О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 1999 год"
Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года № 359
Статья 1.  Внести в Закон Республики Казахстан от 16 декабря 1998 года Z980318_  "О республиканском бюджете на 1999 год", опубликованному в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 19 декабря 1998 года, следующие изменения и дополнения:
1. В статье 1:
в части первой:
цифру "282 188 510" заменить цифрой "247 548 663";
цифру "3 116 000" заменить цифрой "40 701 056";
цифру "1 601 968" заменить цифрой "1 658 113";
цифру "328 085 608" заменить цифрой "338 160 727";
цифру "18 484 576" заменить цифрой "18 795 926";
цифру "59 663 706" заменить цифрой "67 048 821";
цифру "3,1" заменить цифрой "3,7";
в части второй:
слово "государственного" заменить словом "правительственного".
2. Статьи 2, 3, 4, 5, 6, 7, 20, 22, 24, 25 и 26 исключить.
3. Дополнить статьями 2-1, 3-1, 4-1, 5-1 и 6-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Формирование республиканского бюджета осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе".
Статья 3-1. Установить, что доходы республиканского бюджета формируются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе", а также за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений от реализации конфискованного, бесхозяйственного имущества, имущества, перешедшего по праву наследования к государству, кладов и находок в виде драгоценных металлов и иностранной валюты;
арендной платы за пользование комплексом "Байконыр";
поступлений от продажи имущества государственными учреждениями на основании решений, принятых центральными исполнительными органами;
платы за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан;
поступлений сумм от добровольной сдачи или взыскания незаконно полученного имущества или стоимости незаконно предоставленных услуг лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненных к ним;
штрафов за нарушения природоохранного законодательства (в размере 50%);
поступлений сумм штрафов за вывоз продукции без лицензии;
прочих штрафов и санкций;
прочих неналоговых поступлений, предусмотренных законодательными актами.
Статья 4-1. Установить, что доходы местных бюджетов формируются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе", а также за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений от реализации имущества, перешедшего по праву наследования к административно-территориальной единице, кладов и находок в национальной валюте;
поступлений от организаций за работы и услуги, выполняемые лицами, подвергшимися административному аресту;
поступлений платы от лиц, помещенных в медицинские вытрезвители;
штрафов за нарушение природоохранного законодательства (в размере 50%);
доходов, получаемых от деятельности уголовно-исполнительной инспекции;
платы за регистрацию оружия;
прочих платежей и доходов от некоммерческих и сопутствующих продаж;
поступлений суммы дохода, полученного от реализации продукции, работ и услуг, не соответствующих требованиям стандартов и правилам сертификации;
прочих санкций и штрафов;
прочих неналоговых поступлений, предусмотренных законодательными актами.

"1999 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 1 сәуір N 359-I
1-бап. 1998 жылғы 19 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және
"Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "1999 жылға арналған
республикалық бюджет туралы" 1998 жылғы 16 желтоқсандағы
Z980318_
Қазақстан Республикасының Заңына мынадай өзгерістер мен толықтырулар
енгізілсін:
1. 1-бапта:
бірінші бөліктегі:
"282 188 510" деген сан "247 548 663" деген санмен ауыстырылсын;
"3 116 000" деген сан "40 701 056" деген санмен ауыстырылсын;
"1 601 968" деген сан "1 658 113" деген санмен ауыстырылсын;
"328 085 608" деген сан "338 160 727" деген санмен ауыстырылсын;
"18 484 576" деген сан "18 795 926" деген санмен ауыстырылсын;
"59 663 706" деген сан "67 048 821" деген санмен ауыстырылсын;
"3,1" деген сан "3,7" деген санмен ауыстырылсын.
екінші бөлікте:
"мемлекеттік" деген сөз "үкіметтік" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 20, 22, 24, 25 және 26-баптар алып тасталсын.
3. Мынадай мазмұндағы 2-1, 3-1, 4-1, 5-1 және 6-1-баптармен
толықтырылсын:
"2-1-бап. Республикалық бюджетті қалыптастыру "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3-1-бап. Республикалық бюджеттің кірістері "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ мынадай салыққа жатпайтын түсімдер есебінен қалыптасады деп белгіленсін:
тәркіленген, иесіз мүліктерді, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен мүлікті, көмбелерді, қымбат металдар мен шетел валютасы түріндегі олжаларды сатудан алынатын түсімдер;
"Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы;
орталық атқарушы органдар қабылдаған шешімдер негізінде мемлекеттік мекемелердің мүлкін сатудан алынатын түсімдер;
Қазақстан Республикасының азаматтарына төлқұжаттар мен жеке куәліктер берілгені үшін алынатын ақы;
мүлікті өз еркімен беруден немесе заңсыз алынған мүлікті немесе мемлекеттік міндеттерді атқаруға уәкілдік берілген адамдарға немесе оларға теңестірілген адамдарға заңсыз көрсетілген қызметтердің құнын өндіріп алудан алынатын сомалар түсімдері;
табиғат қорғау заңдарын бұзғаны үшін айыппұлдар (50 % мөлшерінде);
өнімдерді лицензиясыз әкеткені үшін айыппұл сомаларының түсімдері;
басқа да айыппұлдар мен санкциялар;
заң актілерімен көзделген басқа да салыққа жатпайтын түсімдер.
4-1-бап. Жергілікті бюджеттердің кірістері "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ мынадай салыққа жатпайтын түсімдер есебінен қалыптасады деп белгіленсін:
мұрагерлік құқығы бойынша әкімшілік-аумақтық бөлініске өткен мүлікті, көмбелерді, ұлттық валютадағы олжаларды сатудан алынатын түсімдер;
әкімшілік қамауға алынған адамдар орындайтын жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшін ұйымдардан түсетін түсімдер;
медициналық айықтырғыштарға жатқызылған адамдардың төлеген ақысынан түсетін түсімдер;
табиғат қорғау заңдарын бұзғаны үшін айыппұлдар (50 % мөлшерінде);
қылмыстық-атқару инспекциясының қызметінен алынатын кірістер;
қаруды тіркегені үшін ақы;
өзге де төлемдер мен коммерциялық емес және ілеспе сатудан түсетін кірістер;
стандарттардың талаптарына және сертификаттау ережелеріне сәйкес келмейтін өнімдерді, жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатудан алынған кіріс сомасының түсімдері;
басқа да санкциялар мен айыппұлдар;
заң актілерімен көзделген басқа да салыққа жатпайтын түсімдер.

Статья 5-1. Предусмотреть погашение кредиторской задолженности бывших бюджетных организаций, финансировавшихся из республиканского бюджета, и упраздненного Дорожного фонда перед поставщиками товаров (работ, услуг), а также кредиторской задолженности местных бюджетов по кредитам перед банками второго уровня, использованным на выплату заработной платы и социальных пособий и утвержденным местными представительными органами, образовавшейся по состоянию на 31 декабря 1998 года, в размере до 10 000 000 тыс. тенге за счет погашения задолженностей хозяйствующих субъектов по платежам в республиканский бюджет по состоянию на 31 декабря 1998 года, непогашенных на момент проведения расчетов.
Правительству Республики Казахстан разработать порядок погашения указанной кредиторской задолженности.
Статья 6-1. Установить, что поступления от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями среднего образования, домами ребенка, детскими домами, домами-интернатами для престарелых и инвалидов общего типа, домами-интернатами для малолетних инвалидов и психоневрологическими домами-интернатами, санитарно-эпидемиологическими учреждениями, государственными природными заповедниками, государственными национальными природными парками, используются ими в порядке, определяемом Министерством финансов Республики Казахстан.".
4. Дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Установить, что отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 1,5 % от фонда оплаты труда.".
5. Статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Установить минимальные размеры:
1) месячной заработной платы:
с 1 января 1999 года - 2440 тенге,
с 1 апреля 1999 года - 2650 тенге,
с 1 октября 1999 года - 2680 тенге;
2) пенсий:
с 1 января 1999 года - 3000 тенге.".
6. Дополнить статьями 18-1, 18-2 и 18-3 следующего содержания:
"Статья 18-1. Предусмотреть с 1 апреля 1999 года в республиканском бюджете расходы по предоставлению специальных государственных пособий социально защищаемым категориям граждан в порядке и размерах, установленных законодательством Республики Казахстан.
Статья 18-2. Установить с 1 апреля 1999 года месячный размер денежной компенсации военнослужащим внутренних войск и военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), независимо от выслуги лет, а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных, строевых подразделений органов внутренних дел по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, на содержание жилища, коммунальные услуги в сумме 3430 тенге.

5-1-бап. 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 10 000 000 мың теңгеге дейін мөлшерде пайда болған республикалық бюджеттен қаржыландырылып келген бұрынғы бюджеттік ұйымдардың, таратылған Жол қорының тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізіп берушілер алдындағы кредиторлық берешегін, сондай-ақ жалақы мен әлеуметтік жәрдемақы төлеуге пайдаланылған және жергілікті өкілді органдар бекіткен екінші деңгейдегі банктер алдындағы несиелер бойынша кредиторлық берешегін өтеу есеп айырысуларды жүргізу кезінде өтелмеген 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша республикалық бюджетке төленетін төлемдер бойынша шаруашылық жүргізуші субъектілердің берешегін өтеу есебінен көзделсін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі аталған кредиторлық берешекті өтеу тәртібін әзірлесін.
6-1-бап. Орта білім беретін мемлекеттік мекемелер, бөбектер үйлері, балалар үйлері, қарттарға және мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі интернат-үйлер, мүгедек жас балаларға арналған интернат-үйлер және психоневрологиялық интернат-үйлер, санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер, мемлекеттік табиғи қорықтар, мемлекеттік ұлттық табиғат парктері ұсынатын тауарларды және қызметтерді сатудан алынатын түсімдерді олар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі айқындайтын тәртіппен пайдаланады деп белгіленсін.".
4. Мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жұмыс
берушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін
еңбекке уақытша жарамсыздық, жүктілігі және босануы бойынша бала
туылған кездегі, жерлеуге аударған жәрдемақылары сомасының, аталған
қорға аударымдарының есептелген сомасынан асып түсуі нәтижесінде пайда
болған теріс сальдо ай сайын еңбекке ақы төлеу қорының 1,5 %-і шегінде
әлеуметтік салық төлеу шотына есептеледі деп белгіленсін.".
5. 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Мыналардың ең аз мөлшері белгіленсін:
1) айлық жалақы:
1999 жылғы 1 қаңтардан - 2440 теңге,
1999 жылғы 1 сәуірден - 2650 теңге,
1999 жылғы 1 қазаннан - 2680 теңге;
2) зейнетақылар:
1999 жылғы 1 қаңтардан - 3000 теңге.".
6. Мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2 және 18-3-баптармен толықтырылсын:
"18-1-бап. Республикалық бюджетте 1999 жылғы 1 сәуірден бастап азаматтардың әлеуметтік жағынан қорғалатын санаттарына арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар беру жөніндегі шығыстар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіп пен мөлшерде көзделсін.
18-2-бап. 1999 жылғы 1 сәуірден бастап Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша ішкі әскерлердің әскери қызметшілеріне және әскери қызметшілерге (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) еңбек сіңірген жылдарына қарамастан, сондай-ақ ішкі істер органдарының жедел іздестіру, тергеу, саптық бөлімшелері қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтер көрсетуге айлық ақшалай өтемақы мөлшері 3430 теңге сомасында белгіленсін.

Статья 18-3. Единовременные денежные выплаты специалистам государственных организаций здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры и спорта, проживающим и работающим в сельской местности, на приобретение топлива в размере 1000 тенге осуществляются из местных бюджетов.".
7. Статьи 19, 21 и 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Социальная помощь на рождение ребенка, погребение работавших граждан, помощь семьям, имеющим детей, жилищная помощь малообеспеченным семьям (гражданам) и материальная помощь безработным оказывается за счет средств местных бюджетов в порядке и размерах, установленных законодательством.
Общественные работы, профессиональная подготовка и переподготовка безработных, содействие безработным в трудоустройстве осуществляются за счет средств местных бюджетов.
Статья 21. Предусмотреть в республиканском бюджете ассигнования на выплату единовременных денежных компенсаций:
пенсионерам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, в соответствии с абзацами первым, вторым, третьим, четвертым, пятым и шестым части первой статьи 12, и проживающим в зонах, указанных в статьях 5, 6, 7, 8 и 9 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года Z923600_  "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 23, ст. 560; 1994 г. № 8, ст. 140, № 20, ст. 252 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1997 года  Z970134_   "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан", опубликованного в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 1997 года) в сумме 300 000 тыс. тенге.
Статья 23. Выделить в 1999 году субвенции бюджетам областей в сумме 25 471 786 тыс. тенге:
Акмолинской - 3 266 134 тыс. тенге;
Алматинской - 6 047 347 тыс. тенге;
Восточно-Казахстанской - 282 452 тыс. тенге;
Жамбылской - 2 346 787 тыс. тенге;
Западно-Казахстанской - 344 089 тыс. тенге;
Кызылординской - 3 252 699 тыс. тенге;
Северо-Казахстанской - 3 815 267 тыс. тенге;
Южно-Казахстанской - 6 117 011 тыс. тенге.".
8. Дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
"Статья 23-1. Установить объемы бюджетных изъятий на 1999 год в объеме 37 904 949 тыс. тенге, в том числе:
Актюбинской - 1 645 786 тыс. тенге;
Атырауской - 6 765 916 тыс. тенге;
Карагандинской - 4 384 315 тыс. тенге;
Костанайской - 362 519 тыс. тенге;
Мангистауской - 4 844 265 тыс. тенге;
Павлодарской - 3 740 322 тыс. тенге;

18-3-бап. Мемлекеттік денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт ұйымдарының ауылдық жерлерде тұратын және жұмыс істейтін мамандарына отын сатып алу үшін 1000 теңге мөлшерінде бір жолғы ақшалай төлемдер жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.".
7. 19, 21 және 23-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Бала туылғанда, бұрын жұмыс істеген азаматтарды жерлеуге әлеуметтік көмек, балалары бар отбасыларына көмек, тұрмысы нашар отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үймен көмектесу және жұмыссыздарға материалдық көмек жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен заңдарда белгіленген тәртіп пен мөлшерде көрсетіледі.
Қоғамдық жұмыстар, жұмыссыздарды кәсіби даярлау және қайта даярлау, жұмыссыздардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
21-бап. Республикалық бюджеттен мыналарға:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен зейнеткерлерге 12-баптың бірінші бөлігінің бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарына сәйкес және "Семей ядролық сынақ полигонындағы сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5, 6, 7, 8 және
9-баптарында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы,
1992 ж., N 23, 560-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; N 20, 252-құжат;
1997 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда"
газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң
актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1997 жылғы
19 маусымдағы
Z970134_
Қазақстан Республикасының Заңы) көрсетілген
аймақтарда тұратындарға 300 000 мың теңге сомасында бір жолғы ақшалай
өтемақы төлеуге арнап қаржы бөлу көзделсін.
23-бап. 1999 жылы облыстардың бюджеттеріне 25 471 786 мың теңге
сомасында субвенциялар бөлінсін:
Ақмола - 3 266 134 мың теңге;
Алматы - 6 047 347 мың теңге;
Шығыс Қазақстан - 282 452 мың теңге;
Жамбыл - 2 346 787 мың теңге;
Батыс Қазақстан - 344 089 мың теңге;
Қызылорда - 3 252 699 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан - 3 815 267 мың теңге;
Оңтүстік Қазақстан - 6 117 011 мың теңге.".
8. Мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:
"23-1. 1999 жылға арналған бюджеттік алып қою мөлшері 37 904 949
мың теңге көлемінде белгіленсін, оның ішінде:
Ақтөбе - 1 645 768 мың теңге;
Атырау - 6 765 916 мың теңге;
Қарағанды - 4 384 315 мың теңге;
Қостанай - 362 519 мың теңге;
Маңғыстау - 4 844 265 мың теңге;
Павлодар - 3 740 322 мың теңге;