О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 24-VIII ЗРК.
Нормативным постановлением Конституционного Суда РК от 11.07.2023 № 20-НП настоящий Закон признан соответствующим Конституции Республики Казахстан.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) абзац первый части 3-1 статьи 214 изложить в следующей редакции:
"3-1. Непредставление, несвоевременное представление, а также представление недостоверных сведений и документов, предусмотренных пунктом 5 статьи 12-3 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу –";
2) абзац первый части третьей статьи 244 изложить в следующей редакции:
"3. Нарушение индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом предусмотренного совместным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, срока предоставления информации и (или) документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств и (или) обстоятельств, которые влияют на сроки и (или) условия репатриации национальной и (или) иностранной валюты, –";
3) в статье 251:
в абзаце втором слова ", но не более двух тысяч месячных расчетных показателей" исключить;
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Ответственность за совершение правонарушения, предусмотренного настоящей статьей, наступает в случаях, когда после истечения срока репатриации сумма незачисленной национальной и (или) иностранной валюты превышает пороговое значение, свыше которого валютные договоры по экспорту или импорту подлежат контролю выполнения требования репатриации в соответствии с совместным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и если это действие (бездействие) не содержит признаков уголовно наказуемого деяния.";
4) часть первую статьи 720 после слов "239 (частями первой и второй)," дополнить словами "244 (частями первой, второй (в отношении валютных договоров по экспорту или импорту), третьей и четвертой),";

Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 24-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз
ҚР Конституциялық Сотының 11.07.2023 № 20 нормативтік қаулысымен осы Заң Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп танылды.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 214-баптың 3-1-бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-3-бабының 5-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттарды ұсынбау, уақтылы ұсынбау, сондай-ақ анық емес мәліметтер мен құжаттарды ұсыну –";
2) 244-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген, ұлттық валютаны және (немесе) шетел валютасын репатриациялау мерзімдеріне және (немесе) шарттарына әсер ететін міндеттемелердің және (немесе) мән-жайлардың туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын ақпаратты және (немесе) құжаттарды беру мерзімін бұзуы –";
3) 251-бапта:
екінші абзацтағы ", бірақ екі мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде" деген сөздер алып тасталсын;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы бапта көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін жауаптылық репатриациялау мерзімі өткеннен кейін есепке жатқызылмаған ұлттық валютаның және (немесе) шетел валютасының сомасы шекті мәні асып кеткенде экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі мен салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісіне сәйкес репатриациялау талабының орындалуын бақылауға жататын шекті мәннен асатын және егер бұл әрекетте (әрекетсіздікте) қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмайтын жағдайларда, басталады.";
4) 720-баптың бірінші бөлігі "239 (бірінші және екінші бөліктерінде)," деген сөздерден кейін "244 (бірінші, екінші (экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарға қатысты), үшінші және төртінші бөліктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;

5) часть первую статьи 724 после цифр "244" дополнить словами "(частями первой, второй (за исключением валютных договоров по экспорту или импорту), пятой, шестой, седьмой, восьмой)";
6) в статье 804:
подпункт 31) части первой после слов "246 (части пятая и шестая)," дополнить цифрами "251,";
в части второй цифры "251," исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2024 года, за исключением подпункта 1) статьи 1, который вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

5) 724-баптың бірінші бөлігі "244" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші (экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарды қоспағанда), бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші бөліктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 804-бапта:
бірінші бөліктің 31) тармақшасы "246 (бесінші және алтыншы бөліктері)," деген сөздерден кейін "251," деген цифрлармен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "251," деген цифрлар алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1) тармақшасын қоспағанда, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ