О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта
Закон Республики Казахстан от 10 июля 2009 года № 181-IV
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 24, ст. 1065; 2003 г., № 15, ст. 129; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) Специальная олимпиада - международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов из числа инвалидов и лиц с ограниченными умственными возможностями;
2) любительский спорт - многостороннее массовое спортивное движение в общей системе физического воспитания граждан, дающее возможность совершенствовать свое спортивное мастерство и достигать высших результатов в различных видах спорта;
3) главный тренер - тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление национальной сборной команды Республики Казахстан по виду спорта в чемпионатах мира, Азиатских и Олимпийских играх и других международных соревнованиях;
4) массовый спорт - часть физической культуры, представляющая собой массовое спортивное движение, способствующее развитию физической культуры среди населения в целях привлечения к занятиям физическими упражнениями и выявления талантливых спортсменов в различных видах спорта;
5) календарь спортивно-массовых мероприятий - официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы физкультурно-спортивных организаций на календарный год;
6) врачебно-физкультурный диспансер - медицинская организация, предназначенная для медицинского обеспечения, врачебного контроля, лечебной физической культуры и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
7) физическое воспитание - педагогический процесс, направленный на формирование здорового, физически и духовно совершенного, морально стойкого подрастающего поколения, укрепление здоровья, повышение работоспособности, творческого долголетия и продление жизни человека;
8) средства физического воспитания - физические упражнения, оздоровительные силы природы и гигиенические факторы;
9) физическая культура - неотъемлемая часть культуры, область социальной деятельности, представляющая собой совокупность духовных и материальных ценностей, создаваемых и используемых обществом в целях физического развития человека, укрепления его здоровья, способствующая гармоничному развитию личности;

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 10 шілдедегі N 181-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Арнайы олимпиада - мүгедектер мен ақыл-есінің мүмкіндігі шектеулі адамдар қатарындағы спортшылар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
2) әуесқойлық спорт - азаматтардың дене тәрбиесінің жалпы жүйесіндегі өзінің спорт шеберлігін жетілдіруге және спорттың әр түрінде жоғары нәтижелерге жетуге мүмкіндік беретін сан қырлы бұқаралық спорт қозғалысы;
3) бас жаттықтырушы - Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасына басшылық жасауға, спорт түрі бойынша әлем чемпионаттарында, Азия және Олимпиада ойындарында және басқа да халықаралық жарыстарда оның даярлығына, қалыптасуы мен сайысқа түсуіне жауап беретін жаттықтырушы;
4) бұқаралық спорт - дене жаттығуларымен айналысуға тарту және спорттың әр түріндегі талантты спортшыларды анықтау мақсатында халық арасында дене шынықтыруды дамытуға ықпал ететін бұқаралық спорт қозғалысын білдіретін дене шынықтырудың бір бөлігі;
5) бұқаралық спорт іс-шараларының күнтізбесі - дене шынықтыру-спорт ұйымдарының оқу-жаттығу жұмысын күнтізбелік жылға жоспарлауы мен өткізуін регламенттейтін ресми құжат;
6) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансері - дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарды медициналық қамтамасыз етуге, дәрігерлік бақылауға, емдік дене шынықтыруға және оңалтуға арналған медициналық ұйым;
7) дене тәрбиесі - дені сау, дене бітімі және рухани жағынан жетілген, моральдық жағынан табанды жеткіншек ұрпақты қалыптастыруға, адамның денсаулығын нығайтуға, жұмыс қабілетін арттыруға, шығармашылық ғұмырлылығы мен өмірін ұзартуға бағытталған педагогикалық процесс;
8) дене тәрбиесінің құралдары - дене шынықтыру жаттығулары, табиғаттың сауықтыру күштері және гигиеналық факторлар;
9) дене шынықтыру - мәдениеттің ажырамас бөлігі, адамның дене бітімін дамыту, оның денсаулығын нығайту мақсатында қоғам жасайтын және пайдаланатын, адамның үйлесімді дамуына ықпал ететін рухани және материалдық құндылықтар жиынтығы болып табылатын әлеуметтік қызмет саласы;

10) физкультурное (физкультурно-спортивное) движение - форма социального движения, содействующая повышению уровня физической культуры населения, целенаправленной деятельности физических и юридических лиц по развитию физической культуры и спорта;
11) уполномоченный орган по физической культуре и спорту - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области физической культуры и спорта;
12) система физической культуры и спорта - совокупность государственных учреждений и иных юридических лиц, осуществляющих деятельность в целях физического воспитания населения и развития спорта;
13) аккредитация в области физической культуры и спорта - официальное признание уполномоченным органом по физической культуре и спорту правомочий республиканского общественного объединения по виду спорта представлять Республику Казахстан в соответствующих международных организациях;
14) физкультурно-оздоровительные, спортивные и спортивно-технические сооружения - объекты, предназначенные для занятий граждан физическими упражнениями, спортом и проведения спортивных зрелищных мероприятий;
15) физкультурно-спортивное общество (спортивный клуб) - составная часть физкультурно-спортивной организации, деятельность которой направлена на оздоровление граждан средствами физической культуры и спорта;
16) физкультурно-спортивная организация - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области физической культуры и спорта;
17) тренер - физическое лицо, имеющее профессиональное образование и осуществляющее подготовку спортсмена в ходе учебно-тренировочного процесса и руководство его состязательной деятельностью для достижения спортивных результатов;
18) спортсмен высокого класса - спортсмен, являющийся членом национальной сборной команды Республики Казахстан, имеющий спортивное звание и выступающий на спортивных соревнованиях в целях достижения высоких спортивных результатов;
19) спорт высших достижений - область спорта, обеспечивающая достижение высоких спортивных результатов, установление рекордов;
20) профессиональный спорт - спортивно-предпринимательская деятельность, предусматривающая экономическую эффективность и высокую информационно-развлекательную ценность спортивных зрелищных мероприятий;
21) комплексная научная группа - группа квалифицированных специалистов, создаваемая для проведения научно-методического и медико-биологического исследований, определения функционального состояния и технического уровня подготовки спортсмена;
22) государственный тренер - тренер, отвечающий за общее руководство и развитие вида спорта в Республике Казахстан;

10) дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорт) қозғалысы - халықтың дене шынықтыру деңгейін арттыруға, жеке және заңды тұлғалардың дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі нысаналы қызметіне жәрдемдесетін әлеуметтік қозғалыс нысаны;
11) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган - дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) дене шынықтыру және спорт жүйесі - халықтың дене тәрбиесі мен спортты дамыту мақсатындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің және өзге де заңды тұлғалардың жиынтығы;
13) дене шынықтыру және спорт саласындағы аккредиттеу - дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органның спорт түрі бойынша республикалық қоғамдық бірлестіктің тиісті халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасын білдіретін құқықтық өкілеттігін ресми тануы;
14 ) дене шынықтыру-сауықтыру, спорт және спорттық-техникалық ғимараттары - азаматтардың дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен айналысуына және спорттық ойын-сауық іс-шараларын өткізуге арналған объектілер;
15) дене шынықтыру-спорт қоғамы (спорт клубы) - қызметі азаматтардың дене шынықтыру және спорт құралдарымен сауығуына бағытталған дене шынықтыру-спорт ұйымының құрамдас бөлігі;
16) дене шынықтыру-спорт ұйымы - дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
17) жаттықтырушы - кәсіби білімі бар және оқу-жаттығу процесі барысында спортшының даярлығын және спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін оның жарыс әрекетіне басшылықты жүзеге асыратын жеке тұлға;
18) жоғары дәрежедегі спортшы - Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасының мүшесі болып табылатын, спорттық атағы бар және жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында спорт жарыстарында өнер көрсететін спортшы;
19) жоғары жетістіктер спорты - жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізуді, рекордтар жасауды қамтамасыз ететін спорт саласы;
20) кәсіпқойлық спорт - спорттық ойын-сауық іс-шараларының экономикалық тиімділігін және жоғары ақпараттық-көңіл көтеру құндылығын көздейтін спорттық-кәсіпкерлік қызмет;
21) кешенді ғылыми топ - ғылыми-әдістемелік және медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу, спортшының функционалдық жай-күйін және даярлығының техникалық деңгейін айқындау үшін құрылатын білікті мамандар тобы;
22) мемлекеттік жаттықтырушы - Қазақстан Республикасында спорт түріне жалпы басшылық жасау және оның дамуы үшін жауап беретін жаттықтырушы;

23) учебно-тренировочная база - спортивное сооружение, предназначенное для обеспечения учебно-тренировочного процесса сборных команд в комплексе с питанием и проживанием;
24) центр олимпийской подготовки - физкультурно-спортивная организация, создаваемая на республиканском уровне и осуществляющая учебно-тренировочную, спортивно-методическую деятельность по подготовке спортсменов молодежных и юношеских сборных команд Республики Казахстан к международным соревнованиям;
25) центр подготовки олимпийского резерва - физкультурно-спортивная организация, создаваемая на местном уровне и осуществляющая учебно-тренировочную, спортивно-методическую деятельность по подготовке спортсменов молодежных и юношеских сборных команд региона к республиканским и международным соревнованиям;
26) Параолимпийские игры - международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов-инвалидов с поражением опорно-двигательного аппарата и органов зрения;
27) президентские тесты - совокупность упражнений (испытаний), определяющих посредством контрольных нормативов общий уровень физической подготовленности населения;
28) отраслевая система поощрения - форма стимулирования работников физической культуры и спорта за вклад в развитие отрасли;
29) спорт - часть физической культуры, представляющая собой специфическую форму соревновательной деятельности, подготовку спортсменов к участию в соревнованиях;
30) судья по спорту - физическое лицо, прошедшее специальную подготовку и получившее соответствующую квалификационную категорию, уполномоченное организатором спортивного мероприятия обеспечить соблюдение правил вида спорта и спортивного мероприятия;
31) вид спорта - составная часть физической культуры, отличительными признаками которой являются уровень квалификации, среда занятий, используемые инвентарь и оборудование, правила соревнований;
32) общественное объединение по виду спорта - объединение граждан, созданное на добровольной основе, целями которого являются развитие одного или нескольких видов спорта, организация и проведение спортивных соревнований и других спортивных мероприятий;
33) спортивная индустрия - совокупность хозяйствующих субъектов, осуществляющих услуги, производство продукции физкультурно- спортивного назначения;
34) контракт о спортивной деятельности - договор, заключаемый между спортсменом высокого класса или тренером и юридическим лицом;
35) центр спортивной медицины и реабилитации - медицинская организация, обеспечивающая спортсмену восстановительные, профилактические и реабилитационные мероприятия, безопасность применения медико-биологических препаратов и их эффективность;

23) оқу-жаттығу базасы - құрама командалардың оқу-жаттығу процесін тамақтану және сонда тұруымен қоса қамтамасыз етуге арналған спорт ғимараты;
24) олимпиадалық даярлау орталығы - республикалық деңгейде құрылып, Қазақстан Республикасының жастар мен жасөспірімдер құрама командаларының спортшыларын халықаралық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу, спорттық-әдістемелік қызметті жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымы;
25) олимпиадалық резерв даярлау орталығы - жергілікті деңгейде құрылып, өңірдің жастар мен жасөспірімдер құрама командаларының спортшыларын республикалық және халықаралық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу, спорттық-әдістемелік қызметті жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымы;
26) Параолимпиадалық ойындар - тірек-қозғалу аппараты және көру органдары зақымданған мүгедек-спортшылар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
27) президенттік тестілер - бақылау нормативтері арқылы халықтың дене шынықтыру дайындығының жалпы деңгейін айқындайтын жаттығулардың (сынақтардың) жиынтығы;
28) салалық көтермелеу жүйесі - дене шынықтыру және спорт қызметкерлерін саланы дамытуға қосқан үлесі үшін ынталандыру нысаны;
29) спорт - жарыс әрекетінің, спортшыларды жарыстарға қатысуға даярлаудың ерекше нысаны болып табылатын дене шынықтырудың бір бөлігі;
30) спорт төрешісі - арнайы даярлықтан өткен және тиісті біліктілік санатын алған, спорт түрінің және спорттық іс-шараның ережелерін сақтауды қамтамасыз етуге спорттық іс-шараларды ұйымдастырушы уәкілеттік берген жеке тұлға;
31) спорт түрі - біліктілік деңгейі, жаттығу ортасы, пайдаланылатын құрал-сайман мен жабдық, жарыс ережесі айрықша белгілері болып табылатын дене шынықтырудың құрамдас бөлігі;
32) спорт түрі бойынша қоғамдық бірлестік - мақсаты бір немесе бірнеше спорт түрлерін дамыту, спорт жарыстарын және басқа да спорт іс-шараларын ұйымдастыру мен өткізу болып табылатын, азаматтардың ерікті негізде құрылған бірлестігі;
33) спорттық индустрия - дене шынықтыру-спорт мақсатындағы қызмет көрсетуді, өнімдер өндіруді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің жиынтығы;
34) спорт қызметі туралы келісімшарт - жоғары дәрежедегі спортшы немесе жаттықтырушы мен заңды тұлға арасында жасалатын шарт;
35) спорт медицинасы және оңалту орталығы - спортшыны қалпына келтіру, алдын алу және оңалту іс-шараларын, медициналық-биологиялық препараттарды қолдану қауіпсіздігін және олардың тиімділігін қамтамасыз ететін медициналық ұйым;

36) спортивная классификация - система спортивных званий, разрядов и категорий, определяющих уровень мастерства в отдельных видах спорта, а также уровень квалификации тренеров, спортсменов, инструкторов, методистов и судей;
37) технические и прикладные виды спорта - часть физической культуры, требующая специальной подготовки спортсмена к соревнованиям с применением технических средств;
38) спортсмен - физическое лицо, систематически занимающееся видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях;
39) Сурдолимпийские игры - международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов-инвалидов с поражением органов слуха;
40) Универсиада - зимние и летние всемирные студенческие спортивные соревнования, проводимые по различным видам спорта;
41) национальные виды спорта - часть физической культуры, исторически сложившаяся в форме соревновательной деятельности и представляющая собой своеобразные физические упражнения и народные игры с самобытными правилами и способами организации физической активности;
42) международные спортивные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.»;
2) в статье 8 :
в пункте 1 слова «физкультурно-оздоровительной и спортивной направленности» заменить словами «по видам спорта»;
в части второй пункта 3 слова «законодательными актами» заменить словом «законодательством»;
3) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
«Глава 2. Система физической культуры и спорта Республики Казахстан»;
4) главу 2 дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
«Статья 8-1. Субъекты физкультурного (физкультурно-спортивного)
движения в Республике Казахстан
Физкультурное (физкультурно-спортивное) движение в Республике Казахстан включает в себя:
1) центры олимпийской подготовки;
2) центры подготовки олимпийского резерва;
3) школы высшего спортивного мастерства;
4) школы-интернаты для одаренных в спорте детей;
5) спортивные школы олимпийского резерва;
6) специализированные детско-юношеские школы олимпийского резерва;
7) детско-юношеские спортивные школы;
8) физкультурно-спортивные общества (спортивные клубы);
9) детско-юношеские клубы физической подготовки;
10) детские и подростковые клубы;
11) центры спортивной медицины и реабилитации;
12) врачебно-физкультурные диспансеры;
13) антидопинговые комиссии;
14) комплексные научные группы;
15) учебно-тренировочные базы;
16) физические и юридические лица, деятельность которых направлена на физическое воспитание и спортивную подготовку детей дошкольного возраста, учащихся и студентов.»;

36) спорттық сыныптама - жекелеген спорт түрлерінде шеберлік деңгейін, сондай-ақ жаттықтырушылардың, спортшылардың, нұсқаушылардың, әдіскерлердің және төрешілердің біліктілік деңгейін айқындайтын спорттық атақтардың, разрядтардың және санаттардың жүйесі;
37) спорттың техникалық және қолданбалы түрлері - спортшының техникалық құралдарды қолдана отырып жарыстарға арнайы даярлығын талап ететін дене шынықтырудың бір бөлігі;
38) спортшы - спорт түрімен (түрлерімен) үнемі айналысатын және спорт жарыстарында өнер көрсететін жеке тұлға;
39) Сурдолимпиадалық ойындар - есту органдарына зақым келген мүгедек-спортшылар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
40) Универсиада - спорттың әр түрі бойынша өткізілетін дүниежүзілік студенттік қысқы және жазғы спорт жарыстары;
41) ұлттық спорт түрлері - жарыс әрекеті нысанында тарихи қалыптасқан және өзіне тән дене шынықтыру жаттығуларын және дене шынықтыру белсенділігін ұйымдастырудың өзіндік ережелері мен тәсілдері бар халық ойындарын білдіретін дене шынықтырудың бір бөлігі;
42) халықаралық спорт жарыстары - кемінде бес мемлекеттің өкілдері қатысатын спортшылар (командалар) арасында спорт түрінен өтетін сайыс.";
2) 8-бапта :
1-тармақтағы "дене шынықтыру-сауықтыру және спорт бағытындағы" деген сөздер "спорт түрлері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "заң актілеріне" деген сөздер "заңнамасына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт жүйесі";
4) 2-тарау мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру
(дене шынықтыру-спорт) қозғалысының субъектілері
Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорт) қозғалысы:
1) олимпиадалық даярлау орталықтарын;
2) олимпиадалық резерв даярлау орталықтарын;
3) жоғары спорт шеберлігі мектептерін;
4) спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарды;
5) олимпиадалық резервтің спорт мектептерін;
6) олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектептерін;
7) балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін;
8) дене шынықтыру-спорт қоғамдарын (спорт клубтарын);
9) балалар-жасөспірімдер дене шынықтыру даярлығы клубтарын;
10) балалар мен жеткіншектер клубтарын;
11) спорт медицинасы және оңалту орталықтарын;
12) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерін;
13) допингке қарсы комиссияларды;
14) кешенді ғылыми топтарды;
15) оқу-жаттығу базаларын;
16) қызметі мектеп жасына дейінгі балалардың, оқушылар мен студенттердің дене тәрбиесі мен спорттық даярлығына бағытталған жеке және заңды тұлғаларды қамтиды.";

5) в статье 9 :
в части первой пункта 1 слова «и санитарно-гигиеническими требованиями» заменить словами «, санитарными правилами и гигиеническими нормативами»;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Детские дошкольные учреждения, общеобразовательные школы и другие учебные заведения в целях физического воспитания обучающихся: формируют навыки физической культуры, вовлекают в занятия спортом, проводят физкультурно-оздоровительные и спортивные мероприятия и содействуют общественным объединениям и другим юридическим лицам в организации и проведении спортивных мероприятий с участием детей дошкольного возраста, учащихся и студентов.»;
в пункте 2 слова «другие организации» заменить словами «другие юридические лица»;
6) в пункте 1 статьи 10 :
слова «, независимо от форм собственности,» исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Государственные предприятия и юридические лица с долей участия государства обязаны принимать участие в деятельности физкультурно-спортивных обществ (спортивных клубов).»;
7) пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«1. Развитие физической культуры и спорта по месту жительства и в местах массового отдыха населения включает в себя:
1) организацию работы спортивных клубов и секций;
2) организацию и проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий;
3) содействие физкультурно-спортивным организациям в выделении необходимых помещений и предоставлении спортивных сооружений для занятий физической культурой и спортом населения в местах массового отдыха.»;
8) в статье 12 :
в заголовке и тексте слова «инвалидов» и «инвалидов с умственными и физическими недостатками» заменить словами «инвалидов и лиц с ограниченными умственными и физическими возможностями»;
часть первую пункта 4 дополнить словами «, в том числе в Параолимпийских, Сурдолимпийских играх и Специальной олимпиаде»;
9) в статье 14 :
в абзаце четвертом слова «сборных национальных» заменить словами «национальных сборных»;
в абзаце шестом слово «физкультуры» заменить словами «физической культуры»;

5) 9-бапта :
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "және санитариялық-гигиеналық талаптарға" деген сөздер ", санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мектеп жасына дейінгі балалар мекемелері, жалпы білім беретін мектептер және басқа да оқу орындары оқушыларға дене тәрбиесін беру мақсатында: дене шынықтыру машықтарын қалыптастырады, спортпен айналысуға тартады, дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізеді және қоғамдық бірлестіктер мен басқа да заңды тұлғалардың мектеп жасына дейінгі балалардың, оқушылар мен студенттердің қатысуымен спорттық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуіне жәрдемдеседі.";
2-тармақтағы "әзірлігіне бағытталған басқа да ұйымдар" деген сөздер "даярлығына бағытталған басқа да заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 10-баптың 1-тармағында:
"Меншік нысандарына қарамастан кәсіпорындар" деген сөздер "Кәсіпорындар" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік кәсіпорындар және мемлекеттің қатысу үлесі бар заңды тұлғалар дене шынықтыру-спорт қоғамдарының (спорт клубтарының) қызметіне қатысуға міндетті.";
7) 11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тұрғылықты жерде және халықтың жаппай демалатын орындарында дене шынықтыруды және спортты дамыту:
1) спорттық клубтар мен секциялар жұмысын ұйымдастыруды;
2) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуді;
3) дене шынықтыру-спорт ұйымдарына жаппай демалатын орындарда халықтың дене шынықтырумен және спортпен айналысуына арналған қажетті үй-жайлар бөлуге және спорттық ғимараттар беруге жәрдемдесуді қамтиды.";
8) 12-бапта :
тақырыптағы және мәтіндегі "Мүгедектерге", "мүгедектерді", "мүгедектер", "Ақыл-есі кем және дене кемістігі бар мүгедектерді" және "мүгедектердің" деген сөздер тиісінше "Мүгедектер мен ақыл-есінің мүмкіндігі шектеулі адамдарға", "мүгедектер мен ақыл-есінің мүмкіндігі шектеулі адамдарды", "мүгедектер мен ақыл-есінің мүмкіндігі шектеулі адамдар", "Мүгедектер мен ақыл-есінің мүмкіндігі шектеулі адамдарды" және "мүгедектер мен ақыл-есінің мүмкіндігі шектеулі адамдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі "халықаралық жарыстарға" деген сөздерден кейін ", оның ішінде Параолимпиадалық, Сурдолимпиадалық ойындарға және Арнайы олимпиадаға" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 14-бапта :
төртінші абзац бойынша орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
алтыншы абзац бойынша орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;

10) в статье 15 :
в пункте 2:
слова «и санитарно-гигиеническими нормами» заменить словами «, санитарными правилами и гигиеническими нормативами»;
слово «законодательством» заменить словом «законами»;
в пункте 3 слова «санитарно-гигиеническим нормам» заменить словами «санитарным правилам и гигиеническим нормативам»;
в пункте 4 слова «порядке, установленном законодательством» заменить словами «соответствии с законами»;
11) в статье 16 :
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Подготовка спортсменов высокого класса осуществляется отечественными и иностранными специалистами в области физической культуры и спорта, а также юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области физической культуры и спорта, в соответствии с программами по видам спорта, утвержденными уполномоченным органом по физической культуре и спорту.»;
в части первой пункта 2:
после слова «спортсменов» дополнить словами «высокого класса»;
предложение второе исключить;
12) в статье 18 :
в пункте 1 слова «ученых, других работников физкультурно-спортивных организаций и организаций спортивной медицины являются составной частью федераций» заменить словами «отечественных и иностранных специалистов, других работников физкультурно-спортивных и медицинских организаций являются составной частью общественных объединений»;
в пункте 2 слова «федерациями по различным», «федераций по различным» заменить соответственно словами «общественными объединениями по», «общественных объединений по»;
13) в статье 20 :
слово «организациями» заменить словами «юридическими лицами»;
слово «ученых» заменить словами «отечественных и иностранных специалистов»;
слова «сборных национальных» заменить словами «национальных сборных»;
14) статью 21 изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Подготовка спортивного резерва
1. Подготовка спортивного резерва осуществляется на основе учебно-тренировочных программ и учебных планов в период учебно-тренировочного процесса.
Учебно-тренировочный процесс подразделяется на следующие этапы многолетней подготовки спортсменов:
1) спортивно-оздоровительный;
2) начальной подготовки;
3) учебно-тренировочный;
4) совершенствования спортивного мастерства;
5) высшего спортивного мастерства.
2. Организация учебно-тренировочного процесса включает в себя проведение учебно-тренировочных и спортивных мероприятий, медицинское обслуживание спортсменов, их питание и проезд на учебно-тренировочные и спортивные мероприятия, а также обеспечение спортивной экипировкой, спортивным инвентарем и оборудованием.

10) 15-бапта :
2-тармақта:
"және санитариялық-гигиеналық нормаларға" деген сөздер ", санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
3-тармақтағы "санитариялық-гигиеналық нормаларға" деген сөздер "санитариялық ережелер мен гигиеналық нормативтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "заңдарында белгіленген тәртіппен" деген сөздер "заңдарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 16-бапта :
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жоғары дәрежедегі спортшылар даярлауды дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган бекіткен спорт түрлері жөніндегі бағдарламаларға сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы отандық және шетелдік мамандар, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар жүзеге асырады.";
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
"спортшыларын әзірлеу" деген сөздер "жоғары дәрежедегі спортшыларын даярлау" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
12) 18-бапта :
1-тармақтағы "ғалымдардың, дене шынықтыру-спорт ұйымдары мен спорт медицинасы ұйымдарының басқа да қызметкерлерінің ұжымдары спорттың түрлері бойынша федерациялардың" деген сөздер "отандық және шетелдік мамандардың, дене шынықтыру-спорт және медицина ұйымдарының басқа да қызметкерлерінің ұжымдары спорттың түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "спорттың әр түрі бойынша тиісті федерациялар", "спорттың әр түрі бойынша федерациялардың" деген сөздер тиісінше "спорт түрлері бойынша тиісті қоғамдық бірлестіктер", "спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 20-бапта :
"ұйымдармен" деген сөз "заңды тұлғалармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ғалымдарды" деген сөз "отандық және шетелдік мамандарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
14) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Спорт резервін даярлау
1. Спорт резервін даярлау оқу-жаттығу процесі кезеңінде оқу-жаттығу бағдарламаларының және оқу жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
Оқу-жаттығу процесі спортшыларды даярлаудың мынадай көпжылдық кезеңдеріне бөлінеді:
1) спорттық-сауықтыру;
2) бастапқы даярлық;
3) оқу-жаттығу;
4) спорт шеберлігін жетілдіру;
5) жоғары спорт шеберлігі.
2. Оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру оқу-жаттығу мен спорттық іс-шараларды өткізуді, спортшыларға медициналық қызмет көрсетуді, оларды тамақтандыруды және оқу-жаттығу мен спорттық іс-шараларға бару жолын, сондай-ақ спорттық керек-жарақпен, спорт құрал-сайманымен және жабдығымен қамтамасыз етуді қамтиды.

3. Учебно-тренировочные занятия проводятся в физкультурно-спортивных и детско-юношеских спортивных организациях.»;
15) в абзаце втором пункта 1 статьи 22 слова «и национальными федерациями» заменить словами «федерациями и республиканскими общественными объединениями»;
16) в статье 22-1 :
в пункте 4 слова «по физической культуре и спорту» исключить;
в пункте 5 слова «физической культуре и» исключить;
17) главу 4 дополнить статьей 22-2 следующего содержания:
«Статья 22-2. Компетенция Правительства Республики Казахстан в
области физической культуры и спорта
Правительство Республики Казахстан:
1) утверждает Правила аккредитации республиканских общественных объединений по видам спорта;
2) утверждает нормативы материального обеспечения спортивных мероприятий;
3) утверждает размеры поощрения призеров и участников республиканских спортивных мероприятий, универсиад и членов национальных сборных команд Республики Казахстан за высокие результаты на международных соревнованиях;
4) утверждает Правила выплаты пожизненного ежемесячного материального обеспечения заслуженным спортсменам и тренерам;
5) утверждает Правила проведения президентских тестов.»;
18) в статье 23 :
в подпункте 3) слово «спортивных» заменить словами «физкультурно-спортивных»;
в подпункте 10) слова «по стандартизации, метрологии и сертификации» заменить словами «в области технического регулирования»;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) осуществляет лицензирование деятельности юридических и физических лиц по оказанию физкультурно-оздоровительных, спортивных услуг, за исключением деятельности в организациях образования, на спортивных сооружениях высшей категории, а также деятельности республиканских и региональных общественных объединений по видам спорта, связанной с оказанием услуг в сфере физической культуры и спорта;»;
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
«14-1) осуществляет аккредитацию республиканских общественных объединений по видам спорта;»;
в подпункте 15) слова «и утверждает» исключить;
дополнить подпунктами 21), 22), 23), 24), 25), 26) следующего содержания:
«21) утверждает Правила организации деятельности субъектов физкультурного (физкультурно-спортивного) движения;
22) по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения утверждает Правила организации деятельности врачебно-физкультурных диспансеров и центров спортивной медицины и реабилитации;

3. Оқу-жаттығу сабақтары дене шынықтыру-спорт ұйымдарында және балалар-жасөспірімдер спорт ұйымдарында жүргізіледі.";
15) 22-баптың 1-тармағының екінші абзацындағы "және ұлттық федерациялар" деген сөздер "федерациялар және республикалық қоғамдық бірлестіктер" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 22-1-бапта :
4-тармақтағы "Дене шынықтыру және спорт жөніндегі жаттықтырушыларға" деген сөздер "Жаттықтырушыларға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Дене шынықтыру және спорт жөніндегі төрешілерге" деген сөздер "Спорт төрешілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 4-тарау мынадай мазмұндағы 22-2-баппен толықтырылсын:
"22-2-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің дене шынықтыру
және спорт саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) спорт түрлері бойынша республикалық қоғамдық бірлестіктерді аккредиттеу ережесін бекітеді;
2) спорттық іс-шараларды материалдық қамтамасыз ету нормативтерін бекітеді;
3) республикалық спорттық іс-шаралардың, универсиадалардың жүлдегерлерін және оларға қатысушыларды және халықаралық жарыстардағы жоғары нәтижелері үшін Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларының мүшелерін көтермелеу мөлшерлерін бекітеді;
4) еңбек сіңірген спортшылар мен жаттықтырушыларға ай сайынғы материалдық қамсыздандыру түрінде өмір бойы төлемақы төлеу ережесін бекітеді;
5) Президенттік тестілерді өткізу ережесін бекітеді.";
18) 23-бапта :
3) тармақшадағы "спорт" деген сөз "дене шынықтыру-спорт" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі" деген сөздер "техникалық реттеу саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) білім беру ұйымдарындағы қызметті қоспағанда, жоғары санаттағы спорт ғимараттарында дене шынықтыру-сауықтыру, спорт қызметтерін көрсету жөніндегі заңды және жеке тұлғалардың қызметін, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласында қызмет көрсетумен байланысты спорт түрлері бойынша республикалық және өңірлік қоғамдық бірлестіктердің қызметін лицензиялауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы жаңа 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) спорт түрлері бойынша республикалық қоғамдық бірлестіктерді аккредиттеуді жүзеге асырады;";
15) тармақшадағы "және бекітеді" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21), 22), 23), 24), 25), 26) тармақшалармен толықтырылсын:
"21) дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорт) қозғалысы субъектілерінің қызметін ұйымдастыру ережесін бекітеді;
22) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісе отырып, Дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің және спорт медицинасы мен оңалту орталықтарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекітеді;

23) утверждает Правила соревнований по видам спорта;
24) утверждает Правила перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации, физкультурно-спортивного общества (спортивного клуба) в другую физкультурно-спортивную организацию, физкультурно-спортивное общество (спортивный клуб);
25) утверждает учебно-тренировочные программы и этапы учебно-тренировочного процесса в физкультурно-спортивных и детско-юношеских спортивных организациях;
26) назначает и освобождает от должности главных и государственных тренеров по видам спорта.»;
19) в статье 23-1 :
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы):»;
в подпункте 13):
после слов «спортивных услуг» дополнить словами «, за исключением деятельности в организациях образования»;
слова «, союзов, ассоциаций (областных федераций), осуществляющих деятельность по физической культуре и спорту» заменить словами «по видам спорта»;
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
«14) обеспечивает деятельность врачебно-физкультурных диспансеров на территории соответствующей административно-территориальной единицы по лечебной физической культуре и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом.»;
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2. Местный исполнительный орган района (города областного значения):»;
пункт 3 после слова «спорта» дополнить словами «, а также создает условия для развития физической культуры и спорта по месту жительства граждан и в местах массового отдыха»;
20) в статье 24 :
в заголовке, пунктах 1 и 3 слова «в области физической культуры и спорта» заменить словами «по видам спорта»;
часть вторую пункта 2 исключить;
21) пункт 2 статьи 24-1 исключить;
22) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Финансирование физической культуры и спорта осуществляется за счет бюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 6 исключить;
23) в статье 26 :
в пункте 1 слова «спортивных клубов, школ-интернатов, спортивных школ», «спортивными клубами (школами-интернатами, спортивными школами» заменить соответственно словами «физкультурно-спортивных организаций», «физкультурно-спортивными организациями»;
в пункте 2:
слова «физкультурным,», «спортивных объединений» заменить соответственно словами «физкультурно-», «физкультурно-спортивных организаций, общественных объединений по видам спорта»;
слова «согласия этих объединений» заменить словами «их согласия»;

23) спорт түрлері бойынша жарыстардың ережесін бекітеді;
24) Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан, дене шынықтыру-спорт қоғамынан (спорт клубынан) басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына, дене шынықтыру-спорт қоғамына (спорт клубына) ауысуы туралы ережені бекітеді;
25) дене шынықтыру-спорт және балалар-жасөспірімдер спорт ұйымдарындағы оқу-жаттығу бағдарламаларын және оқу-жаттығу процесінің кезеңдерін бекітеді;
26) спорт түрлері бойынша бас және мемлекеттік жаттықтырушыларды қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.";
19) 23-1-бапта :
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы:";
13) тармақшада:
"дене шынықтыру-сауықтыру және" деген сөздердің алдынан "білім беру ұйымдарындағы қызметті қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
"дене шынықтыру және спорт жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті қоғамдық бірлестіктердің, одақтардың, қауымдастықтардың (облыстық федерациялардың)" деген сөздер "спорт түрлері бойынша жергілікті қоғамдық бірлестіктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) емдік дене шынықтыру және дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарды оңалту бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің қызметін қамтамасыз етеді.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы:";
3-тармақ "жәрдем көрсетеді" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ азаматтардың тұрғылықты жерінде және жаппай демалатын орындарында дене шынықтыруды және спортты дамыту үшін жағдайлар жасайды" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 24-бапта :
тақырыптағы, 1 және 3-тармақтардағы "Дене шынықтыру және спорт саласындағы", "дене шынықтыру және спорт саласындағы" деген сөздер тиісінше "Спорт түрлері бойынша", "спорт түрлері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
21) 24-1-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
22) 25-бапта :
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дене шынықтыруды және спортты қаржыландыру бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.";
6-тармақ алып тасталсын;
23) 26-бапта :
1-тармақтағы "спорт клубтарының, мектеп-интернаттарының, спорт мектептерінің", "спорт клубтары (мектеп-интернаттар, спорт мектептері" деген сөздер тиісінше "дене шынықтыру-спорт ұйымдарының", "дене шынықтыру-спорт ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"дене шынықтыру,", "Спорт бірлестіктерінің" деген сөздер тиісінше "дене шынықтыру-", "Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сол бірлестіктердің келісімімен" деген сөздер "олардың келісімімен" деген сөздермен ауыстырылсын;

24) в статье 27 :
часть вторую пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Не допускается ликвидация, изменение целевого и функционального назначения физкультурно-оздоровительных, спортивных и спортивно-технических сооружений, находящихся в государственной собственности, без создания равнозначного физкультурно-оздоровительного, спортивного и спортивно-технического сооружения.»;
25) в статье 29 слова «районного (города областного значения) исполнительного органа и администраций организаций физкультурно- оздоровительной и спортивной направленности» заменить словами «местного исполнительного органа района (города областного значения) и администраций физкультурно-спортивных организаций»;
26) в статье 30 :
в пунктах 1 и 2 слова «физкультурно-спортивные объединения» заменить словами «общественные объединения по видам спорта»;
в пункте 2:
после слова «средств» дополнить словами «физкультурно-спортивных»;
слова «независимо от форм собственности» исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Спортсмен имеет право перехода из одной физкультурно-спортивной организации, физкультурно-спортивного общества (спортивного клуба) в другую физкультурно-спортивную организацию, физкультурно-спортивное общество (спортивный клуб) или иностранную физкультурно-спортивную организацию (иностранный спортивный клуб) по взаимному согласию физкультурно-спортивных организаций, физкультурно-спортивных обществ (спортивных клубов).»;
27) в части первой статьи 31 слова «спортивных клубов, обществ и других заинтересованных организаций» заменить словами «физкультурно- спортивных организаций, физкультурно-спортивных обществ (спортивных клубов) и других заинтересованных юридических лиц»;
28) в статье 32 слово «Спортивные» заменить словами «Физкультурно-спортивные»;
29) в статье 33 :
абзац пятый пункта 1 после слова «обеспечение» дополнить словом «национальных»;
пункт 2 после слова «Выступления» дополнить словом «национальных».
2. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 8 мая 2009 г. и «Казахстанская правда» 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 8 мая 2009 г. и «Казахстанская правда» 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунальной сферы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 июня 2009 г.):
приложение к указанному Закону дополнить пунктом 33 следующего содержания:

24) 27-бапта :
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Мемлекеттік меншіктегі дене шынықтыру-сауықтыру, спорт және спорттық-техникалық ғимараттарды, соларға тең дене шынықтыру-сауықтыру, спорт және спорттық-техникалық ғимараттарын құрмай жоюға, олардың нысаналы және функционалдық мақсаттарын өзгертуге жол берілмейді.";
25) 29-баптағы "аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) атқарушы органның және дене шынықтыру-сауықтыру және спорт бағытындағы ұйымдар" деген сөздер "ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының және дене шынықтыру-спорт ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 30-бапта :
1 және 2-тармақтардағы "дене шынықтыру-спорт бірлестіктері" деген сөздер "спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"ұйымдардың" деген сөз "дене шынықтыру-спорт ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"меншік нысандарына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан, дене шынықтыру-спорт қоғамынан (спорт клубынан) басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына, дене шынықтыру-спорт қоғамына (спорт клубына) немесе шетелдік дене шынықтыру-спорт ұйымына (шетелдік спорт клубына) дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, дене шынықтыру-спорт қоғамдарының (спорт клубтарының) өзара келісімімен ауысуға құқығы бар.";
27) 31-баптың бірінші бөлігіндегі "спорт клубтарының, қоғамдарының және басқа да мүдделі ұйымдардың" деген сөздер "дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, дене шынықтыру-спорт қоғамдарының (спорт клубтарының) және басқа да мүдделі заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 32-баптағы "спорт" деген сөз "дене шынықтыру-спорт" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 33-бапта :
1-тармақтың бесінші абзацы "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін "ұлттық" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ "Қазақстан Республикасы" деген сөздерден кейін "ұлттық" деген сөзбен толықтырылсын.
2. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат; 2008 ж., N 13-14, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 60-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 18, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 12 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
көрсетілген Заңның қосымшасы мынадай мазмұндағы 33-тармақпен толықтырылсын:

«33. Государственный орган в области физической культуры и спорта:
1) контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан в области физической культуры и спорта;
2) контроль на предмет соблюдения стандартов, правил и норм по эксплуатации, техническому обслуживанию спортивных объектов;
3) контроль за проведением антидопинговых мероприятий в спорте.».
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

"33. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орган:
1) Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасының орындалуын бақылау;
2) спорт объектілерін пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі стандарттардың, ережелер мен нормалардың сақталуы жағынан бақылау;
3) спортта допингке қарсы іс-шаралардың жүргізілуін бақылау.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                      Н. Назарбаев