О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об обязательном страховании в растениеводстве"
Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 179
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 10 марта 2004 г. "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 5, ст. 26; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
в подпункте 1):
слово "бюджетными" исключить;
слово "выделяемыми" заменить словом "выделенными";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) полная гибель посевов - последствие воздействия неблагоприятных природных явлений на посевы, при которых затраты на дальнейшее выращивание и уборку урожая превышают предполагаемый доход от урожая;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) предполагаемый доход от урожая - доход, определяемый комиссией в соответствии с методикой, утвержденной уполномоченным органом в области растениеводства;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) неблагоприятное природное явление - природное явление (долговременное - засуха, вымерзание, недостаток тепла, излишнее увлажнение почвы, переувлажнение воздуха, наводнение, суховей; кратковременное - град, ливень, заморозки, сильный ветер, сель), в результате которого произошли гибель или повреждение продукции растениеводства;";
2) статьи 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Объект обязательного страхования в растениеводстве
Объектом обязательного страхования в растениеводстве являются имущественные интересы страхователя, связанные с частичной или полной компенсацией убытков страхователя при наступлении страхового случая, размер которых устанавливается в соответствии с настоящим Законом.
Статья 4. Цели обязательного страхования в растениеводстве
Целями обязательного страхования в растениеводстве являются:
1) обеспечение защиты имущественных интересов производителя продукции растениеводства от последствий неблагоприятных природных явлений посредством осуществления страховых выплат в случаях, размере и порядке, предусмотренных настоящим Законом;
2) создание условий для кредитования производителей продукции растениеводства под залог застрахованных посевов;
3) содействие в повышении эффективности программ государственной поддержки растениеводства.";
3) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:

"Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 179 Заңы
1-бап.  "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 5, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы:
"бөлiнетiн" деген сөз "бөлiнген" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бюджет қаражатын" деген сөздер "қаражатты" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егiстiң толық жойылуы - егiске қолайсыз табиғат құбылыстары әсерiнiң салдары, мұндай жағдайда өнiмдi одан әрi өсiруге және жинауға жұмсалатын шығындар өнiм алудан түсетiн болжамды кiрiстен асып түседi;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) өнiм алудан түсетiн болжамды кiрiс - өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен әдiстемеге сәйкес комиссия айқындайтын кiрiс;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қолайсыз табиғат құбылысы - салдарынан өсiмдiк шаруашылығының өнiмi жойылған немесе бүлiнген табиғат құбылысы (ұзақ мерзiмдi - құрғақшылық, үсiп кету, жылудың жетiспеуi, топырақтың шамадан артық ылғалдануы, ауаның шамадан тыс ылғалдануы, су тасқыны, аңызақ; қысқа мерзiмдi - бұршақ соғу, нөсер жаңбыр, үсiк шалу, қатты жел, сел);";
2) 3 және 4-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру
объектiсi
Сақтандыру жағдайы басталған кездегi сақтанушының мөлшерi өстi Заңға сәйкес белгiленетiн залалдарын iшiнара немесе толық өтеумен байланысты сақтанушының мүлiктiк мүдделерi өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру объeктici болып табылады.
4-бап. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандырудың
мақсаттары
Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандырудың мақсаттары:
1) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiнiң мүлiктiк мүдделерiн осы Заңда көзделген жағдайларда, мөлшерде және тәртiппен сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру арқылы қолайсыз табиғат құбылыстарының зардаптарынан қорғауды қамтамасыз ету;
2) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiлерге сақтандырылған егiстi кепiлге қою арқылы кредит беру үшiн жағдай жасау;
3) өсiмдiк шаруашылығын мемлекеттiк қолдау бағдарламаларының тиiмдiлiгiн арттыруға жәрдемдесу болып табылады.";
3) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:

1) разрабатывает государственные программы в области растениеводства;
2) утверждает типовую форму договора обязательного страхования в растениеводстве и договора о порядке и условиях частичного возмещения страховых выплат;
3) утверждает нормативы затрат на производство видов продукции растениеводства, подлежащих обязательному страхованию, на один гектар посевной площади;
4) утверждает порядок использования денег, выделяемых для поддержки обязательного страхования в растениеводстве, и размер оплаты услуг агента;
5) утверждает по представлению уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды и уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера критерии и характеристики определения неблагоприятных природных явлений;
6) утверждает порядок создания местным исполнительным органом района (города) и организации работы комиссии для определения размера площадей посевов, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, и форму акта обследования по факту неблагоприятного природного явления;
7) утверждает типовую форму справки органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающей факт неблагоприятного природного явления.";
4) в статье 5:
в пункте 2:
в подпункте 8) слова "участников страхового рынка" заменить словами "страхователя, страховщика";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) устанавливает форму и сроки представления страхователем, страховщиком и агентом информации и документов, необходимых для осуществления им контрольных функций;
10) разрабатывает и утверждает методику определения площадей гибели посевов.";
в пункте 3:
в подпункте 2) слова "участников страхового рынка" заменить словами "страхователя, страховщика";
дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) определяет оптимальные сроки начала и завершения посевных работ на соответствующей территории в разрезе природно-климатических зон по видам продукции растениеводства, подлежащим обязательному страхованию в растениеводстве;
4) создает комиссии в соответствии со статьей 9 настоящего Закона.";
5) статью 5-1 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Государственный контроль посредством проведения плановой проверки на предмет заключения договора обязательного страхования в растениеводстве осуществляется один раз в год.
Срок проведения плановой проверки составляет не более тридцати календарных дней.
Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому субъекту предпринимательства акта о назначении проверки.";

1) өсiмдiк шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлейдi;
2) өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының және сақтандыру төлемдерiн iшiнара өтеудiң тәртiбi мен талаптары туралы шарттың үлгi нысанын бекiтедi;
3) мiндеттi сақтандыруға жататын өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң түрлерiн өндiру үшiн егiстiк алқаптың бiр гектарына жұмсалатын шығындар нормативтерiн бекiтедi;
4) өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдау үшiн бөлiнетiн ақшаны пайдалану тәртiбiн және агент көрсететiн қызметтерге төленетiн ақының мөлшерiн бекiтедi;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша қолайсыз табиғат құбылыстарын айқындаудың өлшемдерi мен сипаттамаларын бекiтедi;
6) ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органының қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған егiстiк алқаптар көлемiн айқындау үшiн комиссия құруының және оның жұмысын ұйымдастырудың тәртiбiн және қолайсыз табиғат құбылысы фактiсi бойынша зерттеу актiсiнiң нысанын бекiтедi;
7) гидрометеорология қызметi органының және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтамасының үлгi нысанын бекiтедi.";
4) 5-бапта:
2-тармақта:
8) тармақшадағы "сақтандыру нарығына қатысушылардан" деген сөздер "сақтанушыдан, сақтандырушыдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) өздерiнiң бақылау функцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпарат пен құжаттарды сақтанушының, сақтандырушының және агенттiң ұсыну нысаны мен мерзiмдерiн белгiлейдi;
10) "қойылған егiс алқаптарын айқындаудың әдiстемесiн әзiрлейдi және бекiтедi.";
3-тармақта:
2) тармақшадағы "сақтандыру нарығына қатысушылардан" деген сөздер "сақтанушыдан, сақтандырушыдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруға жататын өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң түрлерi бойынша табиғи-климаттық аймақтар бөлiгiндегi тиiстi аумақта егiс жұмыстардың басталуы мен аяқталуының оңтайлы мерзiмдерiн белгiлейдi;
4) осы Заңның 9-бабына сәйкес комиссиялар құрады.";
5) 5-1-бап мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк бақылау өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасу нысанасына арналған жоспарлы тексеру жүргiзу арқылы жылына бiр рет жүзеге асырылады.
Жоспарлы тексеру жүргiзу мерзiмi күнтiзбелiк отыз күннен аспауға тиiс.
Тексерiлетiн кәсiпкерлiк субъектiсiне тексеру тағайындау туралы актiсiн тапсыру сәтi тексеру жүргiзудiң басталуы болып есептеледi.";

6) в статье 7:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Определение размера страховой суммы и виды нормативов затрат";
в пункте 1:
слова "и не может быть менее норматива" заменить словами "в соответствии с нормативом"; слово "умноженного" заменить словом "умноженным";
часть вторую исключить;
абзац первый подпункта 3) пункта 2 дополнить словами "научно обоснованной или упрощенной агротехнологии";
7) часть первую пункта 3 статьи 8 после слов "единовременно или" дополнить словами "по согласованию со страховщиком";
8) в статье 9:
в пункте 2:
в части второй слово "трех" заменить словом "пяти";
в части третьей слова "по управлению земельными ресурсами" заменить словом "статистики";
части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"По результатам обследования комиссия в день обследования составляет соответствующий акт в трех экземплярах, отдельно по каждому факту неблагоприятного природного явления или их совокупности и виду продукции растениеводства (далее - акт обследования). Акт обследования подписывается всеми членами комиссии, после чего предоставляется представителям агента, страховщика и страхователя. В случае, если один из членов комиссии не согласен с принятым решением и не подписывает акт обследования, он обязан в письменной форме представить причины своего отказа комиссии и приложить их к акту обследования.
Объем продукции, собранный с площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, в случае частичной гибели посевов подлежит обязательной оценке при уборке урожая. В случае полной гибели посевов размер убытка определяется как размер норматива затрат на один гектар производства вида продукции растениеводства, установленного на момент заключения договора обязательного страхования в растениеводстве, умноженный на площадь производства данного вида продукции, на которую оказало воздействие неблагоприятное природное явление.";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае полной гибели посевов определение оценочного дохода страховщиком не производится.";
в части первой пункта 5 слово "пяти" заменить словом "трех";
пункт 7 исключить;

6) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Сақтандыру сомасының мөлшерiн белгiлеу және шығындар
нормативтерiнiң түрлерi";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру сомасының мөлшерi осы Заңда айқындалған мiндеттi сақтандыру ерекшелiктерi ескерiле отырып жасалған шартта, сақтанушы өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң осы түрiн өсiру жөнiнде шығын жұмсаған барлық алқапқа көбейтiлiп, бiр гектарға жұмсалған шығындар нормативiне сәйкес өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң әрбiр түрi бойынша жеке-жеке белгiленедi.";
екiншi бөлiк алып тасталсын;
2-тармақтың 3) тармақшасының бiрiншi абзацындағы "шығындардың" деген сөз "ғылыми негiзделген немесе оңайлатылған агротехнология шығындарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 8-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiгi "бiр мезгiлде немесе" деген сөздерден кейiн "сақтандырушының келiсiмi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 9-бапта:
2-тармақта:
екiншi бөлiктегi "органын" деген сөз "органы" деген сөзбен, "үш" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктегi "өсiмдiк шаруашылығы саласындағы және жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың," деген сөздер "өсiмдiк шаруашылығы және статистика саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың," деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi және бесiншi бөлiктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия зерттеудiң нәтижелерi бойынша зерттеу жүргiзiлген күнi, қолайсыз табиғат құбылысының әрбiр фактiсi немесе олардың жиынтығы және өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң түрi бойынша жеке-жеке тиiстi зерттеу актiсiн (бұдан әрi - зерттеу актiсi) үш дана етiп жасайды. Зерттеу актiсiне барлық комиссия мүшелерi қол қояды, содан кейiн ол агенттiң, сақтандырушының және сақтанушының өкiлдерiне берiледi. Егер комиссия мүшелерiнiң бiрi қабылданған шешiммен келiспесе және зерттеу актiсiне қол қоймаса, ол комиссияға өзiнiң бас тартуының себептерiн жазбаша түрде ұсынуға және оларды зерттеу актiсiне қоса тiркеуге мiндеттi.
Егiстер iшiнара жойылған жағдайда, қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған алқаптардан жиналған өнiмнiң көлемi өнiмдi жинау кезiнде мiндеттi түрде бағалануға тиiс. Егiстер толық жойылған жағдайда, залал көлемi табиғат құбылысы әсер еткен өнiмнiң осы түрiн өндiру алқабына көбейтiлген, өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезiнде белгiленген өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң түрiн өндiрудiң бiр гектарына жұмсалған шығындар нормативiнiң мөлшерi ретiнде белгiленедi.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егiстер толық жойылған жағдайда сақтандырушы бағалау кiрiсiн айқындауды жүргiзбейдi.";
5-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;

9) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. К заявлению о страховой выплате прилагаются следующие документы:
копия договора обязательного страхования;
копия карты (схемы) размещения полей;
справка органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающая факт неблагоприятного природного явления;
копия заявления страхователя в местный исполнительный орган района (города) о создании комиссии по установлению площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, с отметкой о принятии заявления;
документы, подтверждающие получение фактического дохода, перечень которых устанавливается договором обязательного страхования, а в случае их отсутствия - отчет оценщика (независимого эксперта) об оценке дохода при частичной гибели посевов.
Дополнительное истребование страховщиком других документов от страхователя не допускается.";
10) статьи 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Государственная поддержка обязательного
страхования в растениеводстве
1. Государственная поддержка обязательного страхования в растениеводстве осуществляется путем выделения бюджетных средств, определяемых законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, уполномоченному государственному органу в области растениеводства для возмещения пятидесяти процентов страховых выплат страховщикам по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, и для оплаты услуг агента.
Средства, предусмотренные на оплату услуг агента, могут перечисляться на текущий счет агента в банке второго уровня в соответствии с договором, заключаемым между уполномоченным органом в области растениеводства и агентом.
2. Агенту открывается текущий счет в Национальном Банке Республики Казахстан (далее - Национальный Банк Казахстана) для осуществления управления средствами, передаваемыми уполномоченным государственным органом в области растениеводства на основе договора, заключаемого между уполномоченным органом в области растениеводства и агентом.
Временно свободные средства с текущего счета в Национальном Банке Казахстана могут размещаться на депозитах в Национальном Банке Казахстана.
Доходная часть текущего счета в Национальном Банке Казахстана формируется за счет бюджетных средств, передаваемых уполномоченным государственным органом в области растениеводства на основе договора, и доходов от размещения временно свободных средств на депозитах.
Расходная часть текущего счета в Национальном Банке Казахстана включает в себя суммы размещения на депозитах, расходы на возмещение части страховой выплаты страховщикам.
Остатки средств на текущем счете в Национальном Банке Казахстана, числящиеся на конец финансового года, не подлежат возврату уполномоченному государственному органу в области растениеводства и, соответственно, в бюджет.

9) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру төлемi туралы өтiнiшке мынадай құжаттар:
мiндеттi сақтандыру шартының көшiрмесi;
егiстiк жерлердi орналастыру картасының (схемасының) көшiрмесi;
гидрометеорологиялық қызмет органы және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтамасы, ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органына қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған алқаптарды белгiлеу жөнiнде комиссия құру туралы өтiнiштi қабылдау туралы белгiсi бар, сақтанушы өтiнiшiнiң көшiрмесi;
тiзбесi мiндеттi сақтандыру шартында белгiленетiн, нақты кiрiстiң алынғанын растайтын құжаттар, ал олар болмаған жағдайда бағалаушының (тәуелсiз сарапшының) егiстер iшiнара жойылған кезде кiрiстi бағалау жөнiндегi есебi қоса тiркеледi.
Сақтандырушының сақтанушыдан басқа да құжаттарды қосымша талап етуiне жол берiлмейдi.";
10) 12 және 13-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды
мемлекеттiк қолдау
1. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды мемлекеттiк қолдау сақтандырушыларға қолайсыз табиғат құбылыстарының салдарынан туындаған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерiнiң елу процентiн өтеу және агент көрсететiн қызметтерге ақы төлеу үшiн өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленетiн бюджет қаражатын бөлу арқылы жүзеге асырылады.
Агент көрсететiн қызметтерге ақы төлеуге көзделген қаражат өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган мен агент арасында жасалатын шартқа сәйкес агенттiң екiншi деңгейдегi банктегi ағымдағы шотына аударылуы мүмкiн.
2. Агентке өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен агент арасында жасалатын шарт негiзiнде өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган беретiн қаражатты басқаруды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнде (бұдан әрi - Қазақстанның Ұлттық Банкi) ағымдағы шот ашылады.
Уақытша бос қаражат Қазақстанның Ұлттық Банкiндегi ағымдағы шоттан Қазақстанның Ұлттық Банкiндегi депозиттерге орналастырылуы мүмкiн.
Қазақстанның Ұлттық Банкiндегi ағымдағы шоттың кiрiс бөлiгi өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган шарт негiзiнде беретiн бюджет қаражатының және уақытша бос қаражатты депозиттерге орналастырудан түсетiн кiрiстердiң есебiнен құралады.
Қазақстанның Ұлттық Банкiндегi ағымдағы шоттың шығыс бөлiгi депозиттерге орналастыру сомаларын, сақтандырушыларға төленетiн сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеуге жұмсалатын шығыстарды қамтиды.
Қаржы жылының аяғында Қазақстанның Ұлттық Банкiндегi ағымдағы шотта қалған қаражаттың қалдығы өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға және тиiсiнше бюджетке қайтаруға жатпайды.

Статья 13. Порядок предъявления требования о возмещении
части произведенной страховой выплаты
1. Требования о возмещении части произведенной страховой выплаты к агенту предъявляются страховщиком в форме письменного заявления с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
2. К заявлению о возмещении части произведенной страховой выплаты должны быть приложены следующие документы:
нотариально засвидетельствованная копия договора обязательного страхования в растениеводстве;
документы, подтверждающие произведенную страховую выплату (платежное поручение - оригинал, дубликат расходного ордера, заверенный печатью страховщика);
в случае осуществления страховой выплаты по решению суда прилагается копия вступившего в силу решения суда;
копия документа об оценке оценочного дохода, заверенная страховщиком, в случае частичной гибели посевов.
В случае выявления несоответствия документов, предусмотренных частью первой пункта 2 настоящей статьи, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, указанные документы возвращаются страховщику для устранения замечаний. При этом срок возмещения страховщику части произведенной страховой выплаты исчисляется с момента повторного получения документов, но не может превышать семь рабочих дней.
3. Агент имеет право отказать страховщику в возмещении части произведенной страховой выплаты в случае сообщения и (или) предоставления страховщиком агенту заведомо ложных сведений.
4. Страховщик несет ответственность за достоверность определения размера страховой выплаты.";
11) в статье 14:
абзац второй пункта 1 исключить;
в пункте 2:
в абзаце шестом слова "заключенных" заменить словами "вступивших в силу"; слова ", с приложением экземпляра оригинала договора обязательного страхования в растениеводстве" исключить;
дополнить абзацами десятым и одиннадцатым следующего содержания:
"информировать агента обо всех судебных решениях и (или) определениях, касающихся произведенной страховой выплаты и ее размера, в трехдневный срок со дня их вынесения;
при наступлении неблагоприятного природного явления направить своего представителя в состав комиссии, созданной по заявлению страхователя местным исполнительным органом района (города), для проведения обследования по определению площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятных природных явлений.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Страховщик не вправе предъявлять требования по соблюдению агротехнологии возделывания сельскохозяйственных культур.";

13-бап. Жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеу
туралы талап қою тәртiбi
1. Агентке жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеу туралы қойылатын талапты сақтандырушы сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса тiркей отырып, жазбаша өтiнiш нысанында ұсынады.
2. Жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеу туралы өтiнiшке мынадай құжаттар:
өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының нотариат куәландырған көшiрмесi;
жүргiзiлген сақтандыру төлемiн растайтын құжаттар (төлемдiк тапсырма - түпнұсқа, сақтандырушының мөрiмен расталған шығыс ордерiнiң телнұсқасы);
сот шешiмi бойынша сақтандыру төлемi жүзеге асырылған жағдайда соттың күшiне енген шешiмiнiң көшiрмесi;
егiстер iшiнара жойылған жағдайда сақтандырушы растаған бағалау кiрiсiн бағалау туралы құжаттың көшiрмесi қоса тiркелуге тиiс.
Осы баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде көзделген құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келмеуi анықталған жағдайда, аталған құжаттар сақтандырушыға ескертпелердi жою үшiн қайтарылады. Бұл ретте сақтандырушыға жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеу мерзiмi құжаттарды қайта алған кезден бастап есептеледi, ол бiрақ жетi жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
3. Сақтандырушы агентке көрiнеу жалған мәлiметтердi хабарлаған және (немесе) берген жағдайда агенттiң сақтандырушыға жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеуден бас тартуға құқығы бар.
4. Сақтандырушы сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн айқындаудың дұрыстығы үшiн жауапты болады.";
11) 14-бапта:
1-тармақтың екiншi абзацы алып тасталсын;
2-тармақта:
алтыншы абзацтағы "жасалған мiндеттi" деген сөздер "күшiне енген мiндеттi" деген сөздермен ауыстырылсын; "өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шарты түпнұсқасының бiр данасын қоса тiркей отырып," деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы абзацтағы "ақы төлеуге мiндеттi." деген сөздер "ақы төлеуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы және он бiрiншi абзацтармен толықтырылсын:
"жүргiзiлген сақтандыру төлемi мен оның мөлшерiне қатысты барлық сот шешiмдерi және (немесе) ұйғарымдары туралы агентке солар шығарылған күннен бастап үш күн мерзiмде хабарлауға;
қолайсыз табиғат құбылысы туындаған кезде сақтанушының өтiнiшi бойынша қолайсыз табиғат құбылыстарының әсерiне ұшыраған алқаптарды айқындау жөнiнде зерттеу жүргiзу үшiн ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органы құрған комиссияның құрамына өз өкiлiн жiберуге мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандырушы ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеу агротехнологиясын сақтау жөнiнде талаптар қоюға құқылы емес.";

12) в пункте 2 статьи 15:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"незамедлительно, но не позднее пяти рабочих дней, как ему стало известно о факте происшедшего неблагоприятного природного явления, которое может привести к наступлению страхового случая, уведомить об этом страховщика доступным способом (устно, письменно). Сообщение в устной форме должно быть в последующем (в течение семидесяти двух часов) подтверждено письменно. Если страхователь по уважительным причинам не имел возможности выполнить указанные действия, он должен подтвердить это документально;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"подать в местный исполнительный орган района (города) заявление о создании комиссии по установлению площадей, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления:
при кратковременном - в течение трех рабочих дней со дня его наступления;
при долговременном - в течение десяти рабочих дней после обнаружения его воздействия на посевы при наличии справки органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающей факт такого явления в соответствии с их компетенцией;";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"страховать свои имущественные интересы на каждом отдельном поле севооборота;";
13) в статье 16:
в пункте 2:
абзац четвертый исключить;
в абзаце пятом слова "месячный срок" заменить словами "течение семи рабочих дней";
в абзаце шестом слова ", утверждаемой Правительством Республики Казахстан," исключить;
в пункте 3 слова "права и" исключить;
в пункте 4 слова "оговоренный соответствующим договором срок" заменить словами "срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи,";
14) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Права и обязанности органа
гидрометеорологической службы и (или)
уполномоченного государственного органа в
области чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера
1. Орган гидрометеорологической службы и (или) уполномоченный государственный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера имеют право при подготовке справки, подтверждающей факт неблагоприятного природного явления, в случае возникновения спорных вопросов проводить обследование с выездом на место, предположительно подвергшееся неблагоприятному природному явлению.
2. Орган гидрометеорологической службы и (или) уполномоченный государственный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера обязаны выдать справку, подтверждающую или не подтверждающую факт неблагоприятного природного явления:

12) 15-баптың 2-тармағында:
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"дереу, бiрақ сақтандыру жағдайының басталуына әкеп соғуы мүмкiн қолайсыз табиғат құбылысының болу фактiсi туралы өзiне белгiлi болғаннан бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей, сақтандырушыға бұл жөнiнде қолжетiмдi тәсiлмен (ауызша, жазбаша) хабарлауға мiндеттi.
Ауызша нысандағы хабарлама кейiннен (жетпiс екi сағат iшiнде) жазбаша расталуға тиiс. Егер сақтанушының дәлелдi себептермен аталған iс-әрекеттердi орындау мүмкiндiгi болмаған жағдайда, ол мұны құжатпен растауға тиiс;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ауданның (қаланың} жергiлiктi атқарушы органына қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған алқаптарды анықтау жөнiнде комиссия құру туралы:
қысқа мерзiмдi табиғат құбылысы кезiнде - ол басталған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде;
ұзақ мерзiмдi табиғат құбылысы кезiнде - гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның өз құзыреттерiне сәйкес осындай құбылыс фактiсiн растайтын анықтамасы болған жағдайда, оның егiстерге әсерi анықталғаннан кейiн он жұмыс күнi iшiнде өтiнiш беруге;";
мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"әрбiр жекелеген ауыспалы егiс жерлерiнде өзiнiң мүлiктiк мүдделерiн сақтандыруға;";
13) 16-бапта:
2-тармақта:
төртiншi абзац алып тасталсын;
бесiншi абзацтағы "бiр ай мерзiмде" деген сөздер "жетi жұмыс күнi iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтағы "құқықтары мен" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "тиiстi шартта келiсiлген мерзiмде" деген сөздер "осы баптың 2-тармағында белгiленген мерзiмде" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе)
табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар
саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның
құқықтары мен мiндеттерi
1. Гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның даулы мәселелер туындаған жағдайда қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтаманы дайындау кезiнде қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшырауы болжанып отырған жерге барып, зерттеу жүргiзуге құқығы бар.
2. Гидрометеорологиялық қызмет органы және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган қолайсыз табиғат құбылысының фактiсiн растайтын немесе растамайтын анықтаманы:

1) страхователю - бесплатно, в двух экземплярах, при кратковременном - в течение трех календарных дней, при долговременном - в течение пяти календарных дней;
2) иным заинтересованным лицам - по официальному письменному запросу в установленном порядке.";
15) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Договор обязательного страхования заключается в письменной форме не менее чем в двух экземплярах сроком на двенадцать месяцев.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1) сақтанушыға - тегiн, екi дана етiп, қысқа мерзiмдi құбылыс кезiнде - күнтiзбелiк үш күн iшiнде, ұзақ мерзiмдi құбылыс кезiнде - күнтiзбелiк бес күн iшiнде;
2) өзге де мүдделi тұлғаларға - белгiленген тәртiппен ресми жазбаша сұрау салу бойынша беруге мiндеттi.";
15) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мiндеттi сақтандыру шарты он екi ай мерзiмге, кемiнде екi дана етiп жазбаша нысанда жасалады.".
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті