О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 165-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 38) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"физическому лицу, пострадавшему в результате чрезвычайной ситуации;";
подпункт 45) дополнить словами ", без учета разубоживания";
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) добыча – весь комплекс работ (операций), непосредственно связанных с извлечением минерального сырья или твердых полезных ископаемых из недр на поверхность и (или) отделением полезных ископаемых из мест их залегания, в том числе из техногенных минеральных образований, а также связанных с забором подземных вод;";
подпункт 49-1) исключить;
подпункт 53) дополнить словами ", и (или) единого платежа";
2) пункт 3 статьи 16 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Электронный налогоплательщик вправе определить уполномоченного представителя путем оформления электронного документа налогоплательщика посредством веб-приложения налоговых органов, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.";
3) в статье 19:
подпункт 7) пункта 2 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"которым ограничена выписка электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур в соответствии с пунктом 1 статьи 120-1 настоящего Кодекса;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При выявлении фактов уклонения от уплаты налогов и платежей в бюджет в ходе налоговой проверки, а также преднамеренного банкротства, указывающих на признаки уголовного правонарушения, налоговые органы направляют соответствующим правоохранительным органам материалы, отнесенные к их подследственности, для принятия процессуального решения в соответствии с законами Республики Казахстан.";
4) в части первой статьи 24:
в подпункте 1):
в части первой слова "одного рабочего дня, следующего" заменить словами "двух рабочих дней, следующих";
в части четвертой слово "трех" заменить словом "двух";
в подпункте 6):
в части первой слова "одного рабочего дня, следующего" заменить словами "двух рабочих дней, следующих";
в части второй слово "трех" заменить словом "двух";
абзац восьмой подпункта 13) изложить в следующей редакции:

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 165-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 4-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) 1-баптың 1-тармағында:
38) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"төтенше жағдай салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаға;";
45) тармақшадағы "жер қойнауының" деген сөз "құнарсыздануды есепке алмағанда, жер қойнауының" деген сөздермен ауыстырылсын;
49) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"49) өндіру – минералды шикізатты немесе пайдалы қатты қазбаларды жер қойнауынан жер бетіне шығаруға және (немесе) пайдалы қазбалар жатқан жерлерден, оның ішінде техногендік минералды түзілімдерден олардың бөлінуіне тікелей байланысты, сондай-ақ жерасты суларын алуға байланысты жұмыстардың (операциялардың) бүкіл кешені;";
49-1) тармақша алып тасталсын;
53) тармақша "салықтарды" деген сөзден кейін "және (немесе) бірыңғай төлемді" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 16-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Электрондық салық төлеуші салық органдарының веб-қосымшасы арқылы өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін салық төлеушінің электрондық құжатын ресімдеу жолымен уәкілетті өкілді айқындауға құқылы.";
3) 19-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"осы Кодекстің 120-1-бабының 1-тармағына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактураларды жазып беру шектелген;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Салықтық тексеру барысында қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін көрсететін салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді төлеуден жалтару, сондай-ақ әдейі банкроттық фактілері анықталған кезде салық органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес процестік шешім қабылдау үшін тиісті құқық қорғау органдарына олардың тергеуіне жататын материалдарды жібереді.";
4) 24-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
бірінші бөліктегі "бір жұмыс күнінен" деген сөздер "екі жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
бірінші бөліктегі "бір жұмыс күнінен" деген сөздер "екі жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, юридического лица, структурного подразделения юридического лица, имеющих налоговую задолженность, не погашенную в течение двух месяцев со дня ее возникновения, в размере более 5 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
в подпункте 15):
абзац первый дополнить словами ", банковских счетов, предназначенных для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде, единовременных пенсионных выплат, зачисляемых из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом в случае согласия налогоплательщика, имеющего налоговую задолженность, задолженность по социальным платежам, банк вправе открыть банковский счет при условии осуществления расходных операций по такому банковскому счету после полного погашения налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, в том числе путем перечисления данных видов задолженности налогоплательщиком с указанного банковского счета.";
5) в абзаце третьем подпункта 3) статьи 25 слова ", а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна" исключить;
6) пункт 3 статьи 29 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган публикует реестр лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой пункта 1 настоящей статьи, на своем интернет-ресурсе.";
7) в статье 30:
в пункте 1:
в подпункте 5) слова "статьей 19" заменить словами "статьями 19 и 29";
подпункт 11-1) изложить в следующей редакции:
"11-1) о полугодовом графике периодических налоговых проверок на основе оценки степени риска;";
дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) о численности наемных работников, отраженной в налоговой отчетности.";
пункт 3 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) кадровым службам государственных органов в части сведений о наличии денег в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, у лиц, занимающих ответственную государственную должность, лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций.
Уполномоченный государственный орган, указанный в настоящем подпункте, утверждает перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям;";

"туындаған күнінен бастап екі ай бойы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 5 000 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде өтелмеген салықтық берешегі бар, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның, заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің;";
15) тармақшада:
бірінші абзац "шарт бойынша банктік шоттарды" деген сөздерден кейін ", жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан есепке жатқызылатын біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте салықтық берешегі, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар салық төлеуші келіскен жағдайда, банк салық төлеушінің салықтық берешегін, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегін, оның ішінде берешектің осы түрлерін көрсетілген банктік шоттан аудару арқылы толық өтегеннен кейін осындай банктік шот бойынша шығыс операцияларын жүзеге асыру шартымен банктік шот ашуға құқылы.";
5) 25-баптың 3) тармақшасының үшінші абзацындағы ", сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркеуді" деген сөздер алып тасталсын;
6) 29-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың тізілімін өзінің интернет-ресурсында жариялайды.";
7) 30-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшадағы "19-бабында" деген сөздер "19 және 29-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1) тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулердің жартыжылдық графигі туралы;";
18) тармақшадағы "туралы мәліметтерді қоспағанда, салық органы салық төлеуші (салық агенті) туралы алған кез кезген мәліметтер салықтық құпияны құрайды." деген сөздер "туралы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
"19) салықтық есептілікте көрсетілген жалдамалы жұмыскерлердің саны туралы мәліметтерді қоспағанда, салық органы салық төлеуші (салық агенті) туралы алған кез келген мәліметтер салықтық құпияны құрайды.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде ақшасының бар-жоғы туралы мәліметтер бөлігінде мемлекеттік органдардың кадр қызметтеріне ұсынады.
Осы тармақшада көрсетілген уәкілетті мемлекеттік орган мәліметтерге қол жеткізе алатын лауазымды адамдардың тізбесін бекітеді;";

пункт 7 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) передача банкам второго уровня сведений об идентификационном номере транспортного средства для уплаты физическим лицом налога на транспортные средства;
5) передача банкам второго уровня сведений об юридическом адресе индивидуального предпринимателя для исполнения налоговых обязательств, предусмотренных настоящим Кодексом.";
8) в абзаце втором части первой пункта 1 статьи 44 слова "учредителя доверительного управляющего" заменить словами "учредителя доверительного управления";
9) часть первую пункта 3 статьи 49 после слов "Евразийского экономического союза," дополнить словами "подписному бонусу,";
10) в статье 51:
часть первую пункта 5 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом к решению о предоставлении рассрочки по уплате налогов и (или) плат прилагается график исполнения налогового обязательства.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. График исполнения налогового обязательства может быть пересмотрен на основании мотивированного заявления налогоплательщика.
При этом график исполнения налогового обязательства может быть пересмотрен не более одного раза.";
11) абзац пятый подпункта 2) статьи 52 изложить в следующей редакции:
"имущество, на которое наложены ограничения государственными органами, за исключением ограничений, наложенных органами государственных доходов;";
12) пункт 2 статьи 54 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) нарушения срока, установленного графиком исполнения налогового обязательства по уплате сумм налогов и (или) плат, более чем на пять рабочих дней.";
13) пункт 1 статьи 55 изложить в следующей редакции:
"1. При прекращении действия отсрочки или рассрочки в случаях, установленных подпунктами 2) и 5) пункта 2 статьи 54 настоящего Кодекса, налоговый орган обращает взыскание на заложенное имущество налогоплательщика и (или) третьего лица либо требует исполнения банковской гарантии.";
14) подпункт 4) части первой пункта 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"4) не включено в список выборочных налоговых проверок на основании результатов мероприятий системы оценки рисков либо не включено в полугодовой график налоговых проверок, проводимых по особому порядку на основе оценки степени риска, а также периодических налоговых проверок на основе оценки степени риска;";

7-тармақ мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) жеке тұлғаның көлік құралы салығын төлеуі үшін көлік құралының сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді екінші деңгейдегі банктерге беру;
5) осы Кодексте көзделген салықтық міндеттемелерді орындау үшін дара кәсіпкердің заңды мекенжайы туралы мәліметтерді екінші деңгейдегі банктерге беру салықтық құпияны жария ету болып табылмайды.";
8) 44-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің екінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9) 49-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі "салығы," деген сөзден кейін "қол қою бонусы," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 51-бапта:
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша мерзімін ұзартуды беру туралы шешімге салықтық міндеттемені орындау графигі қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Салықтық міндеттемені орындау графигі салық төлеушінің уәжді өтініші негізінде қайта қаралуы мүмкін.
Бұл ретте салықтық міндеттемені орындау графигі бір реттен асырылмай қайта қаралуы мүмкін.";
11) 52-баптың 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік кіріс органдары қойған шектеулерді қоспағанда, мемлекеттік органдар шектеулер қойған мүлік;";
12) 54-баптың 2-тармағы 4) тармақшасындағы "бойынша тоқтатылады, оның ішінде мерзімінен бұрын тоқтатылады." деген сөздер "бойынша;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) салықтардың және (немесе) төлемақылардың сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау графигінде белгіленген мерзім бес жұмыс күнінен астам уақытқа бұзылған жағдайларда тоқтатылады, оның ішінде мерзімінен бұрын тоқтатылады.";
13) 55-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 54-бабы 2-тармағының 2) және 5) тармақшаларында белгіленген жағдайларда кейінге қалдырудың немесе мерзімін ұзартудың қолданылуы тоқтатылған кезде салық органы салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның кепілге салынған мүлкіне өндіріп алуды қолданады не банк кепілдігін орындауды талап етеді.";
14) 59-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тәуекелдерді бағалау жүйесі іс-шараларының нәтижелері негізінде іріктелген салықтық тексерулер тізіміне енгізілмеген не тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексерулердің, сондай-ақ тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулердің жартыжылдық графигіне енгізілмеген;";

15) подпункт 2) части первой пункта 1 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"2) не включены в список выборочных налоговых проверок по результатам мероприятий системы оценки рисков либо не включены в полугодовой график налоговых проверок, проводимых по особому порядку на основе оценки степени риска, а также периодических налоговых проверок на основе оценки степени риска.";
16) в статье 67:
подпункт 4) части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) отсутствующие в списке выборочных налоговых проверок по результатам мероприятий системы оценки рисков либо отсутствующие в полугодовом графике налоговых проверок, проводимых по особому порядку на основе оценки степени риска, а также периодических налоговых проверок на основе оценки степени риска;";
в пункте 6:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"окончания периода приостановления деятельности, указанного в налоговом заявлении о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности при прекращении деятельности в упрощенном порядке по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи;";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"истечения последнего месяца, за который исчислены и уплачены индивидуальный подоходный налог и социальные платежи (за исключением случаев приостановления деятельности) при прекращении деятельности в упрощенном порядке по основаниям, предусмотренным подпунктом 3) пункта 1 и подпунктом 1-1) части первой пункта 5 настоящей статьи.";
17) в статье 69:
в подпункте 6) пункта 3 слова "и местных исполнительных органов" заменить словами "органов, местных исполнительных органов и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Общий порядок проведения налоговой проверки определяется настоящим Кодексом, а также Предпринимательским кодексом Республики Казахстан в части, не урегулированной настоящим Кодексом.";
18) пункт 1 статьи 73 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) направления информационных сообщений посредством сервисных программных продуктов, в том числе руководителю и (или) ответственному работнику по расчетам с бюджетом.
Положения настоящего подпункта не распространяются на субъекты крупного предпринимательства.";

15) 66-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тәуекелдерді бағалау жүйесі іс-шараларының нәтижелері бойынша іріктелген салықтық тексерулер тізіміне енгізілмеген не тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексерулердің, сондай-ақ тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулердің жартыжылдық графигіне енгізілмеген, қызметі тоқтатылатын дара кәсіпкерлердің және жеке практикамен айналысатын адамдардың салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктерін белгілейді.";
16) 67-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тәуекелдерді бағалау жүйесі іс-шараларының нәтижелері бойынша іріктелген салықтық тексерулер тізімінде жоқ не тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексерулердің, сондай-ақ тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулердің жартыжылдық графигінде жоқ;";
6-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша қызметті оңайлатылған тәртіппен тоқтату кезінде салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтініште көрсетілген қызметті тоқтата тұру кезеңі аяқталған;";
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында және 5-тармағы бірінші бөлігінің 1-1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша қызметті оңайлатылған тәртіппен тоқтату кезінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (қызметті тоқтата тұру жағдайларын қоспағанда) есептелген және төленген соңғы ай өткен күннен кейінгі күннен бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған болып танылады.";
17) 69-бапта:
3-тармақтың 6) тармақшасындағы "және жергілікті атқарушы органдардың" деген сөздер "органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Салықтық тексеру жүргізудің жалпы тәртібі осы Кодексте, сондай-ақ осы Кодекспен реттелмеген бөлігінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалады.";
18) 73-баптың 1-тармағы 8) тармақшасындағы "өткізу жолымен жәрдемдеседі." деген сөздер "өткізу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) сервистік бағдарламалық өнімдер арқылы, оның ішінде басшыға және (немесе) бюджетпен есеп айырысулар бойынша жауапты жұмыскерге ақпараттық хабарлар жіберу жолымен жәрдемдеседі.
Осы тармақшаның ережелері ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылмайды.";

19) в пункте 3 статьи 79 слова "посредством веб-портала "электронного правительства" заменить словами "посредством сервисных программных продуктов";
20) в пункте 3 статьи 80 слова "веб-портала "электронного правительства" заменить словами "сервисных программных продуктов";
21) в статье 85:
подпункт 1) пункта 4 после слов "по налогу на добавленную стоимость" дополнить словами "или игорному бизнесу";
в части второй подпункта 4) пункта 6 слова "абзаце девятом" заменить словами "абзацах восьмом и девятом";
22) пункт 2 статьи 95 изложить в следующей редакции:
"2. Камеральный контроль проводится после выписки счетов-фактур в электронной форме и (или) за соответствующий налоговый период после истечения срока представления налоговой отчетности за такой период, установленного настоящим Кодексом.";
23) в статье 96:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае выявления нарушений по результатам камерального контроля оформляются:
по нарушениям с высокой степенью риска – уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, с приложением описания выявленных нарушений и их степени риска.
При этом нарушениями с высокой степенью риска являются нарушения, выявленные по результатам камерального контроля, проведенного после выписки счетов-фактур в электронной форме в целях установления фактического совершения оборота по реализации товаров, оказанию работ и услуг;
по нарушениям со средней степенью риска – уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, с приложением описания выявленных нарушений и их степени риска;
по нарушениям с низкой степенью риска – извещение о нарушениях, выявленных по результатам камерального контроля, с приложением описания выявленных нарушений и их степени риска.
Извещение о нарушениях, выявленных по результатам камерального контроля, направляется налогоплательщику (налоговому агенту) в срок не позднее десяти рабочих дней со дня выявления нарушений в налоговой отчетности для сведения.
Форма извещения о нарушениях, выявленных по результатам камерального контроля, устанавливается уполномоченным органом.";
в части второй пункта 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) в случае согласия с указанными в уведомлении нарушениями – устранение выявленных нарушений налогоплательщиком (налоговым агентом) путем:
постановки на регистрационный учет в налоговых органах;
представления налоговой отчетности по уведомлению за налоговый период, к которому относятся выявленные нарушения;

19) 79-баптың 3-тармағындағы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы" деген сөздер "сервистік бағдарламалық өнімдер арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 80-баптың 3-тармағындағы "электрондық үкімет" веб-порталы" деген сөздер "сервистік бағдарламалық өнімдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 85-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы "қосылған құн салығы" деген сөздерден кейін "немесе ойын бизнесі" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың 4) тармақшасының екінші бөлігіндегі "тоғызыншы абзацында" деген сөздер "сегізінші және тоғызыншы абзацтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 95-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Камералдық бақылау шот-фактуралар электрондық нысанда жазып берілгеннен кейін және (немесе) осы Кодексте белгіленген осындай кезең үшін салықтық есептілікті ұсыну мерзімі өткеннен кейін тиісті салықтық кезең үшін жүргізіледі.";
23) 96-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда:
тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар бойынша – анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы және олардың тәуекел дәрежесі қоса беріле отырып, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама ресімделеді.
Бұл ретте тауарларды өткізу, жұмыстар мен қызметтер көрсету бойынша нақты айналым жасауды белгілеу мақсатында электрондық нысанда шот-фактуралар жазып берілгеннен кейін жүргізілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар болып табылады;
тәуекел дәрежесі орташа бұзушылықтар бойынша – анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы және олардың тәуекел дәрежесі қоса беріле отырып, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама;
тәуекел дәрежесі төмен бұзушылықтар бойынша – анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы және олардың тәуекел дәрежесі қоса беріле отырып, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабархат ресімделеді.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабархат салық төлеушіге (салық агентіне) салықтық есептілікте бұзушылықтар анықталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мәлімет үшін жіберіледі.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабархаттың нысанын уәкілетті орган белгілейді.";
2-тармақтың екінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда – салық төлеушінің (салық агентінің) анықталған бұзушылықтарды:
салық органдарында тіркеу есебіне қою;
анықталған бұзушылықтар жататын салықтық кезең үшін хабарлама бойынша салықтық есептілікті ұсыну;

уплаты суммы налога на добавленную стоимость в бюджет, ранее возвращенной из бюджета по требованию налогоплательщика о возврате налога на добавленную стоимость, а также уплаты пени в размере, указанном в пункте 4 статьи 104 настоящего Кодекса, за каждый день с даты перечисления налогоплательщику таких сумм;
отзыва, исправления или дополнения счетов-фактур, выписанных в электронной форме, в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) в случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями со средней степенью риска – представление в налоговый орган, направивший уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном или электронном носителе пояснения об отсутствии нарушений с приложением выписок из регистров налогового и (или) бухгалтерского учетов (учета) и (или) документов, относящихся к указанным нарушениям, подтверждающих достоверность данных, внесенных в налоговую отчетность, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) в случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями с высокой степенью риска – представление в налоговый орган, направивший уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном или электронном носителе пояснения с приложением копий документов, подтверждающих факт осуществления операций (сделок), указанных в нарушениях.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В пояснениях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) части второй пункта 2 настоящей статьи, должны быть указаны:
дата подписания пояснения налогоплательщиком (налоговым агентом);
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, представившего пояснение, его место жительства (место нахождения);
идентификационный номер налогоплательщика (налогового агента);
наименование налогового органа, направившего уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля;
номер и дата уведомления, на которое представляется пояснение;
обстоятельства несогласия лица, представившего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями с обязательным приложением документов, указанных в подпунктах 2) и 3) части второй пункта 2 настоящей статьи.
В рамках исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, путем представления пояснения требование документов, не относящихся к описанным в уведомлении нарушениям, не допускается.";

салық төлеушінің қосылған құн салығын қайтару туралы талабы бойынша бұрын бюджеттен қайтарылған қосылған құн салығының сомасын бюджетке төлеу, сондай-ақ салық төлеушіге осындай сомалар аударылған күннен бастап әрбір күн үшін осы Кодекстің 104-бабының 4-тармағында көрсетілген мөлшерде өсімпұл төлеу;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен электрондық нысанда жазып берілген шот-фактураларды кері қайтарып алу, түзету немесе толықтыру арқылы жоюы;
2) хабарламада көрсетілген тәуекел дәрежесі орташа бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органына салықтық есептілікке енгізілген деректердің анықтығын растайтын салықтық және (немесе) бухгалтерлік есепке алулар (есепке алу) тіркелімдерінен үзінді көшірмелерді және (немесе) көрсетілген бұзушылықтарға қатысты құжаттарды қоса бере отырып, бұзушылықтардың жоқтығы туралы түсінікті қағаз немесе электрондық жеткізгіште ұсынуы;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) хабарламада көрсетілген тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – салық төлеушінің (салық агентінің) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органына бұзушылықтарда көрсетілген операцияларды (мәмілелерді) жүзеге асыру фактісін растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, түсінікті қағаз немесе электрондық жеткізгіште ұсынуы салық төлеушінің (салық агентінің) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындауы болып танылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көзделген түсініктерде:
салық төлеушінің (салық агентінің) түсінікке қол қойған күні;
түсінікті ұсынған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (тұрған жері);
салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірі;
камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органының атауы;
түсінік ұсынылатын хабарламаның күні мен нөмірі;
түсінікті ұсынған тұлғаның осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеу мән-жайлары көрсетілуге тиіс.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны түсінік ұсыну арқылы орындау шеңберінде хабарламада сипатталған бұзушылықтарға жатпайтын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";

пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Налоговый орган признает уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным в случаях неустранения нарушения или устранения нарушения не в полном объеме.
При признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным налоговым органом выносится решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, не исполненным по форме и в сроки, которые установлены уполномоченным органом, и направляется налогоплательщику одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением;
2) электронным способом в веб-приложение или личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства";
3) вручает его налогоплательщику под роспись.
При этом решение, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным налогоплательщику (налоговому агенту) в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки налогоплательщиком (налоговым агентом) в уведомлении почтовой или иной организации связи. При этом такое решение должно быть доставлено почтовой или иной организацией связи в срок не позднее десяти рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи;
2) электронным способом:
с даты доставки решения налоговым органом в веб-приложение.
Данный способ распространяется на налогоплательщика, взаимодействующего с налоговыми органами электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
с даты доставки решения в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
Данный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства";
3) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – с даты его получения в явочном порядке.";
"6. Если иное не установлено настоящей статьей, неисполнение в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, в порядке и сроки, которые установлены пунктами 2 и 2-1 настоящей статьи, влечет приостановление расходных операций по банковским счетам налогоплательщика в соответствии со статьей 118 настоящего Кодекса.";

4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Салық органы камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны бұзушылық жойылмаған немесе бұзушылық толық көлемде жойылмаған жағдайларда орындалмады деп таниды.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмады деп танылған кезде салық органы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешiм шығарады және оны салық төлеушiге мынадай тәсілдерінің бірімен:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;
2) электрондық тәсілмен веб-қосымшаға немесе пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне жібереді;
3) оны салық төлеушіге қолын қойдыра отырып табыс етеді.
Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген шешім салық төлеушіге (салық агентіне) мынадай жағдайларда:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберілгенде – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап табыс етілді деп есептеледі. Бұл ретте пошта немесе өзге де байланыс ұйымы мұндай шешімді пошта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізуге тиіс;
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
салық органы шешімді веб-қосымшаға жеткізген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;
шешім пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы жіберілгенде – оны келу тәртібімен алған күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.";
"6. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды осы баптың 2 және 2-1-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жою туралы хабарламаның осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде орындалмауы осы Кодекстің 118-бабына сәйкес салық төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға алып келеді.";

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. По нарушениям с высокой степенью риска неисполнение в установленный срок и (или) признание неисполненным уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, влекут ограничение выписки электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур в соответствии со статьей 120-1 настоящего Кодекса.";
24) пункт 8 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"8. Выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по всем или отдельным видам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, штрафов, пени выдается налоговыми органами по запросу налогоплательщика в течение одного рабочего дня со дня получения запроса.";
25) в части третьей пункта 1 статьи 101 слова "сертификатов в сфере гражданской авиации," исключить;
26) в статье 108:
в пункте 1:
в подпункте 4) слова "искового или иного заявления (жалобы)" заменить словами "обращения гражданина Конституционным Судом Республики Казахстан, искового или иного заявления (жалобы) судом";
подпункт 5):
после слова "прекращения" дополнить словами "конституционного производства,";
после слов "рассмотрению в" дополнить словами "Конституционном Суде Республики Казахстан,";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) отзыва гражданином своего обращения в Конституционный Суд Республики Казахстан, отказа истца от иска;";
27) параграф 1 главы 11 дополнить статьей 108-1 следующего содержания:
"Статья 108-1. Особенности зачета по налоговому обязательству по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме
1. При ведении лицевого счета в натуральной форме излишне переданным объемом полезных ископаемых, передаваемых недропользователем в натуральной форме в счет исполнения налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме, является положительная разница между переданным объемом полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме и объемом полезных ископаемых, подлежащих передаче в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме, на дату проведения зачета.
2. При ведении лицевого счета в натуральной форме зачет излишне переданного объема полезных ископаемых, передаваемых недропользователем в натуральной форме в счет исполнения налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме, производится налоговым органом по месту ведения лицевого счета недропользователя по доле Республики Казахстан по разделу продукции на основании сведений такого лицевого счета.

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау және (немесе) орындалмады деп тану осы Кодекстің 120-1-бабына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеуге алып келеді.";
24) 97-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Салық органдары салық төлеушінің жеке шотынан салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, айыппұлдардың, өсімпұлдардың барлық немесе жекелеген түрлері бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы үзінді көшірмені салық төлеушінің сұрау салуы бойынша сұрау салу алынған күннен бастап бір жұмыс күнінің ішінде береді.";
25) 101-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "азаматтық авиация саласындағы сертификаттарды," деген сөздер алып тасталсын;
26) 108-бапта:
1-тармақта:
4) тармақшадағы "талап арыз немесе өзге де өтініш (шағым) қайтарылған" деген сөздер "азаматтың жолданымын Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты, талап арызды немесе өзге де өтінішті (шағымды) сот қайтарған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша:
"егер iс" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотында," деген сөздермен толықтырылсын;
"іс бойынша" деген сөздерден кейін "конституциялық іс жүргізу," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) азамат Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына өз жолданымын кері қайтарып алған, талап қоюшы талап қоюдан бас тартқан;";
27) 11-тараудың 1-параграфы мынадай мазмұндағы 108-1-баппен толықтырылсын:
"108-1-бап. Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі салықтық міндеттеме бойынша заттай нысанда есепке жатқызу ерекшеліктері
1. Жеке шот заттай нысанда жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі салықтық міндеттемені заттай нысанда орындау есебіне жер қойнауын пайдаланушы заттай нысанда беретін пайдалы қазбалардың артық берілген көлемі есепке жатқызуды жүргізу күніне салықтық міндеттемені заттай нысанда орындау есебіне берілген пайдалы қазбалардың көлемі мен салықтық міндеттемені заттай нысанда орындау есебіне берілуге жататын пайдалы қазбалардың көлемі арасындағы оң айырма болып табылады.
2. Жеке шот заттай нысанда жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі салықтық міндеттемені заттай нысанда орындау есебіне жер қойнауын пайдаланушы заттай нысанда беретін пайдалы қазбалардың артық берілген көлемін есепке жатқызуды салық органы жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі жеке шотты жүргізу орны бойынша осындай жеке шоттың мәліметтері негізінде жүргізеді.

3. При ведении лицевого счета в натуральной форме зачет излишне переданного объема полезных ископаемых, передаваемых недропользователем в натуральной форме в счет исполнения налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме, производится налоговым органом в счет погашения не исполненного в срок налогового обязательства по доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме без налогового заявления на зачет недропользователя.";
28) в статье 116:
в пункте 5 слова "В случае обжалования" заменить словами "Если иное не предусмотрено пунктом 5-1 настоящей статьи, в случае обжалования";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае оставления уполномоченным органом жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки без удовлетворения применение способов обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, за исключением ограничения в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), приостанавливается на пятнадцать рабочих дней с момента вынесения решения по результатам рассмотрения жалобы.";
29) часть первую пункта 3 статьи 117 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"при наличии заключенного с уполномоченным органом по инвестициям соглашения об инвестиционном налоговом кредите в течение срока его действия и по налогам, по которым предоставлен такой кредит;";
30) в подпункте 7) пункта 1 статьи 118 слова "пунктом 4-3" заменить словами "пунктами 4 и 4-3";
31) главу 13 дополнить статьей 120-1 следующего содержания:
"Статья 120-1. Ограничение выписки электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур
1. Налоговые органы по нарушениям с высокой степенью риска производят ограничение выписки электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур в случае неисполнения в установленный срок и (или) признания неисполненным уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля.
2. Ограничение выписки электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур производится в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем неисполнения в установленный срок и (или) признания неисполненным уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, по нарушениям с высокой степенью риска, на основании решения об ограничении выписки электронных счетов-фактур, вынесенного в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным органом.

3. Жеке шот заттай нысанда жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі салықтық міндеттемені заттай нысанда орындау есебіне жер қойнауын пайдаланушы заттай нысанда беретін пайдалы қазбалардың артық берілген көлемін есепке жатқызуды салық органы мерзімінде орындалмаған Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесі жөніндегі салықтық міндеттемені заттай нысанда өтеу есебіне жер қойнауын пайдаланушының есепке жатқызуға салықтық өтінішінсіз жүргізеді.";
28) 116-бапта:
5-тармақтағы "Тексеру нәтижелері" деген сөздер "Егер осы баптың 5-1-тармағында өзгеше көзделмесе, тексеру нәтижелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Уәкілетті орган салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қанағаттандырусыз қалдырған жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуін шектеуді қоспағанда, мерзімінде орындалмаған салықтық міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығарылған кезден бастап он бес жұмыс күніне тоқтатыла тұрады.";
29) 117-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған инвестициялық салықтық кредит туралы келісім болған кезде оның қолданылу мерзімі ішінде және осындай кредит берілген салықтар бойынша;";
30) 118-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "4-3-тармағында" деген сөздер "4 және 4-3-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 13-тарау мынадай мазмұндағы 120-1-баппен толықтырылсын:
"120-1-бап. Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу
1. Салық органдары тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама белгіленген мерзімде орындалмаған және (немесе) орындалмады деп танылған жағдайда электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеуді жүргізеді.
2. Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама белгіленген мерзімде орындалмаған және (немесе) орындалмады деп танылған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күнінің ішінде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша шығарылған электрондық шот-фактуралар жазып беруді шектеу туралы шешімнің негізінде жүргізіледі.

3. Решение об ограничении выписки электронных счетов-фактур направляется в течение одного рабочего дня, следующего за днем принятия решения, указанного в пункте 2 настоящей статьи, электронным способом в информационную систему электронных счетов-фактур, веб-приложение, личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
4. Налоговые органы производят отмену ограничения выписки электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур в течение одного рабочего дня со дня исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, по нарушениям с высокой степенью риска путем вынесения решения об отмене ограничения в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным органом.
5. Обжалование налогоплательщиком решения об ограничении выписки электронных счетов-фактур не приостанавливает его действие.";
32) в статье 123:
пункты 2 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Налогоплательщик (налоговый агент) обязан не позднее десяти рабочих дней со дня получения уведомления о погашении налоговой задолженности представить в налоговый орган, направивший такое уведомление, список дебиторов с указанием суммы дебиторской задолженности.
При наличии решений судов, вступивших в законную силу, о взыскании с дебиторов сумм задолженности в пользу налогоплательщика (налогового агента) предоставляется также такое решение суда.
При этом в целях выявления дебиторов налогоплательщика (налогового агента) налоговый орган вправе использовать данные информационных систем налоговых органов, а также провести проверку налогоплательщика (налогового агента) по вопросу определения взаиморасчетов между налогоплательщиком (налоговым агентом) и его дебиторами. В ходе проверки налогоплательщика (налогового агента) налоговый орган вправе провести встречную проверку дебиторов.
Налоговый орган не вправе подтверждать суммы дебиторской задолженности, оспариваемые в суде.
В случае погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности список дебиторов или акт сверки взаиморасчетов не представляется.";
"4. В случае непредставления дебиторами акта сверки взаиморасчетов в срок, предусмотренный частью второй пункта 3 настоящей статьи, либо неподтверждения суммы дебиторской задолженности налоговым органом проводится налоговая проверка указанных дебиторов. При этом налоговый орган не вправе подтверждать суммы дебиторской задолженности, оспариваемые в суде. В случае отсутствия дебиторской задолженности дебитор одновременно с актом сверки взаиморасчетов представляет в налоговый орган документы, подтверждающие факт погашения задолженности перед налогоплательщиком (налоговым агентом).";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

3. Электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы шешім осы баптың 2-тармағында көрсетілген шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінің ішінде электрондық тәсілмен электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіне, веб-қосымшаға, пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне жіберіледі.
4. Салық органдары тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалған күннен бастап бір жұмыс күнінің ішінде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша шектеудің күшін жою туралы шешім шығару арқылы электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеудің күшін жоюды жүргізеді.
5. Салық төлеушінің электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы шешімге шағым жасауы оның қолданысын тоқтата тұрмайды.";
32) 123-бапта:
2 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушi (салық агенті) салықтық берешекті өтеу туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей, осындай хабарламаны жiберген салық органына дебиторлық берешек сомасын көрсете отырып, дебиторлар тiзiмiн ұсынуға мiндеттi.
Соттардың дебиторлардан салық төлеушінің (салық агентінің) пайдасына берешек сомаларын өндіріп алу туралы заңды күшіне енген шешімдері болған кезде соттың осындай шешімі де беріледі.
Бұл ретте салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) дебиторларын анықтау мақсатында салық органдарының ақпараттық жүйелерінің деректерін пайдалануға, сондай-ақ салық төлеуші (салық агенті) мен оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуларды айқындау мәселесі бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) тексеру жүргізуге құқылы. Салық органы салық төлеушіні (салық агентін) тексеру барысында дебиторларға қарсы тексеру жүргізуге құқылы.
Салық органы сотта дау айтылатын дебиторлық берешек сомасын растауға құқылы емес.
Салық төлеушi (салық агенті) салықтық берешекті өтеген жағдайда, дебиторлар тiзiмi немесе өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актiсi ұсынылмайды.";
"4. Дебиторлар өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актiсiн осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзiмде ұсынбаған не дебиторлық берешек сомасы расталмаған жағдайда, салық органы көрсетілген дебиторларға салықтық тексеру жүргiзеді. Бұл ретте салық органы сотта дау айтылатын дебиторлық берешек сомасын растауға құқылы емес. Дебиторлық берешек болмаған жағдайда дебитор өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актісімен бір мезгілде салық органына салық төлеушінің (салық агентінің) алдындағы берешекті өтеу фактісін растайтын құжаттарды ұсынады.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"5. На основании акта сверки взаиморасчетов и (или) акта проверки дебитора, в том числе встречной проверки, проведенной в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, подтверждающих сумму дебиторской задолженности, и (или) представленного решения суда налоговый орган выставляет на банковские счета дебитора инкассовые распоряжения о взыскании суммы налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента).";
33) в статье 132:
в части пятой пункта 2 слова "пяти календарных дней со дня его получения" заменить словами "пяти рабочих дней со дня его вручения";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требование, извещение или мотивированное решение, указанные в настоящей статье, должны быть вручены налогоплательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения, если иное не установлено настоящей статьей.
При этом требование, извещение или мотивированное решение, направленные одним из нижеперечисленных способов, считаются врученными налогоплательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки налогоплательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи.
При этом такое требование, извещение или мотивированное решение должны быть доставлены почтовой или иной организацией связи в срок не позднее десяти рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи;
2) электронным способом:
с даты доставки требования, извещения или мотивированного решения налоговым органом в веб-приложение.
Данный способ распространяется на налогоплательщика, взаимодействующего с налоговыми органами электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
с даты доставки требования, извещения или мотивированного решения в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
Данный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства".
Формы требования, извещения и мотивированного решения утверждаются уполномоченным органом.";
34) подпункт 1) пункта 5 статьи 136 изложить в следующей редакции:
"1) отбор субъектов (объектов) периодической налоговой проверки на основе оценки степени риска;";
35) пункт 3 статьи 137 изложить в следующей редакции:
"3. В целях реализации подпунктов 1) и 2) пункта 5 статьи 136 настоящего Кодекса наряду с конфиденциальными критериями применяются критерии, не являющиеся конфиденциальной информацией. Критерии риска и порядок применения системы управления рисками по таким критериям определяются уполномоченным органом.";

"5. Өзара есеп айырысуларды салыстырып-тексеру актісінің және (немесе) дебиторлық берешек сомасын растайтын дебиторды тексеру, оның ішінде осы баптың 3-тармағына сәйкес жүргізілген қарсы тексеру актісінің және (немесе) ұсынылған сот шешімінің негізінде салық органы дебитордың банктік шоттарына салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегі сомасын өндіріп алу туралы инкассалық өкімдер шығарады.";
33) 132-бапта:
2-тармақтың бесінші бөлігіндегі "хабарламаны алған күнінен бастап күнтiзбелiк бес күн" деген сөздер "хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы бапта көрсетілген талап, хабархат немесе уәжді шешім, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық төлеушіге қолын қойғызып жеке өзіне немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзгеше тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген талап, хабархат немесе уәжді шешім салық төлеушіге мынадай жағдайларда:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберілгенде – салық төлеуші пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл ретте пошта немесе өзге де байланыс ұйымы мұндай талапты, хабархатты немесе уәжді шешімді пошта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізуге тиіс;
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
салық органы талапты, хабархатты немесе уәжді шешімді веб-қосымшаға жеткізген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;
талап, хабархат немесе уәжді шешім пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады.
Талаптың, хабархаттың және уәжді шешімнің нысандарын уәкілетті орган бекітеді.";
34) 136-баптың 5-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу;";
35) 137-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Кодекстің 136-бабы 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларын іске асыру мақсатында құпия өлшемшарттармен қатар құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттар қолданылады. Тәуекел өлшемшарттарын және мұндай өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";

36) в статье 145:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) периодические налоговые проверки на основе оценки степени риска;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Периодическими налоговыми проверками на основе оценки степени риска являются проверки, назначаемые налоговыми органами в отношении налогоплательщиков (налоговых агентов) по результатам анализа налоговой отчетности, сведений уполномоченных государственных органов, а также сведений, полученных из официальных и открытых источников информаций, по деятельности налогоплательщиков (налоговых агентов).
Основанием для назначения периодических налоговых проверок на основе оценки степени риска является полугодовой график, утвержденный решением уполномоченного органа.
Не допускается внесение изменений в полугодовые графики проведения проверок.
Уполномоченный орган размещает полугодовой сводный график проведения проверок на интернет-ресурсе в срок до 25 декабря года, предшествующего году проведения проверок, и до 25 мая текущего календарного года.";
в пункте 3:
часть первую подпункта 4) после слов "камерального контроля" дополнить словами "со средней степенью риска";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) по вопросам определения взаиморасчетов между налогоплательщиком (налоговым агентом) и его дебиторами в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;";
37) пункт 8 статьи 146 изложить в следующей редакции:
"8. При проведении хронометражного обследования срок, указанный в предписании, не может превышать тридцать рабочих дней.
Продление и (или) приостановление течения срока налоговой проверки, предусмотренные настоящей статьей, не применяются при проведении хронометражного обследования.
Хронометражное обследование может проводиться во внеурочное время (ночное время, выходные, праздничные дни), если проверяемое лицо в указанное время и дни осуществляет свою деятельность.";
38) в статье 147:
в пункте 1:
после слов "до начала проведения" дополнить словом "периодической";
слова ", проводимой по особому порядку на основе оценки степени риска," заменить словами "на основе оценки степени риска";
в пункте 3:
после слова "проведение" дополнить словом "периодической";
слова ", проводимой по особому порядку на основе оценки степени риска," заменить словами "на основе оценки степени риска";
в пункте 5:
в части первой:
после слов "Налоговый орган вправе начать" дополнить словом "периодическую";
слова ", проводимую по особому порядку на основе оценки степени риска," заменить словами "на основе оценки степени риска";
в части второй:
после слов "Налоговый орган осуществляет" дополнить словом "периодическую";
слова ", проводимую по особому порядку на основе оценки степени риска," заменить словами "на основе оценки степени риска";

36) 145-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулер;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық органдары салықтық есептілікті, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ салық төлеушілердің (салық агенттерінің) қызметі бойынша ресми және ашық ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді талдау нәтижелері бойынша салық төлеушілерге (салық агенттеріне) қатысты тағайындайтын тексерулер тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулер болып табылады.
Уәкілетті органның шешімімен бекітілген жартыжылдық график тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексерулер тағайындауға негіз болып табылады.
Тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктеріне өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Уәкілетті орган тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық графигін тексерулер жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 мамырына дейінгі мерзімде интернет-ресурста орналастырады.";
3-тармақта:
4) тармақшаның бірінші бөлігі "анықталған" деген сөзден кейін "тәуекел дәрежесі орташа" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық төлеушi (салық агентi) мен оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуларды айқындау мәселелерi бойынша;";
37) 146-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Хронометраждық зерттеп-қарауды жүргізу кезінде нұсқамада көрсетілген мерзім отыз жұмыс күнiнен аспайды.
Осы бапта көзделген салықтық тексеру мерзімінің өтуін ұзарту және (немесе) тоқтата тұру хронометраждық зерттеп-қарауды жүргізу кезінде қолданылмайды.
Хронометраждық зерттеп-қарау, егер тексерілетін тұлға өз қызметін көрсетілген уақытта және күндері жүзеге асыратын болса, жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс, мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.";
38) 147-бапта:
1-тармақта:
"тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша" деген сөздер "тәуекел дәрежесін бағалау негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүргізілетін салықтық" деген сөздер "мерзімдік салықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін" деген сөздер "тәуекел дәрежесін бағалау негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салықтық" деген сөз "мерзімдік салықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
"тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін" деген сөздер "тәуекел дәрежесін бағалау негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салықтық" деген сөз "мерзімдік салықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін" деген сөздер "тәуекел дәрежесін бағалау негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салықтық" деген сөз "мерзімдік салықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;

39) абзац второй части первой пункта 2 статьи 150 изложить в следующей редакции:
"при проведении периодической налоговой проверки на основе степени риска – в течение пяти календарных дней со дня вручения предписания;";
40) пункт 3 статьи 158 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"При отказе налогоплательщика (налогового агента) от получения акта налоговой проверки производится соответствующая запись в акте налоговой проверки с составлением протокола (акта), предусмотренного статьей 71 настоящего Кодекса.
При этом датой вручения акта налоговой проверки является дата составления протокола (акта).";
41) в абзаце первом пункта 10 статьи 172 слова "по выбору импортера" исключить;
42) в статье 175:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 175. Контроль за деятельностью уполномоченных государственных органов, местных исполнительных органов и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
в пункте 1:
в части первой слова "уполномоченных государственных и местных исполнительных органов" заменить словами "уполномоченных государственных органов, местных исполнительных органов и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
часть вторую после слов "уполномоченных государственных органов" дополнить словами "и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
в абзаце первом части четвертой слова "и местных исполнительных органов" заменить словами "органов, местных исполнительных органов и Государственной корпорации "Правительство для граждан";
43) подпункт 2) пункта 1 статьи 189 дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"цифровой майнинг.";
44) в статье 190:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях настоящего пункта бухгалтерская документация или первичные учетные документы, оформленные в информационной системе электронных счетов-фактур с применением электронной цифровой подписи, также признаются учетной документацией.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговый учет страховых, перестраховочных организаций, связанный с деятельностью по заключению и исполнению договоров страхования (перестрахования), основывается на данных отчетности, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, с учетом требований уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, согласованных с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области налоговой политики.";

39) 150-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тәуекел дәрежесін бағалау негізінде мерзімдік салықтық тексеру жүргізу кезінде – нұсқама табыс етілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде;";
40) 158-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Салық төлеуші (салық агенті) салықтық тексеру актісін алудан бас тартқан кезде осы Кодекстің 71-бабында көзделген хаттама (акт) жасала отырып, салықтық тексеру актісінде тиісті жазба жүргізіледі.
Бұл ретте хаттама (акт) жасалған күн салықтық тексеру актісін табыс ету күні болып табылады.";
41) 172-баптың 10-тармағының бірінші абзацындағы "импорттаушының таңдауы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
42) 175-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"175-бап. Уәкілетті мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметін бақылау";
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "уәкiлеттi мемлекеттік және жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік "Уәкілетті мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін "және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" еген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "және жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының" деген сөздермен толықтырылсын;
43) 189-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы он төртінші абзацындағы "орналастырғаны үшін төлемақылар қолданылады." деген сөздер "орналастырғаны;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он бесінші абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық майнинг үшін төлемақылар қолданылады.";
44) 190-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсатында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдана отырып, электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде ресімделген бухгалтерлік құжаттама немесе бастапқы есепке алу құжаттары да есепке алу құжаттамасы болып танылады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметке байланысты салықтық есепке алу қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті органмен және салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісілген талаптары ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген есептілік деректеріне негізделеді.";

45) в пункте 2 статьи 193 слова "счетов-фактур, зарегистрированных" заменить словами "счетов-фактур, бухгалтерской документации и первичных учетных документов, зарегистрированных";
46) пункт 1 статьи 202 дополнить частью второй следующего содержания:
"Указанные индивидуальные предприниматели вправе также производить оформление первичных учетных документов в информационной системе электронных счетов-фактур с применением электронной цифровой подписи.";
47) часть вторую пункта 3 статьи 208 исключить;
48) пункт 5 статьи 209 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) налоговая отчетность представлена индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, регистрация которого признана недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда;
13) налоговая отчетность по налогу на добавленную стоимость представлена лицами, снятыми с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость по решению налогового органа в случаях, предусмотренных абзацами восьмым и девятым подпункта 6) пункта 4 статьи 85 настоящего Кодекса.";
49) в пункте 5 статьи 211:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в части отражения в декларациях физических лиц задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), образовавшихся по отношениям, возникшим с физическим лицом, кроме задолженностей по сделкам, нотариально засвидетельствованным в Республике Казахстан до начала года, в котором возникло обязательство по представлению декларации физического лица, а также задолженностей, признанных по решению суда;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение подпунктов 1) и 2) части первой настоящего пункта не распространяется на право налогового агента по внесению изменений и дополнений в налоговую отчетность, указанную в статьях 648 и 657 настоящего Кодекса, в части нерезидентов, по которым налоговым органом не рассматриваются:
заявление на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета на основании международного договора, предусмотренное статьей 672 настоящего Кодекса;
жалоба на уведомление о результатах проверки, проведенной согласно заявлению, представленному на основании статьи 672 настоящего Кодекса.";
50) пункт 7 статьи 214 дополнить частью второй следующего содержания:
"При переходе на специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения индивидуальный предприниматель признается возобновившим деятельность с даты начала действия такого специального налогового режима.";

45) 193-баптың 2-тармағы "шот-фактураларды" деген сөздерден кейін ", бухгалтерлік құжаттаманы және бастапқы есепке алу құжаттарын" деген сөздермен толықтырылсын;
46) 202-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аталған дара кәсіпкерлер электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдана отырып, электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бастапқы есепке алу құжаттарын ресімдеуді жүргізуге де құқылы.";
47) 208-баптың 3-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
48) 209-баптың 5-тармағы 11) тармақшасындағы "ұсынылмаса, салық органдарына ұсынылмады деп есептеледі." деген сөздер "ұсынылмаса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) салықтық есептілікті тіркелуі заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жарамсыз деп танылған дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ұсынса;
13) қосылған құн салығы бойынша салықтық есептілікті осы Кодекстің 85-бабының 4-тармағы 6) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарында көзделген жағдайларда салық органының шешімі бойынша қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылған тұлғалар ұсынса, салық органдарына ұсынылмады деп есептеледі.";
49) 211-баптың 5-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жеке тұлғаның декларация ұсыну жөніндегі міндеттемесі туындаған жыл басталғанға дейін Қазақстан Республикасында нотариат куәландырған мәмілелер бойынша берешектерден, сондай-ақ сот шешімі бойынша танылған берешектерден басқа жеке тұлғамен арада туындаған қатынастар бойынша қалыптасқан, басқа тұлғалардың жеке тұлға алдындағы берешегін (дебиторлық берешекті) және жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегін (кредиторлық берешекті) жеке тұлғалардың декларацияларында көрсету бөлігінде;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Салық агентінің осы Кодекстің 648 және 657-баптарында көрсетілген салықтық есептілікке салық органы:
төленген табыс салығын бюджеттен осы Кодекстің 672-бабында көзделген халықаралық шарт негізінде қайтаруға арналған өтінішті;
осы Кодекстің 672-бабының негізінде ұсынылған өтінішке сәйкес жүргізілген тексеру нәтижелері туралы хабарламаға берілетін шағымды қарамайтын бейрезиденттер бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі құқығына осы тармақтың бірінші бөлігі 1) және 2) тармақшаларының ережесі қолданылмайды.";
50) 214-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режиміне өткен кезде дара кәсіпкер осындай арнаулы салық режимінің қолданылуы басталған күннен бастап қызметін қайта бастаған деп танылады.";

51) в пункте 2 статьи 225:
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) стоимость электрических сетей:
признанных бесхозяйными в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, принятых энергопередающей организацией в собственность на безвозмездной основе;
принятых на безвозмездной основе энергопередающей организацией на баланс от государственных или местных исполнительных органов, других энергопередающих организаций или собственников электрических сетей, не осуществляющих деятельность по передаче электрической энергии;";
дополнить подпунктами 26-1) и 28-1) следующего содержания:
"26-1) увеличение стоимостного баланса групп (подгрупп) амортизируемых активов, образовавшееся вследствие применения условного коэффициента недропользователем по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) в соответствии с пунктом 6 статьи 258 и (или) пунктом 2-1 статьи 268 настоящего Кодекса;";
"28-1) стоимость имущества, стоимость капитального ремонта, реконструкции объектов государственной собственности, полученных безвозмездно в рамках благотворительной помощи юридическим лицом со стопроцентным участием государства в уставном капитале от некоммерческой организации, созданной в форме фонда в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;";
52) в статье 231:
в пункте 1:
подпункты 2) и 4) изложить в следующей редакции:
"2) увеличения активов перестрахования по незаработанным премиям, непроизошедшим убыткам, заявленным, но неурегулированным убыткам, произошедшим, но незаявленным убыткам;";
"4) снижения страховых резервов страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Доходы, связанные с деятельностью страховых, перестраховочных организаций по заключению и исполнению договоров страхования (перестрахования), определяются на основании данных отчетности, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, с учетом требований уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, согласованных с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области налоговой политики.";
в пункте 3 слово "созданных" заменить словом "рассчитанных";
53) в пункте 6 статьи 232 слово "созданных" заменить словом "рассчитанных";
54) в статье 243:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Порча, утрата товаров, понесенные в период действия чрезвычайного положения субъектом крупного предпринимательства, подлежат вычету в сумме ущерба, причиненного в период действия чрезвычайного положения, при наличии копии постановления органа, ведущего уголовное преследование, о признании налогоплательщика потерпевшим по уголовным делам, связанным с чрезвычайным положением, на стоимость товаров, которые учтены в бухгалтерском учете на дату чрезвычайного положения и по которым имеются:
документ, подтверждающий факты порчи, утраты товара, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;

51) 225-баптың 2-тармағында:
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) мынадай:
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес иесіз деп танылған, энергия беруші ұйым өтеусіз негізде меншікке қабылдаған;
энергия беруші ұйым мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдардан, басқа да энергия беруші ұйымдардан немесе электр энергиясын беру жөніндегі қызметті жүзеге асырмайтын электр желілерінің меншік иелерінен балансқа өтеусіз негізде қабылдаған электр желілерінің құны;";
мынадай мазмұндағы 26-1) және 28-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) осы Кодекстің 258-бабының 6-тармағына және (немесе) 268-бабының 2-1-тармағына сәйкес күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушының шартты коэффициентті қолдануы салдарынан пайда болған амортизацияланатын активтер топтарының (кіші топтарының) құндық балансының ұлғайтылуы;";
"28-1) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қор нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымнан қайырымдылық көмек шеңберінде өтеусіз алған мүліктің құны, мемлекеттік меншік объектілерін күрделі жөндеу, реконструкциялау құны;";
52) 231-бапта:
1-тармақта:
2) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбекпен табылмаған сыйлықақылар, болмаған залалдар, мәлімделген, бірақ реттелмеген залалдар, болған, бірақ мәлімделмеген залалдар бойынша қайта сақтандыру активтерін ұлғайту;";
"4) сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру резервтерін төмендетуі;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметіне байланысты кірістер қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті органмен және салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісілген талаптары ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген есептілік деректерінің негізінде айқындалады.";
3-тармақтағы "құрылған" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
53) 232-баптың 6-тармағындағы "құрылған" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
54) 243-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде ірі кәсіпкерлік субъектісі шеккен тауарлардың бүлінуі, жоғалуы қылмыстық қудалауды жүргізетін органның салық төлеушіні төтенше жағдайға байланысты қылмыстық істер бойынша жәбірленуші деп тану туралы қаулысының көшірмесі болған кезде төтенше жағдай қолданылған кезеңде келтірілген, төтенше жағдай күніне бухгалтерлік есепке алуда ескерілген және:
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес ресімделген тауардың бүліну, жоғалу фактілерін растайтын құжат;

сведения, отраженные в налоговом регистре, составленном в соответствии с пунктом 7-1 статьи 215 настоящего Кодекса.
При этом сумма, относимая на вычеты порчи, утраты товаров, не может превышать балансовую стоимость этих товаров.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Вычету подлежат расходы налогоплательщика по начисленным отчислениям в фонд социального медицинского страхования в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 14-2 следующего содержания:
"14-2. Вычету подлежат расходы, понесенные Национальным оператором инфраструктуры в связи с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
55) абзац четвертый подпункта 1) части первой пункта 1 статьи 244 исключить;
56) абзац десятый пункта 4 статьи 246 изложить в следующей редакции:
"Д – сумма вознаграждения:";
дополнить абзацами одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"за кредиты (займы), выдаваемые кредитным товариществом, созданным в Республике Казахстан, банком, являющимся национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу;
в виде дисконта либо купона (с учетом дисконта либо премии от стоимости первичного размещения и (или) стоимости приобретения) по долговым ценным бумагам, держателем которых является единый накопительный пенсионный фонд;";
57) в пункте 1 статьи 249:
в абзаце первом слово "начисленные" исключить;
в подпункте 4) слова "расходы по созданию" заменить словом "увеличение";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Вычеты, связанные с деятельностью страховых, перестраховочных организаций по заключению и исполнению договоров страхования (перестрахования), определяются на основании данных отчетности, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, с учетом требований уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, согласованных с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области налоговой политики.";

осы Кодекстің 215-бабының 7-1-тармағына сәйкес жасалған салықтық тіркелімде көрсетілген мәліметтер бар тауарлардың құнындағы залал сомасында шегерімге жатады.
Бұл ретте тауарлардың бүлінуінің, жоғалуының шегеріміне жатқызылатын сома осы тауарлардың баланстық құнынан аспайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын мөлшерде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына есепке жазылған аударымдар бойынша шығыстары шегерімге жатады.";
мынадай мазмұндағы 14-2-тармақпен толықтырылсын:
"14-2. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсетуге байланысты Ұлттық инфрақұрылым операторы шеккен шығыстар шегерімге жатады.";
55) 244-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі 1) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын;
56) 246-баптың 4-тармағының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Д – мынадай:";
мынадай мазмұндағы он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасында құрылған кредиттік серіктестік беретін, акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банк беретін кредиттер (қарыздар) үшін;
ұстаушысы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылатын борыштық бағалы қағаздар бойынша дисконт не купон (дисконтты не бастапқы орналастыру құнынан және (немесе) сатып алу құнынан алынатын сыйлықақыны ескере отырып) түріндегі сыйақы сомасы;";
57) 249-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацтағы "есепке жазылған" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы "резервтерін құру жөніндегі шығыстарды" деген сөздер "резервтерін ұлғайтуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметіне байланысты шегерімдер қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті органмен және салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісілген талаптары ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген есептілік деректері негізінде айқындалады.";

58) в пункте 5 статьи 250:
слова "созданию страховых резервов" заменить словами "рассчитанным страховым резервам";
слово "созданных" заменить словом "рассчитанных";
59) в статье 251 слово "созданных" заменить словом "рассчитанных";
60) часть вторую пункта 1 статьи 252 изложить в следующей редакции:
"Размер и порядок отчислений в ликвидационный фонд устанавливаются контрактом на недропользование или проектом разработки месторождения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.";
61) в статье 255:
в абзаце первом пункта 2 слова "указанных в настоящей статье" заменить словами "указанных в пункте 1 настоящей статьи";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Перевозчик грузов имеет право на вычет расходов по временной балансирующей плате, уплаченной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте оператору локомотивной тяги в пассажирском движении.
6. Вычет расходов, указанных в пункте 5 настоящей статьи, осуществляется в пределах размеров, установленных государственным органом, осуществляющим руководство в сфере естественных монополий.";
62) в статье 257:
часть первую пункта 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) расходов налогоплательщика, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вычету подлежат расходы налогоплательщика, в том числе в виде выплат физическим лицам, указанные в подпунктах 1), 5), 7), 8), 9), 10), 10-1), 10-2) и 12) пункта 2 статьи 319, подпунктах 42) и 44) пункта 1 статьи 341 настоящего Кодекса.";
63) в статье 258:
в пункте 2:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"2. Расходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, вычитаются из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых. Сумма амортизационных отчислений исчисляется путем применения к сумме накопленных расходов по группе амортизируемых активов, предусмотренной настоящим пунктом, на конец налогового периода нормы амортизации, определяемой по усмотрению недропользователя, но не выше:
1) 37,5 процента – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам на срок, предусмотренный пунктом 4 статьи 722-1 настоящего Кодекса;

58) 250-баптың 5-тармағында:
"сақтандыру резервтерін құру" деген сөздер "есептелген сақтандыру резервтері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құрылған" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
59) 251-баптағы "құрылған" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
60) 252-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарату қорына аударымдардың мөлшері мен тәртібі Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта немесе кен орнын игеру жобасында белгіленеді.";
61) 255-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацындағы "Осы бапта" деген сөздер "Осы баптың 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Жүк тасымалдаушының Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторына төленген уақытша теңгерімдеу төлемақысы бойынша шығыстарды шегеруге құқығы бар.
6. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген шығыстарды шегеру табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген мөлшерлер шегінде жүзеге асырылады.";
62) 257-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі 3) тармақшасындағы "танылатындарды қоспағанда, жұмыскердің осы Кодекстің 322-бабының 1-тармағында көрсетілген, салық салынуға жататын кірістері бойынша шығыстары (оның ішінде жұмыскердің осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 20), 22), 23) және 24) тармақшаларында көрсетілген кірістері бойынша жұмыс берушінің шығыстары) шегерiмге жатады." деген сөздер "танылатындарды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) салық төлеушінің осы баптың 2-тармағында көзделген шығыстарын қоспағанда, жұмыскердің осы Кодекстің 322-бабының 1-тармағында көрсетілген, салық салынуға жататын кірістері бойынша шығыстары (оның ішінде жұмыскердің осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 20), 22), 23) және 24) тармақшаларында көрсетілген кірістері бойынша жұмыс берушінің шығыстары) шегерiмге жатады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушінің осы Кодекстің 319-бабы 2-тармағының 1), 5), 7), 8), 9), 10), 10-1), 10-2) және 12) тармақшаларында, 341-бабы 1-тармағының 42) және 44) тармақшаларында көрсетілген шығыстары, оның ішінде жеке тұлғаларға төлемдер түріндегі шығыстары шегерімге жатады.";
63) 258-бапта:
2-тармақта:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шығыстар пайдалы қазбаларды коммерциялық табудан кейiн өндiру басталған кезден бастап жылдық жиынтық кірістен амортизациялық аударымдар түрінде шегерiледi. Амортизациялық аударымдардың сомасы салықтық кезеңнің соңында осы тармақта көзделген амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасына жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша айқындалатын, бiрақ:
1) осы Кодекстің 722-1-бабының 4-тармағында көзделген мерзімге күрделі теңіз жобалары бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша – 37,5 пайыздан;

2) 25 процентов – по иным контрактам на недропользование, в том числе по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам после окончания срока, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
Указанный порядок применяется также в случаях:
если недропользователь осуществляет деятельность по контракту на добычу, который заключен на основании обнаружения и оценки месторождения в рамках контракта на разведку. Сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов, сложившаяся на конец последнего налогового периода по такому контракту на разведку, подлежит вычету из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений в рамках указанного контракта на добычу;
выделения после 1 января 2018 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании части участка разведки путем внесения изменений в контракт на разведку и добычу, по которому производится выделение, и заключения отдельного контракта на добычу по выделенному участку недр. При этом сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов, подлежащая переносу для целей отнесения на вычеты по контракту на добычу, определяется по удельному весу прямых расходов, приходящихся на такую выделяемую часть участка разведки, в общей сумме прямых расходов, произведенных недропользователем до момента выделения по соответствующему контракту на разведку.";
в абзаце первом части четвертой слова "и статьи 260" заменить словами ", статей 260 и 722-1";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) суммы расходов, предусмотренных подпунктами 4) и 5) части первой настоящего пункта, определяются с учетом ранее примененного условного коэффициента, установленного пунктом 6 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. С учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 статьи 722-1 настоящего Кодекса, размер расходов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в отношении контракта на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) определяется путем применения к таким расходам следующего условного коэффициента:

2) жер қойнауын пайдалануға арналған өзге де келісімшарттар бойынша, оның ішінде осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген мерзім аяқталғаннан кейін күрделі теңіз жобалары бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша – 25 пайыздан аспайтын амортизация нормасын қолдану арқылы есептеледі.
Көрсетілген тәртіп сондай-ақ:
егер жер қойнауын пайдаланушы барлауға арналған келісімшарт шеңберінде кен орнын табу мен бағалау негізінде жасалған өндіруге арналған келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда қолданылады. Барлауға арналған осындай келісімшарт бойынша соңғы салықтық кезеңнің соңында қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасы көрсетілген өндіруге арналған келісімшарт шеңберінде амортизациялық аударымдар түрінде жылдық жиынтық кірістен шегеруге жатады;
Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес 2018 жылғы 1 қаңтардан кейін, өзінен барлау учаскесінің бір бөлігін бөліп беру жүргізілетін барлау мен өндіруге арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу арқылы осындай учаскенің бір бөлігі бөліп берілген және бөліп берілген жер қойнауы учаскесі бойынша өндіруге арналған жеке келісімшарт жасалған жағдайда қолданылады. Бұл ретте амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстардың өндіруге арналған келісімшарт бойынша шегерімге жатқызу мақсаттары үшін ауыстырылуға жататын сомасы жер қойнауын пайдаланушы барлауға арналған тиісті келісімшарт бойынша бөліп беру кезіне дейін жұмсаған тікелей шығыстардың жалпы сомасында барлау учаскесінің осындай бөліп берілетін бөлігіне тиесілі тікелей шығыстардың үлес салмағы бойынша айқындалады.";
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "Осы Кодекстің осы бабының және 260-бабының" деген сөздер "Осы баптың, осы Кодекстің 260 және 722-1-баптарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшаларында көзделген шығыстардың сомалары осы баптың 6-тармағында белгіленген, бұрын қолданылған шартты коэффициент ескеріле отырып айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Кодекстің 722-1-бабының 4-тармағында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшартқа қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілген шығыстардың мөлшері осындай шығыстарға мынадай шартты коэффициентті қолдану жолымен айқындалады:

1,5 – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам на суше;
2,0 – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам.";
64) в пункте 2 статьи 260:
в абзаце десятом части третьей слова "погашенных запасов урана с учетом нормируемых потерь в недрах" заменить словами "добытого урана";
в абзаце восьмом части седьмой слова "погашенных запасов урана с учетом нормируемых потерь в недрах" заменить словами "добытого урана";
в части восьмой слова "погашенных запасов урана" заменить словами "добытого урана";
65) статью 268 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

құрлықтағы күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша – 1,5;
күрделі теңіз жобалары бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша – 2,0.";
64) 260-баптың 2-тармағында:
үшінші бөліктің оныншы абзацындағы "жер қойнауындағы нормаланатын ысыраптар ескеріле отырып, уранның өтелген запастарының" деген сөздер "өндірілген уранның" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің сегізінші абзацындағы "жер қойнауындағы нормаланатын ысыраптар ескеріле отырып, уранның өтелген запастарының" деген сөздер "өндірілген уранның" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктегі "уранның өтелген запастарының" деген сөздер "өндірілген уранның" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 268-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. Недропользователь по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) определяет первоначальную стоимость активов в порядке, установленном настоящей статьей, с применением соответствующего коэффициента, предусмотренного пунктом 6 статьи 258 настоящего Кодекса.";
66) статью 270 дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. При выбытии фиксированного актива у недропользователя по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) стоимостный баланс подгруппы (группы) уменьшается на определенную в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности на дату выбытия балансовую стоимость с учетом ранее примененного условного коэффициента, установленного пунктом 2-1 статьи 268 настоящего Кодекса.";

"2-1. Күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы активтердің бастапқы құнын осы бапта белгіленген тәртіппен, осы Кодекстің 258-бабының 6-тармағында көзделген тиісті коэффициентті қолдана отырып айқындайды.";
66) 270-бап мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. Күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушының тіркелген активі шығып қалған кезде кіші топтың (топтың) құндық балансы осы Кодекстің 268-бабының 2-1-тармағында белгіленген бұрын қолданылған шартты коэффициент ескеріле отырып, шығып қалу күніне халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған баланстық құнға азайтылады.";";

67) в статье 271:
часть четвертую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"В целях настоящего пункта контрактом на недропользование не признается контракт на добычу подземных вод при условии, что недропользователь, осуществляющий добычу подземных вод, является недропользователем исключительно из-за обладания такого права на добычу подземных вод и использует добытую подземную воду для производства безалкогольных напитков, а также контракт на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше).";

67) 271-бапта:
7-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың мақсаттары үшін жерасты суларын өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы осындай жерасты суларын өндіру құқығын иеленгендіктен ғана жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын және өндірілген жерасты суын алкогольсіз сусындар өндіру үшін пайдаланатын жағдайда, жерасты суларын өндіруге арналған келісімшарт, сондай-ақ күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт деп танылмайды.";

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. С учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 статьи 722-1 настоящего Кодекса, амортизационные отчисления по каждой подгруппе, группе определяются недропользователем по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) путем применения указанных в налоговом регистре по определению стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам по фиксированным активам норм амортизации, которые не должны превышать предельные нормы, установленные настоящим пунктом, к стоимостному балансу подгруппы, группы на конец налогового периода:
п/п
№ группы
Наименование фиксированных активов
Предельная норма амортизации (%)
1
2
3
4
1.
I
Здания, сооружения, за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств
15
2.
II
Машины и оборудование, за исключением машин и оборудования нефтегазодобычи, а также компьютеров и оборудования для обработки информации

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстің 722-1-бабының 4-тармағында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, әрбір кіші топ, топ бойынша амортизациялық аударымдарды тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық баланстарын айқындау және тіркелген активтер жөніндегі кейінгі шығыстар бойынша салықтық тіркелімде көрсетілген, осы тармақта белгіленген шекті нормалардан аспауға тиіс амортизация нормаларын кіші топтың, топтың салықтық кезеңнің соңындағы құндық балансына қолдану арқылы айқындайды:
р/с №
топтың №
Тіркелген активтердің атауы
Амортизацияның шекті нормасы (%)
1
2
3
4
1.
I
Мұнай, газ ұңғымаларын және беру құрылғыларын қоспағанда, ғимараттар, құрылысжайлар
15
2.
II
Мұнай-газ өндіру машиналары мен жабдықтарын, сондай-ақ ақпаратты өңдеуге арналған компьютерлер мен жабдықтарды қоспағанда, машиналар мен жабдық

37,5
3.
III
Компьютеры, программное обеспечение и оборудование для обработки информации
60
4.
IV
Фиксированные активы, не включенные в другие группы, в том числе нефтяные, газовые скважины, передаточные устройства, машины и оборудование нефтегазодобычи
22,5
";
68) часть вторую пункта 2 статьи 289 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"обязательные расходы собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома, направленные для накопления денег на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;";

37,5
3.
III
Ақпаратты өңдеуге арналған компьютерлер, бағдарламалық қамтылым және жабдық
60
4.
IV
Басқа топтарға енгізілмеген тіркелген активтер, оның ішінде мұнай, газ ұңғымалары, беру құрылғылары, мұнай-газ өндіру машиналары мен жабдығы
22,5
";
68) 289-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"пәтерлер, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу үшін ақша жинақтауға бағытталған міндетті шығыстары;";

69) в статье 293:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) недропользователями, осуществляющими разработку газовых проектов на суше в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.";
часть третью пункта 4-3 дополнить словами ", а также по доходам по сомнительным обязательствам, сумме пени и штрафов";
дополнить пунктом 4-4 следующего содержания:
"4-4. С учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 статьи 722-1 настоящего Кодекса, недропользователи, осуществляющие разработку газовых проектов на суше в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, при определении суммы корпоративного подоходного налога по такому контракту, подлежащей уплате в бюджет, уменьшают сумму исчисленного в соответствии со статьей 302 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога на 100 процентов.";
70) пункт 2 статьи 305 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 2 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".";
71) статью 317 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. По доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, плательщика единого платежа исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке, установленном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
72) в пункте 2 статьи 319:
в подпункте 1) слова "за каждый день такой работы в размере 0,35-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления таких выплат" заменить словами "в пределах норм, установленных коллективным, трудовым договорами и (или) актом работодателя";
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:
"23) доход при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), в том числе по основному долгу, вознаграждению, комиссии и неустойке (пени, штрафу), в следующих случаях, наступивших после выдачи кредита (займа, ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита) такому лицу:
признания физического лица – заемщика на основании вступившего в законную силу решения суда безвестно отсутствующим, недееспособным, ограниченно дееспособным или объявления его на основании вступившего в законную силу решения суда умершим;
установления физическому лицу – заемщику инвалидности первой или второй группы, а также в случае смерти физического лица – заемщика;
отсутствия другого дохода у физического лица – заемщика, получающего социальные выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" в случаях потери кормильца, дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, кроме указанных выплат;
вступления в законную силу постановления судебного исполнителя о возврате исполнительного документа банку (микрофинансовой организации, ипотечной организации) в случае, когда у физического лица – заемщика и третьих лиц, несущих совместно с физическим лицом – заемщиком солидарную или субсидиарную ответственность перед банком (микрофинансовой организацией, ипотечной организацией), отсутствуют имущество, в том числе деньги, ценные бумаги, или доходы, на которые может быть обращено взыскание, и меры по выявлению его имущества или доходов, принятые судебным исполнителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, оказались безрезультатными;
продажи заложенного имущества, которое полностью обеспечивало основное обязательство на дату заключения ипотечного договора, с торгов во внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства или перехода такого имущества в собственность залогодержателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" на сумму непогашенного кредита (ипотечного займа, ипотечного жилищного займа, микрокредита) после продажи заложенного имущества.
Положения абзацев пятого и шестого части первой настоящего подпункта не распространяются на прекращение обязательств по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту):
выданному работнику банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), супругу (супруге), близким родственникам работника банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации), взаимосвязанной стороне банка (ипотечной организации, микрофинансовой организации);
по которому произведены уступка права требования и (или) перевод долга;

69) 293-бапта:
1-тармақ 6) тармақшасындағы "салық төлеушілер қолданады." деген сөздер "салық төлеушілер;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес құрлықта газ жобаларын игеруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар қолданады.";
4-3-тармақтың үшінші бөлігі "кірістер бойынша" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер, өсімпұлдардың және айыппұлдардың сомасы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-4-тармақпен толықтырылсын:
"4-4. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес құрлықта газ жобаларын игеруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар осы Кодекстің 722-1-бабының 4-тармағында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осындай келісімшарт бойынша бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын айқындау кезінде осы Кодекстің 302-бабына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға азайтады.";
70) 305-баптың 2-тармағы 10) тармақшасындағы "ұйым орындамайды." деген сөздер "ұйым;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 6-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін салық төлеушілер орындамайды.";
71) 317-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бірыңғай төлем төлеушінің төлем көзінен салық салуға жататын кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеуді, ұстап қалуды және аударуды, сондай-ақ салықтық есептілікті ұсынуды салық агенті осы Кодекстің 89-1-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізеді.";
72) 319-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "осындай жұмыстың әрбір күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және мұндай төлемдерді есепке жазу күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 0,35 еселенген мөлшерінде" деген сөздер "ұжымдық, еңбек шарттарында және (немесе) жұмыс берушінің актісінде белгіленген нормалар шегінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) мұндай тұлғаға кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) берілгеннен кейін басталған мынадай:
қарыз алушы-жеке тұлға соттың заңды күшіне енген шешiмi негiзiнде хабарсыз кеткен, әрекетке қабiлетсiз, әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған немесе соттың заңды күшiне енген шешiмi негiзiнде қайтыс болды деп жарияланған;
қарыз алушы-жеке тұлғаға бірінші немесе екінші топтағы мүгедектiк белгiленген, сондай-ақ қарыз алушы-жеке тұлға қайтыс болған;
асыраушысынан айырылған, жүктілігіне және босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылған жағдайларда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын қарыз алушы-жеке тұлғаның көрсетілген төлемдерден басқа кірісі болмаған;
қарыз алушы-жеке тұлғаның және банк (микроқаржы ұйымы, ипотекалық ұйым) алдында қарыз алушы-жеке тұлғамен бірлесіп ортақ немесе субсидиарлық жауапкершілікте болатын үшінші тұлғалардың өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі, оның ішінде ақшасы, бағалы қағаздары немесе кірістері болмаған және Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушысы оның мүлкін немесе кірістерін анықтау бойынша қолданған шаралар нәтижесіз болған жағдайда, сот орындаушысының атқарушылық құжатты банкке (микроқаржы ұйымына, ипотекалық ұйымға) қайтару туралы қаулысы заңды күшіне енген;
ипотекалық шарт жасалған күнге негізгі міндеттемені толық қамтамасыз еткен кепілге салынған мүлік соттан тыс тәртіппен сауда-саттықта негізгі міндеттеме сомасынан төмен бағаға сатылған немесе кепілге салынған мүлік сатылғаннан кейін мұндай мүлік "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтелмеген кредиттің (ипотекалық қарыздың, ипотекалық тұрғын үй қарызының, микрокредиттің) сомасына кепіл ұстаушының меншігіне өткен жағдайларда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша, оның ішінде негізгі борыш, сыйақы, комиссия және тұрақсыздық айыбы (өсімпұл, айыппұл) бойынша міндеттемелер тоқтатылған кездегі кіріс.
Осы тармақшаның бірінші бөлігі бесінші және алтыншы абзацтарының ережелері:
банктің (ипотекалық ұйымның, микроқаржы ұйымының) жұмыскеріне, банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы) жұмыскерінің жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына, банкпен (ипотекалық ұйыммен, микроқаржы ұйымымен) өзара байланысты тарапқа берілген;
талап ету құқығын басқаға беру және (немесе) борышты аудару жүргізілген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша міндеттемелердің тоқтатылуына қолданылмайды;

24) доход, образовавшийся при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), выданному банком (ипотечной организацией, микрофинансовой организацией), в виде:
прощения основного долга;
прощения задолженности по вознаграждению, комиссии, неустойке (пени, штрафу);
дохода, полученного заемщиком в результате оплаты за такое лицо банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также коллекторским агентством государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) сумма, зачисляемая банком и (или) Национальным оператором почты за счет средств банка и (или) Национального оператора почты на счет физического лица за осуществление безналичных платежей;";
дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) сумма вознаграждения, полученная в соответствии с порядком, предусмотренным пунктом 14 статьи 22 настоящего Кодекса;";
73) в статье 331:
в пункте 1:
в подпункте 1) слово "гаражей," заменить словами "гаражей, парковочных мест,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей определения прироста стоимости при наследовании прав одним из супругов на недвижимое имущество, указанное в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, период, указанный в данных подпунктах, определяется с даты регистрации права общей совместной собственности супругов на такое имущество.";
части вторую и третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"При реализации здания, части здания, построенного физическим лицом, его реализующим, который не является индивидуальным предпринимателем, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью земельного участка, приобретенного для строительства такого здания, части здания. При реализации части здания стоимость земельного участка определяется пропорционально реализуемой части здания.
В случае реализации здания, не используемого в предпринимательской деятельности, которое было ранее реконструировано из индивидуального жилого дома, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью его приобретения как индивидуального жилого дома.";
подпункт 1) пункта 8 после слов "Евразийского экономического союза, и" дополнить словами "таможенные и утилизационные платежи, а также";
74) пункт 4 статьи 332 после слов "Доход физического лица при реализации" дополнить словами "цифрового актива,";

24) банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы) берген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша міндеттемелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тоқтатылған кезде:
негізгі борышты кешіру;
сыйақы, комиссия, тұрақсыздық айыбы (өсімпұл, айыппұл) бойынша берешекті кешіру;
қарыз алушы үшін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің сотқа берілетін талап арыздан алынатын мемлекеттік бажды төлеуі нәтижесінде мұндай адам алған кіріс түрінде түзілген кіріс;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырғаны үшін жеке тұлғаның шотына банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қаражаты есебінен банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы есепке жатқызатын сома;";
мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) осы Кодекстің 22-бабының 14-тармағында көзделген тәртіпке сәйкес алынған сыйақы сомасы;";
73) 331-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "гараждар," деген сөз "гараждар, тұрақ орындары," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ерлі-зайыптылардың біреуі осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды мұраға алған кездегі құн өсімін айқындау мақсаттары үшін осы тармақшаларда көрсетілген кезең ерлі-зайыптылардың осындай мүлікке ортақ бірлескен меншік құқығы тіркелген күннен бастап айқындалады.";
7-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның өзі салған, өткізетін ғимарат, ғимараттың бір бөлігі өткізілген кезде осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен осындай ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін салу үшін сатып алынған жер учаскесінің құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады. Ғимараттың бір бөлігін өткізу кезінде жер учаскесінің құны ғимараттың өткізілетін бөлігіне пропорционалды түрде айқындалады.
Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын, бұрын жеке тұрғын үйден реконструкцияланған ғимарат өткізілген жағдайда, осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен оны жеке тұрғын үй ретінде сатып алу құнының арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады.";
8-тармақтың 1) тармақшасы "баға (құн) мен" деген сөздерден кейін "кедендік және кәдеге жарату төлемдері, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
74) 332-баптың 4-тармағындағы "Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жеке тұлғаның бағалы қағаздар өткізген кезде" деген сөздер "Жеке тұлғаның цифрлық активті, борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды өткізу кезінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

75) подпункт 45) пункта 1 статьи 341 изложить в следующей редакции:
"45) государственная адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан, а также субсидии из средств бюджета для оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан;";
76) пункт 2 статьи 348 изложить в следующей редакции:
"2. Подтверждающим документом для применения налогового вычета по добровольным пенсионным взносам является документ, подтверждающий уплату добровольных пенсионных взносов.";
77) статью 358 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Налоговые агенты, применяющие специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов, исчисленные суммы единого платежа отражают в декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.";
78) в статье 372:
пункт 2 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) получение временной балансирующей платы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте оператором локомотивной тяги в пассажирском движении.";
пункт 5 дополнить подпунктом 38) следующего содержания:
"38) оказание Национальным оператором инфраструктуры услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
79) статью 379 дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. При реализации на условиях рассрочки платежа залогового имущества, ранее принятого на баланс дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка в счет погашения задолженности, датой совершения оборота по реализации является дата наступления срока получения такого платежа по договору купли-продажи или дата получения такого платежа в зависимости от того, какое событие наступит раньше.";
80) подпункт 2) пункта 1 статьи 381 после слов "(за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)" дополнить словами ", без включения в нее налога на добавленную стоимость";

75) 341-баптың 1-тармағының 45) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"45) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебінен төленетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу үшін бюджет қаражатынан берілетін субсидиялар;";
76) 348-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерікті зейнетақы жарналарының төленгенін растайтын құжат ерікті зейнетақы жарналары бойынша салықтық шегерімді қолдану үшін растайтын құжат болып табылады.";
77) 358-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық агенттері бірыңғай төлемнің есептелген сомаларын жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияда көрсетеді.";
78) 372-бапта:
2-тармақ 8) тармақшасындағы "қаржыландыруын білдіреді." деген сөздер "қаржыландыруын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторының уақытша теңгерімдеу төлемақысын алуын білдіреді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:
"38) Ұлттық инфрақұрылым операторының жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсетуі.";
79) 379-бап мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Берешекті өтеу есебіне бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымының балансына бұрын қабылданған кепілге салынған мүлікті төлемді кейінге қалдыру шарттарымен өткізу кезінде сатып алу-сату шарты бойынша осындай төлемді алу мерзімі басталған күн немесе оқиғаның қайсысы бұрын басталатынына қарай осындай төлемді алған күн өткізу бойынша айналым жасалған күн болып табылады.";
80) 381-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "белгілейтін" деген сөзден кейін ", қосылған құн салығы қосылмаған" деген сөздермен толықтырылсын;

81) в статье 388:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 388. Налогообложение реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами, поставщиками услуг наземного обслуживания при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки";
в пункте 1:
часть первую после слов "материалов, осуществляемой аэропортами" дополнить словами ", поставщиками услуг наземного обслуживания";
часть вторую после слов "применяются в отношении аэропортов," дополнить словами "поставщиков услуг наземного обслуживания,";
в пункте 3:
абзац первый после слов "материалов, осуществляемой аэропортами" дополнить словами ", поставщиками услуг наземного обслуживания";
в подпункте 1):
часть первую изложить в следующей редакции:
"1) договор аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания с иностранной авиакомпанией, предусматривающий и (или) включающий реализацию горюче-смазочных материалов, – при осуществлении регулярных рейсов;
заявка иностранной авиакомпании и (или) договор (соглашение) аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания с иностранной авиакомпанией – при осуществлении нерегулярных рейсов.";
в абзаце втором части четвертой:
слова ", регулирующим использование" заменить словами "об использовании";
слово "деятельность" заменить словом "деятельности";
абзац пятый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"подписи командира воздушного судна или представителя иностранной авиакомпании и сотрудника соответствующей службы аэропорта, поставщика услуг наземного обслуживания, осуществившего заправку.";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) документ, подтверждающий факт оплаты за реализованные аэропортом, поставщиком услуг наземного обслуживания горюче-смазочные материалы;";
82) в части первой статьи 394:
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники при соблюдении следующих условий:
реализующее юридическое лицо является уполномоченным представителем производителя транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники;
транспортные средства и (или) сельскохозяйственная техника, бытовые приборы и (или) приборы бытовой электроники приобретены у производителя без налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 38) или подпунктом 53) части первой настоящей статьи.
В целях применения настоящего подпункта уполномоченным представителем производителя транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники признается юридическое лицо, назначенное уполномоченным представителем в рамках сделки, заключенной с производителем транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, и включенное в реестр уполномоченных представителей, применяющих освобождение от налога на добавленную стоимость при реализации транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, приобретенных у их производителя;";

81) 388-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"388-бап. Халықаралық ұшуды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жанармай құю кезінде әуежайлар, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізуге салық салу";
1-тармақта:
бірінші бөлік "әуежайлар" деген сөзден кейін ", жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "әуежайларға" деген сөзден кейін ", жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілерге" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзац "әуежайлар" деген сөзден кейін ", жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілер" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұрақты рейстерді жүзеге асыру кезінде – әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілердің шетелдік авиакомпаниямен жанар-жағармай материалдарын өткізуді көздейтін және (немесе) қамтитын шарты;
тұрақты емес рейстерді жүзеге асыру кезінде – шетелдік авиакомпанияның өтінімі және (немесе) әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушілердің шетелдік авиакомпаниямен шарты (келісімі).";
төртінші бөліктің екінші абзацында:
"қызметін" деген сөз "қызметі" деген сөзбен ауыстырылсын;
"реттейтін" деген сөз "туралы" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшаның бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әуе кемесі командирінің немесе шетелдік авиакомпания өкілінің және әуежайдың, жерде қызмет көрсету қызметтерін берушінің тиісті қызметінің жанармай құюды жүзеге асырған қызметкерінің қолтаңбалары.";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әуежай, жерде қызмет көрсету қызметтерін беруші өткізген жанар-жағармай материалдары үшін ақы төлеу фактісін растайтын құжат;";
82) 394-баптың бірінші бөлігінде:
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) мынадай шарттар сақталған кезде:
өткізуші заңды тұлға көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын өндірушінің уәкілетті өкілі болып табылса;
көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасы, тұрмыстық аспаптар және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптары осы баптың бірінші бөлігінің 38) тармақшасына немесе 53) тармақшасына сәйкес өндірушіден қосылған құн салығынсыз сатып алынса, көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын өткізу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын өндірушімен жасалған мәміле шеңберінде уәкілетті өкіл тағайындаған және өндірушісінен сатып алынған көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын өткізу кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолданатын уәкілетті өкілдердің тізіліміне енгізілген заңды тұлға көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын, тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын өндірушінің уәкілетті өкілі деп танылады;";

дополнить подпунктами 51), 52) и 53) следующего содержания:
"51) товаров, работ, услуг на безвозмездной основе в рамках благотворительной помощи некоммерческой организацией, созданной в форме фонда в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
52) аффинированного золота и (или) серебра субъектами производства драгоценных металлов субъектам производства ювелирных и других изделий, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан;
53) бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, а также их компонентов при одновременном соблюдении следующих условий:
в состав реализуемого бытового прибора и (или) прибора бытовой электроники, а также их компонентов входят ранее ввезенные сырье и (или) материалы, а также их компоненты, которые освобождаются от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 3 статьи 399 или пунктом 5 статьи 451 настоящего Кодекса;
бытовые приборы и (или) приборы бытовой электроники, а также их компоненты включены в перечень бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость, утвержденный уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом.";
83) в абзаце шестом части первой статьи 395 слова ", регулирующим использование" заменить словами "об использовании";
84) часть первую пункта 1 статьи 399 дополнить подпунктами 19), 20) и 21) следующего содержания:
"19) сахара-сырца тростникового;
20) химических веществ (сырья) для производства пестицидов при одновременном соблюдении следующих условий:
производство указанных товаров отсутствует на территории Республики Казахстан или не покрывает потребности Республики Казахстан;
ввезенные товары включены в перечень, утвержденный уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности по согласованию с уполномоченным органом, уполномоченным органом в области налоговой политики и уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
ввезенные товары предназначены исключительно для производства пестицидов и не предназначены для дальнейшей реализации.
В случае нарушения в течение трех лет с даты выпуска товаров для внутреннего потребления на территории Республики Казахстан требований, установленных настоящим подпунктом, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 51), 52) және 53) тармақшалармен толықтырылсын:
"51) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қор нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымның қайырымдылық көмегі шеңберінде өтеусіз негізде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
52) бағалы металдарды өндіру субъектілерінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын зергерлік және басқа да бұйымдарды өндіру субъектілеріне аффинирленген алтынды және (немесе) күмісті;
53) мынадай шарттар бір мезгілде сақталған кезде:
өткізілетін тұрмыстық аспаптың және (немесе) тұрмыстық электроника аспабының, сондай-ақ олардың құрамдастарының құрамына бұрын әкелінген, осы Кодекстің 399-бабының 3-тармағына немесе 451-бабының 5-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын шикізат және (немесе) материалдар, сондай-ақ олардың құрамдастары кірсе;
тұрмыстық аспаптар және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптары, сондай-ақ олардың құрамдастары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және уәкілетті органмен келісу бойынша өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын тұрмыстық аспаптар және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптары, сондай-ақ олардың құрамдастары тізбесіне енгізілсе, тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын, сондай-ақ олардың құрамдастарын өткізу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.";
83) 395-баптың бірінші бөлігінің алтыншы абзацындағы "қызметін реттейтін" деген сөздер "қызметі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
84) 399-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 19), 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"19) шикі құрақ қантының;
20) бір мезгілде мынадай талаптар сақталған кезде:
көрсетілген тауарлар өндірісі Қазақстан Республикасының аумағында болмаса немесе Қазақстан Республикасының қажеттіліктерін жаппаса;
әкелінген тауарлар уәкілетті органмен, салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілсе;
әкелінген тауарлар тек қана пестицидтерді өндіруге арналса және одан әрі өткізуге арналмаса, пестицидтерді өндіруге арналған химиялық заттардың (шикізаттың) импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Қазақстан Республикасының аумағында ішкі тұтыну үшін тауарлар шығарылған күннен бастап үш жыл ішінде осы тармақшада белгіленген талаптар бұзылған жағдайда, импортталатын тауарларға қосылған құн салығы Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен және мөлшерде, импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап өсімпұл есепке жазыла отырып, төленуге жатады;

21) произведений искусства, ввозимых негосударственными музеями.
Перечень произведений искусства, указанных в настоящем подпункте, утверждается уполномоченным органом в области культуры по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию.";
85) в статье 400:
пункт 6 дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного пунктом 8 настоящей статьи";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным или которые будут использоваться Национальным оператором инфраструктуры для оказания железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежит отнесению в зачет при соблюдении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи.";
86) в подпункте 3) пункта 1 статьи 402:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"счет-фактура выписан на бумажном носителе в нарушение требований пункта 1 статьи 412 настоящего Кодекса, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 2 статьи 412 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"счет-фактура выписан на бумажном носителе в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 2-1 статьи 412 настоящего Кодекса и не введен в информационную систему электронных счетов-фактур;";
87) в статье 404:
в абзаце первом части второй и абзаце первом части третьей подпункта 2) пункта 2 слова "субъектами малого и среднего предпринимательства" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случаях, установленных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 2 и пунктом 3 настоящей статьи, производится в том налоговом периоде, в котором наступили такие случаи.
Корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае, установленном подпунктом 6) пункта 2 настоящей статьи, производится в налоговом периоде, определенном пунктом 5 статьи 401 настоящего Кодекса.";
88) пункт 3 статьи 410 дополнить частью второй следующего содержания:

21) мемлекеттік емес музейлер әкелетін өнер туындыларының импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшада көрсетілген өнер туындыларының тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мәдениет саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
85) 400-бапта:
6-тармақтағы "Осы" деген сөз "Осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсету үшін Ұлттық инфрақұрылым операторы пайдаланған немесе пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы осы баптың 1-тармағында белгіленген шарттар сақталған кезде есепке жатқызылуға жатады.";
86) 402-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шот-фактура осы Кодекстің 412-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 412-бабы 1-тармағының талаптары бұзыла отырып, қағаз жеткізгіште жазып берілген;";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"шот-фактура осы Кодекстің 412-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және 2-1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіште жазып берілген және электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіне енгізілмеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;";
87) 404-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы екінші бөлігінің бірінші абзацындағы және үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және 3-тармағында белгіленген жағдайларда есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасын түзету осындай жағдайлар басталған салықтық кезеңде жүргізіледі.
Осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында белгіленген жағдайда есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасын түзету осы Кодекстің 401-бабының 5-тармағында айқындалған салықтық кезеңде жүргізіледі.";
88) 410-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

"Налог на добавленную стоимость, не разрешенный к отнесению в зачет, не учитывается для целей пункта 9 статьи 243 настоящего Кодекса.";
89) в подпункте 2) части первой пункта 1 статьи 411:
предложение первое абзаца первого дополнить словами "или промыслового рыболовства";
дополнить абзацами семнадцатым, восемнадцатым и девятнадцатым следующего содержания:
"производство дрожжей;
производство шоколада, сахаристых кондитерских изделий, печенья и мучных кондитерских изделий длительного хранения при условии заключения налогоплательщиком соглашения в порядке, определенном уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
производство сахара;";
90) в статье 412:
часть первую пункта 1 дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) юридическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для осуществления деятельности по подтверждению соответствия, определенное законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
11) налогоплательщик, являющийся таможенным представителем, таможенным перевозчиком, владельцем складов временного хранения, владельцем таможенных складов и уполномоченным экономическим оператором в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При ограничении выписки электронных счетов-фактур в информационной системе электронных счетов-фактур в соответствии со статьей 120-1 настоящего Кодекса счет-фактура выписывается на бумажном носителе.
При этом счет-фактура, выписанный на бумажном носителе, подлежит введению в информационную систему электронных счетов-фактур в течение пятнадцати календарных дней с даты отмены ограничения выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур в соответствии со статьей 120-1 настоящего Кодекса.";
подпункт 1) части второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) по сделкам (операциям), заключенным (совершенным) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан;";
в пункте 14:
часть первую изложить в следующей редакции:
"14. В случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой и частью третьей пункта 13 настоящей статьи, получатель товаров, работ, услуг вправе в течение ста восьмидесяти календарных дней с даты совершения поставщиком оборота по реализации обратиться к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет-фактуру, а поставщик обязан выполнить такое требование с учетом положений настоящей статьи, в том числе в части указания в сведениях о получателе товаров, работ, услуг реквизитов юридического лица, через доверенное лицо которого осуществляется приобретение товаров, работ, услуг, или индивидуального предпринимателя, приобретающего товары, работы, услуги.";
часть вторую после слова "вправе" дополнить словами "в течение ста восьмидесяти календарных дней с даты совершения поставщиком оборота по реализации";

"Есепке жатқызылуға жатуына рұқсат етілмеген қосылған құн салығы осы Кодекстің 243-бабы 9-тармағының мақсаттары үшін есепке алынбайды.";
89) 411-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында:
бірінші абзацтың бірінші сөйлемі "балық өсіру шаруашылығының" деген сөздерден кейін "немесе кәсіпшілік балық өсіру шаруашылығының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"ашытқы өндіру;
салық төлеуші агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен келісім жасасқан жағдайда, ұзақ сақталатын шоколад, қантты кондитерлік өнімдер, печенье және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндіру;
қант өндіру;";
90) 412-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында айқындалған сәйкестікті растау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген заңды тұлға;
11) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кеден өкілі, кедендік тасымалдаушы, уақытша сақтау қоймаларының иесі, кеден қоймаларының иесі және уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын салық төлеуші.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Кодекстің 120-1-бабына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу кезінде шот-фактура қағаз жеткізгіште жазып беріледі.
Бұл ретте қағаз жеткізгіште жазып берілген шот-фактура осы Кодекстің 120-1-бабына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураларды электрондық нысанда жазып беруді шектеудің күші жойылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіне енгізілуге жатады.";
7-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде жасалған (орындалған) мәмілелер (операциялар) бойынша;";
14-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы баптың 13-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында және үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы өнім беруші өткізу бойынша айналым жасаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде шот-фактураны жазып беру талабымен осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушіге жүгінуге құқылы, ал өнім берушi осындай талапты осы баптың ережелерін ескере отырып, оның ішінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы туралы мәліметтерде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу сенім білдірілген тұлғасы арқылы жүзеге асырылатын заңды тұлғаның немесе тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын дара кәсіпкердің деректемелерін көрсету бөлігінде орындауға мiндеттi.";
екінші бөлік "жағдайда, көрсетілетін қызметтерді алушы" деген сөздерден кейін "өнім беруші өткізу бойынша айналым жасаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;

в части третьей слова "в течение срока, установленного пунктом 2 статьи 413 настоящего Кодекса," заменить словами "в течение ста восьмидесяти календарных дней с даты совершения поставщиком оборота по реализации";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Выписка счета-фактуры в соответствии с положениями настоящего пункта осуществляется по месту реализации товаров, работ, услуг.";
91) пункт 2 статьи 413 изложить в следующей редакции:
"2. В целях выполнения требований пункта 14 статьи 412 настоящего Кодекса выписка счета-фактуры осуществляется в день или в течение ста девяноста пяти календарных дней после даты совершения оборота.";
92) пункт 4 статьи 424 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение настоящего пункта не распространяется на лиц, указанных в подпункте 4), абзацах восьмом и девятом подпункта 6) пункта 4 статьи 85 настоящего Кодекса.";
93) абзац третий части первой пункта 2 статьи 431 изложить в следующей редакции:
"в остальных случаях – в течение семидесяти пяти рабочих дней.";
94) в части одиннадцатой пункта 2 статьи 434:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"для налогоплательщиков, являющихся производителями товаров собственного производства обрабатывающей промышленности:";
дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"соответствующих условиям пункта 2 статьи 429 настоящего Кодекса, – в размере не более 50 процентов от суммы превышения налога на добавленную стоимость, сложившегося за отчетный налоговый период;
соответствующих условиям пункта 3 статьи 429 настоящего Кодекса, – в размере не более 50 процентов от части суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, но не более 50 процентов от суммы превышения налога на добавленную стоимость, сложившегося за отчетный налоговый период;";
95) пункт 5 статьи 440 дополнить частью пятой следующего содержания:
"В случае нахождения временно ввезенных товаров на территории Республики Казахстан более двух лет с даты ввоза ввоз таких товаров признается облагаемым импортом и подлежит обложению налогом на добавленную стоимость по импортированным товарам с даты принятия на учет таких товаров в порядке и размере, которые определены настоящим Кодексом.";
96) пункт 6 статьи 453 изложить в следующей редакции:

үшінші бөліктегі "осы Кодекстің 413-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде" деген сөздер "өнім беруші өткізу бойынша айналым жасаған күннен бастап күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелеріне сәйкес шот-фактураны жазып беру тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны бойынша жүзеге асырылады.";
91) 413-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 412-бабы 14-тармағының талаптарын орындау мақсатында шот-фактураны жазып беру айналым жасалған күні немесе жасалған күннен кейін күнтізбелік бір жүз тоқсан бес күн ішінде жүзеге асырылады.";
92) 424-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережесі осы Кодекстің 85-бабы 4-тармағының 4) тармақшасында, 6) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарында көрсетілген тұлғаларға қолданылмайды.";
93) 431-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қалған жағдайларда – жетпіс бес жұмыс күні ішінде.";
94) 434-баптың 2-тармағының он бірінші бөлігінде:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мыналарға:";
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"осы Кодекстің 429-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін, өңдеуші өнеркәсіптің өз өндірісінің тауарларын өндірушілер болып табылатын салық төлеушілер үшін – есепті салықтық кезеңде қалыптасқан қосылған құн салығының асып кету сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде;
осы Кодекстің 429-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес келетін, өңдеуші өнеркәсіптің өз өндірісінің тауарларын өндірушілер болып табылатын салық төлеушілер үшін – нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығы сомасының бір бөлігінің 50 пайызынан аспайтын, бірақ есепті салықтық кезеңде қалыптасқан қосылған құн салығының асып кету сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде;";
95) 440-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уақытша әкелінген тауарлар әкелу күнінен бастап екі жылдан астам Қазақстан Республикасының аумағында болған жағдайда, мұндай тауарларды әкелу салық салынатын импорт болып танылады және мұндай тауарларды есепке алуға қабылдаған күннен бастап импортталған тауарлар бойынша осы Кодексте айқындалған тәртіппен және мөлшерде қосылған құн салығы салынуға жатады.";
96) 453-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"6. При реализации импортером товаров, ввезенных с территории государств – членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан в одном налоговом периоде, счет-фактура в электронной форме выписывается не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
В иных случаях счет-фактура при реализации импортером товаров, ввезенных с территории государств – членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан, выписывается в сроки, установленные главой 47 настоящего Кодекса.";
97) в таблице подпункта 1) пункта 4 статьи 463:
в строке 1 слова "лечебных и фармацевтических препаратов," исключить;
строку 3 изложить в следующей редакции:
"
3.
из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции и отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные любой концентрации (кроме спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
2 550 тенге/литр 100 % спирта
";
дополнить строкой 3-1 следующего содержания:
"
3-1.
из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, реализуемый или используемый для лечебных и фармацевтических препаратов
600 тенге/литр 100 % спирта
";
строку 8 изложить в следующей редакции:
"
8.
из 2208
Коньяк, бренди

"6. Импорттаушы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларды бір салықтық кезеңде өткізген кезде шот-фактура электрондық нысанда салықтық кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жазып беріледі.
Өзге жағдайларда импорттаушы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларды өткізген кезде шот-фактура осы Кодекстің 47-тарауында белгіленген мерзімдерде жазып беріледі.";
97) 463-баптың 4-тармағы 1) тармақшасының кестесінде:
1-жолдағы ", емдiк және фармацевтикалық препараттарды" деген сөздер алып тасталсын;
3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
2208-ден
Денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және 80 көлемдік пайыздан аз спирт концентрациясы бар өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін өндіру үшін өткізілетін немесе пайдаланылатын және белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа), этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық (түссіз емес, боялған) этил спиртінен (этанолдан) басқа
2550 теңге/литр 100% спирт
";
мынадай мазмұндағы 3-1-жолмен толықтырылсын:
"
3-1.
2208-ден
Емдік және фармацевтикалық препараттар үшін өткізілетін немесе пайдаланылатын денатуратталмаған этил спирті
600 теңге/литр 100% спирт
";
8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
2208-ден
Коньяк, бренди

1000 тенге/литр 100 % спирта
";
98) подпункты 2) и 5) пункта 3 статьи 464 изложить в следующей редакции:
"2) спирт этиловый в пределах квот, определяемых уполномоченным государственным органом по контролю за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции, отпускаемый государственным организациям здравоохранения, уведомившим о начале своей деятельности в установленном порядке;";
"5) средства идентификации, которые выведены из оборота по причине брака, утраты, повреждения, принятые налоговыми органами на основании акта о списании и уничтожении.";

1000 теңге/литр 100% спирт
";
98) 464-баптың 3-тармағының 2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын квоталар шегіндегі, өз қызметінің басталғаны туралы белгіленген тәртіппен хабардар еткен мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына босатылатын этил спирті;";
"5) есептен шығару және жою туралы актінің негізінде салық органдары қабылдаған, ақаулық, жоғалу, бүліну себебі бойынша айналымнан шығарылған сәйкестендіру құралдары.";

99) в подпункте 3) пункта 3 статьи 484 слова "подпункте 53)" заменить словами "подпункте 50)";
100) в статье 494:
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уплата налога физическими лицами производится в бюджет по месту жительства не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
101) таблицу статьи 505 изложить в следующей редакции:
"
№ п/п
Категория населенного пункта
Базовые налоговые ставки на земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем (тенге)
1
2
3
Города:
1.
Алматы

99) 484-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "53) тармақшасында" деген сөздер "50) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
100) 494-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жеке тұлғалардың салық төлеуі тұрғылықты жері бойынша бюджетке есепті салықтық кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей жүргізіледі.";";
101) 505-баптың кестесі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Р/с №
Елді мекеннің санаты
Тұрғын үй қоры, оның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар алып жатқан жерді қоспағанда, елді мекендердің жеріне арналған базалық салықтық мөлшерлемелер (теңге)
1
2
3
Қалалар:
1.
Алматы

5,02
27.
Остальные города областного значения
85 процентов от ставки, установленной для областного центра
28.
Остальные города районного значения
75 процентов от ставки, установленной для областного центра
29.
Поселки
0,96
30.
Села
0,48
";
102) часть первую пункта 3 статьи 517 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) недропользователи по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) в рамках контрактной деятельности с учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 статьи 722-1 настоящего Кодекса.";
103) пункт 4 статьи 518 изложить в следующей редакции:
"4. Если иное не установлено настоящим пунктом, плательщиком налога по объектам, переданным в финансовую аренду, соответствующую международным стандартам финансовой отчетности и (или) требованиям законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, является арендодатель.
Плательщиком налога по объектам, переданным в финансовый лизинг, является лизингополучатель.";
104) пункт 1 статьи 519 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) здания и сооружения, относящиеся к таковым в соответствии с классификацией, установленной уполномоченным органом в области технического регулирования, части таких зданий и сооружений, предоставленные в финансовую аренду и учитываемые в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности как дебиторская задолженность.";
105) пункты 2 и 4 статьи 520 изложить в следующей редакции:
"2. По объектам налогообложения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, указанным в подпунктах 2) и 7) пункта 1 статьи 519 настоящего Кодекса, налоговая база устанавливается в размере среднегодовой суммы дебиторской задолженности, в том числе долгосрочной, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
"4. Среднегодовая сумма дебиторской задолженности, в том числе долгосрочной, устанавливаемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, определяется как одна тринадцатая суммы, полученной при сложении сумм дебиторской задолженности, в том числе долгосрочной, на 1 число каждого месяца текущего налогового периода и 1 число месяца налогового периода, следующего за отчетным.";

5,02
27.
Облыстық маңызы бар қалған қалалар
облыс орталығы үшін белгіленген мөлшерлеменің 85 пайызы
28.
Аудандық маңызы бар қалған қалалар
облыс орталығы үшін белгіленген мөлшерлеменің 75 пайызы
29.
Кенттер
0,96
30.
Ауылдар
0,48
";
102) 517-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) осы Кодекстің 722-1-бабының 4-тармағында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, келісімшарттық қызмет шеңберінде күрделі жобалар (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдаланушылар.";
103) 518-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, қаржылық жалдауға берілген объектілер бойынша жалға беруші салық төлеуші болып табылады.
Қаржылық лизингке берілген объектілер бойынша лизинг алушы салық төлеуші болып табылады.";
104) 519-баптың 1-тармағы 6) тармақшасындағы "құрылыстар салық салу объектісі болып табылады." деген сөздер "құрылысжайлар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган белгілеген сыныптауышқа сәйкес осындайларға жататын ғимараттар мен құрылысжайлар, осындай ғимараттар мен құрылысжайлардың қаржылық жалға берілген және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес дебиторлық берешек ретінде ескерілетін бөліктері салық салу объектісі болып табылады.";
105) 520-баптың 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 519-бабы 1-тармағының 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың салық салу объектiлерi бойынша салықтық база халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын дебиторлық берешектің, оның ішінде ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің жылдық орташа сомасы мөлшерінде белгіленеді.";
"4. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленетін дебиторлық берешектің, оның ішінде ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің жылдық орташа сомасы ағымдағы салықтық кезеңнің әрбір айының 1-күніне және есептіден кейінгі салықтық кезең айының 1-күніне дебиторлық берешектің, оның ішінде ұзақ мерзімді дебиторлық берешектің сомаларын қосқан кезде алынған соманың он үштен бір сомасы ретінде айқындалады.";

"3. Сборы взимаются при выдаче соответствующими уполномоченными государственными органами, налоговыми органами, местными исполнительными органами в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, следующих документов или их дубликатов:";
подпункт 5) исключить;
в пункте 4 слова "и уполномоченная организация в сфере гражданской авиации," исключить;
в пункте 5 слова "и уполномоченная организация в сфере гражданской авиации" исключить;
110) в пункте 1 статьи 552 слова ", местный исполнительный орган и уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации" заменить словами "и местный исполнительный орган";
111) в статье 553:
строки 17., 17.1. и 17.2. таблицы пункта 3 изложить в следующей редакции:
"
17.
За государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна:
17.1.
за регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога:
";
"
17.2.
за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна **
0,5
";
строки 1.5., 2.5. и 3.5. таблицы пункта 4 исключить;
112) в статье 554:
в таблице пункта 4:

"3. Тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар, салық органдары, жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мынадай құжаттарды немесе олардың телнұсқаларын берген кезде алымдар алынады:";
5) тармақша алып тасталсын;
4-тармақтағы "және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым" деген сөздер алып тасталсын;
110) 552-баптың 1-тармағындағы ", жергілікті атқарушы органға және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға" деген сөздер "және жергілікті атқарушы органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
111) 553-бапта:
3-тармақ кестесінің 17., 17.1. және 17.2.-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
17.
Жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін:
17.1.
жылжымалы мүлік кепілін және кеме ипотекасын, сондай-ақ тіркелген кепілдің өзгерістерін, толықтыруларын және тоқтатылуын тіркегені үшін:
";
"
17.2.
жылжымалы мүлік кепілінің және кеме ипотекасының мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін **
0,5
";
4-тармақ кестесінің 1.5., 2.5. және 3.5.-жолдары алып тасталсын;
112) 554-бапта:
4-тармақтың кестесінде:

дополнить строкой 1.85. следующего содержания:
"
1.85.
Оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции и дератизации в области здравоохранения
10
";
строки 2.1. и 2.2. изложить в следующей редакции:
"
2.1.
на все виды деятельности, за исключением указанных в пунктах 1.51. – 1.53.1., 1.55. – 1.59., 1.79. – 1.80.
100 % от соответствующей ставки, установленной в пункте 1 настоящей таблицы
2.2.
на виды деятельности, указанные в пунктах 1.51. – 1.53.1., 1.55. – 1.59.
10 % от соответствующей ставки, установленной в пункте 1 настоящей таблицы
";
пункт 7 исключить;

мынадай мазмұндағы 1.85.-жолмен толықтырылсын:
"
1.85.
Денсаулық сақтау саласында дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау бойынша қызметтер көрсету
10
";
2.1. және 2.2.-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.1.
1.51. – 1.53.1., 1.55. – 1.59., 1.79. – 1.80.-тармақтарда көрсетілгендерді қоспағанда, барлық қызмет түрлеріне
осы кестенің 1-тармағында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 100 %-ы
2.2.
1.51. – 1.53.1., 1.55. – 1.59.-тармақтарда көрсетілген қызмет түрлеріне
осы кестенің 1-тармағында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 10 %-ы
";
7-тармақ алып тасталсын;

113) пункт 1 статьи 558 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщики платы ежегодно уплачивают по месту нахождения налогооблагаемого объекта суммы платы равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.";
114) строки 1., 1.1., 1.3., 1.7.1. и 1.8.1. таблицы пункта 3 статьи 582 изложить в следующей редакции:
"
1.
В промысловых, научных и воспроизводственных целях:
1.1.
осетровые (белуга, осетр, севрюга, стерлядь, шип, сибирский осетр, сырдарьинский лжелопатонос)
0,064
";
"
1.3.
лососевые (радужная форель, ленок, хариус, каспийский лосось, аральский лосось, таймень, нельма, белорыбица)
0,017
";
"
1.7.1.
белый амур, сазан, карп, жерех, берш, сом, налим, толстолобик, щука, змееголов, судак, кутум, щуковидный жерех (лысач), аральский усач, туркестанский усач
0,013
";
"
1.8.1.
лещ, плотва, голавль, шемая, подуст, осман, язь, карась, окунь, линь, елец обыкновенный и таласский, красноперка, густера, востробрюшка, белоглазка, синец, чехонь, буффало, маринка, илийская маринка (илийская популяция), чуйская остролучка, балхашский окунь (балхаш-илийская популяция), чаткальский подкаменщик, волжская многотычинковая сельдь
0,004
";

113) 558-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемақы төлеушілер төлемақы сомаларын салық салынатын объектінің тұрған жері бойынша ағымдағы жылғы 25 наурыздан, 25 маусымнан, 25 қыркүйектен және 25 желтоқсаннан кешіктірмей тең үлестермен жыл сайын төлейді.";
114) 582-баптың 3-тармағы кестесінің 1., 1.1., 1.3., 1.7.1. және 1.8.1.-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
Кәсіпшілік, ғылыми және өсімін молайту мақсаттарында:
1.1.
бекiре тұқымдас балықтар (қортпа, бекіре, шоқыр, сүйрік, пілмай, Сiбip бeкipeci, Сырдария тасбекiресi)
0,064
";
"
1.3.
албырт балықтар (құбылмалы бақтақ, майқан, хариус, Каспий албырты, Арал албырты, таймень, сылан, ақбалық)
0,017
";
"
1.7.1.
ақ амур, сазан, тұқы, ақмарқа, берiш, жайын, нәлiм, дөңмаңдай, шортан, жыланбас балық, көксерке, күтiм, шортан тектес ақмарқа (тазбалық), Арал қаязы, Түркiстан қаязы
0,013
";
"
1.8.1.
табан, торта, тұрпа балық, майбалық, көкбас, қызылкөз, аққайран, мөңке, алабұға, оңғақ, кәдiмгi және Талас тарғақ балығы, қызылқанат, балпан балық, бiлеу балық, айнакөз, көктыран, қылыш балық, буффало, қарабалық, Іле қарабалығы (Іле популяциясы), Шу сүйрiкқанаты, Балқаш алабұғасы (Балқаш-Іле популяциясы), шатқалдық тас тасалағыш, Волга көп аталықты майшабағы
0,004
";

115) пункт 1 статьи 591 изложить в следующей редакции:
"1. Ставки платы за использование особо охраняемых природных территорий республиканского значения определяются из расчета:
с пешехода – 0,1 МРП;
мотоциклы, мопеды, квадроциклы – 0,2 МРП;
легковые автомобили – 0,3 МРП;
микроавтобусы до 16 мест и грузовые автомобили – 1,0 МРП;
автобусы до 32 мест – 2,0 МРП;
автобусы свыше 32 мест – 3,0 МРП, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в котором возникнет необходимость использования особо охраняемых природных территорий, за каждый день пребывания на особо охраняемой природной территории.";
116) в статье 605:
строки 8.1. и 8.2. таблицы пункта 3 изложить в следующей редакции:
"
8.1.
до 20 кв.м
20
14
6
8.2.
свыше 20 кв.м
30
24
16
";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Под стороной размещения наружной (визуальной) рекламы понимается сторона объекта наружной (визуальной) рекламы исходя из места расположения и площади стороны размещения наружной (визуальной) рекламы, вне зависимости от количества размещаемой наружной (визуальной) рекламы, в том числе изображений, видеоизображений, бегущих строк на казахском и русском языках.";

115) 591-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану қажеттігі туындайтын тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын мынадай АЕК есебінен ерекше қорғалатын табиғи аумақта болған әрбір күн үшін айқындалады:
жаяу жүргіншіден – 0,1 АЕК;
мотоциклдерден, мопедтерден, квадроциклдерден – 0,2 АЕК;
жеңіл автомобильдерден – 0,3 АЕК;
орын саны 16-ға дейінгі шағын автобустар мен жүк автомобильдерінен – 1,0 АЕК;
орын саны 32-ге дейінгі автобустардан – 2,0 АЕК;
орын саны 32-ден жоғары автобустардан – 3,0 АЕК.";
116) 605-бапта:
3-тармақ кестесінің 8.1. және 8.2.-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.1.
20 ш.м-ге дейін
20
14
6
8.2.
20 ш.м-ден жоғары
30
24
16
";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру жағы деп, орналастырылатын сыртқы (көрнекі) жарнаманың, оның ішінде көріністердің, бейнекөріністердің, қазақ және орыс тілдеріндегі жүгіртпе жолдардың санына қарамастан, сыртқы (көрнекі) жарнаманың орналасқан жері мен оны орналастыру жағының алаңы негізге алынатын сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің жағы түсініледі.";

117) статью 606-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 606-2. Плательщики платы
В целях настоящей главы плательщиками платы являются лица:
осуществляющие цифровой майнинг на территории Республики Казахстан;
оказывающие услуги по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных лицам, осуществляющим деятельность цифрового майнинга.";
118) статью 606-4 изложить в следующей редакции:
"Статья 606-4. Налоговый период и налоговая декларация
1. Налоговым периодом для исчисления платы является квартал.
2. Декларация представляется в налоговый орган по месту нахождения налогоплательщика ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.";
119) в статье 606-5:
в пункте 2 слова "20 числа месяца" заменить словами "25 числа второго месяца";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Сумма платы подлежит уплате в бюджет по месту нахождения налогоплательщика.";
120) в пункте 1 статьи 609:
подпункт 1) после слова "подаваемых" дополнить словами "в Конституционный Суд Республики Казахстан обращений граждан,";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) за выдачу государственных регистрационных номерных знаков (дубликатов), за исключением государственных регистрационных номерных знаков на автомобиль, находившихся на хранении в течение периода, не превышающего срока, установленного для их хранения законодательством Республики Казахстан по учету государственных регистрационных номерных знаков;";
121) в статье 610:
заголовок после слова "пошлины" дополнить словами "в Конституционном Суде Республики Казахстан и";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. С подаваемых в Конституционный Суд Республики Казахстан обращений граждан государственная пошлина взимается в размере 1 МРП.";
122) в статье 616:
заголовок после слова "пошлины" дополнить словами "в Конституционном Суде Республики Казахстан и";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"От уплаты государственной пошлины в Конституционном Суде Республики Казахстан освобождаются физические лица – герои Советского Союза, герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Қыран", "Отан", удостоенные званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi", многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күмiс алқа", ветераны Великой Отечественной войны, ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, и ветераны боевых действий на территории других государств, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица с инвалидностью, а также один из родителей лица с инвалидностью с детства, ребенка с инвалидностью.";

117) 606-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"606-2-бап. Төлемақы төлеушілер
Осы тараудың мақсатында:
Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнингті жүзеге асыратын;
цифрлық майнинг қызметін жүзеге асыратын тұлғаларға есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсететін тұлғалар төлемақы төлеушілер болып табылады.";
118) 606-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"606-4-бап. Салықтық кезең және салық декларациясы
1. Төлемақыны есептеу үшін тоқсан салықтық кезең болып табылады.
2. Декларация салық төлеушінің орналасқан жеріндегі салық органына тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.";
119) 606-5-бапта:
2-тармақтағы "айдың 20-күнінен" деген сөздер "екінші айдың 25-күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Төлемақы сомасы салық төлеушінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жатады.";
120) 609-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "сотқа" деген сөз "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына берілетін азаматтардың жолданымдарынан, сотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін есепке алу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында оларды сақтау үшін белгіленген мерзімнен аспайтын кезең ішінде сақтауда тұрған автомобильге арналған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін қоспағанда, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін (телнұсқаларын) бергені үшін;";
121) 610-бапта:
тақырыптағы "Соттардағы" деген сөз "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотындағы және соттардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына берілетін азаматтардың жолданымдарынан мемлекеттік баж 1 АЕК мөлшерінде алынады.";
122) 616-бапта:
тақырыптағы "Соттарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотында және соттарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотында мемлекеттік баж төлеуден жеке тұлғалар – Кеңес Одағының батырлары, Социалистiк Еңбек ерлерi, үш дәрежелі Даңқ және үш дәрежелі Еңбек Даңқы, "Алтын Қыран", "Отан" ордендерiмен наградталған, "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтарына ие болған адамдар, "Батыр Ана" атағына ие болған, "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар, Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ бала жасынан мүгедектігі бар адамның, мүгедектігі бар баланың ата-анасының бірі босатылады.";

123) в абзаце пятом подпункта 1) и абзаце третьем подпункта 2) статьи 621 слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
124) подпункт 1) пункта 1 статьи 623 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"по обращениям граждан, рассматриваемым Конституционным Судом Республики Казахстан, – до подачи обращения;";
125) в абзаце четвертом подпункта 5) и абзаце четвертом подпункта 6) статьи 628 слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
126) в статье 631:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом лица, принимающие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" антикоррупционное ограничение по открытию и владению счетами (вкладами) в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, хранению наличных денег и ценностей в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, в декларации об активах и обязательствах отражают информацию о наличии денег в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, вне зависимости от суммы банковского вклада;";
абзац четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"ценные бумаги, производные финансовые инструменты (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), цифровые активы;";
часть первую пункта 4 после слов "при наличии стоимости" дополнить словами "на 31 декабря отчетного налогового периода";
127) абзац второй части второй пункта 1 статьи 632 изложить в следующей редакции:
"кандидатов на выборную должность, на государственную должность либо должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и их супругов;";
128) в пункте 2 статьи 634:
подпункт 5) дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом лица, принимающие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" антикоррупционное ограничение по открытию и владению счетами (вкладами) в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, хранению наличных денег и ценностей в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, в декларации о доходах и имуществе отражают информацию о наличии денег в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, вне зависимости от суммы банковского вклада;";
абзац третий подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"ценных бумагах, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан, цифровых активах;";

123) 621-баптың 1) тармақшасының бесінші абзацындағы және 2) тармақшасының үшінші абзацындағы "Конституциялық Кеңесінің" деген сөздер "Конституциялық Сотының" деген сөздермен ауыстырылсын;
124) 623-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты қарайтын азаматтардың жолданымдары бойынша – жолданым берілгенге дейін;";
125) 628-баптың 5) тармақшасының төртінші абзацындағы және 6) тармақшасының төртінші абзацындағы "Конституциялық Кеңесінің" деген сөздер "Конституциялық Сотының" деген сөздермен ауыстырылсын;
126) 631-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде шоттарды (салымдарды) ашу және иелену, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтау бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеуді қабылдайтын адамдар активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда банктік салым сомасына қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік банктерде ақшасының бар-жоғы туралы ақпаратты көрсетеді;";
2) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), цифрлық активтер;";
1) тармақша бірінші бөлігі "қалауы бойынша" деген сөздерден кейін "есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанына" деген сөздермен толықтырылсын;
127) 632-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сайланбалы лауазымға, мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар мен олардың жұбайлары;";
128) 634-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде шоттарды (салымдарды) ашу және иелену, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтау бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеуді қабылдайтын адамдар кірістер мен мүлік туралы декларацияда банктік салым сомасына қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік банктерде ақшасының бар-жоғы туралы ақпаратты көрсетеді;";
6) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде тіркелген бағалы қағаздар, цифрлық активтер;";

129) в части первой пункта 1 статьи 644:
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"5) доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате), не обложенные в соответствии с подпунктом 5-1) настоящей части, при выполнении одного из следующих условий:";
дополнить подпунктами 5-1) и 26-1) следующего содержания:
"5-1) доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при наличии одновременно следующих условий:
с государством нерезидента не заключен международный договор об избежании двойного налогообложения;
срок договора (контракта) составляет более двух лет;";
"26-1) страховые выплаты физическим лицам – нерезидентам, осуществляемые по договору пенсионного аннуитета;";
130) пункт 6 статьи 645 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) физическое лицо – резидента, выплатившее доход, указанный в подпункте 6) части первой пункта 1 статьи 644 настоящего Кодекса, юридическому лицу – нерезиденту, не зарегистрированному в налоговом органе в качестве налогоплательщика.
При этом физическое лицо – резидент, выплатившее доход, указанный в подпункте 6) части первой пункта 1 статьи 644 настоящего Кодекса, в целях реализации части первой настоящего подпункта признается налоговым агентом, за исключением случаев совершения сделок с ценными бумагами на фондовой бирже.
Исчисление, удержание и перечисление корпоративного подоходного налога у источника выплаты в бюджет с доходов юридического лица – нерезидента производятся в порядке, определенном статьей 650 настоящего Кодекса.";
131) пункт 3 статьи 655 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"страховые выплаты физическим лицам – нерезидентам, осуществляемые по договору пенсионного аннуитета;";
132) пункт 1 статьи 667 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"При этом при выплате дохода в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти нерезиденту – взаимосвязанной стороне, являющемуся резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, в который внесены изменения многосторонним международным договором, налоговый агент вправе применить положение части первой настоящего пункта при одновременном выполнении следующих условий:
такой доход подлежит включению в налогооблагаемый доход нерезидента в иностранном государстве, резидентом которого является нерезидент, и подлежит обложению налогом без права на исключение такого дохода из налогооблагаемого дохода и (или) уменьшение (корректировка) налогооблагаемого дохода на сумму такого дохода в отчетном периоде, и (или) возврат в отчетном и (или) последующих периодах налога, уплаченного с этого налогооблагаемого дохода;
номинальная ставка налога, которая применяется при обложении этого дохода в иностранном государстве, резидентом которого является нерезидент, в отчетном периоде составляет не менее 15 процентов.
Для целей части третьей настоящего пункта под номинальной ставкой понимается ставка, установленная налоговым законодательством иностранного государства.";

129) 644-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
5) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"егер осы тармақшада өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірі орындалған кезде алынған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі, осы бөліктің 5-1) тармақшасына сәйкес салық салынбаған кірістері:";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 26-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) шет мемлекетте тіркелген тұлғаның бір мезгілде мынадай:
бейрезиденттің мемлекетімен қосарланған салық салуды болғызбау туралы халықаралық шарт жасалмаған;
шарт (келісімшарт) мерзімі екі жылдан асатын шарттар болған кезде алынған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;";
"26-1) бейрезидент-жеке тұлғаларға зейнетақы аннуитеті шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдері;";
130) 645-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген кірісті салық органында салық төлеуші ретінде тіркелмеген бейрезидент-заңды тұлғаға төлеген резидент-жеке тұлға.
Бұл ретте, қор биржасында бағалы қағаздармен мәмілелер жасау жағдайларын қоспағанда, осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген кірісті төлеген резидент-жеке тұлға осы тармақшаның бірінші бөлігін іске асыру мақсатында салық агенті деп танылады.
Бейрезидент-заңды тұлғаның кірістерінен төлем көзінен корпоративтік табыс салығын есептеу, ұстап қалу және бюджетке аудару осы Кодекстің 650-бабында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.";
131) 655-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"бейрезидент-жеке тұлғаларға зейнетақы аннуитеті шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдері;";
132) 667-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бұл ретте Қазақстан Республикасы көпжақты халықаралық шартпен өзгерістер енгізілген халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылатын бейрезидент-өзара байланысты тарапқа дивидендтер, сыйақылар және (немесе) роялти түрінде кіріс төлеу кезінде салық агенті мынадай:
мұндай кіріс бейрезидент резиденті болып табылатын шет мемлекеттегі бейрезиденттің салық салынатын кірісіне енгізілуге жататын және есепті кезеңде осындай кірісті салық салынатын кірістен алып тастау және (немесе) салық салынатын кірісті осындай кіріс сомасына азайту (түзету) және (немесе) осы салық салынатын кірістен төленген салықты есепті және (немесе) кейінгі кезеңдерде қайтару құқығынсыз салық салынуға жататын;
бейрезидент резиденті болып табылатын шет мемлекетте осы кіріске салық салу кезінде қолданылатын номиналды салық мөлшерлемесі есепті кезеңде кемінде 15 пайызды құрайтын шарттар бір мезгілде орындалған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесін қолдануға құқылы.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің мақсаты үшін номиналды мөлшерлеме деп шет мемлекеттің салық заңнамасында белгіленген мөлшерлеме түсініледі.";

133) пункт 8 статьи 679 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) для лиц, осуществляющих переход на специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения, – дата выбора специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения в уведомлении о применяемом режиме налогообложения;";
134) в подпункте 3) пункта 2 статьи 683:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"сдача в субаренду торговых объектов, относящихся к торговым рынкам, стационарным торговым объектам категории 1, 2 и 3 в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности, а также находящихся на их территории торговых мест, торговых объектов и объектов общественного питания;";
абзац пятнадцатый исключить;
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"деятельность двух и более налогоплательщиков в сфере предоставления гостиничных услуг на территории одной гостиницы или отдельно стоящего нежилого здания, в которых оказываются такие услуги;";
135) часть первую пункта 1 статьи 684 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговым периодом для применения специального налогового режима на основе патента, специального налогового режима с использованием фиксированного вычета или специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения является календарный год.";
136) в статье 686-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В специальном мобильном приложении в качестве документа, подтверждающего факт осуществления расчетов между индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения или на основе упрощенной декларации, не являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость, и покупателем (клиентом), получателем работ, услуг, формируется чек специального мобильного приложения.";
в пункте 3:
подпункты 5), 6), 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"5) дату и время совершения оплаты за реализуемую категорию товара, выполненные работы, оказанные услуги;
6) стоимость реализуемой категории товара, выполненных работ, оказанных услуг (за единицу измерения);
7) наименование реализуемой категории товара, выполненных работ, оказанных услуг;
8) объем реализуемых категорий товаров, выполненных работ, оказанных услуг (в единицах их измерения);
9) общую стоимость реализуемых категорий товаров, выполненных работ, оказанных услуг;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей настоящего пункта под категорией товара понимается группа товаров, объединенных по функциональному назначению.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:

133) 679-баптың 8-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режиміне өтуді жүзеге асыратын тұлғалар үшін – қолданылатын салық салу режимі туралы хабарламада арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін таңдау күні;";
134) 683-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында:
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасына сәйкес сауда базарларына, 1, 2 және 3-санаттағы стационарлық сауда объектілеріне жататын сауда объектілерін, сондай-ақ олардың аумағындағы сауда орындарын, сауда объектілерін және қоғамдық тамақтану объектілерін қосалқы жалға беруді;";
он бесінші абзац алып тасталсын;
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"екі және одан көп салық төлеушілердің бір қонақүйдің немесе қонақүй қызметтері көрсетілетін жеке тұрған тұрғын емес ғимараттың аумағында осындай қызметтерді көрсету саласындағы қызметін;";
135) 684-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Күнтізбелік жыл патент негізіндегі арнаулы салық режимін, тіркелген шегерім пайдаланылатын арнаулы салық режимін немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолдану үшін салықтық кезең болып табылады.";
136) 686-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы мобильді қосымшада арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын, қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын дара кәсіпкер мен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушы (клиент), алушы арасында есеп айырысуларды жүзеге асыру фактісін растайтын құжат ретінде арнаулы мобильді қосымшаның чегі қалыптастырылады.";
3-тармақта:
5), 6), 7), 8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өткізілетін тауар санаты, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу күні мен уақытын;
6) өткізілетін тауар санатының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құнын (өлшем бірлігі үшін);
7) өткізілетін тауар санатының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын;
8) өткізілетін тауарлар санаттарының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің көлемін (олардың өлшем бірліктерімен);
9) өткізілетін тауарлар санаттарының, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің жалпы құнын;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсаты үшін тауар санаты деп функционалдық мақсаты бойынша біріктірілген тауарлар тобы түсініледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения или на основе упрощенной декларации, вправе уполномочить банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, оператора электронных площадок при использовании их мобильного приложения формировать чеки специального мобильного приложения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Специальное мобильное приложение может быть использовано индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, для формирования и выдачи чека специального мобильного приложения, для исполнения налоговых обязательств по расчету индивидуального подоходного налога и социальных платежей, их уплате и представлению упрощенной декларации.";
137) в статье 688:
в части второй пункта 2 слова ", исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" заменить словами "или суммы социальных отчислений, приходящейся на долю социальных отчислений в едином платеже, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" и главой 89-1 настоящего Кодекса";
в пункте 3 слова "и социальных платежей" заменить словами "социальных платежей и (или) единого платежа";
138) в статье 689:
в заголовке слова "и социальных платежей" заменить словами ", социальных платежей и единого платежа";
часть первую дополнить словами "и (или) в порядке, предусмотренном главой 89-1 настоящего Кодекса";
в части второй слова "и социальных платежей" заменить словами "социальных платежей и (или) единого платежа";
139) пункт 3 статьи 700 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Исчисление, уплата сумм индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, и перечисление социальных платежей, за исключением сумм, включенных в единый платеж, производятся налогоплательщиком, применяющим данный специальный налоговый режим, в общеустановленном порядке.
Исчисление, уплата суммы единого платежа производятся в порядке, предусмотренном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
140) пункт 2 статьи 702 изложить в следующей редакции:
"2. В целях применения специального налогового режима для крестьянских или фермерских хозяйств совокупная площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения на правах частной собственности и (или) землепользования (включая право вторичного землепользования) не должна превышать размер предельной площади земельного участка, установленный для:

"4. Арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, электрондық алаңдар операторының мобильді қосымшасын пайдаланған кезде оларға арнаулы мобильді қосымшаның чектерін қалыптастыруға уәкілеттік беруге құқылы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Арнаулы мобильді қосымшаны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер арнаулы мобильді қосымшаның чегін қалыптастыру және беру үшін, жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу, оларды төлеу және оңайлатылған декларацияны ұсыну бойынша салықтық міндеттемелерді орындау үшін пайдалана алады.";
137) 688-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар сомасын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңына және осы Кодекстің 89-1-тарауына сәйкес есептелген Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар сомасын немесе бірыңғай төлемдегі әлеуметтік аударымдардың үлесіне тура келетін әлеуметтік аударымдардың сомасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "және әлеуметтік төлемдердің" деген сөздер ", әлеуметтік төлемдердің және (немесе) бірыңғай төлемнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
138) 689-бапта:
тақырыптағы "түрлері мен әлеуметтік төлемдерді" деген сөздер "түрлерін, әлеуметтік төлемдерді және бірыңғай төлемді" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлік "тәртіппен" деген сөзден кейін "және (немесе) осы Кодекстің 89-1-тарауында көзделген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "және әлеуметтік төлемдердің" деген сөздер ", әлеуметтік төлемдердің және (немесе) бірыңғай төлемнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
139) 700-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бірыңғай төлемге енгізілген сомаларды қоспағанда, төлем көзінен ұстап қалатын жеке табыс салығының сомаларын есептеуді, төлеуді және әлеуметтік төлемдерді аударуды осы арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Бірыңғай төлем сомасын есептеу, төлеу осы Кодекстің 89-1-тарауында көзделген тәртіппен жүргізіледі.";
140) 702-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимiн қолдану мақсатында жеке меншік және (немесе) жер пайдалану құқығындағы (кейінгі жер пайдалану құқығын қоса алғанда) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің жиынтық алаңы мыналар үшін:

1 территориальной зоны – 5 000 га;
2 территориальной зоны – 3 500 га;
3 территориальной зоны – 1 500 га;
4 территориальной зоны – 500 га.
Для целей настоящего пункта применяется следующее зонирование земельных участков:
1 территориальная зона: пастбища, расположенные на землях пустынных, полупустынных и предгорно-пустынно-степных почвенно-климатических зон Алматинской, Актюбинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областей и области Жетісу, городов Алматы и Шымкента;
2 территориальная зона: земли Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, областей Ұлытау, Абай, города Астаны, а также Актюбинской области, за исключением земель 1 территориальной зоны;
3 территориальная зона: земли, включая орошаемые, Атырауской, Мангистауской областей, за исключением земель 1 территориальной зоны;
4 территориальная зона: земли, включая орошаемые, Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Туркестанской областей, области Жетісу, городов Алматы и Шымкента, за исключением земель 1 территориальной зоны.";
141) пункт 2 статьи 705 дополнить словами "либо в порядке, предусмотренном главой 89-1 настоящего Кодекса";
142) в пункте 1 статьи 707 слова "и социальных платежей" заменить словами ", социальных платежей и (или) единого платежа";
143) в статье 708:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Перечень приоритетных видов деятельности в разрезе специальных экономических зон, соответствующих целям создания специальной экономической зоны, и правила его формирования определяются Правительством Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В целях применения положений части первой настоящего пункта Правительство Республики Казахстан определяет отдельный перечень приоритетных видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий", осуществление которых возможно за пределами территории указанной специальной экономической зоны.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Перечень приоритетных видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, определяется Правительством Республики Казахстан.";
144) подпункты 2) и 3) пункта 1 статьи 712-1 изложить в следующей редакции:
"2) реализует инвестиционный проект по виду деятельности, предусмотренному в соглашении об инвестициях;

1-аумақтық аймақ – 5 000 га;
2-аумақтық аймақ – 3 500 га;
3-аумақтық аймақ – 1 500 га;
4-аумақтық аймақ – 500 га болып белгіленген жер учаскесінің шекті алаңының көлемінен аспауға тиіс.
Осы тармақтың мақсаты үшін жер учаскелерін мынадай аймақтарға бөлу қолданылады:
1-аумақтық аймақ: Алматы, Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан және Жетісу облыстарының, Алматы және Шымкент қалаларының топырақ-климаттық аймақтарындағы шөлді, жартылай шөлді және тау бөктеріндегі шөлді-далалық жерлеріндегі жайылымдар;
2-аумақтық аймақ: Ақмола, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Ұлытау, Абай облыстарының, Астана қаласының, сондай-ақ 1-аумақтық аймақтың жерлерін қоспағанда, Ақтөбе облысының жерлері;
3-аумақтық аймақ: 1-аумақтық аймақтың жерлерiн қоспағанда, суармалы жерлерін қоса алғанда, Атырау, Маңғыстау облыстарының жерлері;
4-аумақтық аймақ: 1-аумақтық аймақтың жерлерін қоспағанда, суармалы жерлерін қоса алғанда, Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан, Жетісу облыстарының, Алматы және Шымкент қалаларының жерлері.";
141) 705-баптың 2-тармағы "тәртіппен" деген сөзден кейін "не осы Кодекстің 89-1-тарауында көзделген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
142) 707-баптың 1-тармағындағы "және әлеуметтік аударымдардың" деген сөздер ", әлеуметтік аударымдардың және (немесе) бірыңғай төлемнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
143) 708-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы экономикалық аймақ құру мақсатына сәйкес келетін арнайы экономикалық аймақтар бөлінісінде басым қызмет түрлерінің тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелерін қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағын құру мақсатына сәйкес келетін, көрсетілген арнайы экономикалық аймақ аумағының шегінен тыс жерде жүзеге асырылуы мүмкін басым қызмет түрлерінің жеке тізбесін айқындайды.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақты құру мақсатына сәйкес келетін басым қызмет түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
144) 712-1-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) инвестициялар туралы келісімде көзделген қызмет түрі бойынша инвестициялық жобаны іске асыратын;

3) не является лицом, осуществляющим:
деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
производство и (или) оптовую реализацию подакцизной продукции;
проведение лотереи;
деятельность в сфере игорного бизнеса;
деятельность, связанную с оборотом радиоактивных материалов;
банковскую деятельность (либо отдельные виды банковских операций) и деятельность на страховом рынке (кроме деятельности страхового агента);
аудиторскую деятельность;
профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг;
деятельность в сфере цифрового майнинга;
деятельность кредитных бюро;
охранную деятельность;
деятельность, связанную с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
деятельность в сфере недропользования, в том числе деятельность старателей;
реализацию полезных ископаемых, в том числе деятельность трейдеров, деятельность по реализации угля, нефти;";
145) подпункты 2) и 3) пункта 1 статьи 712-4 изложить в следующей редакции:
"2) является товаропроизводителем, за исключением недропользователей, добывающих углеводородные полезные ископаемые, и производителей нефтепродуктов. Под товаропроизводителем для целей настоящей главы понимается юридическое лицо, у которого не менее семидесяти процентов в совокупном годовом доходе за год, предшествовавший году подачи заявки на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах, составляет доход от реализации товаров собственного производства либо от реализации добытых таким лицом полезных ископаемых и (или) продукции, полученной в результате переработки таким лицом полезных ископаемых;
3) является субъектом крупного или среднего предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
146) абзац третий части первой статьи 713 изложить в следующей редакции:
"недропользователями, являющимися плательщиками альтернативного налога на недропользование.";
147) пункт 5 статьи 720 изложить в следующей редакции:
"5. Исполнение налоговых обязательств по контрактам на добычу или разведку и добычу углеводородов на участке (участках) недр, полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря, и (или) участках недр с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже может осуществляться путем исчисления и уплаты альтернативного налога на недропользование взамен платежа по возмещению исторических затрат, налога на добычу полезных ископаемых и налога на сверхприбыль.";

3) мыналарды:
есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына байланысты қызметті;
акцизделетін өнімдерді өндіруді және (немесе) көтерме саудада өткізуді;
лотерея өткізуді;
ойын бизнесі саласындағы қызметті;
радиоактивті материалдардың айналымына байланысты қызметті;
банк қызметін (не банк операцияларының жекелеген түрлерін) және сақтандыру нарығындағы қызметті (сақтандыру агентінің қызметінен басқа);
аудиторлық қызметті;
бағалы қағаздар нарығындағы кәсіптік қызметті;
цифрлық майнинг саласындағы қызметті;
кредиттік бюролар қызметін;
күзет қызметін;
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына байланысты қызметті;
жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті, оның ішінде кен іздеушілер қызметін;
пайдалы қазбаларды өткізуді, оның ішінде трейдерлер қызметін, көмір, мұнай өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлға болып табылмайтын;";
145) 712-4-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көмірсутекті пайдалы қазбаларды өндіретін жер қойнауын пайдаланушыларды және мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, тауар өндіруші болып табылса, инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасқан тұлға болып табылады. Осы тараудың мақсаттары үшін тауар өндіруші деп инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасасуға өтінім берілген жылдың алдындағы жыл үшін жылдық жиынтық кірісінің кемінде жетпіс пайызын өз өндірісінің тауарларын өткізуден не осындай тұлға өндірген пайдалы қазбаларды және (немесе) осындай тұлғаның пайдалы қазбаларды қайта өңдеуі нәтижесінде алынған өнімдерді өткізуден түсетін кіріс құрайтын заңды тұлға түсініледі;
3) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес ірі немесе орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылса;";
146) 713-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жер қойнауын пайдалануға баламалы салық төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар өндірген шикі мұнай мен газ конденсаты экспортының көлемдері кірмейді.";
147) 720-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Толығымен Каспий теңізінің қазақстандық секторында орналасқан жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) және (немесе) тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлау мен өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кенжатындарының жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлау мен өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кенжатындарының төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен жер қойнауы учаскелерінде көмірсутектерді өндіруге немесе барлау мен өндіруге арналған келісімшарттар бойынша салықтық міндеттемелерді орындау тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің, пайдалы қазбаларды өндiру салығының және үстеме пайда салығының орнына жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты есептеу және төлеу арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.";

148) пункт 1 статьи 721 после цифр "722" дополнить словами "и статье 722-1";
149) дополнить статьей 722-1 следующего содержания:
"Статья 722-1. Особенности исполнения налогового обязательства по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам
1. По контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам положения пункта 6 статьи 258, пункта 2-1 статьи 268, пункта 7-1 статьи 271, пункта 4-4 статьи 293, подпункта 5) части первой пункта 3 статьи 517, части второй пункта 2 статьи 767 и части второй статьи 768 настоящего Кодекса применяются в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату подписания соответствующего контракта на недропользование.
2. В случае отмены налогов, платежей в бюджет, по которым исполнение налоговых обязательств осуществляется в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, недропользователи по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) продолжают исполнять налоговые обязательства по соответствующим налогам и платежам в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату подписания соответствующего контракта, до окончания срока действия такого контракта или внесения в него соответствующих изменений и дополнений по соглашению сторон.
3. В случае прекращения (в том числе в случае досрочного расторжения) контракта на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам (за исключением газовых проектов на суше) применяются последствия, установленные соответствующим контрактом. При этом недропользователь по таким контрактам не уплачивает суммы налогов, платежей, не уплаченных в бюджет вследствие предоставленных по контракту освобождений, льгот или иных изъятий. После прекращения (в том числе в случае досрочного расторжения) контракта на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам исполнение налоговых обязательств осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства, начиная с налогового периода, следующего за датой прекращения действия такого контракта.
4. Положения подпункта 1) части первой пункта 2 и пункта 6 статьи 258, пункта 2-1 статьи 268, пункта 7-1 статьи 271, пункта 4-4 статьи 293 и подпункта 5) части первой пункта 3 статьи 517, части второй пункта 2 статьи 767 и части второй статьи 768 настоящего Кодекса применяются недропользователем с даты регистрации контракта на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, а по контрактам на недропользование, заключенным до 31 декабря 2022 года, – с даты регистрации дополнения к контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов, предусматривающего изложение такого контракта в новой редакции в соответствии с типовым контрактом на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, до истечения двадцати календарных лет с даты начала экспорта полезных ископаемых, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование.";

148) 721-баптың 1-тармағы "722-бабының 1-тармағында" деген сөздерден кейін "және 722-1-бабында" деген сөздермен толықтырылсын;
149) мынадай мазмұндағы 722-1-баппен толықтырылсын:
"722-1-бап. Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктері
1. Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша осы Кодекстің 258-бабы 6-тармағының, 268-бабы 2-1-тармағының, 271-бабы 7-1-тармағының, 293-бабы 4-4-тармағының, 517-бабы 3-тармағының бірінші бөлігі 5) тармақшасының, 767-бабының 2-тармағы екінші бөлігінің және 768-бабы екінші бөлігінің ережелері жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшартқа қол қойылған күнге қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Салықтық міндеттемелерді орындау осы баптың 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің күші жойылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушылар күрделі жобалар бойынша (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша тиісті салықтар мен төлемдер бойынша салықтық міндеттемелерді орындауды осындай келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға немесе тараптардың келісімі бойынша оған тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілгенге дейін, тиісті келісімшартқа қол қойылған күнге қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жалғастырады.
3. Күрделі жобалар бойынша (құрлықтағы газ жобаларын қоспағанда) көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт тоқтатылған жағдайда (оның ішінде мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда), тиісті келісімшартта белгіленген салдарлар қолданылады. Бұл ретте мұндай келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша берілген босатулар, жеңілдіктер немесе өзге де алып қоюлар салдарынан бюджетке төленбеген салықтар, төлемдер сомаларын төлемейді. Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт тоқтатылғаннан кейін (оның ішінде мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда) салықтық міндеттемелерді орындау осындай келісімшарттың қолданылуы тоқтатылған күннен кейінгі салықтық кезеңнен бастап салықтық міндеттеме туындаған күнге қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы Кодекстің 258-бабы 2-тармағының бірінші бөлігі 1) тармақшасының және 6-тармағының, 268-бабы 2-1-тармағының, 271-бабы 7-1-тармағының, 293-бабы 4-4-тармағының және 517-бабы 3-тармағының бірінші бөлігі 5) тармақшасының, 767-бабының 2-тармағы екінші бөлігінің және 768-бабы екінші бөлігінің ережелерін жер қойнауын пайдаланушы – күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт тіркелген күннен бастап, ал 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшартты күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған үлгілік келісімшартқа сәйкес жаңа редакцияда жазуды көздейтін осындай келісімшартқа толықтыру тіркелген күннен бастап жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген пайдалы қазбалар экспорты басталған күннен бастап күнтізбелік жиырма жыл өткенге дейін қолданады.";

150) пункт 3 статьи 736 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не установлено настоящим пунктом, в целях исчисления налога на добычу полезных ископаемых из общего объема добытых за налоговый период углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей подлежит исключению объем углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, переданных для проведения технологического опробования и исследований. Объем углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, передаваемых для технологического опробования и исследований, ограничивается минимальной массой технологических проб, указанных в национальных стандартах для соответствующих видов (сортов) углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей.
При этом исключение объема углеводородов, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, переданных для проведения технологического опробования и исследований, из вышеуказанного общего объема добычи не производится в случае их реализации, в том числе после первичной переработки (обогащения), а также при их переработке.";
151) статью 744 изложить в следующей редакции:
"Статья 744. Объект обложения
Объектом обложения является физический объем добытых недропользователем за налоговый период минерального сырья или твердых полезных ископаемых с учетом объема фактических потерь в недрах за налоговый период, превышающего пределы нормируемых потерь в недрах, установленных техническим проектом разработки месторождения, утвержденным уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан (облагаемый объем полезных ископаемых).
При этом недропользователь передает сведения о физическом объеме добытых недропользователем минерального сырья или твердых полезных ископаемых за истекший (отчетный) календарный год в уполномоченный орган по изучению и использованию недр не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным, по форме, установленной таким уполномоченным органом.
Для целей определения объекта обложения добытые минеральное сырье и (или) твердые полезные ископаемые определяются в рамках государственного баланса, действующего по состоянию на день, предшествующий дню перехода к учету запасов по Казахстанскому кодексу публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (далее – Кодекс KAZRC), а также с учетом минерального сырья, добываемого из состава списанных запасов (возврат потерь) на месторождении.
По минеральному сырью и (или) твердым полезным ископаемым, которые ранее не были утверждены Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых, добытое минеральное сырье и (или) полезные ископаемые определяются в рамках запасов полезных ископаемых согласно Кодексу KAZRC.
Для целей определения облагаемого объема полезных ископаемых применяются единицы измерения, используемые в отчетных и сводных балансах запасов минерального сырья и (или) твердых полезных ископаемых, представляемых уполномоченному органу по изучению и использованию недр.
Не является объектом обложения объем урана, возвращенный в недра в рамках добычи методом подземного скважинного выщелачивания.";

150) 736-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу мақсатында салықтық кезеңде өндірілген көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтардың жалпы көлемінен технологиялық сынап көру мен зерттеулер жүргізу үшін берілетін көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтардың көлемі алып тасталуға жатады. Технологиялық сынап көру мен зерттеулер үшін берілетін көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтардың көлемі көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтардың тиісті түрлері (сұрыптары) үшін ұлттық стандарттарда көрсетілген технологиялық сынамалардың ең төмен массасымен шектеледі.
Бұл ретте технологиялық сынап көру мен зерттеулер жүргізу үшін берілген көмірсутектердің, минералды шикізаттың, жерасты сулары мен емдік балшықтың көлемін жоғарыда көрсетілген жалпы өндіру көлемінен алып тастау олар өткізілген жағдайда, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) кейін, сондай-ақ олар қайта өңделген кезде жүргізілмейді.";
151) 744-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"744-бап. Салық салу объектісі
Салықтық кезеңдегі жер қойнауындағы нақты ысыраптардың Қазақстан Республикасының осы мақсаттар үшін уәкілеттік берілген мемлекеттік органы бекіткен кен орнын игерудің техникалық жобасында белгіленген жер қойнауындағы нормаланатын ысыраптардың шегінен асып түсетін көлемі ескеріле отырып, салықтық кезеңде жер қойнауын пайдаланушы өндірген минералды шикізаттың немесе пайдалы қатты қазбалардың физикалық көлемі (пайдалы қазбалардың салық салынатын көлемі) салық салу объектісі болып табылады.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей, жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға осындай уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өткен (есепті) күнтізбелік жылда жер қойнауын пайдаланушы өндірген минералды шикізаттың немесе пайдалы қатты қазбалардың физикалық көлемі туралы мәліметтерді береді.
Салық салу объектісін айқындау мақсаттары үшін өндірілген минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазбалар Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералды ресурстар мен минералды запастар туралы жария есептіліктің қазақстандық кодексі (бұдан әрі – KAZRC кодексі) бойынша запастарды есепке алуға көшу күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша қолданыста болатын мемлекеттік баланс шеңберінде, сондай-ақ кен орнында есептен шығарылған запастар (ысырапты қайтару) құрамынан өндірілетін минералды шикізат ескеріле отырып айқындалады.
Бұрын Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия бекітпеген минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазбалар бойынша – өндірілген минералды шикізат және (немесе) пайдалы қазбалар KAZRC кодексіне сәйкес пайдалы қазбалар запастары шеңберінде айқындалады.
Пайдалы қазбалардың салық салынатын көлемін айқындау мақсаттары үшін жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазбалар запастарының есепті және жиынтық баланстарында пайдаланылатын өлшем бірліктері қолданылады.
Жерасты ұңғымалық сілтілеу әдісімен өндіру шеңберінде жер қойнауына қайтарылған уран көлемі салық салу объектісі болып табылмайды.";

152) в статье 745:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговой базой для исчисления налога на добычу полезных ископаемых является стоимость облагаемого объема полезных ископаемых за налоговый период.";
подпункты 4) и 5) пункта 2 исключить;
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. В целях исчисления налога на добычу полезных ископаемых стоимость облагаемого объема полезных ископаемых за налоговый период определяется:";
части первую и девятую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) по твердым полезным ископаемым, содержащимся в добытом минеральном сырье, указанном в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, – исходя из средней биржевой цены на такие полезные ископаемые за налоговый период.";
"Средняя биржевая цена на полезное ископаемое применяется ко всему объему каждого вида твердого полезного ископаемого, указанного в пункте 4 настоящей статьи, содержащегося в добытом минеральном сырье, в том числе к объему, переданному другим юридическим лицам и (или) структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки и (или) использования на собственные производственные нужды;";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) по твердым полезным ископаемым, содержащимся в добытом минеральном сырье, указанном в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи:
по твердым полезным ископаемым, указанным в пункте 4 настоящей статьи, – в порядке, определенном подпунктом 1) настоящего пункта;
по другим видам добытых твердых полезных ископаемых, содержащихся в добытом минеральном сырье, – исходя из средневзвешенной цены их реализации, а в случае передачи другим юридическим лицам и (или) структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки и (или) использования на собственные производственные нужды – исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов;
3) по минеральному сырью, указанному в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, – исходя из средневзвешенной цены реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого, в том числе прошедших только первичную переработку (обогащение).";
в пункте 4 слова "полезных ископаемых" заменить словами "твердых полезных ископаемых";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

152) 745-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салықтық кезеңде пайдалы қазбалардың салық салынатын көлемінің құны пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу үшін салықтық база болып табылады.";
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "минералды шикізат;" деген сөздер "минералды шикізат болып бөлінеді." деген сөздермен ауыстырылып, 4) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу мақсатында салықтық кезеңдегі пайдалы қазбалардың салық салынатын көлемінің құны:";
1) тармақшаның бірінші және тоғызыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өндірілген минералды шикізат құрамындағы пайдалы қатты қазбалар бойынша – салықтық кезеңдегі осындай пайдалы қазбалардың орташа биржалық бағасы негізінде айқындалады.";
"Пайдалы қазбаның орташа биржалық бағасы осы баптың 4-тармағында көрсетілген, өндірілген минералды шикізат құрамындағы пайдалы қатты қазбаның әрбір түрінің барлық көлеміне, оның ішінде кейіннен қайта өңдеу және (немесе) өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдалану үшін басқа заңды тұлғаларға және (немесе) бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге берілген көлемге қолданылады;";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген, өндірілген минералды шикізат құрамындағы пайдалы қатты қазбалар бойынша:
осы баптың 4-тармағында көрсетілген пайдалы қатты қазбалар бойынша – осы тармақтың 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен;
өндірілген минералды шикізат құрамындағы өндірілген пайдалы қатты қазбалардың басқа түрлері бойынша – оларды өткізудің орташа өлшемді бағасы негізінде, ал кейіннен қайта өңдеу және (немесе) өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдалану үшін басқа заңды тұлғаларға және (немесе) бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге берілген жағдайда – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне тура келетін, 20 пайызға ұлғайтылған өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құны негізінде;
3) осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген минералды шикізат бойынша – минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) ғана өткендерін өткізудің орташа өлшемді бағасы негізінде айқындалады.";
4-тармақтағы "пайдалы қазба" деген сөздер "пайдалы қатты қазба" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. В случае отсутствия реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого, в том числе прошедших только первичную переработку, стоимость облагаемого объема полезных ископаемых определяется исходя из средневзвешенной цены реализации последнего налогового периода, в котором имела место такая реализация.
Положения настоящего пункта не применяются в отношении минерального сырья, указанного в пункте 4 настоящей статьи.";
в части первой пункта 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"6. При полном отсутствии реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого, в том числе прошедших только первичную переработку (обогащение), с начала действия контракта стоимость облагаемого объема полезных ископаемых определяется:"
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) по твердым полезным ископаемым, указанным в пункте 4 настоящей статьи, – в порядке, определенном подпунктом 1) пункта 3 настоящей статьи;
2) по другим видам твердых полезных ископаемых, указанным в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, – исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды твердых полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов;
3) по минеральному сырью и (или) твердым полезным ископаемым, указанным в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, за исключением указанного в подпункте 4) части первой настоящего пункта, – исходя из фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), приходящейся на такие виды полезных ископаемых, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов.
В случае последующей реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого, в том числе прошедших только первичную переработку, кроме полезных ископаемых, указанных в пункте 4 настоящей статьи, недропользователь обязан произвести корректировку сумм исчисленного налога на добычу полезных ископаемых с учетом фактической средневзвешенной цены реализации в налоговом периоде, в котором имела место первая реализация.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В целях настоящей статьи средневзвешенная цена реализации за налоговый период определяется по следующей формуле:

"5. Минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткендерін өткізу болмаған жағдайда пайдалы қазбалардың салық салынатын көлемінің құны мұндай өткізу орын алған соңғы салықтық кезеңдегі өткізудің орташа өлшемді бағасы негізінде айқындалады.
Осы тармақтың ережелері осы баптың 4-тармағында көрсетілген минералды шикізатқа қатысты қолданылмайды.";
6-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Келісімшарттың қолданылуы басталғаннан бастап минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден (байытудан) ғана өткендерін өткізу мүлдем болмаған жағдайда, пайдалы қазбалардың салық салынатын көлемінің құны:";
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 4-тармағында көрсетілген пайдалы қатты қазбалар бойынша – осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен;
2) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген пайдалы қатты қазбалардың басқа да түрлері бойынша – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, пайдалы қатты қазбалардың осындай түрлеріне тура келетін, 20 пайызға ұлғайтылған өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құны негізінде;
3) осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілгенді қоспағанда, осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазбалар бойынша – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне тура келетін, 20 пайызға ұлғайтылған өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) нақты өндірістік өзіндік құны негізінде айқындалады.
Осы баптың 4-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардан басқа, минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткендерін кейіннен өткізген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы алғашқы өткізу орын алған салықтық кезеңдегі өткізудің нақты орташа өлшемді бағасын ескере отырып, пайдалы қазбаларды өндіру салығының есептелген сомаларына түзету жүргізуге міндетті.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы баптың мақсатында салықтық кезеңде өткізудің орташа өлшемді бағасы мына формула бойынша айқындалады:

Ц ср. = (V1 р.п. × Ц1 р. + V2 р.п. × Ц2 р....+ Vnp.п. × Цn p.)/V общ. реализации,
где:
V1 р.п., V2 р.п., Vnp.п. – объемы каждой партии минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого, реализуемых за налоговый период;
Ц1 р., Ц2 р..., Цn р. – фактические цены реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого по каждой партии в налоговом периоде;
n – количество партий реализованных минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого в налоговом периоде;
V общ. реализации – общий объем реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого за налоговый период.
При этом в случае если средневзвешенная цена реализации минерального сырья и (или) твердого полезного ископаемого ниже их производственной себестоимости, увеличенной на 20 процентов, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, то средневзвешенная цена реализации за налоговый период определяется исходя из такой производственной себестоимости, увеличенной на 20 процентов.
Средневзвешенная цена реализации применяется недропользователем ко всему облагаемому объему полезных ископаемых, в том числе к объемам, переданным по производственной себестоимости добычи структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки и (или) использованным на собственные производственные нужды недропользователя, включая использование в качестве исходного сырья для производства товарной продукции.";
153) в пункте 1 статьи 746:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, ставки налога на добычу полезных ископаемых устанавливаются в следующих размерах:";
части третью, четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"Если иное не установлено настоящей статьей, налог на добычу полезных ископаемых на все виды твердых полезных ископаемых и минерального сырья, добываемых из состава забалансовых запасов по месторождению, уплачивается по ставке 0 процента.
В целях настоящей главы к забалансовым запасам относятся:
твердые полезные ископаемые и минеральное сырье, которые по состоянию на день, предшествующий переходу к учету запасов по Кодексу KAZRC, относились к забалансовым запасам по месторождению на основании утверждения их таковыми Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых;
в случае осуществления добычи твердых полезных ископаемых на основании лицензий на недропользование, полученных после перехода к учету запасов по Кодексу KAZRC, к забалансовым запасам относятся твердые полезные ископаемые, содержащиеся в минеральном сырье, объемы которых включены в категорию предполагаемых минеральных ресурсов и не являются доказанными или вероятными минеральными запасами за соответствующий налоговый период.
При этом ставка налога на добычу полезных ископаемых в размере 0 процента не применяется в случае реализации минерального сырья и (или) твердых полезных ископаемых, добываемых из состава забалансовых запасов.";

Б ор. = (V1 ө.п. х Б1ө. + V2 ө.п. х Б2 ө.… + Vn ө.п. х Бn ө.)/V жалпы өткізу,
мұнда:
V1 ө.п., V2 ө.п.,. Vn ө.п. – салықтық кезеңде өткізілетін минералды шикізаттың және (немесе) пайдалы қатты қазбаның әрбір партиясының көлемдері;
Б1 ө., Б2 ө..., Бn ө. – салықтық кезеңде әрбір партия бойынша минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны өткізудің нақты бағалары;
n – салықтық кезеңде өткізілген минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазба партияларының саны;
V жалпы өткізу – салықтық кезеңде минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны өткізудің жалпы көлемі.
Бұл ретте, егер минералды шикізатты және (немесе) пайдалы қатты қазбаны өткізудің орташа өлшемді бағасы олардың 20 пайызға ұлғайтылған, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын өндірістік өзіндік құнынан төмен болса, онда салықтық кезеңде өткізудің орташа өлшемді бағасы 20 пайызға ұлғайтылған осындай өндірістік өзіндік құн негізінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы өткізудің орташа өлшемді бағасын пайдалы қазбалардың барлық салық салынатын көлеміне, оның ішінде кейіннен қайта өңдеу үшін бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге өндірудің өндірістік өзіндік құны бойынша берілген және (немесе) тауарлы өнім өндіру үшін бастапқы шикізат ретінде пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған көлемдерге қолданады.";
153) 746-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемелері мынадай мөлшерлерде белгіленеді:";
үшінші, төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кен орны бойынша баланстан тыс запастардың құрамынан өндірілетін пайдалы қатты қазбалардың және минералды шикізаттың барлық түрлеріне салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы 0 пайыз мөлшерлеме бойынша төленеді.
Осы тараудың мақсаттарында баланстан тыс запастарға мыналар жатады:
KAZRC кодексі бойынша запастарды есепке алуға көшудің алдындағы күнгі жағдай бойынша Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның кен орны бойынша баланстан тыс запастар етіп бекітуі негізінде осындай запастарға жатқызылған пайдалы қатты қазбалар мен минералды шикізат;
KAZRC кодексі бойынша запастарды есепке алуға көшкеннен кейін алынған жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар негізінде пайдалы қатты қазбаларды өндіру жүзеге асырылған жағдайда, баланстан тыс запастарға көлемдері болжанатын минералды ресурстар санатына енгізілген және тиісті салықтық кезеңде дәлелденген немесе ықтимал минералды запастар болып табылмайтын, минералды шикізат құрамындағы пайдалы қатты қазбалар жатады.
Бұл ретте баланстан тыс запастар құрамынан өндірілетін минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазбалар өткізілген жағдайда, пайдалы қазбаларды өндіру салығының 0 пайыз мөлшеріндегі мөлшерлемесі қолданылмайды.";

154) в статье 766:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено пунктом 4 настоящей статьи, альтернативный налог на недропользование вправе применить взамен платежа по возмещению исторических затрат, налога на добычу полезных ископаемых, налога на сверхприбыль юридические лица – недропользователи, заключившие в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании:
1) контракт на добычу и (или) совмещенную разведку и добычу углеводородов на участке (участках) недр, полностью расположенном (расположенных) в казахстанском секторе Каспийского моря;
2) контракт на добычу и (или) разведку и добычу углеводородов по участку (участкам) недр с глубиной верхней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, не выше 4500 метров и нижней точки залежей углеводородов, указанной в горном отводе или контракте на добычу или разведку и добычу углеводородов при отсутствии горного отвода, 5000 метров и ниже.";
в части третьей слова "с даты заключения" заменить словами "с даты регистрации";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

154) 766-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы баптың 4-тармағында өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес:
1) толығымен Каспий теңізінің қазақстандық секторында орналасқан жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) көмірсутектерді өндіруге және (немесе) бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшартты;
2) тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлау мен өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген көмірсутектер кенжатындары жоғарғы нүктесінің тереңдігі 4500 метрден жоғары емес және тау-кендік бөлуде немесе тау-кендік бөлу болмаған кезде көмірсутектерді өндіруге немесе барлау мен өндіруге арналған келісімшартта көрсетілген, көмірсутектер кенжатындары төменгі нүктесінің тереңдігі 5000 метр және одан төмен жер қойнауы учаскесі (учаскелері) бойынша көмірсутектерді өндіруге және (немесе) барлау мен өндіруге арналған келісімшартты жасасқан жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлғалар тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің, пайдалы қазбаларды өндіру салығының, үстеме пайда салығының орнына жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты қолдануға құқылы.";
үшінші бөліктегі "жасалған" деген сөз "тіркелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Альтернативный налог на недропользование применяют взамен платежа по возмещению исторических затрат, налога на добычу полезных ископаемых, налога на сверхприбыль юридические лица – недропользователи, заключившие в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании контракт на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, в силу соответствующего контракта с даты его регистрации. Указанные недропользователи не направляют уведомление, указанное в пункте 1 настоящей статьи.
При этом для целей настоящей главы контрактом на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам также признается контракт на разведку и добычу или добычу углеводородов, изложенный в новой редакции в соответствии с типовым контрактом на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании. В таком случае положения части первой настоящего пункта применяются с даты регистрации дополнения к ранее заключенному контракту на недропользование.";

"4. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшартты жасасқан жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлғалар тиісті келісімшарт тіркелген күннен бастап оған орай тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемнің, пайдалы қазбаларды өндіру салығының, үстеме пайда салығының орнына жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты қолданады. Аталған жер қойнауын пайдаланушылар осы баптың 1-тармағында көрсетілген хабарламаны жібермейді.
Бұл ретте осы тараудың мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған үлгілік келісімшартқа сәйкес жаңа редакцияда жазылған көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт та күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт деп танылады. Мұндай жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері бұрын жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру тіркелген күннен бастап қолданылады.";

155) в статье 767:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"С учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 статьи 722-1 настоящего Кодекса, для недропользователя по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам превышение вычетов для целей исчисления альтернативного налога на недропользование над суммой исчисленного для целей альтернативного налога на недропользование совокупного годового дохода за налоговый период переносится на последующие десять лет включительно для погашения за счет исчисленного для целей альтернативного налога на недропользование налогооблагаемого дохода данных последующих налоговых периодов.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях настоящего пункта в качестве дохода не рассматривается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, возникшее при списании до коммерческого обнаружения в период разведки стратегическим партнером обязательства национальной компании по недропользованию или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании по недропользованию.";
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"не подлежит вычету превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в том числе в составе расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьей 258 настоящего Кодекса;";

155) 767-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 722-1-бабының 4-тармағында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, күрделі теңіз жобалары бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы үшін жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты есептеу мақсаттары үшін шегерімдердің салықтық кезеңде жер қойнауын пайдалануға баламалы салықтың мақсаттары үшін есептелген жылдық жиынтық кірістің сомасынан асып кетуі кейінгі қоса алғандағы он жылға жер қойнауын пайдалануға баламалы салықтың мақсаттары үшін есептелген осы кейінгі салықтық кезеңдердің салық салынатын кірісінің есебінен өтеу үшін ауыстырылады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Стратегиялық әріптес жер қойнауын пайдалану жөніндегі ұлттық компанияның немесе акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлестері) тікелей немесе жанама түрде осындай жер қойнауын пайдалану жөніндегі ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғаның міндеттемесін барлау кезеңінде коммерциялық табуға дейін есептен шығарған кезде туындаған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі осы тармақтың мақсатында кіріс ретінде қарастырылмайды.";
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан, оның ішінде осы Кодекстің 258-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын шығыстар құрамында асып кетуі шегерімге жатпайтыны;";

12,0
10.
До 140 долларов США за баррель включительно
12,7
11.
До 150 долларов США за баррель включительно
13,3
12.
Свыше 150 долларов США за баррель
14,0
";
157) подпункт 6) пункта 3 статьи 774 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"деятельность по осуществлению цифрового майнинга и (или) обороту цифровых активов;";
158) дополнить разделом 24-1 следующего содержания:
"Раздел 24-1. Единый платеж
Глава 89-1. Единый платеж
Статья 776-1. Общие положения

12,0
10.
Бiр баррель үшiн 140 АҚШ долларын қоса алғанға дейiн
12,7
11
Бiр баррель үшiн 150 АҚШ долларын қоса алғанға дейiн
13,3
12.
Бiр баррель үшiн 150 АҚШ долларынан жоғары
14,0
";
157) 774-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы бесінші абзацындағы "жүзеге асыратын адамдар" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық майнингті жүзеге асыру және (немесе) цифрлық активтер айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар;";
158) мынадай мазмұндағы 24-1-бөліммен толықтырылсын:
"24-1-бөлім. Бірыңғай төлем
89-1-тарау. Бірыңғай төлем
776-1-бап. Жалпы ережелер

1. Налоговый агент в соответствующей декларации самостоятельно определяет единый порядок обложения доходов работников, подлежащих обложению у источника выплаты, в соответствии с положениями настоящей главы или в соответствии с положениями раздела 8 настоящего Кодекса.
2. Налоговыми агентами в целях настоящей главы признаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, являющиеся субъектами микропредпринимательства и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77 и главой 78 настоящего Кодекса, выплачивающие доход физическому лицу в виде заработной платы и выбравшие исполнение обязательств по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога с таких доходов в составе единого платежа.
3. В единый платеж включаются подлежащие уплате суммы индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих обложению у источника выплаты, обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", взносы и отчисления на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
4. Выбранный порядок обложения доходов работников, подлежащих обложению у источника выплаты в первоначальной или очередной декларации, не подлежит изменению в течение налогового периода.
Статья 776-2. Объект обложения единым платежом
Объектом обложения единым платежом является доход работника, предусмотренный статьей 322 настоящего Кодекса, начисленный работодателем, являющимся субъектом микропредпринимательства и малого предпринимательства, применяющим специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77 и главой 78 настоящего Кодекса.
Статья 776-3. Ставка единого платежа и доля в нем индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты
1. Ставка единого платежа, применяемая к объекту обложения, составляет:
с 1 января 2023 года – 20,0 процента;
с 1 января 2024 года – 21,5 процента;
с 1 января 2025 года – 23,8 процента;
с 1 января 2026 года – 24,8 процента;
с 1 января 2027 года – 25,8 процента;
с 1 января 2028 года – 26,3 процента.
При этом за работников, освобожденных от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "Об обязательном социальном медицинском страховании", а также за работников, за которых в соответствии с подпунктами 1), 7), 8), 9), 11), 12) и 13) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" взносы на обязательное социальное медицинское страхование уплачиваются государством, ставка единого платежа снижается на соответствующую долю социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).

1. Салық агенті тиісті декларацияда осы тараудың ережелеріне немесе осы Кодекстің 8-бөлімінің ережелеріне сәйкес жұмыскерлердің төлем көзінен салық салынуға жататын кірістеріне салық салудың бірыңғай тәртібін дербес өзі айқындайды.
2. Микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын, осы Кодекстің 77-тарауының 3-параграфында және 78-тарауында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын, жеке тұлғаға жалақы түрінде кіріс төлейтін және бірыңғай төлем құрамында осындай кірістерден жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару жөніндегі міндеттемелерді орындауды таңдаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар осы тараудың мақсаттары үшін салық агенттері деп танылады.
3. Бірыңғай төлемге төлем көзінен салық салынуға жататын кірістерден алынатын жеке табыс салығының төленуге жататын сомалары, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар мен аударымдар енгізіледі.
4. Бастапқы немесе кезекті декларацияда жұмыскерлердің төлем көзінен салық салынуға жататын кірістеріне салық салудың таңдалған тәртібі салықтық кезең ішінде өзгертілуге жатпайды.
776-2-бап. Бірыңғай төлемді салу объектісі
Жұмыскердің осы Кодекстің 322-бабында көзделген, микрокәсіпкерлік және шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын, осы Кодекстің 77-тарауының 3-параграфында және 78-тарауында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын жұмыс беруші есепке жазған кірісі бірыңғай төлемді салу объектісі болып табылады.
776-3-бап. Бірыңғай төлемнің мөлшерлемесі және ондағы төлем көзінен салық салынатын кірістерден алынатын жеке табыс салығының үлесі
1. Салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем мөлшерлемесі:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 20,0 пайызды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 21,5 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 23,8 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 24,8 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 25,8 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап – 26,3 пайызды құрайды.
Бұл ретте "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әлеуметтік төлемдерді (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлеуден босатылған жұмыскерлер үшін, сондай-ақ "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1), 7), 8), 9), 11), 12) және 13) тармақшаларына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналарды мемлекет төлейтін жұмыскерлер үшін бірыңғай төлемнің мөлшерлемесі әлеуметтік төлемдердің (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) тиісті үлесіне төмендетіледі.

2. Доля индивидуального подоходного налога плательщика единого платежа от ставки единого платежа составляет:
с 1 января 2023 года – 9,0 процента;
с 1 января 2024 года – 8,4 процента;
с 1 января 2025 года – 7,6 процента;
с 1 января 2026 года – 7,3 процента;
с 1 января 2027 года – 7,0 процента;
с 1 января 2028 года – 6,9 процента.
Статья 776-4. Порядок исчисления, уплаты единого платежа и отражения обязательств по нему в соответствующей налоговой отчетности
1. Исчисление, удержание соответствующих долей единого платежа и его перечисление, а также отражение обязательств по нему в соответствующей налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке и сроки, которые установлены настоящей главой.
2. Исчисление единого платежа производится налоговым агентом при начислении объекта обложения.
3. Удержание сумм соответствующих долей единого платежа, причитающихся на индивидуальный подоходный налог, обязательные пенсионные взносы, взносы на обязательное социальное медицинское страхование, производится налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода, подлежащего обложению у источника выплаты.
4. Обязательные пенсионные взносы работодателя, социальные отчисления и отчисления на обязательное социальное медицинское страхование осуществляются налоговыми агентами за счет собственных средств в пользу работников.
5. Налоговый агент перечисляет единый платеж по начисленным доходам ежемесячно не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, общей суммой через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации "Правительство для граждан" с указанием месяца, за который перечисляется такой единый платеж.
6. Уплата, перечисление единого платежа и распределение его в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), а также их возврат осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом в области социального обеспечения по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом, а также уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития.
7. Суммы единого платежа отражаются в соответствующих декларациях в порядке, предусмотренном статьями 358, 688 и 707 настоящего Кодекса.
Статья 776-5. Налоговый период
Налоговым периодом для исчисления налоговыми агентами единого платежа является календарный месяц.
Статья 776-6. Компетенция Государственной корпорации
"Правительство для граждан" в рамках единого платежа

2. Бірыңғай төлем төлеушінің жеке табыс салығының бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі үлесі:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 9,0 пайызды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 8,4 пайызды;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 7,6 пайызды;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 7,3 пайызды;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 7,0 пайызды;
2028 жылғы 1 қаңтардан бастап – 6,9 пайызды құрайды.
776-4-бап. Бірыңғай төлемді есептеу, төлеу және ол бойынша міндеттемелерді тиісті салықтық есептілікте көрсету тәртібі
1. Салық агенті бірыңғай төлемнің тиісті үлестерін есептеуді, ұстап қалуды және оны аударуды, сондай-ақ ол бойынша міндеттемелерді тиісті салықтық есептілікте көрсетуді осы тарауда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүргізеді.
2. Салық агенті салық салу объектісін есепке жазу кезінде бірыңғай төлемді есептеуді жүргізеді.
3. Салық агенті төлем көзінен салық салынуға жататын кіріс төленетін күннен кешіктірмей, бірыңғай төлемнің жеке табыс салығына, міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарына тиесілі тиісті үлестерінің сомаларын ұстап қалуды жүргізеді.
4. Салық агенттері жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды өз қаражаты есебінен жұмыскерлердің пайдасына жүзеге асырады.
5. Салық агенті есепке жазылған кірістер бойынша бірыңғай төлемді екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жалпы сомамен ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының банктік шотына осындай бірыңғай төлем аударылатын айды көрсете отырып аударады.
6. Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және оны жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) түрінде бөлу, сондай-ақ оларды қайтару Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, уәкілетті органмен, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Бірыңғай төлем сомалары осы Кодекстің 358, 688 және 707-баптарында көзделген тәртіппен тиісті декларацияларда көрсетіледі.
776-5-бап. Салықтық кезең
Салық агенттерінің бірыңғай төлемді есептеуі үшін күнтізбелік ай салықтық кезең болып табылады.
776-6-бап. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бірыңғай төлем шеңберіндегі құзыреті

1. Государственная корпорация "Правительство для граждан" в рамках единого платежа осуществляет следующие виды деятельности, относящиеся к государственной монополии:
1) ведет персонифицированный учет плательщиков единого платежа на базе индивидуального идентификационного номера;
2) актуализирует персонифицированный учет плательщиков единого платежа;
3) распределяет и перечисляет сумму единого платежа в Государственный фонд социального страхования, фонд социального медицинского страхования, единый накопительный пенсионный фонд и соответствующий бюджет по месту нахождения налогового агента;
4) осуществляет возврат ошибочно (излишне) уплаченных сумм единого платежа в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом в области социального обеспечения по согласованию с Национальным банком Республики Казахстан, уполномоченным органом, а также уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития.
2. Цены на работы, услуги, производимые и (или) реализуемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан", устанавливаются уполномоченным органом, определяемым решением Правительства Республики Казахстан из числа центральных государственных органов, по согласованию с антимонопольным органом и уполномоченным органом.";
159) в статье 780:
в части второй пункта 1 слова "поступления оплаты за товар, услугу" заменить словами "уплаты налога";
дополнить пунктами 2 и 3 следующего содержания:
"2. Для целей настоящего раздела датой совершения оборота по электронной торговле товарами и (или) оказанию услуг в электронной форме физическим лицам является дата осуществления платежа покупателем товара и (или) услуг.
3. Уплаченные суммы налога на добавленную стоимость в соответствии с настоящей статьей возврату не подлежат.".
2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) в подпункте 2) статьи 33:
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"1-1. По доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, плательщика единого платежа исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке, установленном главой 89-1 настоящего Кодекса.";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"1) компенсационные выплаты работникам в случаях, когда их работа протекает в пути, имеет разъездной характер, связана со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, – в пределах норм, установленных коллективным, трудовым договорами и (или) актом работодателя;";
дополнить абзацем сорок первым следующего содержания:

1. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бірыңғай төлем шеңберінде мемлекеттік монополияға жататын мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі базасында бірыңғай төлем төлеушілерді дербестендіріп есепке алуды жүргізеді;
2) бірыңғай төлем төлеушілерді дербестендіріп есепке алуды жаңартып отырады;
3) бірыңғай төлемнің сомасын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және салық агентінің тұратын жері бойынша тиісті бюджетке бөледі және аударады;
4) бірыңғай төлемнің қате (артық) төленген сомаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, уәкілетті органмен, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен қайтаруды жүзеге асырады.
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы өндіретін және (немесе) өткізетін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағаларын орталық мемлекеттік органдар арасынан Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын уәкілетті орган монополияға қарсы органмен және уәкілетті органмен келісу бойынша белгілейді.";
159) 780-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "тауар, көрсетілетін қызмет үшін төлем түскен күннің" деген сөздер "салық төлеу күнінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"2. Осы бөлімнің мақсаттары үшін тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алушының төлемді жүзеге асыру күні жеке тұлғаларға тауарлардың электрондық саудасы және (немесе) электрондық нысанда қызметтер көрсету бойынша айналым жасау күні болып табылады.
3. Қосылған құн салығының төленген сомалары осы бапқа сәйкес қайтарылуға жатпайды.".
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 33-баптың 2) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"1-1. Салық агенті бірыңғай төлем төлеушінің төлем көзінен салық салынуға жататын кірістері бойынша жеке табыс салығын есептеуді, ұстап қалуды және аударуды, сондай-ақ салықтық есептілікті ұсынуды осы Кодекстің 89-1-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізеді.";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмыскерлердің жұмысы жол бойында өтетін, жол жүру сипатына ие, қызмет көрсетілетін учаскелер шегіндегі қызметтік сапарларға байланысты болатын жағдайларда, оларға ұжымдық, еңбек шарттарында және (немесе) жұмыс берушінің актісінде белгіленген нормалар шегінде өтемақы төлемдері;";
мынадай мазмұндағы қырық бірінші абзацпен толықтырылсын:

24) доход, образовавшийся при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, ипотечному займу, ипотечному жилищному займу, микрокредиту), выданному банком (ипотечной организацией, микрофинансовой организацией), в виде:";
в абзац шестьдесят восьмой внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
дополнить абзацем семьдесят четвертым следующего содержания:
"25-1) доход, образовавшийся при списании задолженности по аренде жилища, выкупленного ипотечной организацией в рамках Программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан;";
абзац девяносто третий изложить в следующей редакции:
"35) сумма, зачисляемая банком и (или) Национальным оператором почты за счет средств банка и (или) Национального оператора почты на счет физического лица за осуществление безналичных платежей;";
дополнить абзацем сотым следующего содержания:
"39-1) сумма вознаграждения, полученная в соответствии с порядком, предусмотренным пунктом 14 статьи 22 настоящего Кодекса;";
абзац сто семьдесят второй изложить в следующей редакции:
"17) другие доходы, не указанные в подпунктах 1) – 16) настоящей статьи, полученные на территории Республики Казахстан или из источников за пределами Республики Казахстан;";
абзац двести шестьдесят второй изложить в следующей редакции:
"8) ценных бумаг, производных финансовых инструментов (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), эмитенты которых зарегистрированы в Республике Казахстан, цифрового актива, доли участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного в Республике Казахстан.";
дополнить абзацем двести шестьдесят третьим следующего содержания:
"Для целей определения прироста стоимости при наследовании прав одним из супругов на недвижимое имущество, указанное в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, период, указанный в данных подпунктах, определяется с даты регистрации права общей совместной собственности супругов на такое имущество.";
абзацы двести семьдесят шестой и двести семьдесят седьмой изложить в следующей редакции:
"При реализации здания, части здания, построенного физическим лицом, его реализующим, который не является индивидуальным предпринимателем, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью земельного участка, приобретенного для строительства такого здания, части здания. При реализации части здания стоимость земельного участка определяется пропорционально реализуемой части здания.
В случае реализации здания, не используемого в предпринимательской деятельности, которое было ранее реконструировано из индивидуального жилого дома, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации такого имущества и стоимостью его приобретения как индивидуального жилого дома.";
абзац двести девяносто второй изложить в следующей редакции:

24) банк (ипотекалық ұйым, микроқаржы ұйымы) берген кредит (қарыз, ипотекалық қарыз, ипотекалық тұрғын үй қарызы, микрокредит) бойынша міндеттемелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тоқтатылған кезде:";
алпыс сегізінші абзацтағы "берген кредит (қарыз, микрокредит) бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес міндеттемелер тоқтатылған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетпіс төртінші абзацпен толықтырылсын:
"25-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасы шеңберінде ипотекалық ұйым сатып алған тұрғынжайды жалға алу бойынша берешекті есептен шығару кезінде түзілген кіріс;";
тоқсан үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"35) қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырғаны үшін жеке тұлғаның шотына банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының қаражаты есебінен банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы есепке жатқызатын сома;";
мынадай мазмұндағы бір жүзінші абзацпен толықтырылсын:
"39-1) осы Кодекстің 22-бабының 14-тармағында көзделген тәртіпке сәйкес алынған сыйақы сомасы;";
бір жүз жетпіс екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"17) осы баптың 1) – 16) тармақшаларында көрсетілмеген, Қазақстан Республикасының аумағында немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алынған басқа да кірістер;";
екі жүз алпыс екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"8) эмитенттері Қазақстан Республикасында тіркелген бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), цифрлық актив, Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестері.";
мынадай мазмұндағы екі жүз алпыс үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Ерлі-зайыптылардың біреуі осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды мұраға алған кездегі құн өсімін айқындау мақсаттары үшін осы тармақшаларда көрсетілген кезең ерлі-зайыптылардың осындай мүлікке ортақ бірлескен меншік құқығы тіркелген күннен бастап айқындалады.";
екі жүз жетпіс алтыншы және екі жүз жетпіс жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның өзі салған, өткізетін ғимарат, ғимараттың бір бөлігі өткізілген кезде осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен осындай ғимаратты, ғимараттың бір бөлігін салу үшін сатып алынған жер учаскесінің құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады. Ғимараттың бір бөлігін өткізу кезінде жер учаскесінің құны ғимараттың өткізілетін бөлігіне пропорционалды түрде айқындалады.
Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын, бұрын жеке тұрғын үйден реконструкцияланған ғимарат өткізілген жағдайда, осындай мүлікті өткізу бағасы (құны) мен оны жеке тұрғын үй ретінде сатып алу құнының арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін кіріс болып табылады.";
екі жүз тоқсан екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Доход физического лица при реализации цифрового актива, ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения.";
дополнить абзацем четыреста сорок девятым следующего содержания:
"8-1) доходы от прироста стоимости при реализации паев открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов;";
абзац пятьсот сорок пятый изложить в следующей редакции:
"41) государственная адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан, а также субсидии из средств бюджета для оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан;";
дополнить абзацем пятьсот шестьдесят пятым следующего содержания:

"4. Жеке тұлғаның цифрлық активті, борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды өткізген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі көздерден алған кірісі өткізу құны мен сатып алу құнының арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы төрт жүз қырық тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"8-1) ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;";
бес жүз қырық бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"41) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебінен төленетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу үшін бюджет қаражатынан субсидиялар;";
мынадай мазмұндағы бес жүз алпыс бесінші абзацпен толықтырылсын:

"55) компенсация (премия) по депозитам физических лиц, размещенным в национальной валюте (тенге), выплачиваемая в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
абзац шестьсот двадцать первый изложить в следующей редакции:
"2. Подтверждающим документом для применения налогового вычета по добровольным пенсионным взносам является документ, подтверждающий уплату добровольных пенсионных взносов.";
абзацы шестьсот двадцать второй и шестьсот двадцать третий исключить;
дополнить абзацем семьсот сорок четвертым следующего содержания:

"55) жеке тұлғалардың ұлттық валютада (теңгеде) орналастырылған депозиттері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен төленетін өтемақы (сыйлықақы).";
алты жүз жиырма бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерікті зейнетақы жарналарының төленгенін растайтын құжат ерікті зейнетақы жарналары бойынша салықтық шегерімді қолдану үшін растайтын құжат болып табылады.";
алты жүз жиырма екінші және алты жүз жиырма үшінші абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жеті жүз қырық төртінші абзацпен толықтырылсын:

"4. Налоговые агенты, применяющие специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов, исчисленные суммы единого платежа отражают в декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.";
абзац восемьсот четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"1. Уплата индивидуального подоходного налога по итогам налогового периода осуществляется налогоплательщиком самостоятельно не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу, если иное не установлено пунктом 3 статьи 365 настоящего Кодекса:";
дополнить абзацем восемьсот сороковым следующего содержания:

"4. Ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық агенттері бірыңғай төлемнің есептелген сомаларын жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияда көрсетеді.";
сегіз жүз он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы Кодекстің 365-бабының 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, салықтық кезеңнің қорытындысы бойынша жеке табыс салығын төлеуді салық төлеуші жеке табыс салығы бойынша декларацияны:";
мынадай мазмұндағы сегіз жүз қырқыншы абзацпен толықтырылсын:

"12-1) граждане Республики Казахстан, кандасы и лица, имеющие вид на жительство в Республике Казахстан, которые имеют по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода в собственности цифровые активы;";
2) статью 43-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 43-1. Приостановить:
1) до 1 января 2020 года действие пункта 1 статьи 505 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:

"12-1) есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншігінде цифрлық активтері бар Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдар;";
2) 43-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-1-бап. Мыналар:
1) Салық кодексінің 505-бабы 1-тармағының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

0,19
29.
Поселки
0,13
30.
Села
0,09
".";
5) дополнить статьями 44-2 и 44-3 следующего содержания:
"Статья 44-2. Приостановить до 1 января 2023 года действие статьи 606-4 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 606-4. Налоговый период и налоговая декларация
1. Налоговым периодом для исчисления платы является календарный год.
2. Декларация за 2022 год представляется в налоговый орган по месту нахождения налогоплательщика не позднее 31 марта года, следующего за отчетным годом.".

0,19
29.
Кенттер
0,13
30.
Ауылдар
0,09
";";
5) мынадай мазмұндағы 44-2 және 44-3-баптармен толықтырылсын:
"44-2-бап. Салық кодексінің 606-4-бабының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"606-4-бап. Салықтық кезең және салық декларациясы
1. Төлемақыны есептеу үшін күнтізбелік жыл салықтық кезең болып табылады.
2. 2022 жыл үшін декларация салық төлеушінің орналасқан жеріндегі салық органына есепті жылдан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірілмей ұсынылады.".

Статья 44-3. Приостановить до 1 января 2023 года действие пункта 2 статьи 606-5 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"2. Налогоплательщик уплачивает в бюджет суммы платы не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации.".";
6) в статье 45-2:
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"При этом лица, принимающие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" антикоррупционное ограничение по открытию и владению счетами (вкладами) в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, хранению наличных денег и ценностей в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, в декларации об активах и обязательствах отражают информацию о наличии денег в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, вне зависимости от суммы банковского вклада;";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"ценные бумаги, производные финансовые инструменты (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), цифровые активы;";
абзац девятнадцатый после слов "наличии стоимости" дополнить словами "на 31 декабря отчетного налогового периода";
7) дополнить статьями 46-1, 57-11, 57-12, 57-13 и 57-14 следующего содержания:
"Статья 46-1. Приостановить до 1 января 2026 года действие абзаца шестого подпункта 3) пункта 2 статьи 683 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"недропользование (за исключением деятельности по недропользованию, осуществляемой на основании лицензии на старательство);".";
"Статья 57-11. Установить, что до 1 января 2028 года в отношении транспортных средств категории N3 (седельные тягачи) возрастом до 7 лет, включая год выпуска, регистрируемых плательщиками, имеющими удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, ставки сбора за первичную государственную регистрацию механических транспортных средств, установленные пунктом 4 статьи 553 Налогового кодекса, не применяются.
Статья 57-12. Установить, что на период с 1 января 2019 года до 1 января 2021 года для целей подтверждения экспорта на территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан для переработки на территорию другого государства – члена Евразийского экономического союза, могут применяться копии товаросопроводительных документов.

44-3-бап. Салық кодексінің 606-5-бабы 2-тармағының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгілесін:
"2. Салық төлеуші төлемақы сомасын бюджетке декларацияны тапсыру үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей төлейді.".";
6) 45-2-бапта:
мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде шоттарды (салымдарды) ашу және иелену, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтау бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеуді қабылдайтын адамдар активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда банктік салым сомасына қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік банктерде ақшасының бар-жоғы туралы ақпаратты көрсетеді;";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), цифрлық активтер;";
он тоғызыншы абзац "қалауы бойынша" деген сөздерден кейін "есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанына" деген сөздермен толықтырылсын:
7) мынадай мазмұндағы 46-1, 57-11, 57-12, 57-13 және 57-14-баптармен толықтырылсын:
"46-1-бап. Салық кодексінің 683-бабының 2-тармағы 3) тармақшасы алтыншы абзацының қолданысы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"жер қойнауын пайдалануды (кен іздеушілікке арналған лицензия негізінде жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі қызметті қоспағанда);".";
"57-11-бап. Жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі бар төлеушілер тіркейтін, шығарылған жылын қоса алғанда, 7 жылға дейінгі N3 санатындағы көлік құралдарына (ершікті тартқыштар) қатысты 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін Салық кодексінің 553-бабының 4-тармағында белгіленген, механикалық көлік құралдарын бастапқы мемлекеттік тіркегені үшін алым мөлшерлемелері қолданылмайды деп белгіленсін.
57-12-бап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына бұрын Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін әкетілген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерінің экспортын растау мақсаттары үшін 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелерін қолдануға болады деп белгіленсін.

Статья 57-13. Установить, что с 1 января 2018 года по 31 декабря 2020 года размер оборота при реализации оператором лотереи лотерейных билетов, квитанций или иных документов определяется в размере положительной разницы между стоимостью реализованных лотерейных билетов, квитанций и иных документов и выплаченными участникам лотереи выигрышами, а также невостребованными выигрышами, подлежащими зачислению в бюджет в виде неналогового платежа.
Статья 57-14. Установить, что налоговые проверки, проводимые по особому порядку на основе оценки степени риска, назначенные до 1 января 2023 года, завершаются в установленные сроки, предусмотренные Налоговым кодексом.".
Статья 2. Установить, что сбор за первичную регистрацию отдельных категорий механических транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, уплачивается в размере 200 000 тенге и положение строки 4 таблицы пункта 4 статьи 553 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) на них не распространяется.
Категории механических транспортных средств, порядок, условия и сроки применения ставки сбора, указанные в настоящей статье, определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 3. Установить, что недропользователи, являющиеся плательщиками альтернативного налога на недропользование на основании уведомления, направленного в соответствии с пунктом 1 статьи 766 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) до 31 декабря 2022 года включительно, осуществляют исчисление и уплату альтернативного налога на недропользование по ставкам, действующим на дату направления такого уведомления, до 31 декабря 2023 года включительно.
Статья 4.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2023 года, за исключением:
1) подпункта 27) пункта 1, абзацев четвертого и пятого подпункта 1) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
2) абзацев второго и третьего подпункта 44), подпунктов 45) и 46) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 апреля 2018 года;
3) абзацев второго и третьего подпункта 1), абзаца восьмого подпункта 51) пункта 1, абзацев двадцать второго и двадцать третьего подпункта 1) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
4) абзацев шестого и седьмого подпункта 1) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;
5) подпункта 43), абзаца третьего подпункта 73), абзаца восьмого подпункта 82), абзаца второго подпункта 87) и подпункта 135) пункта 1, абзацев восьмого – девятнадцатого, тридцать седьмого – сорокового подпункта 1) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;

57-13-бап. 2018 жылғы 1 қаңтар – 2020 жылғы 31 желтоқсан аралығында лотерея операторы лотерея билеттерін, квитанцияларды немесе өзге де құжаттарды өткізген кездегі айналым мөлшері өткізілген лотерея билеттерінің, квитанциялар мен өзге де құжаттардың құны мен лотереяға қатысушыларға төленген ұтыстар, сондай-ақ салықтық емес төлем түрінде бюджетке есепке жатқызуға жататын талап етілмеген ұтыстар арасындағы оң айырма мөлшерінде айқындалады деп белгіленсін.
57-14-бап. 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалған, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексерулер Салық кодексінде көзделген белгіленген мерзімдерде аяқталады деп белгіленсін.".
2-бап. Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген механикалық көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым 200 000 теңге мөлшерінде төленеді және оларға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 553-бабы 4-тармағы кестесінің 4-жолының ережесі қолданылмайды деп белгіленсін.
Механикалық көлік құралдарының санаттарын, осы бапта көрсетілген алым мөлшерлемесін қолдану тәртібін, шарттары мен мерзімдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3-бап. Жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 766-бабының 1-тармағына сәйкес 2022 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін жіберілген хабарлама негізінде жер қойнауын пайдалануға баламалы салықты осындай хабарлама жіберілген күнге қолданыста болатын мөлшерлемелер бойынша есептеуді және төлеуді 2023 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін жүзеге асырады деп белгіленсін.
4-бап.
1. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 27) тармақшасын, 2-тармағы 1) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын;
2) 2018 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 44) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 45) және 46) тармақшаларын;
3) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 51) тармақшасының сегізінші абзацын, 2-тармағы 1) тармақшасының жиырма екінші және жиырма үшінші абзацтарын;
4) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын;
5) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 43) тармақшасын, 73) тармақшасының үшінші абзацын, 82) тармақшасының сегізінші абзацын, 87) тармақшасының екінші абзацын және 135) тармақшасын, 2-тармағы 1) тармақшасының сегізінші – он тоғызыншы, отыз жетінші – қырқыншы абзацтарын;

6) подпункта 130) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
7) подпунктов 5), 25), 109), 110) и 111), абзаца седьмого подпункта 112) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года;
8) абзацев четвертого – седьмого подпункта 1), подпунктов 2), 26), 33), 64), 74), 97), 98), 101), 107) и 108), абзацев второго – шестого подпункта 112), подпунктов 114), 115), 116) и 117), абзаца второго подпункта 120), подпунктов 121), 124), 150), 151), 152) и 153) пункта 1, абзацев тридцать пятого и тридцать шестого подпункта 1) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
2. Установить, что:
1) абзацы второй – шестой подпункта 54) пункта 1, абзацы двадцатый и двадцать первый подпункта 1) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2022 года до 1 января 2023 года;
2) абзацы девятый и десятый подпункта 54), подпункты 61), 78) и 85) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2022 года до 1 января 2024 года;
3) абзацы сорок первый и сорок второй подпункта 1) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2023 года до 1 января 2025 года;
4) абзацы восьмой и девятый подпункта 84) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2023 года до 1 января 2026 года;
5) абзацы второй – шестой, десятый, одиннадцатый и двенадцатый подпункта 82) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2023 года до 1 января 2028 года;
6) абзац четвертый подпункта 69) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действует с 1 января 2023 года до 1 января 2029 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

6) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 130) тармақшасын;
7) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 5), 25), 109), 110) және 111) тармақшаларын, 112) тармақшасының жетінші абзацын;
8) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының төртінші – жетінші абзацтарын, 2), 26), 33), 64), 74), 97), 98), 101), 107) және 108) тармақшаларын, 112) тармақшасының екінші – алтыншы абзацтарын, 114), 115), 116) және 117) тармақшаларын, 120) тармақшасының екінші абзацын, 121), 124), 150), 151), 152) және 153) тармақшаларын, 2-тармағы 1) тармақшасының отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 54) тармақшасының екінші – алтыншы абзацтары, 2-тармағы 1) тармақшасының жиырмасыншы және жиырма бірінші абзацтары 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
2) осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 54) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтары, 61), 78) және 85) тармақшалары 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
3) осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 1) тармақшасының қырық бірінші және қырық екінші абзацтары 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
4) осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 84) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтары 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
5) осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 82) тармақшасының екінші – алтыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтары 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
6) осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 69) тармақшасының төртінші абзацы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ