О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования земельных отношений
Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года № 464-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50):
1) по всему тексту слова "(города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения)", "(города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)", "области (города республиканского значения, столицы)", "областей (города республиканского значения, столицы)", "(городов областного значения)", "(города областного значения)" заменить соответственно словами ", городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения", ", города республиканского значения, столицы, района, города областного значения", "области, города республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения, столицы", ", городов областного значения", ", города областного значения";
2) дополнить оглавлением следующего содержания:
"Оглавление
Раздел I. Основные положения
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Земельный фонд Республики Казахстан
Статья 2. Отнесение земель к категориям, перевод их из одной
категории в другую

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қатынастарын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі № 464-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар):
1) бүкіл мәтін бойынша «(республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)», «(республикалық маңызы бар қала, астана), аудандар (облыстық маңызы бар қалалар)», «(республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)», «облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «облыс (республикалық маңызы бар қала, астана)», «Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «Облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана)», «облыстардың (республикалық маңызы бар қала, астана)», «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)», «(облыстық маңызы бар қалалардың)», «(облыстық маңызы бар қаланың)» деген сөздер тиісінше «, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың», «, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың», «облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың», «, облыстық маңызы бар қалалардың», «, облыстық маңызы бар қаланың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы мазмұнмен толықтырылсын:
«Мазмұны
1-бөлiм. Негізгі ережелер
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының жер қоры
2-бап. Жердi санаттарға жатқызу, оларды бiр санаттан басқасына ауыстыру

Статья 3. Собственность на землю
Статья 4. Принципы земельного законодательства
Статья 5. Задачи земельного законодательства
Статья 6. Земельное законодательство
Статья 7. Международные договоры
Статья 8. Зонирование земель
Статья 9. Платежи за землю
Статья 10. Базовые ставки платы за земельные участки и
кадастровая (оценочная) стоимость земельного участка
Статья 11. Поправочные коэффициенты к базовым ставкам платы за
земельные участки
Статья 12. Основные понятия, используемые в Кодексе
Глава 2. Компетенция государственных органов в области
земельных отношений
Статья 13. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Статья 14. Компетенция центрального уполномоченного органа и
его территориальных органов
Статья 14-1. Компетенция уполномоченных органов областей,
городов республиканского значения, столицы,
районов, городов областного значения
Статья 15. Компетенция местных представительных органов и
органов местного самоуправления
Статья 16. Компетенция местного исполнительного органа
области, города республиканского значения, столицы
Статья 17. Компетенция районного (кроме районов в городах)
исполнительного органа
Статья 18. Компетенция местного исполнительного органа города
областного значения
Статья 19. Компетенция акимов города районного значения,
поселка, аула (села), аульных (сельских) округов
Статья 19-1. Компетенция администрации специальной
экономической зоны
Раздел 2. Право собственности, право землепользования и иные
вещные права на землю
Глава 3. Право собственности на землю
Статья 20. Виды права собственности на землю
Статья 21. Содержание права собственности
Статья 22. Возникновение права собственности на земельный
участок
Статья 23. Собственность на земельные участки граждан и
юридических лиц
Статья 24. Право собственности на земли сельскохозяйственного
назначения
Статья 25. Реализация права частной собственности
Статья 26. Государственная собственность на землю
Статья 27. Реализация права государственной собственности
Глава 4. Право землепользования
Статья 28. Режим права землепользования
Статья 29. Виды права землепользования
Статья 30. Субъекты права землепользования
Статья 31. Возникновение права землепользования
Статья 32. Предоставление права землепользования
Статья 33. Передача права землепользования
Статья 34. Право постоянного землепользования
Статья 35. Право временного землепользования
Статья 36. Право временного безвозмездного землепользования
Статья 37. Право временного возмездного землепользования
(аренды)
Статья 38. Право вторичного землепользования (субаренда)
Статья 39. Особенности правового положения государственных
землепользователей

3-бап. Жерге меншiк
4-бап. Жер заңнамасының қағидаттары
5-бап. Жер заңнамасының мiндеттерi
6-бап. Жер заңнамасы
7-бап. Халықаралық шарттар
8-бап. Жердi аймақтарға бөлу
9-бап. Жер үшiн төленетiн төлемдер
10-бап. Жер учаскелерi үшiн төлемақының базалық ставкалары және жер учаскесiнiң кадастрлық (бағалау) құны
11-бап. Жер учаскелерi үшiн төлемақының базалық ставкаларына түзету коэффициенттерi
12-бап. Кодексте пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
2-тарау. Мемлекеттік органдардың жер қатынастары саласындағы құзыреті
13-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
14-бап. Орталық уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының құзыреті
14-1-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың уәкілетті органдарының құзыреті
15-бап. Жергiлiктi өкiлдi органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының құзыретi
16-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының құзыреті
17-бап. Аудандық (қалалардағы аудандардан басқа) атқарушы органның құзыретi
18-бап. Облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының құзыреті
19-бап. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтер әкiмдерiнiң құзыретi
19-1-бап. Арнайы экономикалық аймақ әкімшілігінің құзыреті
2-бөлiм. Жерге меншік құқығы, жер пайдалану құқығы және жерге өзге де заттық құқықтар
3-тарау. Жерге меншік құқығы
20-бап. Жерге меншiк құқығының түрлерi
21-бап. Меншiк құқығының мазмұны
22-бап. Жер учаскесiне меншiк құқығының туындауы
23-бап. Азаматтар мен заңды тұлғалардың жер учаскелерiне меншiгi
24-бап. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерге меншiк құқығы
25-бап. Жеке меншiк құқығын iске асыру
26-бап. Жерге мемлекеттiк меншiк
27-бап. Мемлекеттiк меншiк құқығын iске асыру
4-тарау. Жер пайдалану құқығы
28-бап. Жер пайдалану құқығының режимі
29-бап. Жер пайдалану құқығының түрлерi
30-бап. Жер пайдалану құқығының субъектiлерi
31-бап. Жер пайдалану құқығының туындауы
32-бап. Жер пайдалану құқығын табыстау
33-бап. Жер пайдалану құқығын беру
34-бап. Тұрақты жер пайдалану құқығы
35-бап. Уақытша жер пайдалану құқығы
36-бап. Уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығы
37-бап. Уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) құқығы
38-бап. Кейiнгi жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығы
39-бап. Мемлекеттiк жер пайдаланушылардың құқықтық жағдайының ерекшелiктерi

Статья 40. Переход права землепользования в порядке
универсального правопреемства
Статья 41. Служебный земельный надел
Глава 5. Земельный участок как объект права собственности,
права землепользования и иных вещных прав
Статья 42. Пределы права на земельный участок
Статья 43. Порядок предоставления права на земельный участок
Статья 44. Предоставление земельных участков для строительства
объектов
Статья 45. Предоставление земельных участков, не связанных со
строительством
Статья 46. Предоставление земельных участков оралманам
Статья 47. Приобретение прав на земельные участки, которые
находятся в государственной собственности
Статья 48. Приобретение прав на земельные участки, которые
находятся в государственной собственности, на
торгах (конкурсах, аукционах)
Статья 49. Приобретение прав на земельные участки, которые
находятся в государственной собственности, при их
продаже в рассрочку
Статья 49-1. Порядок изменения целевого назначения земельного
участка
Статья 49-2. Резервирование земель
Статья 50. Нормы предоставления земельных участков
Статья 51. Делимые и неделимые земельные участки
Статья 52. Право на земельный участок и право на расположенные
на нем здания (строения, сооружения)
Статья 53. Общая собственность на земельный участок или общее
землепользование
Статья 54. Порядок пользования земельным участком
сельскохозяйственного назначения, находящимся в
общей собственности или общем землепользовании
Статья 55. Сделки с земельными долями на землях
сельскохозяйственного назначения, находящимися в
общей долевой собственности
Статья 56. Порядок определения земельной доли в общей долевой
собственности или в общем долевом землепользовании
Статья 57. Раздел земельного участка, находящегося в общей
долевой собственности (общем долевом
землепользовании), и выдел из него доли
Статья 58. Раздел земельного участка, находящегося в общей
совместной собственности (общем совместном
землепользовании)
Статья 59. Недопустимость раздела земельного участка,
признанного неделимым
Статья 60. Общая собственность супругов на земельный участок
Статья 61. Право собственности на недвижимость, находящуюся на
общем земельном участке
Статья 62. Право на земельный участок при доме, в котором
находятся несколько квартир и (или) нежилых
помещений, и в других объектах кондоминиума
Статья 63. Обращение взыскания на земельный участок,
находящийся в частной собственности, и на право
землепользования
Глава 6. Права и обязанности собственников земельных участков
и землепользователей при использовании земельных
участков
Статья 64. Права собственников земельных участков и
землепользователей на использование земельных
участков

40-бап. Жер пайдалану құқығының әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртiбiмен ауысуы
41-бап. Қызметтiк жер телiмi
5-тарау. Жер учаскесі - меншік құқығының, жер пайдалану құқығының және өзге де заттық құқықтардың объектісі ретінде
42-бап. Жер учаскесiне құқық шектерi
43-бап. Жер учаскесiне құқықты табыстау тәртiбi
44-бап. Жер учаскелерiн объектiлер құрылысы үшiн беру
45-бап. Құрылысқа байланысты емес жер учаскелерiн беру
46-бап. Оралмандарға жер учаскелерiн беру
47-бап. Мемлекеттiк меншiктегi жер учаскелерiне құқықтар алу
48-бап. Мемлекеттiк меншiктегi жер учаскелерiне құқықтарды сауда-саттықта (конкурстарда, аукциондарда) алу
49-бап. Мемлекет меншiгiндегi жер учаскелерiн төлеу мерзiмiн ұзартып сату кезiнде оларға құқықтар алу
49-1-бап. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту тәртібі
49-2-бап. Жерді резервте қалдыру
50-бап. Жер учаскелерiн беру нормалары
51-бап. Бөлiнетiн және бөлiнбейтiн жер учаскелерi
52-бап. Жер учаскесiне құқық және онда орналасқан үйге (құрылысқа, ғимаратқа) құқық
53-бап. Жер учаскесiне ортақ меншiк немесе ортақ жер пайдалану
54-бап. Ортақ меншiктегi немесе ортақ жер пайдаланудағы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесiн пайдалану тәртiбi
55-бап. Ортақ үлестiк меншiктегi ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер үлестерiмен жасалатын мәмiлелер
56-бап. Ортақ үлестiк меншiктегi немесе ортақ үлестiк жер пайдаланудағы жер үлесiн айқындау тәртiбi
57-бап. Ортақ үлестiк меншiктегi (ортақ үлестiк жер пайдаланудағы) жер учаскесiн бөлісу және одан үлестi бөлiп шығару
58-бап. Ортақ бiрлескен меншiктегi (ортақ бiрлескен жер пайдаланудағы) жер учаскесiн бөлiсу
59-бап. Бөлiнбейтiн деп танылған жер учаскесiн бөлуге жол берiлмейтiндiгi
60-бап. Жер учаскесiне ерлi-зайыптылардың ортақ меншiгi
61-бап. Ортақ жер учаскесiндегi жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығы
62-бап. Бiрнеше пәтерi және (немесе) кiсi тұрмайтын үй-жайлары бар үйдiң жанындағы және кондоминиумның басқа да объектiлерiндегi жер учаскесiне құқық
63-бап. Жеке меншiктегi жер учаскесiнен және жер пайдалану құқығынан өндіріп алу
6-тарау. Жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерін пайдалану кезіндегі құқықтары мен міндеттері
64-бап. Жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерiн пайдалануға құқықтары

Статья 65. Обязанности собственников земельных участков и
землепользователей по использованию земельных
участков
Статья 66. Права и обязанности собственников земельных участков
и землепользователей, которым права на земельный
участок в силу настоящего Кодекса не могут
принадлежать
Глава 7. Сервитуты
Статья 67. Основания возникновения сервитута
Статья 68. Право нахождения физического лица на чужих
земельных участках и прохода через них
Статья 69. Право ограниченного пользования соседним или иным
земельным участком
Статья 70. Скотопрогонные трассы временного (сезонного)
пользования
Статья 71. Использование земельных участков для изыскательских
работ
Статья 72. Другие сервитуты
Статья 73. Сохранение сервитута при переходе права на
земельный участок
Статья 74. Прекращение сервитута
Статья 75. Регистрация сервитута
Глава 8. Залог земельного участка и права землепользования
Статья 76. Предмет залога
Статья 77. Ограничения залога земельного участка и права
землепользования
Статья 78. Залог земельного участка или права землепользования
земельным участком, на котором имеются здания
(строения, сооружения)
Статья 79. Порядок залога земельных участков и прав
землепользования
Статья 80. Регистрация залога земельного участка или права
землепользования
Глава 9. Прекращение права собственности, права
землепользования и иных вещных прав на земельный
участок
Статья 81. Основания прекращения права частной собственности
на земельный участок или права землепользования
Статья 82. Отказ от права частной собственности или права
землепользования
Статья 83. Обращение взыскания на земельный участок или на
право землепользования по обязательствам
собственника или землепользователя
Статья 84. Общие положения и принципы принудительного
отчуждения земельного участка для государственных
нужд
Статья 85. Принудительное отчуждение земельного участка для
государственных нужд
Статья 86. Права собственника или негосударственного
землепользователя при принудительном отчуждении
земельного участка для государственных нужд
Статья 87. Возмещение стоимости земельного участка при его
принудительном отчуждении для государственных нужд
Статья 88. Изъятие земельного участка для государственных нужд
по решению суда
Статья 89. Изъятие земельного участка у государственного
землепользователя для государственных нужд
Статья 90. Ограничение изъятия земель отдельных категорий
Статья 91. Временное изъятие земельного участка при
чрезвычайных ситуациях
Статья 92. Принудительное изъятие у собственника и
землепользователя земельного участка, не
используемого по назначению
Статья 93. Принудительное изъятие у собственника и
землепользователя земельного участка, используемого
с нарушением законодательства Республики Казахстан

65-бап. Жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерiн пайдалану жөнiндегi мiндеттерi
66-бап. Осы Кодекске орай жер учаскесiне құқықтар тиесiлi болмайтын жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың  құқықтары мен мiндеттерi
7-тарау. Сервитуттар
67-бап. Сервитут туындауының негiздерi
68-бап. Жеке тұлғаның бөтен жер учаскелерiнде болу және солар арқылы өту құқығы
69-бап. Көршi немесе өзге де жер учаскесiн шектеулi пайдалану құқығы
70-бап. Уақытша (маусымдық) пайдаланылатын мал айдау жолдары
71-бап. Жер учаскелерiн iздестiру жұмыстары үшiн пайдалану
72-бап. Басқа да сервитуттар
73-бап. Жер учаскесiне құқық ауысқан кезде сервитуттың сақталуы
74-бап. Сервитуттың тоқтатылуы
75-бап. Сервитутты тiркеу
8-тарау. Жер учаскесі мен жер пайдалану құқығын кепілге салу
76-бап. Кепiлдiң нысанасы
77-бап. Жер учаскесiн және жер пайдалану құқығын кепiлге салуды шектеу
78-бап. Үйлер (құрылыстар, ғимараттар) бар жер учаскесiн немесе сондай жер учаскесiне жер пайдалану құқығын кепiлге салу
79-бап. Жер учаскелерiн және жер пайдалану құқығын кепiлге салу тәртiбi
80-бап. Жер учаскесiн немесе жер пайдалану құқығын кепiлге салуды тiркеу
9-тарау. Жер учаскесіне меншік құқығын, жер пайдалану құқығын және өзге де заттық құқықтарды тоқтату
81-бап. Жер учаскесiне жеке меншiк құқығын немесе жер пайдалану құқығын тоқтату негiздерi
82-бап. Жеке меншiк құқығынан немесе жер пайдалану құқығынан бас тарту
83-бап. Меншiк иесiнiң немесе жер пайдаланушының мiндеттемелерi бойынша жер учаскесiнен немесе жер пайдалану құқығынан өндiрiп алу
84-бап. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесiн мәжбүрлеп иеліктен шығарудың жалпы ережелері мен қағидаттары
85-бап. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесiн мәжбүрлеп иеліктен шығару
86-бап. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесiн мәжбүрлеп иеліктен шығару кезіндегі меншiк иесiнiң немесе мемлекеттiк емес жер пайдаланушының құқықтары
87-бап. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесiн мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде оның құнын өтеу
88-бап. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесiн сот шешiмi бойынша алып қою
89-бап. Мемлекет мұқтажы үшiн жер учаскесiн мемлекеттiк жер пайдаланушыдан алып қою
90-бап. Жекелеген санаттағы жердi алып қоюды шектеу
91-бап. Төтенше жағдайлар кезiнде жер учаскесiн уақытша алып қою
92-бап. Мақсаты бойынша пайдаланылмаған жер учаскесiн меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қою
93-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылған жер учаскесiн меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қою

Статья 94. Порядок принудительного изъятия земельного участка,
не используемого по назначению либо используемого с
нарушением законодательства Республики Казахстан
Статья 95. Конфискация
Статья 96. Оценка земельного участка при прекращении права
собственности или землепользования
Раздел 3. Категории земель
Глава 10. Земли сельскохозяйственного назначения
Статья 97. Понятие и состав земель сельскохозяйственного
назначения
Статья 98. Порядок перевода сельскохозяйственных угодий из
одного вида в другой
Статья 99. Использование орошаемых инженерно подготовленных
земель
Статья 100. Специальный земельный фонд
Статья 101. Земельные участки для ведения крестьянского или
фермерского хозяйства
Статья 102. Земельные участки для личного подсобного
хозяйства, садоводства и дачного строительства
Статья 103. Раздел земельного участка приватизируемых
государственных сельскохозяйственных организаций
Статья 104. Скотопрогонные трассы долгосрочного пользования
Статья 105. Возмещение потерь сельскохозяйственного
производства
Статья 106. Порядок возмещения потерь сельскохозяйственного
производства
Глава 11. Земли населенных пунктов
Статья 107. Понятие и состав земель населенных пунктов
Статья 108. Установление и изменение границ (черты) населенных
пунктов
Статья 109. Использование земель населенных пунктов
Статья 110. Пригородные зоны
Глава 12. Земли промышленности, транспорта, связи, обороны и
иного несельскохозяйственного назначения
Статья 111. Понятие и состав земель промышленности,
транспорта, связи и иного несельскохозяйственного
назначения
Статья 112. Земли промышленности
Статья 113. Земли транспорта
Статья 114. Земли железнодорожного транспорта
Статья 115. Земли автомобильного транспорта
Статья 116. Земли морского и внутреннего водного транспорта
Статья 117. Земли воздушного транспорта
Статья 118. Земли трубопроводного транспорта
Статья 119. Земли связи и энергетики
Статья 120. Земли для нужд обороны
Статья 121. Зоны с особыми условиями пользования землей
Глава 13. Земли особо охраняемых природных территорий, земли
оздоровительного, рекреационного и историко-
культурного назначения
Статья 122. Земли особо охраняемых природных территорий
Статья 123. Земли охранных зон особо охраняемых природных
территорий
Статья 124. Отнесение земель к категории особо охраняемых
природных территорий
Статья 125. Земли оздоровительного назначения
Статья 126. Земли рекреационного назначения
Статья 127. Земли историко-культурного назначения
Глава 14. Земли лесного фонда
Статья 128. Понятие и состав земель лесного фонда
Статья 129. Предоставление земель лесного фонда в
землепользование для сельскохозяйственных целей

94-бап. Мақсаты бойынша пайдаланылмаған не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылған жер учаскесiн мәжбүрлеп алып қою тәртiбi
95-бап. Тәркiлеу
96-бап. Меншiк құқығы немесе жер пайдалану құқығы тоқтатылған жағдайда жер учаскесiн бағалау
3-бөлiм. Жер санаттары
10-тарау. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер
97-бап. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер ұғымы және оның  құрамы
98-бап. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншiсiне ауыстыру тәртiбi
99-бап. Инженерлiк тұрғыда әзiрленген суармалы жердi пайдалану
100-бап. Арнайы жер қоры
101-бап. Шаруа немесе фермер қожалығын жүргiзуге арналған жер учаскелерi
102-бап. Өзiндiк қосалқы шаруашылыққа, бағбандыққа және саяжай құрылысына арналған жер учаскелерi
103-бап. Жекешелендiрiлетiн мемлекеттiк ауыл шаруашылығы ұйымдарының жер учаскесiн бөлiсу
104-бап. Ұзақ мерзiмдi пайдаланылатын мал айдау жолдары
105-бап. Ауыл шаруашылығы өндiрiсiндегi шығасының орнын толтыру
106-бап. Ауыл шаруашылығы өндiрiсiндегi шығасыны өтеу тәртiбi
11-тарау. Елді мекендер жері
107-бап. Елдi мекендер жерi ұғымы мен оның құрамы
108-бап. Елдi мекендердiң шекарасын (шегiн) белгiлеу және өзгерту
109-бап. Елдi мекендердiң жерiн пайдалану
110-бап. Қала маңындағы аймақтар
12-тарау. Өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс жері және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жер
111-бап. Өнеркәсiп, көлiк, байланыс жерi және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жер ұғымы және оның құрамы
112-бап. Өнеркәсiп жерi
113-бап. Көлiк жерi
114-бап. Темiр жол көлiгiнiң жерi
115-бап. Автомобиль көлiгiнiң жерi
116-бап. Теңiз және iшкi су көлiгiнiң жерi
117-бап. Әуе көлiгiнiң жерi
118-бап. Құбыр тасымалы көлiгiнiң жерi
119-бап. Байланыс және энергетика жерi
120-бап. Қорғаныс қажеттерiне арналған жер
121-бап. Жердi ерекше шарттармен пайдалану аймақтары
13-тарау. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері, сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер
122-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi
123-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың күзет аймақтарының жерлерi
124-бап. Жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санатына жатқызу
125-бап. Сауықтыру мақсатындағы жер
126-бап. Рекреациялық мақсаттағы жер
127-бап. Тарихи-мәдени мақсаттағы жер
14-тарау. Орман қорының жері
128-бап. Орман қорының жерi ұғымы және оның құрамы
129-бап. Орман қорының жерiн ауыл шаруашылығы мақсаттары үшiн жер пайдалануға беру

Статья 130. Ограничения в переводе земель лесного фонда в
другие категории земель
Статья 131. Возмещение потерь лесохозяйственного производства
Глава 15. Земли водного фонда
Статья 132. Понятие и состав земель водного фонда
Статья 133. Право собственности на земли водного фонда
Статья 134. Выделение земель под водоохранные зоны и полосы по
берегам водоемов
Статья 135. Предоставление земельных участков из состава
земель водного фонда
Статья 136. Порядок использования земель водного фонда
Статья 136-1. Порядок перевода земель водного фонда в земли
других категорий
Глава 16. Земли запаса
Статья 137. Состав земель запаса
Статья 138. Предоставление земель запаса
Раздел 4. Охрана земель, государственный контроль,
землеустройство, мониторинг и земельный кадастр
Глава 17. Охрана земель
Статья 139. Цели и задачи охраны земель
Статья 140. Охрана земель
Статья 141. Нормативы предельно допустимых концентраций
вредных веществ в почве
Статья 142. Экологические, санитарно-гигиенические и иные
специальные требования к проектированию и вводу в
эксплуатацию зданий (строений, сооружений) и
других объектов, влияющих на состояние земель
Статья 143. Земли, подвергшиеся радиоактивному загрязнению и
на которых проводились испытания ядерного оружия
Глава 18. Государственный контроль за использованием и охраной
земель
Статья 144. Задачи государственного контроля за использованием
и охраной земель
Статья 145. Организация и порядок осуществления
государственного контроля за использованием и
охраной земель
Статья 146. Должностные лица, осуществляющие государственный
контроль за использованием и охраной земель
Статья 147. Функции органа, осуществляющего государственный
контроль за использованием и охраной земель
Статья 148. Права и обязанности должностных лиц органов,
осуществляющих государственный контроль за
использованием и охраной земель
Глава 19. Землеустройство, государственный земельный кадастр и
мониторинг земель
Статья 149. Назначение и содержание землеустройства
Статья 150. Проведение землеустройства
Статья 151. Землеустроительный процесс
Статья 152. Государственный земельный кадастр
Статья 153. Содержание государственного земельного кадастра
Статья 154. Учет земельных участков для целей регистрации
Статья 155. Кадастровое деление территории Республики Казахстан
Статья 156. Земельно-кадастровая документация
Статья 157. Порядок ведения государственного земельного
кадастра
Статья 158. Предоставление сведений государственного
земельного кадастра и пользование информацией
кадастра
Статья 159. Мониторинг земель
Статья 160. Задачи мониторинга земель

130-бап. Орман қорының жерiн жердiң басқа санаттарына ауыстырудағы шектеулер
131-бап. Орман шаруашылығы өндiрiсiндегi шығасыны өтеу
15-тарау. Су қорының жері
132-бап. Су қорының жерi ұғымы және оның құрамы
133-бап. Су қорының жерiне меншiк құқығы
134-бап. Су айдындары жағалауынан су қорғау аймақтары мен белдеулерiне жер бөлiп шығару
135-бап. Су қоры жерiнiң құрамынан жер учаскелерiн беру
136-бап. Су қорының жерiн пайдалану тәртiбi
136-1-бап. Су қорының жерлерін басқа санаттағы жерлерге ауыстыру тәртібі
16-тарау. Босалқы жер
137-бап. Босалқы жер құрамы
138-бап. Босалқы жердi беру
4-бөлiм. Жерді қорғау, мемлекеттік бақылау, жерге орналастыру, мониторинг және жер кадастры
17-тарау. Жерді қорғау
139-бап. Жердi қорғаудың мақсаттары мен мiндеттерi
140-бап. Жердi қорғау
141-бап. Топырақта зиянды заттардың жол берiлетiн шектегi қоспаларының нормативтерi
142-бап. Жердiң жай-күйiне әсер ететiн үйлердi (құрылыстарды, ғимараттарды) және басқа да объектiлердi жобалау мен пайдалануға беруге қойылатын экологиялық, санитариялық-гигиеналық және өзге де арнайы талаптар
143-бап. Радиоактивтi ластануға ұшыраған және ядролық қару сынақтары өткiзiлген жер
18-тарау. Жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау
144-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылаудың мiндеттерi
145-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртiбi
146-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар
147-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органның функциялары
148-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдарының құқықтары мен мiндеттерi
19-тарау. Жерге орналастыру, мемлекеттік жер кадастры және жер мониторингі
149-бап. Жерге орналастырудың мақсаты мен мазмұны
150-бап. Жерге орналастыруды жүргiзу
151-бап. Жерге орналастыру процесi
152-бап. Мемлекеттiк жер кадастры
153-бап. Мемлекеттiк жер кадастрының мазмұны
154-бап. Жер учаскелерiн тiркеу мақсаты үшiн есепке алу
155-бап. Қазақстан Республикасының аумағын кадастрлық бөлу
156-бап. Жер-кадастр құжаттамасы
157-бап. Мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу тәртiбi
158-бап. Мемлекеттiк жер кадастрының мәлiметтерiн беру және кадастр ақпаратын пайдалану
159-бап. Жер мониторингi
160-бап. Жер мониторингiнiң мiндеттерi

Статья 161. Ведение мониторинга земель
Статья 162. Методы получения и использования информации
мониторинга земель
Статья 163. Финансирование мероприятий по обеспечению
осуществления земельных отношений
Раздел 5. Обеспечение исполнения земельного законодательства и
заключительные положения
Глава 20. Защита права собственности и права землепользования
и возмещение убытков
Статья 164. Защита права собственности и права землепользования
Статья 164-1. Истребование земельного участка из чужого
незаконного владения
Статья 165. Основания возмещения убытков, причиненных
собственникам или землепользователям
Статья 166. Порядок возмещения убытков
Статья 167. Земельные споры
Статья 168. Ответственность за нарушение земельного
законодательства Республики Казахстан
Глава 21. Заключительные положения
Статья 169. Порядок применения настоящего Кодекса";
3) в статье 2 слова ", акимом города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа" исключить;
4) статью 8 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Зонирование земель в населенных пунктах проводится в целях определения границ оценочных зон и поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы за земельные участки.";
5) в статье 9:
в части первой пункта 3:
в абзаце первом слова "Предоставление земельных участков из государственной собственности в частную производится на возмездной основе путем продажи" заменить словами "Продажа земельных участков из государственной собственности в частную на возмездной основе осуществляется";
в подпункте 2-2) слова "которых определяется" заменить словами "которых и критерии отбора для включения в перечень определяются";
в пункте 5:
часть первую после слов "При изменении целевого назначения земельного участка" дополнить словами ", за исключением земельного участка, предоставленного с условием, установленным пунктом 6 статьи 44 настоящего Кодекса, для строительства объектов, предусмотренных генеральным планом населенного пункта";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Местный исполнительный орган при изменении целевого назначения земельного участка в исключительном случае, предусмотренном в части первой настоящего пункта, согласовывает сумму кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, не подлежащую выплате в бюджет, с местным представительным органом по месту нахождения земельного участка.";
6) пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1. Базовые ставки платы за земельные участки сельскохозяйственного назначения при их предоставлении в частную собственность, сдаче государством или государственными землепользователями земельных участков в аренду, размер платы за продажу права аренды и размер платы за установление частного сервитута на земельные участки, находящиеся в государственной собственности и не предоставленные в землепользование, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Базовые ставки платы за земельные участки при их предоставлении в частную собственность в областных центрах, городах республиканского значения, столице, городах областного и районного значения, поселках и сельских населенных пунктах устанавливаются совместными решениями представительных и исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в зависимости от местных условий и особенностей.
При этом ставки платы за пользование земельными участками устанавливаются не ниже размеров ставок земельного налога.
Плата за продажу права аренды устанавливается дифференцированно от кадастровой (оценочной) стоимости конкретного земельного участка.";

161-бап. Жер мониторингiн жүргiзу
162-бап. Жер мониторингi ақпаратын алу мен пайдалану әдiстерi
163-бап. Жер қатынастарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру
5-бөлiм. Жер заңнамасының орындалуын қамтамасыз ету және қорытынды ережелер
20-тарау. Меншік құқығы мен жер пайдалану құқығын қорғау және шығынды өтеу
164-бап. Меншiк құқығы мен жер пайдалану құқығын қорғау
164-1-бап. Жер учаскесін бөгденің заңсыз иеленуінен қайтаруды талап ету
165-бап. Меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген шығынды өтеудiң негiздерi
166-бап. Шығынды өтеу тәртiбi
167-бап. Жер даулары
168-бап. Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
21-тарау. Қорытынды ережелер
169-бап. Осы Кодекстiң қолданылу тәртiбi»;
3) 2-баптағы «, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі» деген сөздер алып тасталсын;
4) 8-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Елді мекендерде жерді аймақтарға бөлу бағалау аймақтарының шекараларын және жер учаскелеріне төлемақының базалық ставкаларына түзету коэффициенттерін айқындау мақсатында жүргізіледі.»;
5) 9-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы «Жер учаскелерiн мемлекеттiк меншiктен жеке меншiкке беру өтеулі негізде» деген сөздер «Жер учаскелерiн мемлекеттiк меншiктен жеке меншiкке өтеулі негізде сату» деген сөздермен, «не төлеу мерзімін ұзартып сату арқылы жүргізіледі» деген сөздер «не төлеу мерзімі ұзартылып жүзеге асырылады» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-2) тармақша «тізбесін» деген сөзден кейін «және тізбеге енгізу үшін таңдау критерийлерін» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақта:
бірінші бөлік «нысаналы мақсаты өзгерген жағдайда» деген сөздерден кейін «, осы Кодекстің 44-бабының 6-тармағында белгіленген шартпен елді мекеннің бас жоспарында көзделген объектілерді салу үшін берілген жер учаскесін қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жергілікті атқарушы орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ерекше жағдайда жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгергенде жер учаскесінің бюджетке төлеуге жатпайтын кадастрлық (бағалау) құнының сомасын жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жергілікті өкілді органмен келіседі.»;
6) 10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері жеке меншікке берілген, оларды мемлекет немесе мемлекеттiк жер пайдаланушылар жалға берген кезде жер учаскелерi үшiн төлемақының базалық ставкаларын, жалдау құқығын сату төлемақысының мөлшерiн және мемлекеттік меншіктегі және жер пайдалануға берілмеген жер учаскелеріне жекеше сервитут белгілеу үшін төлемақының мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Жер учаскелерi жеке меншiкке берiлген кезде олар үшiн төлемақының базалық ставкалары облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, кенттер мен ауылдық елді мекендерде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өкілді және атқарушы органдарының бірлескен шешімдерімен белгiленедi.
Бұл ретте жер учаскелерiн пайдалану төлемақысының ставкалары жер салығы ставкаларының мөлшерiнен төмен болып белгiленбейдi.
Жалдау құқығын сату төлемақысы нақты жер учаскесiнiң кадастрлық (бағалау) құнына қарай сараланып белгiленедi.»;

7) в части первой пункта 1 статьи 11:
слова "Поправочные коэффициенты и границы зон" заменить словами "Границы оценочных зон и поправочные коэффициенты к базовым ставкам платы за земельные участки";
слова "(городе республиканского значения, столице) - областным (города республиканского значения, столицы) представительным органом" заменить словами ", городах республиканского значения, столице - представительным органом области, города республиканского значения, столицы";
8) статью 12 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) граница оценочных зон - граница части территории населенных пунктов, где устанавливаются поправочные коэффициенты к базовым ставкам платы за земельные участки, предоставляемые государством, в зависимости от уровня развития инфраструктуры;";
9) в статье 13:
подпункт 4) после слова "форм" дополнить словом "идентификационных";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) утверждение правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения;
7-2) утверждение правил предоставления земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) регулирование земельных отношений в части предоставления земель, находящихся на территории одной (одного) области, города республиканского значения, столицы, в долгосрочное пользование другой (другому) области, городу республиканского значения, столице;";
10) в статье 14:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разработка и внесение на утверждение в Правительство Республики Казахстан проектов правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения по согласованию с уполномоченным государственным органом в области развития агропромышленного комплекса;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разработка и утверждение нормативных правовых актов и нормативных документов, методик по землеустройству, государственному земельному кадастру и мониторингу земель;";
дополнить подпунктами 13-1) и 16-1) следующего содержания:
"13-1) согласование предложений местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы по вопросам предоставления земельных участков сельскохозяйственного назначения иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам;";

7) 11-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
«Түзету коэффициенттерi мен аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттер мен ауылдық елдi мекендердегi аймақтардың шекаралары» деген сөздер «Аудандық маңызы бар қалалардағы, кенттер мен ауылдық елдi мекендердегi бағалау аймақтарының шекаралары және жер учаскелері үшін төлемақының базалық ставкаларына түзету коэффициенттерi» деген сөздермен ауыстырылсын;
«(республикалық маңызы бар қалада, астанада) - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 12-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) бағалау аймақтарының шекарасы – инфрақұрылымның даму деңгейіне қарай мемлекет беретін жер учаскелері үшін төлемақының базалық ставкаларына түзету коэффициенттері белгіленетін елді мекендер аумағының бір бөлігінің шекарасы;»;
9) 13-бапта:
4) тармақшадағы «құжаттардың» деген сөз «сәйкестендіру құжаттарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту;
7-2) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін жасанды ғимараттар салу үшін беру қағидаларын бекіту;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) бір облыстың, республикалық маңызы бap қаланың, астананың аумағындағы жерді басқа облысқа, республикалық маңызы бap қалаға, астанаға ұзақ мерзімді пайдалануға беру бөлігінде жер қатынастарын реттеу;»;
10) 14-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану қағидаларының жобаларын әзірлеу және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне енгізу;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жерге орналастыру, мемлекеттiк жер кадастры және жер мониторингі жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер мен нормативтік құжаттарды, әдістемелерді әзірлеу және бекiту;»;
мынадай мазмұндағы 13-1) және 16-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«13-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға беру мәселелері жөніндегі ұсыныстарын келісу;»;
16) тармақшадағы «бекіту жатады.» деген сөздер «бекіту;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:

"16-1) разработка и утверждение отраслевой системы поощрения;";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) подготовка и предъявление исков в суд по вопросам, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 148 настоящего Кодекса;";
11) в статье 14-1:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, реализации инвестиционных стратегических проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях";";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) подготовка предложений по резервированию земель;";
подпункт 10) дополнить словами "и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) подготовка предложений по резервированию земель;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 10) дополнить словами "и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров";
в пункте 3:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) подготовка предложений и проектов решений районного исполнительного органа по предоставлению земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением недр и разведкой;";
подпункт 14) исключить;
подпункт 16) дополнить словами "и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров";
дополнить подпунктом 19) следующего содержания:

«16-1) көтермелеудің салалық жүйесін әзірлеу және бекіту жатады.»;
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) осы Кодекстің 148-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша сотқа талап-арыз дайындау және ұсыну;»;
11) 14-1-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) облыстың жергiлiктi атқарушы органының жер қойнауын пайдалану (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральды құбырлар, мұнай және газ өңдеу объектiлерiн, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау), жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту мақсаттары үшін жер учаскелерiн беру жөнiндегi, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшін, магистральды құбырлар салу (реконструкциялау), жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерiн мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін жасанды ғимараттар салу үшін беру жөніндегі облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;»;
10) тармақша «және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;»;
7) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша «және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) жер қойнауын пайдаланудың мемлекеттік геологиялық зерттеуге және барлауға байланысты мақсаттары үшін жер учаскелерін беру жөніндегі аудандық атқарушы органның ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;»;
14) тармақша алып тасталсын;
16) тармақша «және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру» деген сөздермен толықтырылсын;
18) тармақшадағы «дайындау жатады.» деген сөздер «дайындау;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:

"19) подготовка предложений по резервированию земель.";
12) подпункт 2) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2) утверждение проектов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов, включая сельскохозяйственные угодья, переданные в ведение местных исполнительных органов городов областного значения, акимов города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;";
13) в статье 16:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "областного (города республиканского значения, столицы) представительного органа" заменить словами "представительного органа области, города республиканского значения, столицы";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) предоставление земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, а также принудительное отчуждение земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, реализации инвестиционных стратегических проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях";";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) предоставление земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений по согласованию с уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;";
подпункты 6) и 8) изложить в следующей редакции:
"6) резервирование земель в соответствии со статьей 49-2 настоящего Кодекса;";
"8) регулирование земельных отношений в части предоставления земель, находящихся на территории одного района, города областного значения, в долгосрочное пользование другому району, городу областного значения;";
дополнить подпунктами 9-1) и 10-1) следующего содержания:
"9-1) установление публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса;";
"10-1) представление на согласование в центральный уполномоченный орган предложений по вопросам предоставления земельных участков сельскохозяйственного назначения иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам;";
в пункте 2:
подпункт 2-2) исключить;
в подпункте 3) слово "планов" заменить словом "проектов";

«19) жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау жатады.»;
12) 15-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімдерінің қарамағына берiлген ауыл шаруашылығы алқаптарын қоса алғанда, елдi мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын бекiту;»;
13) 16-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы «облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өкілді органның» деген сөздер «облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өкілді органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жер қойнауын пайдалану (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты ғимараттарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральды құбырлар, мұнай және газ өңдеу объектiлерiн, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау) мақсаттары үшiн жер учаскелерiн беру, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшін, магистральдық құбырлар салу (реконструкциялау), «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерiн мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иелiктен шығару;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша жасанды құрылыстар салу үшін аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін беру;»;
6) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) осы Кодекстің 49-2-бабына сәйкес жерді резервте қалдыру;»;
«8) бір ауданның, облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жерді басқа ауданға, облыстық маңызы бар басқа қалаға ұзақ мерзімді пайдалануға беру бөлігінде жер қатынастарын реттеу;»;
мынадай мазмұндағы 9-1) және 10-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) осы Кодекстің 69-бабына сәйкес қауымдық сервитуттар белгілеу;»;
«10-1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға беру мәселелері жөніндегі ұсыныстарды орталық уәкілетті органның келісуіне ұсыну;»;
2-тармақта:
2-2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшадағы «жоспарларын» деген сөз «жобаларын» деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 3-1), 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"3-1) установление публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса;";
"5-1) представление на согласование в центральный уполномоченный орган предложений по вопросам предоставления земельных участков сельскохозяйственного назначения иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам;
5-2) размещение утвержденных проектов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения;
5-3) резервирование земель в соответствии со статьей 49-2 настоящего Кодекса;";
14) в статье 17:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) предоставление земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением недр и разведкой;";
в подпункте 4) слово "планов" заменить словом "проектов";
дополнить подпунктами 4-1), 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"4-1) резервирование земель в соответствии со статьей 49-2 настоящего Кодекса;";
"5-1) установление публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса;
5-2) размещение утвержденных проектов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения;";
15) в статье 18:
в подпункте 4) слово "планов" заменить словом "проектов";
дополнить подпунктами 4-1), 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"4-1) резервирование земель в соответствии со статьей 49-2 настоящего Кодекса;";
"5-1) установление публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса;
5-2) размещение утвержденных проектов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения;";
16) в статье 19:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) установление публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 настоящего Кодекса;";
подпункт 2-1) исключить;
17) пункт 4 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"4. В частной собственности иностранцев, лиц без гражданства и иностранных юридических лиц (негосударственных) могут находиться земельные участки для целей, указанных в пункте 3 настоящей статьи, за исключением земель, предназначенных для ведения товарного сельскохозяйственного производства и лесоразведения.
Не допускается предоставление земельных участков, расположенных в пограничной зоне и пограничной полосе Республики Казахстан, в частную собственность иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам.";

мынадай мазмұндағы 3-1), 5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) осы Кодекстің 69-бабына сәйкес қауымдық сервитуттар белгілеу;»;
«5-1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға беру мәселелері жөніндегі ұсыныстарды орталық уәкілетті органның келісуіне ұсыну;
5-2) елдi мекендердің аумақтарын жер-шаруашылық орналастырудың бекітілген жобаларын тұрғындар үшін қолжетімді орындардағы арнаулы ақпараттық стендтерде орналастыру;
5-3) осы Кодекстің 49-2-бабына сәйкес жерді резервте қалдыру;»;
14) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеумен және барлаумен байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жер учаскелерін беру;»;
4) тармақшадағы «жоспарларын» деген сөз «жобаларын» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) осы Кодекстің 49-2-бабына сәйкес жерді резервте қалдыру;»;
«5-1) осы Кодекстің 69-бабына сәйкес қауымдық сервитуттар белгілеу;
5-2) елдi мекендердің аумақтарын жер-шаруашылық орналастырудың бекітілген жобаларын тұрғындар үшін қолжетімді орындардағы арнаулы ақпараттық стендтерде орналастыру;»;
15) 18-бапта:
4) тармақшадағы «жоспарларын» деген сөз «жобаларын» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) осы Кодекстің 49-2-бабына сәйкес жерді резервте қалдыру;»;
«5-1) осы Кодекстің 69-бабына сәйкес қауымдық сервитуттар белгілеу;
5-2) елдi мекендердің аумақтарын жер-шаруашылық орналастырудың бекітілген жобаларын тұрғындар үшін қолжетімді орындардағы арнаулы ақпараттық стендтерде орналастыру;»;
16) 19-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) осы Кодекстің 69-бабына сәйкес қауымдық сервитуттар белгілеу;»;
2-1) тармақша алып тасталсын;
17) 23-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тауарлы ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзуге және орман өсiруге арналған жердi қоспағанда, осы баптың 3-тармағында көрсетілген мақсаттар үшін жер учаскелерi шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың және шетелдiк заңды (мемлекеттiк емес) тұлғалардың жеке меншiгiнде болуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасының шекаралық аймағында және шекаралық белдеуінде орналасқан жер учаскелерін шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға жеке меншікке беруге жол берілмейді.»;

18) в статье 24:
в пункте 1:
часть вторую исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Иностранцы, лица без гражданства, иностранные юридические лица, а также юридические лица, в уставном капитале которых доля иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц составляет более чем пятьдесят процентов, могут обладать земельными участками сельскохозяйственного назначения только на праве временного землепользования на условиях аренды сроком до десяти лет.";
пункт 2 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Граждане и негосударственные юридические лица Республики Казахстан, ранее выкупившие у государства право постоянного землепользования (право долгосрочного землепользования) земельным участком для ведения крестьянского или фермерского хозяйства и товарного сельскохозяйственного производства в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим на момент совершения сделок, с момента введения в действие настоящего Кодекса становятся собственниками земельных участков без взимания дополнительной платы на приобретение права частной собственности в пределах норм земельных участков, установленных настоящим Кодексом.
Реализация права частной собственности на земельный участок указанными лицами осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 3 настоящей статьи.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Выплата сумм при приобретении земельных участков, указанных в пункте 2 настоящей статьи, может производиться в рассрочку в порядке, установленном статьей 49 настоящего Кодекса.
5. При выходе собственника земельного участка сельскохозяйственного назначения из гражданства Республики Казахстан в течение трех месяцев с момента выхода из гражданства по выбору собственника земельный участок должен быть отчужден или право на земельный участок должно быть переоформлено в право временного землепользования на условиях аренды сроком до десяти лет либо с согласия местного исполнительного органа земельный участок возвращается в государственную собственность с выплатой цены земельного участка, по которой этот участок был приобретен у государства (собственника).";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Земельные участки сельскохозяйственного назначения, непосредственно примыкающие (трехкилометровая зона) к охранной зоне Государственной границы Республики Казахстан, предоставляются только гражданам и юридическим лицам Республики Казахстан на праве временного землепользования до их делимитации и демаркации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан о Государственной границе Республики Казахстан.";

18) 24-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, шетелдік заңды тұлғалар, сондай-ақ жарғылық капиталындағы шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың үлесі елу пайыздан асатын заңды тұлғалар ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін он жылға дейiнгі мерзімге жалдау шарттарымен уақытша жер пайдалану құқығында ғана иелене алады.»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Мәмiлелер жасалған кезде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаруа немесе фермер қожалығын және тауарлы ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзу үшiн жер учаскесiне тұрақты жер пайдалану құқығын (ұзақ мерзiмдi жер пайдалану құқығын) мемлекеттен бұған дейiн сатып алған Қазақстан Республикасының азаматтары мен мемлекеттiк емес заңды тұлғалары, осы Кодекс қолданысқа енгiзiлген кезден бастап осы Кодексте белгiленген жер учаскелерi нормаларының шегiнде жеке меншiк құқығын сатып алуға қосымша төлемақы алынбай, жер учаскелерiнiң меншiк иелерiне айналады.
Аталған тұлғалардың жер учаскесiне жеке меншiк құқығын iске асыруы осы баптың 3-тармағында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.»;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жер учаскелерiн сатып алған кезде оның сомасын төлеу осы Кодекстің 49-бабында белгіленген тәртіппен төлеу мерзiмiн ұзарту арқылы жүргiзiлуi мүмкiн.
5. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесiнiң меншiк иесi Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан кезде, азаматтықтан шыққан кезден бастап үш ай ішінде меншік иесінің таңдауы бойынша жер учаскесi иеліктен шығарылуға тиіс немесе жер учаскесiне құқық он жылға дейiнгі мерзімге жалдау шартымен уақытша жер пайдалану құқығына қайта ресiмделуге тиiс не жергiлiктi атқарушы органның келісімімен жер учаскесi осы учаскенi мемлекеттен (меншік иесінен) сатып алған баға бойынша жер учаскесiнiң бағасы төлене отырып, мемлекет меншiгiне қайтарылады.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасының күзетiлетiн аймағына тікелей іргелесіп жатқан (үш шақырымдық аймақ) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерi, егер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы заңнамасында өзгеше көзделмесе, оларды делимитацияланғанға және демаркацияланғанға дейiн Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғаларына ғана уақытша жер пайдалану құқығымен берiледi.»;

19) в статье 26:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Принадлежность земель к той или иной категории определяется исходя из их целевого назначения и разрешенного использования в соответствии с зонированием земель.";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не предоставляются в раздельную собственность и землепользование граждан и негосударственных юридических лиц земельные участки, занятые:";
пункт 4 после слова "трубопроводов" дополнить словами ", связи, недропользования";
20) в части первой пункта 3 статьи 32 слово "негосударственным" исключить;
21) подпункт 1) части шестой пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"1) при передаче в залог, в том числе при реализации предмета залога залогодержателем в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения залогодателем своих обязательств, а также в качестве вклада в уставный капитал хозяйственного товарищества, в оплату акций акционерного общества или в качестве взноса в производственный кооператив;";
22) в статье 35:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Предельные сроки временного возмездного землепользования (аренды) устанавливаются на основании ходатайства арендатора с учетом особенностей целевого использования земельного участка в соответствии со сроками временного землепользования, установленными настоящим Кодексом.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Возврат земельного участка, предоставленного на праве землепользования, в государственную собственность осуществляется в соответствии с заключенным договором аренды земельного участка или договором временного безвозмездного землепользования.";
23) в статье 43:
в пункте 9:
в предложении втором части второй слова "вносится запись о правообладателе" заменить словами "вносятся сведения о переходе прав на земельный участок в земельно-кадастровую книгу и единый государственный реестр земель";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Внесение сведений о переходе прав на земельный участок производится на основании материалов, представляемых органом, осуществляющим государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.";
дополнить пунктами 10-1 и 14 следующего содержания:
"10-1. Правоустанавливающие и идентификационные документы на земельные участки, предоставленные гражданам и юридическим лицам до введения в действие настоящего Кодекса в соответствии с ранее действовавшим законодательством Республики Казахстан, сохраняют юридическую силу с учетом изменения прав на земельные участки, установленных земельным законодательством Республики Казахстан.
Замена таких документов на документы, удостоверяющие право собственности или право землепользования на земельные участки в соответствии с настоящим Кодексом, осуществляется по желанию правообладателей.";

19) 26-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жердің қандай да бір санатқа тиесілігі жерді аймақтарға бөлуге сәйкес нысаналы мақсатына және рұқсат етілген пайдаланылуына қарай айқындалады.»;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Азаматтар мен мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың бөлек меншiгiне және жер пайдалануына:»;
4-тармақтағы «магистральды құбырларды,» деген сөздерден кейін «байланысты, жер қойнауын пайдалануды» деген сөздермен толықтырылсын;
20) 32-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі «мемлекеттiк емес» деген сөздер алып тасталсын;
21) 33-баптың 1-тармағы алтыншы бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) кепiлге беру кезінде, оның ішінде кепіл беруші өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда кепіл ұстаушының кепілге салынған затты сатуы кезінде, сондай-ақ шаруашылық серiктестiгiнiң жарғылық капиталына салым ретiнде, акционерлiк қоғам акцияларының төлемiне немесе өндiрiстiк кооперативке жарна ретiнде беру кезiнде;»;
22) 35-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) шекті мерзімдері осы Кодексте белгіленген уақытша жер пайдалану мерзімдеріне сәйкес жер учаскесiн нысаналы пайдалану ерекшеліктері ескеріле отырып, жалдаушының өтініші негізінде белгiленедi.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Жер пайдалану құқығында берілген жер учаскесін мемлекеттік меншікке қайтару жасалған жер учаскесін жалдау шартына немесе уақытша өтеусіз жер пайдалану шартына сәйкес жүзеге асырылады.»;
23) 43-бапта:
9-тармақта:
екінші бөліктің екінші сөйлеміндегі «құқық иеленушi туралы жазба енгiзедi» деген сөздер «жер учаскесіне құқықтардың ауысуы туралы мәліметтерді жер-кадастрлық кітапқа және бірыңғай мемлекеттік жер тізіліміне енгізеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жер учаскесіне құқықтардың ауысуы туралы мәліметтерді енгізу жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын орган беретін материалдардың негізінде жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 10-1 және 14-тармақтармен толықтырылсын:
«10-1. Азаматтар мен заңды тұлғаларға осы Кодекс қолданысқа енгiзiлгенге дейiн бұрын қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берiлген жер учаскелерiне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары Қазақстан Республикасының жер заңнамасында жер учаскелерiне белгiленген құқықтардың өзгеруi ескерiле отырып, заңдық күшiн сақтайды.
Мұндай құжаттарды осы Кодекске сәйкес жер учаскелерiне меншiк құқығын немесе жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттарға ауыстыру құқық иеленушілердiң қалауы бойынша жүзеге асырылады.»;

"14. Местные исполнительные органы не реже одного раза в квартал обязаны размещать информацию со списками лиц, получивших земельный участок, на специальных информационных стендах в местах, доступных для населения.";
24) в статье 48:
пункт 1 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) из состава земель водного фонда, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;";
абзац четвертый пункта 3 исключить;
25) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, при их продаже в рассрочку
1. Земельный участок, находящийся в государственной собственности, продается в рассрочку на срок до десяти лет по письменному заявлению покупателя путем заключения договора купли-продажи.
2. Покупатель в течение десяти рабочих дней со дня заключения договора купли-продажи должен внести аванс в размере, составляющем не менее пяти процентов от стоимости земельного участка. В последующем оплата за земельный участок вносится покупателем ежемесячно согласно графику платежей, который прилагается к договору купли-продажи и является его неотъемлемой частью. Оплата за земельный участок может осуществляться как наличным, так и безналичным способом на счет продавца, указанный в договоре купли-продажи.
Покупатель вправе погашать свои обязательства досрочно как в полном объеме, так и частично. В случае частичного погашения обязательств график платежей должен переутверждаться.
3. В случае просрочки ежемесячной оплаты за земельный участок покупатель оплачивает продавцу неустойку в размере 0,1 процента за каждый день просрочки от неоплаченной выкупной цены земельного участка.
В случае, если покупатель не производит оплату за земельный участок в течение трех месяцев подряд, а за земельный участок, предназначенный для сельскохозяйственного назначения, - в течение двух лет подряд, продавец вправе расторгнуть договор купли-продажи и потребовать возврата проданного земельного участка, за исключением случаев, когда сумма платежей, полученных от покупателя, превышает половину выкупной цены земельного участка.
4. В отношении земельного участка, проданного в рассрочку, запрещается совершать сделки до полной оплаты его выкупной цены, за исключением передачи в залог.
Право на совершение сделок с земельным участком, проданным в рассрочку по льготной цене, допускается по истечении срока ограничения на совершение сделок с земельным участком, предусмотренного пунктом 3 статьи 24 настоящего Кодекса и исчисляемого с момента после полной оплаты его выкупной цены.

«14. Жергілікті атқарушы органдар жер учаскесін алған адамдардың тізімі бар ақпаратты тұрғындар үшін қолжетімді орындардағы арнайы ақпараттық стендтерде тоқсанына кемінде бір рет орналастырып отыруға міндетті.»;
24) 48-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
«10-1) аумақтық сулар алып жатқан су қоры жерлерінің құрамынан жасанды ғимараттар салу үшін;»;
3-тармақтың төртінші абзацы алып тасталсын;
25) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«49-бап. Мемлекет меншiгiндегi жер учаскелерiн төлеу мерзiмiн
ұзартып сату кезiнде оларға құқықтар алу
1. Мемлекет меншігіндегі жер учаскесі сатып алу-сату шартын жасасу арқылы сатып алушының жазбаша өтініші бойынша он жыл мерзімге төлеу мерзімі ұзартылып сатылады.
2. Сатып алушы сатып алу-сату шартын жасасқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде жер учаскесі құнының кемінде бес пайызын құрайтын мөлшерде аванс төлеуге тиіс. Бұдан кейін сатып алушы жер учаскесі үшін төлемді сатып алу-сату шартына қоса берілетін және оның ажырамас бөлігі болып табылатын төлем кестесіне сәйкес ай сайын төлеп отырады. Жер учаскесі үшін төлем қолма-қол есеп айырысу арқылы да, сатушының сатып алу-сату шартында көрсетілген шотына аудару арқылы да жүзеге асырылуы мүмкін.
Сатып алушы өзінің міндеттемелерін толық көлемінде де, ішінара да мерзімінен бұрын өтеуге құқылы. Міндеттемелерді ішінара өтеген жағдайда төлем кестесі қайтадан бекітілуге тиіс.
3. Жер учаскесі үшін ай сайынғы төлемді кешіктірген жағдайда сатып алушы сатушыға кешіктірген әрбір күн үшін жер учаскесінің төленбеген сатып алу бағасының 0,1 пайызы мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлейді.
Егер сатып алушы жер учаскесі үшін қатарынан үш ай бойы, ал ауыл шаруашылығы мақсатына арналған жер учаскесі үшін қатарынан екі жыл бойы төлем жасамаса, сатушы сатып алу-сату шартын бұзуға және сатылған жер учаскесiн қайтарып беруді талап етуге құқылы, бұған сатып алушыдан алынған төлем сомасы жер учаскесiнiң сатып алу бағасының жартысынан асып түскен жағдайлар қосылмайды.
4. Жерді кепілге беруді қоспағанда, төлеу мерзімі ұзартылып сатылған жер учаскесіне қатысты оның сатып алу бағасы толық төленгенше мәміле жасасуға тыйым салынады.
Жеңілдікті бағамен төлеу мерзімі ұзартылып сатылған жер учаскесімен мәміле жасасу құқығына осы Кодекстің 24-бабының 3-тармағында көзделген жер учаскесімен мәміле жасасуға шектеу қойылған және оның сатып алу бағасы толық төленген кезден бастап есептелетін мерзім аяқталған соң жол беріледі.

5. Передача в залог земельного участка, проданного в рассрочку покупателем, допускается при оплате не менее пятидесяти процентов от его выкупной цены. При этом предметом залога может быть только та часть земельного участка, за которую оплачена выкупная цена.
6. Ограничения по совершению сделок с земельным участком, проданным в рассрочку, отражаются в договоре купли-продажи и в идентификационном документе на земельный участок. Документ об оплате выкупной цены земельного участка является основанием для снятия данного ограничения в договоре купли-продажи и идентификационном документе на земельный участок.";
26) в статье 49-1:
в пункте 1 слова ", акимами городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов" исключить;
в пункте 2 слова ", акиму города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа" исключить;
в части первой пункта 5 слова ", акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа" исключить;
27) дополнить статьей 49-2 следующего содержания:
"Статья 49-2. Резервирование земель
1. Резервирование земель осуществляется путем создания резервных территорий на землях, находящихся в государственной собственности, в целях обеспечения развития населенных пунктов, размещения планируемых объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, стратегических объектов, объектов обороны и безопасности, космической деятельности, создания особо охраняемых природных территорий, в том числе защитных лесонасаждений, для использования пастбищных и сенокосных угодий в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья и огородничества, а также для разработки месторождений полезных ископаемых.
2. Основаниями для резервирования земель являются утвержденные в установленном порядке комплексные схемы градостроительного планирования территорий, генеральные планы населенных пунктов, проекты (схемы) прохождения автомобильных и железнодорожных дорог, государственные программы.
3. Резервирование земель, кроме случаев создания особо охраняемых природных территорий, осуществляется сроком до двадцати лет местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, а в границах населенных пунктов, за исключением городов республиканского значения, столицы, - местными исполнительными органами районов, городов областного значения.
Резервирование земель под особо охраняемые природные территории осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.

5. Сатып алушының төлеу мерзімін ұзартып сатқан жер учаскесін кепілге беруге оның сатып алу бағасының кемінде елу пайызын төлеген жағдайда жол беріледі. Бұл ретте жер учаскесінің сатып алу бағасы төленген бөлігі ғана кепіл нысанасы бола алады.
6. Төлеу мерзiмi ұзартылып сатылған жер учаскесiмен мәмiлелер жасасу бойынша шектеулер жер учаскесiн сатып алу-сату шартында және жер учаскесiне арналған сәйкестендіру құжатында көрсетiледi. Жер учаскесiнің сатып алу бағасын төлеу туралы құжат сатып алу-сату шартындағы және жер учаскесiне арналған сәйкестендіру құжатындағы осы шектеудi алып тастауға негiз болады.»;
26) 49-1-бапта:
1-тармақтағы «, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы «, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң әкiмiне» деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі «, органының, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң әкiмi» деген сөздер «органы» деген сөзбен ауыстырылсын;
27) мынадай мазмұндағы 49-2-баппен толықтырылсын:
«49-2-бап. Жерді резервте қалдыру
1. Жерді резервте қалдыру елді мекендердің дамуын қамтамасыз ету, жоспарланып отырған инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымдар объектілерін, стратегиялық объектілерді, қорғаныс және қауіпсіздік, ғарыш қызметі объектілерін орналастыру, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру, оның ішінде қорғаныш ағаш екпелерін егу мақсатында, жайылымдық және шабындық алқаптарды халықтың жеке ауласын ұстау және бақша өсіру жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында пайдалану үшін, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындарын игеру үшін мемлекет меншігіндегі жерлерде резервтік аумақтар құру жолымен жүзеге асырылады.
2. Аумақтарды қала құрылысы үшін жоспарлаудың белгіленген тәртіппен бекітілген кешенді схемалары, елді мекендердің бас жоспарлары, автомобиль жолдары мен темір жолдар өтуінің жобалары (схемалары), мемлекеттік бағдарламалар жерді резервте қалдыру үшін негіздер болып табылады.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жағдайларын қоспағанда, жерді резервте қалдыруды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары, ал республикалық маңызы бар қалаларды, астананы қоспағанда, елді мекендердің шекараларында - аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жиырма жылға дейінгі мерзімге жүзеге асырады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар үшін жерді резервте қалдыру Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

4. В решении местных исполнительных органов о резервировании земель должны быть указаны цели и сроки резервирования, общая площадь и категория земель, а также ограничения в использовании земель. При резервировании ранее предоставленных земельных участков на праве землепользования или ограниченного целевого пользования указываются землепользователи и обладатели сервитутов.
5. Местные исполнительные органы, указанные в части первой пункта 3 настоящей статьи, обязаны в течение тридцати календарных дней с момента принятия решения о резервировании земель уведомить землепользователей и обладателей сервитутов, участки которых включены в состав зарезервированных земель, а также обеспечить доступность информации о резервировании земель путем опубликования в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
6. Резервирование земель не влечет прекращения права землепользования землепользователей, земельные участки которых включены в состав зарезервированных земель.
Земельные участки из состава зарезервированных земель могут быть предоставлены во временное землепользование на срок, не превышающий срок резервирования, для размещения временных объектов или целей, не связанных со строительством, исходя из их принадлежности к той или иной категории и разрешенного использования в соответствии с зонированием земель.";
28) в статье 50:
в пункте 2:
часть вторую дополнить словами ", за исключением случая, указанного в пункте 4 статьи 94 настоящего Кодекса";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Предоставление земельных участков бесплатно в частную собственность для ведения личного подсобного хозяйства (приусадебный надел) и индивидуального жилищного строительства производится после освоения земельных участков. Предоставление земельных участков для указанных целей на период освоения производится на праве временного возмездного землепользования (аренды) с установлением условий и сроков освоения таких земельных участков в соответствии со статьей 92 настоящего Кодекса.";
в пункте 3 слова "областных (городов республиканского значения и столицы) представительных и исполнительных органов" заменить словами "представительных и исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы";
в абзаце первом пункта 4 слова "областных (городов республиканского значения, столицы) представительных и исполнительных органов" заменить словами "представительных и исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы";

4. Жергілікті атқарушы органдардың жерді резервте қалдыру туралы шешімінде резервте қалдырудың мақсаттары мен мерзімдері, жердің жалпы алаңы мен санаты, сондай-ақ жерді пайдалануда қойылатын шектеулер көрсетілуге тиіс. Жер пайдалану немесе шектеулі нысаналы пайдалану құқығымен бұрын берілген жер учаскелерін резервте қалдыру кезінде жер пайдаланушылар мен сервитут иелері көрсетіледі.
5. Осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген жергілікті атқарушы органдар жерді резервте қалдыру туралы шешім қабылданған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде учаскелері резервте қалдырылған жердің құрамына енгізілген жер пайдаланушылар мен сервитут иелерін хабардар етуге, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялау арқылы жерді резервте қалдыру туралы ақпараттың қолжетімді болуын қамтамасыз етуге міндетті.
6. Жерді резервте қалдыру жер учаскелері резервте қалдырылған жердің құрамына енгізілген жер пайдаланушылардың жер пайдалану құқығын тоқтатуға әкеп соқтырмайды.
Резервте қалдырылған жердің құрамындағы жер учаскелері жердің аймақтарға бөлінуіне сәйкес олардың қандай да бір санатқа тиесілігіне және рұқсатпен пайдаланылуына қарай, уақытша объектілерді орналастыру үшін немесе құрылыс салумен байланысты емес мақсаттар үшін резервте қалдыру мерзімінен аспайтын мерзімге уақытша жер пайдалануға берілуі мүмкін.»;
28) 50-бапта:
2-тармақта:
екінші бөліктегі «Жер учаскелерiнiң» деген сөздер «Осы Кодекстің 94-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерін» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Өзiндiк қосалқы шаруашылықты (үй маңындағы телiм) жүргiзу және жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерін жеке меншікке тегін беру жер учаскелері игерілгеннен кейін жүргізіледі. Жер учаскелерін көрсетілген мақсаттар үшін игеру кезеңіне беру осы Кодекстің 92-бабына сәйкес мұндай жер учаскелерін игерудің талаптары мен мерзімдері белгілене отырып, уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығында жүргізіледі.»;
3-тармақтағы «облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) өкiлдi және атқарушы органдардың» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өкілді және атқарушы органдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші абзацындағы «облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) өкiлдi және атқарушы органдарының» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өкілді және атқарушы органдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;

29) пункт 1 статьи 64 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) передать право собственности, право временного возмездного долгосрочного землепользования (аренды) в качестве вклада в уставный капитал хозяйственного товарищества, в оплату акций акционерного общества или в качестве взноса в производственный кооператив.";
30) в пункте 1 статьи 66:
слова "в течение одного года" заменить словами "в течение трех месяцев";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае неисполнения требования, установленного частью первой настоящего пункта, местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения подает иск о возврате земельного участка по его месту нахождения.";
31) в пункте 4 статьи 69:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Публичные сервитуты могут устанавливаться в случаях, если это необходимо для обеспечения интересов государства и местного населения, без изъятия земельных участков на основании решений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа в пределах их компетенции по предоставлению земельных участков.";
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) использования земельного участка в целях прокладки и эксплуатации коммунальных, инженерных, электрических и других линий и сетей, а также объектов транспортной инфраструктуры, которые не могут быть обеспечены без установления сервитутов или требуют несоразмерных расходов;";
32) в пункте 2 статьи 71 слова "областные (городов республиканского значения, столицы) исполнительные органы" заменить словами "местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы";
33) в части второй пункта 4 статьи 79 слова "пунктом 4 статьи 24" заменить словами "статьей 49";
34) статью 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Принудительное изъятие у собственника и землепользователя земельного участка, не используемого по назначению
1. В случаях если земельный участок, предназначенный для сельскохозяйственного производства либо жилищного или иного строительства, не используется в соответствующих целях в течение двух лет (если более длительный срок не предусмотрен законами Республики Казахстан), а земельный участок, предоставленный на праве землепользования для ведения сельскохозяйственного производства, в том числе для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, не используется в общей сложности два года в пятилетний период, исчисляемый с момента первого выявления неиспользования земельного участка по назначению, то такой земельный участок подлежит принудительному изъятию у собственника и землепользователя в порядке, предусмотренном статьей 94 настоящего Кодекса. В этот период не включается время, необходимое для освоения такого земельного участка, а также время, в течение которого данный участок не мог быть использован по назначению из-за стихийных бедствий или ввиду иных обстоятельств, исключающих такое использование.

29) 64-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы «жасау құқығы бар.» деген сөздер «жасау;» деген сөзбен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) меншік құқығын, уақытша ұзақ мерзімге өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын шаруашылық серiктестiгiнiң жарғылық капиталына салым ретiнде, акционерлiк қоғам акцияларының төлемiне немесе өндiрiстiк кооперативке жарна ретiнде беру құқығы бар.»;
30) 66-баптың 1-тармағында:
«бiр жыл» деген сөздер «үш ай» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап орындалмаған жағдайда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы жер учаскесін орналасқаны жер бойынша қайтару туралы талап-арыз береді.»;
31) 69-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қауымдық сервитуттар, егер бұл мемлекеттiң және жергiлiктi халықтың мүдделерiн қамтамасыз ету үшiн қажет болса, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімдерінің шешімдері негізінде жер учаскелерiн алып қоймастан, олардың жер учаскелерін беру жөніндегі құзыреті шегінде белгiленуi мүмкiн.»;
екінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жер учаскесiн сервитуттар белгіленбейінше қамтамасыз ету мүмкін болмайтын немесе мөлшерлес емес шығыстарды қажет ететін коммуналдық, инженерлiк, электр және басқа да желiлер мен тораптарды, сондай-ақ көлiк инфрақұрылымы объектiлерiн жүргізу мен пайдалану мақсатында пайдалану;»;
32) 71-баптың 2-тармағындағы «облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) атқарушы органдар» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары» деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 79-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі «24-бабының 4-тармағында» деген сөздер «49-бабында» деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 92-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«92-бап. Мақсаты бойынша пайдаланылмаған жер учаскесiн меншiк
иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қою
1. Егер ауыл шаруашылығы өндiрiсiне не тұрғын үй құрылысына немесе өзге де құрылысқа арналған жер учаскесi екi жыл iшiнде (егер Қазақстан Республикасының заңдарында неғұрлым ұзақ мерзiм көзделмесе) тиiстi мақсатында пайдаланылмаса, ал ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін жер пайдалану құқығында берілген жер учаскесі алғаш рет жер учаскесін мақсаты бойынша пайдаланбау анықталған кезден бастап есептелетін бесжылдық кезеңде жалпы алғанда екі жыл пайдаланылмаса, онда мұндай жер учаскесi осы Кодекстiң 94-бабында көзделген тәртiппен меншiк иесiнен және жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойылуға жатады. Бұл кезеңге осындай жер учаскесін игеруге қажеттi уақыт, сондай-ақ дүлей апаттар салдарынан немесе осылайша пайдалануға мүмкiндiк бермеген өзге де мән-жайларға байланысты көрсетілген учаскенi мақсаты бойынша пайдалану мүмкiн болмаған уақыт кiрмейдi.

2. Срок и условия освоения земельного участка определяют местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, а на территории специальной экономической зоны - местные исполнительные органы соответствующей административно-территориальной единицы или администрация специальной экономической зоны в пределах их компетенции по предоставлению земельных участков, установленной настоящим Кодексом, в зависимости от целевого назначения предоставляемого земельного участка и правового режима земель, установленных на данной территории в соответствии с зонированием земель и градостроительными регламентами.
При этом освоение земельного участка, предоставленного для строительства, осуществляемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по проектной (проектно-сметной) документации, а также без проектной (проектно-сметной) документации либо по эскизам (эскизным проектам) и для сельскохозяйственных целей, устанавливается сроком не менее двух лет.";
35) статью 93 изложить в следующей редакции:
"Статья 93. Принудительное изъятие у собственника и землепользователя земельного участка, используемого с нарушением законодательства Республики Казахстан
1. Использование земельного участка или его части с нарушением законодательства Республики Казахстан влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
К случаям использования земельного участка или его части с нарушением законодательства Республики Казахстан относятся:
1) использование земельного участка или его части не в соответствии с целевым назначением;
2) использование земельного участка или его части, которое привело к существенному снижению плодородия сельскохозяйственных земель либо к значительному ухудшению экологической обстановки.
2. Земельный участок или его часть, используемые с нарушением законодательства Республики Казахстан, после применения мер взыскания, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, подлежат принудительному изъятию у собственника или землепользователя в порядке, предусмотренном статьей 94 настоящего Кодекса.
3. В случаях, предусмотренных настоящей статьей, собственник земельного участка или землепользователь обязан возместить государству ущерб в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, возникших при чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельствах (действиях непреодолимой силы).";

2. Жер учаскесін игерудің мерзімі мен шарттарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында - тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жергілікті атқарушы органдары немесе арнайы экономикалық аймақтың әкімшілігі, жер учаскелерін беру жөніндегі осы Кодексте белгіленген өз құзыреті шегінде, осы аумақта жерді аймақтарға бөлуге және қала құрылысы регламенттеріне сәйкес белгіленген берілетін жер учаскесінің нысаналы мақсаты мен жердің құқықтық режиміне қарай айқындайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша, сондай-ақ жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынсыз не эскиздер (эскиздік жобалар) бойынша жүзеге асырылатын құрылыс үшін және ауыл шаруашылығы мақсаттары үшін берілген жер учаскесiн игеру кемінде екі жыл мерзімге белгіленеді.»;
35) 93-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«93-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып
пайдаланылған жер учаскесiн меншiк иесiнен және жер
пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қою
1. Жер учаскесін немесе оның бір бөлігін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдалану Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
Жер учаскесін немесе оның бір бөлігін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдалану жағдайына:
1) жер учаскесін немесе оның бір бөлігін нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланбау;
2) жер учаскесін немесе оның бір бөлігін ауыл шаруашылығы жерінің құнарлылығын анағұрлым азайтуға не экологиялық жағдайды едәуір нашарлатуға әкеп соғатындай пайдалану жатады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскесі немесе оның бір бөлігі Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген жазалау шаралары қолданылғаннан кейін, осы Кодекстің 94-бабында көзделген тәртіппен меншік иесінен немесе жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойылуға жатады.
3. Төтенше және ырық бермейтін ахуал кезінде (еңсерілмейтін күш әрекеті) туындаған жағдайларды қоспағанда, осы бапта көзделген жағдайларда жер учаскесінің меншік иесі немесе жер пайдаланушы залалды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес мемлекетке өтеуге міндетті.»;

36) пункт 4 статьи 94 изложить в следующей редакции:
"4. В случае принудительного изъятия земельного участка у собственника или землепользователя по решению суда по основаниям, указанным в статьях 92 и 93 настоящего Кодекса, право собственности на земельный участок или право землепользования (по отношению выкупленных у государства прав аренды на земельный участок) продается на торгах (конкурсах, аукционах) в порядке, установленном гражданским процессуальным и исполнительным законодательством Республики Казахстан.
В случае принудительного изъятия земельного участка, предоставленного на безвозмездной основе, у собственника по решению суда по основаниям, указанным в статье 92 настоящего Кодекса, данный земельный участок зачисляется в специальный земельный фонд для дальнейшего перераспределения без возмещения стоимости собственнику земельного участка. При этом у такого собственника (при условии, что изъятый земельный участок был предоставлен на основании подпункта 2) пункта 3 статьи 9 настоящего Кодекса) сохраняется право повторного получения земельного участка на безвозмездной основе для этих же целей.
Вырученная сумма за вычетом расходов по принудительному изъятию земельного участка выплачивается бывшему собственнику земельного участка или землепользователю. При невозможности реализации такого земельного участка или права землепользования на него после проведения не менее трех торгов (конкурсов, аукционов) в течение одного года земельный участок зачисляется по решению суда в специальный земельный фонд.";
37) в статье 97:
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) иностранцам, лицам без гражданства, иностранным юридическим лицам, а также юридическим лицам, в уставном капитале которых доля иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц составляет более чем пятьдесят процентов, во временное землепользование на условиях аренды сроком до десяти лет.";
в части второй пункта 7 слова "по управлению земельными ресурсами" исключить;
38) в пункте 10 статьи 98 слова "по управлению земельными ресурсами" исключить;
39) в части первой пункта 3 статьи 101:
после слов "имеют право" дополнить словами "по решению общего собрания участников (членов)";
слова "по его желанию" исключить;
40) в подпункте 8) пункта 3 статьи 107 слово "пользования)" заменить словами "пользования, а также охранные зоны тепловых сетей и инженерных систем общего пользования)";
41) в статье 109:
в части второй пункта 1 слово "свыше" заменить словом "до";
в части первой пункта 2 слова "столицы Республики Казахстан, в соответствии с законодательным актом о статусе столицы Республики Казахстан" заменить словами "города республиканского значения, столицы, в соответствии с законодательными актами об особом статусе города Алматы и статусе столицы Республики Казахстан";

36) 94-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы Кодекстiң 92 және 93-баптарында көрсетілген негiздер бойынша сот шешiмiмен жер учаскесін меншiк иесiнен немесе жер пайдаланушыдан мәжбүрлеп алып қойған жағдайда жер учаскесiне меншiк құқығы немесе жер пайдалану құқығы (мемлекеттен сатып алынған жер учаскесiне жалдау құқықтарына қатысты) Қазақстан Республикасының азаматтық iс жүргiзу және атқарушылық заңнамасында белгiленген тәртiппен сауда-саттықта (конкурстарда, аукциондарда) сатылады.
Өтеусіз негізде берілген жер учаскесін осы Кодекстің 92-бабында көрсетілген негіздер бойынша сот шешімімен меншік иесінен мәжбүрлеп алып қойған жағдайда, осы жер учаскесі жер учаскесінің меншік иесіне жер учаскесінің құнын өтеместен одан әрі қайта бөлу үшін арнаулы жер қорының есебіне жатқызылады. Бұл ретте мұндай меншік иесінің (алып қойылған жер учаскесі осы Кодекстің 9-бабының 3-тармағы 2) тармақшасының негізінде берілген жағдайда) осы мақсаттар үшін жер учаскесін қайтадан өтеусіз негізде алу құқығы сақталады.
Сатудан түскен сома жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою шығыстары шегерiле отырып, жер учаскесінің бұрынғы меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға төленедi. Бiр жыл iшiнде кемiнде үш рет сауда-саттық (конкурстар, аукциондар) жүргізілгеннен кейiн ондай жер учаскесiн немесе оған жер пайдалану құқығын сату мүмкiн болмаған жағдайда жер учаскесi сот шешiмiмен арнаулы жер қорының есебіне жатқызылады.»;
37) 97-бапта:
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, шетелдік заңды тұлғаларға, сондай-ақ жарғылық капиталындағы шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың үлесі елу пайыздан асатын заңды тұлғаларға он жылға дейiнгі мерзімге жалдау шарттарымен уақытша жер пайдалануға беріледі.»;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі «жер ресурстарын басқару жөнiндегi» деген сөздер алып тасталсын;
38) 98-баптың 10-тармағындағы «Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық» деген сөздер «Орталық» деген сөзбен ауыстырылсын;
39) 101-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
«шыққан кезде» деген сөздерден кейін «қатысушылардың (мүшелердің) жалпы жиналысының шешімі бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
«өз қалауы бойынша» деген сөздер алып тасталсын;
40) 107-баптың 3-тармағының 8) тармақшасындағы «инженерлiк жүйелер)» деген сөздер «инженерлiк жүйелер, сондай-ақ жылу желілерінің күзет аймақтары мен ортақ пайдаланудағы инженерлік жүйелер)» деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 109-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі «мыңнан асатын» деген сөздер «мыңға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актіге сәйкес Қазақстан Республикасының астанасы» деген сөздер «Алматы қаласының ерекше мәртебесі және Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актілерге сәйкес республикалық маңызы бар қала, астана» деген сөздермен ауыстырылсын;

42) в части второй пункта 3 статьи 110 слова "города республиканского значения" заменить словами "городов республиканского значения";
43) в пункте 2 статьи 113 слова "законодательством Республики Казахстан о транспорте" заменить словами "настоящим Кодексом";
44) часть четвертую пункта 2 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"Перевод земель особо охраняемых природных территорий не допускается, за исключением случаев перевода в земли запаса для строительства и функционирования объектов туризма, предусмотренных государственными программами, водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, и только тех участков, на которых установлен режим ограниченной хозяйственной деятельности, а также для строительства объектов Государственной границы Республики Казахстан, их обустройства и содержания при отсутствии других вариантов возможного их размещения, при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
45) в части первой пункта 2 статьи 123 слова "областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов" заменить словами "местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы";
46) в статье 124:
в заголовке слова "и их резервирование" исключить;
в тексте:
слова "и резервирование земель под особо охраняемые природные территории осуществляются" заменить словом "осуществляется";
слова "об особо охраняемых природных территориях" заменить словами "в области особо охраняемых природных территорий";
47) в статье 135 слова "уполномоченными органами управления водными ресурсами" заменить словами "уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения";
48) в пункте 1 статьи 145 слова "по управлению земельными ресурсами" исключить;
49) в пункте 2 статьи 146:
в части второй слова "по управлению земельными ресурсами" исключить;
в части третьей слова "областей (города республиканского значения, столицы)" заменить словами "и их заместители";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Иные должностные лица центрального уполномоченного органа и его территориальных органов, непосредственно осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель, являются государственными инспекторами по использованию и охране земель.";

42) 110-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі «Республикалық маңызы бар қаланың», «республикалық маңызы бар қаланың», деген сөздер тиісінше «Республикалық маңызы бар қалалардың», «республикалық маңызы бар қалалардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 113-баптың 2-тармағындағы «Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңдарында» деген сөздер «осы Кодексте» деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 122-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде шаруашылық қызметтің шектеулі режимі белгіленген учаскелерді ғана, мемлекеттік бағдарламаларда көзделген туризм объектілерінің, ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы ғимараттарының құрылысы және жұмыс істеуі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасының объектілерін салу, оларды жайластыру және күтіп-ұстау үшін ықтимал орналастырудың басқа жолдары болмаған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен босалқы жерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін ауыстыруға жол берілмейді.»;
45) 123-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі «облыстардың (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдарының» деген сөздер «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 124-бапта:
тақырыптағы «және оны резервте қалдыру» деген сөздер алып тасталсын;
мәтіндегі «және жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтар үшiн резервте қалдыру Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңдарына» деген сөздер «Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасына» деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 135-баптағы «су ресурстарын басқарудың уәкiлеттi органымен» деген сөздер «су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен» деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 145-баптың 1-тармағындағы «жер ресурстарын пайдалану жөнiндегi» деген сөздер алып тасталсын;
49) 146-баптың 2-тармағында:
екінші бөліктегі «Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық» деген сөздер «Орталық» деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органдарының басшылары» деген сөздер «Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органдардың басшылары және олардың орынбасарлары» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Жердің пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды тікелей жүзеге асыратын орталық уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының өзге де лауазымды адамдары жер пайдалану және оны қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар болып табылады.»;

50) в подпункте 4) пункта 1 статьи 148:
слова "обращаться в суд по делам" заменить словами "подготавливать и предъявлять иски в суд по вопросам";
после слов "нарушения земельного законодательства Республики Казахстан" дополнить словами ", о принудительном изъятии земельных участков, не используемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан";
слова "по вопросам отмены" заменить словами "об отмене";
слова "по делам об" заменить словом "об";
51) подпункт 5) пункта 3 статьи 149 изложить в следующей редакции:
"5) разработку, согласование, утверждение и выдачу проектов земельно-хозяйственного устройства территории, рекультивации нарушенных и освоения новых земель, а также других проектов, связанных с использованием и охраной земель;";
52) в пункте 3 статьи 150, пункте 3 статьи 156 и пункте 1 статьи 161 слова "по управлению земельными ресурсами" исключить;
53) часть пятую пункта 2 статьи 164-1 изложить в следующей редакции:
"В случаях невозможности установления личности (данных) незаконного владельца земельного участка уполномоченный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, на территории которого выявлен такой земельный участок, направляет заявление для постановки на учет как бесхозяйную недвижимую вещь в орган, осуществляющий государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
По истечении года со дня постановки бесхозяйной недвижимой вещи на учет местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, на территории которого выявлен земельный участок, обращается в суд с требованием о признании этой вещи поступившей в государственную собственность.";
54) в заголовке главы 21 слова "и переходные" исключить;
55) статью 170 исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 14, ст. 200; № 22, ст. 308; № 24, ст. 443; 2001 г., № 13-14, ст. 173, 176; № 24, ст. 338; 2003 г., № 24, ст. 178; 2004 г., № 14, ст. 84; № 23, ст. 142; 2011 г., № 5, ст. 43):
статью 4 дополнить подпунктами 4-4) и 4-5) следующего содержания:
"4-4) разрабатывает и утверждает правила организации платных автостоянок (автопарковок);
4-5) организует платные автостоянки (автопарковки);".
3. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 96; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2; ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43):

50) 148-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
«өтеу туралы iстер бойынша» деген сөздер «өтеу туралы, өз мақсатында пайдаланылмай не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерiн мәжбүрлеп алып қою туралы,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«күшiн жою мәселелерi бойынша» деген сөздер «күшін жою туралы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«орындау туралы iстер бойынша» деген сөздер «орындау туралы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«сотқа жүгінуге» деген сөздер «сотқа талап-арыз дайындауға және беруге» деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 149-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) аумақтың жер-шаруашылық орналастыру, бүлiнген жердi жаңғырту мен жаңа жердi игеру жобаларын, сондай-ақ жердi пайдалану мен қорғауға байланысты басқа да жобаларды әзiрлеудi, келісуді, бекітуді және беруді;»;
52) 150-баптың 3-тармағындағы, 156-баптың 3-тармағындағы және 161-баптың 1-тармағындағы «жер ресурстарын басқару жөнiндегi» деген сөздер алып тасталсын;
53) 164-1-баптың 2-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жер учаскесiн заңсыз иеленушiнiң жеке басын (деректерiн) анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, аумағында осындай жер учаскесі анықталған республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың уәкілетті органы иесі жоқ жылжымайтын зат ретінде есепке қою үшін жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органға өтініш жібереді.
Иесі жоқ жылжымайтын зат есепке қойылған күннен бастап бір жыл өткен соң аумағында жер учаскесі анықталған республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың атқарушы органы осы затты мемлекет меншігіне түскен деп тану туралы талаппен сотқа жүгінеді.»;
54) 21-тараудың тақырыбындағы «және өтпелі» деген сөздер алып тасталсын;
55) 170-бап алып тасталсын.
2. «Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы» 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 14, 200-құжат; № 22, 308-құжат; № 24, 443-құжат; 2001 ж., № 13-14, 173, 176-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 142-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат):
4-бап мынадай мазмұндағы 4-4) және 4-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-4) ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
4-5) ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) ұйымдастырады;».
3. «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат):

1) подпункт 6-1) статьи 7 и подпункт 4) статьи 8 дополнить словами "только в случаях, установленных частью второй пункта 2 статьи 23 настоящего Закона";
2) часть вторую пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"Перевод земель особо охраняемых природных территорий не допускается, за исключением случаев перевода в земли запаса для строительства и функционирования объектов туризма, предусмотренных государственными программами, водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, и только тех участков, на которых установлен режим ограниченной хозяйственной деятельности, а также для строительства объектов Государственной границы Республики Казахстан, их обустройства и содержания при отсутствии других вариантов возможного их размещения, при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ

1) 7-баптың 6-1) тармақшасы «уәкілетті органның» деген сөздердің алдынан және 8-баптың 4) тармақшасы «республикалық маңызы бар» деген сөздердің алдынан «осы Заңның 23-бабының 2-тармағының екінші бөлігінде белгіленген жағдайларда ғана» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 23-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде шаруашылық қызметтің шектеулі режимі белгіленген учаскелерді ғана, мемлекеттік бағдарламаларда көзделген туризм объектілерінің, ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы ғимараттарының құрылысы және жұмыс істеуі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасының объектілерін салу, оларды жайластыру және күтіп-ұстау үшін ықтимал орналастырудың басқа жолдары болмаған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен босалқы жерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін ауыстыруға жол берілмейді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев