О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам определения страны происхождения товаров
Закон Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 188-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года:
в статье 417:
часть первую исключить;
в абзаце первом части второй:
слова "надлежаще оформленного акта экспертизы о происхождении товара," исключить;
слова "для внутреннего обращения" исключить;
в абзаце первом части третьей:
слова "в случае непредставления заявителем документов по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, на основании акта экспертизы о происхождении товара, выданного" исключить;
слова "статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, неверным определением критерия определения страны происхождения," исключить;
в части пятой:
в абзаце первом слово "первой," исключить;
в абзаце втором:
слова "на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в размере сорока месячных расчетных показателей с лишением действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара," исключить;
слова ", на экспертные организации – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей, с приостановлением деятельности на срок до трех месяцев" исключить.
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в подпункте 14) пункта 2 статьи 3 слова "отечественных производителей товаров," заменить словами "казахстанских товаропроизводителей, производителей";
2) в статье 17:
в заголовке слова "отечественных производителей товаров," заменить словами "казахстанских товаропроизводителей, производителей";
в пункте 1 слова "отечественного производства товаров, работ, услуг" заменить словами "производства товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";
в пункте 2 слова "отечественных товаров, работ, услуг" заменить словами "товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауарлардың шығарылған елін айқындау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 19 мамырдағы № 188-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 3-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне:
417-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында:
"Ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы тиісінше ресімделген сараптама актісі," деген сөздер алып тасталсын;
"сауда" деген сөз "Сауда" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында:
"Өтінім беруші сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша құжаттарды ұсынбаған жағдайда, шығарған елін айқындау өлшемшартын дұрыс айқындамай,", ", Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін", "берілген тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің негізінде" деген сөздер алып тасталсын;
"тауар" деген сөз "Тауар" деген сөзбен, "қағидалар бұзыла отырып" деген сөздер "қағидаларды бұза отырып," деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "бірінші," деген сөз алып тасталсын;
екінші абзацта:
"тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестаттарын қолданудан айыра отырып, тауар шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде," деген сөздер алып тасталсын;
", сараптама ұйымдарына үш айға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып, алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде" деген сөздер алып тасталсын.
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 3-баптың 2-тармағының 14) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 17-бапта:
тақырыптағы "Отандық" деген сөз "Қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің отандық өндірісін" деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарлар, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер өндірісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "отандық тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің" деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарлардың, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в подпункте 6) пункта 1 статьи 92 слова "отечественных производителей товаров" заменить словами "казахстанских товаропроизводителей";
4) в подпункте 7) пункта 2 статьи 96 слова "отечественных товаров (работ, услуг)" заменить словами "товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";
5) дополнить статьей 97-1 следующего содержания:
"Статья 97-1. Реестр казахстанских товаропроизводителей
1. Реестр казахстанских товаропроизводителей является объектом информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", содержащим сведения о казахстанских товаропроизводителях и производимых ими товарах казахстанского происхождения.
2. Правила ведения реестра казахстанских товаропроизводителей определяются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
3. Казахстанские товаропроизводители, включенные в реестр казахстанских товаропроизводителей, вправе получать меры государственного стимулирования промышленности и иные меры государственной поддержки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание реестра казахстанских товаропроизводителей осуществляются единым оператором в сфере государственных закупок.";
6) в подпункте 4) пункта 1 статьи 239 слово "отечественных" заменить словом "казахстанских".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
в подпункте 4) статьи 248 слово "отечественных" заменить словом "казахстанских".
4. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве":
1) в статье 16-1:
в подпункте 5) слово "отечественных" заменить словом "казахстанских";
в подпункте 6) слово "отечественными" заменить словом "казахстанскими";
2) в части второй пункта 1 статьи 16-4:
в подпункте 2) слово "отечественных" заменить словом "казахстанских";
в подпункте 3) слово "отечественными" заменить словом "казахстанскими".
5. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне":
1) в подпункте 26-1) статьи 1 слово "отечественные" заменить словом "казахстанские";
2) в подпункте 6) пункта 1 статьи 6-1 слово "отечественным" заменить словом "казахстанским";
3) в статье 10:
в подпункте 1) слово "отечественным" заменить словом "казахстанским";
в подпункте 10-1) слово "отечественным" заменить словом "казахстанским".

3) 92-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 96-баптың 2-тармағының 7) тармақшасындағы "отандық тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді)" деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарларды, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 97-1-баппен толықтырылсын:
"97-1-бап. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімі
1. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімі қазақстандық тауар өндірушілер мен Қазақстанда шығарылатын, олар өндіретін тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі болып табылады.
2. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларын өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
3. Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген қазақстандық тауар өндірушілер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын және өзге де мемлекеттік қолдау шараларын алуға құқылы.
4. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін дамытуды, қолдап отыруды және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор жүзеге асырады.";
6) 239-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне:
248-баптың 4) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 16-1-бапта:
5) тармақшадағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 16-4-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.
5. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 26-1) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-1-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 10-бапта:
1) тармақшадағы "отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне" деген сөздер "қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-1) тармақшадағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.

6. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве":
1) в подпункте 8) статьи 4 слово "отечественными" заменить словом "казахстанскими";
2) в подпункте 8-6) пункта 1 статьи 6 слово "отечественными" заменить словом "казахстанскими".
7. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) в статье 1:
подпункт 21-1) исключить;
в подпункте 40-1) слова ", статусе товара Евразийского экономического союза или иностранного товара" исключить;
подпункт 40-2) исключить;
2) в подпункте 5) пункта 1 статьи 3 слова "отечественных товаров" заменить словами "товаров казахстанского происхождения";
3) в статье 7:
подпункты 7-2) и 7-3) изложить в следующей редакции:
"7-2) разрабатывает и утверждает правила по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров;
7-3) осуществляет верификацию (проверку) обоснованности выдачи сертификатов о происхождении товара, достоверности содержащихся в них сведений и выполнения изготовителями критериев определения страны происхождения товаров в соответствии с правилами по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров;";
подпункты 12) и 15-4) исключить;
дополнить подпунктом 15-12) следующего содержания:
"15-12) утверждает правила ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем;";
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 14-1 слова "отечественного производства" заменить словами "казахстанского происхождения";
5) в абзаце первом части первой пункта 1 статьи 16-1 слово "отечественных" заменить словами "товаров казахстанского происхождения";
6) в подпункте 8) пункта 1 статьи 18 слова "отечественных товаров" заменить словами "товаров казахстанского происхождения";
7) в подпункте 2) статьи 18-2 слова "казахстанским товарам (услугам, капиталу, рабочей силе)" заменить словами "товарам (услугам, капиталу, рабочей силе) казахстанского происхождения";
8) статью 18-5 исключить;
9) в подпункте 1-1) пункта 1 статьи 31 слова "отечественного производства" заменить словами "казахстанского происхождения";
10) в подпункте 1) части второй статьи 32-2 слово "отечественным" заменить словом "казахстанским".

6. "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 8) тармақшасындағы "отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң" деген сөздер "қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағының 8-6) тармақшасындағы "отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң" деген сөздер "қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
21-1) тармақша алып тасталсын;
40-1) тармақшадағы ", Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесі" деген сөздер алып тасталсын;
40-2) тармақша алып тасталсын;
2) 3-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "Қазақстанда шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-бапта:
7-2) және 7-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7-2) тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
7-3) тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды берудің негізділігін, оларда қамтылған мәліметтердің анықтығын және дайындаушылардың тауарларды шығарған елді айқындау өлшемшарттарын орындауын верификациялауды (тексеруді) тауарды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларға сәйкес жүзеге асырады;";
12) және 15-4) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-12) тармақшамен толықтырылсын:
"15-12) Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидаларын бекітеді;";
4) 14-1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "отандық өндірістің" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-1-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "отандық және" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарлар мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 18-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "Қазақстанда шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 18-2-баптың 2) тармақшасындағы "қазақстандық" деген сөз "Қазақстанда шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 18-5-бап алып тасталсын;
9) 31-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасындағы "отандық өндіріс тауарларын" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 32-2-баптың екінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.

8. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) в подпункте 12-1) пункта 2 статьи 7 слово "отечественным" заменить словом "казахстанским";
2) в подпункте 5-1) пункта 2 статьи 11 слово "отечественным" заменить словом "казахстанским";
3) в абзаце первом пункта 1 статьи 12 слово "отечественных" заменить словом "казахстанских";
4) в подпункте 5) пункта 1 статьи 15 слово "отечественных" заменить словом "казахстанских".
9. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия":
1) в статье 15:
в пункте 1:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Заявитель представляет в орган по аккредитации следующие документы на бумажном носителе либо в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования:";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Все документы на бумажном носителе представляются в двух экземплярах, за исключением заявки на аккредитацию.";
пункт 3 дополнить словами ", либо направляет в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования";
2) пункт 11 статьи 18 после слова "письменному" дополнить словами "либо направленному в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования";
3) в пункте 3 статьи 19:
в части первой слова "в письменном виде мотивированный отказ" заменить словами "мотивированный отказ в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования либо на бумажном носителе";
в части второй слова "по почте либо вручается его представителю нарочно под роспись" заменить словами "в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования или по почте либо вручается его представителю нарочно под роспись";
4) пункт 7 статьи 21 после слова "выдается" дополнить словами "в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования либо на бумажном носителе";
5) в части второй пункта 7 статьи 22 слова "в письменном виде" заменить словами "в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования либо на бумажном носителе";
6) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2. При актуализации субъект аккредитации подает в орган по аккредитации заявку с обоснованием причин актуализации и документы, в которые были внесены изменения, в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования либо на бумажном носителе. При направлении заявки на актуализацию на бумажном носителе документы, в которые были внесены изменения, представляются в двух экземплярах.";

8. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 2-тармағының 12-1) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 2-тармағының 5-1) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 15-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтініш беруші аккредиттеу жөніндегі органға қағаз жеткізгіште не техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда мынадай құжаттарды ұсынады:";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеуге арналған өтінімді қоспағанда, қағаз жеткізгіштегі құжаттардың барлығы екі данада ұсынылады.";
3-тармақ "табыс етеді" деген сөздерден кейін "не техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда жібереді" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 18-баптың 11-тармағы "жазбаша" деген сөзден кейін "не техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда жіберген" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 19-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктегі "шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде" деген сөздер "техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "өтінім берушіге" деген сөздер "өтініш берушіге техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 21-баптың 7-тармағы "аттестаты" деген сөзден кейін "техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 22-баптың 7-тармағының екінші бөлігіндегі "шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аккредиттеу субъектiсiне жазбаша түрде" деген сөздер "аккредиттеу субъектiсiне техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда не шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қағаз жеткізгіште" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жаңарту кезінде аккредиттеу субъектісі аккредиттеу жөніндегі органға жаңартудың себептерін негіздей отырып өтінімін және өзгерістер енгізілген құжаттарды техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште ұсынады. Жаңартуға өтінім қағаз жеткізгіште жіберілген кезде өзгерістер енгізілген құжаттар екі данада ұсынылады.";

7) в статье 26:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) наличия заявления субъекта аккредитации, направленного в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования либо на бумажном носителе;";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) наличие заявления субъекта аккредитации, направленного в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования либо на бумажном носителе;".
10. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах":
часть вторую пункта 1 статьи 19 исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
в пункте 2 статьи 22:
в подпункте 12) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпункте 14) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
подпункт 3) пункта 5 статьи 15 после слова "товаров" дополнить словами "(за исключением бункеровки судов, стоящих на внешнем рейде портов, с предварительным уведомлением Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан)".
13. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
1) подпункты 1-1) и 4-2) статьи 1 исключить;
2) в подпункте 2) пункта 1-1 статьи 11 слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 12 исключить;
4) в части первой статьи 14:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) ежеквартально предоставляет в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности информацию по выданным сертификатам о происхождении товара;";
подпункт 15) исключить;
5) подпункт 13) пункта 4 статьи 21 исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
строку 357-1 приложения 2 исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании":
в подпункте 1) пункта 1 статьи 4 слова "отечественных товаров (работ, услуг)" заменить словами "товаров, работ и услуг казахстанского происхождения".

7) 26-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аккредиттеу субъектісінің техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште жіберген өтініші болғанда;";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аккредиттеу субъектісінің техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште жіберген өтінішінің болуы;".
10. "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын.
11. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
22-баптың 2-тармағында:
12) тармақшасындағы "отандық тауарларды өндіру мен қызмет көрсету" деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарлар өндірісінің және көрсетілетін қызметтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшасындағы "отандық тауарлар мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарлардың және" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 5-тармағының 3) тармақшасы "(тиеуге)" деген сөзден кейін "(Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін алдын ала хабардар ете отырып, порттардың сыртқы рейдінде тұрған кемелерді бункерлеуді қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын.
13. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-1) және 4-2) тармақшалары алып тасталсын;
2) 11-баптың 1-1-тармағының 2) тармақшасындағы "отандық" деген сөз "Қазақстанда шығарылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын;
4) 14-баптың бірінші бөлігінде:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар бойынша ақпаратты сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға тоқсан сайын береді;";
15) тармақша алып тасталсын;
5) 21-баптың 4-тармағының 13) тармақшасы алып тасталсын.
14. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
2-қосымшаның 357-1-жолы алып тасталсын.
15. "Өзін-өзі реттеу туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "отандық тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің)" деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің" деген сөздермен ауыстырылсын.

16. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации":
1) подпункт 8) статьи 9 дополнить словами ", а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг";
2) в пункте 4 статьи 11:
в подпункт 1-1) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) организацию работ по внесению изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг;";
3) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Общий классификатор товаров, работ и услуг
1. Общим классификатором товаров, работ и услуг признается национальный классификатор технико-экономической информации.
2. Общий классификатор товаров, работ и услуг обеспечивает единую систему унификации в классификации товаров, работ и услуг путем систематизации свода кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации.
3. Общий классификатор товаров, работ и услуг распространяется на все виды товаров, работ и услуг.
4. Общий классификатор товаров, работ и услуг используется государственными органами, физическими и юридическими лицами, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и участвующими в работах по классификации и кодированию технико-экономической информации и (или) использующими их в своей деятельности.";
4) пункт 1 статьи 24 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Публичное обсуждение проектов изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг осуществляется на интернет-ресурсе национального органа по стандартизации в течение пяти рабочих дней.".
17. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах":
в статье 8 слова "отечественным производителям товаров, а также отечественным поставщикам" заменить словами "казахстанским товаропроизводителям, производителям".
18. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О техническом регулировании":

16. "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 8) тармақшасы "тәртібін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 11-баптың 4-тармағында:
1-1) тармақшадағы "техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауыштарын" деген сөздер "ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;";
3) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы
1. Ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауышы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы болып танылады.
2. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы техникалық-экономикалық ақпарат объектілері сыныптауыш топтарының кодтары мен атауларының жиынтығын жүйеге келтіру арқылы тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сыныптаудағы біріздендірудің бірыңғай жүйесін қамтамасыз етеді.
3. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышы тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің барлық түрлеріне қолданылады.
4. Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышын мемлекеттік органдар, өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және техникалық-экономикалық ақпаратты сыныптау мен кодтау жөніндегі жұмыстарға қатысатын және (немесе) оларды өз қызметінде пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар пайдаланады.";
4) 24-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын жария талқылау стандарттау жөніндегі ұлттық органның интернет-ресурсында бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.".
17. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
8-баптағы "отандық тауар өндірушілерге, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өнім берушілерге" деген сөздер "қазақстандық тауар өндірушілерге, жұмыстарды орындаушылар мен қызметтерді көрсетушілерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Техникалық реттеу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) в подпункте 13) статьи 1 слова ", определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара" исключить;
2) в пункте 2 статьи 40:
подпункт 3) исключить;
в подпункте 4) слова "и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, об определении статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара" исключить.
19. В Закон Республики Казахстан от 8 июня 2021 года "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора":
1) статью 3 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Закупки отдельных субъектов квазигосударственного сектора осуществляются с учетом требований Закона Республики Казахстан "О промышленной политике".";
2) в подпункте 6) статьи 4 слова "отечественным производителям товаров, а также отечественным поставщикам" заменить словами "казахстанским товаропроизводителям, производителям".
20. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) отдельные субъекты квазигосударственного сектора – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям, а также социально-предпринимательские корпорации, за исключением юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальным компаниям, переданных в доверительное управление физическим лицам или негосударственным юридическим лицам с правом последующего выкупа;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) товар казахстанского происхождения – товар, полностью произведенный в Республике Казахстан, или переработанный товар, соответствующий условиям производства, при производстве которого выполняется минимальный порог производственных и технологических операций, сведения о котором содержатся в реестре казахстанских товаропроизводителей;";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) казахстанский товаропроизводитель – субъект предпринимательства, являющийся резидентом Республики Казахстан, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей;

1) 1-баптың 13) тармақшасындағы ", тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау" деген сөздер алып тасталсын;
2) 40-баптың 2-тармағында:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшадағы "шығарылған жері туралы сертификат және ішкі айналысқа арналған тауардың шығарылған жері туралы, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау туралы" деген сөздер "шығу тегі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" 2021 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптары ескеріліп жүзеге асырылады.";
2) 4-баптың 6) тармақшасындағы "отандық тауар өндірушілерге, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге" деген сөздер "қазақстандық тауар өндірушілерге, жұмыстарды орындаушылар мен қызметтерді көрсетушілерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілері – кейіннен сатып алу құқығымен жеке тұлғаларға немесе мемлекеттік емес заңды тұлғаларға сенімгерлік басқаруға берілген, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияларға тікелей немесе жанама түрде тиесілі заңды тұлғаларды қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар, сондай-ақ әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстанда шығарылған тауар – толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген тауар немесе өндіру кезінде өндірістік және технологиялық операциялардың ең төмен шегі орындалатын, өндіріс шарттарына сәйкес келетін қайта өңделген тауар, ол туралы мәліметтер қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінде қамтылады;";
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) қазақстандық тауар өндіруші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген кәсіпкерлік субъектісі;

7-2) встречные обязательства – взаимные обязательства субъекта промышленно-инновационной деятельности и государства, принимаемые при предоставлении мер государственного стимулирования промышленности в соответствии с настоящим Законом;";
в подпунктах 13) и 14) слова "отечественных товаров, работ и услуг" заменить словами "товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";
дополнить подпунктами 23-1) и 25) следующего содержания:
"23-1) цифровая верификация – автоматический процесс оценки заявителя, осуществляемый посредством объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";";
"25) крупные заказчики – недропользователи, обладающие правом на добычу твердых полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых; отдельные субъекты квазигосударственного сектора; субъекты естественных монополий, за исключением субъектов естественной монополии малой мощности; системообразующие предприятия.";
2) в подпункте 6) пункта 2 статьи 3 слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
3) статью 8 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждает правила разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формы;";
4) в статье 9:
подпункт 13) исключить;
в подпункте 14) слова "отечественных обработанных товаров, работ и услуг" заменить словами "обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";
подпункт 35) исключить;
дополнить подпунктами 41-1) и 41-2) следующего содержания:
"41-1) разрабатывает и утверждает правила ведения реестра казахстанских товаропроизводителей;
41-2) ведет реестр казахстанских товаропроизводителей;";
5) в статье 10:
в подпунктах 2) и 3) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпунктах 6) и 8) слова "отечественных высокотехнологичных товаров и услуг" заменить словами "высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения";
6) в подпункте 3) статьи 11 слова "организаций согласно перечню организаций, закупки товаров, работ и услуг которых подлежат мониторингу внутристрановой ценности," заменить словами "системообразующих предприятий";
7) статью 12 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) участвуют в оценке производства заявителей для включения в реестр казахстанских товаропроизводителей;";
8) в статье 13:
в абзаце седьмом подпункта 2) пункта 2 слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";

7-2) қарсы міндеттемелер – өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі мен мемлекеттің осы Заңға сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну кезінде қабылданатын өзара міндеттемелері;";
13) және 14) тармақшалардағы "отандық тауарларын," деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарларын, орындалатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 23-1) және 25) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) цифрлық верификация – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісі арқылы жүзеге асырылатын өтініш берушіні бағалаудың автоматты процесі;";
"25) ірі тапсырыс берушілер – кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды өндіру құқығына ие жер қойнауын пайдаланушылар; квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілері; қуаты аз табиғи монополия субъектілерін қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері; жүйе құраушы кәсіпорындар.";
2) 3-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "отандық тауарлар мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарлардың және" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын және олардың үлгілік нысанын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларын бекітеді;";
4) 9-бапта:
13) тармақша алып тасталсын;
14) тармақшадағы "отандық" деген сөз "Қазақстанда шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 41-1) және 41-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-1) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
41-2) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізеді;";
5) 10-бапта:
2) және 3) тармақшалардағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер тиісінше "Қазақстанда шығарылған тауарларын және", "Қазақстанда шығарылған тауарларының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) және 8) тармақшалардағы "отандық жоғары технологиялық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 11-баптың 3) тармақшасындағы "тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алу елішілік құндылық мониторингіне жататын ұйымдардың тізбесіне сәйкес ұйымдардың" деген сөздер "жүйе құраушы кәсіпорындардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 12-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізу үшін өтініш берушілердің өндірісін бағалауға қатысады;";
8) 13-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасының жетінші абзацындағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;

подпункт 1) части первой пункта 3 исключить;
в пункте 5:
в подпунктах 2), 4), 5) и 6) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпункте 9) слова "отечественных высокотехнологичных товаров и услуг" заменить словами "высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпунктах 10), 10-1) и 10-2) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
9) в абзаце третьем подпункта 1) пункта 3 статьи 15 слова "отечественных товаров, работ и услуг" заменить словами "товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";
10) пункт 5 статьи 25 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"нахождения казахстанского товаропроизводителя в реестре казахстанских товаропроизводителей.";
11) в подпункте 9) статьи 29 слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
12) в статье 37 слова "отечественных обработанных товаров, работ и услуг" заменить словами "обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения";
13) в статье 38:
в заголовке слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпункте 2) слова "отечественных высокотехнологичных товаров и услуг" заменить словами "высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения";
в пункте 2 слова "отечественных высокотехнологичных товаров и услуг" заменить словами "высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения";
14) в статье 43:
в пункте 1 слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпункте 2) слово "отечественных" заменить словом "казахстанских";
в подпункте 3) слова "об отечественных производителях" заменить словами "о казахстанских товаропроизводителях, производителях услуг";
в подпункте 4) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";
в подпункте 5) слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения";

3-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақта:
2), 4), 5) және 6) тармақшалардағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "отандық жоғары технологиялық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
10), 10-1) және 10-2) тармақшалардағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-баптың 3-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "отандық тауарларын, жұмыстары" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын, орындалатын жұмыстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 25-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінде қазақстандық тауар өндірушінің болуы.";
11) 29-баптың 9) тармақшасындағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 37-баптағы "Отандық", "отандық" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 38-бапта:
тақырыптағы "отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің экспортын дамыту және" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларының және көрсетілетін қызметтерінің экспортын дамыту мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
1) тармақшадағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "отандық жоғары технологиялық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "отандық жоғары технологиялық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 43-бапта:
1-тармақтағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "отандық өндірушілер" деген сөздер "қазақстандық тауар өндірушілер, қызметтерді көрсетушілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "отандық тауарлары мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;

15) в статье 46:
часть первую пункта 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) договоров гарантированного закупа, предусматривающих долгосрочный гарантированный объем закупа товаров, произведенных на имеющихся производственных мощностях;";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Заказчиками по договорам, направленным на развитие промышленности, являются крупные заказчики.";
16) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Порядок планирования и заключения договоров, направленных на развитие промышленности
1. Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности ежегодно в срок до 10 декабря получает от:
1) отдельных субъектов квазигосударственного сектора планы закупок (предварительный, годовой, долгосрочный), разрабатываемые и утверждаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) недропользователей, обладающих правом на добычу твердых полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, годовые (на один финансовый год) и среднесрочные (на пять финансовых лет) программы закупа товаров, работ и услуг, формируемые в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
3) субъектов естественных монополий перечни товаров, планируемых к закупу на предстоящий финансовый год или долгосрочный период, составляемые в соответствии с правилами осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утверждаемыми согласно Закону Республики Казахстан "О естественных монополиях";
4) системообразующих предприятий планы закупок товаров на предстоящий финансовый год или долгосрочный период.
2. Планы закупок (программы, перечни товаров) крупных заказчиков, указанные в пункте 1 настоящей статьи, представляются в год, предшествующий первому году осуществления закупок.
3. Планы закупок (программы, перечни товаров), указанные в пункте 1 настоящей статьи, предусматривают перечень товаров, планируемых к закупу, за исключением товаров, закупаемых на внутреннем рынке, или товаров иностранного происхождения, на которые распространяются гарантийные обязательства.
4.  Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности с привлечением национального института развития в области развития внутристрановой ценности в течение тридцати календарных дней рассматривает планы закупок (программы, перечни товаров) крупных заказчиков на соответствие исключениям, указанным в пункте 3 настоящей статьи.
Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности в случае выявления несоответствий требованиям, указанным в пункте 3 настоящей статьи, направляет крупным заказчикам уведомление с указанием замечаний к планам закупок (программам, перечням товаров).
Крупные заказчики в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности вносят изменения в свои планы закупок (программы, перечни товаров), указанные в пункте 1 настоящей статьи, и повторно направляют в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности.
При этом срок согласования планов закупок (программ, перечней товаров) крупных заказчиков уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности не должен превышать десять рабочих дней.

15) 46-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) қолда бар өндірістік қуаттарда өндірілген тауарларды сатып алудың ұзақ мерзімді кепілдік берілген көлемін көздейтін кепілдендірілген сатып алу шарттары;";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ірі тапсырыс берушілер өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттар бойынша тапсырыс берушілер болып табылады.";
16) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды жоспарлау және жасасу тәртібі
1. Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган жыл сайын 10 желтоқсанға дейінгі мерзімде:
1) квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленетін және бекітілетін сатып алу жоспарларын (алдын ала, жылдық, ұзақ мерзімді);
2) кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды өндіруге құқығы бар жер қойнауын пайдаланушылардан "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қалыптастырылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына) және орта мерзімді (бес қаржы жылына) бағдарламаларын;
3) табиғи монополиялар субъектілерінен "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай бекітілетін табиғи монополиялар субъектілерінің қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жасалатын алдағы қаржы жылына немесе ұзақ мерзімді кезеңге сатып алуға жоспарланатын тауарлар тізбелерін;
4) жүйе құраушы кәсіпорындардан алдағы қаржы жылына немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған тауарларды сатып алу жоспарларын алады.
2. Ірі тапсырыс берушілердің осы баптың 1-тармағында көрсетілген сатып алу жоспарлары (бағдарламалары, тауарлар тізбелері) сатып алуды жүзеге асырудың бірінші жылының алдындағы жылы ұсынылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген сатып алу жоспарларында (бағдарламаларында, тауарлар тізбелерінде) ішкі нарықта сатып алынатын тауарларды немесе кепілдік міндеттемелері қолданылатын шетелде шығарылған тауарларды қоспағанда, сатып алуға жоспарланатын тауарлардың тізбесі көзделеді.
4. Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, күнтізбелік отыз күн ішінде ірі тапсырыс берушілердің сатып алу жоспарларын (бағдарламаларын, тауарлар тізбелерін) осы баптың 3-тармағында көрсетілген ерекшеліктерге сәйкестігін қарайды.
Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган осы баптың 3-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкессіздіктер анықталған жағдайда ірі тапсырыс берушілерге сатып алу жоспарларына (бағдарламаларына, тауарлар тізбелеріне) ескертулерді көрсете отырып хабарлама жібереді.
Ірі тапсырыс берушілер өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген өзінің сатып алу жоспарларына (бағдарламаларына, тауарлар тізбелеріне) өзгерістер енгізеді және өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға қайта жібереді.
Бұл ретте өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның ірі тапсырыс берушілердің сатып алу жоспарларын (бағдарламаларын, тауарлар тізбелерін) келісу мерзімі он жұмыс күнінен аспауға тиіс.

5. Согласованный перечень товаров, планируемых к закупу, в срок до 1 февраля размещается в реестре товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, их производителей.
6.   Предприятия обрабатывающей промышленности, заинтересованные в заключении договоров, направленных на развитие промышленности, подают заявку в реестре товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, их производителей для заключения офтейк-контрактов в соответствии со статьей 48 настоящего Закона и договоров гарантированного закупа в соответствии со статьей 48-1 настоящего Закона в срок не более тридцати календарных дней после опубликования перечня товаров, планируемых к закупу, в реестре товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, их производителей.
7. Крупные заказчики рассматривают заявки от предприятий обрабатывающей промышленности и заключают офтейк-контракты или договоры гарантированного закупа в срок не более тридцати календарных дней с даты окончания подачи заявок в соответствии с правилами планирования и заключения договоров, направленных на развитие промышленности, а также мониторинга их исполнения.
8.  После заключения договоров, направленных на развитие промышленности, крупный заказчик имеет право проводить лабораторные и (или) индустриальные испытания опытно-промышленной партии товара предприятия обрабатывающей промышленности.
Лабораторные и (или) индустриальные испытания опытно-промышленной партии товара предприятия обрабатывающей промышленности проводятся на основе технических характеристик, физических и (или) химических свойств, комплектации товара, предоставляемого крупным заказчиком до заключения договора, направленного на развитие промышленности.
В случае получения положительных результатов лабораторных и (или) индустриальных испытаний опытно-промышленной партии товара предприятия обрабатывающей промышленности производится поставка партии данного товара. При получении отрицательных результатов лабораторных и (или) индустриальных испытаний опытно-промышленной партии товара предприятия обрабатывающей промышленности договор, направленный на развитие промышленности, считается не исполненным по вине предприятия обрабатывающей промышленности и подлежит расторжению.
До момента поставки товара в рамках договоров, направленных на развитие промышленности, крупные заказчики могут приобретать товар в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Выставление дополнительных технических характеристик, физических и (или) химических свойств, требований к комплектации товара после подписания договора, направленного на развитие промышленности, запрещается.";

5. Сатып алуға жоспарланатын тауарлардың келісілген тізбесі 1 ақпанға дейінгі мерзімде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер, оларды өндірушілер тізілімінде орналастырылады.
6. Өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттар жасасуға мүдделі өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындары жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер, оларды өндірушілер тізілімінде осы Заңның 48-бабына сәйкес офтейк-келісімшарттар және осы Заңның 48-1-бабына сәйкес кепілдендірілген сатып алу шарттарын жасасу үшін өтінімді жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер, оларды өндірушілер тізілімінде сатып алуға жоспарланатын тауарлар тізбесі жарияланғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде береді.
7. Ірі тапсырыс берушілер өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарының өтінімдерін қарайды және өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды жоспарлау және жасасу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларына сәйкес өтінімдерді беру аяқталған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде офтейк-келісімшарттар немесе кепілдендірілген сатып алу шарттарын жасасады.
8. Өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттар жасалғаннан кейін ірі тапсырыс берушінің өңдеу өнеркәсібі кәсіпорны тауарының тәжірибелік-өнеркәсіптік топтамасына зертханалық және (немесе) индустриялық сынақтар жүргізуге құқығы бар.
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорны тауарының тәжірибелік-өнеркәсіптік топтамасына зертханалық және (немесе) индустриялық сынақтар өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарт жасалғанға дейін ірі тапсырыс беруші ұсынатын тауардың техникалық сипаттамалары, физикалық және (немесе) химиялық қасиеттері, жиынтықталуы негізінде жүргізіледі.
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорны тауарының тәжірибелік-өнеркәсіптік топтамасының зертханалық және (немесе) индустриялық сынақтарының оң нәтижелері алынған жағдайда осы тауар топтамасын беру жүргізіледі. Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорны тауарының тәжірибелік-өнеркәсіптік топтамасының зертханалық және (немесе) индустриялық сынақтарының теріс нәтижелері алынған кезде өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарт өңдеу өнеркәсібі кәсіпорнының кінәсінан орындалмаған болып есептеледі және бұзуға жатады.
Өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттар шеңберінде тауар берілген кезге дейін ірі тапсырыс берушілер тауарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сатып ала алады.
Өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шартқа қол қойылғаннан кейін тауардың қосымша техникалық сипаттамаларын, физикалық және (немесе) химиялық қасиеттерін, жиынтықталуына қойылатын талаптарды көрсетуге тыйым салынады.";

17) дополнить статьями 47-1, 48-1, 51-1, 51-2, 51-3, 51-4, 51-5, 51-6 и 51-7 следующего содержания:
"Статья 47-1. Закупки системообразующих предприятий
1. Системообразующими предприятиями являются предприятия обрабатывающей промышленности, объем производства которых составляет более трех процентов от совокупного объема производства соответствующей области, города республиканского значения, столицы.
2. Перечень системообразующих предприятий утверждается уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
3. Закупки товаров системообразующих предприятий подлежат мониторингу внутристрановой ценности уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
4. Закупки товаров системообразующими предприятиями осуществляются в соответствии с планами закупок товаров на предстоящий финансовый год или долгосрочный период при условии соблюдения требований, определенных в статьях 47, 48, 48-1 и 49 настоящего Закона.";
"Статья 48-1. Договоры гарантированного закупа
1. По договорам гарантированного закупа предприятие обрабатывающей промышленности обязуется обеспечить поставку гарантированного объема товаров на долгосрочной основе в соответствии с условиями заключенного договора гарантированного закупа.
Заключенные договоры гарантированного закупа могут использоваться в качестве предмета залога в финансовых организациях, в том числе в банках второго уровня и Банке Развития Казахстана.
2. Внесение изменений в заключенный договор гарантированного закупа осуществляется по согласованию крупного заказчика и предприятия обрабатывающей промышленности.
3. Срок действия договора гарантированного закупа определяется договором, но не может быть менее одного года. Максимальный срок действия договора гарантированного закупа не может превышать десять лет.
4. Договор гарантированного закупа должен содержать:
наименования товаров с указанием их подробных технических характеристик, физических и (или) химических свойств, комплектации;
объем поставок на весь срок действия договора;
ответственность сторон договора за неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств по договору;
иные условия по согласованию сторон.";
"Статья 51-1. Порядок формирования реестра казахстанских товаропроизводителей
1. Формирование реестра казахстанских товаропроизводителей (далее – реестр) осуществляется в соответствии с правилами ведения реестра казахстанских товаропроизводителей и состоит из следующих этапов:
1) подача заявки через личный кабинет пользователя на веб-портале объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";

17) мынадай мазмұндағы 47-1, 48-1, 51-1, 51-2, 51-3, 51-4, 51-5, 51-6 және 51-7-баптармен толықтырылсын:
"47-1-бап. Жүйе құраушы кәсіпорындардың сатып алуы
1. Өндіріс көлемі тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жиынтық өндіріс көлемінің үш пайызынан астамын құрайтын өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындары жүйе құраушы кәсіпорындар болып табылады.
2. Жүйе құраушы кәсіпорындар тізбесін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
3. Жүйе құраушы кәсіпорындардың тауарларды сатып алуы өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның елішілік құндылықты мониторингтеуіне жатады.
4. Жүйе құраушы кәсіпорындардың тауарларды сатып алуы осы Заңның 47, 48, 48-1 және 49-баптарында айқындалған талаптар сақталған жағдайда алдағы қаржы жылына немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған тауарларды сатып алу жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.";
"48-1-бап. Кепілдендірілген сатып алу шарттары
1. Кепілдендірілген сатып алу шарттары бойынша өңдеу өнеркәсібі кәсіпорны тауарлардың кепілдік берілген көлемін жасалған кепілдендірілген сатып алу шартының талаптарына сәйкес ұзақ мерзімді негізде беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Жасалған кепілдендірілген сатып алу шарттары қаржы ұйымдарында, оның ішінде екінші деңгейдегі банктерде және Қазақстанның Даму Банкінде кепіл нысанасы ретінде пайдаланылуы мүмкін.
2. Жасалған кепілдендірілген сатып алу шартына өзгерістер енгізу ірі тапсырыс берушінің және өңдеу өнеркәсібі кәсіпорнының келісуі бойынша жүзеге асырылады.
3. Кепілдендірілген сатып алу шартының қолданылу мерзімі шартта айқындалады, бірақ бір жылдан кем болмайды. Кепілдендірілген сатып алу шартының ең ұзақ қолданылу мерзімі он жылдан аспайды.
4. Кепілдендірілген сатып алу шартында:
тауарлардың егжей-тегжейлі техникалық сипаттамалары, физикалық және (немесе) химиялық қасиеттері, жиынтықталуы көрсетіле отырып, олардың атаулары;
шарттың бүкіл қолданылу мерзіміне өнім беру көлемі;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін шарт тараптарының жауапкершілігі;
тараптардың келісуі бойынша өзге де талаптар қамтылуға тиіс.";
"51-1-бап. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін қалыптастыру тәртібі
1. Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін (бұдан әрі – тізілім) қалыптастыру қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады және мынадай кезеңдерден тұрады:
1) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинеті арқылы өтінім беру;

2) цифровая верификация;
3) оценка производства;
4) принятие решения уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности о включении либо невключении в реестр.
2. При подаче заявки представляются:
1) согласие на сбор и обработку информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
2) согласие на предоставление доступа к производственному объекту для оценки производства и осуществления мониторинга;
3) согласие на принятие обязательств по установлению системы видеонаблюдения на производственном объекте, предоставление удаленного доступа уполномоченному органу в области государственного стимулирования промышленности к просмотру видеоинформации для осуществления мониторинга;
4) сведения, подтверждающие выполнение заявленных условий производства, производственных и технологических операций, включая видеоматериал, отображающий (подтверждающий) заявленный технологический процесс производства товара.
3. После подачи заявки осуществляется цифровая верификация по критериям, определенным правилами ведения реестра казахстанских товаропроизводителей, подтверждающим производственную деятельность.
Сведения, необходимые для включения в реестр, формируются объектом информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
Результаты цифровой верификации направляются заявителю в личный кабинет пользователя на веб-портале объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
В случае отрицательного результата цифровой верификации решение должно содержать мотивированный ответ с обоснованиями.
4. При оценке производства уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности с привлечением отраслевых государственных органов, отраслевых ассоциаций (союзов) осуществляется проверка выполнения заявленных условий производства, производственных и технологических операций на основании сведений, подтверждающих выполнение заявленных условий производства, производственных и технологических операций, включая видеоматериал, отображающий (подтверждающий) заявленный технологический процесс производства товара.
При этом заявленные заявителем производственные и технологические операции должны соответствовать минимальному порогу производственных и технологических операций.
5. При невозможности оценки производства на основании сведений, заявленных заявителем согласно пункту 2 настоящей статьи, уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности с привлечением отраслевых государственных органов, отраслевых ассоциаций (союзов) осуществляется выездная инспекция.
Привлечение представителей отраслевых ассоциаций (союзов) для участия в выездной инспекции носит добровольный характер и осуществляется на безвозмездной основе.
По итогам выездной инспекции составляется акт оценки производства.

2) цифрлық верификация;
3) өндірісті бағалау;
4) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның тізілімге енгізу не енгізбеу туралы шешім қабылдауы.
2. Өтінім беру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес ақпаратты жинауға және өңдеуге келісім;
2) өндірісті бағалау және мониторингті жүзеге асыру үшін өндірістік объектіге қолжетімділік беруге келісім;
3) өндірістік объектіде бейнебақылау жүйесін орнату жөніндегі міндеттемелерді қабылдауға, мониторингті жүзеге асыру үшін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға бейнеақпаратты қарауға қашықтан қолжетімділік беруге келісім;
4) тауар өндірудің мәлімделген технологиялық процесін көрсететін (растайтын) бейнематериалды қоса алғанда, өндірістің мәлімделген шарттарының, өндірістік және технологиялық операциялардың орындалғанын растайтын мәліметтер ұсынылады.
3. Өтінім берілгеннен кейін өндірістік қызметті растайтын қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларында айқындалған өлшемшарттар бойынша цифрлық верификация жүзеге асырылады.
Тізілімге енгізу үшін қажетті мәліметтерді "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісі қалыптастырады.
Цифрлық верификация нәтижелері өтінім берушіге "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне жіберіледі.
Цифрлық верификация нәтижесі теріс болған жағдайда шешімде негіздемелері бар уәжді жауап қамтылуға тиіс.
4. Өндірісті бағалау кезінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдарды, салалық қауымдастықтарды (одақтарды) тарта отырып, өндірістің мәлімделген шарттарының, өндірістік және технологиялық операциялардың орындалуын тексеруді, тауар өндірудің мәлімделген технологиялық процесін көрсететін (растайтын) бейнематериалды қоса алғанда, өндірістің мәлімделген шарттарының, өндірістік және технологиялық операциялардың орындалғанын растайтын мәліметтер негізінде жүзеге асырады.
Бұл ретте өтінім беруші мәлімдеген өндірістік және технологиялық операциялар өндірістік және технологиялық операциялардың ең төмен шегіне сай келуге тиіс.
5. Осы баптың 2-тармағына сәйкес өтінім беруші мәлімдеген мәліметтер негізінде өндірісті бағалау мүмкін болмаған кезде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдарды, салалық қауымдастықтарды (одақтарды) тарта отырып, көшпелі инспекцияны жүзеге асырады.
Салалық қауымдастықтардың (одақтардың) өкілдерін көшпелі инспекцияға қатысуға тарту ерікті сипатта болады және өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
Көшпелі инспекцияның қорытындысы бойынша өндірісті бағалау актісі жасалады.

6. При положительном результате оценки производства заявитель включается в реестр уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
При отрицательном результате оценки производства автоматически направляется мотивированный ответ с обоснованиями в личный кабинет пользователя на веб-портале объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
Субъект предпринимательства вправе повторно подать заявку для включения в реестр после устранения выявленных несоответствий.
7. Заявитель несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за достоверность представленных сведений, указанных в заявке.
8. Подтверждением нахождения казахстанского товаропроизводителя в реестре является выписка из реестра, которая должна содержать сведения о казахстанском товаропроизводителе, производимом им товаре с указанием сведений о нем и доле внутристрановой ценности.
9. При включении в реестр казахстанских товаропроизводителей, производящих товары, полностью произведенные на территории Республики Казахстан, оценка производства не требуется.
10. Требования настоящей статьи не распространяются на казахстанских производителей программного обеспечения и регламентируются статьей 51-2 настоящего Закона.
Статья 51-2. Порядок включения и исключения производителей программного обеспечения из реестра
1. К товарам казахстанского происхождения приравнивается программное обеспечение, произведенное на территории Республики Казахстан и включенное в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок подтверждения казахстанского производителя программного обеспечения для включения в реестр определяется уполномоченным органом в сфере информатизации.
3. Уполномоченный орган в сфере информатизации ежеквартально проводит мониторинг казахстанских производителей программного обеспечения, находящихся в реестре, и уведомляет о его результатах уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности.
4. Включение и исключение казахстанских производителей программного обеспечения из реестра осуществляются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности на основании уведомления уполномоченного органа в сфере информатизации.
5. Казахстанские производители программного обеспечения в течение тридцати календарных дней со дня исключения из реестра вправе обжаловать уведомление в уполномоченный орган в сфере информатизации.

6. Өндірісті бағалау нәтижесі оң болған кезде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган өтінім берушіні тізілімге енгізеді.
Өндірісті бағалау нәтижесі теріс болған кезде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне негіздемелері бар уәжді жауап автоматты түрде жіберіледі.
Кәсіпкерлік субъектісі анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін тізілімге енгізу үшін өтінімді қайта беруге құқылы.
7. Өтінім беруші өтінімде көрсетілген, берілген мәліметтердің анықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
8. Қазақстандық тауар өндіруші, тауар және елішілік құндылық үлесі туралы мәліметтерді көрсете отырып, өзі өндіретін тауар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс тізілімнен үзінді-көшірме қазақстандық тауар өндірушінің тізілімде болуын растау болып табылады.
9. Толығымен Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларды өндіретін қазақстандық тауар өндірушілерді тізілімге енгізу кезінде өндірісті бағалау талап етілмейді.
10. Осы баптың талаптары бағдарламалық қамтылымды қазақстандық өндірушілерге қолданылмайды және осы Заңның 51-2-бабымен регламенттеледі.
51-2-бап. Бағдарламалық қамтылымды өндірушілерді тізілімге енгізу және одан шығару тәртібі
1. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сенімді бағдарламалық қамтылым мен электрондық өнеркәсіп өнімдерінің тізіліміне енгізілген бағдарламалық қамтылым Қазақстанда шығарылған тауарларға теңестіріледі.
2. Тізілімге енгізу үшін бағдарламалық қамтылымды қазақстандық өндірушіні растау тәртібін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
3. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган тоқсан сайын тізілімдегі бағдарламалық қамтылымды қазақстандық өндірушілерге мониторинг жүргізеді және оның нәтижелері туралы өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді.
4. Бағдарламалық қамтылымды қазақстандық өндірушілерді тізілімге енгізуді және одан шығаруды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның хабарламасы негізінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Бағдарламалық қамтылымды қазақстандық өндірушілер тізілімнен шығарылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде хабарламаға ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға шағым жасауға құқылы.

Статья 51-3. Товары, полностью произведенные на территории Республики Казахстан
1. Товарами, полностью произведенными на территории Республики Казахстан, являются:
1) природные ресурсы (полезные ископаемые и минеральные ресурсы, водные, земельные ресурсы), добытые из недр Республики Казахстан, на ее территории либо в ее территориальном море (иных внутренних водоемах) или с ее дна либо из атмосферного воздуха на территории Республики Казахстан;
2) сельскохозяйственная продукция, произведенная в Республике Казахстан;
3) лом и отходы цветных и черных металлов, собранные или образованные на территории Республики Казахстан.
2. Сведения о лицензиях или контрактах на добычу твердых полезных ископаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, лома и отходов цветных и черных металлов, собранных или образованных на территории Республики Казахстан, представляются для включения в реестр уполномоченным органом в области твердых полезных ископаемых.
3. Сведения о контрактах на добычу углеводородов или урана в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании представляются для включения в реестр уполномоченным органом в области углеводородов.
4. Сведения о лицензиях или контрактах на добычу общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании представляются для включения в реестр местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Сведения о сельскохозяйственной продукции, произведенной на территории Республики Казахстан, представляются для включения в реестр уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
6. Сведения о разрешениях на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" представляются для включения в реестр местными исполнительными органами.
7. Сведения о товарах, полностью произведенных на территории Республики Казахстан, вносятся в реестр уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности на основании сведений, представленных согласно пунктам 2, 3, 4, 5 и 6 настоящей статьи.
Статья 51-4. Мониторинг реестра
1. После включения казахстанского товаропроизводителя в реестр уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности с периодичностью не менее одного раза в квартал осуществляется мониторинг посредством цифровой верификации.

51-3-бап. Толығымен Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар
1. Толығымен Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар:
1) Қазақстан Республикасының жер қойнауынан, оның аумағында не оның аумақтық теңізінде (өзге де ішкі су айдындарында) немесе оның түбінен не Қазақстан Республикасының аумағындағы атмосфералық ауадан өндірілген табиғи ресурстар (пайдалы қазбалар мен минералдық ресурстар, су, жер ресурстары);
2) Қазақстан Республикасында өндірілген ауыл шаруашылығы өнімдері;
3) Қазақстан Республикасының аумағында жиналған немесе пайда болған түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтары.
2. Кең таралған пайдалы қазбаларды, Қазақстан Республикасының аумағында жиналған немесе пайда болған түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар немесе келісімшарттар туралы мәліметтерді пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган тізілімге енгізу үшін ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес көмірсутектерді немесе уранды өндіруге арналған келісімшарттар туралы мәліметтерді көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган тізілімге енгізу үшін ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар немесе келісімшарттар туралы мәліметтерді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары тізілімге енгізу үшін ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген ауыл шаруашылығы өнімдері туралы мәліметтерді агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган тізілімге енгізу үшін ұсынады.
6. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсаттар туралы мәліметтерді жергілікті атқарушы органдар тізілімге енгізу үшін ұсынады.
7. Толығымен Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар туралы мәліметтерді тізілімге осы баптың 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес ұсынылған мәліметтер негізінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган енгізеді.
51-4-бап. Тізілімді мониторингтеу
1. Қазақстандық тауар өндіруші тізілімге енгізілгеннен кейін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган тоқсанына бір реттен кем болмайтындай кезеңділікпен цифрлық верификация арқылы мониторингтеуді жүзеге асырады.

2. По итогам мониторинга в случае выявления несоответствий критериям, определенным пунктом 3 статьи 51-1 настоящего Закона, направляется уведомление в личный кабинет пользователя на веб-портале объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" о необходимости устранения выявленных несоответствий.
В случае неустранения выявленных несоответствий казахстанский товаропроизводитель исключается из реестра.
Статья 51-5. Апелляционная комиссия
1. Возражения, жалобы казахстанских товаропроизводителей по исключению из реестра по результатам мониторинга посредством цифровой верификации рассматриваются апелляционной комиссией.
2. Состав и положение об апелляционной комиссии утверждаются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
3. Возражения, жалобы казахстанских товаропроизводителей подаются в апелляционную комиссию в течение тридцати рабочих дней со дня исключения из реестра.
4. Апелляционная комиссия принимает решение по представленным возражению, жалобе посредством запроса необходимых документов и (или) проведения заслушивания, и (или) проведения выездной комиссии.
5. Апелляционная комиссия по результатам рассмотрения возражения, жалобы выносит одно из следующих решений:
о полном или частичном удовлетворении возражения, жалобы;
об отказе в удовлетворении возражения, жалобы с обоснованием принятия такого решения.
6. Решение апелляционной комиссии выносится в письменном виде и является обязательным для исполнения уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
7. Решение апелляционной комиссии может быть обжаловано в суд.
8. При удовлетворении возражения, жалобы казахстанский товаропроизводитель, подавший такие возражение, жалобу, включается в реестр уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности без прохождения этапов, предусмотренных статьей 51-1 настоящего Закона.
Статья 51-6. Исключение из реестра
Исключение казахстанского товаропроизводителя из реестра осуществляется уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности на основании:
1) результатов цифровой верификации при проведении мониторинга реестра;
2) результатов мониторинга производителей программного обеспечения;
3) заявления казахстанского товаропроизводителя об исключении из реестра.
В случае ликвидации юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан или реорганизации юридического лица, за исключением реорганизации в форме преобразования, исключение казахстанского товаропроизводителя из реестра осуществляется автоматически.
При реорганизации вновь созданное юридическое лицо подает заявку для включения в реестр повторно.

2. Мониторинг қорытындысы бойынша осы Заңның 51-1-бабының 3-тармағында айқындалған өлшемшарттарға сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, анықталған сәйкессіздіктерді жою қажеттілігі туралы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне хабарлама жіберіледі.
Анықталған сәйкессіздіктер жойылмаған жағдайда қазақстандық тауар өндіруші тізілімнен шығарылады.
51-5-бап. Апелляциялық комиссия
1. Цифрлық верификация арқылы мониторинг нәтижелері бойынша тізілімнен шығару жөніндегі қазақстандық тауар өндірушілердің қарсылықтарын, шағымдарын апелляциялық комиссия қарайды.
2. Апелляциялық комиссияның құрамы мен ол туралы ережені өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
3. Қазақстандық тауар өндірушілердің қарсылықтары, шағымдары апелляциялық комиссияға тізілімнен шығарылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде беріледі.
4. Апелляциялық комиссия берілген қарсылық, шағым бойынша шешімді қажетті құжаттарды сұрату және (немесе) тыңдау өткізу және (немесе) көшпелі комиссия өткізу арқылы қабылдайды.
5. Апелляциялық комиссия қарсылықты, шағымды қарау нәтижелері бойынша:
қарсылықты, шағымды толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы;
қарсылықты, шағымды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімнің қабылдануын негіздей отырып, осындай шешімдердің бірін шығарады.
6. Апелляциялық комиссияның шешімі жазбаша түрде шығарылады және өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның орындауы үшін міндетті болып табылады.
7. Апелляциялық комиссияның шешіміне сотқа шағым жасалуы мүмкін.
8. Қарсылықтар, шағымдар қанағаттандырылған кезде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган осындай қарсылық, шағым берген қазақстандық тауар өндірушіні осы Заңның 51-1-бабында көзделген кезеңдерден өткізбей тізілімге енгізеді.
51-6-бап. Тізілімнен шығару
Қазақстандық тауар өндірушіні тізілімнен шығаруды өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган:
1) тізілімді мониторингтеуді жүргізу кезіндегі цифрлық верификация нәтижелері;
2) бағдарламалық қамтылымды өндірушілерді мониторингтеу нәтижелері;
3) қазақстандық тауар өндірушінің тізілімнен шығару туралы өтініші негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлға таратылған немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда қазақстандық тауар өндірушіні тізілімнен шығару автоматты түрде жүзеге асырылады.
Қайта ұйымдастыру кезінде жаңадан құрылған заңды тұлға тізілімге қайта енгізу үшін өтінім береді.

Казахстанские товаропроизводители, исключенные из реестра, имеют право повторной подачи заявки для включения в реестр в соответствии со статьей 51-1 настоящего Закона.
Статья 51-7. Условия производства, производственные и технологические операции
1. Производственными и технологическими операциями являются переработка, обработка сырья или материала, а также сборка материала, целью которых является получение товара.
2. Условия производства должны содержать одно или несколько критериев:
производство товара из определенного вида сырья и (или) комплектующих материалов;
испытание продукции;
наличие нормативно-технических или разрешительных документов.
3. Условия производства, производственные и технологические операции разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности по согласованию с отраслевыми государственными органами.
Отраслевые государственные органы в пределах своей компетенции участвуют в разработке условий производства, производственных и технологических операций.
Условия производства, производственные и технологические операции должны содержать сведения об установленных на территории Республики Казахстан производственных и технологических операциях, а также о минимальном пороге производственных и технологических операций для каждого товара.
4. При внесении изменений и (или) дополнений в условия производства, производственные и технологические операции производства товара не допускается установление более благоприятных условий производства, чем были установлены ранее.";
18) параграф 1 главы 4 дополнить статьей 61-1 следующего содержания:
"Статья 61-1. Развитие внутристрановой ценности
1. Крупные заказчики обязаны разрабатывать, утверждать и реализовывать программы развития внутристрановой ценности в соответствии с правилами разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формой.
2. Программы развития внутристрановой ценности разрабатываются на срок от трех лет и утверждаются недропользователями, обладающими правом на добычу твердых полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании по согласованию с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Программы развития внутристрановой ценности разрабатываются на срок от трех лет и утверждаются отдельными субъектами квазигосударственного сектора по согласованию с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Программы развития внутристрановой ценности разрабатываются на срок от трех лет и утверждаются субъектами естественных монополий, за исключением субъектов естественных монополий малой мощности, по согласованию с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, а также с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий.
Программы развития внутристрановой ценности разрабатываются на срок от трех лет и утверждаются системообразующими предприятиями по согласованию с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Основаниями для отказа в согласовании программ развития внутристрановой ценности соответствующими государственными органами являются:

Тізілімнен шығарылған қазақстандық тауар өндірушілердің осы Заңның 51-1-бабына сәйкес тізілімге енгізу үшін қайта өтінім беруге құқығы бар.
51-7-бап. Өндіріс шарттары, өндірістік және технологиялық операциялар
1. Мақсаты тауарды алу болып табылатын шикізатты немесе материалды қайта өңдеу, өңдеу, сондай-ақ материалды жинау өндірістік және технологиялық операциялар болып табылады.
2. Өндіріс шарттарында бір немесе бірнеше өлшемшарттар:
тауарды шикізаттың және (немесе) жиынтықтау материалдарының белгілі бір түрінен өндіру;
өнімді сынақтан өткізу;
нормативтік-техникалық немесе рұқсат беру құжаттарының болуы қамтылуға тиіс.
3. Өндіріс шарттарын, өндірістік және технологиялық операцияларды өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдармен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
Салалық мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде өндіріс шарттарын, өндірістік және технологиялық операцияларды әзірлеуге қатысады.
Өндіріс шарттарында, өндірістік және технологиялық операцияларда Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген өндірістік және технологиялық операциялар туралы, сондай-ақ әрбір тауар үшін өндірістік және технологиялық операциялардың ең төмен шегі туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
4. Тауар өндірісінің өндіріс шарттарына, өндірістік және технологиялық операцияларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде өндірістің бұрын белгіленгеннен гөрі неғұрлым қолайлы шарттарын белгілеуге жол берілмейді.";
18) 4-тараудың 1-параграфы мынадай мазмұндағы 61-1-баппен толықтырылсын:
"61-1-бап. Елішілік құндылықты дамыту
1. Ірі тапсырыс берушілер елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларына және олардың үлгілік нысанына сәйкес елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеуге, бекітуге және іске асыруға міндетті.
2. Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын, кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіру құқығына ие жер қойнауын пайдаланушылар өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша үш жылдан басталатын мерзімге әзірлейді және бекітеді.
Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілері өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша үш жылдан басталатын мерзімге әзірлейді және бекітеді.
Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын қуаты аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен, сондай-ақ табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісу бойынша үш жылдан басталатын мерзімге әзірлейді және бекітеді.
Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын жүйе құраушы кәсіпорындар өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша үш жылдан басталатын мерзімге әзірлейді және бекітеді.
Тиісті мемлекеттік органдардың елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын келісуден бас тартуына негіздер:

1) заниженные целевые индикаторы по доле внутристрановой ценности в закупках товаров;
2) несоответствующие индикаторы по планированию, заключению договоров, направленных на развитие промышленности, исходя из количества заявок субъектов промышленно-инновационной деятельности;
3) отсутствие мероприятий по развитию малого и среднего предпринимательства.
3. Программы развития внутристрановой ценности предусматривают следующие направления:
1) повышение доли внутристрановой ценности в закупках товаров;
2) планирование, заключение и исполнение договоров, направленных на развитие промышленности;
3) развитие субъектов малого и среднего предпринимательства;
4) иные направления.
4. По каждому направлению программ развития внутристрановой ценности предусматриваются планы мероприятий, содержащие конкретные действия крупных заказчиков, а также меры государственной поддержки частного предпринимательства, определяемые Предпринимательским кодексом Республики Казахстан в отношении таких субъектов, и иные мероприятия с конкретными целевыми показателями.
5. В целях мониторинга реализации программ развития внутристрановой ценности крупные заказчики предоставляют информацию об их реализации в соответствии с правилами разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формой.
Мониторинг реализации программ развития внутристрановой ценности осуществляется уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности в соответствии с правилами разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формой.
6. Порядок признания обязательств, устанавливаемых настоящей статьей, исполненными определяется в соответствии с правилами разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формой.
Неисполнение программ развития внутристрановой ценности влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за исключением случаев, когда такое неисполнение произошло не по вине крупного заказчика.";
19) статью 68 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Установить, что сертификаты о происхождении товара формы "СТ-KZ" и индустриальные сертификаты, выданные до введения в действие статей 51-1, 51-2, 51-3, 51-4, 51-5, 51-6 и 51-7 настоящего Закона, а также все связанные с ними акты государственных органов Республики Казахстан сохраняют свое действие до 1 января 2026 года.

1) тауарларды сатып алудағы елішілік құндылық үлесі бойынша төмендетілген нысаналы индикаторлар;
2) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері өтінімдерінің санын ескере отырып, өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды жоспарлау, жасасу бойынша сай келмейтін индикаторлар;
3) шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі іс-шаралардың болмауы.
3. Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларында мынадай бағыттар көзделеді:
1) тауарларды сатып алудағы елішілік құндылық үлесін арттыру;
2) өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды жоспарлау, жасасу және орындау;
3) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін дамыту;
4) өзге де бағыттар.
4. Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларының әрбір бағыты бойынша ірі тапсырыс берушілердің нақты іс-қимылдары, сондай-ақ осындай субъектілерге қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалатын жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары және нақты нысаналы көрсеткіштері бар өзге де іс-шаралар қамтылатын іс-шаралар жоспарлары көзделеді.
5. Елішілік құндылықты дамыту бағдарламасының іске асырылуын мониторингтеу мақсатында ірі тапсырыс берушілер елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларына және олардың үлгілік нысанына сәйкес олардың іске асырылуы туралы ақпарат береді.
Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын мониторингтеуді өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларына және олардың үлгілік нысанына сәйкес жүзеге асырады.
6. Осы бапта белгіленген міндеттемелерді орындалған деп тану тәртібі елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларына және олардың үлгілік нысанына сәйкес айқындалады.
Елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын орындамау, мұндай орындамау ірі тапсырыс берушінің кінәсінан болмаған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";
19) 68-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Заңның 51-1, 51-2, 51-3, 51-4, 51-5, 51-6 және 51-7-баптары қолданысқа енгізілгенге дейін берілген "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттар мен индустриялық сертификаттар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының солармен байланысты барлық актілері өз қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды деп белгіленсін.

Установить, что выдача сертификатов о происхождении товара формы "СТ-KZ" и индустриальных сертификатов осуществляется до 1 января 2026 года. Такие сертификаты о происхождении товара формы "СТ-KZ" и индустриальные сертификаты, а также все связанные с ними акты государственных органов Республики Казахстан сохраняют свое действие до 1 января 2026 года.";
20) статью 69 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) статьи 51, которая действует до 1 января 2026 года.".
21. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О науке и технологической политике":
в подпункте 7) пункта 2 статьи 24 слова "отечественных товаров и услуг" заменить словами "товаров и услуг казахстанского происхождения".
22. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
1) в подпункте 32) статьи 3 слово "отечественного" заменить словом "казахстанского";
2) в подпункте 5) пункта 1 статьи 5 слова "отечественным производителям товаров, а также отечественным поставщикам" заменить словами "казахстанским товаропроизводителям, производителям";
3) в пункте 2 статьи 9 слова "отечественных производителей товаров" заменить словами "казахстанских товаропроизводителей".
Статья 2. Юридические лица, осуществлявшие деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов на основании уведомления о начале деятельности и в срок до 10 ноября 2024 года не получившие разрешения второй категории или не направившие уведомление о прекращении деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ведения бизнеса", вправе продолжать свою деятельность на основании ранее направленного уведомления о начале деятельности и обязаны в срок до 10 октября 2025 года получить разрешение второй категории в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", или направить уведомление о прекращении деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов.

"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттар мен индустриялық сертификаттарды беру 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырылады деп белгіленсін. Осындай "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттар мен индустриялық сертификаттар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының солармен байланысты барлық актілері өз қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.";
20) 69-бап 2) тармақшасындағы "18-бапты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі." деген сөздер "18-бапты;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын 51-бапты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
21. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың 2-тармағының 7) тармақшасындағы "отандық тауарлар мен" деген сөздер "Қазақстанда шығарылған тауарлардың және" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 32) тармақшасындағы "отандық шығарылатын тауарлармен," деген сөздер "Қазақстанда шығарылатын тауарлармен, орындалатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "отандық тауар өндірушілерге, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге" деген сөздер "қазақстандық тауар өндірушілерге, жұмыстарды орындаушылар мен қызметтерді көрсетушілерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың 2-тармағындағы "отандық" деген сөз "қазақстандық" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап. Қызметтің басталатыны туралы хабарлама негізінде түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 2-тармағына сәйкес 2024 жылғы 10 қарашаға дейінгі мерзімде екінші санаттағы рұқсатты алмаған немесе түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті тоқтататыны туралы хабарлама жібермеген заңды тұлғалар қызметтің басталатыны туралы бұрын жіберілген хабарлама негізінде өз қызметін жалғастыруға құқылы және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен 2025 жылғы 10 қазанға дейінгі мерзімде екінші санаттағы рұқсатты алуға немесе түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті тоқтататыны туралы хабарлама жіберуге міндетті.

Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 2, 3, 4, 5 и 6, подпунктов 2), 4), 5), 6), 7), 9) и 10) пункта 7, пунктов 8, 11 и 12, подпункта 2) пункта 13, пунктов 15 и 17, подпункта 2) пункта 19, абзацев четвертого – одиннадцатого подпункта 1), подпункта 2), абзацев третьего, пятого – седьмого подпункта 4), подпунктов 5) и 7), абзацев второго, четвертого – седьмого подпункта 8), подпунктов 9), 10), 11), 12), 13) и 14), абзацев семнадцатого – девяносто третьего подпункта 17), подпунктов 19) и 20) пункта 20, пунктов 21 и 22 статьи 1, статьи 2, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) пункта 10 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2025 года;
3) пункта 1, подпункта 1), абзацев второго – пятого подпункта 3), подпункта 8) пункта 7, подпунктов 1), 3), 4) и 5) пункта 13, пунктов 14 и 18, абзаца второго подпункта 4), абзаца третьего подпункта 8) пункта 20 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

3-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтарын, 7-тармағының 2), 4), 5), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларын, 8, 11 және 12-тармақтарын, 13-тармағының 2) тармақшасын, 15 және 17-тармақтарын, 19-тармағының 2) тармақшасын, 20-тармағы 1) тармақшасының төртінші – он бірінші абзацтарын, 2) тармақшасын, 4) тармақшасының үшінші, бесінші – жетінші абзацтарын, 5) және 7) тармақшаларын, 8) тармақшасының екінші, төртінші – жетінші абзацтарын, 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларын, 17) тармақшасының он жетінші – тоқсан үшінші абзацтарын, 19) және 20) тармақшаларын, 21 және 22-тармақтарын, 2-бапты;
2) 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағын;
3) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 7-тармағының 1) тармақшасын, 3) тармақшасының екінші – бесінші абзацтарын, 8) тармақшасын, 13-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларын, 14 және 18-тармақтарын, 20-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацын, 8) тармақшасының үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ