О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта
Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 280-VІ ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІ, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.119; № 24, cт.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
часть первую пункта 1 статьи 41 после слов "Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан," дополнить словами "Национальному паралимпийскому комитету Республики Казахстан,".

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 280-VІ ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 3-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
41-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне," деген сөздермен толықтырылсын.

2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.118; № 24, cт.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.36, 37; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
1) оглавление дополнить заголовком статьи 732-1 следующего содержания:
"Статья 732-1. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта";
2) статью 409:
дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"12. Нарушение антидопинговых правил Республики Казахстан тренером, тренером-преподавателем, специалистом по спортивной медицине и (или) иным специалистом в области физической культуры и спорта, выразившееся в использовании в отношении спортсмена запрещенных субстанций и (или) запрещенных методов в спорте независимо от согласия спортсмена либо в содействии в использовании спортсменом или в отношении спортсмена запрещенных субстанций и (или) запрещенных методов, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Под содействием в использовании спортсменом или в отношении спортсмена запрещенных субстанций и (или) запрещенных методов в спорте в настоящей статье понимаются любые действия, способствующие использованию запрещенных субстанций и (или) запрещенных методов в спорте, в том числе советы, указания, предоставление информации, предоставление запрещенных субстанций, средств применения запрещенных методов, устранение препятствий к использованию запрещенных субстанций и (или) запрещенных методов в спорте, а также сокрытие следов использования запрещенных субстанций и (или) запрещенных методов в спорте.";

2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 732-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"732-1-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган";
2) 409-бап:
мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
"12. Жаттықтырушының, жаттықтырушы-оқытушының, спорттық медицина жөніндегі маманның және (немесе) дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманның спортшының келісіміне қарамастан, спортшыға қатысты спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) тыйым салынған әдістерді пайдалануынан не тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) тыйым салынған әдістерді спортшының пайдалануына немесе спортшыға қатысты пайдалануға жәрдемдесуден көрінген Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларын бұзуы –
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Осы бапта спортшының немесе спортшыға қатысты спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) тыйым салынған әдістерді пайдалануға жәрдемдесу деп спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) тыйым салынған әдістерді пайдалануға ықпал ететін кез келген әрекеттер, оның ішінде кеңестер, нұсқаулар, ақпарат беру, тыйым салынған субстанцияларды, тыйым салынған әдістерді қолдану құралдарын беру, спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) тыйым салынған әдістерді пайдалануға кедергілерді жою, сондай-ақ спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) тыйым салынған әдістерді пайдалану іздерін жасыру түсініледі.";

3) дополнить статьей 732-1 следующего содержания:
"Статья 732-1. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
1. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 409 (частью двенадцатой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области физической культуры и спорта либо лицо, исполняющее его обязанности.".
3. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст.18; 2006 г., № 15, ст.92; 2007 г., № 2, ст.18; № 20, ст.152; № 24, ст.178; 2009 г., № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.140; № 22-V, ст.152, 158; № 23-II, ст.170; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 19, ст.62; № 24, ст.93):
в подпункте 4) пункта 4 статьи 36 слова "(городов республиканского значения, столицы) республиканских" заменить словами ", городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения".
4. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 14, ст.85; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 10, ст.50; № 20-IV, ст.113; № 22-I, cт.140; 2016 г., № 2, ст.9; 2017 г., № 10, ст.23; № 16, ст.56; 2018 г., № 10, ст.32; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.36):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) специальный спортивный инвентарь – спортивный инвентарь, представляющий собой необходимый компонент тренировочной и соревновательной деятельности, компенсирующий нарушенные или утраченные функции организма спортсмена-инвалида;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) единая спортивная классификация – система спортивных званий, разрядов спортсменов, спортивного звания тренера, квалификационных категорий тренеров, тренеров-преподавателей, спортивных судей, инструкторов-спортсменов, методистов по физической культуре и спорту, определяющая уровень мастерства спортсменов, тренеров или квалификации тренеров, тренеров-преподавателей, спортивных судей, инструкторов-спортсменов, методистов по физической культуре и спорту;";

3) мынадай мазмұндағы 732-1-баппен толықтырылсын:
"732-1-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
1. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 409-бабында (он екінші бөлiгінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органның басшысы не оның міндетін атқаратын адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.".
3. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 152, 158-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат):
36-баптың 4-тармағының 4) тармақшасындағы "(республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрлесiп республикалық" деген сөздер ", республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 14, 85-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат; 2017 ж., № 10, 23-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 36-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнайы спорттық мүкәммал – жаттығу және жарыс әрекетінің қажетті құрамдасын білдіретін, мүгедек спортшы организмінің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын спорттық мүкәммал;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бірыңғай спорттық сыныптама – спортшылардың, жаттықтырушылардың шеберлiк деңгейiн немесе жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, спорт төрешiлерінiң, нұсқаушы-спортшылардың, дене шынықтыру және спорт жөніндегі әдіскерлердің бiлiктiлiгін айқындайтын спортшылардың спорттық атақтары, разрядтары, жаттықтырушының спорттық атағы, жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, спорт төрешiлерінiң, нұсқаушы-спортшылардың, дене шынықтыру және спорт жөніндегі әдіскерлердің біліктілік санаттары жүйесi;";

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;";
подпункты 16) и 17) изложить в следующей редакции:
"16) тренер, тренер-преподаватель – физическое лицо, осуществляющее учебно-тренировочный процесс подготовки спортсмена и руководство его состязательной деятельностью для достижения спортивных результатов;
17) дисквалификация тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта, спортивного судьи – отстранение тренера, тренера–преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта, спортивного судьи от участия в спортивных соревнованиях и (или) учебно-тренировочных сборов, и (или) трудовой (профессиональной) деятельности в области физической культуры и спорта, которое осуществляется аккредитованной спортивной федерацией за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение антидопинговых правил, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) республиканскими (региональными) аккредитованными спортивными федерациями;";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта);";
подпункт 29-1) изложить в следующей редакции:
"29-1) неолимпийский вид спорта – вид спорта, не вошедший в программу Олимпийских игр, получивший широкое развитие в мировом спортивном сообществе и возглавляемый международными спортивными федерациями;";
дополнить подпунктом 29-3) следующего содержания:
"29-3) непаралимпийский вид спорта – вид спорта, не вошедший в программу Паралимпийских игр, получивший широкое развитие в мировом спортивном сообществе и возглавляемый международными спортивными федерациями;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) Паралимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов-инвалидов с поражением опорно-двигательного аппарата, органов зрения и нарушением интеллектуального развития;";
дополнить подпунктом 35-2) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) бірінші жаттықтырушы – жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;";
16) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы – спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыны даярлаудың оқу-жаттығу процесін және оның сайыс әрекетіне басшылықты жүзеге асыратын жеке тұлға;
17) жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды, спорт төрешісін дисквалификациялау – спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін аккредиттелген спорт федерациясы жүзеге асыратын, жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды, спорт төрешісін спорттық жарыстарға қатысудан және (немесе) оқу-жаттығу жиындарынан және (немесе) дене шынықтыру және спорт саласындағы еңбек (кәсіптік) қызметінен шеттету;";
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасынан (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командадан) тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;";
29-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1) олимпиадалық емес спорт түрі – Олимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, әлемдік спорт қоғамдастығында кеңінен дамыған және халықаралық спорт федерациялары басқаратын спорт түрі;";
мынадай мазмұндағы 29-3) тармақшамен толықтырылсын:
"29-3) паралимпиадалық емес спорт түрі – Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, әлемдік спорт қоғамдастығында кеңінен дамыған және халықаралық спорт федерациялары басқаратын спорт түрі;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) Паралимпиадалық ойындар – тiрек-қозғалыс аппараты, көру органдары зақымданған және интеллектуалдық дамуы бұзылған мүгедек спортшылар арасында өткiзiлетiн халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;";
мынадай мазмұндағы 35-2) тармақшамен толықтырылсын:

"35-2) спортивная этика – правила поведения, установленные для спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей и спортивных судей;";
в подпункте 42) слова "его организатором" исключить;
дополнить подпунктом 42-1) следующего содержания:
"42-1) дисквалификация животных, участвующих в спортивном соревновании, – отстранение животных от участия в спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборов за использование в отношении них допинга;";
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) дисквалификация спортсмена – отстранение спортсмена от участия в спортивных соревнованиях и (или) учебно-тренировочных сборов, и (или) трудовой (профессиональной) деятельности в области физической культуры и спорта, которое осуществляется аккредитованной спортивной федерацией за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение антидопинговых правил, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) республиканскими (региональными) аккредитованными спортивными федерациями;";
дополнить подпунктом 52-1) следующего содержания:
"52-1) сурдлимпийский вид спорта – вид спорта, вошедший в программу Сурдлимпийских игр и утвержденный Международным комитетом спорта глухих;";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 2 после слова "паралимпийских" дополнить словами "непаралимпийских, сурдлимпийских";
3) пункт 1 статьи 5 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) представлять документы в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий;
7) представлять документы в местные исполнительные органы для присвоения спортивных разрядов и квалификационных категорий.";
4) в статье 6:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) утверждает перечень международных спортивных соревнований;";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2) и 8-1) следующего содержания:
"4-1) утверждает размеры денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
4-2) утверждает правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата;";

"35-2) спорттық әдеп – спортшылар, жаттықтырушылар, жаттықтырушы-оқытушылар және спорт төрешілері үшін белгіленген мінез-құлық қағидалары;";
42) тармақшадағы "ұйымдастырушысы бекіткен" деген сөздер "бекітілген" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 42-1) тармақшамен толықтырылсын:
"42-1) спорттық жарысқа қатысатын жануарларды дисквалификациялау – жануарларды оларға қатысты допинг пайдаланылғаны үшін спорттық жарыстарға қатысудан, оқу-жаттығу жиындарынан шеттету;";
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) спортшыны дисквалификациялау –спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін аккредиттелген спорт федерациясы жүзеге асыратын, спортшыны спорттық жарыстарға қатысудан және (немесе) оқу-жаттығу жиындарынан және (немесе) дене шынықтыру және спорт саласындағы еңбек (кәсіптік) қызметінен шеттету;";
мынадай мазмұндағы 52-1) тармақшамен толықтырылсын:
"52-1) сурдлимпиадалық спорт түрі – Сурдлимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген және Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті бекіткен спорт түрі;";
2) 2-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "паралимпиадалық" деген сөзден кейін ", паралимпиадалық емес, сурдлимпиадалық" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 5-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "пайдалануға құқығы бар." деген сөздер "пайдалануға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру үшін құжаттарды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ұсынуға;
7) спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға құқығы бар.";
4) 6-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) халықаралық спорттық жарыстардың тізбесін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшерін бекітеді;
4-2) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекітеді;";

"8-1) утверждает правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;";
5) в статье 7:
подпункты 12), 13) и 18) изложить в следующей редакции:
"12) присваивает спортсменам и тренерам спортивные звания, лишает спортсменов и тренеров спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан";
13) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья;";
"18) разрабатывает перечень международных спортивных соревнований;";
дополнить подпунктами 18-1) и 18-2) следующего содержания:
"18-1) вносит предложения о размерах денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в Правительство Республики Казахстан;
18-2) разрабатывает правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата;";
подпункты 25), 33) и 40) изложить в следующей редакции:
"25) разрабатывает и утверждает правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание;";
"33) назначает и освобождает от должностей главных тренеров сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и государственных тренеров по видам спорта по представлению республиканских (региональных) аккредитованных спортивных федераций, по олимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан, по паралимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан, по сурдлимпийским видам спорта – по согласованию с Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан;";

"8-1) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын бекітеді;";
5) 7-бапта:
12), 13) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) спортшылар мен жаттықтырушыларға: "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын береді, спортшылар мен жаттықтырушыларды осындай спорттық атақтарынан айырады;
13) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;";
"18) халықаралық спорттық жарыстардың тізбесін әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 18-1) және 18-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшері туралы ұсыныс енгізеді;
18-2) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын әзірлейді;";
25), 33) және 40) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"25) спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын әзірлейді және бекітеді;";
"33) спорт түрлерi бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлерi бойынша ұлттық құрама командалардың) бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды – аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерацияларының ұсынуымен, олимпиадалық спорт түрлері бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық олимпиада комитетімен келісу бойынша, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық паралимпиада комитетімен келісу бойынша, сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетімен келісу бойынша лауазымдарға тағайындайды және олардан босатады;";

"40) разрабатывает и утверждает типовые штаты для организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, антидопинговая деятельность, научно-методическое, медико-биологическое и фармакологическое обеспечение, и организаций, обеспечивающих спортсменов медицинской помощью;";
дополнить подпунктом 44-1) следующего содержания:
"44-1) разрабатывает и утверждает правила расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов;";
подпункты 48), 49) и 50) изложить в следующей редакции:
"48) по согласованию с уполномоченным органом в области образования утверждает правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
49) утверждает типовые образовательные учебные программы по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласовывает учебные программы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;
50) утверждает типовые учебные планы по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласовывает учебные планы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;";
дополнить подпунктами 65-1), 65-2), 65-3), 65-4), 65-5), 65-6) и 65-7) следующего содержания:
"65-1) разрабатывает и утверждает правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
65-2) разрабатывает и утверждает спортивную этику Республики Казахстан;
65-3) разрабатывает и утверждает минимальные государственные нормативы сети детско-юношеских спортивных школ;
65-4) разрабатывает и утверждает правила по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;

"40) оқу-жаттығу процесі, спорттық резервті және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау, допингке қарсы қызмет, ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық және фармакологиялық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын ұйымдар және спортшыларды медициналық көмекпен қамтамасыз ететін ұйымдар үшін үлгілік штаттарды әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 44-1) тармақшамен толықтырылсын:
"44-1) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
48), 49) және 50) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"48) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидаларын бекітеді;
49) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу бағдарламаларын келіседі;
50) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша үлгілік оқу жоспарларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу жоспарларын келіседі;";
мынадай мазмұндағы 65-1), 65-2), 65-3), 65-4), 65-5), 65-6) және 65-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"65-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-2) Қазақстан Республикасының спорттық әдебін әзірлейді және бекітеді;
65-3) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
65-4) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;

65-5) разрабатывает и утверждает правила предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им;
65-6) определяет единого оператора в соответствии с настоящим Законом;
65-7) разрабатывает правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта;";
6) в статье 8:
подпункты 8), 9), 14) и 15) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
9) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;";
"14) реализует типовые образовательные учебные программы по видам спорта для областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
15) согласовывает типовые учебные планы областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей;";
подпункты 6) и 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
7) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;";

65-5) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-6) осы Заңға сәйкес бірыңғай операторды айқындайды;
65-7) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын әзірлейді;";
6) 8-бапта:
1-тармақтың 8), 9), 14) және 15) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
9) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;";
"14) олимпиадалық резервтің облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын іске асырады;
15) олимпиадалық резервтің облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарының үлгілік оқу жоспарларын келіседі;";
2-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 1-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 2-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 3-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
7) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;";

подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
2) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;";
7) в статье 11:
в пункте 2 слова "олимпийскому и неолимпийскому" заменить словами "олимпийским и неолимпийским";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Республиканская и (или) региональная спортивные федерации по паралимпийским и непаралимпийским видам спорта должны являться от имени Республики Казахстан членами международной спортивной организации, признанной Международным паралимпийским комитетом, и (или) быть признанными Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Республиканская и (или) региональная спортивные федерации по сурдлимпийским видам спорта должны являться от имени Республики Казахстан членами международной спортивной организации, признанной Международным комитетом спорта глухих, и (или) быть признанными Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "национальному виду (видам)" заменить словами "национальным видам";
8) в статье 12:
в пункте 2:
подпункты 4) и 13) изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывать положения (регламенты) о спортивных соревнованиях, проводимых республиканской или региональной аккредитованной спортивной федерацией, и представлять их на утверждение уполномоченному органу в области физической культуры и спорта;";
"13) представлять в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта документы для лишения спортивных званий и квалификационных категорий, если иное не предусмотрено настоящим Законом;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:

3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 1-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 2-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 3-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
2) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;";
7) 11-бапта:
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының атынан Халықаралық олимпиада комитеті, Азияның Олимпиада кеңесі таныған халықаралық спорт ұйымының" деген сөздер "Халықаралық олимпиада комитеті, Азияның Олимпиада кеңесі таныған халықаралық спорт ұйымының Қазақстан Республикасының атынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Паралимпиадалық және паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары Халықаралық паралимпиада комитеті таныған халықаралық спорт ұйымының Қазақстан Республикасының атынан мүшелері болуға және (немесе) оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті құптауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті таныған халықаралық спорт ұйымының Қазақстан Республикасының атынан мүшелері болуға және (немесе) оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті құптауға тиіс.";
3-тармақтағы "Ұлттық спорт түрі (түрлері)" деген сөздер "Ұлттық спорт түрлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 12-бапта:
2-тармақта:
4) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациясы өткізетін спорттық жарыстар туралы ережелерді (регламенттерді) әзірлеуге және оларды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның бекітуіне ұсынуға;";
"13) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, спорттық атақтар мен біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ұсынуға;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:

"13-1) представлять в местные исполнительные органы документы для лишения спортивных разрядов и квалификационных категорий, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
13-2) согласовывать документы для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, представляемые в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта или местный исполнительный орган;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) дисквалифицировать спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей, специалистов по спортивной медицине, спортивных судей, специалистов в области физической культуры и спорта, животных, участвующих в спортивном соревновании, на основании и во исполнение решения соответствующей антидопинговой организации и (или) международной спортивной федерации за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) республиканскими (региональными) аккредитованными спортивными федерациями;";
в подпункте 22) слова "примененных санкциях" заменить словом "дисквалификации";
в пункте 4:
подпункты 3) и 13) изложить в следующей редакции:
"3) разрабатывать положения (регламенты) о спортивных соревнованиях, проводимых местной аккредитованной спортивной федерацией, и представлять их на утверждение местному исполнительному органу;";
"13) дисквалифицировать спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей, специалистов по спортивной медицине, спортивных судей, специалистов в области физической культуры и спорта, животных, участвующих в спортивном соревновании, на основании и во исполнение решения соответствующей антидопинговой организации и (или) международной спортивной федерации за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) республиканскими (региональными) аккредитованными спортивными федерациями;";
в подпункте 14) слова "примененных санкциях" заменить словом "дисквалификации";
дополнить подпунктами 15-1) и 15-2) следующего содержания:
"15-1) представлять в местные исполнительные органы документы для лишения спортивных разрядов и квалификационных категорий, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
15-2) согласовывать документы для присвоения спортивных разрядов и квалификационных категорий, представляемые в местные исполнительные органы;";

"13-1) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға;
13-2) спорттық атақтар, разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға ұсынылатын құжаттарды келісуге;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) тиісті допингке қарсы ұйымның және (немесе) халықаралық спорт федерациясының шешімі негізінде және оны орындау үшін спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін спортшыларды, жаттықтырушыларды, жаттықтырушы-оқытушыларды, спорттық медицина жөніндегі мамандарды, спорт төрешілерін, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, спорттық жарысқа қатысатын жануарларды дисквалификациялауға;";
22) тармақшадағы "қолданылған санкциялар" деген сөздер "дисквалификациялау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
3) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін спорттық жарыстар туралы ережелерді (регламенттерді) әзірлеуге және оларды жергілікті атқарушы органның бекітуіне ұсынуға;";
"13) тиісті допингке қарсы ұйымның және (немесе) халықаралық спорт федерациясының шешімі негізінде және оны орындау үшін спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін спортшыларды, жаттықтырушыларды, жаттықтырушы-оқытушыларды, спорттық медицина жөніндегі мамандарды, спорт төрешілерін, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, спорттық жарысқа қатысатын жануарларды дисквалификациялауға;";
14) тармақшадағы "қолданылған санкциялар" деген сөздер "дисквалификациялау" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға;
15-2) спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін жергілікті атқарушы органдарға ұсынылатын құжаттарды келісуге;";

9) в пункте 2 статьи 13 слова "Республики Казахстан – общественным объединением," заменить словами "Республики Казахстан, который является общественным объединением,";
10) в статье 13-1:
в пункте 2 слова ", является общественным объединением," заменить словами ", который является общественным объединением,";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан вправе получать государственные задания в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
11) дополнить статьей 13-2 следующего содержания:
"Статья 13-2. Национальное сурдлимпийское движение. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан
1. Национальное сурдлимпийское движение является составной частью международного сурдлимпийского движения, целями которого являются пропаганда и внедрение принципов сурдлимпийского движения, содействие развитию физической культуры и спорта среди спортсменов-инвалидов по сурдлимпийским видам спорта, укрепление международного спортивного сотрудничества, участие в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих.
2. Национальное сурдлимпийское движение возглавляется Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан, который является общественным объединением, осуществляющим деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, с уставом Международного комитета спорта глухих, а также в соответствии со своим уставом. Государство признает и поддерживает национальное сурдлимпийское движение, оказывая всемерное содействие Национальному сурдлимпийскому комитету Республики Казахстан в реализации его уставных целей.
3. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан:
1) пропагандирует в государстве принципы сурдлимпийского движения, способствует развитию сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта;
2) представляет в соответствии с уставом Международного комитета спорта глухих Республику Казахстан на Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих;
3) представляет Республику Казахстан в Международном комитете спорта глухих;
4) при взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта проводит единую политику развития сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта;
5) участвует в разработке и осуществлении мер, направленных на обеспечение необходимого уровня подготовки спортсменов-инвалидов Республики Казахстан для участия в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих;

9) 13-баптың 2-тармағындағы "қоғамдық бірлестік – Қазақстан Республикасының" деген сөздер "қоғамдық бірлестік болып табылатын Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 13-1-бапта:
2-тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырмалар алуға құқылы.";
11) мынадай мазмұндағы 13-2-баппен толықтырылсын:
"13-2-бап. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалыс. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті
1. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалыс мақсаты сурдлимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттау және енгізу, сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша мүгедек спортшылар арасында дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу, халықаралық спорттық ынтымақтастықты нығайту, Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу болып табылатын халықаралық сурдлимпиадалық қозғалыстың құрамдас бөлігі болып табылады.
2. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалысты Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті басқарады, ол қызметін Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасына, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің жарғысына сәйкес, сондай-ақ өз жарғысына сәйкес жүзеге асыратын қоғамдық бірлестік болып табылады. Мемлекет ұлттық сурдлимпиадалық қозғалысты құптайды және Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитетіне оның жарғылық мақсаттарын іске асыруына жан-жақты жәрдем көрсете отырып, қолдайды.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті:
1) мемлекетте сурдлимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттайды, сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамытуға ықпал етеді;
2) Сурдлимпиадалық ойындарда және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларда Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің жарғысына сәйкес Қазақстан Республикасынан өкілдік етеді;
3) Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінде Қазақстан Республикасынан өкілдік етеді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау кезінде сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамытудың бірыңғай саясатын жүргізеді;
5) Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасы мүгедек спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;

6) по согласованию с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы вправе подать в Международный комитет спорта глухих заявку о городе-кандидате Республики Казахстан на проведение Сурдлимпийских игр;
7) осуществляет согласование назначения и освобождения от должностей главных тренеров сборных команд Республики Казахстан по сурдлимпийским видам спорта (национальных сборных команд по сурдлимпийским видам спорта) и государственных тренеров по сурдлимпийским видам спорта.
4. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан в соответствии с уставом Международного комитета спорта глухих осуществляет меры по защите принадлежащих Международному комитету спорта глухих прав на использование сурдлимпийских символа, девиза, флага и гимна, наименования "Сурдлимпийские игры" на территории Республики Казахстан. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан обладает исключительными правами на сурдлимпийскую эмблему Национального сурдлимпийского комитета Республики Казахстан, девиз, флаг и иную национальную сурдлимпийскую символику.
5. Выступления сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) на Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под патронажем Международного комитета спорта глухих, осуществляются под Государственным Флагом Республики Казахстан.
6. Реализация Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан своих полномочий по развитию сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта, а также обеспечению необходимого уровня подготовки спортсменов-инвалидов Республики Казахстан для участия в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих, осуществляется во взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и республиканскими (региональными) аккредитованными спортивными федерациями.
7. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач за счет собственных источников финансирования, благотворительной помощи, добровольных пожертвований физических и юридических лиц, а также бюджетных средств, выделяемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
12) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Специальное олимпийское движение, общественные объединения по специальным олимпийским видам спорта

6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша Саңыраулардың халықаралық спорт комитетіне Қазақстан Республикасының Сурдлимпиадалық ойындарды өткізуге кандидат қаласы туралы өтінім беруге құқылы;
7) сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) бас жаттықтырушыларының және сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушылардың лауазымдарға тағайындалуын және лауазымдарынан босатылуын келісуді жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің жарғысына сәйкес Саңыраулардың халықаралық спорт комитетіне тиесілі сурдлимпиадалық рәмізді, девизді, туды және гимнді, "Сурдлимпиадалық ойындар" атауын Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетінің сурдлимпиадалық эмблемасына, девизге, туға және өзге де ұлттық сурдлимпиадалық нышанға айрықша құқықтарды иеленеді.
5. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінiң қамқорлығы аясында өткiзiлетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысуы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы көтеріліп жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетінің сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамыту, сондай-ақ Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан Республикасы мүгедек спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыруы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және аккредиттелген республикалық (өңірлік) спорт федерацияларымен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті өзінің алдында тұрған жарғылық міндеттерді орындауды қаржыландырудың меншікті көздері, қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың ерікті қайырмалдықтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен іске асырады.";
12) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Арнайы олимпиадалық қозғалыс, арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктер

1. Специальное олимпийское движение является частью международного специального олимпийского движения, целями которого являются содействие развитию физической культуры и спорта инвалидов, укрепление международного сотрудничества в указанной сфере, участие в Международных специальных олимпийских играх.
2. Специальное олимпийское движение возглавляется общественным объединением по специальным олимпийским видам спорта, осуществляющим деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, уставами соответствующих международных спортивных организаций и на основе признания международными спортивными организациями, а также в соответствии со своим уставом.
3. Общественное объединение по специальным олимпийским видам спорта представляет сборные команды Республики Казахстан по видам спорта (национальные сборные команды по видам спорта) на Международных специальных олимпийских играх, других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного специального олимпийского комитета.
4. Общественное объединение по специальным олимпийским видам спорта реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач за счет собственных источников финансирования, благотворительной помощи, добровольных пожертвований физических и юридических лиц, а также бюджетных средств, выделяемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
13) пункт 2 статьи 15 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Обучающиеся, имеющие справку врачебно-консультативной комиссии, освобождаются от занятий физического воспитания.";
14) в пункте 6 статьи 16 слова "документы для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий спортсменам, тренерам и спортивным судьям из числа военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, присваивают спортивные разряды и степени, квалификационные требования тренерам, методистам, спортивным судьям, инструкторам-спортсменам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами ", местные исполнительные органы документы для присвоения, лишения спортивных званий спортсменов и тренеров, спортивных разрядов спортсменов, квалификационных категорий тренеров и спортивных судей из числа военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, присваивают спортивные разряды спортсменам, квалификационные категории тренерам и спортивным судьям и степени военнослужащим в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";

1. Арнайы олимпиадалық қозғалыс мақсаты мүгедектердің дене шынықтыруы мен спортын дамытуға жәрдемдесу, көрсетілген салада халықаралық ынтымақтастықты нығайту, Халықаралық арнайы олимпиадалық ойындарға қатысу болып табылатын халықаралық арнайы олимпиадалық қозғалыстың бір бөлігі болып табылады.
2. Қызметін Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасына, тиісті халықаралық спорт ұйымдарының жарғыларына сәйкес және халықаралық спорт ұйымдарының құптауы негізінде, сондай-ақ өз жарғысына сәйкес жүзеге асыратын арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік арнайы олимпиадалық қозғалысты басқарады.
3. Арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік Халықаралық арнайы олимпиадалық ойындарда, Халықаралық арнайы олимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларда спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларынан (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардан) өкілдік етеді.
4. Арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік өзінің алдында тұрған жарғылық міндеттерді орындауды қаржыландырудың меншікті көздері, қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың ерікті қайырмалдықтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен іске асырады.";
13) 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дәрігерлік-консультативтік комиссияның анықтамасы бар білім алушылар дене тәрбиесі сабақтарынан босатылады.";
14) 16-баптың 6-тармағындағы "спортшыларға, жаттықтырушыларға және спорт төрешілеріне спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға құжаттар ұсынады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, спорт төрешілеріне, нұсқаушы-спортшыларға спорттық разрядтар мен дәрежелер, біліктілік талаптарын береді" деген сөздер "спортшылар мен жаттықтырушыларға спорттық атақтар, спортшыларға спорттық разрядтар, жаттықтырушылар мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру, олардан айыру үшін құжаттарды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органдарға ұсынады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спортшыларға спорттық разрядтар, жаттықтырушылар мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын және әскери қызметшілерге дәрежелер береді" деген сөздермен ауыстырылсын;

15) пункты 5 и 6 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения совместно с физкультурно-спортивными организациями обеспечивают открытие спортивных клубов, школ, секций, а также подготовку инвалидов и их участие в республиканских спортивных соревнованиях.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения совместно с общественными объединениями инвалидов организуют проведение спортивных мероприятий на уровне области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
6. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с общественными объединениями инвалидов организует проведение республиканских спортивных соревнований.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с физкультурно-спортивными организациями организует подготовку сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) среди инвалидов и их участие в международных спортивных соревнованиях, в том числе в Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и во Всемирных специальных олимпийских играх.";
16) пункт 3 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"3. Организация занятий по национальным видам спорта, подготовка кадров, методическое, медицинское и антидопинговое обеспечение, присвоение, лишение спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий осуществляются в порядке, установленном настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.";
17) подпункт 4) пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"4) соблюдать спортивную этику;";
18) в статье 33:
пункты 1 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. В целях создания равных состязательных условий на спортивных соревнованиях по паралимпийским видам спорта организаторы обязаны обеспечивать проведение классификации спортсменов-инвалидов, заявленных на участие в соответствующих соревнованиях, по уровню их функциональных возможностей, включая покрытие расходов классификаторов.";
"3. Проведение классификации осуществляется классификатором, имеющим соответствующий документ, выданный Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При проведении классификации спортсменов-инвалидов организаторами привлекаются классификаторы из Республики Казахстан или иностранных государств.";
в пункте 5 слова "Международного сурдлимпийского комитета" заменить словами "Международного комитета спорта глухих";

15) 19-баптың 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен бірлесе отырып, спорт клубтарының, мектептерінің, секцияларының ашылуын, сондай-ақ мүгедектерді республикалық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын қамтамасыз етеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала деңгейінде спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
6. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, республикалық спорттық жарыстар өткізуді ұйымдастырады.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен бірлесе отырып, мүгедектер арасындағы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды) халықаралық спорттық жарыстарға, оның ішінде Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және Дүниежүзілік арнайы олимпиадалық ойындарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады.";
16) 21-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұлттық спорт түрлері бойынша сабақтарды ұйымдастыру, кадрларды даярлау, әдістемелік, медициналық және допингке қарсы қамтамасыз ету, спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру, олардан айыру осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
17) 23-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) спорттық әдепті сақтауға;";
18) 33-бапта:
1 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Паралимпиадалық спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарда тең сайыс жағдайларын жасау мақсатында ұйымдастырушылар тиісті жарыстарға қатысуға өтініш берген мүгедек спортшыларға олардың функционалдық мүмкіндіктерінің деңгейі бойынша сыныптау жүргізуді, сыныптаушылардың шығыстарын жабуды қоса алғанда, қамтамасыз етуге міндетті.";
"3. Сыныптау жүргізуді Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті берген тиісті құжаты бар сыныптаушы жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мүгедек спортшыларға сыныптау жүргізген кезде ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасынан немесе шет мемлекеттерден сыныптаушыларды тартады.";
5-тармақтағы "Халықаралық сурдлимпиада комитетінің" деген сөздер "Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

19) в статье 35:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Единая спортивная классификация. Спортивные звания, разряды спортсменов и спортивное звание тренера. Степени военнослужащих и квалификационные категории тренеров, тренеров-преподавателей, методистов, инструкторов-спортсменов, спортивных судей";
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Единая спортивная классификация предусматривает следующие спортивные звания, разряды спортсменам и спортивное звание тренерам:";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Военнослужащим присваиваются следующие степени:
1) "Үздік";
2) "Спортшы жауынгер" 1 степени;
3) "Спортшы жауынгер" 2 степени.
3. Нормы и требования присвоения спортивных разрядов, квалификационных категорий и степеней по военно-прикладным видам спорта устанавливаются Министерством обороны Республики Казахстан и специальными государственными органами Республики Казахстан, по служебно-прикладным видам спорта – правоохранительными органами Республики Казахстан и специальными государственными органами Республики Казахстан.";
абзац первый и подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Тренерам, тренерам-преподавателям, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям присваиваются следующие квалификационные категории:
1) тренерам, тренерам-преподавателям:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории;
тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории;
тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории;
тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории;
тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории;
тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории;";
20) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Лишение спортивного звания, разряда и квалификационной категории
Лишение спортивного звания, разряда и квалификационной категории осуществляется в случаях установления одного из нижеперечисленных фактов:
1) предоставления недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основаниями для присвоения спортивного звания, разряда и квалификационной категории;
2) нарушения антидопинговых правил.";

19) 35-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Бірыңғай спорттық сыныптама. Спортшылардың спорттық атақтары, разрядтары және жаттықтырушының спорттық атағы. Әскери қызметшілердің дәрежелері және жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, әдіскерлердің, нұсқаушы-спортшылардың, спорт төрешілерінің біліктілік санаттары";
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай спорттық сыныптама спортшыларға мынадай спорттық атақтар, разрядтар және жаттықтырушыларға мынадай спорттық атақ көздейді:";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әскери қызметшілерге мынадай дәрежелер беріледі:
1) "Үздік";
2) 1-дәрежелі "Спортшы жауынгер";
3) 2-дәрежелі "Спортшы жауынгер".
3. Әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша спорттық разрядтарды, біліктілік санаттарын және дәрежелерді беру нормалары мен талаптарын – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары, қызметтік-қолданбалы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары белгілейді.";
4-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушы-спортшыларға және спорт төрешілеріне мынадай біліктілік санаттары беріледі:
1) жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға:
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;";
20) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
"35-1-бап. Спорттық атақтан, разрядтан және біліктілік санатынан айыру
Спорттық атақтан, разрядтан және біліктілік санатынан айыру төменде санамаланған фактілердің бірі:
1) спорттық атақты, разрядты және біліктілік санатын беру үшін негіз болған құжаттарда анық емес немесе қасақана бұрмаланған ақпаратты беру;
2) допингке қарсы қағидаларды бұзу анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.";

21) пункты 5 и 6 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"5. Международные спортивные соревнования проводятся в соответствии с положениями (регламентами) о спортивных соревнованиях, которые разрабатываются республиканскими и (или) региональными аккредитованными спортивными федерациями и утверждаются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
6. Республиканские спортивные соревнования проводятся в соответствии с положениями (регламентами) о спортивных соревнованиях, утвержденными уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.";
22) пункт 4 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"4. К тренерской, тренерско-преподавательской деятельности по физической культуре и спорту допускаются лица, имеющие техническое и профессиональное физкультурное или высшее физкультурное образование.
Лица со спортивными званиями "Мастер спорта Республики Казахстан" или "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" либо "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", имеющие техническое и профессиональное или высшее образование, прошедшие курсы повышения квалификации тренеров при уполномоченном органе в области физической культуры и спорта, также допускаются к тренерской, тренерско-преподавательской деятельности по физической культуре и спорту.";
23) в статье 44:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушениями антидопинговых правил являются одно или несколько следующих нарушений:
1) наличие запрещенной субстанции или ее метаболитов, или маркеров в пробе, взятой из организма спортсмена (животного, участвующего в спортивном соревновании);
2) использование или попытка использования допинга;
3) отказ явиться на взятие пробы или неявка на взятие пробы без уважительных причин после получения уведомления в соответствии с антидопинговыми правилами, или уклонение иным образом от взятия пробы;
4) нарушение требований, касающихся доступности спортсмена для внесоревновательного тестирования, включая непредоставление требуемой информации о его месте нахождения и неявку для тестирования, которое назначается на основании разумных правил;
5) фальсификация или попытки фальсификации на любом этапе допинг-контроля;
6) обладание допингом;
7) распространение допинга;
8) введение или попытка введения запрещенной субстанции любому спортсмену (животному, участвующему в спортивном соревновании) или применение или попытка применения в отношении него запрещенного метода, или помощь, поощрение, содействие, подстрекательство, сокрытие или соучастие в любой иной форме, связанные с нарушением или любой попыткой нарушения антидопингового правила.";

21) 38-баптың 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Халықаралық спорттық жарыстар аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары әзірлейтін және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорттық жарыстар туралы ережелерге (регламенттерге) сәйкес өткізіледі.
6. Республикалық спорттық жарыстар дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен спорттық жарыстар туралы ережелерге (регламенттерге) сәйкес өткізіледі.";
22) 40-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дене шынықтыру және спорт бойынша жаттықтырушылық, жаттықтырушы-оқытушылық қызметке техникалық және кәсіптік дене шынықтыру немесе жоғары дене шынықтыру білімі бар адамдар жіберіледі.
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" не "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атақтары, техникалық және кәсіптік немесе жоғары білімі бар, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жанындағы жаттықтырушылардың біліктілігін арттыру курстарынан өткен адамдар да дене шынықтыру және спорт бойынша жаттықтырушылық, жаттықтырушы-оқытушылық қызметке жіберіледі.";
23) 44-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бір немесе бірнеше мынадай бұзушылықтар:
1) спортшының (спорттық жарысқа қатысатын жануардың) организмінен алынған сынамада тыйым салынған субстанцияның немесе оның метаболиттерінің немесе маркерлерінің болуы;
2) допингті пайдалану немесе пайдалануға әрекеттену;
3) допингке қарсы қағидаларға сәйкес хабарламаны алғаннан кейін дәлелді себептерсіз сынаманы алуға келуден бас тарту немесе сынаманы алуға келмеу немесе сынаманы алудан өзгеше түрде жалтару;
4) өзінің тұрған жері туралы талап етілетін ақпаратты бермеуді және ақылға қонымды қағидалар негізінде тағайындалатын тестілеуге келмеуді қоса алғанда, спортшының жарыстан тыс тестілеу үшін қолжетімді болуына қатысты талаптарды бұзу;
5) допинг-бақылаудың кез келген кезеңінде бұрмалау немесе бұрмалауға әрекеттену;
6) допингке ие болу;
7) допингті тарату;
8) кез келген спортшыға (спорттық жарысқа қатысатын жануарға) тыйым салынған субстанцияны енгізу немесе енгізуге әрекеттену немесе оған қатысты тыйым салынған әдісті қолдану немесе қолдануға әрекеттену немесе допингке қарсы қағидаларды бұзуға немесе кез келген бұзуға әрекеттенуге байланысты көмектесу, көтермелеу, жәрдемдесу, арандату, жасыру немесе кез келген өзге нысанда бірге қатысу допингке қарсы қағидаларды бұзушылық болып табылады.";

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Осуществление действий, указанных в подпунктах 1), 2), 6) и 8) пункта 2 настоящей статьи, не является нарушением антидопинговых правил при наличии разрешения на терапевтическое использование допинга, выданного в соответствии с международным стандартом по терапевтическому использованию запрещенных субстанций и методов Всемирного антидопингового агентства, либо предусмотренных указанным международным стандартом обстоятельств, позволяющих выдать такое разрешение после совершения действий, указанных в подпунктах 1), 2), 6) и 8) пункта 2 настоящей статьи.";
в пункте 5 слова "Национальным антидопинговым центром" заменить словами "Национальной антидопинговой организацией";
24) главу 8 дополнить статьями 44-1 и 44-2 следующего содержания:
"Статья 44-1. Национальная антидопинговая организация
Под национальной антидопинговой организацией понимается государственное предприятие, созданное в целях предотвращения допинга в спорте и борьбы с ним, организации допинг-контроля.
Национальная антидопинговая организация:
1) участвует в разработке антидопинговых правил;
2) формирует список спортсменов и (или) животных, подлежащих допинг-контролю, и регистрирует их в соответствии с антидопинговыми правилами;
3) представляет список спортсменов и (или) животных, подлежащих допинг-контролю, в республиканские и региональные аккредитованные спортивные федерации по видам спорта;
4) проводит допинг-контроль в соответствии с антидопинговыми правилами;
5) вносит в антидопинговые базы данных сведения о спортсменах и животных, участвующих в спортивном соревновании;
6) выдает разрешение на терапевтическое использование допинга в виде исключения;
7) проводит расследования и слушания в отношении спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей, специалистов по спортивной медицине, иных специалистов в области физической культуры и спорта, которым вменяется нарушение антидопинговых правил;
8) передает в республиканскую или региональную аккредитованную спортивную федерацию по виду спорта, международную спортивную федерацию по виду спорта, Всемирную антидопинговую организацию, уполномоченный орган в области физической культуры и спорта сведения о возможном нарушении антидопинговых правил, принятых решениях, а также об обстоятельствах, имеющих значение для привлечения виновных лиц к ответственности;
9) проводит меры, предусмотренные подпунктами 1), 4), 6), 7) и 10) пункта 6 статьи 44 настоящего Закона;
10) выполняет иные функции в соответствии с настоящим Законом и антидопинговыми правилами.

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 2-тармағының 1), 2), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыру Дүниежүзілік допингке қарсы агенттіктің тыйым салынған субстанциялар мен әдістерді терапиялық пайдалану жөніндегі халықаралық стандартына сәйкес берілген допингті терапиялық пайдалануға рұқсат болған не осы баптың 2-тармағының 1), 2), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген әрекеттерді жасағаннан кейін осындай рұқсатты беруге мүмкіндік беретін, көрсетілген халықаралық стандартта көзделген мән-жайлар болған кезде допингке қарсы қағидаларды бұзушылық болып табылмайды.";
5-тармақтағы "Ұлттық допингке қарсы орталықта" деген сөздер "Ұлттық допингке қарсы ұйымда" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 8-тарау мынадай мазмұндағы 44-1 және 44-2-баптармен толықтырылсын:
"44-1-бап. Ұлттық допингке қарсы ұйым
Ұлттық допингке қарсы ұйым деп спортта допингті болғызбау және онымен күресу, допинг-бақылауды ұйымдастыру мақсатында құрылған мемлекеттік кәсіпорын түсініледі.
Ұлттық допингке қарсы ұйым:
1) допингке қарсы қағидаларды әзірлеуге қатысады;
2) допинг-бақылауға жататын спортшылардың және (немесе) жануарлардың тізімін қалыптастырады және оларды допингке қарсы қағидаларға сәйкес тіркейді;
3) допинг-бақылауға жататын спортшылардың және (немесе) жануарлардың тізімін спорт түрлері бойынша аккредиттелген республикалық және өңірлік спорт федерацияларына ұсынады;
4) допингке қарсы қағидаларға сәйкес допинг-бақылауды жүргізеді;
5) допингке қарсы дерекқорға спортшылар және спорттық жарысқа қатысатын жануарлар туралы мәліметтерді енгізеді;
6) ерекше жағдай түрінде допингті терапиялық пайдалануға рұқсат береді;
7) допингке қарсы қағидаларды бұзды деп айып тағылатын спортшыларға, жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, спорттық медицина жөніндегі мамандарға, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандарға қатысты тергеп-тексеру және тыңдау жүргізеді;
8) спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық немесе өңірлік спорт федерациясына, спорт түрі бойынша халықаралық спорт федерациясына, Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымға, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға допингке қарсы қағидалардың ықтимал бұзылуы, қабылданған шешімдер туралы, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауаптылыққа тарту үшін маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтер береді;
9) осы Заңның 44-бабы 6-тармағының 1), 4), 6), 7) және 10) тармақшаларында көзделген шараларды жүргізеді;
10) осы Заңға және допингке қарсы қағидаларға сәйкес өзге де функцияларды орындайды.

Статья 44-2. Меры за нарушение антидопинговых правил
1. За нарушение антидопинговых правил предусматриваются:
1) дисквалификация спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта.
Дисквалификация спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта осуществляется в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
2) аннулирование спортивного результата и снятие квалификационных очков или баллов спортсмена;
3) ответственность тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта;
4) прекращение выплаты ежемесячного денежного содержания спортсменам и тренерам;
5) исключение спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей из состава сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), сборных команд по видам спорта областей, городов республиканского значения и столицы.
2. За аннулирование спортивного результата в случае использования или попытки использования допинга предусматриваются:
1) лишение спортивного звания, разряда, квалификационной категории;
2) возврат денежного поощрения спортсменами и их личными тренерами, главными тренерами сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), за исключением первых тренеров, которые на момент получения денежного поощрения не являлись личным и (или) главным тренером;
3) прекращение выплаты пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам;
4) расторжение договора пользования жилищем с чемпионом или призером Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр.";
25) в статье 45:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Социальная защищенность спортсменов, тренеров и членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. При присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации производится пересмотр размеров выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).

44-2-бап. Допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін шаралар
1. Допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін:
1) спортшыны, жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды дисквалификациялау көзделеді.
Спортшыны, жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды дисквалификациялау Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады;
2) спортшының спорттық нәтижесін жою және біліктілік ұпайларын немесе балдарын алу;
3) жаттықтырушының, жаттықтырушы-оқытушының, спорттық медицина жөніндегі маманның, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманның жауаптылығы;
4) спортшылар мен жаттықтырушыларға ай сайынғы ақшалай қамтылымды төлеуді тоқтату;
5) спортшыларды, жаттықтырушыларды, жаттықтырушы-оқытушыларды спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың спорт түрлері бойынша құрама командаларының құрамынан шығару көзделеді.
2. Допинг пайдаланған немесе пайдалануға әрекеттенген жағдайда спорттық нәтиже жойылғаны үшін:
1) спорттық атақтан, разрядтан, біліктілік санатынан айыру;
2) ақшалай көтермелеуді алған кезде жеке және (немесе) бас жаттықтырушы болмаған бірінші жаттықтырушыларды қоспағанда, спортшылардың және олардың жеке жаттықтырушыларының, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларының) бас жаттықтырушыларының ақшалай көтермелеуді қайтаруы;
3) спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойғы ай сайынғы материалдық қамтамасыз етуді төлеуді тоқтату;
4) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпионымен немесе жүлдегерімен тұрғынжайды пайдалану шартын бұзу көзделеді.";
25) 45-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Спортшылардың, жаттықтырушылардың және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің әлеуметтік қорғалуы";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерінің мөлшерін қайта қарау жүргізіледі.

5. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) производятся по курсу валют, действовавшему на день проведения спортивного соревнования.";
26) в статье 47:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Спортсменам Республики Казахстан, являющимся чемпионами или призерами Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, предоставляется жилище из коммунального жилищного фонда в пользование на безвозмездной основе.
По истечении десяти лет спортсмены Республики Казахстан, являющиеся чемпионами или призерами Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, получают в собственность на безвозмездной основе занимаемое ими жилище из коммунального жилищного фонда в соответствии с правилами предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им.
2. Лицам, завоевавшим более одной медали на одних Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, предоставляется жилище от местного исполнительного органа один раз.";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. При присуждении призового места на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих участнику Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр предоставляется жилище из коммунального жилищного фонда в соответствии с пунктами 1 и 4 настоящей статьи.
2-2. При присуждении более высокого призового места на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих призерам Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр предоставляется жилище из коммунального жилищного фонда в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи и в порядке, определенном уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.";
пункты 3, 4, 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"3. Жилище для чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр предоставляется местными исполнительными органами в городах республики в зависимости от места жительства и занятого места спортсмена.
4. Для чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр устанавливаются следующие условия:
1) для чемпиона, завоевавшего золотую медаль на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, – трехкомнатная квартира;

5. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері спорттық жарысты өткізу күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.";
26) 47-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары немесе жүлдегерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының спортшыларына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжай өтеусіз негізде пайдалануға беріледі.
Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары немесе жүлдегерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының спортшылары он жыл өткен соң Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларына сәйкес коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген, өздері тұрып жатқан тұрғынжайды өтеусіз негізде меншікке алады.
2. Бір Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда бір медальдан көп медаль жеңіп алған адамдарға жергілікті атқарушы органнан бір рет тұрғынжай беріледі.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің шешімі негізінде жүлделі орын берілген кезде олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың қатысушысына осы баптың 1 және 4-тармақтарына сәйкес коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжай беріледі.
2-2. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің шешімі негізінде неғұрлым жоғары жүлделі орын берілген кезде олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың жүлдегерлеріне осы баптың 4-тармағына сәйкес және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжай беріледі.";
3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін тұрғынжайды жергілікті атқарушы органдар спортшының тұрғылықты жеріне және алған орнына қарай республика қалаларынан береді.
4. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін мынадай шарттар белгіленеді:
1) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда алтын медаль жеңіп алған чемпионға – үш бөлмелі пәтер;

2) для призера, завоевавшего серебряную медаль на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, – двухкомнатная квартира;
3) для призера, завоевавшего бронзовую медаль на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, – однокомнатная квартира.
5. В случае смерти (гибели) спортсмена Республики Казахстан, являющегося чемпионом или призером Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, которому было предоставлено жилище, право на его безвозмездное получение в собственность переходит к наследникам умершего (погибшего) независимо от результата допинговой пробы и срока, указанного в пункте 1 настоящей статьи.
6. Чемпионам и призерам Паралимпийских игр жилище из коммунального жилищного фонда предоставляется с учетом их желания на нижних этажах или в жилых домах, имеющих лифты, а чемпионам и призерам Паралимпийских игр, имеющим нарушение опорно-двигательного аппарата, – не выше второго этажа.
Чемпионам и призерам Паралимпийских игр предоставляется право выбора жилого помещения с учетом типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий для проживания.
7. Местный исполнительный орган предоставляет жилище для чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в сроки не позднее шести месяцев с момента получения официального решения или протокола.
8. Финансирование на предоставление жилища чемпионам или призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр осуществляется за счет средств местных бюджетов не позднее шести месяцев с момента получения официального решения или протокола.";
27) в статье 50:
в заголовке слово "Спонсорство" заменить словом "Благотворительность";
в пункте 1 слова "Спонсорами", "спонсорами" заменить соответственно словами "Благотворителями", "благотворителями";
28) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
"Статья 50-1. Единый оператор
1. Единым оператором признается некоммерческая организация в форме корпоративного фонда, определяемая уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, осуществляющая деятельность по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта.
2. Единый оператор распределяет благотворительную помощь:
1) в виде социальной поддержки физических лиц, занимающихся физической культурой, спортсменов, коллективов (спортивных команд);
2) в виде спонсорской помощи;
3) физкультурно-спортивным организациям, организациям образования, осуществляющим деятельность в области физической культуры и спорта, научным организациям, осуществляющим исследования в области физической культуры и спорта, организациям спортивной медицины с целью поддержания их уставной деятельности.

2) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда күміс медаль жеңіп алған жүлдегерге – екі бөлмелі пәтер;
3) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда қола медаль жеңіп алған жүлдегерге – бір бөлмелі пәтер.
5. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың тұрғынжай берілген чемпионы немесе жүлдегері болып табылатын Қазақстан Республикасының спортшысы қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайда, тұрғынжайды меншікке өтеусіз алу құқығы допинг сынаманың нәтижесіне және осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзімге қарамастан, қайтыс болған (қаза тапқан) адамның мұрагерлеріне өтеді.
6. Паралимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне коммуналдық тұрғын үй қорынан – олардың қалауы ескеріле отырып, төменгі қабаттардан немесе лифтілері бар тұрғын үйлерден, ал Паралимпиадалық ойындардың тірек-қозғалыс аппараты бұзылған чемпиондары мен жүлдегерлеріне екіншіден жоғары емес қабаттан тұрғынжай беріледі.
Паралимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне ғимараттың типі, абаттандырылу дәрежесі және басқа да тұруға қажетті жағдайлар ескеріле отырып, тұрғын үй-жайды таңдау құқығы беріледі.
7. Жергілікті атқарушы орган Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжайды ресми шешімді немесе хаттаманы алған кезден бастап алты айдан кешіктірілмейтін мерзімде береді.
8. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондарына немесе жүлдегерлеріне тұрғынжай беруді қаржыландыру ресми шешімді немесе хаттаманы алған кезден бастап алты айдан кешіктірілмей жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
27) 50-бапта:
тақырыптағы "демеушілік пен" деген сөздер "қайырымдылық және" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "демеушілері", "Демеушілер" деген сөздер "қайырымдылық жасаушылары", "Қайырымдылық жасаушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
"50-1-бап. Бірыңғай оператор
1. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, корпоративтік қор нысанындағы коммерциялық емес ұйым бірыңғай оператор деп танылады.
2. Бірыңғай оператор қайырымдылық көмекті:
1) дене шынықтырумен айналысатын жеке тұлғаларды, спортшыларды, ұжымдарды (спорт командаларын) әлеуметтік қолдау түрінде;
2) демеушілік көмек түрінде;
3) дене шынықтыру-спорт ұйымдарына, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына, дене шынықтыру және спорт саласында зерттеуді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарға, спорттық медицина ұйымдарына олардың жарғылық қызметін қолдау мақсатында бөледі.

3. Основными приоритетами оказания благотворительной помощи единым оператором являются:
1) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;
2) развитие неолимпийских, олимпийских, непаралимпийских, паралимпийских, сурдлимпийских, специальных олимпийских и национальных видов спорта;
3) содействие развитию физической культуры, всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности;
4) оказание помощи в социальной сфере;
5) организационно-практические мероприятия, связанные с деятельностью единого оператора;
6) реализация имиджевых проектов в области физической культуры и спорта.
4. Критериями определения единого оператора являются:
1) регистрация заявителя в качестве юридического лица;
2) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
3) наличие опыта распределения средств, направленных на развитие физической культуры и спорта, включая распределение средств, выделенных в рамках оказания спонсорской и (или) благотворительной помощи, не менее восьми лет;
4) юридическое лицо не должно подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законами Республики Казахстан на момент определения единого оператора;
5) резидентство Республики Казахстан.
5. Источниками формирования имущества единого оператора являются:
1) поступления от учредителей (участников, членов);
2) добровольные имущественные взносы и пожертвования;
3) дивиденды (доходы, вознаграждение (интерес), получаемые по акциям, облигациям, другим ценным бумагам и вкладам (депозитам);
4) другие не запрещенные законом Республики Казахстан поступления.
6. Единый оператор распределяет внебюджетные денежные средства, направленные на развитие физической культуры и спорта, на основе принципов:
1) соблюдения воли благотворителя по распределению благотворительной помощи пользователям;
2) эффективности мероприятий по оказанию благотворительной помощи;
3) обеспечения целевого расходования средств, выделенных в рамках благотворительной помощи;
4) позитивного влияния благотворительной помощи.
7. Получатели благотворительной помощи представляют на ежеквартальной, полугодовой и годовой основе единому оператору отчетность о целевом использовании внебюджетных денежных средств, которая утверждается высшим органом управления или коллегиальным органом единого оператора.

3. Бірыңғай оператордың қайырымдылық көмек көрсетудегі негізгі басымдықтары:
1) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
2) олимпиадалық емес, олимпиадалық, паралимпиадалық емес, паралимпиадалық, сурдлимпиалық, арнайы олимпиадалық және ұлттық спорт түрлерін дамыту;
3) әлеуметтік және білім беру функцияларын, сондай-ақ ерікті қызмет қағидатына негізделген олардың құрылымының өзіндік ерекшелігін ескере отырып, дене шынықтыруды, барлық спорт түрін дамытуға жәрдемдесу;
4) әлеуметтік салада көмек көрсету;
5) бірыңғай оператордың қызметіне байланысты ұйымдастырушылық-практикалық іс-шаралар;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы имидждік жобаларды іске асыру болып табылады.
4. Мыналар:
1) өтініш берушіні заңды тұлға ретінде тіркеу;
2) салықтық берешектің, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектің болмауы;
3) демеушілік және (немесе) қайырымдылық көмек көрсету шеңберінде бөлінген қаражатты бөлуді қоса алғанда, кемінде сегіз жыл дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған қаражатты бөлу тәжірибесінің болуы;
4) бірыңғай операторды айқындау кезінде заңды тұлға банкроттық не таратылу рәсіміне жатпауға тиіс, қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс;
5) Қазақстан Республикасының резиденттігі бірыңғай операторды айқындау өлшемшарттары болып табылады.
5. Мыналар:
1) құрылтайшылардан (қатысушылардан, мүшелерден) түскен түсімдер;
2) ерікті мүліктік жарналар мен қайырмалдықтар;
3) акциялар, облигациялар, басқа да бағалы қағаздар мен салымдар (депозиттер) бойынша алынатын дивидендтер (кірістер, сыйақы (мүдде);
4) Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салынбаған басқа да түсімдер бірыңғай оператордың мүлкін қалыптастыру көздері болып табылады.
6. Бірыңғай оператор дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын:
1) пайдаланушыларға қайырымдылық көмекті бөлу бойынша қайырымдылық жасаушының ерік-қалауын сақтау;
2) қайырымдылық көмек көрсету жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі;
3) қайырымдылық көмек шеңберінде бөлінген қаражаттың нысаналы жұмсалуын қамтамасыз ету;
4) қайырымдылық көмектің оң әсер етуі қағидаттары негізінде бөледі.
7. Қайырымдылық көмекті алушылар бірыңғай операторға бюджеттен тыс ақша қаражатын нысаналы пайдалану туралы есептілікті тоқсан сайынғы, жартыжылдық және жылдық негізде ұсынады, оны бірыңғай оператордың жоғары басқару органы немесе алқалы органы бекітеді.

8. Единый оператор в установленные благотворителем сроки предоставляет ему информацию по использованию благотворительной помощи на основании представленной отчетности получателей, которая утверждается благотворителем.".
5. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О лотереях и лотерейной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 8-I, ст.61):
статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Отчисления от лотереи
Оператор лотереи обязан ежеквартально направлять на развитие физической культуры и спорта не менее десяти процентов от разницы между выручкой от реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, зарегистрированных лотерейных ставок и призовым фондом единому оператору, осуществляющему деятельность по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта.".
6. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 13, ст.45; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 24, ст.94):
в статье 1:
1) подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) пункт 1 статьи 70:
после слов "в сферах образования," дополнить словами "физической культуры и спорта,";
после слов "в области спорта," дополнить словами "сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, специальных государственных и правоохранительных органов в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования,";
2) подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) в пункте 2 статьи 161:
после слов "в сферах образования," дополнить словами "физической культуры и спорта,";
после слов "в области спорта," дополнить словами "сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, специальных государственных и правоохранительных органов в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования,";
слова "государственными музеями и музеями-заповедниками" заменить словами "государственными музеями, музеями-заповедниками и государственными архивами".

8. Бірыңғай оператор қайырымдылық жасаушы бекітетін алушылар ұсынған есептілік негізінде қайырымдылық көмекті пайдалану жөніндегі ақпаратты қайырымдылық жасаушы белгілеген мерзімдерде оған ұсынады.".
5. "Лотереялар және лотерея қызметі туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 8-I, 61-құжат):
14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Лотереядан аударымдар
Лотерея операторы өткізілген лотерея билеттерінен, түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан, тіркелген лотерея мөлшерлемелерінен түскен түсім мен жүлде қоры арасындағы айырманың кемінде он пайызын дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бірыңғай операторға дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін тоқсан сайын жіберуге міндетті.".
6. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 24, 94-құжат):
1-бапта:
1) 2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 70-баптың 1-тармағында:
"Білім беру," деген сөздерден кейін "дене шынықтыру және спорт," деген сөздермен толықтырылсын;
"спорт саласында маманданатын мемлекеттік мекемелері" деген сөздер "спорт саласында, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында маманданатын, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттік мекемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 161-баптың 2-тармағында:
"Білім беру," деген сөздерден кейін "дене шынықтыру және спорт," деген сөздермен толықтырылсын;
"спорт саласында маманданатын мемлекеттік мекемелері" деген сөздер "спорт саласында, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында маманданатын, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттік мекемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтар" деген сөздер "мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар және мемлекеттік архивтер" деген сөздермен ауыстырылсын.

Статья 2. Действие абзацев шестого – восьмого подпункта 26) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона не распространяется на лиц, участвовавших на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, проведенных до 1 января 2014 года.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1, абзацев третьего и четвертого подпункта 10) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2-бап. Осы Заңның 1-бабы 4-тармағы 26) тармақшасының алтыншы – сегізінші абзацтарының күші 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін өткізілген Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарға қатысқан адамдарға қолданылмайды.
3-бап. Осы Заң, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 4-тармағы 10) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ