Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы ұсынатын ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түскен қаражатты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 31 наурыздағы N 486 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 291 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 291 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"2000 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 7 желтоқсандағы N 1872 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы ұсынатын ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түскен қаражатты пайдалану жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Оы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 31 наурыздағы N 486
қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
Сот сараптамасы орталығы ұсынатын ақылы қызмет көрсетулерді
іске асырудан түсетін қаражатты пайдалану жөніндегі
Нұсқаулық
1. Ақылы қызмет көрсетулерді іске
асырудан алынатын қаражат
1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Сот сараптамасы орталығының (бұдан әрі - Орталық) ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алатын қаражаты (республикалық бюджет қаражатынан басқа) Орталықтың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің аумақтық басқармасындағы "Ақылы қызмет көрсетулерден түскен қаражат" ағымдағы шотына енгізіледі.
"Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 12 қарашадағы Заңына (20, 22-баптар), Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (108 бап), Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (242 бап) және "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының жыл сайын бекітілетін Заңына сәйкес Орталық ақылы қызмет көрсетулерді мынадай түрлері бойынша: қылмыстық және азаматтық iстер бойынша сот сараптамасы өндiрiсiн, сондай-ақ Орталық қызметкерлерiнiң азаматтық iстер бойынша мамандар ретiнде қатысуын Орталық шеккен шығыстарды өтей отырып; Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі бекіткен бағдарламаларға кірмеген ғылыми, ғылыми-әдістемелік зерттеулерді жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.07. N 1414   қаулысымен.
2. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан
алынатын қаражатты пайдалану

Об утверждении Инструкции по использованию средств от реализации платных услуг, предоставляемых Центром судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2000 года N 486. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 291
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 291 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1999 года N 1872 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2000 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по использованию средств от реализации платных услуг, предоставляемых Центром судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2000 года N 486
Инструкция
по использованию средств от реализации платных услуг,
предоставляемых Центром судебной экспертизы Министерства
юстиции Республики Казахстан
1. Средства, получаемые от реализации платных услуг
1. Средства, получаемые Центром судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Центр) от реализации платных услуг (кроме средств республиканского бюджета) зачисляются на текущий счет "Средства от платных услуг" Центра в территориальном управлении Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О судебной экспертизе от 12 ноября 1997 года (ст.ст. 20,22), Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (ст. 108), Уголовно- процессуальным кодексом Республики Казахстан (ст. 242) и ежегодно утверждаемым Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете", Центр осуществляет реализацию платных услуг по следующим видам: производство судебной экспертизы по уголовным и гражданским делам, а также участие сотрудников Центра в качестве специалистов по гражданским делам с возмещением расходов, понесенных Центром; проведение научных, научно-методических исследований, не входящих в программы, утвержденные Министерством образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 ноября 2001 г. N 1414.
2. Использование средств, получаемых от реализации
платных услуг

2. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын қаражат мынадай бағыттар бойынша пайдаланылады: P090220
Орталықтың азаматтық және қылмыстық iстер бойынша сот сараптамаларын жүргiзгені, сондай-ақ оның қызметкерлерiнiң азаматтық iстер бойынша мамандар ретiнде қатысқаны үшiн төлем есебiне алатын сомалары сарапшылардың не мамандардың еңбегiне ақы төлеуден және Орталық шеккен шығыстарды өтеуден тұрады. Сарапшы не маман еңбегіне ақы төлеу бөлігінде Орталықтың алған сомалары республикалық бюджетке, Орталықтың шеккен шығыстарын өтеу бөлігінде - ағымдағы шотына және сот сарапшыларын кәсіптік даярлауға және біліктілігін арттыруға, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекіткен шығыстар сметасына сәйкес сот сараптамасы қызметін материалдық-техникалық жетілдіруді қамтамасыз еуге жіберіледі.
Ғылыми, ғылыми-әдістемелік зерттеулер бойынша ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түскен сомалар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекіткен шығыстар сметасына сәйкес толығымен ғылыми және ғылыми-әдістемелік зерттеулер жүргізуге жіберіледі.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.07. N 1414  қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.03.28. N 362 қаулысымен.
3. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түсетін қаражат осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен пайдаланылады және қатаң мақсатты сала бойынша жұмсалады. Олардың басқарушысы Орталықтың директоры болып табылады.
4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынған қаражатты тек бекітілген сметалар және ақылы қызмет көрсетулердің әрбір түрі бойынша нақты түскен кірістер шегінде жұмсай алады.
5. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын қаражат сметасында көзделген сомалардан жыл ішінде артық түскен кірістер, ағымдағы жылы ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түскен қаражаттың негізгі сметалары сияқты тәртіппен бекітілген, қосымша сомаға қосымша сметалар болған жағдайда жұмсалуы мүмкін. Сметаларға "қосымша" деген белгі соғылады.
Келіп түскен және бекітілген сметада көзделмеген кірістер он банктік күн ішінде республикалық бюджет кірісіне аударуға жатады.
6. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын қаражат бойынша кірістер, төлемшілерден ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын қаражат сақталатын Орталықтың ағымдағы шотына аудару жолымен не қолма-қол ақшамен тікелей Орталықтың кассасына түсуі мүмкін.
Төлемшілерге ақшаны қабылдау туралы белгіленген үлгідегі түбіртек немесе Орталықта ақша құжаттарымен бірдей сақталатын, кассалық кіріс ордері беріледі.
Кассаға Орталық қабылдаған қолма-қол ақшалар, олардың қабылданған күнінен бастап үш банктік күннен кешіктірілмей, ағымдағы шотқа түсуі тиіс. Бұл қаражатты банктің өкілетті бөлімшесіне алдын ала өткізбейінше жұмсауға жол берілмейді. Орталыққа түскен сомалардың уақытылы және толық тапсырылуына басшы және бас бухгалтер жауапты болады.

2. Получаемые от реализации платных услуг средства используются по следующим направлениям.
Суммы, получаемые Центром в счет оплаты за проведенные судебные экспертизы по гражданским и уголовным делам, а также участие его сотрудников в качестве специалистов по гражданским делам состоят из оплаты труда экспертов либо специалистов и возмещения расходов, понесенных Центром. В части оплаты труда эксперта либо специалиста суммы, полученные Центром направляются в республиканский бюджет, в части возмещения расходов, понесенных Центром - на текущий счет и направляются на профессиональную подготовку и повышение квалификации судебных экспертов, а также совершенствование материально-технического обеспечения судебно-экспертной деятельности согласно сметы расходов, утвержденной администратором бюджетных программ.
Суммы от реализации платных услуг по научной, научно-методическим исследованиям направляются полностью на проведение научных и научно- методических исследований согласно сметы расходов, утвержденной администратором бюджетных программ.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 ноября 2001 г. N 1414;от 28 марта 2002 г. N 362
3. Средства, поступающие от реализации платных услуг, используются в порядке, установленном настоящей Инструкцией, и расходуются строго по целевому назначению. Их распорядителем является директор Центра.
4. Центр судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан может расходовать средства, получаемые от реализации платных услуг, только в пределах утвержденных смет и фактического поступления доходов по каждому виду платных услуг.
5. Доходы, поступившие в течение года сверх сумм, предусмотренных в смете средств, получаемые от реализации платных услуг, могут расходоваться в текущем году при наличии дополнительных смет на дополнительную сумму, утвержденных в том же порядке, что и основные сметы средств, поступающих от реализации платных услуг. На сметах делается пометка "дополнительная".
Доходы, поступившие и не предусмотренные утвержденной сметой, подлежат перечислению в доход республиканского бюджета в течение десяти банковских дней.
6. Доходы по средствам, получаемым от реализации платных услуг, могут поступать от плательщиков путем перечисления на текущий счет Центра, на котором хранятся средства, получаемые от реализации платных услуг, либо наличными деньгами непосредственно в кассу Центра.
О приеме денег плательщикам выдаются квитанции установленного образца или приходные кассовые ордера, которые хранятся Центром наравне с денежными документами.
Принятые Центром в кассу наличные деньги должны не позднее трех банковских дней со дня их приема зачисляться на текущий счет. Расходование этих средств без предварительной сдачи в отделение уполномоченного банка не допускается. За своевременную и полную сдачу поступивших в Центр сумм ответственность несут руководитель и главный бухгалтер.

7. Ағымдағы шот бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөнінде көрсетілетін банктік қызметтерге ақы төлеуді, Орталық өздері мен банк арасындағы шарт негізінде, ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан аоынатын қаражаттың есебінен жүргізеді. Жоспарлау кезінде бұл сомалар сметаның шығыс бөлігінде көрсетіледі.
3. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан
алынатын қаражатқа сметалар жасау
8. Орталық жыл сайын ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын қаражатқа, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген нысандар бойынша кіріс және шығыс сметаларын жасайды. P090220
9. Сметаның кіріс бөлігіне, жоспарланатын жылдағы ақылы қызмет көрсетулердің тиісті түрлері бойынша ақша қаражатының түсімдері мен жоспарланатын жылдың басындағы ақылы қызмет көрсетулердің осы түрі бойынша ағымдағы шоттағы ақша қаражатының нақты қалдығы енгізіледі.
10. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын қаражат сметасы бойынша шығыстар, олардың арнайылығына және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша бөлінуіне сәйкес көзделеді.
11. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан алынатын кірістер мен шығыстардың, қаражаттың сметаларын жасау және бекіту тәртібі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі бекіткен тиісті нормативтік кесімдерге сәйкес айқындалады.
4. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түсетін
қаражаттың есепке алынуы, есептілігі және бақылануы
12. Ақылы қызмет көрсетулерді іске асырудан түсетін қаражаттың пайдаланылу есебін жүргізу, есеп беру және бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің нормативтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Оқығандар: Қобдалиева Н.М. Орынбекова Д.К.

7. Оплата банковских услуг по операциям с наличностью по текущим счетам производится Центром за счет средств, получаемых от реализации платных услуг, на основе договора между ними и банком. При планировании эти суммы указываются в расходной части сметы.
3. Составление смет на средства, получаемых от
реализации платных услуг
8. На средства, получаемые от реализации платных услуг, Центр ежегодно составляет сметы доходов и расходов по формам, устанавливаемым Министерством финансов Республики Казахстан.
9. В доходную часть сметы включаются поступления денежных средств по соответствующим видам платных услуг в планируемом году и фактический остаток денежных средств по этому же виду платных услуг на текущем счете на начало планируемого года.
10. Расходы по смете средств, получаемых от реализации платных услуг, предусматриваются в соответствии с их назначением и распределением по спецификам экономической классификации расходов.
11. Порядок составления и утверждения сметы доходов и расходов, средств, полученных от реализации платных услуг, определяется соответственными нормативными актами, утвержденными Министерством финансов Республики Казахстан
4. Учет, отчетность и контроль за средствами
поступающих от реализации платных услуг
12. Учет, отчетность и контроль за использованием средств, поступающих от реализации платных услуг, осуществляются в соответствии с нормативными документами Министерства финансов Республики Казахстан.