Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне жекелеген көлік құралдары түрлерінің жүруін ұйымдастыру және жол қауіпсіздігін цифрландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 3 қазандағы № 131-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 31-бапта:
бірінші бөліктегі "арнайы", "жол жүрiсi саласындағы" деген сөздер тиісінше "арнаулы", "көліктегі және жол шаруашылығындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертпеде:
бірінші абзацтағы "жеке тұлғалар" деген сөздер "жеке және заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "жүрісінің жылдамдығы мен бағытын" деген сөздер "жүру жылдамдығы мен бағытын, салмақтық және (немесе) габариттік параметрлерін, осьтік жүктемелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 571-бапта:
алтыншы бөліктің бірінші абзацындағы "арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын" деген сөздер "автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнаулы бақылау-өлшеу техникалық құралдары мен аспаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің бірінші абзацындағы "арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын" деген сөздер "автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнаулы бақылау-өлшеу техникалық құралдары мен аспаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 592-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Көлiк құралының белгiленген жүру жылдамдығын сағатына қырықтан алпыс километрге дейінгі шамаға арттыру –";
мынадай мазмұндағы 3-1 және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Көлiк құралының белгiленген жүру жылдамдығын сағатына алпыс және одан көп километрден астам шамаға арттыру –
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"5. Осы баптың 3-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
4) 602-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
5) 615-баптың ескертпесіндегі "мопедтерді," деген сөз алып тасталсын;
6) 616-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтың 2), 3), 4), 5), 6) және 11) тармақшалары алып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацындағы "операторларының тiзiлiмiнен алып тастай отырып" деген сөздер "операторының қызметіне арналған рұқсаттан айыра отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "операторларының тiзiлiмiне енгiзген" деген сөздер "операторының қызметіне арналған рұқсатты алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "операторларының тiзiлiмiнен алып тастай отырып" деген сөздер "операторының қызметіне арналған рұқсаттан айыра отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық қарап-тексеру операторының қызметіне арналған рұқсаттан айыра отырып, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – тоқсан, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне бір жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам организации движения отдельных видов транспортных средств и цифровизации дорожной безопасности
Закон Республики Казахстан от 3 октября 2024 года № 131-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в статье 31:
в части первой слова "в области дорожного движения" заменить словами "на транспорте и в дорожном хозяйстве";
в примечании:
абзац первый после слова "физические" дополнить словами "и юридические";
абзац второй дополнить словами ", весовые и (или) габаритные параметры, осевые нагрузки";
2) в статье 571:
в абзаце первом части шестой слова "специальных автоматизированных измерительных средств" заменить словами "сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов, работающих в автоматическом режиме";
в абзаце первом части седьмой слова "специальных автоматизированных измерительных средств" заменить словами "сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов, работающих в автоматическом режиме";
3) в статье 592:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от сорока до шестидесяти километров в час –";
дополнить частями 3-1 и пятой следующего содержания:
"3-1. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от шестидесяти и более километров в час –
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.";
"5. Действие, предусмотренное частью 3-1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.";
4) абзац второй части первой статьи 602 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
5) в примечании статьи 615 слово "мопедами," исключить;
6) в статье 616:
в части первой:
подпункты 2), 3), 4), 5), 6) и 11) абзаца первого исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части второй слова "исключением из реестра операторов" заменить словами "лишением разрешения на деятельность оператора";
в части четвертой:
в абзаце первом слова "включении в реестр операторов" заменить словами "получении разрешения на деятельность оператора";
в абзаце втором слова "исключением из реестра операторов" заменить словами "лишением разрешения на деятельность оператора";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей, с лишением разрешения на деятельность оператора технического осмотра.";

7) 620-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"620-бап. Жол жүрісіне қатысушыларға қойылатын өзге де талаптарды бұзу
1. Кодекстiң осы тарауында санамаланбаған, жол жүрісі қағидаларының талаптарын, көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді бұзу –
ескерту жасауға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпе. Хаттама жасау кезiнде жол жүрісі қағидаларының нақ қандай нормасы бұзылғандығы көрсетiледi.";
8) 630-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
9) 631-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
10) 632-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және үшінші бөліктермен толықтырылсын:

7) статью 620 изложить в следующей редакции:
"Статья 620. Нарушение иных требований, предъявляемых к участникам дорожного движения
1. Нарушение требований правил дорожного движения, основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, не перечисленных в настоящей главе Кодекса, –
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Примечание. При составлении протокола указывается, какая именно норма правил дорожного движения нарушена.";
8) статью 630 дополнить частями 1-1 и третьей следующего содержания:
"1-1. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
9) статью 631 дополнить частями 1-1 и третьей следующего содержания:
"1-1. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.";
"3. Действия (бездействие), предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
10) статью 632 дополнить частями 1-1 и третьей следующего содержания:

"1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
11) 685-баптың екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "592 (үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздер "592 (үшінші, 3-1, төртінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 796-баптың үшінші бөлігінің бірінші сөйлемі алып тасталсын;
13) 797-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "593 (екiншi, үшінші, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)-баптарында" деген сөздер "593, 628-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 802-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) автоматты режимде жұмыс істейтін және көлікте және жол шаруашылығында әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалуын жолдағы жағдайды фото-, бейнетүсірілім арқылы, көлік құралының жүру жылдамдығы мен бағытын, оның салмақтық және (немесе) габариттік параметрлерін, осьтік жүктемелерін, жол жүрісіне басқа да қатысушылардың іс-қимылдарын айқындау арқылы тіркеп-белгілейтін сертификатталған арнаулы бақылау-өлшеу техникалық құралдары мен байқау аспаптарының көрсеткіштері;";
15) 822-1-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Электрондық нысанда жасалған, осы Кодекстің 31-бабына сәйкес тіркеп-белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша белгіленген үлгідегі түбіртегі бар айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімінде автоматты режимде қалыптастырылған жағдайда уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылуы мүмкін.".
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5) және 6) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

"1-1. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
"3. Действие (бездействие), предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
11) в подпункте 2) части второй статьи 685 слова "592 (частями третьей и четвертой)" заменить словами "592 (частями третьей, 3-1, четвертой и пятой)";
12) предложение первое части третьей статьи 796 исключить;
13) в подпункте 2) части первой статьи 797 слова "593 (части вторая, третья, четвертая и пятая)" заменить цифрами "593, 628";
14) подпункт 4) части первой статьи 802 изложить в следующей редакции:
"4) показания сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения, работающих в автоматическом режиме и фиксирующих совершение административного правонарушения на транспорте и в дорожном хозяйстве посредством фото-, видеосъемки дорожной ситуации, определения скорости и направления движения транспортного средства, его весовых и (или) габаритных параметров, осевых нагрузок, действий других участников дорожного движения;";
15) часть третью статьи 822-1 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Предписание о необходимости уплаты штрафа с квитанцией установленного образца по административным правонарушениям, зафиксированным в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, составленное в электронной форме, может быть удостоверено посредством электронной цифровой подписи уполномоченного органа в случае его формирования в Едином реестре административных производств в автоматическом режиме.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 5) и 6) статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ