О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декриминализации отдельных видов экономических правонарушений и совершенствования законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2024 года № 113-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 3:
в пункте 3) слова "234 – стоимость перемещенных товаров, превышающая двадцать тысяч месячных расчетных показателей" заменить словами "234 – стоимость перемещенных товаров, превышающая тридцать тысяч месячных расчетных показателей";
в пункте 38):
цифры "219," исключить;
слова ",228 и 241" заменить словами "и 228";
слова "234 – стоимость перемещенных товаров, превышающая десять тысяч месячных расчетных показателей" заменить словами "234 – стоимость перемещенных товаров, превышающая двадцать тысяч месячных расчетных показателей";
слова "236 – стоимость неуплаченных таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, превышающая пять тысяч месячных расчетных показателей" заменить словами "236 – стоимость неуплаченных таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, превышающая десять тысяч месячных расчетных показателей";
2) статью 219 исключить;
3) в статье 234:
в части первой:
абзац первый после слов "специальные правила перемещения через таможенную границу," дополнить словами "либо незаконное перемещение через Государственную границу Республики Казахстан товаров или иных предметов, в отношении которых установлен запрет или ограничение перемещения через Государственную границу Республики Казахстан,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо привлечением к общественным работам на срок до четырехсот часов, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества или без таковой.";
абзац второй части третьей после слов "с конфискацией имущества" дополнить словами "или без таковой";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық құқық бұзушылықтардың жекелеген түрлерін қылмыстық сипаттан арылту және Қазақстан Республикасының заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 5 шілдедегі № 113-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 3-бапта:
3) тармақтағы "234-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, алып өткізілген тауарлардың құны" деген сөздер "234-бапта – алып өткізілген тауарлардың отыз мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) тармақта:
"219," деген цифрлар алып тасталсын;
", 228 және 241-баптарда" деген сөздер "және 228-баптарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"234-бапта – алып өткізілген тауарлардың он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны" деген сөздер "234-бапта – алып өткізілген тауарлардың жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны" деген сөздермен ауыстырылсын;
"236-бапта – төленбеген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны" деген сөздер "236-бапта – төленбеген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 219-бап алып тасталсын;
3) 234-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "өткізу" деген сөзден кейін "не Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізуге тыйым салу немесе шектеу белгіленген тауарларды немесе өзге де заттарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы заңсыз өткізу" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, үш мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не төрт жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп немесе онсыз, бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
үшінші бөліктің екінші абзацы "мүлкі тәркіленіп" деген сөздерден кейін "немесе онсыз" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 236:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере до ста шестидесяти месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста шестидесяти часов, либо арестом на срок до сорока суток.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
5) статью 241 исключить.
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в части третьей статьи 32 слова "219 (частью первой)," исключить;
2) часть первую статьи 179 дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) о фактах уклонения от уплаты налога и (или) других обязательных платежей в бюджет:
без приложения акта налоговой проверки, заключения (справки) специалиста органов государственных доходов, в выводах которого содержатся достаточные данные, указывающие на наличие признаков уголовного правонарушения;
при досудебном обжаловании результатов налоговых проверок органов государственных доходов до вынесения решения уполномоченного органа, а в случаях судебного обжалования до вступления в законную силу судебного акта;
при полном погашении начисленных сумм налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет и пени, за исключением случаев, когда имеются признаки совершения деяния в составе преступной группы, а также когда начисления произведены по сделкам без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров либо не представлена декларация, подача которой является обязательной, либо внесены в декларацию заведомо искаженные данные о доходах и (или) расходах путем сокрытия других объектов налогообложения и (или) других обязательных платежей.";
3) в части 3-1 статьи 187 цифры "219 – 221" заменить цифрами "220, 221";
4) в статье 191:
часть третью после цифр "233," дополнить словами "234 (частью первой),";
в части семнадцатой:
слова "234 (частью первой)," исключить;
цифры "241," исключить.

4) 236-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бір жүз алпыс айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір жүз алпыс сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не қырық тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"екі мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екі жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
5) 241-бап алып тасталсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 32-баптың үшінші бөлігіндегі "219 (бірінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
2) 179-баптың бірінші бөлігі 2) тармағындағы "бұзушылықтар жөнінде қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыз, хабар немесе баянат тіркелуге жатпайды." деген сөздер "бұзушылықтар жөнінде;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) мынадай:
салықтық тексеру актісі, тұжырымдарында қылмыстық құқық бұзушылық белгілерінің барын көрсететін жеткілікті деректер қамтылған мемлекеттік кіріс органдары маманының қорытындысы (анықтамасы) қоса берілмей;
мемлекеттік кіріс органдарының салықтық тексеру нәтижелеріне сотқа дейінгі шағым жасау кезінде уәкілетті органның шешімі шығарылғанға дейін, ал сотқа шағым жасау жағдайларында сот актісі заңды күшіне енгенге дейін;
іс-әрекетті қылмыстық топтың құрамында жасау белгілері болған, сондай-ақ есепке жазу іс жүзінде жұмыстар орындалмаған, қызметтер көрсетілмеген, тауарлар тиеп-жөнелтілмеген мәмілелер бойынша жүргізілген не тапсырылуы міндетті болатын декларация ұсынылмаған не салық салынатын басқа да объектілерді және (немесе) басқа да міндетті төлемдерді жасыру арқылы декларацияға кірістері және (немесе) шығыстары туралы көрінеу бұрмаланған деректер енгізілген жағдайларды қоспағанда, салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімпұлдың есепке жазылған сомалары толық өтелген кезде салықты және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтару фактілері жөнінде қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыз, хабар немесе баянат тіркелуге жатпайды.";
3) 187-баптың 3-1-бөлігіндегі "219-221" деген цифрлар "220, 221" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 191-бапта:
үшінші бөлік "233," деген цифрлардан кейін "234 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
он жетінші бөлікте:
"234 (бірінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын.

3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) в подпункте 5) статьи 489:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
2) в подпункте 8) пункта 1 статьи 492:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
3) в подпункте 9) пункта 1 статьи 496:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
4) в подпункте 8) пункта 1 статьи 499:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
5) в подпункте 6) пункта 1 статьи 503:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
6) в подпункте 8) пункта 1 статьи 506:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
7) в подпункте 6) пункта 1 статьи 510:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
8) в подпункте 8) пункта 1 статьи 513:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
9) в подпункте 6) пункта 1 статьи 517:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
10) в подпункте 7) пункта 1 статьи 520:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
11) в подпункте 7) пункта 1 статьи 524:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
12) в подпункте 8) пункта 1 статьи 527:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
13) в абзаце втором подпункта 6) пункта 1 статьи 532:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
14) в статье 534:
в абзаце первом подпункта 11) пункта 1:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить;
в абзаце первом подпункта 6) пункта 7:
цифры "235" заменить цифрами "235-1";
цифры "241," исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма":
1) главу 1 дополнить статьями 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цель и задачи настоящего Закона

3. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 489-баптың 5) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
2) 492-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
3) 496-баптың 1-тармағының 9) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
4) 499-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
5) 503-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
6) 506-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
7) 510-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
8) 513-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
9) 517-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
10) 520-баптың 1-тармағының 7) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
11) 524-баптың 1-тармағының 7) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
12) 527-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
13) 532-баптың 1-тармағы 6) тармақшасының екінші абзацында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
14) 534-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасының бірінші абзацында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын;
7-тармақтың 6) тармақшасының бірінші абзацында:
"235" деген цифрлар "235-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"241," деген цифрлар алып тасталсын.
4. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-тарау мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-баптармен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты мен міндеттері

1. Основной целью настоящего Закона является защита прав и законных интересов граждан, общества и государства путем создания правового механизма противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
2) реализация единой государственной политики в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
3) создание эффективной системы противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, соответствующей общепризнанным международным стандартам;
4) создание единой информационной системы и ведение единой информационно-аналитической системы в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
5) предотвращение создания условий и возможностей для легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма, а также принятие мер, направленных на выявление и устранение уязвимостей, способствующих легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
6) организация проведения обучения субъектов финансового мониторинга и работников государственных органов в целях повышения квалификации в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
7) развитие международного сотрудничества по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
8) обеспечение межведомственного взаимодействия по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
Статья 2-2. Принципы настоящего Закона
Настоящий Закон основывается на принципах:
1) равенства всех перед законом и судом, справедливости;
2) защиты финансовой системы Республики Казахстан от угроз легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма.";
2) подпункт 20) пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"20) лица, осуществляющие выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов.";
3) подпункты 1) и 3) статьи 15 исключить;
4) в статье 16:
в подпункте 1) слова "и обработку" заменить словами ", обработку, анализ и использование сведений и";
подпункты 2), 6), 10) и 12) исключить;
подпункт 13-6) изложить в следующей редакции:
"13-6) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с основными целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";

1. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылдың құқықтық тетігін жасау арқылы азаматтардың, қоғамның және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау осы Заңның негізгі мақсаты болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау;
2) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылдың жалпыға танылған халықаралық стандарттарға сай келетін тиімді жүйесін құру;
4) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында бірыңғай ақпараттық жүйе құру және бірыңғай ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу;
5) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру үшін жағдайлар мен мүмкіндіктердің жасалуын болғызбау, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға ықпал ететін осалдықтарды анықтауға және жоюға бағытталған шараларды қабылдау;
6) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы біліктілігін арттыру мақсатында қаржы мониторингі субъектілерін және мемлекеттік органдардың жұмыскерлерін оқытудың өткізілуін ұйымдастыру;
7) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамыту;
8) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
2-2-бап. Осы Заңның қағидаттары
Осы Заң мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) баршаның заң мен сот алдындағы теңдігі, әділдік;
2) Қазақстан Республикасының қаржы жүйесін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру қатерінен қорғау.";
2) 3-баптың 1-тармағының 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалар жатады.";
3) 15-баптың 1) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
4) 16-бапта:
1) тармақшадағы "ақпаратты жинауды және өңдеуді" деген сөздер "мәліметтер мен ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды және пайдалануды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2), 6), 10) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
13-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-6) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық актілерді осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірлейді және бекітеді;";

дополнить подпунктом 13-9) следующего содержания:
"13-9) утверждает правила осуществления переводов обеспеченных цифровых активов;";
5) подпункты 3) и 7-1) пункта 1 статьи 17 исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года "О цифровых активах в Республике Казахстан":
подпункт 9) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"9) осуществляет государственный контроль в сфере цифровых активов, а также за соблюдением лицами, осуществляющими выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

мынадай мазмұндағы 13-9) тармақшамен толықтырылсын:
"13-9) қамтамасыз етілген цифрлық активтердің аударылуын жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;";
5) 17-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы және 7) тармақшасындағы "айқындауға;" деген сөз "айқындауға құқылы." деген сөздермен ауыстырылып, 7-1) тармақшасы алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" 2023 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) цифрлық активтер саласында, сондай-ақ қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ