"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының жобасы туралы
Қазақстан Ресупбликасы Үкіметінің 2003 жылғы 29 желтоқсандағы N 1336 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне табиғи
және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын
алу мен жою және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелерi
бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасы Президентінiң "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат):
1) 1-баптың 1) тармақшасында "техникалық" деген сөз "өнеркәсiптiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 45-1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 54-бапта:
3-тармақта "техникалық" деген сөз "өнеркәсiптiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
3) тармақша "талаптары" деген сөзден кейiн "өнеркәсіптік" деген сөзбен толықтырылсын;
5) тармақша "қамтамасыз eту" деген сөздерден кейiн "өнеркәсіптiк қауiпсiздiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ алып тасталсын.
2. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат):
1) 1-бапта:
бесiншi абзацта "жарияланған" деген сөз "болған" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар таралу ауқымына және келтiрген нұқсанның көлемiне қарай объектiлi, жергiлiктi, аймақтық және барынша ауқымды болып бөлiнедi";
жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы және оныншы абзацтары алып тасталсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и промышленной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года N 1336
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и промышленной безопасности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного характера и
промышленной безопасности
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 27 января 1996 года N 2828 "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 182; 1999 г., N 11, ст. 357; N 21, ст. 787; 2003 г., N 11, ст. 56):
1) в подпункте 1) статьи 1 слово "технической" заменить словом "промышленной";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 45-1 дополнить словами "и промышленной безопасности";
3) в статье 54:
в пункте 3 слово "технической" заменить словом "промышленной";
в пункте 4:
подпункт 3) после слова "требованиям" дополнить словом "промышленной";
подпункт 5) после слова "обеспечения" дополнить словами "промышленной безопасности";
пункт 7 исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 1996 года "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112):
1) в статье 1:
в абзаце пятом слово "объявлена" заменить словом "произошла";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"По масштабу распространения и объему причиненного ущерба чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера подразделяются на объектовые, местные, региональные и глобальные";
абзацы седьмой, восьмой, девятый и десятый исключить;

2) 10-бапта:
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төтенше жағдайлардың жiктелуiн белгiлейдi";
он төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"табиғи және техногендiк сипаттағы барынша ауқымды төтенше жағдайлардың зардаптарын жою туралы шешiм қабылдайды";
он бесiншi абзац алып тасталсын;
3) 13-баптың тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
4) 19-бап алып тасталсын;
5) 20-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайлар аймағының шекараларын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленген төтенше жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстардың басшылары Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген төтенше жағдайларды жiктеу негiзiнде анықтайды";
6) 24-бап алып тасталсын.
3. "Авариялық-құтқару қызметi және құтқарушылардың мәртебесi туралы" 1997 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат):
1) 1-баптың оныншы абзацында "технологиясы мен авариялық сипаты жөнiнен ерекше қауiптi өндiрiстерге" деген сөздер "қауiптi өндiрiстiк объектiлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бапта:
1-тармақтың екiншi және үшiншi абзацтарында "өpткe қарсы," деген сөздерден кейiн ", суда құтқару," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Кәсiби авариялық-құтқару құрамалары Қазақстан Республикасының Yкіметі бекiткен нормалар бойынша арнаулы техникамен, жабдықтармен, құралдармен, барлық керек-жарақтармен, аспаптармен және материалдармен қамтамасыз етiледi.
5. Жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша Құтқару қызметтерi құрылуы мүмкiн, олардың ұжымдық-құқықтық нысаны мен қызметiн ұйымдастыру ережесiн Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтедi.
3) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төтенше жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстардың басшысының өкiлеттігін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейдi";
4) 23-бапта:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қызметтiк iздестiру иттерiн қолдануға";
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Кәсiби авариялық-құтқару қызметтерiнiң кинологиялық қызметтерiн жабдықтармен, құралдармен қамтамасыз етудiң және қызметтiк iздестiру иттерiн тамақтандырудың нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметі белгiлейдi";
5-тармақта "тармақпен" деген сөз "тамақтық азық-түлiкпен" деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2) в статье 10:
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"устанавливает классификацию чрезвычайных ситуаций";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"принимает решения о ликвидации последствий глобальных чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;";
абзац пятнадцатый исключить;
3) абзац девятый статьи 13 исключить;
4) статью 19 исключить;
5) статью 20 дополнить частью следующего содержания:
"Границы зон чрезвычайных ситуаций определяются назначенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан руководителями работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций на основе классификации чрезвычайных ситуаций, установленной Правительством Республики Казахстан";
6) статью 24 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 27 марта 1997 года "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 8, ст. 187):
1) в абзаце десятом статьи 1 слова "особо опасных по технологии и аварийности производств" заменить словами "опасных производственных объектов";
2) в статье 7:
в абзацах втором и третьем пункта 1 после слова "противопожарные" дополнить словами ", водно-спасательные,";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Профессиональные аварийно-спасательные формирования, обеспечиваются специальной техникой, оборудованием, снаряжением, экипировкой, инструментами и материалами по нормам, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
5. По решению местных исполнительных органов могут создаваться Службы спасения, организационно-правовая форма и правила организации деятельности которых утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Полномочия руководителя работ по ликвидации чрезвычайной ситуации определяются Правительством Республики Казахстан";
4) в статье 23:
пункт 2:
дополнить абзацем следующего содержания:
"применение служебных поисковых собак.";
дополнить частью следующего содержания:
"Нормы обеспечения кинологических служб профессиональных аварийно-спасательных служб оборудованием, снаряжением и питания служебных поисковых собак устанавливаются Правительством Республики Казахстан";
в пункте 5 слово "питанием" заменить словами "продуктами питания".
Президент
Республики Казахстан