Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң жанынан Ғарыш жөнiндегi кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 31 қазандағы N 1087 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 140 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 27.03.2017 № 140 қаулысымен.
"2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту" мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 14 сәуiрдегi N 352 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан Ғарыш жөнiндегi кеңес (бұдан әрi - Кеңес) құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
1) Кеңес туралы ереже;
2) Кеңестiң құрамы бекiтiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 31 қазандағы
N 1087 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасының Yкiметi
жанындағы Ғарыш жөнiндегi кеңес туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Ғарыш жөнiндегi кеңес (бұдан әрi - Кеңес) Қазақстан Республикасының ұлттық және ақпараттық қауiпсiздiгiн, әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуын нығайту үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар iрi ғарыштық бағдарламалар мен жобаларды iске асыруға бағытталған ұсыныстарды әзiрлеуге жауапты консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады. Кеңестiң шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады.
2. Кеңес өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілері мен осы Ереженi басшылыққа алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 794 қаулысымен.
2. Кеңестiң мiндеттерi мен функциялары
3. Кеңестің негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту үшiн ғылым, бiлiм, өндiрiс пен қаржы-кредит саласын ықпалдастыруды қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
2) экологиялық қауiпсiздiк проблемаларын шешу, табиғи апаттар туралы ескерту және қысылтаяң жағдайларда құтқару үшiн ғарыш құралдарын пайдалану жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
3) ғарыш қызметiн дамыту үшiн "Байқоңыр" кешенін, мемлекеттiк ресурстарды тиiмдi пайдалану және сыртқы инвестицияларды тарту жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
4) Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық, әлеуметтiк-экономикалық прогресi мен ұлттық қауiпсiздiгi мүддесi үшін ғарыш саласындағы ғылым жетiстiктерiн және жаңа технологияларды пайдалану жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;

О создании Совета по космосу при Правительстве Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2005 года N 1087. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 140.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.03.2017 № 140.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2005 года N 352 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Совет по космосу при Правительстве Республики Казахстан (далее - Совет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о Совете;
2) состав Совета.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2005 года N 1087
Положение
о Совете по космосу при Правительстве
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Совет по космосу при Правительстве Республики Казахстан является консультативно-совещательным органом, ответственным за выработку предложений, направленных на реализацию крупных космических программ и проектов, имеющих важное стратегическое значение для укрепления национальной и информационной безопасности, социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан. Решения Совета носят рекомендательный характер.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О космической деятельности", актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2013 № 794.
2. Задачи и функции Совета
3. Основными задачами Совета являются:
1) разработка предложений по обеспечению интеграции науки, образования, производства и финансово-кредитной сферы для развития космической деятельности в Республике Казахстан;
2) разработка предложений по использованию космических средств для решения проблем экологической безопасности, предупреждения о природных катастрофах и спасения в экстремальных ситуациях;
3) разработка предложений по эффективному использованию комплекса "Байконур", государственных ресурсов и привлечению внешних инвестиций для развития космической деятельности;
4) разработка предложений по использованию достижений науки и новых технологий в космической отрасли в интересах научно-технического, социально-экономического прогресса и национальной безопасности Республики Казахстан;

5) ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін сақтау, қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
6) ғарыш қызметін дамытудың басым бағыттарын қолдау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 794 қаулысымен.
4. Кеңестiң функциялары:
1) ғарыш қызметi саласында жұмыс iстейтiн қызметкерлердi әлеуметтiк қорғау және зияткерлiк меншiктi құқықтық қорғау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
2) ғарыш қызметi саласы үшiн кадрларды даярлау, қайта даярлау, олардың бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiн құру және космонавтика жетiстiктерiн насихаттау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
3) Қазақстанның қорғаныс кешенiн конверсиялау және оның ғылыми және материалдық-техникалық әлеуетiн ғарыштық аспап құрастыруда тиiмдi пайдалану жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу;
4) ғарыш саласындағы халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықтың неғұрлым перспективалы және тиiмдi бағыттары бойынша ұсынымдар әзiрлеу;
5) "Байқоңыр" кешенінің жұмыс істеуі жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
6) әлеуетті құрылымдарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ғарыш жүйелерін құру және қолдану бойынша өзара іс-қимыл жасауының тетіктерін әзірлеу;
7) ғарыш жүйелеріне қойылатын негізгі талаптарды айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
8) ғарыш технологияларын енгізу және ғарыш аппараттарын оңтайлы жүктеу жөнінде шаралар әзірлеу.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 794 қаулысымен.
5. Кеңестiң:
ғарыш қызметi саласында iрi бағдарламалар мен жобаларды iске асыру барысын тыңдауға;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ғарыш қызметiн дамыту мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзуге;
мемлекеттiк органдардан қажеттi материалдар мен құжаттарды сұратуға және алуға құқығы бар.
3. Кеңестiң қызметiн ұйымдастыру
6. Кеңесті төраға - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары басқарады. Кеңестің құрамына Кеңес төрағасының орынбасары, Кеңес хатшысы және мүшелері кіреді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
7-тармаққа өзгерту енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 615 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
7. Кеңестiң төрағасы Кеңес қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асырады оның жұмысын жоспарлайды және қабылданатын шешiмдердiң сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған iс-шараларды айқындайды.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары орындайды.
Кеңестің құрамына Ішкі істер, Сыртқы істер, Ұлттық экономика, Қорғаныс, Инвестициялар және даму, Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы, Қаржы министрліктерінің бірінші басшылары, Әділет министрінің орынбасары, Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының ғарыш қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары (келісім бойынша), Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитетінің төрағасы, сондай-ақ "Байқоңыр" кешеніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің арнаулы өкілі (келісім бойынша) кіреді.

5) разработка предложений по соблюдению национальных интересов, обеспечению обороны и национальной безопасности Республики Казахстан при осуществлении космической деятельности;
6) разработка предложений по поддержке приоритетных направлений развития космической деятельности.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2013 № 794.
4. Функции Совета:
1) выработка предложений по социальной защите работников, работающих в сфере космической деятельности и правовой охраны интеллектуальной собственности;
2) выработка предложений по созданию системы подготовки, переподготовки, повышения квалификации кадров для сферы космической деятельности и пропаганде достижений космонавтики;
3) выработка рекомендаций по конверсии оборонного комплекса Казахстана и эффективному использованию его научного и материально-технического потенциала в космическом приборостроении;
4) выработка рекомендаций по наиболее перспективным и эффективным направлениям международного научно-технического сотрудничества в космической сфере;
5) выработка предложений по функционированию комплекса "Байконур";
6) выработка механизмов взаимодействия государственных органов Республики Казахстан, включая силовые структуры, по созданию и применению космических систем;
7) выработка предложений по определению основных требований к космическим системам;
8) выработка мер по внедрению космических технологий и оптимальной загрузке космических аппаратов.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2013 № 794.
5. Совет имеет право:
заслушивать ход реализации крупных программ и проектов в сфере космической деятельности;
вносить предложения Правительству Республики Казахстан по вопросам развития космической деятельности;
запрашивать и получать от государственных органов необходимые материалы и документы.
3. Организация деятельности Совета
6. Совет возглавляет председатель - Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан. В состав Совета входят заместитель председателя Совета, секретарь и члены Совета.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Примечание РЦПИ!
В пункт 7 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 615 (не подлежит опубликованию).
7. Председатель Совета осуществляет общее руководство деятельностью Совета, планирует его работу и определяет мероприятия, направленные на повышение качества и эффективности принимаемых решений.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
В состав Совета входят первые руководители министерств внутренних дел, иностранных дел, национальной экономики, обороны, по инвестициям и развитию, образования и науки, сельского хозяйства, финансов, заместитель Министра юстиции, заместитель Председателя Комитета национальной безопасности, курирующий вопросы космической деятельности (по согласованию), председатель Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию, а также специальный представитель Президента Республики Казахстан на комплексе "Байконур" (по согласованию).

Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.11.15. N 1087; 05.08.2013 № 794; 09.04.2014 N 329; 04.09.2014 N 970 қаулыларымен.
8. Кеңес отырысы өткізілгеннен кейін Кеңес хатшысы хаттама ресімдейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
9. Кеңестiң отырысы жылына кемiнде екi рет өткiзiледi. Кеңес құрамының 1/3 бөлiгi әрбiр екi жылда жаңартылып отырады.
Егер Кеңестің отырысына Кеңестің бекітілген тізімдік құрамының кемінде 2/3-і қатысса, ол заңды болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
10. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
Кеңестің жұмыс органы Кеңес жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Кеңес отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар Кеңес отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса Кеңес мүшелеріне жіберілуге тиіс.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
11. Кеңестің шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оларға қатысып отырған Кеңес мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Кеңестің отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Кеңес мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген Кеңестің есеп-хатына қоса берілуі тиіс.
Кеңес отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, Кеңес хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын Кеңес мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Кеңес мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.
Ескерту. Ереже 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.11.2007 № 1087; от 05.08.2013 № 794; от 09.04.2014 № 329; от 04.09.2014 № 970.
8. После проведения заседания Совета секретарь Совета оформляет протокол.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
9. Заседания Совета проводятся не реже двух раз в год. Состав Совета обновляется на 1/3 каждые два года.
Заседание Совета правомочно, если на нем присутствует не менее 2/3 утвержденного списочного состава Совета.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
10. Рабочим органом Совета является Аэрокосмический комитет Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Рабочий орган Совета осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Совета, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Совета, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Совета за три рабочих дня до проведения заседания Совета с приложением проекта протокола.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
11. Решения Совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Совета. Голосование проводится путем заполнения на заседании Совета листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Совета, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Совета и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Совета направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Совета для согласования.
Члены Совета после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
Сноска. Положение дополнено пунктом 11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.

12. Дауыс беру парақтарымен қоса, Кеңес материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Кеңестің жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 12-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 31 қазандағы
N 1087 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Ғарыш жөніндегі кеңестің құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төраға
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті төрағасының орынбасары, хатшы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Аэроғарыш комитетінің төрағасы
"Байқоңыр" кешеніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің арнаулы өкілі (келісім бойынша)

12. Учет и хранение материалов и протокольных решений Совета с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Совета.
Сноска. Положение дополнено пунктом 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2005 года № 1087
Состав
Совета по космосу при Правительстве Республики Казахстан
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан, заместитель председателя
заместитель председателя Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, секретарь
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр обороны Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
заместитель Министра юстиции Республики Казахстан
заместитель председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
специальный представитель Президента Республики Казахстан на комплексе "Байконур" (по согласованию)