О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2010 года № 356-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112):
1) оглавление дополнить абзацем триста восьмым следующего содержания:
"Статья 244-1. Налогообложение реализации горюче-смазочных
материалов, осуществляемой аэропортами при
заправке воздушных судов иностранных
авиакомпаний, выполняющих международные полеты,
международные воздушные перевозки";
2) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктами 19-1) и 41-1) следующего содержания:
"19-1) инвестиционное золото - золото, на которое имеется сертификат или иной документ, выданный органом по подтверждению соответствия или испытательной лабораторией, аккредитованными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, по подтверждению соответствия такого золота национальному или международному стандарту качества, соответствующее следующим условиям:
для золотых монет:
такие золотые монеты не обладают нумизматической ценностью;
чистота золотых монет равна или превышает 900 тысячных долей на 1000 долей общей массы (что соответствует 900 пробе, 900 промилле, 90,0 процентам или 21,6 карата).
При этом золотая монета признается обладающей нумизматической ценностью при соответствии одному из следующих условий:
отчеканена до 1800 года;
отчеканена по технологии, обеспечивающей получение зеркальной поверхности, качества "пруф" (proof);
имеет тираж выпуска не более 1000 экземпляров;
ее рыночная цена превышает стоимость золота, содержащегося в монете, более чем на 80 процентов.
Рыночная цена золотой монеты определяется путем умножения утреннего фиксинга (котировки цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации золотой монеты, на рыночный курс обмена валюты, установленный на указанную дату;
для остального золота:
такое золото изготовлено в форме слитка и (или) пластины;
чистота такого золота равна или превышает 995 тысячных долей на 1000 долей лигатурной массы (что соответствует 995 пробе, 995 промилле, 99,5 процента или 23,88 карата);";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 26 қарашадағы № 356-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы үш жүз сегізінші абзацпен толықтырылсын:
«244-1-бап. Халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне май құю кезінде әуежайлар жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізуге салық салу»;
2) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 19-1) және 41-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«19-1) инвестициялық алтын - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген, сәйкестікті растау жөніндегі орган немесе сынақ зертханасы берген, мұндай алтынның ұлттық немесе халықаралық сапа стандартына сәйкестігін растау жөніндегі сертификаты немесе өзге де құжаты бар, мынадай талаптарға сәйкес келетін алтын:
алтын монеталар үшін:
мұндай алтын монеталардың нумизматикалық құндылығы жоқ;
алтын монеталардың тазалығы жалпы массасының 1000 үлесіне 900 мыңдық үлеске тең немесе одан асатын (бұл 900-сынамаға, 900-промиллеге, 90,0 пайызға немесе 21,6 каратқа сәйкес).
Бұл ретте, алтын монета мынадай талаптардың біріне сәйкес болған кезде оның нумизматикалық құндылығы бар деп танылады:
1800 жылға дейін соғылған;
«пруф» (proof) сапасында бетін айнадай етіп алуды қамтамасыз ететін технология бойынша соғылған;
шығарылымының таралуы 1000 данадан аспайды;
оның нарықтық бағасы монетадағы алтын құнының 80 пайызынан асады.
Алтын монетаның нарықтық бағасы алтын монетаны өткізу күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңертеңгі фиксингін (бағаның бағамдалуы) көрсетілген күнге белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына көбейту жолымен айқындалады;
қалған алтын үшін:
мұндай алтын құйма және (немесе) пластина нысанында жасалған;
мұндай алтынның тазалығы лигатуралық массаның 1000 үлесіне 995 мыңдық үлеске тең немесе одан асатын (бұл 995-сынамаға, 995-промиллеге, 99,5 пайызға немесе 23,88 каратқа сәйкес);»;

"41-1) уполномоченное юридическое лицо - юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, в сфере реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента);";
3) в статье 147:
в пункте 1 цифры "15" заменить цифрами "20";
в пункте 3 цифры "10" заменить цифрами "15";
4) подпункт 5) пункта 2 статьи 180 после слов "ценных бумаг" дополнить словами ", инвестиционного золота";
5) в подпункте 1) статьи 194 цифры "15" заменить цифрами "20";
6) дополнить статьей 244-1 следующего содержания:
"Статья 244-1. Налогообложение реализации горюче-смазочных
материалов, осуществляемой аэропортами при
заправке воздушных судов иностранных
авиакомпаний, выполняющих международные
полеты, международные воздушные перевозки
1. Оборот по реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, облагается по нулевой ставке.
Положения настоящей статьи применяются в отношении международных аэропортов, реализующих горюче-смазочные материалы при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки.
2. Для целей настоящей статьи:
1) иностранными авиакомпаниями признаются авиакомпании иностранных государств, включая государств-членов таможенного союза;
2) международным полетом признается полет воздушного судна, при котором воздушное судно пересекает границу иностранного государства;
3) международной воздушной перевозкой признается воздушная перевозка, при выполнении которой пункты отправления и назначения независимо от того, имеется или нет перерыв в перевозке или перегрузке, расположены на:
территории двух или более государств;
территории одного государства, если предусмотрена остановка на территории другого государства.
Положение абзаца третьего подпункта 3) части первой настоящего пункта не применяется, если пунктами отправления и назначения является территория Республики Казахстан.
3. Документами, подтверждающими обороты, облагаемые по нулевой ставке, при реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, являются:
1) договор аэропорта с иностранной авиакомпанией, предусматривающий и (или) включающий реализацию горюче-смазочных материалов, - при осуществлении регулярных рейсов;
заявка иностранной авиакомпании и (или) договор (соглашение) аэропорта с иностранной авиакомпанией - при осуществлении нерегулярных рейсов.
При этом в заявке должны быть указаны следующие сведения:
наименование авиакомпании с указанием государства, в котором она зарегистрирована;
предполагаемое количество горюче-смазочных материалов, требуемое для заправки воздушного судна;
дата предполагаемой посадки воздушного судна.
При посадке иностранного воздушного судна вследствие форс-мажорных обстоятельств заявка, предусмотренная настоящим подпунктом, не заполняется.
Для целей настоящего подпункта:
регулярным рейсом признается рейс, выполняемый согласно расписанию, утвержденному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
нерегулярным рейсом признается рейс, не подпадающий под определение регулярного рейса;

«41-1) уәкілетті заңды тұлға - салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін өткізу саласындағы, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға;»;
3) 147-бапта:
1-тармақтағы «15» деген цифрлар «20» деген цифрлармен ауыстырылсын;
3-тармақтағы «10» деген цифрлар «15» деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 180-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы «бағалы қағаздарды» деген сөздерден кейін «, инвестициялық алтынды» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 194-баптың 1) тармақшасындағы «15» деген цифрлар «20» деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 244-1-баппен толықтырылсын:
«244-1-бап. Халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды
орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе
кемелеріне май құю кезінде әуежайлар жүзеге
асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізуге
салық салу
1. Халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне май құю кезінде әуежайлар жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізу бойынша айналымға нөлдік ставкамен салық салынады.
Осы баптың ережелері халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне май құю кезінде жанар-жағармай материалдарын өткізетін халықаралық әуежайларға қатысты қолданылады.
2. Осы баптың мақсаттары үшін:
1) кеден одағына мүше мемлекеттерді қоса алғанда, шет мемлекеттердің авикомпаниялары шетелдік авиакомпаниялар деп танылады;
2) әуе кемесінің шет мемлекет шекарасын кесіп өтуі кезінде әуе кемесінің ұшуы халықаралық ұшу деп танылады;
3) тасымалдауда немесе қайта тиеуде үзілістің болуына немесе болмауына қарамастан, тасымалдауды орындау кезінде жөнелту және межелі пункттері:
екі немесе одан да көп мемлекеттің аумағында;
егер екінші мемлекет аумағында аялдау көзделсе, бір мемлекет аумағында орналасқан әуемен тасымалдау халықаралық әуемен тасымалдау деп танылады.
Егер жөнелту және межелі пункттері Қазақстан Республикасының аумағы болып табылса, осы тармақтың бірінші бөлігі 3) тармақшасы үшінші абзацының ережесі қолданылмайды.
3. Халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне май құю кезінде әуежайлар жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізу кезінде нөлдік ставкамен салық салынатын айналымдарды растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) тұрақты рейстерді жүзеге асыру кезінде - әуежайдың шетелдік авиакомпаниямен жанар-жағармай материалдарын өткізуді көздейтін және (немесе) қамтитын шарты;
тұрақты емес рейстерді жүзеге асыру кезінде - шетелдік авиакомпанияның өтінімі және (немесе) әуежайдың шетелдік авиакомпаниямен шарты (келісімі).
Бұл ретте, өтінімде мынадай мәліметтер көрсетілуге тиіс:
өзі тіркелген мемлекетті көрсете отырып, авиакомпанияның атауы;
әуе кемесіне май құю үшін қажетті жанар-жағармай материалдарының болжамды мөлшері;
әуе кемесінің болжамды қону күні.
Форс-мажорлық жағдайлар салдарынан шетелдік әуе кемесі қонған кезде осы тармақшада көзделген өтінім толтырылмайды.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген кестеге сәйкес орындалатын рейс тұрақты рейс деп танылады;
тұрақты рейс айқындамасына кірмейтін рейс тұрақты емес рейс деп танылады;

2) требование на заправку иностранного воздушного судна, в котором должны быть указаны следующие сведения:
наименование авиакомпании;
количество заправленных горюче-смазочных материалов;
дата заправки воздушного судна;
подписи командира воздушного судна или представителя иностранной авиакомпании и сотрудника соответствующей службы аэропорта, осуществившей заправку;
3) транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы с приложением перечня товаров с отметкой таможенного органа - при заправке иностранных воздушных судов, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, за исключением международных полетов, международных воздушных перевозок, осуществляемых в государства-члены таможенного союза;
4) документ, подтверждающий факт оплаты иностранной авиакомпанией за реализованные аэропортом горюче-смазочные материалы;
5) акт выполненных работ по заправке иностранного воздушного судна;
6) заключение должностного лица уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, участвующего в проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, подтверждающее факт осуществления рейса воздушным судном иностранной авиакомпании и количество реализованных горюче-смазочных материалов (в разрезе авиакомпаний) по форме и порядку, которые утверждены уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
7) статью 248 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) инвестиционного золота при одновременном соответствии следующим условиям:
общий вес реализованного в течение налогового периода по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает 32 тройских унций;
общая стоимость реализованного за налоговый период по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает сумму, сложившуюся путем суммирования сумм, рассчитанных в следующем порядке:
вес реализованного инвестиционного золота
умножить
на утренний фиксинг (котировка цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации,
умножить
на рыночный курс обмена валюты, установленный на дату реализации.
Положения настоящего подпункта применяются при реализации инвестиционного золота в форме:
слитков;
пластин;
золотых монет, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;";
8) подпункт 15) пункта 2 статьи 250 изложить в следующей редакции:
"15) реализация инвестиционного золота через металлические счета, открытые в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в Центре кассовых операций и хранения ценностей Национального Банка Республики Казахстан и (или) в банках второго уровня;";

2) мынадай мәліметтер көрсетілуге тиісті шетелдік әуе кемесіне май құюға қойылатын талап:
авиакомпанияның атауы;
құйылған жанар-жағармай материалдарының мөлшері;
әуе кемесіне май құйылған күн;
әуе кемесі командирінің немесе шетелдік авиакомпания өкілінің және май құюды жүзеге асырған әуежайдың тиісті қызметі қызметкерінің қолдары;
3) кеден одағына мүше мемлекеттерге жүзеге асырылатын халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды қоспағанда, халықаралық ұшуды, халықаралық әуемен тасымалдауды орындайтын шетелдік әуе кемелеріне май құю кезінде - кеден органының белгісі бар тауарлар тізбесі қоса берілетін көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттар;
4) әуежай өткізген жанар-жағармай материалдары үшін шетелдік авиакомпанияның ақы төлеу фактісін растайтын құжат;
5) шетелдік әуе кемесіне май құю бойынша орындалған жұмыстардың актісі;
6) қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізуге қатысатын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамының шетелдік авиакомпания әуе кемесінің рейсті жүзеге асыру фактісін және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның келісімімен уәкілетті орган бекіткен нысанда және тәртіппен өткізілген жанар-жағармай материалдарының (авиакомпаниялар бойынша) мөлшерін растайтын қорытындысы.»;
7) 248-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес болған:
қосылған құн салығы бойынша салық кезеңі ішінде өткізілген инвестициялық алтынның жалпы салмағы 32 троя унциясынан аспайтын;
қосылған құн салығы бойынша салық кезеңі ішінде өткізілген инвестициялық алтынның жалпы құны мынадай:
өткізілген инвестициялық алтынның салмағын
өткізу күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңертеңгі фиксингіне (бағаның бағамдалуы)
көбейту
өткізу күніне белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына
көбейту
тәртібімен есептелген сомаларды жинақтау жолымен қалыптасқан сомадан аспайтын кезде инвестициялық алтынды өткізу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшаның ережелері инвестициялық алтынды:
құймалар;
пластиналар;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған алтын монеталар нысанында өткізу кезінде қолданылады;»;
8) 250-баптың 2-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) инвестициялық алтынды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ашылған металл шоттары арқылы өткізу;»;

9) пункт 1 статьи 255 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) инвестиционного золота, кроме импортируемого Национальным Банком Республики Казахстан, при одновременном соответствии следующим условиям:
общий вес импортированного в течение налогового периода по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает 32 тройских унций;
общая стоимость импортированного за налоговый период по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает сумму, сложившуюся путем суммирования сумм, рассчитанных в следующем порядке:
вес импортированного инвестиционного золота
умножить
на утренний фиксинг (котировка цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации,
умножить
на рыночный курс обмена валюты, установленный на дату реализации.
Положения настоящего подпункта применяются при реализации инвестиционного золота в форме:
слитков;
пластин;
золотых монет, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;

9) 255-баптың 1-тармағының 10) тармақшасындағы «тауарлар импорты қосылған құн салығынан босатылады.» деген сөздер «тауарлар;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«11) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі импорттайтыннан басқа, бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес болған:
қосылған құн салығы бойынша салық кезеңі ішінде импортталған инвестициялық алтынның жалпы салмағы 32 троя унциясынан аспайтын;
қосылған құн салығы бойынша салық кезеңі ішінде импортталған инвестициялық алтынның жалпы құны мынадай:
импортталған инвестициялық алтынның салмағын
өткізу күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңертеңгі фиксингіне (бағаның бағамдалуы)
көбейту
өткізу күніне белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына
көбейту
тәртібімен есептелген сомаларды жинақтау жолымен қалыптасқан сомадан аспайтын кезде инвестициялық алтын импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшаның ережелері инвестициялық алтынды:
құймалар;
пластиналар;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған алтын монеталар нысанында өткізу кезінде қолданылады.

12,0
9.
Минеральное сырье,
содержащее поделочные
камни
Нефрит, лазурит, радонит,
чароит, малахит, авантюрин,
агат, яшма, розовый кварц,
диоптаз, халцедон и другие
3,5
10.
Минеральное сырье,
содержащее
технические камни
Алмаз, корунд, агат, яшма,
серпентинит, циркон, асбест,
слюда и другие
2,0
";
13) в статье 365:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками налога на транспортные средства являются физические лица, имеющие объекты налогообложения на праве собственности, и юридические лица, имеющие объекты налогообложения на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, если иное не установлено настоящей статьей.
Юридическое лицо своим решением вправе признать самостоятельным плательщиком налога на транспортные средства свое структурное подразделение по транспортным средствам, зарегистрированным за таким структурным подразделением в соответствии с законодательством Республики Казахстан о транспорте.
При этом решение юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если самостоятельным плательщиком налога на транспортные средства признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.";

12,0
9.
Құрамында жасанды тастар бар минералды шикізат
Нефрит, лазурит, радонит, чароит, малахит, авантюрин, агат, яшма, қызғылт кварц, диоптаз, халцедон және басқалар
3,5
10.
Құрамында техникалық тастар бар минералды шикізат
Алмас, корунд, агат, яшма, серпентинит, циркон, асбест, слюда және басқалар
2,0
»;
13) 365-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, меншік құқығында салық салу объектілері бар жеке тұлғалар және меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында салық салу объектілері бар заңды тұлғалар көлік құралдары салығын төлеушілер болып табылады.
Заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамасына сәйкес осындай құрылымдық бөлімшеге тіркелген көлік құралдары бойынша көлік құралдары салығын дербес төлеуші деп тануға құқылы.
Бұл ретте, заңды тұлғаның шешімі немесе осындай шешімнің күшін жою осындай шешім қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше көлік құралдары салығын дербес төлеуші деп танылған жағдайда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.»;

свыше 160 до 500 включительно
18
свыше 500 до 1000 включительно
32
свыше 1000
55
7.
Летательные аппараты
4 процента
от месячного
расчетного
показателя
с каждого
киловатта
мощности
8.
Железнодорожный тяговый подвижной состав,
используемый: для вождения поездов любых
категорий по магистральным путям; для
производства маневровой работы на магистральных,
станционных и подъездных путях узкой и (или)
широкой колеи; на путях промышленного
железнодорожного транспорта и не выходящий на
магистральные и станционные пути
1 процент от
месячного
расчетного
показателя с
каждого
киловатта
общей мощности
транспортного
средства
Мотор-вагонный подвижной состав, используемый для
организации перевозок пассажиров по магистральным
и станционным путям узкой и широкой колеи
1 процент от
месячного
расчетного
показателя
с каждого
киловатта
общей мощности
транспортного
средства
При этом для исчисления налога применяется месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
1-1. Для целей настоящего Кодекса:
1) к легковым автомобилям относятся:
автомобили категории B;
моторные транспортные средства на шасси легкового автомобиля с платформой для грузов и кабиной водителя, отделенной от грузового отсека жесткой стационарной перегородкой (автомобили-пикапы);
автомобили увеличенной вместимости и повышенной проходимости, превышающие требования категории B по разрешенной максимальной массе и (или) количеству пассажирских мест (внедорожники, в том числе джипы, а также кроссоверы и лимузины);
2) к грузовым автомобилям относятся автомобили категории C, если иное не установлено подпунктом 1) настоящего пункта;
3) к специальным автомобилям относятся автомобили со специальным оборудованием, предназначенные для выполнения определенных технологических процессов или операций, если иное не установлено подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) к автобусам относятся автомобили категории D, если иное не установлено подпунктом 1) настоящего пункта.
2. При объеме двигателя легковых автомобилей свыше 1500 до 2000 кубических сантиметров включительно, облагаемого по ставке три месячных расчетных показателя, свыше 2000 до 2500 кубических сантиметров включительно, облагаемого по ставке шесть месячных расчетных показателей, свыше 2500 до 3000 кубических сантиметров включительно, облагаемого по ставке девять месячных расчетных показателей, свыше 3000 до 4000 кубических сантиметров включительно, облагаемого по ставке пятнадцать месячных расчетных показателей, свыше 4000 кубических сантиметров, облагаемого по ставке сто семнадцать месячных расчетных показателей, сумма налога увеличивается за каждую единицу превышения соответствующей нижней границы объема двигателя на 7 тенге.

160-тан жоғары 500-ді қоса алғанда
18
500-ден жоғары 1000-ды қоса алғанда
32
1000-нан жоғары
55
7.
Ұшу аппараттары
әрбір киловатт қуаттан айлық есептік көрсеткіштің 4 пайызы
8.
Мыналарды:
магистральды жолдар бойымен поездардың кез келген санатын жүргізу үшін;
магистральды, станциялық және тар және (немесе) кең табанды кірме жолдарда маневр жұмыстарын жүргізу үшін;
өнеркәсіптік теміржол көлігі жолдарында және магистральды және станциялық жолдарға шықпайтын жолдарда пайдаланылатын теміржолдың тартқыш қозғалмалы құрамы;
көлік құралының жалпы қуатының әрбір киловатынан айлық есептік көрсеткіштің 1 пайызы
Тар және кең табанды магистральды және станциялық жолдармен жолаушылар тасымалдауды ұйымдастыру үшін пайдаланылатын мотор-вагонды қозғалмалы құрам
көлік құралының жалпы қуатының әрбір киловатынан айлық есептік көрсеткіштің 1 пайызы
Бұл ретте салықты есептеу үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш қолданылады.
1-1. Осы Кодекстің мақсаттары үшін:
1) жеңіл автомобильдерге:
В санатындағы автомобильдер;
жүкке арналған платформасы және жүк бөлігінен қатты стационарлық қабырғамен бөлінген жүргізуші кабинасы бар жеңіл автомобиль шассиіндегі моторлы көлік құралдары (автомобиль-пикаптар);
рұқсат етілген ең жоғары массасы және (немесе) жолаушылар орнының саны бойынша В санатына қойылатын талаптардан асып түсетін, сыйымдылығы ұлғайтылған және жүріп өту мүмкіндігі жоғары автомобильдер (жолсызбен жүретін автомобильдер, оның ішінде джиптер, сондай-ақ кроссоверлер мен лимузиндер) жатады;
2) егер осы тармақтың 1) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, жүк автомобильдеріне С санатындағы автомобильдер жатады;
3) егер осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында өзгеше белгіленбесе, арнайы автомобильдерге белгілі бір технологиялық процестерді немесе операцияларды орындауға арналған, арнайы жабдықтары бар автомобильдер жатады;
4) егер осы тармақтың 1) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, автобустарға D санатындағы автомобильдер жатады.
2. Жеңіл автомобильдердің үш айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын двигателінің көлемі 1500-ден жоғары 2000 текше сантиметрді қоса алғандағы, алты айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын 2000-нан жоғары 2500 текше сантиметрді қоса алғандағы, тоғыз айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын 2500-ден жоғары 3000 текше сантиметрді қоса алғандағы, он бес айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын 3000-нан жоғары 4000 текше сантиметрді қоса алғандағы, жүз он жеті айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын 4000 текше сантиметрден жоғары көлемде болған кезде салық сомасы двигатель көлемінің тиісті төменгі шегінен асып түскен әрбір бірлік үшін 7 теңгеге ұлғайтылады.

3. В зависимости от срока эксплуатации к ставкам налога на летательные аппараты применяются следующие поправочные коэффициенты:
1) на летательные аппараты, приобретенные после 1 апреля 1999 года из-за пределов Республики Казахстан:
свыше 5 до 15 лет эксплуатации включительно - 2,0;
свыше 15 лет эксплуатации - 3,0;
2) на летательные аппараты, приобретенные до 1 апреля 1999 года, а также приобретенные после 1 апреля 1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1 апреля 1999 года:
свыше 5 до 15 лет эксплуатации включительно - 0,5;
свыше 15 лет эксплуатации - 0,3.
4. Срок эксплуатации транспортного средства исчисляется исходя из года выпуска, указанного в паспорте транспортного средства (руководстве по летной эксплуатации воздушного судна).
5. Для исчисления налога по грузовым и специальным автомобилям используется показатель грузоподъемности транспортного средства, указанный в инструкции и (или) руководстве по эксплуатации транспортного средства. Если в инструкции (руководстве) по эксплуатации транспортного средства показатель грузоподъемности не указан, он рассчитывается как разница между разрешенной максимальной массой транспортного средства и массой транспортного средства без нагрузки (массой снаряженного транспортного средства).";
15) в пункте 3 статьи 368 слова "договора купли-продажи" заменить словами "договоров купли-продажи, мены";
16) в статье 370 слова "и уплаты" исключить;
17) подпункт 1) пункта 1 статьи 442 изложить в следующей редакции:
"1) индивидуального подоходного налога с доходов от деятельности крестьянского или фермерского хозяйства, в том числе доходов в виде сумм, полученных из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов), связанных с деятельностью, на которую распространяется данный специальный налоговый режим;";
18) внесено изменение в графу 3 строки 5.3 статьи 456 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
19) в таблице статьи 514:
в строке 7:
в графе 2 цифры "10" заменить цифрами "200";
в графе 4 цифры "55" заменить цифрами "1100";
дополнить строкой 7-1 следующего содержания:
7-1.
Сотовая связь третьего поколения и
мобильная связь четвертого поколения
(за полосу радиочастот шириной на
прием 2 МГц/2 МГц на передачу)
область,
гг. Астана,
Алматы
2200
";
20) в части второй статьи 617 слова "в уполномоченный государственный орган по работе с имуществом, обращенным (поступившим) в собственность государства по отдельным основаниям" заменить словами "уполномоченному юридическому лицу";

3. Пайдаланылу мерзіміне қарай ұшу аппараттарының салық ставкаларына мынадай түзету коэффициенттері қолданылады:
1) 1999 жылғы 1 сәуірден кейін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарына:
пайдаланылу мерзімі 5 жылдан жоғары 15 жылды қоса алғанда - 2,0;
пайдаланылу мерзімі 15 жылдан жоғары - 3,0;
2) 1999 жылғы 1 сәуірге дейін сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуірден кейін сатып алынған және (немесе) Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 сәуірге дейін пайдалануда болған ұшу аппараттарына:
пайдаланылу мерзімі 5 жылдан жоғары 15 жылды қоса алғанда - 0,5;
пайдаланылу мерзімі 15 жылдан жоғары - 0,3.
4. Көлік құралының пайдаланылу мерзімі көлік құралдарының паспортында (әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқауда) көрсетілген шығарылған жылы негізге алына отырып есептеледі.
5. Жүк және арнайы автомобильдер бойынша салықты есептеу үшін көлік құралын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта және (немесе) нұсқауда көрсетілген көлік құралының жүк көтергіштігінің көрсеткіші пайдаланылады. Егер көлік құралын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (нұсқауда) жүк көтергіштігінің көрсеткіші көрсетілмесе, ол көлік құралының рұқсат етілген ең жоғарғы массасы мен көлік құралының жүктемесіз массасы (жабдықталған көлік құралының массасы) арасындағы айырма ретінде есептеледі.»;
15) 368-баптың 3-тармағындағы «сатып алу-сату шартының» деген сөздер «сатып алу-сату, айырбастау шарттарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 370-баптағы «есептеу мен төлеуге» деген сөздер «есептеуге» деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 442-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалықтарының қызметінен түскен табыстардан, оның ішінде қызметпен байланысты шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған сомалар түріндегі табыстардан алынатын жеке табыс салығын;»;
18) 456-баптың 5.3-жолының 3-бағанындағы «10» деген цифрлар «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
19) 514-баптың кестесінде:
7-жолда:
2-бағандағы «10» деген цифрлар «200» деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-бағандағы «55» деген цифрлар «1100» деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-жолмен толықтырылсын:
«
7-1.
Үшінші жаңартылымдағы ұялы байланыс және төртінші жаңартылымдағы ұтқыр байланыс (қабылдауға ені 2 МГц/беруге 2 МГц радиожиілік белдеуі үшін)
облыс, Астана, Алматы қалалары
2200
»;
20) 617-баптың екінші бөлігіндегі «жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (келіп түскен) мүлікпен жұмыс жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға» деген сөздер «уәкілетті заңды тұлғаға» деген сөздермен ауыстырылсын;

21) статью 618 изложить в следующей редакции:
"Статья 618. Порядок реализации ограниченного в распоряжении
имущества налогоплательщика (налогового агента) в
счет налоговой задолженности
Реализация ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности осуществляется уполномоченным юридическим лицом.
Порядок реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности устанавливается Правительством Республики Казахстан.".
2. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст. 48; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111):
пункт 4 статьи 12 после слов "игорного бизнеса" дополнить словами "на основании предъявленного документа, удостоверяющего личность,".
3. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст. 63; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 101):
1) в статье 1 слова "с 1 июля 2010 года" заменить словами "с 1 января 2011 года";
2) статьи 4, 5, 6, 7 и 16 исключить;
3) в статье 21:
в абзаце первом цифры "2011" заменить цифрами "2014";
дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) с 1 января 2011 года до 1 января 2012 года действуют следующие ставки акцизов:
п/п
Код ТН ВЭД
ЕврАзЭС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов
(в тенге за
единицу измерения)
1
2
3
4
1.
из 2402
Сигареты с фильтром
1000 тенге/
1000 штук
2.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
600 тенге/
1000 штук
3.
из 2402
Сигариллы
1220 тенге/
1000 штук
4.
из 2402
Сигары
95 тенге/штука
5.
из 2403
Табак трубочный, курительный,
жевательный, сосательный,
нюхательный, кальянный и прочий,
упакованный в потребительскую
тару и предназначенный для
конечного потребления, за
исключением фармацевтической
продукции, содержащей никотин
1220 тенге/
килограмм
3-2) с 1 января 2012 года до 1 января 2013 года действуют следующие ставки акцизов:
п/п
Код ТН ВЭД
ЕврАзЭС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов
(в тенге за единицу
измерения)
1
2
3
4
1.
из 2402
Сигареты с фильтром
1250 тенге/
1000 штук
2.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
750 тенге/
1000 штук
3.
из 2402
Сигариллы
1530 тенге/
1000 штук
4.
из 2402
Сигары
120 тенге/штука
5.
из 2403
Табак трубочный, курительный,
жевательный, сосательный,
нюхательный, кальянный и
прочий, упакованный в
потребительскую тару и
предназначенный для конечного
потребления, за исключением
фармацевтической продукции,
содержащей никотин
1550
тенге/килограмм

21) 618-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«618-бап. Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі
шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізу
тәртібі
Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізуді уәкілетті заңды тұлға жүзеге асырады.
Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.».
2. «Ойын бизнесі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат):
12-баптың 4-тармағындағы «төлеуді» деген сөзден кейін «жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуі негізінде,» деген сөздермен толықтырылсын.
3. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2000 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 101-құжат):
1) 1-баптағы «2010 жылғы 1 шілдеден» деген сөздер «2011 жылғы 1 қаңтардан» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4, 5, 6, 7 және 16-баптар алып тасталсын;
3) 21-бапта:
бірінші абзацтағы «2011» деген цифрлар «2014» деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) 2011 жылғы 1 қаңтардан 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай акциз ставкалары қолданылады:
Рет
ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциз ставкалары (өлшем бірлігіне теңгемен)
1
2
3
4
1.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
1000 теңге/
1000 дана
2.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
600 теңге/
1000 дана
3.
2402-ден
Сигариллдер
1220 теңге/
1000 дана
4.
2402-ден
Сигаралар
95 теңге/
дана
5.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
1220 теңге/
килограмм
3-2) 2012 жылғы 1 қаңтардан 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай акциз ставкалары қолданылады:
Рет
ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциз ставкалары (өлшем бірлігіне теңгемен)
1
2
3
4
1.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
1250 теңге/ 1000 дана
2.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
750 теңге/ 1000 дана
3.
2402-ден
Сигариллдер
1530 теңге/
1000 дана
4.
2402-ден
Сигаралар
120 теңге/ дана
5.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
1550 теңге/ килограмм

3-3) с 1 января 2013 года до 1 января 2014 года действуют следующие ставки акцизов:
п/п
Код ТН ВЭД
ЕврАзЭС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов
(в тенге за единицу
измерения)
1
2
3
4
1.
из 2402
Сигареты с фильтром
1550 тенге/
1000 штук
2.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
950 тенге/
1000 штук
3.
из 2402
Сигариллы
1930 тенге/
1000 штук
4.
из 2402
Сигары
150 тенге/
штука
5.
из 2403
Табак трубочный, курительный,
жевательный, сосательный,
нюхательный, кальянный и
прочий, упакованный в
потребительскую тару и
предназначенный для конечного
потребления, за исключением
фармацевтической продукции,
содержащей никотин
1940 тенге/килограмм
";
4) в статье 23:
подпункт 5) части первой пункта 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Доходы, указанные в пункте 3 настоящей статьи, подлежащие получению (полученные) страховыми, перестраховочными организациями в течение налогового периода, подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке 20 процентов.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2011 года, за исключением:
1) подпункта 18) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2009 года;
2) подпункта 1) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2010 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

3-3) 2013 жылғы 1 қаңтардан 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай акциз ставкалары қолданылады:
Рет
ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциз ставкалары (өлшем бірлігіне теңгемен)
1
2
3
4
1.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
1550 теңге/
1000 дана
2.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
950 теңге/ 1000 дана
3.
2402-ден
Сигариллдер
1930 теңге/ 1000 дана
4.
2402-ден
Сигаралар
150 теңге/
дана
5.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
1940 теңге/ килограмм
»;
4) 23-бапта:
5-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы «8 процентін;» деген сөздер «8 пайызын төлейді.» деген сөздермен ауыстырылып, 5) тармақшасы алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген, сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары салық кезеңі ішінде алуға жататын (алған) табыстарға 20 пайыздық ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуға тиіс.».
2-бап. Осы Заң:
1) 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 18) тармақшасын;
2) 2010 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                   Н. Назарбаев