманы бұзу
1. Бәсекенi шектеу, жосықсыз бәсеке, нарықтағы басым (монополистiк) жағдайды терiс пайдалану, сол сияқты монополияға қарсы заңдарды өзге де бұзушылық, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса және кiрiс алуға әкеп соқпаса, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз елуден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, кiрiс алуға әкеп соққан iс-әрекеттер, -
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлкi тәркiлене отырып, дара кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
61) мынадай мазмұндағы 147-1-баппен толықтырылсын:
"147-1-бап. Мемлекеттiк монополия туралы заңнаманы бұзу
Мемлекеттiк монополия субъектiсiнiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы заңнамасында белгiленген шектеулердi сақтамауы, -
мемлекеттiк монополия субъектiсiне айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
62) 148, 149 және 150-баптар алып тасталсын;
63) 151-баптың бiрiншi абзацына "азаматтар (дара кәсiпкерлер) және заңды тұлғалар қызметiне заңсыз араласуы, оның iшiнде олардың кәсiпкерлiк қызметiне кедергi келтiретiн заңсыз актiлер шығару және заңсыз тапсырмалар беру түрiнде" деген сөздер "дара кәсiпкерлердiң, заңды тұлғалардың қызметiне заңсыз араласуы, олардың кәсiпкерлiк қызметiне кедергi келтiретiн заңсыз актiлер шығару және заңсыз тапсырмалар беру арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;

64) статью 152 исключить;
65) в статье 153:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Незаконное проведение проверок";
в абзаце втором части первой слово "пятнадцати" заменить словом "двадцати";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
66) в статье 154:
в абзаце первом слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
67) в статье 155:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей в размере от тридцати до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей в размере от тридцати до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
68) статью 156 изложить в следующей редакции:
"Статья 156. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство, то есть умышленное приведение к неплатежеспособности, совершенное должностным лицом или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц, не причинившее крупного ущерба или иных тяжких последствий, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";

64) 152-бап алып тасталсын;
65) 153-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Тексерудi заңсыз жүргiзу";
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "он беске" деген сөздер "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi тармағында көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
66) 154-бапта:
бiрiншi абзацта "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
67) 155-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншiк иелерiне не дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншiк иелерiне не дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
68) 156-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"156-бап. Әдейi банкрот болу
Әдейi банкрот болу, яғни коммерциялық ұйымның лауазымды адамының немесе меншiк иесiнiң, сол сияқты жеке кәсiпкердiң өз мүдделерi немесе өзге адамдардың мүдделерi үшiн, iрi залал келтiрмейтiндей немесе өзге де ауыр зардаптарға соқтырмайтындай етiп әдейi төлемсiздiк қабiлетiне жеткiзуi, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жетi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

69) абзац второй статьи 157 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
70) статью 159 изложить в следующей редакции:
"Статья 159. Обман потребителей
1. Обмеривание, обвешивание, обсчет, введение в заблуждение относительно потребительских свойств или качества товара (услуг) или иной обман потребителей индивидуальными предпринимателями или организациями, осуществляющими торговую деятельность, и оказание услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.";
71) в статье 160:
в части первой:
в абзаце первом слово "гражданам" заменить словами "физическим лицам";
в абзаце втором слово "двадцати" заменить словом "тридцати";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слово "ста" заменить словом "восьмидесяти";
в части третьей:
в абзаце первом слово "гражданам" заменить словами "физическим лицам";
в абзаце втором слово "пятидесяти" заменить словом "сорока";
72) статью 161 изложить в следующей редакции:
"Статья 161. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в сфере регулирования торговой
деятельности
1. Непредоставление по просьбе покупателя необходимой информации о товаре, его месте происхождения, изготовителях, потребительских свойствах, гарантийных обязательствах и порядке предъявления претензий -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц   в размере от одного до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двух до пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

69) 157-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
70) 159-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"159-бап. Тұтынушыларды алдау
1. Сауда қызметiн және қызметтер көрсетудi жүзеге асыратын дара кәсiпкерлердiң немесе ұйымдардың кем өлшеуi, таразыдан жеуi, кем есептеуi, тауардың (көрсетiлетiн қызметтердiң) тұтыну қасиеттерi немесе сапасына қатысты жаңылыстыруы немесе тұтынушыларды өзгедей алдауы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр қызмет түрiне берiлетiн лицензиядан айырып және қызметiн тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
71) 160-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "жиырмадан" деген сөз "отыздан" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "жүзге" деген сөз "сексенге" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "елуге" деген сөз "қырыққа" деген сөзбен ауыстырылсын;
72) 161-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"161-бап. Қазақстан Республикасының сауда қызметiн реттеу
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Сатып алушының өтiнiшi бойынша тауар, оның шығарылған жерi, дайындаушылары, тұтыну қасиеттерi, кепiлдiк берiлген мiндеттемелер және талап қою тәртiбi туралы қажеттi ақпарат бермеу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение порядка размещения контрольно-измерительных
приборов -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двух до трех, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Нарушение администрацией рынка требований по обеспечению своевременной уборки и благоустройству территории рынка, проведению санитарного дня на рынке и сервисному обслуживанию объектов и мест торговли на территории рынка в части энерго-, водо-, теплоснабжения -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
4. Реализация субъектами торговой деятельности товаров (в том числе ввезенных на территорию Республики Казахстан из-за ее пределов) без документов, удостоверяющих их качество и безопасность, потерявших качество за время продажи и перешедших в разряд недоброкачественных и (или) не отвечающих требованиям безопасности для жизни и здоровья потребителей, а равно неправомерное использование официального документа, удостоверяющего соответствие товаров требованиям безопасности, -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до семи, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров либо без таковой.
5. Совершение действий (бездействие), предусмотренных частями первой - четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере от семи до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
73) в абзаце втором статьи 162 слова "до двадцати пяти" заменить словами "от десяти до двадцати пяти";

2. Бақылау-өлшеу аспаптарын орналастыру тәртiбiн бұзу, -
ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден үшке дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Базар әкiмшiлiгiнiң базар аумағын уақтылы тазартуды және абаттандыруды қамтамасыз ету, базарда санитарлық күн өткiзу және базар аумағындағы объектiлерге және сауда орындарын энергиямен, сумен, жылумен жабдықтауға қатысты сервистiк қызмет көрсету жөнiндегi талаптарды бұзуы, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Сауда қызметi субъектiлерiнiң тауардың сапасы мен қауiпсiздiгiн куәландыратын құжаттарсыз, сатылу уақытында сапасын жоғалтқан және сапасыздық разрядына өткен және (немесе) тұтынушылардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiздiк талаптарына сай келмейтiн (соның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағына одан тыс жерлерден әкелiнген) тауарларды сатуы, сол сияқты тауарлардың қауiпсiздiк талаптарына сәйкестiгiн куәландыратын ресми құжатты заңсыз пайдалануы, -
тауарлары тәркiлене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен жетiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, ірі кәсіпкерлік субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бiрiншi - төртiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiктер), -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
73) 162-баптың екiншi абзацында "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырма беске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;

74) статьи 163, 163-1 и 164 изложить в следующей редакции:
"Статья 163. Нарушение правил оборота этилового
спирта или алкогольной продукции, а равно
производство этилового спирта или
алкогольной продукции, не соответствующих
установленным стандартам
1. Нарушение правил оборота этилового спирта или алкогольной продукции, а равно производство этилового спирта или алкогольной продукции в целях реализации, не отвечающих требованиям безопасности для жизни и здоровья потребителей, -
влекут штраф на физических лиц в размере от ста до ста пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения, и доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от ста пятидесяти до двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от девятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения, и доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.
Статья 163-1. Использование марки табачного изделия
1. Умышленное распространение, выставка, продажа любых товаров, имеющих на себе марку табачного изделия, кроме самих табачных изделий или любой пачки, упаковки, в которой табачное изделие продается или транспортируется, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.

74) 163, 163-1 және 164-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"163-бап. Этил спиртi немесе алкогольдi өнiм айналымы
ережелерiн бұзу, сол сияқты белгiленген
стандарттарға сәйкес келмейтiн этил спиртi мен
алкогольдi өнiмдi өндiру
1. Этил спиртi немесе алкогольдi өнiм айналымы ережелерiн бұзу, сол сияқты тұтынушылардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiздiк талаптарына сай келмейтiн этил спиртi мен алкогольдi өнiмдi өткiзу мақсатында өндiру, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болған тауарлар және құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстер тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болған тауарлар және құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстер тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға тоғыз жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
163-1-бап. Темекi бұйымының маркасын пайдалану
1. Темекi бұйымдарының өздерiн немесе темекi бұйымы сатылатын немесе тасымалданатын кез келген қорапты, қаптаманы қоспағанда, өзiнде темекi бұйымының маркасы бар кез келген тауарларды қасақана тарату, көрмеге қою, сату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 164. Продажа товаров без документов
1. Продажа товаров индивидуальными предпринимателями и организациями, осуществляющими торговую деятельность, без документов, содержащих сведения о стране происхождения, об изготовителе, поставщике или продавце либо достоверную и достаточную
информацию о товаре (услуге) на государственном и русском языках, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.";
75) в абзаце втором статьи 166 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
76) дополнить статьей 166-1 следующего содержания:
"Статья 166-1. Отказ в приеме банкнот и монет
национальной валюты
1. Отказ в приеме по нарицательной стоимости банкнот и монет национальной валюты, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Отказ банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в приеме, размене и обмене банкнот и монет национальной валюты, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
77) в статье 168:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере от шестидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от четырехсот до семисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот до девятисот месячных расчетных показателей.";

164-бап. Тауарларды құжаттарсыз сату
1. Дара кәсiпкерлердiң және сауда қызметiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарларды шығарылған елi туралы, дайындаушысы, жеткiзушiсi немесе сатушысы туралы не тауар (қызмет) туралы мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде анық және жеткiлiктi ақпараты бар құжаттарсыз сатуы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
75) 166-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
76) мынадай мазмұндағы 166-1-баппен толықтырылсын:
"166-1-бап. Ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын
қабылдаудан бас тарту
1. Қазақстан Республикасы аумағында айналымда жүрген және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес қабылдауға жататын ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын көрсетулi құны бойынша қабылдаудан бас тарту, -
дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы аумағында айналымда жүрген және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес қабылдауға жататын ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан, ұсақтау мен айырбастаудан бас тартуы, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
77) 168-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң алпыстан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүзден тоғыз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

78) статью 168-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 168-1. Нарушение требований законодательства
о микрокредитных организациях
1. Осуществление микрокредитными организациями операций и сделок, запрещенных в соответствии с законодательством о микрокредитных организациях либо выходящих за пределы их
правоспособности, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до семидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до тридцати процентов от суммы полученного дохода по операциям, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до пятидесяти процентов от суммы полученного дохода по операциям.
2. Объявление или опубликование микрокредитной организацией в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
79) статью 168-2 дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. Неоднократное нарушение банками нормативов минимальных резервных требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
80) абзац второй статьи 169-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
81) в статье 170-1:
в части первой:
в абзаце первом слова "кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи" заменить словами "за исключением деяний, предусмотренных частью второй настоящей статьи";
в абзаце втором:
слова "от ста до двухсот" заменить словом "ста";
слова "от пятисот до тысячи" заменить словом "восьмисот";
в абзаце втором части второй:
слова "от двухсот до четырехсот" заменить словом "трехсот";
слова "от одной до двух" заменить словами "тысячи пятисот";
82) в статье 173:
в абзаце втором части второй слова "до четырехсот пятидесяти" заменить словами "от двухсот до четырехсот";
в абзаце втором части третьей слова "до пятисот" заменить словами "от двухсот до пятисот";
в абзаце втором частей пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой слово "до" исключить;
абзац второй части десятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере пяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом, но не менее ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части одиннадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо - в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором частей двенадцатой и тринадцатой слово "до" исключить;
в абзаце втором части пятнадцатой:
слова "до пятидесяти" заменить словами "от тридцати до пятидесяти";
слова "до двухсот пятидесяти" заменить словами "от ста до двухсот пятидесяти";
в абзаце втором части шестнадцатой слово "до" исключить;

78) 168-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"168-1-бап. Микрокредиттiк ұйымдар туралы заңнама
талаптарын бұзу
1. Микрокредиттiк ұйымдардың микрокредиттiк ұйымдар туралы заңнамаға сәйкес тыйым салынған не олардың құқық қабiлеттiлiгi шегiнен тыс операциялар мен мәмiлелердi жүзеге асыруы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - мәмiле сомасының оннан бiр процентiне дейiнгi не операциялар бойынша алынған кiрiс сомасының отыз процентiне дейiнгi мөлшерде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға мәмiле сомасының оннан бiр процентiне дейiнгi не операциялар бойынша алынған кiрiс сомасының елу процентiне дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Микрокредиттiк ұйымның бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күнi шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
79) 168-2-бап мынадай мазмұндағы 4-1 бөлiкпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген ең төменгi резервтiк талаптардың нормативтерiн банктердiң әлденеше рет бұзуы, -
заңды тұлғаға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
80) 169-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - қырық, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - алпыс, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
81) 170-1-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "жағдайларды" деген сөздер "әрекеттердi" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - жүз, заңды тұлғаларға сегiз жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - үш жүз, заңды тұлғаларға бiр мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
82) 173-бапта:
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "төрт жүз елуге дейiнгi" деген сөздер "екi жүзден төрт жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында "бес жүзге дейiнгi" деген сөздер "екi жүзден бес жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi, алтыншы, жетiншi, сегiзiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi" деген сөздер "елу айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi" деген сөздер "екi жүз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаға тиiсiнше есепке алынбаған соманың бес процентi мөлшерiнде, бiрақ жүз айлық есептiк көрсеткiштен кем емес мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - елу, заңды тұлғаға бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi" деген сөздер "елу айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он алтыншы бөлiктiң екiншi абзацында "көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде" деген сөздер "көрсеткiш мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;

83) абзац второй части первой статьи 174 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
84) в статье 175:
в абзаце втором части первой:
слова "до пятидесяти" заменить словами "от двадцати до пятидесяти";
слова "до пятисот" заменить словами "от двухсот до пятисот";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до семи, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
85) в статье 176:
в части второй:
в абзаце первом слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
абзац второй после слова "размере" дополнить словами "от пятидесяти";
86) абзац первый части третьей статьи 177 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
87) статьи 179 и 180 изложить в следующей редакции:
"Статья 179. Нарушение законодательства о бухгалтерском
учете юридическим лицом
1. Нарушение законодательства о бухгалтерском учете юридическим лицом, совершенное в виде уклонения от ведения бухгалтерского учета или несоблюдения утвержденных стандартов бухгалтерского учета и Генерального плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности организаций, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от семидесяти до ста сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Отказ от представления финансовой отчетности, представление с нарушением установленного срока либо непредставление ее без уважительной причины учредителям (участникам) юридического лица в соответствии с учредительными документами, органам государственной статистики по месту регистрации, органам контроля и надзора в соответствии с их компетенцией -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от семидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.

83) 174-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
84) 175-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"елуге дейiнгi" деген сөздер "жиырмадан елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бес жүзге дейiнгi" деген сөздер "екi жүзден бес жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен жетiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
85) 176-бапта:
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "жүзге" деген сөз "елуден жүзге" деген сөздермен ауыстырылсын;
86) 177-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
87) 179 және 180-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"179-бап. Заңды тұлғаның бухгалтерлiк есепке алу туралы
заңнаманы бұзуы
1. Заңды тұлғаның бухгалтерлiк есеп жүргiзуден жалтару немесе бухгалтерлiк есепке алудың бекiтiлген стандарттарын және Ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебi шоттарының бас жоспарын сақтамау түрiнде бухгалтерлiк есепке алу туралы заңнаманы бұзуы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетпiстен жүз қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның құрылтайшыларына (қатысушыларына), тiркеу орны бойынша мемлекеттiк статистика органдарына, бақылау және қадағалау органдарына олардың құзыретiне сәйкес қаржы есептiлiгiн табыс етуден бас тарту, белгiленген мерзiмдi бұза отырып табыс ету не оны дәлелдi себепсiз табыс етпеу, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетпiстен екi жүзге дейінгi мөлшерiнде, ірі кәсіпкерлік субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Проведение юридическими лицами валютных операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста процентов от суммы, которая не была учтена.
4. Ведение юридическими лицами бухгалтерского учета валютных операций с нарушением порядка установленных форм учета и отчетности -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста процентов от суммы, которая не была учтена.
Статья 180. Нарушение правил представления отчетности
по валютным операциям
1. Несвоевременное представление (в срок, превышающий дату установленного законодательством срока) или представление физическими и юридическими лицами недостоверной отчетности по валютным операциям, требуемой в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан, -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Непредставление, а также действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
88) абзац второй статьи 181 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста процентов от суммы, на которую выписана справка-сертификат.";
89) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Нарушение срока подачи документов
для получения подтверждения об уведомлении о
валютных операциях, а также регистрационного
свидетельства и лицензии на валютные операции
Нарушение физическими и юридическими лицами срока подачи документов для получения подтверждения об уведомлении о валютных операциях, регистрационного свидетельства на валютные операции, лицензии на валютные операции -
влечет штраф на физических лиц в размере до ста, на индивидуальных предпринимателей - в размере до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятисот месячных расчетных показателей.";

3. Заңды тұлғалардың валюта операцияларын бухгалтерлiк есепте олардың нәтижелерiн тиiсiнше көрсетпей жүргiзуi, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған соманың жиырмадан елу процентiне дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүз процентiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Заңды тұлғалардың есепке алу мен есептiлiктiң белгiленген нысандары тәртiбiн бұза отырып, валюта операцияларының бухгалтерлiк есебiн жүргiзуi, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған соманың елу процентiне дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз процентiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
180-бап. Валюта операциялары бойынша есептiлiктi табыс ету
ережелерiн бұзу
1. Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына сәйкес талап етiлетiн валюта операциялары бойынша есептiлiктi уақтылы табыс етпеуi (заңнамада белгiленген мерзiм күнiнен асып кеткен мерзiмде) немесе дұрыс емес есептiлiктi табыс етуi, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Табыс етпеу, сондай-ақ осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
88) 181-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - анықтама-сертификат жазылған соманың жетпiс процентiне дейiнгi мөлшерде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз процентiне дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
89) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"182-бап. Валюта операциялары туралы хабарламаны растауды,
сондай-ақ валюта операцияларына тiркеу куәлiгi мен
лицензия алу үшiн құжаттар беру мерзiмiн бұзу
Жеке және заңды тұлғалардың валюта операциялары туралы хабарламаны растауды, валюта операцияларына тiркеу куәлiгiн, валюта операцияларына лицензия алу үшiн құжаттар беру мерзiмiн бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзге дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсіпкерлерге - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

90) в абзаце втором статьи 183 слова "до двадцати пяти" заменить словом "двадцати";
91) абзац второй статьи 185 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
92) абзац второй статьи 186 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на руководителей организации, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
93) статью 187 изложить в следующей редакции:
"Статья 187. Невозвращение из-за границы средств в
национальной и иностранной валюте, а равно
неполучение товара либо невозвращение денег
по импортным сделкам
1. Неполучение товаров (работ, услуг) либо невозвращение денег, подлежащих зачислению на счета в уполномоченных банках, переведенных резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импортным сделкам, предусматривающим перемещение
товаров через таможенную границу Республики Казахстан, в случаях, когда такое получение товаров (работ, услуг) либо возвращение денег обязательно в соответствии с законодательным актом о валютном регулировании, -
влечет штраф на физических и должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Невозвращение денег, подлежащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательному перечислению на счета в уполномоченные банки Республики Казахстан, по сделкам, связанным с импортом, экспортом товаров (работ, услуг), за исключением случаев, установленных в части первой настоящей статьи, -
влечет штраф на физических и должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.
Примечание. Ответственность за совершение правонарушений, предусмотренных настоящей статьей, наступает в случаях, когда неполученные товары (работы, услуги) либо невозвращенные деньги превышают сумму, эквивалентную десяти тысячам долларов США, и если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния.";

90) 183-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
91) 185-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
92) 186-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ұйым басшыларына, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
93) 187-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"187-бап. Ұлттық және шетелдiк валюта түрiндегi қаражатты
шетелден қайтармау, сол сияқты импорттық мәмiлелер
бойынша алынатын тауарды алмау не ақшаны қайтармау
1. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) алу не ақшаны қайтару валюталық реттеу туралы заңнамалық актiге сәйкес мiндеттi болған жағдайда, тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) алмау не Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауарларды өткiзудi көздейтiн импорттық мәмiлелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшiн резиденттiң резидент емесiн, пайдасына аударған, уәкiлеттi банктердегi шоттарға есептелуге жататын ақшаны қайтармау, -
жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде белгiленген жағдайларды қоспағанда, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) импортына, экспортына байланысты мәмiлелер бойынша Қазақстан Республикасының уәкiлеттi банктерiндегi шоттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мiндеттi түрде аударылуға жататын ақшаны қайтармау, -
жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) не қайтарылмаған ақша он мың АҚШ долларына баламалы сомадан асқан және бұл әрекеттерде қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ болған жағдайда осы бапта көзделген құқық бұзушылықтарды жасағаны үшiн жауаптылық туындайды.";

94) абзац второй статьи 188 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением установленного порядка.";
95) абзац второй статьи 189 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до трехсот месячных расчетных показателей.";
96) абзац второй статьи 195 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
97) дополнить статьей 201-1 следующего содержания:
"Статья 201-1. Нарушение требований законодательного
акта Республики Казахстан об инвестиционных
фондах
1. Нарушение акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией паевого инвестиционного фонда требований законодательного акта Республики Казахстан об инвестиционных фондах к содержанию информации о своей деятельности, показателях, характеризующих состав и стоимость чистых активов инвестиционного фонда, а также порядка ее опубликования и распространения -
влечет штраф на должностных лиц в размере от ста до двухсот, на юридических лиц - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Распространение или опубликование акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией паевого инвестиционного фонда неточной, неполной или вводящей в заблуждение
информации -
влечет штраф на должностных лиц в размере от ста до двухсот, на юридических лиц - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
98) абзац первый части второй статьи 204 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
99) в статье 205:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до шести, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы облагаемого оборота за каждый месяц непостановки на учет.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от шестидесяти до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";

94) 188-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - белгiленген тәртiптi бұза отырып жүргiзiлген операция сомасының жетпiс процентiне дейiнгi мөлшерде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз процентiне дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
95) 189-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
96) 195-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
97) мынадай мазмұндағы 201-1-баппен толықтырылсын:
"201-1-бап. Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар
туралы заңнамалық актiсiнiң талаптарын бұзу
1. Пайлық инвестициялық қор компаниясын басқаратын акционерлiк инвестициялық қордың Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамалық актiсiнде өзiнiң қызметi, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құрамы мен құнын сипаттайтын көрсеткiштер туралы ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оны жариялау және тарату тәртiбiн бұзуы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Пайлық инвестициялық қор компаниясын басқаратын акционерлiк инвестициялық қордың дәл емес, толық емес немесе жаңылыстыратын ақпаратты таратуы немесе жариялауы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
98) 204-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
99) 205-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - алтыға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке тұрмаған әр айы үшiн салық салынатын айналым сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

100) абзац второй статьи 205-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей.";
101) статью 206 изложить в следующей редакции:
"Статья 206. Непредставление налоговой отчетности,
а также документов, необходимых для проведения
мониторинга налогоплательщика
1. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган налоговой отчетности в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непредставление налогоплательщиком налоговой отчетности в налоговый орган по истечении девяноста дней от установленного законодательными актами Республики Казахстан срока представления такой отчетности -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
3. Непредставление в срок, установленный уполномоченным государственным органом, либо отказ в представлении налогоплательщиком документов (в том числе в электронном виде), а также налоговой отчетности по электронному мониторингу, необходимых для проведения мониторинга налогоплательщиков, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до трехсот, на
юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.

100) 205-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
101) 206-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"206-бап. Салық есептiлiгiн, сондай-ақ салық төлеушiнiң
мониторингiн жүргiзуге қажеттi құжаттарды табыс
етпеу
1. Салық төлеушiнiң, осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген мерзiмде салық органына салық есептiлiгiн табыс етпеуi, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан сексенге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық төлеушiнiң салық есептiлiгiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген мұндай есептiлiктi табыс ету мерзiмiнен тоқсан күн өткенше салық органына табыс етпеуi, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық төлеушiлердiң мониторингiн жүргiзу үшiн қажеттi құжаттарды (оның iшiнде электрондық түрдегi), сондай-ақ электрондық мониторинг бойынша салық есептiлiгiн салық төлеушiнiң уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген мерзiмде табыс етпеуi не оны табыс етуден бас тартуы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
102) статью 208 изложить в следующей редакции:
"Статья 208. Нарушение правил учета доходов, расходов
и объектов налогообложения
1. Отсутствие у налогоплательщика учета доходов, расходов и объектов налогообложения или ведение его с нарушением установленного законодательством Республики Казахстан порядка, кроме случая, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).
3. Неотражение в учетной документации операций по учету и реализации товаров (работ, услуг) -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).
Примечание. Под нарушением правил учета доходов, расходов и объектов налогообложения для целей настоящей статьи понимается отсутствие первичных документов и (или) счетов-фактур, и (или) регистров бухгалтерского учета, несвоевременное или неправильное отражение на счетах бухгалтерского учета и в финансовой отчетности активов и обязательств налогоплательщика.";

4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
102) 208-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"208-бап. Кiрiстердi, шығыстарды және салық салу объектiлерiн
есепке алу ережелерiн бұзу
1. Салық төлеушiде кiрiстер, шығыстар және салық салу объектiлерi есебiнiң болмауы немесе осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайды қоспағанда, оның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiптi бұза отырып жүргiзiлуi, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының бес процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының он процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлген қызметтердi) есепке алу және сату жөнiндегi операциялардың есеп құжаттамасында көрсетiлмеуi, -
дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының бес процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Бухгалтерлiк есептiң бастапқы құжаттарының және (немесе) шот-фактураларының және (немесе) тiркелiмдерiнiң болмауы, бухгалтерлiк есептiң шоттарында және қаржы есептiлiгiнде салық төлеушiнiң активтерi мен мiндеттемелерiнiң дер кезiнде немесе дұрыс көрсетiлмеуi осы баптың мақсаты үшiн кiрiстердi, шығыстарды және салық салу объектiлерiн есепке алу ережелерiн бұзу деп түсiнiледi.";

103) абзац второй статьи 208-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы произведенных расчетов.";
104) в статье 209:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от доначисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати процентов от суммы корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, исчисленного от суммы убытка, завышенной в декларации, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы корпоративного подоходного налога, исчисленного от суммы убытка, завышенной в декларации.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от заниженной суммы текущих платежей.";
в абзаце втором части шестой слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
105) в статье 210:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от неудержанной суммы налогов и других обязательных платежей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от неперечисленной суммы налогов и других обязательных платежей.";

103) 208-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүргiзiлген есеп айырысу сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
104) 209-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң үстеп есептелген сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - декларацияда өсiрiп көрсетiлген шығын сомасынан есептелген корпоративтiк табыс салығы немесе жеке табыс салығы сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға декларацияда өсiрiп көрсетiлген шығын сомасынан есептелген корпоративтiк табыс салығы сомасының елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - ағымдағы төлемдердiң кемiтiп көрсетiлген сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
алтыншы бөлiктiң екiншi абзацында "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
105) 210-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және басқа да мiндеттi төлемдердiң ұсталмаған сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және басқа да мiндеттi төлемдердiң аударылмаған сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

106) абзац второй статьи 211 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот процентов от суммы налогов на добавленную стоимость, включенной в счет-фактуру.";
107) в статье 212:
в абзаце втором части первой слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "от двадцати до сорока" заменить словом "тридцати";
108) статьи 213 и 214 изложить в следующей редакции:
"Статья 213. Нарушение правил ввоза, транспортировки,
производства, хранения и реализации
подакцизных товаров
1. Нарушение установленных законодательством правил ввоза, транспортировки, производства, хранения и реализации подакцизных товаров -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров.
Статья 214. Нарушение порядка и правил маркировки
Нарушение установленного законодательством порядка и правил маркировки подакцизных товаров акцизными марками -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, маркированных с нарушением порядка и правил маркировки.";

106) 211-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - шот-фактураға енгiзiлген қосылған құн салығы сомасының жүз жиырма процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
107) 212-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "он бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -";
екiншi абзацта "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
108) 213 және 214-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"213-бап. Акцизделетiн тауарларды әкелу, тасымалдау, өндiру,
сақтау мен өткiзу ережелерiн бұзу
1. Акцизделетiн тауарларды әкелудiң, тасымалдаудың, өндiрудiң, сақтау мен өткiзудiң заңнамада белгiленген ережелерiн бұзу, -
акцизделетiн тауарлары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет, -
акцизделетін тауарлары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - елуден сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз елуден үш жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
214-бап. Таңбалау тәртiбi мен ережелерiн бұзу
Акцизделетiн тауарларды акциздiк маркалармен таңбалаудың заңнамада белгiленген тәртiбi мен ережелерiн бұзу, -
таңбалау тәртiбi мен ережелерi бұзылып таңбаланған тауарлары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

109) абзац первый части третьей статьи 215 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
110) абзац первый части второй статьи 216 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
111) в статье 219:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
112) в статье 220:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
113) в статье 221:
в абзаце первом слова "органам государственного комитета по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченному органу в области чрезвычайных ситуаций";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
114) в статье 222:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии, специального разрешения на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии, специального разрешения на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";

109) 215-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
110) 216-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
111) 219-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
112) 220-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
113) 221-бапта:
бiрiншi абзацта "төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитет органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
114) 222-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтiң белгiлi бiр түрiне берiлген лицензиядан, арнайы рұқсаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтiң белгiлi бiр түрiне берiлген лицензиядан, арнайы рұқсаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

115) абзац второй статьи 223 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
116) абзац второй статьи 224 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
117) абзац второй статьи 225 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
118) абзац второй статьи 225-1 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
119) в статье 229:
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольная" заменить словом "незаконная";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
120) абзац второй статьи 230 изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";

115) 223-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
116) 224-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
117) 225-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
118) 225-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
119) 229-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
120) 230-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

121) статью 231 изложить в следующей редакции:
"Статья 231. Выполнение предпроектных, изыскательских,
проектных, строительно-монтажных работ,
производство и применение строительных
материалов, деталей и конструкций с нарушением
требований законодательства и государственных
нормативов в сфере архитектурно-строительной
деятельности
1. Выполнение предпроектных, изыскательских, проектных, строительно-монтажных работ, производство, применение строительных материалов, деталей и конструкций с нарушениями требований законодательства в сфере архитектурно-строительной деятельности -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего
предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.";
122) в статье 232:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо без такового.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.";
123) статью 233 изложить в следующей редакции:

121) 231-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"231-бап. Сәулет-құрылыс қызметi саласында заңнама мен
мемлекеттiк нормативтердiң талаптарын бұза отырып,
жобалау алдындағы, iздестiру, жобалау,
құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау, құрылыс
материалдарын, бөлшектерi мен құрастырмаларын
шығару мен қолдану
1. Сәулет-құрылыс қызметi саласында заңнама талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, iздестiру, жобалау, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектерi мен құрастырмаларын шығару, қолдану, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қызметтiң тиiстi түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып не онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетi жүзден тоғыз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
122) 232-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қызметтiң тиiстi түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып не онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден сегiз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
123) 233-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 233. Производство строительных, строительно-
монтажных, ремонтно-восстановительных работ
при возведении и реконструкции объектов без
утвержденной в установленном порядке
проектной документации
1. Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной в установленном порядке проектной документации -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановкой производимых работ.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии либо без такового и приостановкой производимых работ.";
124) абзац второй статьи 234 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до семи, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего
предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
125) статью 235 изложить в следующей редакции:
"Статья 235. Строительство, реконструкция и
капитальный ремонт объектов, не прошедших
в установленном порядке экспертизу,
или без разрешения на право производства
строительных работ
1. Строительство, реконструкция и капитальный ремонт объектов, не прошедших в установленном законодательством порядке государственную экспертизу, или без разрешения на право производства строительных работ, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";

"233-бап. Белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау
құжаттамасынсыз объектiлердi тұрғызу және қайта
жаңғырту кезiнде құрылыс, құрылыс-монтаж,
жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу
1. Белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау құжаттамасынсыз объектiлердi тұрғызу және қайта жаңғырту кезiнде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу, -
жүргiзiлiп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
лицензиядан айыра отырып не онсыз және жүргiзiлiп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
124) 234-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жетiге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
125) 235-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"235-бап. Белгiленген тәртiппен сараптамадан өткiзiлмеген
немесе құрылыс жұмыстарын жүргiзу құқығына рұқсатсыз
объектiлердi салу, қайта жаңғырту және күрделi
жөндеу
1. Заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк сараптамадан өткiзiлмеген немесе құрылыс жұмыстарын жүргiзу құқығына рұқсатсыз объектiлердi салу, қайта жаңғырту және күрделi жөндеу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

126) абзац второй статьи 236 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц - членов государственных приемочных комиссий, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";
127) статью 237 изложить в следующей редакции:
"Статья 237. Незаконное строительство
Незаконное строительство производственных, жилых, хозяйственных, гидротехнических (водохозяйственных) или бытовых объектов без лицензии, разрешения, полученных в установленном порядке, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с принудительным сносом незаконно возведенного или возводимого строения либо без такового.";
128) в статье 238:
в заголовке и абзаце первом части первой слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
129) абзац второй статьи 239 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";

126) 236-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - мемлекеттiк қабылдау комиссиясының мүшелерiне, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
127) 237-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"237-бап. Заңсыз құрылыс
Белгiленген тәртiппен алынған лицензиясыз, рұқсатсыз өндiрiстiк, тұрғын-үй, шаруашылық, гидротехникалық (су шаруашылығы) немесе тұрмыстық объектiлердi заңсыз салу, -
заңсыз салынған немесе салынып жатқан құрылысты мәжбүрлеп бұзып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
128) 238-бапта:
тақырыпта және бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
129) 239-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

130) в статье 240:
в части первой:
абзац первый после слова "требований" дополнить словами ", а также гигиенических нормативов";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";
131) абзац второй статьи 241 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
132) в статье 242:
заголовок и абзац первый после слов "загрязняющих веществ" дополнить словами ", размещении отходов";
в абзаце втором слово "до" исключить;
133) абзац второй статьи 243 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи процентов ставки платы за загрязнение окружающей среды.";
134) статью 244 изложить в следующей редакции:
"Статья 244. Нарушение правил эксплуатации, а также
неиспользование оборудования для очистки
выбросов в атмосферу и сброса сточных вод
Нарушение правил эксплуатации, а также неиспользование оборудования для очистки выбросов в атмосферу и сброса сточных вод -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
135) абзац второй статьи 245 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";

130) 240-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "талаптарды" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ гигиеналық нормативтердi" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
131) 241-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - жиырма бес, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
132) 242-бапта:
тақырып және бiрiншi абзац "шығарылуы" деген сөзден кейiн ", қалдықтарды орналастыру" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацта "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
133) 243-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлем ставкасының бiр мың процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
134) 244-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"244-бап. Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және
сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды
пайдалану ережелерiн бұзу, сондай-ақ жабдықтарды
пайдаланбау
Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды пайдалану ережелерiн бұзу, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланбау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
135) 245-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

136) статью 246 изложить в следующей редакции:
"Статья 246. Выпуск в эксплуатацию транспортных и других
передвижных средств с превышением нормативов
содержания загрязняющих веществ в выбросах
1. Выпуск в эксплуатацию автомобилей, самолетов, судов и других передвижных средств и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением или запрещением деятельности либо без такового.";
137) в статье 247:
в части первой:
в абзаце первом слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
в абзаце втором слова "в размере до двух" заменить словами "на физических лиц в размере двух";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.";
138) статью 248 изложить в следующей редакции:
"Статья 248. Нарушение законодательства по охране
атмосферного воздуха
1. Прием в эксплуатацию новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Эксплуатация новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";

136) 246-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"246-бап. Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы
нормативтерден асып кететiн көлiк және басқа да
жылжымалы құралдарды шығару
1. Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы, сондай-ақ олардың жұмыс iстеуi кезiнде шығатын шудың деңгейi белгiленген нормативтерден асып кететiн автомобильдердi, ұшақтарды, кемелердi және басқа да жылжымалы құралдарды және қондырғыларды пайдалануға шығару, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
қызметiн тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, не онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
137) 247-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе екi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
138) 248-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"248-бап. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi заңнаманы бұзу
1. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi талаптарға сәйкес келмейтiн жаңа және қайта жаңғыртылған кәсiпорындарды, құрылыстарды және басқа да объектiлердi пайдалануға қабылдау, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi талаптарға сәйкес келмейтiн жаңа және қайта жаңғыртылған кәсiпорындарды, құрылыстарды және басқа да объектiлердi пайдалану, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

139) абзац второй статьи 249 изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.";
140) в статье 250:
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
141) статьи 251, 252 и 253 изложить в следующей редакции:
"Статья 251. Нерациональное использование или
неиспользование земель сельскохозяйственного
назначения
Нерациональное использование или неиспользование земель сельскохозяйственного назначения, повлекшее снижение плодородия почв, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 252. Невыполнение требований природоохранного
режима использования земель
1. Невыполнение требований природоохранного режима использования земель -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

139) 249-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
140) 250-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
141) 251, 252 және 253-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"251-бап. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердi тиiмсiз
пайдалану немесе пайдаланбау
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердi тиiмсiз пайдалану немесе пайдаланбау топырақ құнарлылығының төмендеуiне әкеп соқтырған болса, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
252-бап. Жердi пайдаланудың табиғат қорғау режимi талаптарын
орындамау
1. Жердi пайдаланудың табиғат қорғау режимi талаптарын орындамау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 253. Использование земель не по целевому
назначению
Использование земель не по целевому назначению -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста двадцати месячных расчетных показателей.";
142) абзац второй статьи 254 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста десяти месячных расчетных показателей.";
143) абзац второй статьи 255 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
144) в статье 256:
в абзаце первом слово "граждан" заменить словом "физических";
в абзаце втором слова "до пятидесяти" заменить словом "тридцати";
145) в статье 257:
заголовок дополнить словами ", специального земельного фонда";
абзац первый после слов "жилых домов" дополнить словами ", специального земельного фонда";
146) в абзаце втором статьи 258 слово "до" исключить;
147) абзац второй статьи 259 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
148) абзац второй статьи 261 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";

253-бап. Жердi нысаналы мақсатында пайдаланбау
Жердi нысаналы мақсатында пайдаланбау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
142) 254-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүз онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
143) 255-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
144) 256-бапта:
бiрiншi абзацта "Азаматтардың" деген сөз "Жеке" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi" деген сөздер "отыз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
145) 257-бапта:
тақырып "учаскелерi" деген сөзден кейiн ", арнайы жер қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзац "учаскелерi" деген сөзден кейiн ", арнайы жер қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
146) 258-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "жиырма айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 259-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
148) 261-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

149) абзац второй статьи 262 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
150) абзац второй статьи 263 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
151) абзац второй статьи 264 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
152) абзац второй статьи 265 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";
153) статью 266 исключить;
154) в абзаце втором статьи 267 слова "до двадцати пяти" заменить словами "от десяти до двадцати";
155) в абзаце втором статьи 268 слова "до двадцати пяти" заменить словами "от десяти до двадцати";
156) абзац второй статьи 270 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
157) абзац второй статьи 271 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
158) абзац второй статьи 272 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";

149) 262-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
150) 263-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
151) 264-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
152) 265-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
153) 266-бап алып тасталсын;
154) 267-баптың екiншi абзацында "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
155) 268-баптың екiншi абзацында "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
156) 270-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
157) 271-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
158) 272-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

159) абзац второй статьи 273 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
160) в абзаце втором статьи 274 слово "до" исключить;
161) статью 275 изложить в следующей редакции:
"Статья 275. Нарушение правил проведения операций
по недропользованию
1. Нарушение правил проведения операций по недропользованию, а также условий контрактов на недропользование -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение экологических требований и условий контракта на недропользование по вопросам охраны окружающей среды -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
162) в статье 276:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";

159) 273-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
160) 274-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
161) 275-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"275-бап. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргiзу
ережелерiн бұзу
1. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргiзу ережелерiн, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттардың талаптарын бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмадан жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттардың қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi экологиялық талаптары мен шарттарын орындамау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмадан жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
162) 276-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

163) в абзаце втором части первой статьи 277 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
164) статью 278 изложить в следующей редакции:
"Статья 278. Незаконное строительство,
влияющее на состояние водоемов
1. Незаконное строительство зданий, сооружений и других объектов, влияющее на состояние рек и других водоемов, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с принудительным сносом незаконно возведенного строения.
2. Незаконное бурение скважин на воду и строительство водозаборов подземных вод -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
165) абзац второй статьи 279 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
166) абзац второй статьи 280 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
167) в абзаце втором статьи 281 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
168) абзац второй статьи 282 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";

163) 277-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
164) 278-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"278-бап. Су айдындарының жай-күйiне әсер ететiн заңсыз
құрылыс
1. Өзендердiң және басқа да су айдындарының жай-күйiне әсер ететiн ғимараттарды, құрылыстарды және басқа да объектiлердi заңсыз салу, -
ескерту жасауға немесе заңсыз салынған құрылысты мәжбүрлеп бұздыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Заңсыз су ұңғымасын бұрғылау және жер асты суларының су тарту тоғандарын салу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
165) 279-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
166) 280-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
167) 281-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
168) 282-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

169) в статье 283:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, транспортных средств и иных предметов нарушителя, явившихся орудием совершения указанных нарушений, или без таковой.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, транспортных средств и иных предметов нарушителя, явившихся орудием совершения указанных нарушений, или без таковой.";
170) в статье 284:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на
юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.";

169) 283-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе заңсыз кесiлген ағаштар мен бұталар, құқық бұзушының көлiк құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңсыз кесiлген ағаштар мен бұталар, құқық бұзушының көлiк құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мың бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
170) 284-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

171) в статье 285:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
172) в статье 286:
в части первой:
абзац первый после слова "участков" дополнить словом "государственного";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
173) в статье 287:
в заголовке слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
в тексте слова "граждан", "Самовольное", "Самовольный" заменить соответственно словами "физических лиц", "Незаконное", "Незаконный";
174) статью 289 изложить в следующей редакции:
"Статья 289. Уничтожение полезной для леса фауны,
а также повреждение, засорение леса отходами,
химическими веществами и иное нанесение
ущерба землям лесного фонда
1. Уничтожение полезной для леса фауны -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или
некоммерческими организациями, - в размере до двадцати, на
юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

171) 285-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
172) 286-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "Орман" деген сөз "Мемлекеттiк орман" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
173) 287-бапта:
тақырыпта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
мәтiнде "азаматтарға", "өз бетiмен" деген сөздер тиiсiнше "жеке тұлғаларға", "заңсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
174) 289-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"289-бап. Орман үшiн пайдалы фаунаны құрту, сондай-ақ орманды
қалдықтармен, химиялық заттармен бүлдiру, ластау
және орман қоры жерiне өзге де залал келтiру
1. Орман үшiн пайдалы фаунаны жою, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Повреждение леса сточными водами, химическими веществами,
промышленными и бытовыми выбросами, отходами и отбросами,
влекущее его усыхание или заболевание, либо засорение леса, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Уничтожение или повреждение лесоосушительных канав,
дренажных систем и дорог на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц - до двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой - третьей настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от семи до десяти, на
должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц,
являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или
некоммерческими организациями, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
175) в статье 290:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
176) в статье 291:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";

2. Ормандардың қурап қалуына немесе ауруға шалдығуына не ластануына ұшырататын сарқынды сулармен, химиялық заттармен, өнеркәсiптiк және тұрмыстық төгiндiлермен, қалдықтармен және тастандылармен орманды бүлдiру, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Орман қоры жерiндегi орман құрғату жыраларын, дренаж жүйелерi мен жолдарды жою немесе бүлдiру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
175) 290-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - үш, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
176) 291-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

177) в абзаце втором статьи 293 слова "до четырехсот" заменить словом "трехсот";
178) в статье 294:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
179) в статье 295:
в заголовке слово "самостоятельное" заменить словом "незаконное";
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до шестидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере от восьми до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
180) абзац второй статьи 296 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.";

177) 293-баптың екiншi абзацында "айлық есептiк көрсеткiштiң төрт жүзге дейiнгi" деген сөздер "үш жүз айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
178) 294-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
179) 295-бапта:
тақырыпта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сегiзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сегiзден он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
180) 296-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сегiзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

181) дополнить статьей 296-1 следующего содержания:
"Статья 296-1. Нарушение порядка пребывания физических
лиц на отдельных видах особо охраняемых
природных территорий
Пребывание физических лиц без специального разрешения и вне отведенных мест для посещения на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных природных парков -
влечет предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.";
182) статьи 297 и 298 изложить в следующей редакции:
"Статья 297. Повреждение или уничтожение объектов
селекционно-генетического назначения
Повреждение или уничтожение объектов селекционно-генетического назначения: плюсовых деревьев, архивных клонов плюсовых деревьев, географических культур, испытательных культур популяций и гибридов -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 298. Незаконная охота, пользование животным миром
1. Нарушение правил охоты, а также правил осуществления других видов пользования животным миром, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, и нарушение правил охоты, предусмотренных частями второй и третьей настоящей статьи, -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Незаконная охота с применением взрывчатых устройств, авиа-, авто-, мототранспортных средств, в том числе снегоходной техники, а также нарушение правил охоты, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от семи до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией орудий добывания животных, транспортных средств и иных предметов, явившихся орудием совершения указанного нарушения, или без таковой.

181) мынадай мазмұндағы 296-1-баппен толықтырылсын:
"296-1-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жекелеген
түрлерiнде жеке тұлғалардың болу тәртiбiн бұзу
Жеке тұлғалардың мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтардың, мемлекеттiк табиғи резерваттардың, мемлекеттiк табиғи саябақтардың аумақтарына арнайы рұқсатсыз және бару үшiн белгiленген орындардан тыс жерлерде болуы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң екiге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
182) 297 және 298-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"297-бап. Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi бүлдiру
немесе жою
Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi: артықшылығы бар ағаштарды, артықшылығы бар ағаштардың мұрағаттық клондарын, географиялық дақылдарды, популяциялар мен будандардың сынақ дақылдарын бүлдiру немесе жою, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
298-бап. Заңсыз аң аулау, жануарлар дүниесiн пайдалану
1. Аң аулау ережелерiн, сондай-ақ жануарлар дүниесiн пайдаланудың басқа да түрлерiн жүзеге асыру ережелерiн қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ бұзу және осы баптың екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген аң аулау ережелерiн бұзу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жарылғыш құрылғыларды, авиа-, авто-, мотокөлiк құралдарын, оның iшiнде қарда жүретiн техниканы қолданып заңсыз аң аулау, сондай-ақ әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған аң аулау ережелерiн бұзу, -
жануарларды аулау құралдары, көлiк құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралдары болған өзге де заттары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiден он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.

3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от сорока до семидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до одной тысячи месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией предметов, явившихся орудиями совершения или непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
183) в статье 298-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией предметов, явившихся орудиями совершения или непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
184) в абзаце втором статьи 299 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
185) абзац второй статьи 300 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";

3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасау құралдары немесе тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi болған заттары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.";
183) 298-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылық жасау құралдары немесе тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi болған заттары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
184) 299-бапта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
185) 300-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

186) абзац второй статьи 301 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
187) в статье 302:
в абзаце втором части первой:
после слов "должностных лиц" дополнить словами ", индивидуальных предпринимателей";
слова "до ста пятидесяти" заменить словами "от ста до ста пятидесяти";
в абзаце втором части второй:
после слов "должностных лиц" дополнить словами ", индивидуальных предпринимателей";
слова "до ста пятидесяти" заменить словами "от ста до ста пятидесяти";
в части третьей:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "до двухсот" заменить словами "от ста пятидесяти до двухсот";
188) в статье 303:
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц до пятнадцати, на должностных лиц - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований либо без таковой.";
189) в статье 304:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения или без таковой.";
190) в статье 305:
в абзаце втором части первой слова "до ста пятидесяти" заменить словами "до семидесяти";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:

186) 301-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
187) 302-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейiн ", дара кәсiпкерлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
"жүз елуге дейiнгi" деген сөздер "жүзден жүз елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейiн ", дара кәсiпкерлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
"жүз елуге дейiнгi" деген сөздер "жүзден жүз елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "екi жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүз елуден екi жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
188) 303-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - жиырма, заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеулер нәтижелерi тәркiлене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
189) 304-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырма, заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары тәркiлене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырма бес есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
190) 305-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "жүз елуге дейiнгi" деген сөздер "жетпiске дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "до двухсот" заменить словами "от ста до ста пятидесяти";
191) статью 306 изложить в следующей редакции:
"Статья 306. Незаконная передача минеральных
и живых ресурсов континентального шельфа
Республики Казахстан
1. Незаконная передача минеральных и живых ресурсов континентального шельфа Республики Казахстан физическим или юридическим лицам иностранных государств либо иностранным государствам -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере ста процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и живых ресурсов.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере двухсот процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и живых ресурсов с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований либо без таковой.";
192) дополнить статьей 306-1 следующего содержания:
"Статья 306-1. Нарушение законодательства
об экологическом аудите
1. Невыполнение требований законодательства о проведении обязательного экологического аудита -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Составление экологическими аудиторами (экологическими аудиторскими организациями) заведомо недостоверного экологического аудиторского отчета -
влечет штраф на экологических аудиторов в размере от пятидесяти до семидесяти, на экологические аудиторские организации - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на экологических аудиторов в размере от восьмидесяти до ста, на экологические аудиторские организации - в размере от восьмисот до одной тысячи месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право заниматься экологической аудиторской деятельностью.

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "екi жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүзден жүз елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
191) 306-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"306-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы
минералдық және жанды ресурстарды заңсыз беру
1. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы минералдық және жанды ресурстарды шет мемлекеттердiң жеке немесе заңды тұлғаларына не шет мемлекеттерге заңсыз беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға заңсыз берiлген минералдық және жанды ресурстар құнының жүз процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеу нәтижелерi тәркiлене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға заңсыз берiлген минералдық және жанды ресурстар құнының екі жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
192) мынадай мазмұндағы 306-1-баппен толықтырылсын:
"306-1-бап. Экологиялық аудит туралы заңнаманы бұзу
1. Мiндеттi экологиялық аудит жүргiзу туралы заңнама талаптарын орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Экологиялық аудиторлардың (экологиялық аудиторлық ұйымдардың) көрiнеу дұрыс емес экологиялық аудиторлық есеп жасауы, -
экологиялық аудиторларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, экологиялық аудиторлық ұйымдарға бес жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
экологиялық аудиторлық қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, экологиялық аудиторларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, экологиялық аудиторлық ұйымдарға - сегiз жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Предоставление проверяемым лицом в ходе проведения экологического аудита заведомо недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного экологического аудиторского отчета, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.";
193) абзац второй статьи 307 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
194) статью 308 изложить в следующей редакции:
"Статья 308. Ввоз и вывоз материалов, не прошедших
карантинную проверку и соответствующую
обработку
Ввоз и вывоз из пограничных пунктов и постов на границе по карантину растений импортируемых и экспортируемых растительных материалов, не прошедших карантинную проверку и соответствующую обработку, транспортировка этих грузов без разрешительных карантинных документов -
влекут штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией подкарантинной продукции либо без таковой.";
195) статью 309 исключить;
196) в статье 309-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности либо без такового.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до шестисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части восьмой слова "от пятисот до семисот" заменить словом "четырехсот";

4. Тексерiлiп жатқан тұлғаның экологиялық аудит жүргiзiлу барысында дұрыс емес экологиялық аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын көрiнеу дұрыс емес немесе толық емес ақпаратты беруi, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға бес жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
193) 307-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
194) 308-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"308-бап. Карантиндiк тексеруден және тиiстi өңдеуден өтпеген
материалдарды әкелу және әкету
Карантиндiк тексеруден және тиiстi өңдеуден өтпеген импортталатын және экспортталатын өсiмдiк материалдарын өсiмдiк карантинi жөнiндегi шекаралық пункттерге және шекарадағы бекеттерге әкелу және олардан әкету, осы жүктердi рұқсат етiлетiн карантин құжаттарынсыз тасымалдау, -
карантиндегi өнiмдердi тәркiлей отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
195) 309-бап алып тасталсын;
196) 309-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"белгiлi бiр қызмет түрiне берiлген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден алты жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
алтыншы бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
сегiзiншi бөлiктiң екiншi абзацында "бес жүзден жетi жүзге дейiнгi" деген сөздер "төрт жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;

197) в статье 309-2:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
198) дополнить статьей 309-3 следующего содержания:
"Статья 309-3. Нарушение порядка осуществления
фитосанитарного учета и отчетности
Непредставление, а равно несвоевременное представление фитосанитарной отчетности -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
199) в статье 310:
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) применения новых, усовершенствованных ветеринарных препаратов без соответствующего заключения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии;
8-2) необеспечения строительства и содержания ветеринарно- санитарных объектов;";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста месячных расчетных показателей.";

197) 309-2-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
198) мынадай мазмұндағы 309-3-баппен толықтырылсын:
"309-3-бап. Фитосанитариялық есепке алу мен есептiлiктi жүзеге
асыру тәртiбiн бұзу
Фитосанитариялық есептiлiктi табыс етпеу, сол сияқты уақтылы табыс етпеу, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
199) 310-бапта:
тақырыпта және мәтiнде "Мал дәрiгерлiк", "мал дәрiгерлiк", "мал дәрiгерлiк саласында" деген сөздер тиiсiнше "Ветеринария", "ветеринариялық", "ветеринария саласында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның тиiстi қорытындысынсыз жаңа, жетiлдiрiлген ветеринария препараттарын қолдану;
8-2) ветеринариялық-санитариялық объектiлердi салу мен ұстауды қамтамасыз етпеу;";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

200) в абзаце первом части третьей статьи 311 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
201) абзац второй части первой статьи 312 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
202) абзац второй статьи 313 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
203) статью 314 изложить в следующей редакции:
"Статья 314. Нарушение или невыполнение правил
безопасности на водоемах
Нарушение или невыполнение правил безопасности на водоемах, совершенное лицом, ответственным за их соблюдение, если это повлекло причинение вреда здоровью человека или значительный ущерб при отсутствии признаков преступления, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей.";
204) в статье 315:
в абзаце первом слова "компетентными", "компетентных" заменить соответственно словами "уполномоченными", "уполномоченных";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";
205) абзац второй статьи 316 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";

200) 311-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
201) 312-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
202) 313-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
203) 314-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"314-бап. Су айдындарында қауiпсiздiк ережелерiн бұзу немесе
орындамау
1. Су айдындарында қауiпсiздiк ережелерiнiң сақталуына жауапты адамның оларды бұзуы немесе орындамауы, егер бұл адам денсаулығына зиян немесе елеулi залал келтiрсе, қылмыс белгiлерi болмаған кезде, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
204) 315-бапта:
бiрiншi абзацта "Құзыреттi", "құзыреттi" деген сөздер тиiсiнше "Уәкiлеттi", "уәкiлеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласында қызметтiң белгiлi бiр түрiне берiлген лицензиядан айыруға әкеп соғады.";
205) 316-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласында қызметтiң белгiлi бiр түрiне берiлген лицензиядан айыруға әкеп соғады.";

206) в статье 317:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 317. Нарушение законодательства в области
технического регулирования и обеспечения
единства измерений";
в части первой:
в абзаце первом слова "о стандартизации, сертификации и единстве измерения" заменить словами "в области технического регулирования и обеспечения единства измерений";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
207) абзац второй статьи 318 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
208) абзац второй статьи 319 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
209) абзац первый части второй статьи 319-1 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
210) абзац второй части первой статьи 320 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

206) 317-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"317-бап. Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету
саласындағы заңнаманы бұзу";
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "Стандарттау, сертификаттау және өлшем бiрлiгi туралы заңдарды" деген сөздер "Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
207) 318-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
208) 319-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
209) 319-1-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза  қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
210) 320-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

211) статью 321 изложить в следующей редакции:
"Статья 321. Пропаганда и незаконная реклама
наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров
1. Пропаганда наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а равно их незаконная реклама -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
2. Реклама наркотических средств и психотропных веществ, внесенных в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, в неспециализированных печатных изданиях, рассчитанных для
медицинских и фармацевтических работников, а равно распространение в целях рекламы образцов лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.
Примечания.
1. Под пропагандой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц, направленную на распространение сведений о способах, методах разработки, изготовления и использования, местах приобретения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также производство и распространение книжной продукции, продукции средств массовой информации, распространение в компьютерных сетях указанных сведений или совершение иных действий в этих целях.
2. Под незаконной рекламой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц по распространению и размещению в любой форме, с помощью любых средств любой информации, которая оказывает неосознаваемое воздействие на восприятие и инстинкты человека, формирует или поддерживает его интерес к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам.";
212) статью 323 изложить в следующей редакции:
"Статья 323. Нарушение законодательства в области
санитарно-эпидемиологического благополучия
населения, а также гигиенических нормативов

211) 321-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"321-бап. Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен
прекурсорларды насихаттау және заңсыз жарнамалау
1. Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау, сол сияқты оларды заңсыз жарнамалау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енген есiрткi құралдарын және психотроптық заттарды медицина және фармацевтика қызметкерлерiне арнап мамандандырылмаған баспа басылымдарында жарнамалау, сол сияқты құрамында есiрткi құралдары және психотроптық заттар бар дәрiлiк препараттар үлгiлерiн жарнамалау мақсатында тарату, -
тиiстi қызмет түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып не онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы бапта есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау деп жеке және заңды тұлғалардың есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеу, дайындау тәсiлдерi, әдiстерi туралы және оларды пайдалану, сатып алу орындары туралы мәлiметтердi таратуға, сондай-ақ кiтап өнiмдерiнiң, бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiнiң өндiрiсiне және оны таратуға, аталған мәлiметтердi компьютер желiлерiнде таратуға немесе осы мақсатта да өзге де iс-әрекеттер жасауға бағытталған қызметiн түсiнген жөн.
2. Осы бапта есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз жарнамалау деп жеке және заңды тұлғалардың адамның қабылдауы мен түйсiгiне ол сезiне алмайтындай әсер ететiн, оның есiрткi құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға қызығушылығын қалыптастыратын немесе қолдайтын кез келген ақпаратты кез келген құралдар көмегiмен кез келген нысанда тарату және орналастыру жөнiндегi қызметiн түсiнген жөн.";
212) 323-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"323-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы заңнаманы, сондай-ақ
гигиеналық нормативтердi бұзу

1. Нарушение нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов, не повлекшее по неосторожности массового заболевания или отравления людей, или смерти человека, -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, которое может повлечь причинение вреда здоровью человека, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности либо без такового.";
213) в статье 325:
абзац первый после слова "Распространение" дополнить словом ", размещение";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.";
214) абзац первый части второй статьи 326 после слов "лечения лиц," дополнить словами "признанных больными алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией либо";
215) в абзаце втором части второй статьи 327 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
216) статью 329 исключить;
217) в статье 330:
в части первой:
в абзаце первом слова "гражданам", "граждан" заменить соответственно словами "физическим лицам", "физических лиц";
в абзаце втором слова "до трех" заменить словами "от трех до десяти";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "до пяти" заменить словами "от десяти до двадцати";
218) в статье 332:
в абзаце первом частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:

1. Абайсыздықтан жаппай ауруға немесе адамдардың улануына, немесе адам өлiмiне әкеп соқтырмаған, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ гигиеналық нормативтердi бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, адамның денсаулығына зиян келтiруi мүмкiн iс-әрекет, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
қызметiн тоқтата тұрып не онсыз, жеке тұлғаларға - екi жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
213) 325-бапта:
бiрiншi абзац "таратуы" деген сөзден кейiн ", орналастыруы" деген сөзбен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
214) 326-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "Дәрiгердiң" деген сөз "Маскүнемдiкпен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауырады деп танылған не дәрiгердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
215) 327-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
216) 329-бап алып тасталсын;
217) 330-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтарды", "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғаларды", "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "үшке дейiнгi" деген сөздер "үштен онға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза  қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
218) 332-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердiң бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно лицом, привлекавшимся в течение года к административной ответственности за правонарушение, предусмотренное статьей 333 настоящего Кодекса, -";
219) в статье 333:
в абзаце первом слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до сорока месячных расчетных показателей.";
220) абзац первый части второй статьи 334 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания либо совершенные в период ликвидации аварии, пожаров, последствий стихийных бедствий, -";
221) дополнить статьей 336-2 следующего содержания:
"Статья 336-2. Немедицинское потребление наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров
в общественных местах
1. Немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в общественных местах -
влечет штраф в размере от одного до двух месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.";
222) статью 337 исключить;
223) в абзаце втором статьи 340 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
224) абзац первый части третьей статьи 342 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
225) в статье 344:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.";
часть третью изложить в следующей редакции:

"4. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған, сол сияқты осы Кодекстiң 333-бабында көзделген құқық бұзушылық үшiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған адам жасаған iс-әрекеттер, -";
219) 333-бапта:
бiрiншi абзацта "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң екiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
220) 334-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған не аварияларды, өрттердi, табиғи апат зардаптарын жою кезеңiнде жасалған iс-әрекеттер, -";
221) мынадай мазмұндағы 336-2-баппен толықтырылсын:
"336-2-бап. Қоғамдық орындарда есiрткi құралдарын,
психотроптық заттарды және прекурсорларды
медициналық тұрғыдан тыс тұтыну
1. Қоғамдық орындарда есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды медициналық тұрғыдан тыс тұтыну, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
222) 337-бап алып тасталсын;
223) 340-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
224) 342-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
225) 344-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионных программ и (или) радиовещания и запрещением деятельности юридического лица.";
226) статью 345 исключить;
227) в абзаце втором статьи 346 слова "граждан в размере до десяти," исключить;
228) в абзаце втором статьи 347 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
229) абзац первый части второй статьи 348 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
230) в статье 349:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
231) абзац первый части второй статьи 350 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
232) в абзаце первом части первой статьи 353 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
233) в статье 354:
в абзаце первом части первой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
234) абзац второй части первой статьи 355 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";

"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
телевизия бағдарламалары мен (немесе) радиохабарларын ұйымдастыру жөнiндегi қызметке берiлетiн лицензиядан айырып және заңды тұлғаның қызметiне тыйым сала отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мыңнан екi мыңға дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
226) 345-бап алып тасталсын;
227) 346-баптың екiншi абзацында "азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға" деген сөздер "лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
228) 347-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
229) 348-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
230) 349-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
231) 350-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
232) 353-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
233) 354-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
234) 355-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

235) в статье 356:
в абзаце втором части первой:
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
слова "индивидуальных предпринимателей и" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до семи, на должностных лиц - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором частей третьей и четвертой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
236) дополнить статьей 356-1 следующего содержания:
"Статья 356-1. Незаконная передача контрольных и
надзорных функций
Незаконная передача контрольных и надзорных функций должностными лицами государственных органов неуполномоченным лицам -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
237) в статье 357:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
238) дополнить статьями 357-1, 357-2, 357-3 и 357-4 следующего содержания:
"Статья 357-1. Занятие предпринимательской или иной
деятельностью, а также осуществление
действий (операций) без соответствующей
регистрации или лицензии, специального
разрешения, квалификационного аттестата
(свидетельства)
1. Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без регистрации или без лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) в случаях, когда разрешение, лицензия, квалификационный аттестат (свидетельство) обязательны, если эти деяния не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, являющихся непосредственными объектами правонарушений, либо без таковой, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.

235) 356-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке кәсiпкерлер мен" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi және төртiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
236) мынадай мазмұндағы 356-1-баппен толықтырылсын:
"356-1-бап. Бақылау және қадағалау функцияларын заңсыз беру
Мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау функцияларын уәкiлеттi емес тұлғаларға заңсыз беруi, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
237) 357-бапта:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
238) мынадай мазмұндағы 357-1, 357-2, 357-3 және 357-4-баптармен толықтырылсын:
"357-1-бап. Тиiстi тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы
рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз)
кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу,
сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге
асыру
1. Рұқсат, лицензия, бiлiктiлiк аттестаты (куәлiгi) мiндеттi болған жағдайларда, тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз) кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар тәркiленiп не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады, ал кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысу әкiмшiлiк құқық бұзушылық салдарынан алынған кiрiстi (дивидендтердi), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркiлеуге әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар тәркiленiп, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады, ал кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысу әкiмшiлiк құқық бұзушылық салдарынан алынған кiрiстi (дивидендтердi), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркiлеуге әкеп соғады.

Статья 357-2. Нарушение правил и норм лицензирования
1. Нарушение установленных законодательством лицензионных правил и норм, в том числе несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к лицензируемым видам деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или без такового.
2. Неустранение нарушений лицензионных правил и норм, повлекших привлечение к административной ответственности, по истечении срока приостановления действия лицензии -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
Статья 357-3. Нарушение порядка и срока выдачи лицензии,
специального разрешения, квалификационного
аттестата (свидетельства) на занятие
предпринимательской деятельностью
1. Нарушение срока выдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на занятие определенным видом предпринимательской деятельности -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Выдача лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) с нарушением порядка, установленного законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 357-4. Нарушение законодательства о государственной
регистрации юридических лиц, филиалов,
представительств
1. Осуществление деятельности без перерегистрации юридического лица, филиала, представительства в случаях, предусмотренных законодательством, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.

357-2-бап. Лицензиялау ережелерi мен нормаларын бұзу
1. Заңнамада белгiленген лицензиялық ережелер мен нормаларды бұзу, соның iшiнде лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмеу, -
белгiлi бiр қызмет түрiне лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзiмi өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға әкеп соққан лицензиялық ережелер мен нормаларды бұзушылықты жоймау, -
белгiлi бiр қызмет түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
357-3-бап. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға лицензия, арнайы
рұқсат, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) беру
тәртiбi мен мерзiмiн бұзу
1. Кәсiпкерлiк қызметтiң белгiлi бiр түрiмен айналысуға лицензия, арнайы рұқсат, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) беру мерзiмiн бұзу, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) заңнамада белгiленген тәртiптi бұза отырып беру, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
357-4-бап. Заңды тұлғаларды, филиалдарды, өкiлдiктердi
мемлекеттiк тiркеу туралы заңнаманы бұзу
1. Заңнамада көзделген жағдайларда заңды тұлғаны, филиалды, өкiлдiктi қайта тiркемей, қызметтi жүзеге асыру, -
шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Несвоевременное извещение регистрирующего органа об изменении места нахождения юридического лица -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
239) абзац первый части четвертой статьи 358 изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
240) абзац первый части третьей статьи 360 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
241) абзац первый части второй статьи 361 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
242) в подпунктах 2), 10) статьи 362 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
243) в абзаце первом статьи 363 слова "гражданами", "граждан" заменить соответственно словами "физическими лицами", "физических лиц";
244) в абзаце втором части первой статьи 364 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
245) абзац первый части второй статьи 366 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
246) в статье 368:
в заголовке и абзаце первом части первой слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
247) в абзаце первом части первой статьи 369 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
248) абзац первый части второй статьи 370 изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
249) абзац первый части второй статьи 371 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
250) в абзаце первом статьи 372 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";

2. Тiркеушi органға заңды тұлғаның тұратын жерiнiң өзгергенi туралы уақытында хабарламау, -
шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
239) 358-баптың төртiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
240) 360-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
241) 361-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
242) 362-баптың 2), 10) тармақшаларында "азаматтар", "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғалар", "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
243) 363-баптың бiрiншi абзацындағы "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
244) 364-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
245) 366-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
246) 368-бапта:
тақырыбында және бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "азаматтардың", "Азаматтардың" деген сөздер тиiсiнше "жеке тұлғалардың", "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
247) 369-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
248) 370-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -";
249) 371-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
250) 372-баптың бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

251) в части первой статьи 373 слово "законодательства" заменить словами "законов Республики Казахстан";
252) в статье 374:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушений, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, -";
253) в абзаце первом части первой, абзацах первом и втором части второй статьи 375 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
254) абзац первый части второй статьи 378 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
255) в статье 380:
в абзаце первом слова ", в том числе заграничного паспорта," исключить;
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
256) статью 381 изложить в следующей редакции:
"Статья 381. Отказ, непредставление, несвоевременное
представление, представление заведомо
недостоверной государственной статистической
отчетности и наблюдений
1. Отказ, непредставление в соответствующие статистические органы данных установленной государственной статистической отчетности и наблюдений, включая бухгалтерские балансы и отчетность, а равно умышленное представление недостоверной отчетности -
влекут предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
257) дополнить статьей 381-1 следующего содержания:
"Статья 381-1. Отказ, непредставление, несвоевременное
представление, сокрытие, приписки
и другие искажения данных правовой
статистики и специальных учетов
Отказ, непредставление в государственный орган, осуществляющий деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, данных правовой статистики и специальных учетов, представление их с нарушением установленного срока, сокрытие, приписки, другие умышленные искажения данных правовой статистики и специальных учетов, а равно воспрепятствование в какой-либо форме получению правовой статистической информации и сведений специальных учетов -
влекут штраф на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей.";

251) 373-баптың бiрiншi бөлiгiнде "заңдарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
252) 374-бапта:
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, сол сияқты осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген бұзушылықтарды жоймау, -";
253) 375-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында және екiншi бөлiгiнiң бiрiншi және екiншi абзацтарында "азаматтарды", "азаматтардың", "азаматтарға" деген сөздер "жеке тұлғаларды", "жеке тұлғалардың", "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
254) 378-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
255) 380-бапта:
бiрiншi абзацта ", соның iшiнде шетелдiк төлқұжат," деген сөздер алып тасталсын;
екiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
256) 381-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"381-бап. Мемлекеттiк статистикалық есептiлiк және бақылау
деректерiн табыс етуден бас тарту, табыс етпеу,
уақтылы табыс етпеу, көрiнеу дұрыс емес деректер
табыс ету
1. Бухгалтерлiк баланстарды және есептiлiктi қоса алғанда, белгiленген мемлекеттiк статистикалық есептiлiк және бақылау деректерiн тиiстi статистикалық органдарға табыс етуден бас тарту, табыс етпеу, сол сияқты қасақана дұрыс емес есептiлiк табыс ету, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
257) мынадай мазмұндағы 381-1-баппен толықтырылсын:
"381-1-бап. Құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн
табыс етуден бас тарту, табыс етпеу, уақтылы табыс
етпеу, жасыру, қосып жазу және басқа да
бұрмалаушылықтар
Құқықтық статистика мен арнайы есептер саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттік органға құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн табыс етуден бас тарту, табыс етпеу, оларды белгiленген мерзiмдi бұзып табыс ету, жасыру, қосып жазу, құқықтық статистика мен арнайы есептеу деректерiн басқа да қасақана бұрмалаушылықтар, сол сияқты құқықтық статистикалық ақпаратты және арнайы есептер мәлiметтерiн алуға қандай да бiр нысанда болсын кедергi жасау, -
лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

258) в статье 387:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.";
259) в абзаце втором части второй статьи 389 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
260) в абзаце втором частей первой и второй статьи 390 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
261) в статье 391-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей после слова "влекут" дополнить словами "штраф в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей или";
262) абзац второй части второй статьи 394 после слова "влечет" дополнить словами "штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей или";
263) абзац второй части третьей статьи 395 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";

258) 387-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
259) 389-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
260) 390-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
261) 391-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында "он тәулiкке дейiн" деген сөздердiң алдынан "айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
262) 394-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы "он бес тәулiкке дейiнгi" деген сөздердiң алдынан "айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
263) 395-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

264) в статье 396:
в части первой:
в абзаце первом слова "самостоятельно, без соответствующего разрешения уполномоченного органа или получивших его обманным путем (нелегальных иммигрантов)" заменить словом "незаконно";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
265) абзац второй статьи 399 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
266) абзац второй статьи 400 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
267) абзац второй статьи 401 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
268) в статье 402:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";

264) 396-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "уәкiлеттi органның тиiстi рұқсатынсыз немесе оны алдау жолымен алып өз бетiмен келген шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды (жасырын иммигранттарды)" деген сөздер "заңсыз келген шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
265) 399-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
266) 400-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
267) 401-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
268) 402-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

269) абзац второй статьи 403 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
270) абзац второй статьи 404 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
271) абзац первый части второй статьи 410 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
272) в абзаце первом статьи 414 слова "таможенной декларации на товары и транспортные средства, а равно" исключить;
273) статью 416 исключить;
274) в статье 417:
в абзаце первом:
слова "законодательными и нормативными правовыми актами" заменить словом "законодательством";
цифры ", 416" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
275) часть вторую статьи 418 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение установленного порядка замены продуктов переработки отечественных товаров другими товарами -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей либо приостановление действия лицензии, специального разрешения на переработку товаров.";
276) статьи 419 и 420 исключить;
277) в статье 421:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";

269) 403-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
270) 404-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
271) 410-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
272) 414-баптың бiрiншi абзацында "тауарлар мен көлiк құралдарына кеден декларациясын, сол сияқты" деген сөздер алып тасталсын;
273) 416-бап алып тасталсын;
274) 417-бапта:
бiрiншi абзацта:
"Заңдармен және нормативтiк құқықтық актiлермен" деген сөздер "Заңнамада" деген сөзбен ауыстырылсын;
", 416" деген цифрлар алып тасталсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
275) 418-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Отандық тауарлардың қайта өңдеу өнiмдерiн басқа тауарлармен ауыстырудың белгiленген тәртiбiн бұзу, -
айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не тауарларды қайта өңдеуге берiлген лицензияның, арнайы рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соғады.";
276) 419 және 420-баптар алып тасталсын;
277) 421-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

278) абзац второй части первой статьи 424 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
279) в статье 426:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот процентов от суммы неисполненного налогового обязательства.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот процентов от суммы неисполненного налогового обязательства с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
280) абзац первый части второй статьи 429 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
281) в статье 430:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства).";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:

278) 424-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
279) 426-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - орындалмаған салық мiндеттемесi сомасының жүз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
тiкелей құқық бұзушылық объектiлерi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - орындалмаған салық мiндеттемесi сомасының екi жүз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
280) 429-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
281) 430-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе бiлiктiлiк аттестатының (куәлiгiнiң) қолданылуын тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен отыз беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
282) абзац второй статьи 431 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
283) статью 434 изложить в следующей редакции:
"Статья 434. Нарушение сроков уплаты таможенных
платежей и налогов
Неуплата таможенных платежей и налогов в течение установленных сроков -
влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства) или без такового.";
284) статьи 436 и 437 исключить;
285) в статье 439:
в абзаце втором частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Нарушение требований правил технической эксплуатации железных дорог -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
286) в статье 440:
в абзаце первом части первой слова "Самовольный" и "самовольная" заменить соответственно словами "Незаконный" и "незаконная";
в абзаце первом части второй слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
287) в статье 442:
в абзаце втором частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
288) в абзаце втором частей первой и второй статьи 443 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
282) 431-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
283) 434-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"434-бап. Кедендiк төлемдердi және салықтарды төлеу
мерзiмдерiн бұзу
Кедендiк төлемдердi және салықтарды белгiленген мерзiмдер iшiнде төлемеу, -
лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе бiлiктiлiк аттестатының (куәлiгiнiң) қолданылуын тоқтата тұрып немесе онсыз, жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - орындалмаған салық мiндеттемесi сомасының жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз процентi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде, бiрақ екi жүз елу айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
284) 436 және 437-баптар алып тасталсын;
285) 439-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлiкпен толықтырылсын:
"6. Темiр жолдарды техникалық пайдалану ережелерiнiң талаптарын бұзу, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
286) 440-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында және екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "өз бетiнше" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
287) 442-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
288) 443-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;

289) в статье 447:
в абзаце втором части первой слово "двадцати" заменить словом "десяти";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
290) абзац пятый части первой статьи 447-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
291) в статье 447-4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 447-4. Осуществление автомобильных перевозок на
территории Республики Казахстан
автотранспортными средствами,
зарегистрированными в иностранном
государстве";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до сорока месячных расчетных показателей.";
292) в абзаце втором статьи 449 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
293) в статье 450:
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в примечании слово "гражданам" заменить словами "физическим лицам";
294) в статье 455:
в абзаце втором части первой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в части второй:
в абзаце первом слово "самовольная" заменить словом "незаконная";
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
295) абзац второй статьи 457 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";

289) 447-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "жиырмадан" деген сөз "оннан" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
290) 447-1-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
291) 447-4-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"447-4-бап. Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль
тасымалын шет мемлекетте тiркелген автокөлiк
құралдарымен жүзеге асыру";
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
292) 449-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
293) 450-бапта:
екiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертуде "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
294) 455-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "өз бетiнше" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
295) 457-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

296) в статье 458:
в абзаце втором части первой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
297) статью 460 изложить в следующей редакции:
"Статья 460. Нарушение правил пожарной безопасности
на транспорте
1. Нарушение установленных на транспорте правил пожарной безопасности -
влечет штраф на физических лиц в размере до двух, на должностных лиц - в размере до пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.";
298) в статье 463:
абзац первый части первой после слова "грузов," дополнить словами "пользования ремнями безопасности при движении на транспортных средствах, оборудованных ими, мотошлемами при управлении мотоциклами и перевозке на них пассажиров,";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
299) в абзаце втором статьи 465 слова "от трех месяцев" заменить словами "от шести месяцев";
300) в абзаце первом части третьей статьи 467:
слово "легкого" исключить;
после слова "здоровью" дополнить словами ", не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния,";
301) в статье 467-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:

296) 458-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
297) 460-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"460-бап. Көлiкте өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзу
1. Көлiкте белгiленген өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
298) 463-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "тасымалдау," деген сөзден кейiн "қауiпсiздiк белдiктерiмен жабдықталған көлiк құралдарымен жүру кезiнде қауiпсiздiк белдiктерiн, мотоциклдердi жүргiзу және онымен жолаушыларды тасымалдау кезiнде мотошлемдердi пайдалану," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге деЙiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
299) 465-баптың екiншi абзацында "үш айдан" деген сөздер "алты айдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
300) 467-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында:
"жеңiл" деген сөз алып тасталсын;
"денсаулығына" деген сөзден кейiн "қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
301) 467-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
302) в статье 468:
в части первой:
в абзаце первом слова ", не являющийся существенным," исключить;
абзац второй дополнить словами "или лишение права управления транспортным средством на срок от шести месяцев до одного года";
в абзаце первом части второй:
после слов "Те же действия," дополнить словами "не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния,";
слово "легкого" исключить;
в абзаце первом части третьей слова ", а равно нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, причинившие существенный материальный ущерб" исключить;
примечание исключить;
303) в абзаце втором части второй статьи 472 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
304) в статье 473:
в абзаце первом части второй:
слово "легкого" исключить;
после слова "здоровью" дополнить словами ", не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Систематическое нарушение пешеходами и иными участниками дорожного движения требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения -
влечет штраф от одного до двух месячных расчетных показателей.";
305) в статье 474:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
306) абзац второй части второй статьи 475 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
302) 468-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "елеусiз" деген сөз алып тасталсын;
екiншi абзацта "айыппұл салуға" деген сөздерден кейiн "немесе алты айдан бiр жылға дейiнгi мерзiмге көлiк құралын басқару құқығынан айыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында:
"денсаулығына" деген сөзден кейiн "қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеңiл" деген сөз алып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында ", сол сияқты жол жүрiсi және көлiк құралдарын пайдалану ережелерiн елеулi материалдық залал шектiрiп бұзу" деген сөздер алып тасталсын;
ескерту алып тасталсын;
303) 472-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
304) 473-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында:
"жеңiл" деген сөз алып тасталсын;
"денсаулығына" деген сөзден кейiн "қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Жаяу жүргiншiлердiң және өзге де жол қозғалысына қатысушылардың жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген ережелерiнiң талаптарын үнемi бұзуы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
305) 474-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
306) 475-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

307) в абзаце втором частей второй и третьей статьи 477 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
308) дополнить статьей 480-1 следующего содержания:
"Статья 480-1. Нарушение правил организации продажи,
продления срока действия проездных
документов (билетов) и работы билетных
касс на железнодорожном транспорте
Нарушение правил организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс на железнодорожном транспорте -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого
или среднего предпринимательства, в размере от пяти до десяти, на
юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
309) в абзаце втором статьи 483 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
310) в статье 484:
в заголовке слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
в тексте слова "нескольких", "граждан", "гражданами" заменить соответственно словами "два и более", "физических лиц", "физическими лицами";
311) в статье 485:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей.";
312) в статье 486:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, ответственных за состояние дорог, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожным движением и других дорожных сооружений, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от семи до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, ответственных за состояние дорог, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожным движением и других дорожных сооружений, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

307) 477-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
308) мынадай мазмұндағы 480-1-баппен толықтырылсын:
"480-1-бап. Темiр жол көлiгiнде жол жүру құжаттарын
(билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн
ұзарту және билет кассаларының жұмысын
ұйымдастыру ережелерiн бұзу
Темiр жол көлiгiнде жол жүру құжаттарын (билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыру ережелерiн бұзу, -
шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
309) 483-баптың екiншi абзацындағы "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
310) 484-бапта:
тақырыпта "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мәтiнде "бiрнеше", "азаматтарды" деген сөздер тиiсiнше "екi және одан да көп", "жеке тұлғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
311) 485-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
312) 486-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жолдардың, темiр жол өткелдерiнiң, жол қозғалысын реттейтiн техникалық құралдардың және басқа жол құрылыстарының жай-күйiне жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiден он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жолдардың, темiр жол өткелдерiнiң, жол қозғалысын реттейтiн техникалық құралдардың және басқа жол құрылыстарының жай-күйiне жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

313) в статье 487:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, ответственных за содержание подземных коммуникаций, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, ответственных за содержание подземных коммуникаций, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
314) в статье 488:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
315) абзац второй статьи 489 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
316) статью 490 изложить в следующей редакции:
"Статья 490. Нарушение правил охраны магистральных
трубопроводов
Нарушение правил охраны магистральных трубопроводов -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до одного, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";

313) 487-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жерасты коммуникацияларының күтiп-ұсталуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жерасты коммуникацияларының күтiп-ұсталуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
314) 488-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
315) 489-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
316) 490-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"490-бап. Магистральдық құбырларды қорғау ережелерiн бұзу
Магистральдық құбырларды қорғау ережелерiн бұзу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

317) статью 491 исключить;
318) в статье 492:
в заголовке слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
в части первой:
в абзаце первом слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией оконечных устройств (оборудования) или без таковой.";
в примечании после слова "служб" дополнить словами ", оборудование кабельного телевидения, удлинители телефонного канала";
319) статью 493 исключить;
320) статью 494 изложить в следующей редакции:
"Статья 494. Нарушение правил регистрации и эксплуатации
радиоэлектронных средств или высокочастотных
устройств, а также использование радиочастот
и ввоз из-за границы радиоэлектронных средств
или высокочастотных устройств без получения
специального разрешения
1. Нарушение правил регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств, а также использование радиочастот и ввоз из-за границы радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств без получения специального разрешения -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств или без таковой.
Примечания.

317) 491-бап алып тасталсын;
318) 492-бапта:
тақырыпта және бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "өз бетiнше" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) тәркiлей отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертуде "қосылатын құрылғылары" деген сөздерден кейiн ", кәбiлдiк теледидар құрал-жабдығы, телефон арнасының ұзартқыштары," деген сөздермен толықтырылсын;
319) 493-бап алып тасталсын;
320) 494-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"494-бап. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктi
құрылғыларды тiркеу және пайдалану, сондай-ақ
радиожиiлiктердi пайдалану ережелерiн бұзу және
арнайы рұқсат алмай радиоэлектрондық құралдарды
немесе жоғары жиiлiктi құрылғыларды шет елдерден
әкелу
1. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктi құрылғыларды тiркеу және пайдалану, сондай-ақ радиожиiлiктердi пайдалану ережелерiн бұзу және арнайы рұқсат алмай радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиілікті құрылғыларды шет елдерден әкелу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
радиоэлектрондық құралдар немесе жоғары жиiлiктi құрылғылар тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.

1. Под радиоэлектронными устройствами в настоящем Кодексе понимаются технические средства, состоящие из одного или нескольких радиопередающих или радиоприемных устройств или их комбинаций и вспомогательного оборудования, предназначенные для передачи и приема
радиоволн.
2. Под высокочастотными устройствами в настоящем Кодексе понимаются оборудование или приборы, предназначенные для генерирования и местного использования радиочастотной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых целях, за исключением применения в области электросвязи.";
321) в статье 495:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
322) статью 496 изложить в следующей редакции:
"Статья 496. Использование несертифицированных
средств связи и предоставление
несертифицированных услуг связи
1. Использование на сетях связи несертифицированных средств связи либо предоставление несертифицированных услуг связи, если такие услуги подлежат сертификации, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или
некоммерческими организациями, - в размере от шестидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией несертифицированных средств связи или без таковой.";

1. Осы Кодексте радиоэлектрондық құралдар деп бiр не бiрнеше радиотаратушы не радиоқабылдағыш құрылғылардан немесе олардың құрамаларынан және радиотолқындарды таратуға және қабылдауға арналған көмекшi жабдықтан тұратын техникалық құралдар түсiнiледi.
2. Осы Кодексте жоғары жиiлiктi құрылғылар деп, электр байланысы саласында қолдануды қоспағанда, радиожиiлiк энергиясын өнеркәсiптiк, ғылыми, медициналық, тұрмыстық мақсаттарда жинақтап таратуға және жергiлiктi пайдалануға арналған жабдық немесе аспаптар түсiнiледi.";
321) 495-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
322) 496-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"496-бап. Сертификатталмаған байланыс құралдарын пайдалану
және сертификатталмаған байланыс қызметiн көрсету
1. Байланыс желiлерiнде сертификатталмаған байланыс құралдарын пайдалану не сертификатталмаған байланыс қызметiн көрсету, егер мұндай қызметтер сертификаттауға жататын болса, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
сертификатталмаған байланыс құралдарын тәркiлей отырып немесе онсыз, ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмадан жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

323) статью 497 исключить;
324) статью 497-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 497-1. Нарушение требований по эксплуатации
средств защиты информационных ресурсов
Нарушение требований по эксплуатации средств защиты информационных ресурсов -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
325) в статье 497-2:
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
326) абзац второй статьи 497-3 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
327) в статье 498:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:

323) 497-бап алып тасталсын;
324) 497-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"497-1-бап. Ақпараттық ресурстарды қорғау құралдарын пайдалану
жөнiндегi талаптарды бұзу
Ақпараттық ресурстарды қорғау құралдарын пайдалану жөнiндегi талаптарды бұзу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
325) 497-2-бапта:
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
326) 497-3-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
327) 498-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере от семи до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией технических средств или без таковой.";
328) статью 499 изложить в следующей редакции:
"Статья 499. Незаконное строительство сооружений связи
Строительство сооружений связи без получения специального разрешения -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
329) статью 501 изложить в следующей редакции:
"Статья 501. Изготовление или сбыт поддельных
государственных знаков почтовой оплаты
Изготовление в целях сбыта или сбыт поддельных государственных знаков почтовой оплаты -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией поддельных государственных знаков почтовой оплаты, а также средств их изготовления.";
330) в абзаце втором части второй статьи 522 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
331) в абзаце втором статьи 524 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
332) в статье 525 слова "гражданами", "граждан" заменить соответственно словами "физическими лицами", "физических лиц";
333) в статье 528 слова "гражданами", "граждан" заменить соответственно словами "физическими лицами", "физических лиц";
334) абзац первый части второй статьи 529 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
ескерту жасауға немесе техникалық құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуден үш жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
328) 499-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"499-бап. Байланыс құрылыстарын заңсыз салу
Байланыс құрылыстарын арнайы рұқсат алмай салу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
329) 501-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"501-бап. Пошта төлемiнiң қолдан жасалған мемлекеттiк
белгiлерiн жасау немесе өткiзу
Пошта төлемiнiң қолдан жасалған мемлекеттiк белгiлерiн өткiзу мақсатында жасау немесе өткiзу, -
пошта төлемiнiң қолдан жасалған мемлекеттiк белгiлерi, сондай-ақ оларды жасау құралдары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
330) 522-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
331) 524-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
332) 525-бапта "азаматтардың", "азаматтарға" деген сөздер тиiсiнше "жеке тұлғалардың", "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
333) 528-бапта "Азаматтардың", "азаматтарға" деген сөздер тиiсiнше "Жеке тұлғалардың", "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
334) 529-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";

335) в абзаце втором части третьей статьи 530 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
336) в статье 537 слова "в органы правовой статистики и информации," исключить;
337) статью 538 изложить в следующей редакции:
"Статья 538. Органы (должностные лица), уполномоченные
рассматривать дела об административных
правонарушениях
Дела об административных правонарушениях рассматривают:
1) судьи специализированных административных судов;
2) должностные лица государственных органов, уполномоченные настоящим Кодексом.
Примечание. Отнесенные к подведомственности специализированных административных судов дела об административных правонарушениях вправе рассматривать судьи районных (городских) судов, если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образован специализированный административный суд.";
338) в статье 539:
в части первой слова "и комиссии по защите прав несовершеннолетних" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Должностные лица государственных органов, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, рассматривают дела и налагают административные взыскания за административные правонарушения, за исключением дел, указанных в статье 541 настоящего Кодекса.";
339) статью 540 исключить;
340) в части первой статьи 541:
цифры "79-2," исключить;
цифры "124" заменить словами "124 (частью первой)";
слова "135-138, 139 (частью второй), 140 (частью второй), 142," заменить словами "136, 140 (частью второй),";
цифры "148-157," заменить цифрами "147-1, 151, 153 - 157,";
слова "161 (частями второй и третьей)" заменить словами "161 (частями четвертой и пятой)";
цифры "168-1" заменить словами "168-1 (частями первой и второй)";
после цифр "237," дополнить словами "246 (частью второй),";
после слов "306 (частью второй)," дополнить словами "306-1 (частью третьей),";
после цифр "318-322," дополнить словами "323 (частью второй),";
слова "329 (частью второй)," исключить;
цифры "342-357," заменить словами "342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4,";
после цифр "372-376" дополнить цифрами ", 381-1";
цифры "413-419," заменить цифрами "413-415, 417, 418,";
слова "436 (частью второй), 437,", "447 (частями второй, третьей), 447-1, 447-2, 447-3, 447-4,", "467-1,", "491 (частью второй),", "493 (частью второй)," исключить;

335) 530-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
336) 537-бапта "құқықтық статистика және ақпарат органдарына," деген сөздер алып тасталсын;
337) 538-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"538-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға
уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар)
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi:
1) мамандандырылған әкiмшiлiк соттардың судьялары;
2) осы Кодексте уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары қарайды.
Ескерту. Мамандандырылған әкiмшiлiк соттардың ведомстволық қарауына жатқызылған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi, егер тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында мамандандырылған әкiмшiлiк сот құрылмаса, аудандық (қалалық) соттардың судьялары қарауға құқылы.";
338) 539-бапта:
бiрiншi бөлiкте "мен кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссиялар" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары, осы Кодекстiң 541-бабында көрсетiлген iстердi қоспағанда, iстердi қарайды және әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолданады.";
339) 540-бап алып тасталсын;
340) 541-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"79-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"124" деген цифрлар "124 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"135-138, 139 (екiншi бөлiгiнде), 140 (екiншi бөлiгiнде), 142" деген сөздер "136, 140 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"148-157" деген цифрлар "147-1, 151, 153-157" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"161 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "161 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"168-1" деген цифрлар "168-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"237," деген цифрлардан кейiн "246 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"306 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "306-1 (үшiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"318-322," деген цифрлардан кейiн "323 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"329 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"342-357," деген цифрлар "342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгiнде), 357-3, 357-4," деген сөздермен ауыстырылсын;
"372-376," деген цифрлардан кейiн "381-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"413-419," деген цифрлар "413-415, 417, 418," деген цифрлармен ауыстырылсын;
"436 (екiншi бөлiгiнде), 437,", "447 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 447-1, 447-2, 447-3, 447-4,", "467-1,", "491 (екiншi бөлiгiнде),", "493 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;

слова "461 (частями третьей и 6-1), 462 (частью третьей), 463 (частями второй и третьей)" заменить словами "461 (частью третьей), 462 (частями второй и третьей), 463 (частью 1-1)";
слова "494 (частями второй, третьей)" заменить словами "494 (частью второй)";
341) статью 542 исключить;
342) в статье 543:
в части первой:
слова "131-134, 139 (частью первой)" заменить цифрами "131";
цифры "160" заменить словами "160 (частями первой и второй)";
цифры "337," исключить;
после цифр "341," дополнить словами "357-2 (частью первой),";
цифры "377-380" заменить словами "377, 378, 379 (частью первой)";
в части второй:
в подпункте 2):
цифры "132" исключить;
цифры "160" заменить словами "160 (частями первой и второй)";
в подпункте 4) цифры "131-132" заменить цифрами "131";
в подпункте 7) слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
343) статью 544 изложить в следующей редакции:
"Статья 544. Органы противопожарной службы
1. Органы противопожарной службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 249, 277, 284, 312, 313, 334, 460 настоящего Кодекса.
2. От имени органов противопожарной службы рассматривать дела и налагать административные взыскания вправе:
руководитель городского, районного территориального органа противопожарной службы - штраф на физических лиц до трех, на должностных лиц - до десяти размеров месячного расчетного показателя;
руководитель территориального органа противопожарной службы области (города республиканского значения, столицы) и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до двадцати пяти, на юридических лиц - до ста размеров месячного расчетного показателя;
руководитель уполномоченного органа в области пожарной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц до двухсот, на должностных лиц - до четырехсот, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя.";
344) в статье 547:
в заголовке и части первой слова "в области использования воздушного пространства" заменить словами "в области государственного регулирования гражданской авиации";
в части второй слова "по использованию воздушного пространства" заменить словами "в области государственного регулирования гражданской авиации";
345) статью 548 изложить в следующей редакции:

"461 (үшiншi және 6-1-бөлiктерiнде), 462 (үшiншi бөлiгiнде), 463 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "461 (үшiншi бөлiгiнде), 462 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 463 (1-1-бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"494 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "494 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
341) 542-бап алып тасталсын;
342) 543-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"131-134, 139 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "131" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"160" деген цифрлар "160 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"337," деген цифрлар алып тасталсын;
"341," деген цифрлардан кейiн "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"377-380" деген цифрлар "377, 378, 379 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
2) тармақшада:
"132," деген цифрлар алып тасталсын;
"160" деген цифрлар "160 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "130-132" деген цифрлар "131" деген цифрлармен ауыстырылсын;
7) тармақшада "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
343) 544-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"544-бап. Өртке қарсы күрес қызметi органдары
1. Өртке қарсы күрес қызметi органдары осы Кодекстiң 249, 277, 284, 312, 313, 334, 460-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Өртке қарсы күрес қызметi органдары атынан iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
өртке қарсы қызметтiң қалалық, аудандық аумақтық органының басшысы жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi, лауазымды адамдарға онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) өртке қарсы қызметтiң аумақтық органының басшысы және оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi, заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi, лауазымды адамдарға - төрт жүзге дейiнгi, заңды тұлғаларға екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.";
344) 547-бапта:
тақырыпта және бiрiншi бөлiкте "Әуе кеңiстiгiн пайдалану саласындағы" деген сөздер "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "Әуе кеңiстiгiн пайдалану жөнiндегi" деген сөздер "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
345) 548-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 548. Органы транспортного контроля
1. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 246, 247, 357-2 (частью первой), 439, 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (частями первой, третьей), 454 (частями четвертой, пятой), 455, 456, 457, 458, 459, 460 (кроме нарушений на судах воздушного, морского транспорта), 461 (частью 6-1), 463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 467-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479-481 (кроме нарушений на судах воздушного, морского транспорта), 483, 486 (частью первой), 490 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов транспортного контроля вправе:
по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов транспортного контроля, - руководитель органа транспортного контроля и его заместители, начальники территориальных органов транспортного контроля и их заместители;
по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 357-2 (частью первой), 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 454 (частью четвертой), 455, 456, 461 (частью 6-1), 463 (частью второй), 467-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479, 480, 486 (частью первой), 490, - уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.
3. Размеры штрафа, налагаемого должностными лицами, указанными в абзаце третьем части второй настоящей статьи, не могут превышать десять месячных расчетных показателей.";
346) в части первой статьи 549:
слова "139 (частью первой)," исключить;
после слов "водном транспорте)," дополнить словами "357-2 (частью первой),";
слова "454 (частями четвертой и пятой)" исключить;
слова "479-481, 488-490, 491 (частью первой), 492 (частью первой), 493 (частью первой), 494 (частью первой), 495, 496 (частью первой), 497, 498 (частью первой), 497-1, 497-2, 497-3, 499, 500" заменить словами "481 (в части нарушений на судах морского и воздушного транспорта), 488, 489";
347) дополнить статьей 549-1 следующего содержания:
"Статья 549-1. Уполномоченный орган в области
информатизации и связи
1. Уполномоченный орган в области информатизации и связи рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 357-2 (частью первой), 492 (частью первой), 494 (частью первой), 495, 496 (частью первой), 497-1, 497-2, 497-3, 498 (частью первой) настоящего Кодекса.

"548-бап. Көлiк бақылау органдары
1. Көлiк бақылау органдары осы Кодекстiң 246, 247, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 439, 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 454 (төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 455, 456, 457, 458, 459, 460 (әуе, теңiз көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 461 (6-1 бөлiгiнде), 463 (бiрiншi бөлiгiнде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктердi тасымалдау ережелерiн бұзу болып табылатын кезде, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 467-1, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 479-481 (әуе, теңiз көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 483, 486 (бiрiншi бөлiгiнде), 490-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Көлiк бақылау органдары атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
осы Кодекстiң көлiк бақылау органдарының қарауына жатқызылған барлық баптары бойынша - көлiк бақылау органының басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық көлiк бақылау органдарының бастықтары мен олардың орынбасарлары;
357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 454 (төртiншi бөлiгiнде), 455, 456, 461 (6-1 бөлiгiнде), 463 (екiншi бөлiгiнде), 467-1, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 479, 480, 486 (бiрiншi бөлiгiнде), 490-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық бойынша - көлiк бақылау органдарының осыған уәкiлеттi лауазымды адамдары құқылы.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнiң үшiншi абзацында көрсетiлген лауазымды адамдар салатын айып мөлшерi он айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиiс.";
346) 549-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"құқық бұзушылық бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"454 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"479-481, 488-490, 491 (бiрiншi бөлiгiнде), 492 (бiрiншi бөлiгiнде), 493 (бiрiншi бөлiгiнде), 494 (бiрiншi бөлiгiнде), 495, 496 (бiрiншi бөлiгiнде), 497, 498 (бiрiншi бөлiгiнде), 497-1, 497-2, 497-3, 499, 500" деген сөздер "481 (теңiз және әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтар бөлiгiнде), 488-489" деген сөздермен ауыстырылсын;
347) мынадай мазмұндағы 549-1-баппен толықтырылсын:
"549-1-бап. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы
уәкiлеттi орган
1. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 492 (бiрiншi бөлiгiнде), 494 (бiрiншi бөлiгiнде), 495, 496 (бiрiншi бөлiгiнде), 497-1, 497-2, 497-3-баптарында, 498-бабында (бiрiншi бөлiгiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области информатизации и связи и его заместители;
2) руководители территориальных органов уполномоченного органа в области информатизации и связи.";
348) в статье 550:
часть первую после цифр "89-94," дополнить словами "175 (частью второй в части правонарушений, совершенных работодателями),";
в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом части второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
349) дополнить статьей 551-1 следующего содержания:
"Статья 551-1. Уполномоченный государственный орган
в сфере государственной регистрации
юридических лиц, актов гражданского
состояния, регулирования оценочной
деятельности, регистрации и
документирования граждан
Республики Казахстан
1. Уполномоченный государственный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности, регистрации и документирования граждан Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 357-2 (частью первой), 379 (частями второй и третьей), 380 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного государственного органа в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния,
регулирования оценочной деятельности, регистрации и документирования граждан Республики Казахстан, его заместители, первые руководители территориальных органов юстиции (областных, городов Астаны, Алматы) и их заместители.";
350) статьи 553 и 554 изложить в следующей редакции:
"Статья 553. Уполномоченный орган в области
промышленной безопасности
1. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 89, 220, 221, 270, 271, 272 (в части технической безопасности), 357-2 (частью первой), 504 настоящего Кодекса.
2. От имени уполномоченного органа в области промышленной безопасности рассматривать дела и налагать административные взыскания вправе:
1) государственные инспекторы уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его территориальных органов - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц - до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары;
2) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары құқылы.";
348) 550-бапта:
бiрiншi бөлiкте "89-94," деген цифрлардан кейiн "175 (екiншi бөлiгiнде, жұмыс берушiлер жасаған құқық бұзушылықтарға қатысты)," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiнiң екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
349) мынадай мазмұндағы 551-1-баппен толықтырылсын:
"555-1-бап. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн
мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу,
Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу мен
құжаттандыру саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк
орган
1. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу, Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу мен құжаттандыру саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган осы Кодекстiң 379 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 380, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу, Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу мен құжаттандыру саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық (облыстық, Астана, Алматы қалалары) әдiлет органдарының бiрiншi басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
350) 553 және 554-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"553-бап. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган
1. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 89, 220, 221, 270, 271, 272 (техникалық қауiпсiздiк бөлiгiнде), 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 504-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның атынан iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының мемлекеттiк инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
2) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органының басшысы және оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;

3) руководитель, начальники управлений, отделов и их заместители уполномоченного органа в области промышленной безопасности - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя.
3. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с неисполнением нормативных правовых актов в области гражданской обороны, и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его заместители - штраф на физических и должностных лиц до пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в области промышленной безопасности, его заместители - штраф на физических и должностных лиц до сорока размеров месячного расчетного показателя.
Статья 554. Уполномоченный орган в области охраны
окружающей среды
1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 122, 123 (частью второй), 175 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной деятельности), 220 (частью первой), 240-246 (частью первой), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 275 (частью второй), 276, 291, 294, 296, 301, 302 (частью первой), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой), 306-1 (частями первой, второй, четвертой), 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
территориальные старшие государственные и территориальные государственные инспекторы по охране окружающей среды - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до двадцати пяти, на юридических лиц - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
государственные инспекторы Республики Казахстан по охране природных ресурсов, заместители территориальных главных государственных инспекторов по охране природных ресурсов - штраф на физических лиц до пятнадцати, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до двухсот пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
старшие государственные инспекторы Республики Казахстан по охране природных ресурсов - штраф на физических лиц до двадцати пяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя;
территориальные главные государственные инспекторы по охране природных ресурсов - штраф на физических лиц до двадцати пяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан, либо суммы нанесенного окружающей среде вреда;
Главный государственный инспектор Республики Казахстан по охране природных ресурсов и его заместители - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до одной тысячи размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан, либо суммы нанесенного окружающей среде вреда.";

3) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы, басқарма, бөлiм бастықтары және олардың орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.
3. Азаматтық қорғаныс саласында нормативтiк құқықтық актiлердi орындамаумен байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
2) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органының басшысы, оның орынбасарлары жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.
554-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 122, 123 (екiншi бөлiгiнде), 175 (екiншi бөлiгiнде, шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтарға қатысты), 220 (бiрiншi бөлiгiнде), 240-246 (бiрiншi бөлiгiнде), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 275 (екiншi бөлiгiнде), 276, 291, 294, 296, 301, 302 (бiрiншi бөлiгiнде), 303 (бiрiншi бөлiгiнде), 304 (бiрiншi бөлiгiнде), 305 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде), 306-1 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк аға инспекторлар және аумақтық мемлекеттiк инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi, заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары, табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк бас инспекторлардың орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi мемлекеттiк аға инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгi, заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк бас инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгi, заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзып жүргізiлген сомада не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасында процентпен көрсетiлген айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторы мен оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi, лауазымды адамдарға - жүз елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзып жүргiзiлген сомада не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасында процентпен көрсетiлген айыппұл салуға құқылы.";

351) в статье 554-1:
в заголовке и тексте слова "использованию и охране" заменить словами "изучению и использованию";
в части первой цифры "122, 123, 259-275" заменить словами "123 (частью первой), 259-274, 275 (частью первой)";
в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом части второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
352) в части первой статьи 555:
слова "139 (частью первой), 140 (частью первой), 141, 187 (частью второй)" заменить словами "140 (частью первой), 141, 187 (частью первой), 357-2 (частью второй)";
слова "420,", "436 (частью первой)," исключить;
353) в статье 556:
в части первой цифры "463" заменить словами "463 (за исключением части 1-1)";
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) должностные лица военной автомобильной полиции: начальник или заместитель начальника, председатель военной квалификационной комиссии, старший инспектор и другие военнослужащие, назначенные в установленном порядке штатными и внештатными инспекторами военной автомобильной полиции, - в виде предупреждения за административные правонарушения, предусмотренные статьями 461 (частью первой), 462 (частью первой), 463 (частью первой), 464 (частью первой), 470 (частью первой), 473 (частью первой), 476 настоящего Кодекса.";
в абзаце первом части третьей слово "только" исключить;
354) в статье 557:
в части первой:
слова "139 (частью первой), 140 (частью первой), 161 (частью первой)" заменить словами "140 (частью первой), 161 (частью третьей)";
слова "323, 329 (частью первой), 333" заменить словами "323 (частью первой), 333, 357-2 (частью первой)";
в части второй слова "и их заместители на объектах железнодорожного и воздушного транспорта и других объектах" заменить словами "на транспорте и их заместители";
355) в статье 559:
в заголовке и части первой слова "ветеринарного надзора" заменить словом "ветеринарии";
в абзацах втором и третьем части второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце первом части третьей слова "государственного ветеринарного надзора" заменить словами "государственного управления ветеринарией";

351) 554-1-бапта:
тақырыпта және баптың мәтiнiнде "пайдалану және қорғау" деген сөздер "зерделеу және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте "122, 123, 259-275" деген цифрлар "123 (бiрiншi бөлiгiнде), 259-274, 275 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
352) 555-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде), 140 (бiрiншi бөлiгiнде), 141, 187 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "140 (бiрiншi бөлiгiнде), 141, 187 (бiрiншi бөлiгiнде), 357-2 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"420,", "436 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
353) 556-бапта:
бiрiншi бөлiкте "463" деген цифрлар "463 (1-1-бөлiгiн қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстiң 461 (бiрiншi бөлiгiнде), 462 (бiрiншi бөлiгiнде), 463 (бiрiншi бөлiгiнде), 464 (бiрiншi бөлiгiнде), 470 (бiрiншi бөлiгiнде), 473 (бiрiншi бөлiгiнде), 476-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - әскери автомобиль полициясының лауазымды адамдары: бастық немесе бастықтың орынбасары, әскери бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы, аға инспектор және белгiленген тәртiппен әскери автомобиль полициясының штаттағы және штаттан тыс инспекторлары болып тағайындалған басқа да әскери қызметкерлер ескерту түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.";
үшiншi бөлiкте "ғана" деген сөз алып тасталсын;
354) 557-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде), 140 (бiрiншi бөлiгiнде), 161 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "140 (бiрiншi бөлiгiнде), 161 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"323, 329 (бiрiншi бөлiгiнде), 333" деген сөздер "323 (бiрiншi бөлiгiнде), 333, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "темiр жол және әуе көлiгi объектiлерiндегi және басқа да объектiлердегi" деген сөздер "көлiктегi" деген сөзбен ауыстырылсын;
355) 559-бапта:
тақырыпта және мәтiнде "Мал дәрiгерлiк қадағалау", "мал дәрiгерлiк", "мал дәрiгерлiк саласындағы", "мал дәрiгерлерi" деген сөздер тиiсiнше "Ветеринария", "ветеринариялық", "ветеринария саласындағы", "ветеринариялық дәрiгерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi және үшiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау" деген сөздер "Ветеринарияны мемлекеттiк басқару" деген сөздермен ауыстырылсын;

356) в части первой статьи 560 слова "статьями 139 (частью первой), 307, 309" заменить словами "статьей 307";
357) в части первой статьи 560-1 слова "139 (частью первой), 309-1, 309-2 (частями первой-третьей)" заменить словами "309-1, 309-2 (частями первой-третьей), 357-2 (частью первой)";
358) в статье 560-2:
в части первой слова "139 (частью первой), 220, 294,   309" заменить словами "220, 294, 309-3, 357-2 (частью первой)";
в абзацах втором, третьем, четвертом части второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
359) в статье 561:
в заголовке и части первой слова "по водным ресурсам" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";
часть первую после цифр "121" дополнить словами "124 (частью второй)";
в части второй:
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце третьем:
слова "по водным ресурсам" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце четвертом слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
360) в статье 562:
часть первую после цифр "299, " дополнить цифрами "300,";
в части второй:
подпункт 1) после цифр "299, " дополнить цифрами "300,";
подпункт 3) после слов "294 (частью второй)," дополнить цифрами "296-1,";
361) статью 563 изложить в следующей редакции:
"Статья 563. Органы, осуществляющие государственный
контроль за использованием и охраной земель
1. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами и его территориальные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 118, 120, 121, 250-258, 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
Главный государственный инспектор Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами - штраф на физических лиц до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до трехсот размеров месячного расчетного показателя; утверждать все протоколы и постановления по делу об административном правонарушении по представлению территориальных главных государственных инспекторов по использованию и охране земель;
главные государственные инспекторы по управлению земельными ресурсами соответствующих административно-территориальных единиц - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся
субъектами малого или среднего предпринимательства, - до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
государственные инспекторы по управлению земельными ресурсами - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до ста размеров месячного расчетного показателя.";

356) 560-баптың бiрiншi бөлiгiнде "139 (бiрiншi бөлiгiнде), 307, 309-баптарында" деген сөздер "307-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
357) 560-1-баптың бiрiншi бөлiгiнде "139 (бiрiншi бөлiгiнде), 309-1, 309-2 (бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "309-1, 309-2 (бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде), 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
358) 560-2-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде "139 (бiрiншi бөлiгiнде), 220, 294, 309" деген сөздер "220, 294, 309-3, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
359) 561-бапта:
тақырыпта "Су ресурстары жөнiндегi" деген сөздер "Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"Су ресурстары жөнiндегi" деген сөздер "Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"121," деген цифрлардан кейiн "124 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
екiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта:
"су ресурстары жөнiндегi" деген сөздер "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
360) 562-бапта:
бiрiншi бөлiк "299," деген цифрлардан кейiн "300," деген цифрлармен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
1) тармақша "299," деген цифрлардан кейiн "300," деген цифрлармен толықтырылсын;
3) тармақшада "294 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "296-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
361) 563-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"563-бап. Жердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылауды
жүзеге асыратын органдар
1. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары осы Кодекстiң 118, 120, 121, 250-258, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторы жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға; жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк бас инспекторлардың ұсынуы бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық iсi бойынша барлық хаттамалар мен қаулыларды бекiтуге;
тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң жер ресурстарын басқару жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
жер ресурстарын басқару жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.";

362) в статье 566:
в заголовке слова "надзор по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "контроль в области технического регулирования и обеспечения единства измерений";
в части первой:
слова "надзор по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "контроль в области технического регулирования и обеспечения единства измерений";
слова "139 (частью первой)," исключить;
слова "329 (частью первой)" заменить словами "357-2 (частью первой)";
в части второй слова "области, городов Астаны и Алматы по надзору за стандартами и средствами измерений и их заместители" заменить словами "областей и городов по контролю за стандартами и средствами измерений";
363) в части первой статьи 568:
слова "139 (частью первой)," исключить;
после цифр "291," дополнить словами "357-2 (частью первой),";
364) в части первой статьи 570 слова "139 (частью первой), 146, 166, 205-212, 215-219" заменить словами "205-1, 206, 207, 208-1, 209-212, 215-219, 357-2 (частью первой)";
365) в части первой статьи 570-1:
слова "146,", "166,", "205 (частями первой, второй, четвертой и пятой)," исключить;
после цифр "161" слова "(частью первой)" заменить словами "(частями первой и второй)";
366) в статье 571:
в части первой:
слова "139 (частью первой)," исключить;
после цифр "204" дополнить словами ", 357-2 (частью первой)";
в подпункте 2) части второй:
слова "139 (частью первой)" исключить;
после цифр "204" дополнить словами ", 357-2 (частью первой)";
слова "председатель Комитета финансового контроля и государственных закупок Министерства финансов Республики Казахстан и его заместители, руководители территориальных органов министерства" заменить словами "руководитель уполномоченного государственного органа в области государственного финансового контроля и государственных закупок и его заместители, руководители территориальных органов";
367) в части первой статьи 572:
слова "139 (частью первой)" заменить цифрами "166-1";
слова "168-2 (части вторая, пятая, седьмая и восьмая по вопросам валютного контроля, части десятая и одиннадцатая)" заменить словами "168-2 (части вторая, 4-1, пятая, седьмая и восьмая по вопросам валютного контроля, части десятая и одиннадцатая)";
после цифр "187" дополнить словами "(часть вторая)";

362) 566-бапта:
тақырыпта "Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекеттiк қадағалауды" деген сөздер "Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"Стандарттау, метрология және сертификаттау бойынша мемлекеттiк қадағалауды" деген сөздер "Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"329 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "облыстардың, Астана және Алматы қалаларының стандарттар мен өлшем құралдарын қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары мен олардың орынбасарлары" деген сөздер "облыстардың және қалалардың стандарттар мен өлшем құралдарын бақылау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
363) 568-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"291," деген цифрлардан кейiн "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
364) 570-баптың бiрiншi бөлiгiнде "139 (бiрiншi бөлiгiнде), 146, 166, 205-212, 215-219," деген сөздер "205-1, 206, 207, 208-1, 209-212, 215-219, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
365) 570-1-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"146,", "166," деген цифрлар, "205 (бiрiншi, екiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"161" деген цифрлардан кейiн "(бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "(бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
366) 571-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"204" деген цифрлардан кейiн ", 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң 2) тармақшасында:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"204" деген цифрлардан кейiн ", 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржылық бақылау және мемлекеттiк сатып алу комитетiнiң төрағасы мен оның орынбасарлары, министрлiктiң аумақтық органдарының басшылары" деген сөздер "мемлекеттiк қаржылық бақылау және мемлекеттiк сатып алу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық органдардың басшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
367) 572-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "166-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"168-2 (екiншi, бесiншi, жетiншi және сегiзiншi бөлiктер - валюталық бақылау мәселелерi бойынша, оныншы және он бiрiншi бөлiктер)," деген сөздер "168-2 (екiншi, 4-1, бесiншi, жетiншi және сегiзiншi бөлiктер - валюталық бақылау мәселелерi бойынша, оныншы және он бiрiншi бөлiктер)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"187" деген цифрлардан кейiн "(екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;

после слов "218 (по вопросам валютного контроля)" дополнить словами ", 357-2 (частью первой)";
368) в части первой статьи 573:
цифры "170, 171, 172, 172-1, 173, 174" заменить цифрами "170-174";
после цифр "201," дополнить цифрами "201-1,";
после цифр "218" дополнить словами ", 357-2 (частью первой)";
369) в абзацах втором, третьем, четвертом части второй статьи 575 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
370) в части первой статей 576, 576-1 слова "139 (частью первой)" заменить словами "357-2 (частью первой)";
371) часть вторую статьи 604 изложить в следующей редакции:
"2. Эти данные устанавливаются: объяснениями лица, привлекаемого к административной ответственности; показаниями потерпевшего, свидетелей; заключениями эксперта; вещественными доказательствами; показаниями сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации  правонарушения, прошедших метрологическую проверку; иными документами; протоколами об административном правонарушении и протоколами, предусмотренными настоящим Кодексом.
При рассмотрении материалов об административных правонарушениях в качестве доказательств могут быть использованы данные сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, фото-, видеоаппаратуры, фиксирующих вид, время, скорость и направление движения транспортных средств.";
372) в части первой статьи 615 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
373) подпункт 3) части второй статьи 618 изложить в следующей редакции:
"3) наложение ареста или изъятие товаров, транспортных средств и иного имущества, принадлежащих юридическому лицу.";
374) в части первой статьи 619:
в подпункте 4) слово "гражданином" заменить словами "физическим лицом";
дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) правонарушений, совершенных при проведении охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц, сотрудниками Службы охраны Президента Республики Казахстан;";
375) статью 620 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) должностными лицами Службы охраны Президента Республики Казахстан - если правонарушение совершено во время проведения охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц.";

"218 (валюталық бақылау мәселелерi бойынша)" деген сөздерден кейiн ", 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
368) 573-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"170, 171, 172, 172-1, 173, 174" деген цифрлар "170-174" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"201," деген цифрлардан кейiн "201-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"218" деген цифрлардан кейiн ", 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
369) 575-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
370) 576-баптың бiрiншi бөлiгiнде "139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен, 576-1-баптың бiрiншi бөлiгiнде "139-бапта (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "357-2-бапта (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
371) 604-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бұл деректер: әкiмшiлiк жауапқа тартылатын тұлғаның түсiнiктемелерiмен; жәбiрленушiнiң, куәнiң айғақтарымен; сарапшының қорытындыларымен; заттай дәлелдемелермен; сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшем құралдарының және құқық бұзушылықты байқау мен тiркеудiң метрологиялық тексеруден өткен аспаптарының көрсеткiштерiмен; өзге де құжаттармен; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалармен және осы Кодексте көзделген хаттамалармен анықталады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы материалдарды дәлелдемелер ретiнде қарау кезiнде сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшем құралдарының және құқық бұзушылықты байқау мен тiркеудiң метрологиялық тексеруден өткен аспаптарының, көлiк құралдарының түрiн, жүру уақытын, жылдамдығы мен бағытын тiркейтiн фото-, бейне аппаратуралардың деректерi пайдаланылуы мүмкiн.";
372) 615-баптың бiрiншi бөлiгiнде "азаматтар" деген сөз "жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
373) 618-бапта екiншi бөлiктiң 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу немесе алып қою.";
374) 619-баптың бiрiншi бөлiгi:
4) тармақшада "азамат" деген сөз "жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) күзетiлетiн адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi күзет iс-шараларын жүргiзу кезiнде құқық бұзушылықтар жасалғанда - Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң қызметкерлерi;";
375) 620-баптың 11) тармақшасындағы "жүзеге асыра алады." деген сөздер ";" белгiсiмен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) егер құқық бұзушылық күзетiлетiн адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi күзет iс-шараларын жүргiзу кезiнде жасалса - Президенттiң Күзет қызметiнiң лауазымды адамдары жүзеге асыра алады.";

376) в части первой статьи 621:
слова ", в котором" заменить словами ". В протоколе";
дополнить предложением следующего содержания:
"Копия протокола о задержании вручается лицу, задержанному за совершение административного правонарушения.";
377) статью 627-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 627-2. Общие правила производства осмотра
1. Осмотр, как правило, производится безотлагательно, когда
возникает необходимость. О производстве осмотра составляется протокол. В протоколе указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о лице, подвергнутом осмотру, виде, количестве, иных идентификационных признаках вещей, в том числе о типе, марке, модели, калибре, серии, номере, признаках оружия, количестве и виде боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации.
Протокол осмотра подписывается должностным лицом, его составившим, лицом, подвергнутым осмотру, владельцем вещей, подвергнутых осмотру, понятыми. В случае отказа лица, подвергнутого осмотру, владельца вещей, подвергнутых осмотру, от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
2. Осмотр живых лиц производится должностными лицами, перечисленными в статье 620 настоящего Кодекса. Осмотр живых лиц производится лицом одного пола с досматриваемым и в присутствии двух понятых того же пола.
Осмотр предметов, находящихся при живом лице, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится уполномоченными на то должностными лицами, перечисленными в статье 620 настоящего Кодекса, в присутствии лица, в собственности или владении которого эти вещи находятся, и с участием двух понятых.
В исключительных случаях при наличии оснований полагать, что при живом лице находятся оружие или иные предметы, которые могут быть использованы для причинения вреда жизни и здоровью окружающих, личный досмотр, досмотр вещей могут быть произведены без понятых с уведомлением об этом в течение двадцати четырех часов прокурора.
3. Осмотр местности, предметов, документов, за исключением указанных в части второй настоящей статьи, производится с участием понятых. В исключительных случаях (в труднодоступной местности, при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения физических лиц в
качестве понятых) осмотр может проводиться без участия понятых, но с применением при этом технических средств фиксации его хода и результатов.

376) 621-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
", онда" деген сөз ". Хаттамада оның" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Ұстау туралы хаттаманың көшiрмесi әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн ұсталған адамға тапсырылады.";
377) 627-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"627-2-бап. Тексеру жүргiзудiң жалпы ережелерi
1. Тексеру, әдетте, қажеттiлiк туындаған жағдайда дереу жүргiзiледi. Тексеру жүргiзiлгенi туралы хаттама толтырылады. Хаттамада оның жасалған күнi мен орны, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, тегi, аты-жөнi, тексерiлген адам, заттардың түрi, саны, өзге де ұқсас белгiлерi туралы, соның iшiнде қарудың тұрпаты, маркасы, үлгiсi, калибрi, сериясы, нөмiрi, белгiлерi, оқ-дәрiлердiң, арнайы жедел iздестiру iс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдардың және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарының саны мен түрi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Тексеру хаттамасына оны жасаған лауазымды адам, тексерiлген адам, тексерiлген заттардың иесi, куәгерлер қол қояды. Тексеруге жатқызылған адам, тексерiлген заттар иесi хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған тиiстi жазба жасалады.
2. Тiрi адамдарды тексерудi осы Кодекстiң 620-бабында аталған лауазымды адамдар жүргiзедi. Тiрi адамдарды тексерудi тексерiлушiмен жынысы бiрдей адам және жынысы осындай екi куәгердiң қатысуымен жүргiзедi.
Тiрi адамның заттарын тексерудi, яғни олардың құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын тексерудi осы Кодекстiң 620-бабында аталған, оған уәкiлеттi лауазымды адамдар осы заттарды меншiктенушi немесе иеленушi адамның қатысуымен және екi куәгердiң қатысуымен жүргiзедi.
Тiрi адамда айналадағылардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн қару немесе өзге заттар бар деуге негiз болған ерекше жағдайларда оның жеке басын тексеру, заттарын тексеру бұл туралы жиырма төрт сағат iшiнде прокурорға хабарланып, куәгерлерсiз жүргізілуі мүмкiн.
3. Осы баптың 2-бөлiгiнде көрсетiлгендердi қоспағанда, орындарды, заттарды, құжаттарды тексеру, куәгерлердiң қатысуымен жүргiзiледi. Ерекше жағдайларда (жету қиындық тудыратын жерлерде, тиiстi байланыс құралдары болмаған кезде немесе басқа объективтi себептерге байланысты жеке тұлғаларды куәгерлер ретiнде тартуға мүмкiндiк болмағанда) тексеру куәгерлердiң қатысуынсыз, бiрақ бұл ретте оның барысы мен нәтижелерiн айғақтап көрсететiн техникалық құралдар қолданыла отырып жүргiзiледi.

4. При необходимости осмотр проводится с участием правонарушителя, потерпевшего, свидетелей, а также специалиста.
5. Осмотр обнаруженных следов и иных материальных объектов осуществляется на месте административного правонарушения. Если же для осмотра требуется дополнительное время или осмотр на месте обнаружения значительно затруднен, объекты могут быть изъяты и в
упакованном, опечатанном виде, без повреждений доставлены в другое удобное для осмотра место.
6. Все обнаруженное и изъятое при осмотре должно быть предъявлено понятым, другим участникам осмотра, о чем делается отметка в протоколе.
7. Изъятию подлежат только те объекты, которые могут иметь отношение к делу. Изъятые объекты упаковываются, опечатываются и заверяются подписями уполномоченного должностного лица и понятых.
8. Лица, участвующие в осмотре, вправе обращать внимание уполномоченного должностного лица на все, что, по их мнению, может способствовать выяснению обстоятельств дела.
9. В необходимых случаях при осмотре производятся измерения, составляются планы и схемы осматриваемых объектов, а также фотографирование и запечатление иными средствами, о чем делается отметка в протоколе, к которому приобщаются указанные материалы.
10. Копия протокола осмотра вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, либо его законному представителю.";
378) в статье 629:
абзац первый части второй после слова "судном," дополнить словом "немедицинское";
в части четвертой:
слова ", а также о направлении" исключить;
слова "протоколе административного правонарушения" заменить словами "протоколе об административном правонарушении";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. В протоколе об административном правонарушении указываются дата, время, место, основания отстранения от управления транспортным средством для проведения освидетельствования. Копия протокола вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, либо его законному представителю.";
часть шестую исключить;
379) в статье 635:
часть вторую дополнить словами ", а также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения";
часть четвертую после слов "совершившим административное правонарушение" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей";
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. По делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами, в случае отсутствия или неявки надлежащим образом извещенного лица, совершившего административное правонарушение, протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим, с отметкой в нем об отсутствии или неявки лица, совершившего административное правонарушение.";
часть шестую изложить в следующей редакции:

4. Қажет болған жағдайда тексеру құқық бұзушының, жәбірленушiнiң, куәлердiң, сондай-ақ маманның қатысуымен жүргiзiледi.
5. Табылған iздер мен өзге де материалдық объектiлердi тексеру әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жүзеге асырылады. Егер тексеру үшiн қосымша уақыт қажет болса немесе табылған затты сол жерде тексеруге елеулi қиындықтар туындайтын болса, объектiлер алып қойылуы және буып-түйiлген, мөр басылған күйiнде, зақым келтiрiлмей, тексеруге қолайлы жерге жеткiзiлуi мүмкiн.
6. Тексеру кезiнде барлық табылған және алып қойылған заттар куәгерлерге, басқа да тексеруге қатысушыларға көрсетiлуге тиiс, ол жөнiнде хаттамаға белгi қойылады.
7. Іске қатысы бар объектiлер ғана алып қойылуға тиiс. Алып қойылған объектiлер буып-түйiлiп, мөр басылады және уәкiлеттi лауазымды адам мен куәгерлердiң қол қоюы арқылы расталады.
8. Тексеруге қатысушы адамдар олардың пiкiрiнше iстiң мән-жайын анықтауға септiгiн тигiзуi мүмкiн дегеннiң бәрiне уәкiлеттi лауазымды адамның назарын аударуға құқылы.
9. Қажет болған жағдайларда тексеру кезiнде тексерiлетiн объектiлер өлшенедi, олардың жоспарлары мен сызбалары жасалады, сондай-ақ суретке түсiрiледi және өзге де құралдармен түсiрiлiп алынады, ол туралы хаттамаға белгi жасалып, оған аталған материалдар қоса тiркеледi.
10. Тексеру хаттамасының көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.";
378) 629-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "мас күйiн" деген сөздерден кейiн "медициналық емес" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiкте "сондай-ақ мас күйiн куәландыруға жiберу туралы әкiмшiлiк құқық бұзушылық хаттамасында" деген сөздер "мас күйiн куәландыру үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада куәландырудан өткiзу үшiн көлiк жүргiзуден шеттетiлген күнi, уақыты, орны, негiздерi көрсетiледi. Хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.";
алтыншы бөлiк алып тасталсын;
379) 635-бапта:
екiншi бөлiк ", сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн растайтын құжаттар қоса берiледi" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiк "және" деген сөзден кейiн "осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"4-1. Соттар қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша, тиiстi түрде хабарланған әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам жоқ болған немесе келмеген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның жоқтығы немесе келмеуi туралы белгi қоя отырып, оны толтырған адам қол қояды.";
алтыншы бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Физическому лицу, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, а также потерпевшему копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления, за исключением случаев, предусмотренных настоящей частью.
Протокол об административном правонарушении в случае, предусмотренном частью 4-1 настоящей статьи, направляется по почте заказным письмом с уведомлением лица, в отношении которого возбуждено дело.";
380) в статье 636:
в части первой:
в подпункте 1):
в абзаце втором:
цифры "79-2,", "135," исключить;
слова "462 (часть третья)" заменить словами "462 (части вторая и третья), 463 (часть 1-1)";
слова "468 (часть вторая)" заменить словами "468 (части первая и вторая);
после цифр "521," дополнить цифрами "524,";
в абзаце пятом слова "462 (часть третья)" заменить словами "462 (части вторая, третья)";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда (статьи 124 (часть первая), 278 (часть первая), 356);";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области ветеринарии (статьи 137, 310);";
абзац восьмой после слова "статьи" дополнить словами "246 (часть вторая),";
в абзаце девятом слова "использования и охраны" заменить словами "изучения и использования";
в абзаце десятом слова ", 329 (часть вторая)" исключить;
в абзаце восемнадцатом:
слова "161 (часть третья)" заменить словами "161 (части четвертая и пятая)";
слова "329 (часть вторая)," исключить;
слова "494 (части вторая, третья)" заменить словами "494 (часть вторая)";
абзацы девятнадцатый и двадцатый изложить в следующей редакции:
"уполномоченного органа в области информации и связи (статьи 356, 357-1, 357-2 (часть вторая), 492 (часть вторая), 494 (часть вторая), 496 (часть вторая), 498 (часть вторая);
уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций (статьи 356, 357-1, 442, 445)";
в абзаце двадцать первом слова "329 (часть вторая), 329-1 (часть вторая), 356, 453 (часть вторая), 454 (части первая-третья), 477 (часть третья)" заменить словами "356, 357-1, 357-2 (часть вторая), 453 (часть вторая), 454 (части первая-третья), 467-1";
в абзаце двадцать четвертом цифры "138," исключить;
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:

"6. Осы бөлiкте көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейiн, оның көшiрмесi қолхат алынып, өздерiне қатысты iс қозғалған жеке тұлғаға, заңды тұлғаның заңды өкiлiне, сондай-ақ жәбiрленушiге дереу тапсырылады.
Осы баптың 4-1-бөлiгiнде көзделген жағдайда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама өзiне қатысты iс қозғалған адамға хабарлана отырып, тапсырысты хатпен пошта арқылы жiберiледi.";
380) 636-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
1) тармақшада:
бiрiншi абзацта:
"1)" деген цифрдан кейiн "мыналардың:" деген сөзбен толықтырылып, "iшкi" деп басталатын сөйлем абзацтан жазылсын;
"79-2,", "135," деген цифрлар алып тасталсын;
"462 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздер "462 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 463 (1-1 бөлiгi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"468 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер "468 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"521," деген цифрлардан кейiн "524," деген цифрлармен толықтырылсын;
төртiншi абзацта "462 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздер "462 (екiншi, үшiншi бөлiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi органның (124 (бiрiншi бөлiгi), 278 (бiрiншi бөлiгi), 356-баптар);";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның (137, 310-баптар);";
жетiншi абзацта "бақылау органдарының" деген сөздерден кейiн "246 (екiншi бөлiгi)," деген сөздермен толықтырылсын;
сегiзiншi абзацта "пайдалану және қорғау" деген сөздер "зерделеу және пайдалану" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацта ", 329 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер алып тасталсын;
он жетiншi абзацта:
"161 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздер "161 (төртiншi және бесiншi бөлiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"329 (екiншi бөлiгi)," деген сөздер алып тасталсын;
"494 (екiншi, үшiншi бөлiктерi)" деген сөздер "494 (екiншi бөлiгi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегiзiншi және он тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның (356, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгi), 492 (екiншi бөлiгi), 494 (екiншi бөлiгi), 496 (екiншi бөлiгi), 498 (екiншi бөлiгi) - баптар);
көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi органның (356, 357-1, 442, 445-баптар);";
жиырмасыншы абзацта "(329 (екiншi бөлiгi), 329-1 (екiншi бөлiгi), 356, 453 (екiншi бөлiгi), 454 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерi), 477 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздер "356, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгi), 453 (екiншi бөлiгi), 454 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерi), 467-1" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма үшiншi абзацта "138," деген цифрлар алып тасталсын;
жиырма бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"органов финансовой полиции (статьи 140 (часть вторая), 143, 151, 153-157, 159 (часть вторая), 161 (части четвертая и пятая), 162, 163, 176 (часть первая), 179, 195, 200, 203, 211, 213, 214, 217, 355, 357-1, 357-2 (часть первая), 357-3, 514-519, 521, 522, 529, 532-535);";
в абзаце двадцать седьмом:
цифры "137, 138," исключить;
после цифр "214," дополнить цифрами "357-1,";
в абзаце двадцать восьмом:
цифры "413-419" заменить цифрами "413-415, 417, 418";
слова ", 436 (часть вторая), 437" исключить;
в абзаце двадцать девятом:
цифры "137, 148," исключить;
после цифр "356," дополнить цифрами "357-1, 357-4,";
в абзаце тридцатом:
слова "137, 138, 139 (часть вторая), 140 (часть вторая), 149, 150, 152" заменить словами "140 (часть вторая)";
слова "348 (часть третья)" исключить;
после цифр "356," дополнить словами "356-1, 357-1, 357-2 (часть вторая), 357-3,";
слова "436 (часть вторая), 437," исключить;
в абзаце тридцать первом:
цифры "149, 150," исключить;
после цифр "356" дополнить цифрами ", 357-3";
дополнить абзацем тридцать вторым следующего содержания:
"уполномоченного органа в сфере государственной монополии (статья 147-1);";
в абзаце тридцать втором:
цифры "149, 150," исключить;
после цифр "356" дополнить цифрами ", 357-3";
абзац тридцать третий изложить в следующей редакции:
"органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и его территориальных органов (статьи 161 (часть четвертая), 356, 496 (часть вторая), 501);";
дополнить абзацем тридцать пятым следующего содержания:
"уполномоченного государственного органа в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности, регистрации и документирования граждан Республики Казахстан (статьи 356, 357-1, 357-4, 376);";
в абзаце тридцать девятом слова "Службы охраны Президента Республики Казахстан," исключить;
дополнить абзацем сороковым следующего содержания:
"Службы охраны Президента Республики Казахстан при проведении охранных мероприятий (статьи 135-1, 136, 160, 220, 312, 323, 330, 331, 332, 333, 336, 355, 368, 369, 370, 371, 373, 388, 460, 463, 465, 472, 473, 529);";
дополнить абзацем сорок вторым следующего содержания:
"местных исполнительных органов (областей, города республиканского значения, столицы) (статьи 130, 230, 231 (частью первой), 234, 235 (частью первой), 236, 238, 239, 342, 343, 357-2 (частью первой), 346-352);
в подпункте 3):

"қаржы полициясы органдарының (140 (екiншi бөлiгi), 143, 151, 153-157, 159 (екiншi бөлiгi), 161 (төртiншi және бесiншi бөлiктерi), 162, 163, 176 (бiрiншi бөлiгi), 179, 195, 200, 203, 211, 213, 214, 217, 355, 357-1, 357-2 (бiрiншi бөлiгi), 357-3, 514-519, 521, 522, 529, 532-535-баптар);";
жиырма алтыншы абзацта:
"137, 138," деген цифрлар алып тасталсын;
"214," деген цифрлардан кейiн "357-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
жиырма жетiншi абзацта:
"413-419," деген цифрлар "413-415, 417, 418," деген цифрлармен ауыстырылсын;
", 436 (екiншi бөлiгi), 437" деген сөздер алып тасталсын;
жиырма сегiзiншi абзацта:
"137, 148," деген цифрлар алып тасталсын;
"356," деген цифрлардан кейiн "357-1, 357-4," деген цифрлармен толықтырылсын;
жиырма тоғызыншы абзацта:
"137, 138, 139 (екiншi бөлiгi), 140 (екiншi бөлiгi), 149, 150, 152" деген сөздер "140 (екiншi бөлiгi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"348 (үшiншi бөлiгi)," деген сөздер алып тасталсын;
"356," деген цифрлардан кейiн "356-1, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгi), 357-3," деген сөздермен толықтырылсын;
"436 (екiншi бөлiгi), 437," деген сөздер алып тасталсын;
отызыншы абзацта:
"149, 150," деген цифрлар алып тасталсын;
"356" деген цифрлардан кейiн ", 357-3" деген цифрлармен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы отыз бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"мемлекеттiк монополия саласындағы уәкiлеттi органның (147-1-бабы);";
отыз бiрiншi абзацта:
"149, 150," деген цифрлар алып тасталсын;
"356" деген цифрлардан кейiн ", 357-3" деген цифрлармен толықтырылсын;
отыз екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы органдар мен оның аумақтық органдарының (161 (төртiншi бөлiгi), 356, 496 (екiншi бөлiгi), 501-баптар);";
мынадай мазмұндағы отыз төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу, Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу мен құжаттандыру саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның (356, 357-1, 357-4, 376-баптар);";
отыз сегiзiншi абзацта "Қазақстан Республикасы Президентiнiң күзет қызметiнiң," және "соған уәкiлеттi лауазымды адамдары" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отыз тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"күзету iс-шараларын жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметiнiң (135-1, 136, 160, 220, 312, 323, 330, 331, 332, 333, 336, 355, 368, 369, 370, 371, 373, 388, 460, 463, 465, 472, 473, 529-баптар);";
мынадай мазмұндағы қырық бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"жергілiктi атқарушы органдардың (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) (130, 230, 231 (бiрiншi бөлiгi), 234, 235 (бiрiншi бөлiгi), 236, 238, 239, 342, 343, 357-2 (бiрiншi бөлiгi), 346-352-баптар) соған уәкiлеттi лауазымды адамдары;";
3) тармақшада:

цифры "137, 138," исключить;
после цифр "188" дополнить цифрами ", 357-1";
абзац четвертый части второй исключить;
381) в части первой статьи 637 цифры "150, 151, 152, 342-352, 353, 366, 375" заменить цифрами "151, 342-344, 346-352, 353, 356-1, 357-3, 366, 375, 381-1";
382) в статье 638:
в части первой:
слово "выявления" заменить словом "обнаружения";
после слов "бюджетных средств" дополнить словами ", а также в сфере технического регулирования и обеспечения единства измерений";
в части второй слова "с момента выявления правонарушения" заменить словами ", а по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 182, 187 и 188 настоящего Кодекса, в течение десяти суток с момента обнаружения правонарушения или лица, его совершившего";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. В случае, когда по материалам об административных правонарушениях в качестве доказательства используются данные сертифицированных, специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, фото-, видеоаппаратуры, позволяющие достоверно установить факт нарушения и личность нарушителя, протокол об административном правонарушении может быть составлен в его отсутствие.";
383) в статье 639:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. При совершении административного правонарушения, влекущего наложение административного взыскания в виде предупреждения или штрафа, если он не превышает размера пяти месячных расчетных показателей и лицо (физическое лицо, орган или лицо, осуществляющее функции управления юридическим лицом) признало факт совершения правонарушения, протокол об административном правонарушении не составляется. Взыскание в виде предупреждения оформляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения. При наложении взыскания в виде штрафа выдача квитанции установленного образца, являющейся документом строгой финансовой отчетности, осуществляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения.
Лицо, совершившее административное правонарушение, подтверждает свое согласие с наложенным взысканием посредством росписи на втором экземпляре предупреждения или платежного документа.";
в части второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
384) часть вторую статьи 642 после цифр "247," дополнить цифрами "447, 447-1, 447-3,";

"137, 138," деген цифрлар алып тасталсын;
"188" деген цифрлардан кейiн ", 357-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң төртiншi абзацы алып тасталсын;
381) 637-баптың бiрiншi бөлiгiнде "150, 151, 152, 342-352, 353, 366, 375" деген цифрлар "151, 342-344, 346-352, 353, 356-1, 357-3, 366, 375, 381-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
382) 638-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"анықталғаннан" деген сөз "ашылғаннан" деген сөзбен ауыстырылсын;
"пайдалану саласындағы" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте "құқық бұзушылық анықталған кезден бастап үш тәулiк iшiнде" деген сөздер "үш тәулiк iшiнде, ал осы Кодекстiң 182, 187 және 188-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық бойынша құқық бұзушылық немесе оны жасаған адам ашылған кезден бастап он тәулiк iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы материалдар бойынша дәлелдеме ретiнде құқық бұзу фактiсiн және құқық бұзушының жеке басын дұрыс анықтауға мүмкiндiк беретiн сертификатталған, арнайы техникалық бақылау-өлшем құралдарының және метрологиялық тексеруден өткен құқық бұзушылықты бақылау мен тiркеу аспаптарының, фото-, бейне аппаратураның деректерi пайдаланылған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушы болмағанда да жасалуы мүмкiн.";
383) 639-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ескерту немесе айыппұл түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жағдайда, егер айыппұл бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен аспаса және адам (жеке тұлға, орган немесе заңды тұлғаның басқару функциясын жүзеге асыратын адам) құқық бұзушылық жасау фактiсiн мойындаса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды. Ескерту түрiндегi жазаны соған уәкiлеттiк берiлген лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде ресiмдейдi. Айыппұл түрiнде жаза қолданылған жағдайда қатаң қаржылық есептiлiк құжаты болып табылатын, белгiленген үлгiдегi түбiртек берудi соған уәкiлеттiк берiлген лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жүзеге асырады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам ескертудiң немесе төлем құжатының екiншi данасына қол қою арқылы қолданылған жазаға өзiнiң келiсетiнiн растайды.";
екiншi бөлiкте "Азаматтар" деген сөз "Жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
384) 642-баптың екiншi бөлiгi "247," деген цифрлардан кейiн "447, 447-1, 447-3," деген цифрлармен толықтырылсын;

385) часть первую статьи 651 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) язык производства по рассматриваемому делу;";
386) в части третьей статьи 678 слово "гражданина" заменить словами "физического лица";
387) в части первой статьи 697 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
388) абзац первый части второй статьи 709 изложить в следующей редакции:
"2. Постановление о принудительном взыскании штрафа направляется судом в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для изъятия денег с банковского счета юридического лица без его согласия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
389) дополнить статьей 709-1 следующего содержания:
"Статья 709-1. Порядок принудительного исполнения
постановления о наложении штрафа
1. Постановление о наложении штрафа может быть направлено органом (должностным лицом), наложившим административное взыскание, в суд не позднее сроков, установленных статьей 703 настоящего Кодекса.
2. Постановление о наложении штрафа, направленное в суд с пропуском установленного срока, возвращается судом, о чем выносится определение.
3. Постановление о наложении штрафа рассматривается судьей единолично в течение пятнадцати дней со дня поступления заявления в суд.
4. О поступившем постановлении о наложении штрафа суд уведомляет лицо, совершившее правонарушение.
5. Суд при рассмотрении постановления о наложении штрафа не вправе пересматривать решение органа (должностного лица) о наложении штрафа по существу.
6. Дополнительные расходы, связанные с принудительным взысканием штрафа, возлагаются на лицо, не исполнившее решение добровольно.";
390) в части третьей статьи 717 слова "связи и информатизации" заменить словами "информатизации и связи".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан

385) 651-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қаралатын iс бойынша iс жүргiзу тiлi;";
386) 678-баптың үшiншi бөлiгiнде "Азамат" деген сөз "Жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
387) 697-баптың бiрiншi бөлiгiнде "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
388) 709-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот айыппұлды мәжбүрлеп өндiрiп алу туралы қаулыны заңды тұлғаның банк шотынан оның келiсiмiнсiз, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ақша алу үшiн банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға жiбередi.";
389) мынадай мазмұндағы 709-1-баппен толықтырылсын:
"709-1-бап. Айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындату
тәртiбi
1. Әкiмшiлiк жаза қолданған орган (лауазымды адам) айыппұл салу туралы қаулыны осы Кодекстiң 703-бабында белгiленген мерзiмнен кешiктiрмей сотқа жiберуi мүмкiн.
2. Белгiленген мерзiм өткiзiлiп сотқа жiберiлген, айыппұл салу туралы қаулыны сот қайтарады, бұл туралы ұйғарым шығарылады.
3. Айыппұл салу туралы қаулыны сотқа өтiнiш түскен күннен бастап он бес күн iшiнде судья жеке-дара қарайды.
4. Сот айыппұл салу туралы түскен қаулы туралы құқық бұзушылық жасаған адамға хабарлайды.
5. Сот айыппұл салу туралы қаулыны қарау кезiнде органның (лауазымды адамның) айыппұл салу туралы шешiмiн мәнi бойынша қайта қарауға құқылы емес.
6. Айыппұлды мәжбүрлеп өндiрiп алуға байланысты қосымша шығыстар шешiмдi өз еркімен орындамаған адамға жүктеледі.";
390) 717-баптың үшiншi бөлiгiнде "байланыс және ақпараттандыру" деген сөздер "ақпараттандыру және байланыс" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi