О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам усиления административной ответственности за экологические правонарушения и проявления вандализма
Закон Республики Казахстан от 3 января 2023 года № 187-VII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в абзаце первом части второй статьи 143:
слова "объектами растительного мира" заменить словами "растительным миром";
слова "которыми требуется получение разрешения" заменить словами "которым требуется получение разрешения или направление уведомления";
2) дополнить статьей 147-1 следующего содержания:
"Статья 147-1. Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества
1. Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до пятнадцати суток.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет административный арест на срок от пятнадцати до тридцати суток.
3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное лицом, к которому административный арест в соответствии с частью второй статьи 50 настоящего Кодекса не применяется, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
3) в абзаце втором части первой статьи 337 слово "двадцати" заменить словом "сорока";
4) в статье 339:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
5) в статье 358:
в абзаце втором части первой:
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
слово "двадцати" заменить словом "сорока";
слова "тридцати пяти" заменить словом "семидесяти";
слово "семидесяти" заменить словами "ста сорока";
в абзаце втором части второй:
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
слово "семнадцати" заменить словами "тридцати четырех";
слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
слово "семидесяти" заменить словами "ста сорока";

Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне экологиялық құқық бұзушылықтар және вандализм көріністері үшін әкімшілік жауаптылықты күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 3 қаңтардағы № 187-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 143-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацында:
"Өсiмдiктер дүниесi объектiлерiн", "өсiмдiктер дүниесi объектiлерiн" деген сөздер тиісінше "Өсiмдiктер дүниесiн", "өсiмдiктер дүниесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"рұқсат алу" деген сөздер "рұқсат алу немесе хабарлама жіберу" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 147-1-баппен толықтырылсын:
"147-1-бап. Бөтен мүлікті қасақана жою немесе бүлдіру
1. Бөтен мүлікті қасақана жою немесе бүлдіру, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не бестен он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бестен отыз тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, осы Кодекстің 50-бабының екінші бөлігіне сәйкес әкімшілік қамаққа алу қолданылмайтын адам жасаған әрекет –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
3) 337-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "жиырма" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 339-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 358-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жиырма" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыз бес" деген сөздер "жетпіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жетпіс" деген сөз "бір жүз қырық" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"он жеті" деген сөздер "отыз төрт" деген сөздермен ауыстырылсын;
"елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жетпіс" деген сөз "бір жүз қырық" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в статье 367:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
в части третьей:
в абзаце первом слово "Действия" заменить словом "Деяния";
абзац второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
7) в статье 368:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 368. Нарушение установленного порядка использования лесосечного фонда, заготовки и вывозки древесины, заготовки живицы и древесных соков, второстепенных древесных ресурсов (материалов)";
в части первой:
в абзаце первом:
слово "добычи" заменить словом "заготовки";
слова "лесных материалов" заменить словами "древесных ресурсов (материалов)";
абзац второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
в части второй:
в абзаце первом слова "То же действие" заменить словами "Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи";
в абзаце втором:
слово "двадцати" заменить словом "тридцати";
слова "сорока пяти" заменить словом "шестидесяти";
слово "семидесяти" заменить словом "ста";
слова "двухсот пятидесяти" заменить словом "трехсот";
8) в абзаце первом части второй статьи 369 слово "действие" заменить словом "деяние";
9) в статье 370:
в абзаце втором части первой слово "двух" заменить словом "пяти";
в абзаце втором части второй слово "трех" заменить словом "семи";
в абзаце втором части третьей слово "трех" заменить словом "семи";
в абзаце втором части четвертой слово "двадцати" заменить словом "тридцати";
10) в статье 372:
в абзаце втором части первой слово "пяти" заменить словом "восьми";
в абзаце втором части второй слово "пяти" заменить словом "десяти";
в абзаце втором части третьей слово "пяти" заменить словом "десяти";
в абзаце втором части четвертой:
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
слова "пятидесяти пяти" заменить словом "семидесяти";
слово "ста" заменить словами "ста пятидесяти";
слово "пятисот" заменить словами "семисот пятидесяти";

6) 367-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "әрекеттер" деген сөз "іс-әрекеттер" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 368-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"368-бап. Кеспеағаш қорын пайдаланудың, сүрек дайындау мен әкетудiң, шайыр мен ағаш шырындарын, қосалқы ағаш ресурстарын (материалдарын) дайындаудың белгiленген тәртiбiн бұзу";
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"орман материалдарын" деген сөздер "ағаш ресурстарын (материалдарын)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алудың" деген сөз "дайындаудың" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Ерекше", "дәл сол әрекет" деген сөздер тиісінше "Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, ерекше", "іс-әрекет" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"жиырма" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырық бес" деген сөздер "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жетпіс" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жүз елу" деген сөздер "үш жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 369-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "әрекеттер" деген сөз "іс-әрекет" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 370-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "екі" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "үш" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "үш" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы "жиырма" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 372-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "бес" деген сөз "сегіз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында:
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"елу бес" деген сөздер "жетпіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бір жүз" деген сөздер "бір жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бес жүз" деген сөздер "жеті жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в статье 373:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
12) в статье 374:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
13) в статье 378:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
в части второй:
в абзаце первом слово "действия" заменить словом "деяния";
абзац второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
14) в статье 380:
в абзаце первом слова "государственных природных парков" заменить словами "государственных региональных природных парков";
в абзаце втором слово "двух" заменить словом "пяти";
15) дополнить статьей 380-1 следующего содержания:
"Статья 380-1. Нарушение режима охраны особо охраняемых природных территорий
1. Нарушение режима охраны особо охраняемых природных территорий, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
16) в абзаце втором статьи 381:
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
слово "сорока" заменить словом "пятидесяти";
слово "семидесяти" заменить словом "восьмидесяти";
слово "трехсот" заменить словами "трехсот пятидесяти";
17) в статье 381-1:
в абзаце первом части первой слово "ста" заменить словом "пятидесяти";
в абзаце первом части второй слово "ста" заменить словом "пятидесяти";

11) 373-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 374-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 378-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "әрекеттер" деген сөз "іс-әрекеттер" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 380-бапта:
бірінші абзацтағы "мемлекеттік табиғи парктердің" деген сөздер "мемлекеттік өңірлік табиғи парктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "екі" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 380-1-баппен толықтырылсын:
"380-1-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету режимін бұзу
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету режимін бұзу, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
16) 381-баптың екінші абзацында:
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырық" деген сөз "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жетпіс" деген сөз "сексен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"үш жүз" деген сөздер "үш жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 381-1-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "бір жүз" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Бір жүз" деген сөздер "Елу" деген сөзбен ауыстырылсын;

18) в статье 382:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
в части третьей:
в абзаце первом слово "Действие" заменить словом "Деяние";
абзац второй после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
19) в абзаце втором статьи 386:
слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
слово "тридцати" заменить словом "шестидесяти";
слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
слова "ста пятидесяти" заменить словом "трехсот";
20) в статье 387:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
21) в статье 388:
абзац второй части первой после слов "субъектов малого предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческие организации";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
22) в статье 434:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Мелкое хулиганство, то есть нецензурная брань в общественных местах, оскорбительное приставание к физическим лицам, осквернение зданий, иных сооружений, жилых помещений, мест общего пользования, имущества на транспорте и в иных общественных местах и другие подобные действия, выражающие неуважение к окружающим, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до пятнадцати суток.";
в абзаце втором части второй слова "до пятнадцати суток" заменить словами "от пятнадцати до тридцати суток";

18) 382-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "әрекет" деген сөз "іс-әрекет" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 386-баптың екінші абзацында:
"он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
"елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз елу" деген сөздер "үш жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 387-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
21) 388-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздерден кейін "немесе коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
22) 434-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұсақ бұзақылық, яғни қоғамдық орындарда былапыт сөйлеу, жеке тұлғаларға зәбірлеп тиiсу, ғимараттарды, өзге де құрылысжайларды, тұрғын үй-жайларды, көліктегі және өзге де қоғамдық орындардағы ортақ пайдаланылатын орындарды, мүлікті қорлау және айналасындағыларға сыйламаушылықты бiлдiретiн, қоғамдық тәртiптi және жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын басқа да осындай әрекеттер –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не бестен он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамаққа алуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацындағы "он бес тәулiкке дейінгі", "әкеп соғады" деген сөздер тиісінше "он бестен отыз тәулікке дейінгі", "алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;

23) в статье 448:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Вандализм, то есть осквернение объектов историко-культурного наследия, памятников истории и культуры, природных объектов, охраняемых государством, надписями или рисунками, или иными действиями, оскорбляющими общественную нравственность, совершенное несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, –";
в абзаце втором слово "влекут" заменить словом "влечет";
24) часть первую статьи 684:
после цифр "145," дополнить цифрами "147-1,";
после цифр "653," дополнить цифрами "653-1,";
25) в статье 709:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 709. Уполномоченные органы в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий";
в части первой:
слова "лесного, рыбного и охотничьего хозяйства" заменить словами "лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий";
после цифр "380," дополнить цифрами "380-1,";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени уполномоченных органов в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий вправе:";
в подпункте 1):
после цифр "380," дополнить цифрами "380-1,";
слова "лесного, рыбного и охотничьего хозяйства" заменить словами "лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира и особо охраняемых природных территорий";
в подпункте 3) слова "лесного и охотничьего хозяйства" заменить словами "в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира";
подпункт 4) после цифр "380," дополнить цифрами "380-1,";
26) в статье 804:
в части первой:
подпункт 1) после цифр "134," дополнить цифрами "147-1,";
в подпункте 9) слова "органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий" заменить словами "уполномоченных органов в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, особо охраняемых природных территорий";
в подпункте 2) части третьей:
слова "в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства" заменить словами "в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира и охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира";

23) 448-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған вандализм, яғни мемлекет қорғайтын тарихи-мәдени мұра объектілерін, тарих және мәдениет ескерткіштерін, табиғи объектілерді жазулармен немесе суреттермен немесе қоғамдық имандылыққа қиянат жасайтын өзге де әрекеттермен қорлауы –";
екінші абзацтағы "әкеп соғады" деген сөздер "алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 684-баптың бірінші бөлігі:
"145," деген цифрлардан кейін "147-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"653," деген цифрлардан кейін "653-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
25) 709-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"709-бап. Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органдар";
бірінші бөлікте:
"Орман, балық және аңшылық шаруашылығы" деген сөздер "Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"380," деген цифрлардан кейін "380-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органдардың атынан әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:";
1) тармақшада:
"380," деген цифрлардан кейін "380-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"орман, балық және аңшылық шаруашылығы" деген сөздер "орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "орман және аңшылық шаруашылығы" деген сөздер "орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "380," деген цифрлардан кейін "380-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
26) 804-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша "134," деген цифрлардан кейін "147-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
9) тармақшадағы "орман, балық және аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы органдардың" деген сөздер "орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің 2) тармақшасында:
"орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы" деген сөздер "орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мен өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;

после цифр "380," дополнить цифрами "380-1,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца третьего подпункта 24) статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2023 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

"380," деген цифрлардан кейін "380-1," деген цифрлармен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 24) тармақшасының үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. ТОҚАЕВ