О местных пpедставительных и исполнительных оpганах Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 10 декабpя 1993 года. Утратил силу - Законом РК от 8 мая 2001 года N 198 ~Z010198.
Сноска. Утратил силу Законом РК от 08.05.2001 № 198.
Настоящий Закон определяет систему местного управления в Республике Казахстан, компетенцию местных представительных и исполнительных органов, порядок их организации и деятельности.
I. Общие положения
Статья 1. Местные представительные и исполнительные
органы и их задачи
Представительным органом населения на территории области, района, города (кроме города районного подчинения и района в городе, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа) является Маслихат - Собрание депутатов.
Маслихаты - Собрания депутатов призваны выражать и реализовывать волю населения соответствующей административно-территориальной единицы с учетом общегосударственных интересов.
Исполнительным органом на территории области, района, города, района в городе является глава местной администрации, который выступает непосредственным представителем Президента Республики Казахстан. Глава местной администрации действует на принципах единоначалия и осуществляет на соответствующей территории функции государственного управления.
Исполнительным органом на террритории поселка является глава поселковой администрации, а на территории аула (села), аульного (сельского) округа - глава сельской администрации.
Представительные и исполнительные органы обеспечивают выполнение программ социального и экономического развития соответствующей территории, исполнение на местах Конституции, законов Республики Казахстан, постановлений Верховного Совета, актов Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, решений вышестоящих Маслихатов - Собраний депутатов и глав администраций, принятых в пределах их компетенции, связь между республиканскими и местными органами власти, привлечение населения к управлению местными делами.
Областные, районные, городские, районные в городах, поселковые и сельские администрации входят в единую систему государственной исполнительной власти Республики.
Статья 2. Избрание Маслихата - Собрания депутатов,
назначение глав администраций
Маслихат - Собрание депутатов избирается гражданами Республики Казахстан, проживающими в соответствующих административно-территориальных единицах сроком на пять лет.
Порядок проведения выборов устанавливается законодательством Республики Казахстан о выборах.
Число депутатов (верхний и нижний предел) соответствующего маслихата определяется Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан в пределах: в областной маслихат, маслихаты городов Астаны и Алматы - до 50; в городской маслихат - до 30; в районный маслихат - до 25.
Маслихат - Собрание депутатов считается правомочным при условии избрания не менее трех четвертей депутатов от установленного числа.
Глава областной, Алматинской и Ленинской городских администраций назначается и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан, глава районной, городской администрации - главой областной администрации по согласованию с Президентом Республики Казахстан.
Глава районной в городе администрации, городской администрации города районного подчинения назначается и освобождается от должности соответственно главой городской, районной администрации по согласованию с главой областной администрации.
Сноска. См. ст.3 Закона РК от 19 июня 1997 г. N 130 "О системе местных представительных органов в условиях изменений в административнотерриториальном устройстве Республики Казахстан" Z970130_ . Внесены изменения - Законом РК от 20 июля 1999 г. N 442 Z990442_ .

Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1993 жылғы 10 желтоқсан N 4100. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2001.05.08. N 198 Заңымен. ~Z010198
Бұл Заң Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi басқару жүйесiн, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың құзыретiн, оларды ұйымдастыру тәртiбi мен қызметiн айқындайды.
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар, олардың
мiндеттерi
Облыс, аудан, қала (аудандық бағыныстағы қаладан және қаладағы ауданнан, поселкеден, ауылдан (селодан), ауылдық (селолық) округтен басқасы) аумағындағы халықтың өкiлдi органы Мәслихат - Депутаттары жиналысы болып табылады.
Мәслихаттар - Депутаттар жиналысы жалпы мемлекеттiк мүдделердi ескере отырып, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық мекен халқының еркiн бiлдiрiп, жүзеге асырады.
Облыс, аудан, қала, қаладағы аудан аумағындағы атқарушы орган Қазақстан Республикасы Президентiнiң тiкелей өкiлi - жергiлiктi әкiм болып табылады. Жергiлiктi әкiм дара басшылық қағидаттарымен әрекет етедi және мемлекеттiк басқару қызметiн жүзеге асырады.
Поселке аумағында атқарушы орган әкiмi, ал ауыл (село), ауылдық (селолық) округ аумағында - село әкiмi болып табылады.
Өкiлдi және атқарушы органдар тиiстi аумақтың әлеуметтiк және экономикалық даму бағдарламаларының орындалуын, жергiлiктi жерлерде Қазақстан Республикасы Конституциясының заңдарының, Жоғарғы Кеңес қаулыларының, Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi құжаттарының, жоғарғы тұрған Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары мен әкiмдердiң өз құзыретi шегiнде қабылданған шешiмдерiнiң орындалуын, республикалық және жергiлiктi өкiмет органдары арасындағы байланысты, халықты жергiлiктi iстердi басқаруға қатыстыруды қамтамасыз етедi.
Облыстық, аудандық, қалалық және қалалардағы аудандық поселкелiк және селолық әкiмшiлiктер Республиканың мемлекеттiк атқарушы билiгiнiң бiрыңай жүйесiне кiредi.
2-бап. Мәслихатты - Депутаттар жиналысын сайлау, әкiмдердi
тағайындау
Мәслихатты - Депутаттар жиналысын Қазақстан Республикасының тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық мекенiнде тұратын азаматтары бес жыл мерзiмге сайлайды.
Сайлауды өткiзу тәртiбi Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңымен белгiленедi.
Тиісті мәслихат депутаттарының санын (жоғары және төменгі шегі) Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы мынадай шекте анықтайды: облыстық мәслихатқа, Астана және Алматы қалаларының мәслихаттарына - 50-ге дейін; қалалық мәслихатқа - 30-ға дейін, аудандық мәслихатқа - 25-ке дейін.
Депутаттар санын тиiстi Мәслихат - Депутаттар жиналысы мынадай шекте белгiлейдi: облыстық Мәслихат - Жиналысқа, Алматы қалалық Мәслихат - Жиналысына - 50-ге дейiн, қалалық Мәслихат - Жиналысқа - 30-ға дейiн, аудандық Мәслихат - Жиналысқа - 25-ке дейiн.
Депутаттардың белгiленген санының кемiнде төрттен үш бөлiгi сайланған жағдайда Мәслихат - Депутаттық жиналыс заңды деп есептеледi.
Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық әкiмдерiн - Қазақстан Республикасының Президентi, аудандық, қалалық әкiмдердi облыстың әкiмi Қазақстан Республикасы Президентiнiң келiсуі бойынша қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Қаладағы ауданның, аудандық бағыныстағы қаланың әкiмiн тиiсiнше қаланың, ауданның әкiмi облыс әкiмiнiң келiсуi бойынша қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
ЕСКЕРТУ. 2-бабтың 3 бөлiгiнiң күшi Қазақстан Республикасының
1997.06.19. N 130-I Заңының қолдану мерзiмiне тоқтатыла
тұрады. Z970130_

Статья 3. Взаимоотношения Маслихата - Собрания депутатов
с другими Маслихатами - Собраниями депутатов
Маслихаты - Собрания депутатов в пределах своей компетенции осуществляют свою деятельность самостоятельно и не связаны отношениями соподчиненности по вертикали.
Решения вышестоящего Маслихата - Собрания депутатов, принятые в пределах его компетенции и не противоречащие законам Республики Казахстан, обязательны для исполнения нижестоящими Маслихатами - Собраниями депутатов.
Разногласия, возникающие между Маслихатами - Собраниями депутатов различных уровней по вопросам принадлежности имущества, находящегося на их территории, а также разграничения доходов между их бюджетами рассматриваются и решаются судом.
Вышестоящее Маслихат - Собрание депутатов вправе делегировать нижестоящим Маслихатам - Собраниям депутатов часть своих полномочий и по взаимному согласию принять на себя осуществление части полномочий нижестоящих Маслихатов - Собраний депутатов.
Маслихат - Собрание депутатов на договорной основе осуществляет взаимодействие с Маслихатами - Собраниями депутатов других административно-территориальных единиц для решения вопросов экономического и социального развития территории.
Статья 4. Взаимоотношения Маслихата - Собрания
депутатов с местной администрацией
Взаимоотношения Маслихата - Собрания депутатов и местной администрации строятся на основе принципа разделения их функций и самостоятельного осуществления ими собственных полномочий, подконтрольности местной администрации Маслихату - Собранию депутатов по вопросам, установленным настоящим Законом.
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация исходят из того, что они в пределах предоставленных им полномочий отвечают за обеспечение комплексного социально-экономического развития соответствующей территории, защиту прав граждан, удовлетворение их законных интересов.
Статья 5. Взаимоотношения Маслихата - Собрания депутатов
и местной администрации с предприятиями,
организациями и учреждениями
Взаимоотношения Маслихата - Собрания депутатов и местной администрации с предприятиями, организациями и учреждениями строятся исходя из обязательности решений Маслихата - Собрания депутатов и местной администрации, принятых в пределах их компетенции, а также на основе договоров, учитывающих взаимные интересы территорий, предприятий и трудовых коллективов.
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация вправе обратиться в суд с исковым заявлением о признании недействительными актов предприятий, организаций и учреждений, нарушающих права, свободы и законные интересы граждан, а также о возмещении ущерба, нанесенного ими населению, соответствующей территории, а до принятия решений судом - приостанавливать действие оспариваемых актов.
Предприятия, организации и учреждения вправе обратиться в суд с исковым заявлением о признании недействительными актов Маслихата - Собрания депутатов, местной администрации, нарушающих их права, и о возмещении ущерба, нанесенного незаконными действиями Маслихата - Собрания депутатов, местной администрации.

3-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысының басқа Мәслихат -
Депутаттар жиналыстарымен өзара қатынасы
Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары қызметiн өзiнiң құзыретi шегiнде дербес жүзеге асырады және тiкелей қосымша бағыныстылықта болмайды.
Жоғары тұрған Мәслихат - Депутаттар жиналысының өз құзыретi шегiнде қабылданған және Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн шешiмдерiн төменгi Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары мiндеттi түрде орындауға тиiс.
Әртүрлi деңгейдегi Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары арасында өздерiнiң аумағындағы мүлiктi иелену мәселелерi жөнiндегi туындаған келiспеушiлiктердi, сондай-ақ олардың бюджеттерi арасындағы кiрiстердiң аражiгiн ашу iсiн сот қарап, шешедi.
Жоғары тұрған Мәслихат - Депутаттар жиналысы төменгi Мәслихат - Депутаттар жиналысына өз өкiлеттiгiнiң бiр бөлiгiн беруге және төменгi Мәслихаттар - Депутаттар жиналысы өкiлеттiгiнiң бiр бөлiгiн өзара келiсiм бойынша өзiне алуға құқылы.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы аумақтың экономикалық және әлеуметтiк даму мәселелерiн шешу үшiн басқа әкiмшiлiк-аумақтық мекеннiң Мәслихаттарымен - Депутаттар жиналыстарымен өзара iс-қимылды шарттық негiзде жүзеге асырады.
4-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысының жергiлiктi әкiмшiлiкпен
өзара қатынасы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiктiң өзара қатынасы өздерiнiң қызметiн бөлiсу және өз өкiлеттiгiн дербес жүзеге асыру, жергiлiктi әкiмшiлiктiң осы заңда белгiленген мәселелер бойынша Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына бағыныстылық қағидаты негiзiнде құрылады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк өздерiне берiлген өкiлеттiк шегiнде тиiстi аумақтың кешендi әлеуметтiк-экономикалық дамуын, азаматтар құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету, олардың заңды мүдделерiн қанғаттандыру үшiн жауапты болуды негiзге алады.
5-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi
әкiмшiлiктiң кәсiпорындармен, ұйымдармен және мекемелермен
өзара қатынасы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiктiң кәсiпорындармен, ұйымдармен және мекемелермен өзара қатынасы Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiктiң өз құзыретi шегiнде қабылданған шешiмдерiнiң мiндеттiлiгi негiзiнде, сондай-ақ аумақтың, кәсiпорындар мен еңбек ұжымдарының өзара мүдделерiн ескеретiн шарттар негiзiнде құрылады.
Мәслихат - депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк-кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң азаматтар құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн бұзатын құжаттарын жарамсыз деп тану туралы, сондай-ақ олардың халыққа, тиiстi аумаққа келтiрген залалын өтеу туралы сотқа талап арыз жасауға, ал сот шешiмдi қабылдағанға дейiн талас тудыратын құжаттардың күшiн тоқтата тұруға құқылы.
Кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер Мәслихат - Депутаттар жиналысының, жергiлiктi әкiмшiлiктiң өз құқықтарын бұзатын құжаттарын заңсыз деп тану туралы және Депутаттар жиналысының, жергiлiктi әкiмшiлiктiң заңсыз әрекеттерiнен келген залалды өтеу туралы сотқа талап арыз жасауға құқылы.

Статья 6. Пользование правами юридического лица
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация пользуются правами юридического лица.
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация имеют печати с изображением Государственного герба Республики Казахстан.
Статья 7. Право на учреждение средств
массовой информации
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация вправе учреждать свой печатный орган, использовать местное радио, телевидение и другие средства массовой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 8. О поднятии Государственного флага
Республики Казахстан
Государственный флаг Республики Казахстан устанавливается на зданиях Маслихата - Собрания депутатов и местной администрации, в залах, где проводятся сессии Маслихата - Собрания депутатов, - постоянно, а также в случаях, установленных Законом "О Государственном флаге Республики Казахстан" (У.с. Указом от 24.01.96 N 2797).
Статья 9. Законодательство о местных представительных
и исполнительных органах
Деятельность местных представительных и исполнительных органов регулируется Конституцией Республики Казахстан, настоящим законом и другими законодательными актами Республики Казахстан.
Действие настоящего закона распространяется также на монофункциональные поселения (воинские городки, поселения закрытого типа).
Настоящий Закон применяется на территории специальной экономической зоны в части, не противоречащей законодательству о специальных экономических зонах.
Сноска. Статья 9 дополнена частью третьей - Указом Президента РК, имеющим силу Закона, от 26 января 1996 г. N 2824.
II. Структура и организационные основы деятельности
местных представительных и исполнительных органов
1. Структура и организационные основы
деятельности Маслихатов - Собраний депутатов
Статья 10. Организационные формы деятельности
Маслихатов - Собраний депутатов
Маслихат - Собрание депутатов осуществляет свою деятельность на сессиях, через постоянные и иные комиссии, а также путем реализации депутатами своих полномочий в установленном законом порядке.
Статья 11. Сессия Маслихата - Собрания депутатов
Основной формой деятельности Маслихата - Собрания депутатов является сессия, на которой он решает вопросы, отнесенные к его ведению законодательством Республики Казахстан.
Сессия Маслихата - Собрания депутатов правомочна, если на ней присутствуют не менее двух третей от числа депутатов, избранных в данное Маслихат - Собрание.
Статья 12. Порядок созыва сессии Маслихата -
Собрания депутатов
Первая сессия вновь избранного Маслихата - Собрания депутатов созывается секретарем Маслихата - Собрания депутатов предыдущего созыва не позднее чем в месячный срок после избрания в Маслихат - Собрание депутатов не менее трех четвертей от числа депутатов, установленного для данного Маслихата - Собрания.
Первая сессия Маслихата - Собрания депутатов во вновь образованной области, районе, городе созывается председателем соответствующей избирательной комиссии не позднее чем в месячный срок со дня образования области, района, города, а в случае проведения выборов в Маслихат - Собрание депутатов вновь образованной области, района, города - не позднее чем в месячный срок со дня выборов в соответствующее Маслихат - Собрание депутатов.
Сессия Маслихата - Собрания депутатов созывается ее председателем. Очередные сессии Маслихата - Собрания депутатов созываются не реже четырех раз в год. Внеочередные сессии Маслихата - Собрания депутатов созываются по инициативе не менее одной трети от числа депутатов, избранных в данное Маслихат - Собрание, а также главы местной администрации не позднее чем в двухнедельный срок. Предложение о созыве сессии должно содержать рекомендуемые для обсуждения вопросы.
О времени созыва и месте проведения сессии Маслихата - Собрания депутатов, а также о вопросах, вносимых на рассмотрение сессии, секретарь Маслихата - Собрания депутатов сообщает депутатам, главе местной администрации и населению не позднее чем за десять дней до сессии. По вопросам, вносимым на рассмотрение сессии, секретарь Маслихата - Собрания депутатов в указанный срок предоставляет депутатам и главе местной администрации необходимые материалы.

6-бап. Заңды ұйым құқықтарын пайдалану
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк заңды ұйым құқықтарын пайдаланады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiктiң Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк елтаңбасының бейнесi бар мөрi болады.
7-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарын құру құқығы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзiнiң баспа органын құруға, жергiлiктi радионы, теледидар мен бақса да бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалануға құқылы.
8-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауын тiгу
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк үйлерiнде, Мәслихат - Депутаттар жиналысының сессиялары өткiзiлетiн залдарда - ұдайы, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы туралы" (ҚР Президентiнiң 1996.01.24. N 2797 жарлығымен күшiн жойған) Заңда белгiленген реттерде тiгiледi.
9-бап. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар туралы заңдар
Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың қызметi Қазақстан
Республикасының Конституциясымен, осы заңмен және Қазақстан
Республикасының басқа да заң құжаттарымен реттеледi.
Бұл заңның күшi шағын қызмет атқаратын қоныстарға (әскери
қалашықтарға, жабық түрдегi қоныстарға) да қолданылады.
Осы Заң арнайы экономикалық аймақта арнайы экономикалық
аймақтар туралы заңға қайшы келмейтiн бөлiгiнде қолданылады.
Ескерту. 9-бап 3 тармақпен толықтырылды - ҚР Президентiнiң
1996.01.26. N 2824 жарлығымен.
II. ЖЕРГIЛIКТI ӨКIЛДI ЖӘНЕ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАР ҚЫЗМЕТIНIҢ
ҚҰРЫЛЫМЫ МЕН ҰЙЫМДЫҚ НЕГIЗДЕРI
1. Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары қызметiнiң құрылымы мен
ұйымдық негiздерi
10-бап. Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары қызметiнiң ұйымдық
түрлерi
Мәслихат - Депутаттар жиналысы өз қызметiн сессияларда, тұрақты және өзге де комиссиялар арқылы, сондай-ақ депутаттардың өз өкiлеттiгiн заңмен белгiленген тәртiп бойынша жүзеге асыруы жолымен атқарады.
11-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысының сессиясы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы қызметiнiң негiзгi түрi сессия болып табылады, ол сессияда Қазақстан Республикасы заңдарында өзiнiң қарауына жатқызылған мәселелердi шешедi.
Мәслихат - Депутаттар жиналысының сессиясы, егер оған осы Мәслихат - Жиналысқа сайланған депутаттардың кемiнде үштен екi бөлiгi қатысса, заңды болып табылады.
12-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясын шақыру тәртiбi
Жаңадан сайланған Мәслихат - Депутаттар жиналысының бiрiншi сессиясын өткен сайлаудағы Мәслихат - Депутаттар жиналысының хатшысы осы Мәслихат - Жиналыс үшiн белгiленген депутаттардың кемiнде төреттен үш бөлiгi Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына сайланғаннан кейiн бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей шақырады.
Жаңадан құрылған облыстағы, аудандағы, қаладағы Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының бiрiншi сессиясын тиiстi сайлау комиссиясының төрағасы облыс, аудан, қала құрылған күннен соң бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей, ал жаңадан құрылған облыстың, ауданның, қаланың Мәслихатына - Депутаттар жиналысына сайлау өткiзiлген ретте тиiстi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сайлауы өткен күннен бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей шақырады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сессиясын оның төрағасы шақырады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының кезектi сессиясы жылына кемiнде төрт рет шақырылады. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының кезектен тыс сессиясы осы Мәслихатқа - Жиналысқа сайланған депутаттардың кемiнде үштен екi бөлiгiнiң, сондай-ақ жергiлiктi әкiмнiң бастамасы бойынша екi апта мерзiмнен кешiктiрiлмей шақырылады. Талқылауға ұсынылатын мәселелерде сессияны шақыру туралы ұсыныс болуға тиiс.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы депутаттарға, жергiлiктi әкiм мен халыққа Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының шақырылатын уақыты мен өткiзiлетiн орны туралы, сондай-ақ сессияның қарауына енгiзiлген мәселелер туралы сессияға дейiн он күннен кешiктiрмей хабарлайды. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы депутаттар мен жергiлiктi әкiмге сессияның қарауына енгiзген мәселелер жөнiндегi қажеттi материалдарды белгiленген мерзiмде тапсырады.

Статья 13. Порядок проведения сессии Маслихата -
Собрания депутатов
Первую сессию Маслихата - Собрания депутатов открывает и до избрания секретаря Маслихата - Собрания депутатов ведет председатель соответствующей избирательной комиссии. Последующая работа первой сессии проходит под председательством секретаря Маслихата - Собрания депутатов.
Последующие очередные и внеочередные сессии Маслихата - Собрания депутатов открывает и ведет председатель сессии, избираемый в установленном настоящим законом порядке.
Сессия Маслихата - Собрания депутатов проводится в форме пленарных заседаний, а также заседаний постоянных комиссий, объединенных общей повесткой дня. В работе сессии по решению Маслихата - Собрания депутатов может быть сделан перерыв на срок, устанавливаемый Маслихатом - Собранием депутатов.
Продолжительность сессии определяется Маслихатом - Собранием депутатов.
Статья 14. Формирование повестки дня сессии
Вопросы на рассмотрение Маслихата - Собрания депутатов вносятся председателем сессии Маслихата - Собрания депутатов, постоянными и иными комиссиями, депутатскими группами и депутатами, главой местной администрации.
Предложения к повестке дня сессии могут представляться председателю сессии нижестоящими Маслихатами - Собраниями депутатов, вышестоящими органами власти и управления, собраниями представителей граждан поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, общественными объединениями.
Повестка дня сессии при ее обсуждении может быть дополнена и изменена. Об утверждении повестки дня сессии Маслихат - Собрание депутатов принимает постановление.
Статья 15. Гласность в работе Маслихата -
Собрания депутатов
Сессии Маслихата - Собрания депутатов и заседания его органов проводятся гласно и носят открытый характер. Маслихат - Собрание депутатов и его органы вправе большинством голосов принять решение о проведении закрытого заседания.
Глава местной администрации или лицо его заменяющее вправе присутствовать на любых, в том числе закрытых, заседаниях Маслихата - Собрания депутатов и его органов.
О ходе работы сессии, принятых на ней решениях население извещается местными средствами массовой информации не позднее чем в семидневный срок.
Статья 16. Обязательность явки должностных лиц
на сессию Маслихата - Собрания депутатов
По приглашению Маслихата - Собрания депутатов, председателя сессии, секретаря Маслихата - Собрания депутатов руководители органов местной администрации, руководители или иные должностные лица предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории Маслихата - Собрания депутатов, обязаны являться на сессию Маслихата - Собрания для ответов на запросы депутатов и предоставления информации по вопросам, относящимся к компетенции Маслихата - Собрания депутатов.

13-бап. Мәслихатты - Депутаттар жиналысы сессиясын өткiзу тәртiбi
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының бiрiншi сессиясын тиiстi сайлау комиссиясының төрағасы ашады және Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы сайланғанға дейiн жүргiзедi. Бiрiншi сессияның бұдан кейiнгi жұмысы. Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысының төрағалық етуiмен өтедi.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының бұдан кейiнгi кезектi және кезектен тыс сессиялары сайланатын сессияның төрағасы осы заңмен белгiленген тәртiппен ашады және жүргiзедi.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сессиясы пленарлық мәжiлiстер, сондай-ақ ортақ күн тәртiбiмен бiрiккен тұрақты комиссиялардың мәжiлiстерi түрiнде өткiзiледi. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмi бойынша Мәслихат - Депутаттар жиналысы белгiлейтiн мерзiмге сессия жұмысында үзiлiс жасалуы мүмкiн.
Сессияның ұзақтығын Мәслихат - Депутаттар жиналысы айқындайды.
14-бап. Сессияның күн тәртiбiн қалыптастыру
Мәселелердi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының қарауына Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының төрағасы, тұрақты және өзге комиссиялар, депутаттық топтар мен депутаттар, жергiлiктi әкiм енгiзедi.
Сессияның күн тәртiбiне ұсыныстарды төменгi Мәслихаттар - Депутаттар жиналыстары, жоғары тұрған өкiмет және басқару органдары, поселке, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ азаматтары өкiлдерiнiң жиналыстары, қоғамдық бiрлестiктер сессияның төрағасына тапсыруы мүмкiн.
Сессияның күн тәртiбi талқылаған кезде толықтырылып, өзгертiлуi мүмкiн. Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессияның күн тәртiбiн бекiту туралы қаулы қабылдайды.
15-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының жұмысындағы
жариялылық
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сессиялары мен оның органдарының мәжiлiстерi жария түрде және ашық сипатта өткiзiледi. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен оның органдары көпшiлiк дауыспен жабық мәжiлiс өткiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Жергiлiктi әкiм немесе оның орнындағы адам Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен оның органдарының кез келген мәжiлiстерiне, соның iшiнде жабық мәжiлiстерiне қатысуға құқылы.
Жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдары сессияның жұмысы, онда қабылданған шешiмдер туралы жетi күн мерзiмнен кешiктiрмей халыққа хабарлап отырады.
16-бап. Лауазымды адамдардың Мәслихат - Депутаттар жиналысы
сессиясына келу мiндеттiлiгi
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының, сессия төрағасының, Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысының шақыруы бойынша Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының аумағында орналасқан жергiлiктi әкiмшiлiк органдарының басшылары, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшылары немесе өзге лауазымды адамдары депутаттардың сауалдарына жауап беру және Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының құзыретiне жататын мәселелер бойынша ақпарат тапсыру үшiн Мәслихат - Жиналыс сессиясына келуге мiндеттi.

Статья 17. Регламент Маслихата - Собрания депутатов
Порядок проведения сессии Маслихата - Собрания депутатов, заседаний его органов, внесения и рассмотрения вопросов на сессию, образования и избрания органов Маслихата - Собрания депутатов, заслушивания отчетов об их деятельности, рассмотрения депутатских запросов, проектов решений, порядок голосования, определение числа приглашаемых на сессию лиц и другие вопросы организации работы сессии определяются регламентом Маслихата - Собрания депутатов, утверждаемым на его сессии.
Статья 18. Председатель сессии Маслихата -
Собрания депутатов
Председатель сессии Маслихата - Собрания депутатов избирается Маслихатом - Собранием из числа его депутатов.
Председатель очередной сессии Маслихата - Собрания депутатов избирается на предыдущей сессии Маслихата - Собрания депутатов с учетом плана работы Маслихата - Собрания. При отсутствии председателя сессии его полномочия осуществляются секретарем Маслихата - Собрания депутатов.
Председатель сессии Маслихата - Собрания депутатов:
принимает постановление о созыве сессии Маслихата - Собрания депутатов;
осуществляет руководство подготовкой сессии Маслихата - Собрания депутатов и вопросов, вносимых на ее рассмотрение;
ведет заседания сессии Маслихата - Собрания депутатов, обеспечивает соблюдение регламента Маслихата - Собрания депутатов;
подписывает постановления Маслихата - Собрания депутатов, протоколы, иные документы, принимаемые или утверждаемые на сессии Маслихата - Собрания депутатов.
Председатель сессии Маслихата - Собрания депутатов осуществляет свои функции на общественных началах.
Статья 19. Секретарь Маслихата - Собрания депутатов
Текущую работу по организации и обеспечению деятельности Маслихата - Собрания депутатов выполняет секретарь Маслихата - Собрания депутатов.
Секретарь Маслихата - Собрания депутатов является должностным лицом, работающим в Маслихате - Собрании депутатов на постоянной основе и ему подотчетным.
Секретарь Маслихата - Собрания депутатов избирается из числа депутатов и освобождается от должности Маслихатом - Собранием депутатов на сессии.
Порядок внесения предложений об избрании секретаря Маслихата - Собрания депутатов и освобождении его от должности определяется регламентом Маслихата - Собрания депутатов.
Добровольное сложение секретарем Маслихата - Собрания депутатов своих полномочий осуществляется по его заявлению.
В случае непринятия Маслихатом - Собранием депутатов отставки секретарь Маслихата - Собрания депутатов вправе сложить свои полномочия по истечении двух месяцев после подачи заявления.
Секретарь Маслихата - Собрания депутатов:
а) доводит до сведения депутатов, главы администрации и населения время и место проведения сессии Маслихата - Собрания депутатов, а также проект ее повестки дня;
б) обеспечивает подготовку сессии Маслихата - Собрания депутатов и вопросов, вносимых на рассмотрение Маслихата - Собрания депутатов, составление протокола сессии и вместе с председателем сессии подписывает постановление Маслихата - Собрания и протокол сессии;
в) оказывает содействие депутатам Маслихата - Собрания в осуществлении ими своих полномочий, организует обеспечение их необходимой информацией, рассматривает вопросы, связанные с освобождением депутатов от выполнения служебных или производственных обязанностей для работы в Маслихате - Собрании, его органах и в избирательных округах;
г) контролирует рассмотрение запросов и обращений депутатов, поступивших в ходе сессии в адрес руководителей местной администрации, ее органов, предприятий, организаций и учреждений;
д) координирует деятельность постоянных и иных комиссий Маслихата - Собрания депутатов, депутатских групп;
е) вносит на утверждение Маслихата - Собрания депутатов структуру аппарата Маслихата - Собрания, руководит его работой, назначает и освобождает от должности его работников;
ж) от имени Маслихата - Собрания депутатов поддерживает связь с населением, трудовыми коллективами, предприятиями, учреждениями и организациями независимо от форм собственности;
з) регулярно представляет в Маслихат - Собрание депутатов обобщенные данные о поступивших от избирателей предложениях, пожеланиях и письмах;
и) обеспечивает в соответствии с решениями Маслихата - Собрания депутатов организацию обсуждения гражданами проектов важнейших решений Маслихата - Собрания депутатов, а также вопросов местного и республиканского значения, организует в Маслихате - Собрании депутатов прием граждан, рассмотрение их обращений, заявлений и жалоб;
к) рассматривает в соответствии с законодательством вопросы организации выборов и досрочного прекращения полномочий депутатов;
л) от имени Маслихата - Собрания депутатов подписывает исковые заявления, направляемые в суд, в случаях, предусмотренных законодательством;
м) решает иные вопросы, которые могут быть ему поручены Маслихатом - Собранием депутатов или возложены на него законодательством.
Секретарю Маслихата - Собрания депутатов не могут быть делегированы права, функции, принадлежащие Маслихату - Собранию депутатов в целом или его органам.
При отсутствии секретаря Маслихата - Собрания депутатов его полномочия по распоряжению председателя сессии Маслихата - Собрания депутатов временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий данного Маслихата - Собрания депутатов.

17-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының регламентi
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясын, оның органдары мәжiлiстерiн өткiзу, сессияға мәселелер енгiзiп, қарау, Мәслихат - Депутаттар жиналысы органдарын құру және сайлау, олардың қызметi туралы есептi тыңдау, депутаттық сауалдарды, шешiмдер жобаларын қарау тәртiбiн, дауыс беру тәртiбiн, сессияға шақырылатын адамдардың санын анықтау және сессия жұмысын ұйымдастырудың басқа да мәселелерiн Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сессиясында бекiтiлетiн оның регламентi айқындайды.
18-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының төрағасы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының төрағасын Мәслихат - Жиналыс өз депутаттары арасынан сайлайды.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы кезектi сессиясының төрағасы Мәслихаттың - Жиналысытың жұмыс жоспарын ескере отырып, Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының алдыңғы сессиясында сайланады. Сессияның төрағасы жоқ болған жағдайда оның өкiлеттiгiн Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы жүзеге асырады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының төрағасы:
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясын шақыру туралы қаулы қабылдайды;
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясын және оның қарауына енгiзiлген мәселелердi әзiрлеуге басшылықты жүзеге асырады;
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының мәжiлiсiн жүргiзедi. Мәслихат - Депутаттар жиналысы регламентiнiң сақталуын қамтамасыз етедi;
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының қаулыларына, хаттамаларына, Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясында қабылданатын немесе бекiтiлетiн өзге де құжаттарға қол қояды.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясының төрағасы өз қызметiн қоғамдық негiзде атқарады.
19-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы Мәслихат - Депутаттар жиналысы қызметiн ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөнiндегi ағымдық жұмысты атқарады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы Мәслихат - Депутаттар жиналысында тұрақты жұмыс iстейтiн және оған есеп берiп отыратын лауазымды адам болып табылады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы депутаттар арасынан сайланады және оны Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессияда қызметiнен босатады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысын сайлау және оны қызметтен босату туралы ұсыныстар енгiзу тәртiбi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының регламентiмен айқындалады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысының өз өкiлеттiгiн ерiктi түрде доғаруы оның өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысының қызметiнен өз еркiмен кетуiн Мәслихат - Депутаттар жиналысы қабылдамаған жағдайда ол өтiнiш бергеннен кейiн екi ай өткен соң өз өкiлеттiгiн доғаруға құқылы.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы.
а) Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясын өткiзу уақыты мен орнын, сондай-ақ оның күн тәртiбiнiң жобасын депутаттардың, әкiмдер мен халықтың назарына жеткiзедi;
б) Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясын және Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының қарауына енгiзiлетiн мәселелердi әзiрлеу, сессия хаттамасын жасау iсiн қамтамасыз етедi және сессия төрағасымен бiрге Мәслихат - Жиналыс қаулысы мен сессия хаттамасына қол қояды;
в) Мәслихат - Жиналыс депутаттарына өз өкiлеттiгiн жүзеге асыруда көмек көрсетедi, олардың қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етiлуiн ұйымдастырады, депутаттарды Мәслихатта - Жиналыста, оның органдары мен сайлау округтерiнде жұмыс iстеу үшiн қызмет немесе өндiрiстiк мiндеттерiн орындаудан босатуға байланысты мәселелердi қарайды;
г) депутаттардың жергiлiктi әкiмшiлiк, оның органдары, кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер басшыларының атына сессия барысында келiп түскен сауалдары мен мәлiмдемелерiнiң қаралуын бақылайды;
д) Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тұрақты және өзге комиссияларының, депутаттық топтардың қызметiн үйлестiредi;
е) Мәслихат - Жиналыс аппараты құрылымын Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының бекiтуiне енгiзедi, оның жұмысына басшылық жасайды, оның қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
ж) халықпен, меншiк түрiне қарамастан, еңбек ұжымдарымен, кәсiпорындармен, мекемелермен және ұйымдармен Мәслихат - Депутаттар жиналысы атынан байланыс жасайды;
з) сайлаушылардан келiп түскен ұсыныстар, талап-тiлектер мен хаттар туралы жиынтық деректердi Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына ұдайы тапсырып отырады;
и) Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмдерiне сәйкес мәслихаттық Депутаттар жиналысының маңызды жобаларын, сондай-ақ жергiлiктi және республикалық маңызы бар мәселелердi азаматтардың талқылауын ұйымдастыруды қамтамасыз етедi, Мәслихатта - Депутаттар жиналысында азаматтардың қабылдануын, олардың өтiнiштерiнiң, арыздары мен шағымдарының қаралуын ұйымдастырады;
к) заңдарға сәйкес депутаттардың сайлауы мен өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын доғару мәселелерiн қарайды;
л) заңдарда көзделген реттерде сотқа жiберiлетiн талаптарға арыздарға Мәслихат - Депутаттар жиналысы атынан қол қояды;
м) Мәслихат - Депутаттар жиналысы өзiне тапсыруы немесе өзiне заңдарда жүктелуi мүмкiн өзге де мәселелердi шешедi.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысына тұтастай Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына немесе оның органдарына тиесiлi құқықтар, қызметтер берiлмейдi.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы жоқ болған кезде оның өкiлеттiгiн Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессиясы төрағасының өкiмi бойынша сол Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тұрақты комиссиялары төрағаларының бiрi уақытша жүзеге асырады.

Статья 20. Комиссии Маслихата - Собрания депутатов
Маслихат - Собрание депутатов образует на срок своих полномочий постоянные комиссии для предварительного рассмотрения и подготовки вопросов, относящихся к ведению Маслихата - Собрания, содействия проведению в жизнь его решений, законодательных актов Республики Казахстан, осуществления в пределах своей компетенции контрольных функций.
Постоянные комиссии и их председатели избираются соответствующим Маслихатом - Собранием из числа его депутатов.
По решению Маслихата - Собрания депутатов председатели постоянных комиссий могут работать на освобожденной основе.
В состав постоянных комиссий Маслихата - Собрания депутатов не может быть избран секретарь соответствующего Маслихата - Собрания депутатов.
Маслихат - Собрание депутатов может образовывать временные комиссии. В состав временных комиссий могут избираться лица, не являющиеся депутатами соответствующего Маслихата - Собрания депутатов. Задачи, объем и срок полномочий временных комиссий определяются Маслихатом - Собранием депутатов при их образовании.
Для решения и подготовки вопросов комиссии могут привлекать на возмездной основе специалистов. Привлеченные для работы в Маслихате - Собрании депутатов специалисты могут участвовать в заседаниях комиссий с правом совещательного голоса.
Организация деятельности, права и обязанности постоянных комиссий определяются Законом Республики Казахстан.
Статья 21. Публичные слушания в постоянных комиссиях
Маслихата - Собрания депутатов
Постоянная комиссия по собственной инициативе или решению Маслихата - Собрания депутатов может проводить публичные слушания по вопросам, отнесенным к ее ведению и представляющим общественный интерес.
Порядок проведения публичных слушаний в постоянных комиссиях определяется регламентом Маслихата - Собрания депутатов.
Статья 22. Депутат Маслихата - Собрания депутатов
Депутаты являются полномочными представителями избирателей и выражают их волю и интересы в Маслихате - Собрании депутатов.
Полномочия депутата начинаются со дня его избрания депутатом и заканчиваются в день избрания депутатом Маслихата - Собрания депутатов нового созыва, либо в случаях досрочного прекращения полномочий.
Депутат обладает всей полнотой прав, обеспечивающих его активное участие в деятельности Маслихата - Собрания депутатов и образуемых им органов, несет обязанности перед Маслихатом - Собранием депутатов и его органами, выполняет их поручения.
На время сессий, заседаний постоянных комиссий Маслихата - Собрания депутатов, а также для осуществления депутатских полномочий в иных предусмотренных законом случаях, депутат освобождается от исполнения производственных или служебных обязанностей с возмещением ему средней заработной платы по основному месту работы и других расходов, связанных с депутатской деятельностью, за счет средств соответствующего местного бюджета.
Руководители государственных органов, общественных объединений, предприятий, организаций и учреждений независимо от форм собственности обязаны оказывать депутатам Маслихатов - Собраний депутатов необходимое содействие в осуществлении возложенных на них функций.
В случае неоднократного игнорирования законных требований депутатов виновные должностные лица в установленном законодательством порядке привлекаются к дисциплинарной ответственности по представлению секретаря соответствующего Маслихата - Собрания депутатов.
Полномочия депутата прекращаются досрочно по решению Маслихата - Собрания депутатов, принимаемому в связи с избранием или назначением депутата на должность, занятие которой по закону несовместимо с выполнением депутатских обязанностей, либо в связи с вступившим в законную силу обвинительным приговором суда в отношении лица, являющегося депутатом, а также в случае утраты депутатом гражданства Республики Казахстан.
Полномочия депутата могут быть прекращены досрочно по решению Маслихата - Собрания депутатов, принимаемому в связи с личным заявлением депутата об отставке ввиду обстоятельств, препятствующих выполнению полномочий.
Полномочия депутата прекращаются досрочно также вследствие отзыва его избирателями.
Депутат поддерживает связь с избирателями, регулярно информирует их о работе Маслихата - Собрания депутатов, выполнении планов, программ экономического, социального развития их территории, участвует в организации и контроле исполнения решений Маслихата - Собрания депутатов, изучает общественное мнение, нужды и запросы населения, вносит предложения в Маслихат - Собрание депутатов.
Сноска. В статью 22 внесены изменения - Законом РК от 16 ноября 1999 г. N 476 Z990476_ .

20-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының комиссиялары
Мәслихат - Депутаттар жиналысы өз өкiлеттiгi мерзiмiне Мәслихаттың - Жиналыстың қарауына жататын мәселелердi алдын ала қарап, әзiрлеу, оның шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы заң құжаттарын жүзеге асыруға көмектесу, өз құзыретi шегiнде бақылау функцияларын жүзеге асыру үшiн тұрақты комиссиялар құрады.
Тұрақты комиссияларды және олардың төрағаларын тиiстi Мәслихат - Жиналыс оның депутаттары арасынан сайлайды.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмi бойынша тұрақты комиссиялардың төрағалары басқа жұмыстан босатылған негiзде жұмыс iстей алады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы тұрақты комиссияларының құрамына тиiстi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы сайлана алмайды.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы уақытша комиссиялар құра алады. Уақытша комиссиялардың құрамына тиiстi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының депутаттары болып табылмайтын адамдар сайлана алады. Уақытша комиссиялардың мiндеттерiн, өкiлеттiгiнiң көлемi мен мерзiмiн Мәслихат -Депутаттар жиналысы оларды құрған кезде белгiлейдi.
Мәселелердi шешу және әзiрлеу үшiн комиссиялар ақылы негiзде мамандар тарта алады. Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына жұмыс iстеу үшiн тартылған мамандар комиссиялардың мәжiлiстерiне кеңесшi дауыс құқығымен қатыса алады.
Тұрақты комиссиялардың қызметiн ұйымдастыру құқықтары мен мiндеттерi Қазақстан Республикасы заңымен белгiленедi.
21-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тұрақты
комиссияларында жұрт алдындағы тыңдаулар
Тұрақты комиссия өз бастамасы бойынша немесе Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмi бойынша өзiнiң қарауына жатқызылған және қоғамдық мүдденi бiлдiретiн мәселелер бойынша жұрт алдындағы тыңдаулар өткiзе алады.
Тұрақты комиссияларда жұрт алдындағы тыңдауларды өткiзудiң тәртiбi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының регламентiмен белгiленедi.
22-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысының депутаты
Депутаттар сайлаушылардың өкiлеттi өкiлдерi болып табылады және Мәслихатта - Депутаттар жиналысында олардың еркi мен мүдделерiн бiлдiредi.
Депутаттың өкiлеттiгi ол депутат болып сайланған күннен басталады және жаңадан сайланатын Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының депутаттары сайланған күнi не өкiлеттiгi мерзiмiнен бұрын тоқтатылған жағдайларда аяқталады.
Депутат Мәслихат - депутаттар жиналысы мен олар құратын органдардың қызметiне өзiнiң белсендi қатысуын қамтамасыз ететiн құқықтардың бәрiне толық ие болады, Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен оның органдарының алдында мiндеттердi мойнына алады, олардың тапсырмаларын орындайды.
Мәслихат - Депутаттар жиналысының сессиялары, тұрақты комиссияларының мәжiлiстерi кезiнде, сондай-ақ депутаттық өкiлеттiктi заңда көзделген өзге реттерде жүзеге асыру үшiн депутат өндiрiстiк немесе қызмет мiндеттерiн орындаудан босатылып, оған негiзгi жұмыс орны бойынша орташа жалақысы және депутаттық қызметке байланысты шығындары тиiстi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен өтеледi.
Мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, меншiк түрiне қарамастан кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшылары Мәслихаттардың - Депутаттар жиналыстарының депутаттарына жүктелген функцияларды олардың жүзеге асыруына қажеттi көмек көрсетуге мiндеттi.
Депутаттардың заңды талаптарына бiрнеше рет құлақ аспаған жағдайда лауазымды адамдар заңдарда белгiленген тәртiппен тиiстi Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысының ұсынуы бойынша тәртiптiк жауаптылыққа тартылады.
Депутаттың депутаттық мiндетiн орындаумен заң бойынша сыйыспайтын қызметке сайлануына немесе тағайындалуына байланысты, не депутат болып табылатын адам жөнiнде соттың заңды күшiне енген айыптау үкiмiне байланысты, сондай-ақ депутат Қазақстан Республикасы азаматтығын жоғалтқан жағдайда қабылданатын Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмi бойынша депутаттық өкiлеттiгi мерзiмiнен бұрын тоқтатылады.
Өкiлеттiктi орындауға кедергi келтiретiн жағдайдың болу себептi депутаттың қызметтен өз еркiмен кететiндiгi туралы өз өтiнiшiне байланысты қабылданатын Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмi бойынша депутаттың өкiлеттiгi мерзiмiнен бұрын тоқтатылуы мүмкiн.
Депутаттың өкiлеттiгi өзiнiң сайлаушылары керi шақырып алу себептi де мерзiмiнен бұрын тоқтатылады.
Депутат сайлаушыларымен байланыс жасап тұрады, оларды Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының жұмысы, олардың аумағында жоспарлардың, экономикалық, әлеуметтiк даму бағдарламаларының орындалуы туралы ұдайы хабардар етедi, Мәслихат - Депутаттар жиналысы шешiмдерiнiң орындалуын ұйымдастыруға қатысады және бақылау жасайды, қоғамдық пiкiрдi, халықтың мұқтаждары мен сауалдарын зерделейдi, Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына ұсыныстар енгiзедi.
Ескерту. 22-баптың 11 бөлігі алып тасталды - Қазақстан
Республикасының 1999.11.16. N 476 Заңымен. Z990476_

Статья 23. Право запроса
Депутат, постоянная комиссия Маслихата - Собрания депутатов имеют право обращаться с запросами к председателю сессии Маслихата - Собрания, секретарю Маслихата - Собрания депутатов, руководителям местной администрации и ее органов, предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории соответствующего Маслихата - Собрания депутатов, по вопросам, относящимся к компетенции Маслихата - Собрания депутатов.
Запрос вносится в письменной или устной форме на сессии. Запрос, внесенный в письменной форме, подлежит оглашению.
Государственный орган, должностное лицо, к которым обращен запрос, обязаны дать по нему устный или письменный ответ на сессии Маслихата - Собрания депутатов. Ответ на запрос представляется в установленный Маслихатом - Собранием депутатов срок и оглашается на сессии. По ответу на запрос могут быть открыты прения.
По ответу на запрос и результатам его обсуждения Маслихат - Собрание депутатов принимает постановление.
Статья 24. Ревизионная комиссия Маслихата -
Собрания депутатов
Для контроля за исполнением местного бюджета Маслихат - Собрание депутатов избирает на срок своих полномочий ревизионную комиссию. Число членов комиссии определяется Маслихатом - Собранием. В состав комиссии могут включаться и лица, не являющиеся депутатами Маслихата - Собрания. Председатель ревизионной комиссии избирается Маслихатом - Собранием из числа депутатов и осуществляет свои функции на освобожденной основе. Ревизионная комиссия проводит ревизии в любое время по своему усмотрению, но не реже одного раза в год. Ревизии могут проводиться и по решению Маслихата - Собрания депутатов либо его секретаря, а также по требованию не менее одной трети от общего числа избранных депутатов Маслихата - Собрания. Ревизионные комиссии могут проводить ревизии также совместно с органами государственного финансового контроля.
О результатах ревизии сообщается Маслихату - Собранию
депутатов и главе администрации.
По решению Маслихата - Собрания депутатов на освобожденной
основе могут осуществлять свои функции и члены ревизионной комиссии.
Статья 25. Акты Маслихата - Собрания
депутатов и его органов
Маслихат - Собрание депутатов принимает постановления.
Председатель сессии принимает постановления о созыве сессии
Маслихата - Собрания депутатов.
Секретарь Маслихата - Собрания депутатов издает распоряжения.
Постоянные комиссии Маслихата - Собрания депутатов принимают
постановления и заключения.
Ревизионная комиссия Маслихата - Собрания депутатов составляет
акты ревизии.
Акты Маслихата - Собрания депутатов, принятые в пределах его компетенции, обязательны к исполнению на соответствующей территории всеми предприятиями, организациями и учреждениями независимо от форм собственности, должностными лицами и гражданами.
Постановление Маслихата - Собрания депутатов, не соответствующее законодательству Республики Казахстан, может быть отменено в судебном порядке.

23-бап. Сауал беру құқығы
Депутат, Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тұрақты комиссиясы Мәслихат - Жиналыс сессиясының төрағасына, Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысына, тиiстi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының аумағында орналасқан жергiлiктi әкiмшiлiк пен оның органдарының, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшыларына мәслихаттың - Депутаттар жиналысының құзыретiне жататын мәселелер бойынша сауалдар беруге құқылы.
Сауал сессияға жазбаша немесе ауызша түрде енгiзiледi. Жазбаша түрде енгiзiлген сауал жария етiлуге тиiс.
Сауал берiлген мемлекеттiк орган, лауазымды адам Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сессиясында сауалға жазбаша немесе ауызша жауап беруге мiндеттi. Сауалға жауап Мәслихат - Депутаттар жиналысы белгiлеген мерзiмде берiледi және сессияда жария етiледi. Сауалға қайтарылған жауап бойынша жарыссөз жүргiзiлуi мүмкiн.
Сауалға қайтарылған жауап және оны талқылаудың нәтижелерi бойынша Мәслихат - Депутаттар жиналысы қаулы қабылдайды.
24-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тексеру комиссиясы
Жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына бақылау жасау үшiн Мәслихат - Депутаттар жиналысы өз өкiлеттiгi мерзiмiне тексеру комиссиясын сайлайды. Комиссия мүшелерiнiң санын Мәслихат - Жиналыс белгiлейдi. Комиссияның құрамына Мәслихат - Жиналыс депутаты болып табылмайтын адамдар да ене алады. Тексеру комиссиясының төрағасын Мәслихат - Жиналыс депутаттардың iшiнен сайлайды және ол өз функциясын басқа жұмыстан босатылған негiзде жүзеге асырады. Тексеру комиссиясы тексерудi кез келген уақытта өзiнiң қалауынша, бiрақ жылына кемiнде бiр рет жүргiзедi. Тексеру Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының не оның хатшысының шешiмi бойынша да, сондай-ақ Мәслихаттың - Жиналыстың сайланған депутаттарының кемiнде жалпы санының үштен бiрiнiң талап етуi бойынша жүргiзе алады. Тексеру комиссиялары
тексерулердi мемлекеттiк қаржы бақылау орындарымен бiрге де жүргiзе
алады.
Тексерудiң нәтижелерi туралы Мәсихат - Депутаттар жиналысы мен
әкiмге хабарланады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының шешiмi бойынша тексеру
комиссиясының мүшелерi де өз функцияларын басқа жұмыстан босатылған
негiзде жүзеге асыруы мүмкiн.
25-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен оның
органдарының құжаттары
Мәслихат - Депутаттар жиналысы қаулылар қабылдайды.
Сессия төрағасы Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының сессиясын
шақыру туралы қаулылар қабылдайды.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы өкiмдер шығарады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тұрақты комиссиялары
қаулылар мен қорытындылар қабылдайды.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тексеру комиссиясы тексеру құжаттарын ресiмдейдi. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының өз құзыретi шегiнде қабылдаған құжаттарын тиiстi аумақта меншiк түрiне қарамастан барлық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер, лауазымды адамдар мен азаматтар орындауға мiндеттi.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмейтiн қаулысы сот тәртiбiмен күшiн жоюы мүмкiн.

Статья 26. Аппарат Маслихата - Собрания депутатов
Для организационного, правового и материально-технического обеспечения деятельности Маслихата - Собрания депутатов и его органов, оказания помощи депутатам в осуществлении их полномочий образуется аппарат Маслихата - Собрания депутатов.
Штаты, условия оплаты труда и материально-технического обеспечения аппарата определяются и изменяются Маслихатом - Собранием депутатов в пределах лимитов и предельных ассигнований, установленных Кабинетом Министров Республики Казахстан.
2. Структура и организационные основы
деятельности местной администрации
Статья 27. Структура местной администрации
Местная администрация состоит из главы администрации, его заместителей, а также отделов, управлений, других подразделений и служб. Число заместителей главы администрации, система отделов, управлений, других подразделений определяются в соответствии со схемой управления областью, районом, городом, утверждаемой соответствующим Маслихатом - Собранием депутатов по представлению главы местной администрации.
Заместители глав администрации выполняют функции согласно распределению обязанностей, установленных главой соответствующей администрации. В случае отсутствия главы администрации или невозможности выполнения им своих обязанностей его полномочия осуществляет первый заместитель.
Заместители глав администрации назначаются и освобождаются от должности главой местной администрации.
Глава администрации и его заместители, а также руководители отделов, управлений, других служб администрации не могут быть депутатами Маслихата - Собрания депутатов любого уровня.
Статья 28. Органы местной администрации
Органами местной администрации являются отделы, управления, другие подразделения и службы.
Примерный перечень отделов, управлений и других подразделений и служб областной, Алматинской и Ленинской городских администраций, разрабатывается и утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Примерный перечень отделов, управлений и других подразделений и служб районной, городской, районной в городе администрации, разрабатывается и утверждается главой вышестоящей администрации.
Штаты, условия оплаты труда и материально-технического обеспечения органов местной администрации, за исключением финансируемых из республиканского бюджета, определяются и изменяются главой администрации в пределах лимитов и предельных ассигнований, установленных Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Статья 29. Аппарат главы местной администрации
Для организационного, правового и материально-технического обеспечения деятельности местной администрации и ее органов образуется аппарат главы местной администрации.
Положение об аппарате главы местной администрации утверждается главой администрации.
Штаты, условия оплаты труда и материально-технического обеспечения аппарата утверждаются главой администрации в пределах лимитов и предельных ассигнований, установленных Кабинетом Министров Республики Казахстан.

26-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының аппараты
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен оның органдарының қызметiн
ұйымдық, құқылық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету
үшiн, депутаттардың өкiлеттiгiн жүзеге асыруда оларға көмек көрсету
үшiн  Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының аппараты құрылады.
Аппараттың штатын, еңбекке ақы төлеу шарттары мен
материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiн Мәслихат - Депутаттар
жиналысы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген
лимиттер мен шектi қаржы ақшасы шегiнде белгiлейдi және өзгертедi.
II. Жергiлiктi әкiмшiлiктiң құрылымы
және қызметiнiң ұйымдық негiздерi
27-бап. Жергiлiктi әкiмшiлiктiң құрылымы
Жергiлiктi әкiмшiлiк әкiмнен, оның орынбасарларынан, сондай-ақ бөлiмдерден, басқармалардан, басқа бөлiмшелер мен қызметтерден тұрады. Әкiм орынбасарларының саны, бөлiмдердiң, басқармалардың, басқа бөлiмшелердiң жүйесi жергiлiктi әкiмнiң ұсынуы бойынша тиiстi Мәслихат - Депутаттар жиналысы бекiтетiн облысты, ауданды, қаланы басқарудың схемасына сәйкес белгiленедi.
Әкiмдердiң орынбасарлары функцияларды тиiстi әкiм белгiлеген мiндеттердiң бөлiнiсiне сәйкес атқарады. Әкiм болмаған немесе ол оның өз мiндеттерiн орындауы мүмкiн болмаған жағдайда оның өкiлеттiгiн бiрiншi орынбасар жүзеге асырады.
Әкiмдердiң орынбасарларын жергiлiктi әкiм қызметке тағайындайды және одан босатады.
Әкiм және оның орынбасарлары, сондай-ақ әкiмшiлiк бөлiмдерiнiң, басқармаларының, басқа қызметтерiнiң басшылары кез келген деңгейдегi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының депутаттары бола алмайды.
28-бап. Жергiлiктi әкiмшiлiктiң органдары
Жергiлiктi әкiмшiлiктiң бөлiмдерi, басқармалары, басқа бөлiмшелерi мен қызметтерi оның органдары болып табылады.
Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық әкiмшiлiктер бөлiмдерiнiң, басқармаларының және басқа бөлiмшелерi мен қызметтерiнiң, жоба тiзбесiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi әзiрлеп, бекiтедi.
Аудандық, қалалық, қаладағы аудандық әкiмшiлiктер бөлiмдерiнiң, басқармаларының және басқа бөлiмшелерi мен қызметтерiнiң жоба тiзбесiн жоғары тұрған әкiм әзiрлеп, бекiтедi.
Жергiлiктi әкiмшiлiк органдарының штатын, еңбекке ақы төлеу шарттары мен материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiн, бұған республикалық бюджеттен қаржыландырылатындары жатпайды, әкiм Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген лимиттер мен шектi қаржы ақшасы шегiнде белгiлейдi және өзгертедi.
29-бап. Жергiлiктi әкiмнiң аппараты
Жергiлiктi әкiмшiлiк пен оның органдарын ұйымдық, құқылық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету үшiн жергiлiктi әкiмнiң аппараты құрылады.
Жергiлiктi әкiмнiң аппараты туралы ереженi әкiм бекiтедi.
Аппараттың штатын, еңбекке ақы төлеу шарттары мен материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiн әкiм Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген лимиттер мен шектi қаржы ақшасы шегiнде бекiтедi.

Статья 30. Руководители органов местной администрации
Руководители органов и другие должностные лица администрации назначаются и освобождаются от должности главой администрации.
Областное, районное, городское Маслихат - Собрание депутатов вправе тайным голосованием большинством в две третьих от общего числа депутатов выразить недоверие руководителю органа местной администрации и поставить вопрос о его освобождении от должности перед главой администрации, который принимает по данному вопросу мотивированное решение и извещает о нем соответствующее Маслихат - Собрание депутатов.
Статья 31. Коллегия местной администрации
Для рассмотрения основных вопросов деятельности администрации при главе администрации создается консультативно-совещательный орган - коллегия, состав которой утверждается главой администрации.
Заседания коллегии проводятся по мере необходимости. Ее решения проводятся в жизнь постановлениями главы администрации. На заседания коллегии приглашается секретарь Маслихата - Собрания депутатов.
Статья 32. Акты местной администрации
Глава администрации по вопросам, отнесенным к его ведению, принимает постановления и распоряжения.
Заместители главы администрации издают распоряжения.
Руководители органов местной администрации в пределах своей компетенции издают приказы.
Акты местной администрации не должны противоречить Конституции и законодательству Республики Казахстан. Акты местной администрации могут быть отменены вышестоящим исполнительным органом, либо Президентом Республики Казахстан или в судебном порядке.
Акты главы администрации, принятые в пределах его компетенции, обязательны к исполнению на соответствующей территории всеми предприятиями, организациями, учреждениями независимо от форм собственности, должностными лицами и гражданами.
Статья 33. Гарантии прав местных представительных
и исполнительных органов
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация самостоятельно реализуют предоставленные им полномочия и несут ответственность за противоправные акты и действия согласно законодательству.
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация вправе в установленном законодательством порядке вносить в соответствующие органы представления о привлечении к дисциплинарной ответственности должностных лиц государственных органов, общественных объединений, предприятий, организаций и учреждений за невыполнение решений Маслихата - Собрания депутатов, администрации.
Представление Маслихата - Собрания депутатов, местной администрации должно быть рассмотрено соответствующим органом в 15-дневный срок со дня его получения.
Неоднократное невыполнение решений Маслихата - Собрания депутатов,
местной администрации должностными лицами и гражданами влечет
административную ответственность в судебном порядке.
В случае невыполнения решений постоянных комиссий или
предоставления им заведомо недостоверной информации должностные
лица в установленном законодательством порядке привлекаются к
дисциплинарной ответственности по представлению секретаря
соответствующего Маслихата - Собрания депутатов.
III. Экономическая и финансовая основы
деятельности местных представительных
и исполнительных органов

30-бап. Жергiлiктi әкiмшiлiк органдарының басшылары
Әкiмшiлiк органдарының басшылары мен басқа да лауазымды адамдарын әкiм қызметке тағайындайды және одан босатады.
Облыстық, аудандық, қалалық Мәслихат - Депутаттар жиналысы депутаттардың жалпы санының үштен екiсiнiң жасырын көпшiлiк даусымен жергiлiктi әкiмшiлiк органының басшысына сенiмсiздiк бiлдiрiп, оны қызметiнен босату туралы мәселенi әкiмнiң алдына қоюға қақылы, ол осы мәселе бойынша уәждi шешiм қабылдап, ол туралы тиiстi Мәслихат - Депутаттар жиналысына хабарлайды.
31-бап. Жергiлiктi әкiмшiлiк алқасы
Әкiмшiлiк қызметiнiң негiзгi мәселелерiн қарау үшiн әкiмнiң
жанынан ақылдасу-кеңесшi орган - алқа құрылады, оның құрамын әкiм
бекiтедi.
Алқаның мәжiлiстерi қажеттiлiгiне қарай өткiзiледi. Оның
шешiмдерi әкiмнiң қаулыларымен жүзеге асырылады. Алқаның мәжiлiсiне
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысы шақырылады.
32-бап. Жергiлiктi әкiмшiлiк құжаттары
Әкiм өзiнiң қарауына жатқызылған мәселелер бойынша қаулылар мен
өкiмдер қабылдайды.
Әкiмнiң орынбасарлары өкiмдер шығарады.
Жергiлiктi әкiмшiлiк органдарының басшылары өз құзыретi шегiнде
бұйрықтар шығарады.
Жергiлiктi әкiмшiлiк құжаттары Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына қайшы келмеуге тиiс. Жергiлiктi әкiмшiлiк құжаттарының күшiн жоғары тұрған атқарушы орган не Қазақстан Республикасының Президентi жоюы немесе сот тәртiбiмен жойылуы мүмкiн.
Әкiмнiң өз құзыретi шегiнде қабылдаған құжаттарын тиiстi аумақта меншiк түрiне қарамастан барлық кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, лауазымды адамдар мен азаматтар орындауға мiндеттi.
33-бап. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар құқықтарының
кепiлдiктерi
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк өздерiне берiлген өкiлеттiктi дербес жүзеге асырады және заңға қайшы құжаттары мен iс-әрекеттерi үшiн заңдарға сәйкес жауаптылықты мойнына алады.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк заңдарда белгiленген тәртiппен тиiстi органдарға мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң лауазымды адамдарын Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының, әкiмшiлiктiң шешiмдерiн орындамағаны үшiн тәртiптiк жауаптылыққа тарту туралы ұсыныс жасауға қақылы.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының жергiлiктi әкiмшiлiктiң
ұсынысын тиiстi орган оны алған күннен бастап 15 күндiк мерзiм iшiнде
қарауға тиiс.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының, жергiлiктi әкiмшiлiктiң
шешiмдерiн лауазымды адамдар мен азаматтар бiрнеше мәрте орындамаса
сот тiртiбiмен әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылады.
Тұрақты комиссиялардың шешiмдерiн орындамаған немесе оларға бiле
тұра жалған ақпарат берген жағдайда лауазымды адамдар заңдарда
белгiленген тәртiппен тиiстi Мәслихат - Депутаттар жиналысы
хатшысының ұсынуы бойынша тәртiптiк жауаптылыққа тартылады.
III. ЖЕРГIЛIКТI ӨКIЛДI ЖӘНЕ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАР ҚЫЗМЕТIНIҢ
ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ҚАРЖЫ НЕГIЗДЕРI

Статья 34. Экономическая и финансовая основа
административно-территориальной единицы
Экономическую и финансовую основу области, района (кроме района в
городе) и города республиканского и областного значения составляют:
1) местный бюджет;
2) имущество, закрепленное за коммунальными юридическими лицами;
3) иное имущество, находящееся в собственности административно-
территориальных единиц, в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
Сноска. Статья 34 - в редакции Закона РК от 5 апреля 1999 г. N 360
Z990360_
.
Статья 35. Собственность административно-территориальных
единиц
В собственности административно-территориальных единиц находится имущество соответствующих Маслихатов - Собраний депутатов и местных администраций, средства местного бюджета, а также имущество, созданное или приобретенное за счет собственных средств и имущество, переданное собственником, необходимое для социально-экономического развития и выполнения задач, стоящих перед Маслихатом - Собранием депутатов и местной администрацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 36. Местный бюджет
Маслихат - Собрание депутатов утверждает бюджет административно-территориальной единицы. Разработка проекта бюджета и исполнение бюджета осуществляется местной администрацией. Вмешательство вышестоящих органов в процесс разработки, утверждения и исполнения бюджета не допускается.
Расходы на содержание представительного органа определяются Маслихатом - Собранием депутатов.
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация в пределах их компетенции несут ответственность за исполнение бюджета.
Источники поступлений в местный бюджет, порядок его разработки, утверждения и исполнения устанавливаются Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе" и иными нормативными правовыми актами.
Сноска. В статью 36 внесены изменения - Законом РК от 5 апреля 1999 г.
N 360
Z990360_
.
Статья 37. Доходы и расходы местного бюджета
Доходы и расходы местного бюджета формируются в соответствии с
Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе".
Сноска. Статья 37 - в редакции Закона РК от 5 апреля 1999 г.
N 360
Z990360_
.
Статья 38. ( Статьи 38,39 исключены - Законом РК от 5 апреля 1999 г.
N 360
Z990360_
)
IV. Компетенция местных представительных
и исполнительных органов
1. Полномочия местных представительных органов
Статья 40. Полномочия областного, районного,
городского Маслихата - Собрания депутатов
1. К основным полномочиям областного, районного, городского Маслихата - Собрания депутатов относятся:
- избрание и освобождение от должности секретаря Маслихата - Собрания депутатов;
- избрание ревизионной комиссии, ее председателя и освобождение его от должности, формирование постоянных и иных комиссий Маслихата - Собрания депутатов, избрание, освобождение от должности их председателей, заслушивание отчетов об их работе;
- утверждение штата, оплаты труда, расходов на материально-техническое обеспечение аппарата Маслихата - Собрания депутатов в пределах лимитов и предельных ассигнований, установленных Кабинетом Министров Республики Казахстан;
- досрочное прекращение полномочий депутатов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
- утверждение регламента Маслихата - Собрания депутатов;
- утверждение суммы расходов на обеспечение деятельности Маслихата - Собрания депутатов;
- утверждение по представлению главы местной администрации схемы управления областью, районом, городом;
- заслушивание отчетов главы областной, районной, городской администрации, а также уполномоченных им заместителей главы администрации, руководителей органов местной администрации по вопросам, отнесенным настоящим Законом к компетенции Маслихата - Собрания депутатов;
- рассмотрение запросов депутатов и принятие по ним решений;
- утверждение представляемых главой местной администрации планов, экономических и социальных программ развития территории, отчетов об их исполнении;
- утверждение представляемого главой местной администрации проекта бюджета, изменений и дополнений, вносимых в него и отчета об его исполнении;
- установление тарифов на оплату услуг предприятий и организаций, находящихся в собственности области, района, города;
- утверждение размеров отчислений от платежей предприятий, находящихся в собственности области, района, города;
- утверждение обязательных правил, предусматривающих административную ответственность за их нарушение;
- образование и утверждение по представлению местной администрации состава административной, наблюдательной комиссий, комиссий по делам несовершеннолетних, борьбе с пьянством и алкоголизмом, по охране памятников истории и культуры;
- решение вопросов административно-территориального устройства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- осуществление в соответствии с законодательством Республики Казахстан иных полномочий по обеспечению прав и законных интересов граждан.

34-бап. Әкімшілік-аумақтық мекеннің
экономикалық және қаржылық негізі
Облыстың, аудан (қаладағы ауданнан басқа) мен республикалық және
облыстық маңызы бар қаланың экономикалық және қаржылық негізін мыналар
құрайды:
1) жергілікті бюджет;
2) коммуналдық заңды тұлғаларға бекітілген мүлік;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік-аумақтық
мекендердің меншігіндегі өзге де мүлік.
Ескерту. 34-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1999.04.05. N 360 Заңымен.
Z990360_
35-бап. Әкiмшiлiк-аумақтық мекендердiң меншiгi
Әкiмшiлiк-аумақтық мекендердiң меншiгiнде тиiстi Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiктердiң мүлкi, жергiлiктi бюджеттiң қаражаты, сондай-ақ өз қаражаты есебiнен жасалған немесе сатып алынған мүлiк және меншiк иесi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берген әлеуметтiк-экономикалық даму және Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк алдында тұрған мiндеттердi орындау үшiн қажеттi мүлiк болады.
36-бап. Жергiлiктi бюджет
Мәслихат - Депутаттар жиналысы әкiмшiлiк-аумақтық мекеннiң бюджетiн бекiтедi. Бюджет жобасын әзiрлеу мен бюджеттi атқаруды жергiлiктi әкiмшiлiк жүзеге асырады. Жоғары тұрған органдардың бюджеттi әзiрлеу, бекiту және атқару процесiне араласуына жол берiлмейдi.
Өкiлдi органды ұстауға жұмсалатын шығындарды Мәслихат -
Депутаттар жиналысы белгiлейдi.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк
бюджеттiң атқарылуы үшiн өз құзыретi шегiнде жауаптылықты мойнына
алады.
Жергілікті бюджетке түсімдер көздері, оны әзірлеу, бекіту және
атқару тәртібі "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының
Заңымен және өзге де нормативтік-құқықтық актілермен белгіленеді.
Ескерту. 36-бап өгертілді және толықтырылды - Қазақстан
Республикасының
1999.04.05. N 360 Заңымен.
Z990360_
37-бап. Жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығыстары
Жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығыстары "Бюджет жүйесі
туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қалыптасады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 1995.10.05.
N 2488 жарлығымен.
U952488_
Ескерту. 37-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1999.04.05. N 360 Заңымен.
Z990360_
38-бап.
39-бап. Қаржы
Ескерту. 38-39-баптардың күші жойылды - Қазақстан Республикасының
1999.04.05. N 360 Заңымен.
Z990360_
Ескерту. 39-бапқа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң 1995.10.05.
N 2488 жарлығымен.
IV. Жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдарының құзыретi
1. Жергiлiктi өкiлеттi органдар өкiлеттiгi
40-бап. Облыстық, аудандық, қалалық Мәслихаттың - Депутаттар
жиналысының өкiлеттiгi
1. Облыстық, аудандық, қалалық Мәслихаттың - Депутаттар
жиналысының негiзгi өкiлеттiгiне мыналар жатады:
- Мәслихат - Депутаттар жиналысы хатшысын сайлау және оны
қызметiнен босату;
- тексеру комиссиясын, оның төрағасын сайлау және оны қызметiнен босату, Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының тұрақты және өзге де комиссияларын құру, олардың төрағаларын қызметiнен босату, олардың жұмысы туралы есептер тыңдау;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi бекiткен лимиттер мен шектiк қаражат бөлу шегiнде Мәслихат - Депутаттар жиналысы аппараты штатын, еңбекақыны, материалдық-техникалық қамтамасыз етуге арналған шығындарды бекiту;
- Қазақстан Республикасы Заңдарында көзделген ретте депутаттар өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын доғару;
- Мәслихат - Депутаттар жиналысы регламентiн бекiту;
- Мәслихат - Депутаттар жиналысы қызметiн қамтамасыз етуге арналған шығындардың сомасын бекiту;
- жергiлiктi әкiмнiң ұсынуы бойынша облысты, ауданды, қаланы, басқару схемасын;
- облыс, аудан, қала әкiмiнiң, сондай-ақ олар уәкiлеттiк берген әкiм орынбасарларының, жергiлiктi әкiмшiлiк органдары басшыларының Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының құзыретiне осы Заңмен жатқызылған мәселелер жөнiндегi есептерiн тыңдау;
- депутаттардың сауалдарын қарау және олар бойынша шешiмдер қабылдау;
- жергiлiктi әкiм табыс еткен аумақты өркендетудiң жоспарларын, экономикалық және әлеуметтiк бағдарламаларын, олардың орындалуы туралы есептердi бекiту;
- жергiлiктi әкiм табыс еткен бюджет жобасын, оған енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларды, оның орындалуы туралы есептердi бекiту;
- облыс, аудан, қала меншiгiнде тұрған кәсiпорындар мен ұйымдардың көрсетiлген қызметке төлейтiн тарифтердi белгiлеу;
- облыс, аудан, қала меншiгiнде тұрған кәсiпорындар төлемдерiнен бөлiнетiн қаржы мөлшерiн бекiту;
- бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жауаптылық көзделген мiндеттi ережелердi бекiту;
- жергiлiктi әкiмшiлiктiң табыс етуi бойынша әкiмшiлiк, бақылау комиссияларының, кәмелетке толмағандар iсi, маскүнемдiк пен алкоголизмге қарсы күрес жөнiндегi, тарих пен мәдениет ескерткiштерiн қорғау жөнiндегi комиссиялар құру және олардың құрамын бекiту;
- Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық құрылым мәселелерiн шешү;
- Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз ету жөнiндегi өзге де өкiлеттi жүзеге асыру.

2. Кроме перечисленных в п.1 полномочий Маслихатов - Собраний депутатов:
а) к полномочиям областного Маслихата - Собрания депутатов относятся:
- принятие решений о выпуске, условиях, размещении и реализации лотерей, а также о заимствовании в пределах лимита заимствования, утвержденного Правительством Республики Казахстан по областям и городам Астане и Алматы;
- внесение представления об утверждении схемы районной планировки области, проекта генерального плана областного центра в Кабинет Министров Республики Казахстан;
- утверждение проектов районной планировки административных районов, генеральных планов городов областного (кроме областных центров) и районного подчинения и поселков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- (абзац четвертый исключен - Указом Президента РК от 3 января 1996 г. N 2740)
- заслушивание информаций управления юстиции о состоянии работы органов нотариата, записи актов гражданского состояния, адвокатуры, а также юридического просвещения населения;
- утверждение и внесение изменений в Положение об органах территориального общественного самоуправления на территории области;
б) к полномочиям Маслихатов - Собраний депутатов городов Астаны и Алматы относятся:
- принятие решений о выпуске, условиях, размещении и реализации лотерей, а также о заимствовании в пределах лимита заимствования, утвержденного Правительством Республики Казахстан по областям и городам Астане и Алматы;
- внесение представления об утверждении проекта генерального плана города в Кабинет Министров Республики Казахстан;
- внесение Президенту Республики Казахстан представления о награждении государственными наградами и присвоении почетных званий Республики Казахстан;
- утверждение и внесение изменений в Положение об органах территориального общественного самоуправления на территории города;
в) к полномочиям районного, городского Маслихата - Собрания депутатов относятся:
- утверждение правил застройки сельских населенных пунктов, города, генеральных планов сельских населенных пунктов, установление и изменение их границ;
- установление ставок земельного налога в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, льгот по взиманию арендной платы за землю в соответствии с земельным законодательством.
Областное, районное, городское Маслихат - Собрание депутатов вправе тайным голосованием большинством в две трети от общего числа депутатов выразить недоверие главе местной администрации и поставить вопрос о его освобождении от должности. Президент Республики Казахстан, глава областной, Алматинской городской, районной администрации в течение месяца принимает по данному вопросу мотивированное решение и извещает о нем соответствующее Маслихат - Собрание депутатов.
Сноска. Статья 40 - с изменениями, внесенными Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона от 2 мая 1995 г. N 2254 и от 5 октября 1995 г. N 2488; Законами РК от 20 ноября 1998 г. N 303
Z980303_
; от 5 апреля 1999 г. N 360
Z990360_
.

2. Мәслихаттардың - Депутаттар жиналыстарының I-тармағында аталғандардан басқа:
а) облыстық Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының өкiлеттiгiне мыналар жатады:
- лотереялар шығару, олардың шарттары, оларды орналастыру және өткізу туралы шешімдер, сондай-ақ облыстар мен Астана және Алматы қалалары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қарыз алу лимиті шегінде қарыз алу туралы шешімдер қабылдау;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне облыстың, аудандық жоспарлау схемаларын, облыс орталығының бас жоспарының жобасын бекiту туралы ұсыныс енгiзу;
- Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес әкiмшiлiк аудандарды аудандық жоспарлау жобаларын, облыстық (облыс орталықтарынан басқа) және аудандық бағыныстағы қалалар мен поселкелердiң бас жоспарларын бекiту;
- әдiлет басқармасының нотариат, азаматтардың хал актiлерiн жазу, адвокатура органдары сондай-ақ халыққа заң жөнiнде бiлiм беру жұмысының жай-күйi туралы хабарламасын тыңдау;
- облыс аумағындағы Аумақтық қоғамдық өзiн-өзi басқару органдары туралы ереженi бекiту және оған өзгерiстер енгiзу.
б) Астана және Алматы қалалары Мәслихаттарының - Депуттар жиналыстарының өкілеттігіне мыналар жатады:
- лотереялар шығару, олардың шарттары, оларды орналастыру және өткізу туралы шешімдер, сондай-ақ облыстар мен Астана және Алматы қалалары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қарыз алу лимиті шегінде қарыз алу туралы шешімдер қабылдау;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне қаланың бас жоспары жобасын бекiту туралы ұсыныстар енгiзу;
- Қазақстан Республикасы Президентiне мемлекеттiк наградалармен марапаттау және құрметтi атақтар беру туралы ұсыныстар енгiзу;
- қала аумағындағы Аумақтық қоғамдық өзiн-өзi басқару органдары туралы ереженi бекiту және оған өзгерiстер енгiзу.
в) аудандық, қалалық Депутаттар жиналысының өкiлеттiгiне мыналар жатады:
- селолық елдi мекендерге, қалаға үйлер салу ережелерiн, селолық елдi мекендердiң бас жоспарларын бекiту, олардың шекараларын белгiлеу және өзгерту;
- Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес жер салығының ставкаларын, жер туралы заңдарға сәйкес жер үшiн жалға алу ақысын төлеу жөнiндегi жеңiлдiктердi белгiлеу.
Облыстық, аудандық, қалалық Мәслихат - Депутаттар жиналысы сайланған депутаттар санының үштен екi даусымен жергiлiктi әкiмге дәлелдi сенiмсiздiк бiлдiруге және оны қызметтен босату туралы мәселе қоюға құқылы. Қазақстан Республикасының Президентi, облыстық Алматы
қалалық, аудандық әкiм бiр ай iшiнде бұл мәселе жөнiнде дәлелдi шешiм
қабылдайды және ол туралы тиiстi Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына
хабарлайды.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың "а" тармақшасы 3-шi абзацпен толықтырылды -
ҚР Президентiнiң 1995.05.02. N 2254 жарлығымен.
U952254_
Ескерту. 2-тармағының "в" тармақшасының 3-абзацы жаңа редакцияда -
ҚР Президентiнiң 1995.10.05. N 2488 жарлығымен.
Ескерту. 2-тармағының "а" тармақшасындағы 4 абзац алынып
тасталған - ҚР Президентiнiң 1996.01.03. N 2740
U962740_
жарлығымен.
Ескерту. 1-тармағының 15 абзацы жаңа редакцияда - Қазақстан
Республикасының 1998.11.20. N 303 Заңымен.
Z980303_
Ескерту. 40-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.04.05. N 360
Заңымен.
Z990360_

Статья 41. Обязательные правила, за нарушение которых
предусмотрена административная ответственность
Областное, районное, городское Маслихат - Собрание депутатов
вправе принимать обязательные правила, за нарушение которых
предусмотрена административная ответственность по следующим
вопросам:
- застройка территории населенных пунктов;
- охрана и содержание земель, лесов, водных ресурсов, уникальных
объектов природы, а также памятников истории и культуры;
- торговля в общественных местах;
- общественный порядок, пожарная и дорожная безопасность,
безопасность на водах;
- меры по предотвращению эпидемий и эпизоотий;
- охрана инженерных коммуникаций;
- санитарная очистка территорий;
- использование рекламы, вывесок, объявлений и других
информационных материалов;
- пользование общественным транспортом;
- благоустройство территории, содержание и защита зеленых
насаждений;
- содержание домашних животных;
- парковка автотранспорта;
- общественный порядок в условиях стихийных бедствий или
других чрезвычайных условиях, мероприятия по предупреждению и
ликвидации их последствий;
- по другим предусмотренным законом вопросам.
Обязательные правила не должны противоречить законодательству
Республики Казахстан.
Маслихат - Собрание депутатов доводит предусмотренные
настоящей статьей обязательные правила до сведения населения.
Правила вступают в силу не менее чем через две недели после их
обнародования за исключением правил по борьбе со стихийными
бедствиями, эпидемиями и эпизоотиями, которые вступают в силу
незамедлительно.
Соблюдение обязательных правил контролируется Маслихатом -
Собранием депутатов и местной администрацией.
2. Полномочия местных исполнительных органов
Статья 42. Полномочия главы администрации
Глава администрации:
- представляет на утверждение Маслихата - Собрания депутатов схему управления областью, районом, городом, разработанную с учетом примерного перечня отделов, управлений и служб местной администрации, утверждаемого Кабинетом Министров Республики Казахстан;
- представляет на утверждение Маслихата - Собрания депутатов проект бюджета соответствующей административно-территориальной единицы, обеспечивает исполнение бюджета;
- представляет на утверждение Маслихата - Собрания депутатов планы и программы экономического и социального развития соответствующей административно-территориальной единицы, обеспечивает их исполнение, отчитывается на сессии Маслихата - Собрания депутатов об их исполнении;
- осуществляет управление собственностью административно-территориальной единицы, назначает и освобождает от должности руководителей подведомственных предприятий, организаций и учреждений;
- координирует деятельность предприятий, организаций и учреждений республиканской собственности в соответствии с полномочиями, делегированными вышестоящим исполнительным органом;
- осуществляет регулирование земельных отношений в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
- подписывает договоры, юридические и банковские документы;
- назначает и освобождает от должности руководителей аппарата, органов местной администрации и иных государственных учреждений, создаваемых по его решениям и финансируемых из местного бюджета, утверждает лимит их штатной численности и условия материально- технического обеспечения в пределах предусмотренных ассигнований, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами;
- дает согласие на назначение первых руководителей территориальных органов министерств, государственных комитетов и ведомств Республики Казахстан (за исключением прокуратуры, судов и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан), организаций республиканского подчинения, вносит предложения об их освобождении от должности;
- не реже двух раз в год отчитывается перед Маслихатом - Собранием депутатов об исполнении местного бюджета;
- по предложению Маслихата - Собрания депутатов не реже одного раза в год представляет отчет о выполнении планов и программ развития соответствующей территории, о состоянии владения, пользования и управления объектами государственного имущества, расположенными на данной территории, решения земельных вопросов, о деятельности подведомственных местной администрации предприятий, организаций и учреждений;
- вносит в Маслихат - Собрание депутатов предложения по вопросам административно-территориального устройства;
- осуществляет прием граждан, рассмотрение предложений, заявлений и жалоб граждан, принятие по ним решений;
- вносит предложения в Маслихат - Собрание депутатов об образовании и составе специальных комиссий;
- отменяет решения нижестоящих местных исполнительных органов.
Глава администрации осуществляет иные полномочия, возлагаемые на областные, районные, городские, районные в городах исполнительные органы действующим законодательством Республики Казахстан, а также переданные главе администрации соответственно Президентом Республики Казахстан либо главой областной, Алматинской городской администрацией.
Деятельность глав областных, Алматинской и Ленинской городских администраций по социально-экономическому развитию соответствующих административно-территориальных единиц координируется Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций вправе вносить в Кабинет Министров предложения по вопросам, относящимся к их компетенции.
Сноска. В статью 42 внесены изменения - Законами РК от 20 ноября 1998 г. N 303 Z980303_ ; от 5 апреля 1999 г. N 360 Z990360_ .

41-бап. Бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жауаптылық
көзделген мiндеттi ережелер
Облыстық, аудандық, қалалық Мәслихат - Депутаттар жиналысы мына
мәселелер бойынша бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жауаптылық көзделген
мiндеттi ережелер қабылдауға құқылы:
- елдi мекендер аумағына құрылыс салу;
- жердi, орманды, су ресурстарын, бiрегей табиғат объектiлерiн,
сондай-ақ тарих пен мәдениет ескерткiштерiн қорғау және күтiп ұстау;
- қоғамдық орындарда сауда жасау;
- қоғамдық тәртiп, өрт және жол қауiпсiздiгi, судағы қауiпсiздiк;
- жұқпалы аурулар мен iндеттердi болдырмау жөнiндегi шаралар;
- инженерлiк коммуникацияларды қорғау;
- аумақтарда санитариялық тазалау;
- жарнамаларды, маңдайшаларды, хабарландыруды және басқа да
хабарламалық материалдарды пайдалану;
- қоғамдық көлiктi пайдалану;
- аумақты көркейту, жасыл желектердi күтiп ұстау және қорғау;
- үй жануарларын күту;
- автокөлiктердi паркке қою;
- дүлей апат жағдайларындағы немесе басқа да төтенше
жағдайлардағы қоғамдық тәртiп, олардың зардаптарын болдырмау және жою
жөнiндегi шаралар;
- заңмен көзделген басқа мәселелер бойынша.
Мiндеттi ережелер Қазақстан Республикасы заңдарына қайшы
келмеуге тиiс.
Мәслихат - Депутаттар жиналысы осы бапта көзделген мiндеттi
ережелердi халық назарына жеткiзедi. Ережелер, дереу күшiне енетiн
дүлей апаттарға, жұқпалы аурулар мен iндеттерге қарсы күрес жөнiндегi
ережелердi қоспағанда, жария етiлгеннен кейiн кеш дегенде екi аптада
күшiне енгiзедi.
Мiндеттi ережелердiң сақталуын Мәслихат - Депутаттар жиналысы
және жергiлiктi әкiмшiлiк бақылап отырады.
2. Жергiлiктi атқару органдарының өкiлеттiгi
42-бап. Әкiмнiң өкiлеттiгi
Әкiм:
- Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi бекiткен жергiлiктi әкiмшiлiк бөлiмдерiнiң, басқармалары мен қызметтерiнiң үлгi тiзбесiн ескере отырып әзiрленген облысты, ауданды, қаланы басқару схемасын бекiтуге табыс етедi;
- Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына тиiстi әкiмшiлiк аумақтық мекен бюджетiнiң жобасын бекiтуге табыс етедi, бюджеттiң орындалуын қамтамасыз етедi;
- Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына тиiстi әкiмшiлiк аумақтық мекендi экономикалық және әлеуметтiк дамыту жоспарлары мен бағдармаларын бекiтуге табыс етедi, олардың орындалуын қамтамасыз етедi, Мәслихат - Депутаттар жиналысы сессияларында олардың орындалуы туралы есеп бередi;
- әкiмшiлiк-аумақтық мекен меншiгiн басқаруды жүзеге асырады, қарауындағы кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер басшыларын тағайындайды және қызметтен босатады;
- жоғары атқару органдары берген өкiлеттiкке сәйкес республикалық меншiктегi кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң қызметiн үйлестiредi;
- Қазақстан Республикасының жер заңдарына сәйкес қатынастарын реттеудi жүзеге асырады;
- шарттарға, заңдық және банкiлiк құжаттарға қол қояды;
- аппараттың, жергілікті әкімшілік органдарының және оның шешімдері бойынша құрылатын және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын өзге мемлекеттік мекемелердің басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, көзделген қаржы бөлу шегінде олардың штат санының лимитін және материалдық-техникалық қамтамасыз ету шарттарын бекітеді;
- Қазақстан Республикасы министрліктерінің, мемлекеттік комитеттері мен ведомстволарының, аумақтық органдарының (прокуратура мен соттардан және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардан басқасы), республикалық бағыныстағы ұйымдардың бірінші басшыларын қызметке тағайындауға келісім береді, оларды қызметтен босату туралы ұсыныс енгізеді;
- жылына кем дегенде екi рет Мәслихат - Депутаттар жиналысы алдында жергiлiктi бюджеттiң орындалуы туралы есеп бередi;
- Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының ұсынысы бойынша кем дегенде екi рет тиiстi аумақты дамыту жоспарлары мен бағдарламалары туралы, осы аумақта орналасқан мемлекеттiк мүлiктi иеленудiң, пайдалану мен басқарудың, жер мәселелерiн шешудiң жай-күйi туралы, жергiлiктi әкiмшiлiкке бағынышты кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң қызметi туралы есеп табыс етедi;
- Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына әкiмшiлiк-аумақтық құрылым мәселелерi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
- азаматтарды қабылдауды, азаматтардың ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын қарауды, олар бойынша шешiмдер қабылдауды жүзеге асырады;
- Мәслихатқа - Депутаттар жиналысына арнаулы комиссияларды құру және олардың құрамы туралы ұсыныстар енгiзедi;
- төменгi жергiлiктi атқару органдары шешiмдерiнiң күшiн жояды.
Әкiм облыстық, аудандық, қалалық, қаладағы аудандық атқару органдарына Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен жүктелген, сондай-ақ тиiсiнше Қазақстан Республикасының Президентi не облыс әкiмi, Алматы қаласының әкiмшiлiгi берген өзге де өкiлеттiлiктi жүзеге асырады.
Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық әкiмдерiнiң тиiстi
әкiмшiлiк-аумақтық мекендердi әлеуметтiк-экономикалық дамыту
жөнiндегi қызметiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
үйлестiрiп отырады.
Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық әкiмдер Министрлер
Кабинетiне өздерiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша ұсыныстар
енгiзуге құқылы.
Ескерту. 42-бап өзгердi - Қазақстан Республикасының 1998.11.20. N 303
Заңымен.
Z980303_
Ескерту. 42-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.04.05. N 360
Заңымен.
Z990360_

Статья 43. Полномочия в области планирования,
бюджета, хозяйственной деятельности,
транспорта и связи
Областная, районная, городская администрация:
- разрабатывает проекты местного бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе", проекты планов и программ экономического и социального развития области, района, города;
- получает от предприятий, организаций, учреждений необходимые сведения о проектах их планов и мероприятий, которые могут иметь экологические последствия, затрагивающие интересы населения области, района, города;
- образует, реорганизует и ликвидирует предприятия, организации и учреждения, находящиеся в собственности административно-территориальных единиц;
- ведает предприятиями и организациями пассажирского и грузового автотранспорта, находящимися в собственности области, района, города; утверждает маршруты и графики движения местного пассажирского транспорта; привлекает на договорных началах к транспортному обслуживанию населения предприятия и организации;
- осуществляет контроль за качеством обслуживания населения предприятиями и организациями связи, оказывает им на договорной основе помощь в улучшении почтовой, телефонной и иной связи, развитии радиофикации и телевидения, в ремонте и охране линии связи и электропередач;
- осуществляет внешнеэкономические связи;
- обеспечивает учет и регулирует распределение трудовых ресурсов.
Сноска. В статью 43 внесены изменения - Законом РК от 5 апреля 1999 г.
N 360 Z990360_ .
Статья 44. Полномочия в области землепользования,
охраны природы и рационального использования
природных ресурсов
Областная, районная, городская администрация:
- осуществляет государственный контроль за охраной природы и рациональным использованием природных ресурсов;
- организует разработку программ по охране природы, экологическую экспертизу, строительство и реконструкцию объектов охраны природы;
- подготавливает заключения о запрещении строительства и реконструкции объектов, по которым имеется отрицательное заключение экологической экспертизы;
- приостанавливает хозяйственную деятельность или строительство
объектов в случаях грубого нарушения законодательства об охране
природы и принимает соответствующие меры;
- принимает решения или вносит предложения в вышестоящие органы
об объявлении находящихся на соответствующей территории природных и иных
объектов, представляющих экологическую, историческую, культурную или
научную ценность, охраняемыми памятниками природы, истории или
культуры.
Статья 45. Полномочия в области строительства,
жилищно-коммунального хозяйства,
бытового обслуживания, торговли,
общественного питания
Областная, районная, городская администрация:
- осуществляет застройку территории при обязательном согласовании с центральным государственным органом в области архитектуры и градостроительства или уполномоченным им органом;
- обеспечивает разработку проектов районной планировки административных районов, проектов генеральных планов городов районного подчинения и других населенных пунктов по подведомственной территории;
- вправе выступать заказчиком по строительству социально-культурных и промышленных объектов;
- содействует государственным и акционерным компаниям с функциями коммерческих застройщиков в организации строительства и ремонта жилых домов, объектов коммунального хозяйства и социально-культурного назначения, дорог за счет собственных средств и на долевых началах;
- содействует государственной экспертизе проектов, государственному лицензированию проектной и строительной деятельности физических и юридических лиц, обеспечивает ведение архитектурно-строительного контроля за качеством строительной продукции, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- обеспечивает формирование социальной, инженерной и транспортной инфраструктуры населенных пунктов и территорий, содействует и участвует в организации эксплуатации и содержания жилищного фонда и других объектов этой инфраструктуры различных форм принадлежности;
- принимает решение об организации товариществ индивидуальных застройщиков жилых домов;
- организует конкурсы среди компаний с функциями коммерческого застройщика;
- распределяет жилищный фонд, находящийся в ведении области, района, города, ведет учет граждан, нуждающихся в жилье, решает вопросы использования нежилых помещений, аренды зданий и сооружений, находящихся в собственности области, района, города;
- принимает решения об организации жилищно-строительных и гаражно-строительных кооперативов, регистрирует их уставы, осуществляет контроль за их деятельностью;
- выполняет заказы по развитию электрификации, газоснабжения, водоснабжения населенных пунктов; дает заключения по планам строительства коммунальных сетей и сооружений предприятиями, организациями и учреждениями;
- организует централизованное обеспечение жителей топливом;
- контролирует эксплуатацию жилищного фонда, предприятий и сооружений коммунального хозяйства, торговли, общественного питания и бытового обслуживания, не находящихся в собственности области, района, города.
Сноска. Статья 45 - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан имеющего силу Закона от 2 мая 1995 г. N 2254.

43-бап. Жоспарлау, бюджет, шаруашылық қызмет, көлiк
және байланыс саласындағы өкiлеттiк
Облыстық, аудандық, қалалық әкiмшiлiк:
- "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті бюджет жобаларын, облыстың, ауданның, қаланың әлеуметтік-экономикалық даму жоспарлары мен бағдарламаларының жобаларын әзірлейді;
- кәсiпорындардан, ұйымдардан, мекемелерден облыс, аудан, қала халқының мүдделерiн қозғайтын экологиялық зардаптары бар жоспарлары мен шараларының жобалары туралы қажеттi мәлiметтер алады;
- әкiмшiлiк-аумақтық мекендер меншiгiндегi кәсiпорындарды, ұйымдар мен мекемелердi құрады, қайта құрады және таратады;
- облыс, аудан, қала меншiгiндегi жолаушылар және жүк автокөлiгiнiң кәсiпорындары мен ұйымдарын басқарады; жергiлiктi жолаушылар көлiгiнiң маршруттары мен кестесiн бекiтедi; шарттық негiзде халыққа көлiктiк қызмет көрсетуге кәсiпорындар мен ұйымдарды тартады;
- байланыс кәсiпорындары мен ұйымдарының халыққа қызмет көрсету сапасына бақылау жасайды, оларға шарттық негiзде почта, телефон және өзге де байланысты жақсартуға, радиоландыру мен телевидениенi дамытуға, байланыс және электр берiлiсi желiлерiн жөндеу мен қорғауға көмек көрсетедi;
- сыртқы экономикалық байланыстарды жүзеге асырады;
- еңбек ресурстарын есепке алуды қамтамасыз етедi және оларды бөлудi реттеп отырады.
44-бап. Жердi пайдалану, табиғат қорғау және табиғи
ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы өкiлеттiк
Облыстық, аудандық, қалалық әкiмшiлiк:
- табиғатты қорғауға және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
- табиғатты қорғау жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлеудi; экологиялық сараптаманы, табиғат қорғау объектiлерiн салу мен қайта салуды ұйымдастырады;
- экологиялық сараптама терiс қорытынды шығарған объектiлердi салуға және қайта салуға тыйым салу туралы қорытындылар дайындайды;
- табиғатты қорғау туралы заңдар өрескел бұзылған реттерде шаруашылық қызметтi немесе объектiлер салуды тоқтата тұрады және тиiстi шаралар қолданады;
- тиiстi аумақта тұрған экологиялық, тарихи, мәдени немесе ғылыми құнды табиғи және өзге де объектiлердi қорғауға алынған табиғат, тарих немесе мәдениет ескерткiштерi деп жариялау туралы шешiм қабылдайды немесе жоғарғы органдарға ұсыныстар енгiзедi.
45-бап. Құрылыс, тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық тұрмыстық
қызмет көрсету, сауда, қоғамдық тамақтану саласындағы
өкiлеттiгi
Облыстық, аудандық, қалалық әкiмшiлiк:
- сәулет және қала салу саласындағы орталық мемлекеттiк органмен немесе ол уәкiлдiк берген органмен мiндеттi түрде келiсе отырып аумақта құрылыс салуды жүзеге асырады;
- әкiмшiлiк аудандарды аудандық жоспарлау жобаларын, аудандық бағыныстағы қалалардың және қарауындағы аумақтағы басқа да елдi мекендердiң бас жоспарларының жобаларын әзiрлеудi қамтамасыз етедi;
- әлеуметтiк-мәдени және өнеркәсiптiк объектiлердi салу жөнiнде тапсырыс берушi болуға құқылы;
- коммерциялық құрылыс салу қызметiндегi мемлекеттiк және акционерлiк компнаияларға өз қаржысы есебiнен және үлестiк негiзде тұрғын үйлер, коммуналдық шаруашылық және әлеуметтiк-мәдени мақсаттағы объектiлер, жолдар салу мен жөндеудi ұйымдастыруға жәрдемдеседi;
- Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын жобаларға мемлекеттiк сараптама жасалуына, жеке және заңды тұлғалардың жобалау және құрылыс салу қызметiн мемлекеттiк лицензиялауға жәрдемдеседi, құрылыс өнiмдерi сапасына сәулет-құрылыс бақылауын жасауды қамтамасыз етедi;
- елдi мекендер мен аумақтардың әлеуметтiк, инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымын қалыптастыруды қамтамасыз етедi әрi осы инфрақұрылымның түрлi иелiктегi тұрғын үй қорын және басқа объектiлерiн пайдалану мен күтiп ұстауды ұйымдастыруға жәрдемдеседi және қатысады;
- тұрғын үйлердi жеке салушылар серiктестiгiн ұйымдастыру туралы шешiм қабылдайды;
- коммерциялық құрылыс салушы қызметiндегi компаниялар арасында конкурстар ұйымдастырады;
- облыс, аудан, қала қарауындағы тұрғын үй қорын бөледi, тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке алуды жүргiзедi, тұрғын емес үй-жайларды пайдалану, облыс, аудан, қала меншiгiндегi үйлер мен құрылыстарды жалға беру мәселелерiн шешедi;
- тұрғын үй-құрылыс және гараж-құрылыс кооперативтерiн ұйымдастыру туралы шешiм қабылдайды, олардың жарғыларын тiркейдi, олардың қызметiне бақылау жасайды;
- елдi мекендердi электерлендiрудi, газбен жабдықтауды, сумен жабдықтауды дамыту жөнiнде тапсырыстарды орындайды; кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң коммуналдық торап пен құрылыстарын салу жоспарлары жөнiнде қорытындылар бередi;
- тұрғындарды отынмен бiр орталықтан қамтамасыз етудi ұйымдастырады;
- облыс, аудан, қала меншiгiне жатпайтын тұрғын үй қорын, коммуналдық шаруашылық, сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары мен құрылыстарының пайдалануын бақылайды.
ЕСКЕРТУ. 45-бапқа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң
1995.05.02. N 2254 жарлығымен.

Статья 46. Полномочия в области социально-культурного
обслуживания населения
Областная, районная, городская администрация:
- ведает образованием, работой по дошкольному и внешкольному воспитанию детей, заботится об укреплении материально-технической базы областных, районных, городских учреждений образования;
- содействует пропаганде и развитию исторических и культурных традиций и обычаев народов, проживающих на территории области, района, города;
- осуществляет контроль за кино- и видеообслуживанием населения;
- осуществляет охрану и организует использование памятников истории и культуры;
- содействует развитию физкультурно-спортивной работы;
- ведает учреждениями здравоохранения, принимает меры по укреплению их материально-технической базы и охране здоровья населения;
- ведает вопросами социальной защиты.
Статья 47. Полномочия в области обеспечения законности,
охраны правопорядка, прав, свобод и интересов
граждан
Областная, районная, городская администрация:
- организует исполнение Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, актов других вышестоящих государственных органов, осуществляет контроль за их соблюдением расположенными на территории Маслихата - Собрания депутатов предприятиями, организациями, учреждениями и гражданами, обеспечивает охрану правопорядка, всех форм собственности, прав, свобод и охраняемых законом интересов граждан, организует разъяснение законодательства и оказание юридической помощи населению;
- решает вопросы, связанные с укреплением общественного порядка;
- принимает меры по улучшению условий работы органов суда, прокуратуры, адвокатуры, нотариата;
- оказывает содействие в работе исправительно-трудовых учреждений;
- принимает предусмотренные законом меры по обеспечению порядка проведения собраний граждан, митингов, шествий, демонстраций;
- осуществляет общее руководство органами записи актов гражданского состояния;
- осуществляет контроль за обеспечением противопожарной безопасности и безопасности на водах;
- в случае стихийных бедствий, экологических катастроф, эпидемий, эпизоотий, пожаров, массовых нарушений общественного порядка принимает предусмотренные законом особые меры по спасению жизни людей, защите их здоровья и прав, сохранению материальных ценностей, обеспечению законности и правопорядка; организует проведение противопожарных мероприятий;
- обеспечивает исполнение законодательства о всеобщей воинской обязанности;
- руководит гражданской обороной.
V. Организация управления на территории поселка,
аула (села), аульного (сельского) округа

46-бап. Халыққа әлеуметтiк-мәдени қызмет көрсету саласындағы
өкiлеттiк
Облыстық, аудандық, қалалық әкiмшiлiк:
- бiлiм беруге, балаларға мектепке дейiнгi және мектептен тыс тәрбие беру жөнiндегi жұмысқа басшылық жасайды, облыстық, аудандық, қалалық бiлiм беру мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайтуға қамқорлық жасайды;
- облыс, аудан, қала аумағында тұрып жатқан халықтардың тарихи
және мәдени дәстүрлерi мен әдет-ғұрыптарын насихаттауға және дамытуға
жәрдемдеседi;
- халыққа кино және бейне қызмет көрсетiлуiне бақылау жасайды;
- тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғауды жүзеге асырып,
пайдалануды ұйымдастырады;
- дене тәрбиесi-спорт жұмысының дамуына жәрдемдеседi;
- денсаулық сақтау мекемелерiне басшылық жасайды, олардың
материалдық-техникалық базасын нығайту және халықтың денсаулығын
сақтау жөнiнде шаралар қолданады;
- халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерiне басшылық жасайды.
47-бап. Заңдылықты, құқылық тәртiптi, азаматтардың құқыларын,
бостандықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету
саласындағы өкiлеттiктерi
Облыстық аудандық, қалалық әкiмшiлiктер:
- Қазақстан Республикасы Конституциясының, Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарының, басқа жоғарғы мемлекеттiк органдар құжаттарының орындалуын ұйымдастырады, Мәслихат - Депутаттар жиналысы аумағына орналасқан кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелер мен азаматтардың оларды бұзбауын бақылауды жүзеге асырады, құқылық тәртiптi, меншiктiң барлық түрiн, азаматтардың заңмен қорғалатын құқықтарын, бостандықтарын және мүдделерiн қорғауды қамтамасыз етедi, заңдарды түсiндiрудi және тұрғындарға заң көмегiн көрсетудi ұйымдастырады;
- iшкi iстер органдарының жұмысына жетекшiлiк етедi;
- сот, прокуратура, адвокатура органдарының, нотариаттың жұмыс жағдайларын жақсарту жөнiнде шаралар қабылдайды;
- еңбекпен түзеу мекемелерiнiң жұмысына көмек көрсетедi;
- азаматтардың жиналыстарын, митингiлерiн, шерулерiн, демонстрацияларын өткiзу тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiнде заңда көзделген шараларды қабылдайды;
- азаматтардың хал актiлерiн тiркеу органдарына жалпы жетекшiлiктi жүзеге асырады;
- өрт қауiпсiздiгi және судағы қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысқа жетекшiлiк етедi;
- табиғат зiлзаласы, экологиялық апат, жұқпалы аурулар, мал
iндетi тарау, өрт, қоғамдық тәртiптiң жаппай бұзылуы жағдайларында
адамдардың өмiрiн сақтау, олардың саулығы мен құқыларын қорғау,
материалдық құндылықтарды бүлдiрмей сақтап қалу, заңдылық пен құқылық
тәртiптi қамтамасыз ету жөнiнде заңда көзделген ерекше шаралар
қабылдайды; өртке қарсы шараларды жүргiзудi ұйымдастырады;
- жалпыға бiрдей әскери мiндеттер туралы заңдардың орындалуын
қамтамасыз етедi;
- азаматтық қорғанысқа жетекшiлiк етедi.
V. ПОСЕЛКЕ, АУЫЛ (СЕЛО), АУЫЛДЫҚ (СЕЛОЛЫҚ) ОКРУГ
АУМАҒЫНДА БАСҚАРУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ

Статья 48. Общие положения
Управление на территории поселка осуществляется главой поселковой администрации, а на территории аула (села), аульного (сельского) округа - главой сельской администрации, назначаемыми главой районной (городской) администрации;
Глава администрации соответствующей административно-территориальной единицы осуществляет функции исполнительного органа и является представителем главы районной (городской) администрации.
Глава администрации обеспечивает исполнение Конституции, законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, актов вышестоящих органов власти и управления, представляет поселок, аул (село), аульный (сельский) округ в отношениях с государственными и общественными органами, предприятиями, организациями, учреждениями.
Глава администрации не вправе осуществлять самостоятельное участие в управлении акционерным обществом, товариществом с ограниченной ответственностью, а также иным негосударственным хозяйствующим субъектам.
Статья 49. Полномочия главы поселковой,
сельской администрации
Глава администрации:
- организует работу по исполнению законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, решений вышестоящих органов государственной власти и управления;
- созывает собрания представителей граждан поселка, аула (села), аульного (сельского) округа обеспечивает исполнение их решений;
Сноска. В дальнейшем собрание.
- рассматривает заявления, жалобы и обращения граждан;
- разрабатывает и вносит на утверждение районного (городского) Маслихата - Собрания депутатов сметы доходов и расходов соответствующей административно-территориальной единицы, обеспечивает ее исполнение;
- решает вопросы, связанные с землепользованием в пределах территории поселка, аула (села), аульного (сельского) округа в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
- заключает договоры с юридическими и физическими лицами, подписывает юридические и банковские документы;
- организует строительство и ремонт жилого фонда, дорог, контроль за содержанием придворовых территорий;
- содействует организации крестьянских (фермерских) хозяйств, малых предприятий, кооперативов по обслуживанию населения поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
- решает вопросы, связанные с укреплением общественного порядка. Осуществляет контроль за обеспечением противопожарной безопасности и безопасности на водах;
- организует совершение нотариальных действий и регистрацию актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
- организует первичный учет военнообязанных и призывников;
- в случае стихийных бедствий, экологических катастроф, эпизоотий, пожаров, массовых нарушений общественного порядка, принимает предусмотренные законом особые меры по спасению жизни людей, защиты их здоровья и прав, сохранению материальных ценностей;
- представляет интересы граждан в органах государственной власти и управления, в судебных инстанциях, в отношениях с предприятиями, организациями и учреждениями в случаях, предусмотренных законодательством;
- организует общественную работу по содержанию в надлежащем состоянии памятников истории и культуры, кладбищ, иных мест захоронения;
- содействует своевременному поступлению от населения налоговых, страховых и иных платежей;
- вносит в государственные и общественные органы предложения об улучшении материальных и жилищно-бытовых условий инвалидов, семей, потерявших кормильца, многодетных семей, одиноких матерей, граждан, пострадавших от стихийных бедствий, а также по предупреждению безнадзорности несовершеннолетних;
- решает вопросы административно-территориального устройства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- в пределах и порядке, установленных законом, решает вопросы трудоустройства, социально-культурного, медицинского, торгового, бытового и иного обслуживания населения соответствующей территории, другие вопросы, переданные ему главой районной (городской) администрации, а также предусмотренные настоящим законом.
Глава поселковой, сельской администрации пользуется правами юридического лица и имеет гербовую печать согласно образцу.

48-бап. Жалпы ережелер
Поселке аумағында басқару iсiн - поселке әкiмi, ал ауыл (село), ауылдық (селолық) округ аумағында аудан (қала) әкiмi тағайындайтын село әкiмi жүзеге асырады.
Әкiм тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiсте атқарушы органның мiндеттерiн жүзеге асырады және аудан (қала) әкiмiнiң өкiлi болып табылады.
Әкiм Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентi жарлықтарының, жоғары тұрған өкiмет пен басқару органдары құжаттарының орындалуын қамтамасыз етедi, мемлекеттiк және қоғамдық органдармен, кәсiпорындармен, ұйымдармен, мекемелермен қатынастарда поселке, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ өкiлi болады.
Әкiмнiң акционерлiк қоғамды, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктi, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк емес шаруашылық жүргiзушi субъектiнi басқаруға өз бетiмен қатысуды жүзеге асыруға құқығы жоқ.
49-бап. Поселке, село әкiмінiң өкiлеттiгi
Әкiм:
- Қазақстан Республикасы заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, жоғары тұрған мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының шешiмдерiн орындау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
- поселке, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ азаматтары өкiлдерiнiң жиналыстарын шақырады, оларда қабылданған шешiмдерiнiң орындалуын қамтамасыз етедi;
Ескерту: мұнан былай - жиналыс
- азаматтардың өтiнiштерiн, арыз-шағымдарын және үндеулерiн қарайды;
- тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық мекеннiң кiрiстер және шығыстар сметасын дайындап, аудандық (қалалық) Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының бекiтуiне ұсынады, оның орындалуын қамтамасыз етедi;
- Қазақстан Республикасының тиiстi жер туралы заңдарына сәйкес поселкенiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округ аумағының шегiнде жер пайдалануға байланысты мәселелердi шешедi;
- заңды ұйымдармен және нақты адамдармен шарттар жасасады, заңдық және банк құжаттарына қол қояды;
- тұрғын үй қорын, жолдарды жөндеудi және салуды, аула маңы аумақтарын күтiп ұстауға бақылауды ұйымдастырады;
- шаруа (фермерлiк) қожалықтарын, поселке, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ тұрғындарына қызмет көрсететiн шағын кәсiпорындар, коперативтер ұйымдастыруға ықпал етедi;
- қоғамдық тәртiптi нығайтумен байланысты мәселелердi шешедi. Өртке қарсы қауiпсiздiктi және судағы қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге бақылау жасайды;
- Қазақстан Республикасы заңдарында белгiленген тәртiпте нотариалдық әрекеттер мен азаматтық хал актiлерiн тiркеу жүргiзудi ұйымдастырады;
- әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылғандарды алғаш есепке алуды ұйымдастырады;
- табиғат зiлзаласы, экологиялық апат, мал iндетi тарау, өрт, қоғамдық тәртiптiң жаппай бұзылуы жағдайларында адамдардың өмiрiн сақтау, олардың саулығы мен құқықтарын қорғау, материалдық құндылықтарды бүлдiрмей сақтап қалу жөнiнде заңда қарастырылғандай ерекше шаралар қабылдайды;
- мемлекеттiк өкiмет және басқару органдарында, сот орындарында, кәсiпорындармен, ұйымдармен және мекемелермен қарым-қатынас жағдайларында заңда қарастырылғандай азаматтардың мүдделерiн көздейдi;
- тарих пен мәдениет ескерткiштерiн, зираттарды, өзге де жерлеу орындарын тиiстi жағдайда ұстау жөнiнде қоғамдық жұмысты ұйымдастырады;
- тұрғындардан салық, сақтандыру және өзге төлемдердiң дер кезiнде түсiп отыруына ықпал етедi;
- мүгедектердiң, асыраушысынан айрылған отбасылардың, көп балалы отбасылардың, жалғызiлiктi аналардың, табиғат зiлзаласынан зардап шеккен азаматтардың материалдық және тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын жақсарту туралы, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың қараусыз қалуын болдырмау жөнiнде мемлекеттiк және қоғамдық органдарға ұсыныстар енгiзедi;
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық орналастыру мәселелерiн шешедi;
- заңда белгiленген шектерде және тәртiпте, тиiстi аумақ халқын еңбекке орналастыру, оларға әлеуметтiк-мәдени, медициналық, сауда, тұрмыстық және өзге қызмет көрсету мәселелерiн, аудан (қала) әкiмi өзiне берген, сондай-ақ осы Заңда қарастырылған басқа да мәселелердi шешедi.
Әкiм заңды ұйым құқыларымен пайдаланады және үлгi бойынша елтаңбалы мөрi болады.

Статья 50. Подотчетность главы поселковой, сельской
администрации и порядок освобождения его
от должности
Глава администрации в своей деятельности подотчетен главе районной (городской) администрации и собранию, перед которым отчитывается не реже одного раза в год.
Глава администрации может быть освобожден от занимаемой должности главой районной (городской) администрации в случаях:
- нарушения Конституции и законов Республики Казахстан;
- ненадлежащего исполнения им своих служебных обязанностей;
- выражения ему недоверия собранием представителей.
Глава районной (городской) администрации в течение месяца принимает по данному вопросу мотивированное решение и извещает о нем собрание представителей.
Глава поселковой, сельской администрации имеет право заявить о досрочном сложении своих полномочий.
Статья 51. Аппарат главы поселковой, сельской
администрации
Глава администрации имеет свой аппарат, численность которого устанавливается главой районной (городской) администрации.
Оплата труда главы администрации и работников его аппарата осуществляется в пределах сметы доходов и расходов соответствующей административно-территориальной единицы.
Аппарат главы администрации ведет делопроизводство, отвечает за сохранность документов, оформляет гражданам справки, обеспечивает первичный учет военнообязанных и призывников в поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах, подготавливает материалы к проведению собраний, следит за своевременным доведением до исполнителей решений собраний и главы администрации, по его поручению выполняет другую работу.
Статья 52. Акты главы поселковой, сельской
администрации
Глава администрации издает решения и распоряжения, обязательные к исполнению на соответствующей территории.
Акты главы администрации доводятся до сведения соответствующих предприятий, организаций, учреждений, должностных лиц и граждан в пятидневный срок со дня их принятия.
Решения и распоряжения главы администрации, противоречащие законодательству, могут быть отменены главой районной (городской) администрации или обжалованы в судебном порядке.
Статья 53. Порядок созыва собрания
Для рассмотрения наиболее важных вопросов, затрагивающих интересы населения соответствующей территории, проводится собрание представителей граждан поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, достигших 18-летнего возраста.
Собрание созывается главой поселковой, сельской администрации. Оно может быть созвано также главой районной (городской) администрации или по инициативе не менее одной трети представителей предыдущего состава собрания.
На собрание делегируются представители граждан от улиц, жилых домов, микрорайонов или других территориальных образований. Нормы представительства устанавливаются главой поселковой, сельской администрации или главой районной (городской) администрации.
Собрание правомочно при условии явки не менее двух третей представителей.
Собрание ведет глава администрации, а в случае его отсутствия лицо, предложенное собранием. Решения по всем вопросам принимаются открытым голосованием и простым большинством голосов присутствующих представителей.
На собрании ведется протокол с указанием даты проведения собрания, числа присутствующих представителей, повестки дня и принятых решений. Протокол и решения собрания подписываются председательствующим и направляются главе соответствующей районной (городской) администрации.

50-бап. Поселке, село әкiмiнiң есеп беруге мiндеттiлiгі және оны
қызметтен босату тәртiбi
Әкiм өз қызметiнде аудан (қала) әкiмiне және жиналысқа есеп беруге мiндеттi, олардың алдында жылына кемiнде бiр рет есеп бередi.
Әкiмдi аудан (қала) әкiмi:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын бұзған;
- өзiнiң қызмет мiндеттерiн тиiсiнше орындамаған;
- өкiлдер жиналысы оған сенiмсiздiк бiлдiрген жағдайларда атқарып отырған қызметiнен босата алады.
Аудан (қала) әкiмi бiр ай iшiнде осы мәселе жөнiнде уәждi шешiм қабылдайды және ол туралы өкiлдер жиналысына хабарлайды.
Поселке, село әкiмiнiң өз өкiлеттiгiн мерзiмнен бұрын тоқтату туралы мәлiмдеуге құқығы бар.
51-бап. Әкiмнiң аппараты
Әкiмнiң өз аппараты болады, оның сандық мөлшерiн аудан (қала) әкiмi белгiлейдi.
Әкiм мен оның аппараты қызметкерлерiне еңбекақы төлеу тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық мекеннiң кiрiстерi мен шығыстары сметасының шегiнде жүзеге асырылады.
Әкiм аппараты iс қағаздарын жүргiзедi, құжаттардың сақталуына жауап бередi, азаматтарға анықтамалар бередi, поселкелерде, ауылдарда (селоларда), ауылдық (селолық) округтерде әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылғандарды алғаш есепке алуды қамтамасыз етедi, жиналыстарды өткiзуге материалдар әзiрлейдi, жиналыс пен әкiм шешiмдерiнiң орындаушыларға дер кезiнде жетуiн қадағалайды, әкiмнiң тапсыруы бойынша басқа да жұмыстар атқарады.
52-бап. Поселке, село әкiмiнiң құжаттары
Әкiм тиiстi аумақта орындалуы мiндеттi шешiмдер мен өкiмдер шығарады.
Әкiмнiң құжаттары қабылданған күннен бастап бескүндiк мерзiмде тиiстi кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, лауазымды адамдар және азаматтар назарына жеткiзiледi.
Әкiмнiң заңдарға қайшы келетiн шешiмдерi мен өкiмдерiнiң күшiн жоюға аудан (қала) әкiмiнiң немесе халық сотының құқығы бар.
53-бап. Жиналысты шақыру тәртiбi
Тиiстi аумақ тұрғындарының мүддесiне қатысты неғұрлым маңызды мәселелердi қарау үшiн поселкенiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтың 18 жасқа толған азаматтары өкiлдерiнiң жиналысы өткiзiледi.
Жиналысты поселке, село әкiмi шақырады. Оны сондай-ақ аудан (қала) әкiмi шақыруы немесе алдыңғы жиналыс құрамының кемiнде үштен бiрiнiң бастамасы бойынша шақырылуы мүмкiн.
Жиналысқа көшелерден, тұрғын үйлерден, шағын аудандардан немесе басқа аумақтық құрылымдардан азаматтар өкiлдерi жiберiледi. Өкiлеттiктiң қалыпты мөлшерiн поселке, село әкiмi немесе аудан (қала) әкiмi белгiлейдi.
Өкiлдердiң кемiнде үштен екiсi қатысқан жағдайда жиналыс заңды деп табылады.
Жиналысты әкiм, ал ол болмаған жағдайда жиналыс ұсынған адам жүргiзедi. Барлық мәселелер бойынша шешiмдер ашық дауыс берумен және қатысушы өкiлдердiң көпшiлiк жай дауысымен қабылданады.
Жиналыста жиналыстың өткiзiлген күнi, қатысқан өкiлдер саны, күн тәртiбi және қабылданған шешiмдер көрсетiлген хаттама жазылады. Жиналыстың хаттамасы мен шешiмiне төрағалық етушi қол қояды және құжаттар тиiстi аудан (қала) әкiмiне жiберiледi.

Статья 54. Компетенция собрания
К ведению собрания относятся:
- заслушивание отчетов главы поселковой, сельской администрации о его деятельности;
- утверждение программы деятельности собрания представителей, планов мероприятий по благоустройству и улучшению санитарного состояния населенных пунктов;
- принятие решений по вопросам кооперирования на добровольной основе средств предприятий, организаций, учреждений всех форм собственности, граждан для развития социальной инфраструктуры своей территории;
- рассмотрение вопросов административно-территориального устройства в соответствии с законодательством;
- заслушивание докладов главы поселковой, сельской администрации о его деятельности и выражение в необходимых случаях ему недоверия голосами более половины участников собрания;
- рассмотрение вопросов в области земельных отношений в
соответствии с законодательством;
- решение других вопросов местного значения в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
Собрание в пределах предоставленных ему полномочий принимает
решения, которые обязательны для исполнения всеми гражданами,
проживающими на соответствующей территории.
Решения собрания, противоречащие законодательству, могут быть
обжалованы в судебном порядке.
VI. Обеспечение законности в деятельности
местных представительных и исполнительных органов
Статья 55. Обжалование в судебном порядке решений
Маслихата - Собрания депутатов и местной
администрации
Решения Маслихата - Собрания депутатов и местной администрации могут быть обжалованы в судебном порядке гражданами, общественными объединениями, предприятиями, организациями и учреждениями, органами государственной власти и управления, если эти решения противоречат законодательству, нарушают их права и законные интересы.
Имущественные споры с участием областного Маслихата - Собрания депутатов, областной администрации разрешаются Высшим Арбитражным Судом Республики Казахстан.
Статья 56. Надзор прокуратуры за законностью
деятельности Маслихата - Собрания
депутатов и местной администрации
Генеральный Прокурор Республики Казахстан и подчиненные ему прокуроры осуществляют надзор за соблюдением Конституции, законов Республики Казахстан, постановлений Верховного Совета, актов Президента и Правительства Республики Казахстан Маслихатами - Собраниями депутатов, местной администрацией.
Решения Маслихата - Собрания депутатов, местной администрации, противоречащие Конституции, законам Республики Казахстан, постановлениям Верховного Совета, актам Президента и Правительства Республики Казахстан, подлежат опротестованию прокурорами в установленном законом порядке.

54-бап. Жиналыстың құзыретi
Жиналыстың қарауына мыналар жатады:
- поселке, село әкiмiнiң өз қызметi туралы есебiн тыңдау;
- өкiлдер жиналысы қызметiнiң бағдарламасын, елдi мекендердi көрiктендiру және олардың санитариялық жағдайларын жақсарту жөнiндегi шаралар жоспарын бекiту;
- өз аумағының инфрақұрылымын дамыту үшiн меншiктiң барлық түрiндегi кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң, азаматтардың қаржыларын ерiктi негiзде бiрлестiру мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдау;
- заңдарға сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық орналастыру мәселелерiн қарау;
- поселке, село әкiмiнiң өз қызметi туралы баяндамаларын тыңдау
және қажеттi жағдайларда жиналысқа қатысушылардың жартысынан көбiнiң
дауыс беруiмен оған сенiмсiздiк бiлдiру;
- заңдарға сәйкес жер қатынастары саласындағы мәселелердi қарау;
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жергiлiктi маңызы
бар басқа да мәселелер шешу.
Жиналыс өзiне берiлген өкiлеттiк шегiнде шешiмдер қабылдайды,
оларды орындау тиiстi аумақта тұратын барлық азаматтар үшiн мiндеттi.
Жиналыстың заңдарға қайшы келетiн шешiмдерi бойынша сотқа шағым
жасалуы мүмкiн.
VI. ЖЕРГIЛIКТI ӨКIЛДI ЖӘНЕ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАР ҚЫЗМЕТIНIҢ
ЗАҢДЫЛЫҒЫН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
55-бап. Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының және жергiлiктi
әкiмшiлiктiң шешiмдерi бойынша сотқа шағым түсiру
Егер Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының және жергiлiктi әкiмшiлiктiң шешiмдерi заңдарға қайшы келсе, азаматтардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң, мемлекеттiк өкiмет пен басқармалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзса, онда ол шешiмдер бойынша сотқа шағым жасалуы мүмкiн.
Мүлiктiк дауларды облыстық Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының, облыстық әкiмшiлiктiң қатысуымен Қазақстан Республикасының Жоғары Төрелiк Соты шешедi.
56-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмшiлiк
қызметiнiң заңдылығына прокуратураның қадағалауы
Қазақстан Республикасының Бас прокуроры және оған бағынышты прокурорлар Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының, жергiлiктi әкiмшiлiктiң Қазақстан Республикасы Конституциясын, заңдарын, Жоғарғы Кеңестiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң құжаттарын бұзбауын бақылауды жүзеге асырады.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының, жергiлiктi әкiмшiлiктiң Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Жоғарғы Кеңестiң қаулыларына, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң құжаттарына қайшы келетiн шешiмдерi заңда белгiленген тәртiппен прокурордың наразылық бiлдiруiне жатады.

Статья 57. Ответственность Маслихата - Собрания
депутатов и местной администрации за
принятые ими решения и акты
Маслихат - Собрание депутатов и местная администрация несут ответственность за принятые ими решения.
Ущерб, причиненный в результате неправомерных решений, актов, действий или бездействий местных представительных и исполнительных органов возмещается ими в полном объеме государственным органам, предприятиям, организациям, учреждениям, общественным объединениям и гражданам за счет собственных средств. Споры о возмещении ущерба разрешаются в судебном порядке.
Местные представительные и исполнительные органы, возместившие ущерб, причиненный их работниками или должностными лицами имеют право предъявлять регрессный иск к этим лицам в размере выплаченного возмещения ущерба, если иной размер не установлен законом.
Статья 58. Право Маслихата - Собрания депутатов и главы
местной администрации требовать отмены
противоречащих законодательству решений друг друга
Маслихат - Собрание депутатов и глава администрации имеют право взаимно требовать отмены любого решения друг друга, если оно, по их мнению, противоречит законодательству Республики Казахстан либо недостаточно обеспечено финансовыми, материальными или организационными средствами.
Мотивированное представление об этом вносится не позднее чем в месячный срок с момента принятия соответствующего решения. Внесение представления приостанавливает исполнение решения.
В случае, если Маслихат - Собрание депутатов большинством в две трети от числа избранных депутатов либо глава местной администрации отклонит представление, оспариваемое решение может быть обжаловано в судебном порядке.
Статья 59. Ограничения в занятии должностей и получении
доходов для должностных лиц Маслихата - Собрания
депутатов и местной администрации
Секретарю Маслихата - Собрания депутатов, главе местной администрации и его заместителям, а также руководителям органов Маслихата - Собрания депутатов (работающим на постоянной основе) и администрации запрещается:
- осуществлять самостоятельное участие в управлении акционерным обществом, товариществом с ограниченной ответственностью, а также иным негосударственным хозяйствующим субъектом;
- состоять в руководящих органах политических партий, движений, клубов.
Нарушение указанными должностными лицами требований настоящей статьи, если в их действиях не содержится признаков административного правонарушения или уголовно наказуемого деяния, влечет дисциплинарную ответственность вплоть до освобождения от должности.
Статья 60. Досрочное прекращение полномочий
Маслихата - Собрания депутатов и главы
местной администрации
Полномочия Маслихата - Собрания депутатов могут быть досрочно прекращены Верховным Советом Республики Казахстан в случае неоднократного нарушения Маслихатом - Собранием депутатов Конституции и законов Республики Казахстан, прав и свобод граждан на основании заключения Конституционного суда Республики Казахстан.
Полномочия Маслихата - Собрания депутатов могут быть также досрочно прекращены Верховным Советом Республики Казахстан по представлению вышестоящего Маслихата - Собрания депутатов в случаях:
- если вновь избранное Маслихат - Собрание депутатов в течение месяца со дня открытия первой сессии не определило структуру и не образовало свои органы;
- если Маслихат - Собрание депутатов более двух месяцев не может созвать сессию из-за неявки необходимого для кворума числа депутатов.
Полномочия Маслихата - Собрания депутатов досрочно прекращаются также в случае самороспуска Маслихата - Собрания депутатов, если решение об этом принято голосами не менее двух третей депутатов данного Маслихата - Собрания.
Полномочия главы местной администрации прекращаются в случаях:
- утраты им гражданства Республики Казахстан;
- выезда главы местной администрации на постоянное жительство
и работу за пределы соответствующей административно-территориальной
единицы;
- вступления в законную силу обвинительного приговора суда в
отношении главы администрации;
- личного заявления о сложении полномочий.
Решение о прекращении полномочий главы местной администрации
в указанных случаях принимается главой вышестоящей исполнительной
власти.
Освобождение от должности главы местной администрации за
ненадлежащее исполнение своих обязанностей влечет за собой отставку
руководителей органов местной администрации.
Президент
Республики Казахстан

57-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi
әкiмшiлiктiң өздерi қабылдаған шешiмдерi мен құжаттарға
жауаптылығы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы және жергiлiктi әкiмшiлiк, өздерi қабылдаған шешiмдер үшiн жауап бередi.
Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың, заңсыз шешiмдерi, құжаттары, әрекеттерi немесе әрекетсiздiгi салдарынан мемлекеттiк органдарға, кәсiпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге, қоғамдық бiрлестiктер мен азаматтарға келтiрiлген зиян өз қаржылары есебiнен толық өтеледi. Шығынды өтеу туралы дау сотта шешiледi.
Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар өз қызметкерлерi немесе лауазымды адамдары келтiрген шығындарды өтесе, осы өтелген шығын мөлшерiнде, егер заң жүзiнде өзге мөлшер белгiленбеген болса, керi талап қоюға құқықтары бар.
58-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiмнiң
бiр-бiрiнiң заңдарға қайшы келетiн шешiмдерiнiң күшiн
жоюды талап етуге құқықтары
Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келедi, не қаржылық, материалдық немесе ұйымдық құралдармен жеткiлiксiз қамтамасыз етiлген деген пiкiрмен бiр-бiрiнiң кез-келген шешiмдерiнiң күшiн жоюды талап етуге Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен әкiмнiң құқығы бар.
Бұл туралы уәждi ұсыныс тиiстi шешiм қабылданған кезден бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей енгiзiледi. Ұсыныс түсiру шешiмнiң орындалуын тоқтатады.
Егер Мәслихат - Депутаттар жиналысы сайланған депутаттар санының үштен екi көпшiлiгiмен, не яки әкiм ұсынысты қабыл алмаған жағдайда, даулы шешiмге сот тәртiбiмен шағым белгiлеуi мүмкiн.
59-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi
әкiмшiлiктiң лауазымды адамдары үшiн лауазым иелену мен
кiрiс алуды шектеу
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының хатшысына, жергiлiктi әкiмге және оның орынбасарларына, сондай-ақ Мәслихат - Депутаттар жиналысы органдары (тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн) және әкiмшiлiк басшыларына:
- акционерлiк қоғамды, серiктестiктi және жауапкершiлiгi шектеулi, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк емес шаруашылық субъектiлерiн басқаруға дербес қатысуға;
- саяси партиялардың, қозғалыстардың, клубтардың басшы органдарында болуға тыйым салынады.
Аталған лауазымды адамдар осы баптың талаптарын бұзса, егер олардың әрекеттерiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық немесе қылмысты жауапқа тартатындай iс-әрекет болмаса, онда қызметтен босатуға дейiн тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылады.
60-бап. Мәслихат - Депутаттар жиналысы мен жергiлiктi әкiм
өкiлеттiктерiнiң мерзiмнен бұрын тоқтатылуы
Мәслихат - Депутаттар жиналысы Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын әлденеше рет бұзған жағдайда, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының қорытындысы негiзiнде Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының өкiлеттiгiн мерзiмнен бұрын тоқтатуы мүмкiн.
Сондай-ақ жоғары тұрған Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi мынадай жағдайларда:
- егер жаңадан сайланған Мәслихат - Депутаттар жиналысы бiрiншi сессия ашылған күннен бастап бiр ай iшiнде құрылымын анықтамаса және өз органдарын құрмаса;
- егер Мәслихат - Депутаттар жиналысы депутаттардың кворум үшiн қажеттi санының келмеуi салдарынан екi айдан аса сессия шақыра алмаса, Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының өкiлеттiгiн мерзiмнен бұрын тоқтатуы мүмкiн.
Мәслихаттың - Депутаттар жиналысының өкiлеттiгi сондай-ақ Мәслихат - Депутаттар жиналысының өзiн-өзi таратқан жағдайда, егер бұл туралы шешiм осы Мәслихат - Жиналыс депутаттарының кемiнде үштен екiсiнiң дауыс беруiмен қабылданса, мерзiмнен бұрын тоқтатылады.
Жергiлiктi әкiмнiң өкiлеттiгi:
- ол Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылған;
- жергiлiктi әкiм тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық мекен шегiнен тыс
жерге тұрақты тұруға және жұмысқа кеткен;
- соттың әкiмге айыптау үкiмi заңдық күшiне енген;
- өкiлеттiгiн тоқтату туралы өзi өтiнiш берген жағдайларда
тоқтатылады.
Аталған жағдайларда жергiлiктi әкiмнiң өкiлеттiгiн тоқтату
туралы шешiмдi жоғары тұрған атқарушы өкiмет әкiмi қабылдайды.
Жергiлiктi әкiмнiң өз мiндеттерiн тиiсiнше атқармағаны үшiн
қызметiнен босатылуы жергiлiктi әкiмшiлiк органдары басшыларының
қызметтен кетуiне әкеп соғады.
Қазақстан Республикасының
Президентi