О внесении изменений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан
Конституционный закон Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года № 225-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
Нормативным постановлением Конституционного Суда РК от 08.04.2023 № 8-НП настоящий Конституционный закон признан соответствующим Конституции Республики Казахстан.
Статья 1. Внести изменения в следующие конституционные законы Республики Казахстан:
1. В Конституционный закон Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан":
в статье 37 слова "законодательства о государственной службе, трудового и пенсионного законодательства" заменить словами "законодательства Республики Казахстан о государственной службе, трудового законодательства Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан в области пенсионного обеспечения".
2. В Конституционный закон Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
1) в части первой пункта 2-1 статьи 35 слова "Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
2) в пункте 1 статьи 35-1 слова "пенсионном обеспечении" заменить словами "социальной защите";
3) в пункте 3 статьи 54 слова "инвалиду I группы", "инвалиду II группы", "инвалиду III группы" заменить соответственно словами "лицу с инвалидностью первой группы", "лицу с инвалидностью второй группы", "лицу с инвалидностью третьей группы".
3. В Конституционный закон Республики Казахстан от 5 ноября 2022 года "О Конституционном Суде Республики Казахстан":
1) в пункте 8 статьи 14 слова "Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
2) в статье 16 слова "пенсионном обеспечении" заменить словами "социальной защите".
Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие с 1 июля 2023 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 2023 жылғы 20 сәуірдегі № 225-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Конституциялық заң 01.07.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
ҚР Конституциялық Сотының 08.04.2023 № 8 нормативтік қаулысымен осы Конституциялық заң Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп танылды.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына конституциялық заңдарына өзгерістер енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
37-баптағы "мемлекеттік қызмет, еңбек және зейнетақы туралы заңдардың" деген сөздер "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасының, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 35-бабы 2-1-тармағының бірінші бөлігінде "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 35-1-баптың 1-тармағындағы "зейнетақымен қамсыздандыру" деген сөздер "әлеуметтік қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 54-баптың 3-тармағындағы "I топтағы мүгедекке", "II топтағы мүгедекке", "IIІ топтағы мүгедекке" деген сөздер тиісінше "бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға", "екінші топтағы мүгедектігі бар адамға", "үшінші топтағы мүгедектігі бар адамға" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" 2022 жылғы 5 қарашадағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 14-баптың 8-тармағындағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында", "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 16-баптағы "зейнетақымен қамсыздандыру" деген сөздер "әлеуметтік қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Конституциялық заң 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ