Бірлескен іс-шараларды іске асыру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарларын ақпараттық қолдау және үшінші елдердің нарықтарына ілгерілету бөлігінде экспортты қолдау шараларын қолдану туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2021 жылғы 26 қазандағы № 25 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 41-бабына сәйкес, Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 9 қазандағы № 21 өкімінің 3-тармағын, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 4 өкімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 7.6.2 және 7.6.3-тармақтарын іске асыру мақсатында,
бірлескен іс-шараларды іске асырудың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) тауарларын ақпараттық қолдаудың және үшінші елдердің нарықтарына ілгерілетудің маңыздылығын назарға ала отырып,
мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап:
1. Жыл сайын, 10 желтоқсанға дейін Еуразиялық экономикалық комиссияға осындай іс-шаралар тізбесін қалыптастыру және оны Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында орналастыру үшін келесі жылға жоспарланған көрме-жәрмеңкелік, маркетингтік, конгрестік іс-шаралар мен іскерлік миссиялар туралы мәліметтер жіберуді.
2. Мүше мемлекеттердің тауарларын үшінші елдердің нарықтарына ілгерілету мақсатында олардың экспорттаушыларын қолдау жөніндегі іс-шараларды дайындау кезінде осы Ұсынымның 1-тармағында көрсетілген тізбені назарға алуды.
3. Мүше мемлекеттердің мүдделі мемлекеттік органдары мен экспорттаушыларынан осы Ұсынымның 1-тармағында көрсетілген іс-шараларға қатысу туралы өтініштер келіп түскен кезде оларға жан-жақты жәрдем көрсетуді ұсынады.
4. Мыналарды:
мүше мемлекеттердің сауда-өнеркәсіп палаталарының ынтымақтастығын, сондай-ақ мүше мемлекеттердің тауарларын үшінші елдердің нарықтарына ілгерілету жөніндегі бірлескен күш-жігерді үйлестіру мақсатында олардың Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимылын дамыту;
мүше мемлекеттердің экспорттаушыларына электрондық сауда алаңдарына шығу, оның ішінде халықаралық пошта сервистерін пайдалану мәселелері бойынша ақпараттық-консультациялық және ұйымдастырушылық қолдау көрсетуге бағытталған бірлескен шаралар қабылдау мүмкіндігін қарастыруды.
5. Еуразиялық экономикалық одақпен сауда келісімдерін жасасқан үшінші елдердің нарықтарында немесе осындай келісімдер бойынша әлеуетті серіктестердің нарықтарында, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия ынтымақтастық туралы меморандумдар жасасқан елдердің нарықтарында мүше мемлекеттердің экспорттық әлеуетін ашу жөніндегі іс-шараларға басымдықпен қатысудың орындылығын негізге алуды ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович

О применении мер поддержки экспорта в части реализации совместных мероприятий, информационной поддержки и продвижения товаров государств – членов Евразийского экономического союза на рынки третьих стран
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 октября 2021 года № 25.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии со статьей 41 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, в целях реализации пункта 3 распоряжения Евразийского межправительственного совета от 9 октября 2020 г. № 21, пунктов 7.6.2 и 7.6.3 плана мероприятий по реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденного распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 5 апреля 2021 г. № 4,
принимая во внимание важность реализации совместных мероприятий, информационной поддержки и продвижения товаров государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) на рынки третьих стран,
рекомендует государствам-членам с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза:
1. Ежегодно, до 10 декабря, направлять в Евразийскую экономическую комиссию сведения о планируемых на следующий год выставочно-ярмарочных, маркетинговых, конгрессных мероприятиях и деловых миссиях для формирования перечня таких мероприятий и его размещения на официальном сайте Евразийского экономического союза.
2. При подготовке мероприятий по поддержке экспортеров государств-членов с целью продвижения их товаров на рынки третьих стран принимать во внимание перечень, указанный в пункте 1 настоящей Рекомендации.
3. При поступлении от заинтересованных государственных органов и экспортеров государств-членов обращений об участии в мероприятиях, указанных в пункте 1 настоящей Рекомендации, оказывать им всестороннее содействие.
4. Рассмотреть возможность:
развития сотрудничества торгово-промышленных палат государств-членов, а также их взаимодействия с Евразийской экономической комиссией в целях координации совместных усилий по продвижению товаров государств-членов на рынки третьих стран;
принятия совместных мер, направленных на оказание информационно-консультационной и организационной поддержки экспортерам государств-членов по вопросам выхода на электронные торговые площадки, в том числе с использованием международных почтовых сервисов.
5. Исходить из целесообразности приоритетного участия в мероприятиях по раскрытию экспортного потенциала государств-членов на рынках третьих стран, с которыми Евразийским экономическим союзом заключены торговые соглашения, или на рынках потенциальных партнеров по таким соглашениям, а также стран, с которыми Евразийской экономической комиссией заключены меморандумы о сотрудничестве.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович