О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития арендного сектора жилья
Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 182
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46):
1) часть первую статьи 225 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) услуг по сдаче в наем помещений арендного дома в соответствии с законодательством о жилищных отношениях.";
2) пункт 2 статьи 326 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) земельные участки, приобретенные для содержания арендных домов.".
2. В Закон  Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 11, ст. 67; 2004 г., N 14, ст. 82; N 17, ст. 101; N 23, ст. 142):
1) статью 2 дополнить абзацами тридцать седьмым, тридцать восьмым, тридцать девятым следующего содержания:
"арендный дом - принадлежащий на праве собственности физическому и (или) юридическому лицу жилой дом (жилое здание), жилые помещения (квартиры) которого предназначены для сдачи внаем;
договор поднайма жилища - договор сторон, в соответствии с которым нанимателем предоставляется постоянное или временное право владения и пользования жилищем либо частью его поднанимателю;
поднаниматель - сторона в договоре поднайма жилища, получающая в постоянное или временное пользование жилище или часть его от нанимателя.";

Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 182 Заңы
РҚАО-ның ескертуі: Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"  кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 9-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 4, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар):
1) 225-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 18-тармақшасындағы "тауарларды өткiзу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады." деген сөздер "тауарларды;" деген сөзбен ауыстырылып, бөлiк мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) тұрғын үй қатынастары туралы заңнамаға сәйкес жалға берiлетiн үйдiң үй-жайларын жалға беру жөнiнде көрсетiлетiн қызметтер өткiзу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.";
2) 326-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) жалға берiлетiн үйлердi күтiп-ұстау үшiн сатып алынған жер учаскелерi.".
2. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат; N 23, 921-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 17, 101-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы отыз жетiншi, отыз сегiзiншi, отыз тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"жалға берiлетiн үй - жеке және (немесе) заңды тұлғаға меншiк құқығымен тиесiлi тұрғын үй (тұрғын жай), жалға беруге арналған тұрғын үй-жайлар (пәтерлер);
тұрғын үйдi қосымша жалдау шарты - тараптардың шарты, оған сәйкес жалдаушы қосымша жалдаушыға тұрғын үйдi не оның бiр бөлiгiн тұрақты немесе уақытша иелену және пайдалану құқығын бередi;
қосымша жалдаушы - тұрғын үйдi қосымша жалдау шартындағы тұрғын үйдi немесе оның бiр бөлiгiн жалдаушыдан тұрақты немесе уақытша пайдалануға алатын тарап.";

2) статью 23 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Местный исполнительный орган вправе в соответствии с законодательством Республики Казахстан арендовать жилые помещения (квартиры) в частном жилищном фонде для последующего предоставления их гражданам, указанным в статье 67 настоящего Закона.";
3) пункт 3 статьи 24 дополнить частью второй следующего содержания:
"Лицо, для которого жилое помещение арендовано местным исполнительным органом, не вправе вселять в него поднанимателей и временных жильцов.";
4) заголовок главы 9 дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
5) в статье 67:
пункт 1 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
пункт 2:
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
после слов "Предоставляемые им жилища" дополнить словами ", кроме жилищ, арендованных местным исполнительным органом,";
6) заголовок и текст статьи 70 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
7) заголовок главы 10 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
8) заголовки и тексты статей 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 после слов "жилище из государственного жилищного фонда", "жилища из государственного жилищного фонда", "жилищ (вновь введенных в эксплуатацию или освобожденных жильцами) из государственного жилищного фонда" и "жилищам из государственного жилищного фонда" дополнить соответственно словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", "или жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" и "или жилищам, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
9) заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Права и обязанности нанимателей (поднанимателей) жилищ из государственного жилищного фонда или жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
10) в статье 80:
заголовок и текст после слов "найма", "жилищного фонда" дополнить соответственно словами "(поднайма)" и "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";

2) 23-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жергiлiктi атқарушы орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Заңның 67-бабында аталған азаматтарға кейiннен беру үшiн жеке тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдауға құқылы.";
3) 24-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тұрғын үй-жайды жергiлiктi атқарушы орган жалға алып берген адам оған қосымша жалдаушылар мен уақытша тұрғындарды қоныстандыруға құқылы емес.";
4) 9-тараудың тақырыбы "қорынан тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 67-бапта:
1-тармақ "қорының тұрғын үй тұрғын үйге" деген сөздер "қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй оған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ:
"қорынан тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
"Оларға берiлетiн тұрғын үй" деген сөздерден кейiн ", жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 70-баптың тақырыбы "қорынан тұрғын үй" деген сөздерден кейiн, мәтiнi "бiр тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 10-тараудың тақырыбы "қорынан тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79-баптардың тақырыптары және мәтiндерi "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй", "мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй", "Мемлекеттiк тұрғын үй қорының тұрғын үйлерiне" және "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдiң" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйлерiне" және "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдiң" деген сөздермен толықтырылып, 74-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiндегi "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан (жаңадан пайдалануға берiлген немесе тұрғындар босатқан) бөлек тiзiм бойынша тұрғын үй" деген сөздер "Бөлек тiзiм бойынша мемлекеттiк тұрғын үй қорынан (жаңадан пайдалануға берiлген немесе тұрғындар босатқан) тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен, 79-баптағы "Eгep мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы әлеуметтiк жағынан қорғалатын табысы аз адамдар тұратын тұрғын үйден" деген сөздер "Егер әлеуметтiк жағынан қорғалатын табысы аз адамдар тұратын мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үйден немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйден" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан үйлердi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған үйлердi жалдаушылардың (қосымша жалдаушылардың) құқықтары мен мiндеттерi";
10) 80-бапта:
тақырыбы және мәтiнi "қорынан тұрғын үйдi", "жалдау" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" және "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Договор поднайма жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, заключается между местным исполнительным органом и гражданином в письменной форме на основании решения о предоставлении жилища.";
11) в статье 81:
заголовок и текст после слов "найма", "жилищного фонда" дополнить соответственно словами "(поднайма)" и "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Предметом договора найма (поднайма) жилища в государственном жилищном фонде или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, является отдельное жилище.";
12) заголовок и текст статьи 82 после слов "найма", "жилищного фонда" дополнить соответственно словами "(поднайма)" и "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
13) в статье 83:
заголовок и текст после слов "нанимателя", "нанимателем", "наниматель" дополнить соответственно словами "(поднанимателя)", "(поднанимателем)", "(поднаниматель)";
после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)";
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
14) в статье 84:
в заголовке и тексте:
после слов "нанимателя", "наниматель", "нанимателем" дополнить соответственно словами "(поднанимателя)", "(поднаниматель)", "(поднанимателем)";
слова "и других граждан", ", других лиц" исключить;
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
пункт 3 исключить;
15) в статье 85:
заголовок и текст после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
после слов "нанимателя", "наниматель" дополнить соответственно словами "(поднанимателя)", "(поднаниматель)";
16) заголовок и текст статьи 86 после слов "жилища из государственного жилищного фонда", "Жилище из государственного жилищного фонда" и "жилищем из государственного жилищного фонда" дополнить соответственно словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,", "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде," и "или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi қосымша жалдау шарты тұрғын үй беру туралы шешiмнiң негiзiнде жергiлiктi атқарушы орган мен азаматтың арасында жазбаша нысанда жасалады.";
11) 81-бапта:
тақырыбы және мәтiнi "қорынан тұрғын үйдi", "жалдау" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" және "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi жалдау (қосымша жалдау) шартының нысанасы бөлек тұрғын үй болып табылады.";
12) 82-баптың тақырыбы және мәтiнi "қорынан тұрғын үйдi", "жалдау" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" және "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 83-бапта:
тақырыбы және мәтiнi "Жалға алушының", "жалға алушымен", "жалға алушының", "жалға алушы" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушының)", "(қосымша жалға алушымен)", "(қосымша жалға алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
"қорынан тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 84-бапта:
тақырыбында және мәтiнде:
"Жалға алушының", "Жалға алушы", "жалдаушының", "Жалдаушы" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушының)", "(қосымша жалға алушы)", "(қосымша жалдаушының)", "(қосымша жалдаушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
"және басқа азаматтарды", ", басқа адамдарды" деген сөздер алып тасталсын;
"тұрғын үйге" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорындағы жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
15) 85-бапта:
тақырыбы және мәтiнi "тұрғын үйдiң", "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорындағы жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдiң", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жалға алушы", "жалға алушы" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 86-баптың тақырыбы және мәтiнi "Мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үйдiң", "Мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй", "Мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үйге" және "Мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдiң", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге" және "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;

17) заголовок и текст статьи 87 после слов "жилищного фонда", "нанимателя" дополнить соответственно словами "или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" и "(поднанимателя)";
18) заголовок и текст статьи 88:
после слов "жилищного фонда", "нанимателя", "наниматель" дополнить соответственно словами "или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", "(поднанимателя)", "(поднаниматель)";
часть первую после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или в жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
часть вторую после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
19) в статье 89:
заголовок дополнить словом "(поднанимателя)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Временное отсутствие поднанимателя не освобождает его от выполнения обязанностей по договору поднайма жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.";
20) в статье 92:
заголовок после слов "найма", "жилищного фонда" дополнить соответственно словами "(поднайма)" и "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Договор поднайма жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, может быть изменен только с согласия поднанимателя, совершеннолетних членов его семьи и местного исполнительного органа, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
21) в статье 93:
в заголовке после слова "нанимателей" дополнить словом "(поднанимателей)";
в тексте после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или в жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)";
22) в статье 94:
заголовок после слов "жилищного фонда", "(нанимателя)" дополнить соответственно словами "или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде," и "(поднанимателя)";
часть первую:
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или в жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
дополнить словом "(поднайма)";
23) в статье 95:
в заголовке и тексте после слов "нанимателем", "нанимателя" дополнить соответственно словами "(поднанимателем)", "(поднанимателя)";
после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)";

17) 87-баптың тақырыбы және мәтiнi "тұрғын үйдi", "жалға алушының" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" және "(қосымша жалға алушының)" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 88-баптың тақырыбы және мәтiнi:
"Жалға алушы", "тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушы)", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi және екiншi бөлiктер "тұрғын үйде", "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйде" және "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 89-бапта:
тақырыбы "жалға алушының" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушының)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қосымша жалға алушының уақытша болмауы оны жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi қосымша жалға алу шарты бойынша мiндеттердi атқарудан босатпайды.";
20) 92-бапта:
тақырыбы "тұрғын үйдi", "жалдау" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" және "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi қосымша жалдау шарты, осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, қосымша жалдаушының, оның кәмелетке толған отбасы мүшелерiнiң және жергiлiктi атқарушы органның келiсiмiмен ғана өзгертiлуi мүмкiн.";
21) 93-бапта:
тақырыбы "жалға алушылардың" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушылардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
мәтiнi "тұрғын үйде" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйде" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 94-бапта:
тақырыбы "Жалға алушы", "тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушы)" және "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiк:
"тұрғын үйде" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйде" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалға алу" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алу)" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 95-бапта:
тақырыбы және мәтiнi "жалға алушы", "Жалға алушы", "Жалға алушының" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушы)", "(қосымша жалға алушының)" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;

24) заголовок главы 12 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
25) в статье 97:
заголовок после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Размер платы за пользование гражданами жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, устанавливается данным местным исполнительным органом.
1-2. Местный исполнительный орган вправе за счет бюджетных средств производить оплату расходов за пользование жилищем в частном жилищном фонде или арендных домах определенным категориям граждан.
Категории граждан, расходы которых по арендной плате за пользование жилищем в частном жилищном фонде и арендных домах возлагаются на местный бюджет, определяются местным представительным органом.";
в части второй пункта 2:
после слов "(кроме содержания индивидуального жилого дома)," дополнить словами "арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
слово "(арендаторами)" заменить словом "(поднанимателями)";
26) заголовок главы 14 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
27) в статье 102:
заголовок и текст:
после слов "найма", "жилищного фонда" дополнить соответственно словами "(поднайма)" и "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Наниматель (поднаниматель) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, вправе (с согласия совершеннолетних членов семьи) в любое время расторгнуть договор найма (поднайма).";
пункт 2 после слова "нанимателя" дополнить словом "(поднанимателя)";
28) в статье 103:
заголовок и текст:
после слов "найма", "жилищного фонда", "нанимателя" дополнить соответственно словами "(поднайма)", "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде," и "(поднанимателя)";
пункты 2 и 3 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";

24) 12-тараудың тақырыбы "тұрғын үйлерге" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 97-бапта:
тақырыбы "тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Азаматтардың жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн төлейтiн ақысының мөлшерiн осы жергiлiктi атқарушы орган белгiлейдi.
1-2. Жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорындағы немесе жалға берiлген тұрғын үйлердегi тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн азаматтардың белгiлi бiр санатының шығыстарын бюджет қаражаты есебiнен төлеуге құқылы.
Жеке тұрғын үй қорындағы және жалға берiлген тұрғын үйлердегi тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалдау ақысының шығыстары жергiліктi бюджетке жүктелетiн азаматтар санатын жергiлiктi өкiлдi орган белгiлейдi.";
2-тармақтың екiншi бөлiгiнде:
"қызметтерiн тұтынуға ақы" деген сөздерден кейiн ", жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалдау ақысын" деген сөздермен толықтырылсын;
"(жалгерлерi)" деген сөз "(қосымша жалға алушылары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 14-тараудың тақырыбы "тұрғын үйлердi" деген сөздерден кейiн "және жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 102-бапта:
тақырыбы және мәтiнi:
"тұрғын үйдi", "жалдау" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi" және "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi жалдаушы (қосымша жалдаушы) кез келген уақытта (кәмелетке толған отбасы мүшелерiнiң келiсiмiмен) жалдау (қосымша жалдау) шартын бұзуға құқылы.";
2-тармақ "Жалдаушы" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдаушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 103-бапта:
тақырыбы және мәтiнi:
"тұрғын үйдi", "жалдау", "жалдаушыны" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйдi", "(қосымша жалдау)" және "(қосымша жалдаушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтар "тұрғын үйлерден", "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "және жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйлерден", "және жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;

29) пункт 1 статьи 104 после слов "жилищном фонде" дополнить словами "и жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
30) в статье 105:
заголовок дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, может быть расторгнут, а наниматель (поднаниматель) выселен с предоставлением другого благоустроенного жилища в случаях:";
подпункт 5) после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)";
31) в статье 106:
заголовок и пункт 1 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
пункты 2, 3, 5 и 6 после слов "наниматель", "нанимателю", "нанимателя" дополнить соответственно словами "(поднаниматель)", "(поднанимателю)", "(поднанимателя)";
32) в статье 107:
заголовок дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
абзац первый после слова "нанимателя" дополнить словом "(поднанимателя)";
подпункт 7) после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)";
33) заголовок и текст статьи 108 после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)".
3. В Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2004 г. "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 90):
1) статью 1 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) фонд недвижимости - акционерный инвестиционный фонд, исключительным видом деятельности которого являются аккумулирование и инвестирование в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и его инвестиционной декларацией, денег, внесенных акционерами данного общества в оплату его акций, а также активов, полученных в результате такого инвестирования, в недвижимость и иное разрешенное настоящим Законом имущество.";
2) в статье 4:

29) 104-баптың 1-тармағы "тұрғын үйден" деген сөздерден кейiн "және жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйден" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 105-бапта:
тақырыбы "тұрғын үй қорынан" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйден" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тұрғын үйдi жалдау (қосымша жалдау) шарты осы Заңның 108-бабының 2-тармағында көзделген негiздер бойынша жарамсыз деп танылса, мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты бұзылуы, ал жалдаушы (қосымша жалдаушы) тұрмысқа жайлы басқа тұрғын үй берiлiп шығарылуы мүмкiн.";
31) 106-бапта:
тақырыбы және 1-тармақ "тұрғын үй қорынан" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйлерден" деген сөздермен толықтырылсын;
2, 3, 5 және 6-тармақтар "жалдаушы", "жалдаушыда", "жалдаушыға", "Жалға алушының", "жалға алушыны" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалдаушы)", "(қосымша жалдаушыда)", "(қосымша жалдаушыға)", "(қосымша жалға алушының)", "(қосымша жалға алушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 107-бапта:
тақырыбы "тұрғын үй қорынан" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйден" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзац "Жалдаушыны" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдаушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша "жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 108-баптың тақырыбы және мәтiнi "үй-жайды жалға алу" деген сөздер "үйдi жалға алу (қосымша жалға алу)" деген сөздермен ауыстырылып, "жалға алу", "Жалдау" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алу)", "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 16, 90-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) жылжымайтын мүлiк қоры - қызметiнiң айрықша түрi осы Заңда белгiленген талаптарға және өзiнiң инвестициялық декларациясына сәйкес, осы қоғамның акционерлерi оның акцияларын төлеу үшiн қосқан ақшаны, сондай-ақ осындай инвестициялау нәтижесiнде алынған активтердi жылжымайтын мүлiкке және осы Заңмен өзге де рұқсат берiлген мүлiкке жинақтау мен инвестициялау болып табылатын акционерлiк инвестициялық қор.";
2) 4-бапта:

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Фонд недвижимости предоставляет держателю его акций право на получение дивидендов по акциям не реже одного раза в год. Минимальный размер денег, направленных на выплату дивидендов, должен составлять не менее девяноста процентов от чистого дохода фонда.";
пункт 6 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Фонды недвижимости не могут являться фондами рискового инвестирования.";
3) статью 5 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Наименование акционерного инвестиционного фонда, выступающего фондом недвижимости, должно содержать слова "фонд недвижимости.";
4) пункт 1 статьи 9 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Запрет, установленный подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи, не распространяется на акционерные инвестиционные фонды рискового инвестирования и фонды недвижимости.
Фонды недвижимости вправе создавать дочерние организации, основным видом деятельности которых является обслуживание недвижимого имущества, приобретенного за счет активов фондов недвижимости.
Фонды недвижимости вправе сдавать в аренду недвижимое имущество, приобретенное за счет активов фонда.";
5) в статье 37:
часть первую пункта 2 после слова "акционерных" дополнить словами "(кроме фондов недвижимости)";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Активы фондов недвижимости составляют:
1) здания и сооружения, а также земельные участки, на которых расположены данные здания и сооружения;
2) производственный инвентарь и основные средства, необходимые для обслуживания зданий и сооружений;
3) деньги и финансовые инструменты, перечень которых устанавливается уполномоченным органом.
В составе активов фондов недвижимости не должно быть строящихся и реконструируемых объектов недвижимого имущества, проектно-сметной документации.
При инвестировании активов фонда недвижимости в имущество (за исключением ценных бумаг и денег) оно подлежит обязательной оценке независимого оценщика.";
часть первую пункта 3 после слова "акционерного" дополнить словами ", за исключением фондов недвижимости,";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Не менее восьмидесяти процентов стоимости чистых активов фонда недвижимости должно составлять недвижимое имущество.
Имущество, входящее в состав активов фонда недвижимости, должно быть застраховано и (или) на размер данных активов фондом недвижимости должен быть сформирован резервный фонд.
3-2. Не менее пятидесяти процентов инвестиционного дохода фондов недвижимости должны составлять доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жылжымайтын мүлiк қоры оның акцияларын ұстаушысына жылына кемiнде бiр рет акциялар бойынша дивидендтер алуға құқық бередi. Дивидендтердi төлеуге жiберiлетiн ақшаның ең аз мөлшерi қордың таза кiрiсiнiң кемiнде тоқсан процентiн құрауға тиiс.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Жылжымайтын мүлiк қоры тәуекелмен инвестицияланатын қорлар бола алмайды.";
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жылжымайтын мүлiк қоры болып әрекет ететiн акционерлiк инвестициялық қордың атауында "жылжымайтын мүлiк қоры" деген сөздер болуға тиiс.";
4) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында белгiленген тыйым салу тәуекелмен инвестицияланатын акционерлiк инвестициялық қорларға және жылжымайтын мүлiк қорларына қолданылмайды.
Негiзгi қызмет түрi жылжымайтын мүлiк қорларының активтерi есебiнен сатып алынған жылжымайтын мүлiкке қызмет көрсету болып табылатын жылжымайтын мүлiк қорлары еншiлес ұйымдар құруға құқылы.
Жылжымайтын мүлiк қорлары қордың активтерi есебiнен сатып алынған жылжымайтын мүлiктi жалға беруге құқылы.";
5) 37-бапта:
2-тармақтың бiрiншi бөлiгi "Акционерлiк" деген сөзден кейiн "(жылжымайтын мүлiк қорларынан басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жылжымайтын мүлiк қорларының активтерiн:
1) үйлер мен ғимараттар, сондай-ақ осы үйлер мен ғимараттар орналасқан жер учаскелерi;
2) үйлер мен ғимараттарға қызмет көрсетуге қажеттi өндiрiстiк құрал-саймандар мен негiзгі құралдар;
3) тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн ақша және қаржы құралдары құрайды.
Жылжымайтын мүлiк қорлары активтерiнiң құрамында жылжымайтын мүлiктiң салынып жатқан және қайта жаңартылып жатқан объектiлерi, жобалық-сметалық құжаттама болмауға тиiс.
Жылжымайтын мүлiк қорының активтерiн мүлiкке инвестициялау кезiнде (бағалы қағаздар мен ақшаны қоспағанда) тәуелсiз бағалаушы мiндеттi түрде оны бағалауға тиiс.";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi "Акционерлiк" деген сөз "Жылжымайтын мүлiк қорларын қоспағанда, акционерлiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Жылжымайтын мүлiк қорының таза активтерi құнының кемiнде сексен процентiн жылжымайтын мүлiк құрауға тиiс.
Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына кiретiн мүлiк сақтандырылуға және (немесе) жылжымайтын мүлiк қоры осы активтердiң мөлшерiндей резервтiк қор құруға тиiс.
3-2. Жылжымайтын мүлiк қорының инвестициялық кiрiсiнiң кемiнде елу процентiн жылжымайтын мүлiктi жалға беру нәтижесiнде алынған кiрiстер құрауға тиiс.";

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Состав активов фонда недвижимости должен быть приведен в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение двенадцати месяцев с даты регистрации выпуска акций фонда недвижимости.
В случае, если в результате осуществления каких-либо сделок с активами фонда недвижимости требования и (или) ограничения к составу активов фонда недвижимости будут нарушены, фонд недвижимости обязан в течение одного дня, следующего за таким событием, уведомить уполномоченный орган и привести состав активов в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение шести месяцев с даты таких изменений в составе активов фонда недвижимости.";
подпункт 1) пункта 7 дополнить словами " либо фонда недвижимости";
6) пункт 1 статьи 39 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) для фондов недвижимости - описание рисков, возникающих при инвестировании активов фонда в имущество, а также мероприятия, направленные на их снижение.";
7) в статье 41:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требование подпункта 6) настоящего пункта не распространяется на фонды недвижимости при соблюдении условий, предусмотренных частью четвертой пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 2 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Совокупный объем задолженности, подлежащей погашению за счет активов фонда недвижимости, по любым видам займов не должен превышать шестьдесят процентов от стоимости активов фонда недвижимости.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамы жылжымайтын мүлiк қоры акцияларының шығарылымы тiркелген күннен бастап он екi ай iшiнде осы баптың талаптарына сәйкес келтiрiлуге тиiс.
Егер жылжымайтын мүлiк қорының активтерiмен қандай да бiр мәмiлелердi жүзеге асыру нәтижесiнде жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына қойылатын талаптар және (немесе) шектеулер бұзылған жағдайда, жылжымайтын мүлiк қоры осындай оқиға болған күннен кейiнгi бiр күн iшiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге және активтердiң құрамын жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына осындай өзгерiстер болған күннен бастап алты ай iшiнде осы баптың талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.";
7-тармақтың 1) тармақшасы "пай қоры" деген сөздерден кейiн "не жылжымайтын мүлiк қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 39-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "нұсқаулар болуға тиiс." деген сөздер "нұсқаулар;" деген сөзбен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) жылжымайтын мүлiк қоры үшiн - қордың активтерiн мүлiкке инвестициялау кезiнде туындайтын тәуекелдердiң сипаттамасы, сондай-ақ оларды азайтуға бағытталған iс-шаралар болуға тиiс.";
7) 41-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы баптың 2-тармағының төртiншi бөлiгiнде көзделген шарттар сақталған жағдайда, осы тармақтың 6) тармақшасының талабы жылжымайтын мүлiк қорларына қолданылмайды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң есебiнен өтелуге жататын қарыздың кез келген түрi бойынша берешектiң жиынтық көлемi жылжымайтын мүлiк қорының активтерi құнының алпыс процентiнен аспауға тиiс.".
2-бап.  Осы Заң, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабының 1-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті