Об амнистии в связи с Международным годом семьи
Закон Республики Казахстан от 5 октябpя 1994 года
В связи с проведением в 1994 году Международного года семьи и руководствуясь принципами гуманизма, Верховный Совет Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Освободить от наказания в виде лишения свободы или от наказания, не связанного с лишением свободы, несовершеннолетних:
а) ранее не содержавшихся в воспитательно-трудовых колониях, независимо от назначенного срока наказания;
б) не подпадающих под действие п."а" настоящей статьи, осужденных на срок до трех лет лишения свободы включительно.
2. Освободить от наказания в виде лишения свободы или от наказания, не связанного с лишением свободы женщин, независимо от назначенного срока наказания:
а) имеющих детей в возрасте до 16 лет, детей-инвалидов I и II группы, а также беременных женщин;
б) вдов военнослужащих, погибших при выполнении воинского и интернационального долга, имеющих мужей - инвалидов войны и приравненных к ним лиц.
3. Освободить от наказания в виде лишения свободы или от наказания, не связанного с лишением свободы и независимо от назначенной меры наказания:
а) участников и инвалидов Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, а также приравненных к ним лиц;
б) мужчин старше 60 лет, женщин старше 55 лет;
в) инвалидов I и II групп;
г) мужчин, имеющих детей в возрасте до 16 лет, мать которых умерла или лишена родительских прав.
4. Освободить из мест лишения свободы осужденных, не подпадающих под действие статей 1-3 настоящего Закона, неотбытая часть наказания у которых составляет менее шести месяцев.
5. Освободить от наказания осужденных, не подпадающих под действие статей 1-3 настоящего Закона, переведенных в колонии-поселения для лиц, твердо вставших на путь исправления, если на день вступления настоящего Закона в силу они отбыли половину срока наказания.
6. Освободить от наказания в виде ссылки и высылки осужденных, которым это наказание применено в виде основного или дополнительного.
7. Освободить от наказания лиц, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, если это наказание применено в виде основного и не заменено на лишение свободы.
8. Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, не подпадающим под действие статей 1-3 настоящего Закона, осужденным за преступления, совершенные по неосторожности.
9. Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, впервые осужденным на срок до трех лет лишения свободы включительно и не подлежащим освобождению на основании статей 1-3 настоящего Закона.

Халықаралық отбасы жылына байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы. 1994 жылғы 5 қазан N 174-ХIII
1994 жылы Халықаралық отбасы жылының өткiзiлуiне байланысты және адамгершiлiк қағидаттарын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi қаулы етедi:
1. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазадан:
а) бұрын еңбекпен тәрбиелеу колонияларында ұсталмаған тағайындалған жаза мерзiмiне қарамастан, кәмелетке толмағандар;
б) үш жылға дейiнгi мерзiмдi қоса бас бостандығынан айыруға сотталған осы баптың "а" тармағының күшi қолданылмайтын кәмелетке толмағандар босатылсын.
2. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазадан тағайындалған жаза мерзiмiне қарамастан:
а) 16 жасқа дейiнгi балалары, I және II топтағы мүгедек балалары бар, сондай-ақ жүктi әйелдер;
б) әскери және интернационалдық борышын орындау кезiнде қаза тапқан әскери қызметшiлердiң жесiрлерi; соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген адамдардың әйелдерi босатылсын.
3. Бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазадан және тағайындалған жазалау шарасына қарамастан:
а) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерi, сондай-ақ соларға теңестiрiлген адамдар;
б) 60 жастан асқан еркектер, 55 жастан асқан әйелдер;
в) I және II топтағы мүгедектер;
г) балаларының анасы қайтыс болған немесе ата-аналық құқықтан айырылған, 16 жасқа дейiнгi балалары бар еркектер босатылсын.
4. Осы заңның 1-3-баптарының күшi қолданылмайтын, жазалау мерзiмiнiң алты айға жетпейтiн бөлiгi өтелмеген сотталғандар бас бостандығынан айыру орындарынан босатылсын.
5. Осы Заңның 1-3-баптарының күшi қолданылмайтын, түзелу жолына бекем түскен адамдарға арналған колония-қоныстарға көшiрiлген сотталғандар, егер осы Заң күшiне енген күнi олар жазалау мерзiмiнiң тең жартысын өтеген болса, жазадан босатылсын.
6. Жер айдау және жер аудару негiзгi немесе қосымша жаза түрiнде қолданылып сотталғандар осындай түрдегi жазадан босатылсын.
7. Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шараларына сотталған адамдар, егер бұл жаза негiзгi жаза түрiнде қолданылса және бас бостандығынан айырумен алмастырылмаса, жазадан босатылсын.
8. Осы Заңның 1-3-баптарының күшi қолданылмайтын, абайсыздықтан жасалған қылмыс үшiн сотталған адамдардың жаза мерзiмiнiң өтелмеген бөлiгiнiң тең жартысы қысқартылсын.
9. Үш жылға дейiнгi мерзiмдi қоса алғаш рет сотталған және осы Заңның 1-3-баптарының негiзiнде босатылуға жатпайтын адамдардың жаза мерзiмiнiң өтелмеген бөлiгiнiң тең жартысы қысқартылсын.

10. Сократить на одну треть неотбытую часть наказания осужденным, отбывшим одну треть наказания в исправительно-трудовых учреждениях, ранее судимых к лишению свободы не более одного раза и не подпадающих под действие статей 1-3 настоящего Закона.
11. Сократить наполовину неотбытую часть наказания несовершеннолетним в возрасте от 14 до 16 лет, не подпадающим под действие статьи 1 настоящего Закона, осужденным за преступления, предусмотренные статьями 132, 133, 200 УК.
12. Прекратить производством все следственные дела и дела, не рассмотренные судами о преступлениях, совершенных до вступления настоящего Закона в силу лицами, перечисленными в статьях 1-3 Закона.
13. Не распространяется действие статей 1-10, 12 настоящего Закона на осужденных и привлекаемых к уголовной ответственности:
а) за преступления, предусмотренные статьями 50-75-1, частями 3, 4 статьи 76, частями 2, 3, 4 статьи 76-1, статьями 76-2, 76-5, 76-7, 88, 93, 101; частями 3, 4 статьи 132, частями 2, 3, 4 статьи 133, статьями 134, 135, 146, 146-1, 147, 173-1, частью 2 статьи 183, частью 2 статьи 200, статьей 203, частью 2 статьи 212-1, статьями 213, 213-1, 213-2; частями 2, 3, 4 статьи 214, статьями 214-1, 221, пунктами "б" и "в" статьи 227, статьей 229; пунктами "б" и "в" статьи 231; статьей 234; пунктом "б" статьи 238; пунктом "в" статьи 244 Уголовного кодекса Казахской ССР;
б) признанных особо опасными рецидивистами;
в) ранее судимых более двух раз за умышленные преступления;
г) ранее освобождавшихся от наказания в порядке помилования
или амнистии и вновь совершивших умышленное преступление;
д) не прошедших полного курса лечения от алкоголизма, наркомании или венерических заболеваний;
е) злостно нарушающих режим во время отбывания срока наказания.
14. Действие настоящего Закона распространяется на лиц, осужденных судами Республики Казахстан и военными трибуналами Союза ССР за преступления, совершенные на территории республики.
15. Настоящий Закон вступает в силу со дня его опубликования и исполняется в течение шести месяцев.
Президент
Республики Казахстан

10. Еңбекпен түзеу мекемелерiнде жаза мерзiмiнiң үштен бiр бөлiгiн өтеген, бұрын бас бостандығынан айыруға әрi кеткенде бiр-ақ рет сотталған және осы Заңның - 1-3-баптарының күшi қолданылмайтын сотталғандарға жаза мерзiмiнiң өтелмеген бөлiгiнiң үштен бiрi қысқартылсын.
11. Осы Заңның 1-бабының күшi қолданылмайтын, Қылмыстық кодекстiң 132, 133, 200-баптарында көзделген қылмыстар үшiн сотталған 14 жастан 16 жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандардың жаза мерзiмiнiң өтелмеген бөлiгiнiң тең жартысы қысқартылсын.
12. Заңның 1-3-баптарында аталған адамдардың осы заң күшiне енгенге дейiн жасаған қылмыстары туралы барлық тергеу iстерiн және соттар қарамаған iстердi жүргiзу тоқтатылсын.
13. Осы Заңның 1-10, 12-баптарының күшi:
а) Қазақ КСР Қылмыстық кодексiнiң 50-75-1-баптарында, 76-бабының 3,4-бөлiктерiнде, 76-1-бабының 2, 3, 4-бөлiктерiнде, 76-2, 76-5, 76-7, 88, 93, 101-баптарында, 132-бабының 3, 4-бөлiктерiнде, 133-бабының 2, 3, 4-бөлiктерiнде, 134, 135, 146, 146-1, 147, 173-1-баптарында, 183-бабының 2-бөлiгiнде, 200-бабының 2-бөлiгiнде, 203-бабында, 212-1-бабының 2-бөлiгiнде, 213, 213-1, 213-2-баптарында, 214-бабының 2, 3, 4-бөлiктерiнде, 214-1, 221-баптарында, 227-бабының "б" және "в" тармақтарында, 229-бабында, 231-бабының "б" және "в" тармақтарында, 234-бабында, 238-бабының "б" тармағында, 244-бабының "в" тармағында аталған қылмыстар үшiн сотталғандарға және қылмыстық жауапқа тартылғандарға;
б) ерекше қауiптi қайталап қылмыс жасаушылар деп танылғандарға;
в) бұрын қасақана қылмыс жасағаны үшiн екi реттен көп сотталғандарға;
г) бұрын кешiрiм беру немесе рақымшылық жасау тәртiбiмен жазадан босатылып, қайтадан қасақана қылмыс жасағандарға;
д) маскүнемдiктен, нашақорлықтан немесе соз ауруларынан толық емделмегендерге;
е) жаза мерзiмiн өтеу кезiнде қасақана тәртiп бұзушыларға қолданылмайды.
14. Осы Заңның күшi республика аумағында жасалған қылмыстар үшiн Қазақстан Республикасының соттары және КСРО Одағының әскери трибуналдары сотталған адамдарға қолданылмайды.
15. Осы Заң жарияланған күннен бастап күшiне енедi де, алты айдың iшiнде орындалады.
Қазақстан Республикасының
Президентi